Hlavní Testy

8 otázek o zamotání pupeční šňůry

Zapletení pupeční šňůry kolem krku plodu je jednou z nejčastějších patologií během gestačního období. Podle statistik má každá 4 žena v anamnéze podobnou diagnózu v průběhu těhotenství. Je však tato diagnóza tak nebezpečná a stojí za to panikařit, když lékař detekuje smyčky kolem těla dítěte na ultrazvukovém monitoru.

Patologická definice

Během těhotenství je téměř nemožné určit tuto patologii bez použití různých testů. Žena nemá žádné příznaky nepohodlí a pouze na základě chování plodu uvnitř dělohy lze očekávat odchylku. Zvýšená aktivita dítěte může sloužit jako důvod k podstoupení ultrazvukového vyšetření k potvrzení nebo vyvrácení obav.

Pupeční šňůra je druh lana, který se skládá z cévy a dvou tepen, kterými dítě během pobytu v žaludku matky dostává živiny, které podporují život.

Všechno, co matka jí, dostává dítě přes pupeční šňůru. Pupeční šňůra také přenáší kyslík potřebný dítětem a dochází také k uvolňování zbytečných zpracovaných zbytků. Standardní velikost pupeční šňůry je 50-60 cm dlouhá, někdy může být pupeční šňůra krátká, 40 cm, nebo naopak může dorůst až 1 m, přičemž se několikrát omotá kolem plodu.

Jak roste ve velkém prostoru pro sebe, plave dítě v plodové vodě, měnící se poloha. Pupeční šňůra, která s ním plave, se kolem něj ovine a potom se dítě rozepne.

Stává se to až do 20 týdnů, zatímco plod je malý. Jak roste, volný prostor v matčině žaludku se zmenšuje, dítě se přestává otáčet a zastavuje se v určité poloze, v poloze pupeční šňůry, ve které se nedávno ocitl.

Dítě se již nemůže rozpadat samo o sobě a po dosažení určitého věku začnou pozorování chování samotné pupeční šňůry, je důležité, aby se nádoby, které jím procházejí, nepřenášely..

Drcení pupeční šňůry způsobuje u dítěte riziko nedostatku kyslíku, což vede k hypoxii, asfyxii, vývojovému zpoždění a také k ohrožení zdraví matky, protože natažená pupeční šňůra způsobuje oddělení placenty.

Příčiny zapletení šňůry kolem krku plodu

Během období růstu dítěte se dále zvětší také pupeční šňůra. Patologie je důsledkem nesouladu mezi velikostí pupeční šňůry, volným prostorem uvnitř dělohy a velikostí plodu.

Například v případě zvýšení pupeční šňůry na 70 cm nebo více, když je velikost dítěte stále malá, a je schopen manévrovat uvnitř lůna, v případě nadměrné pohyblivosti plodu, jejíž důsledky jsou chování ženy během těhotenství, její zdraví nebo stav dítěte, zamotaná pupeční šňůra, že se dítě již z ní nemůže osvobodit.

Další nuance, která zvyšuje pravděpodobnost zapletení pupečníkové šňůry, spočívá naopak v malé velikosti pupečníkové šňůry, která po ovinutí kolem krku plodu vyvolává nežádoucí následky.

Další faktory ovlivňující výskyt patologie:

Příčiny způsobené stavem dítěteHypoxie ploduNedostatek kyslíku nutí plod aktivně se pohybovat a vyvolává jednorázové nebo vícenásobné zapletení pupeční šňůry.
Prezentace ploduNesprávná poloha dítěte vzhledem k ose dělohy. Během těhotenství se dítě neotáčí přirozeně nebo se neotáčí správně, což vyvolává zapletení pupeční šňůry.
Příčiny matkyPolyhydramniosZvýšená produkce plodové vody, vyvolávající zvětšení prostoru v lůně, což poskytuje více manévrovacího prostoru během doby aktivity dítěte.
Anémie z nedostatku železaNedostatek železa v těle matky vyvolává poruchu v syntéze hemoglobinu, která je zodpovědná za dodávku kyslíku do tkání krví. Nedostatek kyslíku v krvi matky a potom dítěte vyvolává hladovění dítěte kyslíkem a vybízí ho k aktivním pohybům při „hledání kyslíku“. Nedostatek železa je také důsledkem fetoplacentální nedostatečnosti, způsobující hladovění kyslíku matky a plodu.
Duševní stavV procesu nervového napětí matky produkují nadledvinky velké množství adrenalinu, který se přenáší na plod, vzrušuje jeho nervový systém a vyvolává zvýšenou aktivitu.
Špatné návykyKouření, alkohol, zneužívání kofeinu během těhotenství vyvolává různá onemocnění, včetně hypoxie (zejména kouření) a zvýšené dráždivosti nervového systému (z kávy), která vyvolává různé patologie, obtížné porodení a porod.

Omotejte pupeční šňůru kolem krku plodu 1krát

Šňůra kolem krku plodu, jakmile je jednou diagnostikována během těhotenství do 20 týdnů, není nebezpečná, ale dokonce normální. Protože dítě v děloze je velmi malé, v této době se opakovaně otočí, vytváří smyčky a rozpíná je.

Tento stav se vyskytuje téměř u každé těhotné ženy, o které nemusí být ani informována, aby během těhotenství nevyvolávala strach a stres, což její stav zhorší..

Zapletení pupeční šňůry a tvorba uzlů neznamená automatické riziko tlaku v cévách. Příroda v tomto případě zajišťovala přítomnost pojivové tkáně, tzv. Želé Warton, která vyplňuje pupeční šňůru, narovnává ji, chrání cévy před vymačkáním.

Lékař se však rozhodne vložit na kartu těhotné ženy varování, že existuje podezření na zachycení pupečníkové šňůry, a nadále sleduje chování dítěte pomocí testu CGT ke sledování optimálního toku kyslíku do dítěte.

Jediná šňůra kolem krku plodu:

Kroucení pupeční šňůry kolem krku plodu dvakrát

Zapletení pupečníku kolem krku plodu je již dvakrát diagnostikováno jako vícenásobné zapletení. Tento stav je nebezpečný až po 32 týdnech gestačního období, kdy je pro dítě stále menší a menší prostor a on sám se nedokáže vyrovnat se zapletením, smyčky se i nadále zvyšují při zvětšení velikosti dítěte.

Zdvojená šňůra kolem krku plodu

V tomto období žena pokračuje v týdenním testování pomocí kardiotocogramu, který určuje stav plodu, měří jeho srdeční frekvenci, přítomnost hrozby hypoxie atd. Přirozený porod s diagnózou vícenásobného zapletení šňůry bude pravděpodobně kontraindikován.

Kabel je propleten kolem krku plodu třikrát

Zapletení pupeční šňůry kolem krku plodu je třikrát kritickým stavem a představuje nebezpečí pro zdraví matky a dítěte, zejména v pozdějších fázích těhotenství..

Zamotání pupečníkové šňůry padá nejen na krk, ale i na jiné části těla, tento stav se nazývá „kombinované“ zamotání. V případě zapletení pupeční šňůry jedné části těla se zpravidla jedná o krk, pak se tento typ patologie nazývá „izolovaný“..

Pokud testování neodhalí ohrožení dítěte, lékaři nepodniknou žádné kroky, použije se pouze pasivní monitorování. V některých případech je indikován příjem vitamínů a léčiv, které přispívají ke stimulaci uteroplacentálního krevního toku.

Pokud je potvrzena přítomnost hypoxie nebo fetální asfyxie, je těhotná žena hospitalizována, což způsobí úmyslné narození, aby se dítě zachránilo..

Jak podezření na patologii sami

Pro vlastní detekci zapletení pupeční šňůry musíte poslouchat chování dítěte uvnitř, zaměřit se na jeho pohyby a rytmus. Takže se zvýšeným pohybem plodu existuje možnost vážného zapletení a dítě se v tuto chvíli snaží osvobodit.

K tomu dochází s kritickým nedostatkem kyslíku pro dítě, které začíná pociťovat hrozbu udusení a pokouší se osvobodit se od své poslední síly. Během tohoto období se plod může převrátit a vyvolat prezentaci (pánevní, příčnou) - nesprávná poloha dítěte, během níž při narození nevychází s hlavou, ale s jinými částmi těla.

V případě extrémního nedostatku kyslíku - hypoxie, dítě ztrácí sílu na dodávce aktivních signálů, jeho pohyby budou pomalé a téměř nepostřehnutelné. Zejména po rychlé mobilitě dochází k prudkému zpomalení činnosti dítěte. To je jasný signál, že dítě je v nebezpečí..

Jak je diagnostikována patologie?

Detekce přítomnosti patologie probíhá během plánovaného průchodu ultrazvukem. Po stanovení patologie je naplánováno ultrazvukové vyšetření, které se provádí každý týden za účelem sledování chování dítěte.

Ve spojení s pravidelným ultrazvukem jsou předepsány další studie:

 • Dopplerovo mapování. Pro stanovení porušení krevního toku, tlaku na cévy pupeční šňůry, předepište průchod barevným Dopplerovým mapováním. Barevný obraz, který je získán po zabarvení, je položen na ultrazvukový obraz, díky kterému můžete vidět polohu všech tří cév, jejich stav a přítomnost krevních sraženin. Pomocí tohoto testu je možné sledovat směr průtoku krve v krevním řečišti a také určit přesný směr propletení.
 • Kardiotocografie. Pomocí tohoto testu je možné určit přítomnost hypoxie a sledovat srdeční frekvenci plodu. CGT je rutinní studie během těhotenství a je předepisována všem těhotným ženám po 33 týdnech těhotenství. Tento postup navíc pomáhá určit tón dělohy během porodu. V době zvýšené aktivity plodu se pomocí KGT stanoví reflex myokardu, to znamená, jak se zvýšila srdeční frekvence plodu. CGT však, stejně jako jiné postupy, poskytují přesnou diagnózu pouze ve spojení s jinými analýzami.
 • Trojrozměrné ultrazvukové vyšetření. Tato studie může být předepsána jako doplňková k určení stavu srdce plodu. Trojrozměrný echogram poskytuje kompletní obraz srdce k určení přítomnosti nebo nepřítomnosti patologií.

Wraparound metody

Zapletení pupeční šňůry kolem krku plodu v první fázi těhotenství, až do 20 týdnů, neohrožuje zdraví matky a dítěte, proto lékaři nezasahují do přirozeného procesu těhotenství.

Pokud se v polovině gestačního období dítě samo nerozpadlo z pupeční šňůry, ale stav dítěte je stále stabilní, lékaři nadále sledují. Možná jmenování léků, které stimulují krevní oběh v uteroplacentální oblasti.

Pokud již v pozdějších fázích dojde k pevnému zapletení, které zvyšuje riziko oddělení placenty i nástup hypoxie plodu, bude žena hospitalizována a způsobí umělý porod..

Kromě pasivního pozorování si těhotná žena může pomoci i prováděním speciálních předkožních nápravných cvičení. Tato metoda je oficiálně schválena porodníky a týká se prenatální ultrazvukové diagnostiky..

Metoda spočívá v odbočení vlevo a vpravo z náchylné polohy s intervalem 10 minut. Pod tíhou vlastního těla mění plod, plovoucí v plodové vodě, polohu a uvolňuje se z pupeční šňůry. Tato pomocná metoda je účinná při 60-70%.

Není nutné provádět celou dobu těhotenství v sedě nebo ležení, naopak by do denní rutiny měly být zahrnuty každodenní procházky, gymnastika a plavání. Mobilní životní styl zabraňuje výskytu fyzické nečinnosti, při které je cítit neustálá svalová slabost v důsledku nedostatečné aktivity.

