Hlavní Bolest

Příznaky, příčiny, léčba dvojité dělohy. Je těhotenství možné?

Zdvojení dělohy je vrozená patologie struktury ženských pohlavních orgánů, která se vyznačuje přítomností dvou dělohy a dvou rozdvojených vagin. Pokud tato anomálie nezpůsobí narušení činnosti jiných orgánů, neovlivní pravidelnost menstruace, není nutná léčba. V jiných případech je problém vyřešen chirurgicky.

Příznaky duplikace

Většina žen pociťuje různé příznaky této patologie v závislosti na povaze, intenzitě anomálie a individuálních charakteristikách těla..

Některé běžné příznaky zdvojení dělohy jsou:

 1. Pocit plnosti v podbřišku. Vyskytuje se u dospívajících a vyskytuje se tři měsíce po první menstruaci;
 2. Neobvyklé špinění uprostřed cyklu. Někdy může být mazanina nahnědlá. Takový výtok je ve většině případů spojen s přítomností fistulous průchodu v septum, který překrývá dvě vagíny;
 3. Pravidelný výtok s krví nebo bílý s hnisem. Jsou pozorovány u žen s fistulous otevření v septum a v přítomnosti sekundární infekce. Na pozadí infekce v genitálním traktu se mohou vyvinout pyosalpinx a pyometra;
 4. Discoordination, slabá práce, těžké krvácení po porodu. Vyskytují se při porodu pacientů. Jsou chvíle, kdy žena zjistí asi dvě dělohy až po porodu;
 5. Podezření na neplodnost nebo úplné zavedení choroby;
 6. Potrat, potrat;
 7. Menstruační dysfunkce;
 8. Křečové bolesti v podbřišku.

Důvody zdvojnásobení

Absolutně všechny patologie struktury dělohy jsou spojeny s narušeným vývojem embrya a změnou prostředí, ve kterém je vytvořeno. Může to být také špatná výměna plynu..

Hlavní faktory, které ovlivňují abnormální vývoj embrya, jsou:

 1. Neustálý stres, nervozita, hysterie;
 2. Nemoci a poruchy endokrinního systému:
 • Cukrovka;
 • Ovariální dysfunkce;
 • Zvětšení štítné žlázy;
 1. Infekce a nemoci v časném těhotenství, během tvorby dělohy v embryu;
 2. Užívání léků, které mohou poškodit vývoj plodu;
 3. Nesprávná výživa, nedostatek vitamínů a minerálních látek v těle těhotné ženy;
 4. Těžká toxicita prvního trimestru a toxikóza na konci těhotenství;
 5. Těhotné užívání alkoholu a drog. Kouření, záření;
 6. Dědičnost;
 7. Zdvojnásobení ledvin. Odborníci zaznamenávají určitou souvislost mezi tvorbou ledvin a genitálií. Často se vyskytují případy, kdy se plod se zdvojnásobením ledvin začne vyvíjet.

Diagnostika

Pro diagnostiku této patologie u žen předepisuje specialista kompletní diagnózu pohlavních orgánů. Chcete-li to provést, projděte tyto studie:

 1. Pelvický ultrazvuk;
 2. Laparoskopie;
 3. Pelvic MRI;
 4. Ultrazvuk ledvin;
 5. Hysteroskopie;
 6. Koloskopie;
 7. MRI ledvin;
 8. Gynekologické vyšetření, včetně retoabdominální;
 9. Kompilace a studium anamnézy (anamnéza).

To je důležité vědět! Během rutinního gynekologického vyšetření může zkušený odborník určit úplné zdvojení dělohy.

Ultrazvukové vyšetření dvojité dělohy

Pro podrobnější studii je často používána vaginoskopie, díky níž mohou ženy s touto patologií snadno detekovat vydutí boční stěny vaginy.

Rektoabdominální vyšetření někdy způsobuje zvýšení množství děložního výtoku s hnisem. Přesto tato metoda výzkumu určuje hematocopos, hematometr, který je vyjádřen ve formě nehybného nádoru podobného útvaru s pevně elastickou konzistencí.

Ultrazvukové vyšetření pánevních orgánů poskytuje úplnou informaci o tvaru a velikosti dvou dělohy a také ukazuje velikost hematocolpos a hematometry.

Jak již bylo zmíněno, zdvojení je spojeno s ledvinami. Pro přesnou diagnózu je proto nutný ultrazvuk ledvin.

Léčba

Přítomnost dvou královen u ženy nejčastěji nevyžaduje léčbu. Pokud však patologie ovlivňuje pravidelnost a hojnost menstruace, početí, těhotenství nebo způsobuje komplikace - je nutná léčba.

Pokud žena porušuje produkci menstruační krve, používá se chirurgický zákrok. Operace zahrnuje pitvu děložního septa a vytvoření nové celé dělohy. Vyskytuje se vaginální debridement. Tvorba děložní dutiny se nazývá metroplastika a může se vyskytovat laparoskopicky nebo skrze břišní dutinu. Laproskopie poskytuje přesné informace o umístění dělohy ve vztahu k sobě navzájem. Pokud se během chirurgického zákroku objevilo malé množství krve, znamená to, že operace byla úspěšná a děložní septa je zcela pitvaná. V pooperačním období lékař předepisuje léky s vysokým obsahem estrogenu, aby se zabránilo rozvoji synechie.

Operace je nutná u pacientů, kteří mají částečnou aplazi - vytvoření jedné z královen podle typu uzavřeného vaku. V tomto případě je nutné uměle vytvořit integrální dutinu. Septum je pitváno a je vytvořena zpráva, která spojuje dvě dělohy. Pooperační období zahrnuje drenáž a sanitaci s antibiotiky, jak se zbavit hromadění krve v děložním čípku.

Poznámka! Pro kompetentní a účinnou léčbu zdvojení dělohy je nezbytné, aby byl dodržován nefrologem a urologem..

Možné komplikace

Dvě dělohy u ženy často způsobují zhoršení aktivity jiných pohlavních orgánů a zdravotního stavu, fyzického i psychologického. Ve většině případů je problém s odtokem menstruačního toku, který vede k jejich akumulaci v uzavřeném prostoru. V tomto ohledu většina žen začíná zažívat algodismenorea - syndrom prasknutí bolesti, který se vyskytuje v dolním břiše. Bolest je tak silná, že nepomáhají žádné léky proti bolesti a antispasmodika. Bolest se zvyšuje.

U některých žen se ve vaginálním překrývání vytváří fistulous otevírání. V tomto případě se malé množství menstruační krve stále vylučuje. Brzy se objeví sekundární infekce pohlavních orgánů a začne hnisavé propouštění.

Se zavřeným fungujícím rohem může dojít ke vzniku dvojkožníku. Tato komplikace zdvojnásobení se vyskytuje u dospívajících. S příchodem první menstruace jsou v dolním břiše zaznamenány bolesti ve formě kontrakcí různých intenzit.

Těhotenství

Mnoho žen, které mají dvě dělohy, se bojí otěhotnět. Takový strach z těhotenství není náhoda. Zdvojnásobení dělohy skutečně způsobuje potíže při početí, těhotenství a porodu. Tato patologie však nevylučuje možnost mít děti.

Více než polovina žen s úplným zdvojením dělohy je neplodná. Ti, kteří mají to štěstí, že otěhotní, se však mohou setkat s těmito problémy:

 1. Předčasný porod;
 2. Potrat;
 3. Malposition;
 4. Slabost práce;
 5. Discoordination během porodu;
 6. Lichiometrie;
 7. Těžké poporodní krvácení

To je důležité vědět! Pokud je oplodněné vajíčko v základním rohu, potom těhotenství přechází jako mimoděložní. V tomto případě je možné prasknutí rohu a silné krvácení do břišní dutiny, což ohrožuje život ženy..

Před počátkem dítěte musíte být důkladně vyšetřeni. Pokud se během studie zjistí schopnost obou matek porodit dítě, je možné těhotenství. Plod se vytvoří v jedné děloze a druhý se zvětší. Pokud dojde k potratu, je u obou dělohy provedena urgentní kyretáž. Takové intervence jsou spojeny s hrozbou děložního krvácení.

Ukončení těhotenství je indikováno v těchto případech:

 • Nesprávné připoutání plodu nebo jeho připoutání k přepážce;
 • Nedostatečný rozvoj cévní sítě, endometria;
 • Děložní čípek neblokuje výstup z děložní dutiny;
 • Hormonální poruchy.

Pokud je těhotenství ženy nežádoucí, měla by být chráněna běžnými antikoncepčními prostředky. Použití spirál a deštníků je však zakázáno..

Anatomické patologie dělohy: dvou-rohatý, jeden-rohatý, zdvojnásobení, septum, fúze

Příčiny abnormálního vývoje dělohy jsou nejčastěji škodlivými faktory působícími na těhotnou ženu, které nesou plod ženy. Počáteční detekce onemocnění je možná pomocí ultrazvukového skenování, ale pro lepší vizualizaci malformace je třeba provést MRI pánve. To je zvláště důležité na pozadí obvyklého potratu, s neplodností a přípravou na chirurgický zákrok.

Druhy zdvojení dělohy

Příčiny anomálií

Duplikace dělohy a dalších defektů ženských pohlavních orgánů se nevyskytuje u více než 1% žen (0,3-0,9%). Reprodukční a močový systém je tvořen in utero z jednoho embryonálního zárodku, který může způsobit vznik několika typů defektů (dvojitá děloha je často kombinována se zdvojnásobením ledvin nebo jinými typy vrozené patologie močového systému). Abnormální nitroděložní vývoj urogenitálních orgánů u dívky se vyskytuje na pozadí následujících příčinných faktorů:

 • genetické poruchy;
 • komplikované těhotenství u matky (hrozící potrat, gestóza, podvýživa, nitroděložní infekce);
 • dlouhodobé užívání toxických drog během těhotenství;
 • pracovní riziko u těhotné ženy;
 • těžká onemocnění vnitřních orgánů nastávající matky.

Často není možné přesně identifikovat hlavní příčinu, která vedla k výskytu nitroděložní patologie u dívky. Proto ve všech případech, kdy má dívka nebo žena vrozené anomálie v reprodukčním systému, je nezbytné úplné vyšetření k identifikaci malformací sousedních orgánů. Pro tento účel je optimální použít metodu MRI, pomocí které můžete získat maximum užitečných informací o všech močových orgánech.

Co je to děloha bicorn??

Duplikace dělohy a vagíny je typ struktury, ve které je orgán rozdělen do oddílu na dvě komory. V závislosti na závažnosti anatomických změn mohou být fyziologické procesy v orgánu, včetně těhotenství, prováděny různými způsoby. Příčiny takových porušení mohou být virová a bakteriální onemocnění, farmakologická činidla, závislosti, škodlivost spojená s profesí. Obzvláště nebezpečný je vliv teratogenních faktorů v kritickém období vývoje plodu (8-16 týdnů těhotenství).

Možnosti zdvojení dělohy

Malformace dělohy je téměř vždy kombinována s patologií krku a vagíny. Je možné několik variant vrozených abnormalit dělohy..

Varianta malformacePopis
Plné zdvojnásobení2 dělohy a 2 vagíny jsou zcela odděleny a navzájem odděleny
Neúplné zdvojení2 izolované části reprodukčních orgánů (děloha a vagina) v určité oblasti jsou spojeny fibro muskulárním septem
Úplné zdvojnásobení s jednou vaginou2 děloha, 2 děložní hrdlo a 1 vagina
Dvojitý orgán s jedním krkem a vaginou2 děloha, ale krk a vagina jsou uvedeny v 1 provedení
Zdvojnásobení dělohy s rudimentárním rohemJedna polovina orgánu vypadá normálně a druhá je nedostatečně vyvinutá a je představována spodní dutinou
BicornDěložní dutina je v horní části zdeformována a částečně dělí orgán na dvě poloviny
SedloDno dělohy je mírně zdeformováno bez rozdělení orgánu na 2 části
Vnitřní oddílTenká vláknitá přepážka uvnitř dělohy odděluje orgán úplně nebo částečně

Mladá žena má zdaleka vždy typické příznaky a projevy, a proto je vrozená malformace v reprodukčním systému detekována náhodně ve stadiu předgravidní přípravy nebo při vyšetření na neplodnost. Obzvláště často dochází k asymptomatickému průběhu nemoci s vymazanými a nevyjádřenými možnostmi zdvojnásobení (dvou-rohové, sedlové). Výrazně horší, pokud je abnormalita pohlavních orgánů kombinována se zpožděním odtoku menstruační krve: v tomto případě se typické příznaky stanou základem přesné diagnózy.

