Hlavní Analýzy

Na jak dlouho je těhotná žena v rukou rodný list: na jak dlouho píšou, kolik lékařů a porodnice obdrží podle dokumentu

Rodný list je důležitou součástí zdravotního vylepšení a organizačního programu. Každá vládní agentura provádějící těhotenství nebo porod dostává stanovenou částku za poskytování lékařských služeb. Tento dokument byl představen zájmovým odborníkům při poskytování kvalitní pomoci ženám..

Proč je to nutné?

Osvědčení se poskytuje těhotným ženám bez ohledu na místo pobytu a registraci. Rozlišují se následující cíle její existence:

 1. právo na nezávislý výběr předporodní kliniky, kliniky a porodnice, kde budou sledováni odborníky;
 2. konkurenční prostředí ve zdravotnictví, od vývoje embrya po narození dítěte;
 3. zlepšování kvality služeb poskytovaných v oblasti medicíny;
 4. analýza porodnosti.

Díky rodnému listu je více než 90% služeb placeno v následujících oblastech:

 • sledování vývoje embrya;
 • porodnická péče;
 • primární lékařská péče o dítě;
 • dispenzární pozorování dítěte.

Hlavním účelem zavedení certifikátu je stimulovat zájem zdravotnických zařízení o poskytování lepší péče v oblasti porodnictví, gynekologie a pediatrie..

V roce 2020 má těhotná žena možnost vybrat si mateřskou nemocnici, která je součástí projektu All-Russian Health. Může kontaktovat jakoukoli organizaci podle svého výběru a specialisté jsou povinni ji přijmout, aby poskytla nezbytné služby.

Funkce dokumentu

Jak získat certifikát pro ženu? Zpočátku je poskytována na městské klinice nebo na porodnici, kde jsou pozorovány těhotné ženy. Doklad je poskytován ošetřujícím lékařem po dobu 30 týdnů s běžným a 28 týdnů s vícenásobným těhotenstvím. Hlavní podmínkou zajištění je nepřetržité vedení ženy a pozorování v ambulanci po dobu nejméně 12 týdnů.

Formát a způsoby plnění určuje vyhláška Ministerstva zdravotnictví a sociálního rozvoje č. 701 ze dne 28. listopadu 2005. Dokument mohou vyplnit pouze rozpočtové zdravotnické instituce státu nebo obecního systému, které jsou oprávněny pracovat v oboru porodnictví a gynekologie..

Pro usnadnění navigace jsou její jednotlivé části vyrobeny z růžových a zelených pruhů. Nejprve jsou nezbytné pro instituce za nominální platbu komplexních služeb:

 1. pozorování gynekologem během vývoje embrya a poté plodu;
 2. návštěva specialistů na plánované lékařské vyšetření;
 3. pravidelné testy;
 4. absolvování lékařského vyšetření - ultrazvuk, MRI, EKG, doppleroskopie;
 5. v případě potřeby pozorování v nemocnici;
 6. plánovaná hospitalizace v nemocnici, a pokud je to nutné, pohotovostní;
 7. sledování dítěte a ženy při porodu po porodu.

Obecné dokumenty jsou úkony, které vyžadují přísné vykazování. Formulář je vyroben na papíře s vlastním zabezpečovacím systémem.

Služby a práva žen na základě rodného listu

Tento dokument je platný ve zdravotnických zařízeních na všech úrovních - regionální, obecní, federální. Může to být nejen konzultace žen a porodnice, ale také dětská klinika. Pro plné uplatnění certifikátu je důležité znát seznam služeb, které jsou v něm uvedeny.

Žena si může samostatně vybrat předporodní kliniku a porodnici. Je povoleno vybrat dětskou kliniku pro sledování dítěte v prvním roce života. Kromě toho, pokud lékař není s místem spokojen, je povolen výběr jednotlivých odborníků.

Vstupenka číslo 1 je nutná k účasti na prenatální klinice, ale zahrnuje bezplatné a pravidelné návštěvy gynekologa. Zahrnuje sledování vývoje dítěte, jeho naslouchání s definicí pojmu, měření hmotnosti a sledování těhotné ženy. K dispozici jsou analýzy a postupy ke sledování správného vývoje a růstu dítěte:

 • CT a ultrazvuk podle termínu;
 • obecná analýza krve;
 • test tolerance glukózy v krvi, RW a HIV;
 • včasné vyšetření vrozených nebo dědičných chorob;
 • celkové fyzické vyšetření, včetně terapeuta, optometristy, neurologa a ORL specialisty;
 • absolvování skříně EKG;
 • v případě potřeby poskytuje podporu sociální pracovník a psycholog;
 • poskytování vitamínů;
 • sledování v nemocnici podle indikací.

Vstupenka číslo 2 se používá v nemocnici pro následující:

 1. umístění v antatologickém oddělení, včetně absolvování požadovaných procedur a jídel;
 2. způsoby doručení skupinou lékařů, včetně gynekologa, porodní asistentky, neonatologa, chirurga a zdravotní sestry;
 3. v případě potřeby císařský řez přidělený bez placení;
 4. úlevu od bolesti při kontrakcích;
 5. jídlo pro dítě bez mléka;
 6. sledování po porodu;
 7. první očkování.

Zbývající kupony jsou určeny ke sledování novorozence a do 1 roku. Jsou nezbytné pro následující:

 • systematické návštěvy pediatra jednou měsíčně s dobrým zdravotním stavem dítěte;
 • návštěva dítěte s lékařem doma během prvního měsíce života jednou týdně;
 • plánované vyšetření specialistů v 1, 6 a 12 měsících života;
 • Ultrazvuk břicha, boků a mozku;
 • očkování podle plánovaného kalendáře.

