Hlavní Neplodnost

Maximální plodný věk pro ženy: riziko pozdního početí

Autor: Rebenok.online · Publikováno dne 04.10.2017 · Aktualizováno 02.14.2019

Když se objeví otázka pokračování lidské rasy, pojmy dříve či později nejsou úplně na místě. Existují však faktory, které mohou ovlivnit proces početí a průběh těhotenství. Právě s nimi souvisí věk ženy.

Věkové skupiny

Ženská populace je podmíněně rozdělena do čtyř věkových skupin. Každá z nich má charakteristické rysy a určitý stupeň plodnosti. Představují následující věkové limity:

  Od 17 do 20 let.

V době rozkvětu mládí, až do 20 let, se tělo ještě fyzicky ani mentálně neformovalo. Toto pravidlo má však své výjimky..

Období od 20 do 30 let je považováno za nejvýhodnější pro početí. Odborníci říkají, že je lepší porodit v tomto věku. Tělo je již plně dospělé. Mnoho domácích otázek již bylo vyřešeno. Možná onemocnění dosud neměla čas na negativní ovlivnění těla.

Ženy ve věku 30 až 40 let jsou ohroženy. I přes toto mnozí rodí během tohoto období. Přístup k mateřství je stále více vědomý.

Těhotenství po 40 letech není nejčastějším výskytem. U žen této věkové kategorie začíná menopauza nebo již probíhá. Proto početí není vždy možné. Někdy díky znalosti těchto informací zapomenete na antikoncepci. Žena si myslí, že nebude schopna otěhotnět, ale najednou nastane početí.

Plodnost

V moderním světě neexistují žádná jednoznačná omezení reprodukčního věku. Každý zástupce spravedlivého pohlaví má právo rozhodnout se samostatně, když se stane matkou. Toto rozhodnutí může ovlivnit řada faktorů..

K těhotenství někdy dochází až po mnoha letech neúspěšných pokusů. Ženy v této situaci nemyslí na rizika. To, co chtějí, je jejich hlavní odměnou za minulá selhání..

V Rusku je optimální období pro početí období 20 až 25 let, ale tyto hranice jsou velmi svévolné. Postupem času se ideální věk pro mateřství zvyšuje. Mnoho žen chce nejprve získat kariéru a teprve potom přemýšlet o budování rodinných vztahů.

Pokud vezmete v úvahu všechny nuance, pak je maximální věk těhotenství a porodu 45 let. Koncepce v takovém zralém období však vyžaduje zvláštní kontrolu ze strany odborníků. Žena bude muset provést mnoho diagnostických manipulací, aby vyloučila možné abnormality ve vývoji plodu.

V jakém věku nemůže porodit?

Každá věková skupina má pozitivní a negativní stránky. Ale po 40–45 letech je porod dětí nejnebezpečnější. Důvodem je vysoká pravděpodobnost komplikací. Mohou se vyskytnout jak během porodu dítěte, tak během porodu. Mezi ně patří následující:

  Mimoděložní těhotenství.

Žena se může pojistit proti možným problémům. K tomu musí dodržovat určitá pravidla. Mezi ně patří:

  Dodržujte zdravý životní styl.

Pokud je těhotenství plánováno, musíte nejprve složit vyšetření těla. Za prvé, krev je darována pro stanovení hladiny hormonů. Je provedeno ultrazvukové vyšetření. Posouzení ovariální rezervy. Kromě toho musíte zkontrolovat fungování všech podpůrných systémů. V případě některých nemocí je porod žen přísně zakázán.

Někdy se stává, že otěhotnění v dospělosti nefunguje. V tomto případě pomůže postup umělé inseminace. Ovulace je stimulována zdravotnickými prostředky, po kterých se odstraní požadovaný počet vajíček, aby se provedlo oplodnění.

Mít dítě v pozdějším věku má další nevýhodu. Mezi dítětem a jeho rodiči bude poměrně velký věkový rozdíl. To může mít negativní dopad na vzdělávací proces. Statistiky ukazují, že čím menší je věk, tím lépe rodiče pochopí své děti a naopak. Toto tvrzení však lze vyvrátit, protože hodně záleží na povaze lidí.

Pokud neberete v úvahu sociální normy a doporučení lékařů, může žena od prvního menstruace do začátku menopauzy otěhotnět. Další otázkou je, jak úspěšné bude toto těhotenství. V tomto případě je velmi důležitý seriózní přístup k mateřství. Tím se vyhnete problémům..

V jakém věku je žena lepší mít dítě a je pravda, že po 30 letech „už je příliš pozdě“?

Tradičně se věří, že je lepší porodit dítě do 25 let. Tělo je mladé, porod může projít snadno a bez komplikací. A bude se více starat o dítě. Ve skutečnosti se však lékaři domnívají, že žena nemůže být nikdy plně připravena na narození dítěte. Snažili jsme se přijít na to, kdy je lepší porodit.

Mýtus 25 let

Tlak na dívku ze strany příbuzných roste až o 23-26 let. Veřejnost ji nutí myslet si, že hodinky opravdu tikají, což znamená, že je čas porodit. Přes úplnou absenci vědeckého základu je mýtus, že člověk musí porodit 25, velmi běžný. Historie vzniku tohoto mýtu sahá až do poloviny minulého století, kdy v sovětských porodnicích byly ženy, které porodily své prvorozené po 30 letech, nazývány starými. Faktem je, že v době našich babiček se oženili a porodili své první dítě mnohem dříve než nyní, v průměru od 20 do 25 let. Na tomto obecném pozadí se dívka, která porodila ve věku 30 let, opravdu postavila.

V sovětské porodnictví se skutečně věřilo, že musíte porodit do 25 let, protože v tomto věku je ve většině případů méně chronických onemocnění a hormonální pozadí je v nejvýhodnějším stavu. Musíme však pochopit, že po 25 letech nedochází k dramatickým změnám v sexuální sféře. Je dokonale možné vydržet a bezpečně porodit dítě ve věku 25 a 30 let a dokonce ve 40 letech - stačí vést správný životní styl a nezanedbávat lékařské prohlídky..

Podle Eurostatu se věk mladé matky za posledních 20 let zvýšil. Ano, polovina žen v EU se stala matkami mladšími 29 let, ale 40,6 procent žen dává přednost dětem mladším 39 let. Průměrný věk mladé matky je 28 let. V Rusku také roste věk narození prvního dítěte, ale dosud nepřekročil třicetiletou hranici, v současné době na 27,2 roku (pro srovnání, v roce 1980 to bylo 23 let)..

Optimální věk podle vědců

Americká vysoká škola porodnictví a gynekologie tvrdí, že žena může otěhotnět v jakémkoli věku, zatímco se menstruuje, ale po 32 letech se reprodukční funkce ženy začnou postupně zhoršovat. Ano, nejúrodnější žena je v dospívání, ale neměli byste otěhotnět před 18. rokem - nervový systém a hormonální pozadí jsou stále nestabilní. Takže je lepší mít dítě po 20 letech.

Po 30 letech se zvyšuje riziko mrtvého porodu, předčasného porodu, gestačního diabetu a preeklampsie a v tomto věku je pravděpodobnější, že ženy porodí ženy. Moderní pokroky ve zdraví vám však pomohou otěhotnět a snadno přenést zdravé dítě. Pozdní těhotenství má své výhody - věří se, že děti mají lepší kognitivní dovednosti..

