Hlavní Výživa

Je možné ošetřovat zuby těhotných žen anestézií v různých časech

Obsah článku:

Je možné léčit zuby během těhotenství??

V průběhu šťastného očekávání dítěte je důležité nejen pravidelně navštěvovat prenatální kliniku, sledovat výživu nastávající matky a navrhovat dětský pokoj, ale také věnovat zvláštní pozornost zdraví ústní dutiny. Zubní výkony jsou bezpečné pro plod a v budoucnu pomohou mamince, aby se neodváděla od péče o novorozence při návštěvách zubařských ordinací.

Preventivní prohlídky

Během těhotenství je povinná preventivní návštěva u zubaře. Vyšetření zubního lékaře se doporučuje nejméně dvakrát: během registrace a před vyhláškou (30 týdnů). Ideální schéma pro návštěvu stomatologie: 6-8 týdnů, začátek druhého trimestru (16-18), 27-28 týdnů a bezprostředně před plánovaným narozením - 36-38 týdnů těhotenství.

Při těchto návštěvách lékař pečlivě zkoumá ústní dutinu těhotné ženy, aby zjistil onemocnění zubů, dásní a ústní sliznice. V případě detekce onemocnění se vytvoří optimální léčebný plán s ohledem na délku těhotenství a charakteristiku patologického procesu. Lékař také pomáhá orientovat pacienta na hygienické funkce, vybírat zubní pastu (zvláště důležité v případě toxikózy), věnuje zvláštní pozornost stravě, aby se zabránilo nedostatku vitamínů a minerálů (fluorid a vápník), což vede k rozvoji zubních problémů v budoucnosti.

Zubní ošetření během těhotenství

Pokud těhotná žena trpí stomatologickými chorobami, měla by být léčena již v období těhotenství a neměla by být odložena do porodu. Protože přítomnost infekce a mikrobů může nepříznivě ovlivnit nejen stav pacienta, ale také vývoj plodu..

Následující stomatologické výkony jsou naprosto bezpečné:

 • léčba zubního kazu a pulpitidy, nepoškození zubní skloviny;
 • extrakce zubů jakékoli složitosti, která se provádí v lokální anestézii;
 • Rentgen - diagnostika.

Doporučuje se odmítnout provedení následujících lékařských postupů:

 • zubní implantace;
 • jakékoli chirurgické zákroky, které vyžadují celkovou anestézii nebo úplné uklidnění pacienta;
 • laserové nebo fotografické bělení.

Léky pro zubní ošetření v různých stádiích těhotenství

Výběr farmaceutických přípravků pro těhotnou ženu by měl být ošetřen se zvláštní péčí..

Je povoleno používat léky, které jsou schopné anestetizovat zuby, na základě ibuprofenu nebo paracetamolu v dávkách doporučených výrobcem..

Použití derivátů nimesulidu k úlevě od zánětu a analgezie je absolutně kontraindikováno.

Ve zvláštních případech může být předepsána odpovídající antimikrobiální terapie s absolutně bezpečnými antibiotiky (peniciliny, makrolidy nebo cefalosporiny)..

Lokální protizánětlivé léky se doporučují a doporučují k použití jako výplachy nebo aplikace obsahující infuze miramistinu nebo bylin. Opatrně používejte roztoky obsahující alkohol a šalvějový vývar.

Vlastnosti anestezie u těhotných žen

Těhotenství není kontraindikací pro léčbu nebo odstranění zubu pomocí lokálních anestetik..

Doporučuje se provést anestézii s infiltrací nebo infiltrací pomocí léků založených na bezpečném artecainu. Užívání drog s adrenalinem může vyvolat nástup předčasného porodu nebo způsobit potrat během zubního ošetření v časném těhotenství.

Zubní péče o těhotné ženy v časném stadiu těhotenství (až 14 týdnů)

První trimestr těhotenství je nesmírně důležité období pro správné položení všech orgánů a systémů plodu, které se vyznačuje zvýšenou predispozicí k riziku. V této době může těhotná žena trpět toxikózou. V důsledku toho mohou vzniknout určité obtíže spojené s obvyklým plánovaným preventivním vyšetřením.

Pokud neexistují indikace pro urgentní zubní zásah, doporučuje se před druhým trimestrem ukončit lékařské manipulace. V případě akutní bolesti lze zubní kaz nebo pulpitidu léčit pomocí bezpečné anestézie.

Rentgenová diagnostika k těmto datům se neprovádí.

Doporučuje se také, aby těhotná žena opustila jakékoli léky, aby zmírnila bolest zubů a použila bezpečný tradiční lék (vypláchněte ústa roztokem chloridu sodného nebo slabé odvarky léčivých rostlin).

Stomatologie ve druhém trimestru

Období od 14 do 28 týdnů je nejlepší čas na podstoupení plánovaných stomatologických výkonů: instrumentální čištění, ošetření, odstranění hluboce poškozených zubů.

V této době je placenta již plně formována a spolehlivě chrání dítě před možnými negativními účinky drog vstupujících do krevního řečiště. Proto je povoleno používat schválené léky proti bolesti a antimikrobiální látky. Podle indikací je možné tradiční rentgenové vyšetření.