Výhody certifikátu

Mnozí po obdržení dokumentu nevědí, co s ním dělat. Vydává se ženě k předvedení na prenatální klinice, porodnici a dětské klinice po narození dítěte.

Na prenatální klinice vám umožňuje přijímat vitamíny a léky předepsané lékařem zdarma. V nemocnici vám přítomnost dokumentu umožňuje platit za stříkačky, kapátka, zavádění oxytocinu a dalších léků. Záměrem není platit císařský řez nebo epidurální anestezii na žádost pacienta, ale její finanční prostředky jsou zasílány na postupy nezbytné v konkrétním případě.

Ti, kteří jsou pozorováni v soukromém zdravotním středisku, mají příležitost získat certifikát na klinice. Ale ze zákona není nikdo povinen vrátit ekvivalent nevyčerpané částky pod ním. Pokud by dříve nastávající matka musela kontaktovat antatologickou kliniku v místě bydliště nebo registrace, nyní si může vybrat vhodné místo nebo nejlepší specialistu.

Složení dokumentu

Certifikát má určitou strukturu, která se vztahuje na různá zdravotnická zařízení a služby. Dokument obsahuje následující:

 1. Páteř potvrzující skutečnost certifikátu. Zůstává v instituci, která dokument vydává. Obvykle se jedná o městskou kliniku nebo ženskou konzultaci.
 2. Vstupenka číslo 1. Je určena k úhradě ambulantní péče na prenatální klinice. Prostředky z rozpočtu jsou posílány spolu s tím, aby platily za práci lékařů. Kromě toho se hradí poskytování léčivých přípravků a vitamínů a zlepšuje se vybavení s lékařským vybavením..
 3. Vstupenka číslo 2. Vydává se za úhradu za služby nemocnice nejen za samotné narození, ale také za období zotavení po nich a primární péči o dítě. Další výživa je poskytována ženě a léky podle potřeby. Měl by být předložen v nemocnici, ale kupón se nepoužívá k placenému porodu.
 4. Formulář certifikátu. Je třeba potvrdit skutečnost, že poskytuje pomoc, a je vydán bez kuponů 1 a 2 po propuštění z nemocnice.
 5. Kupon číslo 3-1. Používá se v místě pozorování dítěte během prvních 6 měsíců. Je důležité, aby byla registrována až 3 měsíce života.
 6. Kupon číslo 3-2. Poskytováno v následujících 6 měsících preventivního sledování dítěte.

Jak vypadá obecný certifikát:

V důsledku toho jsou kupóny převedeny do určitých zdravotnických zařízení, po jejichž předložení je platba možná. Organizace nesmí obdržet náhradu ze státního rozpočtu, pokud nejsou dokumenty vypracovány správně nebo dochází-li k porušování při poskytování služeb.

Co je potřeba poskytnout?

Pravidla designu jsou stejná pro všechny bez ohledu na pořadí, ve kterém se děti narodí. Certifikát se vydává po poskytnutí minimálního balíčku dokumentů:

Pokud neexistují žádné SNILY nebo povinné zdravotní pojištění, je označena odpovídající známka s uvedením důvodu. Po registraci by návštěvy u dohlížejícího lékaře měly být pravidelné, s dlouhou přestávkou 3 nebo více měsíců budou mít potíže s papírováním.

Každý občan Ruska může očekávat, že obdrží rodný list, bez ohledu na pracovní zkušenosti, postavení, věk a sociální postavení. Zahraniční občané se na něj mohou spolehnout, že obdrží kompletní služby. Musíte však vydat RVP nebo povolení k pobytu.

Pokud byla žena v jednom ze stádií pozorována v placeném zdravotním středisku, je k příslušné části připevněno razítko „nevydáno“. Certifikát může být vydán na výměnné kartě po dodání, aby byl poskytnut dětské klinice.

Celkové náklady jsou 11 tisíc rublů, které jsou distribuovány tímto způsobem:

 • pro ženskou konzultaci - 3000 rublů;
 • pro nemocnici - 6000 rublů;
 • dispenzární pozorování dítěte při 1 000 rublech každých šest měsíců prvního roku života.

Pokud nastávající matka byla zaregistrována na několika klinikách, je kupón přidělen k tomu, na kterém byla doba pozorování nejdelší. Není povoleno přijímat finanční prostředky po ruce místo certifikátu.

Kde dávat rodný list po porodu? Po návratu z nemocnice by k dítěti měl přijít pediatr z dětské kliniky nebo zdravotní sestry. Dokument je jim dán nebo přímým odvoláním k registraci dítěte. Jedna páteř s informacemi o dítěti může zůstat. Můžete to nechat na sobě nebo poskytnout na prenatální klinice.

Jaké peníze nemohou jít?

Rodný list se poskytuje pouze za úhradu lékařských služeb souvisejících s léčbou těhotenství, porodu a sledováním dítěte. To nemá nic společného s finanční podporou nastávající matky. Prostředky nemohou být vyplaceny a použity na jiné účely. Například žena má možnost podstoupit plánované vyšetření u zubaře, který podá zprávu o existujících problémech. V rámci certifikátu však nejsou k dispozici další služby, jako jsou zubní implantáty..

Tento dokument nelze použít pouze k platbě za správu těhotenství a porodu na soukromé klinice. Nemohou zcela nebo částečně platit za služby v rozpočtovém zdravotnickém zařízení, pokud je smlouva podepsána na komerčním základě. Rovněž není dovoleno platit za služby, které nejsou součástí povinného programu lékařské pomoci..

