Hlavní Zdraví

Mohou těhotné ženy létat v letadle?

Lékaři jednomyslně opakují: těhotenství není nemoc a není třeba radikálně měnit svůj život po dobu těchto 9 měsíců, čímž se vše popírá. Je však třeba dodržovat určitá bezpečnostní pravidla, aby těhotenství probíhalo bez komplikací, porod je snadný a nic neohrožuje zdraví dítěte a matky. Je možné letět letadlem během těhotenství??

Lety v různých fázích těhotenství:

Lety v různých fázích těhotenství se mohou konat z různých důvodů: žena musí navštívit nemocné příbuzné mimo domov, chce jít na dovolenou nebo se musí po škole vrátit domů. Když je let nejjednodušší?

- během 1 trimestru

Kupodivu jde o první trimestr - nejnebezpečnější čas pro lety. Faktem je, že s nástupem těhotenství prochází ženské tělo velkým množstvím změn spojených s hormonálními změnami. Kromě toho většina nastávajících matek zpočátku trpí toxikózou, což může být také závažný problém..

Rané období je doba časté změny nálady, podrážděnosti a silné citlivosti. Nervový systém stejně není v nejlepším stavu a nepokoje v letadle, zejména při vzletu a přistání, mohou být škodlivé. Stres během těhotenství je vysoce nežádoucí.

Také v prvních 3 měsících těhotenství se zvyšuje tón dělohy. Na začátku a na konci letu se může kvůli velké zátěži vyvinout hypertonicita - stav, při kterém se zvyšuje riziko potratu.

Nesmíme zapomenout na obecné oslabení imunitního systému, díky kterému je tělo náchylné k infekčním onemocněním. Pokud lidé s akutními virovými chorobami létají ve stejné rovině jako těhotná žena, může si patogen „vzít“.

Abychom to shrnuli, stojí za to říci následující: neexistuje přísný zákaz letů v prvním trimestru, pokud těhotenství postupuje dobře a zdraví ženy je normální. Před plánováním výletu letadlem se však poraďte s lékařem.

- během 2 trimestrů

Období od 14. do 26. týdne nošení dítěte je pro leteckou dopravu nejvýhodnější. Silná toxikóza se už neobtěžuje tak často, tělo se přizpůsobilo novému hormonálnímu pozadí, pravděpodobnost potratu je velmi malá.

Břicho stále není příliš objemné, takže nastávající matka snadno vystoupí do letadla a posadí se na židli. Ale pak znovu - pouze pokud nic neohrožuje těhotenství, a to může říci pouze porodník-gynekolog.

- během 3 trimestrů

Třetí trimestr je období, ve kterém obrovské břicho dává nejvíce nepříjemností. Právě tento faktor nejčastěji zastavuje těhotné ženy před létáním.

Obecně platí, že pokud se žena cítí dobře, nemá žádné zvláštní starosti s letem, nebojí se výšek a letecké dopravy, a co je nejdůležitější, nemá žádné kontraindikace k lékaři, můžete létat během třetího trimestru. Před tím musíte jít k lékaři na vyšetření na riziko předčasného porodu.

- Jak dlouho mohu letět v letadle během těhotenství??

Lety samozřejmě lze provést až do 40. a dokonce ne do 39. týdne. Lékaři doporučují opustit lety od 32. týdne těhotenství.

Možná nebezpečí a kontraindikace

Téměř všechna nebezpečí, kterým může žena, která se chystá stát matkou na palubě letadla, mohou čelit poklesům tlaku během vzletu a přistání. Toto téma je zvláště důležité pro dámy, které nikdy neletěly nebo neletěly dlouhou dobu, takže nevědí, jak bude tělo vnímat let.

Mohou těhotné ženy létat v letadle?

Mohou těhotné ženy létat v letadle?

Řekněme to hned - těhotné ženy mohou využívat leteckou dopravu. Ale stejně jako v mnoha každodenních záležitostech, nastávající matky musí počítat s jejich situací a dodržovat přiměřenou opatrnost.

Při rozhodování o cestě se poraďte se svým lékařem. Pokud vaše těhotenství pokračuje bez jakýchkoli obtíží, již jste prošli prvním trimestrem, ale jste stále daleko od porodu, s největší pravděpodobností vám lékař přeje jen šťastnou cestu. V jiném případě buď poradí, jak se nejlépe připravit na let, nebo doporučit použití jiné dopravy.

Jak dlouho mohou těhotné ženy létat letadlem?

Ministerstvo zdravotnictví a většina gynekologů a porodníků nedoporučuje žádné lety po dobu delší než 36 týdnů.

Po dobu 30 týdnů musíte mít výměnu a lékařský certifikát o uspokojivém zdravotním stavu s uvedením gestačního věku. Tyto dokumenty můžete požádat při přihlášení..

Můžete být také požádáni, abyste podepsali záruční list, který naznačuje, že letecká společnost odmítá odpovědnost za možné nepříznivé důsledky během letu.

Jaké je nejbezpečnější období pro těhotenství??

Předpokládá se, že v důsledku letů v prvním trimestru může dojít k abnormalitám ve vývoji plodu nebo hrozbě ukončení těhotenství. V současné době neexistují žádné spolehlivé údaje, které by to potvrdily. Ale po přísloví „Neexistuje žádný kouř bez ohně“, někteří lékaři radí ženám, aby se během tohoto období zdrželi létání, a věří, že je nejlepší létat ve druhém trimestru, nejklidnějším.

Co jiného vzbuzuje obavy lékařů, pokud jde o těhotenství?

Za prvé, existuje předpoklad, že pokles tlaku během letu může způsobit předčasné prasknutí močového měchýře, jinými slovy předčasný porod. To může vést ke zážitkům způsobeným strachem z útěku, nadmořské výšky.

Za druhé, nedostatečný obsah kyslíku ve vnitřním vzduchu může negativně ovlivnit plod, zejména pokud nastávající matka již má nějaké problémy (například patologie placenty, anémie).

Zatřetí, dlouhé sezení v křesle, které není příliš pohodlné a nevhodné pro těhotné ženy, může negativně ovlivnit krevní oběh nohou, zvýšit projevy křečových žil, tromboflebitidu. V kabině, kde je větrání prováděno uměle, se často vyskytuje zvýšená teplota a / nebo významný suchý vzduch. Důsledkem toho může být výrazná ztráta vlhkosti v těle. A konečně, i když existuje hypotetika, ale stále existuje nebezpečí spojené se slunečním zářením, když letí ve významných nadmořských výškách.

Uvedená fakta pro drtivou většinu těhotných žen nehrají žádnou roli, ale koneckonců dojde k porodu ve vzduchu a je nepravděpodobné, že by to ženy plánovaly předem...