Zatímco zvětšující se děloha nevyvíjí nadměrný tlak na vnitřní orgány ženy, pacientova poloha v zubním křesle nepřináší žádné zvláštní potíže. Nedoporučuje se však při jedné návštěvě léčit více než jeden zub, aby nedošlo k vyvolání stagnace krve v pánevních orgánech.

Zubní výkony pro dlouhé těhotenství (po 28 týdnech)

V pozdějších stádiích jsou hormonální změny způsobeny otokem, citlivostí a možným krvácením dásní. To je spojeno s vysokým rizikem náhodného parodontálního traumatu během dlouhého těhotenství při různých manipulacích. Je také docela problematické, aby byl pacient po dlouhou dobu v pevné poloze. Je třeba mít na paměti, že nervózní napětí, možné nepříjemné pocity mohou vyvolat nástup předčasného porodu. To v současné době způsobuje značné potíže při ošetření zubů..

Pokud existují klinické indikace pro zubní ošetření po dobu delší než 30 týdnů, musí lékař minimalizovat čas strávený pacientem v křesle, používat bezpečnou anestezii pro pacienta a její dítě.

Závěr

Druhý trimestr je ideálním obdobím pro diagnostické nebo terapeutické stomatologické výkony. Ale za přítomnosti akutních indikací je zubní ošetření povoleno kdykoli za přísného dodržování zvláštních bezpečnostních pravidel. Některé manipulace se doporučuje opustit až po porodu (implantace zubu nebo bělení laserem).

Naše stomatologie Vita Stom úspěšně léčí různé dentální problémy a odstraňuje zuby u těhotných žen, bez ohledu na gestační věk. Používáme pouze moderní a bezpečné metody expozice, kvalitní přípravky pro lokální anestézii, které nezpůsobí poškození těhotné ženy ani plodu.

Zubní ošetření během těhotenství

Těhotenství je důležité období v životě každé ženy. Při čekání na dítě tělo prochází mnoha proměnami - hormonální změny pozadí, ochranné funkce klesají a chronické patologie se zhoršují. Aby všech 9 měsíců proběhlo dobře, musíte se předem připravit na vzrušující událost. Návštěva zubaře a rehabilitace ústní dutiny je nedílnou součástí plánování dítěte.

Pokud došlo k těhotenství a ošetření zubů a dásní nebylo provedeno dříve, nebojte se. Budoucí maminka musí vyhledat pomoc zkušeného zubního lékaře.

Orální choroby

Během těhotenství se aktivuje mnoho skrytých patologií, které ženě způsobují nepohodlí a mohou způsobit neštěstí..

Orální choroby:

 • Zubní kaz. Objevují se různá stádia nemoci (počáteční, střední, hluboká forma). Během těhotenství se patologie rychle rozvíjejí. Během pouhých několika měsíců kaz z místa spotu zcela poškozuje zdravé tkáně a ničí zub;
 • Komplikace kazu - pulpitida, parodontitida, periostitida;
 • Nemoc dásní - gingivitida, paradentóza;
 • Stomatitida (virová, bakteriální, fungální);
 • Glossitida (deskvamativní, Hunterova forma).

Nesnižujte riziko onemocnění ústní dutiny. Mnoho z nich je doprovázeno horečkou, těžkými bolestmi zubů a bolestmi hlavy. Extrémně špatná prognóza má periostitidu komplikovanou sepse. Ženy, které před těhotenstvím nepodstoupily orální hygienu, se často potýkají s potřebou odstranit zuby a kořeny zcela postižené zubním kazem..

Informace o léčbě a prevenci nemocí ústní dutiny naleznete ve videu:

Budoucí matka by měla pochopit, že bez současného zacházení ohrožuje život a zdraví svého nenarozeného dítěte.

Při registraci v gynekologii je nutná konzultace s odborníky. V každém trimestru těhotenství se provádí preventivní vyšetření u zubaře.

Na recepci lékař zkoumá dutinu ústní, identifikuje nemoci, sestaví léčebný plán. Lékařskou pomoc lze získat na bezplatné veřejné klinice nebo v soukromé stomatologii.

Léčba patologií ústní dutiny

Mnoho těhotných žen se bojí navštívit zubaře. Nastávající matky věří, že léčba poškodí zdraví jejich dětí. Tento názor je nesprávný. Zkušený zubař nikdy nepoškodí pacienta. Cílem lékaře je identifikovat a odstranit nemoci, snížit počet komplikací.

Kaz je nejčastější orální onemocnění. Patologie je doprovázena poškozením skloviny a dentinu, které se projevuje drsností, narušením integrity tkáně, bolestivostí a zubním kazem. V počátečních fázích není zubní kaz doprovázen nepříjemnými pocity a nezpůsobuje u lidí úzkost. S rozvojem středních a hlubokých lézí se zvyšuje symptomatologie, těžký bolest zubů se stává hlavním důvodem pro návštěvu u lékaře.

Odstranění zubního kazu ve fázi spotu se provádí bez použití vrtáku. Účelem těchto postupů je obnovit rovnováhu stopových prvků a minerálů ve sklovině (fluoridace). Při léčbě primárního, středního a hlubokého kazu se uchylují k klasické léčbě.