Jakou pomoc nelze vyplatit?

Žena má možnost ponechat si kupóny, pokud se domnívá, že služby nejsou poskytovány v plné výši nebo v nedostatečné kvalitě. Předávání kupónů je jejím právem, nikoli povinností.

Ve většině případů nestačí stanovené náklady na pokrytí všech poskytovaných služeb. V rámci hlavního balíčku vlády je však tato částka určena jako dostatečná.

Pokud je pro zjištěné komplikace vyžadována zvláštní péče, není pomoc zahrnuta do rozsahu rodného listu. To bude vyžadovat další rezervy, ačkoli zdravotnické zařízení nemůže vyžadovat jejich platbu od ženy.

Co ne

Tento dokument bude vydán pro každé další dítě při zachování nastavené částky. S obecným certifikátem nemůžete provést následující kroky:

 • vymáhat v případě poškození nebo ztráty;
 • přijímat peníze v hotovosti;
 • hotovost nebo prodej jiným;
 • platit za služby v soukromém zdravotním středisku.

Bez osvědčení nemůže poliklinika a porodnice odmítnout registraci novorozence nebo narození. Podle zákona si žena sama vybírá porodnici, která jí vyhovuje ve všech ohledech. Vzhledem k tomu, že porodnice dostává pacientovi peníze, není obvykle problém vybrat si ústav.

V naléhavých případech vezme sanitka ženu při porodu do nejbližší porodnice. Zdravotnické zařízení si můžete vybrat, pouze pokud existují indikace pro hospitalizaci ve specializovaném lékařském centru.

Pokud nebyla generická dokumentace vydána dříve

Pokud bylo těhotenství zvládnuto v obchodním centru, je osvědčení vydáno 30 týdnů pro normální a 28 týdnů pro více těhotenství. Můžete ji získat na prenatální klinice nebo na klinice v místě bydliště. V tomto případě není účelem osvědčení platit za provádění těhotenství, protože ve skutečnosti takové služby neposkytoval státní zdravotní ústav. Je nutné zajistit porodnici a následně dětskou kliniku.

V praxi může žena vstoupit do nemocnice bez rodného listu v následujících případech:

 1. nástup předčasného porodu;
 2. nebyla obdržena předem nebo byla ztracena;
 3. žena byla sledována na placené klinice, která nemá právo vydávat osvědčení;
 4. adopce dítěte mladšího 1 roku.

Nejsou-li dokumenty předloženy, porodnice ji obdrží samostatně prostřednictvím prenatální péče. K tomu se používá výměnná karta, která byla vydána ve fázi sledování těhotné ženy. Pokud to není možné, je vedení nemocnice opatřeno potvrzením s placenou odtrhávací částí, která ponechává pouze části pro dětskou kliniku.

Pokud rodiče plánují pozorovat dítě na komerční klinice, nemusí být osvědčení vůbec zapotřebí. Při registraci, uzavření smlouvy nebo vypracování politiky VHI, jejíž náklady nejsou hrazeny státem, protože jsou osobní iniciativou rodičů.

Pro adopci mladší než 1 rok nebo pokud žena jde do placeného zdravotního střediska bez státní podpory, bude vydán certifikát na dětské klinice. Kupóny 1 a 2 se jeví jako zrušené. Seznam dokumentů pro poskytnutí dokumentu však bude stejný jako pro ostatní.

Výsledkem je, že k získání rodného listu musíte přijít na prenatální kliniku v místě těhotenství nebo pobytu. Je lepší to udělat včas před koncem 12. týdne těhotenství, aby byl dokument doručen co nejdříve. Jeho nepřítomnost však nemůže vést k popření narození, registraci dítěte na dětské klinice.

Kde musím vzít rodný list po propuštění v roce 2020

Rodný list, který se vydává do rukou těhotné ženy, není jen papír: pomáhá při kontaktu s mnoha státními institucemi a dává právo vybrat si porodnici a získat narození zdarma. Postup vydávání rodných listů je stanoven v nařízení ministerstva zdravotnictví.

Kde dávat rodný list po porodu, aby získala všechna privilegia, která dává. O tom dále.

Stáhněte si pro zobrazení a tisk:

Jak získat obecný certifikát

Obecný dokument umožňuje porod a registraci zdarma v jakékoli dětské nemocnici. Stát také s pomocí tohoto dokumentu provede určité srážky na instituci, ve které je těhotná žena pozorována, a konkrétně na ošetřujícího lékaře.

Chcete-li získat rodný list v roce 2020, musíte jít na prenatální kliniku, kde můžete vidět těhotnou ženu, a poskytnout výměnu karty. Pracovníci prenatální kliniky vydají referát, který potvrdí pracovní neschopnost a budou se zabývat přípravou dokladu o porodu..

Kromě výměnné karty budete potřebovat:

Z čeho se dokument skládá

Dokument o porodu v roce 2020, stejně jako dříve, sestává z několika kuponů, které budou zapotřebí v různých fázích přenášení plodu a porodu. Ženy budou vždy informovány o tom, kam dát určitý kupón, lékaři prenatální kliniky nebo zaměstnance na porodnici.

Důležité! Pokud se těhotná žena rozhodne porodit své dítě na soukromé klinice, může přesto získat rodný list, i když to soukromé kliniky nevydávají.

Takové klinice bude vydáno zvláštní doporučení na prenatální kliniku nacházející se v oblasti bydliště těhotné ženy. A již v tomto směru můžete předložením dalších dokumentů získat obecný certifikát.

