Hlavní Analýzy

Ginipral během těhotenství

Žádný z odborníků nebude schopen poskytnout absolutní záruku, že i předem naplánované těhotenství bude probíhat systematicky a v souladu s normou. Bohužel ani pečlivá příprava na tak zásadní krok, jako nosit dítě, není schopna zaručit ochranu nastávající matky před jakýmikoli, dokonce i nejvýznamnějšími komplikacemi radostného období. Co mohu říci, když těhotenství předběhne nepřipravenou ženu! V tomto případě se zvyšuje riziko výskytu nepředvídaných komplikací, a proto je nutné udělat vše pro to, aby se těmto komplikacím zabránilo..

Jedním z nich je zvýšený tón dělohy, hypertonicita. Katalyzátorem rozvoje takovéhoto stavu se může stát mnoho faktorů - když se svaly dělohy stahují zbytečně často nebo jsou neustále ve stavu napětí. Tento hrozný stav je nebezpečný s nepředvídanými a složitými důsledky - až po spontánní potrat nebo předčasný porod v pozdějším těhotenství.

Ginipral během těhotenství: výuka

Při diagnostice hypertonicity dělohy jsou specialisté nuceni uchýlit se ke všem druhům drog, aby zmírnili napětí. V tomto případě se člověk neobejde bez drog: zvýšený tón dělohy může vést nejen k potratu, ale také „inhibuje“ příjem živin a kyslíku do plodu, což mu způsobuje hypoxii a zpomaluje normální vývoj dítěte. Pokud se v počátečních stádiích těhotenství používá k uvolnění dělohy stále více hormonálních léků (hypertenze v tomto období je často spojena s narušenou syntézou hormonů), pak blíže k druhé polovině těhotenství dávají lékaři přednost vážnějším lékům. Ginipral se může stát jedním z nich - lék, který má přímý účinek na cévy dělohy a placenty, čímž přispívá k jeho relaxaci Ginipral během těhotenství může být předepsán nejdříve 16–20 týdnů: první trimestr je kontraindikací jeho jmenování. Rozhodněte, zda je potřeba Ginipral potřebovat, může být určen pouze lékařem, stanoví také dávkování a délku léčby. Ginipral během těhotenství může být předepsán jak ve formě tablet, tak ve formě injekcí: v tomto případě se podává intravenózně pomocí kapátka.

Ginipral droga - složení, pokyny, kontraindikace a recenze

Obecné informace a složení léku

Ginipral patří do farmaceutické skupiny „sympatomimetika, která potlačuje kontraktilní funkci dělohy.“ ATX kód léku G02CA. Výrobce Takeda Pharmaceutical Corporation, Rakousko.

Aktivní složkou léčiva je hexoprenalin sulfát v dávce 0,025 mg 5 ml. Ostatní látky - bez ohledu na lékovou formu - jsou pomocné nebo skořepinové prvky.

Lék se uvolňuje ve formě roztoku pro intravenózní injekci a tablet pro perorální podání.

Vzhled léku:

 • Roztok je čirý, bez zápachu. Baleno ve 2 ml ampulkách. V krabici 5 ks.;
 • Ginipral tablety jsou kulaté, bílé. Baleno v plastových blistrech. V krabičce po 10 nebo 20 tabletách.

Proč dochází ke komplikaci??

Zvýšení tónu hladkých svalů dělohy může být vyvoláno různými důvody. Normálně, když fetální vajíčko vstoupí do dělohy, začnou se v ženském těle tvořit specifické hormony, takže by děloha (a to, jak víte, svalnatý orgán) měla být v uvolněném stavu.

V některých případech je však normální fungování dělohy narušeno. Svaly mohou být neustále ve stavu napětí nebo periodicky vstupovat do tónu. Příčiny tohoto stavu se mohou lišit. Nejčastěji se vývoj hypertenze usnadňuje:

 • zdůrazňuje, zkušenosti budoucí matky;
 • kouření a pití alkoholu;
 • sedavý životní styl;
 • přítomnost chronických chorob;
 • příliš mladý věk matky (do 18 let);
 • první těhotenství po 35 letech;
 • historie potratů;
 • děložní myomy;
 • chřipka nebo SARS během těhotenství.

V průběhu posledního trimestru lze vyvolat hypertonicitu:

 • polyhydramnios;
 • vysoká hmotnost plodu.

Hypertonicita se často vyskytuje ve třetím trimestru u žen s dvojčaty. Z tohoto důvodu je u vícečetného těhotenství riziko předčasného porodu velmi vysoké.

Hypertonicita nejen zvyšuje riziko potratu nebo předčasného porodu, ale také velmi negativně ovlivňuje vývoj plodu. Faktem je, že téměř vždy je hypertonicita doprovázena hypoxií plodu. Dítě dostává méně kyslíku, což vede ke zpoždění vývoje a mozek trpí především. Z tohoto důvodu v žádném případě neignorujte varování lékaře, pokud zjistí hypertonicitu dělohy. Nezapomeňte podstoupit nezbytnou léčbu a postupujte podle pokynů lékaře.

Indikace a kontraindikace

Ginipral se používá pouze během těhotenství a má jen malý seznam indikací k použití.

Droga se používá v následujících případech:

 1. Krátkodobá léčba jako součást komplexní terapie k prevenci předčasného porodu v období od 22 do 37 týdnů gestačního období;
 2. Před pokusem o porodní rotaci plodu;
 3. Nouzová terapie při porodu při transportu ženy do zdravotnického zařízení.