Mohou těhotné ženy létat v letadle

V poslední době se stále více žen zajímá, zda těhotné ženy mohou létat v letadle. Důvodem je intenzivní rytmus života, kdy se lety uskutečňují nejen z touhy po odpočinku a uvolnění, ale také v souvislosti s potřebou výroby..

Faktory ovlivňující let těhotných žen v letadle

Nejprve musíte zjistit, co určuje schopnost těhotné ženy vydržet let.

 • Zdravotní stav ženy a dítěte. Po sérii studií vědci určili, za jakých podmínek jsou lety kontraindikovány pro těhotné ženy, nicméně některá omezení jsou relativní, v tomto případě může pouze lékař poradit ženě, co má dělat.
 • Blaho budoucí matky. Těhotná žena se někdy s dobrými výsledky testu a ultrazvukem necítí zdravá. V raných stádiích může docházet ke stálé nevolnosti a v posledních měsících - bolesti zad, bolesti nohou, dušnost a slabost.
 • Gestační věk. Je důležité vědět, jak dlouho je bezpečné létat letadlem..

Já trimestr. Lety z období 1-2 týdnů těhotenství zpravidla nepředstavují hrozbu. Přestože v tomto období většina žen nemá podezření, že jsou těhotné. 3-6, 9-12 týdnů těhotenství jsou klíčové s ohledem na záložky většiny vnitřních orgánů a tělesných systémů. Aby se předešlo potratům a malformacím plodu, je v této fázi vhodné zdržet se letecké dopravy. 7 a 8 týdnů pro lety jsou relativně bezpečné.

II trimestr. 13–17 a 23–27 týdnů jsou pro leteckou dopravu nejvýhodnější. Ve 18-22 týdnech se zvyšuje riziko pozdního potratu, ale při neexistenci rizikových faktorů jsou možné i lety.

III trimestr. Pokud neexistují žádné komplikace a umožňuje vám cítit se dobře, můžete letět až 36 týdnů. Od 29. gestačního týdne vyžaduje většina leteckých společností lékařský průkaz týkající se absence kontraindikací na lety.

 • Doba letu. Pokud těhotná žena může snadno přenést několik hodin v letadle (například Pobeda airbus), pak pro ni může být 8hodinový let vážným testem a výrazně zvýšit riziko komplikací..
 • Strach z létání. Jedná se o závažný problém, který nabývá zvláštní význam, je-li žena těhotná, protože v tomto období by neměla brát sedativa a všechny emoce jsou velmi zhoršeny. Pokud žena ví, že bude pro ni obtížné se vypořádat se sebou, je lepší opustit let. Těžká panická reakce může nepříznivě ovlivnit dítě.

Kontraindikace v letecké dopravě

Kontraindikace létání v letadle během těhotenství mohou být absolutní a relativní. Pokud jsou těhotné ženy absolutně kontraindikovány, je přísně zakázáno provádět lety - to může být nebezpečné pro život a zdraví matky a plodu. Relativní kontraindikace umožňují lety s výhradou dalších bezpečnostních opatření. Pokud však cestování není zvlášť nutné, je lepší se ho zdržet..

Při rozhodování o letecké dopravě se musíte poradit se svým nadřízeným

 • kompletní placenta previa;
 • preeklampsie;
 • závažnost anémie.
 • hrozba potratu nebo předčasného porodu;
 • možné oddělení placenty;
 • abnormální struktura a / nebo nízká přilnavost placenty;
 • špinění z pochvy;
 • invazivní postupy 10 dní před letem;
 • isthmicko-cervikální nedostatečnost;
 • jizva na děloze;
 • těhotenství přes IVF;
 • ve třetím trimestru těhotenství: nesprávná poloha plodu;
 • vícečetné těhotenství déle než 24 týdnů;
 • těžká toxikóza a gestóza;
 • chronická onemocnění ve stadiu dekompenzace (diabetes, hypertenze, ischemická choroba srdeční);
 • akutní infekční onemocnění a zhoršení chronických infekčních procesů.

Faktory, které mají nepříznivý účinek na tělo během dlouhých letů v letadle

 • Tlakové ztráty. V případě úspěšného těhotenství není plod poškozen, ale pokud hrozí předčasné narození nebo potrat, mohou je vyprovokovat.
 • Žilní přetížení a riziko tromboembolických komplikací. U těhotných žen je riziko jejich vývoje pětkrát vyšší. Tomu je zabráněno nošením kompresního úpletu a motorické činnosti..
 • Hypoxie. Mírné snížení obsahu kyslíku ve vdechovaném vzduchu může být pro těhotnou ženu nebezpečné pouze v případě těžké anémie a dekompenzovaného srdečního selhání..
 • Radioaktivní záření. Dávka slunečního záření, kterou osoba dostává během letu, je tak nízká, že je bezpečná pro každou osobu a těhotné ženy nejsou výjimkou..
 • Vibrace. Třepání letadla při průchodu turbulenční zónou může způsobit těhotné ženě nepříjemné pocity: nevolnost, závratě, neklid, pocit strachu. Nepředstavuje bezprostřední ohrožení zdraví, ale může vyděsit ženu.
 • Dehydratace. Suchý vzduch v letadle a pití diuretických účinků může vést k dehydrataci, ale prevence není obtížná: musíte pít hodně neperlivé vody a ovocných šťáv.

Doktor řekne, který trimestr je lepší létat v letadle

Jak udělat leteckou dopravu pro těhotnou ženu co nejpohodlnější

Aby mohla určit, zda těhotná žena může letět v letadle, měla by předem navštívit gynekologa, provést testy krve a moči a případně provést neplánovaný ultrazvuk plodu, aby posoudila riziko komplikací. Pokud je vše v pořádku, dá gynekolog osvědčení, že neexistují žádné kontraindikace pro leteckou dopravu. Je vhodné se předem starat o dobré pojištění, aby se pokryly náklady na zdravotní péči během těhotenství a porodu.

Co přivést do letadla

 • Výměna karty. Je to vyžadováno podle požadavků některých leteckých společností a může být nezbytné i v případě nepředvídaných komplikací..
 • Vazokonstrikční kapky nebo nosní spreje (vibrocil). Jsou nutné, aby se zabránilo nepříjemným pocitům během vzletu a přistání spojeného s otokem dutin a Eustachových trubic. To je zvláště důležité v případě rýmy u těhotných žen..
 • Speciální polštáře na krk a dolní část zad. Sníží zátěž páteře a zbaví ženy bolesti.
 • Léky. Pokud těhotná žena užívá nějaké léky, které předepisuje lékař, musíte je vzít s sebou. Získávání drog v zahraničí může být problematické.
 • Antiseptické řešení pro ruce. Dezinfekční prostředky pomohou zabránit kontaktu s infekcemi..
 • Lékařské masky. Pokud let spadne do období podzim-jaro, kdy jsou nejčastější respirační virové infekce, je lepší nezanedbávat bezpečnost. Během tohoto období je vhodné zdržet se letů.

