Hlavní Zdraví

Kdy není příliš pozdě mít dítě a proč existuje riziko v pozdním těhotenství?

Většina mladých žen tak či onak dříve či později přemýšlí o tom, kdy je nejlepší porodit. A je dobré, že mateřství je plánováno, ale často se stává, že zpoždění je velmi velké.

Mnoho žen přemýšlí dopředu a rozhoduje se, že před porodem dítěte musí udělat spoustu věcí:

 • budovat kariéru;
 • získat vzdělání;
 • Chcete-li koupit dům;
 • cestovat.

Ve skutečnosti lze všechny tyto věci dělat s dětmi. Nakonec, až budou splněny všechny plánované cíle, může být příliš pozdě porodit dítě.

V jakém věku je lepší porodit první dítě?

Když v dobrých starých časech, kdy mnozí věřili v pohádky, že pták přináší děti, bylo obvyklé porodit první dítě ve věku 16–18 let, což se zdálo zcela normální. Od té doby se změnilo mnoho věcí a lidé zcela změnili všechny priority a hodnoty. Bohužel dnes jsou lidé a vzdělání na prvním místě než rodina a potomci.

Toto zobrazení podporuje několik důvodů:

 • V tomto věku je ženské tělo plně formováno.
 • Absence chronických onemocnění, která přicházejí s věkem.
 • Snadné vnímání nedostatku spánku.
 • Klouby pánevních kostí jsou docela mobilní.
 • Všechny tkáně a svaly jsou elastické.
 • Nízké riziko potratu.
 • Rychlé zotavení po porodu.

Jak starý mohu porodit druhé dítě??

Většina žen se bojí rozhodnout o druhém dítěti. Snad hlavním důvodem je strach, který zůstal v ženském podvědomí po prvním narození. Ale druhé narození ženy není zpravidla tak problematické a méně bolestivé. Ideální pauza mezi prvním a druhým narozením je 3-4 roky. Během tohoto časového období se tělo dokáže plně zotavit a zadruhé nebyly zapomenuty dovednosti péče o děti. Psychologové se zase domnívají, že nejlepší interval mezi dětmi je 6-10 let. V tomto věku opravdu první dítě přestává vyžadovat zvýšenou pozornost a je psychicky připraveno na narození sestry nebo bratra.

Otázka: v jakém věku musíte porodit druhé dítě, považuje se to za stejné jako narození prvního - zatímco žena sama může otěhotnět a porodit, samozřejmě je lepší, pokud toto období není příliš pozdě.

Po jakém věku se nedoporučuje porodit dítě?

V jakém věku je příliš pozdě na porod, je těžké odpovědět jednoznačně. Jsou případy, kdy může žena ve 45 letech porodit zdravé dítě a někdy ve 20 letech není její tělo na takovou zátěž připraveno. Ve skutečnosti je pojem „pozdní“ nebo „časný“ spíše abstraktní, pokud jde o věk, ve kterém by se žena měla stát matkou..

Dříve, na konci 19. století, bylo normou porodit ve věku 16–18 let, naše matky se rozhodly učinit tento obtížný krok ve věku 22–24 let, a my jsme zase připraveni stát se rodiči ve věku 35 let a dokonce i později. Ve skutečnosti je velké množství odborníků přesvědčeno, že žena by měla určitě porodit do 35 let. Poté, co žena dosáhne 35 let, má již mnohem menší šanci na otěhotnění a riziko potratu, zmeškané těhotenství se stává mnohem vyšší. Rovněž po 35 letech se výrazně zvyšuje pravděpodobnost rozvoje gestačního diabetu, preeklampsie, prevence placenty, mrtvě narozených a předčasně narozených dětí.

Porod po 40 letech je samozřejmě možný, je však problematičtější a přirozeně riskantní.

V každém případě se žena sama rozhodne, v jakém věku budou mít děti, hlavní věcí však nesmí být příliš pozdě, když tělo jednoduše odmítá tuto funkci vykonávat..

Zde se můžete dozvědět o originálních způsobech, jak říct svému manželovi a příbuzným o těhotenství..

Pozdní děti: recenze

Až do věku, kdy žena může porodit dítě, je mnoho pozdějších matek rozděleno do fór. Zde jsou některé dojmy žen, které rodily „mimo čas“:

přístav

Ve skutečnosti v pozdním těhotenství není čeho se obávat. Sám porodila druhé dítě ve věku 35 let a nic špatného se nestalo. Doktoři řekli, že porodila jako dívka, bez jakýchkoli komplikací a slz. Druhé těhotenství bylo snazší než první. Vlastně jsem prakticky necítil bolest. Porodila se svým manželem (partnerské narození). Dívky, chci vám říct, že byste měli porodit společně se svým partnerem. Je tak hezké sledovat, jak se váš muž stará o vás a o vaše budoucí dítě. První narození jsem se držel sám.

Karina

Oh, nevím. Je pro mě trapné, když se s vámi podělím o svůj zármutek, ale přesto to udělám. Otěhotněla jsem ve věku 35 let. To bylo moje první těhotenství. Byla docela těžká a dítě se narodilo předčasně. Vyzkoušeli jsme velmi dlouhou dobu a podporovali jsme jeho život na speciálním aparátu, ale všechno bylo marné. Zemřel. Upadl jsem do příšerné deprese. Doktoři mávli a řekli mi, že to bylo všechno kvůli věku. Příliš pozdě a komplikované těhotenství. Možná je to tak. Takže dívky neztrácejí šanci. Porodte své anděly včas, neotahujte, jak jsem to udělal já.

Samira

Je mi 46 let a mám tři krásné syny. Nejstarší z nich je 20, nejmladší z nich je 13 a nejmenší z nich je 5. Všechny tři těhotenství snadno prošla. Upřímně řečeno, když jsem toho porodila, byl jsem trochu vyděšený. Koneckonců, už jsem nebyla mladá dívka, ale díky Bohu, porod byl snadný. Porodila jsem chlapce 4,600. Můj syn se ukázal být silný, zdravý a velmi dobře vyvinutý. Dámy, nebojte se porodit. Nepřemýšlejte o stereotypech - v jakém věku je lepší porodit vás a ne někoho, kdo říká, co už... a nejste schopni. Sledujte svůj sen a porodte co nejvíce dětí. Je to tak krásné.

