Hlavní Analýzy

Doplňkové krmení

Veškerý obsah iLive je kontrolován lékařskými odborníky, aby byla zajištěna co nejlepší přesnost a soulad se skutečností..

Máme přísná pravidla pro výběr zdrojů informací a máme na mysli pouze seriózní stránky, akademické výzkumné ústavy a pokud možno i ověřený lékařský výzkum. Upozorňujeme, že čísla v závorkách ([1], [2] atd.) Jsou interaktivními odkazy na takové studie..

Pokud si myslíte, že některý z našich materiálů je nepřesný, zastaralý nebo jinak pochybný, vyberte jej a stiskněte Ctrl + Enter.

V poslední době se Komarovsky stal velmi populárním tématem rozhovoru mezi těhotnými ženami a šťastnými matkami dětí. Dr. Komarovsky se proslavil jako jeden z nejlepších a charismatických post-sovětských pediatrů. Jeho rady poslouchají nejen mladé matky, ale i ty, které se rozhodly mít druhé nebo dokonce třetí dítě. Má vlastní názor na to, jak správně začít s krmením dětí. Za prvé, doporučuje to udělat nejdříve v šestém měsíci života dítěte. Zadruhé, je přesvědčen, že pro matku je důležitější věnovat pozornost vlastní výživové rovnováze než zavádění potravin pro dospělé ve čtvrtém měsíci (jako většina rodičů)..

Zavedení doplňkových potravin podle Komarovského

Než se podíváte do diagramů a tabulek, které Dr. Komarovsky nabízí mladým rodičům, musíte pochopit, jaké doplňkové potraviny jsou. Mnoho matek zcela nerozumí významu tohoto slova, zejména proto, že pediatři mu obvykle říkají jakékoli další krmení. Například, pokud má žena příliš málo mléka a je jí nabízena kojenecká výživa, nejedná se o doplňková jídla, ale o doplňková jídla. Mimochodem, v tomto případě můžete mléčnou směs bezpečně nahradit mléko domácích zvířat.

Pokud se snažíte přidat do dětské stravy „dospělé jídlo“, které doplní mléko, jedná se již o doplňková jídla. Podle Komarovského se to musí stát včas. Kromě toho je důležité zvolit správnou výživu, aby bylo dítě lépe odstaveno z hrudníku.

Zavádění doplňkových potravin podle Komarovského musí začít ve věku šesti měsíců, a to i přesto, že mnoho dospělých (a dokonce i pediatrů) doporučuje zvyknout si na běžné jídlo co nejdříve. Pokud si však přejete zdraví svého dítěte, měli byste zapomenout na zastaralé výživové programy a držet krok s dobou..

Proč doplňkové potraviny začaly teprve před 20–30 lety dříve? Dr. Komarovsky to dává jasné a jednoduché vysvětlení. Faktem je, že když v sovětských dobách došla žena mléku, bylo do dítěte přidáno zvířecí mléko nebo různé směsi. Z hygienických důvodů byly vařeny, což vedlo k odpařování všech potřebných vitamínů a minerálů. Díky tomu bylo dítě nezdravé, vyvinula se hypovitaminóza a nedostatek váhy. Ani ty kojící matky, které měly dostatek mléka, nejedly v té době dobře, aby poskytly svému dítěti vše potřebné. Proto se pokusili začít doplňkové potraviny i za dva nebo tři měsíce.

Komarovsky doplňkové potraviny je třeba začít používat s malým množstvím produktů, protože opatrnost zde nebude bolet. Nezapomeňte krmit jídlem, které je pro dítě považováno za známé (kojenecká výživa nebo mateřské mléko). Měli byste pečlivě sledovat reakci malého organismu: existuje vyrážka, dítě spí dobře a tak dále. Pokud neexistují žádné negativní projevy, můžete postupně zvyšovat dávku. Pokud se vyskytnou problémy, je lepší se poradit s lékařem a odložit návnadu.

Nezapomeňte, že je lepší nezačínat přidávat nové produkty bezprostředně po dětském onemocnění nebo po očkování. Nenuťte dítě a krmte jídlo násilím.

Komarovsky doplňkové potraviny měsíce

Doplňkové potraviny Komarovsky po celé měsíce musí být prováděny přesně podle schématu. Je také důležité sledovat reakci vašeho dítěte..

6 měsíců

Režim krmení je následující:

6-7: Skladujte směsi nebo mateřské mléko.

10-11: 150 ml nízkotučný dětský kefír s 30 g nízkotučného tvarohu.

14-15 dní: Skladujte směsi nebo mateřské mléko.

18–19 hod.: Uchovávejte směsi nebo mateřské mléko.

22-23 hod.: Skladujte směsi nebo mateřské mléko.

Aby nedocházelo k problémům se zavedením kefíru do dětské výživy, musíte nejprve dát 4 lžičky a okamžitě doplnit směsí obchodů (mateřské mléko). Je velmi důležité sledovat, jak dítě reaguje na produkt. Při normální reakci musíte dávku každý den postupně zvyšovat a krmit mu obvyklé jídlo.

Jakmile se dostanete na 150 mg kefíru denně, musíte začít zavádět tvaroh. Je také velmi důležité postupovat tak, aby si na něj dítě zvyklo. Podle potřeby přidejte cukr do směsi tvarohu + kefíru. Tento rytmus přetrvává až 7 měsíců života dítěte..

7 měsíců

6-7: Skladujte směsi nebo mateřské mléko.

10-11: Staré schéma nízkotučného dětského kefíru s tvarohem.

14-15 dní: Skladujte směsi nebo mateřské mléko.

18–19 hod.: Uchovávejte směsi nebo mateřské mléko.

22 - 23 hod.: ovesná kaše s mlékem (ne více než 200 ml).

Před odpočinkem v noci je nejlepší čas přidat další produkt do doplňkových potravin. Mléčné obiloviny jsou skvělou volbou. Zde by měla být věnována zvláštní pozornost pohanka, rýže a ovesné vločky. Chcete-li zavést nové jídlo, musíte začít znovu malým množstvím (4 lžičky). Pokud nejsou problémy, zvyšte dávku.

8 měsíců

6-7: Skladujte směsi nebo mateřské mléko.

10-11: Staré schéma nízkotučného dětského kefíru s tvarohem.

14–15 dní: Polévka nebo šťouchaná zelenina (ne více než 200 ml).

18–19 hod.: Uchovávejte směsi nebo mateřské mléko.

22-23 hod.: Staré schéma s ovesnou kaší v mléce.

Nezapomeňte, že zelenina může být dána dítěti až poté, co má alespoň jeden zub. Bramborová kaše nebo zeleninová polévka se nejlépe ponechají ve třetím krmivu, které se koná během dne. Abyste viděli, jak bude tělo dítěte reagovat na zeleninu, musíte nejprve dítěti dát trochu odvar. Zvyšte částku každý den. Při normální reakci můžete přepnout na polévky / bramborovou kaši.

3 týdny po zavedení zeleninové polévky můžete vyzkoušet masový vývar (je lepší zvolit kuřecí maso). Pokud je reakce dítěte pozitivní, můžete začít přidávat nastrouhané maso nebo vařený žloutek. Ale nezapomeňte, že před 1 rokem je lepší nedávat více než polovinu žloutku.

Při druhém krmení můžete zvýšit množství tvarohu (až 50 g).

