Hlavní Zdraví

Jak dlouho byste měli nosit obvaz

Narození dítěte je pro každou ženu velkým štěstím a radostí, ale období porodu dítěte vyžaduje hodně síly a zdraví. Těhotenství je plné vzhledu strie na kůži břicha a boků, problémů se zády. Aby se snížilo zatížení páteře a zabránilo bolesti zad, lékaři doporučují budoucím matkám nosit obvaz. Účinně podporuje svaly boků a břicha..

Model správné velikosti si můžete zakoupit v internetovém obchodě „Dcery a synové“..

Obvaz pro těhotné ženy: jak dlouho se nosí

Výrobci nabízejí mnoho možností pro podpůrná zařízení, modely mohou být vyráběny ve formě šortek, korzetu (zastaralá verze, kterou lékaři nedoporučují) a opasku. Hlavní věc, kterou by každá žena měla vědět, je, jak dlouho můžete nosit prenatální obvaz. Lékaři doporučují oblékání již od 20. týdne těhotenství. V této době bříško rychle roste, těžší je nosit, takže je zapotřebí podpora.

Nezapomeňte používat podpůrné produkty pro ženy, které čekají na dvojčata nebo trojčata. Kromě vícenásobného těhotenství je obvaz indikován také pro:

 • nízká poloha plodu;
 • Ohrožených potratů;
 • silné strie;
 • bolesti zad.

Modely ve formě kalhotek jsou vysoké spodní prádlo, které účinně podporuje žaludek. Ve vysoce kvalitních produktech je bederní oblast vyztužena korzetovými kostmi, které odstraňuje napětí ze zad..

Pás vypadá jednodušší, nosí se na horní straně prádla. Modely jsou vybaveny nastavením velikosti. Našim zákazníkům nabízíme vylepšené verze pásu s pletenou vložkou na břiše. Populární jsou univerzální výrobky, které lze nosit nejen před, ale i po porodu..

Důležité!

Obvaz můžete používat od 20. týdne těhotenství, doporučujeme nosit ne více než 5 hodin. Aby nedocházelo k mačkání a přetížení, je produkt odebírán každé 2-3 hodiny po dobu 20-30 minut. Neutahujte pás příliš těsně.

Vlastnosti podpůrných ponožek pro spodní prádlo

Pokud jste správně určili, jak dlouho může těhotenství nosit obvaz, je polovina problému vyřešena. Abyste mohli využívat vybraný model, musíte jej správně nosit. Upravte pohodlnou polohu spony. Za tímto účelem obvaz řádně nasaďte a upevněte. Je lepší to udělat, když si lehnete, a pak bez zvednutí zajistěte upevňovací prvky. Při připevňování produktu mějte na paměti, že nemůžete silně stisknout žaludek, ale také bezplatné nošení takových zařízení nedává smysl..

Podpůrné kalhotky nasazené na nahé tělo, pásek - na povlečení. Toto je nejlepší volba, která nedovoluje podráždění kůže a výskyt pocení. Aby nedošlo k nákupu falešného zboží, nakupujte ve specializovaných prodejnách nebo lékárnách.

zjištění

Doporučení pro nošení podpůrného zařízení vám poskytne lékař. Aby se žena cítila pohodlně, měli byste zvolit správnou velikost obvazu. K tomu použijte rozměrnou mřížku. Při výpočtu musíte brát v úvahu objem kyčlí. Pokud je pro vás obtížné porozumět rozměrové síti, kontaktujte naše konzultanty.

Důležité je, že model nemůžete nosit pořád, každé tři hodiny nechte žaludek odpočívat. V tuto chvíli zkuste lehnout nebo sedět na vhodném místě.

Jak nosit a nosit těhotenský obvaz

Prenatální obvaz pro těhotné ženy zmírňuje náklady spojené s těhotenstvím. Ale aby to přineslo pouze užitek, je důležité vědět, jak nosit a nosit obvaz pro těhotné ženy.

Cosmo doporučuje

Sterilní kosmetika: 5 důvodů pro koupi obličejové pumpy

Dole s nudnými odstíny! Nejjasnější šaty pro horkou sezónu - trend léta 2020

Speciální bandáž pro těhotné ženy poskytuje oporu pro břicho a snižuje zátěž páteře. Díky tomu se žena cítí mnohem lépe a může vést aktivní životní styl.

Prenatální obvaz pro těhotné ženy snižuje tlak na nohy a páteř, což pomáhá předcházet otokům a bolestem zad. Přispívá k fyziologickému vývoji plodu a umožňuje mu zaujmout správné postavení.

Chcete-li minimalizovat „vedlejší účinky“, které doprovázejí těhotenství stejným způsobem, musíte vědět, jak si vybrat, nosit a nosit mateřskou obvaz.

Jak si vybrat obvaz pro těhotné ženy: velikosti

Požadovaná velikost předporodní bandáže pro těhotné ženy závisí na druhu produktu a délce těhotenství.

 1. Bandážový pás je vybrán ve stejné velikosti, jakou jste měli před těhotenstvím.
 2. Je lepší vzít obvazové kalhotky o větší velikost - je to kvůli hustotě a nepružnosti materiálu, který je špatně napnutý. Jak plod roste, budete muset změnit obvaz na volnější.
 3. Vyberte si kombinovaný obvaz změřením obvodu pasu a přidáním okraje 4–5 centimetrů. Podrobnější informace naleznete v tabulce velikostí obvazů pro těhotné ženy.

Jak nosit těhotenský obvaz

Před nasazením obvazu si lehněte na záda a položte polštář pod hýždě, abyste mírně zvedli pánev. Poté produkt nasaďte a pevně jej upevněte. Otočte se po boku a pomalu vstaňte. Obvaz by měl být nošen na spodním prádle, aby nedošlo k odření a aby byla zajištěna nezbytná hygiena.

Pokud jste byli schopni správně umístit pás, měl by mírně jít do tříselné oblasti a uchopit oblast zadek za. Udržujte svůj tlak mírný. Pokud obvaz žaludek příliš stlačuje, musí být uvolněn. Ale příliš volný pás je také špatný. Abyste si byli naprosto jistí, že jste udělali vše správně, prostudujte si pokyny výrobce.

Prenatální obvaz pro těhotné ženy uvolňuje nadměrné napětí ve svalech břicha a stěnách močového měchýře, usnadňuje pohyb při chůzi a zabraňuje bolesti dolní části zad. Všechny výše uvedené skutečnosti často komplikují život těhotným ženám. Pokud však lékař ve vašem případě nepovažuje za nutné použít kompresní pás, je lepší postupovat podle jeho doporučení.

