Hlavní Výživa

Jaké je využití bazénu pro těhotné ženy??

Nastávající matky během těhotenství se snaží pečlivě sledovat své zdraví, jíst zdravé potraviny a cvičení - obecně podnikají celou řadu činností, které mají příznivý vliv na zdraví nenarozeného dítěte. Pokud je vše jasné s výživou, pak co se týče fyzické aktivity, mnoho těhotných žen má často pochybnosti. Je možné hrát sport, aniž by došlo k poškození dítěte a posílení jeho zdraví? Naše odpověď - je to možné a dokonce nutné! A pomůže vám s tím, kromě koupání v bazénu. K čemu jsou lekce v bazénu užitečné a zda existují kontraindikace pro tento typ fyzické aktivity těhotných žen - v dnešním článku se budeme zabývat.

Výhody činnosti mateřského fondu

Všichni víme velmi dobře, že když je tělo ponořeno do vody, získává lehkost a beztíže. Proto těhotné ženy, zejména v posledních měsících těhotenství, ponoření do vody pomáhá mírně uvolnit páteř a svaly od zátěže, zmírnit bolest zad a snížit tlak na klouby. Kromě toho, při odporu těla vůči vodě, dochází k lehké a příjemné masáži vnějších a vnitřních orgánů pánve i svalů celého těla těhotné ženy. Třídy v bazénu se také doporučují těm ženám, které čelí problému otoků. Je důležité si uvědomit, že matky, které během těhotenství pravidelně navštěvovaly bazén, nemají problémy s kojením po porodu kvůli průtoku krve do hrudníku a srdce během plavání. A samozřejmě díky odolnosti vůči pohybu ve vodě se zvyšuje spotřeba energie, což pomáhá udržovat optimální hmotnost a nezlepšovat se.

Potápění je velkým přínosem pro tělo těhotné ženy, protože když zadržíte dech, vaše dítě aktivuje všechny své rezervy a zvykne si na nedostatek kyslíku. To je velmi užitečné při porodu a porodu, kdy není kojencům dodáván kyslík.

Není tajemstvím, že plavání v bazénu je vynikajícím řešením pro zpevnění těla. Proto budou budoucí matky, které se rozhodnou pro fond, onemocnět a úspěšně posilují imunitu.

Pokud jde o psychologické zdraví, koupání v bazénu také pomáhá relaxovat, zmírňovat únavu a stres. Když zůstane ve vodě, těhotná žena vyrovnává svůj psychický stav, zbavuje se strachu, jedním slovem - přemýšlí. Psychologové doporučují zapamatovat si ty pocity lehkosti a pacifikace, které vás navštěvují v bazénu, a pamatovat si tento stav během porodu a porodu..

Mohu plavat v bazénu během těhotenství?

Jaké je využití bazénu pro těhotnou ženu

Není to tak dávno, lékaři kategoricky zakázali těhotným pacientům navštívit veřejný bazén. Hlavním důvodem tohoto omezení bylo vysoké riziko infekce nedostatečně čistou vodou. Dnes se však situace dramaticky změnila: bazén v těhotenství již není nebezpečný. Důvodem je vznik vysoce kvalitních inovativních systémů čištění vody, které minimalizují riziko infekce. V mnoha zařízeních těhotné ženy cvičí ve speciálně oplocené oddělené oblasti a nemohou se setkat s jinými návštěvníky..

Bazén v průběhu těhotenství zlepšuje pohodu nastávající matky

Výhody plavání daleko převyšují riziko. Taková cvičení mají příznivý vliv na zdraví plodu v děloze a během těhotenství. Hlavní výhody návštěvy bazénu:

 • Když se žena vrhne do vody, svalové napětí zmizí. Páteř, klouby a pánevní kosti mohou trochu odpočívat. To je velmi důležité, protože během téměř celého těhotenství zažívají tyto orgány hodně stresu. Po krátkém plavání žena nějakou dobu zapomíná na bolest a nepohodlí, které způsobuje proces porodu dítěte.
 • Pravidelná cvičení v bazénu pomohou posílit svaly na hrudi, naučit se, jak správně dýchat při námaze. To je užitečné pro nastávající matku během porodu.
 • Plavání zvyšuje výdrž těla, posiluje imunitní obranu. Těhotenství není důvod, proč neustále ležet na gauči. Aktivní ženy zřídka chytají nachlazení.
 • Teplá voda v bazénu má příznivý vliv na nervový systém a psychický stav. Během plavání se žena uvolňuje, uklidňuje, zbavuje stresu. Během tréninku můžete zapomenout na všechny problémy, které se v každodenním životě obávají.

Navzdory mnoha výhodám se před návštěvou bazénu poraďte se svým lékařem. Lékař vám určitě řekne, jestli můžete plavat, doporučit optimální dobu tréninku.

Může plavání poškodit těhotnou ženu?

Po prostudování všech varování lékařů můžeme dojít k závěru, že plavání v bazénu není vždy bezpečné. Někdy plavání na veřejném místě může poškodit zdraví ženy a nenarozeného dítěte. Nejnebezpečnější situace:

 • Používání nesprávné techniky při plavání na velké vzdálenosti. V tomto případě se žena ihned po ukončení sezení bude cítit horší, může se u ní vyskytnout prudká bolest nebo křeče.
 • Alergická reakce na drogy obsahující chlor ve vodě. Abyste tomu zabránili, upřednostňujte bazény, ve kterých je voda dezinfikována ultrazvukem, ultrafialovým zářením nebo ozonem..
 • Infekce infekcí nebo plísní. Toto nebezpečí spočívá v čekání na ženy, které navštěvují nízkonákladová zařízení, kde je hygieně věnována dostatečná pozornost..
 • Podchlazení těla v důsledku příliš studené vody v bazénu. Takové „osvěžující“ koupání často vyvolává křeče, způsobuje zánět, nachlazení.

Nepřetěžujte tělo fyzickými cvičeními ve vodě. To může vést ke zvýšení tónu dělohy a v důsledku toho k potratu nebo předčasnému porodu. Lékaři nedoporučují nosit potápěním, protože zadržování dechu pod vodou vyvolává hladovění plodu kyslíkem..

Když je zakázáno plavat v bazénu

Lékaři rozlišují řadu kontraindikací při návštěvě bazénu při přenášení dítěte. Tato omezení zahrnují:

 • hrozba spontánního ukončení těhotenství nebo porodu v předstihu;
 • riziko krvácení způsobeného placentou previa;
 • přítomnost infekčních chorob pohlavních orgánů;
 • výtok s příměsí krve z pochvy;
 • nepohodlí v podbřišku;
 • těžká toxikóza, špatné zdraví;
 • preeklampsie a epilepsie.

Žena by měla být zodpovědná za své zdraví. V žádném případě nezačínejte hodiny v bazénu bez konzultace s lékařem. Toto pravidlo je zvláště přísně dodržováno u pacientů, kteří měli případy potratu. V pozdějších stádiích musíte také léčit fyzickou aktivitu opatrně.