Droga má rozsáhlý seznam kontraindikací. Je zakázáno předepisovat lék v následujících případech:

 • Platnost do 22 týdnů;
 • Hrozba samovolného potratu po dobu až 22 týdnů;
 • Ischemická choroba srdeční, jiná onemocnění myokardu, chlopenní systém;
 • Jakákoli patologie matky nebo plodu, u níž pokračování těhotenství ohrožuje život ženy;
 • Vnitřní smrt dítěte;
 • Přítomnost smrtelných abnormalit u plodu;
 • Astma;
 • Tyreotoxikóza;
 • Glaukom;
 • individuální nesnášenlivost;
 • Závažné patologie jater a ledvin.

Ginipral během těhotenství předepisuje lékař. Injekční léčba se provádí pouze na základě nemocnice. Prášky jsou povoleny doma..

Vliv ginipralu během těhotenství na stav plodu

Lék je povolen během těhotenství, ale není to jeden z bezpečných léků. Ale v případě hypertenze zůstává použití Ginipralu jediným způsobem, jak oddálit porod až do bezpečného období a zachránit plod..

Jelikož je Ginipral aktivně vstřebáván do střeva a okamžitě vstupuje do krevního řečiště, snadno překonává placentární bariéru a vstupuje do krve dítěte. Pokud věříte údajům ze studií, dlouhodobé užívání hexoprenalinu negativně ovlivňuje kardiovaskulární systém dítěte. To může způsobit následující důsledky:

 • patologické srdeční kontrakce;
 • dušnost po porodu;
 • defekty srdečního svalu;
 • anafylaktický šok první den po narození;
 • acidóza;
 • křeč průdušek;
 • nízká hladina glukózy.

Důležité! Vzhledem k možným komplikacím by měl být Ginipral užíván pod dohledem lékaře v nemocnici a při neustálém sledování stavu dítěte..

Farmakodynamika

Aktivní složka léčiva má relaxační účinek na svaly dělohy, má tlumící účinek na kontrakce. Přispívá k ukončení předčasného porodu a dalšího těhotenství. Během aktivní práce pomáhá stabilizovat frekvenci a intenzitu práce.

Účinek hexoprenalinu je pociťován již 3-5 minut po zahájení infuze a vyvíjí se do půl hodiny. Aktivní složka se vylučuje hlavně stolicí, mírně močovým systémem. Tento proces je dlouhý a může trvat až 8 dní.

Ginipral během těhotenství - recenze

Zpětná vazba na Ginipral je většinou pozitivní, protože pomohla těhotným ženám, které byly léčeny, aby zachránilo dítě tím, že odložilo jejich předčasné narození. Všechny pozitivní recenze se vztahují konkrétně k jeho rychlému terapeutickému účinku a schopnosti okamžitě eliminovat intenzivní kontrakce dělohy, což eliminuje hrozbu předčasného porodu..

Mezi pozitivními vlastnostmi drogy však ženy rozlišují řadu nevýhod. Ginipral vyvolal vedlejší účinky téměř u všech pacientů. Silné nepohodlí však bylo zaznamenáno pouze během prvních 45 minut po podání a poté prošlo beze stopy. Ale takové nevýhody Ginipralu jsou přijatelné, zejména na pozadí vysoké účinnosti léku.

Ginipral je tedy považován za aktivní lék, který umožňuje ženě přenést dítě na bezpečnou linii.

Vstřikovací forma

Kapalné nebo tryskové podávání léku se provádí pouze na základě nemocnice s neustálým sledováním stavu ženy a dítěte. Dávkovací režim:

 1. Nouzová terapie po dodání pacienta do nemocnice, příprava na porodnické otočení - 1 ampulka nařeďte ve 2 ml v 10 ml fyziologického roztoku nebo 5% roztoku glukózy. Ginipral se injikuje intravenózně pomalu po dobu 5–10 minut;
 2. Léčba předčasného porodu - je indikována kapání drogy. Denní dávka je 1 ampule ve 2 ml. Zředí se buď v roztoku chloridu sodného nebo glukózy. Objem rozpouštědla je 500 ml. Úvod je pomalý. Pokud proces pokračuje bez otevření děložního čípku, je rychlost podávání 0,075 μg / min. Doba trvání procedury - až 6 hodin.

Pokud je porod doprovázen otevřením děložního hrdla, pak se rychlost infuze zvýší na 0,3 μg / min.

Ginipral kape 2 dny. To vám umožňuje oddálit porod a předepsat další léčbu, která zlepšuje průběh těhotenství. Dále, podle indikací, je pacient přenesen do tabletové formy léčiva.

Léčebné režimy

Protože léky mají kontraindikace a vedlejší účinky, je přísně zakázáno brát si je na vlastní pěst. Léčebný režim je předepsán pouze lékařem a v průběhu kurzu také kontroluje stav těhotné ženy. Léčebný režim se volí individuálně s ohledem na klinický případ.

Způsob aplikace, dávkování a trvání kurzu

Aby nedošlo k žádným problémům během léčby, je třeba podrobně prostudovat návod k použití. Je nemožné nahradit předepsané léčivo jakýmkoli analogem. Je také přísně zakázáno samoléčovat a měnit dávkování předepsané lékařem.

Roztok je určen pro intravenózní podání. Je zakázáno vstupovat do svalu. Před injekcí do žíly musí být Ginipral naředěn fyziologickým roztokem (0,9% NaCl), aby se získalo 10 mg ve stříkačce. Jedná se o jednu dávku. Hotový roztok se vstřikuje tryskou, ale pomalu. K léčbě lze denně použít pouze 2 ampulky léku.

Po intravenózním podání Ginipralu je nutné dát pacientovi kapátko se stejným lékem, aby se stabilizoval její stav. Rychlost infuze - 0,06 mcg / min.

