Hlavní Bolest

Kdy a v jakém věku je lepší porodit druhé dítě po prvním?

Jedno dítě v rodině je velmi pohodlné. Můžete mu věnovat velkou pozornost, kupovat drahé věci a obrovské množství hraček. Kromě toho v průběhu času dítě vyrůstá, učí se hrát sám a nepotřebuje rodičovskou péči. Máma a táta konečně mají čas na sebe. A velmi často právě v tuto chvíli znovu přemýšlejí o novorozených bezesných nocích, dudlících a plenkách.

Druhé dítě

Druhým dítětem jsou nové práce a zvýšené náklady. Koneckonců, nyní je třeba koupit oblečení a boty pro dva a hračky budou také potřebovat mnohem více. To je dvojnásobná pozornost rodičů a ostražitost. To je jiné jídlo - pro dítě, starší dítě a maminku s tátou, nekonečné čištění a chůzi za každého počasí.

Ale když se podíváte z druhé strany, pak druhé dítě je:

Kdy je lepší porodit druhé dítě? Kolik měsíců nebo let po prvním narození musíte přemýšlet o novém těhotenství? Jaké faktory budou určovat?

Určující faktory

Věkový rozdíl mezi dětmi rozhodně ovlivňuje jejich vztah a život celé rodiny jako celku.

Někdy se druhé dítě narodí rok a půl po prvním a potom se dětem říká počasí. A je tomu naopak, když je rozdíl mezi sourozenci 15–20 let starý a podle věku starší vypadá jako rodič mladšího.

Kdy je lepší porodit druhé dítě, aby to nebylo pro rodiče příliš zatěžující a děti jsou mezi sebou kamarádky? Chcete-li tento problém vyřešit sami, musíte nejprve vzít v úvahu následující faktory:

 • Věk rodičů.
 • Zdravotní stav.
 • Fyzické a psychologické schopnosti.
 • Budoucí vztahy dětí.

Věk rodičů

Není tajemstvím, že věk ženy hraje důležitou roli při plánování těhotenství. A ačkoli dnes mnozí rodí děti ve věku čtyřiceti a pozdějších, období od 25 do 35 let je považováno za optimální pro porod dítěte. Proč?

V tomto věku je nastávající matka plná síly, energie a zdraví. Chronická onemocnění obvykle ještě neexistují, a pokud ano, mají malý vliv na její pohodu. Pro ženu je snadné vydržet těhotenství a zároveň se vypořádat se svým prvním dítětem. Kromě toho má tělo nastávající matky další rys, na který je vždy třeba pamatovat.

Samičí vejce se nemohou obnovit. Jsou přítomny ve vaječnících od narození a jejich počet se během života nemění. Vystavení nepříznivým vnějším faktorům nevyhnutelně vede k výskytu mutací v nich. S věkem se tyto změny hromadí a pravděpodobnost, že se takové vajíčko účastní početí, zvyšuje.

Proto si lékaři dlouho všimli, že matky středního věku mají mnohem větší pravděpodobnost, že budou mít děti s chromozomálními abnormalitami. To platí zejména pro Downův syndrom..

Chromozomální abnormality

Syndrom Down, Edwards, Patau - to vše je výsledkem chromozomového zhroucení. Není možné předvídat a zabránit takové situaci. I v okamžiku, kdy se vajíčko spojí se spermatem a začne se dělit, je divergence chromozomů přerušena. A to znamená, že budoucí dítě v sadě chromozomů bude mít méně nebo více, než je nutné. Takové zhroucení vede k vážným vývojovým poruchám, fyzickým i duševním. Někdy jsou chromozomální abnormality neslučitelné se životem.

V mladém věku je riziko porodu dítěte s Downovým syndromem jedním případem u sedmi set novorozenců. Pokud je však nastávající matka starší 35 let, výrazně se zvyšuje. A po 45 letech je pravděpodobnost takového dítěte 19–20%.

To neznamená, že na druhé dítě můžete myslet až do třiceti let. Nezapomeňte však na tento důležitý faktor.

Někdy se ukazuje, že je to rozhodující. Je možné tuto situaci nějak ovlivnit?

Promítání

Moderní medicína nabízí všem těhotným ženám screening chromozomálních abnormalit. Nastávající matka v určitém období absolvuje speciální krevní test a podrobí se ultrazvukovému vyšetření, aby vyhodnotila riziko této patologie. Tyto údaje však bohužel poskytují pouze pravděpodobnost, že budou mít zvláštní dítě.

V některých zemích jsou těhotným ženám nad 35 let okamžitě nabídnuta invazivní vyšetření - stanovení chromozomové sady embryonálních buněk. Tato analýza je téměř 100% spolehlivá. O patologii však informuje pouze budoucí rodiče. Moderní medicína nemůže změnit stávající situaci chromozomálním rozpadem.

Pokud se budoucí věk matky přiblíží k hranici, je lepší neodkládat narození druhého dítěte, i když k tomu dojde rok nebo dva po prvním narození.

Na rozdíl od ženy není věk mužů pro plánování těhotenství tak důležitý. Spermie se vytvářejí nepřetržitě po celý život a pravděpodobnost mutace v nich je minimální..

Zdravotní stav

Zdravotní stav ovlivňuje také věkový rozdíl mezi dětmi. Pro budoucího otce je tato závislost přímá - čím mladší je v době narození obou dětí, tím více má sílu a příležitost k jejich udržování, vzdělávání a formaci. Proto je malý rozdíl mezi dědici nejlepší pro otce rodiny.

U ženy jsou věci komplikovanější. Na jedné straně jsou děti počasí velkou zátěží na křehkém těle matky. Na druhou stranu však příliš dlouhé čekání na druhé dítě představuje riziko nových nemocí, které s věkem narůstají.

Po kolika letech je lepší mít dítě z lékařského hlediska? Chcete-li odpovědět na tuto otázku, musíte zvážit, jak předchozí těhotenství skončilo:

 • Přirozený porod.
 • Císařský řez.

Přirozené narození

Porodníci doporučují zdržet se opětovného těhotenství nejméně 2-3 roky po prvním narození. Proč je tento termín považován za optimální?

Období těhotenství znamená značné zatížení ženského těla, svalů a kloubů a páteře. Kromě toho se jedná o zvýšenou spotřebu stopových prvků, zejména železa a vápníku. Během porodu dítěte se u budoucí matky často vyvine anémie z nedostatku železa, hemoglobin klesá. Křehkost nehtů, křehkost zubů, zhoršení stavu vlasů jsou také zaznamenány..