Funkce návštěvy bazénu v různých obdobích porodu dítěte

Pokud těhotenství pokračuje bez patologií a komplikací a žena se cítí dobře, můžete bazén navštívit v kterékoli fázi těhotenství. Je vhodné zahájit školení během plánování koncepce. Poté bude vaše tělo připraveno na zátěž a nové dovednosti usnadní přenos nepříjemných pocitů..

V pozdním těhotenství plavání v bazénu pomáhá zmírnit bolesti zad.

V raných fázích pomáhá plavání posilovat svaly, trénuje dýchací systém, posiluje imunitní systém. Pokud jsou třídy pravidelné, s přípustnou zátěží, pacient snáší snášenlivost toxikózy, bude si moci snadno zvyknout na svou novou pozici.

Třetí trimestr je doba, kdy se koupání stane nejen užitečným, ale také velmi příjemným zážitkem. Odstraňuje zátěž z páteře, umožňuje svalům uvolnit se, zmírňuje bolest v dolní části zad.

Omezení třídy

Pro těhotné ženy je nutné dělat plavání nebo aqua aerobik pod přísným dohledem profesionálního trenéra se zdravotním zázemím. Pokud během cvičení pociťujete bolest nebo nevolnost, okamžitě cvičení zastavte.

Pečlivě prostudujte doporučení lékařů ohledně povolání v bazénu:

 • Tělo by nikdy nemělo být chladné. K tomu se ponořte do vody o teplotě nejméně 28 ° C..
 • Lekce by neměla trvat déle než 40 minut.
 • Je přísně zakázáno skákat z podstavce a potápět se do bazénu s běžícím startem. Silná rána do vody může poškodit zdraví nastávající matky a plodu.
 • Podle pravidel bezpečnosti není možné zavěsit na plováky oddělovačů.
 • Pokud nemáte odpovídající dovednosti, neplavte do velkých hloubek. Pamatujte, že křeče mohou nastat kdykoli..
 • Vyvarujte se náhlých pohybů ve vodě, je také zakázáno provádět intenzivní tréninky se zvyšováním tempa.
 • Jíst se doporučuje 1–2 hodiny před návštěvou bazénu. Cvičení na lačný žaludek nebo bezprostředně po jídle může negativně ovlivnit vaši pohodu..
 • Přineste boty s protiskluzovou podešví, abyste zabránili náhodnému zranění..

Přesné dodržování všech výše uvedených pravidel vám umožní užívat si plavání v bazénu bez obav o své zdraví a pohodu plodu v děloze.

I když jste nikdy předtím nenavštívili bazén, musíte během těhotenství přemýšlet o potřebě takových užitečných a příjemných cvičení. Studie ukázaly, že při absenci kontraindikací je plavání prospěšné nejen pro zdraví matky, ale také pro blaho dítěte. Aktivní cirkulace krve a lymfy vám umožňuje saturovat tělo dítěte kyslíkem, snadno zaujímá správné místo, cítí příjemné emoce, které matka prožívá.

Najděte svůj sport

Je poměrně obtížné odpovědět na otázku jednoznačně: je možné, aby těhotné ženy chodily do bazénu? Každá těhotná žena by měla kompetentně přistupovat k tomuto problému. Před návštěvou bazénu byste se měli poradit se svým lékařem. Není-li k dispozici žádná indikace, má návštěva bazénu blahodárný vliv na zdraví nastávající matky a dítěte.

Kdy mohou těhotné ženy navštívit bazén?

Se souhlasem gynekologa můžete bezpečně jít do bazénu. Je nutné získat podrobná doporučení specialisty, který vám řekne, kdy můžete plavat v bazénu a kdy je lepší zdržet se.

Důležité! Nezanedbávejte rady lékaře. Jinak můžete zhoršit své zdraví nebo budoucí dítě.

Je lepší navštívit bazén po dokončení tvorby sliznice, což zabraňuje pronikání škodlivých složek do děložního hrdla těhotné ženy. Jinými slovy, plně chrání dítě před vnějšími negativními vlivy.

Fáze tvorby korku začíná v 7. týdnu těhotenství. To znamená, že v prvním semestru těhotenství je nežádoucí chodit do bazénu (prvních 12 týdnů). Od 13. týdne můžete jít plavat. Až dorazí 36. týden, měla by být návštěva bazénu přerušena. V tuto chvíli začne zátka u většiny těhotných žen odlupovat. V důsledku toho existuje riziko, že do plodu vniknou různé infekce..

Mateřské plavání

Ve vodě se tělo stane jako beztíže, což vám umožní uvolnit páteř nastávající matky. V souladu s tím se snižuje pocit těžkosti v těle těhotné ženy. Současně zmizí bolest v zádech, psycho-emoční stav se stabilizuje.

Doporučuje se začít s lehkým zahřátím, můžete postříkat po boku ve vodě. Pak musíte postupně přejít k plavání.

Pozornost! Je vysoce nežádoucí plavat bez předběžného tréninku! Vaše tělo, které je již přetíženo těhotenstvím, je nutné připravit. Úhledný a plynulý přístup k podnikání přinese velmi pozitivní výsledky pro zdraví nastávající matky a jejího dítěte.

Jaké jsou výhody plavání během těhotenství?

Aby se rozptýlily obavy a pochyby nastávajících matek ohledně zdraví jejich dítěte, jsou níže uvedeny odůvodněné argumenty o výhodách plavání:

 1. Vodní prostor umožňuje uvolnění páteře, čímž se zabrání osteochondróze a bolesti zad.
 2. Při plavání se spotřebovává více kalorií než při běžné fyzické námaze. V tomto případě je pravděpodobnost protažení šlach a svalů téměř nulová. Toto je perfektní řešení pro nastávající matky s nadváhou..
 3. Plavání stabilizuje kardiovaskulární systém. Výsledkem je lepší cirkulace krve a lymfy v celém těle, normalizace krevního tlaku a zvýšení krevních cév a srdečních svalů. Vynikající řešení pro hypertenzi a křečové žíly.
 4. Manipulace ve vodě pomáhají odstraňovat přebytečnou tekutinu z tkání, takže se můžete zbavit otoků.
 5. Při plavání a potápění v bazénu je nastávající matka dobře připravena na porod a rozvine správné dýchání. V důsledku zpoždění dýchání během potápění se zvyšuje také vitalita dítěte. Vzhledem k tomu, že během porodu se přístup kyslíku k plodu snižuje, bude pro dítě snazší se s tím vypořádat..
 6. Během plavání je cítit jediný prvek dítěte a budoucí matky. Harmonická jednota s vaším vlastním dítětem má příznivý vliv na psycho-emoční stav těhotné.
 7. Plavání posiluje imunitu.

Která těhotná žena by neměla chodit do bazénu

Těhotné by neměly navštívit bazén:

 • s děložní hypertonicitou;
 • s velkým výbojem;
 • v riziku předčasného porodu;
 • trpí těžkou toxikózou;
 • s infekčními chorobami;
 • během exacerbace chronických onemocnění;
 • pokud se cítí špatně nebo mají bolesti hlavy;
 • s negativní reakcí na bělidlo;
 • pokud jde o spontánní potrat v anamnéze.

