Hlavní Zdraví

Co je to děloha s dvěma rohatkami u ženy - důvody, možnost otěhotnění a porod

Během těhotenství, kdy se vytvářejí orgány dítěte, se mohou objevit některé vývojové abnormality. Děloha se dvěma rohy je v gynekologii velmi vzácná, žena s touto diagnózou bude mít problémy při početí a při porodu. Vznik této anomálie je spojen s vývojem plodu a dochází k němu kvůli neúplné fúzi Mullerových kanálků. Na ultrazvuku je taková děloha viditelná ve tvaru srdce, riziko výskytu je 0,1-0,5%.

Co je to děloha bicorn?

Tato vrozená anomálie ovlivňuje anatomickou strukturu, díky které se vytváří nadržená děloha (dva rohy nebo dvě výklenky), dělí se jedna dutina a uvnitř orgánu se tvoří septum. Žena s děložní tváří ve tvaru srdce bude trpět abnormálním krvácením z dělohy (menstruace), dysmenoreou, neplodností nebo potratem. Tato patologie nevylučuje těhotenství a úspěšný porod, ale budou spojena se zvýšeným rizikem. Pro diagnostiku se zpravidla používá ultrazvuk, ale může provádět:

 • znějící, MRI;
 • laparoskopie;
 • hysteroskopie;
 • hysterosonografie;

Příčiny

Bicornism dělohy u plodu může být spouštěn různými faktory, v prvních měsících těhotenství. V tomto období jsou položeny, dochází k tvorbě dětských orgánů, takže jakékoli negativní účinky na tělo mohou způsobit vývoj anomálií. Teratogenní faktory, které mohou způsobit pitvu děložního pozadí, zahrnují:

 • jakýkoli druh intoxikace: drogy, alkohol, nikotin, chemická činidla, drogy;
 • psychologické trauma během těhotenství;
 • avitaminóza;
 • endokrinní patologie: tyreotoxikóza, diabetes mellitus;
 • srdeční choroby u matky.

Infekční agens může poškodit embryo, například patogeny chřipky, spalniček, toxoplazmózy, zarděnky, syfilis atd. Separace dělohy může nastat v důsledku chronické fetální hypoxie, těhotenství s toxikózou. Dvojramenná struktura je v některých případech někdy kombinována s jinými anomáliemi, zpravidla s malformacemi močového systému.

Příznaky

Anomálie se dvěma rohy nemá výrazné klinické příznaky. Rozštěp dělohy může být v některých případech doprovázen krvácením z dělohy, algomenorou. Hlášené případy spontánního potratu (potratu) nebo neplodnosti. To neznamená, že porod a odložení těhotenství bez komplikací není náhoda. Po početí dochází k vývoji dítěte v jedné z dutin, ale někdy dochází k oplodnění vajíčka v pravém i levém rohu. Hlavním rizikem je pravděpodobnost přerušení, takže žena by měla být pečlivě sledována.

Potraty se objevují, obvykle v prvních trimestrech, v tomto stádiu je obtížné růst embrya z důvodu nedostatečného přísunu krve, malého objemu dutiny děložního rohu. U anomálie se dvěma rohy se také objevují další příznaky:

 • patologie umístění placenty (nízká nebo předchozí);
 • placentární narušení, krvácení;
 • isthmicko-cervikální nedostatečnost;
 • předčasný porod;
 • poporodní krvácení;
 • pánevní prezentace plodu;
 • poruchy kontraktilní aktivity děložních svalů.

Jak vypadá děloha bicorn?

Děloha s anatomií se dvěma rohy má výrazné fyzické příznaky, orgánová dutina je rozdělena na dvě části. Tento základní proces se může sloučit na různých úrovních spodní sekce. V gynekologii se velikost štěpení používá v následující klasifikaci dvojkomorové anomálie:

Plný

Anomálie se dvěma rohy tohoto typu se vyznačuje odchodem oddělení dutin v různých směrech, počínaje uterosakrálními vazy. Úhel mezi rohovými „kapsami“ se může případ od případu lišit. Separace je výrazná, vytvářejí se dvě oddělené výklenky, které jsou umístěny v těsné blízkosti sebe. Těhotenství může normálně nastat v jedné části dělohy.

Neúplný

Oddělení může být částečné. Neúplné zdvojení dělohy se externě liší tím, že rozdělí vnitřní prostor pouze třetinou s mělkým otvorem mezi dvěma rohy. Nadržená anomálie na obou stranách má stejnou velikost. Těhotenství může probíhat normálně v jedné z „kapes“, jsou zaznamenány případy početí dvojčat. Oba plody jsou v samostatném děložním rohu.

Sedlo

Dvourohá děloha tohoto typu má ve spodní části (horní část) mírnou prohlubeň, která vizuálně připomíná sedlo. V případě doprovodných defektů existuje možnost potratu, ale koncepce s tímto typem anomálie je možná. Pokud má dívka s touto patologií úzkou pánev, není vyloučena pravděpodobnost nesprávné polohy plodu. V takových případech je nutné provést operaci během porodu (císařský řez).

Těhotenství s dělohu se dvěma rohy

Tato diagnóza není větou pro ženy, které chtějí děti. Neexistuje žádná jasná instrukce o tom, jak otěhotnět s dělohu se dvěma rohy, ale s úspěšným pojetím lékaři raději nezasahují do přirozeného průběhu těhotenství. Těhotná žena je pod přísným dohledem, aby včas přijala opatření pro jednu ze 2 možných závažných komplikací:

 1. Krvácející. Příčinou této komplikace v patologii dvou rohů je často placentární prezentace. Embryo nebylo připojeno k laterální nebo zadní části mateřského lůna, ale blíž k dolní části. V počátečních stádiích špinění nebo krvácení naznačuje, že placenta blokovala dělohu. Ve 30-35% případů tento příznak spolu s bolestí v dolním břiše naznačuje pravděpodobnost ukončení těhotenství s patologií dvou rohů. V pozdějších fázích to znamená oddělení placenty.
 2. Zmrazené těhotenství. Pokud je embryo připojeno k přepážce, která nemá krevní cévy, nedojde k vývoji kvůli nedostatku výživy. Klíček neroste a umírá. Patologie dvou rohů může vyvolat zmrazené těhotenství, pokud se embryo fixuje velmi blízko místa štěpení. Plod nebude schopen normálně růst, což povede k jeho smrti.