Rysy ženského těla s děložním rozdvojením

Patologie je propuštěna v období embryonálního vývoje. Existuje mnoho důvodů pro nesprávné pokládání orgánů.
V prvních stádiích se pod vlivem negativních faktorů prostředí vytváří embryonální děloha velmi pomalu. To vede k tomu, že v důsledku toho má žena dvě děložní dutiny. Tato varianta patologie je nejčastější..

Pokud byla odchylka ve vývoji příliš silná, pak se děložní krk a dokonce i pochva mohou zdvojnásobit. Většina žen s podobnou patologií její přítomnost ani netuší.

Abnormální vývoj během těhotenství je diagnostikován ultrazvukem.

Nepravidelná struktura orgánu neovlivňuje menstruační cyklus a zrání vajíček. Těhotenství však často pokračuje s komplikacemi. Ženy se dvěma dělohami proto vyžadují podrobnější lékařský dohled.

Takové těhotenství často vyžaduje pobyt v nemocnici po celou dobu vývoje dítěte.

Příznaky vrozené patologie

Projevy vrozené patologie závisí na formě zdvojení dělohy. Existují 2 skupiny defektů:

Žádné zpoždění menstruační krve v děložní dutině

Převážná většina variant vrozených abnormalit dělohy je reprezentována malformacemi, ve kterých má žena normální období. Při pravidelném cyklu nebudou mít ženy, které nemají intimní život, žádné příznaky ani nepříjemné projevy vrozené patologie. S nástupem sexuální aktivity mohou nastat problémy spojené s aktem lásky, ke kterému dochází s dvojitou vaginou na pozadí úplného zdvojnásobení. Hlavní příznaky se vyskytují u žen, které chtějí porodit dítě. S abnormalitami dělohy bez menstruačních problémů jsou možné následující projevy:

 • hrozba potratu v jakékoli fázi těhotenství;
 • časné spontánní potraty;
 • potraty v pozdějších fázích;
 • obvyklý potrat;
 • předčasný porod;
 • neplodnost.

Ve všech případech předčasného porodu nebo při absenci požadovaného těhotenství by mělo být provedeno úplné vyšetření počínaje bezpečnými a vysoce informativními vyšetřovacími metodami (ultrazvuk a MRI)..


Zdvojnásobení dělohy je nepříjemná malformace orgánů

Vady se zpožděným odtokem krve

Nedostatek komunikace jedné části dělohy s krkem a pochvou je příčinou zpoždění menstruační krve a výskytu následujících příznaků:

 • bolest břicha spojená s kritickými dny;
 • detekce postupně rostoucí hmoty podobné nádoru v dolním břiše.

K této symptomatologii obvykle dochází, když je děloha zdvojnásobena fungujícím rudimentárním rohem. Pokud má nerozvinutá oblast dvojitého orgánu zprávu s krkem, pak jsou možné následující problémy:

 • krevní oběh před a po menstruaci;
 • těžká období;
 • mimoděložní těhotenství.

Jakákoli malformace může vést ke vzniku endometriózy genitálií s typickými příznaky..


Zdvojnásobení dělohy a těhotenství

Příznaky

Přítomnost dvou samostatných dělohy a vagíny nemusí způsobit klinické projevy a být diagnostikována během rutinního gynekologického vyšetření, ultrazvuku nebo chirurgického zákroku. V případě úplného zdvojení dělohy a vagíny v kombinaci s aplasií nebo atrézií jedné vaginální dutiny 3-6 měsíců po první menstruaci se na straně izolované dutiny vytvoří obrázek hematocoposu, hematometry, hematosalpinx. V tomto případě je symptomatologie charakterizována silnými praskajícími bolestmi v dolním břiše, nezastavenými antispasmodiky a léky proti bolesti. U sedlové dělohy a intrauterinního septa obvykle klinické projevy v období dospívání chybí. V přítomnosti fistulous průchodu v intervaginálním septu, menstruační krev může částečně protékat plnou vaginou. S přidáním sekundární infekce se často tvoří pyokolpos, pyometra a pyosalpinx. U pacientů s fistulous otevření v intravaginálním septa, tam jsou konstantní špinění nebo hnisavé leucorrhoea z genitálního traktu. Kombinace děložního zdvojení s ovariální hypofunkcí může být doprovázena algodismenorou, amenorou a neplodností. Při plné jedné nebo dvou děložních dutinách je těhotenství možné, ale obvykle pokračuje s hrozbou spontánního přerušení a předčasného porodu. Porod se zdvojnásobením dělohy je často komplikován diskoordinací nebo slabostí práce, těžkým poporodní hemoragií a lochiometrem.

Zdvojnásobení dělohy a těhotenství

Toužené pojetí na pozadí úplného zdvojnásobení reprodukčního orgánu je docela možné. Těhotenství nastává na straně, kde vejce vyšlo z vaječníku. Počátek těhotenství může být doprovázen následujícími příznaky:

 1. menstruační reakce během těhotenství (žena má skvrny skvrny ve dnech očekávaných období);
 2. hnědý výtok v prvních měsících těhotenství (endometriální rejekce z té části dělohy, kde není fetální vajíčko);
 3. kreslení bolesti břicha.

Všechny tyto projevy jsou podobné typickým příznakům ohroženého potratu, takže lékař předepíše konzervační léčbu nebo pošle do nemocnice. Pokud v prvních fázích vývoje plodu nevznikly žádné vážné problémy, pak žena s neustálým sledováním a léčbou plod nosí plod a porodí zdravé dítě..

Ve složitých případech neplodnosti spojené s zdvojnásobením dělohy se provádí IVF. Po úplném vyšetření, včetně MRI, se oplodněné vajíčko „in vitro“ umístí do té části budoucího plodu, kde jsou nejlepší podmínky pro plod..


Vývoj plodu s neúplným zdvojením dělohy

Léčba

Chirurgická taktika v případě úplného zdvojení dělohy a částečné aplazie jedné vagíny je indikována v případě narušení odtoku menstruační krve. Současně, během vaginálního stádia, jsou stěny vagíny pitvány vytvářením zprávy mezi fungujícími a uzavřenými dutinami, otevíráním a drenáží hematocolpos, vaginální debridement. V laparoskopickém stádiu se vyjasní relativní poloha dělohy, vyprázdní se hematometry a hematosalpinx a provede se sanace břicha. Při atresii hymenů v lokální anestezii se provádí pitva hymen ve tvaru X a eliminace hematocolposis. Chirurgická gynekologie považuje detekci dalšího uzavřeného rohu za indikaci hysterektomie - extirpace základní dělohy se zachováním vaječníku a vejcovodu. Přítomnost intrauterinního septa je indikací pro metoplastiku pouze v rozporu s reprodukční funkcí. Při zdvojení dělohy s úplnou nebo částečnou aplazí vagíny se používají různé metody kololologace a peritoneální kolpopoézy..

Diagnóza duplikace dělohy

Hlavní metody identifikace různých typů abnormálních struktur genitálního systému jsou následující studie:

 1. transvaginální ultrazvuk;
 2. hysteroskopie;
 3. MRI
 4. laparoskopie.

V první fázi zkoušky se upřednostňují netraumatické metody - ultrazvuk a MRI. Doktor snadno najde sedlovou a děložní dělohu s ultrazvukovým skenováním. Endoskopické techniky jsou optimální při kombinaci diagnostiky a léčby.

Vizuální prohlídka vnitřního povrchu dělohy (hysteroskopie) umožňuje detekovat septum a okamžitě odstranit vývojovou anomálii. Externí vyšetření dělohy během laparoskopie je kombinováno s operací k odstranění nefunkční části orgánu v přítomnosti rohového rohu.


Co ukáže tomografii při zdvojnásobení dělohy?

Diagnostika

V komplexu postupné diagnostiky děložního a vaginálního zdvojení je studována anamnéza, gynekologické (včetně rektoabdominálního) vyšetření, vaginoskopie (kolposkopie), hysteroskopie, ultrazvuk nebo MRI pánve, ultrazvuk a CT ledvin, laparoskopie. Kompletní zdvojení vagíny a děložního čípku lze vizuálně stanovit již při gynekologickém vyšetření a vaginoskopii. S aplazí jedné vagíny je k prohlídce přístupná pouze plnohodnotná vagína, u níž je stanovena jedna děložní čípek. Provedení vaginoskopie se zdvojnásobením dělohy a aplazie další vagíny odhalí výčnělek v laterální stěně vagíny; během rektabdominálního vyšetření se hematokolpos a hematometr stanoví ve formě nehybného tvaru pevné těsné elastické konzistence. V přítomnosti fistulous průchodu během recto-břišní vyšetření je zaznamenáno zvýšení purulentního výboje. S rudimentárním uzavřeným rohem je detekována jedna vagina a jeden děložní čípek, ale rektoabdominální vyšetření umožňuje prohmatat bolestivou formaci vedle dělohy, která má tendenci se zvyšovat během menstruace; hematosalpinx je také určen na jeho straně. Ultrazvuk malé pánve s typickými formami zdvojení dělohy umožňuje určit velikost obou dutin, velikost hematocoposu a hematometry. Povinným diagnostickým krokem je ultrazvuk ledvin k posouzení jejich stavu. U atypických forem zdvojení dělohy je vhodné provést MRI pánve, hysteroskopie a laparoskopie. Zdvojnásobení dělohy a pochvy často vede k diagnostickým chybám a v důsledku toho k nepřiměřeným zásahům - apendektomii, tubektomii nebo odstranění výrůstků, bougienage cervikálního kanálu a vagíny. Pokud je detekována patologie močového systému a ledvin, měl by být konzultován urolog nebo nefrolog..

MRI pro zdvojení dělohy

Magnetická rezonance umožňuje získat trojrozměrný obraz reprodukčních a močových orgánů. MRI sken je indikován v následujících případech:

 • se všemi variantami defektů se zpožděním odtoku menstruační krve;
 • diagnostikovat příčiny děložní neplodnosti;
 • ve fázi předgravidní přípravy po předčasném ukončení požadovaného těhotenství;
 • s defekty vnějších genitálií, což způsobuje potíže v intimním životě;
 • s vrozenými malformacemi močových orgánů;
 • na pochybách a podezřeních po ultrazvukové diagnostice.

Nepochybnými výhodami MRI jsou bezpečnost a vysoký informační obsah vyšetření: absence radiační expozice a identifikace přesných anatomických změn v reprodukčním systému se stávají hlavními faktory povinného použití magnetické rezonance v kongenitálních anomáliích genitourinárních orgánů.

Na našich webových stránkách najdete aktuální informace o klinikách MRI, zvolte místo pro diagnostické testování, zaregistrujte se online nebo telefonicky, zjistěte přesné náklady a vyberte optimální čas pro vyšetření. Můžete také získat MRI za cenu, kterou sami určíte - podrobnosti zde.


Separace dělohy - neúplné odstranění

Anomálie Léčba

Anomálie ve vývoji dělohy ve většině případů nevyžadují žádnou terapii. Pokud však patologie způsobuje porušení menstruační funkce, komplikuje početí nebo těhotenství, je nutná léčba. V případě narušení odtoku menstruačního toku se používá metroplastika, která spočívá v pitvě dělohy a vytvoření společné dutiny. Současně je vagina rehabilitována.