Který bazén je lepší během těhotenství

Prioritou je samozřejmě bazén s mořskou vodou. Tyto bazény jsou naplněny čistou vodou a je přidána mořská sůl. Výhody mořské soli jsou nyní známy všem obyvatelům planety. Úprava vody se provádí elektrolýzou. O přítomnosti bělidla nemůže být pochyb. Mořská voda má příznivý vliv na stav pokožky a její nervové zakončení.

Plavecký bazén během těhotenství - přínos nebo poškození?

Moderní těhotná žena není tak klidná a mírumilovná, důstojná a někdy dokonce pasivní žena, která byla před desítkami let. Současné budoucí matky jsou velmi aktivní, účelné a zvídavé. Nemohou sedět v klidu, chtějí vidět všechno, vědět všechno a nezapomenout na sebe, milovaní. Dnes mají možnost si vybrat, co se jim líbí, aniž by na tělo zapomněli. Trend posledních let v tomto ohledu u těhotných žen se stal zdrojem. Ať už je to tak užitečné, jak populární a zda existují omezení pro vodní aktivity - budeme o tom hovořit v článku.

Mohou těhotné ženy jít do bazénu?

Těhotenství není nemoc, ale jedno z nezapomenutelných období života ženy. Ano, nastávající matka se necítí vždy dobře - hormonální změny v těle ji ovlivňují, ale to není důvod, proč trávit celé těhotenství ležící na gauči. Cvičení zlepšuje nejen fyzickou pohodu, ale také náladu člověka. Kromě toho nezapomeňte, že sedavý životní styl může nepříznivě ovlivnit průběh těhotenství: existuje riziko potratu, zvýšení příznaků toxikózy a slabě se vyvíjí pracovní aktivita. Tak proč ne věnovat několik hodin intenzivní fyzické aktivitě?

Ženy by se na druhé straně neměly obtěžovat s očekáváním dítěte. Jak být?

V tomto případě je cvičení v bazénu pro těhotné ženy ideální volbou pro bezpečnou fyzickou aktivitu se zdravotními přínosy. Samozřejmě nemluvíme o vysokorychlostním plavání na velké vzdálenosti. Ale plavání pro radost vlastním tempem nebo kompetentně konstruované aktivity nejen že nebudou bránit, ale jsou doporučovány pro ženy v dané pozici. Plavání pro těhotné ženy bude užitečné kdykoli: od početí po dobu, kdy korek odejde, což nelze říci o návštěvě solária na zajímavém místě

Výhody pro těhotné ženy z plavání v bazénu

Cvičení ve vodě mají pozitivní vliv na tělo ženy čekající dítě. Ve zvláštní situaci se stresem neobvyklým pro tělo, účinek získává velký význam:

 • ve vodě se sníží zátěž na pohybový aparát, včetně páteře;
 • aktivuje se činnost kardiovaskulárního systému, což je důležité pro problémy s tlakovými a křečovými žilami u těhotných žen. Stejný účinek má sauna během těhotenství;
 • díky „masáži“ vodou se ženské tělo lépe a rychleji zbavuje otoků;
 • různé druhy cvičení, včetně jednoduchého potápění, pomáhají ženě i dítěti fyzicky se připravovat na nadcházející narození;
 • v době porodu je také užitečné správné dýchání během plavání;
 • bazén během těhotenství umožní ženě zbavit se nadváhy;
 • Kromě úlevy od fyzického stresu vám voda uklidňuje psychologicky, umožňuje vám také zmírnit stres a únavu.

Aby třídy v bazénu přinášely těhotné ženě maximální užitek, měly by se dodržovat určitá pravidla.

Opatření a kontraindikace

Přestože odpověď na otázku, zda je možné, aby těhotné ženy plavaly v bazénu, je určitě pozitivní, nezapomeňte na bezpečnostní opatření a některá pravidla:

 • Při výběru bazénu pro třídy se zajímejte o podmínky, kvalifikace trenéra, požadavky na přijetí návštěvníků do bazénu (dotazy, analýzy atd.);
 • upřednostňují se bazény s ozonizací nebo ultrafialovým zpracováním vody, tekoucí nebo mořskou vodou;
 • V žádném případě byste neměli spolknout chlorovanou vodu v bazénu;
 • Před zahájením výuky se poraďte s lékařem z prenatální kliniky;
 • pro takové činnosti nemusí být žena schopna plavat;
 • Můžete zahájit výuku i během plánování těhotenství;
 • ponoření, opuštění a bytí ve vodě neprovádí příliš ostré pohyby, aby nedošlo ke ztrátě rovnováhy;
 • v prvním trimestru s dobrým zdravotním stavem můžete provádět cvičení v těhotném bazénu půl hodiny každý druhý den;
 • v pozdějších etapách bude pro třídy vyžadovat pohodlné plavky, které žaludek nevymačkají;
 • hlavním kritériem pro pokračování / ukončení cvičení nebo tříd by obecně mělo být blaho těhotné ženy;
 • Nezapomeňte na osobní hygienu před a po lekcích v bazénu.

Přes všechny příznivé účinky na tělo těhotné ženy ve vodě existuje seznam některých omezení a kontraindikací, kvůli kterým budete muset takové třídy odmítnout:

 • hrozba předčasného ukončení těhotenství;
 • jiné příčiny během těhotenství, kvůli kterým by měla být omezena fyzická aktivita nebo by měl být předepsán odpočinek na lůžku;
 • krvácení z dělohy nebo těžký výtok z pochvy;
 • závažné projevy toxikózy;
 • alergie na bělidlo (na chlorované bazény);
 • exacerbace chronických chorob;
 • systematické zhoršování zdraví po třídě;
 • výtok hlenu z korku.

Pokud je těhotná žena velmi přitahována pozitivním dopadem plavání v bazénu, chce plavat, ale zároveň se může zahrnout do seznamu kontraindikací, je to jasný signál, že by tato myšlenka měla být.

Mateřský fond a základní mylné představy

Popularita tohoto typu cvičení pro nastávající matky je zcela přirozeně doprovázena diskusemi, debatami o tom, zda těhotné ženy mohou jít do bazénu a zda.

Ne vždy jsou informace, které slyší od přátel a známých, správné. Existují tedy klamné bludy, které se poté rychle šíří mezi těhotné ženy. Pokud jde o povolání v bazénu, nejčastěji slyšíte následující argumenty.

 1. V bazénu může infekce proniknout do dítěte. Stejně jako v případě koupání se během těhotenství není tento názor pravdivý, pokud korek ještě nevyšel, což chrání dítě v děloze před pronikáním různých infekcí. Hrozba zde může být pro matku do určité míry pouze v případě, že spolkne vodu z bazénu, chodí naboso ve veřejné sprše nebo si vybere bazén, ve kterém nemusíte na návštěvu provádět žádné testy;
 2. Třídy v bazénu jsou pouze přípravou na porod ve vodě. Přínosy cvičení ve vodě pro těhotnou ženu nejsou určeny požadovaným vzhledem a držením těla při porodu. Tato cvičení mají sama o sobě příznivý účinek na tělo a pohodu těhotné ženy;
 3. Provádění cvičení ve vodě je zárukou snadného doručení. Nikdo nemůže přesně předpovědět, kdy a jak se porod uskuteční, ani nemohou zaručit, že budou dokonalí. Ve třídách v bazénu se můžete naučit poslouchat, slyšet a ovládat své tělo v očekávání okamžiku, kdy se dítě narodí.