Porod se dvěma rohatými děloha

Tato diagnóza vyžaduje, aby nastávající matka byla neustále sledována v porodnické gynekologii. Ženy v práci často potřebují prenatální hospitalizaci, v některých případech to může být vyžadováno po 27 týdnech těhotenství. Při diagnostice neopravitelné nebo rostoucí hypoxie plodu bude rozhodnuto o operaci (císařský řez). Žena bude vystavena vysokému riziku, protože se často vyvinou hematometry, poporodní krvácení z dělohy a endometritida.

Při porodu se nevylučuje přirozený porod, a to ani při kombinaci tohoto onemocnění s abnormalitami vývoje vagíny nebo krku. V literatuře o gynekologii jsou popisy nezávislého bezpečného porodu s úplným typem dělení orgánů. Porod je často doprovázen traumatem tkání ženských pohlavních orgánů, které vyžadují epiziotomii.

Léčba a diagnostika

Zkušený lékař může určit patologii dvou rohů podle stížností pacienta. Mezi příznaky patří potraty, neschopnost otěhotnět, krvácení a nepravidelný menstruační cyklus. K potvrzení diagnózy se dále provede kompletní gynekologické vyšetření z předepsaných testů?

 • Pelvický ultrazvuk;
 • hysteroskopie;
 • laparoskopie;
 • MRI.

Chirurgický zákrok pro oddělení nadržených se doporučuje pouze s několika následnými potraty nebo neplodností. Hlavním cílem operace je obnova děložní dutiny do jediného celku. V chirurgické chirurgii se zpravidla provádí extirpace rohového rohu nebo úplné odstranění septa oddělujícího dutinu. Existují dva postupy:

 • Strassmanův provoz;
 • thompsonova operace.

První možnost je považována za standardní, provádí se laparotomie, přeřízne se část děložního pozadí a poté se vyjme střední septum. Na konci procedury se zašije děložní membrána. Pro korekci se někdy používají také hysteroskopické techniky. Po chirurgickém přizpůsobení a obnovení jediného děložního prostoru je žena umístěna na IUD (intrauterinní zařízení) po dobu 6-8 měsíců.

Děloha se dvěma rohy

Dvojčinná děloha u žen je běžnou vrozenou patologií pohlavních orgánů, která se vyznačuje dělením dutiny kladiv na dvě části septem. Ve většině případů je detekována po desátém týdnu těhotenství pomocí ultrazvukové diagnostiky. Anomálie se vyznačuje krvácením z dělohy, bolestí v podbřišku, neplodností nebo potratem. Bicorn uterus se vyskytuje u 0,1-0,5% žen.

Důvody rozvoje

Vznik patologie může být ovlivněn negativními faktory v prvním trimestru těhotenství, kdy se vyvíjejí orgány plodu. Mezi škodlivé faktory patří zneužívání alkoholu nebo drog, kouření, nedostatek vitamínů, duševní poruchy během těhotenství, cukrovka, hypertyreóza nebo srdeční vady matky..

Infekční původci - patogeny zarděnek, chřipky, spalniček, syfilis a dalších nemocí, mají nepříznivý vliv na embryo. Bicornuate děloha může se tvořit kvůli chronické hypoxii plodu nebo během těhotenství, doprovázený toxicosis. Také může být anomálie kombinována s dalšími patologiemi, například s defekty genitourinárního systému.

Kromě toho důvody pro vývoj dělohy dvou rohatých zahrnují:

 • Radiační expozice.
 • Toxicita těžkých kovů.
 • Užívání silných léků, které ovlivňují průběh těhotenství a fyzický vývoj plodu.
 • Nadměrné duševní přetížení.

Tvorba bicornus u plodu je možná pouze v prvních týdnech a měsících těhotenství. K pozdějšímu datu se taková patologie nevyvíjí.

Anatomické rysy bicornus

V závislosti na velikosti oddělení děložní dutiny na dvě části se rozlišují 3 typy anomálií:

 1. Kompletní. Patologie je charakterizována štěpením a výbojem rohů v děložním sakrálním vazu. Výrazná separace vede k vytvoření oddělených výklenků, které se podobají dvěma děložním rohatkám, které se nacházejí téměř vedle sebe. Těhotenství v tomto případě může normálně probíhat při prohloubení jednoho z rohů..
 2. Neúplný. Patologie je doprovázena rozdělením dutiny v horní části orgánu a vytvořením mělkého otvoru mezi dvěma rohy. Velikosti a tvary obou rohů jsou často stejné..
 3. Sedlo ve tvaru. Ve spodní části dělohy se vytvoří deprese, která připomíná tvar sedla. V tomto případě je početí možné, ale pokud má žena současně anomálie, může dojít k potratu. Patologie v kombinaci s úzkou pánví může vyvolat nesprávnou polohu plodu, což vylučuje přirozený porod.

Symptomatologie

Děloha se dvěma rohami často probíhá bez výrazných klinických příznaků. Někdy žena zažívá krvácení dělohy, bolest během menstruace. Při této diagnóze často dochází k spontánnímu potratu. To je způsobeno nesprávným přísunem krve plodu a nedostatkem místa. K potratu obvykle dochází v prvním trimestru. Je také možné, že těhotenství a porod proběhnou bez komplikací.

V přítomnosti uzavřeného rohu si pacient stěžuje na poruchy stolice, močení, hnisavé vaginální výboje, které se vyskytují na pozadí zánětlivého procesu a infekce.

U dělohy se dvěma rohy jsou často odhaleny anomálie v místě placenty, což ohrožuje krvácení a jeho předčasné oddělení. Přítomnost abnormální struktury dělohy zvyšuje riziko pánevního projevu plodu nebo vede k ischemicko-cervikální nedostatečnosti. Dvojděložná děloha někdy vyvolává porušení kontraktilní aktivity dělohy a krvácení po porodu. Pokud je plod nesprávně umístěn v děloze, je ženě zobrazen císařský řez.

Patologická diagnostika

Stížnosti pacienta mohou naznačovat přítomnost bicornus uterus - bolest v dolním břiše během menstruace, nadměrné krvácení, neplodnost, potraty. Během vyšetření provádí gynekolog ozvučení dutiny dělohy. S tím lékař určí tvar dělohy a přítomnost abnormalit.

Děloha dvou rohů je detekována při ultrazvukové diagnostice pánve. Diagnózu také potvrzují výsledky zobrazování magnetickou rezonancí, hysteroskopie, laparoskopie, rentgen průchodnosti vejcovodů. MRI se používá v případech, kdy výsledky ultrazvukových metod nejsou zcela jasné. Je také vhodné provést MRI, aby se objasnila přítomnost malformace dělohy u ženy s rozsáhlým adhezivním procesem v břišní dutině..