9 měsíců - 1 rok

6-7: Skladujte směsi nebo mateřské mléko.

10-11: Staré schéma nízkotučného dětského kefíru s tvarohem.

14-15 dní: Staré schéma bramborové kaše nebo zeleninové polévky (možné s masem nebo žloutkem).

18–19 hod.: Uchovávejte směsi nebo mateřské mléko.

22 - 23 hod.: Obilovinová kaše v mléce.

Můžete připravit polévky nebo šťouchanou zeleninu s přídavkem jakéhokoli masa, ale dávejte pozor, aby to nebylo mastné. Pokud připravujete bramborovou kaši, musíte na ni nalít mléko a přidat kousky strouhaného masa. Od 10 měsíců života můžete zkusit masový vývar nahradit rybami. K jídlu lze přidat rostlinný olej.

Do obilovin v mléce můžete přidat trochu ovoce (měkké). Alespoň jednou denně zkuste krmit dítě do jednoho roku mateřským mlékem. Směs mléka může pokračovat až 2 roky.

Doplňkový podávací stůl

Doplňkový jídelní stůl Komarovsky pomáhá lépe porozumět tomu, jak správně přidat různá „dospělá jídla“ do dětské výživy. Nemyslete si však, že lékař dává plnohodnotný diagram se sloupci a řádky, ve kterých jsou psána zvláštní pravidla, která vyhovují všem v řadě. „Tabulka“ je nepřesný popis. Komarovsky dává pouze radu, ale každý rodič musí věnovat pozornost reakci svého dítěte a jednat v souladu s ním. Kromě toho je výše uvedené schéma krmení zcela pochopitelné..

První produkt, který lékař doporučuje, je zavedení pouze kefíru s nízkým obsahem tuku. Kyselé mléko je nejlepší začít s krmením, protože má velmi podobné složení, jaké již vaše dítě zná. Kromě toho bakterie, které žijí ve fermentovaných mléčných výrobcích, pomáhají rostoucímu tělu vyrovnat se s infekcemi rychleji a lépe. Snižují také zátěž mladých jater a zlepšují trávení..

Umění štěstí na mateřské dovolené!

Online časopis pro maminky, které chtějí být šťastné, krásné a milované

Vlastní izolace v Rusku byla prodloužena do 12. května 2020: kam směřuje svět?

Zdravím, má drahá! Jak je váš život v izolaci? Ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin to znovu prodloužil - nyní

Jak se zbavit lupů doma rychle a efektivně?

Ahoj všichni, drahá! Dnes s vámi mluvíme o naléhavém problému týkajícím se 90% všech lidí na Zemi - o lupinách.

Jak se rychle zbavit akné (akné) doma?

Zdravím, má drahá! Dnes zvážíme otázku, která je pro mnoho mých čtenářů důležitá a která se týkají rychlého odstranění akné u různých

Jak zažádat a obdržet platbu 5 000 rublů pro děti do 3 let? podrobné pokyny

Zdravím, má drahá! V souvislosti s pandemií coronavirus nařídil ruský prezident Vladimir Vladimirovič Putin příspěvek ve výši 5 000 rublů

Příběh o strachu, který Olga porazila

Autor: Julia Lavrenchenko Kdysi dávno byla malá holčička Olya, která se velmi bála temnoty. Když padla noc a máma a táta zhasli světla

Evgenia Kryukova, Denis Savelyev „100+ hacků pro internetové obchodníky“: moje recenze a jak mi to pomohlo

Dobrý den všem, drahá! Dnes vám řeknu o skutečném nálezu pro bloggery a SMM - knihu E. Kryukové

Perlová ječmenná polévka s kuřecím masem a zeleninou v pomalém sporáku - můj domácí recept

Zdravím, má drahá! Dnes se s vámi podělím o funky dietní recept na perlovou polévku se zeleninou v kuřecím vývaru. jestli ty

Sarah Gio „Všechny květiny v Paříži“: moje recenze, stojí za přečtení této knihy

Dobrý den všem, drahá! Dnes jsem konečně přečetl nový dlouho očekávaný román americké spisovatelky a novinářky Sarah Gio „All Flowers

Vepřové špízy s octem a cibulkou - nejchutnější a šťavnaté recepty

Zdravím, má drahá! Vepřové špízy s cibulí a rajčatovou omáčkou - to je možná klasika, kterou nemůžete odmítnout

Grilování v troubě na cibulovém polštáři - vynikající recepty na vaření masa kebab, aniž byste museli opustit domov

Zdravím, má drahá! Dnes zkusíme s vámi kebab na cibulovém polštáři, který lze také vařit v troubě. Před

Doplňkové krmení

V prvních měsících života potřebuje dítě pouze mateřské mléko nebo, pokud není kojení možné, upravenou směs. Dospělý arašíd již potřebuje rozšíření stravy, která se nazývá doplňková jídla. Podívejme se na zavedení doplňkových potravin do výživy kojenců v prvním roce jejich života z pohledu slavného pediatra E. Komarovského.

Rozdíly mezi krmením a doplňkovými potravinami

Tato dvě slova mohou způsobovat zmatek kvůli podobnosti, ale znamenají různé věci. Pokud dítě nemá dostatek mateřského mléka a je mu podáváno mléčné mléko nebo zvířecí mléko nebo mléko dárkyně, pak se takové jídlo nazývá doplňkové jídlo. V tomto případě se krmení dítěte nazývá smíšené. Výrobky, které dávají dítěti v prvním roce života, jako doplněk k mateřskému mléku nebo směsi, se nazývají doplňkové potraviny. Jsou navrženy tak, aby zvykly dítě na výživu dospělých..

Early Lure - Benefit or Harm?

Mladí rodiče se potýkají s radami přátel, rodiny a dokonce i poskytovatelů zdravotní péče, aby začali s doplňkovými jídly mnohem dříve, než doporučuje moderní medicína. Čím je dítě starší, tím častěji se doporučují dávat dětskou šťávu, žloutek, bramborovou kaši a další jídlo.

Moderní rodiče by měli pochopit, že včasné zavedení doplňkových potravin v minulosti bylo způsobeno hlavně skutečností, že kojenci byli jen zřídka kojeni a náhražky mateřského mléka byly nižší..

Nejčastěji dostaly děti rozvedené kravské mléko, které bylo vařeno. Vitaminy v takové stravě byly zničeny a dítě nedostávalo mnoho užitečných látek. Abychom se vypořádali s hypovitaminózou, zpožděním v přírůstku hmotnosti a vývojem, anémií a dalšími problémy, byla vydána doporučení dávat šťávy, plátky žloutku, šťouchanou zeleninu od prvního měsíce života. Nezapomeňte také, že prodej džusů, různých obilovin, bramborové kaše a jiné dětské výživy je docela vážný obchod. Známky na obalech, které mohou být uvedeny na výrobku po dobu tří nebo čtyř měsíců, jsou proto výhodné zejména pro výrobce.

V současné době, pokud kojící matka jí vyváženou a rozmanitou stravu, nebo pokud dítě dostane upravenou směs jako náhradu za mateřské mléko, není nutné dítěti mladšímu než 6 měsíců dávat doplňkové potraviny. Pokud jsou drobky menší, má smysl směřovat úsilí rodičů nikoli k zavádění doplňkových potravin, ale ke zlepšení výživy matky nebo k nákupu kvalitní směsi.