Hysteroskopie poskytuje informace o tvaru septa a dutinách. V pooperačním období jsou předepsány přípravky obsahující estrogen (Divigel transdermální), aby se zabránilo tvorbě synechie. Plastická chirurgie je nutná u pacientů trpících částečnou aplazí (když jeden roh tvoří uzavřený prostor). V tomto případě chirurg vytvoří pitvu septem jednu dutinu. K rehabilitaci krku se používá drenáž a ošetření antibiotickými roztoky..

V období po operaci se doporučuje 2-týdenní fyzický a sexuální odpočinek. Farmakoterapie zahrnuje: Trental 100 mg / 4krát denně, tokoferol 200 mg dvakrát denně, Vita-melatonin, tableta před spaním. Kromě toho Betadine vaginálně v 1 čípku po dobu 12 dnů.

Léčení duplikace dělohy

Pokud neexistují problémy s odtokem menstruační krve, zdvojení dělohy nevyžaduje povinný chirurgický zákrok. Sedlové a dvou rohové formy patologie vedou velmi zřídka k závažným důsledkům, což je nepříjemný rys hlavního reprodukčního orgánu..

Pokud během intimního života dojde k potížím s neplodností a patologií se zpožděním menstruační krve, bude nutná operace.

Chirurgické ošetření je indikováno v následujících případech:

 • úplné zdvojení dělohy, ve které má žena abnormální strukturu vagíny;
 • přítomnost uzavřeného základního děložního rohu;
 • otevřená a nedostatečně rozvinutá část dvojité dělohy, ve které může dojít k mimoděložnímu těhotenství;
 • obvyklé potraty spojené se zdvojnásobením děložní dutiny;
 • septum v děloze;
 • kombinace defektů dělohy a gynekologických chorob (endometrióza, myom, ovariální cysty).

Metodika výběru operace je individuální a závisí na přání ženy porodit a porodit dítě. Ve většině případů je docela možné zachovat reprodukční funkci ženy a zajistit nepřítomnost problémů v intimním životě.

4. Léčba

Rozhodnutí o potřebě, plánu a rozsahu chirurgického zákroku (je zřejmé, že léčba drogy je v tomto případě absurdní) se přijímá na základě klinického obrazu a řady individuálních charakteristik konkrétního případu. Velice důležitý je objem jedné děložní dutiny (s výjimkou rozdvojených „rohů“), jakož i anamnéza těhotenství, porodu, umělých a spontánních potratů. V některých případech je indikována chirurgická korekce, v jiných je doporučeno uchýlit se k oplodnění nebo náhradě in vitro, ve třetím případě anomálie nemá prakticky žádný vliv na plodnost a reprodukční funkci, tj. je vhodné se omezit na taktiku pozorování.

Spojky

Další mnohostranná patologie vedoucí k obvyklému potratu, neplodnosti, chronické bolesti pánve


. Frekvence tohoto onemocnění se v poslední době zvyšuje. Příčiny jsou zánětlivá onemocnění ženských genitálií, potraty, diagnostická kyretáž a porušení doby používání nitroděložních kontraceptiv..

K ošetření se používá hysteroskopie a mechanická pitva spojovaných oblastí..

Aby se zabránilo recidivě synechie, ke které může dojít samostatně a po odstranění septa v děloze, lze použít intrauterinní zařízení (IUD). Separace přední a zadní stěny dutiny produktem podporuje lepší regeneraci endometria.

Současně se nedoporučuje používat intrauterinní systém uvolňující levonorgestrel z důvodu inhibičního účinku hormonů na endometrium. Modely ve tvaru písmene T jsou příliš malé na stabilní oddělení stěn. Aby se předešlo komplikacím synechie, je lepší použít měděnou spirálu po odstranění septa v děloze. Nejvhodnější pro to bylo trapézové námořnictvo, ale na světovém trhu již není k dispozici.

Příčiny patologie

Typicky se poruchy tohoto typu vyskytují během embryogeneze, což může být způsobeno vnějším vlivem patogenních, genetických i endokrinních faktorů. Při normálním vývoji dítěte dochází ke kombinaci distálních kanálů, tvoří se HH části a struktury MT. VH část se vyvíjí v důsledku přístupu kaudálního segmentu Muellerových kanálů, kloaky i urogenitálního sinu..

Při pozorovaném zdvojení dělohy ve výše uvedené oblasti nenastane spojení během embryogeneze, což způsobuje určité abnormality ve vývoji dítěte. Poruchy močového systému obvykle doprovázejí.

Nepříznivé změny v úplném vývoji embrya mohou nastat z různých důvodů:

 • nesprávná výživa během těhotenství, nedostatek vitamínů, které ovlivňují embryo;
 • infekční choroby, které žena utrpěla v prvním trimestru těhotenství, při tvorbě embrya;
 • užívání léků, které negativně ovlivňují plod;
 • endokrinní poruchy;
 • těžká toxikóza na začátku těhotenství;
 • konstantní stres;
 • intoxikace v důsledku používání škodlivých látek, tabáku a alkoholu během těhotenství.

Embryo se také může vyvíjet nesprávně kvůli nepříznivým faktorům dědičnosti, takže stojí za to věnovat zvláštní pozornost pacientům, kteří již dříve měli takové anomálie v rodině. Patologický vývoj reprodukčních orgánů je často pozorován při současném nedostatečném fungování ledvin..

Klasifikace a důvody

Zdvojnásobení dělohy má svou vlastní klasifikaci, která byla izolována pouze na základě abnormálního vývoje.

 • úplný nebo nedostatečný vývoj (děloha s jedním rohem bez rohového rohu, nevyvinutý);
 • problémy s kanály (roh s rohem s jedním rohem);
 • neúplné spojení potrubí (zdvojené a dvou rohové);
 • částečná reabsorpce septa (klenutá a septa).

Je prokázáno, že taková patologie je abnormální tvorba spojená s problémy embryonálního vývoje plodu. K nepříznivým změnám dochází v prostředí, ve kterém se plod vyvíjí, například ve výživě, výměně plynu a dalších škodlivých faktorech, které nepříznivě ovlivňují tělo těhotné ženy..

Nesprávný vývoj embrya může vyvolat tyto faktory:

 • infekce během těhotenství v raných stádiích, v tomto stádiu, vytvoření dělohy u plodu;
 • nevyvážená, nezdravá výživa, když embryo nezískává dostatek minerálů, vitamínů a enzymů nezbytných pro normální vývoj;
 • užívání teratogenních léků;
 • problémy s endokrinním systémem - cukrovka, nerovnováha v práci vaječníků, hypofunkce štítné žlázy;
 • nadměrný stres, deprese a psycho-emoční nadměrné zatížení;
 • těžká toxikóza, která začala od prvních dnů těhotenství;
 • intoxikace těla.

Genetika, to znamená dědičnost, je také důležitá. Pokud tedy rodina již pozorovala zdvojnásobení orgánu v rodině, je nutné naplánovat těhotenství a předem se poradit s odborníkem.

Úzké spojení mezi primordiemi pohlavních orgánů spolu s močovým traktem a ledvinami. Proto může plod často vykazovat nejen zdvojení dělohy, ale také ledviny.

Typické příznaky a diagnóza

Projev patologie závisí na jejích charakteristikách, klasifikaci a intenzitě, jakož i na individuálních charakteristikách těla každé ženy..

Zvažte nejčastější příčiny, které mohou problém identifikovat:

 • Žena může cítit plnost v podbřišku. Takový příznak se může objevit u dívek v období puberty a zmizí po 3 měsících.
 • Vaginální výtok uprostřed cyklu není příliš bohatý, hnědý mazanec, někdy s takovými příznaky, odhaluje fistulous pasáž v septum překrývající dvě vaginy.
 • Může se vyskytnout systematické špinění a leucorrhoea s nečistotami hnisu, detekovanými píštělí nebo sekundární infekcí, na pozadí sexuálně přenosných infekcí, pyometra a pyosalpinx.
 • U žen, které porodily, je slabá pracovní aktivita, krvácení po porodu a nekoordinovanost. Někdy se dozvíte asi dvě dělohy po narození.
 • Podezření nebo potvrzená diagnóza - neplodnost.
 • Neschopnost nést a spontánní potrat.
 • Poruchy menstruačního cyklu, ne vždy.
 • Křeče v podbřišku.

Za účelem stanovení nebo potvrzení diagnózy musí odborník předepsat úplné vyšetření všech reprodukčních orgánů.

Seznam diagnostických opatření:

 • ultrazvukové vyšetření pánvových orgánů a ledvin;
 • MRI břicha a ledvin;
 • gynekologická vyšetření, svědomitě s retroabdominálem;
 • laparoskopie;
 • hysteroskopie;
 • koloskopie;
 • sestavení anamnézy a studium výsledků analýz.

Důležité! Zkušený porodník-gynekolog bude schopen detekovat abnormalitu během rutinního vyšetření na židli.

Duplikace dělohy a vagíny: příznaky a léčba

Zdvojení dělohy a vagíny je vada vnitřních orgánů, ve které jsou dvě oddělené od sebe děloha, krky a vagina.

Klasifikace duplikace dělohy

Nejvýraznějším projevem patologie je úplné zdvojení vagíny a dělohy. Nedaleko jsou dvě izolované vagíny, dvě děložní hrdla a dvě dělohy. Identické orgány mohou přijít do vzájemného kontaktu nebo mohou být odděleny močovým měchýřem, segmenty střeva.

V podstatě se jedna vagina a děloha vyvíjejí lépe než druhá sada orgánů. Jsou však zaznamenány vzácné případy, kdy se děloha, děložní čípek i pochva vyvíjejí stejně.

Jiné formy patologie:

 • Zdvojnásobení dělohy a děložního čípku jednou vaginou.
 • Zdvojnásobení těla dělohy s jinými orgány v jedné kopii.

Ve druhém případě existují čtyři poddruhy patologie:

 • Dvě dělohy - dvě plné dělohy připojené k jednomu krku.
 • Saddle uterus - deformovaný fundus dělohy (začátek vývoje bicornus).
 • Adnexální roh dělohy - snazší deformace (začátek vývoje bicornus).
 • Intrauterinní septum - rozdělení jedné dělohy na dvě části, nerovnoměrný objem.

Při zdvojnásobení dělohy je někdy pozorována aplazie (nepřítomnost nebo abnormální struktura s nedostatkem normálního fungování) porodního kanálu. Tento jev se nejčastěji vyskytuje u pacientů s dvojitou vaginou..

Příčiny a rizikové faktory pro zdvojení dělohy a pochvy

Tato anomálie se vždy vyvíjí v zárodku. Vznik zdvojení je spojen s narušením přirozených mechanismů vývoje plodu. Zaprvé se jedná o negativní změny v prostředí, ve kterém se embryo nachází: výměna plynů, výživa atd. Tato změna je způsobena vnějšími faktory:

 • Podvýživa těhotné ženy s nedostatkem živin.
 • Včasné přenosné infekční nemoci (chřipka, zarděnka, toxoplazmóza).
 • Užívání léků, které se během těhotenství nedoporučují z důvodu nepříznivých účinků na plod.
 • Časté a silné napětí.
 • Intoxikace nikotinem, alkoholem, drogami.
 • Práce s nebezpečnou prací, kontakt s radioaktivními látkami.

Existují interní rizikové faktory:

 • Poruchy fungování vaječníků a štítné žlázy.
 • Cukrovka.
 • Těžká toxikóza v raných stádiích.

Kromě výše uvedeného se dědí riziko zdvojnásobení reprodukčních orgánů. Pokud má jedna z příbuzných ženy děti s vývojovými abnormalitami, měla by být její těhotenství pod přísným lékařským dohledem..

