Hlavní Výživa

Je možné ošetřovat zuby těhotných žen anestézií v různých časech

Otázka, zda je možné během těhotenství léčit zuby, je pro téměř každou nastávající matku docela důležitá. Koneckonců, problémy týkající se stomatologie se mohou vyskytnout kdykoli, ale jen málokdo ví, zda je lze během těhotenství léčit nebo ne. Je tedy možné během těhotenství léčit zuby, pokud ano, jaké nemoci a na jaké období: všechny tyto problémy budeme studovat v tomto materiálu.

Hlavní mylnou představou mnoha těhotných žen je, že je naprosto nemožné léčit bolesti zubů během těhotenství. Takové mylné chápání a odmítnutí léčby však může vést k tomu, že se infekce zubů vyvine ve vážnější zánět a nepříznivě ovlivní zdraví nenarozeného dítěte. To platí zejména pro raná stádia těhotenství, kdy se ochranná placenta ještě zcela nevytvořila.

Zubní problémy se však často objevují u těhotných žen na pozadí hormonálních změn v těle. A otázka zde není, zda zuby mohou nebo nemohou být léčeny. Hlavní věc - je vhodné nepřivést jejich stav k potřebě seriózního zacházení. Proto lékaři na samém začátku těhotenství předepisují průběh vitamínů, který pomáhá chránit zuby před negativními účinky způsobenými hormonálními změnami..

Vlastnosti zubního ošetření během těhotenství

Co lze léčit během těhotenství?

Samozřejmě nemůžete chránit zuby před možnými chorobami ani během těhotenství. Těhotná žena by také měla navštívit zubaře v přítomnosti takových příznaků:

 • krvácení dásní při čištění zubů nebo při jídle;
 • citlivost zubů;
 • periodické nebo trvalé bolesti zubů.

Všechny výše uvedené platí pro příznaky začínajícího zánětu a musí být léčeny bez selhání. Během těhotenství by to mělo být provedeno co nejdříve. Jinak bude muset lékař provádět komplexní manipulace bez anestézie a bude to velmi bolestivé.

Povolené instalace výplní pro těhotné ženy jakéhokoli složení, nepředstavují nebezpečí pro zdraví nenarozeného dítěte.

Během těhotenství lze tedy léčit následující zubní nemoci:

 • počáteční kaz zubního kazu;
 • periodontitida a pulpitida;
 • periostitida;
 • periodontální onemocnění;
 • parodontitida;
 • zánět dásní;
 • stomatitida.

Extrakce zubu během těhotenství s použitím anestezie je povolena, ale pouze v posledním trimestru. Po zbytek času jsou protetika povolena s výjimkou implantace.

Jaké postupy nelze během těhotenství provádět?

Během těhotenství, zubní postupy, jako jsou:

 • bělení a posílení;
 • odstraňování kamene;
 • korekce polohy zubů nebo kousnutí;
 • extrakce zubů moudrosti.

V tomto případě je povoleno odstranit další zuby, ale pouze v pozdním těhotenství.

Jaké léky by neměly být používány během těhotenství?

V zubním lékařství se často používá řada léků proti bolesti a dalších posilujících léků. Uvádíme seznam těch, které by se těhotným ženám neměly podávat:

 • Lidokain - anestetikum, způsobuje vedlejší účinky, včetně křečí, sníženého tlaku a dalších;
 • Stopangin - může způsobit abnormality plodu, vyvolat jeho přenos;
 • Fluorid sodný - lék proti zubnímu kazu, může narušit fungování srdce a nepříznivě ovlivnit zdraví dítěte;
 • Imudon je imunomodulátor, nedoporučuje se používat během těhotenství, protože účinek léku na plod není znám..

Jak víte, užívání jakéhokoli léku během těhotenství musí být dohodnuto s lékařem.

Hlavní doporučení pro zubní ošetření v různých stádiích těhotenství

Jak již bylo zmíněno, gynekologové doporučují, aby těhotné ženy ošetřovaly zuby pouze ve třetím trimestru, pokud jsou ochranné funkce již dostatečně rozvinuté. Zjistíme však, kdy lze učinit výjimky..

V prvním trimestru se placenta dosud nevytvořila a jakákoli léčba léčivem může nepříznivě ovlivnit plod. Zubní ošetření je povoleno pouze v extrémních případech, které vyžadují urgentní ošetření. Týká se to například pulpitidy nebo paradentózy, které, pokud je léčba odložena, mohou infikovat celé tělo. Ale jiné nemoci jsou lépe ponechány na později.

Ve druhém období těhotenství můžete své zuby ošetřit a podrobit se plánovanému vyšetření u zubaře. Ve třetím trimestru se doporučuje odstraňovat a ošetřovat zuby s velkou opatrností, vyhýbat se stresovým situacím a nepřerušovat léčebný proces..

Rentgen a léky proti bolesti pro zubní ošetření těhotných žen

Těhotným ženám je zakázáno pořizovat rentgen nemocných zubů, jedinou výjimkou jsou snímky pořízené radiovisiografem, jehož záření je minimalizováno.

Mnozí se také zajímají o to, zda je možné používat léky proti bolesti pro těhotné ženy se stomatologickým ošetřením. To lze provést, ale jsou povoleny pouze místní léky, jejichž účinek na cévy je minimalizován - jedná se o Ubistesin a Ultracain.

Při odkazování na zubaře „v poloze“ nezapomeňte uvést přesné datum, je velmi důležité, aby lékař vybral nejšetrnější léčbu.