Léčba

Chirurgická intervence s bicornus se provádí s neplodností nebo po 2-3 potratech. Během operace chirurg obnovuje děložní dutinu. Chirurgická praxe zahrnuje odstranění celého septa děložního rohu.

Standardní zásah v přítomnosti anomálií je považován za metroplastiku (Strassmannova operace). Provádí se pod anestézií břišním řezem nebo se provádí laparoskopie. V důsledku operace se odstraní vada ve struktuře dělohy, což několikrát zvyšuje šance na normální nošení a zdravé dítě.

V 98% případů dává operace pozitivní výsledek. Ve 2% případů dochází ke komplikacím. Mezi nejčastější patří:

 • Těžké krvácení.
 • Vývoj infekčních chorob.
 • Děrování dělohy.
 • Vzduchová embolie.
 • Plicní otok.

Po operaci je možná tvorba adhezivních procesů. Aby se jim zabránilo, měly by se po operaci užívat hormonální léky po dobu 3 měsíců. Pacientovi je také podáno intrauterinní zařízení. Pokud byla léčba úspěšná, může žena po šesti měsících naplánovat těhotenství. Chirurgická korekce abnormální struktury dělohy snižuje riziko potratu z 90 na 30%.

Disekce diskových oddílů se často provádí pomocí laseru. Jeho hlavními výhodami jsou přesnost disekce a absence krvácení. Hlavní nevýhodou operace jsou vysoké náklady.

Pokud má pacient placentární nedostatečnost, předepisuje léky, které urychlují metabolismus. Takové léčivo zlepšuje viskozitu krve a urychluje absorpci stopových prvků placentou. Pokud má žena zvýšený tón dělohy, který hrozí spontánním potratem, doporučuje se užívat antispasmodika denně pod dohledem lékaře.

Předpověď

Při těžkém štěpení děložní dutiny se zvyšuje pravděpodobnost předčasného porodu nebo spontánního potratu. Těhotenství u žen se dvěma rohatkami dělohy znamená prevenci potratů, krvácení a rozvoj ischemicko-cervikální nedostatečnosti.

U pacientů s nedostatečným objemem děložní dutiny je možné porodit dítě díky moderním reprodukčním technologiím, konkrétně oplodnění in vitro s náhradním mateřstvím.

Prevence

Vzhledem k tomu, že diagnóza dělohy se dvěma rohy je způsobena nitroděložní anomálií, doporučuje se ženě, aby se během těhotenství vyhýbala antibakteriálním lékům, odmítla alkohol, drogy a cigarety a nezůstala příliš dlouho na přímém slunci. Je důležité léčit existující infekční nemoci, které mohou způsobit potrat..

Pravidelné vyšetření gynekologem umožňuje odhalit patologii v rané fázi a zabránit výskytu komplikací. Před plánováním těhotenství byste měli podstoupit kompletní vyšetření. Pokud jsou zjištěna chronická onemocnění, je nutné podstoupit léčbu. Je také užitečné brát kyselinu listovou a vitamínové komplexy.

Rohatá děloha u žen - co to je

Některé ženy se rodí s abnormálními orgány reprodukčního systému, a proto mají různá onemocnění a problémy s početím.

Jednou z těchto odchylek je dvouděložná děloha, která se často žádným způsobem neprojevuje. Patologie je obvykle diagnostikována náhodou, při vyšetření v jiných záležitostech nebo při provádění ultrazvuku v důsledku těhotenství.

Závěr

 1. Bicorn uterus - patologie, ke které dochází během embryonálního vývoje.
 2. Specifická struktura orgánu může zkomplikovat nebo nereálné otěhotnění.
 3. V některých případech může být přítomnost anomálie vyvolána charakteristickými příznaky..
 4. Ošetření dvou rohů je pouze chirurgické.

Co to znamená

Bicorn uterus je patologie reprodukčního orgánu. U dívek, dokonce i během embryonálního vývoje, dochází ke zdvojnásobení, kdy dutiny nejsou úplně odděleny.

Jak to vypadá

Abnormálně vyvinutý reprodukční orgán má specifický tvar připomínající šaškovou čepici, od které se „rohy“ odchylují v různých směrech. Právě v nich jsou vytvořené dutiny, které spolu komunikují přes krční kanál nebo v distální části.

Pozornost! U bicornismu obvykle nejsou pozorovány patologické změny v okolních tkáních. Stěny reprodukčního orgánu mají plně vyvinuté funkční vrstvy.

Odrůdy

Vědci klasifikují dvouděložnou dělohu. Tento seznam lze doplnit o tyto odchylky:

 • obloukový (sedlový) tvar;
 • společný krk s rozděleným tělem;
 • neúplný oddíl (interní);
 • přítomnost úplného oddílu;
 • atresie, která se objevila v celé dutině;
 • atrofie, která se stala v jednom rohu;
 • dvojitý krk.

Co je pro ženu nebezpečné

Bicorn uterus nepředstavuje ohrožení zdraví a života nastávající matky, ale její přítomnost se může stát překážkou přirozené koncepce a bezpečného nošení plodu..

Pokud má pacient drobné odchylky od normy, nemusí si být vědoma bicorny po celý život, zejména pokud reprodukční orgán funguje dokonale.

Důležité! Nebezpečí pro ženu je bicorn uterus, ve kterém se síň vyskytuje v lumen jednoho z rohů. V takové situaci se vytvoří uzavřená dutina, ve které je přítomno plné a dobře fungující endometrium.

Příčiny

Důvody výskytu bicornus uterus zahrnují následující faktory:

 • během prenatálního vývoje je narušena organogeneze;
 • žít těhotná v epidemiologicky nepříznivé oblasti;
 • špatná dědičnost;
 • žena měla nedostatek vitamínů, metabolické poruchy v těle;
 • embryo má hypoxii;
 • nastávající matka v počátečních stádiích trpěla infekční chorobou;
 • těhotná žena brala určité druhy léků, alkoholické nápoje, uzená.

Příznaky

Budoucí matky budou mít na základě příznaků podezření na přítomnost dvou-rohaté dělohy (klinický obraz ve většině případů chybí):

 • těžká období doprovázená silnou bolestí;
 • obtížný průběh těhotenství;
 • endokrinní disrupce.

