Hlavní Testy

Rybí olej jako univerzální lék v dětství

Každý ví, že rybí olej je přírodní produkt, který je pro děti v období aktivního růstu a vývoje tak nezbytný. Ne každý však má o něm jasné představy. Rybí olej se získává z jater ryb tresky obecné. Má řadu funkcí: za prvé, má bohatý zápach, který je obtížné zaměnit s čímkoli jiným, a za druhé, jeho strukturu představuje homogenní kapalná látka. Barva závisí na druhu ryb: od světle žluté po jasně červenou.

Užitečné vlastnosti a indikace k použití

Rybí olej obsahuje omega-3 kyseliny, které jsou tak prospěšné pro rostoucí tělo dítěte. Produkt se používá pro:

 • běžné nachlazení a nemoci dýchacích cest;
 • alergické reakce, astma;
 • zrakové poškození, charakterizované poklesem závažnosti ve tmě;
 • pomalý vývoj nebo selhání s růstem kostí;
 • mechanické poškození sliznic a endodermálních vrstev kůže (popáleniny, omrzliny, řezy). V tomto případě je agent aplikován lokálně;
 • nevyváženost vitamínů, nedostatek vitamínů.

Fakta o výživě rybího oleje

Omega-3 je katalyzátorem serotoninu v lidském těle. Díky tomu dítě užívající lék výrazně zlepšuje náladu. Droga ovlivňuje fungování nervového systému, normalizuje mozkovou aktivitu a vyrovnává se s agresivitou a podrážděností dětí..

Vitaminy a mikrokomponenty, které tvoří produkt, zlepšují kvalitu vlasů a stav pokožky. Kromě toho se rybí olej často používá k prevenci dětské obezity, protože přispívá ke správné absorpci a rozkladu tuků..

Používá se také jako adjuvans při léčbě řady komplexních onemocnění v dětství i v dospělosti. Droga je tedy předepisována pro poruchy koordinační funkce těla. Ovlivňuje mozkové struktury, stimuluje a posiluje nervové spojení.

Jako kontraindikace příjmu rybího oleje se objevuje řada nemocí, které zahrnují:

 • ulcerativní zánětlivé poruchy a onemocnění gastrointestinálního traktu;
 • některé srdeční choroby;
 • nesnášenlivost potravin nebo alergická reakce;
 • vysoký obsah vápníku v těle;
 • zhoršená funkce ledvin a jater;
 • patologické poruchy slinivky břišní.

Mohu dát dětem

Rybí olej je předepisován dětem pouze v případě, že mateřské mléko nemá dostatek živin potřebných pro dítě nebo je-li dítě kojeno..

Názor lékaře: rybí olej může být pro dítě předepsán po měsíci, přičemž je třeba dodržovat všechna doporučení lékaře. Je nezbytné dodržovat dávkování.!

Jaký rybí olej si vybrat

Dnes trh nabízí široký výběr rybího oleje. Největšími vývozci tohoto výrobku jsou Norsko a USA. Výrobní základny jsou zároveň v Rusku a Číně.

Děti dávají přednost tobolkám z rybího oleje

Výběr fondů se provádí nejčastěji podle kritéria formy. Je známo, že děti nemají chuť rybího oleje opravdu ráda, takže kapsle značně zjednodušují proces přijímání. Velmi malým dětem je podáván rybí olej v tekuté formě, protože je pro ně obtížné spolknout pevné a velké prvky.

Při nákupu produktu musíte věnovat pozornost následujícím parametrům:

 • prodávající musí mít certifikát potvrzující kvalitu produktu a poskytovat jej na žádost klienta;
 • pečlivě zkontrolovat štítek, mělo by to znamenat, že produkt je lékařský, nikoli potravinový nebo veterinární;

Podíl rybího oleje by měl být nejméně 15%

 • balení musí obsahovat informace o množství omega-3 mastných kyselin. Toto kritérium není standardizováno, podíl může kolísat mezi různými výrobci, předpokládá se však, že by měl být nejméně 15 procent;
 • na surovinu, ze které je skořápka vyrobena;
 • mezi jednotlivými položkami tohoto produktu může být rozdíl skrytý i v názvu. Volba by měla záviset na účelu doplňku: produkt zvaný „ryba“ obsahuje více vitamínů, v „rybím oleji“ - zvýšený obsah omega-3;
 • pro skladovatelnost.

Návod k použití

Vše záleží na věku dítěte. Děti do tří let by tedy měly přípravek používat v tekuté formě. Pokud jde o starší děti, mohou jim být podávány léky ve formě tobolek. Dávkování a délka přijetí určuje výhradně pediatr na základě zdravotních podmínek.

Lék by měl být užíván třikrát denně po snídani, obědě a večeři. Rybí olej je třeba umýt velkým množstvím vody. Obecný průběh léčby by neměl přesáhnout tři měsíce, aby se zabránilo vedlejším účinkům nebo vzniku alergického procesu.

Podmínky skladování

Obecná pravidla pro skladování rybího oleje jsou popsána v pokynech, které jsou přiloženy k drogě. Krycí list říká, že produkt je skladován po dobu dvaceti čtyř měsíců. V tomto ohledu byste měli pečlivě věnovat pozornost tomu, kdy byl produkt vyroben. Lék je nutné uchovávat v chladničce při průměrné teplotě 5-10 stupňů.

Vedlejší efekty

Vedlejší účinky se mohou objevit v důsledku porušení pravidel pro užívání léku a lékařských předpisů, jakož i v důsledku individuální nesnášenlivosti produktu. Reakce těla se projevuje ve formě:

 • alergie
 • exacerbace záchvatů a zhoršení celkového zdraví s pankreatitidou a cholecystitidou;
 • poruchy krvácení;
 • vzhled zápachu z úst;
 • průjem.

Dr. Komarovsky o rybím oleji (video)

Rybí olej je užitečným a nepostradatelným produktem, který pomáhá předcházet mnoha nežádoucím onemocněním v dětství a zbavit se jich. Aby byl léčebný proces co nejefektivnější, je třeba dodržovat všechna doporučení lékaře. Pokud se vyskytnou nežádoucí účinky, měli byste okamžitě kontaktovat svého pediatra, abyste se vyhnuli komplikacím.

V jakém věku může být rybí olej dán dětem, jak je užitečné, kdy a kolik rybího oleje lze dítěti dát

Jak brát rybí olej pro děti a proč teprve po 3 letech

Rybí olej pro děti v tobolkách nemá ve srovnání s přírodním analogem negativní vlastnosti. V důsledku přidání příchutí zmizí hořká chuť, nepříjemný zápach je neutralizován, takže dítě používá produkt s velkým potěšením.
Předepisování rybího oleje dětem pomáhá posilovat kostní tkáň, předcházet křivici (změkčení kostní tkáně s nedostatkem vápníku) a zvyšuje odolnost proti infekcím.

Cennými vlastnostmi látky jsou obsah vitamínu D, nenasycených omega-3 kyselin, prostaglandinů. Kvůli slabé imunitě v dětství se často objevuje nachlazení. Vědecké studie prokázaly, že konzumace jater tresky snižuje pravděpodobnost komplikací. Z těchto ryb je rybí olej pro lékárny vyráběn v kapslích.

Vědci prokázali, že nedostatek omega-3 kyselin u chlapců vede k úzkosti, agresivitě, poruchám spánku, problémům s učením a impulzivitě. Tuk zlepšuje koncentraci serotoninu - zprostředkovatele radosti u dospívajících.

Obsah vitaminu A vám umožňuje použít tento nástroj pro zrakové postižení. Někteří autoři lékařských článků popisují vysokou účinnost tresčích jater při krátkozrakosti, ale taková fakta vyžadují potvrzení.