Alla

Porodila jsem své první dítě ve věku 30 let. Zdálo se mi, že je toho hodně. Těhotenství bylo obtížné, lékaři říkali, že prakticky neexistuje šance, že se dítě narodí naživu, ale můj manžel a já jsme plně věřili, že budeme mít štěstí. Porodila jsem dlouhou dobu, ale porodila jsem živé dítě. Dnes je náš syn 4 roky starý a jsme rádi a vděční, že jsme dostali šanci stát se rodiči. Milujeme našeho syna a těšíme se z jeho každého kroku a úspěchu. Dívky, věřte, že uspějete. Vychovávejte své děti v lásce a míru. Vyberte si dobrého a flexibilního manžela pro sebe. Nebojte se porodit, když je vám 30. Koneckonců, kdybych se bál, pak bych teď neměl tohoto krásného anděla.

Karina

Nebojte se porodit, je to docela snadné a jednoduché. Zázrak, který porodíte, budete milovat více než cokoli jiného. Porodil jsem ve 30 a nic špatného se nestalo. Druhou porodila ve 36, tak co? Díky Bohu, že všichni jsou naživu a dobře. Dívky se nebojí, není to tak děsivé.

Na konci

V jakém věku je lepší porodit první, druhé a další děti, je stále lepší, aby se žena rozhodla sama pro sebe, hlavní věc je, že je připravena na svůj vzhled a schopná vychovávat. A aby těhotenství probíhalo hladce, musíte sledovat své zdraví: jíst správně, cvičit, odstraňovat špatné návyky, vše bude v pořádku.

V jakém věku může žena rodit děti na videu:

Porod po 40

Kirill

Správce

Jak daleko je riziko nezdravého dítěte, pokud je matka starší 40 let? Existují nějaké kroky, například 40, 42, 45 let?
Jak starý může průměrná žena otěhotnět a stát se matkou? Nebo pokud otěhotněla, měla by porodit bez ohledu na věk (což znamená potraty).

Veronika Vyacheslavovna

gynekolog

Jak daleko je riziko nezdravého dítěte, pokud je matka starší 40 let? Existují nějaké kroky, například 40, 42, 45 let?
Jak starý může průměrná žena otěhotnět a stát se matkou? Nebo pokud otěhotněla, měla by porodit bez ohledu na věk (což znamená potraty).

Ahoj, Cyrile! Na vaši otázku nemůže být definitivně krátká odpověď, protože každá žena je z hlediska reprodukčního zdraví individuální, měla by se zvážit nejen věk, ale také kombinace dalších faktorů - přítomnost doprovodných nemocí, špatné návyky, počet těhotenství a potratů do 40 let.

Teoreticky je žena schopna porodit a porodit dítě před menopauzou (tj. Až 50-55, někdy 60 let), ale často to mladí lidé nemohou udělat bez dalších reprodukčních technologií. Statisticky nejvýhodnějším obdobím pro narození dětí pro ženy je věk 18 až 35 let, přičemž se rozumí, že první úspěšné těhotenství bude v období 18–25 let. Proto je pro nově těhotné ženy starší 35 let a pro těhotné ženy starší 25 let v současnosti používán termín „žena v pozdním reprodukčním období“ (dříve se uvádělo „narození náchylné k věku“)..

Věk 40 nebo 42–45 let se v praxi u porodních a gynekologů neobjevuje, byl vyvinut jednotný přístup ke všem těhotným ženám starším 35 let, zvláštní vztah byl vytvořen z hlediska řízení těhotenství a laboratorního vyšetření. Genetické testování a prenatální screening (včetně invazivních metod, jako je amniocentéza a chorionická biopsie) jsou povinné pro všechny těhotné ženy ve věku nad 35 let a více, aby bylo možné zjistit možné fetální abnormality..

Pokud jde o vaši otázku ohledně pravděpodobnosti porodu nezdravého dítěte matkou starší 40 let, existuje skutečně vzorec: čím je těhotná žena starší, tím vyšší je riziko potratu, genetických abnormalit a malformací plodu, předčasného a patologického porodu. Proto každá žena ve věku 35 let a více musí rozhodně přijít s plnou odpovědností za údajné těhotenství, v maximální možné míře prozkoumat její zdraví a konzultovat genetiku, aby minimalizovala všechny možné problémy a rizika. Zdraví pro vás děti v každém věku!

V jakém věku je žena lepší mít dítě a je pravda, že po 30 letech „už je příliš pozdě“?

Tradičně se věří, že je lepší porodit dítě do 25 let. Tělo je mladé, porod může projít snadno a bez komplikací. A bude se více starat o dítě. Ve skutečnosti se však lékaři domnívají, že žena nemůže být nikdy plně připravena na narození dítěte. Snažili jsme se přijít na to, kdy je lepší porodit.

Mýtus 25 let

Tlak na dívku ze strany příbuzných roste až o 23-26 let. Veřejnost ji nutí myslet si, že hodinky opravdu tikají, což znamená, že je čas porodit. Přes úplnou absenci vědeckého základu je mýtus, že člověk musí porodit 25, velmi běžný. Historie vzniku tohoto mýtu sahá až do poloviny minulého století, kdy v sovětských porodnicích byly ženy, které porodily své prvorozené po 30 letech, nazývány starými. Faktem je, že v době našich babiček se oženili a porodili své první dítě mnohem dříve než nyní, v průměru od 20 do 25 let. Na tomto obecném pozadí se dívka, která porodila ve věku 30 let, opravdu postavila.

V sovětské porodnictví se skutečně věřilo, že musíte porodit do 25 let, protože v tomto věku je ve většině případů méně chronických onemocnění a hormonální pozadí je v nejvýhodnějším stavu. Musíme však pochopit, že po 25 letech nedochází k dramatickým změnám v sexuální sféře. Je dokonale možné vydržet a bezpečně porodit dítě ve věku 25 a 30 let a dokonce ve 40 letech - stačí vést správný životní styl a nezanedbávat lékařské prohlídky..

Podle Eurostatu se věk mladé matky za posledních 20 let zvýšil. Ano, polovina žen v EU se stala matkami mladšími 29 let, ale 40,6 procent žen dává přednost dětem mladším 39 let. Průměrný věk mladé matky je 28 let. V Rusku také roste věk narození prvního dítěte, ale dosud nepřekročil třicetiletou hranici, v současné době na 27,2 roku (pro srovnání, v roce 1980 to bylo 23 let)..