Těhotenství a bicorn děloha

Pokud má žena při vývoji reprodukčního orgánu mírnou anomálii, pak má šanci si představit dítě sama. Ve většině případů je však těhotenství v bicornuátové děloze doprovázeno komplikacemi nebo může být přerušeno potratem..

IVF s děložní rohovkou

Pro umělé oplodnění není přítomnost bicornus kontraindikací. V této situaci embryo sedí v jednom z rohů. Před zákrokem by měla žena podstoupit komplexní vyšetření a posoudit všechna možná rizika.

Pozornost! Pokud má pacient dělohu se dvěma rohatkami se septem, podstoupí operaci před IVF.

Krvácející

U těhotných žen s takovou patologií může menstruace probíhat ve všech trimestrech. Obzvláště nebezpečný je výskyt mazaniny v prvních třech měsících, protože existuje velká hrozba potratu.

Pokud se krevní výtok objeví po 30. týdnu, pak budoucí matka má placentární prezentaci plodu.

Diagnostika

K identifikaci odchylky odborníci provádějí řadu instrumentálních a hardwarových zkoušek:

 1. Gynekologické vyšetření.
 2. Ultrazvuk.
 3. Roentgenografie.
 4. Hysteroskopie.
 5. Hysterosalpingografie.
 6. Diagnostická laparoskopie.
 7. CT, MRI.

Léčba

K odstranění bicornismu lékař předepisuje chirurgickou léčbu. Během operace provádějí specialisté řadu manipulací zaměřených na maximalizaci obnovení funkčnosti bipedální dělohy.

Indikace pro chirurgickou léčbu jsou následující patologické stavy:

 • neplodnost;
 • narození mrtvých dětí;
 • chronický potrat atd..

Úkon

Chirurgii lze provádět následujícími způsoby:

 • metodologie „Strassmana“;
 • hysteroskopie;
 • metroplastika (hysteroskopie).

Děloha a těhotenství

Když žena najednou otěhotní, dozví se hodně o sobě. Zejména o vašem zdraví: během tohoto období se mohou objevit takové vředy, které jste ani netušili. Proto by v ideálním případě mělo být těhotenství naplánováno a pečlivě na něj připraveno. Úplné vyšetření vám umožní identifikovat a odstranit mnoho možných zdravotních problémů. A pokud to ještě nefunguje, aby otěhotnělo, pak je to ještě důležitější udělat - být vyšetřen. Koneckonců, příčinou potratu může být například bicornuátová děloha.

Co je to děloha bicorn??

Ze všech vrozených patologií dělohy je nejčastější bicornismus. Obecně je však diagnostikována pouze u 0,1–0,5% žen. V tomto stavu má děloha nepravidelný tvar. Její dutina je rozdělena na dvě části a v závislosti na stupni tohoto rozdělení se rozlišují různé typy dvouděložných rostlin:

 • s plným bicorneismem, děloha je rozdělena do dvou dutin, propojený malou přepážkou;
 • neúplná děloha dvou rohů je méně rozdělena, otvor mezi dutinami je mělký;
 • děložní bicornate uterus má nejmenší stupeň větvení. Má pouze malou prohlubeň v horní části ve formě sedla, což je důvod, proč jméno.

Jak se dozvědět o bicorn?

K podezření na bicornus dělohy často dochází, když žena nemůže otěhotnět nebo má neustále potraty: dítě s děložní rohovkou může být obtížné vydržet. Přidáte-li také silné děložní krvácení, zvyšuje se pravděpodobnost, že žena má tuto patologii. Dysmenorea může být také známkou děložního bicornismu..

Identifikace patologie umožňuje moderní vyšetřovací metody. Jedná se o ultrazvuk, laparoskopii, hysteroskopii, hysterosalpingografii.

Jaká jsou rizika, pokud je děloha bicorn

Čím vyšší je stupeň dělení děložní dutiny, tím větší jsou rizika a obtíže, které může žena očekávat na cestě do mateřství. Děloha se dvěma rohy slibuje potíže s porodem dítěte, zejména hrozbu ukončení takového těhotenství. Nejčastěji se to děje v prvním trimestru. Pokud lze těhotenství zachovat, matka a dítě očekávají během porodu rizika. Zejména existuje velké riziko zranění při porodu (jak pro matku, tak pro dítě), slabá práce, objev krvácení.

U dělohy se dvěma rohy jsou pozorovány různé abnormality a komplikace těhotenství: placenta previa, její poloha je příliš nízká, narušení placentární cirkulace, mačkání a nesprávná poloha plodu a cervikální nedostatečnost. Situace je často komplikována změnami v genitourinárním a endokrinním systému, které doprovázejí tuto patologii. Ve skutečnosti je to všechno složité a vede k potratu.

Co dělat?

Pokud se skutečná hrozba ukončení těhotenství pomocí dělohy se dvěma rohy vyskytne v období, kdy je dítě již schopno žít mimo matčino lůno (od 26 do 28 týdnů těhotenství), provede se císařský řez, aby mu zachránil život. I když těhotenství může vydržet až do konce, ale žena tuto patologii odhalila, může být porod proveden operativně ve spojení s velkými riziky. Proto musí být těhotná žena s dělohu se dvěma rohy jistě pod přísným lékařským dohledem. Taková žena by se měla spojit s jejím gynekologem, protože ho budete muset často navštěvovat. A při sebemenší změně zdraví nebo podezření na něco, co bylo špatně, se poraďte s lékařem. Moderní medicína dosáhla dostatečné úrovně, aby byla schopna udržet těhotenství s bicorn.

Nezoufejte, i když se děloha se dvěma rohy stala překážkou možnosti otěhotnění. Moderní lékařské metody mohou tuto přirozenou nespravedlnost odstranit. Je možné korigovat rozdělenou dvouletou dutinu dělohy chirurgicky.

Ale ve většině případů, pokud neexistují žádné další rizikové faktory, žena nese a porodí dítě, aniž by měla podezření, že má dělohu se dvěma rohy. Opravdu, dokonce s takovou patologií, těhotenství a porod mohou běžet docela normálně. Proto se v takové situaci nikdy nemusíte vzdát. Uterus bicorn není překážkou mateřství. Nenechte nic v cestě vašemu štěstí!

Děloha a těhotenství

Lékařské odborné články

Děloha se dvěma rohy a těhotenství jsou naléhavým problémem porodnictví a gynekologie, protože právě tato patologie způsobuje třetinu případů potratu u žen s malformacemi dělohy..