Těhotné ženy by si měly vybrat nejvhodnější místa v letadle

Přímo během letecké dopravy musíte dodržovat pravidla letu těhotných žen v letadle:

 1. Noste teplé, volné oblečení, které neomezuje pohyby, nestiskne žaludek a pohodlné boty, které se snadno oblékají a svlékají.
 2. Používejte profylaktické kompresní punčochy.
 3. Při odbavení letu požádejte, aby bylo přiděleno vhodné místo, pokud možno v přídi a blízko uličky, abyste mohli v případě potřeby jít na záchod. Pokud to finance umožňují, je lepší koupit lístky do obchodní třídy.
 4. Každých 45–50 minut letu vstávejte a chodte po kabině po dobu 10-15 minut. Každých 5 až 10 minut každou hodinu střídavě namáhejte svaly nohou a sezení, provádějte nejjednodušší pohyby v kloubech dolních končetin.
 5. Vypijte v průměru 500 ml tekutiny za hodinu (džus, neperlivá voda), odmítněte čaj, kávu, alkohol.
 6. Upevnění bezpečnostního pásu pod žaludek.
 7. Při položení uší a nosu během vzletu a přistání použijte vazokonstrikční nosní spreje (např. Vibrocil).
 8. V případě potřeby použijte speciální polštáře na krk a dolní část zad.
 9. Pokud se necítíte dobře, nebraňte se zavolat letušce.

Letecká pravidla pro těhotné ženy

Podle obecně uznávaných pravidel, která většina leteckých společností dodržuje, mají těhotné ženy právo létat až 28 týdnů bez předložení lékařských dokladů a osvědčení. Od 29 do 35 týdnů musí těhotná žena při nástupu do letadla předložit potvrzení od gynekologa, že let není kontraindikován. Nápověda je platná 7 dní po přijetí. Mohou také požádat o výměnu karty, která označuje gestační věk. Od 36 týdnů je letecká doprava zakázána.

Při výběru místa pro dovolenou byste měli stále přemýšlet o tom, kde bude méně aklimatizace

Mnoho leteckých dopravců stanoví svá vlastní pravidla, podle kterých je těhotná žena na palubě povolena či nepovolena: Aeroflot a S7 vyžadují osvědčení od gynekologa v kterémkoli těhotenství, od samého začátku, a UTair až 36 týdnů také vyžadují osvědčení, lety jsou zakázány od 36 týdnů.

Dny, kdy byly těhotenství a létání v letadle považovány za neslučitelné, jsou dávno pryč. Přesto i nyní, při plánování letu, musí těhotná žena pečlivě zvážit klady a zápory, poslouchat názory lékařů a její pocity a teprve poté učinit konečné rozhodnutí. Koneckonců, odpovědnost za vlastní zdraví a zdraví svého dítěte leží především na sobě.

Jak dlouho můžete letět letadlem?

Těhotenství je zvláštní období v životě každé ženy, které na ni ukládá určitá omezení, takže létání v letadle by mělo být vždy doprovázeno přípravou.

V článku se budeme zabývat tím, zda je možné, aby těhotná žena létala v letadle, bezpečný gestační věk pro lety, požadavky leteckých společností, doporučení pro výcvik a chování za letu.

Je pro těhotné ženy nebezpečné létat letadlem

Snížení atmosférického tlaku ve vzduchu může vést k mírnému nedostatku kyslíku. Obecně to neovlivní plod, ale může to výrazně zhoršit pohodu těhotné ženy. Nejčastěji létání v letadle není nebezpečné pro těhotné ženy, ale stále existují určité kontraindikace, ve kterých může lékař let zakázat.

Kontraindikace

Lékař, který sleduje průběh těhotenství, může v některých případech let zakázat..

Pokud má těhotná žena anémii, zvláště závažnou, je létání kontraindikováno. S anémií plod plodí hypoxii a let ho může zhoršit..

Závažné otoky a křečové žíly mohou také způsobit zákaz letů. Díky dlouhému sezení v jedné poloze může být problém výrazně zhoršen..

Pokud žena hrozí potratem, let je přísně kontraindikován.

U zánětlivých onemocnění nosu nebo uší byste se měli bezpodmínečně poradit s odborníkem. S největší pravděpodobností doporučí odložit let o určitou dobu..

Předčasný let

V časných stadiích těhotenství se ženy často cítí mírně nemocné. Bolest hlavy a toxikóza v letadle se mohou jen zhoršovat. Za nejnebezpečnější se považuje doba až 12 týdnů. Vzlet a přistání letadla může způsobit potrat v důsledku poklesu tlaku.

Nejbezpečnější čas k letu

Druhý trimestr těhotenství (od 14 do 27 týdnů) je považován za nejbezpečnější pro létání v letadle. Během tohoto období toxikóza nejčastěji prochází a ženské tělo si zvykne na nový stav. V této době není žaludek stále příliš velký a nezpůsobuje nepříjemnosti.

Z jakého období se nedoporučuje létat

Od 36. týdne těhotenství již většina leteckých dopravců nenechá na palubu letadla ženu, a během těhotenství budou od 32. týdne dvojčata. Doktor, který ženu pozoruje, však může let zakázat dříve. Závisí to na vlastnostech průběhu těhotenství..

Jak udělat let nejpohodlnější pro těhotnou ženu

Pokud se žena ve zvláštním stavu stále rozhodne létat, měla by být na to dobře připravená. To je důležité, protože dobrý výcvik může let pohodlnější..

Co přinést

Pokud jsou pro těhotnou ženu předepsány nějaké léky, doporučuje se, abyste si je vzali s sebou do příručních zavazadel. Pokud existují chronická onemocnění, stojí za to se o drogy starat předem. Rovněž se vyplatí koupit a nasadit kompresní punčochy nebo punčocháče. Také vám nabízíme, abyste se seznámili - jak snadnější je přenést let letadlem.

Je bezpodmínečně nutné mít u sebe směnnou kartu, která se vydává na prenatální klinice, a další lékařské dokumenty. Letecký dopravce může se souhlasem k letu požádat o lékařské potvrzení.

Jak se chovat v letadle

Let těhotné ženy se v žádném případě neliší od letu obyčejné cestující, ale existuje možnost, že zažije určité nepříjemnosti..