Jak špatné zuby mohou ovlivnit plod?

Některá onemocnění spojená s komplikací kazu, zejména periodontitida a pulpitida, mohou negativně ovlivnit vývoj nenarozeného dítěte. Složité kazy, které nejsou během těhotenství vyléčeny, mohou způsobit předčasný porod a nízkou porodní hmotnost. Mohou také šířit infekci a infikovat měkké tkáně plodu, což je zvláště nebezpečné v raných stádiích. V některých případech to může vést k potratu..

Podobné účinky mohou být způsobeny neléčenou stomatitidou. To je důvod, proč byste při nejmenších projevech určitého stomatologického onemocnění během těhotenství měli okamžitě jít k zubaři a nemyslet si, že problém je lokální a omezuje se pouze na ústní dutinu..

Prevence a péče o zuby

Přirozeně, aby nedošlo k přivedení zubů do takového stavu a nevyvolávání problémů, musíte se o ně postarat a během těhotenství je třeba to udělat se zvláštní péčí, protože jednoduchá zubní péče nyní nebude stačit.

Jaká preventivní opatření by se tedy měla dodržovat:

 • čistit si zuby alespoň dvakrát denně;
 • Nezapomeňte používat nit po každém jídle;
 • po jídle vypláchněte ústa;
 • K čištění použijte měkký kartáč nebo střední tvrdost;
 • Nepoužívejte pasty s bělícím účinkem, aby nedošlo k poškození skloviny;
 • používat pasty s terapeutickým účinkem, pravidelně je měnit;
 • pravidelně konzumujte dostatečné množství potravin obsahujících vápník;
 • dodržujte režim vitamínů.

Těhotné ženy často trpí onemocněním dásní. Chcete-li tomu zabránit, musíte pravidelně masírovat zuby prsty prsty terapeutickou zubní pastou po dobu několika minut.

Nezanedbávejte všechny druhy lidových prostředků k posílení dásní a prevenci zubního kazu, ujistěte se, že jsou vaše zuby zdravé a nekrvácí..

Zubní ošetření během těhotenství

Těhotenství je důležité období v životě každé ženy. Při čekání na dítě tělo prochází mnoha proměnami - hormonální změny pozadí, ochranné funkce klesají a chronické patologie se zhoršují. Aby všech 9 měsíců proběhlo dobře, musíte se předem připravit na vzrušující událost. Návštěva zubaře a rehabilitace ústní dutiny je nedílnou součástí plánování dítěte.

Pokud došlo k těhotenství a ošetření zubů a dásní nebylo provedeno dříve, nebojte se. Budoucí maminka musí vyhledat pomoc zkušeného zubního lékaře.

Orální choroby

Během těhotenství se aktivuje mnoho skrytých patologií, které ženě způsobují nepohodlí a mohou způsobit neštěstí..

Orální choroby:

 • Zubní kaz. Objevují se různá stádia nemoci (počáteční, střední, hluboká forma). Během těhotenství se patologie rychle rozvíjejí. Během pouhých několika měsíců kaz z místa spotu zcela poškozuje zdravé tkáně a ničí zub;
 • Komplikace kazu - pulpitida, parodontitida, periostitida;
 • Nemoc dásní - gingivitida, paradentóza;
 • Stomatitida (virová, bakteriální, fungální);
 • Glossitida (deskvamativní, Hunterova forma).

Nesnižujte riziko onemocnění ústní dutiny. Mnoho z nich je doprovázeno horečkou, těžkými bolestmi zubů a bolestmi hlavy. Extrémně špatná prognóza má periostitidu komplikovanou sepse. Ženy, které před těhotenstvím nepodstoupily orální hygienu, se často potýkají s potřebou odstranit zuby a kořeny zcela postižené zubním kazem..

Informace o léčbě a prevenci nemocí ústní dutiny naleznete ve videu:

Budoucí matka by měla pochopit, že bez současného zacházení ohrožuje život a zdraví svého nenarozeného dítěte.

Při registraci v gynekologii je nutná konzultace s odborníky. V každém trimestru těhotenství se provádí preventivní vyšetření u zubaře.

Na recepci lékař zkoumá dutinu ústní, identifikuje nemoci, sestaví léčebný plán. Lékařskou pomoc lze získat na bezplatné veřejné klinice nebo v soukromé stomatologii.

Léčba patologií ústní dutiny

Mnoho těhotných žen se bojí navštívit zubaře. Nastávající matky věří, že léčba poškodí zdraví jejich dětí. Tento názor je nesprávný. Zkušený zubař nikdy nepoškodí pacienta. Cílem lékaře je identifikovat a odstranit nemoci, snížit počet komplikací.

Kaz je nejčastější orální onemocnění. Patologie je doprovázena poškozením skloviny a dentinu, které se projevuje drsností, narušením integrity tkáně, bolestivostí a zubním kazem. V počátečních fázích není zubní kaz doprovázen nepříjemnými pocity a nezpůsobuje u lidí úzkost. S rozvojem středních a hlubokých lézí se zvyšuje symptomatologie, těžký bolest zubů se stává hlavním důvodem pro návštěvu u lékaře.

Odstranění zubního kazu ve fázi spotu se provádí bez použití vrtáku. Účelem těchto postupů je obnovit rovnováhu stopových prvků a minerálů ve sklovině (fluoridace). Při léčbě primárního, středního a hlubokého kazu se uchylují k klasické léčbě.