Fáze lékaře:

 1. Vizuální, instrumentální vyšetření, stanovení stadia nemoci.
 2. Hygienické ošetření zubů (odstranění měkkého plaku a tvrdých kalcinovaných usazenin).
 3. Výběr barvy výplňového materiálu pomocí stupnice Vita.
 4. Anestezie (v případě potřeby se užívají léky proti bolesti během těhotenství).
 5. Odstranění postižené tkáně.
 6. Antiseptické ošetření připravené dutiny.
 7. Obnova stěn zubů výplňovým materiálem.
 8. Korekce plnění kousnutí. Broušení a leštění zubu.

Pokud zubní kaz ovlivnil nejen sklovinu a dentin, ale zapojil se také do patologického procesu, vytvoří se uvnitř zubu neurovaskulární vláknina, pulpitida. Patologii charakterizuje masivní zubní kaz, přítomnost objemné temné dutiny, výskyt neustálé bolesti, zhoršující se v noci. Léčení hlubokého kazu, pulpitidy a paradentózy je komplexní postup. Pro zachování zubu je nutné odstranit zbytky zanícené a nekrotické buničiny, důkladně vyčistit dutiny a zpracovat a naplnit kořenové kanály. Terapii provádějí endodontisté. Zubní mikroskop - moderní zařízení, které pomáhá chránit zuby i v těch nejpokročilejších situacích.

Odstranění zubů a protetik během těhotenství

Extrakce zubu je nepříjemný, ale nutný postup. Díky moderním dentálním anestetikům je manipulace prováděna s minimálním množstvím bolesti. Přesto mnoho lidí není schopno rozhodnout o postupu včas. V důsledku strachu muži a ženy trpí silnou bolestí a v extrémních případech se obracejí na zubaře.

Je velmi důležité provést odstranění problémových zubů před těhotenstvím. Pokud je v ústní dutině zdroj infekce, zvyšuje se riziko infekce plodu, zvyšuje se pravděpodobnost vzniku potratu a předčasného porodu..

Extrakce zubů podle indikací se provádí plánovaným způsobem, ve 2. trimestru těhotenství. Pokud není možné provést terapeutickou léčbu a prudké zhoršení pohody, provádí se extirpace zubů naléhavě, bez ohledu na dobu těhotenství..

Před chirurgickou manipulací lékař anestetizuje nezbytnou část čelisti infiltrací nebo kondukcí. Po nástupu účinku léku je problémový zub odstraněn. V případě potřeby lékař přišije povrch rány.

Před postupem extrakce zubu by se žena měla psychologicky připravit. Slzy, strach, zoufalství před nadcházející manipulací mohou způsobit zvýšenou kontraktilitu svalové tkáně dělohy a vést k hrozbě ukončení těhotenství. Pozitivní přístup, několik valeriánských tablet a podpora vašich blízkých vám pomohou projít nepříjemným testem důstojně a bez následků..

Indikace k odstranění:

 • přítomnost cysty na kořenech zubu, vývoj akutní periostitidy;
 • nemožnost ošetření kořenových kanálků jejich patologickým zúžením, sklerózou a zakřivením;
 • úplné zničení zubních tkání a kořenového systému;
 • nesprávně dospělé osmičky, které přispívají k rozvoji opakujících se zánětlivých procesů měkkých tkání.

Během a po extrakci zubu mohou nastat komplikace (mdloby, alveolitida, krvácení, periostitida, trauma do sousedních zubů a měkkých tkání, parestezie). Pečlivý výběr chirurga a přesné provedení jeho doporučení pomůže vyhnout se negativním důsledkům..

Po dokončení procesu hojení se poraďte se svým ortopedickým zubním lékařem. Pokud máte pochybnosti o zkušenosti tohoto lékaře, navštivte několik nezávislých odborníků. Těhotenství není přímou kontraindikací k protetice, v některých případech by však měla být léčba zdržena. Důvody pro odmítnutí restaurování zubů při přenášení dítěte: psychologický stres, úzký výběr protetických metod, možnost zvýšení tónu dělohy, nástup hrozby potratu, předčasný porod.

Otázka odpověď

Jak léčit onemocnění dásní během těhotenství?

Gingivitida a parodontitida jsou často detekovány u nastávajících matek. Příznaky onemocnění: bolesti zubů, otoky, cyanóza, krvácející dásně, halitóza. Periodontální nemoc ve 2. a 3. stupni se projevuje pohyblivostí zubů, výskytem hlubokých gingiválních kapes naplněných hnisavým obsahem.

Důvody vzniku patologií: změny v hormonálním pozadí, nedostatečná péče o ústní dutinu, nedostatek vitamínů, toxikóza.

Pokud se objeví první příznaky onemocnění dásní, měli byste se poradit se svým zubním lékařem. Lékař provede profesionální hygienické čištění zubů, odstraní tvrdé a měkké mikrobiální usazeniny, předepíše použití léků, které eliminují zánětlivý proces. Nenechávejte návštěvu odborníka dlouhou dobu. Gingivitida a parodontitida jsou ohniskem chronické infekce, která může při vstupu do krevního řečiště nepříznivě ovlivnit vývoj a růst dítěte..

Je možné vzít rentgen zubu při nošení dítěte?

