Hlavní Zdraví

Tělesná teplota je důležitým ukazatelem stavu těhotné ženy

Stránka poskytuje referenční informace pouze pro informační účely. Diagnóza a léčba nemocí by měla být prováděna pod dohledem odborníka. Všechny léky mají kontraindikace. Je nutná odborná konzultace!

Koncept bazální teploty

Bazální teplota označuje ukazatele získané v klidu v ústech, pochvě nebo konečníku. Podle těchto údajů lze posoudit menstruační funkci ženy.

Měření bazální teploty se používá pro:

 • detekování ovulace;
 • stanovení těhotenství podle teploty;
 • antikoncepce
 • posouzení stavu a identifikace odchylek v endokrinním systému.

Zejména se doporučuje sledovat bazální teplotu u žen, které se dlouhodobě pokoušejí otěhotnět, které již měly potraty nebo hrozí přerušení během současných nebo předchozích těhotenství..

Měření bazální teploty pro antikoncepci je možné, protože jsou identifikovány nejnebezpečnější dny, u nichž je nejpravděpodobnější pravděpodobnost otěhotnění. Všechny moderní antikoncepční prostředky však mnohem účinněji chrání před nechtěným početím a také zabraňují přenosu pohlavně přenosných infekcí. Proto odborníci v současné době antikoncepci tímto způsobem vítají.

Bazální teplota v nepřítomnosti těhotenství

Pro ty, kteří jen sní o mateřství, je měření bazální teploty jednoduchým a dosti spolehlivým způsobem, jak určit ovulaci. Tato metoda může detekovat nástup příznivých dnů pro početí dítěte. Změnou těchto údajů lze těhotenství určit v rané fázi, téměř okamžitě po početí.

Stanovení ovulace se provádí za účelem nalezení nejvhodnějšího okamžiku pro početí dítěte. Tím se výrazně zvyšuje šance na otěhotnění, protože je možné přesně identifikovat dobu zrání vajíčka. Nejvýhodnější období pro početí je několik dní před a doba ovulace samotná.

Při absenci patologie menstruačního cyklu budou indikátory bazální teploty následující:
1. Pod 37 o C (obvykle 36,6 až 36,8 o C) před ovulací (tj. Přibližně do poloviny cyklu) - první fáze.
2. Zvýšení bazální teploty nejméně o 0,4 o S druhou fází (fáze luteu corpus).

Normálně by bazální teplota ve druhé fázi neměla být nižší než 37 o C. Pro většinu žen zůstává v oblasti 37,4 až 37,5 o C. Tento ukazatel klesá na počáteční úroveň 1 - 2 dny před nástupem menstruace nebo první den menstruace. Absence poklesu je docela přesným příznakem těhotenství. Tímto způsobem se měří bazální teplota pro stanovení těhotenství..

Zvýšení bazální teploty ve druhé fázi je fyziologické a je spojeno s účinkem progesteronu, který připravuje stěnu dělohy pro případnou implantaci oplodněného vajíčka. Pokud k tomu dojde, pak hormonální pozadí a tím i ukazatele teploty zůstávají v prvních měsících těhotenství stejné.

Jak správně změřit bazální teplotu na
těhotenství?

Těhotenství lze určit základní teplotou, pokud jsou všechna měření provedena správně. Je známo, že faktory jako denní doba, fyzická aktivita, stres, přehřátí, stravování a mnohem více ovlivňují získané ukazatele..

Měření bazální teploty během těhotenství se provádí podle stejných principů jako před těhotenstvím. Abyste získali přesná data, musíte dodržovat následující pravidla:

 • Měřte teplotu ráno, bezprostředně po probuzení, před jakoukoli fyzickou aktivitou, včetně vstávání z postele a otevření očí, abyste vyloučili jakékoli dráždivé faktory (teploměr by měl ležet vedle postele, například na nočním stolku).
 • Ideální by mělo být měření bazální teploty během těhotenství nebo před těhotenstvím prováděno současně, ale pokud jste museli vstávat dříve - je to určeno před vstáním z postele..
 • Začátek měření by měl odpovídat prvnímu dni cyklu, nejméně po 5-6 hodinách klidného spánku (alespoň 3 hodiny v řadě).
 • Teplota by měla být stanovena na stejnou dobu, se stejným teploměrem (je bezpečnější používat elektroniku): 5-10 minut s rtuťovým teploměrem nebo 10 sekund s elektronickým.
 • Nejspolehlivější je měření rektální teploty během těhotenství, nikoli orální nebo vaginální.
 • Při určování teploty v ústech je teploměr držen pod jazykem, asi polovina je vložena do vagíny, musí být zavedena do konečníku s lubrikací.
 • Vyjímají teploměr ne pro základnu, ale pro horní část.
 • Získaná data jsou neinformativní s použitím perorálních kontraceptiv, hormonálních a sedativ, konzumace alkoholu.

Bazální teplota během těhotenství

Pravděpodobné příznaky těhotenství při bazální teplotě budou:

 • zvýšená teplota během těhotenství trvá déle než obvykle (nejméně o 3 dny déle než v normální fázi corpus luteum);
 • někdy lze pozorovat třetí skok teploty;
 • doba trvání druhé fáze (fáze corpus luteum) - více než 18 po sobě následujících dnů.

Normální bazální teplota během těhotenství:
1. Normálně zůstává bazální teplota během těhotenství zvýšená, jako ve druhé fázi menstruačního cyklu (až do přibližně 37,1 - 37,3 o C).
2. Po dobu delší než 4 měsíce (přibližně po 4 týdnech) se ukazatele postupně snižují. Například bazální teplota 36,9 o s těhotenstvím po 5 měsících - normální.

Po 20. týdnu těhotenství je měření bazální teploty již neinformativní a neprovádí se. Do této doby musí být stanovování nadále prováděno. Snížená bazální teplota v prvních měsících těhotenství tedy může znamenat změnu hormonálního pozadí (nedostatek progesteronu), a tedy - hrozbu přerušení nebo zastavení vývoje plodu. Teplota během zmrazeného těhotenství klesá o 0,8 - 1 ° C a stává se stejná jako v první fázi cyklu.

Zvýšená data také mluví o patologii. Například bazální teplota během těhotenství 37,6 o C může naznačovat zánětlivé procesy a pokud ukazatel na teploměru dosáhne 38 o - čas, aby se spustil poplach. Zvýšená bazální teplota může být v některých případech pozorována při mimoděložním těhotenství.

Se zvýšením i snížením bazální teploty byste se měli okamžitě poradit s odborníkem.

Graf teploty během těhotenství je sestaven pro vizuální pozorování výkyvů v prvních čtyřech měsících. Současně jsou získané výsledky měření zapsány do tabulky a označeny také na hotové šabloně, takže je získána teplotní křivka.