Jak nosit těhotenský obvaz

Aby produkt přinášel maximální výhody, musíte vědět, jak nosit prenatální obvaz pro těhotné ženy. Podpůrný pás by neměl poskytovat příliš velké stlačení, ale ujistěte se, že těsně přiléhá k tělu..

Před nošením obvazu pro těhotné ženy se poraďte se svým lékařem a ujistěte se, že nemáte kontraindikace. Například, pokud se plod aktivně pohybuje, nedoporučuje se používat pás. Jakékoli známky nepohodlí mohou být ukazatelem, že bandáž vůbec nepotřebujete, nebo že je nošena nesprávně..

Lékař může doporučit prenatální obvaz pro těhotné ženy, pokud máte následující indikace:

 • osteochondróza;
 • napětí a bolest v bederní oblasti;
 • flebeurysm;
 • vícenásobné těhotenství;
 • ne první těhotenství;
 • aktivní životní styl těhotné ženy;
 • slabé svaly pánevního dna nebo přední břišní stěny;
 • předchozí císařský řez nebo jiná břišní operace;
 • vzhled strie;
 • komplikované těhotenství, hrozba potratu a dalších patologií;
 • bolest nohou, nadměrný otok.

Obvaz můžete zpravidla nosit nepřetržitě ne déle než tři hodiny denně. Před opětovným nasazením opasku si musíte udělat přestávku alespoň půl hodiny.

U žen, které tráví dlouhou dobu v sedu nebo naopak hodně pohybují, pás výrazně usnadňuje život a zabraňuje rozvoji nemocí pohybového aparátu. Pokud máte předepsáno těhotenské obvazy, noste je každý den. Ale spát s ním není dovoleno.

"Musel jsem mít potrat": Vyacheslav Malafeevova žena přišla o dítě

Mateřská bandáž

V druhé polovině těhotenství nebo o něco dříve lékař obvykle doporučuje nastávající matce nosit obvaz.

Aby to bylo užitečné, pojďme na to, jak si ji vybrat a použít ji správně..

Bandáž v medicíně je speciální pás pro udržování přední břišní stěny a vnitřních orgánů v normální poloze. Používá se v pooperačním období, kýly, těhotenství a poporodní období. Obvaz pomáhá ženě cítit se lépe během těhotenství a zotavovat se rychleji po porodu.

Na co je obvaz?

Budoucí matka potřebuje obvaz nejen k zachování krásy a zdraví - pomáhá udržovat kvalitu života, na kterou je žena zvyklá. S každým měsícem těhotenství se zvyšuje zatížení páteře, zadních svalů a přední břišní stěny. To vede k časté bolesti zad, únavě. Správně zvolený obvaz poskytuje oporu pro břišní svaly, aniž by jej stlačoval, rozděluje zátěž na páteř a záda, čímž zmírňuje stav bolesti zad. Kromě toho chrání pokožku břicha a stehen před přetížením, zabraňuje vzniku strií a také snižuje zátěž vnitřních orgánů, včetně močového měchýře, čímž ženu chrání před neustálým nutkáním k močení.

Obvaz se doporučuje nosit od okamžiku těhotenství, kdy dochází k aktivnímu růstu plodu a podle toho i břicha. U většiny žen se to stane kolem 20. týdne, někdy později. U některých nastávajících matek, například čekajících dvojčat, se mohou náznaky nosit obvazy objevit před 20 týdny. Použití ortézy se doporučuje bez ohledu na velikost břicha - jakmile začne růst.

Nezapomeňte nosit obvaz doporučený za následujících podmínek:

 • bolesti zad, včetně dolní části zad, během těhotenství, zakřivení páteře, osteochondróza: obvaz zmírňuje stres z lumbosakrální páteře, který ulevuje ženě od každodenní bolesti během posledních měsíců těhotenství;
 • slabé svaly přední břišní stěny a pánevního dna, predispozice ke striím - proužky těhotných žen: obvaz zabrání nadměrnému roztažení kůže a svalů přední břišní stěny díky svému designu rovnoměrně rozdělujícím tlak na celý povrch břicha;
 • opakované těhotenství, během kterého je břišní stěna napínána rychleji a silněji - obvaz nedovolí přetížení kůže a svalů, sníží riziko slabosti pokusů při porodu;
 • nadměrné zvětšení dělohy, polyhydramnií, vícenásobné těhotenství, velké velikosti plodu - obvaz za všech těchto podmínek omezuje přetížení kůže, chrání páteř před přetížením;
 • hrozba ukončení těhotenství ve druhém a třetím trimestru, isthmicko-cervikální nedostatečnost - stav, ve kterém se děložní čípek otevírá dlouho před porodem: použití obvazu v tomto případě může významně snížit tlak současné části plodu a plodové vody na děložní hrdlo;
 • nízká poloha hlavy plodu až do 36 týdnů těhotenství - obvaz fixuje dítě výše a neumožňuje mu dopředu klesnout;
 • placenta previa nebo low placenta - úlohou obvazu je zabránit předčasnému porodu, snižuje tlak na děložní čípek již existující částí plodu a placentou;
 • jizva na děloze poté, co podstoupila císařský řez nebo odstranila děložní myomy - obvaz zabraňuje převisu břicha přes švu, snižuje tlak na oblast jizvy;
 • změna polohy plodu v děloze od pánevní k hlavě - obvaz fixuje plod ve správné podélné poloze;
 • bolest nohou, otok, křečové žíly - obvaz snižuje tlak rostoucí dělohy na velké žilní cévy probíhající podél páteře, čímž se snižuje žilní kongesce a otoky;
 • aktivní životní styl, když nastávající matka je ve vzpřímené poloze 3 hodiny denně nebo déle - obvaz pomáhá snáze snášet zátěž.

Kontraindikace

Někteří lékaři jsou si jistí, že nošení ortézy způsobuje, že břišní svaly jsou „líné“ a obtížnější se zotavit z porodu. Avšak obvaz obhajuje výrazně větší počet odborníků. Porodník-gynekolog předepisuje jeho použití s ​​přihlédnutím k věku matky, gestačnímu věku, poloze plodu a počtu předchozích narození. Proto je před rozhodnutím o koupi nutné se poradit s lékařem.

