Hlavní Výživa

Kyselina listová během těhotenství

Kyselina listová je jednou z hlavních složek nezbytných k vytvoření nervového systému embrya. Proto se doporučuje doplněk užívat předem. Při nedostatku prvků, riziku potratu je výskyt vrozených nemocí vysoký.

Do té míry 60% lidí trpí nedostatkem vitaminu B9, zatímco u těhotných žen je tento ukazatel téměř 100%. Kyselinu listovou je vhodné zařadit do nabídky předem, aby nedošlo k vážnému nedostatku.

Růst dětských orgánů, rychlost a přesnost buněčného dělení, absence defektů v centrálním nervovém systému dítěte závisí na hladině kyseliny. Z tohoto důvodu je kyselina listová během těhotenství v časných stádiích potřebná více než v jiných obdobích.

Nebezpečí nedostatku B9

Tato složka je stejně důležitá pro plod i pro ženu. Správná tvorba placenty závisí na kyselině listové, bez ní existuje vysoké riziko potratu. Kyselina v kombinaci s kobalaminy podporuje dělení buněk, to znamená, že zajišťuje normální růst embryí. Tento prvek se také používá pro reprodukci nukleových kyselin, hematopoézu..

Nejzávažnější účinek kyseliny listové během těhotenství je na centrální nervový systém. V případě nedostatku se mohou objevit velmi závažné vady, které vedou k postižení nebo smrti dítěte. Dostatečná hladina vitaminu bezprostředně po těhotenství je zvláště důležitá, jinak existuje riziko:

 • hydro- nebo anencefalie;
 • potrat
 • mozková kýla;
 • nedostatečný vývoj těla nebo psychiky;
 • vrozené vady;
 • nepravidelná struktura páteře;
 • mrtví mrtví.

Nedostatek kyseliny listové je škodlivý pro nastávající matku. V tomto případě těhotenství komplikuje špatné zdraví, nadměrná toxikóza a anémie. Se závažným nedostatkem zmizí trávicí poruchy, vysoká únava, vypadávání vlasů, chuť k jídlu. Mohou se také objevit kožní problémy, bolestivé vředy v ústech a krku..

Pokud je potřeba kyselina listová?

Během těhotenství potřebují více živin, takže B9 musí užívat každý. Pokládání orgánů a centrálního nervového systému plodu se vyskytuje v raných stádiích, odborníci doporučují přípravu na početí. Pokud to nebylo nutné, musíte začít užívat kyselinu listovou ihned po potvrzení těhotenství.

Gynekologové nesouhlasí s tím, jak dlouho je lepší dostávat tento příplatek. Většina říká, že kyselina listová musí být přijata do 12 týdnů. Jiní věří, že v pozdějších fázích bude doplněk užitečný. Kolik pití vitamínů by mělo říct lékaři, je možné upravit dávku v závislosti na stavu ženy.

Zdroje vitamínů

Proč těhotné ženy potřebují tento doplněk je jasné, zbývá zjistit, kde je získat. Existují dva způsoby - výběr stravy a příjem vitamínových komplexů. První možnost je vhodná s mírným nedostatkem kyseliny listové. Chcete-li to napravit, zahrňte do nabídky následující produkty:

 • greeny - petržel, kopr, salát;
 • mandarinky, pomeranče a jiné citrusové plody;
 • avokádo, meloun a fazole;
 • banány, dýně a meruňky;
 • moučné výrobky (hrubé mletí);
 • Růžičková kapusta, zelený hrášek, brokolice a chřest;
 • droždí.

Ryby, maso a sýry nejsou na B9 tak bohaté, takže je zbytečné se o ně opírat. Potřeba kyseliny listové není vždy schopna pokrýt výživou, zejména v zimě. Proto je navíc nutné brát multivitaminy nebo léky se závažným nedostatkem:

 • Multitabs-perinatal - ve složení 400 μg kyseliny listové;
 • Elevit - 450 mcg najednou;
 • Pregnavit - v 1 tabletě multivitaminů 750 mikrogramů kyseliny listové;
 • Vitrum Prenatal - dává 800 mcg na celý den;
 • Folacin - 5 mg kyseliny listové;
 • Apo-folikum - dávkování látky je podobné předchozímu léku.

Cena kyseliny listové pro těhotné ženy se pohybuje od 200 do 1300 rublů v závislosti na výrobci a počtu tobolek v balení. Multivitaminy se předepisují jako další opatření, pokud strava pokrývá 50% elementárního požadavku během těhotenství. V jiném případě jsou v tabletách předepisovány účinnější léky..

Poznámka: Všechny informace o přípravcích kyseliny listové jsou uvedeny pouze pro informaci. Neléčte sami! Poraďte se s odborníkem, který provede přesnou diagnózu a řekne vám, jak pít vitamíny. Lékař musí také vybrat lék a dávkování.

Proč se vyvíjí nedostatek vitamínů?

Zdravé střevo syntetizuje kyselinu listovou, ale zanedbatelné množství. S jídlem má tento prvek také špatný účinek. Hlavním problémem je jeho rychlá degradace během zahřívání. Proto mají výrobky po tepelném zpracování minimální užitek. Nedostatek kyseliny listové může také vyvolat následující faktory:

 • chronické problémy zažívacího traktu, které snižují stravitelnost doplňku;
 • nedostatek enzymů pro zpracování kyseliny listové;
 • užívání antikoncepčních prostředků, antacid, léků proti tuberkulóze a křečím, sulfonamidů, barbiturátů a salicylátů;
 • tinktury obsahující alkohol během plánování těhotenství.

Pokud byl některý z těchto faktorů přítomen před početí, může lékař předepsat intenzivní průběh kyseliny listové. Při nepřítomnosti provokativních událostí budou doporučeny multivitaminové komplexy. Tato opatření pomohou nahradit nedostatek prvku, ale nevylučují potřebu přezkoumávat stravu.

Způsob podání a dávkování

Užívání vitamínu před těhotenstvím a prvním trimestrem může snížit riziko poškození nervového systému o 70%. KDO trvá na příjmu kyseliny listové všemi nastávajícími matkami. Syntetické deriváty vitaminu jsou tělem vstřebávány lépe než přírodní foláty.

Doporučuje se začít užívat kyselinu listovou nejméně 4 týdny před početí. Povinný příjem během prvních 12 týdnů těhotenství. Poté je přípustné léčivo odmítnout, ale není zakázáno pokračovat v užívání až do konce krmení. Pro každé období se volí jeho vlastní dávka, která bude odpovídat potřebám těla:

 • Předběžná dávka je 400 mcg prvku každý den až do početí.
 • Dávka kyseliny listové během těhotenství v 1. trimestru je 600-800 mcg.
 • Od 4 měsíců se doporučuje užívat 800 mcg každý den.
 • K dokončení kojení stačí 400-600 mikrogramů kyseliny listové denně.

Toto jsou doporučení pro normální průběh těhotenství bez současných onemocnění a anamnézy komplikací. Čím více budete jíst správnou zeleninu, tím méně umělých přísad musíte pít. V následujících případech gynekolog několikrát poradí, jak zvýšit denní dávku kyseliny listové:

 • až 1 mg pro diabetes a epileptické záchvaty;
 • do 4 mg, pokud došlo k anamnéze potratu, malformace plodu.