Horečka během těhotenství: příčiny

Během těhotenství může tělesná teplota stoupat z různých důvodů. Změna jejích ukazatelů může být fyziologická, je důsledkem změn hormonálního pozadí a termoregulačních procesů u budoucí matky a může být projevem řady nemocí.

Zvýšená tělesná teplota během těhotenství může mít následující příčiny:
1. Jednotlivé charakteristiky těla těhotné.
2. Infekční onemocnění (ARVI, střevní infekce).
3. Jiné, vzácnější příčiny (alergické reakce, akutní chirurgická patologie, neinfekční zánětlivé procesy).

Podívejme se na ně podrobněji:

Individuální charakteristika těla

Normální teplota během těhotenství může být mírně zvýšena. Jak již bylo zmíněno, v souvislosti s novým stavem ženského těla se mění hormonální pozadí a procesy termoregulace. Mnoho nastávajících matek neustále cítí horečku, ale zároveň se cítí dobře a nevyskytují se žádné příznaky nemoci.

Charakteristické rysy tohoto stavu:

 • obvykle teplota kolísá v rámci malých subfebrilních číslic (přibližně 37-37,5 o C);
 • během těhotenství tato teplota trvá dlouhou dobu (někdy až do samého narození);
 • žádné příznaky nemoci.

Pokud se však nastávající matka ocitne při zvýšené teplotě, měla by to být nahlášena specialistovi. Ať už se jedná o variantu normy, nebo o projev nemoci, pouze lékař může po nezbytném vyšetření posoudit. Teprve po obdržení negativních výsledků lze za fyziologickou považovat teplotu 37 o C nebo o něco vyšší během těhotenství. Pokud jsou vyloučeny všechny příčiny subfebrilního stavu - neměli byste se bát ani přijímat žádná opatření.

Infekční choroby

Charakteristické znaky zvýšené teploty během infekčních procesů:
1. U SARS a dalších infekčních chorob může teplota během těhotenství stoupnout na 38 ° C a vyšší.
2. Jsou přítomny další příznaky nemoci, například těhotná žena může mít bolesti v krku, horečku, kašel, rýmu.

Při malém i pozdním těhotenství může horečka a infekční onemocnění, která ji způsobují, vést k potratům a předčasným porodům, výskytu různých malformací u dítěte a způsobit infekci plodu. Proto je s nástupem horečky a dalších příznaků nemoci nesmírně důležité včas konzultovat lékaře..

Nastávající matka se zvýšením teploty by měla dodržovat řadu pravidel:

 • Poraďte se s lékařem včas. Terapeut by se měl zabývat léčbou a diagnostikou nemocí těhotné ženy společně s porodníkem-gynekologem.
 • I když jsou příznaky onemocnění mírné (například teplota 37 o C a rýma během těhotenství), musí být ohlášeny odbornému lékaři..
 • Je lepší se vyhnout návštěvě klinik, zejména během epidemií - zavolat lékaře doma.
 • V žádném případě byste neměli užívat léky sami, protože většina z nich je kontraindikována u těhotných žen..
 • Terapie „doma“ je také lepší nezneužívat. Těžké pití v pozdějších fázích tedy může přispět k výskytu otoků a mnoho bylin je kontraindikováno.

Kromě akutních respiračních virových infekcí může být zvýšená teplota těhotné ženy spojena s dalšími infekčními chorobami. Horečka a rozrušená stolice může být projevem střevní infekce. V některých případech je dokonce potřeba léčit nemoc v nemocnici pomocí infuzního (tj. Intravenózního) podávání léčiv. Současně může být v raných stádiích normou nevolnost, zvracení a mírná teplota subfebrilů a ukazují na toxikózu.

Močové cesty a ledviny jsou běžným cílem pro patogeny. Existují nemoci, jako je pyelonefritida, cystitida. Zejména jejich vzhled je charakteristický pro pozdní období, kdy zvětšená děloha tlačí na nedaleké močové cesty. V důsledku toho může dojít k narušení odtoku moči a vytvoří se příznivé podmínky pro množení mikroorganismů. Proto může být zvýšení tělesné teploty během těhotenství spojeno například s exacerbací chronické pyelonefritidy nebo s akutním procesem. Kromě horečky je toto onemocnění doprovázeno tažením v dolní části zad, bolestivým močením a některými dalšími příznaky.

Neměli bychom zapomenout na takový důvod teploty u těhotných žen, jako jsou dětská infekční onemocnění. Budoucí matky, stejně jako všichni ostatní, jsou náchylné k chorobám, jako jsou plané neštovice, spalničky a další. Některé z nich (například zarděnky) mohou navíc pro plod představovat vážné nebezpečí. Všechny tyto infekce jsou doprovázeny těžkou horečkou (může být teplota 38,5 o C a vyšší) a výskytem vyrážek na kůži. Ženy v pozici, zejména ty, pro které z osobních přání nebo z jiného důvodu nedostaly preventivní očkování, by se proto neměly nemocným lidem a karanténním místům vyhýbat..

Jiné důvody

Horečka během těhotenství: léčba

Nejlepší bude samozřejmě, pokud během těhotenství nemusíte brát léky na teplotu a jiné projevy nemoci. Často je však nutné předepisovat léky.

Ke snížení tepla během těhotenství můžete použít následující nástroje:
1. Alternativní metody léčby.
2. Léky.
3. Další podpůrné terapie (např. Fyzioterapeutické postupy).

Lidové metody

Měli byste být velmi opatrní ohledně alternativních léků na teplotu během těhotenství, jejichž recepty jsou k dispozici na internetu, v příručkách nebo u známých babiček. Mohou obsahovat byliny a další látky, které se v současné době u nastávajících matek nepoužívají. Proto dříve, než požádáte o radu na internetu, měli byste se nejprve poradit se svým lékařem. V žádném případě byste neměli být léčeni sami. Pamatujte: nejde jen o zdraví matky, ale také o plod.

Pokud je zvýšení tělesné teploty u těhotné ženy zanedbatelné, budou uvedené metody stačit k jejímu snížení. Pokud horečka dosáhla vysokého počtu nebo přetrvává dlouho (více než 3 dny), předepište lékovou terapii.

V případech, kdy se teplota příliš nezvýšila, ale vyskytují se i jiné příznaky vážného stavu těhotné ženy (například intenzivní bolest hlavy, pocit těžkosti v přední oblasti, bolest v krku, hustý hnisavý nebo krvavý výtok z nosu, výskyt zakalené nebo tmavé moči a další) - je indikována okamžitá lékařská pomoc.

Léky

Tablety s teplotou během těhotenství a dalšími formami antipyretik (sirupy, čípky, prášky) jsou předepsány pro horečku nad 38,5 o C.

