Hlavní Analýzy

Naši odborníci

Časopis byl vytvořen, aby vám pomohl v těžkých dobách, kdy se vy nebo vaši blízcí potýkáte s nějakým zdravotním problémem!
Allegolodzhi.ru se může stát vaším hlavním pomocníkem na cestě ke zdraví a dobré náladě! Užitečné články vám pomohou vyřešit problémy s pokožkou, nadváhou, nachlazením, řeknou vám, co dělat s problémy s klouby, žilami a zrakem. V článcích najdete tajemství, jak udržet krásu a mládí v každém věku! Ale muži nezůstali bez pozornosti! Pro ně je zde celá sekce, kde najdou spoustu užitečných doporučení a rad ohledně mužské části a nejen!
Všechny informace na webu jsou aktuální a dostupné 24/7. Články jsou neustále aktualizovány a kontrolovány odborníky v oblasti medicíny. Ale v každém případě si vždy pamatujte, že byste se nikdy neměli sami léčit, je lepší kontaktovat svého lékaře!

Přípravky s jódem při plánování těhotenství: proč jsou potřebné, jak si vybrat

Těhotenství je velkou zátěží pro tělo, protože za těchto 9 měsíců je zodpovědný nejen „za sebe“, ale také za růst a vývoj budoucího dítěte. Musíte se připravit na toto rozhodující období předem - včetně potřeby zjistit, zda vaše tělo má dostatek důležitých stopových prvků.

Jedním z nich je jód. Proč předepisovat léky s jódem při plánování těhotenství a proč jsou potřebné a jak si vybrat, přečtěte si níže.

Proč je pro tělo potřebný jód

Jód je nezbytný pro to, aby lidé syntetizovali hormony štítné žlázy. Dostatečný přísun tohoto mikronutrientu je nutný pro rychlou regeneraci tkání a odbourávání tuků, udržování rovnováhy glukózy v krvi, správný krevní tlak a normální srdeční frekvenci.

Při chronickém nedostatku jódu je narušena syntéza hormonů štítné žlázy, což může vést k rozvoji hypotyreózy, což je onemocnění charakterizované nízkou hladinou hormonů štítné žlázy v krvi. V tomto případě se může objevit apatie a ospalost, únava (až do chronické únavy), otok a nadváha, suchá kůže a křehké nehty, poruchy gastrointestinálního traktu, snížená imunita a pocit chladu.

Trvalý nedostatek jódu může mít za následek autoimunitní zánět štítné žlázy a výskyt difúzního strumy.

V jakých procesech se jód podílí na plánování těhotenství a těhotenství?

Nedostatek jódu ovlivňuje reprodukční funkci žen: může způsobit nepravidelnosti v menstruačním cyklu, vyvolat mastopatii a neplodnost. Předpokládá se, že 8 z 10 těhotných žen trpí nedostatkem jódu. Proto je kontrola štítné žlázy stále ve fázi plánování. K tomu je třeba navštívit endokrinologa, provést ultrazvuk štítné žlázy a provést analýzu na hormony štítné žlázy.

Kontrola nedostatku jódu při přípravě na početí je velmi důležitá, protože stav těhotné ženy a správný vývoj plodu závisí na dostatečném obsahu tohoto mikronutrientu. Na samém začátku těhotenství má nerovnováha hormonů štítné žlázy nepříznivý vliv na proces implantace vajíčka plodu do stěny dělohy, což může vést k intrauterinní smrti a spontánnímu potratu..

Štítná žláza u budoucího dítěte se začne tvořit ve 4 až 5 týdnech vývoje plodu. Od 12. týdne je schopen akumulovat jód a produkovat hormony a začne aktivně fungovat, jakmile bude plně tvořen - o 16-17 týdnů. V prvním trimestru jsou tedy při využití zdrojů mateřské štítné žlázy kladeny všechny životně důležité fetální systémy (nervový, kardiovaskulární, reprodukční, muskuloskeletální systém atd.)..

„Podle definice lze zabránit všem onemocněním s nedostatkem jódu, zatímco změny způsobené nedostatkem jódu v perinatálním a postnatálním období života jsou nevratné a prakticky nelze je léčit a rehabilitovat. Hormony štítné žlázy (hormony štítné žlázy - TG), jejichž substrátem pro syntézu je jód, jsou nesmírně důležité pro pokládání a zrání mozku, utváření intelektu dítěte, “říkají odborníci z Endokrinologického výzkumného centra.

Patologie nedostatku štítné žlázy a jódu během těhotenství mohou vést k následujícím problémům:

 • Těžká toxikóza v časném a pozdním těhotenství;
 • Zmrazené těhotenství
 • Potrat nebo předčasný porod;
 • Zpoždění ve vývoji plodu (poruchy vývoje štítné žlázy, reprodukční systém, mozek, sluch, hypoxie, nadváha);
 • Obézní těhotné ženy kvůli metabolickým poruchám;
 • Slabá práce.

Jaká jídla obsahují jód

Je možné obohatit tělo jódem doslova pomocí vzduchu - v tomto ohledu jsou obyvatelé pobřežních měst nejšťastnější. Pokud však k pobřežnímu pruhu existují stovky a tisíce kilometrů, může být efekt mořského vzduchu bohatého na jód ve vašem bytě vytvořen pomocí jodového generátoru, speciálního zařízení, které odpařuje jodidové soli draslíku a zaručuje denní dávku jodu..

Jód můžete získat z řady potravin. Tento sledovací prvek je přítomen v následujících produktech:

 • Produkty mořského původu jsou nespornými vůdci: mořské řasy, mořský kel (řasa), mořské plody (oliheň, ústřice, mušle, krevety), tresčí játra, rybí olej, mořské ryby (treska, tuňák, losos, štikozubec (obsahuje hodně jódu), makrely, platýs, sledě);
 • Živočišné produkty - mléko a mléčné výrobky, kuřecí a křepelčí vejce, pečená krůtí prsa;
 • Rostlinné výrobky - zelená zelenina (zelené fazole, čerstvé bylinky. Špenát), ovoce (banány, jahody, feijoa, brusinky a švestky), pečené brambory, lilek, rajčata, cereálie (pohanka, oves, proso, fazole, hrášek).
 • Jodovaná sůl (současně, pokud používáte přípravky obsahující jód, je lepší použít obyčejnou sůl).

