Hlavní Neplodnost

Vitamin Denní požadavek pro těhotné ženy

Vitamin A (má druhé jméno - retinol) je antioxidant, který je nezbytný pro lidské tělo, zejména pro zrak, zuby, kosti, zdravé vlasy a pokožku, jakož i pro správnou funkci imunitního systému..

Je to vitamin rozpustný v tucích a hromadí se hlavně v játrech.

Co je to vitamin A?

Vitamin A označuje dva typy živin..

První typ - reformovaný vitamin A (retinol), se vyznačuje okamžitou absorpcí. Konzumujeme následující potraviny s vysokým obsahem: játra zvířat a ryb, žloutky, plnotučné mléko.

Druhým typem je provitamin A (karotenoid), který je při požití přeměněn na vitamín A s velkými ztrátami.

Ale ne všechny přírodní karotenoidy (existuje více než 500 druhů) se mohou proměnit v vitamín A. Takový vitamin A získáváme z následujících produktů: ovoce, zelenina červené, žluté a zelené barvy. Beta-karoten je považován za nejslavnější karotenoid..

Ke stanovení množství vitaminu A je obecně přijímáno pomocí ekvivalentní aktivity retinolu (EAR), ukazuje účinnost vitamínu, který je v různých zdrojích. Dříve používal mezinárodní jednotku (ME), i když v současnosti se nachází v různých popisech.

Proč je to nutné během těhotenství??

Lidské tělo, zejména těhotné ženy, potřebuje retinol, stejně jako ostatní vitamíny. Uvádíme hlavní funkce vitaminu:

  • účastní se metabolismu těla;
  • zvlhčuje oči (zabraňuje vysychání a dalšímu poškození rohovky);
  • odpovědný za noční vidění (tvoří pigment rodopsin, který je schopen zachytit nejtmavší světlo);
  • podílí se na redoxních procesech těla;
  • díky tomu se vytvářejí zuby a kosti; tělesný tuk, regulace syntézy proteinů;
  • růst nových buněk na něm závisí, je také schopen zpomalit proces stárnutí;
  • chrání a bojuje proti různým infekcím (chřipka, nachlazení, infekce močových cest, zažívacího traktu, dýchacích cest);
 • ovlivňuje funkci plic.

Vitamin A zaujímá hlavní místo v mnoha důležitých procesech během těhotenství. Tento vitamin je nezbytný pro správný vývoj placenty a vývoje plodu..

Zejména ovlivňuje vývoj centrálního nervového, oběhového a dýchacího systému, tvorbu srdce, ledvin, plic a očí plodu..

Retinol také pomáhá chránit zrak, zlepšuje vstřebávání tuků a po porodu obnovuje tkáň.

O tom, kdy se švy léčí po porodu, se dozvíte v článku.

Kolik je potřeba během těhotenství?

Spotřeba vitamínu A během těhotenství se zvyšuje, protože jde o potřeby matčino těla a nenarozeného dítěte. Existuje následující příjem vitamínu A v závislosti na věku:

  • nastávající matky ve věku 18 let a mladší: asi 750 mcg EDA nebo 2500 IU za den;
  • nastávající matky od 19 let: asi 770 mcg EAR nebo 2,565 IU za den;
  • kojící matky mladší 18 let: asi 1200 mcg EDA nebo 4 000 IU denně;
 • Kojící matky od 19 let: asi 1 300 mcg EDA nebo 4,330 IU denně.

Je třeba sledovat příjem požadované normy vitamínu A podle věku těhotné.

Může být příliš mnoho vitamínu A?

Vitamíny během těhotenství mohou mít prospěch nejen, ale také poškodit, když jich je příliš mnoho. Vitamin A je také takový, je příliš toxický pro těhotné játra a může způsobit poruchy vývoje končetin a orgánů plodu, poškození ledvin a další malformace..

Předávkování vitamínem A u těhotné ženy způsobuje bolesti hlavy, letargii, nevolnost a zvracení, narušení krevního tlaku, únavu a může dojít i k narušení koagulace krve..

Je třeba poznamenat, že karotenoidy jsou povoleny v jakémkoli množství, protože nepoškozují tělo, ale je lepší nezneužívat reformovaný vitamin.

Tělo musí získat správné množství ze všech možných potravin, které mají vitamín a výživové doplňky..

Nezapomeňte, že můžete používat doplňky stravy a multivitaminové komplexy, ve kterých je velké množství reformovaného vitamínu A, pouze podle pokynů lékaře..

Aby nedošlo k překročení dávky retinolu, těhotné ženy by neměly používat všechny léky, které obsahují sloučeniny vitaminu A..

Obsah v potravě

Velké množství vitamínu A se nachází v červené, žluté a zelené zelenině a ovoci, jakož i ve všech druzích bobulí a bylin..

Z rostlinných potravin je vitamin A zvláště bohatý na meruňky, mrkev, dýně, petržel a špenát. Potraviny s vysokým obsahem karotenoidů zahrnují rybí olej, zakysanou smetanu, tresčí játra, sledě, smetanu a máslo.

Pouze malé množství vitamínu se nachází v odstředěném mléce, hovězím a obilovinách..

Zde je krátký seznam potravin bohatých na vitamín A:

 • mrkev - ve 100 g. obsahuje karoten 49500 EDA nebo 15000 IU;
 • hovězí játra - na 100 g. obsahuje retinol 49500 ED nebo 15000 IU;
 • horský popel, šťovík, špenát - 100 gr. obsahuje karoten 33000 EAR nebo 10 000 IU;
 • rajčata - ve 100 g. obsahuje karoten 853,3 EAR nebo 850 IU;
 • zakysaná smetana - ve 100 g. obsahuje retinol 2310 EAR nebo 700 IU;
 • meruňky - ve 100 g. obsahuje karoten 2310 EAR nebo 700 IU;
 • bílé zelí - ve 100 g. obsahuje karoten 2079 EDA nebo 630 IU;
 • sleď - ve 100 g. obsahuje retinol 363 ED nebo 110 IU.

Vitamin A se před vstupem do krve kombinuje se žlučí. Pokud jídlo, které jíte, obsahuje trochu tuku, uvolní se malé množství žluči, což vede ke ztrátě vitamínu A, někdy až o 90%.

Asi 30% beta-karotenu je absorbováno z potravin bohatých na karoten, který je přeměněn pouze v polovině svého množství na vitamín A. Konverzní poměr karotenu na vitamin A je tedy 1: 6..

Pro snadnou asimilaci karotenoidů je nutné produkty rozmělnit nebo vytlačit z nich šťávu. Pro lepší absorpci je také dobré do produktů přidat trochu rostlinného oleje.

O tomto gelu pro stimulaci porodu se můžete dozvědět z tohoto článku..

Potřebuji doplňky vitamínu A??

Vitamin A se vyskytuje ve většině vitamínových komplexů pro těhotné ženy, takže nedochází k předávkování, je třeba studovat složení vitamínů a vypočítat přijatou dávku vitaminu. Možná, že tělo dostane dost vitamínu z jídla.

Doplňky, které obsahují vitamín A, je tedy možné používat pouze tak, jak vám předepsal lékař..

Příznaky nedostatku

Nedostatek vitaminu A v těle je poměrně vzácný, protože jídlo obsahuje velké množství. Kvůli nedostatku vitaminu A se mohou objevit následující příznaky:

 • snížená chuť k jídlu, což vede k hubnutí;
 • vzhled lupů a také znatelné vypadávání vlasů;
 • špatná kondice očí při slabém osvětlení;
 • ztráta zraku;
 • špatné vnímání barev (modrá, žlutá);
 • výskyt suchých očí, pocity písku v očích;
 • zánět spojivek;
 • pomalé hojení ran;
 • vzhled citlivosti zubní skloviny;
 • zvýšená citlivost na nachlazení a infekční choroby;
 • předčasné stárnutí kůže.

Vitamin A má prospěšné vlastnosti a hraje důležitou roli v těle těhotné ženy. Nachází se v mnoha potravinách a vyskytuje se také v různých potravinářských přídatných látkách..