Optimální věk podle vědců

Americká vysoká škola porodnictví a gynekologie tvrdí, že žena může otěhotnět v jakémkoli věku, zatímco se menstruuje, ale po 32 letech se reprodukční funkce ženy začnou postupně zhoršovat. Ano, nejúrodnější žena je v dospívání, ale neměli byste otěhotnět před 18. rokem - nervový systém a hormonální pozadí jsou stále nestabilní. Takže je lepší mít dítě po 20 letech.

Po 30 letech se zvyšuje riziko mrtvého porodu, předčasného porodu, gestačního diabetu a preeklampsie a v tomto věku je pravděpodobnější, že ženy porodí ženy. Moderní pokroky ve zdraví vám však pomohou otěhotnět a snadno přenést zdravé dítě. Pozdní těhotenství má své výhody - věří se, že děti mají lepší kognitivní dovednosti..

Někteří vědci jdou dále a sestavují kalkulačku plodnosti. Takže vědci z univerzity. Erasmus z Rotterdamu analyzoval údaje o těhotenství a porodu více než 58 tisíc žen. Časové období, které pokrývá údaje, trvá 300 let - do sedmdesátých let. Jeden z autorů článku tvrdí: „Potřebovali jsme informace o těch generacích, které chtěly mít maximální možný počet dětí a nepoužívaly antikoncepci.“ Během analýzy těchto dat byla sestavena kalkulačka plodnosti. Toto je tabulka, která ukazuje, ve kterém věku se žena doporučuje porodit první a následující dítě:

 • Pokud chcete mít tři děti, je třeba nejdříve narozené dítě pojmout nejpozději 23 let.
 • Pokud se chcete stát matkou dvou dětí, měli byste začít nejpozději 27 let.
 • Můžete porodit své první a jediné dítě ve věku 32 let.
 • Ve všech výše uvedených případech bude pravděpodobnost úspěšného vývoje situace a narození všech plánovaných dětí více než 90%.
 • Až 75% šancí na příznivý výsledek se sníží, pokud žena začne porodit děti ve věku 31 let (pokud chcete mít tři), 34 let a 37 let pro dvě a jedno dítě. Při odložení těhotenství na 35, 38 a 41 let se pravděpodobnost šťastného mateřství ještě sníží - až o 50%.

Něco kromě zdraví..

John Mirowski, sociolog na texaské univerzitě v Austinu, věří, že biologie a skutečný stav ve společnosti se skutečně neshodují. Pokud se první dítě objevilo ve věku 20 let nebo méně, je pravděpodobné, že se narodil mimo manželství. Dívka se z důvodu raného těhotenství velmi často nemůže dostat na vyšší vzdělání, sama se naplnit a najít si slušnou práci. Profesor Mirowski, s ohledem na výpočet emoční zralosti a biologického věku, tvrdí, že nejlepší věk, aby se poprvé stala matkou, je 29 let. Do této doby žena získá vysokoškolské vzdělání, bude schopna se věnovat kariéře, „žít pro sebe“ a budovat si pevný vztah se svým manželem, aby vydržela „test prvního dítěte“.

Žena ve věku 30 let a více má finanční stabilitu, má vyšší vzdělání, což přispívá k rozvoji intelektuálních schopností dítěte. Taková matka má velké životní zkušenosti. Kromě toho je dítě po 30 letech stále vítáno, což znamená, že se k výchově opatrně přistoupí maminka.

Sečteno a podtrženo: pokud plánujete mít jedno dítě, můžete těhotenství odložit o 30+. Pokud chcete více dětí, je lepší mít první dítě nejpozději 28 let.

Kolik let může žena porodit

Ženské reprodukční buňky jsou dávány ženě v prvních týdnech po jejím početí. Jejich zásoby každoročně klesají..

Každá žena má své vlastní biologické hodiny - vše je zde individuální. Je nutné sledovat vaše ženské zdraví. Až 30 let stojí návštěva gynekologa 1krát ročně, pokud nejsou stížnosti. Po 30 letech - 2krát ročně.

Aktivní smrt vajec začíná 37-38 let. Proto je lepší porodit první dítě před tímto věkem. Samozřejmě můžete porodit ve věku 18 let, ale toto je zřídka úmyslné a žádoucí těhotenství.

Těhotenství stojí za plánování, aby se zabránilo rizikům a hrozbám..

Před početí, měli byste zkontrolovat své zdraví, a pokud je to nutné, pak uzdravit. Navštivte gynekologa, zubaře, zbavte se špatných návyků a sledujte správnou výživu, vyloučte rychlé občerstvení.

Dr. Komarovsky věří, že v případě neexistence zdravotních problémů pro rodiče je vhodné plánovat početí v lednu až únoru, aby porodila na podzim. To pomůže zorganizovat kalení dítěte před zimními měsíci..

Pokud zdraví není příliš dobré, pak je dobré se pokusit otěhotnět na podzim, když je ve stravě dostatečné množství zeleniny a ovoce a po letních měsících tělo odpočívá..

CO JE STATISTIKA MOŽNÁ

A tady je to, jak se změnil věk matky při narození prvorozených na světě

Průměrný věk matky při narození prvního dítěte v zemích OECD v letech 1995 a 2014

KDYŽ A S ČÍSLEM ROZDĚLENÍ JE LEPŠÍ NARODIT DRUHÉ A TŘETÍ DĚTI

Druhé a třetí dítě je zpravidla již naplánováno. Proto můžete předpovídat věkový rozdíl mezi dětmi.

Doporučený věkový rozdíl je 3–4 roky. Nejstarší dítě už ví, jak se oblékat, zná pravidla chování na veřejných místech. Dítěti se dá hodně vysvětlit a on to pochopí.

Rozdíl 6-7 let má také své výhody. Nejstarší dítě už chodí do školy a pro matku je snazší vypořádat se s mladším v jeho nepřítomnosti.

Je třeba si uvědomit, že čím větší je věkový rozdíl mezi dětmi, tím méně společných zájmů a společných východisek budou mít.

PŘED VĚKEM DOPORUČUJEME

Pozdní narození v moderním světě se stává normou a věk již není překážkou.

Ženské tělo si uchová plodnost až 45-50 let. Proto může druhé a třetí dítě během tohoto období bezpečně porodit.

Úroveň medicíny a života rostla. Ženy, které sledují své zdraví, vedou aktivní životní styl a jedí správné jídlo, a ve věku 40 a 50 let mohou snadno vydržet a porodit zdravé dítě.

Západní lékaři se domnívají, že těhotná žena ve věku 40–50 let může být ve svém zdravotním stavu srovnatelná s mladou dívkou, protože těhotenství a porod mají léčivý účinek na tělo..