Po celou dobu těhotenství by se také žena měla zdržet špatných návyků, aktivního a pasivního kouření, protože kouření vyvolává zúžení krevních cév, pomalý krevní oběh a hladovění kyslíkem..

Co ohrožuje zapletení pupeční šňůry kolem krku plodu

Velké procento zapletení šňůry nevede k vážným následkům a řešení těhotenství končí úspěšně. Ale v určitých kritických případech, kdy diagnóza potvrdila vícenásobné zapletení, existuje nebezpečí dětské hypoxie, chronické i akutní.

Plod nedostává dostatek kyslíku a nezbytných látek, což je způsobeno poškozením centrálního nervového systému dítěte s následnými komplikacemi, což vede k zpoždění vývoje před a po narození. V případě akutní hypoxie a absence naléhavých opatření na záchranu dítěte existuje šance na smrt plodu.

Zapletení pupečníkové šňůry, které je diagnostikováno jako těsné kolem krku plodu, také vytváří pravděpodobnost prenatálního odlupování placenty. Tento stav je doprovázen bolestmi břicha, krvácením, normální fungování srdeční frekvence plodu je narušeno..

Pokud se placenta odlupuje po ¼ části, plod se dostane do stavu akutní hypoxie, ale přesto může být zachráněn, ale pokud placenta odlupuje na polovinu, dítě zemře.

Funkce řízení práce

Někteří lékaři, když vidí anamnézu pacienta s upozorněním na patologii zapletení, kategoricky trvají na císařském řezu, protože je pravděpodobné, že pupeční šňůra bude zpřísněna v době narození. V ostatních případech pacient stále dostává souhlas s porodem přirozeně.

V tomto případě se pečlivě sleduje chování plodu během porodu:

 1. V procesu narození porodník neustále sleduje stav srdeční frekvence dítěte pomocí testu KGT.
 2. Ve druhé fázi porodu se zvyšuje riziko hypoxie, proto každé 3 minuty porodník pomocí porodního statoskopu kontroluje srdce dítěte.
 3. V přítomnosti vícenásobného zapletení může porodník provést epiziotomii - řez v porodním kanálu, aby obešel svalové kontrakce dělohy a získal plod pomocí kleští nebo vakuovou extrakcí.

Pokud dítě chodí správně, hlavu nejprve, s diagnostikovaným vícenásobným zapletením kolem krku, pak zkušený porodník dítě jednoduše osvobodí ze smyček na krku samostatně bez rizika pro novorozence..

Proč se maminka nemusí bát

Diagnóza patologie habituace je potvrzena u téměř 100% těhotných žen v prvních týdnech, avšak porod končí příznivě. O takové diagnóze často není nutné říkat budoucí matce, pokud není důvod se domnívat, že existuje riziko pro plod..

Lékaři se snaží nevytvářet půdu pro zbytečný stres u těhotné ženy, protože excitace nervového systému nutí tělo produkovat adrenalin a kortizol. Tyto hormony jsou přenášeny na dítě, což ho nutí k aktivním pohybům, což vyvolává více matoucí.

Mnoho žen, zejména těch, které mají v anamnéze jiné komplikace, aby udržely bezpečnost a stabilitu dítěte, nejsou informovány o šňůře kolem plodu. Žena by se neměla bát. Před narozením dítě nedýchá lehce a pupeční šňůra kolem krku neznamená přítomnost „oprátky“.

Procento těžkého porodu v patologii propletení je extrémně malé. A v tomto případě medicína dlouho rozhodla o metodách poskytování první pomoci.

Design článku: Svetlana Ovsyanikova

Video na toto téma: propletení pupeční šňůry kolem krku plodu

Šňůra kolem krku plodu:

Pupeční šňůra je propletena kolem krku plodu - je to nebezpečné?

Když dítě dělá pohyby v lůně, pupeční šňůra se může ovinout kolem krku a vytvořit smyčku. Proč se to děje a proč je to nebezpečné - zjistit více.

Patologická definice

Pupeční šňůra se také nazývá pupeční šňůra a je útvarem, který se podobá spirálovitě kroucené šňůře. Má následující vlastnosti:

 • šedo-modrá barva;
 • matný povrch;
 • 55-60 cm na délku (při normálním těhotenství);
 • tloušťka asi 2,5 cm.

Když se pupeční šňůra obepíná kolem plodu, nazývá se tento jev zapletení. Podle klasifikace této patologie se zapletení vyskytuje pouze kolem jedné části těla plodu - krku, ale současně, v závislosti na počtu otočení, může být zapletení jednoduché, dvojité nebo vícenásobné..

Jediné zapletení pupeční šňůry kolem krku plodu

Téměř 20% těhotných žen zažívá zapletení pupečníkové šňůry. Nejčastěji dochází k jedinému zamotání, které nezatahuje krk. Důvodů je několik:

 • Překročení délky pupeční šňůry. Má průměr asi 2 cm a délka se pohybuje od 40 do 60 cm. Tato čísla jsou považována za normální, ale mohou mít délku přibližně 70–80 cm, v takových případech jsou ženy ohroženy, protože jejich dítě může být propleteno pupeční šňůrou. Tyto velikosti jsou přenášeny geneticky a velmi často se shodují s rodiči.
 • Časté zkušenosti a nervozita, nával adrenalinu.
 • Zvýšení plodové vody (polyhydramnios).

Tyto důvody nejsou náhodné, protože dlouhá pupeční šňůra a polyhydramnie umožňují dítěti volný pohyb, a proto se propletují.

Mezi zvěsti často existují zvěsti, že pokud se dítě pohybuje příliš aktivně, trpí hypoxií. Aktivní pohyby ve skutečnosti nic takového neznamenají..

Když má plod 28 týdnů, bude mít denní režim. Můžete určit, kdy dítě spí nebo je vzhůru. Při pohybu je nutné věnovat pozornost jeho činnosti. Pokud se dítě začalo pohybovat méně, můžeme dojít k závěru, že není dobrý (mělo by dojít k nejméně 10 fetálním pohybům denně). Pokud je tedy dítě neaktivní, musíte navštívit gynekologa a poradit se s ním.

Při jediném zamotání je přirozené narození povoleno. Mnoho matek rodí samy o sobě, a jakmile se objeví hlava dítěte, porodní asistentka opatrně odstraní smyčku.

Kroucení pupeční šňůry kolem krku dvakrát

K dispozici je také dvojí zapletení. Pokud dítě v době ultrazvuku dosáhlo 37 týdnů, nebude se již moci rozpadnout, protože již nemá dostatek prostoru pro manévry v matčině bříšku. Pokud však bylo ultrazvukem pozorováno dvojí zapletení dříve než v tomto období, stále existuje šance, že se bude moci znovu rozmotat na vlastní pěst.

Dvojité zapletení komplikuje porod trochu přirozeným způsobem, proto musí být porodník informován předem, aby porod bezpečně prošel.

Hodně záleží na způsobu balení kabelu. Když je dítě v lůně, spletení není těsné - nehrozí žádné nebezpečí, protože kyslík stále protéká pupeční šňůrou a ne průdušnicí. Hlavní věc je, že pupeční šňůra není sevřená (dítě ji může připnout), proto se ženám s propletenou fetální pupeční šňůrou doporučuje pravidelně podstoupit dopplerometrii.

Žena v práci může porodit sama, ale na tuto operaci stále připravuje vše. Při nejmenších odchylkách ve zdraví plodu se provede císařský řez.

Kabel je propleten kolem krku plodu třikrát

Může dojít také k trojímu zapletení pupeční šňůry dítěte. Tento jev není zvlášť nebezpečný, pokud není těsný. Dítě přijímá kyslík přes pupeční tepnu a asfyxie nedochází, pokud není šňůra napnutá. Pokud je pozorováno tři těsné zapletení, lze pozorovat hladovění kyslíkem. Gynekologové to určují pomocí Dopplerografie a CTG. S takovým porušením, dokonce se stetoskopem, můžete určit arytmii u dítěte.

Po dlouhou dobu začínají stimulovat porod. Při nedostatečném otevření děložního čípku se dítě odstraní císařským řezem. Základem operace by však měly být i další důvody:

 • plod je těžký;
 • dítě je přes;
 • úzká pánev u žen v práci;
 • je detekována hypertenze.

Co ohrožuje zapletení pupeční šňůry kolem krku plodu?

Děti s dvojitým nebo trojitým zapletením jsou ohroženy. Dojde-li k těsnému zapletení nebo stlačení pupeční šňůry, dítě zažije nedostatek kyslíku a živin vstupujících do dítěte krví. Jeho zdraví se okamžitě zhoršuje, což lze registrovat na CTG.

Zdravotní stav plodu závisí také na délce jeho hladovění kyslíkem. Zřídka, ale přesto bylo pozorováno, že pokud byla pupeční šňůra pevně svázaná a její délka byla významně zkrácena, placenta se odlupovala. Pokud tedy v době krvácení nevidíte lékaře včas, můžete ztratit dítě.

Zapletení pupeční šňůry také hrozí, že dítě může porodit krční páteře během porodu. Porodník, který se narodí, musí proto jednat odpovídajícím způsobem.

Všechny děti jsou různé a situace s propletením jsou také odlišné. Například, některé děti nemají žádné důsledky, zatímco jiné vyvinou vegetativně-vaskulární poruchy.

Preventivní opatření

Stojí za povšimnutí, že zapletení je vytvořeno díky skutečnosti, že se dítě aktivně pohybuje uvnitř močového měchýře, krouží pupeční šňůru a padá do smyčky. Zároveň však může rodič minimalizovat riziko zapletení, pokud dodržuje některá pravidla:

 • Vycházejte denně na čerstvý vzduch.
 • Spát alespoň 7 hodin a během spánku zajistit přívod čerstvého vzduchu do místnosti.
 • Neustále pod dohledem gynekologa a dodržujte všechna jeho doporučení.
 • Chcete-li podstoupit CTG ve třetím trimestru těhotenství - procedura, která vám umožní identifikovat povahu srdečního rytmu a aktivitu dítěte. Podle jejího výsledku dává doktor doporučení.

Pokud je zjištěno kroucení, nebuďte nervózní. Lékař může předepsat léky, které podporují krevní oběh v oblasti plodu a placenty.

Video: Zapletení pupečníku během porodu

V dalším videu vám odborník podrobně řekne, že těhotné ženy by měly vědět o zapletení pupeční šňůry kolem krku plodu:

Nejčastěji se dítě omotá jednou, a ne těsně. Velmi zřídka, opakovaně, kombinovaně, to znamená, když jsou krk a noha fixovány. Jediné zapletení není nebezpečné. Dvojité a trojité zapletení jsou považovány za komplikované. Někdy, když jsou detekovány, je provedena plánovaná císařská sekce. Prevence je dodržování denního režimu u ženy v práci a naprostém klidu.

Je zamotání dvojitého kabelu nebezpečné?

Šťastné očekávání dítěte bylo zastíněno nepříjemnými zprávami. Po ultrazvuku lékař řekl, že pupeční šňůra se kroucila dvakrát kolem krku plodu. Nastávající matka je vyděšená - obává se, že se dítě dusí přímo v děloze nebo během porodu... Krátký lékařský výlet osvětlí tento problém.

Dvojité zapletení krku s pupeční šňůrou a fetálním dýcháním

Průměrná délka pupeční šňůry se obvykle rovná velikosti plodu - asi 50 cm. Někdy je norma překročena a na krku nenarozeného dítěte se tvoří smyčky. Zapletení je jednoduché, dvojité a vícenásobné. Tento stav je běžný - 37% pozdních těhotenství je doprovázeno takovou diagnózou..