Kde vydat obecný certifikát

Dávat rodný list, přesněji, jednotlivé kupóny z toho budou mít v různých stádiích těhotenství. Poté, co první část kuponu zůstane na prenatální klinice, je pro něj, aby instituce obdržela peněžní náhradu z fondu sociálního pojištění za pomoc při řízení těhotenství (nejméně 12 týdnů).

Tyto náklady mohou zahrnovat:

 • předčasné doručení;
 • resuscitace dítěte a matky;
 • postup zotavení a péče o ženu a její novorozené dítě.

Zbývající dva kupony budou potřebné při propuštění z porodnice a registraci dítěte do dětské nemocnice.

Postup pro předání dokumentu po propuštění

Zaměstnanci instituce mají právo vyzvednout si potřebné kupony samostatně, v procesu přípravy dokumentů k propuštění z porodnice.

Možnosti rozvoje akcí:

 • nechat lístek v nemocnici;
 • dá ženě, která porodila, s notou nevratnou (v případech, kdy za všechno zaplatila z kapsy).

To znamená, že žena sama se nemusí starat o to, kam dát rodný list po porodu, zaměstnanci zdravotnického zařízení udělají všechno sami. Koneckonců se zajímají o to, aby byly uhrazeny všechny náklady, které vzniknou jejich klinice v souvislosti se servisem těhotné ženy.

Pozornost! V situacích, kdy žena platí za porod a pečuje o sebe, nemusíte po porodu rodný list vydávat..

Rovněž má-li nespokojenost se službou na prenatální klinice nebo na porodnici, má právo nedat rodný list..

Poskytování v dětské nemocnici

Po propuštění bude mít žena papír se dvěma poukázkami, které budou potřebné při registraci novorozence v nemocnici. Poté, co žena obdrží tento dokument, který již bude obsahovat dva kupony, bude nutné dítě zaregistrovat do zdravotnického zařízení.

 1. Cílem prvního kořene je umožnit dítěti podstoupit bezplatnou prohlídku u lékařů s úzkým profilem, dostat očkování a podstoupit lékařskou prohlídku před začátkem šesti měsíců..
 2. Druhý kořen umožňuje bezplatné pozorování dítěte od šesti měsíců do jednoho roku.
Důležité! Zdravotničtí pracovníci nemají právo odmítnout přijmout matku a její dítě, protože dítě má povinnou zdravotní pojistku. Lékaři však mají zájem o další platby od státu za poskytované služby..

Pokud se rodiče rozhodnou dítě pozorovat na soukromé klinice, mají také právo si ho nechat pro sebe. Po doručení do dětské nemocnice není účelně nutné dávat rodný list, sestra při zpracování dokladů vyzvedne všechny kupony.

Obvykle se po narození dítěte lékaři nebo zdravotní sestry kliniky, na kterou je její dítě geograficky odkazováno, obrátí na ženu a požádají o tento dokument.

Pokud není dokument splatný

Podle tohoto dokumentu nemá lékařská instituce nárok na platby pouze v následujících případech:

 • dítě bylo zaregistrováno po třech měsících;
 • prvních 6 měsíců pozorování v lékárně skončilo, když bylo dítě již jeden rok;
 • dítě zemřelo v období klinického vyšetření před začátkem jednoho roku.
Zajímavý! Scénář tohoto dokumentu, když žena adoptuje malé dítě, bude přibližně stejná. V případech, kdy bylo dítě zaregistrováno v nemocnici, před jeho tříletým výročím podléhá vydání..

O tyto referáty se velmi zajímají ženské konzultace a dětské kliniky, protože i když malé platby pocházejí od státu. Pokud však žena nechce používat svůj certifikát, nikdo ji nemůže donutit, její právo ji nechat s sebou.

Poslední změny

Naši odborníci sledují všechny změny v zákoně, aby vám poskytli spolehlivé informace..

Materský kapitál

Jak získat 467 tisíc rublů při narození a za co můžete utratit

Kapitál matky je formou státní podpory. Lze ji přijmout rodinami, v nichž se od roku 2007 narodilo druhé nebo další dítě. Program se periodicky prodlužuje: nyní je platný do roku 2021. To znamená, že pokud se v rodině narodí druhé dítě před 31. prosincem 2021, bude možné vydat certifikát a spravovat peníze.

Certifikát je doklad, který potvrzuje právo rodiny na mateřský kapitál. Je vypracován v penzijním fondu. Osvědčení může být na žádost rodiny v tištěné nebo elektronické podobě.

Mateřský kapitál lze vydat jednou.

Mateřský kapitál pro třetí dítě. Pokud žena obdržela kapitál své matky pro své druhé dítě, nedostane další za třetí. Pokud však bylo druhé dítě již před rokem 2007 a třetí se narodilo po 1. lednu 2007, je certifikát pro mateřský kapitál uveden na třetím místě. Máma s dítětem musí být občany Ruské federace.

Osvědčení o mateřském kapitálu lze získat kdykoli po narození třetího dítěte. Za tímto účelem podejte žádost územnímu úřadu FIU a přiložte potřebné dokumenty.

Mateřský kapitál u dvojčat při prvním narození. Pokud žena porodí dvojčata, stát také přidělí mateřský kapitál. Státní podpora se neposkytuje na počet narozených, ale na vzhled dětí. Totéž platí pro adopci dvojčat.

Prvotní žena, která má dvojčata, má právo na mateřský kapitál na jednu z nich, protože z právního hlediska bude druhým dítětem.