Lékař může předepsat léky s vysokou koncentrací kyseliny listové při užívání léků během těhotenství, které narušují vstřebávání vitamínů. I vášeň pro silný čaj a kávu může negativně ovlivnit, proto se při výpočtu dávky berou v úvahu všechny vlastnosti stravy.

Každý lék má své vlastní pokyny, takže se s ním musíte seznámit. V případě vážného nedostatku kyseliny listové je lepší ji vzít samostatně, nikoli jako součást multikomplexu. Během těhotenství je vhodné pít tablety před jídlem současně s vodou. O jakém doplňku k použití by měl rozhodnout lékař po důkladném posouzení stavu pacienta a stravovacích návyků.

Kontraindikace a vedlejší účinky

Kyselina listová je zakázáno brát s následujícím porušením:

 • bronchiální astma;
 • onkologická onemocnění u blízkých příbuzných;
 • alergie na kyselinu listovou;
 • chronická pyelonefritida;
 • nízké hladiny kobalaminů, ohrožující anémie.

Zdravý člověk potřebuje 200 mikrogramů kyseliny listové, aby plně pokrýval každodenní potřeby těla. Ale během těhotenství tato látka vyžaduje 2-3krát více, pokud byla dříve přijata pravidelně. Při závažném nedostatku může být jednorázová dávka zvýšena na 5 mg, ale pouze lékař ji jmenuje.

Kyselina listová je netoxická, takže negativní účinky jsou vzácné. K předávkování dojde, pokud 100krát překročíte denní normu. Dlouhodobé podávání velkých dávek léčiv se nedoporučuje, protože může poškodit průběh těhotenství a zdraví plodu. Existuje riziko následujících vedlejších účinků:

 • hyper vzrušivost;
 • přerušení práce ledvin;
 • zažívací problémy;
 • nižší hladiny kyanokobalaminu v krvi, což způsobí anémii.

Nebojte se dopředu, pokud náhodou užijete 2 tablety místo jedné. Jediným přebytkem dávky se nic nestane, tělo odstraní přebytečné vitamíny bez následků. Chcete-li získat negativní účinek jedné dávky, musíte vypít 25 tablet, což je obtížné udělat kvůli chybě. Nebezpečné je pouze dlouhodobé používání velkých dávek, a proto existuje podezření na silný nedostatek živočišných látek, je nutná lékařská kontrola.

Důležitost kyseliny listové pro narození zdravého dítěte byla prokázána, ale nekontrolovaný příjem pouze poškodí. Kontaktujte svého gynekologa a vyhledejte optimální lék, denní dávku a délku příjmu kyseliny listové. Lékaři IDC pomohou vypracovat podrobný přijímací plán od přípravy na těhotenství až po dokončení kojení.

Jaký týden těhotenství musíte pít kyselinu listovou

Během období těhotenství potřebuje tělo hodně vitamínů a minerálů. Podporují celkový stav těhotné ženy, podílejí se na tvorbě a vývoji plodu. Kyselina listová se doporučuje zejména pro ženy. Proč je to nutné a před jakým obdobím těhotenství by měla být kyselina listová užívána? Pojďme to pochopit.

Indikace pro přijetí

Kyselina listová (vitamín B9) - ve vodě rozpustný vitamin nezbytný pro syntézu nukleových kyselin, metabolismus bílkovin, růst a dělení buněk. Vitamin B9 se podílí na procesu krvetvorby. Tělo není syntetizováno. Látka přichází s jídlem a poté vstupuje do plodu..

Během těhotenství se často doporučuje užívat kyselinu listovou ve formě léků. Obvykle vitamín b9 k dispozici v tabletách nebo kapslích.

Přiměřená hladina kyseliny listové snižuje riziko předčasného porodu, intrauterinní smrti a poruch kardiovaskulárního systému. Látka je nezbytná pro normální tvorbu nervového systému a mozku plodu. Kyselina listová brání patologii vývoje nervové trubice dítěte. Vitamin B9 potřebné pro správnou absorpci železa a vápníku.

Aplikační graf

Obvykle užíváme vitamín B9 jmenovat 3 měsíce před navrhovanou koncepcí. Doporučuje se užívat tento lék během prvních 3 měsíců těhotenství. Pokud těhotenství nebylo plánováno a nebyla dodržena doporučení pro užívání kyseliny listové před početí, měla by být zahájena terapie vitamíny co nejdříve.

Před užitím vitaminu se poraďte se svým lékařem. Dávkování se nastavuje individuálně s ohledem na indikace a stav ženy. Průměrná denní dávka je 400 mcg. Lze ji najednou nebo rozdělit do několika fází.

Pacient s anamnézou vývojové anamnézy fetální nervové trubice nebo v kombinaci s některými léčivy (např. Antiepileptiky) může zvýšit denní dávku na 500 mcg.

Po 12. týdnu je těhotná žena přemístěna do multivitaminových komplexů, které obsahují v průměru 800 mikrogramů vitamínu B9. Denní dávka by neměla přesáhnout 1 mg. Překročení předepsané dávky po 16. týdnu těhotenství může způsobit rozvoj astmatu u matky a dítěte.

Kyselina listová může zřídka způsobit vedlejší účinky: nevolnost, nadýmání, nespavost, hořkou chuť v ústech, podrážděnost a alergické reakce. Předávkování je někdy doprovázeno akutní bolestí břicha, zhoršeným spánkem a chutí k jídlu, zřídka křečemi. Neruší vývoj embrya.

Kyselina listová se nachází v kvasnicích, zvířecích játrech, kořeninových bylinách, slunečnicových semenech, bylinách, fazole a arašídech. Adekvátní vitamin B9 zajišťuje normální tvorbu plodu, zabraňuje rozvoji patologií a komplikací při porodu dítěte a při porodu.

Kyselina listová během těhotenství

Vitamin B9 hraje v těle vážnou roli. To platí zejména pro těhotné ženy. Lékaři proto často předepisují kyselinu listovou (toto je synonymum pro vitamin B)9), které tak potřebují nastávající matky. Stává se to téměř ve všech případech, kdy žena nosí dítě. Vitamin B9 podílejí se na mnoha důležitých procesech. Je tedy zodpovědný za tvorbu krvinek, podílí se na struktuře DNA, pomáhá posilovat imunitu. Jeho použití je nezbytné pro vytvoření nervové trubice bez patologií. V případě narušení vývoje embrya se mohou objevit velmi negativní důsledky, které vedou k obtížím ve fyzické a duševní činnosti nenarozeného dítěte..

S tak rozsáhlým významem této drogy a jejím častým užíváním má mnoho lidí spoustu otázek, jak pít tento vitamin. V tomto článku najdete podrobné pokyny k použití, zjistíte, jaká je požadovaná dávka, jak dlouho trvá užívání léku a jaká preventivní opatření je třeba dodržovat.

Co způsobuje nedostatek vitamínu B9

Podle statistik asi 20% z celkové populace trpí hypovitaminózou skupiny B. Nedostatek kyseliny však není vždy akutní. Nedostatek této látky zpravidla spolehlivě dokáže pouze lékař.