Tepelné zpracování, jak se často stává, ničí strukturu stopových prvků a snižuje výhody produktu. Takže pokud je to možné, potraviny bohaté na jód by měly být podrobeny minimálnímu tepelnému zpracování. Je také třeba věnovat pozornost skutečnosti, že řada produktů ovlivňuje absorpci jódu, mezi nimi - kukuřice, sója, zelí, tuřín, ředkvičky, kopr, hořčice.

Kdy a v jakých dávkách jsou předepisovány léky s jódem plánujícím těhotenství

Aby se zabránilo nedostatku jódu, měly by být přípravky s jódem zahájeny nejméně tři měsíce před těhotenstvím - během plánovacího období. Tělo tedy připravíte na zvýšenou poptávku po jodu.

Podle odborníků Spolkové státní instituce „Endokrinologické vědecké centrum Rosmedtechnologie“ se „doporučuje, aby všechny ženy v reprodukčním věku žijícím v oblasti nedostatku jódu, které také plánují těhotenství, měly používat jodizovanou sůl ve své stravě nebo léky jodidu draselného v profylaktické dávce 150–200 mcg / den“..

Podle doporučení Světové zdravotnické organizace přijaté v roce 2007 je denní dávka jodu:

 • Zdraví dospělí a dospívající od 12 let - 150 mcg;
 • Starší - 100 mcg;
 • Těhotné a kojící ženy - 250 mcg;
 • Kojenci (do 2 let) - 90 mcg.

Někteří odborníci se domnívají, že denní dávka těhotné ženy by měla být 220 mikrogramů jódu, a během laktace - 225-350 mikrogramů nebo 270-290 mikrogramů. Pozor: nemedikujte a nepředepisujte léky, poraďte se s odborníkem, který vybere dávku, počínaje aktuálním stavem a potřebami vašeho těla.

Jodové tablety se užívají po jídle a omyjí se velkým množstvím tekutin..

Kontraindikace při užívání jódových přípravků

Přebytek jodu v těle, i když vzácný, ale stále se děje - zatímco není o nic méně nebezpečný než nedostatek tohoto mikronutrientu. Příliš mnoho jódu v těle může mít za následek zhoršení vývoje plodu a dokonce potrat nebo předčasný porod. Nepřekračujte proto dávku předepsanou lékařem..

Příznaky předávkování jsou:

 • Kovová chuť v ústech;
 • Otok;
 • Vyrážka na akné;
 • Rýma
 • Slinění a slzení;
 • Horečka, horečka;
 • Tachykardie;
 • Bolesti hlavy, ospalost;
 • Průjem, zvracení;
 • Hnědý plak v jazyku.

Dávejte pozor na možné problémy při užívání jodových přípravků během těhotenství, pokud máte nebo máte onemocnění ledvin, zhoršenou funkci jater, hypertyreózu, alergické reakce na jódové přípravky.

Příklady značek léčiv s jódem

Pokud jde o druh léku a jeho dávkování, je nutné konzultovat endokrinologa a gynekologa.

Nejběžnější drogy s jódem při plánování těhotenství v naší zemi jsou:

 • Jodomarin (100 mcg a 200 mcg) - je předepsán k prevenci nedostatku jódu a léčbě štítné žlázy. Často se předepisují 2 tablety denně po celou dobu těhotenství..
 • Jodid draselný - dobře se vstřebává v těle, rychle proniká do placenty, proto, aby nedošlo k předávkování, striktně dodržujte předepsanou dávku.
 • Mikro jodid (100 mcg) - předepsaný podle indikací v případech, kdy příjem jódu s jídlem je nižší než 150-300 mcg / den.
 • Jódová aktiva - potravinový doplněk k doplnění jódu v těle.

Většina multivitaminů pro těhotné ženy obsahuje jód - takže pokud je budete pít, pak správně spočítejte potřebu dalšího příjmu jódu. Ve většině případů multivitaminy obsahují 150 mcg jodu.

Recenze léků s jódem

Podívejme se, co uživatelé fóra Baby.ru říkají o přípravcích jódu.

"Každý je předepsán Iodomarin 200." Pokud mučíte svého lékaře, zjistíte jednu skvělou zprávu, že každá těhotná žena by ji měla dostat každý měsíc zdarma. “.

"Během celého těhotenství jsem pil Iodomarin 100." A moje matka vypila všechna těhotenství a moji přátelé pili a pili ".

"Šla jsem k endokrinologovi asi 11 týdnů, řekla, že pije" Jodomarin 200 "po celé těhotenství a kojení. Pouze pokud pijete vitamíny, musíte sledovat, že jód není příliš mnoho. Pokud je v vitaminech jód, musí být sníženo dávkování „jodomarinu“..

"Iodomarin mi nebyl předepsán a nikdo mě během těhotenství neposlal endokrinologovi, nemluvě o hormonálních testech." Během kojení však doporučila pediatra (plus Calcemin). Upřímně jsem pil toto i to, i když jsem znovu neprovedl žádné testy. A když bylo dítě ve věku 8 měsíců, stejný pediatr doporučil koupit „jódový majetek“ a ráno dát dítěti preventivní pilulku. Koupil jsem si to, a to jednak za potravinový doplněk, a za druhé, instrukce říká pouze o dávkách pro dospělé a děti starší 12 let. A o takových malých se nemluví, jak se to doporučuje?! Začal jsem hledat na internetu, nenalezl jsem účel „jódového aktiva“ pro děti a obecně z mnoha článků, které jsem četl, jsem dospěl k závěru, že teprve po absolvování testů můžete jod dodatkově brát a nepředepisovat ani pít sám, i když to doporučují lékaři „Pro prevenci“ (bez analýzy hormonů štítné žlázy).

"Jód je užitečný pro správný vývoj dítěte, mělo by se to brát, ale je lepší poradit se s lékařem, ať už je či není." A bylo mi řečeno, abych to vzal během kojení. “.

"Jodomarin 200" - 1 tableta denně, ale lépe, "rovnováha jódu" - stejné dávkování, ale je to náš sovět, více osvědčený "

zjištění

Jód je jedním z nejdůležitějších mikroživin pro lidské tělo, protože normální fungování štítné žlázy závisí na jeho hladině..

Během těhotenství je dostatečné množství tohoto prvku důležité pro správný vývoj plodu a pro blaho budoucí matky, takže byste měli zkontrolovat své tělo ve fázi plánování, aby přijali včasná opatření, aby se zabránilo nedostatku jódu..

Velmi důležitý prvek. Proč je jód potřebný pro nastávající matky??