Během těhotenství je nutné minimalizovat účinek rentgenového záření na tělo. Existují však situace, kdy je nutná kontrola hardwaru. Speciální dentální visiograf pomůže určit přesnou diagnózu a nepoškodí dítě. Tento postup je bezpečný, protože zařízení provádí cílené vyšetření a má minimální dávku záření.

Je možné léčit zuby během těhotenství? Který trimestr je nejbezpečnější k návštěvě u zubaře?

V případě potřeby může žena konzultovat lékaře v jakémkoli období těhotenství. V časném období až do 13 týdnů těhotenství dochází k pokládání všech orgánů a systémů, a pokud je to možné, zdrží se léčby. Lékařský zásah po dobu delší než 30 týdnů je nežádoucí, protože může vést k rozvoji předčasného porodu.

Jak zacházet se zuby u těhotných žen v raných stádiích?

1 trimestr je považován za nejnebezpečnější období těhotenství. Vzhledem k pravděpodobnosti negativních účinků na tělo dítěte lékaři nedoporučují používat mnoho léků před dosažením 13 týdnů těhotenství. Vzrušení mladé matky v zubním křesle může vést ke smutným událostem: k rozvoji hypertonicity dělohy a hrozbě potratu..

V případě akutní potřeby zubního ošetření v 1. trimestru lékař věnuje pacientovi zvláštní pozornost: pečlivě vybírá anestetikum, provádí jasné sledování pohody ženy, používá nejbezpečnější dentální materiály a drogy.

Je možné provést zubní ošetření během těhotenství v anestézii nebo za použití anestetik??

Lékařské výkony v lokální anestezii se v případě potřeby provádějí ve všech trimestrech těhotenství. Moderní léky spolehlivě blokují citlivost na bolest, mají lokální účinek a nejsou absorbovány do krve.

Mohou těhotné ženy léčit zuby v anestezii a dalších 5 otázkách

Těhotné u zubaře: jaké postupy jsou nutné v každém trimestru?

Existuje mnoho mylných představ o léčbě zubů u těhotných žen. Odmítáme mýty a dáváme jednoznačné odpovědi na otázky: stojí za to vydržet bolest, jak nebezpečný je rentgen a je možné léčit zuby v anestézii? U všech postupů jsme dělali poznámky - od „zakázaných“ po „nezbytné“.

Zubař navštěvuje každý trimestr těhotenství

Nezbytné. Imunita během těhotenství je snížena. A to není překvapující: žena v sobě nese nový, odlišný organismus. Co se mění z pohledu zubního lékaře? Zaprvé se zvyšuje riziko destrukce kostní tkáně. Za druhé, existují změny ve fungování žláz, které produkují sliny. Snižuje se rychlost produkce slin, zvyšuje se jeho viskozita, pH se posune na stranu kyseliny.

Během těhotenství je zpravidla nedostatek vápníku a hořčíku - to snižuje mineralizační schopnost slin. Přestává plnit velmi důležitou funkci: umývat zuby, odstraňovat zbytky jídla, zásobovat zubní sklovinu minerálními látkami. Riziko onemocnění dásní a zubního kazu se zvyšuje. Proto by těhotná žena měla být zodpovědná za čištění zubů a pravidelně navštěvovat zubaře za účelem profesionálního čištění zubů, jakož i za prevenci a léčbu v nejranějších fázích.

Extrémně nežádoucí. Vyhněte se jakémukoli zubnímu zákroku (s výjimkou hygieny práce) v prvním a třetím trimestru: v prvním - všechny orgány a systémy dítěte jsou položeny, ve třetím - zvyšuje se dráždivost dělohy, takže jakékoli dráždivé látky mohou znamenat riziko potratu nebo předčasného porodu.

Umět. Druhý trimestr (to je přibližně 14-20 týdnů), když se všechny systémy dítěte vyvíjejí hladce, je nejbezpečnější pro zubní ošetření.

Zubní ošetření v celkové anestezii

Umět. Pokud je léčba nastávající matky stále nezbytná, upřednostňují se moderní lokální anestetika. Jsou hypoalergenní a tělo je dobře snáší. Takové léky proti bolesti nepronikají placentární bariérou a nepoškozují dítě.

Zakázáno. Vysoká adrenalinová anestezie. Takové léky byly již dříve používány na klinikách, mohly vyvolat svalové křeče. Přesně to se obávají porodnice-gynekologové a těhotné ženy a zcela odmítají úlevu od bolesti..

Na většině moderních klinik se takové přípravky nepoužívaly dlouhou dobu, ale kvůli ochraně sebe je lepší to udělat: v době schůzky s lékařem vysvětlete, že jste těhotná a že byste neměli používat anestezii s vysokým adrenalinem. Na schůzce zubaře se znovu ujistěte, že anestezie je bezpečná..

Extrémně nežádoucí. Chirurgické zákroky u těhotných žen jsou prováděny pouze pro naléhavé indikace. Co je toto svědectví? Poranění zubů a hnisavé zánětlivé procesy v ústní dutině. Všechny ostatní operace lze považovat za plánované a odložené do období po porodu..

Pokud byste během těhotenství snášeli bolest zubů?