Klesání s masivní tokolýzou - rychlé potlačení kontrakcí během porodu (po 40 týdnech):

 1. Podle předpisu lékaře by měla být 1 až 4 ampulky koncentrátu pro kapátka naředěna v 1,5 litru tekutiny.
 2. Rychlost infuze závisí na koncentraci léčiva v lahvičce. Například, pokud je minimální, pak by do krevního oběhu těhotné ženy mělo vstoupit nejméně 120 kapek za minutu, pokud maximum je 30 kapek. Denně lze provádět až 2 takové infuze.

Ginipral se často používá v nemocnicích pro infuzi infuzomatu (zařízení, které řídí dávku podaného léku), protože tato metoda je pohodlnější a přesnější. V tomto případě je nutné zředit 3 ampulky léčiva v 50 ml sterilního fyziologického roztoku (0,9% NaCl). Zadejte 5 kapek do žíly za 1 minutu. S pomocí infusomatu můžete znovu vstoupit do léku každé 4 hodiny.

Pro dlouhodobou tokolýzu je schéma ředění a podávání léčiva poněkud odlišné. V 500 ml roztoku se musí naředit 1-2 ampule Ginipralu. Pokud je koncentrace léčiva minimální, vstříkne se do žíly rychlostí 30 kapek za minutu, pokud maximum je 15 kapek / min..

Zavádění drogy v žádném případě nelze náhle zastavit. Snížení dávky se provádí přísně pod dohledem lékaře. Po infuzi se těhotná žena převede na tablety. Používají se takto:

 • 1, 2 dny - každé 3 hodiny;
 • 3, 4 dny - každé 4 hodiny;
 • 5 a 6 dní - jednou za 6 hodin;
 • 7 a 8 dní - každých 8 hodin;
 • 9, 10 dní - jednou za 12 hodin.

Délka kurzu závisí na mnoha faktorech. Podle pokynů může trvání léčby dosáhnout 33 týdnů nebo i déle. Vše záleží na celkovém stavu těhotné ženy a plodu..

Správné vybírání finančních prostředků

Zrušení kurzu se provádí opatrně - dávkování Ginipralu se snižuje postupně, bez náhlých skoků. Každých několik dní by měl být snížen počet tablet. Například: žena ve 30. týdnu bere 6 ks denně. Giniprala. Pro správné stažení léku musí každé 2 dny snížit počet tablet užívaných o 1. Jakmile užije pouze 2 ks denně, dávka by měla být snížena o další polovinu. A tak každé 2 dny až do zrušení.

Kombinace s jinými léky

Během léčby je důležité zvážit, jaká další léčiva jsou zahrnuta v léčebném plánu pro těhotnou ženu, protože Ginipral nelze kombinovat se všemi léky. Tento lék by neměl být předepisován:

 • Vitamín D
 • Dopamin;
 • antidepresiva;
 • beta-blokátory;
 • vápník.

Možné nežádoucí účinky

Během podávání tocolytiků se mohou objevit některé nežádoucí účinky. Je to dáno farmakologickými vlastnostmi léčiva. Aby se předešlo nepříznivým účinkům během giniprální terapie, je důležité přísně sledovat dávkování a pravidelně měřit tlak těhotné ženy.

Nežádoucí účinky při užívání léků:

 • metabolické poruchy (zejména metabolismus lipidů);
 • otoky končetin;
 • arytmický útok;
 • nevolnost a zvracení;
 • z gastrointestinálního traktu - průjem;
 • nedostatek draslíku;
 • plicní edém (nebezpečný stav vyžadující pohotovostní péči);
 • na kůži: loupání, vyrážka;
 • trávení.

Pozor, lék je předepsán těhotným ženám, které trpí cukrovkou a srdečními chorobami, protože mohou se vyvinout hyperkalémie. Ženy si stěžují na zácpu, závratě, dočasnou bolest a tachykardii.

Vedlejší efekty

Ginipral má celou řadu vedlejších účinků. Po léčbě však obvykle samy zmizí.

Časté stížnosti pacientů:

 • Bolesti hlavy;
 • Třes;
 • Hyperhidróza;
 • Bolesti hlavy;
 • Nevolnost;
 • Snížení tlaku;
 • Porucha srdečního rytmu - před infuzí porodník předepíše Verapamil nebo jeho analogy, aby se zabránilo tachykardii;
 • Zvýšená hladina cukru v krvi - častěji u pacientů s diagnostikovaným diabetem;
 • Zadržování tekutin, snížená produkce moči;
 • Snížená činnost střev.

Pokud se takové příznaky objeví, musí být o tom ošetřující lékař informován. Zmírnění projevů vedlejších účinků přispívá ke snížení rychlosti podávání léčiva.

speciální instrukce

Při užívání ginipralu je nutná přísná kontrola stavu budoucí matky, zvláštní pozornost je věnována:

 1. Ukazatele krevního tlaku mohou výrazně zvýšit nebo snížit.
 2. Počet srdečních kontrakcí, lék může vyvolat zvýšení až 50 tepů za minutu.
 3. Vyloučení tekutin z těla, riziko otoku je výrazně zvýšeno.
 4. Měřením hladiny glukózy a laktózy v krvi se může výrazně zvýšit. Pokud je u těhotné ženy diagnostikována cukrovka, je třeba upravit dávky inzulínu..
 5. Koncentrace draslíku v krvi, prevence hypokalémie je velmi důležitá.
 6. Množství tekutiny a soli spotřebované v potravě.
 7. Sledováním stavu placenty s prasknutím vodního měchýře je účinnost léku výrazně snížena.

Pokud se náhle objeví příznaky ischemie myokardu, je třeba léčbu naléhavě zastavit.