Pravidla pro předepisování léků během těhotenství:

 • Při výběru léků se zaměřují na ty, které jsou bezpečné pro plod.
 • Většina léků může mít na dítě negativní vliv nebo nemusí mít dostatek informací o použití během těhotenství. Proto byste v žádném případě neměli užívat lék bez rady lékaře.
 • Antipyretika se předepisují, když tělesná teplota stoupne nad 38 o C a v pozdějších fázích - při 37,5 o C.
 • Často je třeba jmenovat několik léků (na teplotu, kašel, ucpání nosu a další příznaky nemoci), někdy se uchylují k použití antibiotik (na angínu, pyelonefritidu a řadu dalších závažných infekčních stavů)..
 • Lékař obvykle spolu s léky na léčení základního onemocnění předepisuje prostředky na stimulaci imunitního systému (například Viferon) a komplexů vitamínů.
 • V některých případech, pokud je nemoc život ohrožující pro matku nebo plod, lze předepsat látky, které se obvykle u těhotných žen nepoužívají. Děje se to však pouze podle pokynů a pod dohledem kvalifikovaného odborníka.

Nejúčinnějším způsobem snížení teploty během těhotenství je užívání antipyretik. V současnosti jsou nejbezpečnějšími prostředky pro nastávající matky drogy založené na paracetamolu. Prodloužený a nekontrolovaný příjem je však nežádoucí, protože může mít negativní účinek na játra a ledviny, způsobit hemopoézu a krvácení. Paracetamol lze užít ne více než každých 6 hodin (maximálně 4krát denně).

Je možné použít homeopatická antipyretika, jako je Viburkol (forma uvolňování - čípky pro rektální použití). Těhotné ženy však nemají dostatek údajů o jeho použití, takže je lepší zdržet se užívání tohoto léku samostatně.

Léky obsahující aspirin, indometacin, ibuprofen, metamizol sodný (Analgin) mají na plod velký počet vedlejších účinků, takže těhotné ženy jsou v extrémních případech předepisovány (s nesnášenlivostí na jiné léky).

Ideální možností je jednorázová dávka paracetamolu při teplotě nad 38 o C, po které byste měli zavolat lékaře, aby určil další léčebné taktiky..

Pokud těhotná žena má během těhotenství nějaké nežádoucí účinky, bolesti, tahání nebo nepříjemné pocity, měli byste se okamžitě poradit s lékařem.

Další metody

Horečka během těhotenství: účinky

Mírné zvýšení tělesné teploty během těhotenství obvykle není pro plod nebezpečné. Rovněž se má za to, že krátkodobé zvýšené teploty o 1-1,5 ° C (například v důsledku přehřátí) také dítě neovlivňují. To se však týká pouze případů, kdy teplota není spojena se závažnou patologií..

Nebezpečná je horečka nad 38 ° C, zejména pokud vznikla v důsledku infekčního onemocnění. Patogenní mikroorganismus může negativně ovlivnit plod, což způsobuje intrauterinní infekci, výskyt vrozených vad a dokonce i smrt plodu.

Jaké je nebezpečí horečky během těhotenství:

 • Zvýšená teplota může mít negativní vliv na stav placenty, což způsobuje její předčasné stárnutí a odloučení, zvýšený tón a předčasné narození.
 • Za podmínek vysoké horečky může být narušen metabolismus bílkovin, což vede ke zhoršení vývoje fetálních orgánů a systémů a ke vzniku vrozených malformací, intrauterinní zpomalení růstu.
 • Intoxikace těla v důsledku horečky a základního onemocnění může vést k patologii v kardiovaskulárním systému u matky nebo plodu (trombóza, DIC a další stavy).
 • Teploty nad 38 o C nepříznivě ovlivňují nervový systém plodu, mohou ovlivnit duševní schopnosti dítěte, vývoj obličejové kostry.

Mezi opatření, která mají zabránit výskytu horečky během těhotenství, patří:
 • vyhnout se přeplněným místům, zejména klinice, v období nachlazení;
 • časté větrání a čištění bytu;
 • mytí rukou mýdlem při příjezdu domů;
 • používání jednotlivých jídel, ručníků, pokud jsou v domě pacienti, s infekčními chorobami;
 • během chladného období - pravidelné vypláchnutí úst a vypláchnutí nosu převařenou vodou.

Nízká teplota během těhotenství

Ke změně tělesné teploty během těhotenství nedochází vždy ve směru jejího zvyšování. Některé nastávající matky mohou mít snížení teploty.

Důvody nízké teploty mohou být:
1. Individuální charakteristiky těla, které jsou náhodně detekovány během těhotenství.
2. Některé nemoci (například endokrinní patologie, toxikóza těhotné ženy).

Těhotenství při nízké teplotě nemusí být důvodem k obavám o zdraví dítěte, je-li to pro matku fyziologické. V každém případě je však nutné vyloučit možné patologické příčiny tohoto jevu.

Nízká teplota je často spojena s toxikózou během těhotenství. Obvykle se objevuje ve vážném stavu nastávající matky, která je spojena s dehydratací a poruchami elektrolytů v důsledku ztráty tekutin a stopových prvků při zvracení. Takový průběh toxikózy vyžaduje terapii v nemocnici.

Někdy se může na pozadí akutních respiračních virových infekcí a jiných infekčních onemocnění objevit pokles tělesné teploty během těhotenství. Podobná reakce těla může naznačovat přítomnost stavu imunodeficience a potřebu odborné rady.

Autor: Pashkov M.K. Koordinátor obsahu projektu.

Jaká je teplota během raného těhotenství

V prvních týdnech těhotenství není vyloučeno snížení nebo zvýšení tělesné teploty ženy. Tato změna je způsobena změnami v ženském těle. Pokud indikátor teploměru zamrzne na čísle 37–37,5, lze to považovat za normu, nikoli za patologii. Ale musíte být opatrní, pokud se objeví nějaké další příznaky a teplota neklesne po dlouhou dobu. Tyto faktory mohou naznačovat přítomnost infekce a způsobit potrat..

Teplota těhotenství

Známka teploměru u zdravé ženy se může pohybovat v rozmezí 36,6–37,7 stupně. Tělo tak reaguje na změny v hormonálním pozadí. Ukazatel se zvyšuje v druhé fázi cyklu během produkce hormonu progesteronu, který se projevuje v době porodu dítěte a je odpovědný za bezpečnost ovocného vajíčka. Mnoho žen se zajímá o to, jaká teplota v časných stádiích těhotenství je považována za normální. Odborníci říkají, že norma je 37 stupňů.

Pokud horečka doprovází subfebrilní teplotu, pak to může znamenat nebezpečnou infekci i běžné nachlazení.