Děloha se dvěma rohy je vrozená anomálie. Děloha se začíná tvořit z mulčovacích kanálků embrya přibližně od 6. týdne těhotenství. Kvůli genetickým nebo teratogenním příčinám nedochází k fúzi těchto vývodů, což vede k rozdvojení horní části dělohy, a pak se dívka narodí s děložním bicornuátem - dělohu se dvěma rohy. A pro dospělé ženy představuje děloha s dvěma rohy, těhotenství a porod řetěz problémů s narozením dětí..

ICD-10 kód

Krvácení s bicornus během těhotenství

Hlavní příčinou krvácení v děloze bicornate během těhotenství je placenta previa, což je důsledek implantace vajíčka nikoli v zadní a boční stěně těla nebo dna dělohy, ale v endometrii jeho spodní části..

Po implantaci - od 3. týdne těhotenství - začíná placenta a uvnitř tkání děložní stěny je proces vaskularizace, tj. Tvorba dalších krevních cév. Pokud se plod v děloze příliš usadil, může placenta (jejíž vznik končí do 13. týdne těhotenství) uzavřít vnitřní hltan. V důsledku toho se u těhotné ženy objeví krvácení nebo krvácení (s bolestí v podbřišku). A to je hlavní předzvěst potratů.

Krvácení s dvou-horned dělohy během těhotenství nejčastěji nastane po 6-8 týdnech těhotenství a je pozorován téměř 35% těhotných žen. Částečná placenta previa je pozorována v průměru u 40-45% těhotných případů s bicornus.

Pokud během těhotenství v pozdějších stádiích (po 30–32 týdnech) dojde ke krvácení pomocí dvou-rohaté dělohy, pak je její etiologie způsobena skutečností, že předchůdce placenty se nemůže protahovat, protože se zvyšuje velikost dělohy a začíná se odlupovat.

Děloha se dvěma rohy a zmrazené těhotenství

Zmrazené těhotenství - tj. Ukončení vývoje plodu a jeho smrt - pokud těhotná žena má úplnou nebo neúplnou bicornuátovou dělohu, je to přirozený nepříznivý výsledek, pokud vajíčko není připevněno ke stěnám dělohy, ale ke septum.

Faktem je, že tkáně těchto příček nemají krevní cévy, což znamená, že embryo se nemůže normálně vyvíjet a umírá

Kromě toho může septum v bicorn uterus - když je embryo umístěno blízko - jednoduše narušit přirozený proces růstu plodu kvůli nedostatečnému prostoru v děložní dutině..

Bicorn sedlová děloha a těhotenství

Bicornous sedlová děloha a těhotenství jsou nejvíce příznivé zvažované varianty této patologie. Může to však vést ke komplikacím..

Porodníci podotýkají, že tento typ biped dělohy může také vést k potratu (ačkoli mnohem méně často než s úplným nebo neúplným bicorn děloha), k zmrazení plodu a předčasnému porodu. U 15–25% těhotných žen s děložní stěnou ve tvaru sedla se začíná práce mnohem dříve, než je datum splatnosti. A to zvyšuje nejen obecnou perinatální nemocnost novorozenců, ale také riziko úmrtí předčasně narozených dětí.

Také tato vrozená patologie dělohy ovlivňuje polohu plodu a lékaři nejčastěji uvádějí příčnou nebo šikmou prezentaci, ve které je nutný řez císařským řezem. A po přirozeném porodu se taková děloha stahuje velmi špatně a krvácení trvá dlouho..

Dvou-rohatý děloha a dvojčata těhotenství

Těhotenství dvojčat s anatomickou strukturou dělohy, v uvažovaném případě, v přítomnosti dělohy se dvěma rohy, nemá přímý kauzální vztah. Koneckonců, pojetí dvojčat je výsledkem oplodnění dvou folikulů, které dozrávaly současně.

Podle některých zpráv se však těhotenství dvojčat (jednoduchých nebo heterogenních) vyvíjí častěji u žen, které mají anatomické patologie struktury dělohy. V tomto případě vede patologie, jako je úplná bifurkace dělohy - to znamená, když septum bicorn uterus dosáhne vnitřního hltanu nebo děložního hrdla s vytvořením dvou samostatných dutin.

Těhotenství s dvěma rohatkami a těhotenství dvojčat jsou porodníky s velmi vysokým rizikem potratu. Existují dokonce praskliny dělohy. A porod po 32-34. Týdnu těhotenství s dvojčaty je 90%.

V důsledku dlouhodobých klinických pozorování bylo zjištěno, že pravděpodobnost oplodnění dvou vajec dvouděložnou maticí nebo jeho úplného rozvětvení je pouze jeden případ na milion.

V případě, že děloha a těhotenství bicornuate - pokud jde o schopnost nést a mít dítě - se vzájemně vylučují, může žena podstoupit operaci s cílem obnovit děložní dutinu. Jedná se o otevřenou (s pitvou břišní dutiny) nebo hysteroskopickou metroplastiku. Při této operaci se propíchne septum a děloha se „rekonstruuje“ do jediné dutiny. V téměř 63% klinických případů byla reprodukční kapacita dělohy plně obnovena..

Děloha a těhotenství se dvěma rohy: vlastnosti a komplikace

Mezi patologiemi, které se objevují v procesu nitroděložního vývoje, je docela běžný bicornismus dělohy: je detekován přibližně u 0,5% žen v plodném věku. Ovlivňuje tato patologie schopnost otěhotnět? Většina odborníků tvrdí, že bicornuátová děloha a těhotenství - pokud jde o možnost otěhotnění - se vzájemně nevylučují. Mnoho žen s takovou anatomickou vadou v pohlavních orgánech otěhotní a porodí. Je to všechno o tom, jak se děložní dutina deformuje..

Při plné děloze s dvěma rohatkami je v její dutině přepážka (někdy dvě třetiny hloubky dutiny), která dělohu dělí na dvě části a plod se může vyvíjet v jedné z nich. U neúplné dělohy s dvěma rohy je pozorováno malé oddělení dutiny v její horní třetině. A takzvaná sedlová (nebo obloukovitá) dvou-rohatá děloha má jen mírné prohloubení ve spodní části dutiny.

Je třeba poznamenat, že těhotenství s kterýmkoli ze tří typů dělohy s dvěma rohatkami je spojeno s komplikacemi a vyžaduje další lékařské sledování. Rizika jsou v nepříznivých důsledcích, jako jsou obvyklé potraty (potrat dosahuje 45-50% případů) a zmeškané těhotenství (asi 5%).