Používání produktu pomáhá bojovat proti depresi u dospívajících. Puberta se vyznačuje hormonální nerovnováhou, výskytem juvenilní akné, mentální nerovnováhou.

Doporučujeme dětem se sklonem k alergickým onemocněním. Stabilizace buněk je zajištěna kontrolou metabolismu vápníku a fosforu..

Účinný boj proti obezitě u dětí je bez tohoto nástroje nemožný. Obsah nenasycených mastných kyselin (omega-3) aktivuje lipogenezi (destrukci tukových buněk).

Děti s anemickým syndromem, hemofilie, jsou lékem předepisovány po dlouhou dobu. Podobná dávka se doporučuje těhotným ženám, aby se zabránilo nebezpečí potratu..

Při volbě terapeutické koncentrace je třeba brát v úvahu obsah vitamínu D ve zvláštních přísadách. Předávkování léčivem je zdraví škodlivé, protože zvyšuje vyplavování vápníku z kostní tkáně.

Jaká je výhoda:

 • Používá se k zabránění křivice;
 • Pomáhá snížit obezitu u žáků;
 • Snižuje hladinu cholesterolu;
 • Obnovuje zrak;
 • Pomáhá bojovat proti stresu a zvýšené agresivitě.

Literární zdroje popisují mnoho dalších pozitivních vlastností produktu, ale nebyly vědeckým výzkumem prokázány..

Důležité body

Lékaři jsou přesvědčeni, že při absenci individuální nesnášenlivosti musí být rybí tuk zahrnut do stravy dětí od 1 do 14 let. Denní dávka omega-3 kyselin pro děti do 14 let by měla být 0,5 až 1% a u dospívajících by měla dosáhnout dvou procent.

Kromě jódu a fosforu tento produkt obsahuje vitamin D2 - ergokalciferol. Právě on řídí metabolismus fosforu a vápníku v těle. Tento vitamin není syntetizován pod vlivem slunečního záření, ale v dostatečném množství je součástí rybího oleje. To je důvod, proč pediatrové z různých zemí doporučují použití doplňku stravy s touto důležitou složkou pro děti od tří let..

Jak si vybrat

Existují 3 druhy rybího oleje:

Technické použití má hnědý tuk. Používá se ve vesmírném průmyslu pro tankování raket. Léčivé typy - lékařské, veterinární. Jsou průhledné s lehkým žlutým nádechem..

Výhody olejových, palmitových, nenasycených omega-6, omega-3 kyselin byly prokázány několika studiemi..

Použití tresčích jater pro léčebné účely má dávnou historii. Norský lékárník z 18. století studoval pozitivní účinky rybích produktů na lidské zdraví. Zpočátku začal používat tuk z tresky jako doplněk léčivé stravy. Lékárník nezjistil žádné negativní momenty při používání přípravku. Trend směrem k přidávání treskového tuku do jídla se postupně masově rozšířil. Uplynula staletí - farmaceutický průmysl vyrábí kapsle z rybího oleje.

Je lepší zvolit léky norské produkce. Země je známá „čistotou“ rybolovu. Mořské vody mytí pobřeží Norska neobsahují toxiny, těžké kovy, ropné inkluze.

Lék v tobolkách vyrábí mnoho výrobců. Pro posouzení vlastností produktu je třeba vyhodnotit certifikát kvality, zejména formuláře pro použití u dětí.

Druhy surovin pro výrobu léčiva:

 • Jatečně upravené tělo z lososa;
 • Těsnící tuk;
 • Velrybí maso;
 • Mořské ryby.

Všechny přípravky na bázi výše uvedených surovin jsou klasifikovány jako rybí olej, protože složení není založeno na tresčích játrech.

Rozdíl mezi těmito dvěma kategoriemi je v tom, že rybí olej obsahuje více vitamínů a rybí olej obsahuje velké množství nenasycených mastných kyselin..

Kvalita nezávisí ani tak na surovinách, jako na koncentraci jednotlivých složek, jejich stupni čištění. Norští výrobci jsou měřítkem kvality výrobků. Domácí analogy jsou poněkud za značkou, ale nabízejí dostupnou výrobní cenu. Při nákupu finančních prostředků pro lékařské účely je třeba zvolit pouze lékařský typ.

Zpracování molekulární diferenciací vám umožní ušetřit nenasycené mastné kyseliny, takže tato možnost čištění je upřednostňována před ostatními.

Lehké kontejnery vedou k postupnému ničení prospěšných kyselin. Produkt byste měli zakoupit v tmavé lahvi. Sledujte stav baňky, která musí být neustále zavřená. Otevřená kompozice se rychle zhoršuje - neměla by se podávat dětem.

Želatinové tobolky ze živočišného tuku jsou dražší než rybí možnosti, díky výhodným vlastnostem kompozice. Takové léky jsou pro děti lepší..

Při výběru produktu věnujte pozornost datům vydání. Doba skladování tobolek není delší než dva roky. Otevřená láhev by měla být umístěna na tmavém místě při teplotě ne vyšší než 10 stupňů. Optimální doba - 2 týdny.

Těžba produktů

Statistiky ukazují, že rybí olej je nejoblíbenějším doplňkem stravy v Rusku a zemích SNS. Hlavní produkce tohoto produktu probíhá v USA a Norsku. V těchto zemích se vyrábí obrovské množství nejznámějších a nejkvalitnějších drog..

Norští námořníci se specializují především na extrakci tresky. Z tresčích jater jsou schopni získat tři různé typy produktů: bílá, červená a hnědá. Tuková extrakce je následující:

 1. Játra se extrahují z čerstvě ulovené tresky a důkladně se promyjí vodou. Poté je produkt složen do kotlů s dvojitým dnem. Játra se postupně zahřívají na teplotu 45-50 stupňů. Výsledkem je postupné uvolňování lehké kapaliny, která se shromažďuje a chrání při teplotě 0 stupňů. Jedná se o bílý tuk nejvyšší kvality. V medicíně se používá v tekuté formě. Z toho jsou také vyrobeny tobolky pro děti a dospělé..
 2. Aby vznikl červený vzhled, jsou játra zahřátá na vyšší teploty. Výsledná látka se v lékařství používá až po dalším přečištění..
 3. Rybáři, kteří byli dlouho na moři, nemají schopnost produkovat bílou odrůdu nejvyšší kvality. K dispozici jsou pouze červené a hnědé. Pro extrakci těchto odrůd je játra extrahovaná z ryb složena do sudů a uzavřena. Asi o měsíc později jsou sudy otevřeny. Samoopuštěná červená látka je z nich nashromážděna. Poté se játra vaří a získá se hnědá odrůda, která se používá pro technické účely..

V USA se sledě a další druhy ryb žijící v chladném moři pálí tukem. Nejčastěji je to makrela, tuňák, losos, lampa a mnoho dalších. Užitečná látka je extrahována z rybí masy a vytlačena obrovskými lisy. Výsledná surovina prochází několika fázemi čištění, po kterých je vhodná pro lékařské použití..

Forma příjmu rybího oleje

Historická verze léku se nelišila v chuťových vlastnostech. Jeho chuť nebyla nejlepší. Moderní analogy pro děti nemají hořkou chuť.

 • Pro preventivní účely by měla být droga užívána 1-1,5 měsíce;
 • U křivek - délka kurzu určuje lékař. Data jsou prodloužena až na 3 měsíce;
 • V létě se lék rychle zhoršuje, takže byste jej neměli skladovat pro budoucnost;
 • Pro děti může být léčivo přidáno do bramborové kaše, zeleninový salát.