Riziko mrtvice, cholesterolu je sníženo, menopauza přichází později a menopauza je snadná.

Rektorka Ústavu perinatální psychologie Galina Filippova věří, že porod v dospělosti dává rodičům dalších 15 let života a prodlužuje tak jejich psychologickou mladistvost. Získají cíl - vychovávat a postavit své novorozené dítě na nohy.

Vědci z Velké Británie píší, že děti narozené po 40 letech se snáze přizpůsobují světu a jsou rychlejší než jejich vrstevníci. Důvodem je to, že po 40 letech jsou rodiče klidnější a vyrovnanější, nejsou impulzivní a pozornější k dětem.

Hlavní úkoly během pozdního těhotenství:

Pozorujte lékaře a včas projděte všechny vyšetření.

Udělejte test na chromozomální abnormality plodu a další patologie.

Nebojte se porodu, neposlouchejte nikoho a nevěnujte pozornost negativním názorům ze strany.

Jak stará může žena porodit, je dost touha sama?

Instinktivně každá žena sní o dítěti. Touha každého z nich je předurčena přírodou a je obtížné se s tím hádat. Problémy však souvisejí s nepříznivým sociálním prostředím, neschopností mít děti ze zdravotních důvodů a dalšími.

Zvýšená délka života v posledních desetiletích ukazuje, že u dívek je méně pravděpodobné, že získají potomky ve věku 20–25 let, a otázka, kolik let porodíte, častěji obtěžuje starší ženy v podnikání, i když jejich šance na otěhotnění se snižují. Touha dělat kariéru pro mnohé z nich vylučuje možnost mít děti dříve a myšlenka porodu se odkládá na pozdější datum. Pro lékaře je obtížné dát jednoznačnou odpověď, jaká je hranice možností, protože individuální charakteristiky všech jsou různé, a proto jsou podmínky početí dítěte výlučně individuální.

Nejen touha po seberealizaci v posledním čtvrtletí století přiměla ženu k porodu po 30 letech, ale zvýšená hladina medicíny jí umožňuje udržet si zdraví po dlouhou dobu, takže případy, kdy musí nejprve otěhotnět ve věku 40 let, nejsou neobvyklé. Porodníci nicméně varují ženy, že riziko patologií je mnohem vyšší než u mladých žen, a v pozdním těhotenství, pokud je to první, se zvyšuje pravděpodobnost komplikací.

Pozitivní aspekty pozdního narození

V dospělosti se žena vědomě rozhodne pokračovat v porodu a těhotenství se pro ni stává vítanou a šťastnou událostí. V té době již má pevný materiální základ a všechny podmínky pro výchovu dítěte. Podle fyziologických ukazatelů lékaři považují průměrné optimální období pro plod za věk 22 let. Psychologové tvrdí, že žena je emocionálně připravena se vší odpovědností naplánovat těhotenství pouze na 30–35 let.

Dalším charakteristickým rysem pozdního porodu je, že období těhotenství je doprovázeno proměnou fyziologických procesů, díky nimž je tělo omlazeno. To se děje díky produkci speciálních hormonů, které prodlužují reprodukční funkce. Když žena otěhotní ve věku 35–40 let, zejména pokud má druhé nebo třetí dítě, později po menopauze, vyvstávají další pozitivní aspekty:

 • snížení hladiny cholesterolu v krvi;
 • snížení rizik spojených s výskytem chorob, jako je osteoporóza, cévní onemocnění a další;
 • vzdání se kouření, alkoholu a jiných špatných návyků (touha porodit zdravé dítě je obrovským podnětem, který ženě umožňuje zbavit se jich bez velkého úsilí).

V evropských zemích není obvyklé používat termín „narozený“, donedávna ho lékaři ve své praxi aktivně používali. Ale tam, kde žena žije, existují určitá rizika spojená s pozdějším narozením.

Rizika pozdního narození

Na světě existují příklady, kdy ženy rodí ve věku 50 let, existuje mnoho takových případů, ale pro mnoho z nich jsou potíže s porodem plnohodnotného dítěte.

 1. Ve věku 35 let dochází v těle jakékoli osoby ke snížení fyziologických mechanismů, které ovlivňují tvorbu vápníku. Tato nejdůležitější složka je nezbytná pro normální vývoj plodu. Ne ve všech případech, ale vliv tohoto faktoru se může stát problémem úplného nitroděložního růstu dítěte.
 2. Přítomnost chronických onemocnění se může také stát překážkou normálního průběhu těhotenství. Mnoho žen nemůže ani na své nemoci podezřívat, protože příznaky mnoha z nich se nevyjadřují v akutních projevech, ale probíhají v mírné formě.
 3. Od 35 let je žena v mimoděložním těhotenství vystavena mnohem častěji než mladé ženy. Důvodem může být pouze individuální fyziologická charakteristika, která se zhoršuje přítomností jakéhokoli onemocnění..
 4. Nyní každý ví, že riziko přenosu genetických chorob na potomstvo se s věkem zvyšuje. Faktory negativního dopadu na životní prostředí na fungování zárodečných buněk se každoročně zesilují. Nyní, když plánujete rodinu nebo během těhotenství po 30 letech, lékaři radí rodičům, aby podstoupili genetické vyšetření za účelem identifikace patologií.
 5. Statistiky ukazují, že většina dětí narozených s diagnózou Downova syndromu se narodila u žen, jejichž věk překročil hranici 35 let.
 6. Nastávající komplikace u těhotných žen po 30–35 letech mohou vést k narození předčasně narozených dětí. A přítomnost pozdní toxikózy je nebezpečná pro její destruktivní důsledky pro matku i dítě.
 7. Při pozdním porodu lékaři často rozhodují o chirurgickém zákroku, to znamená, že žena porodí cisařským řezem, a tato metoda je horší než přirozený proces, a pokud se žena rozhodne v budoucnu porodit druhé dítě, chirurgickému zásahu nelze zabránit.
 8. Porušení biochemických procesů ve tkáních vnitřních orgánů a nervového systému vede k vývoji nitroděložní hypoxie, která může vyvolat udušení plodu v důsledku nedostatku kyslíku a dalších nevratných procesů, které negativně ovlivňují zdraví dítěte..
 9. Ženy, které se rozhodnou porodit v dospělosti, s větší pravděpodobností zažijí psychický stres v období po porodu. Jsou také náchylní k napadení různými viry, krvácení a další vážné následky..