Fáze lékaře:

 1. Vizuální, instrumentální vyšetření, stanovení stadia nemoci.
 2. Hygienické ošetření zubů (odstranění měkkého plaku a tvrdých kalcinovaných usazenin).
 3. Výběr barvy výplňového materiálu pomocí stupnice Vita.
 4. Anestezie (v případě potřeby se užívají léky proti bolesti během těhotenství).
 5. Odstranění postižené tkáně.
 6. Antiseptické ošetření připravené dutiny.
 7. Obnova stěn zubů výplňovým materiálem.
 8. Korekce plnění kousnutí. Broušení a leštění zubu.

Pokud zubní kaz ovlivnil nejen sklovinu a dentin, ale zapojil se také do patologického procesu, vytvoří se uvnitř zubu neurovaskulární vláknina, pulpitida. Patologii charakterizuje masivní zubní kaz, přítomnost objemné temné dutiny, výskyt neustálé bolesti, zhoršující se v noci. Léčení hlubokého kazu, pulpitidy a paradentózy je komplexní postup. Pro zachování zubu je nutné odstranit zbytky zanícené a nekrotické buničiny, důkladně vyčistit dutiny a zpracovat a naplnit kořenové kanály. Terapii provádějí endodontisté. Zubní mikroskop - moderní zařízení, které pomáhá chránit zuby i v těch nejpokročilejších situacích.

Odstranění zubů a protetik během těhotenství

Extrakce zubu je nepříjemný, ale nutný postup. Díky moderním dentálním anestetikům je manipulace prováděna s minimálním množstvím bolesti. Přesto mnoho lidí není schopno rozhodnout o postupu včas. V důsledku strachu muži a ženy trpí silnou bolestí a v extrémních případech se obracejí na zubaře.

Je velmi důležité provést odstranění problémových zubů před těhotenstvím. Pokud je v ústní dutině zdroj infekce, zvyšuje se riziko infekce plodu, zvyšuje se pravděpodobnost vzniku potratu a předčasného porodu..

Extrakce zubů podle indikací se provádí plánovaným způsobem, ve 2. trimestru těhotenství. Pokud není možné provést terapeutickou léčbu a prudké zhoršení pohody, provádí se extirpace zubů naléhavě, bez ohledu na dobu těhotenství..

Před chirurgickou manipulací lékař anestetizuje nezbytnou část čelisti infiltrací nebo kondukcí. Po nástupu účinku léku je problémový zub odstraněn. V případě potřeby lékař přišije povrch rány.

Před postupem extrakce zubu by se žena měla psychologicky připravit. Slzy, strach, zoufalství před nadcházející manipulací mohou způsobit zvýšenou kontraktilitu svalové tkáně dělohy a vést k hrozbě ukončení těhotenství. Pozitivní přístup, několik valeriánských tablet a podpora vašich blízkých vám pomohou projít nepříjemným testem důstojně a bez následků..

Indikace k odstranění:

 • přítomnost cysty na kořenech zubu, vývoj akutní periostitidy;
 • nemožnost ošetření kořenových kanálků jejich patologickým zúžením, sklerózou a zakřivením;
 • úplné zničení zubních tkání a kořenového systému;
 • nesprávně dospělé osmičky, které přispívají k rozvoji opakujících se zánětlivých procesů měkkých tkání.

Během a po extrakci zubu mohou nastat komplikace (mdloby, alveolitida, krvácení, periostitida, trauma do sousedních zubů a měkkých tkání, parestezie). Pečlivý výběr chirurga a přesné provedení jeho doporučení pomůže vyhnout se negativním důsledkům..

Po dokončení procesu hojení se poraďte se svým ortopedickým zubním lékařem. Pokud máte pochybnosti o zkušenosti tohoto lékaře, navštivte několik nezávislých odborníků. Těhotenství není přímou kontraindikací k protetice, v některých případech by však měla být léčba zdržena. Důvody pro odmítnutí restaurování zubů při přenášení dítěte: psychologický stres, úzký výběr protetických metod, možnost zvýšení tónu dělohy, nástup hrozby potratu, předčasný porod.

Otázka odpověď

Jak léčit onemocnění dásní během těhotenství?

Gingivitida a parodontitida jsou často detekovány u nastávajících matek. Příznaky onemocnění: bolesti zubů, otoky, cyanóza, krvácející dásně, halitóza. Periodontální nemoc ve 2. a 3. stupni se projevuje pohyblivostí zubů, výskytem hlubokých gingiválních kapes naplněných hnisavým obsahem.

Důvody vzniku patologií: změny v hormonálním pozadí, nedostatečná péče o ústní dutinu, nedostatek vitamínů, toxikóza.

Pokud se objeví první příznaky onemocnění dásní, měli byste se poradit se svým zubním lékařem. Lékař provede profesionální hygienické čištění zubů, odstraní tvrdé a měkké mikrobiální usazeniny, předepíše použití léků, které eliminují zánětlivý proces. Nenechávejte návštěvu odborníka dlouhou dobu. Gingivitida a parodontitida jsou ohniskem chronické infekce, která může při vstupu do krevního řečiště nepříznivě ovlivnit vývoj a růst dítěte..

Je možné vzít rentgen zubu při nošení dítěte?

Během těhotenství je nutné minimalizovat účinek rentgenového záření na tělo. Existují však situace, kdy je nutná kontrola hardwaru. Speciální dentální visiograf pomůže určit přesnou diagnózu a nepoškodí dítě. Tento postup je bezpečný, protože zařízení provádí cílené vyšetření a má minimální dávku záření.