Aby se předešlo určitým nepříjemnostem, těhotná žena by měla:

 • dát do letadla nejpohodlnější oblečení;
 • pijte co nejvíce tekutiny, aby se zabránilo dehydrataci (vzduch v rovině je velmi suchý);
 • Nezapomeňte na bezpečnostní pásy;
 • pokud se stav náhle zhorší, musíte bezpodmínečně kontaktovat letušky.

Místa pro těhotné

Na palubě letadla nejsou k dispozici samostatná sedadla pro těhotné ženy. Nejvhodnější místa pro těhotné ženy jsou v první řadě v ekonomické třídě, lze je vybrat při online registraci. Tam je nejvíce legroom.

V přední části letadla je cítit menší turbulence. Uličky jsou také pohodlné. Pokud se žena chce po dlouhém sezení zahřát, nemusíte rušit ostatní cestující.

Vlastnosti přepravy těhotných žen v různých leteckých společnostech

Různé letecké společnosti mají podobná pravidla pro těhotné ženy, ale některé body se mohou lišit. Před letem byste se proto měli seznámit s pravidly konkrétního dopravce, který let zajišťuje..

Aeroflot

Aeroflot Airlines požádá těhotnou ženu v posledních termínech (od 36. týdne o jedno těhotenství a od 32. týdne o vícenásobné těhotenství) osvědčení lékaře, které uvádí, že stav ženy je uspokojivý a nezakazuje let.

Vítězství

Victory Airlines neumožňují vstup na palubu ženám ve 36. týdnu těhotenství (od 32. narození). A ženy z 28. týdne těhotenství mohou létat touto leteckou společností, pouze pokud je k dispozici osvědčení od ošetřujícího lékaře. Musí být vydáno nejdříve 7 dní před odjezdem.

Ural Airlines

Ural Airlines umožňuje těhotným ženám nastoupit, pouze pokud mají lékařský průkaz. Musí být vydáno nejdříve 24 hodin před odletem.

Letecká společnost S7

Letecký dopravce S7 žádá těhotné ženy, aby vyplnily dotazník, ve kterém musí odpovídat na otázky týkající se jejich pohody. Letecká společnost tak přebírá část odpovědnosti. Těhotná žena bude rovněž požádána o lékařský průkaz, který bude vydán nejpozději 7 dní před odjezdem.

Letecká společnost Rusko

Tento letecký dopravce žádá těhotnou ženu o lékařský průkaz o možnosti létat pouze v posledních termínech (od 36. týdne pro singleton a od 32. týdne pro vícenásobné těhotenství).

UTair

UTair Airlines žádá těhotné ženy, aby podepsaly záruku, jinými slovy potvrzení. Znamená to, že žena zcela odstraňuje odpovědnost od dopravce za nepříznivé účinky, které se mohou vyskytnout na palubě letadla.

V každém případě se musí žena sama rozhodnout, zda bude létat v letadle nebo ne. Při dobrém těhotenství a absenci jakýchkoli kontraindikací let obvykle běží dobře, ale přesto byste se měli poradit s lékařem.

Mohou těhotné ženy létat v letadle?

Na otázku, zda je možné, aby těhotné ženy létaly v letadle, žádný lékař nedá definitivní odpověď. Pro každou ženu v situaci je tento problém řešen individuálně, v závislosti na délce těhotenství a charakteristice jeho průběhu..

Žena by neměla létat v letadle, pokud je gestační věk méně než 12 týdnů - v tomto případě je hrozba ukončení těhotenství vysoká a projevy toxikózy přinese během letu mnoho nepříjemných okamžiků. Rovněž nechodte na palubu s gestačním věkem vyšším než 28 týdnů: během tohoto období je pravděpodobnost vzniku křečových žil dolních končetin, výskyt otoků vysoký. Během tohoto období se tělo také začíná připravovat na porod a existuje nebezpečí přechodu tréninkových kontrakcí na skutečné, což povede k předčasnému porodu. V případě, že dojde k abnormalitám těhotenství (anémie, patologie placenty), nestojí ani za to letět letadlem.

Každá letecká společnost má své vlastní charakteristiky, pokud jde o otázku, zda těhotné ženy mohou létat v letadle. Řada leteckých společností může létat bez osvědčení až do 36. týdne těhotenství. Pro delší období je třeba povolení vydané ošetřujícím lékařem nejpozději týden před odjezdem. V některých leteckých společnostech, kromě lékařského osvědčení, také vyžadují výměnu karty. Všechna omezení týkající se žen v dané situaci je třeba zjistit předem..

Pokud jste se rozhodli, zda těhotné ženy mohou létat pozitivně, starejte se o bezpečnost a pohodlí během letu. Používejte pohodlné oblečení, které vám nebude bránit v pohybu a kompresních punčochách, abyste zabránili otokům. Pro větší pohodlí si vezměte malý polštář, který lze umístit pod krk nebo spodní část zad. Ujistěte se, že získáte nejvhodnější místa (v obchodní třídě nebo v první řadě ekonomické třídy). Upevněte si bezpečnostní pás pod žaludek. Během letu každou půl hodinu vstávejte a chodte po kabině. V případě, že trpíte aerofobií, nezapomeňte vzít sedativum, schválené pro těhotné ženy.

Jak dlouho mohou těhotné ženy létat letadlem? Jaký měsíc a jaký týden je přípustný během těhotenství?

Během těhotenství většina žen nadále vede aktivní životní styl, chodí na služební cesty, plánuje dovolenou, navštěvuje příbuzné v jiných městech.

V souvislosti s citlivou situací vyvstávají otázky, jak dlouho je let přijatelný a jak chránit sebe a své dítě?

O tom, zda je povoleno létat v letadle a pro který měsíc je to bezpečné, budeme hovořit v tomto článku.

Jaký měsíc mohou těhotné ženy létat v letadle??

Pokud těhotenství pokračuje bez komplikací a žena dodržuje všechna možná opatření a dodržuje lékařská doporučení, let nepředstavuje hrozbu.

Minimální

Je bezpečné létat v prvním trimestru? Někdy gynekologové doporučují zdržet se létání.

V této době se ženské tělo mění a to ovlivňuje zdraví.

Během cesty se mohou objevit a zesílit bolesti hlavy, nevolnost, zvyšuje se riziko potratu.

Pokles tlaku a dlouhý let negativně ovlivňují nejen blaho budoucí matky, ale také plod. Proto byste se měli zdržet letecké dopravy. Přestože neexistují přesné údaje o dopadu letů na zdraví těhotných cestujících.

Nastávající matky se však obávají letů nejen v počátečních fázích, ale také později. Například lidé často kladou otázku: je povoleno létat po 6 měsících (ve třetím trimestru).