Matcapital pro první dítě dosud nebyl dán

Ve zprávě pro federální shromáždění v roce 2020 prezident navrhl, aby mateřský kapitál byl rozdán i pro první dítě a při narození druhého zaplatil 150 tisíc rublů..

Zatím se jedná pouze o návrh: dosud neexistuje zákon s takovými změnami. Mateřský kapitál nelze získat za první dítě, ale za druhé neplatí.

Co se naučíš?

Matcapital novinky v roce 2020

Lhůta pro rozhodnutí o vydání nebo nevydání certifikátu je 15 dnů místo jednoho měsíce. Načasování ověření přesnosti informací poskytovaných občany se snížilo ze 14 na 5 dnů.

Objevila se nová možnost, jak utratit kapitál: nyní jej můžete poslat, abyste zaplatili za výstavbu bytového domu na zahradních pozemcích.

Kdo je mateřský kapitál

Matka dítěte. Standardně právo na mateřský kapitál vzniká z matky. Pokud matka zemřela nebo je zbaven rodičovských práv, bude osvědčení vydáno otci nebo adoptivnímu rodiči.

Zde jsou základní podmínky pro ženu:

 1. Porodila nebo adoptovala druhé dítě 1. ledna 2007.
 2. Od roku 2007 porodila nebo adoptovala třetí nebo další děti, zatímco u předchozích nezískala osvědčení.
 3. Matka a dítě jsou občany Ruské federace.

Otec nebo adoptivní rodič. Otec si nemůže kapitál sám odebrat - toto právo musí být potvrzeno dokumenty. Rodiče nedávají mateřský kapitál.

Pro registraci mateřského kapitálu pro někoho jiného než pro matku je nutný jeden z těchto dokumentů:

 1. matčin úmrtní list;
 2. soudní rozhodnutí prohlašující ženu za mrtvou;
 3. soudní rozhodnutí o zbavení ženy rodičovských práv;
 4. soudní rozhodnutí o trestném činu proti osobě.

Děti. Pokud otec nebo adoptivní rodič také nemá právo na mateřský kapitál, mohou jej získat nezletilé - nebo děti do 23 let, pokud studují na plný úvazek. Pokud existuje několik dětí, bude se objem mateřského kapitálu mezi ně rozdělit rovnoměrně.

Výše mateřského kapitálu

V roce 2020 činí výše mateřského kapitálu 466 617 R. Výše státní podpory indexovaná poprvé za několik let.

Pokud následně vzroste výše státní podpory, nestanoví se pro rok, kdy byl certifikát vydán, ale pro rok, kdy požádali o použití peněz.

V roce 2007 činil kapitál 250 000 rublů, v roce 2010 - 343 tisíc, v roce 2014 - 429 tisíc a v roce 2019 - 453 tisíc. V roce 2020 byla tato částka zvýšena, a pokud bude existovat bilance kapitálu z předchozích let, bude rovněž indexována.

Částky mateřského kapitálu podle let

RokVelikost základní deskyIndexováníInflace
2007250 000 Р-11,9%
2008276 250 Р10,5%13,3%
2009312 163 Р13%8,8%
2010343 379 R10%8,8%
2011365 698 R6,5%6,1%
2012387 640 Р6%6,6%
2013408 961 R5,5%6,5%
2014429 409 R5%11,4%
2015453 026 Р5,5%12,9%
2016453 026 Р0%5,4%
2017453 026 Р0%2,5%
2018453 026 Р0%4,2%
2019453 026 Р0%3%
2020466 617 Р3%

Jak získat mateřský kapitál při narození

Chcete-li použít mateřský kapitál na koupi bytu, výstavbu domu, vzdělávání dětí nebo měsíční platby, musíte nejprve vydat certifikát.

Kdy získat certifikát. Osvědčení o mateřském kapitálu lze získat kdykoli po narození dítěte, pro které je státní podpora.

Kam se obrátit. Můžete podat žádost s potřebnými dokumenty:

 1. přímo územnímu úřadu FIU;
 2. prostřednictvím MFC;
 3. emailem;
 4. v elektronické podobě prostřednictvím portálu veřejných služeb nebo osobního účtu na webových stránkách FIU.

Dokumenty budou zapotřebí jako:

 1. Žádost o certifikát. Lze jej podat ve veřejných službách, prostřednictvím MFC nebo osobně v pobočce penzijního fondu.
 2. Rodné listy dětí nebo soudní rozhodnutí o adopci.
 3. Pas a SNÍMKY matky nebo žadatele.
 4. Osvědčení o občanství dítěte, s jehož narozením se objevilo právo na matcapital.
 5. Soudní rozhodnutí nebo úmrtní list matky, pokud žadatelka není.

Pokud podáte žádost osobně, budou všechny dokumenty zkontrolovány na místě. Pokud ji odešlete prostřednictvím veřejných služeb, přijde pozvání k ověření originálních dokumentů. Bude nutné je poskytnout zaměstnancům penzijních fondů..

Jak vydat certifikát v elektronické podobě. Chcete-li vydat elektronický certifikát pro mateřský kapitál, musíte podat žádost prostřednictvím svého osobního účtu na webových stránkách PFR nebo na portálu veřejných služeb..

Poté budete muset přijít na jakékoli vhodné oddělení, bez ohledu na registraci, a ukázat doklady o osobním skladování: cestovní pas a rodný list dětí. Už nemusíte znovu přicházet na FIU - elektronický certifikát bude automaticky zaslán na váš osobní účet na portálu vládních služeb nebo na webu FIU, v závislosti na tom, co si vyberete.