Nebezpečí, která čekají ženy během porodu pozdního dítěte, se nemusí vždy týkat každého z nich. Mnoho bezpečně porodí zdravé děti, a pokud těhotenství není první, pak se snižuje riziko výskytu různých patologií..

Aby se předešlo vážným problémům během těhotenství po 30 letech, musí žena s plnou odpovědností prozkoumat své tělo od různých odborníků před rozhodnutím o rozšíření rodu..

Optimální věk pro porod dítěte

Jednoznačně určit věkové hranice, kdy můžete porodit, nemůže jediný lékař, protože ani údaje z pasu neodpovídají vždy individuálním fyziologickým charakteristikám člověka. Lékaři samozřejmě musí varovat před možnými abnormalitami a předepisovat průběh důkladného lékařského vyšetření. Žena, která upřednostňuje zdravý životní styl, správnou výživu, pokud nekouří, nezneužívá alkohol, může obvykle doufat ve zdravé potomky. V každém případě potřebuje:

 • provádět pravidelné lékařské prohlídky nejen během těhotenství, ale také v předporodním období;
 • v případě potřeby brát vitamíny;
 • zajistit zdravou stravu konzumací více zeleniny a ovoce;
 • vyšetřit tělo na odolnost vůči virovým onemocněním, implicitně dodržovat všechna doporučení lékařů v procesu pozorování.

V době, kdy je žena pevně přesvědčena, že se může stát dobrou matkou, má stabilní finanční situaci - v každém věku je vždy možné porodit nejdražší osobu na světě. Podpora milovaných je důležitá, a pokud jsou připraveni pomoci, podpořit, pak vždy existuje naděje na úspěšný výsledek, protože žena středního věku s větší pravděpodobností zažije stres, je pro ni těžší otěhotnět a ne každý se může rozhodnout o zásadním kroku v životě.

Každá žena v reprodukčním věku je schopna porodit zdravé dítě, a pokud je starší 40 let, má všechno kromě dětí, je zřejmé, že se musíte odvážit podniknout odpovědný krok a dát nový život.

Reprodukční věk ženy je kolik let

Úrodný věk ženy je kolik let - podle lékařů je to věk 14-15 až 44-50 let. Schopnost otěhotnění závisí na mnoha faktorech: genetická predispozice, fyzické a emoční zdraví, podmínky prostředí v prostředí.

Co je reprodukční věk, jeho závislost na menstruaci

To je období, kdy je žena schopna otěhotnět a porodit dítě. Začíná první menstruací (první zrání vajíčka) a končí poslední menstruací. V průměru se plodný věk ženy pohybuje v rozmezí 14-15 let až 44-50 let.

Od svého začátku začíná zrání prvního vejce, plodný věk každé ženy je jiný. Nyní dívky mírně rostou a první menstruace často začíná v 11-12 letech.

Jaké faktory ovlivňují

Nástup porodního věku, jeho trvání a ukončení jsou řízeny hormonálním systémem. Činnost tohoto systému je ovlivněna mnoha faktory:

 • dědičnost;
 • stres, přepracování;
 • nezdravé emoční pozadí;
 • sedavý životní styl; nedostatek pohybu;
 • nadváha;
 • Životní styl;
 • výživa, její kvalita a dostatečnost;
 • kouření, alkohol, drogy;
 • oblast bydliště;
 • ekologická situace;
 • rasa, národnost;
 • chronická onemocnění, gynekologická onemocnění, břišní operace;
 • hormonální narušení.

U domorodých žen v jižních zemích začíná plodný věk dříve než u žen v severních zemích, ale končí dříve. Příznivé stabilní prostředí v evropských zemích, vysoká úroveň medicíny, vedlo ženy k bezpečnému otěhotnění ve věku mezi 30 a 40 lety a nástup menopauzy se posunul ze 45 na 55 let.

Když žena může porodit

Lékaři rozdělují čas, kdy je žena schopna porodit dítě v raném a pozdním reprodukčním věku. Brzy začíná od první menstruace a trvá až 35 let. Pozdní počet od 35 let do menopauzy, menopauzy.

Počáteční reprodukční období

Lékaři dále rozdělují raný reprodukční věk u žen na dvě období: od prvního měsíce do 20 let a od 20 do 35 let.

Po první menstruaci je dívčí tělo fyziologicky připraveno k početí. Problematické je však porodit a porodit zdravé dítě bez poškození vlastního zdraví v tomto věku. Jaké je nebezpečí časného těhotenství ve věkovém intervalu od první menstruace do 17 let:

 • rychlé dodání;
 • slzy a krvácení;
 • slabé kontrakce;
 • předčasný porod.

Tělo dívky až do věku 17 let se stále vyvíjí, rostou, vnitřní orgány a systémy ještě nejsou připraveny na dvojí břemeno, které na tělo během těhotenství padá. Důležitou součástí je také psychologická připravenost. V mladém věku se dívka sama ještě plně nedozrála a odpovědnost za mateřství byla pro ni stále příliš velká.

Většina lékařů nazývá období od 19 do 35 let nejlepším věkem pro první těhotenství. V tomto věku se formuje ženské tělo, žena je fyzicky připravena na zvýšené zatížení:

 • s věkem se nenasazují žádná chronická onemocnění;
 • svaly dělohy a pánve jsou elastické, dobře napnuté;
 • hormonální systém je odladěn, funguje bez porušení;
 • klouby jsou mladé, silné a mobilní.

V tomto věku se žena zotavuje rychleji po porodu, rychle zavádí kojení. Máma se utvořila jako osoba a je připravena na narození dítěte.

Pozdní reprodukční období

Lékaři počítají pozdní reprodukční období nebo pozdní plodný věk u žen od 35 let. Od té doby se ženské tělo nepostřehnutelně a postupně začíná připravovat na nástup menopauzy. K hormonálním selháním dochází, ovulace se ne vždy vyskytuje. S věkem ženy hromadí chronická onemocnění, která narušují početí. Lékaři si často všimnou snížení citlivosti dělohy, když oplodněné vajíčko v něm není schopno získat oporu..

Jaké jsou obtíže a rizika těhotenství v pozdním reprodukčním období:

 • krvácení z dělohy;
 • fetální hypoxie;
 • předčasné narození nebo těhotenství;
 • předčasný výtok plodové vody;
 • rychlé stárnutí placenty nebo její oddělení;
 • Spontánní potrat;
 • slabá pracovní aktivita;
 • vysoké riziko vzniku diabetu pro těhotnou ženu;
 • vysoké riziko gestózy;
 • fetální abnormality.