Maximum

Dokud není povoleno létat, je přípustné po 7 měsících? Pokud je ložisko normální, je přípustná letecká doprava do 34 let s jedním těhotenstvím a až 32 týdnů s vícenásobným těhotenstvím. Každá letecká společnost však trvá na přijatelných termínech pro „neobvyklé“ cestující.

Pokud potřebujete let ve třetím trimestru, předem si prostudujte požadavky vybrané letecké společnosti. To pomůže vyhnout se neočekávanému selhání zamýšlené cesty..

Létání v posledním měsíci je plné hrozby předčasného porodu. Existují případy, kdy se šťastná událost koná přímo ve vzduchu.

Možné komplikace

Letecká doprava ne vždy neutralizuje ženy na místě. Ačkoli lety samy nemají přísné kontraindikace, je však třeba vzít v úvahu pravděpodobné rizikové faktory:

Nedostatek kyslíku. Na obloze na palubě lodi klesá koncentrace kyslíku. U těhotných cestujících s diagnózou anémie (závažná) je to závažné omezení letu. Pro zdravou budoucí matku není tento faktor hrozbou..

Tlakové ztráty. Pokles tlaku (během vzletu a přistání) může způsobit prasknutí močového měchýře, což má za následek předčasný porod. To platí pro pozdější období a vícenásobné těhotenství.

Stagnace krve. Velkým nebezpečím je stagnace průtoku krve v důsledku jedné polohy během dlouhého letu. V tomto případě se riziko vzniku hluboké trombózy během těhotenství zvyšuje 5krát.

Třepání. Je nevyhnutelné dostat se do zóny turbulence. Třepání posiluje příznaky toxikózy, zejména u žen trpících pohybovou nemocí.

Neschopnost získat lékařskou pomoc, pokud je to nutné. Toto je hlavní argument lékařů proti letům na místě. Palubní personál je samozřejmě vyškolen, aby poskytoval první pomoc během porodu, ale není schopen zajistit nouzovou resuscitaci pro matku a dítě.

Moderní detektory kovů nepředstavují hrozbu pro zdraví matky a dítěte, protože vytvářejí magnetické pole, nikoli rentgenové paprsky.

Preventivní opatření

Pochopení toho, kdy je bezpečné létat a do jaké doby to nebude bolet, nebude bolet, ale bude se starat o bezpečnostní opatření.

Jednoduchá bezpečnostní opatření pomohou bezpečně převést „zajímavý“ let:

 • koupit jízdenku na židli poblíž nouzového východu - prostorné ubytování;
 • zabalte do kompaktního kufru na kolečkách, aby nebyl příliš těžký. Pokud je to možné, požádejte o vedení a potkávání, abyste nepřenášeli těžké;
 • vylézt po žebříku mezi posledními cestujícími, aby se nedostal do davu a nezbylky virů;
 • zaujměte pohodlnou polohu v křesle - opřete se o záda, aby se vaše záda uvolnila. Pro pohodlí si můžete vzít airbagy;
 • Chcete-li snížit stagnaci během dlouhého letu, používejte kompresní punčochy nebo použijte elastický obvaz. Po vzletu neváhejte sundat boty v kabině;
 • tmavá čokoláda pomůže vyrovnat se s nevolností;
 • pokud jste nemocní, odmítněte čtení, spíte lépe;
 • vyloučit jakékoli starosti, připravte se na bezpečný let předem. Pro váš klid mysli a jen pro případ, mějte knihu a kontakty příbuzných s vámi;
 • jíst v malých porcích, ale častěji;
 • nezapomeňte se na žádost letových posádek připevnit tak, aby pás prošel pod žaludek;
 • vezměte s sebou plechovku mořské vody, abyste se osvěžili;
 • pít čistou vodu, aby se zabránilo dehydrataci;
 • Vyberte si pohodlný župan ve volném stylu z přírodních tkanin pro leteckou dopravu.

Během tohoto období je lepší létat v obchodní třídě se širokými sedadly, kde je více prostoru pro nohy. V ekonomické třídě upřednostňujte přední řadu - bude mít příležitost natáhnout nohy a proudění vzduchu v kabině jde od přídě k ocasu. Vyhýbejte se místům v blízkosti okénka, abyste se mohli volně postavit.

Letecké požadavky

Je bezpečné, aby těhotné ženy létaly letadlem po dobu 7 měsíců? Každá letecká společnost má svou vlastní „politiku“ týkající se žen v choulostivé situaci. Závisí to na trimestru, rozsahu letu, zdraví budoucí matky:

 • 28 týdnů - lety jsou přípustné s předložením osvědčení uvádějícího dobu a předpokládané datum dodání;
 • 29-36 - pro let je nutné předložit osvědčení bez kontraindikací, budete také muset podepsat doklad o přijetí všech rizik;
 • po 36 - většina dopravců v posledních týdnech odmítá cestující.

Kromě toho může společnost i v 28. týdnu odmítnout létat na mnoho hodin..

Obecná pravidla stanoví, že nastávající matka před letem podepíše povinnost, která zbavuje nositele odpovědnosti za její zdraví a pohodu.

Pokud je těhotenství více, budete potřebovat povolení od lékaře letecké společnosti.

Na otázku, zda je možné létat během těhotenství, odpovíme - ano, je možné, pokud neexistují žádné zvláštní kontraindikace.

Kontraindikace zahrnují následující stavy těhotné ženy:

 • preeklampsie;
 • hrozba potratu, předčasného narození;
 • akutní zánět středního ucha, sinusitida;
 • částečné oddělení placenty;
 • některé nemoci srdce a plic;
 • anémie (těžká);
 • krevní výtok v předvečer letu;
 • exacerbace chronických diagnóz;
 • nesprávná poloha plodu (trimestr III);
 • ECO.

Žena v pozici musí mít s sebou těhotenský list, který obsahuje informace o době v době cesty, pravděpodobném datu narození a lékařském povolení k letu.

Dokument je vyhotoven podle přísných pravidel - na zvláštním formuláři s pečetí kliniky, podpisem lékaře a razítkem. Nápověda je platná 7 dní před letem. Proto se musíte ujistit, že to bude platné v době návratu.

Zde jsou požadavky některých dopravců:

 • Aeroflot - zákaz (36 týdnů - jediné těhotenství, 34 týdnů - vícenásobné těhotenství), potřebujete lékařský průkaz, potvrzení o odstranění odpovědnosti od přepravce není nutné;
 • S7 - zákaz není kdykoli nutný, potřebujete lékařský certifikát a potvrzení;
 • Utair - zákaz není kdykoli nutný, potřebujete lékařské potvrzení (7 dní před letem) a potvrzení (2 kopie);
 • Transaero - zákaz po 36 týdnech, potřebujete certifikát a výměnnou kartu, potvrzení se nevyžaduje.
 • Jaká jsou pravidla pro přepravu zavazadel v letadle?
 • Jak přepravovat pacienta letadlem?
 • Je možné poslat dítě samostatně v letadle přes Rusko nebo do zahraničí a kolik let může letět samo, jaká jsou pravidla pro přepravu dětí na palubu napříč Ruskem a při letu do zahraničí?
 • Jaký je rozdíl mezi jídlem na Aeroflotu a dalšími společnostmi, je možné vzít si na palubu své vlastní jídlo a jak objednat speciální nabídku??
 • Je možné brát, přepravovat nebo kouřit elektronické cigarety v letadle?