Pokud druhé těhotenství bezprostředně následuje první, zvyšuje se nedostatek vitamínů a minerálů. Znamená to ohrožení zdraví druhého dítěte, protože v lůně nedostává látky, které potřebuje.

Po prvním narození by měla být žena vyšetřena, podstoupit nezbytnou rehabilitační léčbu a dát svému tělu posílení. Mějte na paměti, že péče o dítě není snadná, zvláště když nese druhé dítě. Tato doporučení se vztahují na přirozený porod. Ale co kdyby se první dítě narodilo císařským řezem?

Cesarean sekce

Pokud první porod skončil císařským řezem, je přístup lékařů k novému těhotenství opatrnější. Zpravidla se druhé dítě rodí také chirurgicky. A i když hlavní lékařská doporučení budou, stejně jako u přirozeného porodu, rozhodujícím faktorem stav jizvy dělohy.

Co ohrožuje ženu s druhým těhotenstvím po císařském řezu? Nejnebezpečnější věcí, která se může stát, je prasknutí dělohy ve jizvě. Aby se tomu zabránilo, musí být jizva bohatá, a proto žena potřebuje určitý čas, aby obnovila normální strukturu stěny dělohy..

Minimální rozdíl mezi dvěma těhotenstvími po chirurgickém porodu, lékaři zvažují období dvou až tří let. V praxi rodí mnoho žen dříve - po roce a půl nebo dvou letech. Je to bezpečné, pouze pokud je jizva potvrzena ultrazvukem.

Opakované narození po císařském řezu je vždy určitým rizikem komplikací, takže po konzultaci s gynekologem musíte naplánovat těhotenství..

Fyzické a psychologické schopnosti

Rozhodnutí porodit druhé dítě se často děje pod vlivem příbuzných, přátel a veřejného mínění. Obzvláště pokud každý již má kolem dvou nebo tří dětí s malým věkovým rozdílem. Ale to je zásadně špatné.

Každá rodina se musí rozhodnout pro druhé dítě, které se řídí pouze svými schopnostmi. To je zvlášť důležité pro ženu..

Příliš často bezesné noci, kolika, kousání zubů tak unavuje matku, že sní jen o relaxaci a ne o opakovaném štěstí z mateřství. Je obtížné vyrovnat se s dítětem, pokud má zdravotní problémy, zvýšenou podrážděnost a manžel je neustále v práci a není nikdo, kdo by čekal na pomoc od.

V této situaci je žena neustále ve stresu a po porodu druhého dítěte pod vlivem některých faktorů může být snadno depresivní s nepříjemnými následky.

Než otěhotníte, musíte pečlivě přemýšlet o tom, zda si rodiče mohou dovolit takovou odpovědnost? Často bude rozumnější počkat několik let, než dítě vyroste a maminka a táta si trochu odpočinou.

Vztah dětí

A co vztahy mezi dětmi v rodině? Tento faktor je také velmi důležitý. Koneckonců, všichni rodiče chtějí, aby jejich bratři a sestry byli mezi sebou kamarádi - v dětství i v dospělosti. Společné dětské hry navíc usnadňují život rodičům.

Některé rysy lze rozlišit, pokud věkový rozdíl u dětí je:

1-2 roky

Děti s tak malým rozdílem jsou mezi sebou obvykle velmi přátelské. Počasí děti jsou v tomto ohledu velmi podobné dvojčatům. Je nepravděpodobné, že by trpěly nudou a osamělostí, protože vždy je poblíž herní společník. Počasí se snáze přizpůsobuje ve školce a škole, obvykle chodí do stejné skupiny a pak do stejné třídy.

Určitou výhodou pro ženu je schopnost plnit své mateřské povinnosti a poté si vybudovat kariéru, bez přerušení už během těhotenství a porodu..

Taková dlouhá vyhláška však nepříznivě ovlivňuje odborné znalosti. A fyzicky zvýšit počasí je docela těžké.

3-4 roky

Tento rozdíl je z lékařského hlediska považován za optimální, protože rodiče mají dostatek času na opětovné získání síly. Zájmy dětí jsou však již výrazně odlišné. Mají různé režimy, výživu a hry. Mezi bratry a sestrami se často vyskytuje vážná konkurence s takovým rozdílem, protože ten starší je již zvyklý na to, že si rodiče užijí pozornost rodičů.

Pro matky tento věkový rozdíl usnadňuje život, protože první dítě už poslouchá a dokonce pomáhá, a druhé se ho snaží kopírovat do všeho.

5-7 let

Rozdíl 5–7 let je pro společné zájmy příliš velký. Ale to má také své výhody. První děti se cítí opravdu starší. Mohou výrazně usnadnit život maminky, pobavit dítě a pomoci jí po domě. Hlavní věcí není, aby se nechali unést a nepřenesli na ně rodičovské povinnosti. Mladší děti mají obvykle velmi rádi starší, zkopírují je a napodobují vše.

Významným mínusem je přerušení profesní činnosti matky. Je to však skvělá příležitost, jak pomoci seniorovi na základní škole během mateřské dovolené..

8 a více let

Když je rozdíl příliš velký, začnou starší děti připomínat druhé rodiče. Zde je možný patronizující postoj vůči bratrovi nebo sestře, nebo naopak ignorování. Někdy se postará starší a ve všech možných ohledech se stará o mladší.

S takovým rozdílem samozřejmě nebudou existovat žádné společné zájmy, ale druhé děti se vždy mohou obrátit na první s žádostí o pomoc nebo radu. Pro rodiče je mnohem snazší zařídit si život s takovým rozdílem, protože starší děti jsou obvykle již zcela nezávislé.

Kolik porodit druhé dítě je důležitou otázkou pro každou rodinu. A musíte to vyřešit pouze na základě svých schopností, nikoli na poslouchání cizích tipů a triků.

Jak stará může žena otěhotnět

V jakém věku se těhotenství považuje za pozdní?

V různých dobách se myšlenky na věkovou strukturu změnily, když je žena lepší otěhotnět. Před několika stoletími se dívky pokusili oženit brzy, a jakmile menstruační období šlo, hledali ženichy. Tato tradice byla zachována mezi mnoha východními a africkými národy, od asi 14-15 let staré „již nevěsty“ a budoucí matky.

A v jakém věku můžete přirozeně otěhotnět? Dokud nezačnou klimatické změny v těle. V rodinách věřících (mezi Amish, Baptists) se ženám nedoporučuje chránit se, rodí neustále, až do věku 45-48 let.