Je možné léčit zuby během těhotenství? Který trimestr je nejbezpečnější k návštěvě u zubaře?

V případě potřeby může žena konzultovat lékaře v jakémkoli období těhotenství. V časném období až do 13 týdnů těhotenství dochází k pokládání všech orgánů a systémů, a pokud je to možné, zdrží se léčby. Lékařský zásah po dobu delší než 30 týdnů je nežádoucí, protože může vést k rozvoji předčasného porodu.

Jak zacházet se zuby u těhotných žen v raných stádiích?

1 trimestr je považován za nejnebezpečnější období těhotenství. Vzhledem k pravděpodobnosti negativních účinků na tělo dítěte lékaři nedoporučují používat mnoho léků před dosažením 13 týdnů těhotenství. Vzrušení mladé matky v zubním křesle může vést ke smutným událostem: k rozvoji hypertonicity dělohy a hrozbě potratu..

V případě akutní potřeby zubního ošetření v 1. trimestru lékař věnuje pacientovi zvláštní pozornost: pečlivě vybírá anestetikum, provádí jasné sledování pohody ženy, používá nejbezpečnější dentální materiály a drogy.

Je možné provést zubní ošetření během těhotenství v anestézii nebo za použití anestetik??

Lékařské výkony v lokální anestezii se v případě potřeby provádějí ve všech trimestrech těhotenství. Moderní léky spolehlivě blokují citlivost na bolest, mají lokální účinek a nejsou absorbovány do krve.

Je možné provést lokální anestezii během těhotenství??

Proč je nutné během těhotenství ošetřovat zuby?

Caries má vliv na narození dítěte. Jak studie potvrdily, existuje souvislost mezi bakteriemi, které způsobují zubní kaz a předčasné narození. Existuje zvýšené riziko porodu dítěte, jehož tělesná hmotnost je nižší než normální.

Odborníci se domnívají, že bakterie, které poškozují zubní sklovinu, vyvolávají v ženském těle vývoj protizánětlivých cytokinů, což zvyšuje pravděpodobnost předčasného porodu.

Důvody zubního ošetření během těhotenství:

 • Neléčená orální infekce se může rozšířit. Riziko infekce se zvyšuje s pulpitidou a periodontitidou.
 • Jakákoli bolest a především bolest zubů ovlivňuje emoční a psychický stav nastávající matky. Pocit bolesti katalyzuje uvolňování hormonů a adrenalinu. To negativně ovlivňuje zdraví nenarozeného dítěte..

V průběhu těhotenství je nutné zubní ošetření, a to i přes obavy z poškození dítěte.

Žádná injekce

Stojí za zmínku, že ne všechny případy anestézie jsou nezbytné. Například, pokud má zubní kaz pouze počáteční fázi, pak léčebný postup nezpůsobí silnou bolest, a proto můžete obejít bez úlevy od bolesti..

Jedná se však spíše o výjimku, při závažných zásazích je nutné použít anestézii. V takových případech to nestojí za to, aby se zvrhla a odmítla anestézie - poškození, které dítě utrpí během tak bolestivého stresu od matky, bude mnohem silnější než údajné poškození způsobené léky.

Jak již bylo zmíněno, psycho-emoční stav nastávající matky je pro zdraví dítěte nesmírně důležitý.

Ideální možností je samozřejmě úplná absence jakýchkoli léků, a proto byste v žádném případě neměli zdržovat návštěvu odborníka a zhoršovat stávající problémy se zuby.

V jakých případech se používá zubní adhezivní pasta Solkoseril a jaká je její cena, řekneme v našem článku. A v tomto článku: můžete zjistit, na čem závisí cena panoramatického zubu..

A zde vám ukážeme, co dělat, pokud vaše dásně krvácí během těhotenství..

Vlastnosti zubního ošetření v různých časech

První trimestr

Klade se hlavní systém fetálních orgánů, takže je vhodné zdržet se jakéhokoli léku.

Začátek trimestru se vyznačuje zvláštní citlivostí těla na vnější toxiny a stres. V prvních týdnech těhotenství není plod ohrožen, dokud není vajíčko implantováno do stěn dělohy..

Proto při léčbě zubů na samém začátku semestru, zatímco si žena sama ještě nebyla vědoma těhotenství, neměla by si dělat starosti s účinky léků.

Druhá polovina prvního trimestru je významné období. Proces vytváření orgánů v plodu začíná. I nepatrný účinek léků během tohoto období je nežádoucí a může způsobit vývoj patologií v embryu.

Zubní lékaři berou na vědomí toto období těhotenství jako nejvíce nepříznivé pro zubní ošetření. Bez naléhavé potřeby by léčba neměla být zahájena.

Výjimkou je akutní periodontitida, pulpitida. Měli by být léčeni v jakémkoli stadiu těhotenství. Nebezpečí šíření infekce ohrožuje vývoj embryí a zdraví ženy.

Druhý trimestr

Orgány a tkáně dítěte se již vytvořily a začíná růst dítěte. Toto je lepší čas na provedení sanitace ústní dutiny než v prvním trimestru. U zubního lékaře je nutné podstoupit plánované vyšetření dutiny ústní. Pokud je ošetření nezbytné, mělo by být provedeno před začátkem třetího trimestru. Na konci těhotenství se zuby mohou zhoršovat.