Musím společnost předem informovat?

Pokud mluvíme o letu v rámci prohlídky, pak veškeré informace o letu klienta na dané pozici poskytuje cestovní kancelář.

Pokud létáte samostatně, musíte se naučit všechny požadavky sami. Všechny informace jsou na webových stránkách přepravce. Při nákupu letenky se s ní nejprve seznamte. Máte-li dotazy, zavolejte do kanceláře.

Pokud nebylo možné zjistit informace o pravidlech letu těhotných žen, nejpozději do 28 týdnů, vyplňte osvědčení předem a po první návštěvě lékaře uchopte výměnu. Připravená dokumentace - Pass Pass Záruka.

Není nutné předem informovat leteckou společnost o své situaci, stačí poskytnout všechny potřebné certifikáty vydané při přistání, které splňují všechna pravidla.

Pravděpodobnost obtíží během letů u těhotných žen je extrémně malá. Řádný přístup k vaší cestě pomůže snížit riziko. Vyplatí se poslouchat lékařská doporučení a dodržovat jednoduchá pravidla, protože předtím studovali požadavky vybrané letecké společnosti. A před jakým měsícem můžete letět těhotně v letadle, které nyní znáte.

Podívejte se na video: když těhotné ženy mohou létat v letadle a je možné letět letadlem v prvním trimestru těhotenství.

Let těhotných žen v letadle

Jaká je zvláštnost těhotných žen létajících v letadle, jaká jsou pravidla pro leteckou společnost v tomto ohledu? Funkce a kontraindikace v naší recenzi.

Chcete-li naplánovat svou dovolenou, včetně hledání last minute zájezdů ze 46 regionů Ruska, doporučujeme na místě našich přátel Na výlet. A zde si můžete rezervovat hotel, jízdenku na vlak, vyzvednout si prohlídku a najít spoustu užitečných informací.

Hledáme prohlídky chytrých telefonů a tabletů pomocí aplikací Travelata pro IOS (iPhone) nebo Travelata pro Android (android).

Nové propagační kódy od Level.Travel

Sleva na zájezdy do Mexika, Jamajky, Indonésie, Kuby, Mauricia, Malediv, Seychel, Tanzanie, Bahrajnu

 • LT-EXOT-1 - 1000 rublů pro zájezdy do 7 nocí;
 • LT-EXOT-2 - 1500 rublů pro zájezdy do 8 až 12 nocí;
 • LT-EXOT-3 - 2000 rublů pro zájezdy od 13 nocí.

  Sleva na zájezdy do Dominikánské republiky

 • LT-DOMINICANA-1 - 1 000 rublů na prohlídky do 7 nocí;
 • LT-DOMINICANA-2 - 2000 rublů pro zájezdy do 8 až 14 nocí;
 • LT-DOMINICANA-3 - 3000 rublů pro zájezdy od 15 nocí.

  Můžete uložit na oficiální webové stránce Level.Travel. Počet turistů - od dvou. Propagační kódy jsou platné do 31.5.2019 a nejsou kumulativní..

  Těhotenství je důležité období pro každou ženu a důvod k přemýšlení o tom, že se vzdáte obvyklých věcí. Tento seznam často zahrnuje výlety, které zahrnují lety. Nechat je zcela nebo beze strachu létat před určitým obdobím - existuje mnoho protichůdných názorů na toto téma. V každém případě je však třeba vzít v úvahu řadu důležitých faktorů. Co byste měli vědět při plánování letu v průběhu těhotenství?

  Těhotenství: když můžete letět letadlem

  Letecké cestování se u těhotných žen v raných fázích nedoporučuje. Pravidlo je spojeno s malátností, která během tohoto období obvykle doprovází ženu: bolesti hlavy, nevolnost. Kromě toho je v prvních týdnech těhotenství vysoké riziko potratu a zvyšuje se účinek poklesu tlaku. Nicméně časná omezení jsou individuální a nevztahují se na všechny.

  Obecně se uznává, že od 14. týdne, kdy je tělo obnoveno, začíná pro leteckou dopravu příznivé období. Lhůta pro pohodlný let je 27 týdnů. Pokud jde o létání pozdě v letadle, riziko se výrazně zvyšuje. Letecké společnosti si vyhrazují právo požádat o posudek lékaře.

  Letecké požadavky: pravidla nejslavnějších dopravců

  Před zakoupením letenky se nejprve seznamte s pravidly letecké společnosti. Jeden dopravce umožní těhotné ženě létat po dobu 30 týdnů a druhý nebude moci nastoupit na palubu již za 27 týdnů. Jedna z nejoblíbenějších leteckých společností - S7 - umožňuje těhotným ženám cestovat, pokud vyplní zdravotní prohlášení (na letišti) a předloží zdravotní osvědčení vydané nejpozději jeden týden před odletem.

  Aeroflot si vyhrazuje právo vyžadovat lékařské potvrzení (s uvedením doby) vyhovujícího stavu od cestujícího s patologií těhotenství nebo po dobu 27 týdnů nebo déle. Ural Airlines poskytuje cestujícím příležitost určit platnost letecké dopravy. Vyžaduje však osvědčení vydané den před odjezdem. Při letu v opačném směru, kdy není možné získat certifikát včas, cestující podepíše záruku.

  Utair Airlines provádí přepravu těhotných žen poté, co cestující podepsal potvrzení o potvrzení, že neexistují žádné nároky vůči společnosti. Utair má právo odmítnout let, pokud zákon země určení stanoví omezení přepravy těhotných žen.

  Pravidla letecké společnosti podléhají změnám a před zakoupením letenky je nejlepší tyto informace zkontrolovat. Po dobu 36 týdnů se riziko odmítnutí zvyšuje, i když je vydáno kladné stanovisko lékaře.