Rybí olej by se měl konzumovat od 4 let. Dávka se časem zvyšuje. Nejprve je dáno dítěti 1 čajová lžička denně o klasickém schématu. Dětem starším 3 let se doporučuje používat dezertní lžíci třikrát denně. Od sedmi let je denní dávka 2 polévkové lžíce 3x denně.

Děti se zvýšenou hmotností je lepší zvolit „rybí tuk“. Zvýšený obsah nenasycených mastných kyselin přispívá k účinné likvidaci dalších liber. K potírání obezity se lék používá v denní dávce nejvýše 350 gramů.

Olejové formy produktu se používají k ošetření poškozených částí těla popáleninami, rozsáhlými ranami.

Při intraartikulární artritidě je léčivo předepsáno k obnovení elasticity chrupavkové tkáně, ke zlepšení tekutinových vlastností intraartikulární tekutiny. Mastné kyseliny (omega-3 a omega-6) se vyskytují v rybách, takže lidé žijící u moře nemají společné problémy. U dětí s vrozenými anomáliemi ve struktuře kloubně-vazového aparátu není tento nástroj zaměnitelný..

Analogy neživočišného původu

U dětí alergických na ryby je příjem tuku kontraindikován. V případě, že jejich tělo potřebuje další zdroj polynenasycených mastných kyselin, mohou jim být předepsány léky obsahující Omega-3. Například lněný olej je přírodním zdrojem této látky. Může být přidán do doplňkových potravin od věku šesti měsíců..

"Kojencům od prvních dnů života, aby se zabránilo nedostatku vitaminu D, je předepsán lék od společnosti Carlson Labs, dětský vitamín D3." Je navržen speciálně pro kojená děti a neobsahuje žádné potenciálně nebezpečné látky. “

Příjem doplňků stravy pomáhá zaplnit nedostatek vitamínů a minerálů, neměli byste se však spoléhat pouze na jejich pomoc. Je nutné je absolvovat v kurzech a pouze se souhlasem lékaře. A ujistěte se, že výživa dítěte je zdravá a různorodá..

https://o-krohe.ru/komarovskij/rybij-zhir-dlya-detej/ https://umniki.online/pitanie/rybij-zhir-v-kapsulah/ https://vseposlerodov.ru/rebenok/zdorove- i-razvitie / polza-rybego-zhira-dlya-detej

Kdy dát dětem

Pokud má dítě následující příznaky:

 • Hyperaktivita
 • Porucha pozornosti;
 • Poruchy spánku;
 • Křeče v nohou;
 • Časté respirační infekce;
 • Lag ve fyzickém vývoji;
 • Křehkost nebo slabý růst zubů;
 • Vrozené srdeční onemocnění;
 • Zrakové postižení.

Denní dávku léku předepisuje lékař.

Když nemůžete dát:

 • Nízký tlak;
 • Alergie na složky léku;
 • Nesnášenlivost mořských plodů;
 • Urolitiáza;
 • Vrozený diabetes
 • Zvýšený obsah vápníku, vitamínu D3;
 • Selhání ledvin;
 • Tuberkulóza;
 • Cholecystitida a pankreatitida;
 • Onemocnění žaludku a dvanáctníku;

Nemůžete užívat léky s exacerbací zánětu jater a dvanáctníku.

Škody a vedlejší účinky užívání drog

Rybí olej je přírodní produkt a je to celkem běžný alergen. Kromě možné alergické reakce existuje u dítěte možnost uvolnění stolice (aby se tomu zabránilo, doplněk se konzumuje s jídlem).

Při užívání léku nemůže dojít k předávkování samotným tukem, ale může se vyskytnout i nadbytek vitamínů obsažených v jeho složení. Známkou toho je porušení trávicího procesu, nevolnost, bolest břicha. Také takový nadbytek může vést k exacerbaci chronických onemocnění - cholecystitida a pankreatitida. Všechny tyto negativní účinky zmizí samy po odstranění tuku.

Jak dát novorozencům

Racionálnost použití rybího oleje u novorozenců je nízká. Rybí analog se zdá být výhodnější pro tuto kategorii pouze s prudkým poklesem koncentrace vápníku v krvi.

U novorozenců je tento léčivý přípravek předepsán kojení. Kojenci nedostávají mastné kyseliny (omega-3 a omega-6) v přítomnosti mentální retardace, protože je nemožné detekovat poruchu po narození.

Recenze spotřebitelů

Co je rybí olej pro děti? Recenze lidí naznačují, že droga „Kusalochka“ je pro kojence nejvhodnější. Mnoho rodičů tvrdí, že rybí olej je cenný produkt, který téměř nikdy nezpůsobuje vedlejší účinky. Výsledek terapie závisí na pravidelném užívání léku. Maminky doporučují začít s minimální dávkou a postupně se dostat do normálu.

Doporučuje se užívat finský rybí olej pro děti „Omega 3“ od 4 měsíců, aby si dítě zvyklo na zdravý produkt. Rodiče doporučují dávat zdravý olej těmto potravinám, které si děti užívají. Například, nalijte jim karbanátky. Podle spotřebitelů mohou být starší děti vysvětleny tím, že takové pilulky pomáhají posilovat kosti a vlasy. Za takových podmínek bude dítě méně nemocné. Je důležité vše podrobně vysvětlit a nezatěžovat strašlivé následky, které mohou nastat, pokud nepijete lék. Je vhodné, aby lékař předepsal rybí olej dětem. Bude to škodlivé, pouze pokud pijete lék na závažné nemoci.

Terapeutický účinek tresčích jater

Zdůrazňujeme hlavní prospěšné vlastnosti rybího oleje pro dítě:

 • Aktivace metabolismu;
 • Ztráta váhy;
 • Posiluje cévní stěnu;
 • Funguje pohybový aparát;
 • Zabraňuje rozvoji zubního kazu;
 • Procesy mineralizace se zlepšují;
 • Obnovuje vizuální aparát;
 • Normalizuje syntézu rodopsinu;
 • Zabraňuje rozvoji šedého zákalu;
 • Příznivý účinek na mozkovou tkáň;
 • Má antidepresivní účinek;
 • Je to stavební materiál pro buňky;
 • Snižuje syntézu kortizolu (stresový hormon);
 • Podporuje produkci neurotransmiterů (dopamin, serotonin);
 • Zvyšuje přenos nervových impulsů;
 • Aktivuje regeneraci tkáně;
 • Posiluje imunitní systém;
 • Zlepšuje vzhled vlasů a nehtů.

Užívání drogy u dětí je užitečné při prevenci následujících onemocnění:

 • Alzheimerova choroba;
 • Hypovitaminóza D s nedostatkem ultrafialového záření;
 • Lidé žijící v podmínkách zvýšeného znečištění ovzduší;
 • Pro prevenci osteoporózy;
 • Věkový deficit vitamínu D;
 • Nedostatek omega-3 a vitaminu A ve stravě;
 • Silný duševní stres;
 • Bolestivá menstruace u dívek;
 • Nadváha;
 • Po nachlazení;
 • Časté zlomeniny;
 • Intenzivní fitness třídy;
 • Depresivní poruchy.

Pozornost! Rybí olej není ministerstvem zdravotnictví klasifikován jako řada drog. Dávkování a čistota produktu závisí na kvalitě výroby. Vyberte si důvěryhodné výrobce!

Buďte opatrní u ledvinových kamenů, žlučníku, vysokého vápníku v krvi, zánětlivých změn pankreatu, tuberkulózy. Dětský věk do 3 let - absolutní kontraindikace užívání drogy.

Použití rybího oleje na vředy dvanáctníku, žaludeční vředy, gastritidu, ledviny a játra je možné pouze po konzultaci s lékařem.