Výhodou pozdního těhotenství je, že žena je zcela připravena na mateřství a fyziologicky má samotný těhotenský proces povzbuzující a omlazující účinek..

Rizika pozdního těhotenství

Po 40–50 letech se zvyšuje riziko genetických poruch u dítěte. Podle statistik se asi 10% dětí počatých ve věku 45 až 50 let narodilo s Downovým syndromem. Zárodečná buňka jako nosič genetického materiálu také postupně stárne. Z tohoto důvodu se zvyšuje riziko fetálních chromozomálních abnormalit..

Pozdní těhotenství je spojeno s riziky pro matku a dítě. Pokud se žena rozhodne stát se matkou v pozdním reprodukčním období, bude muset pečlivě sledovat své zdraví, častěji navštívit gynekologa, podstoupit vyšetření a testy na genetické abnormality plodu.

Narodila se dívka s určitým přísunem vajec do vaječníků. Je přidělen na celý svůj život a není doplňován. Když je rezerva vyčerpaná, žena již nemůže otěhotnět. Čím je žena starší, tím méně vajec zůstává ve své rezervě a častěji poruchy hormonálního systému.

Jak prodloužit reprodukční období

Ve věku 40 let se žena necítí horší než pětadvacetiletá dívka. Plodnost ženy je ovlivněna geny, prostředím a životním stylem. Co pomůže prodloužit plodný věk ženy:

 • včasné preventivní prohlídky;
 • Cvičte s příslušnými fyzickými cvičeními
 • přestat kouřit, alkohol;
 • vyvážená, dobrá výživa, příjem vitamínových komplexů;
 • hormonální kontrola;
 • včasné léčení nemocí;
 • pozitivní emoce, schopnost zbavit se nervového napětí;
 • kontrola váhy;
 • pokud je to možné, výběr místa k pobytu v příjemném a bezpečném ekologickém prostředí;
 • měřený životní styl, dostatek času na spánek a relaxaci.

Rozhodnutí o tom, jaký věk porodit dítě, činí každá žena samostatně, na základě její vnitřní připravenosti na tento krok a jejího zdravotního stavu..

Kolik let může žena porodit dítě bez komplikací?

Zdravá žena v dobré kombinaci s mužem, pokud porodí nepřetržitě a bez problémů, každé 2-4 roky, může porodit až šedesát let, nebo dokonce více.

Moje matka porodila mému příteli v 58 letech, v rodině je 17 dětí.

Časy se tedy mění. Dříve každý aktivně říkal, že první dítě se musí narodit do 25 let, krev z nosu (plodné období a tak dále). Nyní rodí první klidně za 30-32 let a lékaři už takovým ženám nenazývají slovo „narození“ jako u „lopatky“. Biologické zákony se však nemění. Po 35 letech se v těle ženy objevují stále vadnější vejce (víte, zda je mutace ekologie, výživa, zdraví osob a užívání léků). Riziko narození dítěte s patologií významně stoupá. A ona sama může porodit ve věku 40 a 45 let. Objevila jsem se ve věku 38 let, zdá se, že je to docela normální.

Pozdní narození - proč stát se matkou je lepší do 35 let?

V porodnictví doktoři zaznamenávají nový trend zvyšování věku žen při porodu. Pozdní narození ženy neděsí tolik jako předtím. S rozvojem medicíny se specialistům podařilo snížit rizika komplikací, ale existují faktory, které lékaři nemohou ovlivnit.

V jakém věku je žena považována za starou?

Tato otázka vzrušuje mnoho potenciálních matek. Kdy je lepší naplánovat těhotenství, aby nebylo brzy a není příliš pozdě, jak odstranit komplikace, porodit zdravé dítě - to jsou nejčastější otázky žen, které se rozhodly porodit děti. Ne každý však ví, kdy je žena považována za již narozenou. Dříve, během SSSR, byl tento termín aplikován na potenciální matky, jejichž věk dosáhl 30 let. Od té doby se však mnoho změnilo..

Pokud tedy mluvíme o tom, kdy je spravedlivé používat termín „narozený“, protože jak stará je žena ze zdravotních důvodů zařazena do této skupiny, je to věk 35 let a starší. Jak poznamenali západní porodníci, kteří prováděli četné studie, od této doby ženské tělo postupně stárne: pohlavní žlázy snižují tvorbu hormonů, což ovlivňuje stav reprodukčního systému.

Statistiky pozdního narození

Pro správné statistické vyhodnocení je třeba zvážit situaci v jednotlivých zemích. Takže ve státech západní části Evropy je narození dítěte po 30 letech považováno za normu, žena v tomto věku není stará žena. V tomto věku se jí podaří získat vzdělání, vybudovat kariéru, takže je čas myslet na děti. Průměrný věk primiparous žen v Řecku je 30 let, ve Francii - 33 let a v USA - všech 38 let.

Pozdní narození po 40 letech ve Spojených státech také není neobvyklé. Pokud mluvíme o zemích SNS, pak se zde ženy stanou matkami mnohem dříve. Průměrný věk primiparousů je 23–25 let. Tyto statistiky jsou částečně výsledkem vzdělávání sovětských lékařů, kteří doporučili, aby všichni porodili do věku 25 let. Pokud mluvíme o tom, kdo je takový „věk primogenní“, od jakého věku lékaři používají tento termín, pak je to 35 a více let.

Důvody pro pozdní těhotenství

V současné době již pozdní těhotenství a porod nejsou pro ženy tak děsivým procesem jako dříve. Mnoho vědomě podniklo tento krok, odkládalo vytváření rodiny a mělo děti na později. Moderní dívky chtějí zpočátku získat vzdělání, vybudovat kariéru a teprve potom „stát na nohou“ porodit děti. Tato skutečnost je nejčastější společenskou příčinou pozdního narození. Druhým společenským důvodem může být nové manželství.

Existuje mnoho zdravotních důvodů, proč je pozdní narození jedinou šancí najít štěstí z mateřství. Některé ženy jsou nuceny podstoupit léčení a neúspěšné pokusy o početí. Pokud to uspěje (přirozeně nebo s pomocí IVF), pak okamžik, kdy se žena dozví o těhotenství, se pro ni stane nejpamátnější a dlouho očekávanou.

Nejnovější narození na světě

Před vyprávěním o světových rekordech je nutné takové matky podmíněně rozdělit na dvě skupiny: ty, které počaly přirozeně, a ženy, které podstoupily IVF. Takže nejstarší žena na světě, která počala dítě přirozeně, je Ellen Ellis. Třináctýkrát porodila, když jí bylo 72 let. Avšak konec byl smutný - dítě se narodilo mrtvé. Bylo to poslední narození podle věku.