Použití obvazů lékař nedoporučuje ani neomezuje v následujících situacích:

 • nesprávná poloha plodu po dobu delší než 30 týdnů těhotenství. Bandáž fixuje polohu dítěte a při pánevní nebo laterální poloze bude pro dítě téměř nemožné se otočit, což znamená, že se zvyšuje riziko komplikací a chirurgického zákroku během porodu. K opravě nesprávných poloh jsou obvazy zrušeny a je předepsána speciální gymnastika, která stimuluje plod k zaujetí správné polohy. Jakmile je hlavová prezentace plodu ustavena, je ženě okamžitě předepsán obvaz pro trvalé nošení až do doby porodu;
 • chirurgický zásah do břicha během těhotenství: tření švu povede ke zpožděnému hojení a infekci rány;
 • nemoci gastrointestinálního traktu: například při zácpě a nadýmání může obvaz narušovat podporu obsahu střev, zvyšovat nepohodlí;
 • kožní a alergická onemocnění, jako jsou reakce na produkty vyrobené ze syntetických materiálů. Při ekzému, molech, zraněních obvaz poraní bolestivou oblast a zvýší nepříjemné pocity;
 • onemocnění ledvin doprovázené otokem.

Jaké jsou

Nejběžnější jsou tři typy obvazů: prenatální je určen k nošení těhotnými ženami, po porodu - v prvních týdnech po narození. Kombinovaný obvaz lze použít před a po porodu: stačí jej otočit na druhou stranu.

Obinadlo může být vyrobeno z bavlny, elastanu, mikrovlákna nebo jejich směsí.
Mezi obvazy jsou nejčastěji nalezeny následující modely:

Bandážové kalhotky s elastickou nosnou vložkou vpředu pod žaludkem. Tento obvaz připomíná vysoké kalhotky pro těhotné ženy se šitým elastickým pásem z břicha. Za mírného počasí jej můžete nosit na spodním prádle, což usnadňuje péči o obvaz.

Bandážový pás. Jedná se o velmi oblíbenou elastickou bandáž. Používá se před porodem i po nich. V prenatálním období široká část pásu zpevňuje záda, rozděluje zátěž a úzká část je upevněna pod žaludkem. Po porodu se pás převrátí opačně: široká část drží žaludek, úzká - záda. Tyto obvazy mají 3 klouby - jeden vpředu a dva na boku. Délka každého z nich se mění pomocí suchého zipu. Boční klouby jsou vyztuženy elastickým materiálem. Pokud se v procesu nošení ukáže, že obvaz začal vyvíjet větší tlak na žaludek, nebo naopak, byl napnutý, pak boční ventily umožňují upravit průměr bez rozepnutí obvazu. Tento model je výhodnější pro problémy se zády, zejména pokud není podpora nutná celý den..

Nosný pás je nasazen na spodní prádlo. Někteří výrobci mají perforovanou pásku: díky otvorům materiál „dýchá“ a není v bandáži tak horký. Některé modely řemenu mají elastickou část zakrývající žaludek, určené k lepší fixaci obvazu ve správné poloze.

Některé modely obvazových pásů lze použít jak během těhotenství, tak i po porodu. V prvním případě je produkt opotřebován tak, že široká část je vzadu, ve druhém - vpředu.

Poporodní obvazy. Tyto obvazy nejsou vhodné pro těhotné ženy. Nošení poporodní ortézy je volitelné. Lékaři doporučují použití po porodu k co nejrychlejšímu obnovení tónu břišních svalů a po císařském řezu k fixaci stehu a podpoře břišní stěny. Zmenšující se poporodní kalhotky obvykle vypadají jako široká stuha, stejná šířka. Jsou dostatečně dobří, aby se žaludek napnul. Část poporodní obvazy sestává z vysokých kalhotek se sponami na bocích nebo na obou stranách břicha, často se spodní sponou, jako je kombinéza, která vám umožňuje je v případě potřeby neodstraní, například při návštěvě toalety..

Pooperační obvazy jsou určeny speciálně pro ženy, které porodily císařským řezem. Připomínají velmi široký pás - od pasu a téměř po pubis (šířka 20-30 cm), se zipem po celé výšce. Tento obvaz je měkčí než obvykle po porodu a je navržen speciálně pro nošení po operaci. Upevňuje pooperační šití a podporuje svaly přední břišní stěny. Doporučuje se nosit při ležení.

Jak vybrat velikost?

Některé ženy věří, že obvaz silně stlačuje žaludek a poškozuje plod. To není pravda. Je naprosto bezpečné pro matku i dítě za předpokladu, že mají správnou velikost. Pokud obvaz sedí ženě, nikam netlačí, ale naopak způsobuje úlevu.

Při předepisování obvazu lékař obvykle pomáhá pacientovi zvolit správnou velikost. Pokud si sami vyberete velikost, požádejte o pomoc poradce v místě prodeje. Bandážový pás se volí následovně: musíte měřit obvod boků pod žaludkem centimetrovou páskou - toto číslo bude velikost obvazu. Takže s obvodem kyčle 85–95? Cm bude velikost obvazu 90 nebo 1; s kruhem 95–105, respektive 100, nebo 2., více než 105–115? cm - 110, nebo 3.. Někteří výrobci doporučují volit obvaz založený na obvodu obou boků a pasu: počet velikostí v řadě v tomto případě může dosáhnout šesti. Velikost obvazových pásů je někdy označena latinskými písmeny nebo obvyklým počtem velikostí oblečení: v tomto případě velikost obvazu odpovídá velikosti oblečení před těhotenstvím: S (42–44), M (46–48), L (50–52), XL (52–52) 54), XXL (56 a výše). Chcete-li zjistit velikost punčocháče, je třeba přidat k velikosti „pre-těhotné“ prádlo ještě jednu velikost.

Je vhodné zakoupit spodní prádlo tam, kde je možnost jeho upevnění. Nejlepší je vyzkoušet několik možností a přejít na tu, ve které se cítíte nejpohodlněji..

Mateřské obvazy se prodávají v lékárnách a obchodech, kde si můžete koupit i oblečení pro těhotné ženy.

Jak nosit obvaz

Lékař musí ukázat, jak správně obvaz nasadit, protože ilustrace na obalech nejsou vždy správné. Spodní prádlo je často na modelu příliš vysoké: v tomto případě to může vytlačit plod.

Je třeba si nasadit obvaz ležící na zádech, mírně zvednout boky: v této poloze plod netlačí na přední břišní stěnu, protože je vyšší. Když žena stojí, děloha spadá do své vlastní váhy a po jejím ustálení v této poloze jen prohloubíme problémy, proti nimž je obvaz povolán k boji. Pro odstranění obvazu je také výhodnější ležet. Je docela obtížné dodržovat pravidlo „odstranit a nasadit“ mimo dům. V případě, že není kam lehnout, opřít se, lehce zvednout žaludek rukou a držet ho, pak tuto polohu okamžitě fixovat obvazem. Je lepší nosit výztuhu na spodním prádle: to vám umožní cítit se pohodlněji a prodloužit životnost výztuhy.