Dr. Komarovsky o rybím oleji pro děti

Mnozí z nás byli v dětství „vystrašeni“ rybím olejem, i když si však vzpomínáme, že je to pro tělo dítěte velmi užitečné. S tímto tvrzením jsme nesouhlasili, protože pro většinu chlapců a dívek nebylo nic nechutnějšího než tento tuk.

Rybí olej pro děti se dnes vyrábí ve velmi atraktivních formách - jako součást ovocných marmelád, pastilek, které voní jako jahody, maliny, vanilka. A proto nikdo nemusí vyděsit toto velmi tlusté. Proč, za co a zda je nutné dát tento produkt moderním dětem říká autoritativnímu pediatrovi, kandidátovi lékařských věd Evgeny Komarovsky.

Jak dát malým dětem rybí olej?

Moderní dětští lékaři zpravidla v období bez slunce, podzim-zima-jaro, přesněji od září do května, předepisují vitamín D3 pro malé děti. Dříve byly namísto dosud populárního Aquadetrimu (léčiva, které je vodným roztokem vitamínu D3), připisovány rybím olejům děti. Po analýze všech kladů a záporů výše uvedených léků zaměřených na prevenci křivice, chci sdílet se čtenáři, kteří se zajímají o toto číslo, informace.

Mnoho matek bohužel ani neví, že prevenci krivice může provádět nejen Aquadetrim, ale také přírodní produkt získaný z jater tresky rybího oleje. A prakticky nikdo nepřemýšlí o otázce „Jak dát rybí olej malým dětem“. Ale dříve, v sovětských dobách, byly děti ve školce uspořádány a dostaly lžíci zdravého rybího oleje.

Ano, souhlasím, je snazší dát dítěti jednu kapku cholekalciferolu, takže ve skutečnosti se nazývá vitamín D3, než přesvědčit, a ještě horší je, „doplnit“ dítě rybím olejem. Proto jsem osobně dal své dceři přesně D3 do věku jednoho roku (konec konců to lékař přisoudil, a všichni říkali, že rybí olej prostě není v prodeji) a ne celé období bez slunce, ale pravidelně, ale v příštím roce života jsme směle přecházeli na ryby tučný a navázal s ním skvělé přátele. Vzpomínám si, jak naše první „ochutnávání“ skončilo v zašpiněném tričku, na kterém dítě vyprsklo nový produkt, a pak prošlo asi deset praní, zatímco jsem umyl bohatou rybí „aroma“. Ale to není smysl. Musíme zjistit indikace, kontraindikace a vedlejší účinky důležitého a nezbytného léku pro tělo dítěte.

Indikace pro použití

Především je vitamin D předepisován pro prevenci a léčbu křivice, nemoci podobné rachitidě a osteoporóze. Pokud vezmete v úvahu indikace pro použití rybího oleje, jsou mnohem širší. Rybí olej pomáhá řešit problémy s hyp - a nedostatkem vitamínů A, oční choroby, používá se k léčbě a prevenci rachitidy, akutním a chronickým respiračním onemocněním, akceleraci onemocnění rány a také k léčbě a prevenci mnoha dalších problémů. Je předepsán ženám žijícím v severních šířkách, během těhotenství a laktace.

Kontraindikace a vedlejší účinky

Pokud má vitamin D několik indikací k použití, pak je zde mnohem více kontraindikací, které nelze říci o rybím oleji. Ve skutečnosti je vitamín D chemickým lékem a ne každý lékař mu doporučuje užívat jej pouze za účelem prevence. Dokonce se věří, že je lepší čekat na slunce než na špatné zatížení jater dítěte. Kontraindikace při použití rybího oleje jsou přecitlivělost na lék, stejně jako dědičná hemofilie.

Výhody rybího oleje

Jak vidíte, rybí olej má mnoho výhod a téměř žádné nedostatky. Proto je při prevenci křivice u malých dětí s největší pravděpodobností upřednostněn přírodní produkt - rybí olej. A abyste nepochybovali o jeho nepochybných výhodách, zdůrazňuji několik důležitých výhod.

Jak víte, rybí olej obsahuje omega-3 polynenasycené mastné kyseliny, které jsou pro rostoucí organismus velmi důležité a cenné. Bylo zjištěno, že omega-3 podporuje tvorbu a vývoj mozkové tkáně, což je velmi důležité v raném dětství, pomáhá stimulovat duševní vývoj dětí.

V dnešní době se u malých dětí stále častěji diagnostikuje porucha pozornosti a hyperaktivita. Příjem omega-3 polynenasycených mastných kyselin zlepšuje koncentraci pozornosti u dětí, zlepšuje čtenářské dovednosti, chování a kognitivní aktivitu kojenců. Nedostatek omega-3 způsobuje u dětí úzkost, hyperaktivitu, impulzivitu a poruchy spánku, takže rybí tuk hraje důležitou roli ve vývoji dětí a pomáhá je chránit před negativními faktory, jako je nepozornost a rozruch..

Jak a v jakém dávkování dávat malým dětem rybí olej

Pokud se rozhodnete dát vašemu rybím oleji své dítě, přesto vám doporučuji poradit se s pediatrem. Dávka léčiva se zpravidla stanoví individuálně. Děti od čtyř týdnů věku jsou předepisovány 3-5 kapek drogy dvakrát denně, postupně zvyšují dávku na Ѕ - lžičku denně. Dětem mladším než jeden je předepsána jedna lžička denně, až dva roky - 1–2 lžičky, od 3 do 6 let - jedna dezertní lžíce a pro děti od sedmi let - 1 polévková lžíce 2–3krát den (dávkování pro dospělé je stejné). Rybí olej se zpravidla odebírá v průběhu 2–3 měsíců, a pokud je to nutné, zopakujte kurz, pauzu na jeden měsíc a opakujte příjem.

Jaký doplněk si vybrat pro děti?

Externě je rybí olej tekutá látka zářivě žluté barvy, která má zvláštní chuť a vůni. Před mnoha lety byl tento produkt získán pouze z jater tresky. Brzy se však zjistilo, že tukové zásoby rybích jater neobsahují tolik užitečného a nenahraditelného Omega3, nebo obsahují, ale nikoliv v potřebném množství.

Takový produkt samozřejmě obsahuje mnoho vitamínů, ale také stojí za to vědět, že játra obsahují mnoho toxických látek. Než si koupíte doplněk, měli byste pochopit, jaký rybí olej si vybrat pro děti. Existuje mnoho možností, ale hlavní věc - nikdy byste neměli přestat vybírat produkt, který je extrahován z jater mořského obyvatele.

Globální farmaceutické společnosti dnes vyrábějí tukové produkty pocházející ze zpracování za studena. Masy jsou vytlačovány z jatečně upravených těl ryb.

Při výběrovém řízení má smysl se zeptat prodejce na dostupnost certifikátu, který obsahuje informace o tom, jak získat doplňkovou látku. Tuk z ryb žraloků je lepší získat, protože se živí mrtvými těly a obsahují toxické látky.

Lékaři se rozhodnou pro norskou výrobu Omega3. Severní moře je téměř neznečištěna ropnými produkty, což znamená, že ryby, které v nich žijí, jsou čisté a zdravé..

Existují zemědělské společnosti nabízející rybí olej z jatečně upravených těl ulovených v mořích blízko Japonska a v blízkosti rovníkové africké zóny. Tyto výrobky mohou být pro děti nebezpečné, protože v oblasti zachycení špatných podmínek prostředí.

Z jakého věku mohou být dětem podávány rybí olej a které je lepší si vybrat?

Rybí olej se používá jako doplněk stravy již více než 100 let..

Tento produkt je považován za užitečný, protože dává lidskému tělu mastné kyseliny, které v něm nejsou syntetizovány..