Nadměrné množství vitamínu A nepříznivě ovlivňuje tělo matky a plodu, proto je důležité nepřekračovat jeho dávkování.

Vitamin A během těhotenství: výhody pro tělo, seznam léků, indikace a kontraindikace

Abychom pochopili tento problém, musíte zjistit dávky dostatečné pro to, aby tělo správně fungovalo, vyhodnotit vlastnosti vitaminu a jeho vliv na zdraví žen během těhotenství..

Ale první věc, kterou je třeba pochopit: vitamin A, který získáváme z potravin a syntetického retinolu v tabletách, jsou různé látky a mají různé stupně rizika v případě předávkování.

Chcete-li získat hypervitaminózu A v důsledku nesprávné stravy, musíte sedět několik dní na stejném rybím oleji. Musíte připustit, že tímto způsobem strava není postavena v žádné rodině.

Jíme potraviny bohaté na retinol, obvykle několikrát týdně, takže se vitaminu podaří vstřebat normálně a nehromadit se..

Navíc, pokud úmyslně denně „krmíte“ tělo retinolem jako součást multivitaminového komplexu, může se velmi brzy objevit celá řada příznaků předávkování: špatná chuť k jídlu, nevolnost a zvracení. Pokud během tohoto období žena otěhotní, může se dítě narodit s deformitami - retinol má odpovídající teratogenní účinek.

Tento vitamin byl objeven jako první, proto je označen hlavním písmenem abecedy.
K jeho objevu došlo v roce 1913, a to díky experimentálním myším, které přestaly růst a zemřely, aniž by potřebovaly denní dávku vitamínu.

Retinol je aktivní forma této látky, která byla nalezena v živočišných produktech, zejména v játrech nebo plnotučném mléku.

Karotenoidy existují u více než 500 druhů a jsou schopny přeměnit se na vitamín A. Lze je nalézt v rostlinných potravinách. Nejznámější z nich je beta-karoten..

Je antioxidant, chrání buňky před škodlivými účinky volných radikálů. Navíc v přiměřených množstvích nepředstavuje zvláštní riziko pro těhotné ženy..

Vitamin A má tendenci se hromadit uvnitř těla a být používán pouze v případě potřeby.

Funkce retinolu

Vitamin A působí na imunitní systém, chrání před nachlazením, včetně chřipky. Díky svému pozitivnímu účinku na sliznice dokáže normalizovat plicní funkci, obnovit měkké tkáně při různých kožních onemocněních a stimulovat produkci kolagenu..

Retinol se tvoří a udržuje ve zdravém stavu:

Retinol je v souladu s latinským slovem sítnice (což znamená „sítnice“), protože se podílí na tvorbě pigmentace sítnice. Přispívá k dobrému vidění ve tmě..

Projevy nedostatku vitaminu A

Když tělo tuto látku postrádá, vyjadřuje ji několika způsoby.

 • Oči. Noční slepota nastane, když nedostatek osvětlení se stane úplnou tma pro oči. Objeví se pocit písku, rozvíjí se krátkozrakost. Oči vodnaté za studena, rychle pneumatika. Zčervenání víček.
 • Kůže. Mazové a potní žlázy jsou nestabilní. Kůže se zdrsní, vyschne. V důsledku toho se objevují vrásky..
 • Vlasy. Podmínka se zhoršuje, objevují se lupy.
 • Hřebíky Křehkost se zvyšuje. Ztenčí a získají nezdravý vzhled.
 • Imunita. Celková úroveň imunity je snížena, což vede k neustálému nachlazení a rozvoji infekcí.

Přirozený retinol během těhotenství je opravdu nezbytný, protože zajišťuje plný vývoj embrya a jeho výživu. Ale brzy si povzdechne úleva, je tu nevýhoda. Vitamin A je rozpustný v olejích, ale voda na něj nemá takový účinek. Je uložen v játrech a ve všech tkáních těla a způsobuje poškození při nadměrném nasycení a působí toxicky.

Předávkování syntetickým vitaminem

Pokud jednoduše dodržujete správnou stravu, předávkování touto látkou neohrožuje. Pouze jeho syntetická forma a retinol získaný ze zvířat mohou mít negativní účinky..

Proto je téměř ve všech instrukcích léčivých přípravků obsahujících vitamin A indikováno těhotenství (zejména první trimestr) a kojení jako období, kdy je léčba konkrétním činitelem nepřijatelná..

Victoria Zaletova, hlavní lékař moskevské kliniky pro reprodukci, nedoporučuje jíst potraviny jako játra, rybí tuk a zneužívající doplňky stravy s bohatým obsahem retinolu.

Toxický účinek se projevuje ztrátou chuti k jídlu, která je doprovázena nevolností. Z tohoto důvodu se snižuje hmotnost a zvyšuje se ospalost. Jedním ze známek nadbytku vitaminu A v těle je porušení normální chůze. Vnitřní změny ovlivňují ledviny, centrální nervový systém. Kůže také odráží účinek, takže se objeví silné svědění..

Pokud jde o účinek na plod, je pro něj také obtížný: předávkování retinolem způsobuje vrozené malformace, zranění, zhoršený vývoj nervového a reprodukčního systému, končetin a srdce.

Je velmi důležité vzít v úvahu skutečnost, že mnoho farmaceutických přípravků obsahuje retinol ve svém složení, proto si přečtěte pokyny k užívání léků během plánování a těhotenství. Kromě toho lékaři doporučují opustit kosmetiku na bázi vitamínu A po dobu těhotenství a kojení..

Na otázku, zda těhotné ženy mohou brát vitamín A, odpoví porodnice-gynekologka a endokrinologka Elena Gevorková.

Zdůrazňuje, že vzhledem k riziku zhoršeného vývoje plodu je nutné dávkování pečlivě sledovat. To neznamená, že mírné překročení přípustných norem, 100% povede k patologiím.

Existuje vážná hrozba, v ženském těle je po dlouhou dobu více než 10 000 IU (3 mg / 3000 mcg)..

Přípustná denní dávka tohoto vitamínu závisí na několika ukazatelích: věk ženy, množství retinolu v těle před těhotenstvím, v různých stádiích, v nichž se také liší úroveň konzumace.

Mezinárodní organizace zabývající se problémy vrozených malformací u dětí dávají taková doporučení:

 • dávka pro těhotné ženy je maximálně 3 mg (3000 mcg) denně;
 • dávka pro kojení - maximálně 1,2 mg (1200 mcg) denně.

Podle lékařů je v multivitaminech pro těhotné ženy obsah retinolu nadhodnocen. Nelze je tedy brát nekontrolovaně a nepřetržitě. Musíte je pít, pouze pokud existuje lékařská indikace k použití. V takovém případě by měl lékař předepsat komplex a dávky. Pití retinolu podle vašeho uvážení ze série, „aby se dítě vyvíjelo lépe“, je nepřijatelné.

Obecně, pokud jsou nutné multivitaminy, doporučuje se dodržovat následující schéma: vypít dva měsíce před početí a další jeden a půl až dva první měsíce těhotenství. Pak potřebujete přestávku. A dva až tři měsíce před narozením je možné pokračovat v kurzu a dodržovat ho v prvních měsících laktace..

V Rusku je doporučená dávka vitamínu A v mg pro těhotné ženy 0,8 mg (800 mcg / 2600 IU) denně. Vitamin A v časném těhotenství se nejlépe získává z bylinných potravin..

Retinol v potravinách

Abychom zajistili těhotné ženě všechny potřebné látky, není nutné pít pilulky. Živiny z přírodních produktů jsou nejvýhodnější a nejlépe se vstřebávají. Současně je mnoho jídel na našem obvyklém stole zdrojem vitaminu A.