Prakticky neexistuje žádný užitek z dřívějšího krmení dítěte jinými výrobky kromě mléka nebo směsi, ale mnoho rodičů vidí poškození. Nejprve to jsou alergické reakce a poruchy trávení. Proto by rodiče měli zvážit otázku načasování začátku krmení velmi podrobně a vyváženě..

Úvodní pravidla

 • Jakýkoli nový potravinový produkt by měl být do dětské výživy zařazen velmi pečlivě a postupně. Začínáme jedním douškem a jednou lžičkou, poté krmíme obvyklým jídlem (mateřské mléko nebo směs). Po vyhodnocení reakce - stolice, spánku, stavu kůže, chování - lze dávku zvýšit.
 • Pokud je něco obezřetné, měli byste s výrobkem chvíli počkat..
 • V případě, že se projeví bolestivé projevy, nemohou být nové produkty uvedeny na trh, dokud nezmizí.
 • Během nemoci, stejně jako v období před očkováním (3 dny) a po něm (do 3 dnů) nemůžete dítěti dát nový produkt..
 • Pokud dítě některý produkt odmítne, není třeba na tom trvat.

S jakým produktem chcete přilákat??

Názory odborníků na výživu a pediatry týkající se skupiny produktů, které by měly být do dětské výživy poprvé zavedeny, se velmi liší. Navrhovatelé zavedení prvního pyré ze zeleniny tvrdí, že jsou bohatí na minerální soli a vitamíny. Příznivci krmení fermentovaným mlékem trvají na tom, že děti reagují špatně na náhlé změny ve výživě a fermentované mléčné výrobky se liší od mléka mnohem méně než zelenina.

Komarovsky strategie doplňkového krmení

Zavádění doplňkových potravin během přirozeného krmení a krmení směsi je stejné. Známý pediatr nabízí praktický přístup k zavádění nového jídla do dětského menu, což pomáhá zabránit nežádoucím reakcím těla dítěte na nové jídlo na maximum:

 • Pokud dítě ještě nemá pět měsíců, nepotřebuje žádné doplňkové potraviny. Měli byste se starat o kvalitní výživu matky, a pokud v matčině hrudi není dostatek mléka, dejte dítěti vhodnou směs..
 • Po pěti měsících začnou děti, které špatně přibírají na váze a také s nízkým hemoglobinem, začít s krmením. Pokud je dítě v dobrém zdravotním stavu a také s vývojem, je začátek doplňkového krmení odložen o 6 měsíců. O něco později také stojí za to začít s krmením dětí, které měly případy potravinových alergií nebo používaly speciální směsi.
 • Můžete začít s mléčnými výrobky, jako je kefír. Nejoptimálnější produkt bude určen pro kojeneckou výživu. Představíme ji do druhého krmení, které se vyskytuje mezi 9 a 11 ráno. Tento produkt se vstřebává nejen lépe než jiná doplňková jídla, ale také dává tělu dítěte prospěšné bakterie kyselého mléka..
 • Poprvé stačí tři až čtyři lžičky kefíru. Poté musí dítě dát směsi matku prsa nebo láhev. Při sledování dítěte do konce dne si okamžitě všimneme, zda je možné dávku zvýšit. Poté, co se ujistíte, že je vše v pořádku, se následující den zdvojnásobí množství kefíru. Ukazuje se, že první den dítě dostane 15 až 20 ml kefíru, druhý den již od 30 do 40 ml, další - od 60 do 80 ml a čtvrtý den plnou dávku od 120 do 160 ml. V případě, že se něco dne změní s dítětem a matka má podezření, že je kefír, pozastavíme se. Nezvyšujeme dávkování produktu a někdy dokonce snižujeme.
 • Od čtvrtého nebo pátého dne krmení kefíru se k němu může přidat tvaroh. Může se jednat o zakoupený produkt nebo o jeho výrobu samostatně. Na první den stačí jedna lžíce, na druhý den dejte dvě polévkové lžíce. Takže postupně zvyšujte množství na 30-40 g pro dítě 6-8 měsíců. Kefír i jeho kombinace s tvarohem lze osladit cukrem. Vše záleží na chuti originálního produktu a přání dítěte jíst produkt bez cukru.
 • Během jednoho týdne bude jedno krmení nahrazeno směsí kefíru (v průměru 150 ml) a tvarohu (30–40 g). Ve všech ostatních krmivech bude dítě stále dostávat mateřské mléko nebo mléčnou formu. Tento režim udržujte po dobu dalších 3-4 týdnů, poté pokračujeme v nahrazování jiného krmení.
 • Při příštím krmení, ve kterém představíme doplňkové potraviny, je lepší si vybrat druhé (krmení před spaním). Zavádíme do ní kaši, nejlépe pohanka, rýže nebo ovesné vločky. Kaše může vařit maminka z mouky nebo ji lze zakoupit v obchodě. Vaříme kaši v mléce (běžná kráva), i když nejlepší volbou by byly směsi pro kojence starší než šest měsíců. Vzhledem k tomu, že krupice je zdrojem gliadinových bílkovin a může způsobit střevní onemocnění, pokud je netolerantní, doporučuje se ji po osmi měsících zavést do dětské výživy..
 • Do 8 měsíců bude dítě úplně vyměnit dvě krmiva. Dostává kefír a tvaroh v jednom krmení, ovesnou kaši v jiném a několikrát směs nebo mléko z prsou své matky. Je nutné zjistit, zda má dítě alespoň jeden zub. Pokud existuje zub, představíme zeleninu. Pro testování krmení zeleniny připravujeme pro dítě odvar. Mletá mrkev, brambory, zelí a cibule, nalijte vroucí vodu (asi 50 gramů zeleniny bude potřebovat asi 100 g vody), zavřete víko a vařte, dokud nebude zelenina zcela vařena. Po přefiltrování vývaru jej znovu vařte a nalijte do láhve. První den dáme dítěti takovou odvar z 30 na 50 g, druhý den - dvakrát tolik.
 • Pokud dítě dobře reaguje na zeleninu, začneme dávat polévku nebo bramborovou kaši a také dávkování neustále zvyšujeme, dokud nevyměníme jedno krmení. U bramborové kaše vařte jinou zeleninu ve vroucí vodě, poté otřete, přidejte trochu soli a horkého mléka (25 ml je dost na 100 g zeleniny), poté je musíte porazit a znovu přivést k varu. Do hotového pyré musíte přidat 3 g rostlinného oleje.
 • Po dvou až třech týdnech krmení zeleniny se pokusíme zavést maso. Místo vody přidejte do zeleniny masový vývar (nejlépe kuře), poté přidejte maso do polévky nebo bramborové kaše, která bude v pyré. Po několika dnech lze do stejné polévky nebo do bramborové kaše přidat 1/5 žloutku z vařeného vejce.
 • Ovoce také začíná být zavedeno po objevení prvního zubu. Pokud ještě nejsou zuby, dejte dětským džusům. Používají se jako doplněk výživy nebo kojení a nejsou určeny k nahrazení krmení. Starší děti mohou do kaše přidat ovoce, dát ovocné pyré a sát velké kousky.
 • Za 9 měsíců nahradí doplňková jídla 3 krmiva. V jednom z nich dostane dítě ovesnou kaši, která se může velmi lišit. Při dalším krmení je dáno dítěti polévky nebo zeleninová jídla s přídavkem libového masa, žloutku a rostlinného oleje. Po krmení dítě dostane šťávu. Dalším krmením je kefír s tvarohem, do kterého již můžete přidat dětské sušenky. V tuto chvíli může být dítěti nabídnuto kousek chleba a od 10 měsíců věku používat polévku, nikoli rybí maso, ale ryby.

