Hlavní Analýzy

Jak často dát dítěti směs kyselého mléka

Mateřské mléko je pro novorozence nejzdravější potravou, ale matky nejsou vždy schopny zajistit kojení..

Některé ženy nemají mléko, nebo dítě odmítá prsa. Musíte zapomenout na krmení a po operaci, brát léky.

V tomto případě je třeba přejít na umělé krmení kojeneckou výživou, včetně kyselého mléka. Přestože nemohou úplně nahradit mateřské mléko, poskytují dítěti všechny potřebné živiny.

Jsou vyráběny na základě mléčných bílkovin a obsahují bifidobakterie důležité pro organismus, které normalizují trávicí trakt dítěte.

Vynález mléčných směsí se stal skutečným nálezem pro matky a děti, umožnil vyřešit problém výživy novorozenců. Stojí za zmínku, že se snadno připravují, stejně jako vhodné je vzít s sebou a chovat.

Mladé matky často nevědí, jak správně krmit dítě směsí kyselého mléka. Pediatričtí lékaři navrhují, abyste měli kyslé mléčné směsi začít dávkovat postupně po malých porcích.

Současně se doporučuje kombinovat kyselé mléko s konvenčními. Je důležité sledovat reakci těla dítěte na konkrétní směs a při prvních příznacích alergie přejít na jiné složení.

Standardní recept zahrnuje kombinaci směsi kyselého mléka a obvyklého poměru jedna ku jedné, ale čísla se mohou v každém případě lišit.

Rodiče mají k dispozici suché i hotové směsi. První musí být zředěn vodou pro kojeneckou výživu.

Nestojí za to úplně přenést dítě na takové směsi, protože existuje vysoké riziko narušení acidobazické rovnováhy střeva..

Jak nakrmit dítě směsí kyselého mléka

Výběr dětské výživy je velmi velký, všechny mají odlišné složení a je nutné je zvolit individuálně.

Zvažte nejoblíbenější společnosti - Agusha a Nan. Každý z nich má své vlastní vzorce výživy, musí být přísně dodržovány, aby nezpůsobovaly nepohodlí ve střevech dítěte.

Agusha fermentovaná mléčná směs - jak dát

Nejoblíbenější jsou nejen fermentované mléčné směsi, ale i ty, které jsou přizpůsobené, to znamená, že ve složení jsou co nejvíce podobné mateřskému mléku. Minerály, vitamíny, bifidobakterie poskytují tělu vše potřebné, zatímco taková směs může být dána dětem bez doplňků s běžným jídlem.

Současně je nezbytné koordinovat podávání Agushy s pediatrem, který je povinen analyzovat zdravotní stav dítěte a vybrat optimální produkt..

Jak dát dítěti směs kyselého mléka Agusha

Jednou z nejužitečnějších je Agusha upravená fermentovaná mléčná směs.

Ke vstupu do jídla budete potřebovat sterilizovanou láhev. Směs se zahřeje na teplotu 36 až 37 ° C, to je právě tato teplota, kterou má mateřské mléko. Můžete to zkontrolovat kapkou na zápěstí nebo na vnitřní povrch lokte. Směs by neměla spálit kůži.

 1. 10 ml Agusha se nalije do láhve a podává se první den krmení ráno nebo odpoledne. Dítě dostane Agushu a po 20 minutách je krmeno další upravenou směsí z láhve. Zbývající krmení dávají dítěti obvyklou směs ke snížení rizika alergických reakcí, průjmu a zvracení.
 2. Druhý den může být dítěti podáno 20 ml. Agusha se podává také ráno nebo odpoledne a krmí se obvyklou směsí.
 3. Třetí den může být dávka Agushy zvýšena na 60 ml. Dej to, drž se stejného schématu.
 4. Čtvrtý den dvě krmiva zcela nahradí Agushu, avšak za předpokladu, že její množství by nemělo překročit polovinu denní normy potravin obecně.

Hodnocení Agusha jsou obecně dobré, a proto podle svědectví pediatra může být bezpečně zařazena do stravy dítěte od narození.

Kolik krmit směs fermentovaného mléka Nan

Kyselé mléko Nan se doporučuje pro zdravé děti, jejichž kojení je z nějakého důvodu nemožné. Předepisuje se také dětem se střevními poruchami, zácpou. Patří do kategorie prémiové třídy. Kromě vyváženého složení bílkovin obsahuje železo (pro prevenci anémie), selen, minerály.

 • Až do šesti měsíců jsou dětem předepsány Nan-1. Pomáhá posilovat imunitu dítěte, chrání před střevními infekcemi.
 • Ve věku 6 až 12 měsíců je předepsán Nan-2.

VIDEO NA TÉMA
"alt =" ">
Výrobce rovněž nabízí Nan bez laktózy. Je předepsán dětem a dospělým s nesnášenlivostí laktózy, mírným průjmem a exacerbacemi gastroenteritidy.

Navzdory užitečnosti moderní kojenecké výživy musí maminka s pomocí odborníků vynaložit veškeré úsilí na udržení kojení a kojení, což je mimořádně důležité pro vytvoření imunitního systému dítěte.

Směs kyselého mléka pro kojence, jak dát. Nejlepší fermentované mléčné směsi

O tom, zda podávat směs kyselého mléka dětem mladším než 1 rok, by měl rozhodnout pediatr, protože toto jídlo je ve zvláštní poloze. I přes přirozené složení se jedná o léčivo - používá se podle přímých indikací. Jedná se o narušení trávicího procesu a riziko rozvoje různých patologií u kojenců způsobené nedostatkem užitečné střevní mikroflóry..

Složení a účel směsí

Rozdíl mezi fermentovanými mléčnými směsemi od tradičních čerstvých je ve složení speciálních mikroorganismů.

Trávicí trakt kojenců je příliš slabý na to, aby potlačil aktivitu patogenní mikroflóry. Produkty získané fermentací s kmeny kultur kyseliny mléčné pomáhají regulovat jeho množství, kolonizovat střeva prospěšnými bakteriemi a poskytují podmínky pro jejich přežití.

Ve fermentované mléčné směsi pro novorozence jsou:

 • kmeny acidofilních laktobacilů;
 • bifidobakterie.

Jedná se o probiotika nezbytná pro rozklad potravin, normální činnost střev a tvorbu obranyschopnosti proti infekcím. Zabraňují nadměrné tvorbě plynu, rozvoji trávení, vzniku křečí a nadýmání.

Mezi produkty většiny značek patří: Pro zvýšení počtu užitečných plodin a zlepšení metabolických procesů patří:

Prebiotika, aminokyseliny a vitamíny stimulují produkci potřebných enzymů, udržují rovnováhu vnitřní mikroflóry, podílejí se na tvorbě nervového systému a imunitě.

Druhy směsí

Je nemožné krmit děti běžným obchodním kefírem a jogurty. Mohou dávat mléčné výrobky se sníženým obsahem kaseinu, upravené pro děti.

Na jejich obalu je zvláštní označení:

 • "0" nebo "pre" - směs pro novorozence;
 • „1“ - produkt je povolen dětem do 6 měsíců;
 • „2“ - částečně upravené přípravky pro věk 6–12 měsíců.

Podle formy uvolňování se rozlišují suché a připravené směsi. Kapalina nemusí být naředěna ničím, stačí otevřít obal. Skladovatelnost těchto produktů nepřesahuje 3 dny. Suché směsi jsou vhodné pro budoucí použití. Uchovávají si své vlastnosti po dobu 1-3 měsíců. Před krmením se tyto přípravky zředí teplou vodou..

Indikace

Pediatrům se doporučuje používat kvašené mléčné směsi pro kojence s:

 • infekční patologie;
 • rachitida;
 • nedostatek nebo absence laktázy;
 • zažívací poruchy: zácpa, dyspepsie, kolika, ztráta chuti k jídlu;
 • snížená imunita;
 • střevní dysbióza.