Závěr

Vzhledem k tomu, že ženské tělo prochází během porodu dítěte poměrně ostrými a dramatickými změnami, ne vždy se těhotné ženy cítí fyzicky tak dobře, protože jsou spokojeny se svou polohou.

Ale místo toho, aby lhala a trpěla proměnou vlastního těla, může žena snížit své nepohodlí pomocí bezpečných a užitečných činností v bazénu. Nejedná se o sportovní trénink nebo soutěž, ale o možnost užít si těhotenství se zdravotními výhodami a dobrou náladou.

Dovolili jste si během těhotenství navštívit bazén? Někdo se vás pokusil "moudrý" s neopodstatněnými strachy a varováními? Jak jste se k tomu cítil? Čekáme na vaše komentáře a odkazy na tento a další články na webu ItS Kids.

Je možné plavat těhotně: u moře, jezera, řeky, v bazénu

V jakých fázích těhotenství mohu navštívit bazén?

Nejčastěji doporučují návštěvu bazénu od začátku těhotenství za předpokladu, že neexistují žádné lékařské kontraindikace. Ale! Je důležité vědět, že je lepší začít chodit do bazénu po úplném vytvoření sliznice, která uzavře děložní kanál a zabraňuje infekci a škodlivým látkám dostat se do dítěte. Návštěvy na konci bazénu s počátkem exfoliace sliznice na konci těhotenství. Integrita korku zajišťuje, že se do plodové vody nedostane nic nebezpečného a nepoškodí plod.

Takže nejlepší čas jít do bazénu je od 12 do 36 týdnů, jedná se o druhý a třetí trimestr těhotenství.

Zdroj fotografie: shutterstock.com

Je možné plavat?

Negativní postoj k trávení času na pláži během těhotenství je primárně dán lidovými pověry. Od pradávna se věřilo, že žena čekající na dítě není jen neslušná, že se objeví na přeplněných místech, ale je nebezpečná pro její zdraví. Snažili se skrýt těhotenství. Během koupání se oblečení zvlhlo. Tvar břicha byl nápadný. Věřilo se, že v době, kdy dítě nosí ženu, je žena zranitelná nejen lidskými drby, ale také zlými duchy. Lidé věřili, že ve velkém počtu žije ve vodních útvarech..

Pověra postupně začala mizet do pozadí. Negativní postoj však zůstal. Stále se věří, že při čekání na dítě musí žena zůstat co nejdále od vody.

Odborníci se však drží přesně opačného názoru. Těhotné ženy mohou plavat v moři, řece a jakémkoli jiném vodním útvaru. Avšak za předpokladu, že je čistý. O možnosti koupání v jezírku rozhoduje zvláštní komise. Pláž by měla být vybavena zvláštními oblastmi.

Během těhotenství se zvyšuje zatížení páteře. Plavání vám umožní snížit. Uvolňuje svaly. To pomáhá normalizovat fungování všech vnitřních orgánů. Ve druhém a třetím trimestru může krev v dolní polovině těla stagnovat. Uvolněný stav, který vám umožní plavat ve vodě, urychluje krev.

Během koupání je nutná velká tepelná ztráta. Výsledkem je zrychlení metabolických procesů v těle.

Někteří odborníci vám dokonce umožňují ponořit se. To by však nemělo být prováděno během, ale ponořeno do vody v klidných podmínkách. Podobný postup umožňuje trénovat dech. Poskytuje příležitost obnovit a posílit dýchací systém a připravit se na následné kontrakce.

Na moři

Pokud nedochází k kontraindikacím na plavání a na slunci, neodkládejte výlet do moře kvůli těhotenství. Složení mořské vody zahrnuje velké množství stopových prvků. Pronikají kůží a mají příznivý účinek na tělo ženy a dítěte. Látky pomáhají posilovat imunitu. Chrání před nachlazením..

Některé související faktory však mohou být škodlivé. Z tohoto důvodu bude nutné dodržovat řadu preventivních opatření. Je tedy třeba zvolit nejlepší období cesty. Nejlepší je jít na moře ve druhém trimestru těhotenství. Během tohoto období skončí bolestivá toxikóza. Žaludek však stále není příliš velký. To ženě umožňuje udržet mobilitu..

Během hodin největší sluneční aktivity je návštěva pláže zakázána. Je lepší plavat v moři do 10:00 ráno nebo po 17:00 večer. Většinu času trávíme nejlépe ve stínu. Přehřátí by nemělo být povoleno během těhotenství..

Plavat můžete pouze v klidném moři s písčitým dnem. Dodržování pravidla zabrání stresu a zranění při plavání.

Je nutné dbát na ochranu před sluncem. Je nezbytné používat vhodný krém. Aplikuje se na všechny exponované oblasti těla. Po každé koupeli je nutné ji aktualizovat..

V jezeře a řece

Pro relaxaci u řeky nebo u jezera obvykle nemusíte podnikat dlouhé výlety. Za horkého počasí se dokonce doporučuje během těhotenství trávit čas na břehu přírodní nádrže. Musíte si však pečlivě vybrat čas na odpočinek. Je třeba si uvědomit, že příliš dlouhé vystavení slunci při přenášení dítěte je škodlivé. Z tohoto důvodu je lepší být umístěn pod vrchlík. Aby se předešlo přehřátí, neměla by doba trvání vody překročit 15 minut. Plavání je povoleno, pouze pokud je voda čistá a čistá..

Při relaxaci u jezera nebo řeky je třeba si uvědomit, že vysoká teplota vzduchu vede k množení patogenů. Toto pravidlo platí zejména pro vodní útvary se stojatou vodou. Mikroby mohou poškodit zdraví žen a dětí. Toto pravidlo se nevztahuje na slaná jezera. Sůl v nich působí jako dezinfektor. Při plavání musíte sledovat své vlastní zdraví. Pokud se žena cítí unavená a nemocná, je třeba okamžitě zastavit vodní procedury. Místo toho je lepší ležet ve stínu..

V bazénu

Dnes roste obliba koupání v bazénu během těhotenství a vodní aerobik. Dochází k přerozdělení gravitace. Výsledkem je, že záda není uvolněna. Uvolňuje se všechny svalové skupiny. Kromě toho lékař předepisuje výkon zvláštních cviků ve vodě, pokud je plod v děloze umístěn do nesprávné polohy nebo je pozorována jeho hypoxie.

Podle statistik se ženy, které plavaly v bazénu, rodily mnohem snadněji. Vracejí se do své předchozí podoby mnohem rychleji. Je však třeba mít na paměti, že chlorovaná voda může vyvolat alergické reakce. Často vede k vysychání sliznic. Z tohoto důvodu je třeba během těhotenství upřednostňovat bazény, které používají moderní metody čištění. Ozonace tedy může být alternativou k chloraci..

Jaké jsou kontraindikace při návštěvě bazénu během těhotenství??