Děloha se dvěma rohy a těhotenství mají další komplikace. Toto je nesprávná prezentace plodu a předčasného porodu. Glutální projev plodu je zaznamenán u 50% těhotenství s parciální bicornuátovou dělohou. A ve 40% je prezentace nohou, která komplikuje průběh porodu a ohrožuje novorozence asfyxií.

Počet předčasně narozených dětí v přítomnosti dělohy se dvěma rohy se pohybuje od 25% do 35%. Lékaři to vysvětlují zvýšeným přetažením dělohy, která má nepravidelný tvar. Z tohoto důvodu začíná práce předčasně. Dalším faktorem, který provokuje předčasný porod, je neschopnost isthmu a děložního hrdla odolat vnitřnímu tlaku a udržet rostoucí plod až do data splatnosti (nazývá se isthmicko-cervikální nedostatečnost dělohy). Císařský řez se tak v 65–70% případů stává jediným východiskem.

Mohu otěhotnět s děložní rohovkou?

Co to znamená

Vývoj orgánu pokračuje s anomáliemi, pokud existují konkrétní důvody. Nejčastěji to znamená jakýkoli traumatický vnější účinek na embryo.

U dělohy se dvěma rohy lze zdravé dítě porodit a porodit pod neustálým lékařským dohledem

Následující onemocnění matky během těhotenství zahrnují negativní faktory, které mohou ovlivnit tvorbu dělohy:

 • zarděnky;
 • toxoplazmóza;
 • srdeční choroba;
 • Těžké akutní respirační infekce a chřipka;
 • diabetes;
 • sexuálně přenosné infekce.

Tvorba orgánů je negativně ovlivněna nedostatkem vitamínů a nedostatkem stopových prvků, alkoholismem a kouřením matek, těžkou toxikózou, způsobující hypoxii plodu a stresu při přenášení dítěte. Genetická predispozice je také příčinou abnormálních reprodukčních orgánů.

Pod vlivem těchto faktorů se Mullerovy kanály orgánu nespojují úplně, což způsobuje různé typy bicornismu, jako například:

 • sedlová děloha;
 • zdvojený orgán se dvěma vyvinutými procesy a společným krkem;
 • děloha se dvěma rohy s oddílem, úplná nebo neúplná.

Dvou-hornedness je někdy doprovázen zdvojnásobením cervikálního kanálu. V horní třetí části vaginální trubice je izolovaná bifurkace nebo otvor. V některých případech děloha vypadá jako jedna rohatá, protože její druhý proces je nedostatečně rozvinutý nebo atrofuje. Typ anomálie závisí na době negativního dopadu - čím dříve se vyskytne, tím závažnější bude patologie.

Ve většině případů odchylka nebrání těhotenství

Na otázku, zda je možné otěhotnět s takovou odchylkou, lékaři reagují pozitivně. Problémy mohou nastat při přenášení dítěte. Vše záleží na závažnosti patologie. I když je děloha rozštěpena a oba rohy jsou jasně vysloveny, singleton těhotenství s největší pravděpodobností povede k narození zdravého dítěte.

Známky a diagnóza bicornus

Až do okamžiku početí žena nemusí vědět, že má v reprodukčních orgánech vadu. Ale někdy se objevují i ​​alarmující příznaky, které varují před možnou odchylkou. Tyto zahrnují:

 • bolest před a během menstruace;
 • špinění mezi obdobími;
 • isthmicko-cervikální nedostatečnost;
 • těžká období vyžadující hemostatik.

Pokud jsou tyto příznaky přítomny, měli byste navštívit gynekologa. Nelze však okamžitě říci, že pacient má vrozenou vadu. Podobné příznaky jsou možné u jiných onemocnění pohlavních orgánů. Při ručním vyšetření gynekolog zjistí odchylky. Pro potvrzení diagnózy předepíše ultrazvuk, a pokud je to nutné - hysterosalpingografii a MRI.

Co je to nebezpečná patologie

Normální tělo dělohy je duté, bez oddílů a rozdělení na „oddíly“. To vám umožní porodit a porodit dítě. Vada může způsobit problémy s ložiskem, ačkoli to nezabrání samotnému početí. Ale ženy s děložním štěpením mají příležitost stát se matkou.

Při silném rozdělení orgánu je tvorba hematometrů možná kvůli narušení odtoku menstruační krve v abnormálně lokalizovaném rohu. Pokud se obsah infikuje, existuje riziko hnisání s následným rozvojem peritonitidy a septické infekce krve.

Těžké krvácení během menstruace je také nebezpečné. Jsou schopni vyvolat vývoj anémie. Také žena v podobném stavu může pozorovat slabost, závratě, nevolnost.

Problémy se nejčastěji objevují po začátku početí. Nastávající matka s vadou ve struktuře reprodukčního orgánu vyžaduje zvláštní lékařský dohled. Protože se plod vyvíjí v jednom z rohů, jak se jeho velikost zvětšuje, je zde problém nedostatku místa a v důsledku toho - hypertonicity. Kvůli odchylce jsou spontánní potraty možné na konci prvního a druhého trimestru.

Další možné komplikace:

 • nízká fixace vajíčka plodu, což vede k vývoji placenta previa;
 • nesprávná poloha plodu kvůli nedostatku místa v děložním rohu;
 • zhoršená cirkulace embrya, která způsobuje hypoxii a nedostatek živin;
 • únik plodové vody;
 • úplné oddělení placenty po dlouhou dobu, což je nebezpečné pro život matky a dítěte.

Pokud se embryo při plné prezentaci fixuje blízko vnitřního hltanu děložního hrdla, žena nebude schopna porodit sama, bude vyžadována císařská řez.

Bipedální děloha s atrofovaným nebo rudimentárním rohem je považována za komplexní typ patologie. V této zóně nejsou vyvinuty funkčně kompletní vrstvy tkání potřebné k přenášení dítěte. Pokud je vajíčko plodu fixováno, embryo nebude životaschopné, bude vyžadováno ukončení těhotenství. Ve většině případů však bicorn dělohy není doprovázena narušením tvorby jejích tkání. Proto je pod neustálým dohledem lékaře možné nošení dítěte.

Pro sledování stavu plodu se nastávající matka každé tři týdny podrobuje ultrazvuku, aby zjistila svalové křeče a další možné problémy.

Pokud v pozdějších stádiích hrozí předčasný porod, doporučuje se po 26 týdnech těhotenství cisařský řez, aby se zachoval život dítěte. Pokud nastávající matka přivedla plod na správný čas, o otázce přirozeného porodu se rozhoduje v závislosti na poloze dítěte, jeho prezentaci, přítomnosti odchylek ve vývoji..