Pokud dítě podstoupí antibiotickou léčbu, lékař může doporučit kyselé mléko. Tendence k diatéze není vždy přímým ukazatelem pro zavedení takových směsí do stravy. V takových případech jsou hypoalergenní přípravky častěji předepisovány. S průjmem existují indikace i kontraindikace pro použití probiotik. Nezbytné výsledky laboratorních testů střevní mikroflóry.

Kdy a jak dát směs kyselého mléka

Změna výživy je nutná ve fázích.

 1. Během prvních 2-3 dnů střídat pravidelné krmení, včetně 30 ml pokaždé, doplněné mlékem nebo čerstvou směsí.
 2. V následujících dnech můžete zdvojnásobit množství fermentovaného mléčného výrobku - až do 60 ml. Pokračujte v krmení tímto způsobem po dobu dalších 2–3 dnů.
 3. Podíl acetofilinu nebo kefíru se doplní na 90 mg. při každém jmenování.
 4. Je-li to nutné, začněte na zbývající krmiva aplikovat nové potraviny a zcela vyměňte předchozí produkt.

Směs fermentovaného mléka se nechá ohřát na + 36–38 ° С. Žhavější prostředí ničí živé kmeny probiotik.

Není možné opustit zbytky hotových jídel ze suchého produktu příště. Vždy byste měli vařit čerstvé porce.

Kyselina mléčná podporuje regurgitaci. Z tohoto důvodu jsou novorozencům ukázána kombinovaná výživa. Ve věku 3 měsíců je povolen plný přechod na směsi kyselého mléka.

Preventivní a terapeutický účinek je patrný po 2 měsících upravené stravy. Výrobek je vhodný, pokud dítě přestane trpět kolikou, zácpou, lépe jí a přibírá na váze, má dobrou náladu, nedochází k nežádoucím reakcím.

Důvodem zrušení směsi je zvýšená úzkost, špatný spánek, kožní vyrážka, výskyt uvolněných stoliček. Vyžaduje další konzultaci s pediatrem a výběr jiného produktu.

Nejlepší fermentované mléčné směsi

K dispozici je široký sortiment osvědčené dětské výživy..

Směsi kyselého mléka pro kojence, seznam:

 • Nan - švýcarská společnost Nestle;
 • Nutrilon - Dutch Nutricia;
 • Nutrilak - ruský Nutritek;
 • Similac - společná dánsko-španělská produkce;
 • Agusha - ruský produkt.

Z domácích fermentovaných mléčných směsí pro malé děti, nejlepší, podle recenzí:

Ani cena ani popularita produktu nemohou zaručit jeho úspěšnou stravitelnost. Směsi se vybírají na základě individuální vnímavosti těla dítěte. To není vždy možné udělat na první pokus.

Baby kysané mléčné směsi

Směsi kyselého mléka pro děti jsou spojeny s dětskou výživou s probiotickým účinkem, která díky obsahu prospěšných mikroorganismů v ní může pozitivně ovlivnit zdraví dítěte, normalizovat střevní mikroflóru.

Na rozdíl od čerstvých směsí s probiotiky zahrnují fermentované mléčné proteiny mléčné proteiny, které jsou koagulovány nebo, jak se říká, fermentovány pod vlivem zvláštních mikroorganismů (bifidobakterie, laktobacily, termofilní (mléčné) streptokoky). Všechny fermentované mléčné směsi se snadno odlišují od běžných, protože v názvu je téměř vždy uvedeno „kyselé mléko“ nebo „KM“. Charakteristickým rysem je, že by se mělo používat podle pokynů lékaře, protože fermentované mléčné směsi patří k terapeutické a preventivní výživě. Nejsou vhodné pro denní a dlouhodobé použití..

Druhy fermentovaných mléčných směsí a jejich složení

Směsi kyselého mléka a mléka mohou být suché a tekuté, liší se stupněm přizpůsobení těmto typům: přizpůsobené, částečně přizpůsobené a neupravené. Ten lze přičíst směsím s velkým rozpětím, protože ve skutečnosti se jedná o běžné výrobky z kyselého mléka (kefír, jogurt). Stupeň adaptace kojenecké výživy je chápán jako blízkost ke složení lidského mléka. Přizpůsobené směsi (označené číslem 1) - to je nejlepší volba pro krmení novorozence při absenci kojení od narození do šesti měsíců nebo pokud je poskytována výrobcem od narození do jednoho roku. Od šesti měsíců, částečně upravených (označených číslem 2), a od 8–10 měsíců - nepřizpůsobené směsi se stávají zcela přijatelnou možností krmení.

Důležité! Upravené směsi kyselého mléka jsou označeny číslem 1 a částečně adaptovány číslem 2.

Výrobci dětské výživy a mléčných kuchyní vyrábějí:

 • upravené fermentované mléko, částečně upravené a neupravené;
 • suché a částečně upravené fermentované mléčné směsi.

V procesu kvašení mléka dochází ke změně jeho složek.

 1. Protein je rozdělen na menší, snadno stravitelné fragmenty (peptony, peptidy a volné aminokyseliny). To snižuje schopnost bílkovin kravského mléka vyvolat alergickou reakci..
 2. Mléčný tuk se rozkládá s hromaděním volných mastných kyselin, které lze absorbovat i při snížené aktivitě enzymů, které ho rozkládají.
 3. Mléčná laktóza se konzumuje během života mikroorganismů kyseliny mléčné a přeměňuje se na kyselinu mléčnou s tvorbou řady dalších biologicky důležitých látek. Mezi tyto látky patří: baktericidní látky (nisin, nikotin), enzymy, vitamíny (B1, B2, B6, B12, kyselina pantothenová, kyselina listová) atd..

Přizpůsobené a částečně upravené směsi mají navíc další složky ve formě rostlinných olejů, vitamínů, minerálů a dalších látek obsažených v mateřském mléce. Mikroorganismy s probiotickou aktivitou se používají jako součást startovací kultury pro kvašení mléka a mohou se navíc přidávat do suchých směsí ve formě prášků ze živých mikroorganismů (jako v Linex). Každý z těchto mikroorganismů má své vlastní charakteristiky a rozsah působení..

Důležité! Mikroorganismy s probiotickou aktivitou se používají jako součást startovací kultury pro kvašení mléka a mohou být navíc přidávány do suchého jídla ve formě prášků ze živých mikroorganismů (jako v Linex)..

Aby měly suché a kapalné fermentované mléčné směsi probiotické vlastnosti, stanoví technický předpis pro mléko a mléčné výrobky č. 88FZ ze dne 6. 12. 2008 minimální obsahový obsah prospěšných mikroorganismů použitých při jejich výrobě:

 • acidofilní mikroorganismy ne méně než 1 x 107 CFU / cm3 (g);
 • bifidobakterie ne méně než 1 x 106 CFU / cm3 (g);
 • mikroorganismy kyseliny mléčné 1 x 107 CFU / cm 3 (g).

Agusha Liquid Adapted and Částečně Adapted Mix

Zvláštností tekutých fermentovaných mléčných směsí Agusha je absence obvyklého označení „1“ a „2“ pro upravenou a částečně upravenou odrůdu. Místo toho balení v jednom z horních rohů ukazuje věk dítěte v měsících, od kterých se doporučuje používat produkt. Výrobce s přihlédnutím k názorům rodičů a pediatrů identifikoval šest nejdůležitějších aspektů výživy dítěte: silná imunita, správný růst, nedostatek alergií, vývoj orgánů vidění, pohodlné trávení a vývoj mozku. Na kterémkoli z produktů ochranné známky Agusha je každý z těchto aspektů zobrazen jako odvětví v kouli a samostatně zvýrazněné sektory ukazují, jaký druh výhody je v tomto produktu obsažen. Pokud jde o tekuté fermentované mléčné směsi, považuje výrobce za své hlavní výhody správný růst a pohodlné trávení.

