Hlavní Testy

Vilprafen během těhotenství: recenze, pokyny, indikace

Těhotenství je obtížné období v životě každé ženy, doprovázené vážnými změnami ve všech orgánech a systémech. Zejména je pozorováno oslabení imunitního systému, takže nastávající matka je často náchylná k vývoji velkého počtu nemocí, které jsou pro plod nepříznivé. "Léčit nebo neléčit tyto nemoci drogami?" - otázka, kterou aktivně diskutuje mnoho gynekologů. Vilprafen je jedním z léků, které lze předepsat těhotné ženě.

Vilprafen dobře bojuje s urogenitální infekcí, na kterou jsou těhotné ženy tak náchylné. Navzdory relativní bezpečnosti existují v indikacích a dávkách léčiva nuance.

Charakteristika léčiva

Vilprafen je antibakteriální léčivo, které patří do makrolidové skupiny. Tato skupina je považována za jedno z nejsilnějších ze všech antibiotik a je předepisována v případech, kdy jiné léky nejsou schopny pomoci..

Složení léku

Aktivní složkou ve Vilprafenu je josamycin. Tato látka se používá v širokém farmaceutickém průmyslu od 70. let minulého století, a proto je dobře studována..

Jako další složky obsahuje složení léčiva:

 • methylcelulóza;
 • koloidní oxid křemičitý;
 • polysorbát;
 • mastek;
 • stearát hořečnatý;
 • oxid titaničitý;
 • hydroxid hlinitý a další.

Mechanismus účinku

Mechanismus účinku Vilprafenu je spojen s blokováním tvorby proteinových složek mikroorganismy, to znamená, že léčivo je bakteriostatické. Tento účinek léčiva je pozorován při nízkých terapeutických dávkách..

Vilprafen během těhotenství v raných stádiích lze užívat pouze v minimální koncentraci. Se zvýšením dávky již bude mít tento účinek baktericidní účinek, to znamená, že léčivo svým působením přímo ničí mikroorganismy v ohnisku zánětu.

Charakteristickým účinkem antibiotika Vilprafen během těhotenství je to, že má vysokou aktivitu proti intracelulárním patogenům - chlamydii, mykoplazmě, ureaplasmě, legionele. Kromě toho je léčivo vysoce účinné proti grampozitivním mikroorganismům (stafylokoky, streptokoky, záškrtu bacil atd.) A gramnegativní (meningokoky, kapavka, hemofilie a E. coli)..

Vilprafen solutab v těhotenství je také dobrý, protože nemá žádný vliv na přirozenou střevní mikroflóru, v běžných terapeutických dávkách nezpůsobuje dysbiózu. Lék je účinný proti téměř všem patogenům, dokonce i těm, které jsou rezistentní vůči erytromycinu - hlavnímu zástupci makrolidů..

Pár slov o farmakokinetice

Pokud jde o užívání léků během těhotenství, zejména antibiotik, je důležité pochopit, jak se tyto léky chovají po vstupu do těla. Příjem se provádí orálně, takže léčivo nejprve vstoupí do žaludku, kde se díky své antacidové skořápce nerozpustí a poté jde do střev.

Ve střevě se působením alkalického pH a enzymů rozkládá na základní složky a proniká stěnou tenkého střeva do krevního řečiště. A již s průtokem krve se léčivo dodává do orgánů a tkání.

Po provedení akce, během 6-12 hodin (v závislosti na přijaté dávce), lék také přechází s krví do jater, kde je neutralizován a vylučován z těla žlučou ve stolici. Malá část se vylučuje močí, takže je účinná při léčbě urogenitálních infekcí.

Hlavním důsledkem Vilprafenu během těhotenství je jeho průnik placentou k plodu a také mateřským mlékem k dítěti. Droga přichází v malém množství, pokud se však doporučení lékaře nedodrží, může to vést ke komplikacím..

Formulář vydání

Droga je k dispozici v několika formách:

 1. Vilprafen 500 - obsahuje 500 mg josamycinu. Během těhotenství je výhodnější, protože vysoká koncentrace může způsobit potrat nebo patologii plodu..
 2. Vilprafen 1000 je dispergovatelný přípravek obsahující, v tomto pořadí, 1 000 mg účinné složky. Během těhotenství je tato forma zřídka předepisována, častěji se používá při onemocněních dýchacích cest (bronchitida) nebo urogenitální infekce..

Tablety Wilprafen mají bělavou žlutou barvu, podlouhlý tvar a uprostřed řez. Balení obsahuje 10 tablet ve dvou blistrech.

Wilprafen 500 stojí v průměru asi 550 rublů v Rusku, Vilprafen 1 000 - 700 rublů.

Indikace pro použití

Spektrum účinku léku je velmi široké, a proto je seznam chorob, pro které se Vilprafen používá, velmi různorodý:

 • infekce horních cest dýchacích, například tonzilitida, faryngitida;
 • otitis media, sinusitis;
 • možné použití pro šarlatovou horečku, pokud je zaznamenána rezistence na penicilin;
 • onemocnění dolních cest dýchacích - bronchitida, pneumonie;
 • onemocnění ústní dutiny - gingivitida, stomatitida;
 • infekce zrakových orgánů;
 • infekce kůže a tkání - pyodermie, furuncle, karbuncle, erysipelas, akné atd.;
 • infekce močových cest - prostatitida, kapavka, uretritida, syfilis, chlamydie a mykoplazma.