Rozhodnutí o vydání certifikátu pro mateřský kapitál by mělo být učiněno do 15 dnů. Tuto lhůtu mohou prodloužit až na měsíc pouze v případě dodatečného ověření a zpoždění při odpovědi na žádosti adresované jiným útvarům.

Pokud bude učiněno rozhodnutí o vydání mateřského kapitálu, bude to oznámeno do 5 dnů. Poté si můžete vzít certifikát pro mateřský kapitál, nebo bude zaslán elektronicky.

Kdo je zamítnut certifikát

Certifikát nebude vydán, pokud nebudou splněny podmínky programu:

 1. Žadatel neměl právo na získání kapitálu. Například pokud se druhé dítě narodilo před 1. lednem 2007.
 2. Žadatel ztratil právo na získání kapitálu. Například pokud je matce zbavena rodičovských práv ve vztahu k dítěti, na které je poskytována státní podpora.
 3. Žadatel předložil nepravdivé informace. Například informace o pořadí narození, adopce nebo občanství dítěte, kterému je přidělen mateřský kapitál.
 4. Pokud žadatel již použil mateřský kapitál.

Kolikrát mohu získat

Toto právo lze použít pouze jednou. Pokud žena obdrží osvědčení o mateřském kapitálu v souvislosti s narozením nebo adopcí druhého dítěte, v budoucnu jej nebude moci získat, i když porodí nebo přijme několik dalších dětí. Pokud však žena po narození nebo adopci druhého dítěte neuplatní právo na mateřský kapitál, může jej získat později, po narození třetího dítěte.

Jak používat mateřský kapitál

Matcapital nelze utratit za cokoli chce. Používá se pouze k účelům, které jsou uvedeny v zákoně..

Domácí kutily. Matcapital lze utratit za zálohu, dluh nebo úrok z hypotéky. Byt může být v nové budově nebo na sekundárním trhu. Tyto peníze můžete použít na výstavbu a rekonstrukci domu. Nebo část částky při platbě za bydlení bez půjčky. Nemůžete utratit mateřský kapitál v nouzovém domě. Od roku 2019 je také zakázáno používat k splácení půjček zaměstnavatelům nebo LLC - hypotéku můžete splácet pouze prostřednictvím banky s licencí.

Utrácet kapitál na hypotéku je povoleno až do třetího narození dítěte - alespoň bezprostředně po vydání certifikátu. V ostatních případech musíte počkat tři roky..

Vzdělávání. Mateřský kapitál může platit za vzdělání staršího dítěte na univerzitě nebo v soukromé mateřské škole pro mladší. Hlavní věc je, že vzdělávací instituce má licenci. Předškolní vzdělávání je dovoleno platit okamžitě, jiné typy - když druhé dítě má tři roky.

Financovaná část důchodu. Vhodné pouze pro matku nebo adoptivní matku. Mohou nasměrovat kapitál na vznik jejího důchodu. Nebo použijte tak část částky. Dokud není přidělen důchod, můžete změnit názor a poslat peníze na jiné účely.

Nakupování pro postižené děti. Kapitálem lze platit pouze zboží a služby určené k rehabilitaci a integraci ze zvláštního seznamu. Je stanovena vládou. Na žádost rodičů nebude pracovat se správou peněz, i když je to důležité pro nemocné dítě.

Měsíční výplata. Pokud se druhé dítě narodilo nebo adoptovalo od roku 2018, může mu být vydána měsíční platba. Od roku 2020 se poskytuje rodinám, jejichž průměrný příjem na každou z nich je menší než dvě životní mzdy v regionu. Platba bude představovat životní náklady na dítě za měsíc a přijde na matčinu kartu. Platbu můžete utratit kamkoli, nemusíte se hlásit. Za třetí dítě neexistuje žádná taková platba. Ale na druhém místě kvůli mateřskému kapitálu je nyní jmenována až na tři roky.

Mateřský kapitál na auto. Doposud lze na auto utratit pouze regionální materiál, pokud to regionální orgány poskytly. Například je v regionech Rostov a Kaliningrad, Jakutsko, Burjatsko.

Státní duma zvažuje návrh zákona, který umožní utratit federální mateřský kapitál na nákup domácího automobilu v hodnotě až milionu rublů. Toto je druhá taková iniciativa - první byla zamítnuta.

Ke správě mateřského kapitálu je třeba podat další žádost - po vydání certifikátu. Metody jsou stejné: osobně v penzijním fondu, prostřednictvím MFC nebo prostřednictvím veřejných služeb. Ne všechny možnosti jsou dostupné prostřednictvím veřejných služeb: nemůžete požádat o měsíční platbu.

Přidělení podílů na mateřském kapitálu

Matcapital nelze rozdělit mezi členy rodiny. Otec nemůže vzít část peněz pro sebe a část - dát dětem. Výše mateřského kapitálu není rovnoměrně ani jinak rozdělena. Státní podpora se jednoduše vynakládá na zákonné cíle.

Existuje však případ, kdy všichni členové rodiny mají právo na výsledek používání mateřského kapitálu. Pokud se utratí za zlepšení životních podmínek, pak každý musí přidělit podíly v domě nebo bytě: matce, otci a dětem - dokonce i starším a těm, kteří se narodili později..

Zákon nestanovuje povinnost rovnoměrně rozdělit životní prostor. Rozdělení kapitálové matrace je na uvážení rodiny. Není vždy možné přidělit podíl okamžitě - v tomto případě rodiče stanoví notářskou povinnost tak učinit co nejdříve. Kontrolují to opatrovnické orgány a státní zástupci. Pokud porušíte povinnost, bude nutné vrátit mateřský kapitál.