Kyselá výživa „Agusha“ se vyrábí ve vhodných aseptických obalech s objemem 200 ml, což umožňuje použití výrobku v krátkém časovém období. Skladovatelnost při teplotě +2 až +6 stupňů Celsia je 10 dní. Cena jednoho balíčku je 28-35 rublů.

Složení Agusha od 0 do 6 měsíců tekuté fermentované mléčné směsi: laktóza, sada rostlinných olejů (sojový, řepkový, kokosový, palmový, slunečnicový olej s vysokým obsahem oleje), maltodextrin, koncentrát syrovátkové bílkoviny, krém, minerální premix, premix vitaminu, startér nukleové kyseliny bifido kyseliny,, pití vody. Kvalitativní složení Agushy od 6 měsíců výživy se liší od Agushy od 0 do 6 měsíců přidáním fruktózy a kukuřičného oleje.

Výhody tekutého kyselého mléka "Agusha" před sušením kyselého mléka lze připsat:

 • snadnost použití (vyžaduje se pouze topení);
 • není pravděpodobnost chyby chovu;
 • proteinové molekuly jsou lépe konzervovány než v suchých směsích.

Seznam sušených a částečně upravených směsí fermentovaného mléka

TitulVzhledStručný popis složeníCena, rub
Kysané mléko Nutrilak 0-12 měsíců, 350 gPoměr syrovátkových proteinů a kaseinu je 50/50, laktóza je 5,1 g na 100 ml hotové směsi, přidá se maltodextrin, osmolalita je 280 mOsm / kg. Lactobacilli (L. acidophilus), bifidobakterie (B. lactis, B. animalis) a termofilní streptokoky (S. Thermophilus).341
Fermentované mléko nan, 1, 400 gPoměr syrovátkových bílkovin a kaseinu je 70/30, laktóza 4,9 g na 100 ml hotové směsi, přidá se maltodextrin, osmolalita je 243 mOsm / kg. Thermofilic Streptococcus (S. Thermophilus), Lactobacillus (L. Helveticus), Bifidobacterium (B. Bifidum).522
Fermentované mléko Nan 2 400 gPoměr syrovátkových bílkovin a kaseinu je 50/50, laktóza je 4,4 g na 100 ml hotové směsi, přidá se maltodextrin, osmolalita je 278 mOsm / kg. Thermofilic Streptococcus (S. Thermophilus), Lactobacillus (L. Helveticus), Bifidobacterium (B. Bifidum).522
Kyselé mléko Nutrilon 1, 400 gPoměr syrovátkových proteinů a kaseinu je 50/50, laktóza je 5,2 g na 100 ml hotové směsi, přidá se maltodextrin, osmolalita je 260 mOsm / kg. Bifidobakterie (B. Breve 50) a streptokoky (S. thermophilus).522
Kysané mléko Nutrilon 2, 400 gPoměr syrovátkových proteinů a kaseinu je 50/50, laktóza je 5,6 g na 100 ml hotové směsi, přidá se maltodextrin, osmolalita je 280 mOsm / kg. Bifidobakterie (B. Breve 50) a streptokoky (S. thermophilus).429
"Kojené dítě" 0-12 měsíců, 350 gPoměr syrovátkových bílkovin a kaseinu 60/40, přidaný maltodextrin, laktóza 5,2 g na 100 ml hotového výrobku, osmolalita 300 mOsm / kg Baktérie kyseliny mléčné, bifidobakterie.345
"Fermentovaný Bellact" 1, 400 gPoměr syrovátkových bílkovin a kaseinu je 60/40, maltodextrin, laktóza 5,2 g na 100 ml konečného produktu, přidá se osmolalita 290 mOsm / kg. Bifidobakterie (B. lactis), termofilní bakterie.347

Kdy je lepší použít směs kyselého mléka

 1. Mírná forma sekundárního nedostatku laktázy. Účinek v tomto případě je dosažen díky sníženému obsahu laktózy, který byl organismy kyseliny mléčné částečně spotřebován v průběhu jejich života. Tento obsah laktózy však neumožňuje klasifikovat směsi kyselého mléka jako směsi s nízkým obsahem laktózy používané k léčbě tohoto onemocnění, protože jejich obsah laktózy je více než 10 g na 1 litr připravené potravy. V těchto článcích si přečtěte více o kojenecké výživě s nízkým obsahem laktózy a bez laktózy..
 2. Dysbakterióza, období zotavení po střevních infekcích a užívání antibiotik. V důsledku zvýšené kyselosti a obsahu lakto- a bifidobakterií je potlačen růst patogenní, hnilobné a plynotvorné mikroflóry. Použití probiotik ve fermentovaných mléčných směsích je účinnější než ve formě léčiv, protože modifikovaný kasein obklopuje a chrání bakterie před účinky nepříznivého prostředí gastrointestinálního traktu.
 3. Střevní kolika. Snížený obsah laktózy a přítomnost prospěšné mikroflóry snižují procesy fermentace a tvorby plynu ve střevě, což pomáhá normalizovat trávicí proces.
 4. Nedostatek aktivity lipázy, enzymu, který štěpí tuk. Molekuly tuků v průběhu života mikroorganismů během vytvrzování mléka se rozkládají za vzniku mastných kyselin (jejich množství je 2,5krát více než v čerstvých), které mohou být tělem snadno absorbovány.
 5. Zácpa Mají projímavý účinek a stimulují střevní motilitu díky kyselému prostředí. K normalizaci stolice stačí jedno ze dvou krmení s takovými směsmi denně.
 6. Lehké formy potravinové alergie na mléčné bílkoviny. Struktura proteinu se liší od struktury kravského mléka v čerstvých směsích, proto se snadno vstřebává a méně pravděpodobně způsobuje alergie..
 7. Křivice a anémie. V přítomnosti kyseliny mléčné je zlepšena absorpce vápníku, fosforu a železa..
 8. Hypotropie. Mají zvýšenou stravitelnost, což přispívá k rychlejšímu přírůstku hmotnosti dětí.
 9. Posílení imunity nemocných a často nemocných dětí. Stimuluje produkce cytokinů enterocyty, aktivace neutrofilů a makrofágů, zvyšuje se syntéza sekrečních IgA.
 10. K dosažení antikarcinogenního účinku. Pomáhá snížit aktivitu některých fekálních enzymů, které hrají roli při tvorbě rakovinných buněk..

Pouze lékař tak může rozhodnout, která dětská výživa je pro dítě nejlepší, na základě stavu dítěte a nejvhodnějšího složení produktu.

Jak dát směs kyselého mléka

Směs kyselého mléka musí být postupně.

 1. Nejprve, před krmením, je dáno dítěti 10-20 ml produktu a poté je krmeno obvyklou dětskou výživou.
 2. Následující den se množství zvýší tak, aby během 2-3 dnů na jedno krmení dala pouze směs kyselého mléka.
 3. Pro preventivní účely se doporučuje nahradit jedno nebo dvě krmení (nejlepší je nahradit druhé, čtvrté a šesté krmení a ponechat první a poslední). Pro léčebné účely můžete úplně přepnout na jeden nebo několik měsíců pro směs kyselého mléka. O tom, zda by to mělo být provedeno, rozhoduje pouze lékař s přihlédnutím k stavu dítěte.
 4. Potom můžete znovu vstoupit do obvyklé směsi v kombinaci s kyselým mlékem v denním poměru 1: 1.