V Evropě a USA ženy nijak nespěchají, aby měly děti - nejprve spěchají, aby získaly vzdělání a vybudovaly si kariéru. V rusky mluvícím prostředí se věří, že po 25 letech je příliš pozdě na porod prvního dítěte, je věk 19-20 považován za optimální. Ale v jakém věku může žena otěhotnět s druhými, třetími a následnými dětmi? Je to individuální, každá rodina má své vlastní okolnosti, hodně záleží na zdraví a dědičnosti..

Důležité: Při časné menopauze ženy otěhotní do věku 36–38 let, některé mají určitou míru bezpečnosti až 50 let. V některých případech je porod stanoven později.

V jakém věku ženy rodí v Evropě - statistiky:

 • v Rakousku 29-30;
 • v Bělorusku 24-25;
 • v Belgii 27–28;
 • v Bulharsku 26–27;
 • ve Velké Británii 29;
 • v Německu 30;
 • ve Španělsku 31;
 • v Itálii 29;
 • v Irsku 30;
 • v Litvě 28;
 • v Norsku 30;
 • v Polsku 28;
 • v Ruské federaci 25;
 • na Ukrajině 26-27;
 • v České republice 29;
 • ve Švýcarsku 31;
 • ve Francii 29.
Národy, kde jsou velké rodiny považovány za normu, kultivují ideály raného mateřství. V rozvinutých zemích s vysokou životní úrovní je plození ve „školním“ věku odsouzeno. Stejný trend je v rusky mluvícím prostoru. Máme podobnou představu o tom, jak stará žena může otěhotnět a porodit - mentalita je omezena na „školní“ a „důchodový“ věk.

Národy na Kavkaze a ve střední Asii kladou rodinné hodnoty nad veřejné zájmy, je normální stát se matkou v mladém věku. V těchto regionech jsou jiné představy o tom, v jakém věku je lepší rodit žena. Pokud je ženatý bohatý a vlivný ženich, souhlas se nevyžaduje od mladých miláčků, ale od rodičů, jako za starých časů.

V jakém věku je lepší otěhotnět

Máme vlastní představu o tom, kdy je „brzy“ nebo „pozdě“. Ženy, které porodí po 40, jsou dokonce vtipné, že „porodily vnučku“. Říká se, že porod je „příliš brzy“ na 20 let, od 20 do 30 let je nejlepší čas, až 40 let je také dobré, pokud se nejedná o první narození, po 40 letech - „proč a komu?“.

Když se znovu ožení, pokud předtím nebyly žádné děti, neptají se - když založili rodinu, pak se snaží otěhotnět. Když první těhotenství nebylo úspěšné, často opustili druhý pokus a marně se čas neúprosně přesunul do stáří. Ve společnosti není pochyb o tom, jak starý může otěhotnět, je důležité, aby k tomu nedocházelo mimo manželství.

Je třeba mít na paměti, že existuje mnoho účinných metod, kterými „hvězdy“ a „mediální tváře“ získávají děti „daleko za...“. Mají své vlastní představy o věku porodu. Není tajemstvím, že některé páry, jako je Pugacheva a Galkin, používají zmrazená vejce a náhradní matky, jiné - darované sperma. Pro obyčejné občany jsou drahé progresivní kliniky dostupnější, ale pokud dojde ke ztrátě času, nezaručují ani velké finance úspěchu.

To je zajímavé:

 1. Narozená Omkari Panvar z Indie je rekordní maminka, která rozhodla o dětech zkumavky. V 70. letech se pár rozhodl pro IVF. Rodina snila o dědici a narodily se dcery. Hlavní část majetku (pozemky, byvoly, úspory) šla platit za klinické služby. Přidáním úvěrových prostředků jsme dostali chlapce a dívku. Žena je známá jako nejstarší matka dvojčat.
 2. Americká Carol Horlocková je „nejplodnější“ náhradní matka. Během 13 let jejího lůna se narodilo 12 dětí, včetně trojčat. Snadné těhotenství a porod bez problémů ji dovedly k tomuto „obchodu“.
 3. Záznam o rozdílu mezi narozením za 41 let patří americké Elizabeth Ann Buttle. Porodila první dítě v 19 letech, druhé v 60 letech!
 4. Lina Medina byla odvezena do nemocnice v Peru v roce 1933 za méně než 6 let a měla podezření na rychle rostoucí nádor v žaludku. Dítě bylo těhotné, ale od koho nikdy nepřiznalo. Na klinice jí pomohla bezpečně porodit zdravé dítě vážící 2,7 kg. Překvapivě byl mladý peruánský sexuální dospělost v tak raném věku..
Po těchto skutečnostech se změní představa, že „brzy“ a „pozdě“ nebo v jakém věku může žena zdravé dítě porodit. Pokud mluvíme nejen o pubertě, ale také o mentální, pak dospívající dívka ve školním věku často nemůže převzít odpovědnost za svůj život, zejména za novorozence. Mateřství není jen štěstí, ale také břemeno každodenní péče a materiální bezpečnosti.

Jak stará může žena rodit: rysy a komplikace

Žena, která musela být dlouhodobě léčena pro neplodnost, se nezajímá, v jakém věku je lepší otěhotnět. Jakákoli šance na oplodnění se pro ni jeví jako vzácná. Osamělé dámy, které neměly možnost vykopat až 40 let, nebojte se, kdo bude otcem jejího budoucího dítěte, využívají každou příležitost.

Soběstačné ženy, které si vybudovaly kariéru a „staly se“, často nemohou najít slušnou párty pro sebe, proto neskrývají skutečnost, že potřebují „semenový materiál“. V zahraničí může každá žena jít do banky spermií a vybrat si „genetický materiál“, který bude vyhovovat všem parametrům, včetně rasy a barvy očí.

To platí také pro dámy, jejichž vzhled zdaleka není dokonalý. Pokud se nemohou spoléhat na lásku a rodinné štěstí, nikdo je nevykradl o právu mít dítě. Není tak důležité, v jakém věku může žena porodit. Pro takové lidi je mateřství kdykoli dlouho očekávaným dárkem..

Ideální věk pro první narození je do 28-30 let, mezi lékaři, kteří se nazývají „narození“, se riziko komplikací dále zvýší. Předpokládá se, že porod po 40 omladzuje tělo, i když je to hodně stresu a velké zátěže, a to nejen na reprodukčním systému..