Akcie lze přidělit dohodou nebo darovací smlouvou. Vlastnictví musí být registrováno u Rosreestru.

Je-li bydlení prodáno před alokací akcií, je výše kapitálu rozdělena rovnoměrně. To znamená, že v rodině se dvěma dětmi má otec v každém případě právo na podíl ¼ mateřského kapitálu vynaloženého na koupi bytu.

Mohu to hotovost

Celá částka mateřského kapitálu není rodině rozdána v penězích, nelze ji vyplatit. Existují však legální způsoby, jak získat peníze na kartě. Někdy je lze utratit podle libosti - jedná-li se o měsíční platbu. Někdy musíte podat zprávu: při nákupu zboží pro děti se zdravotním postižením nebo při stavbě domu.

Nemůžete platit svým kapitálem za nákup automobilu, dovolenou nebo osobní potřeby. Účast v systémech proplacení osvědčení o mateřském kapitálu je porušením zákona, za který je lze stíhat.

V roce 2016 bylo možné z mateřského kapitálu získat jednorázovou platbu ve výši 25 000 rublů. Nyní tento zákon neplatí a žádné takové platby neexistují..

Regionální hlavní kapitál

V některých regionech je rodinám přidělen regionální mateřský kapitál. Pokud má rodina takové právo, může využít regionální program bez ohledu na federální.

Platební podmínky pro mateřský kapitál jsou také určeny regiony. Může to být podpora rodin, které adoptují děti, jednorázová platba pouze za třetí nebo šesté dítě. V některých regionech je možné peníze utratit za jakýmkoli účelem, v jiných zemědělských strojích, jinde ve velkých rodinách splácí hypoteční dluh.

Rodný list 2020

Obecný certifikát - k čemu je a k čemu slouží?

Generický certifikát z roku 2020 (jiným názvem je „prenatální“ certifikát) je státní finanční a lékařský dokument, který je vydáván do rukou budoucí ženy v práci. Obsahuje určitou částku rozpočtových prostředků - nominální hodnotu certifikátu.

Účelem těchto fondů je platit ženě v práci za zdravotnická zařízení, a to:

 • pozorování během těhotenství (ženská konzultace);
 • pomoc při porodu (porodnice);
 • lékařská péče po porodu (dětská klinika).

Osvědčení se vydává na prenatální klinice přibližně v 30 týdnech těhotenství (s více narozením ve 28 týdnech).

Co dává obecný certifikát

Žena v práci

Rodný list prvního dítěte i následných dětí dává ženě v práci právo samostatně si vybrat mateřskou nemocnici + zdravotnická zařízení, ve kterých bude pozorována před a po porodu (je možný i pediatr).

Generický certifikát v roce 2020, stejně jako dříve, platí v celém Rusku - jakýkoli region, město, obec. Její význam se projevuje také v tom, že aktivuje hospodářskou soutěž mezi zdravotnickými zařízeními v boji za služby ženám v práci a v důsledku toho za získání peněz. A to výrazně zlepšuje kvalitu poskytovaných služeb..

Porodnice a další instituce

Srážky z uvedeného zdroje jsou příjmy pro lékaře a celou instituci. Peníze vám umožňují odměňovat zaměstnance a tvořit materiální a technickou základnu organizace.

Je zřejmé, že všechny státní zdravotnické instituce jsou v každém případě financovány bez osvědčení - podle rozpočtových standardů. A v případě potřeby budou všechny ženy v práci přijaty do těchto konzultací a porodnic bez osvědčení.

Je však třeba si uvědomit, že certifikát je prospěšný pro obě strany - lékaře i ženy při porodu. Pro první z nich jsou platby certifikátů významným dodatečným zdrojem příjmů. A pro ženu v práci - je to příležitost připojit se k LCD a vybrat si nemocnici, jak si přejete.

Je vyžadován obecný certifikát?

Ne, nevyžaduje se. Pokud jste pozorováni a porodíte na soukromé placené klinice (nebo na státní klinice, ale také za peníze), je pravděpodobné, že nebude dokončena vůbec.

Pokud stále porodíte ve státní nemocnici a nepoužíváte placené služby, ale neobdrželi jste certifikát, instituce vás bez certifikátu přijme a poté jej vydá sami.

Pokud žena v práci nemá osvědčení, nemají státní zdravotnická zařízení nárok na odmítnutí služby ani na úhradu za své služby.!

Pokud po tom všem hodláte využít služeb nemocnice, kde certifikát přijímají, je lepší ho vydat předem. To vám zaručí, že si budete moci vybrat právo na výběr nemocnice podle svých preferencí. Kromě toho, pokud se připravujete na narození předem, měla by vám být vyplacena dávka za registraci v raných fázích těhotenství.

Jak vypadá formulář dokumentu

Obecný formulář osvědčení 2020 je papírový dokument zavedeného vzorku ve světle růžové (nebo světle zelené) barvě, rozdělený do několika odtrhávacích částí..

Takovými částmi jsou: páteř, samotný certifikát a několik trhacích kupónů.

Od roku 2019 Ministerstvo zdravotnictví testuje přechod na certifikáty v elektronické podobě. Několik regionů země se stalo pilotem. Plánuje se, že za několik let bude elektronický formát certifikátu používán ve 100% případů.

Co je součástí certifikátu a jak jej používat?

Jaké služby jsou zahrnuty?