Obzvláště často matky přemýšlejí o rybím oleji a chtějí dát svým dětem to nejužitečnější a nezbytné pro normální růst. Ale od kolika měsíců je přípustné začít s tím, jak je to užitečné pro tělo dítěte a které z nich si vybrat z těch, které jsou dostupné na trhu? Pojďme to pochopit.

Tuk získaný z ryb se nazývá zdrojem těchto cenných látek pro rostoucí organismus:

 • Esenciální mastné kyseliny, které jsou klasifikovány jako omega-3 tuky a také omega-6 kyseliny.
 • Mastná kyselina olejová, tuk omega-9.
 • Vitaminy D a E rozpustné v tucích a také vitamín A.
 • Fosfor a jód, jakož i chlor, mangan, selen, železo a další stopové prvky.

Doporučujeme vám sledovat video z programu „Žít zdravě!“, Který podrobně popisuje všechny prospěšné vlastnosti rybího oleje:

Díky tomuto složení rybí olej:

 • Pomáhá trávit vápník.
 • Zabraňuje vývoji křivice.
 • Podílí se na mineralizaci kostí a zubních tkání.
 • Podporuje aktivitu metabolických procesů v těle.
 • Pozitivní vliv na funkci mozku.
 • Povzbuzuje duševní vývoj dětí.
 • Podporuje rozvoj jemných motorických dovedností.
 • Zlepšuje schopnost učit se nové znalosti.
 • Zvyšuje vytrvalost a koncentraci.
 • Snižuje duševní únavu.
 • Chrání před negativními účinky stresu.
 • Povzbuzuje tvorbu serotoninu, čímž zabraňuje nástupu deprese.
 • Snižuje hladinu cholesterolu v krvi.
 • Zabraňuje rozvoji obezity.
 • Posiluje obranyschopnost těla.
 • Díky stimulaci syntézy prostaglandinů působí jako profylaxe zánětlivých reakcí, infekčních onemocnění a alergií.
 • Zlepšuje stav sliznic a pokožky.
 • Pozitivní vliv na fungování dýchacího systému i trávicího traktu.
 • Podporuje rychlejší hojení kožních lézí.
 • Zlepšuje vidění a ovlivňuje noční vidění i vnímání barev.
 • Snižuje riziko rakoviny.

Za jakých podmínek lékař předepisuje rybí olej?

Lékař předepisuje lék pro léčebné účely. S problémy jako:

 1. Nedostatek vitamínu D a A - zejména v chladném období.
 2. Křehké kosti.
 3. Špatný nárůst tělesné hmotnosti.
 4. Zrakové choroby.
 5. Pro efektivní hojení zlomených kostí, ran, vředů.
 6. Posílit zuby a kosti dítěte.
 7. Zastavte aktivní vypadávání vlasů.
 8. Odstraňte suché sliznice a pokožku.
 9. Léčte erozi genitourinárního systému;
 10. Systematická slabost a špatná imunita.

Před použitím léku je důležité podstoupit lékařskou prohlídku u pediatra. Na základě získaných diagnostických výsledků předepíše odborník individuální léčebný režim.

Správné používání oleje z dětských ryb

Charakteristickým rysem dětství je aktivní vývoj všech orgánů a systémů. Novorozenci, když se narodí, potřebují vitamíny a minerály pro plnou tvorbu orgánů. Pro kojence jsou povoleny doplňky stravy, jedním z nich je rybí olej. Rodiče však musí mít informace o tom, jak brát rybí olej v tobolkách pro malé děti, o stávajících omezeních a kontraindikacích.

Klíčová informace

Užitečný lék se získává z jater lososa, makrely a sledě, které žijí ve studené oceánské vodě. Výsledné léky se používají pro lékařské účely. Norsko je hlavním dodavatelem zdravých produktů. Chcete-li zlepšit své celkové zdraví rybím olejem, měli byste si jej koupit pouze od důvěryhodného poskytovatele. Mnoho výrobců opomíjí proces výroby drog. Pokud kupující pochybuje o kvalitě nakoupeného zboží, můžete požádat lékárníka o certifikát pro konkrétní dávku peněz.

Formulář vydání

Rybí olej, který lze podávat dětem, je k dispozici v tekuté formě. Olejová kapalina s charakteristickým zápachem je k dispozici v lahvích z tmavého skla s pevně přiléhajícím víkem. Objem láhve závisí na výrobci. Pro děti starší 7 let jsou k dispozici tobolky a žvýkací sladkosti. Je příjemnější pro dítě, aby přijalo takovou formu, není nepříjemná chuť, ochucené přísady promění doplňkovou látku v léčbu.

Výhodou rybího oleje pro dítě jsou aktivní složky, které tvoří.

Co jsou užitečné tobolky z rybího oleje pro děti a jak je užívat?

Charakteristická vůně a specifická chuť rybího oleje byla od dětství známa mnoha lidem. V sovětské zemi to bylo široce používáno a předepisováno dětem pro obecné posílení těla. Poté však odhalil vysoký obsah toxických látek a zastavil jej. Technologie výroby se změnila a rybí olej se opět předepisuje dětem..

Farmakologické vlastnosti rybího oleje

Dopad na tělo je spojen s aktivními složkami, které tvoří:

 • zvýšení odolnosti těla vůči agresivnímu vnějšímu prostředí;
 • formování kostry, svalů, zubů, vlasů, nehtů;
 • zvýšená paměťová aktivita, pozornost, intelektuální funkce;
 • snížená podrážděnost, zvýšená podrážděnost, agresivita;
 • zvýšená produkce seratoninu zvyšujícího náladu;
 • regulace žaludku a střev;
 • podpora srdce a krevních cév;
 • zvýšená rychlost metabolismu;
 • zrychlení regeneračních vlastností buněčného systému;
 • tvorba a vývoj vizuálního analyzátoru;
 • zlepšení stavu kůže, zrychlené hojení ran.

Analogy

Ve zvláštních případech je konzumace rybího oleje kontraindikována, ale to neznamená, že dítě nepotřebuje zdroj mastných kyselin. Dobrou náhradou je lněný olej, který je považován za nejlepší přírodní zdroj Omega-3. Olej lze zakoupit v čisté formě nebo ve formě tobolek..

Mezi léky lze rozlišit Vitaton Multiomega. Lahodný sirup osloví děti a bude skvělou alternativou rybího oleje. Droga se užívá měsíc jednou denně.

Podle odborníků má použití rybího oleje pozitivní účinek na tělo dítěte, avšak nadměrné množství doplňku stravy může dítě ublížit. Aby se předešlo nežádoucím důsledkům, měli by rodiče před podáním léku dítěti poradit s lékařem, který určí přesnou dávku léku.

Indikace pro použití

Pediatrové předepisují rybím olejům pro kojence k prevenci a léčbě krivice od věku tří měsíců. V případě staršího dítěte jsou v pokynech uvedeny následující údaje:

 • opožděný fyzický vývoj;
 • snížená imunita;
 • porucha hyperaktivity a porucha pozornosti;
 • hypovitaminóza A a D;
 • patologie tvorby vizuálního analyzátoru;
 • porušení spánku a odpočinku;
 • alergická reakce
 • zvýšená podrážděnost nervového systému;
 • patologický stav kůže.

Dospělým se doporučuje doplnit nápoj za následujících podmínek:

 • prevence aterosklerózy;
 • prevence trombózy;
 • léčba ulcerativních kožních lézí;
 • prevence vypadávání vlasů;
 • v léčbě a prevenci respiračních onemocnění.

Těhotným ženám se nedoporučuje používat doplňky stravy z důvodu rizika patologických účinků na nenarozené dítě.

V jaké formě se droga uvolňuje??