Důležité: Silný hormonální koktejl odloží dobu vadnutí, odhalí vnitřní potenciál a zdravotní rezervu. Čtyřicetiletá žena v práci potřebuje, aby dítě vyrostlo a postavilo se na nohy, nejméně dalších 20 let. „Pozdní“ se nestane, když existuje zdraví, touha a schopnost poskytnout dědice.

Podle lékařů není všechno tak jednoduché - po 35 letech v těle začnou nezvratné procesy zvadnutí, zdraví se cítí. To by si měli pamatovat zájemci o to, jak stará žena může porodit první dítě.

Každý rok se zvyšuje riziko potratu a narození dětí s Downovým syndromem a jinými genetickými abnormalitami. Důvodem je stárnutí reprodukčního systému a minimální výnos zdravých vajec. V dospělejším věku, ne každý může porodit, musíte udělat císařský řez, anestetizovat porod injekcí do páteře, což snižuje pracovní aktivitu.

Často se vyskytují komplikace, blednutí plodu a potřeba chirurgického zákroku během procesu porodu. Kontrakce jsou méně intenzivní, porod je dlouhý, zejména mezi nesportovními plnými dámami. Endometrióza a intrauterinní nádory mohou narušovat implantaci vývoje vajíčka a embryí. Myomy se často vyskytují u žen starších 40 let.

Jak starý může žena porodit? Je lepší chytit až 40 let, dokud svalová tkáň neztratí pružnost. Chirurgové a další odborníci samozřejmě pomohou těhotné ženě v porodnici. Je však lepší, když tento proces probíhá bez vnějšího rušení..

Kdy porodit? Vědci označili ideální věk pro vzhled dětí

V některých životních situacích je výběr obvykle zřejmý. Zda použít kondom během prvního sexu s novým partnerem (ano), zda existuje shawarma z pochybného stánku daleko od civilizace (ne). Ale když je čas mít dítě (a stojí to za to vůbec) - pro mnohé je tento problém diskutabilní. Co o tom říká věda?

Cosmo doporučuje

Kompletní průvodce trendy v taškách pro léto 2020: vyberte ty nejmódnější

Lehké, volné a stylové letní kalhoty pro uvolněný vzhled

Na první pohled je odpověď zřejmá: neexistuje věk, který by byl ideální pro všechny. K tomuto tématu by bylo možné uzavřít, ne-li za jedné okolnosti: plodnost netrvá celý život. Proto si můžete zvolit věk, ve kterém by těhotenství prošlo, s minimálními negativními zdravotními důsledky..

Trocha teorie

Je důležité si uvědomit, že žena se narodila s plným množstvím vajec: v průměru jich je 1-2 miliony. Teoreticky můžete otěhotnět po první menstruaci, s níž tělo ukazuje, že je připraveno. Pak je k dispozici celá sada vajec. Je to však zjevně špatná volba a ve většině zemí, kde věk souhlasu začíná později, je zakázán. Tělo je možná připravené, ale všechno ostatní... Obecně platí, že dospívající těhotenství a rané děti jsou drahé ve všech ohledech, nejen pro mladou matku..

Nejlepší věk pro porod dětí je tedy od 20 do 30 let. Během těchto let je tělo plně rozvinuté, zdraví se nezkazí, odpovědnost a další nezbytné vlastnosti jsou přítomny. V průměru po 32 letech plodnost klesá a po 37 letech tento proces zrychluje. Žena mladší 40 let má v průměru poloviční pravděpodobnost otěhotnění za příznivých dnů než žena starší 20 let. Obecně však můžete porodit zdravé dítě před menopauzou, ke které dochází asi 50–55 let..

Těhotenství po 30 letech (a dále, silnější) je spojeno se zvýšeným rizikem chromozomálních abnormalit, jako je Downův syndrom, a může také skončit předčasným porodem nebo být doprovázena gestačním diabetem. To samozřejmě neznamená, že byste se ani neměli snažit, stačí mít na paměti tyto funkce. Místo toho statistiky ukazují zajímavý výsledek. Studie ve Velké Británii zjistila, že děti ve věku 10–11 let, narozené matkám ve věku 35–39 let, mají v průměru rozvinutější kognitivní schopnosti než rané děti. Důvodem je především vyšší úroveň vzdělávání rodičů a lepší finanční situace..

A další aspekty?

Takže příroda „hlasuje“ pro těhotenství mezi 20 a 30 lety. Ale v naší době nekonečného švihnutí a módy pro dlouhé vzdělání, ne každý se rodí, aniž by stál pevně na nohou. Proto je třeba brát v úvahu také sociální faktory. Pokud má žena v budoucnu dítě, můžete začít plánovat dopředu. Například zjistěte, kolik vajec máte: máte čas manévrovat, než bude příliš pozdě.

Konečné rozhodnutí je v každém případě na ženě. Věda pokročila daleko dopředu a může pomoci velmi mladým i velmi zralým matkám, ale pokud je to možné, je lepší nezdržovat: s narozením dítěte všechno začíná.

Agatha Muceniece se po skandální přestávce s Priluchny opět sešla se svým synem

V jakém věku je žena lepší mít dítě a je pravda, že po 30 letech „už je příliš pozdě“?

Tradičně se věří, že je lepší porodit dítě do 25 let. Tělo je mladé, porod může projít snadno a bez komplikací. A bude se více starat o dítě. Ve skutečnosti se však lékaři domnívají, že žena nemůže být nikdy plně připravena na narození dítěte. Snažili jsme se přijít na to, kdy je lepší porodit.

Mýtus 25 let

Tlak na dívku ze strany příbuzných roste až o 23-26 let. Veřejnost ji nutí myslet si, že hodinky opravdu tikají, což znamená, že je čas porodit. Přes úplnou absenci vědeckého základu je mýtus, že člověk musí porodit 25, velmi běžný. Historie vzniku tohoto mýtu sahá až do poloviny minulého století, kdy v sovětských porodnicích byly ženy, které porodily své prvorozené po 30 letech, nazývány starými. Faktem je, že v době našich babiček se oženili a porodili své první dítě mnohem dříve než nyní, v průměru od 20 do 25 let. Na tomto obecném pozadí se dívka, která porodila ve věku 30 let, opravdu postavila.

V sovětské porodnictví se skutečně věřilo, že musíte porodit do 25 let, protože v tomto věku je ve většině případů méně chronických onemocnění a hormonální pozadí je v nejvýhodnějším stavu. Musíme však pochopit, že po 25 letech nedochází k dramatickým změnám v sexuální sféře. Je dokonale možné vydržet a bezpečně porodit dítě ve věku 25 a 30 let a dokonce ve 40 letech - stačí vést správný životní styl a nezanedbávat lékařské prohlídky..