Genitální původ úzce souvisí s nukleací ledvin. U některých pacientů je proto pozorováno současné zdvojení dělohy a ledvin..

Příznaky zdvojnásobení vagíny a dělohy

Zdvojnásobení není nejčastěji spojeno s bolestí a nepohodlí. V takových případech je anomálie detekována pouze rutinním vyšetřením nebo při kontaktování gynekologa z jiného důvodu. Pokud je patologie spojena s nedostatečnou funkcí vaječníků, je během menstruace pozorována silná bolest.

Duplikace orgánů a těhotenství

Těhotenství se dvěma dělohy není vyloučeno. Pokud nejsou plně vyvinuté, je velmi obtížné nebo nemožné si představit. V tomto případě nemusí ani zdvojená děloha odolávat plodům - spontánní potrat, předčasný porod, slabá práce, krvácení z dělohy a další komplikace jsou možné.

Během vývoje plodu umístěného v jedné děloze se v druhé může objevit deciduální membrána. Po porodu je odmítnuta. Když se lékařka kvůli neschopnosti ženy pokračovat v přenášení embrya rozhodne ukončit těhotenství, obě dělohy se seškrábnou.

U dělohy se dvěma rohy je fixace fetálního vajíčka v nevyvinutém oddělení považována za mimoděložní těhotenství, které musí být přerušeno. V opačném případě těhotenství vede k prasknutí oddělení a těžkému krvácení v břišní dutině. Mezera je vážnou hrozbou pro život ženy.

Diagnóza duplikace reprodukčních orgánů

Diagnóza zdvojení je složitý proces, zejména pokud dojde k porušení odebrání menstruační krve. Nejčastěji se vnější orgány s touto patologií nemění. Pokud se během vaginoskopie vyskytnou dvě vagíny, může lékař určit velikost a stupeň vývoje dělohy a krku. Pokud není jedna vagina vyvinuta, můžete prozkoumat pouze druhou úplnou vagínu.

V některých případech zdvojnásobení v nevyvinuté vagíně je pozorován hematokolpos - hromadění menstruační krve v důsledku infekce stěn hymen nebo orgánů. To může být rozpoznáno zdí plné vagíny, která vyčnívá do lumen. Při hmatu je hematocopos definován jako těsná elastická formace, téměř bezbolestná a nehybná.

Neschopnost studovat obě vagíny s nedostatečným vývojem jedné z nich ztěžuje identifikaci dělohy i přívěsků. Rektální vyšetření nemusí poskytnout úplné informace..

Většina žen má ultrazvukové vyšetření k diagnostice zdvojení. Dělají to jak břišní stěnou, tak transvaginálně nebo transrektálně. Ultrazvuk vám umožňuje určit velikost hematokolpos, dělohy, krku dělohy. Pokud existuje podezření na zdvojnásobení ledvin, provede se ultrazvukové vyšetření břicha..

U nestandardních forem zdvojnásobení je předepsána MRI. Účelem studie je výběr optimálního chirurgického zákroku. Pokud umístění orgánů není jasné, je nutná laparoskopie a hysteroskopie..

Léčba zdvojnásobení dělohy a vagíny

Operace je nutná pouze ve dvou případech:

 • Existuje nebezpečí pro život ženy.
 • Neexistuje způsob, jak otěhotnět a porodit dítě.

Jednoduché formy anomálií, které nenarušují početí a normální průběh menstruačního cyklu, nevyžadují chirurgický zákrok.

Podstatou operace je vytvoření jediné normálně fungující dělohy, krku a vagíny. U dělohy se dvěma rohy nebo dělohy se septem je nutná metroplastika. Toto je operace k obnovení dutiny dělohy. Operace se provádí řezem v břišní stěně nebo laparoskopicky. Septum je disekováno podél středové čáry rádiovým nožem nebo mikrovlnnou smyčkou. Pokud je tenký a malý, je septum disekováno s přístupem k děloze přes vaginu.

U dělohy se dvěma rohy musí být další roh odstraněn. Vaječník a zkumavka na jeho straně jsou zachovány. Úplné zdvojení dělohy a dalších pohlavních orgánů vyžaduje odstranění méně rozvinutých. Dvě vagíny jsou spojeny do jednoho rozprostřením zdi mezi nimi. Hromadí se krev v uzavřených oblastech.

Rehabilitační období

Stejně jako po jakékoli operaci jsou v pooperačním období možné tyto komplikace: krvácení, infekce atd. Po operaci s peritoneálním řezem existuje malá pravděpodobnost otoku a divergence kloubů. Se všemi doporučeními lékaře se to však nestane. Tkáně a orgány jsou zcela obnoveny až po 2-3 měsících.

Prognóza zdvojení dělohy a pochvy

Ve většině případů typického zdvojnásobení je těhotenství po eliminaci možné. Ložisko by mělo probíhat pod dohledem lékaře, protože existuje možnost potratu. Přirozený porod je kontraindikován kvůli obtížím předvídat jejich průběh. Císařský řez je nejčastěji předepsán..

Prevence duplikace dělohy

V tomto případě by se do preventivních opatření měla zapojit žena plánující dítě. Měla by se vyhýbat stresu, ukončit špatné návyky, jíst správně a vést zdravý životní styl. Je třeba opustit práci v nebezpečné produkci.

Pozornost! Tento článek je pouze informativní a za žádných okolností není vědeckým materiálem nebo lékařskou radou a nemůže sloužit jako náhrada osobní konzultace s profesionálním lékařem. Pro diagnózu, diagnostiku a léčbu kontaktujte kvalifikovaného lékaře!

Příznaky, příčiny, léčba dvojité dělohy. Je těhotenství možné?

Zdvojení dělohy je vrozená patologie struktury ženských pohlavních orgánů, která se vyznačuje přítomností dvou dělohy a dvou rozdvojených vagin. Pokud tato anomálie nezpůsobí narušení činnosti jiných orgánů, neovlivní pravidelnost menstruace, není nutná léčba. V jiných případech je problém vyřešen chirurgicky.

Příznaky patologie

Po dlouhou dobu se zdvojení dělohy nemusí projevit samo, a je detekováno hlavně při rutinním vyšetření gynekologem. Můžete to diagnostikovat během ultrazvuku i během operace.

U dívek, které trpí částečnou aplázií HBV, se během menstruace v děloze začne hromadit krev. Takže někdy po menstruaci se u dívek mohou vyskytnout docela ostré bolesti v podbřišku, které nelze vyloučit antispasmodickými drogami.

S tvorbou fistulous otvorů, mucopurulent a krevní výtok může proniknout do těla. V případě bicorn s uzavřeným, efektivním rohem se po dospívání mohou objevit potíže s bolestmi v dolním břiše. Všechny ostatní známé druhy zdvojení dělohy nemají zvláštní příznaky..

Takový latentní průběh nemoci obvykle nutí ženy, aby se poradily s gynekologem, provedly ultrazvukovou diagnostiku a také každoročně podstoupily vyšetření u lékaře.

 • Zdvojnásobení dělohy a vagíny - léčba v Moskvě

Zdvojení dělohy a vagíny je dysembryogenetická porucha, která se vyvíjí v důsledku neúplné fúze spárovaných Mullerových kanálů během vývoje plodu. Dopad teratogenních faktorů během těhotenství může narušit resorpci stěn Mullerových kanálků a vést k vytvoření různých anatomických možností zdvojnásobení dělohy a vagíny. Mezi rizikové faktory vývoje vady patří vliv rizik z povolání nebo špatných návyků těhotné ženy na plod, virové infekce (chřipka, zarděnka, toxoplazmóza), toxická léčiva, zejména od 8 do 16 týdnů těhotenství.

Klasifikace forem zdvojení dělohy a vagíny

Nejvýraznější forma svěráku v gynekologii je považována za možnost úplného zdvojení dělohy a vagíny. V tomto případě pacient stanoví dvě izolované dělohy, z nichž každá odchází jednu děložní trubici s vaječníkem, dvě oddělené děložní hrdlo a dvě vagíny. Jak děloha, tak pochva mohou být od sebe odděleny močovým měchýřem a konečníkem, nebo mohou těsně kontaktovat stěny. V některých případech jsou obě poloviny anatomicky a funkčně plné, v jiných je polovina méně vyvinutá.

Je možná forma defektu, při které dochází k zdvojení dělohy (těla a krku) jednou vaginou. Když je zdvojnásobeno pouze tělo dělohy a existuje společný krk a vagina, existují možnosti pro bicornus, sedlovou dělohu, intrauterinní septum, dělohu s fungujícím rudimentárním uzavřeným rohem.

Vady, u kterých dochází současně k nefúzi a aplazi embryonálních kanálků, zahrnují možnosti zdvojnásobení dělohy a vagíny v kombinaci s:

 • částečná (neúplná) aplazie jedné pochvy
 • částečná (neúplná) aplazie dvou vagin
 • kompletní aplazie dvou vagin
 • celková jednostranná aplazie celého kanálu (děloha s jednou rohovkou).

Zdvojnásobení dělohy a vagíny je ve většině případů kombinováno s dalšími defekty genitourinárního systému. Zejména zdvojnásobení dělohy s částečnou aplazí jedné z vagin je vždy doprovázeno aplazí ledvin na straně genitální vady. U pacientů se zdvojnásobením dělohy je často určena síně hymen.

Příznaky zdvojení dělohy a pochvy

Přítomnost dvou samostatných dělohy a vagíny nemusí způsobit klinické projevy a být diagnostikována v rámci rutinního gynekologického vyšetření, ultrazvuku nebo chirurgického zákroku.

V případě úplného zdvojení dělohy a vagíny v kombinaci s aplasií nebo atrézií jedné vaginální dutiny 3-6 měsíců po první menstruaci se na straně izolované dutiny vytvoří obrázek hematocoposu, hematometry, hematosalpinx. V tomto případě je symptomatologie charakterizována silnými praskajícími bolestmi v dolním břiše, nezastavenými antispasmodiky a léky proti bolesti. U sedlové dělohy a intrauterinního septa obvykle klinické projevy v období dospívání chybí.

V přítomnosti fistulous průchodu v intervaginálním septu, menstruační krev může částečně protékat plnou vaginou. S přidáním sekundární infekce se často tvoří pyokolpos, pyometra a pyosalpinx. Pacienti s fistulous otvorem v intravaginálním septu mají neustálé krvácení nebo hnisavou leucorrhoea z genitálního traktu.

Kombinace děložního zdvojení s ovariální hypofunkcí může být doprovázena algodismenorou, amenorou a neplodností. Při plné jedné nebo dvou děložních dutinách je těhotenství možné, ale obvykle pokračuje s hrozbou spontánního přerušení a předčasného porodu. Porod se zdvojnásobením dělohy je často komplikován diskoordinací nebo slabostí práce, těžkým poporodní hemoragií a lochiometrem.

S vývojem plodu v jedné dutině dělohy se v druhé poporodní formuje také deciduální membrána, která je v postpartálním období odmítnuta. Pokud z nějakého důvodu dojde k potratu, jsou seškrábány obě děložní dutiny.

Když nastane těhotenství v základním rohu, jedná se o mimoděložní, které je plné prasknutí rohoviny a hojné, hrozivě nebezpečné krvácení do břišní dutiny..

Diagnóza děložního a vaginálního zdvojení

V komplexu postupné diagnózy děložního a vaginálního zdvojení je studována anamnéza, gynekologické (včetně rektoabdominálního) vyšetření, vaginoskopie (kolposkopie), hysteroskopie, ultrazvuk nebo MRI pánve, ultrazvuk a CT ledvin, laparoskopie.

Kompletní zdvojení vagíny a děložního čípku lze vizuálně stanovit již při gynekologickém vyšetření a vaginoskopii. S aplazí jedné vagíny je k prohlídce přístupná pouze plnohodnotná vagína, u níž je stanovena jedna děložní čípek. Provedení vaginoskopie se zdvojnásobením dělohy a aplazie další vagíny odhalí výčnělek v laterální stěně vagíny; v průběhu rektoabdominálního vyšetření se hematokolpos a hematometr stanoví ve formě nehybného tvaru pevné těsné elastické konzistence.

