Hlavní Výživa

Jak brát kyselinu listovou během těhotenství?

Od 20 do 100% populace má nedostatek kyseliny listové. Zároveň si možná ani neuvědomují, že mají podobný problém a ani si nepředstavují, co pro ně znamená. Vitamin B9 (aka kyselina listová) je jedním z nejdůležitějších pro lidské tělo. Navíc je to vitální vitamin. Nejčastěji však chybí právě on. Obzvláště u dětí a těhotných žen.

Nedostatek kyseliny listové může nastat bez povšimnutí. Ale v průběhu času člověk ztrácí chuť k jídlu, stává se podrážděným, rychle se unavuje, pak začíná průjem, zvracení a nakonec se objevují boláky v ústech a vypadávají vlasy. Metabolické procesy, tvorba červených krvinek, práce gastrointestinálního traktu, kardiovaskulárního, imunitního a nervového systému - vitamin B9 se podílí na mnoha procesech. Závažný nedostatek vitaminu B9 nevyhnutelně vede k megaloblastické anémii, která může vést ke smrti.

Proč dítě potřebuje kyselinu listovou?

Každý organismus v normálním stavu střevní mikroflóry může produkovat malé množství kyseliny listové. Nepokrývá však potřebu tohoto vitaminu. Všichni tedy musíme zajistit jeho příjem spolu s komplexem potravin a vitamínů.

Během těhotenství se výrazně zvyšuje potřeba kyseliny listové. Stejně jako jeho význam. Tento vitamin se aktivně podílí na tvorbě placenty, proto může jeho nedostatek způsobit placentární nedostatečnost a způsobit předčasné ukončení těhotenství. Společně s vitamínem B12 je kyselina listová nezbytná pro buněčné dělení, což je důležité zejména pro tkáně, které se aktivně dělí - to je během tvorby a růstu embrya. Podílí se na hematopoéze (na tvorbě červených krvinek, bílých krvinek, krevních destiček) a je nezbytný pro tvorbu nukleových kyselin (RNA a DNA) podílejících se na přenosu dědičných vlastností.

Kyselina listová hraje velmi důležitou roli při tvorbě nervové trubice plodu. Nedostatek vitamínu B9 je spojen s vývojem velmi závažných malformací plodu. Rizika pro něj s nedostatkem kyseliny listové během intrauterinního vývoje (zejména v raných stádiích) jsou velmi vysoká:

 • hydrocefalus;
 • anencefálie (nedostatek mozku);
 • mozková kýla;
 • zpomalení duševního a fyzického vývoje;
 • vrozené vady;
 • defekty páteře;
 • předčasné ukončení těhotenství;
 • porodila mrtvé dítě.

Těhotná žena trpí nedostatkem kyseliny listové. Nedostatek vitaminu B9 způsobuje toxikózu, depresi, bolest nohou, anémii.

Kdy potřebujete kyselinu listovou během těhotenství?

Kyselina listová je nezbytná pro absolutně každou těhotnou ženu. Je to jediný vitamín, jehož význam a potřeba dalšího příjmu během těhotenství nezpochybňují ani nejhorlivější odpůrci umělých vitamínů..

Všechny procesy, které se vyskytují s účastí kyseliny listové na tvorbě plodu, pokládání jeho orgánů, fyzického a duševního zdraví, se vyskytují ve velmi raných stádiích těhotenství - kdy žena o ní ještě neví. 16. den po početí se začne tvořit nervová trubice. Tento proces je obzvláště důležitý a, jak jsme již řekli, pro jeho normální průchod je nezbytné dostatečné množství vitaminu B9. A co je nejdůležitější, vstoupil do těla nastávající matky v prvních 12 týdnech těhotenství. Proto je ideální užívat kyselinu listovou i ve fázi plánování početí.

Ale i když jste se o těhotenství dozvěděli mnohem později, než byste chtěli, stále není příliš pozdě a opravdu musíte vzít kyselinu listovou. Neurální trubice prochází různými změnami v průběhu celého prvního trimestru.

Jaký týden těhotenství musíte pít kyselinu listovou

Během období těhotenství potřebuje tělo hodně vitamínů a minerálů. Podporují celkový stav těhotné ženy, podílejí se na tvorbě a vývoji plodu. Kyselina listová se doporučuje zejména pro ženy. Proč je to nutné a před jakým obdobím těhotenství by měla být kyselina listová užívána? Pojďme to pochopit.

Indikace pro přijetí

Kyselina listová (vitamín B9) - ve vodě rozpustný vitamin nezbytný pro syntézu nukleových kyselin, metabolismus bílkovin, růst a dělení buněk. Vitamin B9 se podílí na procesu krvetvorby. Tělo není syntetizováno. Látka přichází s jídlem a poté vstupuje do plodu..

Během těhotenství se často doporučuje užívat kyselinu listovou ve formě léků. Obvykle vitamín b9 k dispozici v tabletách nebo kapslích.

Přiměřená hladina kyseliny listové snižuje riziko předčasného porodu, intrauterinní smrti a poruch kardiovaskulárního systému. Látka je nezbytná pro normální tvorbu nervového systému a mozku plodu. Kyselina listová brání patologii vývoje nervové trubice dítěte. Vitamin B9 potřebné pro správnou absorpci železa a vápníku.

Aplikační graf

Obvykle užíváme vitamín B9 jmenovat 3 měsíce před navrhovanou koncepcí. Doporučuje se užívat tento lék během prvních 3 měsíců těhotenství. Pokud těhotenství nebylo plánováno a nebyla dodržena doporučení pro užívání kyseliny listové před početí, měla by být zahájena terapie vitamíny co nejdříve.

Před užitím vitaminu se poraďte se svým lékařem. Dávkování se nastavuje individuálně s ohledem na indikace a stav ženy. Průměrná denní dávka je 400 mcg. Lze ji najednou nebo rozdělit do několika fází.

Pacient s anamnézou vývojové anamnézy fetální nervové trubice nebo v kombinaci s některými léčivy (např. Antiepileptiky) může zvýšit denní dávku na 500 mcg.

Po 12. týdnu je těhotná žena přemístěna do multivitaminových komplexů, které obsahují v průměru 800 mikrogramů vitamínu B9. Denní dávka by neměla přesáhnout 1 mg. Překročení předepsané dávky po 16. týdnu těhotenství může způsobit rozvoj astmatu u matky a dítěte.