Nedostatek jódu během těhotenství: příčiny, příznaky, prevence, léky, předávkování a kontraindikace.

Natalya Aleshina novinářka, psychologka, rodičovská odbornice

Co víme o jódu? Dobré antiseptikum, pomáhá při poranění a poranění, jódová síť odstraní modřiny, to je vše. Ve skutečnosti se jód nachází téměř ve všech tkáních lidského těla. Ale jeho hlavní část je součástí hormonů štítné žlázy - trijodtyroninu a tyroxinu, které se vylučují do krve. Hormony štítné žlázy regulují zrání tkání a orgánů, určují jejich funkční aktivitu, růst a metabolismus.

Doma můžete takový test provést. Nakreslete několik linek na hruď tyčinkou namočenou v jodu. A pokud za hodinu zmizí, pak tělo nemá dostatek jódu. Každý lékař samozřejmě řekne, že tento test je velmi přibližný a úplnější informace lze získat až po speciálním krevním testu na hladiny hormonů..

Kam jod jde??

Nedostatek jodu je dlouhodobým problémem lidstva. Někteří odborníci objevují příznaky strumy a dalších onemocnění štítné žlázy dokonce u kojenců na starých ruských ikonách. V současné době žije přibližně dvě třetiny světové populace v podmínkách nedostatku jódu. Od samého začátku se tak stalo, že na některých místech je toho hodně (hlavně jsou to pobřežní oblasti), a na jiných (to je asi 70-80% půdy) - je příliš málo jódu. Bohužel, v naší zemi tento hodnotný stopový prvek velmi chybí v půdě a vodě. Všechny rostlinné, masné a mléčné výrobky tedy nejsou schopny uspokojit potřeby našeho těla pro jód.

Gynekologicko-endokrinologka Irina Mikhailovna Stoleshnikova poznamenává, že nedostatek jódu je patrný zejména v těle novorozenců, těhotných žen a kojících matek. Až 80% těhotných žen trpí nedostatkem jódu. Vysoké procento nedostatku jódu u těhotných žen je docela vysvětlitelné: od prvních týdnů těhotenství jsou na štítnou žlázu ženy kladeny poměrně vysoké požadavky. Důvodem je skutečnost, že potřeba hormonů štítné žlázy v embryu od prvních týdnů těhotenství je velmi vysoká. A tělo matky je nuceno zásobit ho dostatečným množstvím vlastních hormonů. Kromě toho žena sama v souvislosti s vysokou úrovní metabolických procesů v těhotenství potřebuje další množství hormonů štítné žlázy. Současně jsou funkce štítné žlázy během tohoto období poměrně omezené - je to způsobeno tím, že během těhotenství je nejprve zvýšena produkce jódu v moči a štítné žláze postrádá jód. Za druhé, během těhotenství se v důsledku vysoké hladiny estrogenů významně zvyšuje hladina globulinu vázajícího se na tyroxin, a v důsledku toho se zvyšuje hladina celkového tyroxinu (vázaného, ​​hormonálně neaktivní) a hladina volného (hormonálně aktivního) hormonu klesá. Proto, i když na začátku těhotenství byly všechny testy dobré, lékaři doporučují provádět testy každé tři měsíce, protože jak se vyvíjí, dítě narušuje hormonální rovnováhu matky. Při plánovaném těhotenství je vhodné předem provést hormonální test, abyste zkontrolovali štítnou žlázu a v případě potřeby provedli léčbu.

Do vysoce rizikové skupiny patří ženy, které otěhotněly po dlouhodobé neplodnosti. Deficit jodu se může objevit také po dlouhém průběhu léčby některými účinnými léky..

Nedostatek jódu je vážný

Hormony štítné žlázy se podílejí na všech metabolických procesech v těle: na energetickém metabolismu a na práci muskuloskeletálního systému a na tvorbě nervového systému dítěte. A co je nejdůležitější - ovlivňují reprodukční funkci, fyzický a duševní vývoj dítěte. Kromě toho může nedostatek jódu během těhotenství vést k řadě závažných poruch. Zde jsou hlavní:

 • Spontánní potrat. V prvních 12 týdnech těhotenství (dokud se nevytvořila placenta a štítná žláza dítěte) plod žije a vyvíjí se díky hormonům štítné žlázy matky. Pokud má žena patologii štítné žlázy a některé hormony pro dítě nestačily, může existovat hrozba potratu;
 • vady nenarozeného dítěte (mentální postižení). Během těhotenství jsou mentální vývoj a vývoj nervového systému dítěte doslova skoky a meze. Pokud v tuto chvíli nedostane potřebné množství hormonů štítné žlázy, jeho duševní vývoj se zpomalí, a to je bohužel v budoucnu prakticky nenahraditelné;
 • onemocnění štítné žlázy u dítěte. Ve druhém trimestru těhotenství se tvoří štítná žláza dítěte, a pokud v tomto období postrádají určité stopové prvky (zejména jód), může to vést k vrozené patologii štítné žlázy, kterou po narození nelze téměř vyléčit;
 • přepracování, slabost, závratě. Také v těhotenství se může nedostatek jódu projevit ve formě těžké toxikózy a gestózy. U většiny těchto příznaků však ženy obvykle nevěnují náležitou pozornost, protože je považují za běžné jevy během těhotenství. Ale marně;
 • metabolické poruchy u matky a dítěte, v důsledku toho s nadváhou.

Prevence a léčba nedostatku jódu

Nedostatek jódu je patrný zejména v období podzim-zima, kdy v naší stravě dominují rafinovaná jídla, která jsou chudá na vitamíny a minerály. V této době se hlavní metabolismus snižuje, protože štítná žláza funguje jako při „nízkých rychlostech“ a tyto projevy vnímáme jako letargii, apatii, přibývání na váze a únavu..

Existuje mnoho způsobů, jak nasycení těla jódem, vysvětluje gynekologicko-endokrinologka Irina Stoleshniková: mají různé stupně spolehlivosti a různé stupně agresivity. Podle ministerstva zdravotnictví spotřebují obyvatelé Ruska v průměru asi 40–80 mikrogramů jodu denně, zatímco denní potřeba jódu pro dospělého je 100–150 mikrogramů a pro těhotnou a kojící ženu - 200 mikrogramů..