 • Potraviny živočišného původu. Jedná se o vejce a mléčné výrobky, rybí olej. Plné mléko stojí za zmínku. Patří sem také ledviny a játra.
 • Rostlinné jídlo. Jsou to mrkev, rajčata, papriky oranžové a červené barvy, všechny druhy zelí, dýně. Různé luštěniny také obsahují velké množství beta-karotenu. Pokud si mezi plody vyberete vůdce, budou to broskve, jablka, meruňky. V sezónním ovoci, jako je meloun a meloun, je tento vitamin také přítomen. Rakytník řešetlákový, šípky, třešně jsou také užitečné..
 • Zeleň. Pokud v létě došlo k těhotenství, můžete do svého jídelníčku přidat „zelené“. To je šťovík, kopřiva, fenykl a přeslička. V nabídce však lze tyto produkty používat pouze bez fanatismu..

Níže uvedená tabulka podrobně analyzuje kvantitativní obsah retinolu v populárních potravinách a procento pokrytí denního požadavku těhotné ženy na vitamín A. Výpočet je založen na obsahu látky ve 100 g konkrétního produktu..

Tabulka - Potraviny s vysokým obsahem vitamínu A

Rybí tuk25 000 mcg35714%
Krůtí játra8000 mcg1038%
Hovězí játra8367 mcg1086%
Kuřecí Ledvina3300 mcg428%
Sladká paprika250 mcg32%
Mrkev2000 mcg259%
Akné1200 mcg155%
Sladká brambora1 000 mcg129%
Brokolice386 mcgpadesáti%
Celer750 mcg97%
Špenát750 mcg97%
Máslo450 mcg58%
Sušené meruňky583 mcg75%
Černý kaviár550 mcg71%
Zelený salát550 mcg71%
Křepelčí vejce483 mcg62%
Červený kaviár450 mcg58%
Dýně250 mcg32%
Zelená cibule333 mcg43%
Sýr Camembert303 mcg39%
Krém 35%270 mcg35%
Čedar277 mcg35%
Bazalka264 mcg34%
Kuřecí vejce260 mcg33%

Pokud nemáte lékařské indikace k užívání přípravků obsahujících vitaminy, pak je otázka, jak brát vitamín A během těhotenství, jednoduše odstraněna na základě této tabulky..

Takže 100 g brokolice volně pokrývá polovinu denní potřeby ženy retinolu a 100 g kuřecích jater více než čtyřnásobek této potřeby.

Jezte vyváženým a správným způsobem a nebude se mluvit o jakémkoli nedostatku retinolu.

Pamatujte, že kontraindikací je použití syntetické formy retinolu v kombinaci s vitamínovou dietou. Není pochyb o tom, že vitamín A během těhotenství a v běžném životě je pro tělo nezbytný, stejně jako mnoho jiných látek. Ale stojí za to vzít si chemikálie, když existují přírodní produkty, které mohou uspokojit potřeby těla?

Recenze gynekologů a pacientů

Syntetický vitamín A má tendenci se hromadit v játrech a nerozkládá se, proto musíte počkat 6 měsíců, než otěhotníte. Nejsem samozřejmě lékař, ale myslím, že má smysl zkoumat játra, protože v době podání a před rozpadem je velmi silnou zátěží na tento konkrétní orgán. Jako podmínku můžete zhruba říci kritickou dávku nebo ne.

Autor, v Aevitě, je spousta retinolu, který má sklon akumulovat a negativně ovlivňovat plod až po patologie a potrat. Když jsem šel na účet lékaře kvůli plánování, zeptala se mě, piješ Aevita. S hrdostí jsem odpověděl: pravidelně! Řekla: spojte se s ním a za šest měsíců můžete začít plánovat... Takže ani nevím...

Syntetické formy vitaminu A a několik stovek z nich jsou uvedeny jako látky, které mohou nepříznivě ovlivnit vývoj plodu.

Příjem vitamínů v dávkách výrazně převyšujících fyziologickou potřebu může vést k nežádoucím vedlejším účinkům a někdy i těžké intoxikaci. Podobné patologické stavy se nazývají hypervitaminóza..

Použití vysokých dávek vitamínů D a A je zvláště nebezpečné, což se vysvětluje vysokou biologickou aktivitou těchto vitamínů, relativně nízkou fyziologickou potřebou, rychlou absorpcí a absencí účinných cest vylučování.

Užitečné vlastnosti a vlastnosti užívání retinolu (vitaminu A) během těhotenství

Vitamin A je znám také pod jiným názvem - retinol. Je to životně důležité pro každou osobu. Během těhotenství může být nutný další příjem tohoto vitaminu a je důležité sledovat jeho dávkování a zvážit kontraindikace a možné nežádoucí účinky.

Vlastnosti vitamínu A

Vitamin A je komplex bioorganických sloučenin ze skupiny retinoidů - retinol acetát, dehydroretinol, kyselina retinová, sítnice. Když už mluvíme o vitaminu A, míní se jedna z těchto sloučenin nebo jejich úplný komplex.

Vitamin A je přírodní antioxidant. Tato vlastnost je z větší části poskytována karotenoidy. Zajišťují interakci s volnými kyslíkovými radikály..

Antioxidační vlastnosti vitaminu A jsou důležité při prevenci řady kardiovaskulárních chorob a zvyšování hladiny kalorizéru v krvi, které se také nazývá prospěšný cholesterol. Takové vlastnosti vitaminu také poskytují prevenci rakoviny, přispívají k jejich léčbě a snižují riziko relapsu..

Pozitivní účinky vitaminu A na vidění, kostní struktury a imunitní systém jsou obecně známy. To je také nazýváno vitamínem krásy díky zlepšení pokožky a vlasů, zpomaluje proces stárnutí..

Vitamin A se podílí na biochemických reakcích na buněčné úrovni. Podporuje aktivaci a syntézu různých látek a sloučenin nezbytných pro normální fungování jednotlivých orgánů a celého organismu.

Vitamin A má také škodlivé vlastnosti. Vyskytují se s předávkováním..

Účinky vitaminu A na tělo a plod těhotné ženy

Vitamin A je užitečný nejen pro těhotnou ženu, ale také pro nenarozené dítě. V časném těhotenství se podílí na tvorbě a růstu plodu a poté je nezbytný pro jeho výživu.

Vitamin A poskytuje v těle matky a nenarozeného dítěte následující procesy:

 • posiluje imunitní systém;
 • zpomaluje proces stárnutí;
 • zlepšuje stav pokožky;
 • chrání zažívací trakt, genitourinární a dýchací systém před bakteriálními infekcemi;
 • zabraňuje vzniku strie a pigmentace;
 • reguluje syntézu proteinů;
 • čistí tělo toxinů;
 • zvlhčuje sliznici očí;
 • podporuje schopnost sítnice vnímat světlo a barvu;
 • klade a rozvíjí oběhový, kardiovaskulární, respirační, imunitní a centrální nervový systém;
 • účastní se metabolických a redoxních procesů;
 • slouží k prevenci rozvoje zhoubných nádorů.

Indikace pro použití

Ve většině případů lidé dostávají dostatek vitamínu A s jídlem. Během těhotenství se její potřeba zvyšuje, protože ženám jsou předepsány vitamínové komplexy pro těhotné ženy, které již obsahují vitamin A ve správném a bezpečném množství. Extra dávka obvykle není nutná..

Vitamíny pro těhotné ženy, které obsahují vitamín A, jsou nezbytné, pokud se u nich vyskytnou tyto příznaky:

 • snížená ostrost zraku;
 • problémy s rozdílem mezi žlutou a modrou;
 • podráždění sliznice očí, pocit sucha, pálení;
 • častá zánět spojivek;
 • ztráta vlasů;
 • vzhled lupů;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • špatný stav kůže;
 • zvýšená citlivost zubní skloviny;
 • boláky a škrábance se léčí pomaleji.

I přes výhody vitamínů by měl být jejich příjem dohodnut s odborníkem. Je nutné dodržovat správné dávkování a trvání kurzu. Všechny tyto podmínky vám umožňují dosáhnout požadovaného množství vitaminu v těle a zabránit hypervitaminóze..