V přítomnosti fistulous průchodu v procesu recto-břišní vyšetření, je zaznamenáno zvýšení purulentního výboje.

S rudimentárním uzavřeným rohem je detekována jedna vagina a jeden děložní čípek, ale rektoabdominální vyšetření umožňuje prohmatat bolestivou formaci vedle dělohy, která má tendenci se zvyšovat během menstruace; hematosalpinx je také určen na jeho straně.

Ultrazvuk malé pánve s typickými formami zdvojení dělohy umožňuje určit velikost obou dutin, velikost hematocoposu a hematometry. Povinným diagnostickým krokem je ultrazvuk ledvin k posouzení jejich stavu. U atypických forem zdvojení dělohy je vhodné provést MRI pánve, hysteroskopie a laparoskopie.

Zdvojnásobení dělohy a pochvy často vede k diagnostickým chybám a v důsledku toho k nepřiměřeným zásahům - apendektomii, tubektomii nebo odstranění výrůstků, bougienage cervikálního kanálu a vagíny.

Pokud je detekována patologie močového systému a ledvin, měl by být konzultován urolog nebo nefrolog..

Léčba zdvojnásobení dělohy a vagíny

Chirurgická taktika v případě úplného zdvojení dělohy a částečné aplazie jedné vagíny je indikována v případě narušení odtoku menstruační krve. Současně, během vaginálního stádia, jsou stěny vagíny pitvány vytvářením zprávy mezi fungujícími a uzavřenými dutinami, otevíráním a drenáží hematocolpos, vaginální debridement. V laparoskopickém stádiu se vyjasní relativní poloha dělohy, vyprázdní se hematometry a hematosalpinx, břišní hygiena.

Při atresii hymen v místní anestezii se provádí pitva hymen ve tvaru X a odstranění hematocolposis.

Chirurgická gynekologie považuje detekci dalšího uzavřeného rohu za indikaci extirpace základní dělohy laparoskopickým přístupem se zachováním vaječníkové a vejcovodové trubice. Přítomnost intrauterinního septa je indikací pro metoplastiku pouze v rozporu s reprodukční funkcí.

Při zdvojení dělohy s úplnou nebo částečnou aplazí vagíny se používají různé metody kololologace a peritoneální kolpopoézy..

Léčba v Moskvě

Zdvojnásobení dělohy a těhotenství

Otázka: „Ve mě byly nalezeny dvě dělohy. Budu moci otěhotnět a porodit, nebo budu muset odebrat jednu z královen? “

Zdvojnásobení dělohy je jednou ze vzácných malformací. Tato vada se může objevit v raných stádiích života plodu. Pod vlivem nepříznivých faktorů (jako je nikotin, alkohol, užívání některých léků těhotnou ženou bez souhlasu lékaře) je vývoj děložních rudimentů tzv. Mullerových průchodů zpožděn a nedochází k jejich úplné fúzi. To vede k vytvoření druhé dělohy. Tato děloha může mít jeden společný krk se dvěma děložními hrdly a jeden vagina se septem, nebo, ve vzácných případech, dva děložní hrdlo a dva vagina. Situace je možná, když jedna z královen zůstává nevyvinutá, pozůstatková.

Existují i ​​jiné malformace. Přibližně pětina žen s malformacemi dělohy je neplodná a ve třetině těhotenství končí spontánním potratem a předčasným porodem..

V případech, kdy malformace dělohy nemá vážné důsledky, není nutná léčba. V případě jakýchkoli komplikací, zejména obvyklých potratů, je nutná lékařská pomoc. Provedení rentgenového vyšetření vám umožní určit povahu malformace a provést vhodné léky a fyzioterapii. V případě, že to nestačí a spontánní potraty pokračují, musíte se uchýlit k chirurgickému zákroku. Odstraňte základní dělohu.

Malformace dělohy, včetně jejího zdvojnásobení, se často neprojeví. Menstruační funkce není narušena, žena může otěhotnět, bezpečně sdělit těhotenství až do konce, porodit včas. Často je však porodní funkce narušena a s vývojem plodu může dojít k prasknutí dělohy a život ohrožujícímu intraabdominálnímu krvácení.

V případě, že žena s malformací dělohy je těhotenství nežádoucí, může být před ní chráněna konvenčními prostředky, s výjimkou nitroděložních pramenů a deštníků..

Doktor lékařských věd V.M. Sidelniková

Článek „Zdvojnásobení dělohy a těhotenství“ z části Články

obecný popis

Zdvojnásobení těla dělohy zdvojnásobením děložního čípku a pochvy (Q51.1) je vrozený defekt ve vývoji dělohy v důsledku neúplné fúze spárovaných Mullerových kanálů během nitroděložního vývoje, ve kterém jsou identifikovány dvě izolované dělohy, vejcovodová trubice s vaječníkem, dvě oddělené děložní čípky a dvě vagíny. Jak děloha, tak pochva mohou být odděleny močovým měchýřem a konečníkem, nebo mohou být v těsném kontaktu se stěnami. V některých případech jsou obě dělohy anatomicky a funkčně plné, v jiných - jedna polovina je méně vyvinutá. Tato vada je často kombinována s dalšími defekty genitourinárního systému. Prevalence abnormalit dělohy: 2 z 10 000 žen. Rizikové faktory pro vývoj vady: pracovní rizika, špatné návyky, virové infekce (chřipka, zarděnka, toxoplasmóza), toxické účinky léků, které ovlivňují tělo těhotné ženy, zejména v prvních týdnech těhotenství. Genetická predispozice byla zaznamenána.

[img] src = "https://openfile.ru/wp-content/uploads/2018/07/43410055ed868e98fddac05d460eb410.jpg" width = "400 ″ height =" 291 "[/ img]

Příznaky zdvojení dělohy se zdvojnásobením děložního hrdla a pochvy

?Přítomnost dvou samostatných dělohy a vagíny nemusí způsobit klinické projevy. Po úplném zdvojení dělohy a vagíny v kombinaci s aplazí nebo atrézií jedné vaginální dutiny 3–6 měsíců po první menstruaci se vytvoří obraz hematocoposu, hematometry, hematosalpinx na straně izolované dutiny. Klinickými projevy jsou v tomto případě silné bursting bolesti v podbřišku, nezastavené antispasmodiky a analgetiky. S užitečností zdvojené dělohy je těhotenství možné, ale obvykle pokračuje s hrozbou spontánního přerušení, předčasného porodu. Porod se zdvojnásobením těla dělohy je často komplikován diskoordinací nebo slabostí práce, těžkým poporodní hemoragií a lohiometrem. Gynekologické vyšetření odhalí zdvojnásobení děložního hrdla a pochvy. Při rektabdominálním vyšetření se stanoví hematokolpos, hematometr ve formě nehybného nehybného formování pevně elastické konzistence (v případě aplazie nebo atresie jedné vaginální dutiny).

Diagnostika

Zdvojnásobení dělohy a vagíny, částečná aplazie jedné vagíny před vyprázdněním hematokolposu. 1, 2 - dvě dělohy; 3 - uzavřená vagina
 • Pelvic MRI.
T2-vážený axiální (a) obraz - zdvojení dělohy (tenké plné šipky) a krků (tenké přerušované šipky). Vagína se zdvojnásobí, aplazie dolní třetiny levé vagíny a mucocolposis nalevo jsou zaznamenány (b) (tlustá pevná šipka)Dvojitá děloha - tři axiální řezy na úrovni těla dělohy, krku, vagíny (a, c, e) a jedné koronární sekce (b)
 • Kolposkopie.

Děložní malformace a těhotenství

Děloha je svalový orgán reprodukčního systému ženy. Nachází se v pánvi mezi močovým měchýřem a konečníkem. Jeho délka je průměrně 7-8 cm, šířka - 4 - 6 cm, hmotnost - 50 - 60 g. Děložní dutina v řezu má tvar trojúhelníku, v jehož horních rozích se otevírají ústa vejcovodů, v dolní - vnitřní otvor děložního hrdla. Na obr. normální děloha je zobrazena vlevo (1-vagina, 2-vaječník, 3-děloha, 4-děloha)

Za normálních podmínek je děloha umístěna ve středu pánve. S přetečením močového měchýře se může pohybovat dozadu, s přetečením konečníku - dopředu. Během těhotenství děloha stoupá.

V dětství je děloha malá, v adolescenci i mimo ni - v reprodukčním období roste velikost dělohy, endometrium začíná fungovat. Během menopauzy se děloha opět zmenšuje, je zaznamenáno její stárnutí.

Porušení anatomické struktury dělohy

Existují patologie, ve kterých se uvnitř vagíny nebo dělohy tvoří oddíly. Mezi takové anomálie patří: vaginální septa, děloha s jednou rohovkou a se dvěma rohlíky, sedlová forma, dvojitá děloha a dvojitá vagína. Takové malformace dělohy jsou vzácné, pouze 0,1–0,5% žen. Bylo zjištěno, že malformace dělohy často způsobují neplodnost, spontánní potraty, předčasná porody, slabou práci, nesprávnou polohu plodu a krvácení v období po porodu. U některých patologií je těhotenství možné pouze po operaci.

Normálně v 10 - 14. Týdnu nitroděložního vývoje dívky začíná tvorba dělohy od sloučených tak zvaných Mullerových kanálků, tj. Ze dvou identických polovin - pravé a levé. Jejich fúze vede ke vzniku dvou děložně-vaginálních dutin, které jsou odděleny středním septem, který následně zmizí, a děloha se stává jednou dutinou.

Děloha s jedním rohem vzniká v důsledku vývojového narušení jednoho z Mullerových kanálků, v důsledku čehož má žena pouze jednu vejcovod. Toto je jedna z nejvzácnějších malformací orgánů reprodukčního systému. V principu je děloha s jedním rohem polovina normální dělohy. Pravděpodobnost otěhotnění do značné míry závisí na velikosti dutiny dělohy. Děloha s jedním rohem obvykle vede k nejvyššímu riziku potratu ve srovnání s jinými abnormalitami fúze děložních pupenů. Neexistuje žádná účinná léčba této vady..

Těhotenství u dělohy s jedním rohem může být komplikováno hrozbou přerušení, zpožděním vývoje plodu a předčasným narozením. Porod s děložní rohovkou je někdy doprovázen slabostí práce.

Děloha se dvěma rohy. Porušení sloučení Mullerových kanálků vede k vytvoření jednoho děložního hrdla a dvou děložních dutin. Děloha se dvěma rohy je rozdělena na dvě části v různých úrovních, které se vždy spojují ve spodních částech.

Při výrazném rozdělení na dvě části se stanoví dvě dělohy s jedním rohem. V jiných případech může být rozdělení velmi mírné; současně dochází k téměř úplnému splynutí obou rohů, s výjimkou dna, kde se vytvoří sedlová tvarová prohlubeň, která tvoří dělohu stejného jména.

U dělohy se dvěma rohy s jedním krkem dochází k častějšímu těhotenství v jednom z rohů, méně často současně u dvou rohů. Těhotenství a porod mohou probíhat bez komplikací. Těhotenství u žen s děložní rohovkou však často pokračuje s hrozbou přerušení. Existuje zvýšené riziko předčasného porodu a nesprávné prezentace (plodu) plodu. Může dojít k patologii umístění placenty (placenta previa), což ohrožuje její oddělení. Přirozený porod se někdy stává nemožným, v tomto případě se uchylují k císařskému řezu.

U dvou-rohaté dělohy musí být žena, počínaje velmi ranými stádii těhotenství, pod dohledem lékaře a přísně dodržovat všechna jeho doporučení.