Bazální teplota

Bazální teplota může hodně říci o zdraví žen. S jeho pomocí můžete:

 1. Identifikujte těhotenství.
 2. Přítomnost nebo nepřítomnost ovulace.
 3. Určete nejvýhodnější dny pro početí.
 4. Posoudit funkci vaječníků.
 5. V počátečních fázích sledujte vývoj těhotenství (12–14 týdnů).

Změřte bazální teplotu následujícím způsobem:

 1. Rektálně (nevstávání z postele okamžitě po probuzení v konečníku).
 2. Orálně.
 3. Vaginálně.

Za první fázi cyklu se považuje období od prvního dne menstruačního cyklu do příchodu ovulace. Bazální teplota by měla být v rozmezí 36,2 - 36,8 stupně. V období druhé fáze se však může pohybovat v rozmezí 37–37,5. Snížení ukazatelů začíná 2 nebo 3 dny před nástupem menstruace. V tomto okamžiku mohou být ukazatele 36,2–36,9. Pokud nedojde k prudkému poklesu ukazatele a bude se pohybovat kolem 37,5 stupně, stane se žena brzy matkou. Teplota zůstane zvýšená po dobu prvních 4 měsíců těhotenství.

Hormon progesteron je potřebný k tomu, aby se oplodněné vajíčko mohlo upevnit na stěnu dělohy. Když hladina tohoto hormonu stoupá, tělesná teplota stoupá přibližně na 37,3 stupně. Může být měřena až 16 týdnů těhotenství denně. Norma je považována za podmíněnou a neměla by přesně opakovat obecně přijímaný rozvrh. Malé zvýšení nenaznačuje přítomnost patologie. V časných stádiích těhotenství může být základní teplota následující:

 1. Ve třetím týdnu - 37–37,7 stupňů.
 2. Na čtvrté - 37,1 - 37,5.
 3. Od pátého do jedenáctého je teplota vysoká, ale neměla by přesáhnout 38 stupňů. Pokud k tomu dojde, okamžitě kontaktujte odborníka.
 4. Dvanáctý týden - 37–38 stupňů.

Včasná propagace

Zvýšení tělesné teploty v časných stadiích těhotenství se objevuje od prvního týdne. Tento jev v prvním trimestru je způsoben změnami, které se vyskytují v ženském těle. Přenos tepla se zpomaluje a hodnoty na teploměru stoupají. Gynekologové doporučují provádět měření dvakrát denně - ráno a večer. Pouze tak lze sledovat denní dynamiku změn. Tělesná teplota v prvním trimestru nošení dítěte stoupá na 37,2 stupně. A to lze považovat za normu.

Po celou dobu těhotenství může zůstat kolem 37 stupňů. A není třeba ji srazit.

Abychom věděli teplotu těhotné ženy v prvních měsících, odborníci používají tři metody měření:

 1. V podpaží by teplota neměla být vyšší než 37 stupňů.
 2. Rektální indikace by měla být v rozmezí 37,5.
 3. Pomocí elektronického teploměru se měří odečty v ústní dutině. Norma je 37,2.

Pokud během těhotenství nedochází k odchylkám, je značka teploměru v rozmezí 37,1 - 37,5.

Avšak významné zvýšení teploty v prvních měsících těhotenství je považováno za nebezpečné. Hlavní příčinou jsou zánětlivá onemocnění, není však vyloučeno, že existuje závažný stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Nelze považovat za normu v počátečních fázích těhotenství, tělesná teplota 38 stupňů. Abyste nepoškodili sebe a dítě, zavolejte lékaře. Všechny poruchy, které se vyskytují během těhotenství v těle, ovlivňují vyvíjející se plod.

Proč roste teploměr

Velké indikátory indikují přítomnost zánětlivého procesu v těle, akutních virových infekcí dýchacích cest a dalších onemocnění v těle. Zvyšování teploty může dosáhnout 38,5 stupně. Spolu s tím mohou existovat příznaky, jako jsou: bolest v křížové kosti, vyrážka, oteklé lymfatické uzliny a další.

Kromě ARVI lze kromě teploty pozorovat i další příznaky běžného nachlazení: bolesti hlavy, výtok z nosu a kašel. V počátečních stadiích může ARVI vést k tracheitidě, pneumonii, zánětu středního ucha..

Hypertermie u těhotných žen se střevními chorobami je doprovázena poruchami stolice a příznaky horečky. Ale s onemocněním genitourinárního systému (pyelonefritida, cystitida), bolestivým močením, obecnou intoxikací v těle, stahováním bolesti zad, lze pozorovat zimnici.

Vyrážka na kůži během prvních měsíců těhotenství naznačuje, že jsou přítomny spalničky, neštovice nebo zarděnky. A nahuštěná čísla na teploměru mohou znamenat mimoděložní těhotenství.

Efekty

Zvýšení teploty je ochrannou funkcí těla. Pokud jsou však v počátečním stádiu čísla příliš vysoká, může to vést k vážným komplikacím. První trimestr je období tvorby orgánů drobků, pokládání nervového, trávicího a kardiovaskulárního systému. Pokud včas kontaktujete specialistu, můžete určit příčinu a zahájit správnou léčbu.

Vysoká teplota v časném těhotenství - možné důsledky:

 1. Intoxikace těla vede k patologii v činnosti kardiovaskulárního systému.
 2. Hrozba potratu v důsledku zvýšení frekvence kontrakce svalů dělohy.
 3. V důsledku předčasného odloučení placenty je možné předčasné narození..
 4. Potrat kvůli krevním sraženinám, které ucpávají cévy placenty.
 5. Dítě zaostává ve vývoji mozku.
 6. Snížení přísunu krve do placenty.
 7. Porucha syntézy proteinů.
 8. Těžká časná toxikóza.
 9. Výskyt malformací rtů, patra, čelisti a oční bulvy u dítěte.
 10. Děložní tón.

Nízká teplota

Nízké během časného těhotenství se považuje za známku nižší než 36 stupňů. Tento stav může být vyvolán snadno odstranitelnými situacemi (stres, stres, přepracování, nedostatečná výživa matky) nebo různými patologiemi. Pokud je výživa ženy kompletní, ale její hladina cukru v krvi a teploměr jsou nízké, naznačuje to vývoj diabetu.

Důvody nízkého ukazatele na teploměru mohou být:

 1. Chronická onemocnění.
 2. Zmrazené těhotenství.
 3. Nízký hemoglobin.
 4. Přenesené virové infekce.
 5. Snížená imunita.

Léčba

Zvýšenou tělesnou teplotu lze léčit pomocí tradiční medicíny nebo léků..

Léky

Pokud je značka nad 38 stupňů, měly by být zobrazeny obavy týkající se ukazatele vysoké teploty. Pokud spolu s tím existují další negativně ovlivňující příznaky, je nutné okamžitě zahájit terapii.