V jaké formě si můžete koupit rybí olej pro 2leté dítě? Dříve byl přírodní lék uvolňován ve formě olejovité tekutiny se specifickou vůní. Z tohoto důvodu mnoho dětí odmítlo pít léčivý přípravek. V současné době si můžete koupit tento lék v lékárně v želatinových tobolkách, které obsahují zdravé tuky, takže je děti mohou snadno polykat bez nepříjemných pocitů. Někteří výrobci přidávají do rybího oleje aroma a ovocné přísady, aby zlepšili chuť..

Kontraindikace

Pokyny uvádějí podmínky, za kterých by dítě nemělo pít lék:

 • poruchy srážlivosti vrozené (hemofilie) nebo získané;
 • otevřená forma tuberkulózy;
 • dysfunkce štítné žlázy ve formě zvýšené nebo snížené produkce hormonů;
 • zvýšené množství vápníku v krvi a moči;
 • patologie ledvin, onemocnění močových cest;
 • žaludeční vřed a 12 dvanáctníkových vředů;
 • předoperační a pooperační období;
 • alergické reakce na mořské plody;
 • hypervitaminóza A a D;
 • sarkoidóza - onemocnění, při kterém se vytvářejí ložiska zánětu ve formě granulí, často postihují plíce;
 • chronické zánětlivé procesy pankreatu, cholecystitida v akutním stadiu;
 • těhotenství, kojení.

Nejlepší léky

V lékárnách je prezentováno velké množství dětských přípravků na bázi rybího oleje. Vzhledem k rozmanitosti produktů může být pro rodiče obtížné vybrat si ten správný lék. Následuje seznam nejoblíbenějších a nejúčinnějších doplňků výživy pro děti..

 1. Norsk Barne Tran Omega-3 od norské společnosti Biopharma. Nejlepší, vysoce kvalitní, ekologický lék. Realizuje se ve formě sirupu, obsahuje rostlinné výtažky a přírodní citronovou příchuť. Návod k použití je nalepen na štítek. Kvalitu norského produktu potvrzují četné pozitivní recenze rodičů.
 2. Žvýkací DHA od slavné společnosti Solgar. Americký výrobce nabízí dětský rybí olej ve formě ryb s ovocnou chutí. Droga je poměrně drahá, ale odůvodňuje její cenu. Někteří rodiče zaznamenají nevýhodu - pro děti je těžké žvýkat kapsli.
 3. Kalanmaksaoljy Omega-3 od finské společnosti Moller. Je realizován ve formě sirupu, nemá žádné umělé přísady, voní pěkně z citronu. V lékárnách lze lék vidět jen zřídka. Mínus - v ruštině není žádná instrukce, takže o dávkování a průběhu podávání musíte konzultovat pediatra. Lékaři obvykle doporučují dát dítěti lžičku denně. Po otevření by měl být léčivý přípravek uchováván v chladničce déle než 3 měsíce..
 4. Kapsle "Kusalochka" z domácí. Levná a oblíbená droga. Tobolky s ovocnou příchutí jsou určeny k resorpci nebo žvýkání. Ukázalo se, že děti od 3 let užívají 1 tobolku 2krát denně, děti od 7 let - užívají tobolku 3krát denně. Průběh přijímání obvykle trvá měsíc. Někteří rodiče jsou nešťastní, že žvýkací tobolky začnou cítit trochu ryb.
 5. DHA Omega-3 od Gummi Kinga. Dobrý doplněk výživy ve formě ovocných cukrovinek neobsahujících želatinu. Základ - tuňák, další složky - přírodní barviva a látky určené k aromatizaci. Lék je předepsán dětem od 2 let. Denně se dají na dítě 2 sladkosti.
 6. Biafishenol. Levná domácí droga pro děti a dospělé. Je implementován ve formě kapslí. Děti do 3 let nejsou povoleny. Děti do 7 let užívají 12 tobolek denně a po 7 letech se denní dávka zdvojnásobuje. Mnoho rodičů je nešťastných, že děti musí pít hodně tobolek..
 7. Kapsle "BioContour" od domácí společnosti PolarPharm. Surovinami pro výrobu jsou makrely, sledě a sardinky. Kapsle s různými ovocnými příchutěmi jsou určeny k žvýkání. Droga smí brát děti od 3 let. Denní dávka - od 4 do 8 tobolek.

Způsoby podávání, dávkování

Tuk získaný z jater a rybího masa by měl být dán dítěti během nebo 10-15 minut po jídle. O tom, jak dlouho se dětem dává rybí olej, rozhoduje pediatr, standardní doba léčby je jeden měsíc. Poté je nutná přestávka na tři měsíce. Přijímací kurzy nejsou časté - ne více než třikrát ročně.

Tekutý tuk

Kapalná forma se používá pro kojence starší než tři měsíce. U novorozenců se doplněk nepoužívá, pro prevenci krivice se používají vodné formy vitamínu D. Dávka rybího oleje se pro děti počítá na základě věku a tělesné hmotnosti. Denní norma po dobu až jednoho a půl roku je 60 miligramů na kg hmotnosti. Poté, co dítě dosáhne 1,5 roku, je třeba vypočítat dávku na základě normy 30 miligramů na kilogram denně. U dospělých je spotřeba stejná. Pokud je to nutné, kojící matky povolují tekutý tuk. O tom, kolik doplňků potřebujete, rozhoduje pediatr, ale dávka by neměla přesáhnout 300 mg.

Poznámka rodičům

I když má vaše dítě vynikající zdraví, musíte před podáním léčivého oleje dítěti navštívit pediatra, protože existuje řada kontraindikací. Pokud má dítě vážné onemocnění krve nebo vnitřních orgánů, je zvláště důležité sledovat zdraví drobků, protože i bezpečný a zdravý produkt může způsobit vážné zdravotní problémy..

Doba trvání léčby by měla být stanovena přísně kvalifikovaným zdravotnickým pracovníkem v závislosti na celkovém zdravotním stavu pacienta, přítomnosti dalších chorob a stanoveném terapeutickém cíli. Výhody a poškození rybího oleje pro děti je téma, které byste měli projednat se svým lékařem. Vše záleží na konkrétním dítěti a jeho obecném zdraví.

Příznivé vlastnosti

Rybí olej je syntetizován z jater velkých ryb, které žijí v oceánu (treska obecná, sledě, makrela, losos). Je to žlutá olejovitá kapalná látka. Přípravek se používá v pediatrii k posílení obranyschopnosti těla..

Použití rybího oleje u kojenců snižuje riziko vzniku křivice nebo pomáhá ji léčit, posiluje zuby, kosti a přispívá ke správné tvorbě kostní kostry. Produkt snižuje nervovou vzrušivost, zlepšuje imunitu, stimuluje mozek, zvyšuje úroveň intelektuálního vývoje. Odstraňuje suchost sliznic, normalizuje stav pokožky, vlasů, nehtů.

Rybí olej má pozitivní vliv na náladu tím, že zvyšuje syntézu serotoninu. Odstraňuje agresivitu, podrážděnost, normalizuje spánek. Produkt snižuje projevy hyperaktivity, pomáhá koncentraci, vytrvalosti. Rybí olej zlepšuje pohyblivost rukou a umožňuje dětem rychleji se učit.

Nástroj zlepšuje zrakovou ostrost, odstraňuje špatný cholesterol, pomáhá v boji proti obezitě, odstraňuje nedostatek vitamínů A a D a zabraňuje rozvoji anémie.

Příznivé vlastnosti rybího oleje jsou dány jeho bohatým složením. Obsahuje minerály, vitamíny, polynenasycené mastné kyseliny. Všechny složky v agregátu příznivě ovlivňují harmonický růst těla dítěte.