Potraviny bohaté na jód. Pro prevenci nedostatku jódu stačí pravidelně jíst potraviny obohacené jódem. Prvním místem mezi těmito produkty je jodizovaná sůl, která zahrnuje jodid draselný. Pro prevenci nedostatku jódu stačí konzumovat 5-6 gramů takové soli denně s jídlem. Je lepší, pokud sůl bude obsahovat jodičnan K (a ne jodit), pak si zachovává své vlastnosti déle. Jód se však snadno vypaří, takže jodizovaná sůl vyžaduje uctivější postoj. Za prvé, doba použitelnosti takové soli obvykle nepřesahuje tři měsíce a jód již není ve vypršené soli. Za druhé, jodizovaná sůl by měla být zabalena do neprůhledného plastového sáčku nebo fólie a uložena v nádobě s pevně přiléhajícím víkem. A zatřetí, sůl by měla být solena po vaření, protože jód se rychle vypařuje při vysoké teplotě. Ryby, mořské plody, mořské řasy, tomel, paprika a feijoa jsou bohaté na jód. Bílé zelí a ředkvičky naopak naopak z těla vymývají již malé množství jódu. Lékaři proto neschvalovali nedávnou zelnou stravu. Aby však tělo absorbovalo potřebný minerál, musí být gastrointestinální trakt především zdravý. Kolitida, gastritida, duodenitida a jiná podobná onemocnění narušují absorpci střeva. A pak, bez ohledu na to, jak moc konzumujete potraviny bohaté na jód, vše projde vaším cílem. Proto by během těhotenství měla žena věnovat zvláštní pozornost jejím střevům, a pokud by selhala (zácpa), pravidelně ji vypláchněte vodou..

Potravinové přísady obsahující jód, které umožňují individuální úpravu jodu v těle budoucí matky. Jód obsažený v těchto přísadách, asociovaný s proteinovým kaseinem, vstupuje do jater přes trávicí trakt a poté pod vlivem enzymů tělo přijímá jód přesně tak, jak potřebuje. Čím ostřejší je nedostatek jódu, enzymy se stávají aktivnějšími, a proto je štítná žláza začne odebírat z jater. Výsledkem je, že bere přesně tolik jódu, kolik je potřeba. A přebytek jodizovaného proteinu je přirozeně vylučován z těla. Než však začnete užívat potravinové doplňky obsahující jód, musíte se ujistit, že osoba má hypertyreózu. Porušení štítné žlázy je někdy téměř nemožné si to okamžitě všimnout. Lékař by měl předepsat dávku speciálních jodizovaných léků pouze po speciální analýze na hormony.

Injekce jódu pro nastávající matky. Lze je provádět jak během těhotenství, tak krátce před plánovaným početím. Účinek jedné injekce je prodloužen a poskytne ženě jód po celé těhotenství. Pokud je dávka předepsána správně, nebudou mít žádné takové vedlejší účinky nebo negativní důsledky..

Neubližujte

Předávkování a nedostatek jodu - stejně negativně ovlivňuje činnost endokrinního systému. Stále není známo, co je horší. Pokud selže funkce štítné žlázy, veškerý jód se v něm hromadí a nebude spotřebováván k zamýšlenému účelu, který může zase vyvolat řadu závažných onemocnění, která vznikají, tentokrát z nadbytku jodu..

Kromě toho má jód jednu vlastnost - je katalyzátorem mnoha metabolických procesů. Například, pokud mají někteří lidé tendenci růst nádorových buněk, i když prozatím skrytých, může aktivní použití čistého jodu vyvolat růst maligních buněk. Jód by se proto měl užívat pouze v kombinaci s vitamíny a dalšími stopovými prvky. Vitaminy C, D, B, silný antioxidant vitamín E (jeho nedostatek ovlivňuje také funkce endokrinního systému a stav cévní koule) a stopové prvky vápník a selen pomohou lépe absorbovat jód. Mimochodem, musí být zahrnuta do stravy pro téměř každého po 35 letech, a to nejen pro nastávající matky.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Těhotné jódové přípravky: dávkování a pokyny

Mnoho lidí žijících daleko od moře neustále trpí nedostatkem jódu. Denní příjem tohoto stopového prvku je 150 mcg. A během těhotenství to ženské tělo vyžaduje více - až 250 mcg. Vzhledem k tomu, že v mnoha výrobcích je tato látka malá a tepelné zpracování ji snižuje o dalších 30–50%, je třeba, aby nastávající matky musely do stravy zahrnout jódové přípravky pro těhotné ženy..

Těhotné jódové přípravky

Přispívá k rychlé tvorbě kostní hmoty (kostra dítěte se bude vyvíjet správně).
Vývoj mozku a nervového systému nenarozeného dítěte přímo závisí na obsahu tohoto mikroelementu v těle těhotné ženy (nedostatek může vést ke kretinismu dítěte).
Jedním z hrozných důsledků nedostatku látky v těle těhotné ženy může být zmrazené těhotenství, které následně vede k potratu..
Vývoj nemoci, jako je endemická struma (s sebou nese nebezpečí pro tělo nastávající matky a plod dítěte).
Nedostatek jódu, který vznikl během nitroděložního vývoje plodu, nelze v budoucnu kompenzovat..

Příznaky naznačující nedostatek látky

Doma můžete jednoduše a rychle zjistit, že vaše tělo postrádá tento stopový prvek pro práci. Je nutné provést jednoduchý, ale docela spolehlivý test. K tomu použijte vatový tampon, který na kůži nanese několik proužků jodového roztoku. Pokud tyto čáry zmizí do půl hodiny, pak je zjevný nedostatek jódu ve vašem těle.

Jeho nedostatek vede ke snížení tělesné teploty (pacient je v pohodě i za horkého počasí).
Nedostatek tohoto prvku v těle lze posuzovat podle následujících příznaků: bolest hlavy, slabost, problémy s pamětí, poruchy trávení, otoky, poruchy spánku, deprese, poškození paměti, problémy s nehty a vlasy (křehkost), letargie.

Přesné stanovení nedostatku jodu

Aby bylo možné přesně určit nedostatek látky, je nutné darovat krev na obsah tyroxinových hormonů. Tento test se nejčastěji provádí v každém trimestru těhotenství. Podle výsledků předepisuje ošetřující lékař vitamíny pro těhotné ženy s jódem.
Je také prováděn ultrazvuk štítné žlázy (zvětšená štítná žláza je hlavním příznakem nedostatku mikronutrientů - endemický struma). Během těhotenství dochází k rychlé asimilaci jodu plodem a placentou a výskytu strumy. V tomto případě může být průběh těhotenství komplikován časnou toxikózou, hrozbou ukončení těhotenství, zvýšeným tlakem, abrazí placenty a krvácením po porodu.
Potraviny s vysokým obsahem jodu

Více než ostatní měli štěstí obyvatelé pobřežních měst a vesnic. Ze vzduchu nasyceného velkým množstvím mořské vody získávají velké množství jódu. Obyvatelé jiných regionů by měli jíst více produktů obsahujících tento stopový prvek. Tyto výrobky sníží nedostatek tohoto prvku v jejich těle..