Výživa a zdraví

Když rodiče experimentují s kojeneckou výživou, měli by si vždy pamatovat zdraví svého dítěte. Čím je dítě starší, tím snazší bude přinášet novinky do nabídky. Měli byste být velmi opatrní u produktů, které nerostou ve vašem regionu a nejsou charakteristické pro stravu ve vašem regionu..

Je také důležité nezapomenout, že u dětí je játra spíše slabým a zranitelným orgánem. Plně „dozrává“ pouze ve věku dvanácti let. A proto výrobky, na které dítě reagovalo dříve, jak zraje játra, dítě začíná být běžně vnímáno dítětem. Jak říkají babičky, dítě „vyrůstá“. Takže pokud vaše dítě reaguje negativně na čokoládu nebo mandarinky, neznamená to, že se bude muset po celý život zdržovat konzumace těchto produktů..

Další podrobnosti o všech těchto nuancích najdete v programu Dr. Komarovského.

Tipy Dr. Komarovského: doplňková jídla, její výhody a pravidla podávání

V posledních letech získaly všechny matky naší země nevyslovenou autoritu - Dr. Komarovsky. Tento odborník je jedním z nejuznávanějších lékařů v našem léku a jeho rady ho ženy horlivě předávají ústně. Jedním z hlavních témat pro matky, které Komarovsky vyzdvihl, jsou doplňková jídla. Jak to správně uspořádat, pouze ve prospěch zdraví dítěte? Kdy a kde ji začít uvádět do života dítěte? Dnes si o tom promluvíme a ještě mnohem více..

Jaké jsou významné rozdíly mezi doplňkovými potravinami a doplňkovými potravinami??

Než začnete s analýzou toho, co by mělo být doplňkové jídlo Komarovského, stojí za to pochopit, jaké doplňkové potraviny jsou. Nejjednodušší způsob, jak to ukázat, je v kontrastu s doplňkovým krmením. Suplementace je považována za způsob, jak vyplnit nedostatek jídla v dětské stravě. Pokud dítě nemá dostatek mateřského mateřského mléka, je to skromné, pak dostane umělou směs nebo mléko od domácího savce, ve vzácných případech mléko od dárcovské matky. Příprava dítěte na jídlo pro dospělé přidáním nových produktů do jeho stravy - to jsou doplňkové potraviny.

Když se vyplatí představit?

Úplně první rok v životě dítěte je z hlediska pediatrie nejdůležitější, a proto by dítě mělo dostávat přísné a promyšlené krmení. Podle doporučení Komarovského by se mělo začít kojit během kojení nejdříve 6 měsíců po narození. A není tak důležité, co přesně převládá ve výživě kojenců: mateřské mléko nebo kojenecká výživa. Názor Komarovského na první krmení je takový, že až šest měsíců normálně se vyvíjející dítě dostane vše, co potřebuje od matky a speciálních mléčných směsí.

Komarovsky však ani po šesti měsících nedoporučuje začít s prvním krmením, protože právě nové výrobky by měly začínat tvořit nové dovednosti u dítěte - žvýkání, jemné motorické dovednosti.

Také dítě musí včas dostat ty živiny, které jsou odpovědné za jeho růst, jakož i za vývoj těla. Kromě toho jsou to žvýkací procesy, které pomáhají žvýkačkám vašeho dítěte ulehčit kousání zubů, a tento obtížný proces zažijete se svým dítětem. Přemýšlení o tom, kdy začít první návnadu, úzce souvisí s vývojem psychoemotorických a fyzických procesů v těle dětí, je proto důležité tento bod sledovat.

Výhody a nevýhody předčasného krmení

Komarovsky vysvětlil, jak důležité je první doplňkové krmení během kojení, porovnáním dobré a špatné stránky tohoto procesu. Jak je uvedeno výše, pokud se dítě vyvíjí normálně, dostává všechny potřebné živiny a nemá nedostatek potravy, a jeho matka jedla během těhotenství zdravě a měnila se a také jí až do dneška, pak je potřeba včasného krmení až šest žádné měsíce. Bude to pravděpodobně mít negativní důsledky. Patří sem poruchy trávení a alergie, na které tělo dítěte ještě není připraveno.

Časný začátek doplňkového krmení podle Komarovského má samozřejmě své kladné stránky. Doporučuje svým rodinám, u kterých je při krmení dítěte problém hypovitaminózy. Pokud je dítě pozadu ve váze, růstu a vývoji z norem i ve svém zdravotním stavu, jsou pozorovány příznaky anémie, potřebuje včasné krmení. Může se skládat ze šťáv, žloutků, šťouchané zeleniny a jiných potravin, které nejsou nebezpečné, a které nahrazují nedostatek vitamínů a živin. Nezapomeňte však, že doplňkové potraviny by neměly být vyráběny s kojeneckou výživou, protože často, jak poznamenává Dr. Komarovsky, balení těchto nádob neobsahuje správné informace o povoleném věku.

Některá pravidla a tipy

Pro správné zadání prvního krmení doporučuje Komarovsky postupovat podle určitých tipů. Pravidla doplňkového krmení Dr. Komarovského jsou následující:

 • Při prvním uvedení produktu do dětské výživy to udělejte velmi pečlivě. Pro začátečníky zkuste přidat jednu lžíci nebo jednu doušku do své obvyklé HA. S každým novým jídlem můžete postupně zvyšovat dávku, pokud tělo dítěte na to nereaguje negativně;
 • malé obavy, jako je zčervenání tváří dítěte nebo mírné pláč v noci, by měl být první zvon, který by měl být na chvíli pozastaven. Pokračujte v zavádění až po úplném odstranění příznaků;
 • Začít si zvykat na nové výrobky je přísně zakázáno během nemoci dítěte, protože v těchto dnech je již slabý. Totéž by mělo být řečeno o obdobích po dobu tří dnů a po dobu tří dnů po očkování;
 • pokud dítě dá najevo, že se mu nelíbí produkt - nenutí ho, je to škodlivé.

Tento malý počet zcela srozumitelných pravidel pomůže vyhnout se tolika problémům..

Kde začít vábit?

Různí lékaři a pediatři, přemýšleli, „kde začít s doplňkovými jídly?“, Vyjadřujte zcela odlišné názory. Někdo věří, že prvním krokem je zavedení rostlinného pyré, protože obsahuje hodně zdravých vitamínů a minerálních solí. Jiní tvrdí, že odklon od diety s kyselým mlékem nestojí za to, takže prvním produktem musí být kyselé mléko. Dr. Komarovsky pro posledně jmenovaného a doporučuje začít jídlo se vzdáleným bratrem mléka - kefírem.

Pro dítě bude snadné si zvyknout na tekutý produkt velmi podobný mateřskému mléku. Žaludek by měl dobře absorbovat složení dětského kefíru, ale on zase nasycuje tělo bakteriemi kyselého mléka. Chcete-li do něj vstoupit poprvé, je to pouze v ranním krmení po dobu asi 9–11 hodin, musíte dát maximálně tři nebo čtyři lžičky. Mimochodem, měli byste nejprve dát kefir, a teprve potom dokončit proces krmení GV nebo směsi.