"Ginipral" během těhotenství: jaké jsou předepsané dávky, dávky, nežádoucí účinky a recenze

Bohužel ne každé těhotenství prochází bez použití určitých léků. Mnoho nastávajících matek se v období nošení dítěte setkává s tak nepříjemným příznakem, jako je hypertonicita dělohy. Ginipral pomůže zbavit se tohoto a některých dalších jevů. Proč je tento lék předepsán během těhotenství, jak jej správně používat, lze jej nahradit jinými drogami? Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek naleznete v článku..

Složení a forma uvolňování

Než začnete uvažovat o tom, co je Ginipral předepsán během těhotenství, musíte zjistit, z jakých složek tento lék obsahuje. Jeho hlavní účinnou látkou je hexoprenalin-hydrochlorid. V lécích jsou také přítomny pomocné složky, jako je mastek, kukuřičný škrob, hydrát laktózy atd..

Během těhotenství může být Ginipral používán ve formě roztoku pro intravenózní injekci a tablety.

Vlastnosti léčiva

Během těhotenství je Ginipral schopna:

 • zmírnit hypertonicitu dělohy;
 • snížit kontraktilní aktivitu myometria;
 • zastavit předčasné kontrakce;
 • oslabit pracovní bolesti;
 • normalizovat nepravidelné kontrakce;
 • zlepšit krevní oběh v placentě.

Během interního použití má lék poměrně dlouhotrvající účinek, kterého je dosaženo díky jeho schopnosti přilnout k povrchům.

Lék se vylučuje močí a žlučou..

Indikace pro použití

V žádném případě se nemusíte léčit sami! Pouze lékař je oprávněn předepsat použití Ginipral tablet nebo kapátků během těhotenství. K čemu to může být? Není tolik indikací.

Použití Ginipralu během těhotenství je nezbytné pro:

 • hypertonicita dělohy;
 • hrozba předčasného porodu;
 • intrauterinní hypoxie plodu;
 • placentární nedostatečnost.

Mnozí se zajímají o otázku, proč jsou jim během těhotenství předepsána kapátka s Ginipralem. Ve většině případů se používají jako nouzové opatření k zastavení předčasného porodu. To například pomůže „získat čas“ pro přepravu ženy do nejbližší nemocnice..

Lék se také používá k přípravě dělohy ve špatném postavení plodu, k její imobilizaci před císařským řezem, stejně jako k jiným chirurgickým zákrokům.

Tablety Ginipral jsou však spíše profylaktické, což pomůže udržet účinek dosažený pomocí kapátků. Podrobněji se budeme zabývat způsoby použití určitých forem léku o něco později.

Je také důležité vzít v úvahu, že Ginipral se k léčbě obvykle nepoužívá až do 16. týdne těhotenství. Před tímto obdobím se hormony podílejí na podpoře a vývoji plodu. Proto, pokud hrozí ukončení těhotenství, jsou předepisovány hormonální léky.

Někteří odborníci se domnívají, že Ginipral bude zcela neúčinný až do 26-27 týdnů těhotenství. V důsledku různých studií bylo zjištěno, že do této doby se v děloze vytvořily receptory, skrze které by lék mohl ovlivnit tělo nastávající matky. Tyto údaje však neobdržely oficiální potvrzení a praxe ukazuje, že tento nástroj je účinný dříve..

Kontraindikace

Zjistili jsme tedy, proč jsou Ginipral tablety a kapátka předepisovány během těhotenství. Přestože droga pomáhá vyrovnat se s mnoha vážnými problémy, její použití je v některých případech zakázáno.

Přípravek Ginipral v těhotenství je kontraindikován u:

 • intrauterinní infekce;
 • předčasné oddělení placenty;
 • krvácení z pochvy;
 • těžká onemocnění ledvin a jater;
 • srdeční a cévní onemocnění (včetně myokarditidy, tachykardie, ischemické choroby srdeční atd.);
 • hypertyreóza;
 • laktózová intolerance;
 • bronchiální astma;
 • individuální nesnášenlivost složek léku.

Lék se také nepoužívá v prvním trimestru těhotenství a během kojení (kojení).

Vedlejší efekty

I když máme informace o tom, proč je kapátko s Ginipralem předepsáno během těhotenství a jak správně užívat lék, neměli bychom zapomenout na možné nežádoucí účinky. V pokynech výrobce upozorňuje pacienty na takové jevy, jako jsou:

 • Závrať
 • nevolnost;
 • chvějící se v těle;
 • zvýšená srdeční frekvence (jak u těhotné ženy, tak u plodu);
 • Nadměrné pocení;
 • snížení krevního tlaku;
 • snížené močení;
 • zácpa.

Závažnost vedlejších účinků se může zvyšovat se zvyšováním dávky léčiva. Pokud k tomu dojde, můžete se zbavit nepříjemných jevů pomocí prostředků, které blokují činnost Ginipralu. Například to může být Verapamil (blokátor vápníkových kanálů).

Kromě toho je dovoleno užívat tinkturu valeriánské nebo mateřské.

speciální instrukce

Ginipral roztok a tablety se často předepisují během těhotenství, protože léčivo je považováno za relativně bezpečné pro zdraví matek a dětí. Při jeho aplikaci je však důležité dodržovat několik doporučení:

 1. Nezapomeňte na pravidelné EKG.
 2. Sledujte hladinu glukózy v krvi.
 3. Sledujte draslík v krvi.
 4. Sledujte objem močení.
 5. Jíst stravu bez solí.

Schémata aplikace řešení Ginipral

Způsob podávání léčiva a potřebné dávky závisí na důvodu, pro který byl předepsán.