Výrobky obsahující jódové prvky lze rozdělit do tří skupin:

 1. Výrobky z moře (mají ve složení většinu této látky).
 2. Živočišné produkty.
 3. Rostlinné produkty.

Obzvláště bohaté na jód:

 • Laminaria nebo mořská kapusta. Tato mořská řasa byla dána ženám před a po narození dítěte ve starověké Číně. Vzhledem k vysokému obsahu jodu se v případě endemického strumy, s problémy s menstruačním cyklem, zlepšuje trávicí trakt..
 • Svou stravu můžete dobře doplnit mořskými rybami (například treskou nebo tuňákem) a mořskými plody (chobotnice, mušle, krevety). Měli by být v nabídce těhotné ženy nejméně dvakrát týdně.
 • Jodovaná sůl a himalájská sůl (existuje názor, že je lepší než první z hlediska nasycení tělem jódu).
 • Mléko (mnoho látek se nachází v mléce a fermentovaných mléčných výrobcích).
 • Křepelčí a kuřecí vejce.
 • Zelená zelenina (zelené fazole, čerstvé bylinky) a ovoce (banány, jahody, brusinky a švestky).
 • Pečené brambory jsou také zdrojem jódu (je lepší používat brambory pečené ve slupce, bramborová kaše je méně účinná).
 • Pečená krůtí prsa (toto dietní jídlo obsahuje stejné množství látky jako krevety).

Těhotné jódové přípravky

Kolik jódu je potřeba pro těhotnou ženu, aby mohla úspěšně pracovat s štítnou žlázou, rozhodněte endokrinologa lékaře. V žádném případě byste se neměli / a sami medikovat (například existuje cukr s kapkou jodového roztoku, lékárenský roztok není určen k perorálnímu podání), může to vést k vážným problémům spojeným s předávkováním.
Přebytek tohoto mikroelementu je mnohem méně běžný, ale je také nebezpečný a také nedostatek. Přebytek jodu může vést k závažným malformacím plodu, k pozastavení vývoje plodu a potratu.
Příznaky předávkování jsou: chuť kovu v ústech, otok a vyrážka a může být také rýma. Lékař může předepsat obvyklé vitaminy pro těhotné ženy s jódem (pokud je nedostatek tohoto stopového prvku malý). A může nabídnout speciální drogy obsahující jód (pokud je jód vážný nedostatek).

Nejoblíbenějšími léky pro těhotné ženy jsou přípravky jodidu draselného:

 • Jodid.
 • Jodomarin. Přiřazení k prevenci a léčbě štítné žlázy. Užívání této drogy nahrazuje nedostatek jódu v těle. To je zvláště důležité během těhotenství a kojení..
 • Jodid draselný. Tento lék se dobře vstřebává v těle a rychle proniká do placenty, takže se ujistěte, že dodržujete správnou dávku, aby nedošlo k předávkování.
 • Jódové aktivum. Biologický doplněk k doplnění jódu v těle. Při nedostatku jodu se složka rychle vstřebává a nadbytek účinná látka neprochází do krevního řečiště, ale přirozeně se vylučuje z těla, aniž by vstoupila do štítné žlázy..

Tyto léky jsou předepisovány v dávce 200-250 mcg za den. Tablety se používají jednou po jídle (nejlépe ráno) a zapírají se velkým množstvím tekutin. Pro prevenci je nezbytné začít užívat jódové přípravky pro těhotné ženy nejméně několik měsíců před plánovaným těhotenstvím. Tím se sníží deficit mikroživin v nejdůležitějším prvním semestru těhotenství..

Ve fázi plánování a během celého těhotenství je nutné jasně sledovat množství jodu v těle. Nezapomeňte provést nezbytné krevní testy, abyste se ujistili, že tělo budoucí matky a nenarozeného dítěte je dostatečné pro vývoj a další růst tohoto stopového prvku..

Jodomarin během těhotenství: jak dlouho trvat?

Jód v lidském těle pochází hlavně z produktů, v nichž je obsažen. Patří sem různé mořské plody, včetně: mořských řas, jater, pohanky, vajec, jablek, tomel a jiné zeleniny, ovoce, bobule, jodizované soli.

I když žijete u moře, stále nemáte dostatek jódu. Proto je těhotným ženám předepisován jodarin, nejoblíbenější a nejbezpečnější droga obsahující jód, která zabraňuje nedostatku jódu u plodu. Na základě názvu můžete pochopit, že tento lék obsahuje jód, který je nezbytný pro správnou tvorbu a vývoj dítěte.

Jak brát jodomarin během těhotenství?

Jodomarin se doporučuje používat do šesti měsíců a během plánování těhotenství. Jeho dávkování je určeno endokrinologem.

Dávka tohoto léku při plánování obvykle na den je 100 mcg. To znamená, že musíte užít 100 mikrogramů jodomarinové tablety denně nebo 200 mikrogramů poloviny tablety jodomarinu denně. V případě, že nastávající matka nepoužila jód ve fázi plánování těhotenství, je nutné je začít užívat ihned po početí a poté v průběhu těhotenství a kojení..

Těhotné léky předepisuje výhradně endokrinolog. Důvodem je skutečnost, že těhotné ženy s přecitlivělostí na jód a také s hypertyreózou jsou jodomarin kontraindikovány. Překročení požadované dávky jodu může v tomto případě vést kromě alergií k krvácení z dělohy a potratu.

Denní dávka jódu pro těhotnou ženu je 200 mcg, takže musíte užít tabletu jodomarinu 200. Pokud nastávající matka pije komplex vitamínů obsahující jód, měla by v tomto případě užít tabletu jodomarinu 100 denně..

Mimochodem, Elevit pronatal, předepsaný lékaři téměř všem těhotným ženám, neobsahuje jód, takže musíte určitě užít dalších 200 tablet Yodomarin. Pouze lékař může říct, jak dlouho by měl být tento lék užíván během těhotenství, ale nejčastěji se to děje po celé období dítě. Tableta se po jídle spolkne a vypije hodně kapaliny.