První otázka budoucí matky: „Může moje dítě dusit v děloze?“ Jasná odpověď zní ne! Plod v matčině lůně přijímá kyslík nikoli dýchacím systémem, ale z krve skrz pupeční šňůru. Dítě začne dýchat několik sekund po narození, když je zapnuto respirační centrum nervového systému. Proto je schopnost dítěte dusit se v děloze nulová.

Většina komplikací při porodu s dvojím zapletením je způsobena nesprávnými lékařskými postupy. Vnitřní smrt plodu v důsledku zapletení je extrémně vzácná ve zvláště obtížných situacích

A může pevně prodloužená pupeční šňůra ztížit přístup k kyslíku? Podle statistik je 75% mrtvě narozených dětí způsobených hladověním kyslíku plodu způsobeno zraněním a infekcemi. Zbývajících 25% jsou genetické poruchy. Těsný obal tedy nezpůsobuje nedostatek kyslíku uvnitř těla.

Důsledky zamotání dvojitého kabelu

Většina obav se týká porodu. Dokáže lékař osvobodit dítě z pupečníkové smyčky včas? Zkušený porodník vyškolený ve speciálních technikách pro extrakci a řezání pupeční šňůry. Jedna nebo dvě volné smyčky nezpůsobují lékařům problémy.

Pokud je zapletení silné, mohou po porodu nastat následující komplikace:

 • krátkodobé udušení;
 • zvýšený svalový tonus;
 • třesoucí se bradou;
 • spinální mikrotrauma;
 • zvýšená nervová podrážděnost.

Aby se těmto účinkům zabránilo, lékaři obvykle nabízejí porod volitelných císařských řezů nebo mají během porodu pohotovostní chirurgický zákrok.

Zamotání dvojitého kabelu by nemělo vyvolávat zbytečný strach. Pravidelně dodržujte lékařské pokyny, pravidelně sledujte plod. Vyberte si plán porodu, který vám doporučí lékař, a zdraví vašeho dítěte bude bezpečné.

Zapletení pupeční šňůry kolem krku plodu: příčiny a důsledky. Porod s pupeční šňůrou

- patologický stav, při kterém je pravděpodobnost nedostatku kyslíku (hypoxie) u nenarozeného dítěte. Tento jev je spojen se zúžením krevních cév, což vede k narušení průtoku krve. To je mylná představa, že hypoxie je výsledkem komprese krku plodu, je napájena přes pupeční šňůru.

Proč se šňůra zamotá kolem krku??


Pupeční šňůra kolem krku plodu
Pupeční šňůra nebo pupeční šňůra se skládá z pojivové tkáně a tří žil. Jeden z nich dodává dítěti krev s látkami a kyslíkem, které jsou užitečné pro život, a další dva odstraňují metabolické produkty dítěte..

Důležité: Cévy jsou chráněny před vystavením zvláštní želé podobné látce zvané „želé bradavice“. Díky této jedinečné struktuře pupeční tkáně může vydržet velká zatížení: stlačení, stlačení a kroucení.

Proč se kabel proplétá kolem krku? To se stane, když je pupeční šňůra příliš dlouhá. Dítě se točí a pupeční šňůra tvoří několik smyček, do kterých nohy nebo hlava dítěte padají.

Důležité: Predispozice k rozvoji takové diagnózy se považuje za zvýšenou pohyblivost plodu. K tomu mohou přispět faktory, jako jsou polyhydramnie a hypoxie..

Důležité: Nastávající matka se může vyhnout hypoxii, pokud nekouří během těhotenství a bude sledovat denní režim, chodit hodně na ulici a hodně se pohybovat.

K takové patologii, jako polyhydramniu, dochází z mnoha důvodů:

 • metabolické poruchy u matky
 • onemocnění srdce a cév
 • nemoc ledvin
 • infekce
 • cukrovka

Důležité: Zaregistrujte se k prenatální péči v časných stadiích těhotenství. Lékař předepíše test a lékařské vyšetření. To pomáhá eliminovat přítomnost patologií a infekcí..

Diagnostika

Jakákoli nastávající matka může mít podezření, že se krk proplétá pupeční šňůrou v plodu. K tomu potřebuje naslouchat svému tělu a sledovat stav dítěte. Přibližně od 20. týdne těhotenství (u vícerozměrných dětí z 18. týdne) nastávající matka začne pociťovat pohyby plodu. Při jejich analýze si můžete všimnout určité amplitudy a denního rytmu pohybů.
Při nedostatku kyslíku, které může doprovázet zapletení pupeční šňůry, se nenarozené dítě aktivně pohybuje v lůně. Díky jeho pohybům se dítě snaží vyslat signál o svém špatném zdraví. Proto, když si žena všimne zvýšení frekvence a zvýšených pohybů plodu, měla by vyhledat lékařskou pomoc.

Ultrazvuk se používá k diagnostice zapletení šňůry. Pomáhá určit strukturu placenty a sledovat polohu šňůry. Jediné těsné zapletení šňůry před 35. týdnem těhotenství není nebezpečné, protože dítě neustále mění svoji polohu. Později se množství plodové vody snižuje, takže dítě provádí menší pohyby a snižuje se pravděpodobnost sebevyloučení patologie.


Dalším způsobem, jak diagnostikovat zapletení šňůry kolem krku, je Dopplerův ultrazvuk. Speciální senzor detekuje průtok krve v cévách šňůry. Pomocí této metody instrumentální diagnostiky lze zaznamenat hypoxii plodu a předepsat terapii ke zlepšení výměny plynu u nenarozeného dítěte..

Propletení pupeční šňůry kolem krku plodu od 33 týdnů těhotenství lze zaznamenat kardiotocograficky. V dřívějších termínech je tato metoda neúčinná, protože kardiovaskulární systém nenarozeného dítěte není zcela formován. CTG vizualizuje srdeční frekvenci plodu a jeho pohyb. Při hypoxii během pohybů dítěte se zvyšuje srdeční frekvence.

Příznaky propletené pupeční šňůry


Ukotvení pupeční šňůry v lůně
Prvním a hlavním příznakem zapletení šňůry je nadměrná aktivita dítěte. K potvrzení diagnózy však dochází až po laboratorních testech.

Známky propletení plodu pomocí pupeční šňůry by měly zahrnovat následující:

 • Při provádění kardiotocografických studií dochází v období fetální mobility ke snížení frekvence srdečních kontrakcí
 • Při provádění ultrazvuku jsou na krku dítěte vidět kruhové pupeční smyčky
 • Stanovení důležitých indikátorů se provádí barevným Dopplerovým mapováním. V této studii jsou cévy pupeční šňůry vidět na krku nebo jiných částech těla dítěte

Důležité: Pokud po studiích nehrozí ohrožení života plodu, lékaři nic neudělají. Dítě se může rozpadnout kdykoli před nástupem porodu.

Patologická definice

Pupeční šňůra se také nazývá pupeční šňůra a je útvarem, který se podobá spirálovitě kroucené šňůře. Má následující vlastnosti:

 • šedo-modrá barva;
 • matný povrch;
 • 55-60 cm na délku (při normálním těhotenství);
 • tloušťka asi 2,5 cm.

Když se pupeční šňůra obepíná kolem plodu, nazývá se tento jev zapletení. Podle klasifikace této patologie se zapletení vyskytuje pouze kolem jedné části těla plodu - krku, ale současně, v závislosti na počtu otočení, může být zapletení jednoduché, dvojité nebo vícenásobné..

Je zamotání krku plodu nebezpečné??


Zamotání pupeční šňůry obvykle není nebezpečné.
Hlavním rizikem v této diagnóze je výskyt hypoxie.

Důležité: Nastávající matka by měla chodit hodně, správně jíst a vést aktivní životní styl, ale s mírou. Cvičení může být pro těhotnou ženu nebezpečné..

Mladí rodiče se často ptají: „Je propletení krku plodu pupeční šňůrou nebezpečné?“ Lékaři rozlišují několik úrovní obtížnosti s touto diagnózou:

 • Jeden, dvojitý nebo trojitý kabel
 • Těsné a ne těsné zapletení
 • Izolované nebo kombinované zamotání. V prvním případě se pupeční šňůra ovine kolem krku nebo pouze končetin. Ve druhém případě je mnoho částí těla zmatené.

Lékaři často diagnostikují jediné, tenké a izolované zamotání kabelů. Taková diagnóza není pro plod nebezpečná. Porod proběhne obvyklým způsobem a porodní asistentka snadno rozmotá krk dítěte, jakmile se hlava objeví z porodního kanálu.

Důležité: Pokud je porod zpožděn, porodníci podají stimulační injekci. To je nezbytné, aby nedošlo ke komplikacím a aby se neobjevila hypoxie plodu..

Důležité: Pokud těhotná žena má těsné a vícenásobné zapletení plodu, mohou lékaři předepsat císařský řez.

Proveďte diagnostiku

Abychom se ujistili, že se dítě Julia cítí dobře, zaznamenali jsme kardiotogram (CTG). U CTG se provádí registrace srdeční aktivity plodu, což je informativní ukazatel jejího nitroděložního stavu. K tomu byla budoucí matka připojena k žaludečnímu senzoru, který je připojen k zařízení. Julia ležela na posteli na boku po dobu 30 minut a přístroj zaznamenal srdeční rytmus plodu. Nebyly zjištěny žádné patologické změny v CTG. Spolu s Julií, která se už trochu uklidnila a bavila se, jsme šli k příbuzným, kteří na ni čekali. Vysvětlil jsem jim, že v této situaci, když máme předčasné těhotenství, je zcela normální nitroděložní stav plodu pouze z důvodu zapletení pupečníkové šňůry k provedení porodu v případě nouze nepraktické. Uklidněná těhotná s manželem a zeťou šla domů.

K úplnému určení nitroděložního stavu plodu je nutné provést komplex studií, který zahrnuje:

 • ultrazvukové vyšetření, ve kterém je možné vidět nebo předpokládat zapletení pupeční šňůry krku nebo jiných částí plodu, protože v některých případech je velmi obtížné rozlišit, zda smyčky pupečníkové šňůry jsou blízko krku plodu nebo zda je zapletení: v této studii nemáme možnost trojrozměrného obrazu, který by nám umožnil zkoumat objekt ze všech stran - například se ohlédněte. Je třeba poznamenat, že není možné stanovit délku pupeční šňůry podle ultrazvukových údajů během těhotenství, protože pupeční šňůra je „stočena“ v úzkém prostoru mezi tělem dítěte a stěnou dělohy;
 • Dopplerometrie je metoda, která umožňuje zaprvé přesně stanovit, zda došlo k propletení pupeční šňůry, protože pohyb krevního toku je zobrazen na barevném obrázku, a zadruhé, diagnostikovat rychlost průtoku krve v různých cévách uteroplacentálního komplexu;
 • kardiotocografie, která vám umožní určit nejen srdeční frekvenci dítěte, ale také jeho reakci na jeho vlastní pohyby (při záznamu CTG během těhotenství) a na zvýšení děložního tónu (během porodu), což vám umožní zjistit, jak dobrý je plod v současné době pocit.

Pokud se po provedení celého komplexu vyšetření zjistí, že se dítě cítí uspokojivě, pak pouze skutečnost, že se pupeční šňůra proplétá, není údajem o rychlém porodu. K těmto indikacím může dojít buď se stávajícími známkami nedostatku kyslíku (fetální hypoxie), nebo kombinací zapletení pupečníkové šňůry s jinými indicemi pro císařský řez.