Kyselina listová může zřídka způsobit vedlejší účinky: nevolnost, nadýmání, nespavost, hořkou chuť v ústech, podrážděnost a alergické reakce. Předávkování je někdy doprovázeno akutní bolestí břicha, zhoršeným spánkem a chutí k jídlu, zřídka křečemi. Neruší vývoj embrya.

Kyselina listová se nachází v kvasnicích, zvířecích játrech, kořeninových bylinách, slunečnicových semenech, bylinách, fazole a arašídech. Adekvátní vitamin B9 zajišťuje normální tvorbu plodu, zabraňuje rozvoji patologií a komplikací při porodu dítěte a při porodu.

Kyselina listová během těhotenství

Kyselina listová je jednou z hlavních složek nezbytných k vytvoření nervového systému embrya. Proto se doporučuje doplněk užívat předem. Při nedostatku prvků, riziku potratu je výskyt vrozených nemocí vysoký.

Do té míry 60% lidí trpí nedostatkem vitaminu B9, zatímco u těhotných žen je tento ukazatel téměř 100%. Kyselinu listovou je vhodné zařadit do nabídky předem, aby nedošlo k vážnému nedostatku.

Růst dětských orgánů, rychlost a přesnost buněčného dělení, absence defektů v centrálním nervovém systému dítěte závisí na hladině kyseliny. Z tohoto důvodu je kyselina listová během těhotenství v časných stádiích potřebná více než v jiných obdobích.

Nebezpečí nedostatku B9

Tato složka je stejně důležitá pro plod i pro ženu. Správná tvorba placenty závisí na kyselině listové, bez ní existuje vysoké riziko potratu. Kyselina v kombinaci s kobalaminy podporuje dělení buněk, to znamená, že zajišťuje normální růst embryí. Tento prvek se také používá pro reprodukci nukleových kyselin, hematopoézu..

Nejzávažnější účinek kyseliny listové během těhotenství je na centrální nervový systém. V případě nedostatku se mohou objevit velmi závažné vady, které vedou k postižení nebo smrti dítěte. Dostatečná hladina vitaminu bezprostředně po těhotenství je zvláště důležitá, jinak existuje riziko:

 • hydro- nebo anencefalie;
 • potrat
 • mozková kýla;
 • nedostatečný vývoj těla nebo psychiky;
 • vrozené vady;
 • nepravidelná struktura páteře;
 • mrtví mrtví.

Nedostatek kyseliny listové je škodlivý pro nastávající matku. V tomto případě těhotenství komplikuje špatné zdraví, nadměrná toxikóza a anémie. Se závažným nedostatkem zmizí trávicí poruchy, vysoká únava, vypadávání vlasů, chuť k jídlu. Mohou se také objevit kožní problémy, bolestivé vředy v ústech a krku..

Pokud je potřeba kyselina listová?

Během těhotenství potřebují více živin, takže B9 musí užívat každý. Pokládání orgánů a centrálního nervového systému plodu se vyskytuje v raných stádiích, odborníci doporučují přípravu na početí. Pokud to nebylo nutné, musíte začít užívat kyselinu listovou ihned po potvrzení těhotenství.

Gynekologové nesouhlasí s tím, jak dlouho je lepší dostávat tento příplatek. Většina říká, že kyselina listová musí být přijata do 12 týdnů. Jiní věří, že v pozdějších fázích bude doplněk užitečný. Kolik pití vitamínů by mělo říct lékaři, je možné upravit dávku v závislosti na stavu ženy.

Zdroje vitamínů

Proč těhotné ženy potřebují tento doplněk je jasné, zbývá zjistit, kde je získat. Existují dva způsoby - výběr stravy a příjem vitamínových komplexů. První možnost je vhodná s mírným nedostatkem kyseliny listové. Chcete-li to napravit, zahrňte do nabídky následující produkty:

 • greeny - petržel, kopr, salát;
 • mandarinky, pomeranče a jiné citrusové plody;
 • avokádo, meloun a fazole;
 • banány, dýně a meruňky;
 • moučné výrobky (hrubé mletí);
 • Růžičková kapusta, zelený hrášek, brokolice a chřest;
 • droždí.

Ryby, maso a sýry nejsou na B9 tak bohaté, takže je zbytečné se o ně opírat. Potřeba kyseliny listové není vždy schopna pokrýt výživou, zejména v zimě. Proto je navíc nutné brát multivitaminy nebo léky se závažným nedostatkem:

 • Multitabs-perinatal - ve složení 400 μg kyseliny listové;
 • Elevit - 450 mcg najednou;
 • Pregnavit - v 1 tabletě multivitaminů 750 mikrogramů kyseliny listové;
 • Vitrum Prenatal - dává 800 mcg na celý den;
 • Folacin - 5 mg kyseliny listové;
 • Apo-folikum - dávkování látky je podobné předchozímu léku.

Cena kyseliny listové pro těhotné ženy se pohybuje od 200 do 1300 rublů v závislosti na výrobci a počtu tobolek v balení. Multivitaminy se předepisují jako další opatření, pokud strava pokrývá 50% elementárního požadavku během těhotenství. V jiném případě jsou v tabletách předepisovány účinnější léky..

Poznámka: Všechny informace o přípravcích kyseliny listové jsou uvedeny pouze pro informaci. Neléčte sami! Poraďte se s odborníkem, který provede přesnou diagnózu a řekne vám, jak pít vitamíny. Lékař musí také vybrat lék a dávkování.

Proč se vyvíjí nedostatek vitamínů?

Zdravé střevo syntetizuje kyselinu listovou, ale zanedbatelné množství. S jídlem má tento prvek také špatný účinek. Hlavním problémem je jeho rychlá degradace během zahřívání. Proto mají výrobky po tepelném zpracování minimální užitek. Nedostatek kyseliny listové může také vyvolat následující faktory:

 • chronické problémy zažívacího traktu, které snižují stravitelnost doplňku;
 • nedostatek enzymů pro zpracování kyseliny listové;
 • užívání antikoncepčních prostředků, antacid, léků proti tuberkulóze a křečím, sulfonamidů, barbiturátů a salicylátů;
 • tinktury obsahující alkohol během plánování těhotenství.

Pokud byl některý z těchto faktorů přítomen před početí, může lékař předepsat intenzivní průběh kyseliny listové. Při nepřítomnosti provokativních událostí budou doporučeny multivitaminové komplexy. Tato opatření pomohou nahradit nedostatek prvku, ale nevylučují potřebu přezkoumávat stravu.