Nejstarší žena, která dokázala nejen porodit, ale také porodit dítě, je Dawn Brook, která se stala matkou ve věku 59 let. Toto je poslední narození, díky kterému dítě přežilo. Mezi nejstarší matky, které byly schopny porodit po IVF zákroku, je třeba jmenovat 70letého Rajo Devi Lohana z Indie.

Rysy pozdního narození

Pozdní narození má řadu funkcí. Vzhledem k tomu, že elasticita pánevního svalu klesá s věkem, jsou takové ženy v porodu vystaveny většímu riziku komplikací. Pomalé otevírání děložního čípku, absence práce nutí lékaře často přijímat opatření ke stimulaci pozdního porodu. Jediným východiskem z komplikací, jako je úzká pánev, velký plod, pánevní prezentace, je císařský řez.

Důležitá je včasná diagnostika a léčba pracovní slabosti. Rigidita děložního čípku, diskoordinace porodu jsou indikací pro použití antispasmodik. Neúspěšná léčba vyžaduje císařský řez. Mezi časté komplikace, které provázejí pozdní první narození:

 • porodní trauma;
 • krvácení placentárního původu;
 • nedostatečná intenzita vypuzujících sil dělohy.

Proč je pozdě narození nebezpečné?

Vzhledem ke změnám v reprodukčním systému souvisejícím s věkem je porod v dospělosti doprovázen zvýšeným rizikem komplikací. Hormonální změny, stárnutí vajíček často způsobují chromozomální abnormality. Podle odborníků se riziko porodu dítěte s Downovým syndromem ve věku 35-40 zvyšuje 4-5krát. Snížení pružnosti porodního kanálu je spojeno s výskytem perineálních slz. V tomto ohledu lékaři kvůli jejich prevenci upřednostňují doručení prostřednictvím plánované císařské sekce.

Jaké je nebezpečí pozdního narození ženy?

Komplikace pozdního narození jsou ve většině případů přímo spojeny s procesem projevu dítěte na světě. Jak již bylo uvedeno, ztráta elasticity vazivového aparátu pánve a porodního kanálu vede ke zvýšenému riziku prasknutí pochvy, perineu a v závažných případech i děložního čípku (s nedostatečným odhalením). Aby se předešlo takovým komplikacím, lékaři provádějí epiziotomii téměř pro všechny narozené.

Druhým problémem pro ženy je zhoršení chronických onemocnění. Patologie jater, ledvin, kardiovaskulárního systému se mohou cítit během těhotenství dítěte. Mezi další komplikace:

 • pozdní gestóza;
 • eklampsie;
 • narušení kardiovaskulárního systému (arteriální hypertenze, až do mrtvice).

Jaké je nebezpečí pozdního porodu??

Mnoho porodníků kategoricky nedoporučuje pozdní porod ženám: riziko rozvoje nitroděložních patologií u dítěte se zvyšuje s věkem matky. U žen, které rodí po 35 letech, je tedy častěji zaznamenáno porušení průtoku placenty. Chronická placentární nedostatečnost, předčasné placentární abrupce jsou plné vývoje hypoxie plodu a smrti dítěte během porodu.

Staré matky významně zvyšují riziko vzniku chromozomálních onemocnění dítěte. Lékaři často nedokážou vysvětlit důvody, proč spojují možná poškození se stárnutím zárodečných buněk, vlivem vnějších faktorů na tělo. Mezi další možná rizika pro dítě:

 • předčasný porod;
 • podváha při narození;
 • nebezpečí hypoxie.

Pozdní narození - klady a zápory

Lékaři nemají shodu ohledně pozdního doručení. Někteří říkají, že je to dobré, jiní o takové praxi mluví negativně. Nicméně, aby bylo možné rozhodnout, zda plánovat pozdní doručení nebo ne, musí být jejich výhody a nevýhody vyhodnoceny předem. Mezi výhody patří:

 1. Vědomé mateřství.
 2. Odložení menopauzy - u žen, které porodily po 35 letech, začíná období zániku reprodukčního systému později.
 3. Hormonální pozadí během těhotenství pomáhá posilovat kostní tkáň, brání rozvoji osteoporózy.

Nevýhody pozdního těhotenství a porodu zahrnují:

 1. Riziko exacerbace chronických onemocnění.
 2. Zvýšené riziko fetálních genetických abnormalit.
 3. Vysoká pravděpodobnost vzniku mimoděložního těhotenství.
 4. Dlouhá doba zotavení po porodu.
 5. Riziko porodu císařským řezem.

Optimální věk při porodu

Podle moderních odborníků je nejlepší věk pro dítě 19-29 let. Do této doby je tělo plně formováno a připraveno k reprodukci. V tomto případě neexistují žádná chronická onemocnění, patologie. Vysoká úroveň energie, dobrá vytrvalost a tělesná odolnost jsou optimální podmínky pro úspěšné početí a narození dítěte. Ani nejlepší věk při porodu však nezaručuje výskyt komplikací, proto je důležité dodržovat všechna jmenování a doporučení porodníků..

Od kolika let podle zákona můžete porodit bez žádosti u státního zástupce.

K porodu není vyžadováno povolení státního zástupce. Prokurátor nemá oprávnění povolit porod nebo odmítnout porod.

Od kolika let podle zákona

Od kolika let podle zákona můžete porodit bez žádosti u státního zástupce.

Můžete porodit v jakémkoli věku, kam jít. Co tomu však předchází.

TRESTNÍ KÓD RUSKÉ FEDERACE

Článek 134. Pohlavní styk a jiné akty sexuální povahy s osobou mladší šestnácti let

1. Pohlavní styk s osobou mladší šestnácti let spáchanou osobou, která dosáhla věku osmnácti let, -

Bude trestáno povinnou prací po dobu až čtyř set osmdesát hodin nebo omezením svobody po dobu až čtyř let, nebo nucenou prací po dobu až čtyř let, se zbavením práva zastávat určité funkce nebo vykonávat určité činnosti po dobu až tří let nebo uvězněním za až čtyři roky s zbavením práva zastávat určité funkce nebo vykonávat určité činnosti až deset let nebo bez něj.