Nedostatečné množství kyseliny listové během těhotenství reaguje především na narušení správné tvorby a vývoje nervového systému nenarozeného dítěte. Z tohoto důvodu se u plodu mohou objevit následující defekty:

 • hydrocefalus;
 • anencefálie (nedostatek mozkové struktury);
 • mozková kýla;
 • obtížný duševní a fyzický vývoj.

Kromě toho nedostatečné tělo B9 při porodu plodu přispívá k rozvoji tzv. syndromu „otevřených zad“. To znamená nezavření páteře. Jsou možné i jiné defekty páteře. Při nedostatku kyseliny listové existuje vysoké riziko, že dítě nebude schopno provést, protože nedostatek zvyšuje riziko předčasného ukončení těhotenství..

Závažný je výskyt závažného nedostatku kyseliny listové. Jeho důsledky jsou však velmi závažné. Takže chyba B9 může způsobit podrážděnost a ztrátu chuti k jídlu. Dále se vyvíjejí negativní důsledky a kromě rychlé únavy se objevují poruchy gastrointestinálního systému (projevují se ve formě průjmu a zvracení). Vlasy mohou intenzivně vypadávat a v ústech se objevují malé vředy. Výsledek dlouhého a akutního nedostatku kyseliny může být fatální, což je způsobeno megaloblastickou anémií.

Normálně může zdravé lidské střevo samo produkovat vitamin B v malém množství.9. Avšak díky bohaté konzumaci silného čaje, různých léků (jako jsou perorální antikoncepční prostředky, antacida, léky, které mají antikonvulzivní účinek, stejně jako léky, které obsahují zinek jako hlavní účinnou látku), je vyluhování urychleno. Příliš rychlé odebrání kyseliny listové z těla je také vyvoláno samotným těhotenstvím..

Lékaři proto předepisují použití vitaminu B pro budoucí matky9 jako doplňková terapie. Tím se zabrání riziku vzniku mnoha patologií a normalizuje se obsah této látky..

Pokud je potřeba kyselina listová?

Potřeba tohoto vitaminu zažívá každý. Obzvláště akutní se stává při porodu dítěte. Současně je kyselina listová snad jedinou drogou, jejíž potřeba dalšího příjmu neodolají ani ti nejpřesvědčivější bojovníci s umělými vitamíny.

Je vhodné zvýšit obsah kyseliny listové ve vaší stravě i ve fázi plánování těhotenství, protože ve většině případů matka během prvních týdnů neměla podezření na nástup těhotenství..

Již v šestnáctý den po početí se začíná tvořit nervová trubice plodu. Kyselina listová je zde důležitá. Hraje stejně důležitou roli v procesu formování placenty v těle ženy. V případě jakýchkoli poruch se zvyšuje riziko předčasného nebo nouzového ukončení těhotenství. Proto je nezbytné, aby vitamin B9 byl v požadovaném množství v těle a během prvních 12 týdnů těhotenství.

Ale i když se stalo, že se žena dozvěděla o skutečnosti těhotenství později, než by stálo za to začít brát, stále musíte pít kyselinu listovou. To je způsobeno tím, že v prvním trimestru nervová trubice prochází významnými změnami, pro úspěšný průběh, který je nezbytný také vitamín B9.

Zvláštní pozornost by měla být věnována užívání tohoto léku v přítomnosti následujících rizikových faktorů, které mohou nepříznivě ovlivnit vývoj dítěte..

 • cukrovka u těhotné ženy,
 • epilepsie,
 • malformace v bezprostřední rodině.

Na co je B potřeba?9?

Kyselina listová hraje pro dítě významnou roli. Navzdory skutečnosti, že se normálně produkuje ve střevech v malém množství, nemusí to stačit pro vývoj plodu. Existuje řada důležitých procesů, které vyžadují účast vitamínu B9.

 1. Krevní tvorba. Tato kyselina je potřebná pro tvorbu bílých krvinek, červených krvinek a krevních destiček..
 2. Tvorba DNA a RNA. S nimi se přenášejí všechny genetické informace..
 3. Spolu s vitaminem B12 je kyselina nezbytná pro úspěšné dělení buněk, což je tak důležité pro růst a vývoj nenarozeného dítěte..

Za zmínku také stojí nedostatek vitaminu B9 těhotná sama trpí. Nedostatek způsobuje anémii, akutní toxikózu, depresi a bolest nohou.

Kyselina listová během těhotenství je tedy nezbytná, aby se vytvořily podmínky pro aktivní růst a vývoj nenarozeného dítěte.

Dávkování kyseliny listové

Pro normální zdraví a výskyt přírodních procesů existuje určitá norma pro obsah této látky v těle. Takže pro dospělého stačí 2 mg denně, u těhotné ženy se tato dávka zdvojnásobí na 4 mg denně. Pokud mluvíme o nedostatku kyseliny listové, pak se doplní terapeutickými dávkami - 5 mg za den.

Potřebné množství kyseliny v těle můžete poskytnout dvěma způsoby:

 • brát speciální léky;
 • vyvážená strava.

Kyselina listová se nejčastěji vyskytuje v rostlinných potravinách. Hrubá mouka je v ní zvláště bohatá. Neméně cenné jsou v tomto ohledu pomeranče, citrony, avokádo. Lot in9 obsažené v zelení: petržel, špenát, chřest, cibule a zelené cibule. Mezi živočišnými zdroji je velké množství této látky v játrech. Méně ryb, masa nebo sýra. Zpravidla se ti, kdo dodržují vegetariánskou stravu, setkávají s nedostatkem kyseliny listové v těle, ale klasické menu může způsobit nedostatek vitamínů. To je obzvláště akutní v zimní sezóně..

Nejúčinnější a nejpřesnější je vyplnit nedostatek9 pomocí speciálních vitamínů a léků. Nejoblíbenější jsou tablety kyseliny listové. Obsah účinné látky v léčivu se může lišit, proto je nejlepší dávku zkontrolovat u svého lékaře. Hodně záleží na celkovém obrazu zdravotního stavu budoucí matky při porodu. Pokud je nedostatek výrazný, může být denní dávka zvýšena nebo může být předepsán jiný lék, který obsahuje vysokou koncentraci vitamínu B9.

Pokud je zdraví nastávající matky normální, není ve skupině s rizikem (jsou to diabetici a ti, kteří trpí epilepsií), pak je docela možné, že nebude zapotřebí zvýšeného příjmu kyseliny listové. Dávka obsažená ve speciálních komplexech vitamínů bude stačit. Předepisuje je mnoho těhotných lékařů. Současně při užívání některých léků obsahujících pouze B9, stojí za to zvážit její výši jinými prostředky, které nastávající matka bere. Tento vitamin se nachází v komplexech MultiTabs, Pregnavit a speciálně navržených komplexech Vitrum Prenatal, Materna a Elevit..

Jak brát kyselinu listovou

Návod k použití tohoto léku je velmi jednoduchý. Jak pít vitamín B9, Doktor to dokáže. Tyto informace jsou také uvedeny v přiloženém popisu..