V žádném případě! Mnoho žen stále odmítá úlevu od bolesti a trpí bolestí. "Tak neškodné pro dítě," říkají. A je dobré, pokud stále chodíte do ordinace lékaře - mnozí prostě trpí doma, používají nejnepříznivější domácí prostředky, ale ne zubaři! Internet je plný zpráv od takových žen, které se považují za téměř hrdinky, protože utrpěly těžkou bolest a nechtěly poškodit své nenarozené dítě..

Ve skutečnosti se ale jen zhoršuje: bolest, zejména těžká a prodloužená, narušuje funkce vnitřních orgánů a metabolismus. A dokonce to není vše! Bolest má další aspekt - psychologický. Žena se může bát bolesti, starat se o ni, ztratit náladu a spáchat vyrážky. To vše není vůbec užitečné pro těhotnou ženu a dítě. Znesnadňující bolest se vlastně dostane mimo kontrolu centrálního nervového systému a může způsobit vážné poškození těla..

Mimochodem, proč je bolest zubů tak silná? Faktem je, že receptory bolesti jsou umístěny téměř ve všech tělesných tkáních (s výjimkou nervové tkáně mozku a míchy). A největší hustota konců nervových vláken, které způsobují bolest, se nachází právě na hranici dentinu a zubní skloviny.

X-ray během těhotenství

Pouze pro přísné údaje! Citujeme hygienická pravidla a normy (SanPiN): „Těhotné ženy jsou předepsány k rentgenovému vyšetření pouze podle klinických indikací. Výzkum by měl být prováděn v druhé polovině těhotenství, kdykoli je to možné. “ To znamená, že zubař pošle rentgen, pouze pokud existuje vážné ohrožení zdraví pacienta. Studie s použitím tomografu a visiografu se rovněž nedoporučují - radiační expozice je stále přítomna, i když je nižší než u konvenčního rentgenového záření.

Umět. Existuje alternativa? Nyní je na některých klinikách používán DIAGNOcam pro výzkum - moderní zařízení, které vám umožňuje fotografovat korunu (viditelnou) část zubu bez rentgenového záření. To nenahradí rentgen o 100%, ale v mnoha případech to pomůže vyléčit těhotnou pacientku. Například u DIAGNOcam lze rozpoznat časný kaz a provést minimálně invazivní ošetření..

Prevence onemocnění ústní dutiny před a během těhotenství

Nezbytné. I ve fázi plánování těhotenství musíte navštívit zubaře. Lékař provede kompletní rehabilitaci ústní dutiny: vyšetření, prevence a léčba. Během těhotenství lékař předepíše profesionální kartáčování - v každém trimestru nebo pouze dvakrát (v závislosti na stavu ústní dutiny).

Domácí péče je také důležitá. Zahrnuje výběr správné zubní pasty s minimálním obsahem laurylsulfátu (nebo bez ní), pasta by také neměla mít mátové oleje.

Je užitečné použít remineralizační gely (prodávané v lékárnách). Pomáhají snižovat citlivost zubů, které se mohou objevit během těhotenství, posílí tvrdé tkáně zubu a stabilizují zubní kaz. Konzultace o domácí profylaxi lze získat na recepci hygienika.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Článek vytvořený sítí zubních klinik pro děti a dospělé

Je možné během těhotenství ošetřit zuby anestézií a jaká jsou rizika?

Těhotné ženy nejsou bezpečné proti zubnímu kazu a jiným zubním onemocněním. Při plánování mateřství je samozřejmě lepší dezinfikovat ústní dutinu, ale náhle se mohou vyskytnout zdravotní problémy. Co by měly ženy dělat v podobné situaci??

Mohou těhotné ženy léčit zuby anestézií??

Místní anestézie způsobuje mnohem méně škody než trpělivost v zubním křesle..

Pokud má těhotná žena problémy se zuby, nemůžete odložit návštěvu u zubaře - budoucí matky mají sníženou imunitu a zahájené kazy mohou snadno způsobit hnisavé komplikace..

Lékař řekne odděleně o tom, zda žena může provést tuto nebo tu manipulaci. Podmínky vyžadující urgentní zásah by měly být léčeny okamžitě..

Pokud jde o přípustnost použití anestezie, měla by být zachována rovnováha mezi intenzitou bolesti při léčbě a možným poškozením lékem. Lokální anestetika používaná ve stomatologii se téměř neabsorbují do krve, proto hlavním nebezpečím je alergická reakce.

Kdy je nutná anestézie?

Zubní ošetření během těhotenství se provádí pouze v naléhavých případech, z nichž každý vyžaduje anestézii.

Při jakékoli bolestivé manipulaci v ústní dutině je nutná anestézie. Protože neodkladné manipulace se během těhotenství provádějí jen zřídka, je analgezie téměř vždy nutná.

K výběru léku je třeba přistupovat obzvláště pečlivě - pokud pacientka již ošetřila zuby anestézií a pamatuje si, co znamená, že byla anestetizována, mělo by být toto léčivo znovu použito.

Dávku je třeba dodržovat velmi přísně, nemůžete ji překročit - to může vyvolat alergickou reakci..

Jak analgetika ovlivňuje těhotnou ženu??

Obecně je újma způsobená lokální anestézií během těhotenství snížena na možný projev alergií.

Ve stomatologii se používají moderní lokální anestetika, která se prakticky nevstřebávají do krve a nezpůsobují systémové komplikace.