Proč lékaři předepisují jód těhotným ženám??

Účinná látka léčiva, jodid draselný, se rychle vstřebává a zcela absorbuje lidským tělem. Jód během těhotenství v časných stádiích je nezbytný pro udržení metabolických procesů, pro štítnou žlázu, jakož i pro kardiovaskulární a nervový systém těhotné ženy.

Důvody, proč je Iodomarin 200 předepsán během těhotenství:

 1. Jód v těle se podílí na tvorbě hormonů štítné žlázy, které ovlivňují vývoj mozku nenarozeného dítěte. Pokud tedy v těle nastávající matky není dostatek jodu, je u plodu zvýšené riziko mentální retardace a existuje také pravděpodobnost rozvoje kretinismu (mentální a fyzické retardace), autismu a dětské mozkové obrny. Je prokázáno, že u matek, které užívaly během těhotenství drogy obsahující jód, se děti staly schopnějšími studenty, jejich paměť se lépe rozvinula.
 2. Užívání jodomarinu na začátku těhotenství pomáhá snížit pravděpodobnost potratu a mrtvého porodu..
 3. S nedostatkem jódu se může dítě narodit s malformacemi.
 4. Jód posiluje chrupavku nenarozeného dítěte a podporuje vývoj kostí.
 5. V matčině těle může nedostatek jódu vést ke zhoršení stavu nehtů, kůže a vlasů, ke komplikacím v procesu porodu, ke snížení imunity, výskytu otoků a nadváhy. Po narození mohou být problémy s kojením. Zvýšené riziko poporodní deprese.
 6. Iodomarin v časném těhotenství by měl být užíván ke snížení pravděpodobnosti fetální hypoxie.

Vliv těhotenství na funkci štítné žlázy

Onemocnění štítné žlázy u žen jsou celkem časté - mnohem častěji než u mužů. I ve fázi plánování těhotenství může nedostatek jódu způsobit určité problémy. Patologie štítné žlázy může způsobit neplodnost, obvyklý potrat. Nedostatek jodu během těhotenství má negativní vliv na vývoj plodu.

Frekvence onemocnění štítné žlázy během těhotenství je poměrně vysoká. Asi 2% těhotných žen trpí hypotyreózou (nedostatek štítné žlázy) a u 4% se vyvíjí nodulární struma. Ze všech žen s diagnózou tohoto onemocnění bylo u 15% poprvé zjištěno přesně během těhotenství.

Od prvních týdnů těhotenství se funkce štítné žlázy dramaticky mění. To je způsobeno vlivem hormonů na to, které se začnou intenzivně produkovat u těhotných žen. Největší účinek má chorionický gonadotropin (hCG) vylučovaný placentou. Struktura je velmi podobná hormonu hypofýzy TSH, který stimuluje produkci hormonů štítné žlázy. Proto hCG stimuluje funkci štítné žlázy. Zahajuje vývoj přechodné gestační hypertyreózy (zvýšená aktivita hormonů štítné žlázy).

V první polovině těhotenství je hladina TSH obvykle normální, ale u 20% žen je snížena. Nejnižší hodnoty jsou pozorovány na konci prvního trimestru. Ve druhém trimestru je sekrece TSH normalizována. Během těhotenství se zvyšuje produkce estrogenu. Tyto hormony zvyšují produkci TSH v játrech - tyrexin vázající globulin. Výsledkem je, že hladina hormonů štítné žlázy klesá. Pro kompenzaci tohoto stavu je štítná žláza nucena produkovat je ve větším množství. Proto se v druhé polovině těhotenství zvyšuje produkce TSH, což stimuluje štítnou žlázu.

Jód v těle těhotné ženy

Během těhotenství se zvyšuje používání jodu ve fetoplacentálním komplexu. Plod tvoří samy hormony štítné žlázy. Kromě toho se zvyšuje renální clearance jódu, což navíc stimuluje štítnou žlázu těhotné ženy. Potřeba jodu během těhotenství tedy roste. Proto by měl být jodomarin užíván, zejména v oblastech s nedostatkem jódu v potravě..

U nejméně 20% žen vede stimulace funkce štítné žlázy ke zvětšení velikosti orgánů. K tomu dochází i při normální hladině hormonů. Současně má nedostatek jódu vážné důsledky pro dítě a může narušit vývoj jeho mozku. Proto, podle doporučení WHO, ženy očekávající dítě vyžadují denní příjem 250 mcg jódu.

Iodomarin 200 tuto potřebu během těhotenství zcela nepokrývá. Přesto však při absenci rizikových faktorů i taková dávka s pravděpodobností blízkou 100% vyřeší problém pravděpodobného nedostatku jódu a zabrání dítěti vyvinout komplikace spojené s nedostatkem tohoto mikroelementu..

Je velmi důležité, aby žena měla během těhotenství normální hladinu hormonů štítné žlázy. K tomu je třeba tělu poskytnout jód pomocí jodomarinu. Pokud užívání léku nevede k normalizaci hladiny hormonů štítné žlázy, lze dodatečně předepsat levotyroxin. Je velmi důležité, aby byl volný T4 v normálních mezích. Hraniční hodnoty (na dolním okraji normy) T4 při normální hladině TSH zároveň nenaznačují jmenování substituční terapie levotyroxinem. U těchto pacientů postačuje samotný jodomarin..

Účinky nedostatku jódu

Většina žen nemá nedostatek jódu, i když jodom neberou. Přesto však takové případy nastávají a pro minimalizaci rizik je droga potřebná pro preventivní účely. Přestože je riziko nepříznivých účinků malé, komplikace mohou být velmi nebezpečné a často nevratné..

Rizikové pacienty:

 • zjištěný nedostatek jodu;
 • nízké funkční rezervy štítné žlázy (autoimunitní tyreoiditida, transport protilátek proti peroxidáze štítné žlázy).

Takové ženy jsou vyšetřeny. Vždy jim je předepsán jodomarin a vyšetřen, aby se stanovila hladina hormonů v krvi. Je-li to nutné, provede se oprava hypotyreózy levothyroxinem před koncem těhotenství, a pokud je to nutné, během laktačního období..