Složení rybího oleje zahrnuje vitamín A, který je zodpovědný za obnovu buněk, zdraví kostní a svalové tkáně, nehtů, vlasů a kůže. Retinol zachovává zrak, podporuje vizuální funkce.

Vitamin D zajišťuje vstřebávání minerálů, fosforu a vápníku, které jsou nezbytné pro správnou tvorbu kostního skeletu a posílení kostí. V dětství cholecalciferol brání rozvoji křivice.

Vitamin E má antioxidační účinek, odstraňuje toxiny a produkty rozkladu z těla, zlepšuje koagulaci krve a normalizuje fungování svalů..

Rybí olej obsahuje železo, hořčík, fosfor, zinek, sodík, jód. Tyto minerály regulují fungování vnitřních orgánů a systémů, zvyšují odolnost těla vůči nemocem a zajišťují správný fyzický a duševní vývoj dítěte..

Polynenasycené mastné kyseliny Omega-3 a Omega-6 podporují metabolismus uhlohydrátů a lipidů, regulují hormonální hladiny, fungování trávicího systému, kardiovaskulárního a nervového systému. Stimulují produkci serotoninu, čímž udržují stabilní psycho-emoční stav dítěte, snižují nervovou vzrušivost, náladu. Kyseliny stimulují mozek, což je důležité pro žáky.

Rybí olej v raném věku je indikován na nedostatek retinolu a cholekalciferolu, který je zvláště akutní v období podzim-jaro. Přípravek je předepisován pro léčbu a prevenci křivice se snížením hustoty kostí. Používá se k posílení zubů, odstranění suché kůže a sliznic, zlepšení vidění nebo léčbě očních chorob.

Rybí olej je určen k rychlému hojení ran, vředů na těle, erozi a zlomeninám kostí. Používá se k boji proti chronické únavě, aby se zvýšila mentální aktivita studentů během školního roku.

Rybí olej je předepsán pro zakrslý růst, fyzický vývoj, s hyperaktivitou, špatný nárůst svalové hmoty u dětí. Produkt je určen pro duševní poruchy, problémy s pamětí, poruchy spánku. Je předepsán pro léčbu alergií a také pro zotavení z chirurgického zákroku nebo závažné nemoci..

Složení a výhody pro kojence

Vývoj budoucího dítěte začíná v matčině lůně. Po jeho narození dochází k aktivní reprodukci a růstu buněk během prvních 16 let života. Pro udržení rychlosti buněčného dělení je nezbytné dostatečné množství stavebního materiálu. Tento proces zahrnuje polynenasycené mastné kyseliny, vápník, vitamíny A, D, E a mnoho dalších..

Tuk získaný z ryb obsahuje následující látky nezbytné pro kojence i dospívající děti:

 1. Polynenasycené kyseliny Omega-6 a Omega-3. Pomáhá tělu vstřebávat všechny vitamíny rozpustné v tucích. Posílení srdečního svalu, zlepšení stavu krevních cév a posílení imunitního systému. Nedostatek těchto látek může způsobit zpoždění vývoje a růstu dítěte.
 2. Vitamin D. Odpovědný za absorpci vápníku a fluoridu. Nedostatek tohoto vitaminu je hlavní příčinou křivice..
 3. Vitamin A. Odpovědný za posílení buněčných stěn. Nedostatek tohoto vitamínu negativně ovlivňuje zrakovou ostrost, vede ke zhoršení stavu vlasů, nehtů a kůže.
 4. Fosfor. Nezbytné pro normální růst kostí a zubů.
 5. Jód. Pokud novorozenec zažije nedostatek jódu po dlouhou dobu, může to vyvolat různé vývojové abnormality a dokonce vést k mentální retardaci. Nedostatek jódu u starších dětí se projevuje apatií, letargií a sníženou inteligencí.

"Většina lékařů věří, že rybí olej může být dáván dětem od velmi mladého věku." To by nemělo být provedeno bez předchozí konzultace s pediatrem. Pouze lékař bude schopen doporučit nejvhodnější lék a určit správnou dávku. “

Rybí tuk je užitečný pro děti, protože může chránit před mnoha nebezpečnými patologiemi. Má na tělo následující účinky:

 • posiluje kosti;
 • snižuje nervovou vzrušení;
 • posiluje imunitní systém;
 • zlepšuje mozkovou aktivitu;
 • bojuje s hypovitaminózou;
 • zabraňuje rozvoji křivice a obezitě;
 • normalizuje spánek;
 • zlepšuje zrak;
 • eliminuje suchou pokožku a sliznice;
 • zlepšuje stav vlasů.

Mnoho lidí si je jisto, že pravidelné používání užitečné látky pomáhá předcházet zdravotním problémům. Nerozumí tomu, proč dodržovat dietu, pokud lze všechny užitečné látky získat pitím tobolek vitamínů ve farmacii. Bohužel ani jedinečné vlastnosti rybího oleje nezpůsobí, že školák, který zneužívá sladkosti, rychlé občerstvení a sladkou sodu, bude zdravější.

Rodiče by si měli uvědomit, že strava dítěte a dospívajícího musí být pečlivě sledována. Dítě v jakémkoli věku by mělo dostávat většinu látek nezbytných pro své tělo spolu s jídlem.

„Použití oleje z ryb pro malé děti neblokuje výhody přírodních ryb. Musí být zahrnuta do stravy nejméně dvakrát týdně. A také se ujistěte, že nabídka obsahuje dostatek zeleniny, ovoce, bylin, bobule a ořechů. “

Indikace pro použití a dávkování

Lékárny nabízejí obrovský sortiment různých doplňků stravy. Existují léky v tobolkách, žvýkacích tabletách, sirupu, kapkách a tekutinách. Tobolky a žvýkací tablety se doporučují dětem, které dosáhly věku tří let. V závislosti na věku dítěte budou vyžadovány tři až šest tobolek denně.

Kapalné přípravky jsou vhodné pro kojence. Je vhodné je dávat v malých dávkách. Například dvě až tři kapky několikrát denně. Postupně se dávka zvyšuje. Jednoletému dítěti je obvykle dána lžička léku..

I pro zkušené rodiče je obtížné rozhodnout se, který rybí olej si děti vyberou. Aby nedošlo k chybě, měli byste se před zakoupením vždy poradit s lékařem. Odborník nejen vybere lék, ale určí dobu trvání podávání a potřebné dávkování.

Kontraindikace

Rybí olej má řadu kontraindikací. Nelze užívat lék v jakékoli formě pro děti s plicní tuberkulózou, chronickou pankreatitidou, cholecystitidou, s tyreotoxikózou, hemofilií, hyperkalcémií, hyperkalceurií, nízkou koagulací krve. Přípravek je kontraindikován v případě nadměrného množství vitamínů A a D. Kontraindikace je individuální nesnášenlivost ryb..

Nedávejte dítěti rybí olej pro onemocnění ledvin (jade), jater, žaludečních vředů, vrozené srdeční patologie, sníženou syntézu hormonů štítné žlázy.

Kontraindikace

Navzdory výhodám rybího oleje pro tělo dítěte je absolutně nemožné užívat tento doplněk stravy pro takové nemoci a příznaky:

 • alergie na ryby a mořské plody,
 • gastrointestinální choroby,
 • krvácející rány,
 • poruchy štítné žlázy,
 • hypervitaminóza,
 • onemocnění ledvin a jater,
 • cukrovka,
 • nízký krevní tlak,
 • aktivní tuberkulóza,
 • chronická cholecystitida.

Pokud dítě miluje ryby a konzumuje je v dostatečném množství, není nutné dodatečně zavádět rybí olej, protože dítě z připravených jídel dostane všechny potřebné vitamíny.

Návod k použití

Před zahájením kurzu rybího oleje se poraďte s pediatrem. Lékař vám pomůže s výběrem léku, stanovení správné dávky a délky léčby.