Někteří vědci jdou dále a sestavují kalkulačku plodnosti. Takže vědci z univerzity. Erasmus z Rotterdamu analyzoval údaje o těhotenství a porodu více než 58 tisíc žen. Časové období, které pokrývá údaje, trvá 300 let - do sedmdesátých let. Jeden z autorů článku tvrdí: „Potřebovali jsme informace o těch generacích, které chtěly mít maximální možný počet dětí a nepoužívaly antikoncepci.“ Během analýzy těchto dat byla sestavena kalkulačka plodnosti. Toto je tabulka, která ukazuje, ve kterém věku se žena doporučuje porodit první a následující dítě:

 • Pokud chcete mít tři děti, je třeba nejdříve narozené dítě pojmout nejpozději 23 let.
 • Pokud se chcete stát matkou dvou dětí, měli byste začít nejpozději 27 let.
 • Můžete porodit své první a jediné dítě ve věku 32 let.
 • Ve všech výše uvedených případech bude pravděpodobnost úspěšného vývoje situace a narození všech plánovaných dětí více než 90%.
 • Až 75% šancí na příznivý výsledek se sníží, pokud žena začne porodit děti ve věku 31 let (pokud chcete mít tři), 34 let a 37 let pro dvě a jedno dítě. Při odložení těhotenství na 35, 38 a 41 let se pravděpodobnost šťastného mateřství ještě sníží - až o 50%.

Něco kromě zdraví..

John Mirowski, sociolog na texaské univerzitě v Austinu, věří, že biologie a skutečný stav ve společnosti se skutečně neshodují. Pokud se první dítě objevilo ve věku 20 let nebo méně, je pravděpodobné, že se narodil mimo manželství. Dívka se z důvodu raného těhotenství velmi často nemůže dostat na vyšší vzdělání, sama se naplnit a najít si slušnou práci. Profesor Mirowski, s ohledem na výpočet emoční zralosti a biologického věku, tvrdí, že nejlepší věk, aby se poprvé stala matkou, je 29 let. Do této doby žena získá vysokoškolské vzdělání, bude schopna se věnovat kariéře, „žít pro sebe“ a budovat si pevný vztah se svým manželem, aby vydržela „test prvního dítěte“.

Žena ve věku 30 let a více má finanční stabilitu, má vyšší vzdělání, což přispívá k rozvoji intelektuálních schopností dítěte. Taková matka má velké životní zkušenosti. Kromě toho je dítě po 30 letech stále vítáno, což znamená, že se k výchově opatrně přistoupí maminka.

Sečteno a podtrženo: pokud plánujete mít jedno dítě, můžete těhotenství odložit o 30+. Pokud chcete více dětí, je lepší mít první dítě nejpozději 28 let.

Jak starý mohu porodit

Obsah článku

 • Jak starý mohu porodit
 • Jak věk rodičů ovlivňuje zdraví dítěte
 • V jakém věku je lepší porodit

V současné době se životní úroveň výrazně zvýšila, ženy dostávají odpovídající výživu, starají se o své zdraví, není třeba se zabývat těžkou fyzickou prací. Tělo ženy vnímá tyto podmínky jako příznivé pro narození a výchovu dětí. A v minulosti neexistovaly patologie a potraty, dokonce i po 30–35 letech můžete otěhotnět bez velkého úsilí a při prvním pokusu. Užití hormonálních kontraceptiv, které blokují ovulaci, má také příznivý vliv na reprodukční zdraví žen. Zásoba vajec zůstává po dlouhou dobu; nemoci, které byly dříve považovány za související s věkem, jsou dnes z důvodu profylaktického účinku hormonálních antikoncepcí méně běžné.

Optimální věk při porodu

Porod v adolescenci

Těhotenství, včetně vyhledávané, u nezletilých není neobvyklé a nikdy nebylo vzácností. Porodníci nedoporučují vědomé otěhotnění před 20. rokem, protože růstový proces v těle nebyl do této doby dokončen. Psychologicky nezralá matka, finančně závislá na svých rodičích, může dítě vnímat jako překážku. Pokud již těhotenství proběhlo, porodníci vynaloží veškeré úsilí, aby přesvědčili ženu o porodu, a v nejhorším případě nechají dítě v porodnici. Faktem je, že potrat v tomto věku je mnohem nebezpečnější než porod. Dítě se téměř vždy narodí zdravé a za devět měsíců zmizí problémy s příbuznými a žena zřídka opustí dítě.

Pozdní narození

Narození po 35–38 letech se považují za pozdní. Riziko komplikací těhotenství se zvyšuje, rizika patologie plodu jsou vyšší. Počet těhotných žen v tomto věku neustále roste - sociální stárnutí se odkládá, objevují se účinné metody udržování zdraví, a proto je 35-38 let pro nastávající matku objektivní normou a skutečností. Kompetentní plánování těhotenství vám umožní snížit riziko genetických patologií. Provádění genetických testů a včasné diagnostiky může identifikovat možné defekty a v případě potřeby ukončit těhotenství v raných stádiích. Ženy v tomto věku často rodí své první dítě po léčbě neplodnosti, protože před 10–15 lety jejich diagnostika nedovolila ani doufat v dítě.

IVF a hormonální stimulace

Hormonální stimulace vaječníků umožňuje získat zralé vajíčko iu žen po 45 letech. Je velmi vzácné, že porod po 47 letech je výsledkem přirozeného intimního vztahu. Zpravidla je nutná dlouhodobá lékařská příprava. Ženy v tomto období jsou citlivé na mnoho nemocí, včetně osteoporózy, a proto se musí rozhodnout o tak zásadním kroku, jako je těhotenství a porod, předem se o svůj zdravotní stav postarat. Průměrná délka života neustále roste, a proto riziko, že nebudete mít čas na výchovu dítěte, neustále klesá.

50leté náhodně těhotné

S nástupem menopauzy se žena cítí svobodnější, protože není třeba se chránit. Ovulace však může nastat jak při 45, tak při 47 a dokonce při 53, i když menstruace již neexistuje. Žena si často uvědomuje, že je těhotná, navzdory značnému věku. Už vyrostla děti, vnoučata se objevila a znovu se stala matkou - dvojitý stres. Od dnešního dne mnoho žen a mužů přestává považovat potrat za jednu z metod plánování, zachovávají těhotenství a žena opět dostává příležitost zažít radost z mateřství. Dospělé děti silně podporují matku a sdílejí s ní břemeno odpovědnosti. Dítě se necítí zbytečné ani v případě předčasného odchodu rodičů ze života. Výhody pozdního porodu jsou zřejmé: stabilní finanční situace a vědomý přístup k výchově dítěte. Z mínusů lze zaznamenat možné zhoršení zdravotního stavu ženy a vyšší riziko porodu s patologiemi.

Extrémně pozdní narození

Porod se za 60 let setkal dříve, ale dnes už nejsou raritou. O tomto kroku se rozhodují osamělé ženy. Je však třeba si uvědomit, že zdraví ve věku 60 let vám již neumožňuje plně se o dítě starat, mění se přístup ke světu, riziko vážných patologií se každým rokem zvyšuje. Obvykle se ženy v tomto věku stávají matkami pomocí náhradních matek, vyskytují se však i přirozeně se vyskytující těhotenství. Ani finanční blahobyt není důvodem mateřství v 60 letech. Můžete se stát matkou, pouze pokud máte podporu blízkých a opravdově silnou rodinu. Pokud je nastávající matka svobodná - je lepší věnovat pozornost adopci, vazbě a dalším formám sponzorství.

Na jaký věk můžete porodit, záleží na každém konkrétním případě. Dobré zdraví, adekvátní materiální základna, silná rodina a sebevědomí jsou hlavními aspekty, na které se musíte při rozhodování stát se matkou v jakémkoli věku, zejména později, spolehnout..