Kompetentní příjem Vilprafenu - žádné poškození dítěte

O tom, jak brát Vilprafen během těhotenství v každém jednotlivém případě, rozhoduje ošetřující lékař na základě klinického obrazu. Obvyklá dávka vilprafenu během těhotenství je 500 mg 3krát denně před jídlem.

V tomto případě bude délka užívání léků záviset na povaze infekce:

 • při chlamýdiové invazi by léčivo mělo trvat alespoň 10-14 dní;
 • v případě infekce ureaplasmy stačí absolvovat kurz trvající 7-10 dní.

Mnoho lékařů doporučuje začít s drogou pouze se 2 semestry. V případech, kdy riziko komplikací infekce převyšuje riziko užívání léku, je předepsáno již od 10 týdnů těhotenství. Všichni odborníci se shodují na tom, že v prvním trimestru by měla být droga používána s maximální opatrností a pod přísným lékařským dohledem..

Řada gynekologů doporučuje během léčby používat obohacující terapii ve formě vitamínů. Je dokázáno, že vyvážený vitaminový komplex může výrazně snížit poškození způsobené dítěti.

Kontraindikace

Podobně jako všechny léky má Vilprafen řadu kontraindikací:

 1. Těžké onemocnění jater.
 2. Přecitlivělost na lék.
 3. Přecitlivělost na všechny léky makrolidové skupiny.
 4. Nedoporučuje se předepisovat lék dětem mladším 12 let.

Možná vývoj vedlejších účinků, které lze vzhledem k individuálním vlastnostem těla považovat za normální reakce:

 1. Ztráta chuti k jídlu, nevolnost, zvracení, průjem.
 2. Alergické reakce v případě nesnášenlivosti některých složek léčiva, nejčastěji ve formě kožních reakcí.
 3. V některých případech lze pozorovat poruchy jater a žlučových cest, jmenovitě: zvýšení jaterních enzymů, žloutenky a dalších typů poruch výtoku žluči.
 4. Poškození sluchu je možné, nejčastěji pozorované při předávkování lékem.
 5. Velmi zřídka - může se rozvinout kandidóza.

Předávkovat

Dosud nebyl hlášen žádný důkaz o předávkování lékem. Předávkování Vilprafenem bude pravděpodobně charakterizováno zvýšenými vedlejšími účinky gastrointestinálního traktu.

Léková interakce

Vilprafen není předepisován ve spojení s následujícími léky:

 1. Vilprafen je bakteriostatický lék, nelze jej používat s baktericidními látkami, což snižuje účinnost obou léků.
 2. Makrolidy zpomalí vylučování xantinů z těla, což může vést k intoxikaci theofylinem.
 3. Nedoporučuje se používat Vilprafen společně s antihistaminiky (možnost rozvoje arytmie).
 4. Možné zvýšené vazokonstrikce krevních cév při kombinovaném použití námelových alkaloidů a makrolidů.
 5. V žádném případě není kombinován s cyklosporinem. Cyklosporin sám o sobě je nefrotoxický lék a při interakci s josamycinem se jeho toxicita výrazně zvyšuje.

Názory gynekologů na užívání léků během těhotenství, zejména těch, které patří do skupiny makrolidů, jsou rozdílné. Někteří předepisují velké množství různých léků, zatímco jiní se naopak pokoušejí vyhnout předepisování léků. Těhotné ženy by měly být velmi opatrné při užívání absolutně všech léků, dokonce i vitamínů, a v žádném případě by neměly samy léčit.

Autor: Zuleta Hapsirokova, mladá specialista,
speciálně pro Mama66.ru

Wilprafen (Wilprafen) během těhotenství 1-2-3 trimestru. Návod k použití, důsledky

V gynekologii se lék Vilprafen používá během těhotenství k účinnému boji proti závažným mykoplazmatám, ureaplazmům a chlamydiovým infekcím. Lék patří do nejbezpečnější kategorie antibiotik, má nízkou úroveň toxicity..

Nejbezpečnější je užívat lék na konci druhého trimestru těhotenství. Abyste snížili pravděpodobnost výskytu nežádoucích účinků před léčebným cyklem, musíte si prostudovat pokyny a poradit se s gynekologem, který vyloučí přítomnost kontraindikací..

Formy uvolňování a složení léčiva

Vilprafen Solutab je dostupný ve formě tablet, z nichž každá obsahuje účinnou složku v dávce 1000 mg. Kromě toho obsahuje stearát hořečnatý, celulózu, příchutě a oxid křemičitý. Lék se prodává v lepenkových krabičkách po 10 nebo 12 tabletách..

V lékárně si můžete také koupit Vilprafen v nižší dávce (1 tableta obsahuje 500 mg účinné složky). Kromě josamycinu obsahuje léčivo polysorbát, celulózu, oxid titaničitý, makrogol. Balení obsahuje 10 tablet.