Podle Eurostatu se věk mladé matky za posledních 20 let zvýšil. Ano, polovina žen v EU se stala matkami mladšími 29 let, ale 40,6 procent žen dává přednost dětem mladším 39 let. Průměrný věk mladé matky je 28 let. V Rusku také roste věk narození prvního dítěte, ale dosud nepřekročil třicetiletou hranici, v současné době na 27,2 roku (pro srovnání, v roce 1980 to bylo 23 let)..

Optimální věk podle vědců

Americká vysoká škola porodnictví a gynekologie tvrdí, že žena může otěhotnět v jakémkoli věku, zatímco se menstruuje, ale po 32 letech se reprodukční funkce ženy začnou postupně zhoršovat. Ano, nejúrodnější žena je v dospívání, ale neměli byste otěhotnět před 18. rokem - nervový systém a hormonální pozadí jsou stále nestabilní. Takže je lepší mít dítě po 20 letech.

Po 30 letech se zvyšuje riziko mrtvého porodu, předčasného porodu, gestačního diabetu a preeklampsie a v tomto věku je pravděpodobnější, že ženy porodí ženy. Moderní pokroky ve zdraví vám však pomohou otěhotnět a snadno přenést zdravé dítě. Pozdní těhotenství má své výhody - věří se, že děti mají lepší kognitivní dovednosti..

Někteří vědci jdou dále a sestavují kalkulačku plodnosti. Takže vědci z univerzity. Erasmus z Rotterdamu analyzoval údaje o těhotenství a porodu více než 58 tisíc žen. Časové období, které pokrývá údaje, trvá 300 let - do sedmdesátých let. Jeden z autorů článku tvrdí: „Potřebovali jsme informace o těch generacích, které chtěly mít maximální možný počet dětí a nepoužívaly antikoncepci.“ Během analýzy těchto dat byla sestavena kalkulačka plodnosti. Toto je tabulka, která ukazuje, ve kterém věku se žena doporučuje porodit první a následující dítě:

 • Pokud chcete mít tři děti, je třeba nejdříve narozené dítě pojmout nejpozději 23 let.
 • Pokud se chcete stát matkou dvou dětí, měli byste začít nejpozději 27 let.
 • Můžete porodit své první a jediné dítě ve věku 32 let.
 • Ve všech výše uvedených případech bude pravděpodobnost úspěšného vývoje situace a narození všech plánovaných dětí více než 90%.
 • Až 75% šancí na příznivý výsledek se sníží, pokud žena začne porodit děti ve věku 31 let (pokud chcete mít tři), 34 let a 37 let pro dvě a jedno dítě. Při odložení těhotenství na 35, 38 a 41 let se pravděpodobnost šťastného mateřství ještě sníží - až o 50%.

Něco kromě zdraví..

John Mirowski, sociolog na texaské univerzitě v Austinu, věří, že biologie a skutečný stav ve společnosti se skutečně neshodují. Pokud se první dítě objevilo ve věku 20 let nebo méně, je pravděpodobné, že se narodil mimo manželství. Dívka se z důvodu raného těhotenství velmi často nemůže dostat na vyšší vzdělání, sama se naplnit a najít si slušnou práci. Profesor Mirowski, s ohledem na výpočet emoční zralosti a biologického věku, tvrdí, že nejlepší věk, aby se poprvé stala matkou, je 29 let. Do této doby žena získá vysokoškolské vzdělání, bude schopna se věnovat kariéře, „žít pro sebe“ a budovat si pevný vztah se svým manželem, aby vydržela „test prvního dítěte“.

Žena ve věku 30 let a více má finanční stabilitu, má vyšší vzdělání, což přispívá k rozvoji intelektuálních schopností dítěte. Taková matka má velké životní zkušenosti. Kromě toho je dítě po 30 letech stále vítáno, což znamená, že se maminka opatrně přiblíží ke své výchově.

Sečteno a podtrženo: pokud plánujete mít jedno dítě, můžete těhotenství odložit o 30+. Pokud chcete více dětí, je lepší mít první dítě nejpozději 28 let.

Druhé dítě a kdy je lepší porodit: co odborníci doporučují

Sníte o velké rodině, ale nevíte, kdy je lepší porodit druhé dítě?

Vědci tvrdí, že sourozenecké vztahy jsou lepší, když věkový rozdíl mezi nimi je méně než jeden rok nebo více než čtyři roky. Proto je vhodné porodit dodržování těchto hodnot rozdílu ve věku dětí.

Jaký je nejlepší věkový rozdíl mezi dětmi?

Rodiče, kteří již mají dítě a chtějí druhý, se často ptají, jaký je nejlepší rozdíl mezi věkem dětí. Věkový rozdíl ovlivňuje

 • jejich vztah s rodiči
 • vztah mezi bratry a sestrami
 • za jejich sebevědomí po celý život.

Děti mladší než jeden rok mají pocit, že jsou ve svých rodinách středem světa a nepotřebují pomoc při přizpůsobování se příchodu novorozence do rodiny, protože se necítí ohroženy. Na druhé straně, děti starší čtyř let vyžadují pozornost matek a otců a mají různé potřeby s novorozencem.

Čím blíže je druhé těhotenství, tím větší je riziko autismu

Proč nemohu otěhotnět se svým druhým dítětem? Jak dlouho to bude trvat od narození prvního dítěte do druhého?

Pokud jde o zdraví, je lepší počkat několik let, než se narodí druhé dítě.

Studie ve skutečnosti ukázaly, že ženy, které otěhotní podruhé s intervalem kratším než jeden a půl, mají větší pravděpodobnost

 • druhé předčasné narození s malými odchylkami
 • nebo příliš nízká porodní hmotnost.

Studie byly prováděny již deset let a ukázalo se, že existuje trojnásobně větší šance na narození druhého novorozence s diagnózou autismu, pokud matka otěhotní do jednoho roku po narození prvorozených. Riziko autismu u druhého dítěte se po roce mírně snížilo, i když je stále vysoké u dětí, které byly počaty tři roky po narození prvního dítěte..

Také se nedoporučuje dlouhé čekání

Přestože je ideální počkat několik let na nové těhotenství, nemělo by být čekání příliš dlouhé. Některé studie to ukazují

 • nízká porodní váha
 • předčasný porod
 • a potraty

také pravděpodobně mezi matkami, které čekaly pět a více let po prvním těhotenství. Raději nečekat tak dlouho.