Způsob podání a dávkování

Užívání vitamínu před těhotenstvím a prvním trimestrem může snížit riziko poškození nervového systému o 70%. KDO trvá na příjmu kyseliny listové všemi nastávajícími matkami. Syntetické deriváty vitaminu jsou tělem vstřebávány lépe než přírodní foláty.

Doporučuje se začít užívat kyselinu listovou nejméně 4 týdny před početí. Povinný příjem během prvních 12 týdnů těhotenství. Poté je přípustné léčivo odmítnout, ale není zakázáno pokračovat v užívání až do konce krmení. Pro každé období se volí jeho vlastní dávka, která bude odpovídat potřebám těla:

 • Předběžná dávka je 400 mcg prvku každý den až do početí.
 • Dávka kyseliny listové během těhotenství v 1. trimestru je 600-800 mcg.
 • Od 4 měsíců se doporučuje užívat 800 mcg každý den.
 • K dokončení kojení stačí 400-600 mikrogramů kyseliny listové denně.

Toto jsou doporučení pro normální průběh těhotenství bez současných onemocnění a anamnézy komplikací. Čím více budete jíst správnou zeleninu, tím méně umělých přísad musíte pít. V následujících případech gynekolog několikrát poradí, jak zvýšit denní dávku kyseliny listové:

 • až 1 mg pro diabetes a epileptické záchvaty;
 • do 4 mg, pokud došlo k anamnéze potratu, malformace plodu.

Lékař může předepsat léky s vysokou koncentrací kyseliny listové při užívání léků během těhotenství, které narušují vstřebávání vitamínů. I vášeň pro silný čaj a kávu může negativně ovlivnit, proto se při výpočtu dávky berou v úvahu všechny vlastnosti stravy.

Každý lék má své vlastní pokyny, takže se s ním musíte seznámit. V případě vážného nedostatku kyseliny listové je lepší ji vzít samostatně, nikoli jako součást multikomplexu. Během těhotenství je vhodné pít tablety před jídlem současně s vodou. O jakém doplňku k použití by měl rozhodnout lékař po důkladném posouzení stavu pacienta a stravovacích návyků.

Kontraindikace a vedlejší účinky

Kyselina listová je zakázáno brát s následujícím porušením:

 • bronchiální astma;
 • onkologická onemocnění u blízkých příbuzných;
 • alergie na kyselinu listovou;
 • chronická pyelonefritida;
 • nízké hladiny kobalaminů, ohrožující anémie.

Zdravý člověk potřebuje 200 mikrogramů kyseliny listové, aby plně pokrýval každodenní potřeby těla. Ale během těhotenství tato látka vyžaduje 2-3krát více, pokud byla dříve přijata pravidelně. Při závažném nedostatku může být jednorázová dávka zvýšena na 5 mg, ale pouze lékař ji jmenuje.

Kyselina listová je netoxická, takže negativní účinky jsou vzácné. K předávkování dojde, pokud 100krát překročíte denní normu. Dlouhodobé podávání velkých dávek léčiv se nedoporučuje, protože může poškodit průběh těhotenství a zdraví plodu. Existuje riziko následujících vedlejších účinků:

 • hyper vzrušivost;
 • přerušení práce ledvin;
 • zažívací problémy;
 • nižší hladiny kyanokobalaminu v krvi, což způsobí anémii.

Nebojte se dopředu, pokud náhodou užijete 2 tablety místo jedné. Jediným přebytkem dávky se nic nestane, tělo odstraní přebytečné vitamíny bez následků. Chcete-li získat negativní účinek jedné dávky, musíte vypít 25 tablet, což je obtížné udělat kvůli chybě. Nebezpečné je pouze dlouhodobé používání velkých dávek, a proto existuje podezření na silný nedostatek živočišných látek, je nutná lékařská kontrola.

Důležitost kyseliny listové pro narození zdravého dítěte byla prokázána, ale nekontrolovaný příjem pouze poškodí. Kontaktujte svého gynekologa a vyhledejte optimální lék, denní dávku a délku příjmu kyseliny listové. Lékaři IDC pomohou vypracovat podrobný přijímací plán od přípravy na těhotenství až po dokončení kojení.

Užívání kyseliny listové během těhotenství: proč je tento vitamin potřebný a jak je správně pít

Po početí jsou všechny síly budoucí matky nasměrovány k porodu dítěte. Nyní to vyžaduje dvojnásobné množství nejen energetických, mikro a makro prvků, ale také vitamínů. Téměř každý ví o důležitosti užívání kyseliny listové během těhotenství. To je umožněno aktivní reklamou v televizi a rádiu..

Ale bohužel ne každý ví, jak správně užívat kyselinu listovou. Kromě toho je nutné mít koncept, kdy začít pít tento vitamin a jaká je norma přijetí, protože to hraje obrovskou roli při vývoji dítěte..

Na co je vitamín??

Každý mluví o velkém významu kyseliny listové během těhotenství v raných stádiích, ale k čemu přesně to je? Jeho popularita není jen zápletkou farmaceutických společností ke zvýšení prodeje. Má obrovský dopad na procesy dělení, jako stavební materiál pro syntézu prvků DNA. Všechny aktivně se dělící buňky, například embryo, s nedostatkem folátu, se tak dostanou pod útok, protože na začátku dochází ke zvýšení hmotnosti plodu, a pak pouze jeho orgánové organizace.

Rovněž je prokázána pozitivní role vitaminu v hyperhomocysteinémii - stav, kdy je hladina homocysteinu aminokyseliny v krvi zvýšena. Podílí se na methylačních reakcích DNA - důležitém procesu pro udržení stabilní molekulární struktury a buněčného dělení. Jeho zvýšená hladina je považována za hrozbu malformací u dětí.

Kyselina listová při plánování těhotenství

Předtím, než řeknete, jak brát kyselinu listovou během těhotenství, je třeba připomenout obrovský význam pregravidní přípravy. Od této fáze začínají odpovědní rodiče plánovat rozšíření rodiny. To je vysvětleno následujícím. K dosažení normy kyseliny listové během těhotenství byste měli začít s profylaktickým příjmem předem. Relevantní je také výcvik mužů.

Návod k použití u těhotných žen

Správný příjem tohoto vitamínu je nesmírně důležitý, proto je nutné během těhotenství dodržovat požadavky návodu k použití.

Termín, způsob podání a dávkování jsou upraveny nařízením federálního zákona Ruské federace 572 a budou diskutovány níže.

Je povinné tento vitamin konzumovat?