Jediné zapletení krku plodu s pupeční šňůrou, foto


Zamotání pupeční šňůry je vidět na obrazovce počítače pomocí ultrazvuku
Jak je uvedeno výše, těsné a jediné zapletení krku plodu s pupeční šňůrou není nebezpečné pro zdraví a život dítěte. To je signál pro těhotnou ženu a její porodníka.

Důležité: Žena musí být věnována větší pozornost sobě, přezkoumávat denní režim a výživu.

Fotografie vám pomohou vidět, jak tento druh zapletení kabelů vypadá na obrázku..


Zamotání pupeční šňůry

Dvojité a trojité zapletení

V porodnické praxi se vyskytuje dvojí (3% případů z celkového počtu narozených), trojí (0,5%) a dokonce čtyřnásobné (0,07%) ovinutí krku plodu. Čím více se otáčí pupeční šňůra, tím vyšší je pravděpodobnost poškození pupeční šňůry, dokud není mezera plná krvácení a smrti dítěte.

Umbilikální smyčky nejen komprimují fetální krk, ale také zkracují délku šňůry. Se zvýšenou motorickou aktivitou to může vést k narušení placenty. Dalším důsledkem opakovaného zapletení je změna polohy plodu v děloze. Často se vyskytuje dvojí zapletení s pánevní prezentací - dítě nemůže jít dolů, neumožňuje zkrácenou délku pupeční šňůry.

Dvojité zapletení krku plodu pupeční šňůrou, foto


Dvojité zapletení pupeční šňůry dítěte
Tento typ spletení se vyskytuje u mnoha těhotných žen. Pokud není zapletení těsné, nepředstavuje to ani ohrožení zdraví plodu.

Důležité: Jedno a dvojité zapletení krku plodu pupeční šňůrou může zmizet před porodem. Místní gynekolog předepíše léky, které pomohou udržovat krevní oběh v děloze a placentě.

Na fotografii uvidíte, jak vypadá tento druh zapletení.


Zapletení dvojitého kabelu

Proč se to stalo?

Existuje mnoho nepřiměřených příznaků, podle kterých se pupeční šňůra kolem krku jistě obalí kolem plodu. Neměli byste tomu však věnovat pozornost: vynalezli je ženy, které byly nuceny porodit ne vždy zkušené porodní asistentky. Snažili se co nejjednodušší zrohovatěcí proces dodržováním rituálů..

Ze skutečných důvodů, následující.

Konstantní napětí

V děloze cítí plod úzkost matky, zejména když stresový hormon adrenalin produkovaný mateřským organismem prochází placentou. Stává se nadměrně aktivní a nadměrné chaotické pohyby mohou vyvolat zapletení krku pupeční šňůrou..

Vnitřní hypoxie

Nedostatek kyslíku zpočátku způsobuje, že se dítě pohybuje, a to může způsobit, že se pupeční šňůra zvlní kolem krku.

Pokud těhotná žena nevěnovala pozornost hyperaktivitě plodu včas, postupně se pohyby snižují a pak úplně ustupují.

Při pozdní léčbě může být diagnostika příčiny obtížná: hypoxie způsobila zapletení pupečního prstence kolem krku nebo způsobila hypoxii. V pokročilých případech, pokud to gestační věk umožňuje, se rozhoduje o nouzovém porodu.

Polyhydramnios

Když je prostor slabě omezen stěnami dělohy a embryo se volně pohybuje uvnitř, zejména v období 32-36 týdnů, je tato patologie obvykle diagnostikována. U polyhydramnií se v této době velmi často plod rozmotá a patologie nemusí být před porodem detekována..

Dlouhá pupeční šňůra

Tato funkce se nejčastěji dědí. Dlouhé smyčky (60 cm nebo více) volně plovoucí v plodové vodě a mohou se ovinovat kolem krku dítěte.

Někdy nelze zjistit příčinu propletení, ale ve většině případů se ukázalo, že je nepravdivá.

V pozdějších stadiích těhotenství musí těhotná žena poslouchat, co se děje v jejím těle, a pečlivě zvážit zvýšení nebo snížení aktivity embrya. Zpravidla se však takový alarmující příznak vyskytuje pouze s hypoxií a v jiných případech prochází bez následků.

Trojnásobné zapletení krku plodu pupeční šňůrou, foto


Pupeční smyčka po propletení
Pokud se u vás diagnostikuje trojité zapletení krku plodu pupeční šňůrou, ale aniž byste ohrozili zdraví a život dítěte, nepropadejte panice.

Důležité: Nenechte si ujít vyšetření předepsané lékařem. Díky různým studiím se můžete včas dozvědět o porušení ve vývoji plodu a zabránit vzniku negativních následků.

Podívejte se na fotografii - takhle vypadá tento druh zapletení.


Zapletení pupeční šňůry na ultrazvukové fotografii

Efekty

Pokud je zapletení pupeční šňůry zaznamenáno před 35. týdnem těhotenství a průtok krve v něm není narušen, je fetální tělo zcela bezpečné. Díky fyziologické struktuře šňůry a dostatečné tloušťce bradavic chrání želé tepny a žíly před vymačkáním.
S vícenásobným nebo těsným zapletením se zvyšuje pravděpodobnost hypoxie plodu spojená se zhoršeným průtokem krve. Nenarozené dítě se však snaží samostatně stanovit průtok kyslíku, když je šňůra upnutá, začne se aktivně pohybovat, což pomáhá obnovit průchodnost tepen a žil.

S rozvojem nitroděložní hypoxie plodu může lékař předepsat lékovou terapii. Obsahuje vitaminy, které normalizují vývoj plodu. Specialisté také mohou předepsat vazodilatační léky k odstranění příznaků hypoxie. Nastávajícím matkám se někdy doporučuje ředit krev.

Pozornost! Při diagnostice jediného propletení pupeční šňůry kolem krku plodu by budoucí matka neměla okamžitě panikařit, protože tato situace se často vyskytuje u zdravých dětí a je samostatně eliminována.

Diagnóza zapletení pupeční šňůry v pozdním těhotenství je nebezpečnější patologie, protože do této doby je pravděpodobnost jejího nezávislého vymizení snížena. Těsné napětí šňůry může vyvolat oddělení placenty, proto by měla být provedena detekce císařského řezu, pokud je detekována. Pokud je ve věku 38–39 týdnů těhotenství zjištěno vícenásobné zapletení, lékaři doporučují chirurgický výdej, protože patologie může způsobit zadušení plodu (udušení)..

Jediné zapletení zdarma není kontraindikací přirozeného porodu. Zkušení lékaři dokážou tento proces kontrolovat a sledovat stav dítěte pomocí CTG.

Při těžké hypoxii plodu se specialisté podrobí nouzovému císařskému řezu před zahájením průchodu porodním kanálem, a pokud se dítě prakticky narodí, doporučuje se pitvat perineum. Téměř vždy se však porod s volným jediným zapletením koná bez komplikací.

Ultrazvuk s propleteným plodem s pupeční šňůrou


Zapletení pupeční šňůry na ultrazvukový obraz
Taková diagnóza jako propletení plodu pupečníkovou šňůrou se provádí při plánovaném ultrazvukovém vyšetření (20–22 týdnů). Další ultrazvuk při propletení plodu pupečníkovou šňůrou se neprovádí. Lékař musí předepsat dopplerografii nebo CTG.

Na základě těchto studií je učiněn závěr o ohrožení nebo nepřítomnosti života a zdraví plodu. Ve 20. týdnu je plod stále malý a propletení pupeční šňůry pro něj nepředstavuje velkou hrozbu.

Důležité: Dítě se může několikrát denně zmást a rozpadnout.

Důležité: Pokud je taková diagnóza provedena ve 32. týdnu těhotenství, lékaři začnou sledovat průběh těhotenství a zdraví dítěte.

O patologii

Pupeční šňůra je vaskulární formace, která spojuje organismy plodu a matky placentou. Tento dočasný mim embryonální orgán se vytváří v období od 2. do 12. týdne těhotenství z amniotické nohy spojující embryo s amniónem (budoucí fetální močový měchýř) a chorionem (z něj je vytvořena placenta). Normálně se pupeční šňůra skládá ze tří cév - dvou tepen a žíly, ponořených do želé-želatinové hmoty - želé. To vše je zkroucené ve spirále a pevně zakryté plodovou skořápkou.

Normální délka pupeční šňůry je od 40 do 70 cm. Zpravidla je spletení diagnostikováno, pokud je orgán delší než normální. Patologie se určuje při ultrazvukovém vyšetření nebo při porodu. Nejčastěji odhalují spletení pupeční šňůry kolem krku plodu.

Existují dva typy patologie:

 • propletení v důsledku otáčení dítěte kolem osy - je, jak bylo, zabaleno do pupeční šňůry;
 • zapletení v důsledku toho, že dítě sklouzlo do pupeční šňůry.

V prvním typu zamotání je velmi možné samostatně „protáhnout“ smyčky. Druhý typ může způsobit problémy.

S úplným skluzem se pupeční šňůra nezakrývá kolem krku plodu, ale je svázaná a tvoří skutečný uzel. Podobné formace se vyskytují v 0,5% všech rodů, téměř vždy s velmi dlouhou pupeční šňůrou. Zřídka poškozují dítě, protože díky pružnosti šňůry nejsou dostatečně napnuté, aby způsobily hladovění kyslíkem..

Pokud do smyčky prochází pouze plodová hlava, pupeční šňůra je omotána kolem krku a může ji táhnout. Samotné dítě se nebude moci takové smyčky zbavit. Obzvláště nebezpečné těsné zapletení šňůry.

Jak se zamezit zamotání kabelů?


Zdravé novorozence
Pokud je žena registrována na klinice sociální péče v mateřství, jsou jí předepsány testy a různé studie. Je nutné dodržovat všechna doporučení lékaře a vést správný životní styl.

Jak tedy zamezit zamotání kabelů? Co je prevence?

Tip: Častěji jděte na procházku a za každého počasí. Vyhněte se stresovým situacím a cvičení pro těhotné ženy nebo plavání. Dýchejte cvičení.

To vše je nezbytné, aby se zabránilo kyslíkovému hladovění plodu, kvůli kterému je zvýšená aktivita dítěte.

Prevence

Nikdo není v bezpečí před výskytem této patologie. Proto pro účely prevence doporučuje porodník ženám:

 • Vyvarujte se přepětí a stresových situací, kdykoli je to možné..
 • Vyvarujte se škodlivých faktorů (práce v nebezpečných odvětvích atd.), Jíst správně a odpočívat.
 • Udržujte potřebnou fyzickou formu pomocí speciálně vybrané gymnastiky, pravidelných procházek, plavání. Podle statistik nejsou ženy, které se zabývají aqua aerobikem ve zvláštních skupinách, s tímto porušením téměř diagnostikovány (výjimkou je dlouhá pupeční šňůra, která se vznáší s volnými smyčkami v plodové vodě). Plavání je jednou z nejúčinnějších preventivních metod..

Jak jsou zapletena porody s kabelem?


Dítě v lůně
Pokud spletení není těsné a izolované, potom se rodí obvyklým způsobem. Porodník-gynekolog, který pomáhá dítěti narodit, jemně odstraní pupeční šňůru z krku nebo nohou dítěte.

Důležité: Takové narození nepředstavuje nebezpečí pro dítě ani matku.

Jak je však zrození se šňůrou zapleteno, pokud je pupeční šňůra napnutá? V tomto případě lékaři monitorují srdeční rytmus dítěte, sledování se provádí každou půl hodinu.