Správně nošený obvaz by neměl vyvíjet nadměrný tlak. Obvazový pás se nosí šikmo: měl by procházet dolní částí zad, horní částí hýždí a poté - pod žaludkem, spočívajícím na bocích a vpředu - zachytit ochlupení. Pokud si obvaz nasadíte správně, pak si ho po chvíli prostě nevšimnete, cítíte to na sebe. Ležení upevňuje přední ventil obvazového pásu. Nastavitelné napětí obvazu při stání, boční chlopně. V budoucnu nemusí být boční ventily rozepínány a upevňovány denně - je třeba pouze přizpůsobovat stupeň napětí obvazu s růstem břicha.

Skutečnost, že obvaz je nošen nesprávně, vám řekne pocit nepohodlí. Často však během prvních 2-3 dnů bude nutné si zvyknout na nové pocity, teprve poté bude pohodlnější pobyt v obvazu.

Se všemi výhodami těhotné obvazy v ní nemůžete zůstat 24 hodin. Každé 3-4 hodiny byste měli mít přestávku 40 minut. Obvaz je odstraněn bez problémů, když nastávající matka jde v noci spát nebo spočívá v odpoledních hodinách.

Pokud je obvaz předepsán lékařem ze zdravotních důvodů, musíte jej nosit až do samého narození, zejména pokud trávíte hodně času na nohou. Pokud ji použijete pouze ke zlepšení celkové pohody, nemusíte ji neustále nosit.

Za účelem přípravy svalů dělohy a břicha na porod musí být nošení prenatálního a postnatálního obvazu kombinováno se speciálními fyzickými cvičeními. To, zda nosit obvaz během fitness třídy, záleží na stavu ženy. Pokud jste zvyklí vést aktivní životní styl, máte silné břišní svaly a zdravý záda, nemusíte obvaz vůbec potřebovat. U ostatních žen vám obvaz během tréninku umožní cítit sebedůvěru a eliminovat možné negativní důsledky: protože svaly budou fungovat aktivně, bolest zad se může objevit bez obvazu.

Jak si vybrat mateřskou bandáž?

Článek připravila Orlova Elena Nikolaevna, anesteziologicko-resuscitátorka,
nejvyšší kategorie. Speciálně pro web medprostor.by

Obsah:

Mnoho těhotných žen čelí otázce: „Jaké obvazy nosit během těhotenství?“ Tento produkt, vyrobený z elastické tkaniny a šitý podle speciálního vzoru, pomůže ženě cítit se pohodlněji a nezažívat bolesti zad nebo těžkosti v dolním břiše. Z jakého týdne těhotenství nosit obvaz? Obvykle se doporučuje nosit od 20 do 24 týdnů, ale v případě potřeby může lékař předepsat, aby se nosila dříve..

Na co je obvaz během těhotenství??

O tom, zda je možné nosit obvaz během těhotenství, přemýšlí každá nastávající matka. Ne každá žena by měla nosit prenatální obvaz.

Indikace pro nošení jsou následující:

žena vede aktivní životní styl, často je ve stoje a pracuje po mnoho hodin (více než 3) denně;

přítomnost časté bolesti v zádech nebo bederní páteři;

slabé břišní svaly;

vysoká hmotnost plodu;

riziko strie;

některé porodnické patologie: hrozba přerušení těhotenství, značně zvětšená děloha atd.;

křečové žíly a bolesti nohou.

Jak nosit obvaz před porodem a kdy ho začít oblékat, řekne doktor, který pozoruje těhotenství.

Prakticky neexistují kontraindikace pro nošení poporodní bandáže. Hlavní věc je, že nezpůsobuje nepohodlí nastávající matce a dítěti. Volba tohoto produktu by měla být přijata odpovědně, protože nekvalitní textilie nebo šití mohou způsobit podráždění, alergické reakce nebo poškodit kožní prvky..

Druhy obvazů

V internetových obchodech a lékárnách po mnoho let existuje široké spektrum obvazů pro těhotné ženy. Aby nedošlo k chybě při výběru, měli byste se poradit s lékařem nebo zkušeným konzultantem a on vám řekne, jaký model potřebujete.

Existuje několik typů poporodní bandáže:

 • Bandážový pás. Toto zařízení podporující břicho se nenosí na těle, ale na spodním prádle. Fixace se provádí pomocí suchého zipu (šněrování je nepříjemné a je již považováno za zastaralou možnost). Mnoho modelů není vybaveno jedním upevňovacím ventilem, ale třemi. Pomáhají upravit velikost produktu. V břiše je ortopedický výrobek vybaven dvěma elastickými vložkami - v břiše a na zádech.
 • Kalhotky-bandáž. Na obvazovém pásu je elastická vložka. Používá se jako spodní prádlo, a proto vyžaduje časté praní. Proto byste měli koupit 2-3 výrobky.
 • Univerzální obvaz pro těhotné ženy a ženy při porodu. Je vyroben ve formě řemenu a lze jej použít před i po dodání.

Jak nosit obvaz před dodáním, záleží na vybraném modelu. Všimněte si, že nyní jsou pro výrobu těchto obvazů používány moderní materiály, které poskytují neomezený přístup kyslíku do kůže.

Jak si vybrat obvaz pro těhotné ženy?

Při výběru prenatálního obvazu byste měli věnovat pozornost následujícím parametrům:

 • Pohled. Funkčnější možností je obvazový pás a při správné volbě se nosí pohodlně. Pokud žena potřebuje nenápadnější variantu, můžete si kromě popruhu koupit také obvazové kalhoty. Nejsou vidět ani pod oblečením z tenkých tkanin a snadno se oblékají..
 • Velikost. Pochopte, jak určit velikost obvazu pro těhotné ženy, můžete se řídit jednoduchými pravidly. Před těhotenstvím by měla být vybrána podle vaší velikosti. Chcete-li to provést, přidejte ještě jednu do své velikosti. Například před těhotenstvím jste nosili velikost M a pás by měl mít velikost L. Při nákupu nezapomeňte vyzkoušet produkt a neváhejte využít služeb zkušeného konzultanta.
 • Oblečení. Nejlepší textilie: bavlna s elastickými vlákny vyrobenými z polyesteru nebo lycry a mikrovlákna. Prochází vzduchem dobře, jsou hygroskopické a měkké na dotek. Výrobky z nich vyrobené jsou pro tělo pohodlné a příjemné.. Je lepší odmítnout koupit obvazy vyrobené ze syntetických materiálů, protože mohou přispívat k vyrážce, podráždění nebo otěru plen.
 • Stehy. Na obvazech by neměly být silné hrubé švy. Musí být pružné.. Pokud tyto požadavky nejsou splněny, může produkt otřít pokožku a způsobit nepohodlí..
 • Hardware. Je lepší, když je spona vybraného modelu víceúrovňová. S jeho pomocí můžete upravit velikost produktu. Spojovací prvek by měl být dobře upevněný a spolehlivý. Nejlepší možnosti jsou suchý zip, háčky nebo zipy. Šněrování je nepříjemné a hodně problémů.