Pozornost! I když jste navštívili bazén, pokud se některý z těchto příznaků objeví, okamžitě zastavte

 • Žádná bolest;
 • hypertonicita dělohy;
 • riziko potratu;
 • vaginální výtok;
 • těžká toxikóza, která je doprovázena slabostí způsobenou hojným zvracením;
 • krvácení nebo hrozba jeho vzhledu;
 • vysoký krevní tlak;
 • alergie na bělidlo;
 • exacerbace chronických chorob;
 • pokud předchozí těhotenství skončila spontánním potratem;
 • přítomnost infekční choroby;
 • pokud po nějaké fyzické námaze existují bolesti, nepohodlí nebo nevolnost.

Kontraindikace

V některých případech je koupání během těhotenství zcela zakázáno. Takový zákaz výrazně snižuje riziko potratu. Kontraindikace pro vodní postupy zahrnují:

 • děložní tón;
 • sklon ke křečím;
 • porušení krevního tlaku;
 • srdeční choroba;
 • poslední 2-3 týdny těhotenství.

FUNKCE! Během období těhotenství opálení lépe leží na kůži. Dlouhodobé vystavení slunci v nádrži může způsobit těžké popáleniny..

Při návštěvě vodních útvarů je důležité věnovat pozornost kvalitě vody. Měl by být co nejčistší, bez jakýchkoli nečistot. Optimální teplota není vyšší než 37 stupňů. Nejvhodnější hloubka nádrže není vyšší než růst těhotné. Blízký člověk by měl být vždy poblíž, připraven pomoci kdykoli..

Předpokládá se, že jakýkoli kontakt s vodou eliminuje negativní energii. To je velmi prospěšné pro těhotenství. Nezapomeňte však na nebezpečí spojená s procesem koupání. Nastávající matka by měla mít odpovídající dovednosti, aby se vyhla nepředvídaným situacím.

Jaké jsou výhody vstupu do bazénu??

 • páteř - pobyt ve vodě zmírňuje zátěž páteře, umožňuje zmírnit bolesti zad nebo jim dokonce zabránit;
 • kardiovaskulární systém - cvičení v bazénu stabilizuje krevní tlak, zlepšuje krevní oběh, zvyšuje elasticitu krevních cév a srdečního svalu. Pokud nastávající matka trpí křečovými žilami nebo hypertenzí, je nejlepším řešením bazén;
 • dýchací orgány - plavání a potápění pomáhají dobře připravit na správné dýchání během porodu;
 • otok - pohyb ve vodě odstraňuje přebytečnou tekutinu z těla;
 • nadváha - vodní gymnastika vám umožňuje spalovat více kalorií než normální fyzická aktivita, ale zároveň - nehrozí žádné protažení;
 • plavání dokonale posiluje imunitní systém;
 • návštěva bazénu má příznivý vliv na psycho-emoční stav těhotné ženy - úroveň úzkosti se snižuje, nálada a spánek se zlepšují, chuť k jídlu se objeví.

Těhotenství a bazén: jak se vyhnout infekcím

V moderních zdravotních střediscích a bazénech je riziko infekce vodou minimalizováno. Je důkladně vyčištěn a povrchy jsou dezinfikovány. Většina škodlivých mikrobů navíc nemůže vydržet dlouho ve vnějším prostředí. Abyste nezískali houbu od ostatních návštěvníků, měli byste používat pouze klobouk, ručník a pantofle. Těhotné ženy by se neměly vzdát zdravých činností kvůli falešným obavám a spekulacím.

Speciálně pro nashidetki.net - Elena Semenová

Který bazén je lepší zvolit?

 • věnujte pozornost metodě používané k čištění vody v bazénu. Preferované metody: čištění ozonizačními zařízeními, ultrazvuk, vysokofrekvenční elektromagnetické impulzy. Ideálně by to byl bazén se slanou vodou, ale náklady na návštěvu by byly poměrně vysoké;
 • čím je bazén blíže k domu, tím lépe;
 • speciální třídy pro těhotné ženy se zkušeným instruktorem;
 • teplota v bazénu by měla být pro těhotnou ženu pohodlná (28 - 31 stupňů);
 • pohodlný sestup do vody (přítomnost zábradlí, jemný sestup v bazénu).

Opatření v těhotenství

Při účasti na takovém místě je třeba zohlednit určitá bezpečnostní pravidla:

 • vyhnout se ostrému a úplnému ponoření do vody (teplotní rozdíl);
 • Při plavání neprovádějte náhlé pohyby. Je zakázáno plavat na záda. Je lepší dát přednost stylu, který byl dříve praktikován;
 • boty by měly mít gumovou podrážku, aby se zabránilo pádu na mokrý povrch.

Pokud se v určitý den cítíte dobře, je lepší zůstat doma. Nejmenším nepohodlí je kontraindikace cvičení pro těhotné ženy. Pokud je žena již ve vodě, je lepší opustit bazén.

Co si přinést do bazénu?

 • potvrzení lékaře, že těhotná žena může navštívit bazén;
 • uzavřené plavky;
 • gumová čepice;
 • pohodlné gumové boty na protiskluzové vlnité podrážce;
 • výrobky osobní hygieny (mýdlo nebo sprchový gel, šampon, žínka);
 • vysoušeč vlasů, pro sušení vlasů;
 • krém nebo tělové mléko;
 • malá láhev neslazené vody nebo čaje pro udržení rovnováhy voda-sůl v těle a pár ovoce pro svačinu po třídě.

Mateřský bazén - je to nebezpečné nebo ne?

Přímé koupání v čisté vodě samozřejmě nepoškodí ani ženu ani plod! Ale bazén přetékající dospělými a dětmi je nebezpečný. Faktem je, že během koupání může být těhotná žena tlačena nebo zraněna, což má za následek zranění.

Proto při návštěvě bazénu dodržujte několik pravidel:

 • pokuste se plavat ráno, když v bazénu nejsou prakticky žádní lidé;
 • Vyberte si pouze ověřená místa ke koupání, abyste se vyhnuli houbovým chorobám, Staphylococcus aureus a dalším infekcím;
 • při koupání dodržujte osobní hygienická opatření, používejte gumové pantofle a vlasovou čepici;
 • Po plavání se umyjte mýdlem a žínkou..

Důležité! Plavání posiluje tělo, takže návštěva bazénu při přenášení dítěte je velmi užitečná. Ale nemůžete zahájit výuku bez předchozí konzultace s lékařem - pouze on může vědět, jak fyzická aktivita ovlivní průběh těhotenství.

Jaká cvičení lze provádět v bazénu během těhotenství??

Pozornost! Všechna cvičení v bazénu musí být prováděna pod dohledem instruktora!

Důležité! Pokud se v bazénu cítíte dobře, okamžitě opusťte vodu!

Před ponořením do vody je nutně nutný malý komplex jednoduchých hřejivých pohybů. Během lekcí musíte instruktora pečlivě poslouchat. Všechna cvičení v bazénu pro těhotné ženy lze rozdělit do čtyř skupin:

Zdroj fotografie: shutterstock.com

Protahovací cvičení.