V této situaci je třeba užívat léky. Po prohlídce pacienta by však měl být předepsán pouze odborníkem. Nepoužívejte samoléčivé přípravky, protože mnoho léků negativně ovlivňuje zdraví plodu.

Pravidla pro předepisování léků v prvních měsících těhotenství:

 1. Antipyretika se předepisují, pouze pokud známka překročila 38 stupňů.
 2. Specialisté často předepisují současné podávání několika léků. Mezi nimi jsou možná antibiotika..
 3. Může být předepsán komplex léčiv a vitamínů, které zvyšují ochrannou funkci imunitního systému.
 4. Ve vážných případech je možné pod dohledem lékaře během těhotenství užívat kontraindikace.

Nejbezpečnější a nejúčinnější v raných stádiích jsou léčiva obsahující paracetamol. Neberte to však více než 4krát denně. A to vše díky skutečnosti, že při dlouhodobém používání má špatný účinek na játra. A je také možné užívat antipyretické homeopatické léky. Patří mezi ně Viburkol. Má rostlinnou základnu a podává se rektálně. Nemůžete předepsat dávku sami. Toto je povoleno pouze vaším odborníkem..

Indomethacin, aspirin, ibuprofen - tyto látky mohou mít negativní vliv na stav plodu a mají také mnoho vedlejších účinků..

etnoscience

Alternativní medicína je velmi vítaná.

 1. Při zvýšených teplotách je velmi užitečné otřít octem nebo citronovou šťávou. Lisuje ze zelí čerstvé listy a bohatý nápoj může pozitivně ovlivnit.
 2. Pokud je příčinou ARVI, musíte připravit mléko nebo čaj s medem. Dvě lžičky medu by měly být rozpuštěny v teplém mléku. Taková směs se musí vypít dvakrát denně ve 1 sklenici ve velkých doušek. Nepijte horké nápoje.
 3. Brusinková šťáva. K jeho přípravě potřebujete 2,5 litru vody a 400 gramů čerstvých bobulí. Rozdrťte bobule na koktejl a vytlačte výslednou šťávu. Nalijte cukr a dobře promíchejte. Výsledná směs se mírně zředí vodou a zahřeje se, aby se účinek hojil.
 4. Limetový čaj. K vaření je nutné použít sušené lipové květy. Nalijte 1 polévkovou lžíci nasekaných sušených květin s 1 litrem vroucí vody a počkejte, až vychladne. Teprve pak můžete pít takový lék.
 5. Kořen zázvoru Mohou snadno nahradit čaj z lipových květů. Chcete-li jej uvařit, oloupejte a nasekejte kořen tenkou slámou. Vařte 1 litr vody a cukrového sirupu. Přidejte do něj připravený kořen. Nalijte nápoj na dvě hodiny na tmavém místě. Měl by být opilý v teplé nebo chlazené formě..
 6. Malinové listy Dobře je umyjte, nasekejte a zalijte vroucí vodou. Po 20 minutách přelijte čaj a přidejte do něj nějaký cukr nebo med (volitelné). Můžete pít 2 nebo 3 šálky denně.

Prevence chladu

Během těhotenství se u ženy často vyskytuje rýma, malátnost a další projevy akutních infekcí dýchacích cest. A v této situaci není nic překvapivého. Koneckonců, její imunita je oslabena. Aby se předešlo infekcím a komplikacím, je nutné dodržovat řadu jednoduchých doporučení:

 1. Musíte být opatrní a pokusit se nekontaktovat nemocné lidi.
 2. Není třeba navštěvovat místa, kde se shromažďuje mnoho lidí: městská hromadná doprava, divadlo, kino, veřejná místa, kde existuje velké riziko nákazy.
 3. Nezanedbávejte všechna známá a jednoduchá preventivní opatření..
 4. Větrejte místnosti v domě a pravidelně provádějte mokré čištění.
 5. Zůstaňte venku venku, dodržujte správnou hygienu a konzumujte více vitamínů. To přinese výsledky. Čerstvý vzduch pomůže zlepšit vaši náladu..
 6. Kloktat a nos, umývat si ruce častěji.

Je důležité si uvědomit, že je lepší pokusit se předcházet nemocem všech 9 měsíců, než se vypořádat s jejich následky později..

Zvýšení tělesné teploty jako znamení těhotenství

Existuje velké množství příznaků těhotenství: někdo se cítí mírně nešťastně, někdo se začne cítit nemocně. A také se stává, že příznaky početí se neobjeví okamžitě. Často po početí se objeví teplota. Hypertermie může být matoucí a místo zkoušek a hledání rady gynekologa začíná dívka aktivně bojovat s akutními virovými infekcemi dýchacích cest, protože věří, že to je důvod ke zvýšení teploty. Může tak dojít ke zvýšení teploty po početí a je to normální v časném těhotenství?

Když se první počet těhotenství objeví po početí?

Změny v hormonálním pozadí ovlivňují změnu tělesné teploty nebo bazální hodnoty. To přímo souvisí se změnami hladin estrogenu a progesteronu. Zároveň však ne všechny ženy zažívají takové změny ve svém těle.

Po početí zůstává hormonální nerovnováha téměř vždy bez řádné pozornosti, zatímco těhotná žena začne hledat přesnější symptomy. Po oplodnění se však teplota nemusí vůbec zvýšit. A ukazatele nejsou tak velké - asi 37-37,3 ° С.

Příznaky nástupu nového života se mohou objevit již za 7-10 dní po ovulaci. Je to tak dlouho, že se vajíčko plodu v případě oplodnění vajíčka připojí spermatem. Tento proces může být doprovázen mírným brněním v děloze..

Někdo říká, že implantace je doprovázena růžovým nebo hnědým výtokem, což způsobuje, že v době připojení embrya ke stěně dělohy dojde k prasknutí krevních cév v této oblasti. Ale soudě podle malé velikosti vajíčka plodu je nepravděpodobné, že můžeme mluvit o krvavém mazaninu - maximální kapce krve.

Hypertermie jako známka těhotenství je vnímána velmi zřídka. Současně je to však nárůst teploty, který často naznačuje, že v lůně se již začal vyvíjet nový život..

A až po 4-5 týdnech od prvního dne poslední menstruace se objeví sekundární příznaky těhotenství:

 • záchvaty nevolnosti a zvracení, zejména ráno;
 • porušení gastrointestinálního traktu - průjem, plynatost;
 • časté močení;
 • zvýšená citlivost mléčných žláz a jejich odlévání;
 • bolest hlavy;
 • ospalost, malátnost;
 • změny nálady.