Folát se nachází v potravě. Je tedy nutné pít syntetické analogy? Nastávající matka má právo rozhodnout se, zda během těhotenství vezme další množství kyseliny listové. Nezapomeňte na negativní účinky deficitu folátu.

Výrobky kyseliny listové

Kdy začít pít?

Kdy začít pít vitamin: předem nebo během těhotenství je velmi důležité. Lékaři doporučují preventivní dávku měsíc před početí. Přijatelný je začátek používání od 1 týdne těhotenství.

Jak používat?

Fólie jsou vitaminy skupiny B. Je lepší používat odděleně od ostatních vitamínů této skupiny, aby se zabránilo konkurenční absorpci.

Při výrazném nedostatku je předepsáno intravenózní nebo intramuskulární podání. Ale k tomu dochází jen zřídka. Ústní formy jsou dostačující..

Dávkování: norma a způsob podání

Jak pít kyselinu listovou během těhotenství závisí na délce a přítomnosti průvodních nemocí. Dávka kyseliny listové během těhotenství v prvním trimestru by tedy měla být několikrát vyšší než denní fyziologické potřeby.

Někdy je nutné vzít nabíjecí dávku kyseliny listové, například během těhotenství žen:

 • s zatíženou historií;
 • brát antifoláty.

Kolik kyseliny listové pít během těhotenství, s přihlédnutím k rizikovým faktorům - porodník vám to řekne přímo.

Během těhotenství, aby se zabránilo negativním účinkům vitamínové terapie, by se analogy kyseliny listové měly odebrat z pozice dostatečné dostatečnosti.

Používá se orálně s jídlem jednou denně..

Jak dlouho trvá trvat?

Otázka, kolik měsíců užívání kyseliny listové během těhotenství zůstává otevřená a stále se diskutuje. Vědci souhlasí, že požadovaný čas jsou 3 měsíce.

Jak dlouho trvat?

Kyselina listová je indikována před začátkem třináctého týdne těhotenství. Je to kvůli aktivním procesům štěpení. Ve druhém trimestru těhotenství pokračuje léčba vitamíny podle uvážení nastávající matky.

Specialista se musí rozhodnout před tím, v jakém období těhotenství je třeba brát folie podle pokynů. Rovněž je možné stanovit hladinu vitamínu biochemickou analýzou krve.

Který lék je lepší zvolit?

Neméně důležitá je otázka, kterou kyselinu listovou pít. Přímo kyselina listová sama nevstupuje do krve v nezměněné formě. Pro absorpci je třeba reakcí proměnit v aktivní formu, která probíhá pomocí speciálních enzymů.

Podle některých studií má téměř polovina žen poruchy folátového enzymatického systému. To znamená, že i při užívání drog existuje riziko nedostatku folátu. Nevyžaduje fáze transformace aktivní formy - metafolinu. Tato forma je asimilována ve 100% případů. Přípravky obsahující metafolin jsou účinnější, ale také za vyšší cenu..

Metafolin je také bezpečný pro existující nedostatek vitaminu B12..

Složitá droga s metafolinem

Další vitamíny během těhotenství

Kromě folátů jsou do vitamínových a minerálních komplexů pro těhotné ženy zahrnuty i další vitaminy. Kolik je potřeba a jaký týden těhotenství berou - uvidíme níže.

Vitamin E (tokoferol)

Tokoferol je stejně důležitým prvkem. Použití tokoferolu má povahu poradenství. Rozhodnutí o tom, jak dlouho pít těhotenství, zůstává se ženou.

Vitamin D (cholekalciferol)

Tomu se říká vitamín D. Mnoho vědců tvrdí, že je to nezbytné pro normální vývoj orgánů. Žádný úřední dokument však neuvádí, kolik by se mělo brát a na jak dlouho během běžného těhotenství. Jeho použití jako léčiva bude tedy zbytečné, je mnohem lepší získat potřebné množství vitamínu z jídla.

Jak brát kyselinu listovou během těhotenství

Článek pojednává o kyselině listové během těhotenství. Řekneme vám, proč je třeba, kdy a jak brát lék, doporučené dávkování. Zjistíte recenze těhotných žen o používání kyseliny listové, je možné ji pít v raných stádiích, jaké jsou kontraindikace a jak se projevuje předávkování tabletami.

Co je kyselina listová?

Kyselina listová (vitamin B9) je jedním z nejdůležitějších vitamínů pro lidské tělo. Podílí se na metabolických procesech a tvorba červených krvinek, fungování gastrointestinálního traktu, má příznivý vliv na nervový, kardiovaskulární a imunitní systém.

Vzhled (fotografie) kyseliny listové

Podle statistik je 20 až 100 procent světové populace s nedostatkem vitamínu B9, zejména u dětí a těhotných žen. Nedostatek této látky může být asymptomatický. Postupem času se však projevuje následujícími příznaky:

 • ztráta chuti k jídlu;
 • podrážděnost;
 • rychlá únava;
 • průjem;
 • zvracení
 • sklon k trombóze;
 • Deprese;
 • snížená imunita;
 • poškození paměti;
 • mdloby
 • dysfunkce centrálního nervového systému;
 • vytváření vředů v ústní dutině;
 • ztráta vlasů.

Těžký nedostatek kyseliny listové vede k rozvoji megaloblastické anémie, která v některých případech vede k smrti.

Příčiny nedostatku vitaminu B9

Hlavní příčiny nedostatku lidí v těle jsou:

 • nedostatečný příjem vitamínu v těle spolu s jídlem;
 • chronická onemocnění žaludku, střeva, která vedou k problémům s absorpcí vitamínu;
 • genetické poruchy, díky nimž v těle chybí enzymy, které ovlivňují přeměnu a asimilaci folátů;
 • pití alkoholu.

Proč je kyselina listová potřebná pro těhotné ženy?

Vitamin B9 je nezbytný pro každou nastávající matku. To je jediná látka, jejíž význam a užitečnost nepopírá ani ten nejhorlivější odpůrce umělých vitamínů..

Všechny procesy, ke kterým dochází při účasti kyseliny listové na tvorbě plodu, pokládání jeho orgánů, duševního a fyzického zdraví, se vyskytují v raných stádiích těhotenství, kdy žena o její zajímavé situaci ještě neví. 16. den po početí se začne tvořit nervová trubice. Tento proces je obzvláště důležitý a vitamín B9 v něm hraje velkou roli, takže by měl stačit v těle ženy. Doporučuje se užívat během prvních 12 týdnů těhotenství. Nejlepší je však brát kyselinu listovou ve fázi plánování početí.