Důležité: Pokud srdeční rytmus zůstává normální po celou dobu porodu, pak se porod provádí obvyklým způsobem. V případě poruchy rytmu lékaři předepisují matce pracovní léky, které stimulují porodu.

Důležité: Pokud se něco pokazí (dojde k hypoxii nebo asfyxii), lékař naléhavě provede císařský řez, aby dítě rychle získal a pomohl mu a jeho matce.

Doporučení

Jediné zapletení pupeční šňůry je velmi běžná patologie, vyskytuje se u každé šesté nastávající matky. Je vysoce pravděpodobné, že se pupeční šňůra sama vrátí do normálu, takže těhotné ženy by se neměly bát. Produkce stresového hormonu - adrenalinu pouze zhoršuje stav dítěte.
Nastávající matka by měla pečlivě sledovat pohyby dítěte. Při akutním nedostatku kyslíku se nenarozené dítě začne aktivně pohybovat a signalizovat potíže. Těhotná žena proto musí se zvýšeným třesem navštívit lékaře, aby diagnostikovala stav plodu.

Žena musí dodržovat všechna doporučení lékaře, v případě potřeby provádět týdenní ultrazvukové vyšetření, aby sledovala stav nenarozeného dítěte. Při diagnostice nitroděložní hypoxie nastávající matky by se měla užívat všechna předepsaná léčiva.


Zapletení pupeční šňůry krku plodu je běžná patologie, která se může vyskytnout u každé matky. Ale podle jednoduchých pravidel může těhotná žena snížit pravděpodobnost jejího výskytu. Nastávající matka by měla trávit hodně času na čerstvém vzduchu, což zvyšuje množství kyslíku v krvi a zlepšuje průtok krve v placentě..

Těhotné ženě se doporučuje pečlivě sledovat její stravu.

Měla by zahrnovat co nejvíce čerstvé zeleniny a ovoce, mléčných výrobků, obilovin, libového masa, ryb a černého chleba. Během těhotenství se vytvářejí podmínky pro vývoj anémie, takže nastávající matka by měla obsahovat potraviny s vysokým obsahem vitamínu B12, kyseliny listové a železa.

Žena, která očekává, že se dítě narodí, se musí méně bát a zapojit se do aktivních činností. Při neexistenci kontraindikací pro nastávající matku se doporučuje plavat a dělat gymnastiku, zejména dýchací cvičení. Těhotná žena by neměla být opomíjena rutinním vyšetřením lékaře, u kterého lze detekovat hypoxii nebo těsné a vícenásobné zapletení..

Co dělat, když propojíte plod s pupeční šňůrou: tipy a recenze


Dítě se pohybuje mezi smyčkami pupeční šňůry
Neměli byste panikařit, protože taková diagnóza není vždy - to je hrozba pro dítě. Lékař předepíše vyšetření a vyšetření krve a moči.

Co tedy dělat, když propleteme plod pupeční šňůrou? Rady a svědectví žen, které již porodily a byly diagnostikovány během těhotenství, vám pomohou vyrovnat se s vzrušením..

 • Poskytněte svému dítěti stálý proud čerstvého vzduchu. Procházka, větrání obývacího pokoje
 • Proveďte dechová cvičení, cvičení pro těhotné ženy. Snažte se být nervózní, aby nedošlo k uvolnění adrenalinu v krvi
 • Důvěřujte lékařům při porodu a dělejte, co říkají
 • Veďte zdravý životní styl, jíst zeleninu a ovoce. Nepřehýbejte se, aby nedošlo k přetížení vašich vnitřních orgánů. Zdravotní a metabolické procesy dítěte skutečně závisí na dobré práci vašeho těla
 • Pokud lékař takovou diagnózu stanovil, nepoužívejte k léčbě pochybné lidové recepty ani cvičení. To vše nepomůže „rozmotat“ pupeční šňůru, ale může to situaci jen zhoršit.

Buďte opatrní! Vyhledejte radu pouze u lékaře, který pozoruje těhotenství. Pak budete v pořádku!

Preventivní opatření

Stojí za povšimnutí, že zapletení je vytvořeno díky skutečnosti, že se dítě aktivně pohybuje uvnitř močového měchýře, krouží pupeční šňůru a padá do smyčky. Zároveň však může rodič minimalizovat riziko zapletení, pokud dodržuje některá pravidla:

 • Vycházejte denně na čerstvý vzduch.
 • Spát alespoň 7 hodin a během spánku zajistit přívod čerstvého vzduchu do místnosti.
 • Neustále pod dohledem gynekologa a dodržujte všechna jeho doporučení.
 • Chcete-li podstoupit CTG ve třetím trimestru těhotenství - procedura, která vám umožní identifikovat povahu srdečního rytmu a aktivitu dítěte. Podle jejího výsledku dává doktor doporučení.

Pokud je zjištěno kroucení, nebuďte nervózní. Lékař může předepsat léky, které podporují krevní oběh v oblasti plodu a placenty.

Jaké jsou důsledky, pokud se dítě narodí s pupeční šňůrou na krku??

Pokud se dítě narodilo s pevně propletenou pupeční šňůrou, kterou porodník rychle rozpadl, obvykle pro dítě neexistují žádné závažné důsledky. Ve stejných případech, kdy porod probíhal po dlouhou dobu, byla pupeční šňůra mnohokrát zabalena, dítě se narodilo namodralé, to znamená s výrazně sníženou hladinou kyslíku v krvi. Po jeho první inhalaci, kterou vezme po odříznutí pupeční šňůry, se plíce nafouknou jako váček a kyslík vstoupí do krve dítěte. Přesto je do masky vloženo kyslík. Jakmile je hladina kyslíku obnovena, pokožka dítěte zčervenává - to znamená, že krev je nasycena kyslíkem.

U některých novorozenců, kteří se narodili s pupeční šňůrou zapletenou kolem krku, se vyvinou malé, špičaté krvácení na kůži obličeje, krku, hlavy a také na zádech. Důvodem je komprese krevních cév, hladovění kyslíkem. Totéž se stane, pokud je pupeční šňůra omotána kolem rukojeti nebo nohy. V těchto částech může být narušena krevní oběh v důsledku stlačení cév zásobujících kůži a pod ní ležící tkáně..

Skutečné uzliny pupeční šňůry: moderní přístup k prenatální ultrazvukové diagnostice

Ultrazvukový skener H60

Přesnost, lehkost, rychlost!
Univerzální systém - moderní design, vysoká funkčnost a snadné použití.

Úvod

Mezi anomálie pupeční šňůry se rozlišují pravé a falešné uzly. Pokud jsou u pupečníkové šňůry omezené zahuštění v důsledku křečových žil pupeční žíly, přetížení želé Warton nebo ohnutí cév uvnitř pupeční šňůry a nemají klinický význam, může vytvoření pravých uzlů představovat určité riziko pro plod. Pokud existuje relativní krátkost pupeční šňůry, která je usnadněna jejím opakovaným zapletením kolem krku, trupu nebo končetin a silným napnutím uzlu během porodu, je možné vytlačit cévy pupeční šňůry a dokonce i smrt plodu. Děti s pravými uzlinami pupečníkové šňůry (ICP) mají zvýšený výskyt vrozených anomálií. Perinatální úmrtnost je 8-11%, při narození se zvyšuje 4-10krát [1-3].

IUP jsou pozorovány občas. Podle zahraniční literatury je frekvence této anomálie 0,04–2,1% [1, 3]. Podle výsledků retrospektivní analýzy, kterou jsme dříve provedli v průběhu 5 let, byla frekvence IUP 0,06–2,6% z celkového počtu narozených [2]..

IEP může být jeden a více. Vznikají hlavně v raných stádiích těhotenství, kdy je plod velmi pohyblivý a může proklouznout smyčkou pupeční šňůry. Teoreticky je možné předpokládat vznik IEP později. Faktory, které to predisponují, mohou být nejčastěji: dlouhá pupeční šňůra, polyhydramnie, monoamniotická dvojčata, zvýšená motorická aktivita plodu. Současně, faktor náhodnosti hraje hlavní roli kvůli nezaostření jeho chaotických pohybů [1-6].

Diagnóza ICP představuje značné obtíže v důsledku neschopnosti vizualizovat všechny části pupeční šňůry, ale ve vzácných případech je tato patologie detekována jako diagnostický nález [2-5, 7-10]. Významné výhody v diagnostice IPM má ultrazvuková angiografie [10].

Tento článek poskytuje popis případu ICP diagnostikovaného u plodu pomocí dvourozměrného ultrazvuku v 18 týdnech těhotenství během dynamického pozorování v průběhu studie a poté identifikovaný pomocí různých dalších režimů, včetně rekonstrukce objemu, a také potvrzený po narození dítěte během vyšetření následné péče.

materiály a metody

Po dobu 2 let a 9 měsíců - v letech 2013–2015, v trimestrech těhotenství II a III bylo vyšetřeno 7019 plodů: 2808 - ve smyslu druhého, 4211 - ve smyslu třetího ultrazvukového screeningu. Diagnóza s 20 IUP. Z toho bylo 6 identifikováno ve druhém trimestru těhotenství a 14 IUP ve třetím trimestru. Frekvence detekce ICP během screeningu ultrazvukových vyšetření v trimestru II tedy byla 0,2%, ve trimestru III - 0,3%.

Klinické pozorování

Pacient M., 30 let. Dědičné, somatické, alergické anamnézy nejsou zatíženy. Skutečné těhotenství je čtvrté. První skončil naléhavým porodem, další dva - potrat artefaktů v časném těhotenství. V našem centru bylo ultrazvukové vyšetření provedeno 18 týdnů těhotenství pomocí transabdominální metody dvourozměrného ultrazvukového zobrazování, různých Dopplerových ultrazvukových režimů a B-Flow zobrazování objemu krve a Dopplerovského zobrazování. Echografické studie v prvním a třetím trimestru provedené v jiných lékařských zařízeních byly nezanedbatelné..

Výsledek

V průběhu studie odpovídaly fetometrické fetální ukazatele, křivky rychlosti průtoku krve v pupečních tepnách nomogramům za dané období.

Při studiu mimob embryonálních struktur v amniotické dutině v režimu B na pozadí normálního množství plodové vody mezi mnoha těsně sousedícími smyčkami pupečníkové šňůry bylo nalezeno několik, které nezměnily povahu jejich původního umístění, když se během studie změnila poloha pacienta a pohyby plodu. Po prostudování této oblasti v různých rovinách pomocí Dopplerova a Nedopplerovského zobrazovacího režimu průtoku krve byl IEP identifikován především charakteristickým obrázkem jeho příčné řezy (obr. 1). S pomocí volumetrického ultrazvuku byla konečně stanovena předběžná prenatální diagnostika „IUP“ (obr. 2)..

Charakteristický echografický obrázek skutečného uzlu kabelu.

Skutečný uzel pupeční šňůry v režimu povrchové objemové rekonstrukce.

Po 40 týdnech bylo za normálního srdečního sledování narozeno normální období s 3250 g ženského plodu bez zadušení, s Apgarovým skóre 9/10. Ve vzdálenosti 32 cm od pupečního prstence byla zjištěna IUP (obr. 3). Délka samotné pupeční šňůry byla 150 cm.

Obrázek skutečného uzlu pupeční šňůry po narození plodu a po porodu.