Bez těchto cvičení nemůžete pokračovat do zbytku komplexu, protože se zahřívají a připravují svaly na vodní gymnastiku..
Příklady cvičení:

 • napůl provázek se provádí střídavě pro obě nohy. Odložte jednu nohu na stranu, sedněte si na druhou a pokuste se natáhnout svaly co nejvíce.
 • motouzy - při tom je důležité si pamatovat - nikdy byste neměli být zraněni! Opatrně sedět na příčném a podélném provázku, pokud je to možné.
 • Dřepy se provádějí z následující výchozí polohy - široce rozšířené nohy spočívají na stěně bazénu a v této poloze se vytvářejí pružné dřepy.
 • skoky by měly být prováděny jako široce rozšířené nohy od sebe.

Dechová cvičení.

Tato cvičení jsou založena na kombinaci zadržování dechu a současného cvičení.

 • plavání pod vodou - zhluboka se nadechněte a trochu zaplavte.
 • póza embrya se také provádí pod vodou s zadržením dechu - paže jsou zkřížené na hrudi, nohy jsou přitaženy k žaludku.
 • cvičení „porodní kanál“ se provádí ve skupině - všichni účastníci se seřadí jeden po druhém, roztáhnou nohy a jeden po druhém plavou podél této chodby a vracejí se v řadě.
 • „Motýl“ - odrazit se a nadechnout se zcela ponořený do vody, musíte si ohnout kolena a roztáhnout je od sebe, zatímco musíte chytit nohy rukama.

Kroucení cvičení.

Tato cvičení posilují svaly zad a provádějí se poblíž boku bazénu..

 • postavte se stranou, uchopte jej rukama. Přikrčit se s důrazem na stěnu bazénu a tlačit pryč vyrovnat.
 • stojící zády ke straně, aby provedla cvičení pro nohy - „kolo“. Pokud je toto cvičení obtížné dokončit, můžete jej jednoduše otáčet nohama..
 • lehněte si na záda a držte bok, abyste si přitáhli nohy k žaludku.

Relaxační cvičení.

K odpočinku potřebujete polštář. Po hlavní sadě cvičení musíte ležet s hlavou na polštáři, roztáhnout ruce do stran a uvolnit své tělo ve vodě co nejvíce.

Po relaxaci musíte obnovit dýchání a puls - můžete provést několik ohybů na stranu.

Jít do bazénu během těhotenství může přinést mnoho výhod. Hlavní věc je bez fanatismu! Nezajišťujte mistrovství v sprintingu nebo aqua aerobiku, poslouchejte sebe a své tělo a plavání bude užitečné a bezpečné pro vás i pro dítě.

Vodní aerobik během těhotenství

Vodní aerobik je komplex fyzických cvičení a rytmických tanečních pohybů zaměřených na cvičení různých svalových skupin a prováděných ve vodě. Takové třídy jsou často předepisovány těhotným ženám. Sportovní a fitness programy tohoto typu jsou individuální nebo skupinové, avšak jedna podmínka se nemění - vedení zkušeného trenéra. Provádění cvičení pod dohledem kvalifikovaného odborníka pomůže předcházet úrazům..

PŘEČTĚTE SI také: Je možné, aby se těhotné ženy vykoupaly v horké lázni?

Jaké je jeho použití?

Výhody vodního aerobiku pro nastávající matku jsou neocenitelné. Za prvé, tato sada cvičení má příznivý vliv na psychoemotivní stav ženy. Většina pracujících žen trpí častými výkyvy nálad a úzkostmi spojenými s budoucími změnami v životě. Během skupinové práce je nastávající matka rozptylována od negativních myšlenek.

Komunikace s dalšími těhotnými účastníky ve skupinových třídách obohacuje nastávající matku o nové znalosti. V příznivý výsledek těhotenství se stává sebevědomější, obavy ji postupně uvolňují.

Pravidelná účast ve lekcích vodní aerobiku navíc umožňuje:

 1. Opatrně cvičte všechny svalové skupiny, vazy a klouby. Pro budoucí ženy v porodu je obzvláště důležitý trénink svalů zad, břicha a pánve.
 2. Zlepšete dýchací funkce. Je známo, že správné dýchání do značné míry určuje, jak rychle a bezbolestně dojde k porodu. Z tohoto důvodu se doporučuje pravidelně navštěvovat kurzy aqua aerobiku od nejranějšího těhotenství..
 3. Bezpečně a bezbolestně zopakujte proces pracovních bolestí. Cvičení na posílení svalů pánve vám umožní účinně se připravit na porod.
 4. Eliminujte možnost významného přírůstku na váze. Podle pozorování odborníků se ženy, které se během těhotenství pravidelně věnují aqua aerobiku, po narození formují mnohem rychleji než pacientky, které upřednostňují jiné typy cvičení..
 5. Zlepšují metabolické procesy v těle, normalizují fungování ledvin a dalších orgánů a systémů.
 6. Zabraňte vzniku křečových žil, které ovlivňují mnoho žen během těhotenství.

Proč by těhotné ženy neměly užívat horké koupele

Pokud tělesná teplota ženy přepravující dítě stoupne na 39 stupňů, může dítě ztratit.

Riziko existuje v každém období těhotenství. Nadměrné teplo zvyšuje tlak a děloha se začne stahovat, což způsobí potrat nebo předčasný porod. Proto by mělo být zcela vyloučeno zdržování se v příliš horké vodě..

V raných fázích

V prvním trimestru se ženy mohou nevědomky dostat do horké lázně, aby zmírnily bolest v podbřišku nebo v dolní části zad. Během tohoto období jsou však následky přehřátí obzvláště fatální, protože jsou uloženy orgány a tkáně embrya. Již při teplotě 38,5 stupně existuje nebezpečí rozvoje patologie plodu.

V pozdních termínech


Ve třetím trimestru má mnoho těhotných žen vysoký krevní tlak. V tomto stavu je horká koupel kontraindikována - můžete ztratit vědomí.
I přes pokušení uvolnit nohy a záda byste měli být v pozdějších měsících obzvláště opatrní při teplotě vody, abyste předešli předčasným kontrakcím.

Před narozením

Některé ženy používají vodní postupy k odstranění tréninkových kontrakcí, ale příliš horká voda může vyvolat sliznici. Výsledkem bude předčasný výlet do nemocnice. Je přísně zakázáno sedět ve vaně, když plodová voda již odešla.

Mohou těhotné ženy jít do bazénu

14. června 18 v 11:29

Obsah

V ideálním případě byste měli navštívit bazén během fáze plánování těhotenství. Plavání posiluje imunitu a dobrý krevní oběh, rovnoměrně zatěžuje svaly a páteř, uvolňuje stres a harmonizuje stav ženy jako celku.

Během těhotenství mnoho nastávajících matek zvažuje plavání v bazénu jako alternativu k gymnastice pro těhotné ženy. Protože ve vodě se zatížení těla jako celku snižuje a máma je méně unavená.

Pokud jste během těhotenství přemýšleli o bazénu, musíte znát odpovědi na několik otázek:

Pozornost! Před odjezdem do bazénu se poraďte s gynekologem!

V jakých fázích těhotenství mohu navštívit bazén?

Nejčastěji doporučují návštěvu bazénu od začátku těhotenství za předpokladu, že neexistují žádné lékařské kontraindikace. Ale! Je důležité vědět, že je lepší začít chodit do bazénu po úplném vytvoření sliznice, která uzavře děložní kanál a zabraňuje infekci a škodlivým látkám dostat se do dítěte. Návštěvy na konci bazénu s počátkem exfoliace sliznice na konci těhotenství. Integrita korku zajišťuje, že se do plodové vody nedostane nic nebezpečného a nepoškodí plod.