Lék je antibiotikum, které patří do třídy makrolidů. Jako účinná látka se používá josamycin získaný ze speciálně vybraných hub. Hlavní účinná látka má silný bakteriostatický účinek, čímž snižuje pravděpodobnost množení patogenních mikroorganismů.

Tento účinek léku je dosažen blokováním práce ribozomů, díky čemuž patogeny nemohou syntetizovat své vlastní proteiny. Ve vysoké koncentraci má josamycin baktericidní účinek na ženské tělo, což způsobuje smrt patogenních mikroorganismů.

Vilprafen je širokospektrální lék, protože může být použit k boji proti mnoha gram-pozitivním kmenům (například streptokoky, stafylokoky, korynebakterie).

Antibiotikum také způsobuje smrt některých gramnegativních patogenů - gonokoků, shigel, Pseudomonas aeruginosa. Aktivní složka léčiva je účinná v boji proti intracelulárním parazitům - mykoplazmy, chlamydie, ureaplasmy. Lék prakticky neovlivňuje stav střevní mikroflóry pacienta, díky čemuž je minimalizována pravděpodobnost rozvoje dysbiózy.

Farmakologické vlastnosti

Vilprafen během těhotenství (3. trimestr je nejbezpečnější pro užívání drogy) lze použít pouze po předchozí konzultaci s gynekologem, aby se vyloučila pravděpodobnost negativního účinku složek drogy na tělo nenarozeného dítěte.

Princip léku je založen na blokování proteinových látek, které používají patogenní mikroorganismy:

 • Pokud je v místě lokalizace zánětu dosaženo vysoké koncentrace léčiva, lze dosáhnout silného baktericidního účinku.
 • Popsaným přípravkem je makrolidové antibiotikum, které má ve standardní dávce pozitivní bakteriostatický účinek, což výrazně zpomaluje růst a následný růst bakterií.

Gynekologové doporučují užívání této drogy u žen, u kterých byla diagnostikována chlamydie, mykoplazma, legionella nebo ureaplasma. Vilprafen je účinný v přítomnosti záškrtu bacilu, streptokoků, stafylokoků a dalších grampozitivních patogenů.

Farmakodynamika a farmakokinetika

Po použití tablet Vilprafen pronikají složky léčiva oběhového systému pacienta střevní sliznicí. S pomocí krevního toku se lék rychle šíří do všech tělesných systémů.

V malém množství lék proniká placentární bariérou, ale pokud žena dodržuje doporučené dávkování, vylučuje se negativní účinek na plod.

Maximální koncentrace aktivní složky v krvi je pozorována 1,5 hodiny po užití léčiva. Tento léčivý přípravek je zcela odstraněn z těla do 2 dnů. Složky, které jsou součástí, prochází játry, kde se přeměňují na metabolity. Hlavní část léku se vylučuje spolu se žlučí střevy a zbytek - močí ledvinami.

Indikace pro těhotné ženy

Vilprafen během těhotenství (3. trimestr je nejobtížnější, z čehož nelze vyloučit vývoj ureaplasmy nebo trachomu, který lze regulovat popsaným antibiotikem) pečlivě a dodržovat doporučené dávkování.

V porodnické praxi bylo opakovaně prokázáno, že tento lék pomáhá překonat nebezpečná intrauterinní atypická infekční onemocnění, jejichž přítomnost může způsobit vážné poškození zdraví ženy a jejího nenarozeného dítěte..

Mezi hlavní indikace k použití patří následující nemoci:

 • Infekce Chlamydia nebo Chlamydia.
 • Trichomonas colpitis.
 • Infekce močovinou nebo mykoplazmózou. Lék je účinný v přítomnosti patogenů ureaplasmy v ženském těle. Pokud je nemoc asymptomatická, bez zjevných příznaků zánětlivých procesů, nepotřebují popsané infekční patologie během těhotenství lékařské ošetření.
 • Smíšené infekce sliznic močové trubice a pochvy.
 • Kandidiáza vulvovaginitida.
 • Bakteriální vaginóza.

Lék má velký seznam indikací k použití, vzhledem k jeho široké škále terapeutických účinků. Lék je indikován v přítomnosti infekčních lézí genitourinary (kapavka, uretritida), trávicího traktu (žaludeční a dvanáctníkový vřed, gastritida), respiračního systému (sinusitida).

Výrobce doporučuje použití přípravku Vilprafen u zubních, očních a kožních bakteriálních a zánětlivých infekcí (např. Furunkulosa, abscesy)..

Kontraindikace

Vilprafen lze užívat během těhotenství, ale pouze po předběžné konzultaci s gynekologem, který vyloučí pravděpodobnost negativního účinku složek léku na tělo nenarozeného dítěte. V 1. trimestru se léčivo nedoporučuje užívat, protože existuje vysoké riziko nežádoucích účinků.

Droga je kontraindikována v přítomnosti následujících onemocnění a stavů:

 • Kojení (v době užívání léku se doporučuje kojení ukončit).
 • Přítomnost zvýšené citlivosti těla na složky léčiva.
 • Obstrukční žloutenka.
 • Přítomnost chronického selhání jaterních buněk.
 • Porušení metabolismu bilirubinu.
 • Nesnášenlivost na klarithromycin, erythromycin a další makrolidy.
 • Přítomnost chronického selhání ledvin ve fázi dekompenzace.