Nejlepší je užívat kyselinu listovou ve formě nezávislých tablet. Pro vyrovnání denního požadavku stačí malá dávka. Tablety by se měly pít v určeném množství po jídle a pít vodu.

Předávkování a vedlejší účinky

Stejně jako všechny léky může kyselina listová během těhotenství vyvolat alergické reakce. Tento jev je však velmi vzácný a také předávkování lékem. U posledně jmenovaných by měl být denní příjem desetkrát vyšší než požadovaná dávka - dvacet pět tablet denně nebo více.

V jiných případech je přebytek této látky v těle nepravděpodobný, protože se přirozeně snadno vylučuje. Je třeba mít na paměti, že během těhotenství je tento proces výrazně urychlen.

Neexistují žádné přesné studie o tom, zda jsou možné komplikace se zvýšeným příjmem kyseliny listové. V Norsku však bylo zjištěno, že ženy, které užívaly tento lék s výrazným nadbytkem, měly děti s astmatem. Pokud jste zmateni množstvím kyseliny listové předepsané lékařem, můžete se o této otázce vždy poradit s jiným specialistou..

Návod k použití kyseliny listové: jak brát muže, ženy a děti

Kyselina listová je ve vodě rozpustný vitamin B9, mezinárodní název je kyselina listová a synonymum pro tento obchodní název je Folacin. Tento vitamin poprvé objevili Wils a Mehta v roce 1930. Objev byl pojmenován „Wils Factor“. Tento vitamin byl později izolován ze špenátu a pojmenován po lat. list - list kyseliny listové.

Proč potřebuji B9, jak a kolik dní pít kyselinu listovou pro ženy, muže a děti? Přečtěte si podrobné pokyny k použití v tomto článku..

Stručně o vitaminu

Tato kyselina je sama o sobě biologicky neaktivní a pro lékařské účely se získává uměle ve formě tablet nebo vitamínových ampulí. Je obsaženo v dostatečném množství v čerstvé zelenině (špenát, fazole, řepa, rajčata), maso, játra, vejce atd..

Kyselina je přeměněna tělními buňkami na biologicky aktivní formu zvanou tetrahydrofolát, která se nachází v enzymech a díky tomu lidské tělo produkuje aminokyseliny.

Více informací o kyselině listové a potravinách, s nimiž tělo dostává část denního příjmu tohoto vitaminu, se dozvíte v samostatném článku.

Správa kyseliny listové

Příjem kyseliny listové je nezbytný pro:

 • normální fungování krevních buněk;
 • Syntéza DNA;
 • tvorba červených krvinek a normoblastů;
 • léčba makrocytické, megaloblastické, hyperchromické anémie;
 • účinná antimikrobiální terapie;
 • preventivní léčba během těhotenství a kojení.

Tato kyselina také podporuje tvorbu enzymů, které mají profylaktický účinek na tvorbu nádorů..

Pokyny pro kyselinu listovou

Jak a kolik pít kyselinu listovou? V průměru musí být vitamin B9 užíván perorálně po dobu 30 dnů, 0,5 až 1 mg od 1 do 3krát denně pro dospělé a pro děti od 25 do 200 mikrogramů 1krát.

Formulář pro uvolnění kyseliny listové

Toto léčivo se zpravidla vyrábí v tabletách nebo prášku a prodává se v dávce 1 mg, 25 nebo 50 ks v jednom balení. Běžné balení je plastová nádoba nebo blistrová krabice. Tento lék se také vyrábí pod názvem "kyselina listová 9 měsíců" pro těhotné ženy. Jedna tableta obsahuje 0,4 mg a je k dispozici ve 30, 60 a 90 ks..

Vitamín B9 je také k dispozici v ampulkách, vhodný pro injekce a masky na vlasy..

Výroba je prováděna farmaceutickými továrnami v různých zemích, v čisté formě nebo v kombinaci s jinými drogami. V závislosti na tom se cena tohoto vitamínu pohybuje od 15-20 rublů do 200 a výše. Aby si každý spotřebitel mohl najít slušnou alternativu pro sebe za dostupnou cenu..

Indikace a kontraindikace používání kyseliny listové

Proč je předepsána kyselina listová? K léčbě anémie způsobené nedostatkem vitamínu B9 a také jako součást komplexní terapie v přítomnosti leukopenie nebo anémie, která se vyvinula s medikací a ionizujícím zářením.

Kyselina listová není o nic méně účinná při léčbě průjmů tropických sprue, střevní tuberkulózy a chronické gastroenteritidy.

Téměř vždy jsou injekce tablet nebo vitamínů předepisovány těhotným a kojícím ženám, aby se zabránilo rozvoji hypovitaminózy, což je pro rostoucí dítě mimořádně nebezpečné..

Kyselina listová je poměrně bezpečný lék, ale jeho dlouhodobé užívání se stále nedoporučuje - snižuje koncentraci cyancobalaminu (vitamínu B12) v těle. Kontraindikace pro použití jsou onemocnění ledvin, individuální nesnášenlivost a bronchiální astma.

Dávkování kyseliny listové: jak ji správně užívat?

V různých populacích se dávka léku liší. Denní dávky kyseliny listové u žen, mužů a dětí se liší v závislosti na potřebách jejich organismů.

Kyselina listová pro ženy

Světový lékařský výzkum ukázal, že téměř každé 2 ženy mají nedostatek vitamínu B9. To je zvláště výrazné u těch, kteří užívají hormonální antikoncepci nebo zneužívají alkohol.

Kyselina listová je zvláště důležitá pro ženy při plánování těhotenství, protože její nedostatečné množství v matčině těle může vyvolat různé vrozené vady a patologie plodu. Riziko potratu, předčasného porodu a narušení placenty se výrazně zvyšuje..

Pravděpodobnost defektu nervové trubice, vývoj mozkových kýly, hydrocefalus, anencefalie a různé poruchy páteře jsou také velmi vysoké. Riziko porodu dítěte s diagnózou ZPR nebo mentální retardace se výrazně zvyšuje. U těhotných žen s nedostatkem vitaminu B9 se objeví:

 • necítím se dobře;
 • slabost;
 • závrať;
 • zvracení
 • průjem;
 • ztráta vlasů;
 • může se vyvinout anémie.

Proto, dlouho před nádherným okamžikem, kdy žena v testu najde dva dlouho očekávané proužky, musí být připravena na maximum.

O pravidlech užívání kyseliny listové během těhotenství si přečtěte tento článek..

Kyselina listová pro muže

Vitamin B9, který je zodpovědný za tvorbu nových buněk v těle mužů, ovlivňuje počet spermií. Nedostatek vitamínu vede ke snížení kvality a množství spermií a někdy dokonce k neplodnosti.

Také omezené množství vitaminu B9 v těle může negativně ovlivnit nenarozené dítě ve formě dědičných abnormalit - schizofrenie, epilepsie, Downův syndrom. Proto muži i ženy potřebují užívat kyselinu listovou po dobu 100 dnů před početí.