Možné účinky nedostatku jódu:

 • difúzní nebo nodulární struma;
 • hypotyreóza: latentní nebo manifestní (projevující se příznaky);
 • fetální struma a hypotyreóza u plodu;
 • nízká inteligence u dítěte;
 • kretinismus - extrémní forma narušení centrálního nervového systému v důsledku nedostatku jódu a hypotyreózy.

Jód v těle těhotné ženy by měl stačit po celou dobu těhotenství. Již v době těhotenství by jódový deficit neměl být. Proto při plánování doporučují brát 150 mcg denně. Je optimální začít užívat 3-6 měsíců před početí. Po potvrzení těhotenství se dávka zvyšuje na 250 mcg, protože potřeby těhotné ženy ve stopovém prvku se zvyšují o 30-50%.

U pacientů s patologií štítné žlázy je signifikantně vyšší riziko abnormalit vývoje plodu. Dosahuje 20-25%. Možný vývoj:

 • hydrocefalus;
 • mikrocefaly;
 • vrozená hypotyreóza nebo tyreotoxikóza u dítěte.

Fetální (intrauterinní) hypotyreóza je doprovázena retardací růstu plodu, sníženou srdeční frekvencí a pozdním výskytem osifikačních jader. Téměř vždy, do té či oné míry, je narušen vývoj struktur centrální nervové soustavy. Při narození může mít vrozenou hypotyreózu. Tento stav trvá 3-4 měsíce. Takové těhotenství je často odloženo. Hmotnost plodu při narození přesahuje 4 kg. Při prohlídce odhalil velký jazyk, modré končetiny, otoky, dušnost, drsný hlas. Dítě je letargické, ospalé, suché pokožky, snižuje se tělesná teplota.

Všem těmto důsledkům lze zabránit. Převážná většina onemocnění štítné žlázy během těhotenství se nevyvíjí, pokud nastávající matka pravidelně užívá jodomarin. I když má chronický autoimunitní zánět štítné žlázy (tyreoiditida), k remisi obvykle dochází během porodu dítěte, což je spojeno s fyziologickou imunosupresí působením uvolněných hormonů.

Lékaři věnují zvláštní pozornost ženám s rizikovými faktory pro onemocnění štítné žlázy. Kontrolují hladinu TSH volného tyroxinu v krvi. Indikace pro takové studie:

 • těžká obezita;
 • zatížená rodinná anamnéza (onemocnění štítné žlázy u příbuzných);
 • žít v oblasti s nedostatkem jódu;
 • historie potratu;
 • jakákoli autoimunitní onemocnění;
 • věk po 30 letech;
 • historie neplodnosti.

V případě detekce snížené funkce štítné žlázy je u těchto pacientů předepsána léčba, která zabraňuje negativním důsledkům pro plod a zajišťuje jeho normální vývoj.

Je možné získat jód z jiných zdrojů?

Jód lze získat z mořských plodů. Ale jen málo žen je konzumuje každý den. Proto pro většinu těhotných žen není tento způsob uspokojení potřeby mikroelementu vhodný.

Jod lze získat z jodizované soli. Je třeba mít na paměti, že lékaři často doporučují, aby těhotné ženy obecně snižovaly příjem soli. To je nutné ke snížení pravděpodobnosti otoku. Během těhotenství se zvyšuje objem cirkulující krve, zvyšuje se zátěž ledvin. Proto někdy dochází k zadržování tekutin v těle, k otokům a ke zvýšení krevního tlaku. Chcete-li se těmto situacím vyhnout, použijte omezení soli. Pokud žena jí převážně nesolené jídlo, nemůže dostat dostatek jódu. Pokud se však neomezuje a spotřebovává pouze jodizovanou sůl, je vývoj nedostatku jódu nepravděpodobný..

Jód lze také získat z jiných léčiv obsahujících jód. Jodomarin není jediný. Existuje mnoho podobných nástrojů.

Kromě toho se jód nachází v některých multivitaminových komplexech pro těhotné ženy. Naučte se složení vitamínů, které si koupíte v lékárně. Vždy ukazuje, zda je ve směsi jód a kolik je obsaženo v jedné tabletě. Mějte na paměti, že jeho optimální množství je 250 mcg za den. Pokud je tento mikroelement v multivitaminovém přípravku o něco menší, není s tím nic špatného. Při absenci zjevných problémů s štítnou žlázou bude i menší množství jódu spotřebovaného denně spolehlivě chránit před nedostatkem jódu a rozvojem hypotyreózy..

Pacientky se často ptají, zda se jodomarin používá během těhotenství, jak dlouho tento lék užívat. Pokud mluvíme o zdraví dítěte, pak je užívání léku nutné během těhotenství i během laktace. Iodomarin lze po ukončení kojení vysadit. Až do této doby bude dítě dostávat jód s mateřským mlékem, takže ho musíte vzít dále. Neměl by tam být žádný problém: lék je levný, bezpečný a nezpůsobuje vedlejší účinky..

Kontraindikace a vedlejší účinky

Je důležité vědět, že jodomarin má kontraindikace pro použití během těhotenství:

 • idiosynkrasy jodu;
 • toxický adenom štítné žlázy;
 • tyreotoxikóza;
 • herpetiformní dermatitida Dühring.

Užívání profylaktického jodomarinu obvykle nezpůsobuje žádné vedlejší účinky. Musíte však použít lék ve správném množství, abyste se vyhnuli předávkování. Projevuje se takto:

 • chuť kovu v ústech;
 • zánět sliznic a jejich otoky (rýma, zánět spojivek);
 • jódová horečka a akné;
 • sliznice mohou zhnědnout;
 • zvracení, průjem a bolest břicha;
 • dehydratace.

Pokud se objeví některý z výše uvedených příznaků, musíte okamžitě navštívit lékaře a zastavit lék.

Pamatujte, že pokud vám lékař předepsal jodomarin během plánování těhotenství a během těhotenství, toto doporučení by nemělo být opomenuto. Jen tableta jodomarinu 200 denně se vyhne mnoha zdravotním problémům.

Proč jsou těhotným ženám předepisovány jodomarin?

V Rusku asi 70% populace postrádá jód. Tento prvek je důležitou součástí hormonů produkovaných štítnou žlázou. Se snížením jeho aktivity je narušen metabolismus, inteligence, pracovní kapacita je snížena a objevuje se podrážděnost. Nedostatek jódu se zhoršuje v různých životních obdobích: v adolescenci, ve stáří i během těhotenství a kojení. Prevence nedostatku jódu při porodu dítěte by měla být prováděna po dobu všech 9 měsíců. Nedostatek tohoto prvku vede k závažným komplikacím, z nichž nejnebezpečnější jsou potraty, zpoždění mentálního vývoje dítěte. Jodomarin během těhotenství je předepsán téměř všem ženám. Je to nejběžnější lék pro prevenci deficitu..