V případě, že se o své zajímavé situaci dozvíte později, nezoufejte. Neurální trubice prochází různými změnami během prvního trimestru, tedy lék v doporučené dávce.

Nedostatek vitaminu B9 během těhotenství je doprovázen:

 • vzhled gestózy;
 • Spontánní potrat;
 • předčasné oddělení placenty;
 • smrt plodu;
 • potrat.

Užitečný vitamin lze nalézt nejen ve farmaceutických přípravcích, ale také v potravinářských výrobcích, o nichž se budeme bavit později.

Kyselina listová v potravinách

Výrobky kyseliny listové

Vitamin B9 se nachází v následujících potravinách:

 • celozrnná mouka;
 • špenát;
 • petržel;
 • salát;
 • luk;
 • Růžičková kapusta;
 • chřest;
 • brokolice;
 • zelený hrášek;
 • sójové boby;
 • citrus;
 • mrkev;
 • droždí;
 • banány
 • sýr;
 • tvaroh;
 • játra;
 • vejce
 • meloun;
 • dýně;
 • Fazole
 • Ryba;
 • maso.

Pokud nemáte nedostatek kyseliny listové, pak ve vašem případě stačí užít multivitaminy pro těhotné ženy, předepsané gynekologem. Ve všech ostatních případech se pokuste konzumovat více potravin, které jsme popsali výše - to pomůže vyhnout se nedostatku vitamínu B9.

Jak pít kyselinu listovou během těhotenství

Vitamin B9 se vyrábí v tabletách v čisté formě, v kombinaci s vitaminem C nebo s kyanokobalaminem (vitamin B12). U léčiv je dávka 400 až 1000 mcg.

Populární produkty s kyselinou listovou ve složení:

Produkují se také různé vitamínové komplexy a biologické doplňky s obsahem tohoto vitaminu. Tablety by se měly užívat bez ohledu na příjem potravy, zapít dostatečným množstvím vody a bez žvýkání.

Kdy začít pít

Užívání kyseliny listové ve fázi plánování a časného těhotenství pomáhá předcházet různým komplikacím při porodu.

WHO doporučuje užívat doplňky železa a vitamínu B9 pro všechny těhotné ženy. V závislosti na vlastnostech těla a přítomnosti určitých onemocnění gynekolog stanoví potřebné dávkování kyseliny listové. Podle studií bere vitamín B9 v prvním trimestru o 70 procent riziko malformací plodu v centrální nervové soustavě.

Jak dlouho užít lék

Mnoho těhotných žen se obává, kolik pít kyselinu listovou. Odborníci doporučují užívat kyselinu listovou bez selhání od okamžiku početí a až do 12 týdnů těhotenství. Na konci tohoto období můžete zastavit užívání vitaminu, pokud není nedostatek, a také za předpokladu, že budoucí matka ho nechce nadále užívat ve druhém a třetím trimestru.

Současně odborníci doporučují užívat kyselinu listovou ve stadiu plánování početí (1-3 měsíce před těhotenstvím), stejně jako při narození a po kojení..

Norma vitamínu B9 se liší ve fázi plánování a těhotenství.

Dávkování

Podle návodu k použití vypadá režim příjmu kyseliny listové takto:

 • při plánování těhotenství je doporučená denní dávka 400 mg léčiva;
 • denní příjem vitaminu B9 v prvním trimestru je 600-800 mcg;
 • od 13 týdnů do narození byste měli pít 800 mcg kyseliny listové;
 • při kojení je normou léku 400-600 mcg.

V některých případech může být dávka kyseliny listové zdvojnásobena. A to:

 • pokud nastávající matka má diabetes a epilepsii, dávka vitaminu B9 stoupne na 1 000 mcg (1 mg);
 • pokud má těhotná žena v anamnéze spontánní potraty s vývojovými vadami nebo děti s mentální retardací, narodily se neuropsychické poruchy, pak se v tomto případě denní dávka léku zvyšuje na 4 000 mcg (4 mg).

Ve všech ostatních případech zavolá odborník přesné dávkování.

Výhody vitaminu B9 pro dítě

Každé lidské tělo v normálním stavu střevní mikroflóry je schopné produkovat určité množství vitaminu B9. Tento objem však nedokáže pokrýt potřeby kyseliny listové, proto je důležité brát navíc vitamínové komplexy nebo produkty obsahující kyselinu listovou..

Během těhotenství se významně zvyšuje potřeba vitaminu B9. Tato látka se aktivně podílí na tvorbě placenty. Pokud kyselina listová nestačí, vede to k rozvoji placentární nedostatečnosti a může to také způsobit předčasné ukončení těhotenství..

Vitaminy B9 a B12 jsou nezbytné pro buněčné dělení, což je důležité zejména pro tkáně aktivně se dělící (při tvorbě a růstu embrya). Vitamin B9 je důležitý v hematopoéze, důležitý pro tvorbu nukleových kyselin (DNA a RNA), které se podílejí na přenosu dědičných vlastností.

Lid hraje velkou roli při tvorbě nervové trubice plodu. Nedostatek vitamínu B9 vede k rozvoji závažných defektů u plodu:

 • hydrocefalus;
 • anencefálie;
 • zpomalení fyzického a duševního vývoje;
 • vrozené vady;
 • mozková kýla;
 • mrtvé narození;
 • poruchy páteře;
 • předčasné ukončení těhotenství.

Proto je důležité užívat kyselinu listovou jak ve fázi plánování početí, tak během těhotenství, aby se zabránilo nepříjemným následkům.

Kontraindikace

V následujících případech byste se měli zdržet fólie.

 • individuální nesnášenlivost;
 • bronchiální astma;
 • nedostatek vitamínu B12;
 • onkologie v historii příbuzných;
 • chronická pyelonefritida;
 • zhoubná anémie.

Přebytek vitaminu B9 se projevuje následujícími příznaky:

 • hořkost a kovová chuť v ústech;
 • potíže s usínáním;
 • podrážděnost a těžká podrážděnost;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • nevolnost a zvracení;
 • žaludeční nevolnost;
 • nadýmání;
 • nedostatek vitaminu B12 a zinku v krevních testech;
 • selhání ledvin.

Pravděpodobnost předávkování kyselinou listovou během těhotenství je poměrně malá, protože se jedná o složku rozpustnou ve vodě a tělo ji absorbuje pouze v požadovaném objemu. Jeho přebytek je částečně ukládán játry, zbývající přebytek je vylučován ledvinami.