Ty. pokud žena není alergická na konkrétní lék, pak na ni působí anestézie stejným způsobem jako před těhotenstvím - anestetizuje čelist a nezpůsobuje nežádoucí účinky.

Strach stojí za přecitlivělost. Těhotenství je doprovázeno hormonálními změnami, které mohou způsobit alergie v případech, kdy to nebylo dříve pozorováno..

Aby se předešlo nežádoucím reakcím, musí si pacient pamatovat, což znamená, že byla před anestézií a také během léčby informována, aby informovala lékaře o zhoršení zdraví..

Léky používané k anestézii těhotných žen

Ne všechny léky používané ve stomatologii mohou nastávajícím matkám povolit. V některých případech je vhodné odmítnout úlevu od bolesti - pokud postup sám o sobě není příliš bolestivý. Ale ne všechny ženy mohou snášet bolest, i menší, a bolest je pro plod více stresová než riziko alergie na anestezii..

V léčbě

Seznam schválených léků pro zubní ošetření:

 • Ultracaine;
 • Ubestezin;
 • Novokain (bez alergie).

Ultracaine je považován za nejoblíbenější nástroj ve stomatologii - je efektivní a bezpečný, ale jeho nevýhodou je cena. Výměna Ultracaine za Novocaine je možná, pokud to žena dobře snáší.

Je zakázáno používat ve svém složení drogy obsahující adrenalin - mohou dítě poškodit. Lidokain je také zakázán kvůli jeho účinku na srdeční aktivitu..

Při mazání

Při odstraňování zubu se používají stejné léky jako při jeho léčbě. Nejčastěji je nutné odstranit zuby z vyšší dávky, proto je vhodné nepoužívat injekci Novokainu a úplně jej nahradit Ultracainem. Jinak jsou doporučení podobná..

Kdy a jak zacházet se zuby

Zubní výkony, které nejsou terapeutické, je lepší odložit.

V ideálním případě byste se měli zabývat rehabilitací ústní dutiny před těhotenstvím, ale šťastná událost může nastat předtím, než má žena čas na dokončení léčby..

Zubaté zuby se mohou stát zdrojem infekce pro dítě, takže je třeba je léčit i nastávajících matek a prohlášení, že stojí za to čekat, až se porod špatně narodí.

A co skutečně lze odložit - neterapeutické postupy (bělení, fluoridace, profesionální čištění).

ObdobíPovolené manipulaceZakázaná manipulace
První trimestrNaléhavé zásahy při akutní bolesti, léčbě pulpitidy, poranění obličeje a čelistí, paradentózy, extrakce zubu. Ultrazvuková analgezie povolenaRentgen čelistí, protetika, výplně, ošetření zubního kazu v počátečních fázích, kosmetické a preventivní postupy
Druhý trimestrSanace dutiny ústní, ošetření zubního kazu všech fází, odstranění zubních usazenin, urgentní intervence. Anestezie - Ultacain, Ubestezin, Novocain s opatrností.Rentgen, protetika, rovnátka, kosmetické procedury
Třetí trimestrNouzové ošetření v pozdějších stádiích s akutní bolestí, hnisavými a nekrotickými procesy. Anestezie - UltracaineJakékoli naléhavé zásahy

Nejlepší čas pro zubní ošetření během těhotenství je druhý trimestr. To je v tuto chvíli, že musíte dokončit obnovu zubů, pokud žena neměla čas to udělat před početí. Rovněž do druhého trimestru nebo před porodem by měly být všechny vznikající problémy se zuby odloženy, pokud nevyžadují neodkladný zásah..

Nošení šle a jakékoli jiné provedení je nepraktické. Budoucí matky mají často gingivitidu (onemocnění dásní), jejich zuby jsou křehčí, takže je nemožné stanovit struktury správně a jejich přítomnost způsobí bolest a nepříjemnosti. Zubní protetika je odložena po porodu ze stejného důvodu..

Na jak dlouho, od kterého týdne je lepší léčit zuby

Pokud je to možné, je nejlepší neléčit zuby před 12 týdny těhotenství..

Zubní intervence, pokud nejsou naléhavé, je nežádoucí provádět před 12 týdny těhotenství. V této době jsou položeny všechny hlavní orgány a systémy dítěte, takže matka by se měla zdržet dalších stresových faktorů.

Pokud existuje nutnost urgentního zubního zákroku, který vyžaduje anestézii, a ještě více v radiografii (v případě traumatu), musí žena provést nezbytné postupy, pak o tom informovat svého gynekologa a složit předepsané testy - je třeba pochopit, zda manipulace nepoškozuje dítě.

Pokud je gestační věk tak brzy, že žena ještě neví, zda je těhotná, nebude možné zabránit poškození způsobenému zubním výkonem. V některých případech je to cesta k zubaři a nečekaná reakce na léčbu, která se ukáže jako faktor, díky kterému žena zjistí, že se stane matkou.

Jak dlouho

Pokuste se v případě potřeby dostat do zubaře před 36. týdnem těhotenství..

Zubní intervence po 36 týdnech jsou vysoce nežádoucí. V tomto okamžiku zvyšuje polopoložka, kterou žena zaujímá na židli, tlak na spodní část břicha. To může způsobit předčasný porod. Proto jsou v současné době zakázány všechny manipulace, které nesouvisejí s léčbou akutní bolesti.