Diskuse

Podle výsledků retrospektivní analýzy před 15 lety bylo zjištěno, že frekvence pozorování IUP u novorozenců po dobu 5 let byla 0,06-0,26% [2]. V našich vlastních studiích za posledních 2,5 let dosahuje frekvence detekce IPM během screeningu echografických studií v trimestru II 0,2%, v trimestru III - 0,3%. Prezentované údaje na jedné straně potvrzují myšlenku, že prenatální diagnostika ICP představuje značné obtíže, především kvůli složitosti nebo neschopnosti vizualizovat pupeční šňůru po celé její délce [3]. Na druhé straně se ukazuje, že relativní těsnost, pod níž se plod vyvíjí uvnitř dělohy ve třetím trimestru těhotenství, jak se ukazuje, není vždy hlavní překážkou v diagnostice IUP. Znamená to však, že IUP se může tvořit také v pozdějším období, až do začátku třetího trimestru těhotenství, kdy se zvyšuje množství plodové vody a motorická aktivita plodu? Jak ukazuje praxe, je to možné ještě později, s polyhydramniemi, dlouhou pupeční šňůrou a zvýšenou motorickou aktivitou plodu [2].

Dalším důvodem, který podle našeho názoru také ovlivňuje přesnost diagnostiky IUP, je skutečnost, že většina odborníků dosud nesledovala cestu pupeční šňůry od místa jejího výstupu z placenty po pupeční kruh, a to ani v případě optimální vizualizace. Existující doporučení ISUOG, stejně jako naše protokoly, se však omezují pouze na vyloučení cyst, vyšetření uchycení pupeční šňůry v pupeční oblasti na defekty v přední břišní stěně, jako je gastroschisis a omphalocele, a posouzení pupečních cév v močovém měchýři. Ty se týkají struktur pro dodatečné vyhodnocení podle výběru, volitelných parametrů protokolu a jsou vyhodnocovány, pokud je to technicky možné [11, 12]. Stejně jako v případě diagnózy jediné pupeční šňůry (EAP) by však mělo být podle našeho názoru pupečníkové šňůry provedeno stejným způsobem [13]..

Poprvé byla publikována J.H. o prenatální ultrazvukové diagnostice ICP. Collins v roce 1991 [7]. Ale prozatím je prenatální detekce IUP stále náhodným diagnostickým nálezem. Možná proto ve světové literatuře existuje popis malého počtu případů prenatální ultrazvukové diagnostiky IUP. Pravděpodobně ICP zůstávají často nerozpoznávány také proto, že ne všichni specialisté na ultrazvukovou diagnostiku je spojují se specifickým echografickým znakem charakteristickým pro ICP [2, 3].

Od první publikace studií na toto téma v ruské literatuře již uplynulo 15 let, ve kterých jsme navrhli charakteristická echografická kritéria ICP v jeho průřezu v obvyklém režimu B: ve středu vnější kruhové smyčky - příčný řez pupeční šňůry se třemi kruhovými anechogenními strukturami odpovídající jeho nádobám (viz obr. 1). V tomto případě vám použití barevného dopplerovského mapování (CDL) nebo energetického dopplerovského režimu umožní vyjasnit trajektorii cév v oblasti pupeční šňůry a odlišit pravý uzel od falešné (obr. 4, a, b). Funkce tohoto echografického obrazu, které se nemění během dynamického pozorování během pohybů plodu a smyček pupečníkové šňůry při změně polohy pacienta nebo pomocí fluktuační metody, umožňují přesně diagnostikovat IUP během těhotenství pomocí ultrazvuku [2]..

Echografický obrázek skutečného uzlu pupeční šňůry:

V režimu dopplerového napájení.

V režimu HD-flow.

Později v anglické literatuře se tento echografický rys objeví pod názvem „visící smyčka“, analogicky s visící smyčkou, pravděpodobně kvůli možnému nepříznivému výsledku [14]. Naše asociace jsou naproti tomu pozitivnější a v závislosti na použitých režimech jsou spojeny s obrázkem hada stočeného do koule (viz obr. 1), neobvyklým vícebarevným vzorem nebo květinou. Poslední dvě podobnosti byly zaznamenány dříve jinými vědci [7, 15, 16] a jsou způsobeny používáním zobrazovacích režimů CDC, HD-flow, Dopplerova energie nebo B-toku bez Dopplerova zobrazování (viz obr. 4, a-d). Na rozdíl od obrázků, které jsou podobné číslům 9 nebo 6 [3], jakož i obvyklé kruhové smyčky, je příčný řez pupeční šňůry s cévami nutně vizualizován ve středu IUP (viz obr. 1, 4) [2, 4]..

Echogram volné prstencové smyčky pomocí objemové angiografie (3D + energetický doppler).

V případě pochybností lze k objasnění diagnózy použít různé režimy objemového ultrazvuku. Kromě povrchového režimu se používá volumetrická ultrazvuková angiografie, jejíž použití umožňuje diferenciální diagnostiku, především s volnou prstencovou smyčkou a falešným uzlem pupeční šňůry (obr. 5, 6) [3, 4, 10]..

Echografický obrázek skutečného uzlu šňůry pomocí odměrné angiografie:

Doppler 3D + power.

Režim 3D + CDK a STIC.

Podobný obrázek IUP lze pozorovat v případě vzájemného propletení pupeční šňůry s monoamniotickými dvojčaty. Různé možnosti tkaní pupečních šňůr v průřezu budou mít stejný charakteristický vzhled jako IUP.

V jednoletém těhotenství však takový charakteristický obraz příčné části ICP, a to ani v obvyklém režimu B, nezpůsobuje zkušeným odborníkům potíže se stanovením správného závěru. V prvním trimestru poskytuje další aplikace různých Dopplerových režimů významnou pomoc při identifikaci IUP [4]. Tvorba pravých uzlů může pro plod představovat určité nebezpečí: pokud vznikne relativní krátkost pupeční šňůry, která je podporována zejména opakovaným zapletením kolem krku, trupu nebo končetin a silným utažením uzlu během porodu, je možné vytlačit cévy pupeční šňůry a dokonce i plod plodu [1-7].

Existující pozorování z našich minulých zkušeností, kdy během operace císařského řezu došlo k krátkému apnoe u plodu, když je pupečníková šňůra po porodu stažena, však vede k přemýšlení o potřebě opatrně ji odstranit z lůna matky..

V dalším pozorování došlo k prenatální fetální smrti s IUP mimo porod. To může být usnadněno například nadměrnou motorickou aktivitou plodu při počátečních projevech hypoxie, což může vést ke kontrakci uzlu, zejména na pozadí tendence ke zvýšené trombóze u těhotné ženy..

Dlouhá pupeční šňůra, nahromadění mnoha volných smyček v zorném poli je znakem, který vylučuje absolutní krátkost pupeční šňůry, ale zapletení ji zkracuje..

V tomto ohledu by předporodní sledování plodu pomocí IUP mělo zahrnovat častější jmenování ozvěny a kardiotocografie. Dodávka prostřednictvím přirozeného porodního kanálu je možná pod kardiomonitoriálním dohledem, pokud neexistují známky propletení pupeční šňůry a / nebo vizualizace dostatečného počtu volných smyček v zorném poli. Aby to bylo možné, s nástupem práce, je nutné provést ultrazvuk [9]..

zjištění

Jak ukazují zkušenosti kolegů a vašich vlastních, diagnostika IEP je možná.

Prvním krokem klíče pro určení skutečného uzlu pupeční šňůry je zpočátku identifikace jejích charakteristických ultrazvukových znaků v obvyklém režimu B během vyšetřování pupeční šňůry v maximálním rozsahu, který se během dynamického pozorování nemění.

Následuje identifikace pomocí různých jiných režimů, včetně rekonstrukce svazku.

Poslední krok: potvrzení správnosti závěrů po narození dítěte při zkoumání následné péče.

Literatura

 1. Romero R., Pilu D., Genti F. et al. Prenatální diagnostika vrozených malformací plodu. M., Medicine, 1994 S. 400.
 2. Ryabov I.I., Nikolaev L.T. Skutečné uzly pupeční šňůry: diagnostika, pozorování, výsledky // Ultrazvuk. diagnóza Akush gin. dětský lékař. 2000. T8. Č. 2. S. 105-110.
 3. Veropotvelyan N.P., Rusak N.S. Prenatální diagnostika pravého uzlu pupeční šňůry pomocí odměrné echografie // Prenat. diagnóza 2019.Vol. 13. č. 2. P. 149-153.
 4. Ryabov I.I., Nikolaev L.T. Včasné pozorování pravého uzlu pupeční šňůry // Ultrazvuk. diagnóza Akush gin. dětský lékař. 2001.T. 9. № 2. S. 127-129.
 5. Ryabov I.I., Nikolaev L.T. Ultrazvukové prenatální pozorování monoamniotických dvojčat s propletenými pupeční šňůry // Prenat. diagnóza 2002.Vol. 2. No. 1. P. 58-61.
 6. Ryabov I.I., Romanova E.A. Prenatální ultrazvuková diagnostika propletení pupečních šňůr s tvorbou společných uzlů u plodů monoamniotických dvojčat ve třetím trimestru těhotenství // Prenat. diagnóza 2004.V. 3. č. 4. P. 305-307.
 7. Collins J.H. První zpráva: prenatální diagnostika pravého uzlu // Am. J. Obstet. Gynecol. 1991.V. 165. S. 1898.
 8. Jones I. Opravdu vázaný kabel // Aust. N.Z.J. Překážka Gynaecol. 1998. V. 38. N 1. P. 98-99.
 9. Ryabov I.I. Ultrazvuková diagnostika pravého uzlu pupeční šňůry ve druhém trimestru těhotenství // Prenat. diagnóza 2013.V. 12. č. 3. P. 258-260.
 10. Prenatální sonografie / ed. Medvedeva M.V. M.: Real Time. 2005.
 11. Salomon L.J., Alfirevic Z., Bilardo C. M., a kol. ISUOG Practice Guidelines: výkon prvního - trimestrálního fetálního ultrazvukového vyšetření // Ultrasound Obstet. Gynecol. 2013. V. 41. P. 102-113.
 12. Salomon L.J., Alfirevic Z., Bergehella V., et al. ISUOG Practice Guidelines: výkon prvního - trimestrálního fetálního ultrazvukového vyšetření // Ultrasound Obstet. Gynecol. 2011. V. 37. N 1. P. 116-126.
 13. Ryabov I.I., Yusupov K.F. Ultrazvuková diagnóza jedné pupeční tepny: krátký postup do historie problému // Prenat. diagnóza 2019.Vol. 14. No. 1. S. 27-35.
 14. Lopez Ramón Y Cajalv C., Ocampo Martinez R. Prenatální diagnostika pravého uzlu pupeční šňůry // US Obstet. Gynecol. 2004. V.23. P. 99-100.
 15. Sornes T. uzel pupeční šňůry // Acta Obstet. Gynecol. Scand. 2000. V. 79. 157-159.
 16. Collins J.C., Muller R.J., Collins C.L. Prenatální pozorování abnormalit pupeční šňůry: trojitý uzel a kroucení pupeční šňůry // Am J. Obstet. Gynecol. 1993. V. 169. P. 102-104.
Ultrazvukový skener H60

Přesnost, lehkost, rychlost!
Univerzální systém - moderní design, vysoká funkčnost a snadné použití.

Pupeční šňůra a její role ve vývoji budoucího dítěte

Pupeční šňůra je dočasný orgán, který se tvoří během těhotenství a poskytuje vztah mezi tělem ženy a dítěte. Pupeční šňůra začíná fungovat ve 14. týdnu těhotenství. Tvar orgánu připomíná lano, proto se také nazývá „pupeční šňůra“. Tloušťka pupeční šňůry je 1,5–2 cm a uvnitř pupeční šňůry zpravidla procházejí dvě pupeční tepny a jedna žíla. Aby nedošlo k vymačkání cév, je dutina pupeční šňůry naplněna látkou, která vypadá jako želé v konzistenci (barton želé).