Důvodem může být to, že se tělo matky zotaví nějakou dobu

 • vitamíny
 • a minerály

před opětovným porodem.

Rozhodnutí o druhém těhotenství závisí na mnoha dalších faktorech, jako je

 • váš současný život (můžete poskytnout vše, co potřebujete pro svůj současný životní styl, práci a vztahy s partnerem?)
 • věk matky (pokud je vám více než 35 let, možná nemůžete čekat příliš dlouho na dalšího),
 • finanční příležitosti
 • a nakonec vaše vlastní touhy.

Dr. Komarovsky o druhém dítěti:

Pokud chcete ještě jednoho malého, pak kdy je ještě lepší porod než teď?

Kdy je lepší porodit druhé dítě?

Těhotenství je ideální čas na vzkříšení ženy u jakékoli ženy. Těhotná žena je vždy krásná. Osobně jsem proti potratům, ale kvůli plánování rodiny. To vám umožní hodně předvídat a vyhnout se nepříjemným okamžikům při porodu dítěte a poprvé po jeho narození.

Plánování umožňuje pečlivě se připravit na doplnění v rodině. Pokud již má jedno dítě, většina manželů dříve či později má otázku, kdy jít na druhé. Společnost vyžaduje jeden, svůj vlastní vnitřní hlas říká druhý, názory lékařů vyjadřují třetí. Jak navigovat ženu? Nejprve jsou důležité psychologické a fyziologické faktory připravenosti manželů na narození dalšího dítěte. Pojďme to zvážit dohromady.

Lékařské faktory

Jak víte, reprodukční funkce žen je obnovena okamžitě po kojení, a to se stane dříve (tedy značný počet neplánovaných těhotenství!). Odborníci ze Světové zdravotnické organizace odhadují, že žena potřebuje minimálně 30 měsíců, aby se plně zotavila z normálního porodu. Během této doby se obnoví svalová tkáň stěn dělohy a hormonální hladiny. Lékaři si myslí, že těhotenství, které nastane 12 měsíců po narození, je příliš brzy, protože ženské tělo je stále dost vyčerpané.

Těhotenství, ke kterému dojde v této době, může být problematické a zdravotní účinky dítěte mohou být negativní. Pokud se děložní tkáně úplně nezotavily, je možné potrat, zvyšuje se riziko potratů v raných stádiích. Proud krve v děložním placentu může vážně trpět, což znamená, že riziko hypoxie plodu se výrazně zvyšuje. Během těhotenství, ke kterému došlo před zotavením těla ženy, mohou být problémy s umístěním placenty. Existuje vysoké riziko porodu lehkého plodu a výskytu anémie u těhotných žen.

Pokud se první dítě narodilo císařským řezem, lékař doporučuje tříletou přestávku. Těhotenství dříve než v tomto období může vést k prasknutí dělohy ve jizvě, a to je přímé ohrožení života ženy a téměř 100% šance na smrt plodu v důsledku odchylky dělohy ve jizvě a vnitřního krvácení..

Při plánování druhého těhotenství je vhodné podstoupit lékařské vyšetření na životaschopnost jizvy. Neměl by mít výklenky, zdokonalení. Parametry jsou určeny ultrazvukem. Tloušťka jizvy sama o sobě nic neznamená. Podle lékařů, jizvy - tlusté i tenké, trhají stejně rychle.

Nejmladšího syna jsem měl s jizvou na děloze tlusté jen 6 mm. Zpočátku ani jediný lékař nevěří v úspěch této události v raných stádiích. Celých 9 měsíců jsem byl podporován pochopením hlavní věci - jizva byla bohatá. Počet císařských řezů je také obtížné posoudit. Oficiální medicína zajišťuje, že dvě děti mohou být bezpečně odstraněny a porodit chirurgicky.

Optimističtí lékaři se klidně dívají na třetí těhotenství po dvou císařských řezech. Moje osobní zkušenost jsou čtyři císařské řezy. Žádné komplikace. S velkými a zdravými dětmi. Někde jsem četl, že doktoři dokážou provádět až sedm operací, ale to se praktikovalo pouze na západních klinikách. Ruské porodnice jsou opatrné ohledně třetího císařského řezu. Co můžeme říci o následném!

Pokud po prvním narození uběhlo hodně času, je pro ženu obtížné rozhodnout o druhém těhotenství. A vzhledem k tomu, že první narození se často objevuje za 30 let, druhé spadá často do 35–40 let. V tomto věku nespočívá hlavní obtíž ani v nesení dítěte, nýbrž ve schopnosti ho pojmout elementárním způsobem, protože reprodukční funkce ženy (úroveň plodnosti) od 35 let rychle vymírá. Ženské vaječníky rozvíjejí svůj zdroj postupně, v nich se objevuje stále méně vajíček a ne každý cyklus je již doprovázen ovulací. Navíc v tomto věku již dáma získala chronická onemocnění, která mohou mít negativní dopad na plod a proces porodu..

Moderní úroveň medicíny však umožňuje ženě i ve věku 45 let porodit a porodit dokonale zdravé dítě. A skríningové testy prováděné pro všechny těhotné ženy umožňují velmi rychle zjistit rizika porodu s genetickými patologiemi. Invazivní diagnostické metody tento výsledek zpřesňují pouze na 99,9%.

V pozdní těhotenství, věřte mi, existuje mnoho výhod. Žena je klidnější, věří ve svou budoucnost a již dokonale ví, jak se vypořádat s dětmi. Je těžké ji vyřadit z obvyklého rytmu se životními obtížemi a ona už zpravidla ví přesně, co chce od života.

Obecné pravidlo: pokud je žena zdravá, cítí se dobře, pak by neměly nastat problémy s otěhotněním a porodem ve 30 nebo 45 letech.

Psychologické aspekty

Zvažte věkový rozdíl mezi dětmi. Rozdíl je považován za optimální 5-6 let.

Řada psychologů věří, že pro počasí je snazší najít společný jazyk, a je v tom hodně pravdy. Ale jednoleté dítě stále ještě zoufale potřebuje poznání světa a má v úmyslu to provést známým komunikačním kanálem - neustálým kontaktem s matkou. Musí ukázat a říct všechno, vysvětlit a vysvětlit. Všechno, co se děje kolem, spojuje především se svou matkou. Pro rodiče může být obtížné věnovat správné množství pozornosti a času prvnímu dítěti - světovému objeviteli a druhému - dítěti, které fyziologicky potřebuje stálou přítomnost matky..