Dokážete pochopit, jak zvolit u těhotných žen tu správnou kapelu u lékaře nebo zkušeného konzultanta. Nebojte se žádat odborníky o podobnou žádost. V případě potřeby vyberou potřebný model a ukáží, jak produkt správně nosit..

Bandáž pro těhotné ženy by měla být pohodlná, praktická a správně podepřít zadní a přední břišní stěnu. Tento produkt pomůže ženě cítit se pohodlněji a eliminovat stres na zádech, bedrech a dolním břiše..

Kdy začít s obvazem během těhotenství?

Zdravím všechny, kdo se starají o své zdraví a zdraví a své blízké!

Navzdory skutečnosti, že těhotenství je nejšťastnějším obdobím v životě ženy, je tentokrát doprovázeno spoustou nepříjemností. V posledních desetiletích se nesení dítěte stalo mnohem snazší, protože v obchodech pro ty, kteří jsou „v pozici“, existuje mnoho různých pomocných doplňků a jedním z nejužitečnějších z nich je obvaz.

Přípravek předepisuje ošetřující lékař, pokud je třeba podporovat žaludek, který roste každý den, aby se snížil tlak na páteř. Přípravek se používá pouze za přítomnosti lékařských indikací. A pouze lékař určí, kdy začít s obvazem během těhotenství.

Jelikož mezi lékaři stále neexistuje shoda o výhodách a nezbytnosti použití antikoncepčního korzetu, stojí za to samostatně studovat informace o typech, účelu obvazu, o tom, jak je nosit, a co je nejdůležitější, o bezpečných termínech jeho použití..

Nošení během těhotenství: výhody a indikace

Obvaz odkazuje na ortopedická zařízení a rozsah jeho indikací je poměrně široký. Lékaři to předepisují, aby udržovali svaly zad, kloubů a vnitřních orgánů, snižovali tlak na dolní končetiny, předcházeli potratům a usnadňovali život ženy při výkonu práce nebo domácí práce.

Abyste pochopili, proč během těhotenství potřebujete obvaz, prostudujte si seznam indikací pro jeho použití.

Tyto zahrnují:

 • osteochondróza;
 • těhotenství dvojčat;
 • špatně vyvinuté břišní svaly;
 • flebeurysm;
 • nesoucí velmi velký plod;
 • polyhydramnios;
 • ovoce je velmi nízké;
 • patologie děložního čípku;
 • nesrovnalost mezi kostmi stydkého kloubu - pánevní obvaz se syfyzitidou umožňuje zastavit zánět a zmírnit bolest.

Pokud byly dříve provedeny operace v pobřišnici, je v takových případech nutné nosit obvaz pro spolehlivé upevnění břicha s rostoucím dítětem uvnitř. Fórum žen o šťastném těhotenství pomůže dívkám, které jsou v „zajímavém postavení“, dozvědět se více o používání korzetu z osobní zkušenosti těch, kdo jej nosily.

Recenze mnoha z nich pomohou odpovědět na otázku, zda je třeba obvaz s pasivním životním stylem. Korzet je tedy ve většině případů předepisován pacientům s výše uvedenými patologiemi nebo těm, kteří tráví hodně času na nohou.

Pravidla používání korzetu pro těhotné ženy: od jakého období do začátku a do jaké doby se nosí?

O tom, kdy začít s obvazem, jak již bylo uvedeno, rozhoduje těhotná lékařka na základě individuálních charakteristik každého pacienta.

Ženy, které plánují používat podpůrný pás, musí vědět, jak dlouho si mohou ortopedický výrobek koupit. Většinou těhotné ženy poprvé oblékly obvaz ve 23 týdnech. Období bezpečného nošení je doba začínající od 4. měsíce daného období.

Chcete-li pochopit, zda to pomáhá zmírnit těhotenství, budete muset zvážit rysy vývoje plodu, počínaje druhým trimestrem. Během tohoto období začíná aktivní růst dělohy v důsledku zvětšení plodu. Tlak na páteř, beder a nohy se výrazně zvyšuje.

Obvaz pomáhá zmírnit stav ženy a učinit její život co nejpohodlnějším. Od 38 týdnů se těhotné tělo postupně připravuje na porod. V této době by mělo být nošení korzetu minimalizováno, aby nedošlo k poškození dítěte.

Tato informace je užitečná pro ty, kteří chtějí zjistit, zda je škodlivé používat podpůrný pás v pozdějších stádiích a proč lékař může doporučit obvaz během těhotenství krátce před porodem. V tomto případě bude z korzetu těžit více než poškození s dlouhými procházkami nebo při provádění domácích úkolů.

Pokyny pro používání korzetu pro těhotné ženy: jak se nosí a kolik se nosí?

Z bezpečnostních důvodů musí těhotná žena prostudovat pravidla fungování přípravku a zjistit, kolik je třeba nosit, aby nedošlo k poškození plodu..

Pokyny k používání opěrného pásu jsou následující:

 • před nasazením korzetu musíte ležet na zádech;
 • nosit pouze při fyzické práci nebo při dlouhých procházkách;
 • trvání nepřetržitého nošení je 3-4 hodiny, po kterém musíte tělu odpočinout po dobu 30-60 minut.

Ti, kteří mají zájem o nošení opasku v noci, by si měli pamatovat, že musí být odstraněn pro noční odpočinek. Účelem korzetu je podpora břicha při chůzi a při fyzické námaze.

Samozřejmě můžete sedět v obvazu, ale jen na krátkou dobu, například s krátkým výletem v dopravě nebo odpočinku při chůzi na lavičce..

Ideální obvaz pro ženu „na pozici“: typy produktů a kritéria výběru

Hlavní chybou, kterou mnoho budoucích matek při nákupu korzetu udělá, je hodnocení vzhledu.