Třetí trimestr

Do této doby byla tvorba orgánů kompletně dokončena, dítě je dostatečně velké a placenta slouží jako spolehlivá ochrana před vnějšími faktory. Ale pro nastávající matku - to je zvlášť obtížné období. Lékařský zásah pouze zhorší úzkost a nepohodlí ženy, která je unavená do konce těhotenství.

Díky nepříjemné poloze na zubařském křesle během ošetření se zvyšuje tlak na aortu a dolní dutou žílu. Existuje nebezpečí pro pacienta a její dítě. Žena riskuje ztrátu vědomí v důsledku snížení krevního tlaku a srdeční frekvence. Během tohoto období se zvyšuje riziko hypoxie plodu.

Rekonstrukce ústní dutiny by měla být provedena v poloze vhodné pro pacienta. Když se těhotenství přiblíží ke druhé fázi posledního trimestru, děloha se stane citlivou na vnější vlivy, zvyšuje se pravděpodobnost předčasného porodu, takže stomatologické ošetření v pozdním stádiu těhotenství je nežádoucí.

Pokud to necháte "náhodou"

Nejprve musíte pochopit, že neošetřené zuby představují infekční nebezpečí jak pro matku (infekce se může dále šířit), tak pro dítě, a to až do hrozby porodu plodu..

Tělo těhotné ženy pracuje na utváření dítěte, takže je pro něj obtížné vyrovnat se s existujícími hrozbami, a proto je vhodné vyřešit všechny stomatologické vady před těhotenstvím.

Jaké další hrozby existují?

 • Bolest Konstantní bolest zubů u těhotné ženy je stres, a to nejen pro matku, ale také pro dítě, což samo o sobě je nežádoucí..
 • Špatná výživa. V případě problémů se zuby bude pro nastávající matku obtížné žvýkat jídlo, jíst, nebude mít zdravou chuť k jídlu.
  A v této době je nesmírně důležité doplnit zásoby nezbytných látek a stopových prvků.
 • Caries je určitě předán z matky na dítě. Lze ji také klasifikovat jako infekční hrozbu..
  Máma přenáší její mikroflóru na dítě hlavně prostřednictvím polibků, což pro něj ohrožuje kromě zjevných problémů se zuby, žaludečních problémů a obecného snížení imunity..

Je zřejmé, že i těhotná žena potřebuje k léčbě zubních onemocnění. Zvažte možnosti léčby pro každé období..

Nejlepší období pro zubní ošetření během těhotenství

Je nejbezpečnější provádět stomatologické ošetření během těhotenství od 13. do 32. týdne. Sanace je v uvedeném časovém období bezpečná..


Vytvořená placenta slouží jako ochrana plodu před negativními účinky použitých drog. Je však třeba vzít v úvahu účinek léků na tělo. Je nutné vybrat bezpečné léky, které nejsou schopny poškodit plod.

Stomatologie ve druhém trimestru

Období od 14 do 28 týdnů je nejlepší čas na podstoupení plánovaných stomatologických výkonů: instrumentální čištění, ošetření, odstranění hluboce poškozených zubů.

V této době je placenta již plně formována a spolehlivě chrání dítě před možnými negativními účinky drog vstupujících do krevního řečiště. Proto je povoleno používat schválené léky proti bolesti a antimikrobiální látky. Podle indikací je možné tradiční rentgenové vyšetření.

Zatímco zvětšující se děloha nevyvíjí nadměrný tlak na vnitřní orgány ženy, pacientova poloha v zubním křesle nepřináší žádné zvláštní potíže. Nedoporučuje se však při jedné návštěvě léčit více než jeden zub, aby nedošlo k vyvolání stagnace krve v pánevních orgánech.

Anestézie

Do anestezie

Pro ošetření zubů u těhotných žen je možné a dokonce nutné použít lokální anestezii. Nárůst adrenalinu způsobený piercingem nebo bolavou bolestí a doprovodným stresem a strachem je kontraindikován pro nastávající matku i embryo.


Lokální anestézie je nezbytná pro zubní ošetření během těhotenství

Pro úlevu od bolesti by měla být použita pouze lokální anestézie. Díky působení anestetik se snižuje citlivost zubního nervu a měkkých tkání.

Zubaři používají anestézii při rehabilitaci ústní dutiny těhotných žen s:

 • potřeba odstranit zub;
 • akutní pulpitida;
 • léčba paradentózy;
 • nevyhnutelnost urgentního chirurgického zákroku v dutině ústní.

Rysy anestézie zubů během těhotenství:

Jaká anestetika lze během těhotenství použít?

Pokud vyvstane otázka potřeby úlevy od bolesti, pak při výběru anestetika musíte vzít v úvahu schopnost léku proniknout placentou, jinak můžete dítěti ublížit. Léčiva pro anestezii, která jsou přijatelná pro použití během těhotenství, jsou skupinou místních léčiv, jejich účinek na cévy je zanedbatelný.

Anestetické jménoÚčinná látkaAkt
UltracainArticainehydrochlorid a epinefrin. Je to analog adrenalinuOptimální léky proti bolesti pro těhotné ženy. Blokuje vedení nervového impulsu. Rychle se vylučuje z těla. Ve správném poměru nemůže proniknout placentou a poškodit dítě.
PrimacaineMá vodivý lokální anestetický účinek. Vyznačuje se nízkým podílem penetrace placentou a krátkým poločasem. Nezpůsobuje alergie.
NovokainProkainÚčinek „zamrznutí“ místních účinků je charakteristický, proto použití tohoto anestetika nepředstavuje pro dítě hrozbu.
SkandinestMepivakain hydrochlorid.Charakteristickým rysem je blokování nervových impulsů. Toto lokální anestetikum nemá vazokonstrikční účinek na cévy..