U dospívajících chlapců je kyselina listová také nezbytná pro normální regulaci spermogeneze, stejně jako u dospělých mužů. S nedostatkem vitaminu chlapci rostou mnohem pomaleji než jejich vrstevníci, zhoršuje se jejich paměť, rozptyluje se, jejich chuť k jídlu zmizí.

Kyselina listová pro děti

Pro tělo dětí je vitamín B9 zvláště potřebný během aktivního růstu od vývoje v děloze až do 3 let. V prvních měsících narození dítěte je kyselina listová nezbytná pro růst všech orgánů a systémů.

Děti do jednoho roku věku, které jsou kojeny, nepotřebují další příjem kyseliny listové za předpokladu, že jejich matka má vyváženou a dobrou výživu.

V závislosti na věku dítěte je vitamín B9 předepisován v tomto množství za den:

 • od 0 do 6 měsíců - 25 mcg
 • od 6 do 12 měsíců - 35 mcg
 • od 1 g do 3 - 50 mcg
 • od 3 do 6 let - 75 mcg
 • od 6 do 10 - 100 mcg
 • od 10 do 14 - 150 mcg
 • od čtrnácti do 200 mcg.

Vedlejší účinky a předávkování kyselinou listovou

Mezi vedlejší účinky dlouhodobého příjmu tohoto vitaminu patří:

 • vytěsnění vitaminu B12;
 • vývoj zhoubné anémie;
 • vyrážka, svědění kůže, astmatický záchvat (alergická reakce);
 • zvýšené tubulární epitel v ledvinách.

Předávkování kyselinou listovou přispívá k nespavosti, křečím, nadměrné podrážděnosti a může také způsobit průjem, zvracení, zácpu a bolest břicha. V podobné situaci byste se měli poradit s lékařem. Do budoucna bude možná nutné snížit dávku kyseliny listové nebo ji dočasně úplně opustit.

Kyselina listová není jediným vitaminem nezbytným pro normální početí. Prozkoumejte všechny vitamíny pro plánovače těhotenství, aby vaše nenarozené dítě bylo zdravé.

Jaké další prvky jsou potřebné pro rostoucí embryo a matku? Dozvíte se vše o základních vitaminech v prvních týdnech těhotenství.

Použití vitamínu B9 pro kosmetické účely

V kosmetologii je tato kyselina široce používána v regeneračních a uklidňujících látkách, má také pozitivní účinek na vlasy, konkrétně je posiluje a léčí a zabraňuje předčasnému plešatění a šedivým vlasům.

Kyselina listová na vlasy

Kapalná kyselina listová z ampulí se používá pro vlasy, nepoužívá se v čisté formě, ale jako doplněk k maskám, šamponům, balzámům.

Recept: přidejte několik kapek vitamínu B9 do lopuchového oleje, naneste na vlasy a zabalte, vyčkejte 30-40 minut, pak si vlasy umyjte šamponem s přidáním jedné kapky této kyseliny.

Tento vitamin se nachází ve velkém množství v potravě. Proto je lze s velkým úspěchem použít v maskách a zábalech na vlasy.

Recept: nádherná maska ​​pro suché a neživé vlasy se skládá z avokádové buničiny (obsahuje B9), žloutku (také obsahuje B9) a olivového oleje, můžete přidat 2-3 kapky citronové šťávy. Naneste masku po dobu 30 minut.

V medu je také hodně kyseliny listové, takže majitelé svěžích vlasů se hodí medu a masky s jeho přidáním.

Vitamin B9 je jednoduše nezbytný pro syntézu nukleových kyselin, které přenášejí dědičné informace, a proto je nezbytný pro procesy růstu a regenerace tělesných buněk, včetně vlasů.

Kromě toho nám tento vitamin dává skvělou optimistickou náladu a sebevědomí, a to už může ženu udělat krásnou a zdravou..

Hubnutí kyseliny listové

Použití vitamínu B9 v jeho čisté formě, jako součást vitamínového komplexu nebo v potravinářských výrobcích, umožňuje výrazně zvýšit metabolismus těla a spalování tzv. Tukového skladu. Při vystavení kyselině listové se vnitřní tuk rozkládá na jednoduché alkoholy a mastné kyseliny, které jsou vylučovány z těla vylučovacím systémem..

Kromě dietních omezení a optimální fyzické aktivity je užívání kyseliny listové součástí programu na hubnutí. Může to být lék i použití potravin obsahujících velké množství tohoto vitaminu..

Kyselina listová je nejen vhodná pro vlasy. Například masky s vitamínem B6 pro vlasy posilují vlasy proti ztrátě.

Co je biotin užitečný pro vlasy? Vše o vitaminu B7 pro zlepšení vlasů ve speciálním materiálu.

Nedostatky vitamínu jsou častou příčinou vzniku plešatosti. Jaké vitamíny proti vypadávání vlasů jsou opravdu dobré - http://vitaminizer.net/recommend/beauty/vitaminy-protiv-vypadeniya-volos.html

Recenze kyseliny listové

Elena: Během mého období mě bolelo břicho tak silně, že i bylo těžké se dostat z postele. Gynekolog doporučil pít vitamín B9 a vitamín mi opravdu pomohl, teď mi v kritických dnech prakticky necítím bolest a cyklus se vrátil k normálu. Jediná věc je, že kyselina listová nemá kumulativní účinek a musí být opil pokaždé během menstruace.

Natalia: Pila jsem kyselinu listovou během přípravy na těhotenství a po celou dobu až do porodu. Můj manžel také vypil tuto drogu se mnou 2,5 měsíce před početí. Věřím, že kyselina listová je povinná pro použití všemi matkami, které chtějí zdravé děti.

Oksana: Doktor mi předepsal B9 kvůli nízké hladině hemoglobinu, vypil to po dobu 30 dnů, mohu říci, že po užití této drogy jsem ztratil nespavost a apatii, zlepšila se moje nálada, nehty a vlasy se také výrazně zesílily. Vždy jsem si myslel, že kyselinu listovou pijí pouze těhotné ženy, ale ukázalo se, že je to pro každého přínosem.

Proč je potřeba kyselina listová při plánování těhotenství a během prvního trimestru

Každá žena, která plánuje brzy otěhotnět a stát se matkou, se musí na tento nový stav vědomě a pečlivě připravit. A pokud každý ví o zdravém životním stylu, rozloučení se špatnými návyky a chůzi na čerstvém vzduchu, budoucí matky často před těhotenstvím ignorují příjem některých vitamínů a léčiv. Kyselina listová také patří k jednomu z takových prostředků..

Co je kyselina listová??

Kyselina listová je vitamin B9. Často slyšíte generické jméno - foláty, které jsou deriváty tohoto vitaminu. Je třeba si uvědomit, že je získáváme z potravin a tablety kyseliny listové jsou syntetický produkt, který je již přeměněn na folie uvnitř těla.

Všechny deriváty vitaminu B9 hrají velkou roli v hematopoéze, tj. Při tvorbě nových krvinek. Proto nedostatek těchto látek vede k anémii - stavu, kdy červené krvinky nestačí nebo mají nepravidelný tvar a nevykonávají své funkce.