Kdy porodit? Vědci označili ideální věk pro vzhled dětí

V některých životních situacích je výběr obvykle zřejmý. Zda použít kondom během prvního sexu s novým partnerem (ano), zda existuje shawarma z pochybného stánku daleko od civilizace (ne). Ale když je čas mít dítě (a stojí to za to vůbec) - pro mnohé je tento problém diskutabilní. Co o tom říká věda?

Cosmo doporučuje

Kompletní průvodce trendy v taškách pro léto 2020: vyberte ty nejmódnější

Dole s nudnými odstíny! Nejjasnější šaty pro horkou sezónu - trend léta 2020

Na první pohled je odpověď zřejmá: neexistuje věk, který by byl ideální pro všechny. K tomuto tématu by bylo možné uzavřít, ne-li za jedné okolnosti: plodnost netrvá celý život. Proto si můžete zvolit věk, ve kterém by těhotenství prošlo, s minimálními negativními zdravotními důsledky..

Trocha teorie

Je důležité si uvědomit, že žena se narodila s plným množstvím vajec: v průměru jich je 1-2 miliony. Teoreticky můžete otěhotnět po první menstruaci, s níž tělo ukazuje, že je připraveno. Pak je k dispozici celá sada vajec. Je to však zjevně špatná volba a ve většině zemí, kde věk souhlasu začíná později, je zakázán. Tělo je možná připravené, ale všechno ostatní... Obecně platí, že dospívající těhotenství a rané děti jsou drahé ve všech ohledech, nejen pro mladou matku..

Nejlepší věk pro porod dětí je tedy od 20 do 30 let. Během těchto let je tělo plně rozvinuté, zdraví se nezkazí, odpovědnost a další nezbytné vlastnosti jsou přítomny. V průměru po 32 letech plodnost klesá a po 37 letech tento proces zrychluje. Žena mladší 40 let má v průměru poloviční pravděpodobnost otěhotnění za příznivých dnů než žena starší 20 let. Obecně však můžete porodit zdravé dítě před menopauzou, ke které dochází asi 50–55 let..

Těhotenství po 30 letech (a dále, silnější) je spojeno se zvýšeným rizikem chromozomálních abnormalit, jako je Downův syndrom, a může také skončit předčasným porodem nebo být doprovázena gestačním diabetem. To samozřejmě neznamená, že byste se ani neměli snažit, stačí mít na paměti tyto funkce. Místo toho statistiky ukazují zajímavý výsledek. Studie ve Velké Británii zjistila, že děti ve věku 10–11 let, narozené matkám ve věku 35–39 let, mají v průměru rozvinutější kognitivní schopnosti než rané děti. Důvodem je především vyšší úroveň vzdělávání rodičů a lepší finanční situace..

A další aspekty?

Takže příroda „hlasuje“ pro těhotenství mezi 20 a 30 lety. Ale v naší době nekonečného švihnutí a módy pro dlouhé vzdělání, ne každý se rodí, aniž by stál pevně na nohou. Proto je třeba brát v úvahu také sociální faktory. Pokud má žena v budoucnu dítě, můžete začít plánovat dopředu. Například zjistěte, kolik vajec máte: máte čas manévrovat, než bude příliš pozdě.

Konečné rozhodnutí je v každém případě na ženě. Věda pokročila daleko dopředu a může pomoci velmi mladým i velmi zralým matkám, ale pokud je to možné, je lepší nezdržovat: s narozením dítěte všechno začíná.

Agatha Muceniece se po skandální přestávce s Priluchny opět sešla se svým synem

Jak stará může žena porodit, je dost touha sama?

Instinktivně každá žena sní o dítěti. Touha každého z nich je předurčena přírodou a je obtížné se s tím hádat. Problémy však souvisejí s nepříznivým sociálním prostředím, neschopností mít děti ze zdravotních důvodů a dalšími.

Zvýšená délka života v posledních desetiletích ukazuje, že u dívek je méně pravděpodobné, že získají potomky ve věku 20–25 let, a otázka, kolik let porodíte, častěji obtěžuje starší ženy v podnikání, i když jejich šance na otěhotnění se snižují. Touha dělat kariéru pro mnohé z nich vylučuje možnost mít děti dříve a myšlenka porodu se odkládá na pozdější datum. Pro lékaře je obtížné dát jednoznačnou odpověď, jaká je hranice možností, protože individuální charakteristiky všech jsou různé, a proto jsou podmínky početí dítěte výlučně individuální.

Nejen touha po seberealizaci v posledním čtvrtletí století přiměla ženu k porodu po 30 letech, ale zvýšená hladina medicíny jí umožňuje udržet si zdraví po dlouhou dobu, takže případy, kdy musí nejprve otěhotnět ve věku 40 let, nejsou neobvyklé. Porodníci nicméně varují ženy, že riziko patologií je mnohem vyšší než u mladých žen, a v pozdním těhotenství, pokud je to první, se zvyšuje pravděpodobnost komplikací.

Pozitivní aspekty pozdního narození

V dospělosti se žena vědomě rozhodne pokračovat v porodu a těhotenství se pro ni stává vítanou a šťastnou událostí. V té době již má pevný materiální základ a všechny podmínky pro výchovu dítěte. Podle fyziologických ukazatelů lékaři považují průměrné optimální období pro plod za věk 22 let. Psychologové tvrdí, že žena je emocionálně připravena se vší odpovědností naplánovat těhotenství pouze na 30–35 let.

Dalším charakteristickým rysem pozdního porodu je, že období těhotenství je doprovázeno proměnou fyziologických procesů, díky nimž je tělo omlazeno. To se děje díky produkci speciálních hormonů, které prodlužují reprodukční funkce. Když žena otěhotní ve věku 35–40 let, zejména pokud má druhé nebo třetí dítě, později po menopauze, vyvstávají další pozitivní aspekty:

 • snížení hladiny cholesterolu v krvi;
 • snížení rizik spojených s výskytem chorob, jako je osteoporóza, cévní onemocnění a další;
 • vzdání se kouření, alkoholu a jiných špatných návyků (touha porodit zdravé dítě je obrovským podnětem, který ženě umožňuje zbavit se jich bez velkého úsilí).

V evropských zemích není obvyklé používat termín „narozený“, donedávna ho lékaři ve své praxi aktivně používali. Ale tam, kde žena žije, existují určitá rizika spojená s pozdějším narozením.

Rizika pozdního narození

Na světě existují příklady, kdy ženy rodí ve věku 50 let, existuje mnoho takových případů, ale pro mnoho z nich jsou potíže s porodem plnohodnotného dítěte.

 1. Ve věku 35 let dochází v těle jakékoli osoby ke snížení fyziologických mechanismů, které ovlivňují tvorbu vápníku. Tato nejdůležitější složka je nezbytná pro normální vývoj plodu. Ne ve všech případech, ale vliv tohoto faktoru se může stát problémem úplného nitroděložního růstu dítěte.
 2. Přítomnost chronických onemocnění se může také stát překážkou normálního průběhu těhotenství. Mnoho žen nemůže ani na své nemoci podezřívat, protože příznaky mnoha z nich se nevyjadřují v akutních projevech, ale probíhají v mírné formě.
 3. Od 35 let je žena v mimoděložním těhotenství vystavena mnohem častěji než mladé ženy. Důvodem může být pouze individuální fyziologická charakteristika, která se zhoršuje přítomností jakéhokoli onemocnění..
 4. Nyní každý ví, že riziko přenosu genetických chorob na potomstvo se s věkem zvyšuje. Faktory negativního dopadu na životní prostředí na fungování zárodečných buněk se každoročně zesilují. Nyní, když plánujete rodinu nebo během těhotenství po 30 letech, lékaři radí rodičům, aby podstoupili genetické vyšetření za účelem identifikace patologií.
 5. Statistiky ukazují, že většina dětí narozených s diagnózou Downova syndromu se narodila u žen, jejichž věk překročil hranici 35 let.
 6. Nastávající komplikace u těhotných žen po 30–35 letech mohou vést k narození předčasně narozených dětí. A přítomnost pozdní toxikózy je nebezpečná pro její destruktivní důsledky pro matku i dítě.
 7. Při pozdním porodu lékaři často rozhodují o chirurgickém zákroku, to znamená, že žena porodí cisařským řezem, a tato metoda je horší než přirozený proces, a pokud se žena rozhodne v budoucnu porodit druhé dítě, chirurgickému zásahu nelze zabránit.
 8. Porušení biochemických procesů ve tkáních vnitřních orgánů a nervového systému vede k vývoji nitroděložní hypoxie, která může vyvolat udušení plodu v důsledku nedostatku kyslíku a dalších nevratných procesů, které negativně ovlivňují zdraví dítěte..
 9. Ženy, které se rozhodnou porodit v dospělosti, s větší pravděpodobností zažijí psychický stres v období po porodu. Jsou také náchylní k napadení různými viry, krvácení a další vážné následky..