S výhradou doporučeného dávkování lék neovlivňuje zdraví pacienta. V ojedinělých případech může žena na pozadí užívání drogy trpět nevolností, plynatostí, zvracením..

Návod k použití v 1., 2. a 3. trimestru těhotenství, dávkování

Vilprafen během těhotenství (1 trimestr - v tomto období se doporučuje zdržet se užívání léků, protože ženské tělo reaguje negativně na drogu po dobu prvních 10 až 12 týdnů těhotenství) je zakázáno používat bez jmenování gynekologa.

Pokyny pro Vilprafen během těhotenství

V opačném případě nejsou vyloučeny odchylky ve vývoji plodu, a to kvůli zásahu složek léčiva do embryonálního vývoje. Od 10 týdnů se lék stává bezpečným pro dítě a nastávající matku, a co je nejdůležitější, jasně dodržovat režim užívání tablet a doporučené dávkování.

Pro každou ženu je antibiotický režim sestavován individuálně porodníkem-gynekologem, který sleduje průběh těhotenství. Doporučuje se užívat 500 mg tablety maximálně 3krát denně na lačný žaludek.

Tento léčivý přípravek by měl být omyt dostatečným množstvím neperlivé vody. Tablety se nejlépe užívají v pravidelných intervalech. Dvojitá dávka léčiva je zakázána. Standardní léčebný cyklus je navržen na 1-2 týdny.

Přesné dávkování antibiotika je určeno gynekologem, který věnuje pozornost závažnosti infekčního onemocnění a individuálním charakteristikám zdraví ženy..

Je zakázáno předčasně přerušit léčebný průběh, protože to je spojeno s rozvojem rezistentních forem bakterií, zhoršováním průběhu nemoci, což může vyžadovat použití silnějších antibiotik.

Vedlejší efekty

V ojedinělých případech může užívání léku Vilprafen vyvolat výskyt nežádoucích účinků. Nejčastěji jsou ženy znepokojeny nerovnováhou střevní mikroflóry. Tyto tělesné reakce jsou typické pro všechna antibiotika a projevují se ve formě střevních poruch (například ztráta chuti k jídlu, zvracení, průjem, pálení žáhy).

Pokud má pacient individuální citlivost na složky léčiva, není vyloučen vývoj alergické reakce, žloutenky a dalších patologií. Existuje pravděpodobnost kandidózy a dalších onemocnění spojená se zvýšenou aktivitou podmíněně patogenních mikroorganismů, s nimiž se lék nedokáže vyrovnat..

Předávkovat

Případy předávkování lékem Vilprafen v lékařské praxi nejsou zaznamenány.

Výrobce léčiva však nevylučuje, že v důsledku překročení přípustného dávkování se mohou objevit následující příznaky:

 • Nevolnost.
 • Zvracení.
 • Průjem.
 • Závrať.
 • Dysbakterióza.
 • Kardiopalmus.

Pokud se objeví výše uvedené příznaky, musí žena přestat užívat lék a vyhledat radu gynekologa, který v případě potřeby předepíše účinnou symptomatickou léčbu.

speciální instrukce

Droga Vilprafen získala velkou poptávku v gynekologii, protože ji lze použít k překonání nebezpečných intrauterinních infekcí.

K dosažení pozitivního terapeutického účinku je třeba zvážit následující nuance použití:

 • Léky mohou reagovat s různými léky, včetně srdečních glykosidů, antihistaminů, námelových alkaloidů, inhibitorů xanthinu.
 • Nebyly zaznamenány žádné údaje o předávkování, ale se zvýšením dávky doporučené výrobcem existuje riziko nežádoucích účinků. Obzvláště nebezpečné jsou situace, kdy těhotné ženy nezávisle zvyšují přípustné dávkování, protože nelze jednoznačně říci, jak takové akce ovlivní těhotenství a vývoj plodu..
 • Při nesprávně zvolené komplexní terapii není vyloučeno zvýšení nebo snížení užitečných vlastností antibiotika, které ovlivňuje terapeutický účinek a tělo pacienta. Pro účinnou léčbu musíte konzultovat kvalifikovaného lékaře.
 • Je zakázáno brát Vilprafen s přetrvávajícím průjmem, jinak se zvyšuje riziko vzniku pseudomembranózní kolitidy, což je pro pacienta velmi nebezpečné..
 • Lék neovlivňuje rychlost reakce, nezpůsobuje ospalost, díky čemuž v průběhu terapeutického cyklu můžete řídit auto a složité mechanismy.

Pokud v důsledku užívání léku dojde k nerovnováze ve střevní mikroflóře, je nutné s lékařem prodiskutovat možnost využití probiotik k obnovení normální střevní mikroflóry. Ale s krátkým průběhem antibiotické terapie jsou takové poruchy mikroflóry prakticky vyloučeny.