O tom, který lék použít k léčbě zubů, by měl rozhodnout lékař s přihlédnutím k délce těhotenství a reakci pacienta na jednotlivé složky léčiva.

Zubní ošetření bez anestézie

Jediným způsobem, jak se vyhnout anestézii, je ošetřit zubní kaz včas, než dojde k zánětlivému procesu..

Pokud již došlo k zánětu buničiny, může i mírný dotyk způsobit akutní bolest, která proniká celým tělem. Arsenové přípravky jsou v tomto případě alternativou k anestetikům. Je třeba poznamenat, že nejsou vždy schopny poskytnout potřebnou úlevu od bolesti a arzen je kontraindikován u těhotných žen..

zjištění

 1. Můžete udělat anestézii pro těhotné ženy. A nutné (v případě potřeby).
 2. Neexistuje žádné zvláštní anestetikum pro těhotné ženy.
 3. Některé příběhy o nebezpečích anestezie se vztahují k celkové anestézii, a nikoli k místní (a stále existuje velká nejistota).
 4. Moderní anestetika jsou lepší než dříve, ale ne zcela neškodná.
 5. Anestezii adrenalinem lze provést a ve většině případů dokonce žádoucí.
 6. Adrenalin snižuje tón dělohy, potraty z lokální anestézie se nevyskytly.
 7. V místní anestezii ve stomatologii neexistuje úplná bezpečnost. Je nutné vyvážit očekávané přínosy a možná rizika..
 8. Z příprav je výhodný 4% artikain s koncentrací adrenalinu 1: 200 000.
 9. Můžete také použít artikain s koncentrací adrenalinu 1: 100 000, mepivakain bez adrenalinu, lidokain s adrenalinem.

Je možné udělat rentgen rentgenem

Rentgenový snímek umožňuje přesnou diagnostiku a kontrolu, jak dobře postupuje zubní ošetření. Názory lékařů na přípustnost rentgenového vyšetření těhotných žen jsou protichůdné. Akce rentgenových paprsků je zaměřena na konkrétní oblast, takže byste se neměli bát rozptylových paprsků.

Během rentgenového zákroku je pacientovi nasazen speciální plášť, který chrání tělo před náhodnou expozicí. Přes všechna preventivní opatření je třeba mít na paměti, že rentgenové paprsky mají velmi silný účinek..

Neužívejte rentgen v prvních měsících těhotenství. Ve druhém a třetím trimestru - pouze v případě potřeby a počet výstřelů by měl být minimální.

Mnoho moderních zubních klinik má viziografy. S jejich pomocí pořizují digitální snímky zubů, což je naprosto bezpečné pro těhotné ženy..

Recenze

Ve 12. týdnu těhotenství se zlomil kus zubu, neublížil, jednoduše způsobil nepohodlí. Zubař se rozhodl, že bude bezpečnější počkat několik týdnů, aby nedošlo k poškození dítěte. V této době předepsal preventivní léčbu a ve 14 týdnech vše korigoval anestézií. Žádné problémy.

Zub byl nemocný ve 20 týdnech těhotenství, měl strach jít do stomatologie, byl ošetřen pleťovým mlékem. Nakonec jsem ještě musel jít, protože to bylo naprosto nesnesitelné. Obecně jsem se posadil do pulpitidy. Ale díky bohu, všichni byli rychle vyléčeni, anestézie nepříznivě neovlivnila mě ani dítě.

V posledních stádiích těhotenství, kdy byl horní molár rozdělen na polovinu, byla bolest divoká. Musel jsem jít samozřejmě odstranit anestézií... Všechno šlo dobře. Můj syn má 3 roky a je úplně zdravý.

Funkce léčby nemocí zubů a dutiny ústní během těhotenství

Léčba povrchového kazu během těhotenství není nebezpečná. Stávající paleta anestetik umožňuje odborníkovi snadno vybrat ten správný lék a dávku, aby nepoškodil pacienta na místě.

Pokud začnete zubní kaz, povede to ke skutečnosti, že se zanítí nerv (pulpitida) a kořenová tkáň zubu (paradentóza). Tato onemocnění jsou doprovázena bolestí a infekcí, které se mohou šířit na zdravé zuby. Potřebné včasné ošetření.

Gingivitida je nejčastější orální onemocnění, zejména pokud je těhotenství doprovázeno toxikózou. Žvýkačky oslabují, uvolňují se, krvácí. Nezdržujte cestu u zubaře.

Jednoduchá prevence pomůže vyhnout se onemocnění dásní:

 • použití antibakteriálních výplachů;
 • použití krémů, které posilují dásně;
 • střídání posilujících zubních past obsahujících vápník a fluor;
 • opláchněte léčivým odvarem z dubové kůry a heřmánku.

Léčba paradentózy by měla být zahájena manuálním odstraněním zubního plaku. Pak byste měli vyleštit zuby speciální pastou..

Během těhotenství se zvyšuje citlivost zubů - dochází k hyperestezii. V tomto případě by měly být použity speciální aplikace a oplachování. Stomatitida během těhotenství může způsobit komplikace a vyvolat předčasný nástup porodu. Lékař vám předepíše nezbytná antibakteriální léčiva a výplachy sodou a také antivirové masti.