Pokud se po celý den neobjeví u vašeho dítěte abnormální reakce těla, můžete pokračovat v zavádění doplňkových potravin.

Zvykněte si na kefír, další den zdvojnásobte dávku fermentovaného mléčného produktu. Pokud se všechny reakce dítěte každý den nezmění, dostaneme do konce sedmého měsíce dávku 150 ml, při které stojí za to zastavit její nárůst. Pokud chcete, můžete zastavit dříve..

Pokračování krmení v etapách od Komarovského

Pokud vidíte, že zavádění doplňkových potravin během kojení nebo krmení směsi zakořenilo, můžete v tomto procesu pokračovat. Podle Komarovského by krmení dítěte mělo jít následovně:

 1. Přidejte další fermentovaný mléčný produkt - tvaroh. Vstoupit je teprve od pátého dne krmení kefírem, po vyzkoušení jedné lžičky. Poté by měl být počet lžiček přidaných do doplňkových potravin postupně zvyšován na 40 gramů a v této dávce by měl zůstat až 8 měsíců. Mimochodem, kefír i tvaroh mohou být slazeny, ale ne moc. Tvaroh, na rozdíl od kefíru, může být domácí.
 2. Je velmi důležité, aby jedno z krmení po dobu sedmi dnů sestávalo z kefíru ve 150 ml a tvarohu ve 40 gramech, aby dítě jedlo pouze „dospělé jídlo“ alespoň jednou týdně; nutné. Tato fáze by měla trvat tři až čtyři týdny..
 3. V této fázi začneme dítě zvykat na nový produkt. Tentokrát se k jídlu přidává ovesná kaše, navíc jsou pro tuto roli nejlepší pohanka, rýže nebo oves. Přidat kaši je poslední před usnutím dětské výživy. Vaří se v kravském mléce, ale pro dosažení nejlepších výsledků se vyplatí udělat mléčný recept pro šestiměsíční děti.
 4. Ve věku osmi měsíců můžete do stravy zavést krupicovou kaši, protože pokud to uděláte dříve, díky gliadinu v žaludku dítěte začne peklo kolikou. Jak vidíte, v tomto věku vaše dítě již sedí nejen na jednoduchém kojení, dostává již dvě celá nahrazená kefírová jídla s tvarohem a obilovinami. Jakmile bude mít první zub, bude možné pokračovat do další fáze.
 5. Mnoho lidí se ptá, jak naučit dítě jíst zeleninu, a konec konců, dřívější zvyknutí si na zeleninu od osmi měsíců mu dokonale pomáhá milovat alespoň mrkev, alespoň špenát. Jakmile máte první zub, musí uvařit zkušební odvar. K tomu se naseká mrkev, brambory, zelí a cibule, načež se vaří směs s vroucí vodou. Napjaté a nově vařené vývar je dáno dítěti v láhvi. Dítě by mělo vypít vývar po dobu dvou dnů, poprvé by mělo dostat 50 gramů a druhé 100 gramů.
 6. Další krok se provádí, pouze pokud dítě na zeleninu dobře reaguje. Musíte začít vařit zeleninovou polévku nebo zeleninové pyré a postupně zvyšovat množství zeleniny, čímž v určitém okamžiku zcela nahradíte jedno z krmiv. Mimochodem, stojí za to přidat do vašich bramborových brambor 1-3 mg rostlinného oleje, které se z nějakého důvodu bojí dát dětem před prvními narozeninami.
 7. Pouze dva až tři týdny po zahájení krmení zeleninou může dítě dostat chuť masa. Nejprve to bude kuřecí vývar na zeleninu a teprve potom můžete přidat nakrájené maso do bramborové kaše. Děti také vnímají dobře upečený kuřecí žloutek, z čehož jedna pětina může být podána několik dní po vzorku masa.
 8. Ještě před zavedením doplňkových potravin se zeleninou můžete dát dítěti chuť čerstvé ovocné šťávy jako doplněk k hlavní stravě. Můžete začít dávat ovocné ovoce spolu se zeleninou, přidávat šťouchané brambory do ovesné kaše a poté dávat pravidelné ovocné šťouchané brambory. Při alergických reakcích buďte opatrní, a pokud se tělo dítěte v určitém okamžiku přestane chovat dobře, je pravděpodobné, že se jedná o ovoce nebo bobule.
 9. Posledním krokem bude postupné přidávání chleba do stravy, počínaje deseti měsíci a rybami. Mimochodem, s rybami mají děti problémy se žaludkem, takže s tím můžete trochu počkat, jen když si domluvíte jednoho známého.

V důsledku toho si můžete všimnout, že i tři měsíce před rokem vaše dítě už má tři doplňkové potraviny místo HB nebo krmení směsí. Jí ovesnou kaši s ovocem, polévkou nebo šťouchanou zeleninou a masem a také kefír z kyselého mléka a tvaroh. Během přestávek pije čerstvou ovocnou šťávu, k níž mimochodem patří velký přídavek, který děti milují - měkké dětské sušenky, které již mohou být dány dítěti v malém množství. Začínat jíst nové měsíce, do roku dítě už dostává veškerou potřebnou zásobu vitamínů a minerálů, což mu pomůže růst zdravě a silně.

Rozvrh fází zavádění doplňkových potravin

Abychom vám usnadnili zapamatování nebo tisk výše uvedených pravidel, připravili jsme pro vás tabulku doplňkových jídel podle Komarovského. Tyto grafy s popisem počtu produktů a měsíců, kdy jsou tyto produkty představeny, vám pomohou neztratit se a růst zdravé a silné dítě:

Druh jídla6 měsíců7 měsíců8 měsíců9 měsíců10 měsíců11 měsíců12 měsíců
Kefir10–40 ml50 - 150 ml150-200 ml200 ml200 ml200 ml200 ml
Tvaroh5–20 gramů20-30 gramů40-50 gramů50 gramů50 gramů50 gramů50 gramů
Zeleninové pyré--50-100 gramů100 - 150 gramů150 až 180 gramů180-200 gramů200 gramů
Džus--5-10 ml10–20 ml20–40 ml40-60 ml60–80 ml
Mléčná kaše--5–90 gramů100 - 150 gramů150 až 180 gramů180-200 gramů200 až 230 gramů
Maso Puree---5-50 gramů50-60 gramů60–70 gramů70–80 gramů
Šťouchaná ryba----5-30 gramů30–40 gramů40-50 gramů
Rostlinný olej--1 mg3 mg3 mg3 mg5 mg
Vařený žloutek--1 5 kusů1 2 kusy1 kus1 kus2 kusy

Vařené nebo zakoupené menu pro doplňková jídla?

Poslední otázka, kterou bych chtěl zdůraznit podrobněji - je třeba vařit jídlo pro doplňková jídla sama, nebo jsou vhodné i zakoupené možnosti? Komarovsky při této příležitosti věří, že známé a oblíbené možnosti hotové kojenecké stravy mají právo na život, protože po tolika letech získaly důvěru rodičů po celém světě. Dětská výživa je velmi vhodná pro cestování, výrazně šetří čas vaření a struktura produktu je ideální pro ty, kteří nemohou jíst pevné dítě.