Takže nejlepší čas jít do bazénu je od 12 do 36 týdnů, jedná se o druhý a třetí trimestr těhotenství.

Jaké jsou kontraindikace při návštěvě bazénu během těhotenství??

Pozornost! I když jste navštívili bazén, pokud se některý z těchto příznaků objeví, okamžitě zastavte

Žádná bolest;

těžká toxikóza, která je doprovázena slabostí způsobenou hojným zvracením;

krvácení nebo hrozba jeho vzhledu;

vysoký krevní tlak;

alergie na bělidlo;

exacerbace chronických chorob;

pokud předchozí těhotenství skončila spontánním potratem;

přítomnost infekční choroby;

pokud po nějaké fyzické námaze existují bolesti, nepohodlí nebo nevolnost.

Kolik času strávit v bazénu?

3-4 krát týdně, začněte sezením od 20 minut, postupně zvyšte dobu návštěvy na 45 minut.

Jaké jsou výhody vstupu do bazénu??

páteř - pobyt ve vodě zmírňuje zátěž páteře, umožňuje zmírnit bolesti zad nebo jim dokonce zabránit;

kardiovaskulární systém - cvičení v bazénu stabilizuje krevní tlak, zlepšuje krevní oběh, zvyšuje elasticitu krevních cév a srdečního svalu. Pokud nastávající matka trpí křečovými žilami nebo hypertenzí, je nejlepším řešením bazén;

dýchací orgány - plavání a potápění pomáhají dobře připravit na správné dýchání během porodu;

otok - pohyb ve vodě odstraňuje přebytečnou tekutinu z těla;

nadváha - vodní gymnastika vám umožňuje spalovat více kalorií než normální fyzická aktivita, ale zároveň - nehrozí žádné protažení;

plavání dokonale posiluje imunitní systém;

návštěva bazénu má příznivý vliv na psycho-emoční stav těhotné ženy - úroveň úzkosti se snižuje, nálada a spánek se zlepšují, chuť k jídlu se objeví.

Jaká škoda může návštěva bazénu?

může dojít k alergické reakci na bělidlo;

kluzké podlahy a nepohodlná obuv mohou způsobit pád;

riziko infekce plísňovou infekcí;

riziko přepětí během aerobních tříd.

Který bazén je lepší zvolit?

věnujte pozornost metodě používané k čištění vody v bazénu. Preferované metody: čištění ozonizačními zařízeními, ultrazvuk, vysokofrekvenční elektromagnetické impulzy. Ideálně by to byl bazén se slanou vodou, ale náklady na návštěvu by byly poměrně vysoké;

čím je bazén blíže k domu, tím lépe;

speciální třídy pro těhotné ženy se zkušeným instruktorem;

teplota v bazénu by měla být pro těhotnou ženu pohodlná (28 - 31 stupňů);

pohodlný sestup do vody (přítomnost zábradlí, jemný sestup v bazénu).

Co si přinést do bazénu?

potvrzení lékaře, že těhotná žena může navštívit bazén;

pohodlné gumové boty na protiskluzové vlnité podrážce;

výrobky osobní hygieny (mýdlo nebo sprchový gel, šampon, žínka);

vysoušeč vlasů, pro sušení vlasů;

krém nebo tělové mléko;

malá láhev neslazené vody nebo čaje pro udržení rovnováhy voda-sůl v těle a pár ovoce pro svačinu po třídě.

Jaká cvičení lze provádět v bazénu během těhotenství??

Pozornost! Všechna cvičení v bazénu musí být prováděna pod dohledem instruktora!

Důležité! Pokud se v bazénu cítíte dobře, okamžitě opusťte vodu!

Před ponořením do vody je nutně nutný malý komplex jednoduchých hřejivých pohybů. Během lekcí musíte instruktora pečlivě poslouchat. Všechna cvičení v bazénu pro těhotné ženy lze rozdělit do čtyř skupin:

Protahovací cvičení.

napůl provázek se provádí střídavě pro obě nohy. Odložte jednu nohu na stranu, sedněte si na druhou a pokuste se natáhnout svaly co nejvíce.

motouzy - při tom je důležité si pamatovat - nikdy byste neměli být zraněni! Opatrně sedět na příčném a podélném provázku, pokud je to možné.

Dřepy se provádějí z následující výchozí polohy - široce rozšířené nohy spočívají na stěně bazénu a v této poloze se vytvářejí pružné dřepy.

skoky by měly být prováděny jako široce rozšířené nohy od sebe.

Dechová cvičení.

Tato cvičení jsou založena na kombinaci zadržování dechu a současného cvičení.

plavání pod vodou - zhluboka se nadechněte a trochu zaplavte.

póza embrya se také provádí pod vodou s zadržením dechu - paže jsou zkřížené na hrudi, nohy jsou přitaženy k žaludku.

cvičení „porodní kanál“ se provádí ve skupině - všichni účastníci se seřadí jeden po druhém, roztáhnou nohy a jeden po druhém plavou podél této chodby a vracejí se v řadě.

„Motýl“ - odrazit se a nadechnout se zcela ponořený do vody, musíte si ohnout kolena a roztáhnout je od sebe, zatímco musíte chytit nohy rukama.

Kroucení cvičení.

Tato cvičení posilují svaly zad a provádějí se poblíž boku bazénu..

postavte se stranou, uchopte jej rukama. Přikrčit se s důrazem na stěnu bazénu a tlačit pryč vyrovnat.

stojící zády ke straně, aby provedla cvičení pro nohy - „kolo“. Pokud je toto cvičení obtížné dokončit, můžete jej jednoduše otáčet nohama..

lehněte si na záda a držte bok, abyste si přitáhli nohy k žaludku.

Relaxační cvičení.

K odpočinku potřebujete polštář. Po hlavní sadě cvičení musíte ležet s hlavou na polštáři, roztáhnout ruce do stran a uvolnit své tělo ve vodě co nejvíce.

Po relaxaci musíte obnovit dýchání a puls - můžete provést několik ohybů na stranu.

Jít do bazénu během těhotenství může přinést mnoho výhod. Hlavní věc je bez fanatismu! Nezajišťujte mistrovství v sprintingu nebo aqua aerobiku, poslouchejte sebe a své tělo a plavání bude užitečné a bezpečné pro vás i pro dítě.

Pomoc těhotným ženám a maminkám

Zdarma horká linka v obtížných životních situacích

V bazénu v raných fázích: je možné chodit těhotná a jaká cvičení si vybrat?

Všechny budoucí matky by se měly starat o své zdraví, aby to daly svému dítěti. Často vyvstávají otázky, stojí za to sportovat, je možné, aby těhotné ženy chodily na školení a navštěvovaly například bazén. Je to možné a dokonce nutné!

O tom, jaké jsou požadavky na návštěvu bazénu, zda je možné dělat cvičení a kdy se zdržet tréninku v raných fázích těhotenství, a jak získat spoustu pozitivních emocí pro sebe a své dítě - přečtěte si článek.