Organismus oslabený těhotenstvím je příznivým podkladem pro rozvoj osteomyelitidy, zánětu kostní dřeně způsobeného patogenními mikroby. Léčba může být chirurgická (chirurgická) nebo léčba..

Operace pro ženu během tohoto období je nežádoucí, proto při léčbě osteomyelitidy musíte nejprve přenést nemoc do chronického stadia pomocí bezpečných léků.

Postupy, které se nedoporučují ↑

Mezi zakázané postupy v těhotenství patří všechny kosmetické stomatologické výkony:

 • zesílení a bělení smaltu,
 • odstranění zubního kamene,
 • korekce okluze a polohy zubů.

Je to kvůli použití speciálních chemikálií, které jsou kontraindikovány pro těhotné ženy.

Odstranění zubů moudrosti se nedoporučuje, protože jsou možné pooperační komplikace.

Chcete-li odstranit zuby moudrosti, lékaři radí ve fázi plánování a přípravy na těhotenství. Odstranění nemocných zubů je však nezbytné, ale chirurgický zákrok se neprovádí v prvním trimestru těhotenství.

Přečtěte si o této léčbě herpetické stomatitidy..

Zakázané léky

Pokud mluvíme o zakázaných drogách, můžeme rozlišit:

Lidokain je lokální anestetikum, které se během těhotenství nedoporučuje z důvodu řady vedlejších účinků:

 • svalová slabost,
 • křeče,
 • namáhavé dýchání,
 • prudký pokles tlaku.

Stopangin obsahuje dvě hlavní látky - hexetidin a methylsalicylát..

A pokud je první z nich bezpečný a dokonce užitečný pro těhotné ženy, protože eliminuje houby a bakterie bez následků, druhý se týká nesteroidních protizánětlivých léků.

Nesteroidní léky způsobují teratogenní účinek, tj. Přispívají ke vzniku deformit a patologií plodu. Vedlejším účinkem léku může být zpoždění v těhotenství.

Fluorid sodný je lék na zubní kaz, ve stomatologii se používá k posílení zubní skloviny.

V potravinářském průmyslu se fluorid sodný používá při výrobě pitné vody a léčivo se také přidává do zubních past. Velké dávky fluoridu sodného mohou narušit srdce, nepříznivě ovlivnit plod.

Posílení skloviny doma Fluorid sodný může zcela zničit zubní sklovinu a vést k zubnímu kazu.

Jsou během těhotenství odstraněny zuby?

Během těhotenství je povolen chirurgický zákrok pro odstranění zubu. Pro anestezii musíte použít lokální anestezii. Podle doporučení odborníků, pokud je nutná extrakce zubu, je nejlepší doba 6 nebo 7 měsíců těhotenství.

V případě poškození zubů nebo čelistí, přetrvávající bolesti zubů, zaníceného nervu, cysty zubu, zánětu, který se rozšířil v dutině ústní, je nejlepším řešením odstranit zub bez ohledu na gestační věk..

Zubní lékaři kategoricky zakazují odstraňování zubů moudrosti, které v průběhu těhotenství bolí.

To může vyvolat zvýšení teploty nastávající matky, což negativně ovlivní stav ženy samotné a je pro embryo nebezpečné..

Postupy prvního trimestru

Vytváří se celý první trimestr tkáně a orgánů dítěte, takže žádné zásahy, včetně léků, nejsou žádoucí.

Co je zánět periostu zubu, jak se provádí jeho léčba, jaké komplikace může být toto onemocnění - o tom budeme mluvit v našem článku. A zde si povíme o účinných metodách léčby tipunem v jazyce.

Kromě těchto faktorů zůstává důležité psycho-emoční pozadí budoucí matky - stres ze zkušeností, bolest během zákroku - to vše může nepříznivě ovlivnit průběh celého těhotenství.

Samozřejmě je lepší to riskovat a pokud je to možné, odložit postup na pozdější datum, ale mohou existovat situace vyžadující okamžité řešení.

Například, pokud je problém velmi závažně spuštěn (zhoršené zánětlivé procesy, hnisavé ložiska, odstranění nervů), může být anestézie jen nutností. Pouze lékař může učinit správné rozhodnutí.

Zde je to, co odborníci říkají o možnosti anestezie a rentgenového záření během těhotenství:

Implantace zubů a protetika během těhotenství

Proces přípravy zubů na protetiku může vést k řadě problémů. Podle statistik mají těhotné ženy často gingivitidu. A s onemocněním dásní nejsou protetika prováděna..

Během těhotenství lze provést jednoduchou implantaci. Samotný postup nepřináší žádné hrozby než extrakci zubů. Potřebná antibakteriální protizánětlivá terapie po implantačním postupu je však během těhotenství nežádoucí. A odmítnutí antibiotik přispívá k rozvoji komplikací. Implantace by proto měla být ponechána po porodu..

Je nutná anestézie??

Například při léčbě běžného kazu je možné obejít se bez anestézie, vše záleží na prahu bolesti budoucí matky a na její pohody. Při odstraňování zubu, protetiky a hlubokého kazu je samozřejmě nutné zmírnit bolest..

V každém případě, pokud je to možné, by návštěva u lékaře měla být odložena do druhého trimestru, v tomto okamžiku je nejprve děloha mnohem méně vzrušující a zadruhé, placenta po 14 týdnech je již vytvořena a představuje ochrannou bariéru pro dítě, která ho chrání od škodlivých látek.