Fólie mají další velmi důležitou vlastnost: stimulují tvorbu nukleových kyselin (DNA a RNA), které jsou základem všech tělesných buněk. Proto je kyselina listová nezbytná pro všechny rychle se dělící lidské tkáně, včetně embryonálních tkání.

Role kyseliny listové:

 • podílí se na tvorbě DNA všech buněk, tj. zdroje dědičných informací
 • stimuluje tvorbu krve
 • nepřímo blokuje tvorbu rakovinných buněk
 • obnovuje svalovou tkáň
 • během těhotenství:
  • hraje roli při pokládání a vývoji nervové tkáně embrya
  • podílí se na tvorbě krevních cév placenty

Na co jsou foláty během těhotenství??

Během těhotenství, zejména v časných stádiích, se spotřeba folátu dramaticky zvyšuje. Všechny buňky embrya se intenzivně dělí, aby se časem vytvořily kompletní tkáně. Obzvláště rychlá a obtížná je nervová tkáň budoucího muže. A ona potřebuje hodně kyseliny listové.

Nedostatek kyseliny listové během těhotenství může nastat z následujících důvodů:

 • Nedostatečný příjem folátu s jídlem
 • Malabsorpce folátu (u chronických zánětlivých onemocnění žaludku a střev)
 • Genetické poruchy folátového cyklu. Ve vzácných případech ženskému tělu chybí potřebné enzymy (MTHFR). Výsledkem je, že kyselina listová není přeměněna na foláty a nevykonává potřebné funkce. Tělo hromadí intermediární metabolické produkty, které mohou vést k kardiovaskulárním onemocněním, nádorovým procesům, neplodnosti a potratu. V případě takové mutace se doporučuje užívat deriváty kyseliny listové, například Metafolin. Absorbuje se rychleji a ve větším objemu..
 • Užívání určitých léků proti epilepsii a hormonálním lékům dramaticky snižuje hladinu folátu v krvi:
  • orální antikoncepční prostředky (viz poškození hormonálních antikoncepčních tablet)
  • barbituráty, difenylhydantoin
  • sulfanilamidové přípravky (například biseptol), inhibující syntézu vitaminu B9 střevní mikroflórou
  • pití také snižuje jejich úroveň

Jak tělo dostává kyselinu listovou?

3 zdroje kyseliny listové:

 • Z jídla - ve formě folátů
 • Malé množství vitaminu B9 je syntetizováno samotným tělem (střevní mikroflóra) během normálního fungování gastrointestinálního traktu - ve formě 5-methyltetrahydrofolátu
 • Chemická kyselina listová - z vitaminových doplňků

Fólie byly nejprve izolovány ze špenátových listů. Následně se ukázalo, že téměř ve všech listových zeleninách jsou přítomny ve velkém množství. Mezi další zdroje kyseliny listové patří citrusové plody, zelený hrášek, chléb, játra, nutriční kvasnice, sýry, vejce a tvaroh.

Pokud existuje tolik produktů, které obsahují folie, proč by měla být kyselina listová užívána během těhotenství ve formě pilulek??

 • Technologický pokrok a tržní hospodářství nutí výrobce rostlinných a živočišných produktů, aby urychlili růst zvířat na farmě a pěstovali zeleninu a zeleninu ve skleníku, tj. Méně, než se v produktech hromadí přirozený isomer kyseliny listové. Výsledkem je, že informace o pozadí starých tiskových médií o obsahu folátů v různých produktech nejsou dnes relevantní a předražené..
 • Hlavní nevýhodou „přírodních“ folátů je rychlá destrukce během tepelného zpracování. Vaření, smažení a dušení zničí téměř 90% vitaminu. Ale ani konzumace syrových potravin nezaručuje příjem správného množství v krvi. Vitamin B9 je navíc citlivý na podmínky a trvanlivost:
  • při vaření vajec je zničeno 50% vitaminu B9
  • po 3 dnech ztratí greeny až 70%
  • v masu po tepelném zpracování - až 95%
 • Přítomnost chronických onemocnění střeva a žaludku u člověka neumožňuje plné vstřebávání vitaminu.

Asi 60% populace proto trpí nedostatkem folátů a tělo zdravé těhotné ženy dostává z potravy o něco více než 50% denní normy kyseliny listové.

Četné studie vědců však prokázaly, že tělo rozpoznává, jak kyselina listová vstupuje do těla a jeho absorpce přímo na něm závisí. Samozřejmě, že příjem z přírodních zdrojů je lépe absorbován v gastrointestinálním traktu i při poruchách metabolismu a žaludeční kyseliny, a proto má ve srovnání se syntetickou kyselinou listovou vážné výhody.

Kyselina listová syntetizovaná samotným tělem ve formě 5-methyltetrahydrofolátu neinteraguje tolik s jinými léky a nemaskuje hematologické příznaky nedostatku vitaminu B12 jako syntetickou kyselinu listovou. Kromě toho eliminuje možné negativní důsledky nadbytku nezreagovaného vitaminu B9 v periferních cévách.

Chcete-li však tělu těhotné ženy poskytnout foláty (a jejich potřeba se zvyšuje o 50 procent), musíte denně jíst obrovské množství výše uvedených produktů. V moderních podmínkách je to nemožné a vzhledem k poklesu jeho množství v moderních výrobcích je to neúčinné. Moderní přípravky kyseliny listové obsahují požadované množství, jsou bezpečné pro těhotnou ženu v doporučené dávce a jsou dobře studovány..

Důsledky nedostatku kyseliny listové během těhotenství

Patologie od matky:

 • hemopoéza u ženy: anémie, nízká rezistence na infekce a tendence tvořit krevní sraženiny.
 • snížená tolerance fyzické a psychické zátěže

Tyto příznaky jsou charakteristické pro ženy s dědičným defektem v genech zodpovědných za folátový cyklus. Příznaky nedostatku vitaminu se obvykle objevují ještě před těhotenstvím v kombinaci s chudokrevností železa a onemocněním kardiovaskulárního systému. U genových poruch je nutné brát velké dávky kyseliny listové s povinným sledováním krevního testu, pouze pod neustálým dohledem specialisty..

Patologie plodu:

 • defekty neurální trubice u plodu
 • potrat: předčasný potrat (důsledky) a smrt plodu
 • nižší placenta a v důsledku toho hladovění plodu kyslíkem

Poruchy fetální neurální trubice

Již ve třetím týdnu po početí se v embryu vytvoří zkumavka se zhuštěním na konci - budoucí míchou a mozkem. Konstrukce této nervové trubice může být pod vlivem nepříznivých faktorů, včetně nedostatku kyseliny listové, narušena nebo zastavena. V důsledku toho vznikají velmi závažné, někdy neslučitelné s životem, fetální malformace.

 • Anencefálie je absence většiny mozku. Vada je neslučitelná se životem, proto se po potvrzení diagnózy ultrazvukem doporučuje potrat.
 • Cephalocele - rozštěp lebky, skrze který mohou nabobtnat mozky nebo mozek. V závislosti na stupni otoku tkáně se prognóza může lišit od smrtelné po bezpečnou.
 • Spina bifida je nejčastější defekt neurální trubice. Vadou obratlů je odkrytý páteřní kanál a membrány míchy se zvětšují. V závislosti na úrovni vertebrálních lézí a stupni vyklenutí závisí prognóza také na tom, že v prvních dnech života zemře čtvrtina dětí, většina z nich se stane zdravotně postiženou a jen malé procento dětí nemá v budoucnu problémy s močením a pohybem nohou..