Spolu s teplotou při početí se může objevit výtok a celková nevolnost. Tato symptomatologie je těhotnou ženou často vnímána jako obvyklá SARS a začíná aktivně bojovat proti nachlazení, plní se různými druhy léků, které neovlivňují plod, který se již vyvíjí v lůně..

Bazální teplota během těhotenství

Bazální teplota je nejvíce indikativní v procesu diagnostiky reprodukčního zdraví. V tomto případě je velmi důležité dodržovat všechna pravidla pro provádění tohoto druhu manipulace. Podrobněji jsme o tom hovořili v jedné z našich předchozích publikací..

Pokud BT 37 ° C trvá dlouho, počínaje zpožděním a několik dní po něm, je pravděpodobnost početí velmi vysoká. Bazální nebo rektální teplota stoupá v důsledku růstu progesteronu v krvi, jehož hladina se začíná zvyšovat po uvolnění vajíčka a po připojení vajíčka plodu se tyto hodnoty ještě zvýší.

Po oplodnění je vaginální teplota v rozmezí 37,3 ° C až 37,5 ° C. Rovněž je třeba říci, že je třeba BT kontrolovat po dlouhou dobu a plánované datum početí. To vám umožní sledovat dynamiku změn bazální teploty v závislosti na individuálních charakteristikách reprodukčního systému..

Důležité! Bazální teplota se měří až po probuzení, nikoli z postele. Denní hodnoty nejsou považovány za spolehlivé.!

Teplota jako známka těhotenství

Během těhotenství jsou změny tělesné teploty způsobeny hormonálními změnami, které se vyskytují v těle po početí. Den před ovulací se teplotní indikátory mírně snižují, k čemuž dochází v důsledku produkce luteinizačního hormonu.

Zejména to lze vidět na BT, pokud žena v grafu píše, jaká teplota byla v daný den. V den, kdy vejce připravené k oplodnění opustí folikul, jsou hodnoty také nízké.

V prvních dnech po ovulaci mohou být ukazatele mírně zvýšeny, doslova o několik desítek. Ale takové kolísání nelze považovat za známku těhotenství. To je způsobeno růstem progesteronu..

Pokud ale teplota po zpoždění vzroste, je důvod si myslet, že k tomu došlo. V tomto případě by neměla být závažná hypertermie - pokud jsou hodnoty na teploměru nad úrovní 37,8 ° C, měli byste být opatrní, možná mluvíme o patologických změnách nebo je opravdu zima.

V prvních dnech zpoždění si některé ženy mohou všimnout poklesu teploty na 35,5 a mírného chladu. Je to opět kvůli hormonálním změnám, nyní štítná žláza mění formát práce, která je mimo jiné odpovědná za přenos tepla.

Upozorňujeme, že se jedná o minimální přijatelný ukazatel, a pokud taková nízká teplota trvá dlouho, informujte svého lékaře.

Teplota na začátku těhotenství: co by mělo vyvolávat obavy

Kolísání teploměru, které se zjevně liší od obecně přijímaných údajů, způsobuje mnoho žen starosti. A ne nadarmo! Pokud teplota výrazně stoupne, může to znamenat přítomnost patologické odchylky. Pokud máte respirační příznaky, poraďte se s lékařem.!

Zvýšená teplota

Zvýšená tělesná teplota představuje nebezpečí pro plod vyvíjející se uvnitř lůna. A když známka dosáhne 38,5 ° C, musíte určitě vzít antipyretikum a vyhledat pomoc svého lékaře.

Dalším důvodem, proč věnovat pozornost vysokým teplotám, je malé zvýšení hCG. V kombinaci s tímto příznakem to může znamenat mrtvé nebo mimoděložní těhotenství..

Důležité! Nízká teplota během těhotenství ukazuje na pomalý zánětlivý proces, takže o svém stavu informujte svého lékaře, zejména pokud je toxikóza ještě zhoršena..

Snížený výkon

Pokud menší hypertermie není závažná, děsí ženy, pak když na teploměru vidí nízké hodnoty, mnozí se začínají starat o svůj stav. V tomto případě je první věcí udělat test.

Pokud je výsledek negativní a teploty jsou nižší než 36 ° C, měli byste se poradit s lékařem. Je pravda, že zde musíte také vzít v úvahu individuální charakteristiky těla: pro někoho jsou takové ukazatele normou.

Sanitku je třeba zavolat okamžitě, pokud jsou ukazatele nízké teploty doprovázeny následujícími příznaky:

 • kreslení bolesti v podbřišku;
 • časté močení;
 • krvavé problémy;
 • mdloby;
 • snížení krevního tlaku.

Zvýšení tělesné teploty není spolehlivým příznakem těhotenství a snížení ukazatelů nelze považovat za určitý příznak jejího předčasného ukončení. Změny teploměru ve dnech údajné menstruace a po zpoždění mohou pouze nepřímo signalizovat, že proběhl početí. A pokud máte pochybnosti, můžete svůj test potvrdit nebo vyvrátit pomocí testu nebo návštěvy gynekologa.

A vy nebo někdo z vašich přátel jste pozorovali zvýšení míry v době těhotenství?

Zvýšená tělesná teplota během těhotenství - norma nebo odchylka, jak víte?

Čas čtení: 6 minut

Každý ví o změnách, které se vyskytují u ženy v pozici: ňadra, nárůst hmotnosti, břicho je zaoblené, chutě, touhy a nálady se mění atd. V seznamu takových změn můžete zvýšit tělesnou teplotu, která děsí nastávající matky.

Je tento příznak normou a zda je nutné panikařit, pokud se rtuťový sloupec teploměru „plazil“ nad 37?

Obsah článku:

Jaká by měla být normální tělesná teplota během těhotenství?

Není třeba panikařit! Nervový systém musí být chráněn za normální situace, ai když jste v poloze, pak je vzrušení obecně zbytečné..

Co tedy potřebujete vědět o teplotních hodnotách těhotné ženy?

V raných stádiích těhotenství je normou mírné subfebrilní onemocnění. Samozřejmě v nepřítomnosti dalších průvodních příznaků.

A uchování vysoké teploty vydrží až 4 měsíce.

Bazální teplota v tomto období může mít následující indikátory:

 • Ve 3 týdnech: 37-37,7.
 • 4. týden: 37,1-37,5.
 • V 5-12. Týdnu: od 37 a ne vyšší než 38.

Měření se doporučuje provádět ráno v posteli a večer před spaním. Průměrná teplota bude 37,1 až 37,5 stupně.

Pokud je subfebrilní stav nahrazen zvýšením teploty nad 38 a výskytem nových příznaků - pak byl důvod zavolat lékaře.

Příčiny zvýšení tělesné teploty u těhotné ženy v časném a pozdním stádiu

Nárůst tělesné teploty na 37 stupňů - a ještě vyšší - je způsoben velmi specifickými důvody..