Počasí obvykle mezi sebou nijak nezmění, mají stejnou denní rutinu, stejné hračky. Často jako dvojčata říkají „my“ místo „mě“. Na jedné straně je to pro matku snazší, na druhé straně je to mnohem těžší, protože každé dítě může onemocnět, a pak bude téměř nemožné sdílet osobní čas mezi drobky.

Dvouleté děti jsou velmi žárlivé a mohou velmi bolestivě přijmout skutečnost, že se v jejich životě narodil bratr nebo sestra. Rozumné argumenty dospělých o budoucím členovi rodiny v jeho 2 letech, malý muž, který by mohl plně přijmout a uvědomit si, ještě není schopen. Jeho emoce jsou ohromující, což je pro něj stále těžké vyjádřit slovy. Silný stres, který dítě dostane, když se objeví bratr nebo sestra, se hromadí uvnitř dítěte a může způsobit vážné psychologické poruchy.

Tři roky, a to je věk první věkové krize, jsou obecně docela neslučitelné. Už vědí, jak nekompromisně a tvrdě soutěžit o pozornost své matky a otce. Pokud babičky přicházejí pomáhat v péči a výchově, komplikuje to pouze situaci - první dítě - tříletá osoba začíná jasně cítit druhou. To je pro něj nepřijatelné..

Děti ve věku 4 let již mohou dostatečně rozumět významu významné události v rodině. Už se o ně mohou postarat a otázka vztahu matky s někým je pro ně již uzavřena - jistě vědí, že je jejich rodiče milují a oceňují..

Od pěti let věku děti dokonale rozumějí vztahům příčin a následků a jsou schopny správně porozumět vašim vysvětlením o bezprostředním výskytu druhého dítěte v rodině. Čím větší je tento rozdíl, tím silnější bude mladší dítě bratra nebo sestru vnímat jako jiného rodiče. Ano, a společný volný čas u dětí, pokud ano, se v žádném případě nestane zajímavým pro oba. Zájmy chlapů jsou příliš odlišné.

Můj názor na toto téma je jednoznačný - nemůžete změnit starší dítě na chůvu pro dítě. Jedna věc je poskytnout jednorázovou pomoc: dát prášek nebo dudlík, další věcí je naučit dítě, aby obsloužilo téměř veškerý volný čas mladší..

Starší dítě by mělo mít svůj vlastní život. Má právo tak učinit. Při plánování narození druhého nebo následujícího dítěte vezměte v úvahu jeho zájmy.

V následujícím videu se dozvíte o nejčastějších chybách rodičů, kteří se rozhodli porodit druhé dítě.

Jak říct starší dítě o těhotenství?

V každém případě je nutné informovat o nadcházejícím projevu bratra nebo sestry u prvního dítěte. Mlčet o důvodech, proč se mámino břicho zaokrouhlí nahoru, je trestné. Dítě, bez ohledu na věk, je již plnohodnotným členem rodiny a musí tak zůstat, ať se stane cokoli. V rozhovoru musí dítě prezentovat informace o nadcházejícím nabíjení výhradně pozitivně. Zdůrazněte, jak skvělé je být starší a starat se o dítě.!

Jak pomoci staršímu dítěti přijmout druhé dítě?

 • Kombinujte dva „případy“. Při krmení nejmladšího dítěte můžete vyprávět starším příběhům. Můžete požádat starší dítě, aby pomohlo s domácími pracemi: vložte například plenky do pračky. Můj syn (3 roky) ráda umývá plenky se mnou as potěšením dává miminko krém a čisté plenky. Starší fazole se cítí potřebná a důležitá jako téměř dospělý muž. Nepřestávej mu stárnout!
 • Nestyďte se za své starší dítě, pokud z nějakého důvodu připouští otevřené projevy žárlivosti pro dítě. Neodvolávejte jeho svědomí - je to zbytečné.
 • Nenuťte starší, aby projevovali lásku a péči o mladší. Bratrské a sesterské pocity vždy přicházejí. Ale ne vždy ve chvíli, kdy to potřebujete. Pochopte, že všechno se děje včas.

V dalším videu zkoumá známý pediatr Komarovský otázky o žárlivosti prvního dítěte na novorozence.

Kdy porodit druhé dítě?

Neexistují žádná přesná data pro narození druhého dítěte. Je jen na vás, abyste se rozhodli. Pokud cítíte svou fyzickou a psychologickou připravenost na narození dalšího dítěte, jděte do toho as písní! Zvažte své finanční možnosti. Vytvořte airbag, kdykoli je to možné. A pamatujte, že pokud Bůh dal dítě, dá dítě! Nikdy jsem nepochopil, jak tato pravda „funguje“, ale opravdu funguje, a vždy se najdou finanční prostředky na drobky.

Rozhodnutí o narození druhého dítěte by mělo být přijato s ohledem na psychologické klima v rodině.

Pamatujte, že nikdy nemá dítě zesílené sňatky, které jsou na pokraji kolapsu. Názor, že rodina sjednotí rodinu, je zpočátku chybný. Pokud opravdu chcete druhé dítě a v rodině - konflikty a potíže, jděte na to, protože biologické hodiny ženy tikají každý rok! Ale buďte připraveni, že ho budete muset vzdělávat sám.

Nikdy nedovolte, aby někdo manipuloval. Rozhodnutí mít další dítě je vaše vlastní věc! Ani matka, ani tchán, ani přátelé, ani příbuzní nemají právo na vás vyvíjet nátlak, vyčítat, že si nespěcháte s druhým dítětem, nebo naopak, že jste znovu těhotná, když to nikdo neočekával. Koneckonců, plánování je v rukou člověka a nový život, ať už někdo řekne, je v rukou božské prozřetelnosti.

Chcete-li se vyhnout dětské žárlivosti při narození druhého dítěte, podívejte se na následující videa.

Nezapomeňte sledovat další program, ve kterém psychologka Natalia Kholodenko na příkladech uvádí, jak se chovat v konkrétní situaci se dvěma dětmi.

A o tom, jaké chyby rodiče často dělají, v důsledku čehož se děti stávají nepřáteli, si prohlédněte následující video.

lékařský pozorovatel, specialista na psychosomatiku, matka 4 dětí

Druhé narození

V ideálním případě by každé těhotenství mělo skončit porodem. V životě je vše mnohem komplikovanější: požadovaná těhotenství někdy končí svévolným přerušením, nechtěná těhotenství potratem; porod je bezpečný a komplikovaný; děti se rodí zdravé a nemocné...