Obvykle je předávkování léku s jeho toxickým účinkem na tělo ženy a plodu možné v případě denního příjmu vitamínu B9 nad 15 mg (25–30 tablet), jakož i v případě závažných renálních jaterních poruch.

Důležité: V Norsku byla provedena vědecká studie, ve které vědci zjistili, že u žen se zvýšenou hladinou vitaminu B9 v krvi je 1,5krát vyšší pravděpodobnost, že budou mít děti s tendencí k astmatickým onemocněním. V tomto případě, přesné dávkování, při kterém je v těle nadbytek lidu, vědci nepojmenovali.

Po užití fólie se zpravidla nepozorují vedlejší účinky..

Užitečné informace o vitaminu B9

Níže si povíme o některých tajemstvích týkajících se kyseliny listové:

 • Odstraňování folikulů z těla během těhotenství je urychleno.
 • Silný čaj podporuje rychlé odstranění látek z těla.
 • Stejně jako u každého léku může nastat alergie na kyselinu listovou.
 • Nedostatek vitaminu B9 se přenáší z matky na plod nebo novorozence v důsledku nedostatečné kyseliny listové během těhotenství v těle nastávající matky nebo nedostatku vitaminu B9 v mateřském mléce.
 • Většina listů se nachází v syrové zelenině nebo v páře.
 • Potřeba užitečné složky se zvyšuje u některých léků: antacidů (Almagel), estrogenů, antikonvulziv (fenytoinum) a přípravků zinku.
 • Vitamin B9 se používá k „opravě“ a nahrazení přibližně 70 bilionů mateřských buněk díky jejich neustálé obnově..

Během těhotenství je dobré pít kyselinu listovou

Náklady na léky obsahující kyselinu listovou jsou nízké. Průměrná cena je od 30 do 150 rublů za balení. Také v lékárně najdete výrobky s vitaminem B9, jejichž cena přesahuje 600 rublů, například Folgar Acid Solgar. Cena takového léku je 642 rublů za 100 tablet a 1400 rublů za 250 tablet.

Recenze

Níže jsou uvedeny recenze žen o používání kyseliny listové během těhotenství.

Během těhotenství jsem nepil kyselinu listovou. Nechtěla se plnit léky, místo toho dostala vitamín B9 z potravin. Dítě se narodilo velké a zdravé..

Kyselina listová je nezbytnou látkou pro lidské zdraví. Vzal jsem folku ve fázi plánování, potom celé těhotenství a celé období kojení. Neměl jsem žádné vedlejší účinky.

Pokud chcete, aby se vaše dítě narodilo zdravé a mělo mírné těhotenství, vezměte si kyselinu listovou. Potřebné dávkování a trvání podávání vám předepíše váš odborník.

Kyselina listová (vitamin B9) během těhotenství: jak pít, aby se zabránilo malformacím plodu

Kyselina listová označuje ve vodě rozpustné vitamíny. Při nadbytku se ledvinami snadno vylučuje a nepoškozuje. Jeho nedostatek je však nežádoucí v dětství, během puberty a během těhotenství. Je obtížné naplnit denní požadavek pouze pomocí produktů obsahujících folie. Proto jsou navíc předepisovány vitamínové tablety.

Význam vitaminu

Již v roce 1931 byl zaznamenán účinek této látky na stav těhotných žen. Doktorka Lucy Willsová ošetřovala určitý druh anémie u nastávajících matek s kvasnicovými extrakty a játry. Kyselina listová však byla získána ze listů špenátu až v roce 1941. Později byl nalezen v hlávkovém salátu, zelí, avokádu a dalších rostlinných potravinách. Sloučenina je ve všech tkáních zvířat a rostlin, ale člověk ji nesyntetizuje sám.

Ve střevech jsou bakterie, které mohou produkovat vitamin B9, ale jejich přínos je zanedbatelný. Vysvětlení je jednoduché: mikroorganismy žijí v tlustém střevě a absorpce vitamínu se vyskytuje v horním tenkém střevě. Proto by se do těla mělo dostat dostatečné množství vitaminu denně s jídlem. Folacin však nevydrží teplo: při vaření zeleniny, masa se ztratí až 95% užitečné látky. Dokonce i dlouhodobé skladování vede ke snížení podílu folátů v rostlinách: po třech dnech zůstává v čerstvě nakrájeném salátu pouze 30% původního množství.

400 mcg denně je dávka kyseliny listové doporučená WHO během těhotenství. Vitamin je pro tělo důležitý z mnoha důvodů..

 • Krev. Podílí se na tvorbě mladých červených krvinek a hemoglobinu. S nedostatkem anémie s nedostatkem kyseliny listové.
 • Veverky. Aktivně se podílí na syntéze serotoninu, tyminu, adrenalinu a prostřednictvím nich na tvorbě mnoha proteinů, molekul DNA.
 • Nervový systém. Je nedílnou součástí řetězce metabolismu neurohormonů, zlepšuje přenos impulsů, ovlivňuje kognitivní sféru (myšlení, paměť, emoce). Zahrnuto v některých složkách nervové tkáně.
 • Imunita. Stimuluje a podporuje obranyschopnost těla, ovlivňuje kostní dřeň a podílí se na tvorbě bílých krvinek.

Role během těhotenství

Konkrétní účinek folátů na plodící děti se stal známým před více než 50 lety. Pokusy na zvířatech ukázaly, že nedostatek vitaminu B9 vede k vývoji závažných malformací u potomků. Další studie na lidech potvrdily, že přidání kyseliny listové do stravy těhotných žen významně snižuje frekvenci defektů nejen nervové trubice, ale také kardiovaskulárního a genitourinárního systému, jakož i prevenci tvrdého patra.

Látka se začala předepisovat pacientům, kteří dříve měli děti s malformacemi nervové trubice. Zvláštní pozornost byla věnována opakujícím se epizodám a potratům s podobnými anomáliemi. To umožnilo ženám účastnícím se experimentů porodit a porodit zdravé děti..

O nervové trubici

Neurální trubice je embryonální orgán, jehož tvorba končí do 28. dne života embrya. Následně se z toho vytvoří mozek, mícha a nervové procesy. Poruchy orgánu se vyskytují s frekvencí 1-10 případů na 1000 narození. Jejich výskyt je zřídka spojen s genetickými nebo chromozomálními abnormalitami a nejčastěji je výsledkem deficitu folátu nebo expozice virové infekci..