Vlastnosti příjmu a dávkování vitaminu A

Retinol je vitamin rozpustný v tucích. To znamená, že optimální podmínky pro jeho absorpci jsou přítomnost tuku. Jakmile je retinol v krvi, váže se na žluč, která se produkuje v dostatečném množství po přijetí tuků v určitém množství. Pokud je tělo nedostane dost, je absorpce vitaminu A výrazně snížena.

Pro lepší vstřebávání vitamínu A, který je dodáván s rostlinnými potravinami, by měl být produkt rozdrcen a ochucen rostlinným olejem nebo zakysanou smetanou (smetanou).

Je také nutné zajistit příjem dostatečného množství vitamínu E a bílkovin. Tato kombinace je důležitá pro odbourávání vitaminu A a vstřebávání jeho složek v těle..

Absorpci vitamínu A lze také narušit nedostatkem zinku v těle, protože tento stopový prvek přispívá k jeho přeměně v aktivní formu. Pokud neustále používáte minerální olej, je možná hypovitaminóza. Olej rozpouští vitamín A, ale tělo tento produkt neabsorbuje..

Během těhotenství by měl být zdrojem vitamínu A jídlo a vitamínové komplexy. Příjem těchto léků by měl být dohodnut s lékařem, aby bylo možné zvolit optimální kombinaci v konkrétním případě. Vitaminový komplex by měl být navržen speciálně pro těhotné ženy.

V těle je určitá míra příjmu vitamínu A a záleží na věku. Nastávajícím matkám do 19 let je dostatek 750 mikrogramů vitamínu denně. Po 20 letech je třeba tuto normu zvýšit o 20 mcg. V jiných jednotkách je norma vitamínu A 2500 a 2565 IU.

Při výpočtu dávky vitaminu A je důležité vzít v úvahu průměrné množství jeho příjmu v těle spolu s jídlem. Pokud tak neučiníte, existuje riziko předávkování, které negativně ovlivňuje zdraví matky i nenarozeného dítěte.

Během těhotenství dochází k různým změnám, takže dávka vitaminu A musí být zaměřena na konkrétní období:

 • pokud je těhotenství plánováno, pak by měl být vitamín A vyřazen 2 měsíce před navrhovaným početím;
 • v prvních 6 týdnech těhotenství nemusíte brát vitamín;
 • od 6 do 8 týdnů je vitamin A vyžadován po konzultaci s lékařem;
 • od 12 do 24 týdnů si musíte dát pauzu;
 • Příjem vitaminu A se obvykle obnovuje od 25. týdne a pokračuje až do porodu;
 • po dohodě s lékařem je příjem vitaminu možný i během laktace.

Kontraindikace, možné vedlejší účinky a preventivní opatření

Vitamin A je pro tělo velmi užitečný a nezbytný, ale v některých případech je jeho příjem kontraindikován. Omezení se týkají následujících faktorů:

 • alergie
 • bronchiální astma;
 • nemoc jater;
 • hypotyreóza.

V takových případech může užívání vitaminu A poškodit a zhoršit chronické onemocnění. Při hypertyreóze ztrácí tělo schopnost přeměnit vitamín A na retinol, takže jeho užívání může způsobit předávkování.

Vitamin A se podílí na tvorbě pohlavních hormonů, protože jeho nadbytek nebo nedostatek ovlivňuje hormonální pozadí a může ovlivnit těhotenství..

Při předávkování vitaminem A v prvním trimestru těhotenství existuje riziko poškození tvorby embryí. To může vést k deformitě, ochrnutí, srdečním onemocněním..

Hypervitaminóza ve trimestru II a III negativně ovlivňuje játra a pankreas plodu i matky.

Předávkování vitaminem A vytváří další zátěž pro tyto orgány, což může způsobit jejich patologickou změnu.

Při nadměrném používání vitaminu A se vedlejší účinek projevuje následujícími příznaky:

 • nevolnost a zvracení
 • nespavost;
 • migrény;
 • loupání kůže;
 • slabost
 • hepatomegalie (zvětšená játra);
 • bolest břicha
 • pocení (obvykle v noci);
 • podrážděnost.

Pokud je zdrojem zvýšeného příjmu vitaminu A rostlinná strava, lze pozorovat nažloutnutí kůže..

Tělo spotřebovává vitamín A pomalu. Jednorázové předávkování nemusí způsobit poškození, ale při delším příjmu zvýšených dávek vitaminu je pozorován teratogenní účinek, kdy se vývoj dítěte může stát abnormálním. Předávkování vitaminem A po dlouhou dobu způsobuje chronickou hypovitaminózu.

Chcete-li zabránit předávkování vitaminem, měli byste být opatrní při výběru zdroje. Požadovanou dávku pro další příjem retinolu může stanovit pouze specialista. K tomu musí ženu nasměrovat na speciální krevní test, který ukáže hladinu vitaminu B v krvi..

Aby se zabránilo předávkování vitaminem A, je třeba dodržovat následující opatření:

 • brát vitamínové komplexy, které byly předepsány odborníkem, přísně dodržovat doporučené dávkování;
 • zvážit příjem vitamínu s jídlem;
 • odmítají používat doplňky stravy prodávané mimo lékárny.

Jaké potraviny obsahují vitamín a?

Vitamin A se nachází v mnoha potravinách rostlinného i živočišného původu. Z rostlinných potravin lze maximální množství vitamínu získat konzumací následujících potravin:

 • mrkve;
 • cuketa;
 • paprika;
 • rajče;
 • bílé zelí a brokolice;
 • Dýně
 • petržel;
 • šťovík;
 • zelené cibule;
 • špenát
 • fenykl;
 • citronová tráva;
 • máta peprná;
 • hrozny;
 • meruňky;
 • melouny;
 • jablka
 • broskve;
 • vodní melouny;
 • třešně;
 • švestky
 • tomel;
 • sušené meruňky;
 • rakytník řešetlákový
 • šípky;
 • oves, proso, Pohanka a pšenice.

Mezi živočišnými produkty jsou hovězí játra a rybí olej nejbohatší na vitamín A. Dostatečné množství vitamínu se nachází také v následujících potravinách:

 • tresčí játra;
 • sledě filé;
 • kaviár;
 • máslo;
 • krém;
 • zakysaná smetana;
 • sýr;
 • plnotučné mléko;
 • tvaroh;
 • žloutky.

Při výrobě živočišného původu je obsažen retinol, který se okamžitě absorbuje. U produktů rostlinného původu vstupuje do těla karoten, tj. Provitamin A. Pro jeho asimilaci je nutná předběžná přeměna na retinol..

Při správné a vyvážené výživě lze s jídlem získat dostatečné množství vitamínu A. Pokud potřebujete další příjem vitamínu, můžete si jej koupit ve vhodné formě v lékárně.

Při jídle by měl člověk dostat alespoň 2/3 denní normy vitamínu A. Zbytek může být užíván s farmaceutickými přípravky a doplňky..

Formy uvolňování léků Vitamin A

Pokud lékař předepíše vitamin A, je nutné stanovit jeho lékárnickou formu. Znamená to následující možnosti:

 • pilulky nebo tablety;
 • olejový roztok;
 • rybí tuk (přírodní treska).

Tablety a dražé mohou obsahovat retinol acetát nebo palmitát. Olejový roztok vitamínu A je k dispozici v různých formách. V lékárně si můžete koupit láhev s tímto roztokem nebo speciální kapsle. Vitamin A ve formě tobolek je vhodný pro výpočet dávky.

V případě potřeby a jmenování lékaře si můžete koupit vitamín A jako součást komplexu vitamínů a dalších nezbytných látek. Jedním z nejoblíbenějších komplexů je Aevit. Obsahuje vitaminy A a E, což je důležité pro lepší vstřebávání retinolu..

Během těhotenství je ženě obvykle předepsán vitamin ve formě β-karotenu nebo jeho kombinace s přírodním retinolem (tuk z tresky). Syntetické analogy by měly být vyřazeny, protože zvyšují riziko nežádoucích účinků..