Návod k použití přípravku Ginipral během těhotenství poskytuje tři možná schémata:

 1. Akutní tokolýza (jednorázový bolus). Toto schéma se používá, když je třeba rychle zastavit práci. Například k tomu může dojít při fetální hypoxii nebo patologickém porodu. Těhotná žena je pomalu podávána „Ginipral“ intravenózně nebo pomocí lineamátu (speciální zařízení, pomocí kterého můžete řídit rychlost podávání léku). Jakmile se intenzita kontrakcí sníží, budou odborníci schopni provádět další nezbytné manipulace (císařský řez atd.).
 2. Masivní tokolyza (kapání vysokých dávek). Toto schéma, stejně jako předchozí, se používá v naléhavých případech. Například to může být předčasný porod atd. “Ginipral” se podává lineamátem nebo kapátkem. Aby se dosáhlo rychlejšího a silnějšího účinku, před použitím tohoto schématu se léčivo podává jednou, jako při akutní tokolýze.
 3. Dlouhodobá tokolýza (dlouhodobá intravenózní infuze). Toto schéma se používá v případě, že je nutné provést dlouhodobou terapii k úlevě od akutních příznaků. V tomto případě se „Ginipral“ podává intravenózně kapátkem. Trvání léčby, rychlost infuze a další důležité nuansy určuje lékař individuálně.

Použití tablet "Ginipral"

Ginipral tablety během těhotenství se užívají, aby se zabránilo opakované obnově kontrakcí nebo výskytu děložního tónu. Tato forma léku se také používá po kapátcích s Ginipralem..

Dávku léku určuje lékař individuálně. Zpravidla bude muset těhotná žena nejprve vypít 1 tabletu každé 3 hodiny. Poté se interval prodlouží na 4-6 hodin.

Pokud jsou tablety tělem pacienta velmi špatně tolerovány, je možné snížit jednu dávku na ½ nebo dokonce ¼ tablety..

Správné vybírání finančních prostředků

„Ginipral“ označuje ty léky, které nelze náhle zastavit. Jinak nebude mít z léčby žádný prospěch, protože nebezpečné příznaky (kontrakce dělohy atd.) Se okamžitě vrátí.

Pokud byla terapie prováděna pomocí kapátků, pacient bude nejprve převeden na pilulku. Poté bude těhotná žena muset postupně snižovat dávku léku. Jak to správně a na jak dlouho - jednotlivé ukazatele, které určuje lékař.

Ginipral a Verapamil

Mnoho těhotných žen spolu s Ginipralem předepisuje používání Verapamilu. Proč je to nutné? Faktem je, že těhotné ženy si při užívání Ginipralu často stěžují, že jejich srdeční frekvence roste. Hlavním cílem Verapamilu je odstranit tento vedlejší účinek. Kromě toho je také schopen ovlivnit kontraktilní aktivitu dělohy a potlačit ji.

Před užíváním Ginipralu musíte užívat Verapamil 20 minut. Existují další léky, které mají stejný účinek a obsahují ve svém složení hydrochlorid verapamilu. Jsou to Isoptin a Finoptin..

Analogy

Ginipral není univerzální lék, který bude vyhovovat naprosto každé těhotné ženě. V některých případech musíte hledat náhradu. Volba jednoho nebo druhého analogu bude záviset na různých faktorech, mezi nimiž je gestační věk a stupeň projevu nebezpečných symptomů.

Ke zmírnění děložního tónu snižte počátek kontrakcí a hrozí ukončení těhotenství:

 1. Hormonální drogy. Tyto prostředky jsou povoleny k použití téměř po celou dobu těhotenství (až 32 týdnů). Nejoblíbenější a nejúčinnější drogy jsou Utrozhestan, Dufaston, Susten.
 2. Antispasmodika. Drogy z této skupiny se používají jako doplňková terapie pro příznaky ohrožení. Může to být dobře známá léčba „No-shpa“, „Drotaverin“ a další podobné léky..
 3. Výrobky z hořčíku. Tyto prostředky jsou povoleny k použití po celou dobu těhotenství. V časných stádiích je nejvhodnější užívat vitaminy s hořčíkem (Magnesium B6, Magvit). Po 20 týdnech bude účinnější injekce magnézie intramuskulárně nebo intravenózně.

Recenze

Co říkají pacienti o léčbě ginipralem během těhotenství? Recenze jsou různorodá.

Pacientky děkují výrobcům Ginipralu za to, že se jim podařilo udržet těhotenství a porodit zdravé děti. Podle hodnocení je tento nástroj vysoce účinný a rychlý nástup. Po aplikaci se tón dělohy vrátil k normálu, stísněné bolesti zmizely.

Bohužel, ne všechny recenze o drogě jsou pozitivní. Mnoho pacientů si po použití stěžuje na výskyt různých vedlejších účinků, počínaje nevolností nebo závratě a končící tachykardií. A matky, které již porodily, říkají, že užívání Ginipralu způsobilo u jejich dětí výskyt hemangiomů. Možná to ve skutečnosti nesouvisí s užíváním drogy, nicméně takové recenze lze často vidět na ženských fórech a nechali je různí lidé v různých časech..

Ginipral během těhotenství: návod k použití, nežádoucí účinky, analogy

Lékařské odborné články

Těhotenství je velmi úzkostné a zodpovědné období v životě každé ženy. Během tohoto období mohou léky poškodit vyvíjející se dítě. Ne vždy lékař bude trpělivě a srozumitelně vysvětlovat budoucí matce vhodnost použití tohoto nástroje, který má navíc mnoho působivých vedlejších účinků. A existují pochybnosti - stojí za to použít Ginipral během těhotenství?