Důsledky abnormálního vývoje nervové trubice:

 • anencefálie - úplná nebo částečná absence mozkových hemisfér;
 • bifid páteř - rozštěp páteře.

Existují také možnosti pro neuzavření nervové trubice, když se v rozštěpu tvoří cystická kýlová kýla nebo dochází ke štěpení nejen v jedné části míchy.

O homocysteinu

Nedávné studie ukazují, že folát ovlivňuje nejen tvorbu nervového systému plodu. Mnoho porodnických patologií je spojeno se stavem hyperhomocysteinémie. Homocystein je aminokyselina, jejíž metabolismus probíhá za účasti kyseliny listové a jejích sloučenin. U těhotných žen je jeho koncentrace nižší než ve zbytku a je 3-5 μmol / l.

Zvýšení koncentrace homocysteinu vede k narušení mikrocirkulace, vzniku mikrotrombózy. V porodnické praxi jsou s hyperhomocysteinémií spojeny následující patologické stavy:

 • obvyklý potrat;
 • preeklampsie;
 • předčasné oddělení normálně umístěné placenty;
 • placentární nedostatečnost;
 • intrauterinní zpomalení růstu.

O nedostatku folátu

Nedostatek folátu je pozorován, pokud je nastávající matka diagnostikována:

 • onemocnění kardiovaskulárního systému;
 • anémie;
 • cirhóza, hepatitida;
 • atrofická gastritida, enteritida;
 • Crohnova nemoc;
 • malabsorpční syndrom;
 • deprese, zvýšená úzkost;
 • psoriáza;
 • akné
 • akutní infekce;
 • opojení.

A také při užívání antibiotik, kortikosteroidů a antikonvulziv.

Recepční schémata

Kyselina listová je k dispozici ve formě jednotlivých tablet nebo může být součástí kombinace vitamínových komplexů pro těhotné ženy. Řada vědců se však domnívá, že použití folátu spolu s dalšími vitamíny není vždy prospěšné: některé látky mohou absorpci inhibovat. Proto se v prvním trimestru doporučuje užívat kyselinu listovou jako samostatný lék a později jako součást komplexu vitamínů. Doporučené dávky se mohou lišit..

 • Zdravé ženy. Podle výrobců musí těhotné ženy pít od 0,5 mg do 2,5 mg látky denně. Lékaři však nejčastěji předepisují 1 mg denně.
 • Se složitou historií. Pokud žena již porodila děti s malformacemi nervové trubice, defekty obličeje (rozštěp rtu, rozštěp tvrdého patra) a obvyklá těhotenská ztráta, dávka se zvýší na 5 mg.

Kombinované léky

Kombinované léky se prodávají v lékárnách, které obsahují jiné látky důležité během těhotenství, a dávkování B9 se také liší:

 • "Folacin" - 5 mg;
 • "Folio" - 0,4 mg;
 • "Elevit" - 1 mg.

Předávkovat

Předávkování při užívání látky je prakticky nemožné. Je netoxický a přebytek je vylučován v rozpuštěné formě ledvinami. Dlouhodobé užívání velmi vysokých dávek však vede ke snížení koncentrace vitaminu B12, což způsobuje úplně jiný typ anémie. Pro takový nežádoucí účinek by však denní dávka měla být překročena 10-15krát. Navíc pravidelně, nejméně po dobu tří měsíců.

Proto je dávka folacinu doporučená lékařem bezpečná a nezbytná pro plod a matku. Navíc, pokud žena neměla v úmyslu otěhotnět, ale najednou došlo ke zpoždění a test ukázal dva proužky, můžete začít užívat folie a vitamín E okamžitě, dokonce před návštěvou lékaře.

Kyselina listová během těhotenství

Ženy, které plánují otěhotnět, by se měly na toto období pečlivě a vědomě připravit: vést zdravý životní styl, potěšit se a nemít být naštvaná maličkostmi. Kromě toho musíte začít brát speciální léky. Jedním z nich je kyselina listová pro těhotné ženy..

Pokud je během těhotenství indikován příjem kyseliny listové

Kyselina listová nebo vitamin B9 hraje důležitou roli při tvorbě nových krvinek. Nedostatek takové látky často vede k anémii a použití léku je důležité pro replikaci, růst buněk, antimikrobiální terapii. Při schůzce s gynekologem se ženy často při předepisování látky zajímají, proč pít kyselinu listovou během těhotenství? Podle odborníků každá těhotná žena potřebuje B9, protože je schopen zabránit některým defektům ve vývoji centrálního nervového systému dítěte.

Je vhodné začít s užíváním léku během plánování těhotenství, protože všechny procesy, které se týkají léku a které se vyskytují při tvorbě plodu, nastávají v krátkém čase - to znamená, když nastávající matka o dítěti ani neví. Je nutné, aby kyselina listová během těhotenství vstoupila do ženského těla v prvních týdnech, protože toto období je hlavní při tvorbě nervové trubice v embryu.

Co je užitečné pro kyselinu listovou u těhotných žen?

Vitamin B9 stimuluje tvorbu nukleových kyselin, které jsou základem všech buněk v těle. Lék je nezbytný pro všechny rychle se dělící tkáně u lidí. Kromě toho je prospěšnou vlastností látky to, že:

 • stimuluje tvorbu krve;
 • blokuje tvorbu rakovinných buněk;
 • obnovuje svaly během těhotenství;
 • podílí se na tvorbě placenty;
 • přispívá k normálnímu fungování trávicího traktu;
 • podílející se na metabolismu.

Jak pít kyselinu listovou během těhotenství

Doporučuje se používat vitamín B9 pro všechny nastávající matky, aby se zabránilo anémii (až 12 týdnů). Rozhodnutí, jak brát kyselinu listovou během těhotenství, schvaluje pouze gynekolog. V naší zemi je norma pro ženy, které očekávají dítě, stanovena na 1000 mcg - jedná se o jednu tabletu, ale pro některé matky lze podle výsledků testů stanovit vysoké dávky. To platí pro pacienty, jejichž vyšetření odhalilo vady ve vývoji plodu..

V pilulkách

Populární lék s nízkou cenou - kyselina listová pro nastávající matky uspokojuje všechny potřeby vitamínů. Lék může předepsat pouze lékař: na základě charakteristik průběhu těhotenství je nutné pít 1-3 tablety jednou nebo třikrát denně. Pro prevenci nemoci se užívá pouze jedna 1mg tobolka, dávka léku u žen s nedostatkem vitamínu je výrazně zvýšena - až na 5 mg.