Během léčby by se mělo zdržet intimity. Doporučuje se vzdát se kouření, alkoholu. Se snížením ochranných funkcí imunitního systému by měly být použity imunostimulanty. Například Neovir, Cycloferon. 2 týdny po skončení antibiotika se doporučuje provést první kontrolní analýzu.

Léková interakce

Při současném použití léku Vilprafen s jinými baktericidními antibiotiky je konečný terapeutický účinek snížen. Při užívání lincomycinu je terapeutický účinek obou léků výrazně snížen. Použití antihistaminik s antibiotikem Vilprafen je plné rozvoje arytmie.

Popsané antibiotikum se doporučuje užívat s cyklosporiny opatrně, protože to negativně ovlivňuje ledviny. Terapeuti doporučují, aby krevní cyklosporiny byly monitorovány co nejčastěji.

Analogy

V Rusku nebyly zaznamenány kompletní analogy léku Vilprafen pro aktivní složku obsaženou v kompozici.

Existuje mnoho antibiotik ve skupině makrolidů na prodej, které mají podobné spektrum účinku. Je lepší svěřit výběr kvalitního analogu gynekologovi, který vyloučí pravděpodobnost negativního účinku složek drogy na tělo ženy a nenarozeného dítěte..

Genferon 500 000 svíček

Název lékuPopis
ClarithromycinJedná se o polosyntetické antibiotikum makrolidové skupiny. Lék je účinný při potírání urogenitálních infekcí, mikrobiálních lézí dýchacích cest, kůže a měkkých tkání. Antibiotikum proniká do placenty, díky čemuž je jeho účel možný pouze podle přísných indikací, kdy je ohrožen život nastávající matky. Droga je zakázána v 1. trimestru těhotenství.
GeneferonKombinované léčivo, které obsahuje taurin, interferon a benzocain. Droga se doporučuje použít k boji proti virovým a bakteriálním patologiím. Produkt má anestetické, imunomodulační a regenerační účinky. Genferon lze použít k léčbě mykoplazmózy, cystitidy, chlamydie a salpingitidy. Lék je k dispozici ve formě vaginálních čípků. Během druhého a třetího trimestru je tento lék naprosto bezpečný pro tělo ženy i pro plod.
TerzhinanJedná se o kombinované vaginální čípky, které jsou určeny k léčbě sexuálně přenosných nemocí. Lék lze také použít k prevenci výskytu poporodní infekce v posledních týdnech těhotenství. Pokud je dodrženo doporučené dávkování, je léčivo pro plod bezpečné..
SumamedToto antibakteriální činidlo se vyrábí na bázi azithromycinu. Lék patří do kategorie makrolidů, streptograminů, linkosamidů. Sumamed má výrazný bakteriostatický účinek, zabraňuje dělení bakteriální flóry. Tento léčivý přípravek se používá k léčbě dospělých a dětí. Toto antibiotikum je určeno pro systémové použití, přičemž se bere v úvahu indikace pro použití a funkce výběru dávky.
HemomycinTento lék patří do kategorie širokospektrálních antibiotik. Účinná látka léčiva patří do podskupiny azalidů - makrolidových antibiotik, která ve vysokých koncentracích mají baktericidní účinek. Lék je předepisován dětem starším 12 let, jakož i dospělým s infekčním onemocněním, 2 tobolkami nebo 1 tabletou denně. Standardní terapeutický kurz je určen na 3 dny.
DoramycinToto antibiotikum patří do kategorie makrolidů. Nástroj má bakteriostatický účinek na lidské tělo a narušuje syntézu intracelulárních proteinů. Lék může být použit k boji proti infekčním onemocněním způsobeným mikroorganismy citlivými na spiramycin. Během těhotenství lze lék užívat pouze na doporučení gynekologa.
EsparoxyPolosyntetické antibiotikum makrolidové skupiny. Nástroj je účinný proti grampozitivním bakteriím. Esparoxy se užívá perorálně v dávce 150 mg 2krát denně, ráno a večer. Průběh léčby je stanoven individuálně v závislosti na indikacích, závažnosti infekčního procesu a aktivitě patogenu.

Vyberte kvalitní analog by měl být kvalifikovaný gynekolog. V opačném případě není vyloučen vývoj nežádoucích účinků, což může výrazně zhoršit pohodu pacienta..

Podmínky prodeje a skladování

Lék Vilprafen lze zakoupit pouze na lékařský předpis. Lék může být uložen na dobře větraném a suchém místě mimo dosah dětí. Doba použitelnosti léčiva je 4 roky od data vydání. Po uplynutí doby použitelnosti musí být léčivo zlikvidováno..

V gynekologii se může lék Vilprafen během těhotenství používat k boji proti grampozitivním mikroorganismům. Ve 3. trimestru je lék často předepisován ženám, aby odstranil nitroděložní infekční onemocnění. Cena léku se pohybuje v rozmezí 180 až 1400 rublů. Cena léku závisí na dávce, regionu a okraji vybraného lékárenského řetězce.