Vitamin A má mnoho prospěšných vlastností a podílí se na mnoha důležitých procesech v těle. Během těhotenství je důležité zajistit dostatečný příjem nejen toho, ale i dalších vitamínů a minerálů nezbytných pro jeho vstřebávání. Předávkování vitaminem A je škodlivé - vedlejší účinky mohou nepříznivě ovlivnit zdraví těhotné ženy a jejího nenarozeného dítěte.

Vitamin A během těhotenství

Vitamin A, také nazývaný retinol, je v tucích rozpustná látka, která se může akumulovat v játrech..

Během těhotenství je látka velmi důležitá, zajišťuje správný vývoj embrya v děloze, udržuje normální stav imunitního systému a orgánů matky.

Vitamin normalizuje metabolismus lipidů, pomáhá matčině těle bojovat s infekčními agens. Bez retinolu není možná úplná tvorba srdce, ledvin, plicního, zrakového a nervového systému a kostních struktur embrya.

Retinol funguje v těle

V lidském těle plní vitamin A mnoho důležitých funkcí pro život:

 • pozitivně ovlivňuje činnost zrakových orgánů;
 • Je součástí rhodopsinového pigmentu, který je nezbytný pro udržení soumraku, zabraňuje noční slepotě;
 • posiluje kostní tkáň;
 • Má výrazný antioxidační účinek;
 • aktivuje buněčnou regeneraci, urychluje hojení kožních lézí;
 • stimuluje konstrukci kolagenových vláken, které podporují pevnost a pružnost pokožky;
 • zvyšuje schopnost těla odolávat infekčním agens, zvyšuje syntézu bílých krvinek, které jsou součástí imunitního systému;
 • snižuje pravděpodobnost komplikací během těhotenství, zabraňuje intrauterinním malformacím dítěte;
 • účastní se produkce pohlavních hormonů;
 • zlepšuje fungování srdečního svalu, zvyšuje sílu krevních cév.

Vitamínové dávky pro těhotné ženy

V těle těhotné ženy plní retinol mnoho důležitých úkolů. Látka stimuluje metabolismus a urychluje regeneraci buněk, což je důležité zejména v období těhotenství. Vitamin zvyšuje imunitu, díky níž tělo nastávající matky úspěšně odolává infekci.

Retinol zajišťuje úplnou tvorbu embryonálních a placentárních tkání. S účastí vitamínu dochází k nitroděložní struktuře tkání oběhového systému, plic, zrakových orgánů, kostry a mozku. Nedostatek retinolu může mít za následek dítě s nízkou porodní hmotností nebo těžkými malformacemi..

Po těhotenství zůstává pro matčino tělo důležitý. Pomáhá udržovat ostrost zraku, zlepšuje metabolické reakce, urychluje opravu tkání po porodu. Po porodu vitaminu, stavu vlasů matky, integumentu, nehtů je u matky, která porodila, normální.

Optimální množství vitamínu pro těhotné ženy

Gynekologové tvrdí, že těhotné ženy mohou užívat přípravky retinolu, ale přísně dodržují dávkování uvedené v pokynech. Při malém a jednorázovém překročení normy nedojde k poškození embrya, ale při stálých a významných excesech existuje riziko intrauterinních patologií dítěte. Vitamin se stává nebezpečným, když na dlouhou dobu vstoupí do těla matky v množství více než 10 000 IU (3 mg) denně.

KDO doporučuje následující množství látky denně, aby se zabránilo nitroděložním malformacím dítěte:

 • pro těhotné ženy - 3 mg;
 • pro kojení - 1,2 mg.

Lékaři se domnívají, že v vitaminových přípravcích je koncentrace retinolu vyšší než obvykle. Proto je nekontrolované a dlouhodobé používání lékárenských komplexů nepřijatelné. Těhotné pacientky by měly užívat vitamínové doplňky až po souhlasu dohlížejícího lékaře. Je nutné dodržovat doporučené dávkování..

Denní dávka je určena věkem pacienta, počátečním množstvím vitaminu v těle. Žena, která se připravuje na mateřství, by měla vzít v úvahu, že v různých stádiích těhotenství potřebuje tělo nerovnoměrné množství retinolu. V následující tabulce je uvedeno, zda užívat vitamínové přípravky před těhotenstvím, v raných stádiích a před porodem.

doba březostizda je lék předepsán nebo ne
příprava na početíužívání léků by mělo být přerušeno 2 měsíce před očekávaným těhotenstvím
od početí do 6 týdnůpříjem je kontraindikován
od 6 týdnů do 3 měsícůpřijetí je doporučeno lékařem
od 3 do 7 měsícůpříjem je kontraindikován
od 7 měsíců před narozením a během období laktacepřijetí je doporučeno lékařem

Příznaky hypovitaminózy

Retinol je sloučenina rozpustná v tucích, která se hromadí v játrech, mozku, očních tkáních a v pohlavních žlázách. Při nedostatečném příjmu látek z jídla tráví tělo v orgánech akumulaci vitamínu. Výsledkem je hypovitaminóza.

Nedostatek vitaminu je způsoben:

 • nedostatečná strava;
 • zažívací poruchy;
 • zhoršená absorpce látek ve střevě.

Hypovitaminóza A je doprovázena následujícími patologickými jevy:

 • sušení a loupání kůže;
 • sušení a zdrsnění sliznic;
 • křehké a matné vlasy;
 • rozvoj noční slepoty;
 • hojný výtok slz, zarudnutí sliznic očních víček;
 • oslabená imunita, tendence k infekčním chorobám;
 • svalové oslabení, bolest ve svalové tkáni;
 • poruchy trávicího traktu;
 • porucha pohlavních orgánů a reprodukčních orgánů.

Nejlepší vitamínové přípravky

Vitamin A v lékárnách se prodává v různých lékových formách: v kapslích, tabletách, ve formě olejovité tekutiny. Látka je také součástí mnoha vitamínových a minerálních komplexů. Níže jsou uvedeny nejlepší léky pro těhotné ženy..

 1. Aevit. Komplexní přípravek ve formě tobolek na bázi sloučenin A a E. Příjem se provádí na 1 tobolce 2krát denně před jídlem.
 2. Aekol. Komplex v kapalné formě, včetně retinolu, tokoferolu a chinonu. Užívejte 1 až 2 lžičky (5 až 10 ml) 2 nebo 3krát denně před jídlem. Recepce obvykle trvá měsíc.
 3. Retinol acetát (palmitát). Kapalný přípravek, ve kterém je vitamin rozpuštěn v oleji. Používá se externě a ústně podle pokynů lékaře.
 4. Rybí tuk. Přínosem léku nejsou jen vitaminy, ale také omega-3 mastné kyseliny. Pijte 2 tobolky denně po jídle.
 5. Tři Vi Plus. Antioxidační komplex, včetně beta-karotenu, tokoferolu, vitamínu C, stopových prvků. Denní dávka - 1 tableta s jídlem.

Předávkovat

Pokud žena žere správně, dostává živiny v optimálním množství pouze z potravy, pak nebude čelit předávkování. Otrava je možná pouze tehdy, pokud se z léčiv používá velké množství retinolu. Proto v prvním trimestru těhotenství a před porodem tyto vitamínové přípravky nemohou být.

Intoxikace jsou doprovázeny následujícími příznaky:

 • nevolnost
 • narušená koordinace pohybů;
 • letargie, ospalost;
 • špatná chuť k jídlu, hubnutí;
 • poškození ledvin a nervového systému;
 • alergická kožní reakce.

Přebytek vitamínu má významný nepříznivý účinek na plod. Dítě vyvíjející se v lůně může mít vnější deformity, defekty vnitřních orgánů, zejména srdce, pohlavních orgánů a nervového systému.

V prvních měsících těhotenství by měla žena dostávat retinol pouze z potravy: mrkev, dýně, meruňky, papriky a další rostlinné produkty žluté, oranžové a červené barvy obsahující beta-karotenový pigment, který se v těle mění v vitamín.

Důležité vitamíny v těhotenství: Jaké jsou výhody vitaminu A?