V případě potřeby vám ošetřující lékař řekne, jaké obvazy je třeba nosit, vzhledem k těmto odrůdám:

 • kalhotky - nosí se jako spodní prádlo, vybavené elastickým pásem, ale vyžadují každodenní čištění;
 • opasek - používá se na spodní prádlo, fixovaný suchým zipem. Pokud je velikost zvolena nesprávně, může sklouznout;
 • kombinovaný obvaz - vhodný pro použití v těhotenství a po porodu. Při přenášení dítěte podpírá tvrdá strana produktu záda a po porodu - žaludek. Jedním z nejlepších modelů dnes je obvaz FEST pro těhotné ženy..

Při výběru produktu musíte poslouchat radu gynekologa, který přesně ví, jak vybrat správný pás na základě velikosti obvodu břicha a objemu boků. Na balení každého produktu jsou velikosti, na které se musíte zaměřit.

Nejlepší materiály pro obvaz jsou:

Poporodní bandáž: indikace a hlavní funkce

Obvaz po porodu je předepsán, aby bezpečně snížil dělohu, rychle obnovil svalový tonus, zlepšil vzhled kůže a v případě císařského řezu vytvořil čistý šev. Používejte je nejdéle 4-5 týdnů od okamžiku narození.

Hlavním úkolem univerzálního obvazu „FEST“ je rychle a pohodlně obnovit ženské tělo. Lze jej nosit v období porodu dítěte, počínaje 24 týdny a také po porodu.

zjištění

Článek se pokusil přístupným způsobem vysvětlit, co dělat, když během těhotenství je obtížné chodit, bolesti páteře, dolní části zad nebo nohou. Konzultace s ošetřujícím lékařem, správně zvolený typ a velikost korzetu se stane klíčem k pohodě u ženy a dítěte v děloze.

Sdílejte užitečné informace v sociálních sítích. sítí, nechte článek číst co nejvíce uživatelů internetu. Postarejte se o své zdraví, zejména v tomto obtížném, ale zajímavém období nového života. Uvidíme se brzy v dalších článcích!

S pozdravem Katherine Grimová, matka nádherné dcery!

14 otázek obvazů pro těhotné

Sdílet s přáteli:

Těhotenství není jen časem radostného očekávání, ale také vážným testem pro ženu. Tak úžasné pocity, jako když očekávají dítě, matky nezažijí žádné jiné podmínky. V tuto chvíli však zvyšuje odpovědnost nejen za sebe a své zdraví, ale také za dítě. Břicho, které roste s plodem, se může nakonec stát těžkým břemenem, zvyšuje se zatížení páteře a bolí nohy. V takových situacích se často používá speciální zařízení zvané obvaz pro těhotné ženy. Co je obvaz pro těhotné ženy a kdy je to možné a kdy to není možné nosit? Pokusíme se o tom v tomto článku vyprávět co nejúplněji..

Co je to mateřská obvaz?

Mateřská obvaz vypadá jako speciální elastický lékařský pásek nebo kalhotky. Jeho hlavní funkcí je poskytovat podporu břichu během těhotenství. Jak vypadá obvaz pro těhotné ženy, každý se rozhodne sám za sebe, je však třeba mít na paměti, že pás je mnohem praktičtější než kalhotky. Během těhotenství musí matka chodit častěji na záchod, takže obvazové kalhotky je třeba často odstranit a obléknout. Vyžaduje také časté, téměř každodenní praní. Ti, kteří během těhotenství nosili obvaz, již viděli, že se jedná o pás, který je nejvhodnější jako podpora a opora pro zaoblené břicho, protože to neomezuje pohyby, a jakmile je jednou fixujete, můžete obvazový pás nosit po dlouhou dobu, ne vzlétání.

Musejí všechny těhotné ženy nosit obvaz?

Bandáž je zpravidla doporučována lékařem, který „vede“ těhotnou ženu. Poradí o správné velikosti tohoto zařízení a zodpovídá otázky týkající se nošení. Přestože ani mezi lékaři neexistuje shoda v tom, zda je možné, aby těhotné ženy nosily obvaz - některé to doporučují téměř každé budoucí ženě při porodu, zatímco jiné kategoricky nepřijímají. Ale pokud vás bolí záda nebo jste dlouho na nohou - má smysl kontaktovat svého lékaře s dotazem na možnost použití obvazu.

Musím během těhotenství nosit obvaz??

Ne všechny nastávající matky by si rozhodně neměly vzít obvaz. Jak je uvedeno výše, dokonce i lékaři pochybují o tom, zda je nutné během těhotenství nosit obvaz. Proto, pokud se neobtěžujete bolestmi zad, otázkou je: musíte dokonce během těhotenství dát obvaz.

I když je třeba poznamenat, že toto zařízení kromě léčebného hraje také kosmetickou roli - pomáhá snižovat počet strie, které jsou neoddělitelnými společníky těhotenství. O tom, zda nosit obvaz během těhotenství, aby se zabránilo strie - každá žena se rozhodne pro sebe. Mnozí se samozřejmě chtějí starat o porod stejně atraktivní jako dříve.

Pokud neexistují kontraindikace týkající se umístění plodu, nezaznamenáte žádné nepříjemnosti a povolíte finanční prostředky, možná se nebudete ptát, zda stojí za to nosit obvaz během těhotenství, ale neváhejte jej koupit a použít..

Na co je těhotenský obvaz??

Již bylo naznačeno, že obvaz snižuje zátěž na zádech, pomáhá snižovat bolest zad a také snižuje počet strie. Ale to není všechno, proč potřebujete mateřskou bandáž.

Je předepsáno ze zdravotních důvodů:

 • slabé břišní svaly, zejména ve druhém a následném těhotenství;
 • bolest nohy
 • velké ovoce;
 • hrozba pozdního potratu;
 • vícenásobné těhotenství;
 • porušení lumbálního nervu;
 • těhotenství po nedávné operaci pobřišnice (méně než 1,5 roku);
 • riziko předčasného prolapsu plodu a dalších porodnických patologií;
 • děložní patologie - nedostatečný vývoj děložního hrdla, zvýšení, polyhydramnios;
 • patologie páteře - skolióza, osteochondróza.

Aktivní ženy se také nemusí ptát, proč během těhotenství potřebují obvaz - protože tráví hodně času na nohou a těhotenství neznamená vždy změnu v zavedeném rytmu života. Obvaz současně podpoří již zaoblené břicho, sníží zátěž a tím sníží únavu po náročném dni. To platí nejen pro pracující ženy, ale také pro nadšence cestování - každý, kdo nesnižuje svou aktivitu ani během tohoto vzrušujícího období očekávání dítěte..

Anténní obvaz - kdy začít nosit?