Nevýhody zakoupených sklenic a krabic může být pouze jejich cena, stejně jako velmi krátká životnost. To znamená, že můžeme s jistotou říci, že pro začátek krmení nejsou vhodné, protože velké množství bude jednoduše hodeno do koše. Ale nechte je vařit svá vlastní jídla spoustu času, ale ty jsou ovládány vámi. Budete moci utratit množství produktů, které potřebujete, a budete si jisti procesem vaření. Chuť, kterou dítě určitě bude líbit, můžete udělat přidáním cukru a soli, odstraněním a přidáním různých složek.

Závěr

Je dobré shrnout všechny výše uvedené. Zaprvé, návnada bez problémů má hodnotu šest měsíců. Kde začít? Od produktu nejblíže k mléku - kefíru. Dále stojí za to postupovat podle kroků popsaných lékařem Komarovským, postupně zvyšovat rozmanitost produktů a jejich dávkování. Během doplňkového krmení musíte sledovat stav dítěte, fyzického i emočního. Nejmenší reakce těla by měla zastavit krmení produktu, ke kterému došlo. Pro použití v dětské stravě jsou zakoupená i připravená jídla, která postupně vyřazují z kojení a mléčných směsí. Ve věku 12 měsíců se dítě klidně přepne na základní zdravou výživu a užijete si vynikající zralost vašeho dítěte.

K vyřešení výše uvedeného pomůže také video se slovy Dr. Komarovského o krmení pro dítě..

Strategie pití pro Dr. Komarovského: zaváděním jídla rozumně

11. března Dr. Komarovsky navštívil Minsk a potěšil své fanoušky. Před a během rozhovoru se každý, kdo přišel, mohl zeptat lékaře na vzrušující otázku. Toto setkání bylo užitečné pro ty, kteří právě plánují děti, pro ty, kteří se brzy připravují na svůj vzhled, a pro ty, kteří již znali štěstí, že jsou rodiči. Otázky se týkaly různých témat: zdraví (očkování, nachlazení, profylaktika, ztuhnutí atd.), Výživa (zavádění doplňkových potravin, alergie, zdravá výživa, jídlo z obecné tabulky atd.), Jakož i otázky ne zcela lékařské oblasti ( co budoucí nebo nově vyrobený táta a máma potřebují vědět o tom, jak se chovat se vzhledem dítěte, aby rodina zůstala rodinou, a táta a máma nezapomínají, že jsou manželem a manželkou) a mnoho dalších důležitých otázek.

Fotografie z webu www.sva-mama.ru

Jevgenij Olegovič po svém přiznání, že se konal taková setkání v různých městech a zemích, si pro sebe poznamenává, která otázka se rodičů v daném městě nejvíce obává. V Minsku se většina otázek publika týkala výživy. A první etapa spojená s výživou dítěte po kojení nebo kojenecké výživě je otázka zavedení doplňkových potravin.

Základní otázky, na které byste měli okamžitě odpovědět

Až 6 měsíců v případě kojení dítěte - chutné, zdravé a pestré krmení matky. Pokud je dítě na umělém krmení, pak je jeho celá strava po dobu až šesti měsíců dobrou přizpůsobenou směsí mléka, která mu vyhovuje. A když matka a dítě překonaly šestiměsíční mezník, hledali jsme pro dítě zuby. Pokud dítě úspěšně prořízne alespoň jeden zub, pak je čas seznámit se s novým jídlem.

Strava dítěte doporučená pediatry od šesti měsíců do roku zahrnuje pět jídel. Každá rodina má svůj vlastní denní režim a stravu. Níže je uveden přibližný plán výživy dítěte, na základě kterého si matka vybere optimální dietní a doplňovací režim pro své dítě.

6 měsíců
07:00 - Mateřské mléko nebo upravená mléčná směs
11:00 - Dětský nízkotučný kefír (150 ml) a tvaroh pro krmení malých dětí (30 g)
15:00 - Mateřské mléko nebo upravená mléčná výživa
19:00 - Mateřské mléko nebo upravená mléčná směs
22:00 - mateřské mléko nebo upravená mléčná směs

Představujeme první nové jídlo - kefír do dětské stravy. To by mělo být provedeno postupně, v první den stačí 3 lžičky (měla by být krmena lžičkou a ne z láhve). První krmení musíte nabídnout ráno, druhé krmení je dobré. Po navrhovaném novém produktu krmte dítě obvyklým jídlem (mléko nebo směs). Takže během dne budeme mít příležitost pozorovat reakci těla na nový typ jídla. Pokud je vše v pořádku a dítěti nic nevadí, pak druhý den můžete kefiru dát dvakrát tolik. Takže za několik dní dosáhne část doplňkových potravin 150 - 160 ml.

Fotografie z www.woman.ru

Nyní můžete přidat tvaroh přímo do šálku s kefírem. První den jedna lžíce, další dvě. Proto dáváme část tvarohu na 30 gramů. Výsledkem je, že jedno krmení je zcela nahrazeno kefírem s tvarohem a tak krmíme dítě po dobu tří týdnů.
Je důležité, pokud existují problémy nebo dokonce podezření na problémy, pauza. Nezvyšujte podíl, možná ani nesnižujte, s vážným znepokojením - zcela pozastavte zavádění produktu.

7 měsíců
07:00 - Mateřské mléko nebo upravená mléčná směs
11:00 - Dětský nízkotučný kefír (150 ml) a tvaroh pro krmení malých dětí (30 g)
15:00 - Mateřské mléko nebo upravená mléčná výživa
19:00 - Mateřské mléko nebo upravená mléčná směs
22:00 - Kaše z obilovin s mlékem (200 ml)

Po úspěšném nahrazení jednoho z krmiv fermentovanými mléčnými výrobky je dalším krokem zavedení mléka a obilovin. Čas před spaním, tj. poslední krmení. A není absolutně žádný rozdíl v tom, zda si zakoupíte hotovou instantní kaši nebo ji sami vaříte. K zahájení krmení použijte Pohanka, ovesné vločky nebo rýžová kaše. Úvodní schéma je stejné. Začneme 3-4 polévkovými lžícemi kaše plus mateřským mlékem nebo směsí a postupně zvyšujeme porci (případně až 200 ml), úplně vyměňte jedno krmení.

Fotografie z webu www.mama66.ru

8 měsíců
07:00 - Mateřské mléko nebo upravená mléčná směs
11:00 - Dětský nízkotučný kefír (150 ml) a tvaroh pro krmení malých dětí (50 g)
15:00 - Polévka nebo šťouchaná zelenina (200 ml)
19:00 - Mateřské mléko nebo upravená mléčná směs
22:00 - Kaše z obilovin s mlékem (200 ml)

Od tohoto věku může dítě zvýšit množství tvarohu až na 50 gramů.
Osm měsíců dítě nabízí polévku ze zeleniny. Poprvé to nebude ani polévka, ale pouze zeleninový vývar (30–50 gramů), který se přirozeně krmí obvyklým mateřským mlékem nebo směsí. Sledujeme pohodu a stav dítěte. Pokud není důvod k obavám, další den mu dáme větší porci (dvakrát) a postupně přejdeme na šťouchanou polévku a zeleninové pyré (až 200 ml denně).