Nebezpečí, která čekají ženy během porodu pozdního dítěte, se nemusí vždy týkat každého z nich. Mnoho bezpečně porodí zdravé děti, a pokud těhotenství není první, pak se snižuje riziko výskytu různých patologií..

Aby se předešlo vážným problémům během těhotenství po 30 letech, musí žena s plnou odpovědností prozkoumat své tělo od různých odborníků před rozhodnutím o rozšíření rodu..

Optimální věk pro porod dítěte

Jednoznačně určit věkové hranice, kdy můžete porodit, nemůže jediný lékař, protože ani údaje z pasu neodpovídají vždy individuálním fyziologickým charakteristikám člověka. Lékaři samozřejmě musí varovat před možnými abnormalitami a předepisovat průběh důkladného lékařského vyšetření. Žena, která upřednostňuje zdravý životní styl, správnou výživu, pokud nekouří, nezneužívá alkohol, může obvykle doufat ve zdravé potomky. V každém případě potřebuje:

 • provádět pravidelné lékařské prohlídky nejen během těhotenství, ale také v předporodním období;
 • v případě potřeby brát vitamíny;
 • zajistit zdravou stravu konzumací více zeleniny a ovoce;
 • vyšetřit tělo na odolnost vůči virovým onemocněním, implicitně dodržovat všechna doporučení lékařů v procesu pozorování.

V době, kdy je žena pevně přesvědčena, že se může stát dobrou matkou, má stabilní finanční situaci - v každém věku je vždy možné porodit nejdražší osobu na světě. Podpora milovaných je důležitá, a pokud jsou připraveni pomoci, podpořit, pak vždy existuje naděje na úspěšný výsledek, protože žena středního věku s větší pravděpodobností zažije stres, je pro ni těžší otěhotnět a ne každý se může rozhodnout o zásadním kroku v životě.

Každá žena v reprodukčním věku je schopna porodit zdravé dítě, a pokud je starší 40 let, má všechno kromě dětí, je zřejmé, že se musíte odvážit podniknout odpovědný krok a dát nový život.

Kdy není příliš pozdě mít dítě a proč existuje riziko v pozdním těhotenství?

Většina mladých žen tak či onak dříve či později přemýšlí o tom, kdy je nejlepší porodit. A je dobré, že mateřství je plánováno, ale často se stává, že zpoždění je velmi velké.

Mnoho žen přemýšlí dopředu a rozhoduje se, že před porodem dítěte musí udělat spoustu věcí:

 • budovat kariéru;
 • získat vzdělání;
 • Chcete-li koupit dům;
 • cestovat.

Ve skutečnosti lze všechny tyto věci dělat s dětmi. Nakonec, až budou splněny všechny plánované cíle, může být příliš pozdě porodit dítě.

V jakém věku je lepší porodit první dítě?

Když v dobrých starých časech, kdy mnozí věřili v pohádky, že pták přináší děti, bylo obvyklé porodit první dítě ve věku 16–18 let, což se zdálo zcela normální. Od té doby se změnilo mnoho věcí a lidé zcela změnili všechny priority a hodnoty. Bohužel dnes jsou lidé a vzdělání na prvním místě než rodina a potomci.

Toto zobrazení podporuje několik důvodů:

 • V tomto věku je ženské tělo plně formováno.
 • Absence chronických onemocnění, která přicházejí s věkem.
 • Snadné vnímání nedostatku spánku.
 • Klouby pánevních kostí jsou docela mobilní.
 • Všechny tkáně a svaly jsou elastické.
 • Nízké riziko potratu.
 • Rychlé zotavení po porodu.

Jak starý mohu porodit druhé dítě??

Většina žen se bojí rozhodnout o druhém dítěti. Snad hlavním důvodem je strach, který zůstal v ženském podvědomí po prvním narození. Ale druhé narození ženy není zpravidla tak problematické a méně bolestivé. Ideální pauza mezi prvním a druhým narozením je 3-4 roky. Během tohoto časového období se tělo dokáže plně zotavit a zadruhé nebyly zapomenuty dovednosti péče o děti. Psychologové se zase domnívají, že nejlepší interval mezi dětmi je 6-10 let. V tomto věku opravdu první dítě přestává vyžadovat zvýšenou pozornost a je psychicky připraveno na narození sestry nebo bratra.

Otázka: v jakém věku musíte porodit druhé dítě, považuje se to za stejné jako narození prvního - zatímco žena sama může otěhotnět a porodit, samozřejmě je lepší, pokud toto období není příliš pozdě.

Po jakém věku se nedoporučuje porodit dítě?

V jakém věku je příliš pozdě na porod, je těžké odpovědět jednoznačně. Jsou případy, kdy může žena ve 45 letech porodit zdravé dítě a někdy ve 20 letech není její tělo na takovou zátěž připraveno. Ve skutečnosti je pojem „pozdní“ nebo „časný“ spíše abstraktní, pokud jde o věk, ve kterém by se žena měla stát matkou..

Dříve, na konci 19. století, bylo normou porodit ve věku 16–18 let, naše matky se rozhodly učinit tento obtížný krok ve věku 22–24 let, a my jsme zase připraveni stát se rodiči ve věku 35 let a dokonce i později. Ve skutečnosti je velké množství odborníků přesvědčeno, že žena by měla určitě porodit do 35 let. Poté, co žena dosáhne 35 let, má již mnohem menší šanci na otěhotnění a riziko potratu, zmeškané těhotenství se stává mnohem vyšší. Rovněž po 35 letech se výrazně zvyšuje pravděpodobnost rozvoje gestačního diabetu, preeklampsie, prevence placenty, mrtvě narozených a předčasně narozených dětí.

Porod po 40 letech je samozřejmě možný, je však problematičtější a přirozeně riskantní.

V každém případě se žena sama rozhodne, v jakém věku budou mít děti, hlavní věcí však nesmí být příliš pozdě, když tělo jednoduše odmítá tuto funkci vykonávat..

Zde se můžete dozvědět o originálních způsobech, jak říct svému manželovi a příbuzným o těhotenství..

Pozdní děti: recenze

Až do věku, kdy žena může porodit dítě, je mnoho pozdějších matek rozděleno do fór. Zde jsou některé dojmy žen, které rodily „mimo čas“:

přístav

Ve skutečnosti v pozdním těhotenství není čeho se obávat. Sám porodila druhé dítě ve věku 35 let a nic špatného se nestalo. Doktoři řekli, že porodila jako dívka, bez jakýchkoli komplikací a slz. Druhé těhotenství bylo snazší než první. Vlastně jsem prakticky necítil bolest. Porodila se svým manželem (partnerské narození). Dívky, chci vám říct, že byste měli porodit společně se svým partnerem. Je tak hezké sledovat, jak se váš muž stará o vás a o vaše budoucí dítě. První narození jsem se držel sám.