Každá těhotná žena si musí zajistit všechny potřebné vitamíny. K tomu je třeba čerpat vitamíny z přírodních zdrojů, tj. Z potravin. Vyvážená strava je nejlepším způsobem, jak poskytnout tělu všechny potřebné prvky..

Stává se však, že při správné výživě je nutný další příjem vitaminů.

Než však přistoupíme k takové účinné vitamínové terapii, je nutné zjistit, který nedostatek organických látek v těle převládá, co plod potřebuje pro normální tvorbu a další vývoj.

Výhody vitaminu A

Vitamin A během těhotenství ovlivňuje tvorbu fetální imunity a její růst.

Během těhotenství se vitamin A přímo podílí na tvorbě placenty, červených krvinek - červených krvinek. Kromě toho je jeho přítomnost nezbytná k udržení fungování vizuálního systému, který, jakmile se plod narodí, může výrazně oslabit a dokonce se stát hlavní indikací císařského řezu. Také vitamín A během těhotenství je vynikající léčba, vynikající prevence kožních onemocnění různé povahy, zabraňuje výskytu strií, nechutných cévních sítí v určitých oblastech kůže.

Již bylo prokázáno, že ženy užívající tuto organickou sloučeninu v dostatečném množství nejsou náchylné ke křečím, snášejí toxikózu v lehčí formě a zachovávají si svoji vnější krásu, zrakovou ostrost. Proto je odpověď na otázku, zda je možné během těhotenství pít vitamin A, jednoznačně kladná.

Funkce aplikace

Pokud tělo nedostane potřebné množství vitaminu A, jsou předepsány speciální přípravky pro těhotné ženy s obsahem.

Kdy je třeba vitamín A během těhotenství? Pokud nastávající matka pozoruje znatelný pokles pracovní kapacity, neustále bojuje se zvýšenou ospalostí, jednotlivé objekty jsou stěží znatelné i při námaze orgánu vidění, pak je třeba u takových charakteristických stížností konzultovat lékaře, který individuálně určí vhodnou terapii vitaminy.

Norma této organické sloučeniny je 1,5 mg denně, pokud tělo takové množství neobdrží, projeví se zjevné příznaky hypivitaminózy a je nutné ji brát dodatečně. Je třeba si uvědomit, že nejen nedostatek vitamínů, ale také hypervitaminóza je nebezpečná. Proto je nutné přísně dodržovat předepsané denní standardy pro multivitaminové komplexy.

Pokud žena v průběhu těhotenství užívá vitamin A ve formě tablet, je třeba dávkování dodržovat velmi přísně. při překročení dávek nejsou vyloučeny nitroděložní patologie plodu, zejména vnější deformace narozeného dítěte. Pokud jde o tělo budoucí matky, hlavní nebezpečí spočívá v patologických změnách v kostní tkáni, renální dysfunkci a centrálním nervovém systému.

Důležité! Pokud existuje obecná slabost, zhoršená chůze a nevolnost na pozadí intenzivní léčby vitamíny, měli byste okamžitě konzultovat lékaře s úpravou nebo zrušením léku.

Přírodní a farmakologické zdroje

Jak bylo uvedeno výše, vitamín A a těhotenství jsou zcela kompatibilní pojmy, zbývá jen zjistit, kde získat tento nevyčerpatelný zdroj života?

Vitamin A se nachází v mnoha potravinách, které musíte během těhotenství konzumovat..

Retinol se nachází v mnoha potravinách, včetně:

 • jednotlivé odrůdy tvrdého sýra;
 • vejce v jakékoli vařené formě;
 • máslo;
 • mrkev;
 • játra;
 • oranžové, červené ovoce, zelenina;
 • sušené meruňky a šípky;
 • zakysaná smetana;
 • všechny druhy listové zeleniny;
 • rybí tuk;
 • meruňky.

Právě tyto produkty musí být okamžitě zavedeny do každodenní stravy a mohou být konzumovány v neomezeném množství bez poškození nitroděložního vývoje plodu a zdraví budoucí matky..

Vitamin A se vyskytuje také v lékařských přípravcích. Jak víte, těhotenství významně zužuje seznam léčivých přípravků, avšak jednotlivé multivitaminové komplexy jsou povoleny k použití po celou dobu těhotenství.

Je třeba zdůraznit následující pozice farmaceutického průmyslu:

 • Aevit;
 • Beta karoten je přírodní;
 • Emfetal;
 • Vitrum Prenatal;
 • Hexavit;
 • Duovit;
 • Elevit Pronatal;
 • Splňuje.

Důležité! Před zakoupením některého z nárokovaných léků se musíte navíc poradit se svým lékařem o nepřítomnosti kontraindikací. Je také nutné specifikovat denní dávky a způsob aplikace a poté zjistit, jak dlouho je třeba dodržovat tak intenzivní terapii vitaminy.

Nedostatek vitamínu je stav, který každý člověk zažil alespoň jednou v životě..

A pokud jej v běžném životě můžeme pokrčit rameny a nepřijmout žádné vitaminy (samozřejmě, pokud tomu tak není, když již existují závažné problémy nebo nemoci), pak během těhotenství nelze nedostatek vitamínů jednoduše ignorovat.

A pokud lékař předepíše tyto léky i pro prevenci nedostatku vitamínů, je nutné je užívat, protože tyto látky přímo souvisejí se správným a harmonickým vývojem vašeho dítěte.

Vitamin A během těhotenství: dávkování, účinek na plod, normální

Existují dva typy živin:

 1. hotový vitamin A (retinol);
 2. provitamin A (karotenoidy).

Ready Vitamin A se přímo používá v těle a nachází se v potravinách živočišného původu, jako jsou vejce, mléko a játra. Provitamin A se nachází v ovoci a zelenině, ale vaše tělo musí tento typ převést na retinol..

V přírodě se nachází více než 600 karotenoidů, ale jen málo z nich lze přeměnit na retinol. Beta karoten je nejčastější karotenoid.

Standardem pro měření vitaminu A je EAR (ekvivalent aktivity retinolu), který je založen na účinnosti a zdroji vitamínu A. Jeden mikrogram (μg) retinolu (hotový vitamin A) je roven 1 μg EAR a roven také 12 μg beta-karotenu nebo 24 μg alfa karoten.

Starší měřicí standard, který se stále používá (zejména na etiketách potravin), je použití mezinárodních jednotek nebo ME. ME je docela obtížné převést na EAR, protože konverze závisí na typu vitaminu A, například 900 mikrogramů EAR může být od 6 000 do 36 100 ME vitamínu A.

Kolik vitamínu A potřebujete (dávkování vitamínu A během těhotenství)?

Norma vitamínu A během těhotenství:

 • Těhotné ženy ve věku 18 let a mladší: 750 mcg EDA za den.
 • Těhotné ženy ve věku 19 let a starší: 770 mcg EDA za den.
 • Kojení žen ve věku 18 let a mladších: 1200 mcg EDA za den.
 • Kojení žen ve věku 19 let a starších: 1300 mcg EDA za den.
 • Těhotné ženy: 700 mcg EDA denně.

Nemusíte dostávat doporučené množství vitaminu A každý den. Místo toho zkuste použít tuto doporučenou sazbu tak, že budete počítat v průměru několik dní nebo týdnů..

Může se stát předávkování vitamínem A?

Normální lidská strava poskytuje tělu velké množství vitamínu A. Je k dispozici v mase, mléčných výrobcích, rybách, vejcích a obohacených cereáliích ve formě hotového vitamínu A (retinol). Vyskytuje se také ve většině druhů ovoce a zeleniny, zejména ve formě karotenoidů..

Během těhotenství je důležité vyhnout se předávkování hotovým vitaminem A, protože to může způsobit vysoké vrozené vady a jaterní toxicitu. Můžete však získat tolik karotenoidů, kolik chcete, z ovoce a zeleniny..