Jak jsme zjistili, má mateřské osvědčení platit za služby zdravotnických zařízení, konkrétně:

- podpora těhotenství gynekologem;

- vyšetření: ultrazvuk, CTG, EKG, fluorogram (a další);

- testy: moč, krev, stolice, nátěry, HIV, RW, test tolerance glukózy;

Osvědčení navíc zahrnuje vyšetření na vrozená a genetická onemocnění plodu a zachování těhotenství v nemocnici (další pomoc).

 1. Porodnice: oddělení, jídlo, porod, pozorování, léky, očkování atd..
 2. Dětská klinika (číslo lístku 3-1 a 3-2):

- recepce pediatrů (na klinice i doma);

- vyšetření dítěte po 6 a 12 měsících (chirurg, ortoped, optometrista, neurolog atd.), ultrazvuk mozku, břišní dutina, boky;

Je důležité vědět!
Všechny platby jsou prováděny v bezhotovostní podobě. Není možné vydělat rodný list, peníze se nikomu nevydávají. Kromě toho, pokud žena v práci samostatně platí za jakékoli další služby (související s těhotenstvím a porodem), nemohou být následně kompenzovány osvědčením.

Prodejní objednávka

Odtrhávací části, které dokument obsahuje, by měly být ponechány ve zdravotnických zařízeních. Prostřednictvím fondu sociálního pojištění budou tyto kupóny vyměněny za hotovost.

Lékaři vyplňují kupóny a samotný certifikát.

Ve 12. týdnu je vyplněna páteř a poté číslo 1 - obě tyto akce jsou prováděny na prenatální klinice (kde je certifikát během této doby uložen).

Vstupenka číslo 2 a samotný certifikát jsou vyplněny v nemocnici. Vstupenka zůstává v instituci a certifikát je v rukou mámy. Datum, místo, čas narození, pohlaví, hmotnost a výška dítěte (jiného) jsou zapsány do rodného listu. Zbývající kupony jsou vyplněny na dětské klinice.

Kde a jak získat formulář certifikátu

Pravidla pro vydávání a podmínky pro příjem

Každý občan Ruska může obdržet dokument bez ohledu na dostupnost registrace, zaměstnání, věk, gestační věk atd..

Ženy, které nejsou občany Ruské federace, mají navíc právo vydávat osvědčení. Musí mít povolení k dočasnému pobytu nebo povolení k pobytu.

Mimochodem, pokud žena adoptovala dítě mladší 3 měsíců, pak také ona může získat certifikát (na klinice).

Postup schvalování

Registrace a vydání rodného listu v roce 2020 (za standardních okolností) se provádí ženskou konzultací, při které je žena pozorována.

Vydání se provádí ve 30. týdnu těhotenství (nebo 28. v případě vícenásobného těhotenství) při dalším vyšetření lékařem.

Pokud byla žena v práci pozorována ne v jednom, ale v různých institucích, pak se vydávání dokladu provádí v tom, kde bylo pozorování prováděno nejdéle (ale ne méně než 12 týdnů). Mimochodem, samotná konzultace obdrží platbu, pouze pokud ji žena pozorovala alespoň 12 týdnů.

Existují situace, kdy je žena při soukromé konzultaci pozorována, což nemá právo vydávat osvědčení. V této situaci máte právo:

 • požádat o státní konzultaci v místě bydliště (pobytu). K získání certifikátu budete potřebovat výpis z placené kliniky, nebo
 • požádat o osvědčení již v nemocnici.

Dokumenty:

 1. Cestovní pas (jiný identifikační doklad);
 2. Politika MHI;
 3. Osvědčení o důchodovém pojištění;
 4. Výměnná karta těhotné ženy (začíná na prenatální klinice).

Je důležité vědět!
Pokud nemáte politiku MHI, SNILS nebo doklad potvrzující oficiální registraci pobytu v místě vašeho bydliště, můžete bez nich vydat certifikát. V takovém případě musí poskytovatel zdravotní péče učinit příslušné poznámky v dokumentech, které mají být vypracovány..

Je možné získat certifikát v porodnici nebo na dětské klinice?

Ano, je to možné - v případě ztráty a pokud dokument nebyl zpočátku vůbec proveden. Do procedury budou zapojeni zaměstnanci mateřské nemocnice nebo dětské kliniky.

Lékařské zařízení samostatně podá žádost na prenatální kliniku nebo na regionální oddělení sociálního pojištění. Registrace v nemocnici je možná v následujících situacích:

 1. Nastávající matka byla pozorována při soukromé konzultaci, která nemá právo vydávat osvědčení, a rozhodla se porodit ve svobodné státní mateřské nemocnici, která přijímá osvědčení;
 2. Pozorování bylo provedeno při státních konzultacích, ale vydání bylo odmítnuto, protože celková doba pozorování byla kratší než 12 týdnů;
 3. Předčasné narození nebo ztráta osvědčení.

Na dětské klinice se osvědčení vydává v případě adopce dítěte, nebo pokud žena využívala výhradně sledované služby ve fázi sledování těhotenství a porodu. V těchto situacích se dokument zpravidla nevykonává, protože jeho účelem není kompenzovat placené služby.

Osvědčení pro druhé dítě

Neexistují žádné rozlišovací znaky mezi certifikáty obdrženými pro první, druhé a následující děti. Název certifikátu se může lišit v závislosti na roce, ve kterém byl vydán, ale to nijak nesouvisí s jakým účtem bylo dítě vydáno.

Obtížné situace

Co dělat při změně názvu

Pokud změníte název v obecném certifikátu, musíte také provést změny. Chcete-li to provést, obraťte se na lékařské zařízení, kde se dokument aktuálně používá. Na základě dokumentů o změně příjmení provedou zdravotničtí pracovníci příslušné změny.

Články O Neplodnosti