Jsou během těhotenství odstraněny zubní kameny

Odstranění zubního kamene ultrazvukem, pokud umístění kamene je supragingivální a plak je viditelný pouhým okem, nevyžaduje anestézii. Po provedení ultrazvukového čištění je však nutné leštění skloviny. V tomto případě se používají léčiva, ve kterých je přítomen fluorid sodný a chloroform.

Pokud se nadbytek těchto látek dostane do těla, existuje riziko alergické reakce, poruchy funkce štítné žlázy..

Bez naléhavé potřeby odborníci doporučují, aby byl postup odstraňování kalkulu odložen na období po porodu..

Co nelze udělat během těhotenství

Některé postupy, zejména s ohledem na estetické stomatologie, se těhotným ženám přísně nedoporučují:

 • Bělení zubů. Proces bělení skloviny zahrnuje vystavení zubu agresivním látkám, které jsou kontraindikovány pro zubní a gumovou sklovinu oslabenou během těhotenství..
 • Odstraňte zubní kámen pomocí chemických a vysoce abrazivních produktů.
 • Uchýlit se k ortodontické léčbě. Opravte vady ve vývoji zubů před těhotenstvím nebo nechte tyto procedury v období po porodu.
 • Implantovat zuby kvůli nutnosti následné lékové terapie.

Zubní ošetření během těhotenství neumožňuje použití léčivých přípravků s účinnou látkou - adrenalinem.

Vyhněte se lékům, jako jsou:

 • Lidokain - má vysokou schopnost proniknout placentou;
 • Arsen - může způsobit poruchy vývoje plodu;
 • Imudon - mechanismus jeho působení na tělo je totožný s činností antibiotik, jejichž příjem je pro nastávající matku nežádoucí;
 • Různá protizánětlivá léčiva (s výjimkou přípravků obsahujících paracetamol).

Zubní péče o těhotné ženy v časném stadiu těhotenství (až 14 týdnů)

První trimestr těhotenství je nesmírně důležité období pro správné položení všech orgánů a systémů plodu, které se vyznačuje zvýšenou predispozicí k riziku. V této době může těhotná žena trpět toxikózou. V důsledku toho mohou vzniknout určité obtíže spojené s obvyklým plánovaným preventivním vyšetřením.

Pokud neexistují indikace pro urgentní zubní zásah, doporučuje se před druhým trimestrem ukončit lékařské manipulace. V případě akutní bolesti lze zubní kaz nebo pulpitidu léčit pomocí bezpečné anestézie.

Rentgenová diagnostika k těmto datům se neprovádí.

Doporučuje se také, aby těhotná žena opustila jakékoli léky, aby zmírnila bolest zubů a použila bezpečný tradiční lék (vypláchněte ústa roztokem chloridu sodného nebo slabé odvarky léčivých rostlin).

Péče o zuby během těhotenství

Těhotenství způsobuje řadu změn v těle: zvyšuje se citlivost těla, mění se chuťové preference a zvyšuje se množství spotřebovaného jídla. Toxikóza neprochází beze stopy po stavu zubní skloviny. Zuby se stávají citlivějšími na různé vnější faktory..

Pečlivá péče a včasná prevence zubů během těhotenství mohou významně snížit počet vznikajících dutin a zabránit onemocnění dásní.

Doporučení:

 • Dvakrát denně nezapomeňte čistit zuby.
 • Vzhledem ke stavu dásní je třeba zubní kartáček vyměňovat často a správně.
 • Výběr zubní pasty s fluoridovými ionty.
 • K čištění zubů a ústní dutiny musíte použít dentální nit a ústní vody.
 • Udržování správné výživy by mělo dávat přednost produktům obsahujícím Ca.
 • Je nutné brát vitamíny předepsané lékařem.
 • Při detekci počátečního kazu je nutné včas konzultovat lékaře.

S pomocí zubního lékaře během těhotenství je nezbytné sledovat stav ústní dutiny. To pomůže včas identifikovat poškození zubů, začátek vývoje zánětlivého procesu..

Pokud začnete léčit onemocnění v rané fázi, proces bude méně bolestivý a vyhne se použití anestézie.

Design článku: Svetlana Ovsyanikova

Možná nebezpečí


Zánětlivé fokus se slinami nebo jídlem vstupuje do gastrointestinálního traktu, po kterém vstupuje do krevního oběhu. Zobecněné šíření infekce v těle přispívá k jeho průniku placentární bariérou, která negativně ovlivňuje celkový průběh těhotenství.

Během těhotenství má žena přirozeně imunitu. To je nezbytné k zajištění neomezené implantace oplodněného vajíčka do stěn dělohy..

Infekce s nízkou imunitou se může „usadit“ na životně důležitých orgánech nebo systémech ženy a zahájit destruktivní účinek. Mezi hlavní komplikace patří:

 • pozdní toxikóza (preeklampsie);
 • potrat nebo předčasný porod;
 • chronická fetální hypoxie;
 • infekční poškození fetálních orgánů;
 • malformace, vývojové patologie, fyzická podřadnost.

Celé gestační období ženy je podmíněně rozděleno do tří hlavních fází: trimestry I, II a III. Každá se vyznačuje zvláštními změnami jak u ženy, tak u plodu. Zubní ošetření pro každé období se zásadně liší v různých aspektech..

Články O Neplodnosti