Indikace a kontraindikace jodomarinu během těhotenství

V Rusku se nedostatek jódu vyskytuje ve všech regionech, dokonce i v Primorye. V tomto ohledu byl přijat model obecné prevence nedostatku. Těhotné ženy potřebují tento prvek v ještě větším množství než jiné skupiny lidí, protože je nezbytné pro normální vývoj plodu, zejména jeho nervového systému.

Denní potřeba těhotných a kojících žen v jódu je 200 mcg. Současně s jídlem se dodává v průměru asi 40-60 mikrogramů. Je zřejmé, že léky obsahující jód nelze vyloučit. Těhotenství lze tedy považovat za jednu z indikací užívání jodomarinu. Tento lék je předepsán, aby se zabránilo patologickým vývojům plodu a spontánnímu potratu.

Kontraindikace pro použití léčiva jodomarin během těhotenství jsou hyperterióza, přecitlivělost na farmakologické dávky jódu, rakovina štítné žlázy (nebo její podezření). Také by se neměl používat pro hypotyreózu způsobenou nedostatkem jódu, ale jinými příčinami..

Jodomarin a těhotenství: pokyny

V těle zajišťuje jód normální fungování štítné žlázy. Podílí se na produkci hormonů. Pokud tento prvek nestačí, je narušena funkce nervového systému, srdce a imunita. Člověk pociťuje konstantní únavu, podrážděnost, zhoršuje se paměť, snižuje výkon, snižuje sexuální touha, objevují se bolesti hlavy a svalů.

Během těhotenství se zvyšuje potřeba tohoto stopového prvku. Přijetí jodomarinu vám umožní vyhnout se zdravotním problémům nejen u matky, ale i u dítěte.

Jodomarin v raných fázích

V počátečních stadiích těhotenství je jodomarin zvláště potřebný pro ženu, protože dítě dosud nemá vlastní štítnou žlázu a jeho stav je zcela určen hormonálními matkami. V 1. trimestru probíhá pokládání a formování všech orgánů a systémů. Nedostatek jódu způsobuje změnu hladin hormonů u žen, což může tyto procesy ovlivnit. Tvorba mozku plodu je nejvíce narušena a následně se vyvíjejí vážné patologie v psychomotorické sféře (cretinismus).

Užívání jodomarinu během těhotenství a během jeho plánování snižuje riziko potratu a zastavení vývoje plodu. Aby bylo tělo připraveno k porodu dítěte, je vhodné začít pít tablety šest měsíců před domnělým počátkem.

Jodomarin v pozdních fázích

Když lékař předepíše jodomarin během těhotenství, žena klade otázku: jak dlouho mám brát lék? Potřeba jódu zůstává vysoká během všech 9 měsíců, stejně jako během kojení.

Pokud tento prvek ve druhém a třetím trimestru nestačí, riziko vzniku hypoxie u plodu, malformací, vrozená hypotyreóza je vysoká. V pozdějších stádiích je aktivní růst a vývoj kostry.

Na úrovni kostní tkáně se hormony štítné žlázy podílejí na dvou procesech:

 • v dělení buněk, z nichž se tvoří kosti;
 • při ukládání minerálů - vápníku a fosforu - v kosti.

Vývoj kosti a chrupavkové tkáně tedy přímo závisí na příjmu jodu v těle nenarozeného dítěte.

Iodomarin je nezbytný pro ženu nejen během těhotenství, ale i při kojení. Nedostatek jódu může způsobit nedostatečné mléko av závažných případech - úplné zastavení jeho produkce.

Jak brát jodomarin během těhotenství

Iodomarin 200 se nejčastěji předepisuje během těhotenství, návod k použití obsahuje informace, že pro nastávající matky stačí užít 1 tabletu denně. Číslo "200" v tomto případě znamená množství jodu v 1 ks. (200 mcg).

Pokud je v nejbližší lékárně pouze Iodomarin 100, bude během těhotenství nutné užít 2 tablety denně. Stejné dávkování je relevantní pro období kojení..

Jodomarin během těhotenství jako prostředek k prevenci nedostatku by měl být užíván 1krát denně po jídle. Existuje názor, že absorpce jódu bude lepší, pokud užijete tabletu s mlékem, ale neexistují pro to žádné klinické důkazy. Můžete pít lék s jakoukoli tekutinou.

Jak pít iodomarin během těhotenství? Tělo každé ženy je jedinečné, takže přesné dávkování jodomarinu během těhotenství určí lékař.

Možné nežádoucí účinky

Jodomarin během těhotenství předepisují lékaři téměř beze strachu, protože vedlejší účinky jeho podávání jsou velmi vzácné. Všechny se týkají případů individuální nesnášenlivosti na farmakologické dávky jódu - více než 1 000 mcg / den. Jinými slovy, při nadměrném užívání léku se mohou vyvinout nežádoucí účinky. Dávka jodomarinu během těhotenství je 200 mcg / den, nazývá se fyziologická a nemůže poškodit dítě ani matku..

Pokud omylem vypijete velké množství tablet, musíte okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Může se objevit průjem, bolest břicha, nauzea, zvracení, chuť kovu v ústech a ztmavnutí sliznic..

Během těhotenství brání příjem dostatečného množství jódu ženskému tělu zpomalení intrauterinního růstu, poruchy tvorby nervového a kosterního systému plodu a výskyt hypotyreózy u novorozence. Jedním z nejzávažnějších důsledků nedostatku jódu je potrat, kretinismus u dítěte (mentální a fyzická retardace). Tento prvek také chrání zdraví nastávající matky: normalizuje metabolismus, slouží jako prevence některých onemocnění endokrinního, nervového a kardiovaskulárního systému.

Nejlepší je začít pít tablety jodomarinu ve fázi plánování těhotenství, lék má pozitivní vliv na kvalitu reprodukčního systému. Během těhotenství je nutné ji užívat nepřetržitě v dávkách doporučených lékařem. Po narození dítěte přispívá k produkci dostatečného množství mateřského mléka. Jak brát a kolik pít jodomarin během těhotenství a po porodu, to řekne odborník.

Autor: Olga Khanova, doktorka,
speciálně pro Mama66.ru

Články O Neplodnosti