Nevýhody směsí kyselého mléka

 1. Směsi kyselého mléka by se neměly používat, pokud má dítě časté regurgitace, protože v důsledku kyselého prostředí žaludku může být regurgitace zesílena..
 2. Mají kyselou chuť, která nemusí dítě potěšit a vést k odmítnutí potravy.
 3. Jídlo není hypoalergenní, a proto u dětí náchylných k alergickým reakcím je možná kopřivka a atopická dermatitida.
 4. Proces zpracování a asimilace zvyšuje zatížení metabolických systémů v těle (zvýšení množství amoniaku a solí vylučovaných močí).
 5. Zatížení těla spojené s neutralizací kyselých radikálů.

Důležité! Směsi kyselého mléka upravené, na rozdíl od všeobecného přesvědčení, nezpůsobují acidózu (okyselení krve), k čemuž v některých případech může dojít při používání neupravených směsí kyselého mléka v prvních měsících života.

Směs kyselého mléka pro novorozence

Téměř všechny nově narozené matky sní o krmení svého dítěte mateřským mlékem, protože je to nejlepší jídlo pro novorozence, nikdo s tím nemůže argumentovat. Někdy však existují situace, kdy je přirozené krmení nemožné (nebo to žena nechce), potom různé umělé přizpůsobené směsi přicházejí na pomoc rodičům, z nichž existuje velké množství. Jednou z odrůd je fermentovaná mléčná směs pro novorozence.

Rodiče si mohou vybrat z mnoha značek dětské výživy

Výběr směsi kyselého mléka pro novorozence

Před přemístěním dítěte do krmení směsí je nutné určit, jaký produkt to bude. Jeho volba je poněkud obtížná procedura, protože všechny směsi povolené na pultu (a jich je více než 8 tuctů) jsou přizpůsobeny pro kojeneckou stravu, prošli bezpečnostními testy. Pediatrové dávají svá doporučení, ale rodiče se musí rozhodnout, vzhledem k výhodám pro dítě a možným důsledkům nesprávné volby (například alergické reakce na složky směsi).

Není vždy možné okamžitě vybrat tu správnou výživu pro dítě, někdy musíte vyřešit několik značek různých výrobců (pak vyvstává další obtížná otázka, jak přejít z jedné směsi na druhou při krmení dítěte).

Hlavní věcí je vědět, jaký úkol (pravidelná výživa těla, lékařské cíle nebo zvýšení obsahu kalorií v potravinách pro přibírání na váze) je v strouhankách organizace potravin řešen konkrétním výrobkem, protože všichni používají nejmodernější vybavení a speciální vzorce pro vaření a snaží se co nejvíce přiblížit funkční funkčnosti mateřské mléko. Směsi se navíc liší podle věku dítěte s přihlédnutím ke zvláštnostem vývoje jeho trávení a metabolismu v prvním roce života..

Poznámka! Nejlepší mléčná směs by ve svém složení neměla obsahovat běžný cukr, protože v lidském mléce prostě neexistuje. U dítěte může způsobit nedostatek vitamínů a nedostatek nezbytných stopových prvků, jakož i inhibici přirozené imunity a tendenci k infekčním onemocněním..

Kromě toho seznam nežádoucích příkrmů pro kojence zahrnuje látky jako:

protože mohou způsobit nerovnováhu inzulínu, zvýšit tvorbu plynů, způsobit nadýmání a kvašení v trávicím traktu dítěte.

Směs obsahující minimum alergenních složek, ale obsahující stopové prvky nezbytné pro dítě po narození, lze považovat za hypoalergenní potravinu a pokud existuje přetrvávající diagnostikovaná alergie, může se stát terapeutickou stravou (podle pokynů pediatra).

Na hydrolyzátech bílkovin jsou většinou k dispozici hypoalergenní směsi. Směsi na bázi sóji a kozího mléka neobsahující mléko jsou vhodné pro krmení dětí s alergiemi na bílkoviny kravského mléka, nelze je však považovat za hypoalergenní v plném smyslu, protože sójový a kozí protein mohou vyvolat alergické reakce.

Jak se vytváří výživa kyseliny mléčné

Jednou z nejlepších výživových možností pro kojence je receptura založená na kyselém mléku. Kyselé mléko zahrnuje hlavně kefír, čistý (s různým obsahem tuku) a zředěný obilnými vývary (rýže, pohanka, oves). Pokud má dítě často zácpu, pomůže mu jednodenní kefír dobře. Kvašený mléčný nápoj, který zraje 3 dny, je naopak vhodný pro děti, které si stěžují na uvolněnou stolici. S normálně fungujícím gastrointestinálním traktem mohou být dětem podávány dvoudenní kefiry.

Můžete také (po konzultaci s pediatrem) dát dítěti různé acidofilní směsi kyselého mléka na základě:

 • jogurt;
 • fermentované pečené mléko;
 • koumiss;
 • jogurt;
 • biolakt;
 • kurta, ku-runga a chala.

Pro větší funkčnost může být kyselé mléko obohaceno probiotickými kulturami. Jedná se o speciální kmeny mikroorganismů, které se ukázaly jako bezpečné a dokonce užitečné při prevenci gastrointestinálních chorob..

Upravené fermentované mléčné směsi jsou vyrobeny z neošetřeného přírodního mléka fermentovaného kmeny acetofilních bakterií S. Thermophilus a L. Helveticus, které mají zvýšenou antimikrobiální aktivitu a schopnost snadno štěpit mléčné bílkoviny..

S. Thermophilus bakterie pod mikroskopem

Dále se podle osvědčené technologie směs suší do práškového stavu (je důležité, aby všechny užitečné mikroorganismy zůstaly naživu a aktivní), obohacené živými kmeny bifidobakterií (do koncentrace asi 106 CFU / g). Pro větší podobnost s lidským mlékem se k produktu přidávají probiotika B. Lactis (koncentrace - 106 CFU / g).

Proces výroby fermentovaného mléka

Mnoho značek kyselého mléka je navíc obohaceno o vitamíny C a PP, soli železa a mědi, lysozym z bílkovin slepičích vajec. Pro děti ve věku 2–3 měsíce je chována s odvarem obilovin, jako kefír.

Co je to kyselé mléčné směsi

Potravinářský průmysl vyrábí upravené mléčné a kyselé mléčné směsi pro novorozence, které z nich jsou nejlepší pro dítě? Odpověď závisí na řešení problému - každý problém má svou vlastní směs. Kojenecká výživa na bázi kyselého mléka tedy patří do skupiny léčivých směsí, které jsou potřebné pro dysfunkce a nezralost trávicího traktu u kojenců, zejména předčasně.

Důležité! Terapeutické směsi předepisuje pouze pediatr. Je nesmírně nežádoucí přenést dítě na ně sami, nejdřív musíte najít důvod špatné práce trávicího traktu, upravit výživu kojící matky.

Jakmile je žaludek dítěte, kyselé mléko se rychle a snadno tráví, protože v tomto případě nemusí produkovat další štěpící enzymy. Takové směsi nezpůsobují alergické reakce, současně inhibují reprodukci patogenní střevní mikroflóry, bojují proti kolickým dětem a zlepšují trávicí funkce.

Užitečné vlastnosti a složení směsí

Poté, co dítě dokončí zavedení nové směsi kyselého mléka s umělým krmením, dítě začne lépe vstřebávat tuk, tělo je zásobováno dostatečným množstvím vitamínů B a C. Takové jídlo má lehčí absorpční účinek, pomáhá normalizovat trávicí trakt, zvyšuje peristaltiku (díky pomalé evakuaci) takové jídlo ze žaludku). Obsahuje také antibiotické látky, které mají antipatogenní účinek na mikroflóru tlustého a tenkého střeva, a také zvyšují biologickou dostupnost mikroživin.