Mnoho rodin úmyslně plánuje narození pouze jednoho dítěte, ale naštěstí existují i ​​ti, kteří jsou připraveni porodit několik. Ať už je to jakkoli, pro porod se musíte připravit jak fyzicky, tak psychicky, bez ohledu na to, zda se jedná o první, druhé nebo desáté narození v řadě. První je jasné: první příprava je nezbytná. Proč se připravovat na druhé a další narození? Ukazuje se, že u vícečetných žen existuje tolik otázek o porodu jako u prvorozených, a ještě o něco více. Pojďme na to.

Jak dlouho probíhá druhé narození??

Společnost je pevně zakořeněna v názoru, že k druhému a dalšímu porodu dochází dříve než k prvnímu. Takový scénář je přirozeně docela pravděpodobný (zejména proto, že plod už svou gravitací již není držen děložním hrdlem tak pevně jako poprvé), ale vůbec není nutný! Počet těhotenství v minulosti nebo jejich nepřítomnost nemá významný vliv na období těhotenství.

Vaše druhé dítě se může narodit, když je na to připraveno. Je však také možné, že bude lpět v lůně: je mnoho případů, kdy k druhému porodu došlo po 40 týdnech a stimulací. Nenakonfigurujte se tak, aby porodil předem po 37 týdnech. Jak však víte, může to dobře fungovat: často se rodí k samému datu, kdy se matka sama „naprogramovala“: na dovolené svého manžela, poté, co dorazili rodiče, na narozeniny jeho otce nebo na Nový rok..

Je zcela normální porodit druhé dítě včas nebo s rozdílem několika dnů od očekávaného data porodu. Takže nutně předčasné druhé narození - čistý mýtus!

Jak dlouho trvá druhé narození??

Lékaři říkají, že druhé narození je rychlejší a snazší. Narození prvního dítěte trvá v průměru 11-12 hodin, druhé - pouze 7-8. Při druhém narození se čas snižuje ve všech stádiích: děložní čípek během opakovaného porodu je měkčí, pružnější, snáze natahovatelný, což znamená, že se otevře dříve, protože při opakovaném porodu se současně zkracuje a otevírá; druhá fáze - pokusy - je mnohem energičtější, protože tělo si „pamatuje“ předchozí narození a snadno vstoupí do fáze vyloučení plodu. Mnohonásobná žena dýchá a tlačí kompetentněji a může dítě během pár minut „vytlačit“.

Současně lékaři říkají: každé narození je jedinečné a individuální, bez ohledu na to, jaké jsou. Samotné maminky s tímto názorem souhlasí: mnoho z nich porodilo podruhé mnohem déle než první. Proto je s každým narozením zacházeno se vší odpovědností, pečlivě připravené a samozřejmě obavy.

Psychologický aspekt druhého narození

Na první pohled zde nevznikají nuance. Druhé těhotenství je při vědomí, což znamená, že žena je psychicky připravena na nadcházející narození. Ale není tomu tak vždy. Dokonce i druhé a následné těhotenství, jako první, je plánováno nebo „náhodné“. A v tom a v jiném případě bude žena opět čelit procesu porodu, což je v každém případě docela bolestivé. Někdy žena není připravena porodit druhé dítě právě kvůli strachu ze samotného porodu. K tomu obvykle dochází, pokud bylo první narození dost obtížné. Ale i ty ženy, které porodily první dítě snadno a rychle, se bojí dalších.

Statistiky nicméně tvrdí, že z psychologické stránky je žena připravena na druhé narození a během porodního chování se za všech okolností chová sebejistě a klidně.

Ale jak se přinutit překonat strach z hrozícího zrození? Nejprve se musíte zbavit všech špatných myšlenek na předchozí narození, smazat je z paměti a nemluvit o obtížných narozeních přátel a známých. Pro mnohočetnou ženu je snadné přepnout, protože má tolik starostí se svým prvorozeným. Ve skutečnosti se nemusíte bát porodu, ale připravit první dítě na vzhled bratra nebo sestry v domě. Dobře, pak si jasně uvědomujete, že vás nikdo nebude moci porodit, a pravděpodobně si pamatujete, jak poprvé to byla vaše nevědomost, která vám zabránila dýchat a tlačit správně: co se stane dále? Nyní již nejste začátečník, což znamená, že budete mít více zkušeností s porodem. Věř mi, ve správný okamžik si snadno uvědomím, že ano jak.

Jak je druhé narození? Fyziologický aspekt

Tady se nic neděje. Stejně jako první, i druhé narození má tři fáze: otevření děložního hrdla (kontrakce), období vyloučení plodu a narození placenty:

 • Kontrakce. Po prvním boji si tělo samotné vzpomene, jak bolestivé a bolestivé to je. V tomto stavu může žena vyžadovat úlevu od bolesti během porodu, ale musíte se jen uklidnit a přejít na správné prožívání kontrakcí, díky kterým porodíte své dítě. Budeme si muset pamatovat na pohodlné pozice, právě teď se může hodit manžel s účinnou masáží. Během boje se musíte uvolnit, zhluboka se nadechnout a vydechnout.
 • Pokusy. Poslouchejte rady porodníků a gynekologů a plně jim důvěřujte. Aby byly pokusy co nejúčinnější, je důležité mít možnost zadržovat dech a správně uvolňovat vzduch napětím břišních svalů. Praxe ukazuje, že během druhého porodu většina žen tlačí správně a efektivně, takže buďte klidní pro sebe.
 • Zrození placenty. Pokud se žena při prvním narození cítila nepohodlí při narození placenty, pak se při druhém postupu obvykle tomuto postupu nevěnuje pozornost. Všechny emoce směřují k dítěti, které reflexně hledá mateřská prsa svými rty, zatímco matka sama, radostná a unavená, se mentálně připravuje na poporodní období, na návrat domů, kde může plně cítit své pravé mateřské štěstí, které je vedle obou dětí.

To vše na vás čeká při normálním průběhu porodu. Mohou však nastat nepředvídatelné situace, na které není vždy možné se připravit předem. V každém případě byste se měli uklidnit a spolehnout se na odborníky. Jen tak můžete pomoci sobě i vašemu dítěti.

Existují také situace, kdy lze předvídat průběh druhého porodu, se zaměřením na zdravotní stav ženy, průběh předchozího porodu a mnoho dalších faktorů.

Články O Neplodnosti