Kyslík a nezbytné živiny pro normální vývoj jsou dodávány do pupeční šňůry dítěte

Z krevního oběhu nastávající matky přes placentu a dále přes pupeční žílu je dítěti dodáván kyslík a živiny, které jsou nezbytné pro jeho normální vývoj. Recyklované a zbytečné látky vstupují do ženského těla přes pupeční tepny..

Délka šňůry by měla být 40-60 cm. Při zvětšení na 70 cm nebo více existuje zvýšené riziko zapletení plodu.

Bylo zjištěno, že délka cév je geneticky stanovena, to znamená, že nastávající matka je spojena s jejím dítětem pomocí pupeční šňůry stejné délky, jako byla sama spojena s matkou. Avšak za předpokladu, že se délka cév zvětší (častěji také záleží na genech), můžeme se setkat s problémem „dlouhé pupeční šňůry“ (přes 70 cm), jejíž komplikací je spletení částí plodu a tvorba uzlin..

Natalya Chukareva, porodník-gynekolog

https://www.7ya.ru/article/Obvitie-pupoviny/

Problémy s kabelem a hrozba smyček na krku

Každé těhotenství je zvláštní a vývoj dítěte, včetně nitroděložního, nastává samozřejmě zcela samostatně. Pro placentu nebo pupeční šňůru neexistují žádné výjimky. Samozřejmě existují určité normy. Například pokud jde o délku pupeční šňůry. Pokud je jeho délka větší než 70 cm, považuje se to již za odchylku. Pupeční šňůra kratší než 40 cm může být také problémem pro normální vývoj plodu, zejména při porodu..

Prodloužení pupeční šňůry může způsobit různé patologické stavy. Nadměrně dlouhá šňůra se dokáže ovinout kolem krku, těla a končetin dítěte. Vytváření tzv. Pupečních uzlů je velmi nebezpečné. Jsou rozděleny do dvou skupin. Tyto uzly jsou pravdivé a nepravdivé. Praví jsou přesně nejnebezpečnější patologie, která může vést k nejškodlivějším důsledkům.

Důsledky patologie

Komplikace těhotenství s patologií pupeční šňůry se mohou vyvíjet postupně nebo akutně. Nejběžnější je chronická fetální hypoxie. Nedostatek kyslíku vede ke zpoždění vývoje. Pokud se hmotnost a růst plodu neshodují s gestačním věkem, jsou diagnostikována intrauterinní retardace růstu.

Akutní hypoxie je náhlá podmínka, která se vyznačuje výrazným porušením dodávky kyslíku. Ve vážných případech to může vést k prenatální smrti plodu..

Komplikací těhotenství může být fetální krvácení, které se vyvíjí spontánním nebo umělým protržením membrán s vaskulární previí.

Zbytky pupeční šňůry mohou zůstat u novorozence ve formě různých patologických formací:

 • Meckelovo divertikulum - světský výrůstek ve střevě, zachovaný zbytek vitellinového kanálu, se může snadno nakazit a potlačit, projevovat se jako akutní apendicitida nebo způsobit střevní obstrukci;
 • cysty vitellinovodu - stávají se příčinou úplných a neúplných pupečních píštěl;
 • střevní-pupeční a cystické-pupeční píštěle, které spojují zbytky neuzavřeného kanálu s pupkem;
 • Urachusova cysta - může vést k zánětu novotvaru a vyžaduje chirurgickou léčbu.

V přítomnosti anomálie v pupeční šňůře nebo jejích cévách nebyla vyvinuta opatření, která by zabránila komplikacím.

Léčba

Co dělat, když má plod krátkou pupeční šňůru - alespoň existují podezření na tuto patologii? I s vysoce inovativními medicínskými technologiemi nebyla v poslední době účinná léčba drogami. Doporučují se následující činnosti..

 1. Hospitalizace a neustálý lékařský dohled až do samého porodu s vícenásobným zapletením kolem krku.
 2. Pokud je pupeční šňůra krátká, provede se nouzový císařský řez, což vede k akutnímu nedostatku kyslíku a hypoxii plodu..
 3. Plánovaný císařský řez je předepsán, pokud podle diagnostických údajů krátká pupeční šňůra ohrožuje život dítěte.
 4. Pokud je krátká pupeční šňůra detekována již v době přirozeného porodu, lékař disekuje perineum na pomoc narození dítěte.

Žena by měla vědět všechno, co může očekávat během porodu, pokud existuje riziko krátké pupeční šňůry. Stálý lékařský dohled vám umožní zůstat v klidu a předcházet komplikacím a nepříjemným následkům na život a zdraví ženy při práci a jejím dítěti.

Zajímavý fakt. Pupek je těžištěm lidského těla, což vysvětluje, proč afričtí sportovci vyhrávají častěji než Evropané. Jejich nohy jsou delší, což je důvod, proč je pupek v průměru o 3 centimetry vyšší než zbytek.

Rizikové faktory

Příčiny vývoje patologií pupeční šňůry nejsou zcela objasněny. Předpokládá se negativní dopad některých vnějších a vnitřních faktorů:

 • mladý věk (do 20 let);
 • první těhotenství;
 • velká fyzická námaha, práce spojená s dlouhodobou vzpřímenou pozicí.

Riziko se zvyšuje se zvláštním porodním stavem:

 • polyhydramnios;
 • nedostatek vody;
 • velká nebo nedostatečná tělesná hmotnost plodu;
 • druh prezentace;
 • vzor připevnění placenty.

Patologie cév pupeční šňůry je často důsledkem genetických abnormalit plodu. Zahájí řetěz změn, počínaje vnitřními orgány a končící anomáliemi placentárního komplexu. Některé změny ve struktuře pupeční šňůry neohrožují stav plodu, ale budou markery chromozomálních patologií a vnitřních defektů.

Dopad škodlivých faktorů na začátku těhotenství, používání toxických látek, ovlivňuje vývoj embrya a tvorbu jeho prozatímních orgánů.

Buď opatrný!

Pokud lékař na ultrazvuku zjistil zapletení pupečníkové šňůry, měla by nastávající matka pečlivě poslouchat sebe sama, protože jste to vy, kdo dokáže zachytit první signály pomoci, které dítě dává.

Co hledat?

Na pohyb dítěte.

Určitě jste už zhruba rozuměli nebo spíše pociťovali denní rytmus svého dítěte: máte „ranného ptáka“ nebo „sovy“, aktivní nebo ne. Takže mějte na paměti, že pokud dítě trpí hypoxií, pak jeho obvyklý rytmus zmizí, změní se také povaha pohybů..

Pokud průtok krve mírně poklesne, pohyby se zpomalí, stávají se vzácnějšími, dítě, jak to bylo, šetří sílu.

V případě akutní hypoxie je situace opačná: dítě se pohybuje aktivně, doslova se vrhne a může se dokonce převrátit. Koneckonců, náhle a vážně postrádá kyslík. V tomto případě jeho stav vypadá jako panika a náhlé pohyby jsou jednak pokusem zbavit se okovů, které způsobily hypoxii, a za druhé, tísňové signály, modlitba za pomoc.

Pokud se dítě nepodaří samostatně osvobodit, zapadne druhá fáze akutní hypoxie. Pozorná matka má obavy z náhlého zastavení pohybů dítěte po zvýšené aktivitě. To se děje proto, že jeho síla vyschla během předchozího klidu zápasu.

Pokud si všimnete, že se dítě po období neobvyklé činnosti náhle uklidnilo, neprodleně se poraďte s lékařem, nikoli při konzultaci s okresními ženami, ale spíše v porodnici.

Co dělat?

Co lze udělat v případě zapletení pupečníkové šňůry potvrzené studiemi?

Pokud spletení pupeční šňůry nemá vliv na stav dítěte, není předepsána žádná léčba. Pokud plod trpí, je nutná léčba.

Stav dítěte se středně těžkými poruchami je upravován vitamíny a živinami. Tím je kompenzován pokles objemu krve vstupující do plodu a dostává dostatečné množství látek nezbytných pro normální růst a vývoj. Může být nutné použít léky, které pomáhají zlepšit takový ukazatel, jako je „tekutost“ krve. Nejčastěji tato opatření stačí k normalizaci stavu dítěte.

Jak dochází k porodu s tímto jevem?

Pokud je u plodu diagnostikována pupečníková šňůra během porodu a je rozhodnuto provádět porod přirozeně, je připojen přístroj pro sledování srdečního rytmu během kontrakcí, tj. Provádí se CTG (kardiotocografie) plodu. Během porodu, během zachycení, lékař směřuje veškeré úsilí, aby zajistil, že zaprvé není porod zpožděn, a zadruhé, že během postupu plodu je jeho srdeční rytmus slyšet jasně a v normálním rytmu. Příliš časté, pomalé tlukot srdce a tupé srdeční zvuky naznačují hladovění kyslíku u dítěte.

Srdeční rytmus dítěte během porodu lze sledovat nejen pomocí CTG, ale také pomocí konvenčního stetoskopu - naslouchací trubice. Zkumavka je umístěna jedním koncem na matčině břicho, kde zadní strana plodu, doktor položí druhý konec k uchu. Lékař se obvykle věnuje poslechu srdečních rytmů, zatímco porodník (zdravotnický pracovník se středním vzděláním) sleduje průběh hlavy. Na začátku porodu bude lékař poslouchat srdeční rytmus dítěte každou půl hodinu a během porodu každých 15 minut. Když se žena začne snažit (začne tlačit, aby vytlačila plod), lékař poslouchá srdeční rytmus po každém pokusu, každých 5 minut.

Pokud se při porodu plodu pupečníkovou šňůrou během porodu objeví známky kyslíku, jsou přijata následující opatření:

 • pracovní stimulace - těhotná žena je injekčně podána s drogou (oxytocin), která zvyšuje kontraktilní aktivitu dělohy v důsledku kontrakcí zesílí a plod se vytlačí rychleji;
 • episiotomie - disekce perineum pro usnadnění a rychlé odstranění hlavy plodu;
 • vakuová extrakce a porodnické kleště jsou dvě metody porodnictví, díky nimž je hlava plodu zachycena buď speciální tryskou nebo kleštěmi, a poté lékařem stáhnuta z porodního kanálu.

Po narození hlavy porodník rychle uvolní pupeční šňůru, poté odstraní ramena, kmen plodu a končetiny z genitálního traktu. Pak je pupeční šňůra přerušena a dítě začne dýchat samo o sobě.

Jak podezření na patologii sami

Pro vlastní detekci zapletení pupeční šňůry musíte poslouchat chování dítěte uvnitř, zaměřit se na jeho pohyby a rytmus. Takže se zvýšeným pohybem plodu existuje možnost vážného zapletení a dítě se v tuto chvíli snaží osvobodit.

K tomu dochází s kritickým nedostatkem kyslíku pro dítě, které začíná pociťovat hrozbu udusení a pokouší se osvobodit se od své poslední síly. Během tohoto období se plod může převrátit a vyvolat prezentaci (pánevní, příčnou) - nesprávná poloha dítěte, během níž při narození nevychází s hlavou, ale s jinými částmi těla.