Karina

Oh, nevím. Je pro mě trapné, když se s vámi podělím o svůj zármutek, ale přesto to udělám. Otěhotněla jsem ve věku 35 let. To bylo moje první těhotenství. Byla docela těžká a dítě se narodilo předčasně. Vyzkoušeli jsme velmi dlouhou dobu a podporovali jsme jeho život na speciálním aparátu, ale všechno bylo marné. Zemřel. Upadl jsem do příšerné deprese. Doktoři mávli a řekli mi, že to bylo všechno kvůli věku. Příliš pozdě a komplikované těhotenství. Možná je to tak. Takže dívky neztrácejí šanci. Porodte své anděly včas, neotahujte, jak jsem to udělal já.

Samira

Je mi 46 let a mám tři krásné syny. Nejstarší z nich je 20, nejmladší z nich je 13 a nejmenší z nich je 5. Všechny tři těhotenství snadno prošla. Upřímně řečeno, když jsem toho porodila, byl jsem trochu vyděšený. Koneckonců, už jsem nebyla mladá dívka, ale díky Bohu, porod byl snadný. Porodila jsem chlapce 4,600. Můj syn se ukázal být silný, zdravý a velmi dobře vyvinutý. Dámy, nebojte se porodit. Nepřemýšlejte o stereotypech - v jakém věku je lepší porodit vás a ne někoho, kdo říká, co už... a nejste schopni. Sledujte svůj sen a porodte co nejvíce dětí. Je to tak krásné.

Alla

Porodila jsem své první dítě ve věku 30 let. Zdálo se mi, že je toho hodně. Těhotenství bylo obtížné, lékaři říkali, že prakticky neexistuje šance, že se dítě narodí naživu, ale můj manžel a já jsme plně věřili, že budeme mít štěstí. Porodila jsem dlouhou dobu, ale porodila jsem živé dítě. Dnes je náš syn 4 roky starý a jsme rádi a vděční, že jsme dostali šanci stát se rodiči. Milujeme našeho syna a těšíme se z jeho každého kroku a úspěchu. Dívky, věřte, že uspějete. Vychovávejte své děti v lásce a míru. Vyberte si dobrého a flexibilního manžela pro sebe. Nebojte se porodit, když je vám 30. Koneckonců, kdybych se bál, pak bych teď neměl tohoto krásného anděla.

Karina

Nebojte se porodit, je to docela snadné a jednoduché. Zázrak, který porodíte, budete milovat více než cokoli jiného. Porodil jsem ve 30 a nic špatného se nestalo. Druhou porodila ve 36, tak co? Díky Bohu, že všichni jsou naživu a dobře. Dívky se nebojí, není to tak děsivé.

Na konci

V jakém věku je lepší porodit první, druhé a další děti, je stále lepší, aby se žena rozhodla sama pro sebe, hlavní věc je, že je připravena na svůj vzhled a schopná vychovávat. A aby těhotenství probíhalo hladce, musíte sledovat své zdraví: jíst správně, cvičit, odstraňovat špatné návyky, vše bude v pořádku.

V jakém věku může žena rodit děti na videu:

Kdy porodit pozdě? Jak starý mohu porodit

Důvody pro pozdní těhotenství

Pokud žena nebyla léčena pro neplodnost, byla s největší pravděpodobností početí odloženo kvůli neochotě stát se matkou. Například dívka, která právě vystudovala univerzitu, se nespěchá, aby se zatížila domem a hrnci. Chce chodit do práce, dělat si kariéru, stát se úspěšným a soběstačným a teprve pak mít manžela a několik dětí. Naproti tomu žena středního věku je na tento krok psychologicky a emočně připravena: přistupuje k záležitosti zodpovědněji. Taková dáma je zkušená a klidná, takže mateřství pro ni bude skutečnou radostí a dlouho očekávaným dárkem.


Další příčiny pozdního těhotenství mohou také zahrnovat: dostupnost a dostupnost bezpečných metod antikoncepce, pokročilé metody léčby komplikací těhotenství. Žena se neptá: „Kdy mohu porodit?“ Je přesvědčena, že moderní technologie jí pomůže stát se matkou téměř v každém věku..

Optimální načasování narození druhého a třetího dítěte

Pokud žena nebyla léčena pro neplodnost, byla s největší pravděpodobností početí odloženo kvůli neochotě stát se matkou. Například dívka, která právě vystudovala univerzitu, se nespěchá, aby se zatížila domem a hrnci. Chce chodit do práce, dělat si kariéru, stát se úspěšným a soběstačným a teprve pak mít manžela a několik dětí.
Další příčiny pozdního těhotenství mohou také zahrnovat: dostupnost a dostupnost bezpečných metod antikoncepce, pokročilé metody léčby komplikací těhotenství. Žena se neptá: „Kdy mohu porodit?“ Je přesvědčena, že moderní technologie jí pomůže stát se matkou téměř v každém věku..

Než se rozhodnete mít dítě podruhé a potřetí, musíte počkat na úplné uzdravení. Je vhodné, aby mezi předchozím a následným narozením uplynuly nejméně 2 roky. Většina gynekologů souhlasí s tím, že nejlepší volbou je 3-4letá přestávka..

Než se žena chystá porodit druhé nebo třetí dítě, předchozí děti mají čas vyrůstat a nevyžadují stálou mateřskou pozornost. Rodiče již do této mateřské školy začínají brát do tohoto věku mnoho dětí, takže máma má příležitost věnovat čas novorozencům.

Navíc ženské tělo ve 3-4letém období, které uplynulo od posledního narození, má čas se plně zotavit. Žena získává sílu a je připravena otěhotnět, nést a porodit zdravé dítě znovu. Pokud porodíte děti jeden po druhém téměř bez přestávky, můžete vážně podkopat zdraví, bez ohledu na to, jak je to přirozené. Aby se tomu zabránilo, je nejlepší dodržovat uvedené intervaly mezi narozením prvního a následujících dětí.

Toto časové období do druhého a třetího porodu je také výhodné, protože během této doby nemají děloha a porodní kanál čas na „zapomnění“ procesu porodu. Kromě toho je pro ženu mnohem snazší psychologicky převést dvě rodičovské dovolené v řadě, než si mezi nimi udělat přestávku..

Pozdní porod je nebezpečný pro ženu i dítě. V prvním případě mluvíme o takových možných komplikacích, jako jsou:

 • neschopnost otěhotnět - je to způsobeno tím, že s věkem počet vajec nevyhnutelně klesá;
 • otálení v důsledku slabé práce;
 • vysoké riziko infekce ženy oslabené dlouhými porody;
 • vysoká pravděpodobnost zvýšení krevního tlaku;
 • hrozba diabetu během těhotenství;
 • riziko nadměrného krvácení;
 • patologie placenty;
 • exacerbace chronických onemocnění během těhotenství;
 • dodávka císařským řezem;
 • mimoděložní těhotenství;
 • zvýšená pravděpodobnost mentálních poruch matek v poporodní fázi.

Pokud se žena rozhodne pro mateřství po dosažení věku 35–40 let, je to pro nenarozené dítě: (viz také: těhotenství po 40 letech: názor lékařů na plánování druhého dítěte)

 • narození s Downovým syndromem - čím starší je žena v porodu, tím vyšší je riziko této anomálie;
 • hladovění kyslíkem;
 • předčasný porod;
 • nitroděložní smrt;
 • Blednutí
 • dědičnost od rodičů genetických chorob.

V jakém věku porodit?