 1. Zaprvé, zvýšenou produkcí progesteronu. Je to tento hormon, který je zodpovědný za uchování fetálního vajíčka po početí. Ovlivňuje také centrum termoregulace v mozku..
 2. Druhou příčinou subfebrilního stavu je imunosuprese. Nebo fyziologické potlačení imunity, aby ji odradilo (aby se zabránilo vystavení plodu jako cizího těla).

Obvykle je subfebrilní stav fenoménem prvního trimestru. Někdy „chytí“ čtvrtý měsíc a u některých matek končí až po porodu.

A přesto většina matek po 2 trimestrech zapomíná na horečku a příčiny nízké horečky v pozdějších fázích se mírně liší:

 • Skok v teplotě před porodem: malá horečka a zimnice, jako prenatální zvony.
 • Použití anestetik. Například po ošetření u zubaře.
 • Exacerbace konkrétního chronického onemocnění.
 • Virové onemocnění. Například sezónní nachlazení.
 • Infekce placenty nebo plodové vody. Nejnebezpečnější možnost, která je plná předčasného porodu a fetální hypoxie.
 • Psychologický okamžik. Vzrušení je přirozeným stavem pro budoucí matku. A nervozita se často odráží v těle zvýšením teploty (obvykle bez přidání dalších příznaků).

Když je nárůst spojen s nemocí, jak tomu rozumět?

Nastávající matka, jak víte, není nejen bezpečná před nemocemi během těhotenství, ale je také ohrožena: musí být chráněna před jakýmikoli možnými příležitostmi, jak chytit nachlazení, bolest v krku, střevní „byak“ nebo jiné potíže..

Není vždy možné odolat nemocem a prvním signálem v tomto případě je (nejčastěji) teplota.

V takovém případě je zvýšená tělesná teplota během těhotenství příležitost konzultovat s lékařem?

 1. Teplotní skoky nad 38 g.
 2. Subfebrilní stav je pozorován i ve 2. a 3. trimestru.
 3. Teplota je doprovázena dalšími příznaky - pocení, bolesti hlavy a nevolnost, zimnice, zažívací potíže atd..

Mezi nejoblíbenější důvody horečky u nastávajících matek patří:

 • SARS a chřipka. U těchto nemocí teplota obvykle přesahuje 38 a může dosáhnout 39 a více. Další příznaky: bolest kloubů a zimnice, výtok z nosu a kašel (volitelné), těžká slabost atd..
 • Onemocnění dýchacích cest (faryngitida, laryngitida, bronchitida, angína, atd.). První 2-3 dny je obvykle pozorováno zvýšení teploty a poté se od příznaků odlišuje slabost a těžký kašel, bolest v krku. Angina během těhotenství - jak zachránit sebe a své dítě?
 • Tyreotoxikóza. Tento důvod zvýšení teploty je spojen s štítnou žlázou a je způsoben narušením jeho činnosti. Kromě možného zvýšení teploty (až o 38 gramů) může být silná chuť k jídlu na hubnutí, slzení, úzkost a podrážděnost.
 • Genitourinární problémy. U cystitidy nebo pyelonefritidy se kromě teploty (zánětlivé teploty obvykle zvyšují ve večerních hodinách) vyskytuje bolest v dolní části zad nebo v břiše, potíže s močením, pocit „cihly“ na spodní části zad.
 • Střevní infekce. Někdy „sklouzne“ téměř nepostřehnutelnou formou nevolnosti. Otrava se někdy stává velmi závažnou a může být nebezpečná nejen pro dítě, ale také pro matku - v tomto případě je indikována naléhavá hospitalizace. Mezi příznaky patří horečka a horečka, uvolněná stolice, bolest břicha, zvracení atd..

Nejzranitelnější na tyto (a jiné) nemoci je těhotenství v 1. trimestru. Opravdu, během prvních tří měsíců, nejen nemoc může vyvolat potrat, ale také většina drog.

Zvýšení teploty je proto jednoznačným důvodem konzultace s lékařem.

Je zvýšená tělesná teplota nebezpečná během těhotenství - všechna rizika

V prvním trimestru není mírné přirozené subfebrilní onemocnění vůbec nebezpečné pro matku a plod. Nebezpečí se zvyšuje s nárůstem rtuti na hodnotu 38 a výše.

Hlavní rizika vysoké horečky pro mámu a plod:

 1. Děložní tón.
 2. Inhibice procesu vývoje plodu.
 3. Vývoj vad fetálních systémů a orgánů.
 4. Vzhled problémů s mozkem, končetinami a kostrou plodu plodu - při dlouhodobé vysoké teplotě.
 5. Porušení dodávky krve do placenty a fetální hypoxie.
 6. Potrat nebo předčasný porod.
 7. Vývoj dysfunkce kardiovaskulárního systému.
 8. A pr.

Co dělat se zvýšením tělesné teploty těhotné ženy - první pomoc

Přirozeně zvýšená teplota v prvních měsících těhotenství, při absenci dalších příznaků, nevyžaduje snížení. Pokud ukazatele teploty v pozdějších fázích překročily 37,5 nebo v prvních dnech sklon k 38, měli byste se poradit s lékařem.

Pokud je lékař opožděný nebo je obecně nedostupný, měli byste zavolat sanitku, zavolat brigádu domů, vysvětlit situaci a dodržovat doporučení, takže před přijetím sanitky můžete omezit zvýšení tělesné teploty.

Důrazně se nedoporučuje:

 • Předepisujte léky sami.
 • Pít aspirin (poznámka - pro budoucí matky je aspirin kvůli riziku krvácení zakázán).

Lékař obvykle předepisuje léky z řady paracetamolu, čípků s vibrocolem nebo panadolu.

Léčba v každém případě však bude záviset na každém konkrétním případě a na příčině horečky..

Z bezpečných lidových metod ke snižování teploty obvykle používají:

 1. Pijte hodně. Například brusinkové nápoje, čaj s malinami, mléko s medem atd..
 2. Otírání vlhkým ručníkem.
 3. Mokrý obklad na čele.

Pamatujte, že během těhotenství musíte věnovat zvláštní pozornost vašemu zdraví a dokonce diskutovat s lékařem o menších problémech (podle vašeho názoru).

Zvýšená teplota může být pro plod nebezpečná, pokud překročí přípustné limity: Neztrácejte čas - zavolejte lékaře. Samozřejmě je lepší konzultovat znovu, než riskovat zdraví budoucího dítěte!

Jaká je teplota během raného těhotenství

Ahoj! Během těhotenství se v těle ženy vyskytuje hormonální nárůst, což vede ke zpomalení procesu přenosu tepla. V důsledku toho může být tělesná teplota v prvním trimestru mírně zvýšena. Musíte vědět, v jakých případech se to považuje za normu, a kdy potřebujete navštívit lékaře.