9 měsíců
07:00 - Mateřské mléko nebo upravená mléčná směs
11:00 - Dětský nízkotučný kefír (150 ml) a tvaroh pro krmení malých dětí (50 g)
15:00 - Polévka nebo šťouchaná zelenina s masem a žloutkem (200 ml)
19:00 - Mateřské mléko nebo upravená mléčná směs
22:00 - Kaše z obilovin s mlékem (200 ml)

Po zavedení zeleniny nakrmíme dva nebo tři týdny zeleninovou polévkou nebo bramborovou kaší a maso ochutíme. Nejprve vařte polévku na masovém vývaru (nejlépe kuře) a po pár dnech se pokusíme přidat maso do polévek a bramborové kaše. Když se dítě seznámí s masem, nabídněte mu žloutek (začněte 1/5 žloutku) a přidejte jej do bramborové kaše (až do poloviny žloutku).

Ujistěte se, že jídlo je rozmanité. Kaše z různých obilovin, možná s kousky ovoce. Polévky z různých druhů zeleniny a na různých vývarech, hlavní věc není příliš mastná. Do vařeného jídla můžete přidat rostlinný olej. Můžete vyzkoušet různé šťávy (30-50 ml).

Fotografie z webu www.medspecial.ru

10 - 12 měsíců
07:00 - Mateřské mléko nebo upravená mléčná směs
11:00 - Dětský nízkotučný kefír (150 ml) a tvaroh pro krmení malých dětí (50 g)
15:00 - Zeleninová polévka s masem nebo rybou (200 ml)
19:00 - Zeleninové pyré s masem nebo rybou, žloutek (200 ml)
22:00 - Kaše z obilovin s mlékem (200 ml)

Zkuste vařit svou dětskou polévku rybami. Nyní je výživa dítěte velmi podobná potravě pro dospělé. Může nabídnout bramborovou kaši s masem a dát chléb. Pečení jablek na dezert je velmi chutné a zdravé.

Pokud jde o mateřské mléko a upravenou mléčnou formu, je vhodné krmit dítě tímto obvyklým jídlem pro něj alespoň jednou denně.

To je vše moudrost. Hlavním úkolem matky je vychovat zdravé dítě, takže byste neměli provádět nebezpečné experimenty s jídlem (játra pro děti jsou velmi slabým orgánem a konečně se tvoří do 12 let), vše by mělo být postupné a zábavné.

podle knihy Komarovského E.O..
Přečtěte si také téma:
Krmení je důležitou fází života dítěte

Tipy na zavedení doplňkového krmení během umělého krmení od společnosti Komarovsky

Přibližně ve věku 4–6 měsíců vás může arašíd naznačit všemi možnými způsoby, že pro novou stravu je již docela zralé, například se zájmem pozorovat, jak jíte, a aktivně se k vám připojit. Pak vám chceme poblahopřát: okamžik prvního krmení je velmi blízko.

Zbývá se jen naučit, jak učinit tento důležitý proces snadným a zajímavým. Miliony matek věří pediatrovi Yevgeny Komarovskému v této záležitosti a nemýlí se. Dnes budeme hovořit o doplňkovém krmení během umělého krmení Komarovského..

Bez ohledu na to, jak vysoce kvalitní a plnohodnotná umělá směs, v dětském životě vždy přichází okamžik, kdy je tento druh občerstvení „nahrazen“ různými druhy potravin pro dospělé. Jak provést tento přechod s umělým krmením? Chceme okamžitě upozornit na skutečnost, že všechny nabízené informace jsou pouze doporučeními Dr. Komarovského, a nikoli návodem k akci.

Samozřejmě na základě zkušeností mnoha matek a jejich dětí bylo ověřeno, že doplňková jídla podle jeho schématu jdou „s ranou“ a bez zbytečných potíží. Vždy však stojí za zvážení názoru vašeho pediatra, a nikoli skutečnosti, že jeho schéma se bude shodovat s radou Evgeny Olegovichové. Proto existovaly dva tábory opozičních matek: některá doporučení Komarovského byla zmatená a nedůvěřivá, zatímco jiní se rozhodli držet se jich pouze. Věříme pediatrovi, proto budeme hovořit o doplňkovém krmení dětí umělým krmením podle jeho metody.

Významný rozdíl mezi doplňkovými potravinami a doplňkovými potravinami

Je důležité znát zásadní rozdíl mezi těmito dvěma koncepty, aby nedošlo k záměně v tom, v jaké fázi začíná v životě vašeho dítěte, a což je zcela nežádoucí, aby nedošlo k záměně vašeho lékaře. Některé mumie nepovažují za nutné porozumět složitosti terminologie, a pokud se jich zeptáte na rozdíl mezi krmením a doplňkovými potravinami, označí předponu pouze taktně. Samozřejmě, že záležitost není omezena na moudrost ruského jazyka a rozdíly v těchto dvou pojmech jsou skryty ve své podstatě.

Dokorm je relevantní, pokud dítě potřebuje jinou výživu než mateřské mléko. Pro tuto roli se nejčastěji používá umělá směs nebo dříve vyjádřené mléko. Doplňování mléka od domácích zvířat je stále méně obvyklé, protože to již bylo prokázáno, je to však nežádoucí možnost. Pokud existuje místo kojení v kombinaci s doplňkovým krmením, můžeme hovořit o smíšeném krmení.

Ale první krmení - to je úplně jiná záležitost, protože to znamená seznámení dítěte s prvními potravinovými výrobky, které zpočátku působí jako doplněk k obvyklé stravě. Krmení je nevyhnutelné pro všechny děti, bez ohledu na druh krmení.

Počátek času

Mezi matkami existuje hodnocení nejpopulárnějších otázek, které budou vždy relevantní. A samozřejmě na prvních pozicích se objeví věčný „Kdy začít s doplňkovými jídly?“. Je zavádějící, že různé zdroje uvádějí různé věkové normy. Nezapomeňte na nekonečné rady matek, babiček a všech příbuzných obecně. A také pediatr, televize, vědecká kniha vás může ujistit o spolehlivosti jejich informací, bohužel také často odlišných. Všechny zdroje se liší v počtech asi o 1–2 měsíce a zatím neexistuje univerzální doporučení pro všechny děti.

I když nejčastěji najdete názor na ideální věk - 6 měsíců. Na otázku, kdy zavést doplňková jídla s umělým krmením, se Dr. Komarovsky také odvolává na věk 6 měsíců. Navíc je podle něj tato norma univerzální pro děti při jakémkoli způsobu krmení.

Pokud vás trápí pochybnosti, zda nastal čas nakrmit dítě umělým krmením, můžete zlikvidovat všechny starosti, protože vaše dítě vám dá vědět, že je připraveno na nové objevy ve své monotónní nabídce podle následujících znaků:

 • od narození se dítě vzpamatovalo 2krát;
 • sedí sám;
 • netlačí nové jídlo jazykem;
 • je-li dítě plné, může odvrátit hlavu;
 • je zdravý a od posledního očkování uplynuly více než 3 dny;
 • může vzít předmět dvěma prsty;
 • a co je nejdůležitější - on sám je zvědavý na jídlo pro dospělé.

Je máma připravená? Pak začněte!