Ne všechny účinky nedostatku kyseliny listové lze zjistit během těhotenství nebo bezprostředně po narození. Minimální poruchy nervové tkáně se cítí v dospělosti s obtížemi v učení a soustředění. Vědci na Cambridge University provedli řadu studií prokazujících vztah nedostatku B9 a emočních poruch u dětí.

U zcela zdravých žen, které jedí plně a variabilně, může nedostatek kyseliny listové ovlivnit zdraví. Zaprvé bude plod a placenta trpět, a to již v nejranějších termínech. Proto pít kyselinu listovou během těhotenství znamená starat se o zdraví nenarozeného dítěte.

Jak dlouho byste měli užívat přípravky kyseliny listové??

Příjem kyseliny listové pro prevenci malformací plodu by měl být zahájen ve stadiu přípravy na těhotenství, nejméně tři měsíce před navrhovaným početím. Proto by těhotenství mělo být plánováno. Pokud k početí došlo neočekávaně, musíte začít s užíváním drogy ihned, jakmile to bude známo.

Důvody pro užívání folátu během plánování těhotenství:

 • Při nevyvážené stravě může mít žena nižší hladinu kyseliny listové, takže je třeba čas doplnit její rezervy. Obvykle to trvá tři až čtyři měsíce..
 • Neurální trubice embrya je položena tak brzy, že žena si stále nemusí být vědoma těhotenství, ke kterému došlo, zejména při dlouhém menstruačním cyklu..
 • Nedostatek folátu může těhotenství ztížit.

Dávkování kyseliny listové během těhotenství

Ve většině případů musíte užít tři měsíce před početí a během těhotenství 400 mikrogramů kyseliny listové denně. V některých případech se doporučuje zvýšit dávku:

 • až 1 mg denně na epilepsii a diabetes
 • až 4 mg denně, pokud byly v minulosti děti s defekty neurální trubice

Zvýšené dávky folátu mohou být předepsány lékařem pouze po důkladném vyšetření.

Dávka kyseliny listové během těhotenství zůstává stejná.

Doporučení pro doplnění kyseliny listové existují v mnoha zemích..

Ve Spojených státech by tedy měly všechny ženy, které plánují těhotenství, užívat lék v dávce 400-800 mcg denně, měsíc před početí a do 3 měsíců těhotenství. Tato doporučení navíc existují spolu s obohacováním potravin o folát (například jejich přidávání do těstovin), což v naší zemi není pozorováno. A správně! Proč přidat vitamin k produktu, který se po dalších 10 minutách vaření zničí? Pokud užíváte syntetickou kyselinu listovou, je to lepší ve formě tablet!

Důsledky nadměrné kyseliny listové

Vitamin B9 je ve vodě rozpustná látka, takže veškerý přebytek je úspěšně vylučován ledvinami. Je velmi obtížné zajistit předávkování kyselinou listovou během těhotenství, kdy se vitamin stává toxickým a má nepříznivý účinek na plod. Pozor, tento vitamin by měl být používán, když:

 • těžká patologie jater a ledvin u těhotných
 • dědičné vady genu zodpovědného za metabolismus folátů. Přebytek kyseliny listové může dále narušit rovnováhu v tomto cyklu, což vede ke stejným účinkům na plod jako na nedostatek vitamínu. Příjem této látky u těchto pacientů by měl sledovat lékař..
 • alergické reakce na syntetické vitamíny

Účinek kyseliny listové na vývoj plodu byl studován po dlouhou dobu a všude. Vědci z University of Newcastle informovali o narození dětí s pozměněnými geny folátového cyklu od matek užívajících tuto drogu. To znamená, že pro zpracování vnější kyseliny listové příroda „vynalezla“ nový gen. Všechno by bylo v pořádku, ale s tímto genem mohou být spojena některá lidská onemocnění..

Tyto studie nejsou rozšířené, protože teorie nebyla v praxi potvrzena. Snížení četnosti malformací embryí u matek užívajících kyselinu listovou potvrzují četné studie po celém světě. Výskyt spina bifida se snížil o čtvrtinu od všudypřítomného začátku příjmu kyseliny listové.

Na počátku 90. let se Spojené státy dokonce pokusily obohatit potravou tento vitamin, což nevedlo k žádoucím výsledkům, protože dávkování kyseliny listové během těhotenství by mělo být nejméně dvakrát vyšší, než je obvyklé. Vzhledem k tomu, že obohacené potraviny, vysoce kalorická jídla byla obohacena o vitamíny, cílové publikum (těhotné a kojící ženy) se jim pokusilo vyhnout.

Existují náznaky, že předávkování kyselinou listovou během těhotenství může vést ke zvýšení tělesné hmotnosti dítěte, ke zvýšení rizika obezity a diabetu u dítěte v budoucnu, stejně jako ke sklonům k alergiím, bronchiálním astmatu a může vést ke zhoršení imunity. Jsou to však pouze předpoklady, neexistují přesvědčivé studie potvrzující taková rizika.

Závěr: Neexistuje přesvědčivý důkaz o negativním účinku standardní dávky kyseliny listové na zdravou těhotnou ženu. Byly provedeny studie potvrzující, že i 15 mg denně není toxické. Ale jako každá syntetická látka, i tento lék by měl být používán přísně v požadované dávce. Kromě toho se pozitivní účinek na nervovou tkáň plodu při dávce 400 mg a 4 mg mírně liší. Proto, o kolik kyseliny listové během těhotenství by měla vzít každá konkrétní žena, rozhodne lékař.

Pokud jde o příjem kyseliny listové u těhotných žen, ve vysokých dávkách a po dlouhou dobu, může konstantní předávkování vést ke smutným důsledkům. Překročení doporučené dávky může mít za následek:

 • u mužů je riziko vzniku rakoviny prostaty dvakrát zvýšeno
 • užívání kyseliny listové u těhotné ženy v dávce 500–850 mcg denně zvyšuje riziko adenokarcinomu prsu o 20%, nad 850 mcg o 70%
 • u starších lidí způsobuje dlouhodobé předávkování poruchu psychosociálních funkcí

Příznaky předávkování kyselinou listovou:

 • kovová chuť v ústech, hořkost v ústech
 • podrážděnost, podrážděnost, poruchy spánku (viz, jak snadné je usnout)
 • gastrointestinální poruchy: zvracení, nevolnost, průjem, plynatost (ale podobné symptomy doprovázejí toxikózu 1 trimestru)
 • poškození ledvin
 • jedním z vážných důsledků předávkování je nedostatek zinku, nedostatek vitamínu B12

Testy kyseliny listové

U pacientů s anémií je předepsán krevní test na stanovení hladiny kyseliny listové nebo u pacientů s homocysteinémií. Zdravé těhotné ženy tuto analýzu nepotřebují, protože při užívání folátu bude hladina této látky v krvi v každém případě vyšší než obvykle. A je to naprosto fyziologické. Při plánování těhotenství je kyselina listová předepsána bez ohledu na její počáteční množství v těle.