Vitamin B9 se nachází téměř ve všech multivitaminech, které gynekolog předepisuje během těhotenství. Při přijímání takových komplexů není třeba samostatně používat kyselinu listovou, není-li k tomu žádná indikace. Jedním z nejoblíbenějších léků pro nastávající matky je Folio - tento komplex obsahuje vitamín B9 (400 mg) a jód (200 mg). Je nutné užít jednu tabletu denně. Multivitaminy s vitaminem B9:

 • Multitabs-Prenatal obsahuje 400 mg látky;
 • v Materně a Elevitu je 1 mg látky;
 • složení Pregnavitu poskytne látku 750 mcg;
 • Vitrum Prenatal obsahuje 800 mg vitamínu.

Výrobky kyseliny listové

Vegetariáni zpravidla nejsou s nedostatkem vitamínu B9 obeznámeni nachází se v zelených listech a zelenině. Jiní lidé s nedostatečným příjmem rostlinných potravin (zejména v zimě) by si měli vitaminový komplex určitě vzít. Důležitý prvek je obsažen v:

 • zelené listy špenátu, hlávkového salátu, cibule, chřestu, petrželky, zelí;
 • zelený hrášek;
 • avokádo;
 • sýr, kefír;
 • citrusy;
 • pečení z celozrnné mouky;
 • dýně;
 • kaviár;
 • ovoce: meruňky, meloun, broskve;
 • slunečnicová semínka;
 • Fazole
 • droždí
 • žloutek;
 • vlašské ořechy;
 • sušené mléko, tvaroh;
 • hovězí játra.

Kolik kyseliny listové by měly těhotné ženy pít

Pro normální fungování by měl dospělý pít 0,2 mg vitaminu B9, ale s dítětem se zvyšuje potřeba látky. Denní dávka kyseliny listové pro těhotné ženy je 1000 mcg - jedná se o jednu tabletu. Mnoho žen je takovými čísly zmateno, ale nebojte se. K přebytku látky dochází pouze tehdy, když člověk vypije 25 tablet najednou. V jiných případech je přebytek vitamínu D vylučován bez zvláštních následků..

Pro zdravotní problémy (diabetes mellitus, střevní onemocnění, epilepsie) a výrazný nedostatek látky u ženy může lékař předepsat silné léky, které obsahují vitamin B9: apo-list (cena 200 rublů) nebo folacin (cena 125 rublů). Jedna tableta takových přípravků obsahuje 5 mg folacinu, což se již považuje za terapeutickou dávku.

Norma kyseliny listové během těhotenství v 1 trimestru

První měsíce těhotenství jsou nejdůležitější období, protože na tom závisí další těhotenství, tvorba a vývoj plodu. V 1. trimestru byste se měli ujistit, že ženské tělo dostává potřebné množství všech minerálů a vitamínů. To se týká zejména kyseliny listové, která je v rané fázi schopna zabránit rozvoji poškození nervového systému dítěte. Pouze malá část látek může být absorbována produkty, takže je nutné brát léky s vitaminem B9.

Při přenášení dítěte může být denní dávka léčiva různá, v prvních 3 měsících je nutné užít 0,4 mg dvakrát denně. Látka je často součástí komplexů, ale je lepší ji vzít odděleně. Pijte tablety současně a nejlépe před jídlem. Měli byste je umýt čistou čistou vodou. Nedoporučuje se používat lék s kávou, čajem nebo balenými šťávami..

Jak dlouho před těhotenstvím

S drogou, která obsahuje užitečný prvek, jsou na první konzultaci představeny nastávající matky. Mnoho lékařů věří, že jako samostatný nástroj by mělo být přijato pouze první 3 měsíce, pak byste měli přejít na vitamínový komplex pro těhotné ženy. Přestože existují odborníci, kteří tvrdí, že ženské tělo potřebuje B9 celý život a během těhotenství byste jej neměli po 12 týdnech přestat užívat. V každém případě by dávku a dobu použití měl předepisovat pouze gynekolog.

Kyselina listová Vedlejší účinky

Pro člověka je vitamin B9 zcela netoxický, droga prakticky nedává vedlejší účinky. K předávkování lékem během těhotenství může dojít, pouze pokud je denní dávka překročena 100krát. Droga zřídka způsobuje alergii, která se může objevit v důsledku individuální nesnášenlivosti látky. Dlouhodobé užívání vysokých dávek může nepříznivě ovlivnit zdraví žen a dětí. Pokyny pro tento lék uvádějí, že při jeho velké koncentraci v těle se objevují následující vedlejší účinky:

 • krevní obsah kyanokobalaminu je snížen, což může vyvolat anémii těhotné ženy;
 • změna funkce ledvin;
 • hyper vzrušivost;
 • gastrointestinální rozrušení.

Cena kyseliny listové během těhotenství

Léky s obsahem vitamínu B9 se prodávají na přepážkách v jakékoli lékárně. Průměrná cena léku je od 30 do 80 rublů. Kyselinu listovou lze zakoupit levně ve velkých supermarketech, kde je lékárna, a navíc si vitamín lze zakoupit a objednat v internetové lékárně. Náklady na produkt navíc budou záviset na společnosti v zemi výroby a na způsobu uvolnění.

Video: kyselina listová během těhotenství

Recenze

Anna, 25 let kyselina listová během těhotenství je nejužitečnějším vitamínem. Pil jsem to po dobu 9 měsíců, aniž bych se přestal brát i v pozdějších fázích. Doktor mi předepsal jednu kapsli pro prevenci. Je dobré, že cena léku je nízká.

Katya, 27 let. Když jsem plánovala druhé těhotenství, začala jsem ji správně připravovat, a tak jsem začala používat vitamin B9 16 týdnů před početí. Viděl na tabletu 400 mcg. Dále, podle předpisu lékaře, při přepravě dítěte podle 2. Použití takového nástroje je pohodlné a velmi prospěšné, protože jeho cena je pouze 30 rublů.

Maria, 30 let. Moje první těhotenství bylo obtížné, hrozná toxikóza, ostré výkyvy nálad. Druhé jsem začal plánovat předem, asi šest měsíců v době početí. Gynekolog předepsal dávkování kyseliny listové a jodu. Všechno šlo dobře, takové příznaky jako u prvního dítěte, které jsem už nezažil.

Články O Neplodnosti