Pokud vezmeme v úvahu lékařské indikace, pak ideální věk pro tuto vznešenou příčinu je 20-24 let. Ale dívky v této době stále ještě nejsou dostatečně zralé na mateřství. Lékaři nazývají toto časové období přechodným obdobím: pokud fyziologický pokles v průměru o 14 let, emocionální přijde o deset let později. Dívka, která oslavila dva tucty, se teprve začíná „naklánět“: má spoustu nápadů o práci, tvůrčích plánech atd. Kde mohu na dítě myslet. Hlavní věc zároveň není jít do důchodu, když porod je pozdě a téměř nemožné. I když... Byly případy, kdy se ženy v tak pokročilém věku staly náhradními matkami pro své dcery.

Na základě výše uvedeného je ideální věk pro porod období 28 až 33 let. Pokud se rozhodnete získat potomka později, riziko se zvýší: počet problémů souvisejících s těhotenstvím je přímo úměrný počtu v pasu.

Nemůžete se hádat s fakty

Fyziologie

S příchodem menstruace může již dojít k těhotenství, ale samotné tělo v tomto věku ještě není na takovou zátěž připraveno. Existuje riziko komplikací v ledvinách a srdci, přirozený porod nemusí být možný kvůli nesprávné divergenci pánevních markýz.

Plný vývoj končí ve věku 18 let. Ale po 25 letech věku tělo začíná stárnout. Hladina progesteronu je snížena. Naopak, testosteron se zvětšuje, a to je riziko, že dítě nebude informovat.

Celkem - fyziologové 20-25 let.

Psychologie

Porod vyžaduje změnu v jejich obvyklém životě pro blaho dítěte. Mnoho dívek, které se rozhodnou porodit, na to nejsou psychologicky připravené. Později to může vést k nechuti k vašemu vlastnímu dítěti, nárokovat si ho nebo vyústit v depresi mladé matky a špatné vztahy v rodině.

Rodiče se můžete stát pouze získáním potřebné sociální zkušenosti a absolvováním (nejlépe) testu ochoty.

Celkem - 24–27 let.

Sociologie

Malý muž potřebuje nejen péči a lásku své matky, ale také oblečení, léky, plenky, hračky a mnoho dalšího. V dnešní době to všechno není tak levné.

Nejprve je proto důležité rozhodnout o trvalém zaměstnání a získat důvěryhodnost, aby byla zajištěna spolehlivá finanční podpora pro péči o malého člena rodiny..

Celkem - 25–28 let.

Argumenty pro

Porodíte po 40 letech. Koncepci a těhotenství navíc prospívá i uschlý organismus. Silný hormonální otřes způsobený zrozením nového života prodlouží mládí, ochrání před tvorbou vrásek a výskytem šedivých vlasů. Záchvaty rané menopauzy, které ohrožovaly bezvýznamnou dámu, se rozptýlí jako kouř. Navíc v budoucnu bude menopauza snazší a méně bolestivá..

Lékaři říkají, že pozdní těhotenství zlepší celkový stav těla: riziko mrtvice a osteoporózy se sníží, hladina cholesterolu v krvi se sníží a cukr se stabilizuje. Jedním slovem, neváhejte, kdy porodit. Pozdní vlastně se tak nestane, bude tu touha a zdraví.

Kromě toho je dáma ve věku 30–40 let již plně formovanou osobou, která má střechu nad hlavou a stabilní finanční příjem. Poté, co navštívila desítky křesťanů od svých přátel, více než jednou ošetřovala děti, takže se nebude vyhýbat křičícímu dítěti a každých deset minut zavolat pediatra. Naopak, žena bude vědět, co dělat s dítětem, jak a proč.

Minusy

Jak starý mohu porodit? Neexistují žádná konkrétní omezení: vše záleží na ženě, která se chce stát matkou. Jediná věc, na které se lékaři shodují, je číslo 35. Podle jejich názoru je to hranice, po které se málokdo může pochlubit výborným zdravím. Nastávající matka, která v této fázi života otěhotní, je proto vystavena následujícím hrozbám:

 1. Potrat. Neúprosná statistika ukazuje, že ženy ve věku 20–30 let mají riziko 10%, již 30–30% a 33–50% do 40–50. Důvodem je stárnutí vajíček.
 2. Problémy s placentou: předčasné odloučení, chronické selhání embryonálních orgánů.
 3. Cesarean sekce. V průběhu let se zvyšuje pravděpodobnost jeho použití. Pokud je žena v porodu více než 30, je ve 40% případů nutný chirurgický zákrok.
 4. Fetální zmrazení. Vyskytuje se v různých věkových skupinách, ale u starších žen se hrozba zvyšuje.

Pozdní těhotenství po 40 letech navíc vyvolává zhoršení chronických onemocnění a aktivaci dědičných onemocnění..

Úrodný věk ženy

Pod plodným ženským věkem (také se nazývá reprodukční a reprodukční) rozumíme období ženského života, během kterého je schopna otěhotnět, porodit a porodit děti. Při absenci alespoň jednoho z těchto faktorů je plodnost považována za nízkou. Pokud jsou přítomny všechny tři složky tohoto konceptu, pak mluvíme o normální reprodukci.

Jak stará žena se může stát matkou, závisí na mnoha faktorech. Bez ohledu na to, jak stará je budoucí matka, měla by se na tuto událost pečlivě připravit a uvědomit si všechna rizika spojená s příliš brzy nebo pozdějším mateřstvím. Stanovení věkové hranice pro nabytí potomstva do značné míry závisí na tom, zda se žena poprvé připravuje na matku nebo již má děti.

Poprvé

Existuje přímá korelace věku budoucí matky a zdraví dítěte. Je dokázáno, že čím mladší žena, tím vyšší je šance, že porodí zdravé potomstvo. V průběhu času se reprodukční funkce nevyhnutelně vytrácí, objevují se různé patologie, které narušují početí, přenášení a porod dítěte bez komplikací.

Kromě toho, po porodu, který je velkým stresem nejen pro mladé, ale také pro vyzrálejší organismus, se dospělé ženy zotavují mnohem déle a těžěji než mladší. Ženské tělo odlišně vnímá proces porodu poprvé a následně - poprvé je pracovní aktivita vnímána jako něco neznámého. Z tohoto důvodu zažívá ženské tělo při prvním narození mnohem větší stres než následující.

Na základě toho se nedoporučuje odložit narození prvního dítěte na dlouhou dobu. Z hlediska vědy, psychologie a sociologie se věková hranice pro narození prvorozených považuje za 35–37 let. Mělo by být zřejmé, že tato věková skupina je průměrována. Každá žena se musí rozhodnout, kdy se stane matkou..

V přítomnosti dětí

Pokud žena již má děti, zatímco předchozí těhotenství nebyla zatížena komplikacemi, může porodit až do začátku menopauzy. V této situaci je nutné mezi porodem udělat 3-4leté přestávky. Jakmile se ženské tělo během této doby zotaví, bude opět připraveno na početí, těhotenství a narození dalšího dítěte. V této situaci závisí lhůta pro narození dětí pouze na zdraví ženy a muže, materiální složce, sociálních aspektech.

Pokud v nedávné době ve většině rodin nebylo více než 2-3 děti a velké rodiny byly často odsouzeny jinými, i když to stát povzbuzoval, v poslední době existuje tendence vytvářet velkou rodinu. To naznačuje, že lidé přestávají myslet stereotypně, vyvíjí se medicína, zejména porodnictví a gynekologie, zlepšují se životní podmínky, proti nimž se stále více žen rozhoduje porodit 4-5 dětí.