V prvním trimestru těhotenství nevzniká otázka nošení obvazu - protože bříško je stále malé a nezatěžuje. Lékař dává doporučení, kdy začít s obvazem během těhotenství. Zpravidla je vhodné začít používat toto zařízení ve 25. týdnu těhotenství, a pokud dítě není osamělé, pak dříve. Obecně platí, že pokud existuje touha získat prenatální obvaz, kdy začít nosit - každý se rozhoduje individuálně a zaměřuje se na své vlastní pocity. Pokud máte bolesti zad, nepohodlí při chůzi, můžete už myslet na obvaz. Samozřejmě se můžete samostatně rozhodnout, kdy obvaz nosit během těhotenství, ale je nejlepší se poradit s odborníkem, který nejen zodpoví otázku, kdy má obvaz nosit během těhotenství, ale také poradí, jaký typ bude vyhovovat individuálním charakteristikám budoucí matky.

Obvazy pro těhotné ženy - jak si vybrat?

Pokud kupujete obvaz poprvé, pak Je třeba dodržovat několik jednoduchých pravidel:

 1. Nejprve byste se měli poradit se svým lékařem. Existují však ženy, které nechtějí být rušivé, a zeptejte se lékaře na mnoho otázek, zejména o tom, jak si vybrat obvaz během těhotenství a které tuto volbu provádějí samostatně..
 2. Rozhodněte se o typu obvazu - bude to pásek nebo kalhotky. Můžete si také vybrat jak přímo předporodní bandáž, tak univerzální.
 3. Před výběrem prenatálního obvazu byste měli věnovat pozornost materiálu, ze kterého je vyroben. Je lepší upřednostňovat přirozené dýchací tkáně, které nezpůsobí alergie a podráždění. Nejčastěji se jedná o bavlnu. Také obvaz by měl být natažený, aby pevně držel žaludek..
 4. Věnujte pozornost výrobci. Domácí obvazy dnes nejsou v žádném případě horší než ty zahraniční, a dokonce vyhrávají díky nižším nákladům.
 5. Pokud si vyberete kalhotky s bandáží, pak by jejich velikost měla výrazně převyšovat velikost spodního prádla, které se nosí před těhotenstvím. Pokud dáváte přednost obvazovému pásu - měli byste brát v úvahu velikost boků a břicha získanou během měření při stání. Před výběrem obvazu pro těhotnou ženu byste měli vzít v úvahu jeho schopnost zvětšit se (například obvazový pás může být suchý zip), protože bříško stále roste.
 6. Nákup musí být proveden ve specializovaných prodejnách, kde můžete být konzultováni o tom, jak vybrat správný obvaz pro těhotné ženy a nosit ho. Tam si můžete nejen prohlédnout, ale také zkusit, co nebudete dělat v lékárně. Zároveň je lepší vzít s sebou asistenta, aby přispěl k vybavení. Vzhledem k tomu, že obvaz by neměl při nošení způsobovat rozpaky a nepohodlí - je lepší to okamžitě vyzkoušet před nákupem.
 7. Bandáž musí být vybrána na základě svých finančních možností.

Jak zjistit velikost obvazu pro těhotné ženy?

Záleží na tom, jaký druh dáváte přednost. Bandážový pás odpovídá velikosti, kterou jste měli před těhotenstvím - (S (42-44), M (46-48), L (50-52), XL (52-54), XXL (od 56))). Ještě lepší je, než si koupíte prenatální obinadlo, jak si vybrat velikost - změřte boky a žaludek. Bandážové kalhotky by měly být vybrány alespoň o jednu velikost větší než prádlo, které bylo nošeno před dodáním.

Jak nosit těhotenský obvaz?

Jak nosit obvaz pro těhotné ženy, je také určen jeho typ:

 • Bandážový pás lze nosit jak v poloze na břiše, tak ve stoje, což je velmi výhodné pro aktivní ženy. Pokud se obléká poprvé - je lepší to udělat v poloze na zádech. Bandáž vpředu by měla projít pod žaludkem a zachytit ochlupení kosti za - na hýždích, s důrazem na boky;
 • bandážové kalhotky se nosí pouze v poloze na zádech se zvednutými boky - to může být usnadněno polštářem pod sedák umístěným pod zády.
 • univerzální obvaz se nosí hlavně ve stoje. Pokud jste si vybrali univerzální obvaz pro těhotné ženy, lékař nebo poradce obchodu, u kterého jste provedli nákup, vám poradí, jak ho nosit. Tento proces je také jasně demonstrován na pokynech přiložených k nákupům. Takový obvaz by měl být umístěn široký pod žaludek, aby poskytoval maximální oporu a pohodlí. Po těhotenství se naopak nosí.

Pořadí, jak nosit obvaz pro těhotné ženy ležící, je následující:

 1. Lehněte si na záda s polštářem pod hýždě.
 2. Lehce si lehněte, dejte dítěti čas, aby se posunul nahoru, což sníží tlak na močový měchýř a uvolní břišní svaly.
 3. Upevněte obvaz. Hlavní věc zde není přehánět to, aby nedošlo k mačkání plodu. Nemělo by se však ani slabě upevňovat - neočekává se žádný účinek.
 4. Opatrně se převalte na bok a pomalu stoupejte.

Doporučujeme také odstranit obvaz při ležení, aby břicho nespadlo ostře.

Jak nosit těhotenský obvaz?

Existují určitá pravidla pro nošení obvazu pro těhotné ženy, díky čemuž je používání tohoto zařízení co nejpohodlnější:

 1. Správně zvolený obvaz nevyčnívá zpod oblečení, nevytváří pocit nepohodlí. Žádný tlak na břicho.
 2. Také, obvaz během těhotenství by měl být založen na vašich vlastních pocitech - pokud je dítě úzkostné nebo je cítit nedostatek kyslíku, je okamžitě odstraněn. Po půlhodinové přestávce si můžete dát obvaz.
 3. Abyste pochopili, jak nosit univerzální obvaz pro těhotné ženy, musíte si přečíst pokyny. Má úzké a široké okraje. V prenatálním období je široká část umístěna na zádech a úzká část podporuje žaludek.
 4. Chcete-li zjistit, jak nosit mateřskou bandáž a pravidla péče o ni, měli byste se seznámit s pokyny, které jsou přiloženy k takovému nákupu.
 5. Nepřetržité nošení prenatálního obvazu se nedoporučuje, protože může narušovat krevní oběh v pánevních orgánech.
 6. Nenoste obvaz příliš vysoko - způsobuje nepohodlí a ztuhlost.

Kolik můžete nosit obvaz mateřství?