Oprava chirurgické vady

Lékaři doporučují chirurgický zákrok pro takovou odchylku, pokud pacient již měl dva potraty v řadě nebo pokud je zaznamenána neplodnost. Smyslem operace je vytvoření jediné děložní dutiny. Obvykle stačí eliminovat základní roh nebo dělící přepážku..

Chirurgická korekce významně zvyšuje šance žen na zdravé dítě

Někdy se provádí částečné odstranění zdi v místě štěpení a vytvoření „správného“ dna. Po operaci po dobu osmi měsíců je pacient umístěn intrauterinním zařízením.

Pro chirurgický zákrok se používají moderní šetrné metody - hysteroskopie a laparoskopie. Snižují pravděpodobnost pooperačních účinků. Jsou také méně traumatické, díky čemuž stále rostou šance na otěhotnění po odstranění IUD a porodu zdravého dítěte.

Pokud byla provedena operativní oprava, riziko spontánního přerušení se snížilo na 30% i v obtížných případech, kdy byla šance informovat dítě pouze 10%..

Ale i ti pacienti, kterým operace nemůže pomoci, mají možnost mít své vlastní dítě pomocí IVF procedury v rámci programu náhradního těhotenství. Konzultace se zkušeným gynekologem vám pomůže zjistit všechny potřebné detaily..

Aby se vyloučilo riziko potratů, mělo by se před plánováním provést kompletní gynekologické vyšetření. Ale i když byly zjištěny odchylky ve struktuře dělohy, nejedná se o větu. Díky dostatečné kapacitě je možné mít dítě. Stálý lékařský dohled pomůže včas identifikovat jakýkoli problém a odstranit jej..

Děloha se dvěma rohy

Porušení reprodukční funkce u žen může být spojeno s libovolnými faktory, včetně abnormalit ve struktuře dělohy. Jakékoli odchylky ve struktuře tohoto orgánu ovlivňují pravděpodobnost těhotenství, úspěch jeho průběhu a příznivý výsledek porodu. Jednou z takových abnormalit je děložní bicorn..

Děloha se dvěma rohy - co to je?

Chcete-li odpovědět na otázku, co je to děloha se dvěma rohy u žen, musíte znát její strukturu a formu. Normálně je děloha svalový orgán s vnitřní dutinou. V této dutině dochází k otěru plodu při početí. U bicornismu však dochází k rozdvojení nitroděložního prostoru na dvě části. Míra složitosti anomálie a úroveň jejího účinku na početí a těhotenství plodu závisí na charakteristikách takového rozdvojení..

Existují tři stupně rozdělení tohoto orgánu na dutiny:

 1. Plná - výrazné rozdělení na dvě nezávislé na sobě dělohy. Mohou mít společný krk procházející do pochvy nebo mohou mít oddělené krky a mohou být doplněny částečným vaginálním septem..
 2. Neúplné - separace nastává pouze v horní třetině orgánu a její spodní část tvoří jednu dutinu.
 3. Sedlo - s takovou anomálií má děloha jednu dutinu, ale její horní část se vyznačuje silnou depresí směřující do těla.

Stupeň složitosti závisí na tom, jak bicornuát ženy vypadá a jak závažné mohou být důsledky této odchylky..

Příznaky biped dělohy

Mnoho žen nemá podezření na přítomnost této choroby, žije celý život a dozví se o problému až po důkladném vyšetření gynekologem. Většina ostatních pacientů si však může stěžovat na příznaky, jako jsou:

 • hojná menstruace s dělohu se dvěma rohy, která se mění v krvácení;
 • bolest menstruace;
 • přetrvávající neplodnost;
 • spontánní potraty, opakované několikrát.

Takové příznaky vyžadují okamžitou lékařskou péči pro systematické léčení patologie.

Příčiny

Bicornuate děloha nemůže objevit se u zdravé ženy na pozadí některých jiných nemocí nebo abnormalit. Tato anomálie se vytváří v děložním období, kdy dochází k tvorbě tohoto orgánu u dítěte. Protože se děloha objevuje v důsledku spojení Mullerových kanálů, vede jejich částečná fúze ke vzniku dvou rohů dutin. K podobné odchylce plodu také nedochází bezdůvodně. Negativní faktory ovlivňující ženu během těhotenství k němu přispívají. Tyto zahrnují:

 • radiační expozice;
 • užívání silných léků, které mohou ovlivnit průběh těhotenství a fyzický vývoj plodu;
 • kouření, užívání alkoholu a drog;
 • infekční procesy způsobené chřipkou, spalničkami, toxoplazmózou, zarděnkami, syfilisem a jinými nemocemi;
 • endokrinní patologie (zejména diabetes mellitus a zvýšená produkce hormonů štítné žlázy);
 • srdeční vady;
 • nedostatek vitamínů;
 • duševní přetížení.

Plod může během těhotenství matky tvořit bicornuátovou dělohu pouze v prvních týdnech a měsících těhotenství. Později je tento jev vyloučen..

Děloha a těhotenství

Při úspěšném početí těhotenství může u pacientky s děložní dutinou dojít bez odchylek nebo je komplikována narušeným vývojem dítěte a spontánními potraty v počátečním trimestru. Koneckonců, špatná struktura těla přispívá k:

 • nedostatek krevního zásobení embryí v důsledku neplnění všech jeho funkcí placentou;
 • patologické umístění placenty, vedoucí k jejímu oddělení;
 • cervikální nedostatečnost;
 • porušení kontraktility svalů orgánu;
 • pánevní prezentace dítěte vyžadující chirurgický zásah během porodu.

Kromě uvedených položek by se měla zvážit také dostupná velikost dutiny. Rozdělení dělohy na dvě části nakonec významně snižuje objem každé z nich, takže omezený prostor zabrání růstu embrya.

Problém placentární nedostatečnosti je vyřešen na klinice jmenováním léků, které urychlují metabolismus. Takové léky zlepšují průtok krve a urychlují vstřebávání prospěšných stopových prvků placentou. Pokud má žena problémy se stahováním svalů (zvýšený tón dělohy, hrozící potrat), lékaři doporučují pravidelné používání antispasmodik pod dohledem odborníka. Nejlepší způsob, jak tento problém vyřešit, je včasné odstranění abnormality, aby bylo zajištěno normální těhotenství.