3. Činy stanovené v první nebo druhé části tohoto článku, spáchané s osobou, která dosáhla věku dvanácti let, ale nedosáhla věku čtrnácti let, -

použitelnou větou je pozbavení svobody na dobu tří až deseti let, pozbavení práva zastávat určité funkce nebo vykonávat určité činnosti po dobu až patnácti let nebo bez ní, a omezení svobody na dobu až dvou let..

Porodník-gynekolog: „Nejsprávnější“ sociální věk pro těhotenství je 34 let ”

Mluvili jsme s vedoucí laboratoře reprodukčního zdraví Republikánského vědeckého praktického centra „Matka a dítě“ Venuše Semenchukové o starých časech, „správném“ společenském a biologickém věku těhotenství ao tom, na co se budoucí matka připravuje.

V KTERÉ VĚK JE TO NÁPRAVNÉ NA PREGNANT

- Začněte tím, že před 5–7 lety byl průměrný věk při narození prvního dítěte přibližně 23 let. Dnes se tento věk rozrostl na 26 let. To souvisí jak se sociálními problémy, tak s touhou ženy po kariéře - nakonec se Bělorusové snaží získat povolání, dosáhnout určitých úspěchů - a začít plánovat svůj život.

Dnes je každý nějakým způsobem zvyklý na budoucí mámu „za 30“. Ve 30. letech je žena stále „fit“ do takzvaného biologického věku. Nejvýhodnějším obdobím pro narození dítěte z hlediska biologické složky je 20–30 let.

Ačkoli například z pohledu amerických vědců je nejsprávnějším sociálním věkem pro porod dítěte 34 let. Společenský věk však není úplně srovnatelný s biologickým věkem, který porodníci-gynekologové doporučují dodržovat. Důvodem je především stárnutí: samozřejmě se můžete dobře dívat na 20 a 30 a 50, ale funkční změny se objevují v těle. Včetně reprodukční funkce.

- A která žena je nyní považována za „starou“?

- Pojem „narozený“ existoval dříve, asi před deseti lety: do této kategorie již byla zařazena žena ve věku 25 let. Dnes je špatné a nesprávné říkat toto: v Evropě neexistuje diagnóza „narození“ vůbec a v naší zemi tento eticky nesprávný pojem zmizí z používání.

„Pozdní narození“ jsou považována za první narození po 35 letech a nazývají takové ženy v porodu „starými primipary“.

V KTERÝCH VĚKECH ŽENA JE SKUPINA VYSOKÝCH RIZIK

- Žena může být ohrožena z různých důvodů. Chronická onemocnění, komplikovaný průběh předchozích těhotenství, vícenásobné těhotenství, kouření jsou rizikové faktory, které mohou komplikovat průběh těhotenství. Věk je jedním z důležitých faktorů, které určují průběh těhotenství. Pokud je budoucí žena v práci mladší 18 let nebo starší 35 let, je ohrožena a potřebuje zvláštní dohled.

Na druhé straně existuje druhá strana těhotenství „pro 35“: zvyšuje se možnost porodu dvojčat nebo trojčat. V poslední době také roste počet vícečetných těhotenství v Bělorusku, což souvisí s nárůstem průměrného věku matek a nárůstem asistovaných reprodukčních technologií..

Při přípravě na těhotenství je důležité poradit se s porodníkem-gynekologem, praktickým lékařem, endokrinologem a podle svědectví jiných specializovaných odborníků, abyste mohli posoudit stav vašeho kardiovaskulárního a endokrinního systému. Je důležité připravit tělo budoucí matky na těhotenství, což mimo jiné znamená, že musíte vést správný životní styl, užívat kyselinu listovou a další vitamíny.

Existují rodiny s vysokým rizikem genetických a dědičných chorob - doporučuje se poradit se s lékařem-porodníkem-genetikem. Budoucí rodiče se sejdou na takovou konzultaci. Tato konzultace je indikována 3 měsíce před těhotenstvím..

- Jaké problémy by měla být žena připravena čelit, pokud je starší než 30 let a chce mít dítě?

- Hlavní obtíže, kterým může žena nad 30 let čelit, souvisí se zdravím samotné budoucí matky. Přesto zde hovoříme o některých chronických onemocněních, které jsou v tomto věku přítomny téměř u každého. Exacerbace onemocnění kardiovaskulárního a endokrinního systému, onemocnění ledvin. Během těhotenství se zvyšuje riziko potratu, předporodní a porodnické komplikace.

Navíc se zvyšuje riziko neplodnosti: čím starší žena, tím více se zmenšuje rezerva vaječníků jejích vaječníků, tj. Potenciál pro produkci vajec. Pravděpodobnost otěhotnění během ovulačního cyklu je po 40 letech asi 5%.

- Zní to samozřejmě příliš slibně..

- To, o čem mluvím, se samozřejmě u každé těhotné ženy nevyvíjí - mluvím o problémech, s nimiž se často setkáváme. V každém případě je všem těhotným ženám poskytována předporodní péče a dohled ve 100%.

- Mimochodem, jak stará byla tvoje praxe nejstarší matkou?

- Těhotenství za 40–42 let je dnes zcela jasný trend. V našem středisku porodila dvojčata žena ve věku 53 let. Všechny tyto ženy připravovaly a plánovaly těhotenství..

JAK MNOHO ČASU POTŘEBUJE ORGANISMUS PŘIPRAVIT NA PREGNANNOST?

- Optimální mezi narozením a dalším těhotenstvím je interval 2-3 roky. Pokud se jedná o potrat, potřebuje žena k zotavení 6 měsíců.

- Existují nějaké předpisy, zvláštní výživové podmínky nebo režim pro nastávající matky ve věku 30 let a starší?

- Ze všech faktorů prostředí hraje hlavní roli výživa. Výživa by měla být harmonická a vyvážená. Nesprávný a nedostatečný příjem živin během těhotenství může způsobit ukončení těhotenství, vrozené vady, vývojové zpoždění. Můžete být vegetariáni, ale pamatujte, že dítě potřebuje dobrou výživu. Nedostatek určitých vitamínů, mikro a makro prvků může ovlivnit vývoj plodu a další zdraví dítěte.

Pokud jde o tělesná cvičení, při čekání na dítě je nutné určit optimální, přiměřený typ chování, není třeba se ponořit do extrémů. Nejprve byste se měli pokusit upravit chování s ohledem na změny, ke kterým došlo v těle..

Těhotenství není nemoc, ale tělo pracuje ve dvojím režimu. Tento stav vyžaduje přiměřenou péči. Při absenci kontraindikací (po konzultaci s porodníkem-gynekologem) gymnastika, aerobik atd..

Články O Neplodnosti