Mohu se plavat v prvním trimestru?

Lékaři dnes tvrdí, že v důsledku nedostatečného pohybu má nastávající matka riziko zvýšení pravděpodobnosti spontánního potratu, jakož i zvýšení úrovně závažnosti toxikózy a v konečném důsledku může způsobit slabou práci. Pohyb je život a to platí i pro těhotnou ženu.

A vzhledem k tomu, že voda má určitou sílu odolnosti vůči každému pohybu plovoucího, bude také efektivní trénink svalů ve vodě..

V důsledku cvičení, plavání v bazénu se tělo těhotné ženy zlepší, svaly se napnou, což znamená, že celková fyzická forma bude lepší. Tato cvičení mají velmi příznivý účinek na kardiovaskulární a respirační systém..

A třídy v bazénu pomohou ženě v procesu přípravy těla na porod. Budou méně bolestivé a lehčí, zatímco možnost roztržení perineum nebo potřeba perineotomie může zmizet.

Výhoda

Plavání má pro těhotnou ženu mnoho výhod, budeme je zvažovat ze dvou stran.

Pro zdraví žen

Výhody pro nastávající matku:

 1. Plavání zmírní stres a bolest v těle těhotné ženy, zbaví se křečových žil a odstraní otoky.
 2. Posiluje svaly zad, odstraňuje bolesti zad. Ve vodě se záda uvolňuje a bolest zmizí.
 3. Bazén stabilizuje psychický stav těhotné ženy. Ovládáním těla a jeho ovládáním získáte sebevědomí. Příjemným bonusem je také to, že se můžete setkat a navázat přátele s stejně smýšlejícími lidmi se stejnými budoucími matkami. A nyní bude trénink dlouho očekávaným výstupem.
 4. V bazénu je posílena imunita. Je to kvůli rozdílu teploty vzduchu a teploty vody a cvičení mají podobu kalení. Souhlasím, správná lekce.
 5. Cvičení v bazénu vám pomůže ovládat vaši hmotnost..

Pro plod

Výhody pro dítě:

 1. Vzhledem k tomu, že plíce během tréninku v bazénu fungují dobře a lymfa a krev začínají rychleji cirkulovat, je tělo budoucí matky a tělo dítěte naplněno potřebnou dávkou kyslíku..
 2. Emocionální složka je také velmi důležitá: během plavání nastávající matka relaxuje a dítě to také cítí..
 3. Díky plavání v bazénu se zvyšuje pravděpodobnost, že dítě zaujme správné postavení v těle matky.
obsah ↑

Nastávající matky se nejčastěji obávají poškození bělidla, které je součástí bazénu. Odborníci poznamenávají, že pokud je to možné, je lepší plavat v bazénu, který je čištěn ozonizací nebo ultrafialovým zářením..

Vdechování par chlóru může poškodit obě plíce ženy a ovlivnit vývoj plodu..

Pro zdraví žen

Ve skutečnosti voda v bazénu dezinfikovaná chlorem nepoškodí ani dívku, ani dítě, pokud matka na ni není alergická a jsou splněny podmínky léčby.

Negativní účinek chloru se může projevit následujícími příznaky:

 1. Intoxikace: nevolnost, zvracení, horečka.
 2. Udušení.
 3. Alergie.
 4. Bolesti hlavy.
 5. Toxikóza.
 6. Suchá a podrážděná pokožka.

Pro plod

Různé infekce, které lze zachytit v bazénu, jsou nebezpečné, takže musíte být velmi opatrní a dodržovat hygienická pravidla. Infekce mohou poškodit zdraví nejen nej těhotnější ženy, ale také nenarozeného dítěte.

Nejlepší je začít chodit do bazénu poté, co se na základně děložního hrdla vytvoří sliznice. To bude chránit plod před bakteriemi a infekcemi..

Dopravní zácpy se začnou tvořit v 7. týdnu těhotenství a jejich tvorba končí na konci 3 měsíců.

Ve třídě v bazénu musíte poslouchat své tělo, nepřetěžujte ho. V opačném případě může plavání nepříznivě ovlivnit budoucí dítě kvůli výskytu různých těhotenských komplikací u nastávající matky. Lékaři doporučují opatrnost při plavání v 1. trimestru těhotenství.

Pokud těhotenství není úspěšné, lékaři doporučují, abyste se zdrželi návštěvy bazénu po dobu 1 trimestru.

Je nutné plavat a dělat cvičení v bazénu pod přísným vedením zkušeného trenéra. To pomůže vyhnout se mnoha chybám a zraněním..

Kontraindikace

Stejně jako každá fyzická aktivita má plavání také své kontraindikace. To:

 • alergie na bělidlo;
 • silný vaginální výtok;
 • hypertonicita dělohy;
 • akutní formy genitálních infekcí;
 • porodnické patologie, u nichž je fyzická aktivita kontraindikována;
 • příznaky časné toxikózy a gestózy;
 • riziko potratu;
 • placenta previa;
 • krvácející
 • dušnost, slabost;
 • obecné negativní zdraví po návštěvě bazénu;
 • bolest v podbřišku;
 • exacerbace chronických chorob;
 • minulé potraty.
obsah ↑

Omezení

Existuje několik pravidel, co by těhotná žena neměla dělat v bazénu. Nejdůležitější pravidla pro těhotnou ženu:

 • Cvičte sami.
 • Musíte plavat klidně a na krátké vzdálenosti, sportovní plavání by mělo být vyloučeno.
 • Procházejte se po stopách, abyste vyloučili riziko zranění.
 • Procházky v bazénu bez bot - můžete chytit houbu.
obsah ↑

Cvičení

Ve vodě je velmi užitečné provádět cvičení pro relaxaci a svalové napětí. V budoucnu takové školení pomůže připravit tělo na porod a porodu..

Jaký druh cvičení v bazénu může provádět těhotná žena?

Respirační

 1. Nadechněte se a ostře vydechněte do vody. Dále pokračujte vdechováním nad vodou a velmi dlouhým výdechem do vody.
 2. 10 sekund, jen dýchejte nad vodou. To musí být provedeno hladce..
 3. Zhluboka se nadechněte, zadržte dech, dokud se nezapočítá 15, a pomalu vydechněte do vody. Opakujte cvičení 3krát.

Protahování

 1. Zahřejte svaly plaváním v bazénu.
 2. Několikrát skočte do vody. Ujistěte se, že držíte stranu.
 3. Snažte se šířit nohy co nejširší, zkuste sedět na provázku ve vodě.

Kroucení

 1. Postavte se vedle bazénu.
 2. Držte okraj oběma rukama.
 3. Squat se zaměřením na zeď bazénu.
 4. Zatlačte a narovnejte trup.
 5. Opakujte cvičení 5krát.

Závěr

Pokud se těhotná žena chce uvolnit, získat podporu pozitivní energie, posílit svůj imunitní systém a dále zjednodušit a usnadnit proces porodu, musí se rozhodně zamyslet nad návštěvou bazénu. Bazén pomůže udržovat a zlepšovat fyzickou kondici nastávající matky i dítěte a pro těhotnou ženu vytvoří emocionální pohodlí a vykládku..

Články O Neplodnosti