Je možné vzít Vilprafen ve 2. trimestru těhotenství

Počet těhotných žen trpících urogenitálními infekčními patologiemi neustále roste. Obzvláště nebezpečné jsou infekce, které se vyskytují latentně a asymptomaticky. Pokud normální lidé mohou snadno zvládnout takové infekční problémy pomocí silné antibiotické terapie, pak budoucí matky jsou kategoricky kontraindikovány, protože nejsou bezpečné pro dítě. Existují však antibiotika, která jsou povolena pro maminky. Například jmenování Vilprafenu během těhotenství ve 2. trimestru se často praktikuje v porodnictví s infekcemi pohlavních orgánů..

Nebezpečí genitálních infekcí u těhotných žen

V průběhu těhotenství se matky stávají zranitelnější vůči různým infekčním patologickým stavům, což je spojeno s extrémně negativními důsledky pro vývoj plodu. Nejčastěji jsou v této kategorii pacientů detekovány respirační a genitourinární infekce, stejně jako genitální choroby. V přibližně polovině případů patologií z kategorie STD je detekována chlamydie, následovaná mykoplazmózou.

Tyto patologie jsou nebezpečné v tom, že se vyvíjejí asymptomaticky, a proto jsou nejčastěji detekovány již ve stadiu vývoje průvodních komplikací. V důsledku poškození mykoplazmy nebo chlamydií se u těhotných žen mohou vyvinout patologické následky, jako jsou:

 • Riziko potratu;
 • Dodání předčasně;
 • Nitroděložní infekce plodu nebo infekce během porodu;
 • Fetoplacentální nedostatečnost;
 • Zánětlivé léze vejcovodů nebo děložního hrdla;
 • Těhotná reaktivní artritida;
 • Konjunktivitida u matky;
 • Zánětlivé léze na sliznici dělohy nebo močového měchýře.

Pokud je tělo matky ovlivněno chlamydií v systémovém měřítku, pak se infekce někdy šíří do mozkových a jaterních struktur, kardiovaskulárního nebo trávicího systému. Podle statistik takové infekce trpí přibližně polovina pacientů s neplodností. Navíc je každých 10 novorozenců s infekcí postiženo přesně chlamydií.

Když je mykoplazma nebo chlamydie ovlivněna, je docela obtížné zvolit si správné antibiotikum, protože tyto patogenetické mikroorganismy jsou extrémně odolné vůči širokospektrálním antibakteriálním lékům, které jsou povoleny těhotným ženám. V tomto ohledu má Vilprafen mnoho výhod, protože je účinný proti takovým patogenům..

Jaký druh drogy

Vilprafen je zařazen do skupiny makrolidových antibiotik, jejichž aktivní složkou je josamycin. Tuto látku WHO doporučuje jako léčivo volby pro léčbu chlamydiových infekcí urogenitální povahy. Toto antibiotikum bylo dokonce zařazeno na seznam životně důležitých léků. Josamycin patří mezi přírodní látky přírodního původu, protože se získává z hub. Je to nejbezpečnější pro tělo než synteticky získané analogy. Josamycin prošel mnohaletým testováním, během kterého užívání léku nevedlo k negativním důsledkům pro dítě..

Vilprafen se vyrábí ve formě potahovaných tablet. Vzhled jsou tablety podlouhlé a bílé. Každá pilulka Vilprafenu obsahuje 500 mg josamycinu. Existuje také granulovaná léková forma určená pro přípravu suspenze. Jedná se o antibiotikum vyrobené v Itálii, které se prodává v každé lékárně, takže při získávání není problém.

Jedná se o lék své kategorie druhé generace makrolidových antibiotik. Ve srovnání s erythromycinem má mnoho výhod, protože Vilprafen nemá při komplexním podávání vliv na účinnost jiných léčivých přípravků. Lék se rychle vstřebává do krevního řečiště a po hodině dosáhne maximální koncentrace. Josamycin se hromadí uvnitř buněčných struktur, což zajišťuje aktivitu Vilprafenu proti 95% různých kmenů mykoplazmy nebo chlamydie.

Jak to funguje

Mechanismus účinku Vilprafenu je způsoben blokováním proteinových složek, které živí patogenní mikroorganismy.

 • Wilprafen makrolidové antibiotikum v tradičních terapeutických koncentracích má výrazný bakteriostatický účinek, zpomaluje procesy bakteriální reprodukce a růstu.
 • Pokud se v zánětlivém ohnisku hromadí vysoká koncentrace léčiva, stává se účinek baktericidní povahy, když jsou patogeny účinně ničeny.

Antibiotikum je aktivní proti intracelulárním patogenům, jako je mykoplazma, chlamydie nebo legionella a ureaplasma. Vilprafen je také účinný proti streptokokům a záškrtu, bacilům, stafylokokům a jiným grampozitivním patogenům. Lék je také účinný proti gramnegativním patogenům, jako jsou patogeny kapavek, E. coli nebo meningococci, hemofilické bacily atd..

Po podání léčivo vstoupí do žaludeční dutiny, kde se skořápka rozpustí, a obsah pilulky je poslán do střevní dutiny. Zde dochází k rozkladu na jednotlivé složky a následuje absorpce střevními stěnami do cévního systému. Prostřednictvím krevního řečiště se lék rychle šíří do všech tělesných systémů..