U sedlového tvaru je děloha mírně rozšířena napříč, její dno má malou prohlubeň, rozdělení na dva rohy je mírně vyjádřeno, tj. téměř úplná fúze děložních rohů s výjimkou dna. Koncepce s takovou strukturou dělohy je možná. Těhotenství a porod se sedlovou děloží mohou probíhat bez komplikací. Ale vzhledem k tomu, že malformace dělohy lze kombinovat s jinými malformacemi v těle, jsou možné problémy s otěhotněním. Je nutné důkladné vyšetření. Pokud má sedlová děloha septum, těhotenství často končí potratem.

Zdvojnásobení dělohy. Tzv. Úplné porušení fúze Mullerových kanálů se zdvojnásobením dělohy a jejího děložního hrdla (oba jsou menší než normální). Obvykle se kombinuje s přítomností septa v pochvě. V tomto případě je někdy pozorována obstrukce (obstrukce) jednoho z kanálů, která vede k tvorbě hematometrů: menstruační krev se hromadí v děloze, která nekomunikuje s vaginou, což způsobuje syndrom bolesti - takové jevy se vyskytují u dívky v dospívání, s nástupem menstruace. Při zdvojené děloze je také pozorována zvýšená frekvence předčasného porodu a nesprávná poloha plodu.

Tato patologie může vést k potížím s početím a pojetím. Měli byste být pečlivě vyšetřeni, abyste se ujistili, že obě dělohy mohou tolerovat těhotenství. Pokud je to pravda, pak je možné těhotenství - bude se rozvíjet v jedné z královen. Často hrozí ukončení těhotenství, je možné předčasné narození. V případech, kdy je těhotenství v jedné z dělohy přerušeno, se kvůli riziku krvácení z dělohy provede kyretáž sliznice ne těhotné dělohy. Protože tato podmínka je stále anomálie, je možné, že existují vady na jiné úrovni. Takové ženy mají obvykle hypofunkci (sníženou funkci) vaječníků a hormonální nedostatečnost, nedostatečný vývoj dělohy atd. To však nevylučuje možnost mít děti. Měli byste se pečlivě připravit na těhotenství i celé těhotenství pod lékařským dohledem.

Podélné přepážky pochvy. Prognóza těhotenství je příznivá. Při neúplném podélném přepážce vagíny vede porod přirozeným porodním kanálem, protože to zpravidla nenarušuje průchod současné části plodu. Méně často musíte při porodu excitovat septum. S plnou podélnou přepážkou pochvy se často uchylují k císařskému řezu.

Vrozená absence dělohy a pochvy (aplazie dělohy a pochvy) je vzácná malformace. Frekvence se pohybuje od 1 z 5 000 do 1 z 20 000 dívek. Tato anomálie je často detekována ve věku 15-16 let, kdy dívky chodí k lékaři kvůli absenci menstruace. Chirurgická léčba aplazie dělohy a vagíny spočívá ve vytvoření neovaginy (umělé vagíny).

Porod pro všechny tyto anatomické poruchy struktury dělohy může být komplikován různými poruchami práce. Ženy s anomáliemi ve struktuře dělohy proto musí nutně porodit v nemocnici, kde existuje možnost včasné pohotovostní péče.

Literatura 1. Natalya Chukareva. Těhotenství v extrémních podmínkách. Časopis „9 měsíců“, č. 2, 2006 2. Populární lékařská encyklopedie. Hlavní redaktor B. V. Petrovský. M.: Soviet Encyclopedia, 1987-704s, str. 620

[img] src = "https://openfile.ru/wp-content/uploads/2018/07/40338ac008d8e666fb7c62daaf8016cd.jpg" width = "400 ″ height =" 232 "[/ img]

Sdílejte odkaz se svými přáteli

/ 2013-03-09 má přítelkyně jedinečné těhotenství. Ve dvou děloze u plodu a koncipovaných v různých časech. Termín je již asi 14 týdnů. Zašlete prosím radu, jak a jak jí pomoci. Jak jíst, na co se stát počítá, jak se chránit. jaká je pravděpodobnost ukončení atd. Je zdravotní sestra, její manžel je soustružník, její rodinný rozpočet je malý.

 • Když je těhotenství kontraindikováno?

Existují patologie, ve kterých se oddíly nacházejí uvnitř dělohy nebo pochvy. Mezi takové anomálie patří: vaginální septa, sedlová, jednorozená a dvourohá děloha, dvojitá děloha a dvojitá vagina, děloha se dvěma rohy s jedním uzavřeným rudimentárním rohem. Některé z těchto patologií neinterferují s mateřstvím a v některých je těhotenství a porod možné až po plastické operaci. Někdy je během těhotenství stanovena diagnóza (vaginální septa, sedlová nebo dvouděložná děloha), což způsobuje obtížné narození a operaci.

Tyto děložní malformace jsou poměrně vzácné (u 0,1–0,5% žen). V zásadě jde o děložní bicorn nebo sedlo. Bylo zjištěno, že malformace dělohy často způsobují neplodnost, spontánní potraty, předčasná porody, slabou práci, nesprávnou polohu plodu, krvácení po porodu a zvýšenou perinatální úmrtnost, zejména při absenci nezbytného sledování během těhotenství..

Normálně v 10 - 14. Týdnu nitroděložního vývoje dívky začíná tvorba dělohy od sloučených tak zvaných Mullerových kanálků, tj. Ze dvou identických polovin - pravé a levé. Jejich fúze vede ke vzniku dvou děložně-vaginálních dutin, které jsou odděleny středním septem, který následně zmizí, a děloha se stává jednou dutinou.

Léčba před těhotenstvím

Chirurgická léčba je nejúčinnější v přítomnosti intrauterinního septa a synechie - intrauterinních adhezí. Preferována je hysteroskopie - odstranění oddílů a adhezí během hysteroskopie. Frekvence následných potratů v této skupině žen je 10% ve srovnání s 90% před operací. Odstranění intrauterinního septa se provádí hysterektektoskopem s povinnou kontrolou ze strany břišní dutiny pro hloubku disekce. K tomu se do malých dutin zavede do břišní dutiny optické zařízení - laparoskop, který umožňuje vidět, co se děje v pánevní dutině.

Intrauterinní septa Je to zbytek tkáně se špatným přísunem krve do děložní dutiny. Toto tvoří septa, sahající od dna dělohy. Připevnění embrya v tomto septu nebo v děloze se septem způsobuje velmi pravděpodobné ukončení těhotenství, předčasné narození a malátnost plodu (gluteální previa). Hysteroskopická korekce této vady je snadná a velmi účinná. (Hysteroskopie je postup, při kterém je do dělohy vloženo speciální optické zařízení, hysteroskop; umožňuje vám vidět vše uvnitř dělohy, zatímco chirurgické nástroje mohou být vloženy do dělohy.) Frekvence potratu u operovaných pacientů klesá z 80-90% na 10- patnáct%.

Děloha s jedním rohem. Vzniká v důsledku porušení vývoje jednoho z Mullerových kanálů, v důsledku čehož má žena pouze jednu vejcovod. Pravděpodobnost otěhotnění do značné míry závisí na velikosti dutiny dělohy. Děloha s jedním rohem obvykle vede k nejvyššímu riziku potratu ve srovnání s jinými abnormalitami fúze děložních pupenů. Bohužel, účinné řešení této vady neexistuje. Jednorozená děloha je často kombinována s dalšími vývojovými abnormalitami (ageneze - nepřítomnost ledvin na straně chybějícího Müllerova kanálu) a komplikovanou porodnickou anamnézou (malpozice plodu, intrauterinní retardace růstu, předčasný porod, potrat). Těhotenství v děložní dutině může být komplikováno hrozbou přerušení, předčasným porodem. Porod s děložní rohovkou je někdy doprovázen slabostí práce.

Děloha se dvěma rohy. Porušení fúze Mullerových kanálků vede k vytvoření jednoho děložního hrdla a dvou děložních dutin..

Děloha se dvěma rohy je rozdělena na dvě části v různých úrovních, které se vždy spojují ve spodních částech. Při výrazném rozdělení na dvě části se stanoví dvě dělohy s jedním rohem. V jiných případech může být rozdělení velmi mírné; současně dochází k téměř úplnému splynutí obou rohů, s výjimkou dna, kde se vytvoří sedlová tvarová prohlubeň, která tvoří dělohu stejného jména.

Existují tři typy biped dělohy: sedlo, neúplné a plné.

S neúplnou formou dvojkomoru je rozdělení na dva rohy pozorováno pouze v horní třetině; velikost a tvar děložních rohů jsou v tomto případě zpravidla stejné.

V plné formě se dělí na dva rohy tak, že se odkloní v opačných směrech ve větším nebo menším úhlu, což závisí na závažnosti této malformace..

U dělohy se dvěma rohy s jedním krkem dochází k častějšímu těhotenství v jednom z rohů, méně často současně u dvou rohů. Těhotenství a porod mohou probíhat bez komplikací. Těhotenství u žen s děložní rohovkou se však často vyskytuje s hrozbou ukončení, proto je v tomto případě vyžadován pečlivý lékařský dohled. Existuje zvýšené riziko předčasného porodu a nesprávné prezentace (gluteal). Může dojít k patologii umístění placenty (nízká placentace, placenta previa), která hrozí oddělením. S touto strukturou dělohy může být poloha plodu taková, že porod přirozeným porodním kanálem je nemožný, pak se uchylují k císařskému řezu. Jak již bylo zmíněno, s touto patologií by měla být žena od velmi raných stadií těhotenství pod přísným dohledem lékaře, řídit se všemi jeho doporučeními a pokud se objeví nejmenší varovné příznaky, vyhledat pomoc.

Pacienti s obvyklým potratem (několik potratů), děloha se dvěma rohy a vyloučení dalších možných příčin potratu rychle obnoví dutinu dělohy. V tomto případě se operace provádí s pitvou přední břišní stěny (laparotomie), tvorbou úplnějšího těla dělohy. Rehabilitační období po laparotomii je dlouhé (několik týdnů). Výsledek chirurgické léčby je docela úspěšný, riziko potratu klesá z 90-95% na 25-30% po operaci.

U sedlového tvaru je děloha mírně rozšířena napříč, její dno má malou prohlubeň, rozdělení na dva rohy je mírně vyjádřeno, tj. téměř úplná fúze děložních rohů s výjimkou dna. Bicorn uterus je tvořen v 10-14 týdnech vývoje plodu, poté získá tvar sedla a často si zachovává mírné sedlo v době narození.

Koncepce s takovou strukturou dělohy je možná. Ale vzhledem k tomu, že malformace dělohy je projevem jiných problémů s tělem, například může být kombinována s malformacemi močového systému, mohou být problémy s těhotenstvím. Těhotenství a porod se sedlovou děloží mohou probíhat bez komplikací. Pokud má sedlová děloha septum, těhotenství často končí potratem.

Přítomnost sedlové dělohy je často kombinována se zúžením pánve, patologie dělohy vede k nesprávné poloze plodu, což znemožňuje porod přirozeným porodním kanálem; v takových případech se musíte uchýlit k císařskému řezu.

V současné době se pro diagnostiku sedlové dělohy používají hysterosalpingografie, hysterografie a magnetická rezonance - různé formy rentgenového vyšetření. Při hysterosalpingografii a hysterografii se do dělohy injikuje rentgenové kontrastní činidlo, poté se odeberou rentgenové paprsky a na pánevních orgánech se provede různá úroveň tomografie. Nejcharakterističtějším znakem sedlové dělohy v hysterosalpingografii je detekce malé deprese ve formě sedla na rentgenových snímcích ve spodní části dělohy..

Zdvojnásobení dělohy. Tzv. Úplné porušení fúze Mullerových kanálů se zdvojnásobením dělohy a jejího děložního hrdla (oba jsou menší než normální). Obvykle se kombinuje s přítomností septa v pochvě. V tomto případě je někdy pozorována obstrukce (obstrukce) jednoho z kanálů, která vede k tvorbě hematometrů: menstruační krev se hromadí v děloze, která nekomunikuje s vaginou, což způsobuje syndrom bolesti - takové jevy se vyskytují u dívky v dospívání, s nástupem menstruace.