Hlavní pravidla krmení umělé z Komarovsky

Začátek krmení je věcí každého dítěte. Každá maminka k němu přichází se zvláštní odpovědností, protože po několik měsíců života její drobky se osobně stará o to, aby dítě reagovalo na všechno velmi citlivě, což znamená, že jakékoli změny v jeho životě by měly být pečlivě promyšleny. Bez ohledu na to, do jaké míry chce někdo urychlit zavádění doplňkových potravin, nebude to fungovat - proces vyžaduje postupnost a znalost všech pravidel. Pokud dáváte přednost zavádění doplňkových potravin během umělého krmení podle Dr. Komarovského, pak je užitečné vědět o hlavních doporučeních lékaře:

 • Jakákoli doplňková jídla musí začínat minimálním množstvím nových potravin. Půl lžičky bude určitě stačit.
 • Zahajte proces tím, že dítěti nabídnete nový produkt individuálně, a teprve poté jej společně se známou směsí. V klidných krocích tedy zvýšíte množství doplňkových potravin a brzy je zcela nahradíte jednou krmnou směsí.
 • Krmení neznámých potravin umělým krmením by mělo probíhat pouze za předpokladu, že je dítě v pohotovosti, zdravé a nakonfigurováno tak, aby změnilo své menu. V předvečer očkování nebo během nemoci by se mělo upustit od myšlenky zavádění doplňkových potravin.
 • U každého nového druhu jídla je pravidlo 5-7 dní neotřesitelné. To znamená, že toto je doba, po kterou by měl být produkt v nabídce jediným vstupem do zdroje..
 • Nejlepší asimilace nových potravin je zaručena konzistencí bramborové kaše. Takže dítě se nebude dusit a jeho trávení dokonale zvládne jídlo pro dospělé.
 • Pokud si nejste jisti, kolik času začít s doplňkovými jídly, je zde odpověď Komarovského a všech pediatrů: optimální čas pro zavedení nového produktu bude ráno..
 • Nabídněte svému dítěti pouze čerstvě připravená jídla v samostatných jídlech. Pokud jde o teplotu ošetření, měla by se přibližně shodovat s teplotou těla.

Jevgenij Olegovič však ve skutečnosti vyvinul zásady doplňkových potravin, které nazývá „přikázání“. Více se o nich dozvíte později..

Lure má také přikázání

Tato pravidla budou platit pro první krmení nejen pro umělé krmení kojenců, ale také pro kojící děti.

 • Doktorovo první přikázání zní: „Udělejte si čas!“ a omezuje začátek doplňkových potravin nejméně na 5 měsíců. Ideální věk bude podle Komarovského šest měsíců.
 • Druhé přikázání říká, že nemusíte sledovat zážitek babiček, jejichž děti jedly nejméně tři měsíce staré polévky. Můžete poslouchat, laskavě přikývnout, abyste neurazili svou milovanou babičku, ale jednali svým vlastním způsobem.
 • Třetí přikázání Komarovského říká, že skutečně doplňkové potraviny by měly začínat tak malými porcemi. To je zejména pro matky, které se chtějí nechat unést a nabídnout svému dítěti trochu víc.
 • Čtvrté přikázání vede k absenci násilí při zavádění doplňkových potravin (i během umělého krmení). Neznámé jídlo by mělo být zajímavé pro drobky a jeho zavedení by mělo probíhat s potěšením. Pokud dítě kategoricky nepřijímá to či ono jídlo a případ je doprovázen rozmarem a záchvaty hněvu, matka by měla chvíli počkat s doplňkovými potravinami.
 • Nakonec, páté přikázání Dr. Komarovského je požádat matky, aby se zbavily první návnady rozmanitosti. Každý nový produkt si zaslouží, aby byl uveden do dětského menu v jediné kopii. Jinak existuje riziko alergií, poruch spánku a stolice..

Nyní je jasné, jakými pravidly by mělo být dítě krmeno umělým krmením. Nejdůležitější zůstává: zjistit, jaké výrobky a v jakém pořadí by měly podle nabídky Komarovského rozšířit dětské menu.

Úvodní tabulka pro umělé krmení

Abychom jasně porozuměli tomu, jak by se krmení mělo provádět po dobu několika měsíců pro kojence při umělém krmení, pomůže vám grafový diagram doporučený Dr. Komarovským:

6 měsíců.06:00 - 07:00Mateřské mléko nebo mléčná výživa
10:00 - 11:00150 ml. nízkotučný kefír a 30 mg. tvaroh
14:00 - 15:00Kojící mléko nebo formule
18:00 - 19:00Mateřské mléko nebo mléčná výživa
22:00 - 23:00Mateřské mléko nebo mléčná výživa
7 měsíců.06:00 - 07:00Mateřské mléko nebo mléčná výživa
10:00 - 11:00150 ml. nízkotučný kefír a 30 mg. tvaroh
14:00 - 15:00Mateřské mléko nebo mléčná výživa
18:00 - 19:00Kojící mléko nebo formule
22:00 - 23:00Do 200 ml. ovesná kaše
8 měsíců.06:00 - 07:00Mateřské mléko nebo mléčná výživa
10:00 - 11:00150 ml. nízkotučný kefír a 30 mg. tvaroh
14:00 - 15:00Do 200 ml. bramborová kaše nebo polévka
18:00 - 19:00Kojící mléko nebo formule
22:00 - 23:00Do 200 ml. ovesná kaše
9-12 měsíců.06:00 - 07:00Mateřské mléko nebo mléčná výživa
10:00 - 11:00150 ml. nízkotučný kefír a 30 mg. tvaroh
14:00 - 15:00Do 200 ml. bramborová kaše nebo polévka
18:00 - 19:00Mateřské mléko nebo mléčná výživa
22:00 - 23:00Do 200 ml. ovesná kaše

Lákat podle pravidel: Komarovsky doporučuje!

Právo být prvním dospělým produktem v dětské stravě jde do kefiru. Toto rozhodnutí je skutečnou revolucí ve světě doplňkových potravin od Dr. Komarovského, protože nezapadá do obvyklé myšlenky přechodu na novou stravu. Většina moderních pediatrů je silně nakloněna výživě zeleniny, někteří věří v bezpečnost ovoce a obilovin.

Ale Komarovsky je přesvědčen, že od narození drobků se citlivý trávicí systém dokonale přizpůsobil mléčnému jídlu. Navíc to není tak důležité - bylo to mateřské mléko nebo umělá směs. Kefir navíc obsahuje prospěšné bakterie, které posilují imunitní systém a snižují riziko všech druhů infekcí. Je také známý svým zázračným účinkem na trávení. Volba kefíru má samozřejmě svou vlastní logiku, protože tolik matek si vybere první plán krmení přesně od Evgeny Olegovich a nemýlí se.

To znamená, že nastal čas na další produkt, který bude živit řemeslníka. Tak, podle doporučení Komarovsky, by měl být tvaroh.

K zavedení tvarohu obvykle dochází 5-7 dní po vývoji kefíru. Přidejte 1 čajovou lžičku nového mléčného jídla do nápoje, který již dítě zná. Výsledkem bude, že část krmení bude 150 ml. kefír v kombinaci s 30 g tvarohu. Vaše dítě si na tuto kombinaci produktů postupně zvykne. To obvykle trvá asi 10 dní. Co bude dál?

A potom mléčné výrobky v nabídce drobků, které byly předtím krmeny, vytlačí různé obiloviny. Podle Komarovského je preferována rýže nebo pohanka. Měla by mít jedno večerní jídlo..

Zelenina a ovoce však musí počkat v křídlech před provedením věku drobků 8 měsíců. Toto seznámení začíná zeleninovou polévkou nebo bramborovou kaší.

Po zvládnutí všech výše uvedených produktů je vaše dítě již velmi velké - jak rychle běží čas! To znamená, že do svého menu můžete přidat žloutek a maso..

Škola Dr. Komarovského: video

A my vám zase přejeme snadné krmení!

Články O Neplodnosti