Další rizika

Zaprvé, když žena konečně přijde na smysly a rozhodne se pokračovat v rodině, osud si s ní může zahrát krutý vtip. Být zcela zdravá a bez kontraindikací nebude schopna otěhotnět. Faktem je, že každá dívka se narodila s určitou zásobou vajíček a jejich počet se s věkem významně snižuje. Někdy takové ženy, aby si mohly představit, potřebují „pracovat“ v potu svých tváří po celý rok, nebo dokonce více.

Za druhé, pozdní těhotenství po 40 letech ovlivňuje délku porodu. Mohou být zdlouhavé a obtížné. Přestože studie ukazují, že rozlišení zátěže trvá v průměru jen o 45 minut déle než u mladých lidí. Další kontraindikací je samotný věk ženy. Zůstal o deset let déle na této planetě a byl více vystaven toxickým účinkům prostředí: vdechované výfukové plyny, spotřebovanou znečištěnou vodu a výrobky nízké kvality. Je tedy pravděpodobnější, že „vydělá“ vláknitý nádor, endometriózu a jiná onemocnění, která mohou nepříznivě ovlivnit početí a těhotenství..

Downův syndrom

Jedná se o největší nebezpečí, které leží ve tváři primiparous ženy, pokud je jí více než 30 let. Podle statistik má čtyřicetiletá dáma devětkrát větší riziko, že s tímto onemocněním bude mít dítě než její desetiletá kolegyně. U těchto těhotných žen je hrozba 1%, u ženy, která má 45 let, již 3%. Lékaři také nedávno předložili novou hypotézu: dítě s Downovým syndromem se s větší pravděpodobností narodí v rodinách, kde byla matka ženy v porodu v pokročilém věku. To znamená, že najednou porodila svou dceru, která je již zralá žena. Nejprve se zdá, že to je přesně ten případ, kdy je příliš pozdě na porod.


Ale to není všechno tak špatné. Jen si pomyslete: u dívek ve věku 25 let je pravděpodobnost porodu s tímto genetickým onemocněním dítěte 1 z 1 400 případů. Ti, kteří jsou 30 - 1/1000, 35 - 1/350, 40 - 1/60, 45 a vyšší - 1/12. Ale protože mladé dámy se mnohem pravděpodobně stanou matkami, 80% dětí z této planety se narodilo ženám, které ještě neměly 30 let..

Další hrozby pro plod

Jak starý mohu porodit? Přesná odpověď na tuto otázku neexistuje. Někteří lékaři říkají, čím dříve, tím lépe. Jiní naopak dodržují politiku vědomého „zralého“ těhotenství. Volba je pouze žena, která se rozhodne, kdy se stane matkou. Zároveň by měla jasně pochopit, že její budoucí dítě čeká na jiná nebezpečí, než která jsou popsána výše: nízká hmotnost nebo hypoxie. Ta je důsledkem prodlouženého druhého období porodu, které je často pozorováno v pozdním těhotenství.

Zajímavá je následující skutečnost: pokud žena již má dítě, které v době druhé koncepce dosáhlo dospívání, porodí podle zákonů „poprvé“. To znamená, že po dobu 15–20 let tělo „zapomíná“ na těhotenství. Proto se taková dáma a ta, která opravdu počala poprvé, ocitnou ve přesně stejných podmínkách se všemi následnými důsledky.

Vhodný věk pro první dítě

Otázka nejlepšího věku pro první těhotenství je velmi kontroverzní. Názor odborníků se v tomto skóre liší. V gynekologii se obecně uznává, že optimální věk je v rozmezí 20 až 25 let.


Na Západě jsou hranice týkající se tohoto tématu rozmazané. Předpokládá se, že žena by se měla plně konat jako osoba. To znamená kariérní úspěch, finanční stabilitu a zralý výhled na rodinné vztahy. V tomto případě jsou velmi důležité následující faktory:

 • Zdravotní stav ženy.
 • Morální připravenost stát se matkou.
 • Stabilita rodiny.
 • Dostupnost materiálních zdrojů.

Pokud se objeví některá onemocnění, lékaři doporučují otěhotnět co nejdříve. Důvodem je skutečnost, že jakákoli odchylka má tendenci postupovat. Jeden z těchto onemocnění patří polycystický. Jeho vývoj je charakterizován menstruačními nepravidelnostmi.

Menstruace se po chvíli může stát štíhlá a bolestivá. K ovulaci dochází méně a méně a pak úplně zmizí. Nedostatek léčby může vést k absolutní neplodnosti. Překvapivě je hlavním způsobem, jak se této nemoci zbavit, početí.

ODKAZ! V gynekologii jsou ženy, které rodí poprvé ve věku 25 let, považovány za porodné.

Těhotenství

Pokud byly u ženy před početí pozorovány bolesti hlavy, mohou se zesílit. Kromě toho jsou onemocnění často spojena s krevním tlakem, který stoupá a způsobuje nepohodlí. Když k tomu dochází pravidelně, vyvíjí se gestóza - projevuje se ve formě otoku. Také po 40 letech se zvyšuje riziko cukrovky. Při diagnostice onemocnění před těhotenstvím během těhotenství se může zhoršit a zhoršit celkový stav.


Kdy porodit pozdě? Pak, když jste prožili spoustu nemocí pro svůj život, tři až čtyři desetiletí. V tomto případě mohou nejen postupovat, ale také mohou vyvolat komplikace: onemocnění štítné žlázy vedou k potratu; ledviny, srdce a plíce - k předčasnému porodu. Kromě toho jsou tkáně a svaly pružnější u mladých žen. S věkem vlákna ztrácejí schopnost natahovat a udržovat svou hustotu. U žen středního věku se proto zvyšuje riziko ztráty dítěte.

Rané těhotenství a mateřství: Klady a zápory

Těhotenství do 18 let je zpravidla neplánované. Mladé matky nejsou mentálně připraveny na vzhled dítěte. Mnoho z nich zažívá během těhotenství zvýšené nervové napětí a po porodu se stává depresivní. První narození jsou však nebezpečná nejen kvůli nedostatku psychologické připravenosti matky. Z lékařského hlediska existuje mnoho negativních aspektů:

 • Genitálie nejsou plně formovány. Děloha nemusí odolávat hmotnosti rostoucího plodu, takže existuje vysoká pravděpodobnost předčasného porodu. Během porodu se zvyšuje riziko prasknutí a krvácení.
 • Muskuloskeletální systém není silný. Během těhotenství dívka zažívá silnou bolest v zádech, kosti se během porodu příliš neliší. Po zrání bude mladá matka čelit páteřním patologiím.
 • Hormonální nestabilita. Nerovnováha hormonů komplikuje proces těhotenství. Placenta nedostává dostatek prostředků pro normální tvorbu a růst, proto je časné těhotenství často komplikováno fetální hypoxií, placentární nedostatečností, vývojovým zpožděním dítěte. U mladých matek se děti rodí slabé a s nízkou hmotností..
 • Tělo mámy se aktivně vyvíjí. Dívka má zvýšenou potřebu vitamínů a minerálů, ale plod je také potřebuje. Matka a dítě postrádají užitečné prvky, takže mladé matky často trpí těžkou anémií. Hrozba potratu nastává jak v rané, tak v pozdní fázi.

Nevýhodou předčasného těhotenství je také nedostatek materiálních zdrojů u mladých rodičů. Nemají vlastní bydlení a dobře placené zaměstnání. Většina se musí spoléhat na pomoc prarodičů. Podle statistik se páry s dítětem narozeným často liší.

Výhodou raného těhotenství je pouze relativně malý věkový rozdíl mezi rodiči a dětmi. Po zrání dítě najde ve své tváři dobrých přátel, kteří pochopí a podporují jeho názory.