Směs kyselého mléka pro umělé a smíšené krmení

Kyselina mléčná, která je součástí fermentovaných mléčných směsí, umožňuje žaludku dítěte snadno a jemně srážet protein. Správná volba výživy přizpůsobené kyselému mléku může eliminovat mnohé problémy spojené s malými dětmi:

 • poruchy fungování gastrointestinálního traktu;
 • dermatitida, alergické projevy, dysbióza;
 • tělesná hmotnost pod průměrem normální;

Poznámka! Obzvláště důležité je použití kyselého mléka pro předčasně narozené děti.

 • snížená chuť k jídlu;
 • oslabená imunita (bakterie kyselého mléka mají imunomodelující účinek).

Při správném skladování prášku a ředění, podle pokynů, se nežádoucí účinek prakticky nepozoruje, mohou jej používat naprosto zdravé děti při přechodu na jinou směs u kojenců.

Obvyklá směs fermentovaného mléka zahrnuje:

Dodatečné informace. Obaly s kojeneckou výživou pro děti jsou označeny čísly podle věku dítěte: pro děti ve věku 1–2 měsíce se doporučuje upravená směs s jednotkou na obalu, která konkrétně zohledňuje vlastnosti těla novorozenců.

Indikace pro použití fermentované mléčné směsi

Pediatrové a odborníci na výživu doporučují zavedení kvašeného mléka pro kojence s následujícími indikacemi:

 • funkční poruchy trávicího systému (nefatální);
 • infekční nebezpečí v prostředí dítěte - pro posílení mikroflóry a zvýšení odolnosti těla;
 • střevní infekce v akutním období (jako součást dietetické terapie);
 • střevní dysbióza (zaplnění střeva symbiotickými mikroorganismy);
 • mírný deficit laktázy;
 • nedostatek enzymů;
 • Anémie s nedostatkem železa;
 • častá a přetrvávající regurgitace, zvýšená tvorba plynu;
 • užitečné jako součást léčby křivice, podvýživy, alergické diatézy;
 • jako součást rehabilitace po léčbě kolitidy a zácpy;
 • jako odpověď na otázku, jak přejít z GV nebo na jinou směs na novorozence.

Normalizace stavu dítěte je pozorována po několika měsících krmení jeho upravené fermentované mléčné směsi.

Přehled nejlepších směsí fermentovaného mléka

To neznamená, že některá značka kyselé mléčné výživy na bázi kyselého mléka je bez výjimky vhodná pro všechna kojence - stejně jako obvyklá směs musí být vybrána s ohledem na stávající problémy a doporučení lékaře.

Pediatrové nejčastěji doporučují následující populární značky:

 1. Nan (Nan-1 a Nan-2). Produkt je obohacen o probiotika (B. lactis L. Reuteri, B. Longum + L. Rhamnosus) a vitamíny, zvyšuje stravitelnost bílkovin, železa a vápníku, vhodných od prvních dnů života;

Smíchejte fermentované mléko Nan-2

 1. „Nutrilon“ („fermentované mléko Nutrilon 1“ a „fermentované mléko Nutrilon 2“) - prémiová směs od nizozemského výrobce, prakticky nezpůsobuje alergie, může být použita i pro novorozence;
 2. „Baby“ se vyrábí v Rusku, a proto je několikrát levnější než cizí analogy, ačkoli z hlediska kvality a bezpečnosti pro zdraví dítěte (nezpůsobuje vedlejší účinky gastrointestinálního traktu) není horší než zahraniční značky;
 3. „Nutrilac“ je dobrá směs, je indikována po léčbě antibiotiky k obnovení mikroflóry, se zácpou a kolikou; obohacený o omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, obsahuje zinek, selen, taurin; někdy vyvolává diatézu.

Nutrilac Premium Blend

 1. Nestogen je směs švýcarské společnosti Nestle, která obsahuje unikátní L. lactobacillus L. reuteri díky speciální fermentační technologii BIO, proto rychle řeší problémy se stolicí (nepravidelné, suché) iu nejmenších dětí, je velmi pohodlnou náhradou mateřského mléka..

Fermentované mléčné směsi Nestogen

Směšovací sazba pro novorozence

Pro úspěšné umělé krmení dítěte je nutné přísně dodržovat režim krmení a doporučený objem směsi v závislosti na věku. V průměru malé děti jedí 8-9 krát denně. Pokud je frekvence krmení nižší, je nejpravděpodobnější zvýšit objem opilé směsi (nemělo by být nižší než množství mateřského mléka konzumovaného kojenci). Pediatrové doporučují, aby se matky držely čísel v následující tabulce..

Rychlost směsi pro novorozence za měsíc

Věk dítěte, měsíceObjem směsi kyselého mléka za den
Až 1,51/5 hmotnosti
1,5 až 41/6 hmotnosti
4 až 6 měsíců1/7 hmotnosti
6 až 81/8 hmotnosti
Od 8 do roku1/9 hmot

Aby bylo možné správně vypočítat objem směsi potřebné pro jedno krmení (to je mimořádně důležité pro to, aby se dítě cítilo normálně, jinak se může přejídat, nebo naopak podvyživit), je třeba denní normu vydělit počtem jídel. Přísně před krmením se prášek vyjme z plechovky s čistou odměrkou a zředí se čistou vodou v poměru jeden ku jednomu. Toto standardní schéma se používá, když se tělo dítěte již přizpůsobilo tomuto typu směsi. Ve všech ostatních případech se poraďte s lékařem..

Jak přepnout z jedné směsi na druhou

Umělá výživa musí odpovídat potřebám rostoucího těla dítěte, takže je někdy nutné změnit:

 • individuální nesnášenlivost směsi;
 • přechod k dalšímu kroku, jak dítě roste;
 • nutnost přechodu z normální na terapeutickou výživu pro zdravotní problémy;
 • po vyléčení nemoci převeďte do obvyklé směsi.

Pak vyvstává otázka, jak přenést dítě do jiné směsi? Nezkušení rodiče se někdy sami rozhodnou změnit jeden typ směsi na jiný, zatímco současně mnohokrát opakují experimenty. Takový přístup pomocí pokusu a omylu brzy negativně ovlivní stav zažívacího traktu drobků (zácpa, kolika, nestabilní stolice), může se objevit poměrně závažná alergie.

Jak často mohu změnit směs pro kojence? Lékaři se domnívají, že co nejméně, protože křehké tělo potřebuje hodně času a úsilí, aby se přizpůsobilo nové stravě.

Pokud se dítě cítí dobře, neplaká a hraje si, má normální přírůstek na váze, nestojí za to rozhodnout se změnit jeho stravu (i když existují drobné problémy se stolicí nebo změnil barvu), musíte dát dětskému tělu čas, aby se mu přizpůsobil. Pokud váha zůstane na místě po dobu dvou týdnů, kontaktujte svého pediatra.

Pokud tato nebo ta směs kategoricky není vhodná pro dítě, nebo pokud je potřeba ostrý přechod na umělé krmení, měli by se rodiče naučit, jak přecházet z HB nebo z jedné směsi na jinou novorozence, jaký režim použít.

Díky rychlému nucenému přechodu na umělé krmení dítěte po dobu 4–5 dnů můžete zředit kyselé mléko odvarem obilovin rychlostí 2 (nebo 3) na 1, pak celou směsí.

Je-li čas, měla by být otázka, jak se u novorozence přepnout na jinou směs, co nejrychleji vyřešena, aby se předešlo bolestivým reakcím z těla.

Pediatrové doporučují první 2-3 dny podávat prostřednictvím krmení 30 ml směsi kyselého mléka, poté jsou 3 dny všechna krmiva nahrazena novým výrobkem. V tomto případě se zbývající objem jídla doplní mateřským mlékem nebo obvyklou směsí. Dále se část terapeutické výživy zvýší na 60 ml: nejprve se podává prostřednictvím krmení, poté každému. Další zvýšení je až 90 ml. Poté je několik krmiv nahrazeno obvyklou směsí, pak můžete zcela přepnout na směs fermentovaného mléka.