Kromě hlavních důsledků nemoci, které se projevují v průběhu těhotenství, je také nutné vzít v úvahu zvláštnosti dopadu každé formy odchylky ve struktuře orgánu na těhotenství. Například s úplným štěpením bicornus a dělohy a těhotenstvím jsou recenze většiny pacientů vyladěny pro optimistickou prognózu. Opravdu, s touto nemocí u ženy se vytvoří dvě oddělené dělohy, z nichž každá je schopna se vyvinout plnohodnotné embryo (nebo dvě najednou). Snížený objem vnitřního prostoru však může nepříznivě ovlivnit normální růst plodu, takže průběh těhotenství by měl být neustále sledován gynekologem..

Dvou-rohová sedlová děloha je také charakterizována řadou komplikací, z nichž nejzávažnější je nesprávná prezentace plodu, což vede k poruchám v procesu porodu. Tento problém se nejčastěji projevuje u těhotných žen s úzkou pánví, proto odrůda bicornus ve tvaru sedla přirozeně vylučuje porod a navrhuje porod císařským řezem. Na rozdíl od této formy odchylky nemusí úplné rozdělení orgánu v kombinaci s pánví normálního objemu vyžadovat chirurgický zásah během porodu, k němuž dojde přirozeně bez následků.

Uvažované komplikace a zvýšené riziko pravidelných potratů vyžadují pečlivé sledování a včasný kontakt s odborníkem v prvních týdnech po početí, jinak bude velmi obtížné udržet těhotenství a nosit dítě až do konce. Proto byste měli provádět těhotenský test s děložní rohovkou i v případě menstruace (zejména v případech, kdy se výtok liší od normálu). Tato opatření vám umožní včas vyhledat lékařskou pomoc a postarat se o udržení těhotenství a správný vývoj dítěte..

Vzhledem k obtížnosti početí se mnoho párů zajímá o problematiku sexu s těhotnou ženou se dvěma rohatkami. Takové otázky jsou založeny na názoru lidí, kteří tvrdí, že určité pozice během pohlavního styku mohou zvýšit pravděpodobnost početí. Je to skutečně tak, protože nepravidelný tvar orgánu brání normálnímu průchodu spermatu do vajíčka a jeho oplodnění, což znamená, že musíte snížit návrat spermatu. Můžete to udělat pomocí speciálního držení těla pro početí s dělohu se dvěma rohy: ležící na zádech a zvedání pánve (doporučuje se umístit pohodlný polštář pod hýždě).

Diagnostika

K provedení konečné diagnózy a zjištění stupně složitosti anomálie provádějí lékaři důkladné vyšetření pacientů, včetně:

 1. Průzkum ženy k objasnění stížností na hojnost a bolavou menstruaci, neplodnost nebo potrat.
 2. Ultrazvuk.
 3. Rentgenové vyšetření se zavedením kontrastních látek do děložní dutiny, které pomáhají jasně naznačit tvar a hranice orgánu.
 4. Hysteroskopie dělohy dvou rohatých - vyšetření endoskopem vloženým přímo do dutiny orgánů.

Tato metoda je nejúčinnější při stanovení diagnózy, protože vám umožňuje zobrazit obrázek na obrazovce počítače, pečlivě prozkoumat vnitřní povrch dělohy a uložit výsledky ve formě obrázků nebo video souborů.

Léčba bicornus

Úplné vyléčení tohoto onemocnění je možné pouze chirurgickou metodou, protože jednoduše nebude fungovat na změně formované struktury orgánu pomocí fyzioterapeutických procedur, léků nebo lidových metod. Pokusy o otěhotnění a udržení těhotenství ve většině případů povedou k spontánním potratům. Nezapomeňte také, že čištění dělohy se dvěma rohy po potratu je složitější a traumatičtější procedurou než potrat u ženy s normální dělohou. Uzdravení povrchu rány a obnovení všech funkcí bude pomalejší a bolestivější a každý potrat bude komplikován obtížným obdobím rehabilitace..

Lékařské středisko „Clinic K + 31“ proto doporučuje léčbu neodkládat a vést celý kurz pod dohledem odborníků. Léčba na naší klinice se provádí podle následujícího schématu:

 1. Důkladné vyšetření pacienta.
 2. Chirurgická korekce orgánů - vyžaduje pečlivé vyříznutí dělícího septa s následnou obnovou poškozené zdi sešitím všech skořápek ve vrstvách.
 3. Předepisování pomocné lékařské a fyzioterapeutické léčby pod stálým dohledem ošetřujícího specialisty.

Ženy, které znají nebezpečí bicorn dělohy a jak moc to snižuje pravděpodobnost normálního porodu plodu, jsou šťastné, že mají operaci, po které porodí plné, zdravé děti..

Prevence a prognóza bicornus

Riziko spontánního potratu u těhotných žen s dělohu se dvěma rohy je 70% a zbývajících 30% pacientů nese plod pouze díky včasnému předepisování léků zaměřených na snížení tónu a poskytnutí embrya živinami. Ale i po ukončení do konce bude doporučená dodávka ovlivněna mnoha faktory. Jakákoli patologie, nesprávná prezentace plodu, nedostatečný tón dělohy a další problémy - to je příležitost pro chirurgický zákrok a císařský řez s nejmenší hrozbou selhání.

Tomuto riziku se lze vyhnout po korekci děložní dutiny, která snižuje riziko potratu ze 70% na 10%, čímž se výrazně zvyšuje šance na normální vývoj dítěte. Výhody chirurgického zákroku proto nevyžadují další vysvětlení..

Po opravě trváme na preventivní instalaci nitroděložního zařízení po dobu až 8 měsíců. Toto opatření brání rozvoji těhotenství až do úplného zotavení a podporuje rychlé hojení vnitřních membrán dělohy..

Když si prostudujete materiál, který nám poskytnete, vy sami pochopíte, co je děloha se dvěma rohami, ať je to špatné nebo ne, a můžete si vybrat optimální schéma akce pro vás. V případech, kdy nemůžete otěhotnět nebo nést plod, doporučujeme naléhavou návštěvu lékařského střediska, aby se obnovila celá děložní dutina. Pokud již došlo k početí a dutina, ve které je embryo umístěno, je dostatečně velká, nemusí být chirurgický zákrok nutný. Stále se však musíte obrátit na naše gynekologové, kteří provedou kompletní vyšetření, předepíšou podpůrnou léčbu (v případě potřeby) a doprovázejí průběh těhotenství až do porodu..

Články O Neplodnosti