Vzhledem k anomálii dochází také ke zvýšené frekvenci předčasného porodu a nesprávné poloze plodu. Zdvojnásobení dělohy může někdy vést k potížím při početí a těhotenství. Měli byste být pečlivě vyšetřeni, abyste se ujistili, že obě dělohy mohou tolerovat těhotenství. Pokud je to pravda, je možné těhotenství. Vyvíjí se v jedné děloze a druhá děloha se mírně zvyšuje, její sliznice podléhá změnám charakteristickým pro těhotenství. Často hrozí ukončení těhotenství, je možné předčasné narození. V případech, kdy je těhotenství v jedné z dělohy přerušeno, se kvůli riziku krvácení z dělohy provede kyretáž sliznice ne těhotné dělohy. Protože tato podmínka je stále anomálie, je možné, že existují vady na jiné úrovni. Takové ženy mají obvykle hypofunkci (sníženou funkci) vaječníků a hormonální nedostatečnost, nedostatečný vývoj dělohy atd. To však nevylučuje možnost mít děti. Je nutné pečlivě se připravit na těhotenství i na celé těhotenství, které bude pod přísným lékařským dohledem - nejlépe ve velkém zdravotnickém zařízení.

Ukončení těhotenství s těmito anatomickými abnormalitami dělohy může být spojeno s neúspěšnou implantací (připevněním) vajíčka plodu (často na intrauterinním septum), nedostatečně rozvinutou cévní sítí a endometriálními receptory, často se souběžnou ischemicko-cervikální nedostatečností, ve které se cervikální svaly nezavírají výstup z děložní dutiny, stejně jako s hormonálními poruchami.

Podélná přepážka pochvy.

Co lze a co nelze udělat s děložním myomem

Prognóza těhotenství je příznivá. Při neúplném podélném přepážce vagíny vede porod přirozeným porodním kanálem, protože to zpravidla nenarušuje průchod současné části plodu. Méně často musíte při porodu excitovat septum. S plnou podélnou přepážkou pochvy se často uchylují k císařskému řezu.

[img] src = "https://openfile.ru/wp-content/uploads/2018/07/57a93828fa7dd728299a781777efc9ed.jpg" width = "400 ″ height =" 232 "[/ img]

Pokud provádíte těhotenství u pacientů s abnormalitami struktury dělohy v raných stádiích, odpočinku na lůžku, předepisování antispasmodické SHO-ShPA) a bylinných sedativ, je pro zachování těhotenství do 16-20 týdnů výhodnější terapie DUFASTON 1 a MURDROZHESTAN. Jiná léčiva jsou předepisována, a to i později, pro normální metabolické procesy a prevenci zpomalení růstu plodu. Žena se také doporučuje užívat léky, které zlepšují krevní oběh v cévách placenty: ESSENTIAL-FORTE, ACTOVEGIN, Troxevasin.

Porod pro všechny tyto anatomické poruchy struktury dělohy může být komplikován různými poruchami práce. Ženy s anomáliemi ve struktuře matky se proto musí nutně narodit ve zdravotnickém zařízení, kde existuje možnost včasné pomoci v naléhavých případech..

Kapitola 5. Porušování sexuálního vývoje dívek

Poruchy puberty jsou detekovány u 3-5% dívek. Významnou roli ve vývoji nemoci hraje dědičná predispozice i nepříznivé faktory (záření, hypoxie, virové infekce, některé léky). Anomálie reprodukčního systému jsou častější u dětí narozených od pacientů s alkoholismem, drogovou závislostí, endokrinními chorobami a také od starších rodičů.

Sexuální vývoj je geneticky naprogramovaný proces, který začíná ve věku 7–8 let a končí ve věku 17–18 let. Vzhled sekundárních sexuálních charakteristik a menstruačního výboje do 7 let by měl být považován za předčasný pohlavní vývoj (PPR). Nedostatečný vývoj nebo absence sekundárních sexuálních charakteristik ve věku 15–16 let je přičítána zpožděnému pohlavnímu vývoji.

Předčasný pohlavní vývoj může být izosexuál, tj. Ženský typ a heterosexuální mužský typ.

Inspekce odborníky

Pokud žena kromě narušené struktury genitálií odhalila abnormální fungování močového měchýře a ledvin, měla by být předepsána další terapie nefrologem a urologem. Pro každou ženu musí lékař zvolit zdvojnásobení své vlastní, zvláštní léčby, protože reprodukční orgány různých pacientů mají výraznou anatomickou strukturu.

Jak bylo jasné, úplné zdvojení dělohy a těhotenství jsou kompatibilní věci. Hlavní věc je včasné odhalení problému a splnění všech doporučení, podrobit se kompletní léčbě.

Obecná charakteristika stavu

Děloha má schopnost zdvojnásobit se v době zrání plodu. Přispívá k tomuto negativnímu vnějšímu dopadu, který najdete v částech článku. Trubky Muller v tomto stavu reprodukčního systému žen se nespojují. Jak lékaři poznamenávají, takové porušení je částečné nebo úplné.

Nejviditelnějším projevem patologie je absolutní zdvojnásobení nejen dělohy ženy, ale také její vagíny. Orgán je izolován a z něj mohou vycházet dva krky, vaječníky, dvě vagíny a dvě zkumavky.

V některých případech může být orgán oddělen od vagíny močovým měchýřem, konečníkem nebo s nimi jednoduše přijít do styku. V závislosti na vlastnostech ženských pohlavních orgánů se mohou obě poloviny vyvíjet jako plnohodnotné orgány. V některých případech se však s úplným zdvojením dělohy a vagíny může jedna část vyvinout horší než druhá.

Toto onemocnění se může objevit současně s dalšími poruchami ženského urogenitálního systému. Nejpřesnější indikací pro provedení operace v případě detekce tohoto patologického stavu je hrozba potratu, stejně jako nenastávající početí dítěte na dlouhou dobu..

Kdy k lékaři

Úplné zdvojení dělohy je detekováno hlavně při rutinním gynekologickém vyšetření. Je pozoruhodné, že asi 40% z celkového počtu pacientů se dozví o přítomnosti patologie v důsledku nesprávně předepsané léčby nebo v důsledku nesprávného jednání lékařů: neúmyslné odstranění přídavků, bougienage cervikálního kanálu, stejně jako apendektomie.

Určení přesné příčiny, která vedla ke zdvojení dělohy, často není příliš jednoduché, zejména pro dospívající dívky. Proto, pokud je detekována patologie a existující vrozené anomálie reprodukčního systému, gynekologové důrazně doporučují, aby bylo provedeno kompletní gynekologické vyšetření, aby bylo možné určit vývojové vady jiných orgánů. Ve většině případů se k tomu používá metoda MRI, která vám umožní získat nejúplnější informace o stavu všech ženských pohlavních orgánů.

Míra detekce

Z celkového počtu intrauterinních malformací patologie dělohy asi 4% případů. U dívek s gynekologickou patologií je více než 6,5% malformací dělohy a vagíny a za posledních pět let byl zaznamenán významný nárůst tohoto ukazatele. Anomálie urogenitálních orgánů jsou na čtvrtém místě mezi všemi lidskými malformacemi.

Mezi poruchami struktury orgánů je diagnostikováno úplné zdvojení ve 20% případů. Méně často je diagnostikována 2 děloha u ženy s jednou vaginou. Sedlo ve tvaru srdce má tvar srdce se zploštěním ve dně a tvoří 23% z celkového počtu defektů ve struktuře orgánu..

Léčba

Pokud pacientka se dvěma dělohy nezpůsobí žádné nepohodlí a na pozadí anomálie nezpozoruje žádné patologické stavy, v této situaci se neprovádí žádná terapie. V závažných případech lékaři rozhodují o chirurgické léčbě:

 • narušil proces odebírání menstruačního toku;
 • akutní zánětlivé procesy;
 • těhotenství v rohu.

Pokud je provedena operace, pak je párovaná část patologického orgánu odebrána pacientovi. Poté, co má žena jednu dělohu, bude v ní početí menší riziko. Určitě však bude potřebovat konzultaci a neustálé sledování gynekologa.

Názor odborníka

 • Chirurg

Aisha Baron

plastický chirurg

Dvojitá pochva a děloha jsou často doprovázeny chybami v diagnostice vady. To vede k neopodstatněným chirurgickým zákrokům - vyříznutí slepého střeva, odstranění vejcovodů nebo přívěsků a popínavé rostliny - zavedení speciálních nástrojů (bougie) do děložního hrdla a pochvy. Proto je důležité kontaktovat dobrého lékaře..
Závěrem nabízíme další zajímavé video: Chyba přírody ve formě zdvojnásobení genitálií při absenci negativních příznaků někdy nezasahuje do porodu a porodu dítěte.

Abychom se však chránili, pokud zjistíte vadu, musíte ještě podstoupit důkladné vyšetření nejen kompetentním a vysoce kvalifikovaným gynekologem..

Pravděpodobnost, že se stane matkou u žen se 2 vaginami a dělohou, se nesrovnatelně zvyšuje. Pokud je patologie nepříjemná nebo život ohrožující, je nezbytné využít možnosti chirurgického zákroku, včetně plastické chirurgie..

Potřeba dvojitého potratu dělohy

V některých případech nelze dítě v jednom z orgánů zachránit. V takové situaci je nutný potrat. Toto nouzové opatření je nutné, pokud další těhotenství ohrožuje život dítěte nebo matky. Potrat je nutný, pokud je dodržen:

 • nesprávná implantace embrya;
 • nedostatečný vývoj endometria nebo cévní stěny dělohy;
 • hormonální abnormality;
 • děložní hrdlo neblokuje výstup z orgánu;
 • dítě se vyvíjí v neaktivní děloze (základní).

Diagnostika

Při rutinním vyšetření nemusí odborník určit přítomnost anomálií ve struktuře orgánů reprodukčního systému. Pokud si pacient stěžuje na přítomnost nepříjemných symptomů charakteristických pro dvě dělohy, je poslána na komplexní hardwarové vyšetření:

 1. Ultrazvukové vyšetření.
 2. Kolposkopie.
 3. Diagnostická laparoskopie, hysteroskopie.
 4. MRI.
 5. CT vyšetření.

Specialisté mohou pacientům předepsat vaginskopii, díky níž bude možné detekovat výčnělek v boční stěně.

Recenze

Na fórech jsou častější výroky pacientů s takovou patologií, jako jsou 2 vagíny a 2 děloha, týkající se porodu dítěte a jeho narození.

EUGENIA, 27 LET, KEMEROVO:

"Mám kompletní sadu zdvojeného genitálního aparátu." Obsahuje pouze dvě - dělohu, děložní čípek, vaginu s axiálním septem. A teď čekám na dítě. První porodil císařský řez, lékaři vysvětlili, že dítě by se nepohybovalo podél porodního kanálu. Je možné otěhotnět s takovým septem, ale dítě je těžší snášet - děloha je o něco menší a pružnější než obvykle.

Pokud je přepážka vodorovná, stává se překážkou dělohy. Proto pouze smažte. “

YULIA, 30 LET, IVANOVO:

"Moje anomálie jsou 2 dělohy, 2 děložní hrdla, solidní děložní přepážka." Přesto dvakrát otěhotněla a porodila své děti. Můj syn dopadl z prvního cyklu, dcero - z druhého. V obou případech se jednalo o operaci. “

Klasifikace forem anomálií

Pokud je detekována podobná patologie, bude běžný krk a vagina, ale jsou zaznamenány následující typy anomálií:

 1. Orgán s rohem přívěsku, který se liší strukturou. Z dělohy se vynoří dutý přívěsek orgánů, který může plnit svou roli bez ohledu na pohlavní orgán.
 2. Dvou-rohatý s normální vaginou a krkem, ale se zřetelným zdvojením.
 3. Varhany sedlového typu představují první etapu ve vzhledu předchozího typu anomálie - bicornus. S touto patologií je dno orgánu obvykle deformováno.
 4. Intrauterinní septum dělí orgán na dvě části mající různé hloubky.