  Užitečné tipy

  I když je získáno povolení od lékaře a neexistují žádné překážky pro let z letecké společnosti, neměli bychom zapomenout na osobní odpovědnost. Těhotné cestující by si měli pamatovat některé důležité tipy:

  • Udělejte vyšetření a zjistěte, zda existuje riziko předčasného porodu. To platí zejména pro cestující v pozdějších fázích. Doporučuje se také odmítnout let, je-li diagnostikována anémie;
  • Pojistěte se, i když musíte přeplatit, a přineste si alespoň kopie dokumentů o historii těhotenství a výměnnou kartu s uvedením kontaktních údajů lékaře;
  • Příjezd na letiště před odletem za účelem získání nejlepšího místa v kabině a, pokud to vyžadují pravidla letecké společnosti, podepsat potřebné doklady a předložit osvědčení;
  • Snižte riziko trombózy. To lze provést několika způsoby: odmítnout jakékoli kofeinované nápoje, pít co nejvíce nesycené vody, jak je to možné, projít každou hodinu krátkou procházku po kabině, nasadit kompresní punčochy;
  • Nepři přejídejte se - je lepší zvolit lehká jídla, ovoce a zeleninu (například jablka a mrkev);
  • Správně si vyberte místo v kabině. Pokud je to možné, měli byste požádat o sedadlo v přední řadě nebo v uličce, abyste se mohli pohybovat a vstávat častěji. Dobrá místa jsou považována za přední část kabiny, kde je cítit menší turbulence. Oblasti nouzového východu nejsou určeny pro těhotné ženy;
  • Vyberte si oblečení pro volný střih a z přírodního materiálu. Totéž platí pro boty, které by neměly stlačit nohu. Nejlepší možností je přinést si lehké pantofle nebo baletní boty, abyste si vyměnili boty, nebo dokonce sundali boty;
  • Upevněte bezpečnostní pás - tento požadavek se vztahuje také na těhotné cestující. Pás musí být umístěn pod žaludkem;
  • Vezměte si pár malých polštářů a dejte je pod spodní část zad a krk;
  • Správně uspořádejte volný čas na palubě: opusťte gadgety (například tablet nebo notebook) ve prospěch spánku. Můžete také poslouchat uklidňující hudbu;
  • Poslouchejte rady lékaře a při předepisování dalších vitamínů a léků tato doporučení ignorujte

  29. září 2017

  Jak se připravit na výlet?

  Začněme s hotely. Můžete si rezervovat na slavné rezervace, ale je to drahé. Mnohem lepší je Rumguru. Je chytrý - porovnává ceny a najde nejnižší.

  Lety jsou nejlépe vyhledávány na Skyscanneru. Také porovná a najde nejlepší možnost letu!

  Hledáme výlety na Tripsteru a zájezdy do všech koutů světa - na Travelata nebo Level.Travel.

  Hledáme výlety na Tripsteru a plánujeme dovolenou, včetně hledání last minute zájezdů ze 46 regionů Ruska - na místě našich přátel Na výletě. A zde si můžete rezervovat hotel, jízdenku na vlak, vyzvednout si prohlídku a najít spoustu užitečných informací.

  Hledáme zájezdy z chytrých telefonů nebo tabletů pomocí aplikací Travelata pro IOS (iPhone) nebo Travelata pro Android (android).

  Těhotenství a lety letadlem

  Těhotenství ukládá mnoho omezení na obvyklý život ženy, mění stav jejího těla. Je let a těhotenství kompatibilní? Odpověď zní ano, ale za určitých okolností je let kontraindikován.

  Dokonce i zdraví lidé se mohou během letu cítit dobře. Létání v těhotenství může podléhat všem bezpečnostním předpisům a datům, v nichž může žena létat.

  Před cestou by měla žena podstoupit vyšetření u gynekologa, který si drží kartu a konzultovat, zda těhotná žena může letět v letadle.

  Potřebuji pomoc

  Mnoho leteckých společností je loajálních, nevyžaduje lékařské certifikáty. Mezi ně patří Air France. Ostatní dopravci mohou létat bez odkazu do určité lhůty, kterou společnost stanoví individuálně. Je třeba je zkontrolovat u vedoucích pracovníků nebo na místě. Tabulka ukazuje pravidla některých leteckých společností s údajem o tom, jak dlouho můžete letět v letadle:

  SpolečnostPředpisy
  BRITISH AIRWAYSBez lékařského osvědčení až 28 týdnů. Od 29 týdnů s certifikátem a prohlášením od ženy, která odpovídá za rizika.
  S7Pro každé období je vyžadován certifikát
  YutairŽádný odkaz není zakázán. Až 36 týdnů je zapotřebí od pozorujícího gynekologa. Od 37 týdnů do letu není povoleno.
  Vzduchový berlín
  Air Astana
  LufthansaNeomezeno až 34 týdnů. Pak potřebujete certifikát od gynekologa z lékařského střediska u letecké společnosti
  KLM (Nizozemské letecké společnosti)Až 36 týdnů bez omezení, po kterém je zakázáno
  AlitaliaNení vyžadováno do 36 týdnů, po kterých je nutné předložit certifikát
  AeroflotKdykoli je potřeba pomoc. Let je zakázán, pokud k porodu dojde do jednoho měsíce od data letu.
  TransaeroLety po 36 týdnech pro jedno těhotenství a později než 32 týdnů pro vícenásobné těhotenství jsou zakázány. Při nástupu na pobyt potřebujete výměnnou kartu a lékařský certifikát s uvedením dodací lhůty.

  Možné hrozby a nebezpečí letů pro těhotné ženy

  Těhotenství a létání v letadle může představovat hrozbu pro zdraví dítěte i ženy. Za určitých okolností je možné narušení vývoje plodu dítěte a předčasné narození během letu.

  Akutní hypoxie

  Snížená koncentrace kyslíku ve vysoké nadmořské výšce může poškodit ženu v pozici trpící anémií 3. stupně. Nemá dostatek kompenzačních mechanismů k eliminaci hladovění fetálních tkání kyslíkem kvůli nízkému hemoglobinu.

  Zdravé ženy nejsou náchylné k hypoxii, protože pokles tlaku O2 způsobuje reakce ve tkáních, které plodu dodávají potřebné množství kyslíku. Proto je tvrzení, že útěk je škodlivý pro všechny těhotné ženy z důvodu nedostatku vzduchu, chybné.

  Poruchy oběhu a krevní stáza

  Těhotné ženy s anamnézou žilní choroby, jakož i závažnými nebo mnohonásobnými rizikovými faktory pro arteriální nebo žilní trombózu, by se měly před létáním poradit s lékařem. Pokud let trvá déle než 4 hodiny, je lepší se zdržet.

  Ženy by neměly létat v poloze trpící těmito chorobami spojenými s poruchami oběhu:

  • hluboká žilní trombóza;
  • plicní embolie;
  • arteriální tromboembolismus. S opatrností ve stavu, který předchází - angina pectoris, přechodný ischemický útok.