Ve skromných množstvích lék proniká placentární bariérou, ale pokud je pozorováno dávkování předepsané lékařem, nevznikají pro plod žádné komplikace. Protože antibiotikum má širokou škálu terapeutických účinků, je často předepisováno pro infekční procesy nejasného původu..

Indikace

Vilprafen má působivý seznam indikací k použití, vzhledem k jeho široké škále terapeutických účinků. Účinně se vyrovnává s infekčními lézemi močového ústrojí (uretritida, kapavka), dýchacích cest (zánět středního ucha nebo zánět vedlejších nosních dutin), zažívacího ústrojí (gastritida a vředy způsobené bakteriemi Helicobacter). Vilprafen je předepsán pro bakteriální a zánětlivé infekce očních, zubních nebo kožních (abscesů nebo furunkulosy) koulí.

Vilprafen je také předepisován těhotným ženám v případě chlamydií. Při podobné diagnóze je užívání antibiotika povoleno nejdříve od období 10 týdnů. Až do 10 týdnů je Vilprafen kontraindikován, protože v této fázi dochází k závažným embryogenetickým procesům, ačkoli podle vitálních indikací jsou tablety ve výjimečných případech i nadále předepisovány budoucí mámou a v tuto chvíli. Pokud může ureaplasma čekat a její léčba může být přenesena do méně nebezpečných gestačních období, potřebuje chlamydie naléhavá opatření. Ve druhém a třetím trimestru se antibiotikum na doporučení lékaře také bere s ureaplasmou nebo trachomem..

Kontraindikace

Lék nemá ve srovnání s jinými antibiotiky mnoho kontraindikací. Vilprafen není předepisován v situacích, jako jsou:

 1. Dětský věk s hmotností do 10 kg;
 2. Těžké poškození funkce jater;
 3. Přecitlivělost na makrolidová antibiotika;
 4. S nesnášenlivostí vůči josamycinu nebo jiným složkám Vilprafenu;
 5. U suspenze Vilprafenu je diabetes kontraindikací, protože v této lékové formě je obsažena dextróza.

Pokud ignorujete kontraindikace, může lék vyvolat nepředvídatelné následky nebo způsobit výrazné nežádoucí účinky. V každém případě, i když neexistují žádné kontraindikace na léky, brát to sám se nedoporučuje..

Jak otěhotnět

V prvních 10 až 12 týdnech těhotenství těhotné tělo reaguje extrémně negativně na užívání jakýchkoli léků. Pokud svévolně, bez lékařského poradenství, zahájíte léčbu antibiotikem, pak maminka riskuje, že se dítě dostane do nepříjemných následků, jako je vývojové postižení, protože dojde k lékařskému zásahu do embryonálního vývoje dítěte. Ale už z 10týdenního těhotenství se použití vilprafenu stává bezpečné pro plod a matku, protože všechny vitální systémy byly položeny a částečně utvořeny. Hlavní věcí je jasné dodržování dávkovacího režimu a doporučených dávek.

Pro každou těhotnou ženu je vybrán její vlastní antibiotický léčebný režim, který je tvořen porodníkem-gynekologem, který sleduje průběh těhotenství. Obecný návod k použití doporučuje užívat Vilprafen těhotným ženám dvakrát nebo třikrát denně s 500 mg tabletou na lačný žaludek. Pilulka by měla být spolknuta úplně, aniž by byla narušena její integrita a hojně vypláchnuta čistou vodou.

Tablety by se měly užívat přísně po pravidelných časových intervalech, obvykle jednou za 12 nebo 8 hodin. Pokud jste omylem vynechali dávku, musíte pil pilulku co nejdříve. Pokud nastal čas pro další dávku, pak vezměte standardní dávku 500 mg, nedoporučuje se dvojitá dávka. Obecný průběh antibiotické terapie může trvat týden a půl. Pokud dojde k infekci nebezpečnými infekcemi (jako je chlamydie), může trvání léčby dosáhnout tří týdnů.

Některé zdroje naznačují, že u urogenitálních infekcí u těhotných žen je Vilprafen předepisován dvakrát denně, 500 mg v kombinaci s vitamínovými přípravky, symptomatickými a adaptogenními látkami po dobu 12 dnů. Konečný terapeutický režim s použitím Vilprafenu je vybírán a počítán pouze lékařem, přičemž se bere v úvahu typ patologie, její závažnost, typ patogenního patogenu a také individuální vlastnosti těhotného těla..

Nežádoucí účinky

Ve vzácných případech může užívání Vilprafenu vyvolat vývoj nežádoucích účinků, z nichž nejčastější je nerovnováha střevní mikroflóry. Tyto reakce jsou typické pro všechna antibiotika a projevují se ve formě střevních poruch, jako je nevolnost a zvracení, nedostatek chuti k jídlu, průjem, pálení žáhy nebo těžká dysbióza. Podobné nežádoucí účinky se mohou vyskytnout u každého pacienta užívajícího Vilprafen, a to i za přísného dodržování dávek a režimů..