Jedná se o lék, který inhibuje kontraktilní aktivitu svalové vrstvy dělohy a tím prodlužuje dobu vývoje plodu. Jeho aktivní složka (hexoprenalin sulfát) patří do skupiny selektivních β-2 sympatomimetik.

V současné době je Ginipral jedním z nejčastěji používaných léků k prodloužení porodu dítěte. Její účinek je dobře prozkoumán a poměrně předvídatelný, jsou vypracována opatření, která lékaři v případě výskytu nežádoucích reakcí z těla budoucí matky přijmou..

V ideálním případě, při normálním těhotenství, jsou svaly dělohy po celou dobu v uvolněném stavu. Ve skutečnosti však moderní nastávající matky často zažívají stres, trpí chronickými chorobami a vedou ne příliš zdravý životní styl. V posledních měsících těhotenství se u žen s dvojčaty velkého plodu nebo plodu objevuje zvýšený tón. Existuje mnoho důvodů, proč se svaly dělohy začnou aktivně stahovat. Hypertonita dělohy může způsobit předčasný porod, navíc se vytvářejí nepříznivé podmínky pro vývoj plodu - hypoxie, podvýživa, která primárně ovlivňuje centrální nervový systém a jeho hlavní orgán - mozek.

Abychom chránili dítě a jeho matku před těmito nebezpečnými následky zvýšené aktivity svalů dělohy, použijte výše uvedený lék.

ATX kód

Účinné látky

Indikace pro použití ginipralu během těhotenství

 1. Krátkodobá nouzová terapie zahrnující inhibici předčasného porodu (gestační věk více než tři měsíce):
  • pro přepravu pracujících žen do nemocnice;
  • inhibice porodu u ženy při porodu během porodu během akutního předporodního nedostatku kyslíku plodu, ztráta smyček pupečníkové šňůry a v některých dalších situacích, které komplikují průběh porodu;
  • zajištění nehybnosti a zbytku myometria před léčebnými procedurami (císařský řez provedený ručně otočením plodu na hlavě).
 2. Masivní inhibice předčasného porodu s příznaky zralého děložního čípku (zkrácená, vyhlazená nebo mírně otevřená - až dva až tři centimetry).
 3. Dlouhodobá tocolytická terapie k prevenci předčasného porodu v případě prodloužené nebo masivní hypertonicity bez známek cervikální připravenosti k porodu, zajištění myometrium nepohyblivosti a odpočinku před, v procesu cervikálního uzávěru (cerclage) a po zákroku.

Formulář vydání

Je k dispozici ve formě tablet s dávkou 500 μg hexoprenalinsulfátu a roztokem v ampulích obsahujících 25 μg; 10 mcg účinné látky.

Farmakodynamika

Aktivní složka léčiva účinně uvolňuje myometrium, jakož i svaly průdušek a průdušek a zastavuje jejich křeče. Tato složka potlačuje nejen spontánní, ale také předčasné kontrakce vyvolané oxytocinem, které ohrožují potrat. Svaly dělohy v podstatě reagují uvolněním účinku léku, který přispívá k plnému nasazení dítěte.

Během porodu může být použit jako prostředek pro koordinaci porodu (zastavení abnormálně silných a nepravidelných kontrakcí)..

Kromě toho je léčivo schopné eliminovat bronchospasmus. Dlouhodobá terapie vede k normalizaci sekrece bronchiálních sekretů, normalizuje se složení plynu v krvi a parametry externího dýchání. Účinek účinné látky na činnost srdečního svalu a krevního oběhu matky a dítěte navíc není prakticky odhalen..

Farmakokinetika

Distribuce v tkáních lidského těla není dobře známa. Je známo, že vysoká koncentrace účinné látky je stanovena v tkáních jater, ledvin a kosterních svalů, méně významná v parenchymu mozku a srdečního svalu během intravenózní infuze..

Štěpný proces katalyzuje katechol-O-methyltransferázu. Výsledkem jsou dva metabolity - mono- a di-3-O-methyl-hexoprenalin.

Po podání přímo do žíly za den se přibližně 44% účinné látky vylučuje močovým traktem a pouze 5% střevem. Poté se zbývající část po dobu osmi dnů vylučuje stejným způsobem a ve stejných poměrech, jakož i žlučníkem (asi 10%) ve formě O-methylovaných štěpných produktů. V počátečním stadiu vylučování není účinná látka ve volné formě a její metabolity v moči stanovena a po dvou dnech zde lze detekovat pouze di-3-O-methylhexoprenalin. Vzhledem k tomu, že méně hexoprenalin-sulfátu je vylučováno střevem, než je vylučováno biliárním traktem, můžeme navrhnout reabsorpci některých injikovaného Ginipralu..

Kontraindikace

 1. Senzibilizace na jakoukoli složku tohoto léčiva.
 2. Toxický struma, zvýšená produkce hormonu štítné žlázy.
 3. Kardiovaskulární patologie, včetně hypertenze, arytmie, tachykardie, aortální stenózy a další.
 4. Senzibilizovaná bronchiální astma na deriváty kyseliny sírové.
 5. Oční a plicní hypertenze.
 6. Diabetes mellitus závislý na inzulínu.
 7. Těžká jaterní a renální dysfunkce.
 8. Nevhodné nebo nebezpečné prodloužení těhotenství.
 9. Syndrom fetální tísně nesouvisí s hypertonicitou dělohy.
 10. První tři měsíce těhotenství, fáze kojení.
 11. Stopy krve ve vaginálním výtoku těhotné ženy.

Je nežádoucí provádět tocolytickou terapii v případě narušení integrity membrán plodu vajíčka nebo průměru otvoru děložního krku přesahujícího dva až tři centimetry.