Správně nošený obvaz je tak pohodlnou věcí, že ho chcete nosit celý den, ale nemůžete to udělat, protože to negativně ovlivňuje krevní oběh. Musí se nosit denně, ale občas. Každá žena se může rozhodnout, kolik obvazu nosit, na základě svých vlastních pocitů - pokud se dítě začne bát, obvaz by měl být odstraněn. Také, kolik hodin můžete nosit obvaz pro těhotné ženy, můžete doporučit lékaře. Obvykle je doba 3-4 hodiny. Poté musíte přestat 30 minut. Na doporučení lékaře se obvaz nosí od čtvrtého měsíce těhotenství každý den - až do samého začátku porodu.

Mohu sedět v předporodní bandáži?

Názory na to, zda je možné sedět v prenatálním obvazu, jsou naopak. Někteří to kategoricky zakazují, zatímco jiní říkají, že je to možné. Člověk by si však měl pamatovat, jak sedět v obvazu pro těhotné ženy - záda by měla být rovná. Pokud máte nepohodlí - je lepší odstranit obvaz a sedět bez něj.

Obecně platí, že odpověď na otázku: je možné nosit prenatální obvaz při sezení, zní to takto: je možné, pokud si potřebujete sednout na krátkou dobu.

Mohou těhotné ženy spát v obvazu?

Obvaz v noci nebo během denního spánku se doporučuje odstranit. Koneckonců, jeho hlavním úkolem je snížit zatížení na zádech a přitom zůstat ve vzpřímené poloze.

Jak odstranit obvaz pro těhotné ženy?

Je třeba poznamenat, že k tomu, aby se zabránilo náhlému břišnímu prolapsu, by se to mělo udělat při ležení..

Jak prát obvaz pro těhotné ženy?

Péče o obvaz spočívá v jeho praní při stanovené teplotě. Jak prát obvaz naleznete v přiložených pokynech. Je lepší to udělat poprvé před nošením - ihned po zakoupení. Jednoznačná odpověď na otázku: „Je možné prát obvaz pro těhotné ženy?“ - nutné! Koneckonců to zabrání šíření nebezpečných bakterií a zachová zdraví matky i dítěte.

Doufáme, že vám naše tipy pomohou nejen vybrat nejlepší obvaz pro sebe, ale také jej správně použít, aby přinášel maximální užitek pro vás i pro dítě, které očekáváte. A v našem katalogu zboží pro matky si můžete koupit obvaz pro těhotné ženy.

Jak nosit obvaz pro těhotné ženy: 8 důležitých bodů

Těhotenství je vždy zátěží na páteři ženy. Chcete-li ji snížit, pomůže speciální obvaz.

Jaký obvaz je určen těhotným ženám?

Obvaz je speciální zařízení vyrobené z husté elastické tkáně, která podporuje žaludek nastávající matky, snižuje zátěž na svaly zad a svaly břišní.

Obvazy jsou prenatální a poporodní. Existují také univerzální modely, které lze nosit nejen během těhotenství, ale i po porodu, aby podpořily a rychle obnovily napnuté svaly pobřišnice..

Podpůrné obvazy mají navíc mnoho podob..

 • Pás. Jedná se o elastickou pásku se speciálními upevňovacími prvky po stranách, takže můžete nastavit výšku a hustotu přizpůsobení v závislosti na velikosti břicha. Takový obvaz se nosí na spodním prádle, takže ho lze vidět pod oblečením. Ale pás má také nevýhody. Při delším nošení takové ortézy jsou břišní svaly oslabeny (proto je nutné pravidelně provádět masáže a cvičení). V procesu nošení se pás může kroužit, klouzat nebo naopak zvedat as mírně intenzivnější fyzickou námahou - kroucení. Proto pro budoucí matky-atletky nebude pásový obvaz vůbec fungovat;
 • Kalhotky. Ve skutečnosti je to spodní prádlo s vysokým pasem, ve kterém je našita speciální elastická vložka, která podporuje těhotné břicho. Toto je jeden z nejpohodlnějších typů obvazů na nošení. Navíc není vůbec vidět pod oblečením. Ale taková obvaz vyžaduje každodenní praní (jako každé jiné spodní prádlo), a to není vždy vhodné. Kromě toho není vhodný pro ženy, které jsou během těhotenství náchylné k velkému nárůstu tělesné hmotnosti. Bandážové kalhoty nejsou navrženy pro silné protahování, takže po krátké době otřou pokožku a vymačkají žaludek. Jedinou cestou ven v této situaci je koupit několik modelů „pro růst“. Konečně v létě v kalhotkách může být příliš horká, což je na kůži plné podráždění;
 • Univerzální obvaz. Je velmi podobný obvazovému pásu s tím rozdílem, že univerzální model má pohodlnější design - má širokou a úzkou stranu. Před narozením se používá úzká část k podepření břicha a široká část se používá k odlehčení zátěže zezadu. Po porodu - opak je pravdou. Široká část obvazu pomáhá napnout žaludek po porodu. Univerzální model má kontraindikace. Nemělo by se nosit, pokud je dítě v pánvové nebo příčné podobě.

Proč těhotné ženy nosit obvaz

O tom, zda je obvaz skutečně potřebný nebo ne a proč, debatují odborníci. Někteří věří, že svaly tisku průměrné ženy jsou docela schopny podporovat váhu zvětšené dělohy a rostoucího plodu..

Jiní lékaři se domnívají, že za určitých zdravotních podmínek je obvaz nezbytný:

 • poranění páteře, u nichž je zakázáno vážné zátěže;
 • břišní operace břicha, která proběhla před méně než rokem a půl;
 • jizvy na děloze po císařském řezu a dalších chirurgických postupech;
 • velké břicho (mnohočetné těhotenství, polyhydramnióza atd.);
 • hrozba potratu ve druhém a třetím trimestru;
 • nízko umístěná placenta;
 • slabé pánevní dno a břišní svaly kvůli předchozím těhotenstvím a porodu;
 • křečové žíly a tendence k trombóze;
 • pokud se žena během těhotenství i nadále věnuje sportu a jiným podobným činnostem;
 • patologie dělohy (například nedostatečný vývoj děložního hrdla);
 • onemocnění páteře (skolióza, osteochondróza).

Stojí za zmínku, že některé těhotné ženy se v obvazu cítí pohodlněji. Proto kromě přímých předpisů stojí za zvážení i váš vlastní stav (samozřejmě po konzultaci s lékařem).

Jediným případem, kdy lékař nemusí doporučit obvaz, je to, že dítě v břiše po dobu asi 30 týdnů ještě nepřijalo správnou polohu (hlava dolů). Upevnění pomocí obvazu může způsobit, že dítě bude v břiše špatně: to povede ke jmenování plánované císařské řezy.

Články O Neplodnosti