Ženy ve věku 19 let a starší (ať jsou těhotné nebo kojící) by neměly dostávat denně více než 3 000 mikrogramů EDA (nebo 10 000 IU) připraveného vitamínu A z doplňků, živočišných zdrojů a obohacených potravin. U žen ve věku 18 let a mladších je horní limit příjmu 2800 mcg EDA (9333 IU).

To je jeden z důležitých důvodů, proč se nedoporučuje zdvojnásobit příjem vitamínů pro těhotné ženy nebo užívat doplňky, které vám lékař nedoporučuje..

Většina prenatálních vitaminů obsahuje alespoň nějaký vitamin A ve formě beta-karotenu, ale některé multivitaminové komplexy a obohacené potraviny obsahují významné množství hotového vitamínu A.

Před užíváním vždy zkontrolujte etiketu produktu nebo ukažte všechny doplňky svému lékaři..

Ještě jeden okamžik.

Riziko vrozených vad z konzumace příliš velkého množství vitaminu A je důvodem, proč těhotné ženy a ženy, které se pokoušejí otěhotnět, se musí vyhýbat užívání drog nazývaných isotretinoin a jiných léků souvisejících s retinolem, včetně externích drog nazývaných tretinoin, který se používá k léčbě kožních onemocnění.

Potravinové zdroje vitamínu A

Ovoce a zelenina bohaté na beta-karoten (zejména pomerančová a žlutá a listová zelenina) jsou nejlepším zdrojem vitamínu A. Také dostatek vitamínu A můžete získat z obohaceného mléka a obilovin..

Játra (vyrobená z hovězího, telecího nebo kuřecího masa, včetně past a jaterních kol) obsahuje nejvyšší množství hotového vitamínu A - natolik, že byste během těhotenství měli omezit jejich použití na jednu nebo dvě porce za měsíc, abyste si byli jisti, že se vám příliš nedostává rovnou. 85 gramová porce hovězího jater může překročit doporučené denní množství vitaminu A během těhotenství více než osmkrát, čímž překračuje bezpečný denní příjem více než dvakrát.!

Zde jsou některé dobré zdroje výživy vitamínu A:

 • Jeden středně sladký brambor (sladký brambor): 961 mcg EDA (19 218 IU).
 • Konzervovaná dýně 115 g: 953 mcg EDA (19 065 IU).
 • 100 g vařené dýně: 572 mcg EDA (11 434 IU).
 • 60 g syrové mrkve, sekané: 534 mcg EDA (10 692 IU).
 • 75 g vařeného špenátu: 472 mcg EDA (9,433 IU).
 • 80 g melounu: 466 mcg EDA (9,334 IU).
 • 50 g vařené zelí: 443 mcg EDA (8 854 IU).
 • 50 g vařené zelí: 361 mcg EDA (7 220 IU).
 • 30 g obohacené ovesné vločky: 215 mcg EDA (721 IU).
 • Jedno mango: 181 mcg EDA (3 636 IU).
 • 240 ml odstředěného mléka (obohaceného vitamínem A): 149 mcg EDA (500 IU).
 • 240 ml 2% odstředěného mléka (obohaceného vitamínem A): 134 mcg EDA (464 IU).
 • 240 ml plnotučného mléka: 110 mcg EDA (395 IU).
 • 1 polévková lžíce másla: 95 mcg EDA (355 IU).
 • Jedno velké vejce: 80 mcg EDA (270 IU).
 • 90 g vařené brokolice: 60 mcg EDA (1,207 IU).

Mletí, krájení nebo příprava šťávy, jakož i tepelné ošetření usnadňují trávení karotenoidů (provitamin A) v gastrointestinálním traktu. Můžete také absorbovat více, pokud budete jíst malé množství oleje (asi lžičku) spolu s ovocem a zeleninou.

Mohu brát vitamín A během těhotenství??

Většina lidí si ze své stravy získá hodně vitamínu A a prenatální vitamíny také obvykle obsahují vitamin A. Přečtěte si štítek na balení vitamínů, které užíváte, abyste se ujistili, že nedostáváte více, než je doporučená denní dávka..

Pokud si myslíte, že potřebujete další vitamín A nebo pokud máte otázky ohledně vitaminu A ve své prenatální stravě, požádejte svého lékaře o doporučení..

Příznaky nedostatku vitaminu A

Vzhledem k tomu, že požadované množství vitaminu A je z konzumované potravy poměrně snadné, je jeho nedostatek mezi obyvateli vyspělých zemí vzácný, s výjimkou některých nemocí.

Mezi příznaky nedostatku patří zhoršené noční vidění a oslabený imunitní systém. U lidí s nedostatkem může také vzniknout stav zvaný xerophthalmia, který vede k suchu a zahušťování rohovky..

Více informací o příznacích a příznacích nedostatku vitaminu A najdete zde - Nedostatek vitamínu A: příznaky u dospělých a dětí, léčba, prognóza.

Vitamíny pro těhotné ženy - platnost jmenování

Optimálně vyvážená výživa je klíčem k fyziologickému průběhu těhotenství.

Při jídle přijímá ženské tělo potřebné živiny, stopové prvky a vitamíny, které jsou důležité pro vývoj plodu..

Vitamíny pro těhotné ženy mohou přicházet nejen s jídlem, multivitaminové přípravky jsou předepsány tak, aby si udržely svou optimální hladinu.

Jak dlouho trvá užívání vitamínů?

Důležitým faktorem, který ovlivňuje bezpečný průběh těhotenství, je včasný vzhled. Těhotná žena by se měla poradit s gynekologem, zaregistrovat těhotenství před koncem prvního trimestru, tj. Do 12 týdnů.

To vám umožní podstoupit včasné nezbytné klinické a laboratorní vyšetření, jakož i léčebný průběh, pokud je uveden. Lékař může poradit při užívání léků, včetně toho, co by vitamíny měly brát těhotné ženy..

Žena by měla pochopit, že jakékoli užívání léků je během těhotenství přísně omezeno. Toto tvrzení se plně vztahuje na vitamíny..

Není možné plně uspokojit potřeby vyvíjejícího se plodu, proto byly vyvinuty speciální vitamín-minerální komplexy, které odborníci doporučují k použití během těhotenství.

Příjem vitamínů by měl být zahájen ve stadiu přípravy přípravku, kdy pár plánuje těhotenství. Nejprve je to vitamin B 9 (nebo kyselina listová).

Pokud nastávající matka začne brát tento vitamín předem, pak to zabrání dítěti v rozvoji malformací, zejména defektů nervové trubice, duševních poruch.

Během přípravy na těhotenství by žena měla jíst úplně, aby potraviny obsažené ve stravě bohaté na vitamin B 9 byly obsaženy ve stravě v co největší míře.

Jedná se především o tmavě zelenou zeleninu a ovoce (meloun, avokádo, meruňky) a také pečivo z celozrnné mouky a celozrnného chleba.

Správně uspořádaná strava se současným příjmem kyseliny listové ve fázi plánování zajistí normální těhotenství.

Jak důležité je použití komplexních multivitaminových přípravků

Komplex vitamínů pro těhotné ženy je vybrán s ohledem na potřeby těla, takže v každém případě by měl existovat individuální přístup.

Lékař, který pozoruje těhotnou ženu, může poskytnout rady, doporučení, jak dlouho užívat složité léky, v jakém režimu a na jak dlouho.

Není bezpečné začít užívat vitamínové komplexy na vlastní pěst, protože tato skupina léků se liší v dávkách, v nichž jsou obsaženy vitaminy a minerály. Existuje riziko předávkování, které ovlivňuje zdraví těhotné ženy.

Vitaminy, které jsou součástí komplexních přípravků, jsou nezbytné pro normální vývoj plodu, takže jejich příjem je považován za důležitou součást řízení těhotné ženy. Ale v první řadě to není příjem vitamínů a minerálů, ale racionální výživa těhotné ženy. V každodenní stravě musí být vždy přítomny následující potraviny:

 • čerstvá zelenina, ovoce
 • masné a rybí výrobky
 • výrobky z kyseliny mléčné

Další příjem vitamínů by měl být způsoben přítomností určitých okolností, které mohou vést k nedostatku vitaminu v těle těhotné ženy.