Při předepisování tohoto léku byste měli nejprve dobře zvážit klady a zápory, abyste zhodnotili výskyt výhod plynoucích z jeho užívání. Léčebná opatření se provádějí za podmínek schopnosti neustále sledovat stav těhotné ženy a jejího nenarozeného dítěte:

 • sledovat fungování srdečního svalu (včetně EKG, krevního tlaku, pulsu) a dýchacích funkcí;
 • rovnováha voda-sůl;
 • hladiny glukózy a draslíku v séru, kyselost krve;
 • stolice.

Pacientům s hypokalémií je předepsána náhrada draslíku.

Výskyt bolesti v oblasti srdce nebo změny na elektrokardiogramu je signálem k zastavení tokolýzy.

Přítomnost faktorů zvýšené pravděpodobnosti rozvoje plicního edému (mnohočetné těhotenství, preeklampsie, pleura, přítomnost infekce) zahrnuje použití tryskového podání léčiva místo kapání.

Během léčby Ginipralem se doporučuje omezit příjem soli.

Lék také ovlivňuje svaly arteriální stěny, má vazodilatační vlastnosti, takže pacient a její nenarozené dítě mají rychlejší puls a nižší krevní tlak..

Nežádoucí účinky ginipralu během těhotenství

Užívání tohoto léku nejčastěji způsobuje stížnosti na:

 • výskyt bolesti hlavy, úzkosti, úzkosti, závratě, až do ztráty vědomí, chvění prstů, rychlý srdeční rytmus;
 • bolest na hrudi, procházející po ukončení kapání infuze léku;
 • zažívací potíže - nevolnost, zvracení, zácpa;
 • nadměrné pocení, návaly kůže;
 • oligurie;
 • otok (zejména u žen s poškozenou funkcí ledvin), velmi zřídka - plicní edém.

Výsledky vyšetření během období tokolýzy prokázaly hypotenzi, hypokalémii, stimulaci lipolýzy, zvýšení sérového indexu jaterních transamináz.

V ojedinělých případech sulfáty obsažené v léčivu způsobily senzitizační reakci až do vzniku šoku (zejména u pacientů s bronchiálním astmatem).

Je-li ginipralomová tokolýza prováděna ženami s diabetem bezprostředně před porodem, je nutné sledovat přítomnost příznaků nedostatku glukózy u novorozence, jakož i okyselení krve v důsledku překonání placentární bariéry kyselými metabolity..

Dávkování a podávání

Níže uvedená dávka je indikativní, protože dávky Ginipralu během těhotenství se počítají individuálně pro každého pacienta, přičemž se bere v úvahu soubor ukazatelů jejího zdravotního stavu a důvody jeho jmenování.

Krátkodobá tokolýza v případech zajištění klidného stavu myometria před otočením plodu k hlavě a před transportem ženy při porodu se symptomatologií počátečního stádia porodu.

Lék se vstřikuje do žilové trysky a pomalu (po dobu pěti až deseti minut) se dříve jedna ampulka o dvou mililitrech (10 μg hexoprenalin sulfátu) rozpustí v 10 ml injekčního roztoku NaCl (0,9%) nebo dextrózy (5%). Pokud je to nutné, pacient nadále dostává infuzi léčiva kapátkem rychlostí 0,3 μg / min.

Stejné schéma se používá pro krátkodobou prevenci předčasného porodu v případě silných kontrakcí děložních svalů a / nebo malého (do 2-3 cm) otevření děložního hltanu. Alternativně se kapátko Ginipral používá během těhotenství (rychlost 0,3 μg / min) bez předchozí injekce tryskou.

Pro správnou konfiguraci infuzního zařízení se vezme v úvahu poměr: 1 ml se rovná 20 kapkám.

Pro zajištění rychlosti podávání hexoprenalinsulfátu 0,3 μg / min se požadovaný počet ampulek zředí v 500 ml roztoku NaCl (0,9%) nebo dextrózy (5%):

 • při ředění jedné ampulky po 5 ml (25 μg) by měla být rychlost infuze nastavena na 120 kapek (6 ml) za minutu;
 • při ředění dvou ampulí po 5 ml (50 μg) by měla být rychlost infuze nastavena na 60 kapek (3 ml) za minutu;
 • při ředění tří ampulí po 5 ml (75 μg) by měla být rychlost infuze nastavena na 40 kapek (2 ml) za minutu;
 • při ředění 4 ampule po 5 ml (100 μg) by měla být rychlost infuze nastavena na 30 kapek (1,5 ml) za minutu.

Krátkodobá tokolýza u pacienta se středními příznaky se provádí kontinuální infuzí za minutu 0,075 μg hexoprenalin sulfátu. Aby se zajistila nezbytná rychlost infuze, přidá se předepsaný počet ampulek do 500 ml roztoku NaCl (0,9%) nebo dextrózy (5%):

 • při ředění jedné ampulky 5 ml (25 μg účinné látky v 500 ml jakéhokoli specifikovaného roztoku) je rychlost infuze nastavena na 30 kapek (1,5 ml) za minutu;
 • při ředění dvou ampulí po 5 ml (50 μg) je rychlost infuze nastavena na 15 kapek (0,75 ml) za minutu.

Trvání kapkové tokolýzy je stanoveno v závislosti na stupni pravděpodobnosti předčasného porodu (tendence ke zkrácení časového intervalu mezi kontrakcemi, stupně maturace děložního čípku) a projevům jeho nežádoucích účinků (hypotenze, arytmie, tachykardie).