  Doporučení pro ženy trpící onemocněním žil:

  1. Během letu je zakázáno pít kofeinové nápoje, včetně čaje. Nepoužívejte perlivou vodu, prostě obyčejnou. Musíte pít každou půl hodinu, v malých doušcích asi 100 ml.
  2. Míchejte si nohy každou půl hodinu. Cvičení: kruhové pohyby nohou, strečink, ohýbání kolen. Během letu se doporučuje vstávat a chodit po kabině, kdykoli je to možné.
  3. Používejte punčochy a punčocháče.

  Tlakové rázy

  Zdraví lidé mohou zaznamenat mírný nárůst tlaku při stoupání, přistání a vstupu do oblasti turbulence. U těhotných žen trpících gestózou (zhoršené fungování krevních cév, ledvin, mozku) je únik nebezpečný. Otok nohou nebo jiných částí těla se může zesílit. Nežádoucí účinky těla se zvýšeným tlakem u těhotných žen se vyznačují bolestmi hlavy, mdloby, zákalem vědomí, nevolností a zvracením..

  Předčasné narození

  Rizikovou skupinou s předčasným porodem jsou ženy trpící bolestivým stavem v souvislosti s těhotenstvím - gestóza nebo pozdní toxikóza.

  Ženy, které očekávají 2 nebo více dětí, jsou náchylnější k předčasnému porodu. Mnoho leteckých společností jim proto zakazuje létat o měsíc dříve než osamělé matky.

  Pozdní těhotenství je během letu kontraindikováno z důvodu možného uvolnění plodové vody nebo abrazi placenty. Přítomnost řady nemocí v anamnéze spojených s žilami a krevními cévami, anémií, fetální hypoxií může také vyvolat porod během letu.

  Záření

  Atmosférická vrstva ve vysoké nadmořské výšce chrání člověka méně před zářením. Ve vzduchu na palubě letadla je skutečně pravděpodobné, že bude vystaven ozáření, ale v malých dávkách, které nepředstavují ohrožení zdraví matky a jejího plodu. Dávka záření je asi třikrát nižší než rentgen.

  Důležité! Těhotné ženy s onemocněním krve jsou kontraindikovány v letadle.

  Letová pravidla

  1. Létejte s výměnnou kartou, i když ji přepravce nevyžaduje. Toto je dokument, který ukazuje mačkání v důsledku zdravotního stavu matky a plodu se současnými nemocemi, léčbou a dalšími informacemi.
  2. Vyberte si místo v blízkosti uličky, protože místa v okénku ztěžují častý výstup na procházku po kabině.
  3. Vezměte polštář pro těhotné ženy, který odstraní zátěž ze spodní části zad.
  4. Při nákupu jízdenky si vyberte sedadla v přední řadě, abyste si natáhli nohy dopředu, aby nedošlo k otoku, stagnaci krve.
  5. Nenoste džíny, protože dotahují boky a žaludek. Preferujte přírodní látky a volné střih.
  6. Pokud cítíte intenzivní strach, užívejte sedativum, které vám lékař povolil.
  7. Během letu pijte vodu.
  Rada! Na výměnné kartě uveďte pár kontaktů dalšího příbuzného v případě nepředvídaných situací.

  Let v různých termínech

  Jak dlouho mohu letět v letadle a neubližovat vývoji plodu a zdraví matky? V každém trimestru jsou týdny, kdy let nepředstavuje hrozbu pro těhotenství. Existují také období, kdy je letecká doprava nebezpečná. Podívat se zblízka.

  V prvním trimestru

  1. a 2. týden let nepředstavuje ohrožení zdraví ženy a dítěte. Od třetího týdne probíhá pokládání vnitřních orgánů plodu. Tyto dva týdny by neměly být létány. Máte-li nachlazení nebo jiné onemocnění, může to poškodit vývoj a způsobit potrat..

  Nejvýhodnější týdny pro lety prvního trimestru jsou 7 a 8. V 5-6, 8-9 a 10 až 12 týdnech je lepší zdržet se cestování.

  Ve druhém trimestru

  Druhý trimestr je pro lety nejúspěšnější. Nicméně, od 18 do 22 týdnů by měla být opatrná, protože během tohoto období existuje riziko pozdního potratu.

  Poslední měsíce těhotenství

  Pokud je žena zdravá, nejsou kontraindikace a komplikace, můžete létat každý týden během posledních měsíců těhotenství. Mějte na paměti, že většina dopravců vyžaduje lékařský certifikát od 28 týdnů a řada společností zakazuje lety v posledních týdnech před dodáním.

  Je lepší vyhnout se létání během posledních 3 až 4 týdnů porodu plodu, i když letecká společnost let nezakazuje. Třásající a ucpaný suchý vzduch, zbytečná úzkost může zhoršit stav ženy, přinést nepohodlí.

  Jak dlouho můžu létat

  Většina leteckých dopravců omezuje lety na těhotné ženy po dobu 34-36 týdnů s jedním plodem a od 32 týdnů s dvěma nebo více plody. Pokud letecká společnost nezasáhne let později, podepíše žena před odletem doklad o odpovědnosti za možná rizika a předloží také potvrzení od ošetřujícího lékaře s uvedením data narození, zdravotního stavu, gestačního věku, patologie.

  Co dělat, když je těhotná žena v letadle nemocná

  Nevolnost a zvracení se vyskytují u žen v časných stádiích těhotenství. Postupujte podle doporučení, abyste se vyhnuli nepříjemné situaci a abyste se cítili lépe za letu:

  • několik dní před letem (1–2) dodržujte lehkou stravu;
  • v den odjezdu nejezte pevně;
  • konzumovat vodu po celý den, aby nedošlo k dehydrataci;
  • pokud vám předpisy letecké společnosti umožňují vzít si na palubu jídlo, vezměte si něco užitečného. Na palubě požádejte letušku, aby zahřála misku v mikrovlnné troubě;
  • pokud máte zakázáno přinášet domácí jídlo, použijte firemní menu, obvykle má jídelní stůl;
  • Pokud se cítíte nemocní, musíte se dívat přímo dopředu a zaměřit své oči na jeden bod. Dýchej z hluboka. Vezměte si doušek vody a dejte pod jazyk mincovní tabletu nebo bonbóny, pomalu se rozpusťte;
  • zkuste se rozptýlit knihou nebo novinami, uklidňující hudbou, nebo se pokuste uvolnit a usnout. Neměli byste užívat prášky na spaní;
  • je lepší se vyhnout kofeinovým nápojům, ale s lehkými závratěmi je povolena jedna dávka - malý šálek kávy nebo silný čaj.

  Slevy a užitečné odkazy pro cestovatele

 • Články O Neplodnosti