Diagnóza „2 vagin a 2 dělohy“

Postupnou diagnózu anomálie provází:

 • seznámení s anamnézou;
 • gynekologické vyšetření, včetně rektoabdominálního (bimanualního);
 • vaginoskopie - vyšetření dvojitých vagin a dělohy lékařem;
 • kolposkopie - vyšetření vstupů do obou vagin, stěn vagíny a vaginální části krků 2 dělohy pomocí speciálního zařízení;
 • hysteroskopie - vizuální prohlídka děložních dutin a posouzení stavu jejich vnitřního povrchu optickým systémem;
 • Ultrazvuk nebo MRI pánve;
 • Ultrazvuk a CT ledvin;
 • laparoskopie.

Kontinuální duplikace vagíny a děložního čípku je vizuálně stanovena i ve stadiu přijetí do gynekologa a provedení vaginoskopie.

 1. Pokud chybí jedna vagina, je možné prozkoumat pouze plnohodnotnou vagínu - ve své kupole je nalezena 1 děložní čípek. Při provádění vaginoskopie ve dvojité děloze a nepřítomnosti další vagíny se v oblasti boční stěny vagíny zjistí vydutí. A při rektabdominálním vyšetření jsou odhaleny hematokolpos a hematometry - vypadají jako nádorová statická tvorba pevné plastové textury.
 2. Provedené rektoabdominální vyšetření s existujícím fistulovým průběhem je doprovázeno zvýšeným hnisavým výtokem. S rudimentárním uzavřeným rohem se nachází 1 vagina a 1 děložní hrdlo, ale rektabdominální vyšetření umožňuje pomocí palpace najít patologické stvoření vedle dělohy, které má tendenci se zvyšovat v menstruačních cyklech. Na straně rudimentárního uzavřeného rohu je opět rozpoznán hematosalpinx.
 3. Ultrazvukové vyšetření pánve určuje velikost dutin 2 dělohy s jejich charakteristickým zdvojnásobením, objemy hematocolposition a hematometry. Nezbytné pro diagnostiku a ultrazvuk ledvin. V případě atypického projevu 2 dělohy a vagíny je racionálnější provádět pánevní MRI, hysteroskopii a laparoskopii.

Dva vagíny (5 průvodních příznaků)

K tvorbě patologie dochází na pozadí vlivu škodlivých faktorů na plod, když to budoucí matka stále nese.

To může být negativní dopad odborných činností nebo škodlivé slabosti těhotné ženy po infekci virové povahy (a to je chřipka, zarděnka, toxoplazmóza), používání toxických léků.

Všechny tyto škodlivé faktory jsou obzvláště špatné pro vývoj plodu v období 8 až 16 týdnů těhotenství.

Majitel zdvojených vagin a dělohy se v závislosti na anatomické formě defektu často vyskytuje:

 • algodismenorea (porušení menstruačního cyklu);
 • hematocolpos (krvácení);
 • hematometr (hromadění menstruační krve v děloze);
 • neplodnost;
 • potrat (potrat).

Často se však vada, která se objevila, nijak neprojevuje, postupuje asymptomaticky. 2 vagíny jsou diagnostikovány pomocí vyšetření gynekologem, ultrazvukem, MRI, hysteroskopií a laparoskopií.

Který způsob eliminace abnormality chirurgickým zákrokem je zvolen, lékař rozhodne na základě charakteristik anatomických a funkčních poranění.

Mohu otěhotnět

Ženy mají dvě dělohy a mohou otěhotnět a porodit dítě. Zároveň však může těhotenský proces probíhat s různými komplikacemi, kvůli kterým by pacientky měly být neustále sledovány. Seznam nejběžnějších odchylek by měl být doplněn:

 • Spontánní potrat;
 • lichiometrie;
 • předčasný porod, discoordination;
 • nesprávná poloha plodu;
 • intenzivní poporodní krvácení;
 • slabá práce.

V případě, že je embryo fixováno v základním rohu, považují lékaři těhotenství za mimoděložní. Pro ženu existuje nebezpečí prasknutí rohu a následného silného krvácení. Jak se peritoneum plní krví, zvyšuje se riziko úmrtí pacienta.

Pečlivé plánování těhotenství a kontrola každého procesu odborníky, od početí po porod, pomůže předcházet nepříjemným následkům..

Algodismenorea

Tento stav se obvykle vyskytuje, když je nedostatečné fungování vaječníků, stejně jako zdvojení dělohy. Kromě toho stojí za zmínku, že vývoj dvou pohlavních orgánů u ženy neovlivňuje její schopnost nést plod, pokud jsou plné..

Ale někdy mohou nastat komplikace, například předčasné kontrakce nebo ukončení těhotenství. Tento patologický stav dělohy v některých případech naznačuje vývoj metrorrhagie, nedostatečné porodnosti, komplikací při porodu a dalších neméně závažných komplikací během těhotenství.

Plod, který se fixoval v určité části dělohy, může vyvolat vzhled deciduální membrány v její sousední části. Po celou dobu zotavení po porodu musí být membrána zcela odtržena.

Pokud dojde k těžkému těhotenství, může jí lékař doporučit, aby ji ukončil, což zahrnuje kyretáž v orgánové dutině.

Pokud se dítě vyvine v defektivně se rozvíjející části bicornus, může být pacientovi diagnostikována mimoděložní těhotenství. Nepochybně může takový stav představovat určité nebezpečí pro ženské tělo, protože krvácení může vést ke krvácení.

Těhotenství na pozadí nemocí reprodukčního systému

Vývoj patologií během těhotenství je podporován zvýšením výskytu populace, nepříznivými podmínkami prostředí, špatnými návyky, stresem.

Extragenitální (negenitální) a genitální (genitální) choroby se rozlišují. Oba mohou ovlivnit početí a průběh těhotenství, nemoci pohlavních orgánů však mají přímý vliv na reprodukční funkci..

Touha mít děti, být matkou je jednou z nejsilnějších v životě každé ženy. Existuje mnoho případů, kdy se ženy za to riskují. Chcete-li těmto situacím zabránit, musíte věnovat zvýšenou pozornost svému zdraví, vést aktivní životní styl, opustit špatné návyky. Každá žena by měla navštívit svého gynekologa, ne, když už má strach, ale kvůli zdraví v současnosti i v budoucnosti, jednou za 1 nebo 2 roky.

Existuje několik onemocnění dělohy, které nepříznivě ovlivňují možnost početí a těhotenství. Některé z nich se týkají vývojových abnormalit, některé se vyskytují po pubertě. Jsou to onemocnění dělohy, jako jsou:

 • děloha dvou rohů;
 • sedlová děloha;
 • zdvojení vnitřních pohlavních orgánů;
 • adenomyóza;
 • děložní polypy.

Bicorn děloha a těhotenství

Děloha se dvěma rohy je anomálií vývoje, vyskytuje se u 0,1-0,5% žen. Vyskytuje se v důsledku poruch, ke kterým dochází při ukládání dělohy z paramesonefrálních kanálků, během vývoje dělohy.

U dělohy se dvěma rohy nejsou zpravidla žádné významné příznaky. Z tohoto důvodu je nemoc diagnostikována pozdě..

V tomto stavu má tělo dělohy tvar připomínající rohy nebo uši. Každý roh dělohy je samostatná dutina. Existuje několik možností pro dělohu se dvěma rohy. V některých případech lze jednu dutinu zmenšit: má tenké stěny, malý objem, částečně nebo úplně nesplňuje svou funkci. Výhodnější varianta, když jsou oba rohy dobře vyvinuté. Při této možnosti je děloha schopna plnit svou funkci: početí a těhotenství jsou možné.

Těhotenství na pozadí této abnormality může nastat s různými komplikacemi. Například:

 • opakující se potraty v raných stádiích;
 • předčasný porod. U 15-25% případů je pozorováno předčasné narození s děložním bicornuátem;
 • nesprávná prezentace plodu. Normálně dítě před narozením dává hlavu ke vchodu do pánve. V 35–45% případů u žen s děložní rohovkou nemůže dítě zaujmout správné postavení. Pokud je pozorována pánevní, obličejová nebo příčná prezentace, nejbezpečnější pro dítě bude dodání císařským řezem;
 • slabost práce. Vzhledem k tomu, že děloha se dvěma rohy má jinou anatomickou strukturu, se nervové impulzy, které způsobují kontrakce dělohy při porodu, nerozšíří správně. V důsledku toho může být porodnost sama o sobě obtížná nebo nemožná. Alternativně - císařský řez;
 • v ojedinělých případech je možné vznik malformací u dítěte. Adheze, amniotický konstrikční syndrom nebo septum v děloze během těhotenství mohou způsobit různé vady dítěte. U dělohy se dvěma rohy se tyto patologie vyskytují častěji ve srovnání s normálním těhotenstvím bez abnormalit dělohy..

U mnoha žen tato diagnóza nezpůsobila neplodnost. Děloha a těhotenství se dvěma rohy - fórum jakéhokoli zdroje na webu věnované problémům neplodnosti a těhotenství, obsahuje diskuse na toto téma. Z nich můžeme usoudit, že většina žen se s tímto stavem úspěšně vypořádá a má zdravé děti. Většina studií navíc ukázala, že bicornuátová děloha sama o sobě pravděpodobně není příčinou neplodnosti..

Sedlová děloha a těhotenství

Sedlová děloha se také vyskytuje v důsledku zhoršeného vývoje orgánů během embryogeneze. Mechanismus vzniku této anomálie je podobný mechanismu vzniku bicornus.

Normálně má děloha ve spodní části kulatý tvar. S touto anomálií se změní tvar děložního fundusu, který má tvar orgánu konkávní uvnitř orgánu. Z tohoto důvodu se děloha podobá sedlu. Sedlová děloha je poměrně častá anomálie, která se vyskytuje u 5% žen.

Podle četných studií nebylo možné zjistit spolehlivý vztah mezi touto anomálií a případy neplodnosti nebo patologie těhotenství. Přesto část údajů ukazuje, že u žen s takovou anomálií je pravděpodobnější předčasné narození, potrat a slabá práce. Samotná anomálie neovlivňuje možnost početí.

Těhotenství a dvě dělohy

K zdvojení dělohy dochází v důsledku zhoršeného vývoje paramesonefrálních kanálků během embryogeneze. V důsledku toho se vytvoří dvě dělohy. V tomto případě je často pozorováno zdvojení krku a pochvy. Tato vzácná anomálie se vyskytuje u 1 ze 3 000 žen..

Stejně jako předchozí anomálie se tento stav neprojevil jako významné příznaky. Lze pozorovat bolestivou menstruaci, bolest při pohlavním styku. Častější neplodnost.

Anomálie má větší vliv na těhotenství. Dvě dělohy jsou menší než obvykle. To vede k řadě možných komplikací během těhotenství. V některých případech je pozorována smrt plodu kvůli neschopnosti adekvátně podporovat plod kyslíkem a živinami. Ve 21% případů je předčasný porod pozorován, u 43% je diagnostikována nesprávná prezentace. Možné nevyvíjející se těhotenství, spontánní potrat. V časném poporodním období často dochází k krvácení z dělohy. Císařským řezem porodí asi 80% žen.

Ve vzácných případech se těhotenství vyskytuje v obou děloze. V roce 2006 porodila Hannah Kersi z Devonu v Anglii tři zdravé děti. Navíc dva z nich se vyvinuli v jedné děloze a třetí v druhé. Je prokázáno, že pravděpodobnost takové události je 1 až 25 milionů.

Články O Neplodnosti