Teplota předčasného těhotenství

Normální tělesná teplota u lidí je 36,6 stupňů. Ale během těhotenství (zejména v prvním trimestru) začíná aktivní produkce hormonu progesteronu. To má vliv na změnu teploty..

Gynekologové tvrdí, že pro těhotnou ženu je teplota od 36,6 do 37,7 stupňů považována za normu. Tělo tedy reaguje na nové procesy, které se v něm vyskytují..

Ukazatele v mnoha ohledech závisí na délce těhotenství:

 1. První trimestr. Před 13-14 týdny dominuje v těle ženy hormon progesteron. Je zodpovědný za fixaci vajíčka a zachování těhotenství. Ve většině případů ženy zaznamenávají teploty od 37 do 37,4 stupňů. Během tohoto období je velmi důležité nezachytit infekční nebo virové onemocnění. Centrální nervový systém se vytvoří v prvním trimestru dítěte a položí se další orgány. Pokud hladina teploměru stoupla nad 38,0 - je to příležitost k okamžitému vyhledání lékařské pomoci.
 2. Druhý trimestr. Během tohoto období progesteron nahrazuje hormonální estrogen. Tělo „si zvykne“ na změny a ukazatele teploty se sníží. V tomto období se teploty do 37,5 stupňů považují za normální..
 3. Třetí trimestr. Tělo začíná aktivní přípravu na porod. Norma - 37,3 - 37,5. Těsně před porodem může teplota stoupnout na 38,5 stupně. Tento jev má však krátkodobý charakter (ne více než několik hodin) a ukazatele se nezávisle vracejí k normálu. Tento skok označuje začátek rané práce.

To je důležité! U některých žen mohou zvýšené dávky (až do 37,7 ° C) trvat v průběhu těhotenství. Pokud jsou krevní a močové testy bez odchylek, považuje se to za normu.

Nízká teplota: normální nebo patologická?

Některé ženy mají těžké těhotenství. Zažívají těžkou toxikózu, závratě, přetrvávající únavu a depresi. To vše ovlivňuje celkovou práci těla..

V těchto případech je často pozorováno snížení tělesné teploty (podchlazení). Tento jev je docela vážný a dokonce nebezpečný..

Důvody nízké teploty:

 1. Těžká toxikóza, která může vést k gestóze.
 2. Snížená imunita.
 3. Problémy se štítnou žlázou.
 4. Nízký hemoglobin.
 5. Chronická únava.
 6. Prudký pokles hladiny cukru v krvi.

To je důležité! Pokud je teplota pod 35,7 ° C déle než jeden den, okamžitě zavolejte záchrannou službu. Žena bude poslána do nemocnice, kde bude provedeno úplné vyšetření..

Existuje nebezpečí horečky?

Měl bych paniku, pokud těhotná žena má vysokou horečku? Gynekologové tvrdí, že ukazatele nad 38,0 ° C mohou být kdykoli spojeny s vážným nebezpečím. To negativně ovlivňuje stav plodu:

 1. Dítě dostává méně kyslíku, což vede k hypoxii.
 2. Může způsobit děložní tón a způsobit potrat.
 3. Existuje riziko infekce placentou (zejména v prvním a třetím trimestru).

To je jen malá část problémů, které mohou nastat při vysoké teplotě..

Jaké důvody mohou způsobit zvýšení teploměru? Jsou to následující:

 1. Banální ARVI nebo virové onemocnění. Zpravidla se u těchto onemocnění projeví další příznaky: bolest v krku, výtok z nosu, kašel, bolesti těla, bolesti hlavy.
 2. Patologie spojené s dýchacím systémem (pneumonie, bronchitida, laryngitida a mnohem více). Žena bude kašlat, možná chraplavě.
 3. Tyreotoxikóza. Vyskytuje se na pozadí těhotenství a závažných abnormalit ve štítné žláze. Těhotná žena má zvýšenou chuť k jídlu, obžerství je přítomno, ale rychle zhubne. S takovým onemocněním teplota stoupá maximálně na 38,5 stupně.
 4. Patologie genitourinárního systému. V dolní části břicha a v dolní části zad bude nepříjemný pocit, bolest při močení.

To je důležité! Během těhotenství je přísně zakázáno spontánní podávání jakéhokoli léku. Proto, když teplota stoupne nad 37,8 stupňů, musíte navštívit terapeuta.

Základní teplota: normy a odchylky

Těhotné ženy se také setkávají s konceptem, jako je bazální teplota. S jeho pomocí můžete:

 • určit čas ovulace;
 • potvrdit těhotenství;
 • v prvním trimestru sledujte stav plodu, abyste nevynechali zmeškané těhotenství.

Základní teplota se měří:

 1. Rektálně (skrz řiť).
 2. Perorálně (ústy).
 3. Vaginálně (v děloze).

Nejpřesnější výsledek lze získat měřením bazální teploty rektálně. Musíte to však udělat dodržováním řady pravidel:

 1. Ráno, hned po spánku, aniž by vstal z postele.
 2. Teploměr by měl být připraven. Lepší použití rtuťového teploměru.
 3. Pokud si žena lehne pozdě nebo vstane v noci, budou data neinformativní.
 4. Teplotu je nutné měřit současně, pro sledování výsledků je nezbytné sestavit graf.

U těhotné ženy zůstává bazální teplota v první fázi cyklu (od menstruace po ovulaci) v rozmezí 36,2–36,8 stupně. Po ovulaci se tyto indikátory významně zvyšují a dosahují 37-37,5 ° C. Několik dní před očekávaným měsíčním obdobím teplota opět klesá. Pokud k tomu nedojde, došlo k početí.

Bazální teplota reaguje na hormon progesteron, který je potřebný v prvním trimestru, takže fetální vajíčko je pevně fixováno v děloze. Množství hormonu roste, indikátory teploty rostou.

Bazální teplotu lze měřit pouze do 16 týdnů. Poté její ukazatele nejsou informativní..

Když lékaři doporučují pravidelně měřit bazální teplotu v prvním trimestru:

 • po postupu IVF;
 • ženy, které dříve mrzly těhotenství;
 • dámy, které dlouho bojovaly s neplodností.

Ve všech ostatních případech by žena měla užívat těhotenství a neměla by se zabývat neustálým měřením teploty.

Závěr

V časných stádiích těhotenství je teplotní norma považována za ukazatele - 37,0 - 37,7 ° C. Pokud jsou tyto hodnoty vyšší, je lepší se ihned poradit s lékařem a podrobit se plnému vyšetření.

Stále máte otázky? Napsat komentář! Hodně štěstí!

Články O Neplodnosti