Po 25 týdnech (začátkem třetího trimestru) se začne zvětšovat tón dělohy a jakýkoli účinek na matčino tělo, včetně zubního ošetření a souvisejícího stresu, může způsobit včasné oddělení placenty a fetální hypoxie. Aby se snížil stres, doporučuje se před porodem počkat s neodkladnými manipulacemi.

Při léčbě zubů u těhotných žen platí obecné pravidlo, které se vztahuje na všechna onemocnění nastávajících matek - přínos by měl převyšovat riziko. A pokud se dokážete obejít bez manipulace nebo odložit o několik měsíců, neměli byste riskovat své zdraví a pohodu budoucího dítěte. Akutní bolest, hnisavý zánět a trauma však musí být léčeny kdykoli a co nejdříve..

Recenze

Zanechte svůj názor na lékaře, kliniku nebo postup - pomůže ostatním čtenářům. Vaše zkušenosti s léčbou zubů během těhotenství pomohou dalším nastávajícím matkám včas navštívit lékaře.

Mohou těhotné ženy léčit zuby anestézií

Období těhotenství pro ženu je zahaleno nejen neustálým štěstím v očekávání jejích drobků, protože jak často se nastávající matka doslova obává doslova v každém kroku.

Některé obavy jsou samozřejmě zcela odůvodněné, ale některé není nutné brát vážně.

V tomto článku se pokusíme odpovědět na otázku: Jsou obavy těhotné ženy před použitím anestezie během zubního ošetření skutečně oprávněné, nebo můžete bez použití tohoto postupu?

Pokud to necháte "náhodou"

Nejprve musíte pochopit, že neošetřené zuby představují infekční nebezpečí jak pro matku (infekce se může dále šířit), tak pro dítě, a to až do hrozby porodu plodu..

Tělo těhotné ženy pracuje na utváření dítěte, takže je pro něj obtížné vyrovnat se s existujícími hrozbami, a proto je vhodné vyřešit všechny stomatologické vady před těhotenstvím.

Jaké další hrozby existují?

 • Bolest Konstantní bolest zubů u těhotné ženy je stres, a to nejen pro matku, ale také pro dítě, což samo o sobě je nežádoucí..
 • Špatná výživa. V případě problémů se zuby bude pro nastávající matku obtížné žvýkat jídlo, jíst, nebude mít zdravou chuť k jídlu.

A v této době je nesmírně důležité doplnit zásoby nezbytných látek a stopových prvků. Caries je určitě předán z matky na dítě. Lze ji také klasifikovat jako infekční hrozbu..

Máma přenáší její mikroflóru na dítě hlavně prostřednictvím polibků, což pro něj ohrožuje kromě zjevných problémů se zuby, žaludečních problémů a obecného snížení imunity..

Je zřejmé, že i těhotná žena potřebuje k léčbě zubních onemocnění. Zvažte možnosti léčby pro každé období..

Postupy prvního trimestru

Vytváří se celý první trimestr tkáně a orgánů dítěte, takže žádné zásahy, včetně léků, nejsou žádoucí.

A zde si povíme o účinných metodách léčby tipunem v jazyce.

Kromě těchto faktorů zůstává důležité psycho-emoční pozadí budoucí matky - stres ze zkušeností, bolest během zákroku - to vše může nepříznivě ovlivnit průběh celého těhotenství.

Samozřejmě je lepší to riskovat a pokud je to možné, odložit postup na pozdější datum, ale mohou existovat situace vyžadující okamžité řešení.

Například, pokud je problém velmi závažně spuštěn (zhoršené zánětlivé procesy, hnisavé ložiska, odstranění nervů), může být anestézie jen nutností. Pouze lékař může učinit správné rozhodnutí.

Zde je to, co odborníci říkají o možnosti anestezie a rentgenového záření během těhotenství:

Postupy druhého trimestru

Toto období je optimální pro zubní ošetření. Po 14 a až 27 týdnech těhotenství se placenta stává hustou a dostatečně formovanou, aby dobře chránila dítě před negativními účinky drog.

V samotném dítěti končí fáze pokládání vnitřních orgánů.

Specialista pomůže předepsat anestezii, která bude bezpečná jak pro dítě, tak pro nastávající matku. Dále se budeme zabývat konkrétními léky, které se v takových případech používají..

Postupy třetího trimestru

Třetí trimestr těhotenství se vyznačuje zvýšenou citlivostí dělohy na vnější podněty, proto je během tohoto období nežádoucí provádět anestezii - následky mohou být v předčasném porodu.

To může mít za následek závratě, nízký krevní tlak, špatné zdraví nebo dokonce ztrátu vědomí..

Doporučení odborníků jsou proto jednoznačná - nejlepší čas na návštěvu u zubaře je druhý trimestr, ale stejně jako v nouzových situacích je vše individuální, hlavní věcí je včas navštívit lékaře.

Terapie, které jsou povoleny nemoci?

Během těhotenství se léčí následující onemocnění zubů:

 • Zubní kaz - označuje nemoci způsobené infekcí. Pokud odložíte léčbu, můžete mít mnoho nežádoucích důsledků - od zánětlivých procesů po problémy s gastrointestinálním traktem.
 • Gingivitida je onemocnění a zubní kaz, který je velmi častý během těhotenství kvůli restrukturalizaci těla a hormonálním změnám.