Pro profylaktické účely se druhé a předposlední denní krmení nahrazují pro terapeutické účely po dobu několika měsíců, kdy je dítě zcela převedeno do kyselého mléka.

Během přechodu se doporučuje dávat směsi do různých lahví (první přichází s novou značkou), reakce dítěte na něj je pečlivě sledována.

Staré a nové směsi by měly být podávány v různých lahvích

Směsi kyselého mléka jsou skvělým způsobem, jak vyřešit problémy s trávením u kojenců a malých dětí. Pomáhají navázat práci gastrointestinálního traktu, obohatit tělo o vitamíny, zlepšit střevní mikroflóru, posílit imunitní systém a bojovat proti dysbakterióze. Při zavádění nové směsi nebo přechodu na GV je nutné konzultovat pediatra a dodržovat časový rozvrh podávání.

Kojení

Jak správně krmit dítě směsí

V jakém případě by mělo být kojení a doplňkové krmení kombinováno se směsí, proč je smíšené krmení tak běžné? Jaké jsou její výhody, nevýhody, vlastnosti organizace?

Mateřské mléko je pro dítě perfektním jídlem. A je produkován tolik, kolik potřebuje. V některých případech však pediatr doporučuje kojení během kojení, tj. Zavedení umělé směsi v určitém množství. Toto rozhodnutí má různé důvody. A nejen vážné, ale také přitažlivé.

Je-li třeba zavést doplňkové potraviny a jak tomu zabránit

1. Matka bere léky, které jsou kontraindikovány při kojení. Musíte říct svému lékaři, že jste kojící matka. Ve většině případů se ukázalo, že si vybere lék kompatibilní s HB, který se ve skutečnosti podobá předchozímu.

2. Dlouhé oddělení matky a dítěte. Ne vždy je možné se vyhnout umělé výživě, ale musíte to zkusit. Pokud například matka šla do práce, můžete dítě nakrmit mlékem. Existuje mnoho matek, které exprimovaly několik měsíců 3krát denně, a exprimované mléko stačilo dětem celý den. Velkou roli v tom hrála kvalitní odsávačka. Elektrické, napodobující sání dítěte. S takovou mateřskou pumpou dochází k rychlému a častějšímu propláchnutí mléka při expresi, což urychluje proces a zlepšuje laktaci..
Ti, kteří mají málo mléka, budou muset zavést doplňkové krmení.

3. Mnoho lidí si myslí, že stres, nedostatek spánku, neustálá únava mohou pomoci snížit kojení. Abychom pochopili, co je příčinou poklesu mléka, je třeba zkontrolovat, zda je problém opravdu. Odpovězte na otázky - dítě chytí hrudník správně a je dodržován režim krmení?

Pokud máte pocit, že dítě nejedí, měli byste ho položit na hrudník co nejčastěji. Nenechte figurínu sát.

4. Dynamika nárůstu hmotnosti je důležitá. Je nutné zajistit, aby dítě nemalo pouze bradavku v ústech, ale také, aby nasávalo mléko z hrudi. To znamená, že byl slyšet polykat. Malé děti rádi spí s prsy v ústech. Zároveň ale samozřejmě přibývají na váze. Zkuste je probudit.

Pokud lékař zjistil, že dítě nepřibírá na váze a vyloučilo možné doprovodné nemoci, stojí za to přemýšlet o krmení dítěte směsí kromě kojení. Oddělení dítěte od mateřského prsu je naprosto nežádoucí. Dr. Komarovsky a další pediatrové nazývají Dokorm na GV, které mnozí označují za povinné opatření. Nemáte doma sklenici směsi „jen pro případ“.

Pokud byly všechny pokusy o kojení neúspěšné, je po konzultaci s pediatrem možný přechod na umělou výživu.

Jak pochopit, zda má dítě ještě dost mateřského mléka? Přírůstek hmotnosti je nejpřesnějším ukazatelem. Na druhém místě je snížení počtu močení až 10krát denně nebo méně. Moč dítěte získává oranžovou barvu a vůni acetonu.

Jak správně krmit doplňky směsí

Krmení dítěte obvykle trvá až šest měsíců. Pokud bylo do této doby možné udržovat hepatitidu B a dítě neopustilo prsa, postupně se směs nahradila rostlinnými pyré, cereáliemi, masem a další výživou podle věku. To znamená, že současně s doplňkovým krmením od 4 do 6 měsíců začne dítě nabízet doplňková jídla. Toto je zavedení nových produktů do dětské výživy. V této fázi dochází k postupnému a dlouhému období přenosu dítěte na dospělou stravu..

Další krmení novorozence směsí během kojení předepisuje lékař, pokud matka nemá dostatek mateřského mléka. Můžete krmit dítě jednou denně nebo vícekrát. Počet a frekvence krmení se volí individuálně. Aby však mateřské mléko nezmizelo, musí se dítě před krmením směsi aplikovat postupně na každé prsa.

Pochopte, kolik doplňků pro nedostatek mateřského mléka, které dáte dítěti, můžete empiricky. Směs se podává po částech po kojení, jednou denně nebo více. Pokud dítě neplaká a nic mu nevadí, jste na správné cestě.

Někdy i jediný doplněk ke směsi v noci pomáhá vyřešit problém úzkosti dítěte. Koneckonců, mléko u matek méně se blíží noci. To je charakteristické pro laktační krize..

Způsoby krmení směsi

Nejoblíbenějším způsobem je láhev s dudlíkem. Ale častěji než ostatní vede k úplnému odmítnutí dítěte sáním prsu. Skutečnost je taková, že zachycení bradavek z láhve a zachycení matčina ňadra jsou velmi odlišné. Dítě, které během kojení odebírá mléko, pracuje s jazykem více, tlačí na hrudník a opírá se o oblohu. Při krmení z láhve dítě pracuje pouze se svaly tváří. Druhá metoda je pro dítě mnohem jednodušší a on brzy odmítá pracovat, respektive, konzumuje méně mléka z mateřského prsu, nebo ho opouští úplně.

Musíte si pečlivě vybrat dudlík do láhve a řídit z něj tok mléka. Pokud je tok mléka z láhve příliš silný, dítě nebude muset pracovat, jako při kojení, a brzy pochopí, která metoda je jednodušší. Kromě toho tato metoda pomáhá dítěti zvyknout si na bradavku a možná ji bude muset v budoucnu odstavit..

Pokud nechcete své dítě zvykat na lahvičku s dudlíkem, můžete ke krmení použít stříkačku bez jehly. Objem stříkačky je lepší zvolit z 60 ml. Když se začne krmit, ujistěte se, že je hlava dítěte zvednutá. Směs musí být vstříknuta do koutku úst, pokud se dostane na jazyk, může to dítě jednoduše vyplivnout. Tato metoda je dobrá, protože si dítě nezvykne na bradavku, ale je drahé koupit injekční stříkačky.

Doporučuje se, aby dítě bylo po 4 měsících doplněno lžičkou. Tato možnost vyžaduje od matky určitou obratnost a trpělivost. Lžíce by měla být vybrána v malých velikostech. Je vhodný dezert, čaj nebo speciální lžíce pro děti, která se prodává v jakékoli lékárně.

Doplňkové lžíce obvykle podléhají kontrole kvality a jsou nejbezpečnější pro malé děti, protože jejich okraje jsou zaoblené a nebudou schopny poškodit malé ústa dítěte.