Mezi takové okolnosti patří přenosná infekční onemocnění, přítomnost doprovodných nemocí, věk ženy (přes třicet let) a další.

Nezapomeňte vzít v úvahu, jak žena měla předchozí těhotenství.

Každý komplexní přípravek obsahuje odlišné množství vitamínů a minerálů, takže pouze lékař může doporučit užívání konkrétního léku, přičemž vezme v úvahu, jak nejlépe úspěšně kompenzovat nedostatek nebo nadbytek určitého vitamínu.

Hypervitaminóza, která se vyvíjí s iracionálním příjmem vitaminových komplexů, má stejné nepříznivé účinky jako nedostatek vitaminu.

Je důležité zvolit optimální složení léku a vzít jej striktně podle doporučení lékaře.

Je možné najít ty nejlepší vitamíny

Nelze tvrdit, že existují nejlepší vitaminy.

Každý z přípravků má jedinečné složení vstupujících složek, takže je důležité zvolit pro každou konkrétní těhotnou ženu nejvhodnější komplex vitamínů..

Je zvláště důležité, aby těhotná žena pochopila, že vitamíny jsou také léky, a proto je nutné přísně dodržovat pokyny lékaře, který ženu během těhotenství pozoruje..

Řadu komplexů vitamínů a minerálů představují následující léky:

 • Elevit
 • "Řídit"
 • Vitrum Prenatal a Vitrum Prenatal forte
 • "Abeceda"
 • "Vyhovuje mámě"

Tyto léky plně neodrážejí celý seznam produkovaných vitamínových komplexů pro těhotné ženy. Ženy velmi často získávají vitamíny samy o sobě, proto by se při schůzce s gynekologem mělo konzultovat s lékařem, zda je třeba brát vitamíny nebo minerály v oddělené formě..

U těhotné ženy pracují všechny orgány a systémy se zvýšenou zátěží, což je fyziologický rys. Za těchto okolností je důležité přijmout preventivní opatření, jejichž cílem je zabránit rozvoji komplikací spojených se stavem dekompenzace..

Vitamín-minerální komplexy jsou účinným prostředkem prevence, takže byste je neměli odmítnout brát, pokud gynekolog vidí indikaci tohoto stavu.

Racionální výběr vitamínů brání rozvoji alergií, které lze často pozorovat v případě nesprávného užívání léku.

Pokud je známo, že těhotná žena je alergická na vitamíny B nebo na jiné složky, lze doporučit vitamíny, ve kterých jsou vitamíny a minerály distribuovány odděleně v tabletách, takže můžete vynechat užívání tablet obsahujících vitamíny této skupiny..

Rada

Vitamíny pro těhotné ženy v 1. trimestru se užívají přesně podle indikací. Těhotná žena by měla pravidelně užívat kyselinu listovou, což je prostředek k prevenci závažných malformací plodu, zejména defektů nervové trubice..

Při nedostatečném příjmu kyseliny listové se zvyšuje riziko vzniku závažných důsledků pro vyvíjející se plod, protože tento vitamín zajišťuje fungování imunitního systému, nervového systému těla.

Procesy buněčného dělení se vyskytují u kyseliny listové..

Během těhotenství dochází k nárůstu potřeb ženského těla u tohoto vitamínu, takže je nutné tento nedostatek kompenzovat tím, že vezmete lék ve formě tablet.

V současné době se vyrábí forma vitaminu, která může poskytnout denní potřebu jedné dávky léčiva, což je velmi praktické z hlediska praktického použití..

Bylo prokázáno, že při normálním fungování zažívacího traktu produkuje střevní mikroflóra kyselinu listovou v malém množství, ale toto množství je pro tělo těhotné nedostatečné.

Řada odborníků doporučuje užívat vitamín E během prvního trimestru.

V tomto ohledu existují protichůdné názory, protože existuje vysoké riziko předávkování v důsledku skutečnosti, že se tento vitamin dokáže akumulovat v tukové tkáni (je rozpustný v tucích)..

Možné riziko předávkování lékem by nemělo být podceňováno, proto byly vyvinuty dávky, které jsou optimální pro lidi v jejich normálním stavu i během těhotenství. Tyto dávky musí být přísně dodržovány..

Funkce managementu těhotných žen ve druhém a třetím trimestru

Bylo by špatné tvrdit, že pro těhotné ženy existují lepší vitamíny, a měly by se užívat pouze ty. Otázka výběru komplexního vitamínového a minerálního přípravku je individuální.

Ovlivňuje nejen zdraví ženy a povahu průběhu těhotenství, ale také oblast bydliště a roční dobu. V některých lécích mohou chybět základní vitamíny a minerály, jako je jód..

V tomto případě je možné jeho nedostatek kompenzovat užitím jódových přípravků a speciální stravy.

Jednou z vážných komplikací těhotenství je hrozba ukončení nebo předčasného porodu. V tomto případě odborníci doporučují užívat takové vitamínové komplexy, které obsahují velké množství hořčíku.

Hořčík má příznivý vliv na průběh těhotenství, protože pomáhá uvolňovat svaly dělohy a normalizovat krevní oběh v systému fetoplacentálního komplexu.

Pokud je žena ohrožena potratem nebo ukončením těhotenství, je účinným profylaktickým užíváním multivitaminových přípravků s velkým množstvím hořčíku..

Nejrozšířenější komplex vitamínů "Elevit".

Užívání drog, které obsahují velké množství hořčíku v prvním trimestru těhotenství, je nepřiměřené. V současné době jsou brány v úvahu další mechanismy pro rozvoj hrozby předčasného přerušení nebo potratu..

Hořčík nebude mít terapeutický účinek, protože citlivost na hořčíkové přípravky se vyvíjí až ve druhém trimestru těhotenství.

Z tohoto důvodu by měl být jakýkoli lék dohodnut se svým lékařem..

Zvláštní pozornost je věnována stavu štítné žlázy. Pokud dojde k dysfunkci tohoto orgánu, měla by být těhotná žena sledována společně s endokrinologem, který předepisuje speciální terapii.

V řadě vitamínových komplexů pro těhotné ženy jód v kompozici chybí, proto je třeba tuto vlastnost vzít v úvahu při předepisování terapie.

Jodové přípravky mohou být zahrnuty samostatně jako součást komplexní terapie..

Jaké jsou vlastnosti užívání vitamínů během těhotenství

Multivitaminové přípravky schválené pro použití během těhotenství jsou velmi rozmanité..

Těhotné ženě se nedoporučuje začít užívat vitaminy samostatně, protože to může způsobit vážné poruchy v podobě hyper- nebo hypovitaminózy..

Většina odborníků předepisuje komplexní léky, počínaje druhým trimestrem těhotenství. V dřívějších termínech je rozumné brát potřebné vitaminy zvlášť (může to být vitamin E nebo kyselina listová)..

Velmi důležité je, jaké roční období bere těhotná žena vitamíny. Pokud se to shoduje s obdobím podzim-zima, je důležité začít brát speciální komplex vitamínů.

V této době se zvyšuje riziko vzniku různých nachlazení, virových onemocnění, takže by měla být přijata preventivní opatření zaměřená na posílení imunity.

Jiná situace nastává, pokud těhotná žena žije v teplém klimatu, kde je možnost jíst velké množství čerstvého ovoce a zeleniny. V tomto případě se nedostatek vitamínů a minerálů v těle zřídka vyvíjí..

Nejoptimálnější je průběh příjmu komplexních vitamínových přípravků pro těhotné ženy. Doporučuje se užívat lék po dobu tří týdnů a pak si dát přestávku na jeden týden.

V budoucnosti může být průběh užívání vitamínů opakován v závislosti na klinické situaci. Nepřetržité používání po dlouhou dobu bude více poškozovat zdraví matky a vyvíjejícího se plodu než přínos.

Při výběru komplexu vitamínů a režimu přijímání je důležité dodržovat zásadu racionálního přístupu..

Články O Neplodnosti