Gingivitida je zánětlivý proces sliznic dásní. Důsledky pozdní reakce mohou být velmi závažné, včetně předčasného porodu.

 • Parodontální onemocnění a parodontitida - poškození zubů. S pokročilým průběhem nemoci může dojít ke ztrátě zubů.
 • Pulpitida a parodontitida - zánětlivé procesy, které ovlivňují nervy zubů, jsou doprovázeny vysokou bolestí, mohou být výsledkem neléčeného kazu.
 • Odontogenní periostitida (tok) - zánětlivý proces, který se vyskytuje v periosteu, je vyjádřen vysokou mírou bolesti a může vést k extrakci zubu.
 • Stomatitida - při tomto onemocnění je ovlivněna sliznice. Nejčastěji se objevuje v důsledku změn v hormonálním pozadí v těle těhotné ženy.

  Zanedbaná stomatitida je také infekční hrozbou pro matku a dítě.

  Během těhotenství nejsou zakázány ani zubní protetiky, ale výjimkou může být použití implantátů (instalace umělého kořene zubu)..

  To je způsobeno skutečností, že přihojení umělé struktury těla, a tak zatížené, bude vyžadovat ještě více energie, a tento postup v některých případech může vyžadovat použití dalších léků..

  Pokud je nutná extrakce zubu pomocí anestézie, je lepší to udělat ve druhém trimestru těhotenství, důvody, které to vysvětlují, jsou uvedeny dříve..

  Jaké drogy se používají

  Zubař by před předepsáním konkrétního léku měl konzultovat s místním lékařem z prenatální kliniky, která sleduje těhotnou ženu, nebo se seznámí s její kartou. A již s přihlédnutím ke všem existujícím nuancím (možné alergické reakce) předepisuje odborník potřebný lék.

  Jako anestezie pro běžné stomatologické výkony se obvykle používají léky, jejichž základem je adrenalin - zužuje krevní cévy, zabraňuje krvácení a samozřejmě zmírňuje citlivost na bolest.

  V průběhu těhotenství však tyto léky nelze použít, protože jsou schopny zvýšit krevní tlak a vést dělohu ke zvýšenému tónu.

  Dosud četné studie v této oblasti umožňují použití anestezie s minimálním obsahem adrenalinu..

  Placenta neprochází nepříznivými složkami obsaženými ve složení a v důsledku toho nenastanou žádné škodlivé účinky na dítě..

  Ultracaine nejen nepronikne ochrannou bariérou placenty, ale také neovlivní kvalitu mateřského mléka, to znamená, že může být také použit během kojení.

  Dávka léku je individuální a bere v úvahu gestační věk, věk a celkový stav ženy.

  Lék působí na nervové zakončení a blokuje je, čímž zabraňuje jejich podráždění a vedení nervových impulzů. Účinek ultracainu nezasahuje do regeneračních procesů a nezvyšuje krevní tlak. Po 5 - 10 hodinách se úplně vylučuje močí..

  Primacaine prakticky neprochází placentou a má krátký poločas. Artikain a epinefrin ve složení léčiva působí jako účinné látky. Vasokonstrikční účinek epinefrinu vytváří prodloužený účinek anestezie - trvá 45 minut.

  Náklady na anestézii v zubním lékařství jsou v průměru 250 - 300 rublů.

  Žádná injekce

  Stojí za zmínku, že ne všechny případy anestézie jsou nezbytné. Například, pokud má zubní kaz pouze počáteční fázi, pak léčebný postup nezpůsobí silnou bolest, a proto můžete obejít bez úlevy od bolesti..

  Jedná se však spíše o výjimku, při závažných zásazích je nutné použít anestézii. V takových případech to nestojí za to, aby se zvrhla a odmítla anestézie - poškození, které dítě utrpí během tak bolestivého stresu od matky, bude mnohem silnější než údajné poškození způsobené léky.

  Jak již bylo zmíněno, psycho-emoční stav nastávající matky je pro zdraví dítěte nesmírně důležitý.

  Ideální možností je samozřejmě úplná absence jakýchkoli léků, a proto byste v žádném případě neměli zdržovat návštěvu odborníka a zhoršovat stávající problémy se zuby.

  A v tomto článku: http://dentist-pro.ru/lechenie/zuby/panoramnyj-snimok.html můžete zjistit, na čem závisí cena panoramatického obrázku zubu.

  A zde vám ukážeme, co dělat, pokud vaše dásně krvácí během těhotenství..

  Závěr

  Na závěr stojí za to odpovědět na otázku položenou na začátku článku: je stále možné nebo neošetřit zuby anestézií během těhotenství??

  Odpověď je zřejmá - je nutné léčit, vzhledem k tomu, že poškození způsobené neošetřenými zuby by mělo být větší než poškození způsobené anestézií.

  Opět provedeme rezervaci, že pouze zubař dokáže správně předepsat postupy, potřebné léky a jejich dávkování.

  Pokud najdete chybu, vyberte část textu a stiskněte Ctrl + Enter.

 • Články O Neplodnosti