Pro krmení dítěte lžičkou je nutné držet ho v jedné ruce, v druhé držet lžíci. Dítě otevře ústa, pokud se lehce dotknete jeho spodní ret, v tuto chvíli musíte nalít směs na tvář.

Krmení dítěte tímto způsobem si nezvykne na bradavku a neodmítá matčina prsa. Maminka bude potřebovat hodně trpělivosti, aby dítě zvykla na krmení lžičkou. Zpočátku existují určité potíže se skutečností, že dítě plivne směs, ale brzy si na ni zvykne a vaše práce nebude zbytečná..

Existuje způsob, jak nakrmit šálkem. Jen málo lidí používá tuto metodu kvůli své nepříjemnosti, ale je to podobné krmení lžičkou. Dítě si také nezvykne na snadný způsob krmení, jak se to děje u láhve. Doplňkové krmení můžete provádět směsí od 6 měsíců z hrnku, protože od přibližně stejného věku se doporučuje naučit dítě pít z pijáků a hrnků.

Pokud výše uvedené metody nejsou pro vás vhodné, zůstává systém doplňkového krmení (SNS). Toto zařízení se skládá z mléčné mísy (směsi) az ní vycházející tenké trubice. Když dáte dítě na hrudník, zkumavka se zasune do úst dítěte tak, aby jeho špička byla v horní části bradavky. Dítě saje prsa a navíc dostává z trubice doplňkové krmivo. Takový systém lze zakoupit prostřednictvím internetových obchodů, drogerií nebo sami. Toto je účinný způsob, jak udržet laktaci během krmení kojenců. Není ani snadné zachránit, ale zvýšit, protože dítě bude ochotněji a déle sát prsa, protože již saje ne „figuríny“, ale za své práce dostává odměnu (směs od SNS).

Jakou směs zvolit pro krmení

Umělá výživa se vybírá pro dítě podle jeho věku a tělesné hmotnosti. Obvykle jsou dětem mladším šesti měsíců předepsána směs, která je nejvíce podobná mateřskému mléku. Pokud má vaše dítě vyrážky na kůži, můžeme říci, že složení vybrané směsi zahrnuje látky, na které má dítě alergii. V tomto případě je vhodné se poradit s lékařem a zvolit vhodnější doplňkové jídlo. Nejčastěji se dětem s alergiemi doporučuje jíst sójové směsi. Pokud se ukáže, že jste alergický na bílkoviny kravského mléka, potřebujete směs terapeutických účinků - s částečně nebo plně hydrolyzovanou bílkovinou.

Pokud dítě při smíšeném krmení začne být vrtošivé, často pláč, může mít problémy s bříškem. V takových situacích lékař doporučuje krmení dítěte doplňkovými potravinami, které obsahují probiotika. Pokud dítě nepřijímá nové jídlo, zkuste ho zadat v menších porcích. Neměňte směs každé 2-3 dny. Takže to dítě jen zhoršuje.

Hnačka u dítěte, tato volná stolička více než 10krát denně, se objevuje v důsledku nesprávného skladování nebo přípravy mléčné směsi. Je třeba přísně dodržovat pokyny pro vaření na obalu. Je důležité používat pouze převařenou čistou vodu. Doporučené směsi skladujte na chladném a suchém místě. Nedovolte příliš dlouhé skladování v otevřené podobě. Ne více než 2-3 týdny doporučit.

Složení směsí je velmi důležité pro zdravou výživu malých dětí. Přísná kontrola součástí se řídí ruskými předpisy. Kompozice obvykle zahrnuje látky, jako jsou nukleotidy, prebiotika, probiotika, polynenasycené mastné kyseliny, lutein a další složky. Výpočet jejich množství se provádí podle věkové skupiny, která je uvedena na obalu mléčné směsi.

Směs pro smíšené krmení se vybírá v závislosti na věku dítěte a vlastnostech jeho zdraví, finanční situaci rodiny.

Nejoblíbenější směsi prezentované v ruských obchodech:
1. Nan, Nanny - kategorie s vysokou cenou;
2. Baby, Nestogen, Nutrilak - nízká cenová kategorie;
3. Nutrilon, Similak - průměrná cenová kategorie;

Mateřské mléko matky je nejdůležitějším jídlem pro dítě do jednoho roku. Obsahuje látky nezbytné pro plný vývoj a silnou imunitu. V současné době neexistuje stejná náhrada mateřského mléka. Proto musí být za všech okolností zachráněn pro krmení svého dítěte.

Jak nakrmit dítě? O smíšeném a umělém krmení

Smíšené krmení

Některé matky používají z různých důvodů (nemoci matky a dítěte, hypolaktie, předčasný odchod do práce atd.) Smíšené krmení.

Při krmení dítěte mateřským mlékem v kombinaci se směsmi mléka je důležité udržovat krmení na vyžádání, přičemž přírůstek hmotnosti musí být neustále sledován. Je důležité, aby se doplňkové krmení podávalo až po kojení. Kromě toho je nutné vzít v úvahu následující doporučení odborníků: prsa je dítěti nabízena vždy při každém krmení, protože střídání kojení a směsi povede k zániku laktace. Při malém množství mléka se dítě při krmení aplikuje na obě prsa, a pokud je málo, krmí se lžičkou a ne z láhve. Lahve je třeba zvolit s pevnou, elastickou bradavkou a malou dírkou.

V případech, kdy je problém se složením mateřského mléka, lze pod lékařským dohledem použít speciální přípravky na posílení mateřského mléka..

Umělé krmení

Při umělém krmení se doporučuje krmení v intervalu tří nebo tří a půl hodiny, nejlépe šest hodinovou přestávkou na noc. Po zavedení doplňkových potravin může být dítě převedeno na pět jídel denně. Objem jídla lze vypočítat dvěma způsoby. V první variantě můžete vypočítat množství jídla v prvním týdnu života, můžete vynásobit den života dítěte 70 nebo 80 ml, v závislosti na hmotnosti: pro děti s porodní hmotností do 3 200 kg a více (například v pátý den života), který se narodil s hmotností 3100 gramů, by měl jíst 5 x 70 ml = 350 ml potravin). Při druhé možnosti by dítě mělo jíst až dva měsíce denně potravu, která se rovná jedné pětině tělesné hmotnosti, od dvou do čtyř měsíců - šestého, šest měsíců - sedmého a až jednoho roku - až osminy tělesné hmotnosti, s výjimkou vody, šťáva atd. (tj. tříměsíční dítě o hmotnosti asi pěti kilogramů by mělo jíst asi 800 až 1 000 ml jídla). To jsou samozřejmě pouze orientační čísla, vše samostatně.

Ve výživě dětí používají nutně upravenou kojeneckou výživu (kojenecká výživa). Jsou blízké lidskému mléku ve všech složkách - bílkovinách, tuku, uhlohydrátech, aminokyselinách, vitaminu a minerálech.

Druhy mléčného vzorce:

 • směsi na bázi kravského a kozího mléka,
 • „Počáteční“ nebo „počáteční“ směsi, „následné“ směsi, směsi pro děti od 0 do 12 měsíců (označeno čísly),
 • suché a tekuté (tekutina, jako je PreNAN, se používají pro léčebné účely - poznámka autora) mléčné přípravky,
 • čerstvé a kyselé mléko,
 • s přídavnými komponenty a bez nich.

Předpokládá se, že směsi s kozím mlékem nemohou vyvolat alergie, ale bohužel je to mýtus. Jsou však snadno vstřebatelné a strávitelné, mají příjemnou chuť a jsou bohaté na živiny. Proto se s intolerancí na určité složky kravského mléka nebo alergií na něj používají směsi kozího mléka.