V případě extrémního nedostatku kyslíku - hypoxie, dítě ztrácí sílu na dodávce aktivních signálů, jeho pohyby budou pomalé a téměř nepostřehnutelné. Zejména po rychlé mobilitě dochází k prudkému zpomalení činnosti dítěte. To je jasný signál, že dítě je v nebezpečí..

Proč se maminka nemusí bát

Diagnóza patologie habituace je potvrzena u téměř 100% těhotných žen v prvních týdnech, avšak porod končí příznivě. O takové diagnóze často není nutné říkat budoucí matce, pokud není důvod se domnívat, že existuje riziko pro plod..

Lékaři se snaží nevytvářet půdu pro zbytečný stres u těhotné ženy, protože excitace nervového systému nutí tělo produkovat adrenalin a kortizol. Tyto hormony jsou přenášeny na dítě, což ho nutí k aktivním pohybům, což vyvolává více matoucí.

Mnoho žen, zejména těch, které mají v anamnéze jiné komplikace, aby udržely bezpečnost a stabilitu dítěte, nejsou informovány o šňůře kolem plodu. Žena by se neměla bát. Před narozením dítě nedýchá lehce a pupeční šňůra kolem krku neznamená přítomnost „oprátky“.

Procento těžkého porodu v patologii propletení je extrémně malé. A v tomto případě medicína dlouho rozhodla o metodách poskytování první pomoci.

Design článku: Svetlana Ovsyanikova

Struktura pupeční šňůry: vlastnosti

Unikátní orgán, který je pupeční šňůra, má dva konce. Jeden je připoután k plodu v břiše a druhý k placentě. Kromě toho má pupeční šňůra speciální strukturu. Jedná se o tři velké nádoby, chráněné želé jako konzistence s látkou. Plavidla - žíla a dvě tepny, zajišťují dobrou výživu a na druhé straně stažení produktů metabolismu plodu.

"Wharton gel", jak se tomu říká, látka umístěná mezi a kolem cév je chrání před deformací. Čím větší je, tím menší je tedy žíla a cévy vystaveny nežádoucím účinkům. To příznivě ovlivňuje krev, která jimi prochází, a zajišťuje tak správnou výživu dítěte, a tím i jeho normální vývoj..

Pupeční šňůra může mít různé velikosti. Na konci těhotenství dorůstá na délku v průměru 60 - 70 cm. Tloušťka odpovídá asi 2 cm. Pupeční šňůra díky své jedinečné struktuře vydrží, aniž by ublížila dítěti, značné zátěže. Odchylky však nejsou vyloučeny, což se někdy může stát problémem nejen během těhotenství, ale i při porodu.

Jaké mohou být těhotenské komplikace a důsledky pro dítě?

Zapletení pupečníkové šňůry, zejména jednou a ne napjaté, málokdy způsobuje těhotenské komplikace. Díky želé Warton se cévy - žíla, skrz kterou se živiny a kyslík dostávají do plodu, a dvě tepny, které odstraňují produkty jeho životní činnosti - nezvrtávají. Nebezpečí jsou skutečné uzly a vícenásobné zapletení krku, které jsou velmi vzácné.

Diagnóza zapletení je možná pouze ultrazvukem, ale tato metoda neposkytuje 100% záruku potvrzení nebo vyvrácení diagnózy. Na monitoru není vidět, zda se pupeční šňůra opravdu ovine kolem krku plodu, nebo zda ji jednoduše obklopí bez křížení.

Porodníci často zjistí, že dítě bylo po jeho narození zabaleno do pupeční šňůry. Nepřímo je zapletení pupečníkové šňůry indikováno těmito znaky:

 • zvýšení nebo snížení motorické aktivity;
 • vývojové zpoždění;
 • odchylky srdeční aktivity (obvykle zvýšení nebo snížení srdeční frekvence).

Pokud jsou takové příznaky detekovány, je těhotná žena pod zvláštní kontrolou. Žena bude požádána, aby pečlivě sledovala pohyby dítěte, a pokud dojde ke změně jeho činnosti, vyhledejte lékaře. Také bude muset častěji podstoupit ultrazvuk a CT..

Neexistují žádné způsoby, jak situaci ovlivnit, než se porod prokáže jako účinný. Pokud je u plodu diagnostikována akutní hypoxie, je zvažována proveditelnost předčasného porodu, ve zvláště závažných případech - císařským řezem. Zpoždění je plné vážných následků. Úkolem specialistů je zabránit tomu, aby dítě umřelo..

Příznaky

U mladých matek je velmi naléhavá otázka, jak předem odhalit krátkou pupeční šňůru, aby se mohla připravit na porod. Odpověď pravděpodobně nebude znít povzbudivě. Lékaři tvrdí, že během těhotenství neexistují žádné příznaky - přinejmenším ze strany matky. Známky patologie se obvykle objevují až v rozhodujícím okamžiku - kdy již porod začal.

 • Prodloužená doba porodu: u primiparous - více než 20 hodin, multiparous - více než 15 hodin.
 • Akutní vaginální krvácení.

Pokud mluvíme o příznacích této patologie během těhotenství, pak jediným příznakem je hypoxie, ale může to také naznačovat další problémy spojené s plodem a jeho plodením. Proto je tento marker relativní, ale ne absolutní, pro krátkou pupeční šňůru. Měl by však varovat lékaře a nastávající matku o možné odchylce. Hypoxie může být akutní a chronická. Příznaky exacerbace:

 • časté (více než 160 úderů za minutu) a poté pomalé (méně než 120 úderů za minutu) srdeční tep dítěte;
 • zvýšení motorické aktivity, kterou lze náhle nahradit jejím poklesem;
 • vzhled meconium v ​​plodové vodě.

Příznaky chronické formy nitroděložní hypoxie:

 • pomalý srdeční rytmus u dítěte (méně než 120 tepů za minutu);
 • postupné snižování motorické aktivity.

Pouze dítě může pomoci diagnostikovat krátkou pupeční šňůru během těhotenství, takže lékař musí neustále sledovat svůj srdeční rytmus a maminka by měla pečlivě sledovat jeho motorickou aktivitu. Jakékoli změny a odchylky od normy by měly být alarmující. Navíc diagnóza této patologie příliš nerozptylí pochybnosti.

Se světem - vlákno. Některé země mají velmi zajímavé tradice a přesvědčení spojené s pupeční šňůrou. Takže pupeční šňůra po porodu nebyla vyhozena, ale byla skryta. Když bylo dítě 6 nebo 7 let, bylo mu dáno rozvázat to (bylo to velmi obtížné, protože do té doby bylo velmi suché) nebo nasekané a přidané do jídla. Věřilo se, že mu to dá moudrost..

Důvody pro „Zmatek“

Neexistuje žádný konkrétní důvod pro zapletení do pupeční šňůry, ale existují faktory, které to predisponují, protože se nejedná o nemoc, ale o jev, a je to neprůkazné. Může to projít. Abychom pochopili, proč k zamotání dochází, měli byste se naučit o vlastnostech pupeční šňůry.

Pupeční šňůra je šňůra spojující plod a matku, která se skládá z několika zkroucených zkumavek, tj. Cév. Pupeční šňůra má 3 cévy (2 tepny a 1 žíla) a jeden urachus (močový kanál, který u plodu opouští horní část močového měchýře). Všechny tyto trubice jsou obklopeny želé podobnou hmotou zvanou vartonium želé. Tento želé poskytuje jak hustotu, tak flexibilitu pupeční šňůry. Pupeční šňůra na jednom konci se připojuje k přední stěně břicha plodu (umbilicus se zde vytváří po narození) a druhý k placentě (jedná se o orgán, který zabraňuje mateřské krvi míchat se s krví plodu, čímž se zajistí normální vývoj nového lidského těla).

K zapletení plodu pomocí pupeční šňůry mohou přispět následující faktory:

 • Dlouhá pupeční šňůra. V průměru je jeho délka 60 cm (od 50 - 70 cm), tloušťka - 2 cm. Tato délka je nutná, aby se plod mohl potichu pohybovat a pohybovat se v lůně. Pokud délka pupeční šňůry přesáhne 80 cm, potom se do ní plod snáze zamotá.
 • Aktivní pohyby plodu jsou hlavním faktorem při zapletení šňůry. Nadměrný pohyb plodu v děloze, například když náhle změní svou polohu, otáčí se kolem své osy, převaluje se, zvyšuje pravděpodobnost propletení.
 • Objem plodové vody. Všechny aktivní pohyby plodu se vyskytují uvnitř bubliny naplněné plodovou vodou. Pokud je v ní příliš mnoho vody (norma 1,5 - 2 litry), pak dítě dělá aktivnější pohyby, což zvyšuje riziko zapletení..
 • Stejná dvojčata. U stejných dvojčat, která „žijí“ ve stejném močovém měchýři (vak naplněný plodovou vodou), ale mají 2 pupeční šňůry, může dojít k prokládání pupečníkového bičíku. Je to proto, že jak rostou dvojčata, je tu menší prostor pro oba. A čím méně prostoru, tím více cívek pupečníkové šňůry, což zvyšuje šance na propletení.
 • Hypoxie. Hypoxie je stav nedostatku kyslíku. Existuje mnoho faktorů, které způsobují snížení množství kyslíku v krvi matky, což vede k hypoxii plodu. V tomto stavu je plod příliš aktivní. Stojí za to si pamatovat muže, který silou a nohou přitahuje ruce a nohy a snaží se vznášet se na hladinu, aby spolknul vzduch. Plod nemůže plavat ven. Dodávání kyslíku se provádí pouze přes pupeční šňůru a je zcela závislé na stavu matky. Skutečnost, že se dítě zapletlo do pupeční šňůry, tedy může znamenat, že měl epizodu akutního nedostatku kyslíku a byl velmi aktivní. Všechny tyto faktory, které snižují průtok kyslíku do plodu, tedy mohou potenciálně vést k zapletení šňůry..

Následující faktory mohou způsobit hypoxii plodu a zvýšit riziko propletení plodu pomocí pupeční šňůry:

 • jakýkoli stres těhotné ženy (fyzické přepracování, emoční přetížení);
 • zneužívání tonických nápojů (čaj, káva a jiné nápoje ve velkém množství může způsobit aktivaci stresových systémů těla, zvýšit srdeční frekvenci u matky i plodu);
 • chronická onemocnění matky (zejména patologie dýchacího a kardiovaskulárního systému);
 • gestóza těhotenství (pozdní toxikóza, která vede ke zvýšení krevního tlaku, selhání ledvin a zhoršenému vědomí).

Může těhotná žena zvednout ruce??

Ženám, které porodí mnoho těhotných žen, se říká, že podle populárních pozorování se děti narodily s propletenou pupeční šňůrou u těch matek, které během těhotenství často zvedly ruce, například zavěšením oblečení nebo taháním něčeho z horních polic. Toto pozorování nenašlo žádné vědecké potvrzení. Cvičení během těhotenství má naopak uklidňující účinek na plod (plodová voda se začíná měnit, jako by „otřásla“ dítětem a usne). Současně, pokud byla těhotná žena, zejména ve vesnicích, přetížena fyzickou aktivitou (někdy ani nevěděla, že už dítě nosí), plod by mohl zažít stres, tj. Nedostatek kyslíku. Jak je uvedeno výše, hypoxie je hlavním faktorem, který způsobuje, že se plod pohybuje velmi aktivně a zaplétá se do pupeční šňůry..

V žádném případě není spojitost se zvednutím paží během těhotenství a propletením pupeční šňůry, protože svaly končetin nemohou ovlivnit pohyby plodu uvnitř dělohy (je nemožné kontrolovat pohyby plodu vůbec, činí je z vlastního podnětu).

Články O Neplodnosti