Hladiny folátu v séru / plazmě ng / mlHladiny folátů červených krvinek ng / mlDešifrování
více než 20-Zvýšená
6-20-Norma
3-5,9-Možný nedostatek
méně než 3méně než 100Deficit

V jaké formě brát kyselinu listovou?

Moderní farmaceutický průmysl nabízí obrovský výběr léků obsahujících foláty. Většina z nich se liší pouze dávkou a cenou..

Mnoho přípravků na bázi kyseliny listové má nepříjemnou dávku 1 mg, takové tablety je třeba rozbít na polovinu. Je lepší najít kyselinu listovou v dávce 400 - 500 mcg, což je nezbytné pro většinu těhotných žen. O tom, jak brát lék těhotným ženám s homocysteinémií, stanoví ošetřující lékař.

Farmaceutický trh v posledních letech nabízí velký výběr multivitaminových komplexů vytvořených speciálně pro těhotné ženy. Tyto prostředky by měly brát pouze lidé, kteří žijí ve velmi nepříznivých podmínkách a mají špatnou stravu. Moderní žena pro úspěšné a zdravé těhotenství potřebuje:

 • kyselina listová v množství 400 mcg za den
 • jódové přípravky (jodid draselný) v oblastech s nedostatkem
 • s anémií - přípravky železa

Použití multivitaminových komplexů pro kompenzaci nedostatku folátů lze považovat za nepraktické. Kyselina listová je jedním z mála léků, jejichž účinnost a bezpečnost během těhotenství byla prokázána v mnoha studiích. Užívání pouze jedné tablety denně je jednoduchý, levný a spolehlivý způsob, jak snížit riziko vážných onemocnění pro vaše dítě a dát mu plný život.!

Dávkování kyseliny listové

3 měsíce před početípříjem kyseliny listové tablety v množství 400 mcg za den
Během těhotenstvíPovinné - užívání tablet kyseliny listové 400 mcg do 12 týdnů těhotenství, podle indikací - před narozením
V přítomnosti diabetes mellitus nebo epilepsieDávka kyseliny listové se zvyšuje na 1 mg denně
Při narození v minulosti dětí s nervovou trubicí nebo srdečními vadamiDle doporučení lékaře se dávka zvyšuje na 4 mg denně

Jaké přípravky kyseliny listové je lepší užívat?

 • Kyselina listová 9 měsíců (Valens)

400 mcg. 30 ks 120 rub.

 • Kyselina listová (Valenta)

1 000 mcg. 50 ks. 40 rub půl tablety denně

 • Kyselina listová od OZONE

1 000 mcg. 50 ks. 25-30 rub. (půl tablety)

 • Blagomin V9 (VIS LLC)

200 mcg. 90 čepic. 110 rub 2 tablety ve dne

 • Kyselina listová od Solgara

400 mcg. 100 kusů. 500 rub.

 • Kyselina listová podle národy Bounty

400 mcg. 100 kusů. 300 rub.

 • Kyselina listová (Borisovův závod, Bělorusko)

1 000 mcg. 50 ks. 25-30 rub. (půl dne)

 • Kyselina listová (MARBIOFARM)

1 000 mcg. 50 ks. 30 rub (půl dne)

Pokyny pro kyselinu listovou

Indikace: prevence vzniku defektů fetální nervové trubice v 1. trimestru těhotenství (1-3 měsíce před plánovaným těhotenstvím a v prvním trimestru), stejně jako při nedostatku kyseliny listové.
Kontraindikace:

 • děti
 • s zhubnou anémií
 • nedostatek pi kobalaminu
 • zhoubné novotvary
 • přecitlivělost na složky léčiva

Dávkování: během těhotenství 400-800 mcg v 1. trimestru, s nedostatkem kyseliny listové - 400 mcg jednou denně.
Nežádoucí účinky: svědění, vyrážka na kůži, bronchospasmus, hypertermie, erytém, hořkost v ústech, nauzea, snížená chuť k jídlu, nadýmání, při dlouhodobém používání je možný vývoj hypovitaminózy B12.
Interakce s jinými léky: užívání antikonvulziv, analgetik, perorálních kontraceptiv, estrogenů zvyšuje potřebu kyseliny listové. Sulfonaminy, antacida, colestyramin, snižují vstřebávání vitamínu B9. Pyrimethamin, methotrexát, triamteren, trimethoprim snižují účinek kyseliny listové (u pacientů se neukazuje kyselina listová, ale folinát vápenatý). Při současném podávání kyseliny listové s tetracykliny, chloramfenikolem, polymyxiny se absorpce kyseliny listové snižuje.
Zvláštní pokyny: Pro prevenci nedostatku vitaminu B9 je vhodnější vyvážená strava - zelená zelenina (rajčata, mrkev, salát, špenát), řepa, luštěniny, čerstvá játra, sýr, obiloviny, vejce, ořechy. Kyselina listová se nepoužívá pro normocytární, B12-deficientní a aplastickou anémii..
S B12-deficientní (perniciální) anémií maskuje vitamin B9 neurologické komplikace a zlepšuje hematologické parametry. Dokud není vyloučena anémie z nedostatku B12, nedoporučuje se podávání dávek kyseliny listové více než 100 mcg / den (s výjimkou těhotenství a laktace).
Při současné léčbě - antacida se užívají 2 hodiny po kyselině listové, colestyramin - 1 hodinu později nebo 4-6 hodin před užitím kyseliny listové. Antibiotika mohou zkreslit výsledky mikrobiologického stanovení plazmatických koncentrací erythrocytů a kyseliny listové.
Při užívání vysokých dávek a dlouhodobé léčbě kyselinou listovou je možné snížení koncentrace vitaminu B12.

Kyselina listová Často kladené otázky

Během předchozích 5 let jsem měla 3 těhotenství, zmrazená 10 týdnů. Jaké dávkování kyseliny listové potřebuji?

Tři nebo více zmeškaných těhotenství jsou důvodem k prohlídce manželského páru. Poté lékař pravděpodobně předepíše 4 mg kyseliny listové denně..

Lékař předepsal 1 mg kyseliny listové denně. Ukázalo se, že jsem na ni alergický. Co dělat?

Alergická reakce je v tomto případě spojena se složkami tablet (barviva, sladidla). Můžete zkusit změnit lék nebo přejít na injekci.

Náhodou jsem pil 2 tablety kyseliny listové při 500 mcg, tj. 1 mg denně. Je to nebezpečné?

Tato dávka není toxická a nepoškodí vás ani vaše dítě. Pokračujte v užívání 1 tabletu denně.

Je mi 39 let, plánujeme těhotenství na šest měsíců. Lékař předepsal 4 mg kyseliny listové, protože v mém věku existuje riziko nedostatku a ukončení těhotenství. Je potřeba taková velká dávka?

Riziko přerušení ve vašem případě je mírně zvýšeno v důsledku věku, a nikoli kvůli nedostatku folátů. Proto je takové zvýšení dávky léčiva nepraktické.

Články O Neplodnosti