V jakém věku lze rybí olej brát? Děti mohou dostat lék v tekuté formě od tří měsíců. Pro děti od 7 let jsou výhodnější tobolky..

Dejte dětem rybí olej během jídla, aby narušil chuť a vůni tekutin. U kojenců podávejte lék ve druhé části krmení.

Děti starší 7 let mohou dostávat tobolky z rybího oleje. Denní dávka je 3–6 jednotek (čím je dítě starší, tím vyšší je dávka). Je lepší vzít produkt po jídle, omýt vodou při pokojové teplotě. Rybí olej by neměl být podáván na lačný žaludek, což zvyšuje riziko vzniku alergické reakce nebo zažívacích potíží.

Průměrná doba trvání léčby je 1 měsíc, pokud lékař nedá jiná doporučení. Kurz můžete opakovat po několika měsících.

Který lék si vybrat?

Na farmaceutickém trhu existuje mnoho výrobců rybího oleje. Existují čistě potravinové doplňky a produkty s dalšími složkami - vitamíny, oleje, kolagen, rostlinné extrakty. Použití těchto prostředků musí být dohodnuto s dětským lékařem.

Abychom pochopili, který lék si vybrat, je třeba se řídit řadou kvalitativních znaků:

 • Země původu. Je lepší zvolit norskou nebo americkou drogu, protože právě v těchto zemích se lví podíl vysoce kvalitního rybího oleje extrahuje a vyrábí.
 • Certifikáty kvality. Tyto dokumenty obsahují všechny informace o tucích. Rodiče si mohou být jisti, že u certifikovaného produktu nedojde k poškození dítěte.
 • Složení biologicky aktivních přísad. Ve vysoce kvalitním rybím oleji pro děti, nejméně 15% PUFA.
 • Obal. Pod vlivem kyslíku a světla lék oxiduje a ztrácí své prospěšné vlastnosti. Dobrý tuk v tekuté formě se nalije do tmavých lahví pod samotný krk. Lepenkové balení léčiva v kapslích by mělo být těsné a nemělo by být vystaveno slunečnímu záření.
 • Datum výroby. Doba použitelnosti doplňku pro dítě je dva roky. Po uplynutí této doby bude potravinový doplněk poškozovat pouze tělo dítěte.

Pediatrové doporučují nákup rybího oleje pouze v lékárenských řetězcích. Lékárna dostává pouze kvalitní a certifikované produkty. Potkali dávkování živin. Nákup doplňků stravy v pochybných obchodech nebo na internetu může mít za následek poškození těla dítěte.

Vedlejší efekty

S individuální nesnášenlivostí nebo nesprávným použitím rybího oleje může vyvolat nepříznivou reakci. Projevuje se jako snížení krevní srážlivosti, špatný dech, porucha stolice a vysoká senzibilizace těla..

Příznaky předávkování jsou uvedeny níže a jsou mnohem hmatatelnější..

 • Dyspeptické poruchy: nevolnost a průjem, které vedou k dehydrataci, úbytku hmotnosti.
 • Suché sliznice v ústech, stálý žízeň, krvácející dásně.
 • Vzhled žlutých skvrn na dlaních a nohou v důsledku nadbytku vitamínu A.
 • Podrážděnost, agresivita, ospalost, únava.
 • Bolesti hlavy, fotofobie, slzení.
 • Hemolytická anémie.
 • Bolesti svalů, křeče, bolesti kostí.

Nakupujeme kvalitní produkt

Jaký rybí olej pro děti ve věku 2 let je vysoce kvalitní a zdravý? Rybí olej je neoficiální lék, proto je důležité vybrat si kvalitní produkt, který bude vyhovovat lékařským normám a standardům. Kupující se může spolehnout pouze na integritu výrobců, kteří nepřidávají škodlivé látky do rybího oleje. Před zakoupením léčivého přípravku je třeba zvážit několik tipů od lékařů:

 1. Ve jménu tekutého rybího oleje pro děti by mělo být slovo „lékařské“, protože existují tuky, které jsou určeny k použití v každodenním životě.
 2. Kromě „rybího oleje“ prodávají a „rybího oleje“ - nejedná se o překlep, ale o úplně jiné produkty. První lék obsahuje více vitamínu B a druhý - Omega 3.
 3. Pokud se rodiče rozhodli koupit rybí olej Omega 3 v kapslích pro děti, je lepší zvolit skořepinu, která je vyrobena z rybí želatiny.

Před zahájením léčby drogou je důležité navštívit pediatra. Jaký rybí olej je nejlepší pro děti, určí lékař. Nejprve musíte zjistit, zda je možné dítěti vůbec dát - to vše závisí na zdravotním stavu drobků a jeho fyziologických vlastnostech..

Kritéria výběru a skladování

Rybí olej se prodává ve formě kapaliny a kapslí. Nakupte tekutý produkt balený v lahvích z tmavého skla. Omega-3, který je součástí kompozice, je oxidován ultrafialovými paprsky. Kapalný rybí olej uchovávejte v chladničce v těsně uzavřené nádobě. Tím se maximalizují užitečné vlastnosti produktu..

Pro snadné podávání jsou k dispozici želatinové tobolky. Tato forma je výhodnější: drogu si můžete vzít s sebou na výlet do školy. Tobolky nemají nepříjemnou chuť a vůni, snadno se polykají. Želatinová skořápka navíc chrání rybí olej před kontaktem se vzduchem a brání oxidaci.

Každá tobolka obsahuje určité množství účinné látky, což vám umožňuje přesně a přesně vypočítat dávku léku. Lék můžete uložit do chladničky nebo do lékovky na nočním stolku.

Komplex lze snadno zakoupit, je vydáván v lékárně bez lékařského předpisu. Při výběru produktu věnujte pozornost datu expirace a složení. Upřednostňujte produkty známých značek, jejichž kvalita je potvrzena certifikáty.

Rybí olej se v pediatrii používá k udržení zdraví, normálního duševního a fyzického vývoje dítěte. Použijte lék po konzultaci s lékařem a podle jeho doporučení.

Jak užívat potravinový doplněk?

U kojenců se používá tekutá forma rybího oleje. Je vhodné dát dětem od tří měsíců. Pediatrové doporučují dětem mladším 6 let tekutý tuk, aby se předešlo problémům s polykáním. Mínus tekuté formy je přítomnost nepříjemného pachu ryb. Někteří výrobci maskují tuto nuanci ovocnými příchutěmi..

Kapalný tuk se někdy používá jako salátový dresink. Tento trik vám umožní nakrmit vybrané dítě užitečným produktem.

Děti ve věku 6-7 let mohou tento lék užívat v kapslích pro žvýkání a polykání. Nemá nepříjemný zápach a chuť, snadno se spolkne. Kapsle nedráždí trávicí trakt. Snadno se vstřebávají tělem dítěte. Doplňky se používají po jídle. Dávat tuk na lačný žaludek za to nestojí, může se objevit průjem.

Děti různých věkových skupin mají různé dávkování. Předepisuje se individuálně v závislosti na vybraném léku. Zvažte denní dávku užitečných složek na příkladu produktu obsahujícího 1,1 g PUFA v 5 ml produktu:

 • u dítěte od 3 do 7 let je to 73% denní dávky;
 • u dítěte od 7 do 11 let je to 61% denní dávky;
 • u dospívajících ve věku 11 až 14 let je to 55% denní dávky;
 • u dospívajících od 14 do 18 let je to 55% denní dávky.

Tyto standardy jsou registrovány Ministerstvem zdravotnictví Ruské federace od roku 2011.

Je nutné brát potravinový doplněk v individuální dávce

Články O Neplodnosti