Z hlediska fyziologie je po 30 letech mnohem těžší otěhotnět, protože hladina estrogenu začíná klesat a ovulace se stává stále méně. Estrogen ovlivňuje nejen reprodukční systém, ale také celé ženské tělo: oběhový systém, ledviny a játra. Snižuje pružnost tkání, při porodu je pravděpodobnější poškození..

Narození prvorozených ve věku 30 let a o něco starší je psychologicky příznivě: 30letá žena je vyrovnaná a vědomá. Je zodpovědná za její životní styl, výživu a doporučení lékařů. To vše nejlépe ovlivňuje průběh těhotenství a v budoucnu - na zdraví dítěte.

Ve věku 30 let byla žena již profesionálně úspěšná, konala se jako specialista, ocitla se ve své oblíbené zábavě. Nyní se stejnou horlivostí postará o své dítě, protože věděla, že jí kariéra neuteče.

Jak minimalizovat nebezpečí?

Můžete porodit ve 45 letech. Hlavní věc je dodržovat některá pravidla, která mohou významně snížit šance na potrat, zmrazení plodu v lůně nebo výskyt genetických poruch v něm. První věc, kterou musíte udělat, je pečlivě naplánovat těhotenství, připravit se na to psychicky i fyzicky. Žena by měla navštívit gynekologa: vyloučit přítomnost nemocí a infekcí a také radit.

Orgány dítěte se vytvářejí v prvním trimestru, takže šest měsíců před početí je nastávající matka prostě povinna milovat zdravý životní styl. Jmenovitě: odmítněte mastná, uzená, konzervovaná jídla, do stravy přidejte spoustu zelených plodů, ovoce a zeleniny, přestaňte kouřit, zapomeňte na alkohol a kávu. Doporučuje se užívat vitaminový komplex předepsaný lékařem, sportovat, hodně chodit a spát 8 hodin denně - zvýší se také pravděpodobnost, že žena rychle otěhotní, bez problémů vydrží a porodí zdravé dítě bez komplikací..

Pokud je doktor nepříjemný

To by nemělo být matoucí. Zaměřuje se pouze na věk a nezakáže porod. Ale dejte takovou dámu na zvláštní účet. Pozornost nadměrné pozornosti a nadměrné kontrole by měla být filosofická: další analýzy nezasahují, ale pouze zvyšují důvěru v to, že se plod vyvíjí správně.

Stává se tak, že porodníci, aby se vyhnuli možným komplikacím, již nejprve nabídli ženě, aby udělila souhlas císařskému řezu. Za takových okolností se oříznutí ramene nestojí za to: paní musí myslet, diskutovat o situaci s jinými lékaři, podrobit se plnému vyšetření. Pokud neexistují žádné závažné kontraindikace, můžete se pokusit porodit sami sebe.


A ještě jedna věc: ofenzivní štítek „narozený“ nastávající matce bude zavěšen při první návštěvě prenatální kliniky. Z toho by se nálada neměla zhoršovat, ale sebevědomí by mělo zmizet. Zdraví dítěte je právě teď nejdůležitější a pokud jde o naftalenové podmínky, prostě jim nemusíte věnovat pozornost.

Prenatální diagnostika

Ale to je opravdu užitečná a nezbytná věc. Moderní medicína má léky a zařízení nejvyšší kvality, s nimiž se můžete stát matkou i v 50 letech. Lékaři říkají: 97% těhotných žen ve věku 40 let a více, které prošly mnoha testy a laboratorními testy, získaly pevné přesvědčení, že uspějí. Pozitivní postoj je již polovina bitvy..

Prenatální diagnostika je:

 • Invazivní. Metody jsou spojeny s narušením integrity tkáně během přímého vyšetření plodu (kordocentéza, amniocentéza, chorionická biopsie).
 • Neinvazivní. Vyšetření nastávající matky, její analýzy (ultrazvuk, třídění fetálních buněk, screening krevního séra).

Je-li pacientkou žena středního věku, je povinna podstoupit prenatální diagnostiku. Vyloučí možné chromozomální abnormality plodu v rané fázi jeho vývoje, což rodičům umožňuje ukončit těhotenství, pokud je patologie velmi závažná. Pokud lze odchylky eliminovat, jsou eliminovány intrauterinním chirurgickým zákrokem nebo bezprostředně po narození dítěte.

Sociální faktory

Můžete začít s dítětem, když ho nakrmíte, koupíte nosní kapky, plenky a minimální sadu hraček. Dítě nepotřebuje třípodlažní vilu - potřebuje pečující milující rodiče. Hmotné statky se získávají dlouho a obtížně, ale lze je snadno a rychle ztratit..

Budoucí matky a otcové se budou cítit sebevědomější, pokud již v době narození dítěte pochopí, že jejich vzdělání, specialita a zkušenosti jsou vyžadovány společností, to znamená, že vykazují určitý sociální výsledek. V naší zemi je to jasné ve věku 23–25 let.

Přítomnost prarodičů, kteří jsou vždy připraveni pomoci, by neměla být rozhodujícím společenským faktorem pro narození prvního dítěte, protože prarodiče ne vždy splňují očekávání.

V situaci s druhým dítětem může být pomoc babičky, která se osvědčila u prvorozených, významným faktorem, který tlačí - mít čas porodit druhé, zatímco babička je stále mladá a může pomoci.

PŘEČTĚTE SI také: roli prarodičů při výchově dětí

Více o druhém dítěti

Pravidla pro narození druhého dítěte se příliš neliší od pravidel pro první, s jediným rozdílem v tom, že ženské tělo se zotavuje po porodu po dobu asi 3 let. Zřídka se však jedná o tento věkový rozdíl mezi dětmi..

Obvykle rodiče raději „střílejí rychleji“, tzn. porodit počasí a rychle přežít všechny obtížné okamžiky raného vzdělávání, nebo naopak počkat, až první dítě dosáhne školního věku.

Oba přístupy s klady a zápory.

Počasí

Výhody výchovy počasí:

 • Zvyšování počasí, rodiče vytvářejí efekt mateřské školy - děti mají stejné hračky, aktivity, každodenní rutinu, starší děti si spolu hrají, což rodičům umožňuje soustředit se na další problémy.

Nevýhody se týkají pouze rodičů:

 • Máma nemá čas se zotavit z porodu;
 • Dvě děti jsou vždy těžší než jedno - fyzické i finanční;
 • Pracovat, mít hobby se dvěma dětmi, je téměř nemožné. Obvykle je máma svržena přes společenský a kulturní život po dobu nejméně pěti let.
 • Současná onemocnění dvou dětí mohou vyřadit i ty morálně nejstabilnější rodiče.

zjištění

Jak staré mají ženy porod? Není pochyb o tom: dělají to v jakékoli fázi života a zapomněli na číslo v pasu. A tato akce by neměla šokovat. Pokud má dáma dobré zdraví, neexistují žádné chronické, infekční a jiné nemoci, je plná síly, energie a optimismu, pak je takový krok naprosto oprávněný. Taková žena může najít štěstí mateřství i v 50 letech. Současně jej bude chránit před možnými komplikacemi přesné plánování těhotenství, včasná diagnostika a neustálé sledování procesu zdravotnickým personálem.


Ale nejdůležitější věcí je touha. Když spravedlivý sex spí a vidí plenky, plenky a chrastítka, bude pro ni dvojnásobně snazší získat potomstvo. Naděje na úspěch a víra v budoucnost - stanou se jednou ze záruk pozitivního výsledku. Když k tomu přidá silnou podporu příbuzní a příbuzní, dáma rychle a sebevědomě dosáhne svého cíle.

Nebojte se porodit. Dávejte pozor, abyste to nezkusili. A pamatujte: věk je trestem pro nudné a slabé vůle, se kterými nemáte nic společného.

Články O Neplodnosti