V případě individuální přecitlivělosti na léky se během jeho podávání objevují závažnější jevy, jako jsou závažné alergické reakce, žloutenka a další biliární nebo žaludeční patologie, poškození sluchu, kandidóza nebo jiné patologické stavy spojené se zvýšenou aktivitou podmíněně patogenních mikroorganismů, které Wilprafen byl schopen ovlivnit.

Zvláštní pokyny pro použití

Jako každé antibiotikum má Vilprafen v aplikaci určité nuance.

 • Při předepisování Vilprafenu těhotným dívkám nebo běžným pacientům je nezbytné vzít v úvahu, že lék je schopen reagovat s mnoha léky, jako jsou srdeční glykosidy, antihistaminika, inhibitory xanthinu nebo s námelovými alkaloidy..
 • V různých situacích dochází při interakci s těmito látkami josamycinu k výraznému snížení nebo zvýšení koncentrace antibiotika, což ovlivňuje terapeutický účinek a účinek léčiva na organismus. Proto, s komplexním předpisem léků, lékařskou konzultaci.
 • Nejsou k dispozici žádné údaje o předávkování antibiotikem, avšak se zvýšením dávky doporučené odborníkem se riziko vzniku vedlejších účinků stává maximálním. Neoprávněné nadměrné dávky jsou obzvláště nebezpečné pro těhotné ženy, protože nelze s jistotou říci, jak to ovlivní těhotenství a vývoj plodu..
 • Je nepřijatelné brát Vilprafen s přetrvávajícím průjmem, jinak existuje riziko vzniku pseudomembranózní kolitidy, což je extrémně život ohrožující patologický stav..
 • Vilprafen nemůže ovlivnit schopnost řídit vozidla nebo automatizované mechanismy, protože nezpůsobuje ospalost nebo inhibici reakce.

Pokud se na pozadí antibiotické terapie Vilprafenem vyvine nerovnováha střevní mikroflóry, je nutné prodiskutovat s lékařem možnost užívání probiotik k jejímu obnovení, ale obvykle s krátkým průběhem antibiotické terapie se takové poruchy flóry nevyskytují..

Existuje nějaké nebezpečí

Antibiotikum Vilprafen se doporučuje k léčbě chlamydií u žen v těhotné poloze, protože pro jeho použití neexistují žádné negativní důsledky pro děti. Těhotné ženy však mohou používat pouze pro lékařské účely, protože pouze odborník může skutečně vyhodnotit rizika a přínosy. Antibiotická léčba předepsaná těhotným ženám je obecně zaměřena na minimální užívání těchto léků, zejména v prvním trimestru, kdy dochází k aktivní embryogenezi. V této fázi se hlavní fetální struktury aktivně vyvíjejí, a proto je účinek jakýchkoli chemických látek, včetně léčiv, vysoce nežádoucí.

Josamycin se používá v gynekologii a porodnictví po více než 5 desetiletí, během nichž nebyly zjištěny žádné závažné důsledky jeho podávání. Přestože Wilprafen nebyl přidělen konkrétní bezpečnostní kategorie. Současně byly provedeny studie na malé skupině pacientů, která prokázala, že Vilprafen je na rozdíl od většiny antibiotik bezpečný pro těhotné ženy a nemá žádné negativní důsledky pro plod..

Co lze nahradit

Wilprafen získal tak širokou popularitu teprve v posledních letech, což odborníci vysvětlují vývoj rezistence bakteriálních mikroorganismů na cefalosporiny, peniciliny nebo erytromycin makrolidy. Obecně lze za Vilprafen nahradit jiné makrolidy, jako je azithromycin, spiramycin nebo erythromycin..

Erytromycin se používá více než 6 desetiletí a během těhotenství je považován za bezpečný lék. Ale v roce 2000. objevily se informace o pravděpodobném teratogenním účinku erytromycinu. Vysoká třída bezpečnosti však nebyla z drogy stažena, protože je stále zařazena do drog kategorie B.

Při léčbě těhotných žen se také používá azithromycin, který je stejně účinný při infekcích genitálií nebo dýchacích cest. Analog Vilprafen Spiramycinu je předepisován hlavně pro toxoplazmózu, protože je schopen dosáhnout vysokých koncentrací v plodové vodě nebo placentární tkáni.

Závěr

Lékaři varují, že při identifikaci urogenitálních infekcí je nutné přijmout opatření k jejich eliminaci a zabránit vzniku komplikací, protože takové patologie mohou velmi negativně ovlivnit průběh těhotenství. V takových případech je jmenován jen Vilprafen.

Lékaři doporučují důkladné vyšetření ve fázi plánování, protože takové infekce jsou přenášeny výhradně pohlavním stykem. Je neuvěřitelné, ale dokonce u jednoho sexuálního partnera jsou takové infekce u pacientů někdy detekovány a skutečné příčiny infekce nelze identifikovat. Proto je vhodné se postarat o nepřítomnost infekcí před těhotenstvím, aby se vyloučila potřeba užívání antibiotik.

Vilprafen je účinné makrolidové antibiotikum, časově testované a bezpečné pro těhotné ženy ve 2–3 gestačním trimestru. Pomáhá chránit dítě před účinky infekce potlačením patogenů.

Články O Neplodnosti