 1. „Počáteční“ nebo „počáteční“ směsi („1“) jsou určeny dětem prvních 6 měsíců života. Složení je co nejblíže lidskému mléku.
 2. „Následné“ směsi („2“) - pro krmení dětí druhé poloviny života. Obsahují větší množství bílkovin, méně jako mateřské mléko.
 3. „Následné“ směsi („3“) - pro krmení malých dětí.
 4. Během prvního roku života dítěte lze používat směsi od 0 do 12 měsíců.

Složení směsí

Směs je svým složením blízká lidskému mléku kvůli:

 • snížení obsahu a změn složení bílkovin, což snižuje negativní účinek na metabolismus a snižuje zátěž ledvin a trávicího systému,
 • zavedení taurinu, který je nezbytný pro normální vývoj sítnice a mozku, vstřebávání tuků. Je to nezbytné pro děti v prvních několika měsících života, protože netvoří se v těle;
 • použití polynenasycených mastných kyselin a laktózy v kombinaci s dextrinmaltózou,
 • redukce minerálních solí a zavádění jodu, selenu, železa, mědi, zinku, manganu, jejichž obsah v kravském mléce je nižší než u žen.

Nukleotidy, pro- a prebiotika se často zavádějí do upravených kojeneckých přípravků. Nukleotidy ovlivňují utváření dětské imunity. Zavedení pre- a probiotik poskytuje normální střevní mikroflóru.

Ve stravě kojenců také používejte upravené fermentované mléčné výrobky. Připravují se pomocí speciálních bakteriálních kolonií. Tyto směsi obsahují ochranné látky, kyselinu mléčnou, nižší hladiny laktózy a mléčná bílkovina se částečně rozkládá, což mírně snižuje alergenicitu. Zlepšují složení střevní mikroflóry, posilují lokální imunitu, jsou schopni regulovat střevní motilitu zácpou a průjmem.

Upravené směsi kyselého mléka lze použít od prvních týdnů života jako doplněk k hlavním čerstvým směsím. Jsou doporučovány pro riziko onemocnění závislých na výživě, se sníženou chutí k jídlu, dysbiózou, častými respiračními infekcemi a během epidemie nachlazení. Suché směsi kyselého mléka s nízkou kyselostí se někdy používají i jako hlavní jídlo.

Při vysokém riziku rozvoje atopické dermatitidy - pokud rodiče i sourozenci trpí alergickými chorobami - jsou preferovány směsi založené na částečně hydrolyzované bílkovině kravského nebo kozího mléka.

Jak vybrat správný mix?

Kojenci, kteří potřebují smíšené a umělé krmení, by měli dostávat pouze upravenou kojeneckou výživu pro správný vývoj. Při výběru mléčné směsi je třeba vzít v úvahu věk dítěte, práci gastrointestinálního traktu, přítomnost rizika alergie, onemocnění, povahu a možné vedlejší účinky užívání léku, finanční úroveň rodiny, individuální toleranci této konkrétní směsi a vkus dítěte.

Od prvních týdnů života dítěte by měly být upřednostňovány čerstvé směsi, pak, pokud je to nutné, kombinovat čerstvé a kyselé mléčné směsi.

Důležité: Přebytek fermentovaných mléčných směsí ve stravě dítěte prvního roku života může být příčinou přetrvávající regurgitace a metabolických poruch. Od šesti měsíců se doporučují „následné“ směsi. V první a druhé polovině života můžete také použít směs „od 0 do 12 měsíců“. Pro děti ve věku od 10 měsíců do 3 let se doporučují směsi s číslem 3.

Pokud tělo dítěte dobře snáší směs, nedochází k regurgitaci, zvracení, volným nebo špatně stráveným hrudkám, stolici, zácpě, kůži a dalším projevům alergií na potravu, anémii, dítě jí s radostí, pak je směs správně vybrána.

Příklady výběru směsi pro děti prvního roku života: (přehled typického sortimentu obchodů Bobruisk)

 • Upravené mléčné přípravky pro zdravé děti od narození: Nutrilon 1 a 2, Bellact Optimum 1+ a 2+, Bellact Immunis 1+ a 2+, Frisolac, Frisomel, NAN, Nestogen, Nutrilak, Semper Baby 1 a 2, Winnie, Hipp, Humana.
 • Směsi pro děti se sníženou aktivitou laktázy, s oligosacharidy mateřského mléka: Nutrilon-nízká laktóza, Similac.
 • Směsi pro děti s regurgitací a zvracením, zácpou, kolikou: Nutrilon antireflux, Bellact KM2, Bellact AR, Frisov.
 • Směsi pro děti s průjmem a těžkou nesnášenlivostí na kravské mléko, hydrolyzáty: Nutri-Soya, Pepti-Junior, Frisosa, Frisopep, Alfare Amino.
 • Směsi, které zvyšují imunitu a zlepšují střevní mikroflóru: NAN s bifidobakteriemi, Semper Bifidus.
 • Směsi pro předčasně narozené a malé děti: Nenatal, Bellakt PRE, Frisopre.
 • Fermentované mléčné směsi: NAN fermentované mléko, Nestogen fermentované mléko, Bellact KM.
 • Směsi kozího mléka: Nanny 1,2, Kabrita 1,2, MD mil SP Koza, Mamako Premium.

Důležité: Pokud používáte směsi s bifidobakteriemi, přísně kontrolujte teplotu - neměla by být vyšší než 45 stupňů. Otevřené balení jakékoli směsi by mělo být skladováno v souladu s požadavky uvedenými na krabici. Jakákoli směs je připravena pro jedno krmení a není skladována..

Tipy od matek na výběr lahví a bradavek:

 • Nejvýhodnější plastové lahve známých značek (levné a zakoupené na náhodných místech mohou obsahovat škodlivé nečistoty!),
 • objem by měl odpovídat věku: na začátku 150 ml a po roce 300 ml plechovka,
 • krk je přednostně široký, takže je vhodnější nalít směs,
 • tvar láhve nemusí být komplikovaný - v tomto případě je obtížné jej dobře umýt i kartáčem,
 • pro děti, které drží láhev sami, je dobré vzít zúženou uprostřed nebo s odnímatelnými držadly a protiskluzovou vrstvou,
 • je vhodné zkontrolovat (přečíst recenze), zda láhev při jejím převrácení uniká,
 • většina matek se doporučuje užívat „antikolické“ láhve,
 • bradavka, s největší pravděpodobností, bude muset být vybrána individuálně, ale doporučuje se vzít anatomický konvex, jehož zachycení je co nejblíže tvaru ženské bradavky. Většina respondentů pro silikonové ortodontické bradavky, ale někteří naopak upřednostňují měkčí kulatý latex;
 • otvor ve vsuvce pro vodu by měl být „jeden“ a pro směs „dva“ nebo „tři“;
 • žádné bradavky se nepoužívají déle než dva až tři měsíce, latex slouží méně. Je nutné přísně dodržovat životnost samotné láhve,
 • láhev by měla mít jasně viditelnou přesnou stupnici, nejlépe vyraženou (aby nedošlo k opotřebení),
 • víko by mělo být snadno a pevně zavřeno, je vhodné, aby nedošlo k pádu z nárazu, i když spadne;
 • Před prvním použitím lahvičky si pečlivě přečtěte její pečovatelské pokyny. Ideálně je po každém použití láhev sterilizována a před vařením je směs promyta převařenou vodou;
 • všem matkám se doporučuje skladovat dvě nebo tři lahve.

Materiál použil data z učební pomůcky „Krmení zdravých dětí prvního roku života“ (Zhernosek V.F., Dyubkova T.P.).

Doslov od hlavního sloupce

Milý Bobruisku, nakrmte své děti láskou a něhou a zbytek se bude odvíjet od přírody. Buďte trpěliví a pozorní - a vše dopadne nejlépe.

Ekaterina NOVITSKAYA, hostitelka nadpisu „Matka na mateřství“

Články O Neplodnosti