Pokud se kontrakce neobnoví do dvou dnů, může léčba pokračovat tabletovou formou léčiva. Polykají se, opláchnou vodou v požadovaném množství. Tableta (0,5 mg) se užívá hodinu nebo dvě před koncem kapání. Nejprve, s intervalem každé tři hodiny, pak se zvýší na čtyři až šest hodin. Denně se odeberou dva až čtyři miligramy hexoprenalinsulfátu. Zrušení se provádí postupně a snižuje se dávka půl tablety každé tři dny.

Ginipral v tabletách během těhotenství může lékař předepsat s nevyjádřenou hrozbou přerušení, i když v tomto případě se častěji volí jiné léky.

Nežádoucí účinky jsou zastaveny následovně:

 • jmenovat dvě nebo tři tablety valeriánského extraktu současně s kapátkem nebo tabletami;
 • verapamil, snižující puls, předepsaný lékařem.

Nepříjemné příznaky nemusí být zcela eliminovány, zejména u intravenózních infuzí. V případě negativních projevů, které nejsou vyjádřeny a nezastaveny pomocí uvedených prostředků, se doporučuje tento lék zrušit a předepsat další.

Lék je určen konkrétně těhotným ženám, v jiných obdobích se zejména laktace nepoužívá.

Důsledky pro dítě

Výsledky randomizace neprokázaly přítomnost signifikantního účinku perinatální mortality nebo morbidity Ganipralu v tomto období. Dospělo se k závěru, že prevence předčasné porodu umožňuje použití prodloužené doby těhotenství díky použití této drogy pro činnosti, které zlepšují zdraví novorozenců. Dlouhodobé a časté provádění Tocolysis Ginipralem však vede ke skutečnosti, že u novorozenců je zvýšená kyselost krve a občas i hypoglykémie. Někdy po infuzi se fetální puls zvyšuje (přibližně 20 úderů za minutu).

Předávkovat

Protilátka jsou neselektivní β-blokátory.

Překročení dávky se projevuje těžkou tachykardií, třesoucími se prsty, bolestmi hlavy, hyperhidrózou, hypotenzí, dušností. K zastavení příznaků předávkování zpravidla stačí snížit dávku Ginipralu.

Interakce s jinými drogami

Výsledek tohoto léku:

 • významně snížená nebo zcela vyrovnaná při kombinaci s jinými β-blokátory;
 • amplifikovaný v kombinaci s léčivy obsahujícími xanthinové methyl deriváty (kofein, aminofylin, theobromin);
 • vzájemně se zlepšují v kombinaci s dalšími sympatomimetiky a omamnými látkami fluotan (jsou možné symptomy srdeční dysfunkce a příznaky předávkování).

V kombinaci s glukokortikoidy v játrech klesá kumulace glykogenu.

Účinek hypoglykemických léků (perorálních) se snižuje při současném použití hexaprinolin sulfátu.

Z důvodu nekompatibility se nedoporučuje používat současně s

tricyklická antidepresiva, inhibitory MAO, námelové alkaloidy, mineralokortikoidy, dihydrotachysterolum, léky a vitamín-minerální komplexy, které obsahují vitamín D a vápník.

Protože roztok zabalený v ampulích obsahuje kyselinu sírovou, smíchání jejich obsahu je nezbytné pouze s roztoky doporučenými v návodu (NaCl (0,9%) a glukóza (5%)).

Pro snížení vedlejších účinků Ginipralu ze srdce jsou tablety Verapamilu předepisovány zejména k normalizaci rytmu a srdeční frekvence. Jak brát Ginipral a Verapamil během těhotenství by měl informovat ošetřujícího lékaře. Tyto léky se dávkují individuálně v závislosti na stavu budoucí matky. Je třeba vzít v úvahu pouze to, že se tablety Verapamilu doporučuje spolknout během jídla a po hodině můžete Ginipral užívat. Pokud mluvíme o infuzní tokolýze, provádí se to pod dohledem odborníků, kteří provedou nezbytná jmenování..

Uchovávejte tablety a ampule v originálním balení po dobu nejvýše tří let, při dodržení teplotního režimu až 25 ℃. Udržujte mimo dosah dětí. Připravený infuzní roztok ihned použijte..

Ginipral analoga během těhotenství

Léčba hypertonicity dělohy, která může vést k předčasnému porodu, je velmi individuální. Léky předepisuje a někdy kombinuje pouze lékař na základě údajů z vyšetření a stížností ženy. O tom, který lék předepsat, Ginipral nebo Metacin během těhotenství, by proto měl rozhodnout odborník. Ginipral je specifický lék, který působí hlavně na myometrium a je velmi výrazný. Metacin má širší spektrum účinku, používá se ke křečím jakýchkoli vnitřních orgánů, častěji pro chronickou gastritidu s vysokou kyselostí a gastroduodenální vředy, protože snižuje sekreci žaludečních i slinných a bronchiálních žláz. Metacin také našel široké použití jako tokolytic. Kontraindikace a vedlejší účinky se také překrývají, protože oba způsobují podobné účinky. Proto se při předepisování léku bude lékař řídit vlastnostmi historie pacienta.

Hořečnatá sůl kyseliny sírové nebo Magnesia je dobrou alternativou k Ginipralu, i když její účinek na myometrium je mírnější. Magnesia je předepsána, když je hrozba předčasného porodu tak výrazná. Síran hořečnatý v tabletách (přípravek hořčík B6) může být předepsán v prvním trimestru těhotenství, pokud existuje riziko potratu, když je Ginipral k ničemu, protože receptory, které působí uvolněním myometria, se objevují na konci třetího měsíce těhotenství. Magnesie je na rozdíl od předchozích léků indikována na gestózu. Proto lékař vybere Ginipral nebo Magnesia na základě charakteristik konkrétního případu. Někdy jsou tyto léky předepsány v jednom léčebném režimu: pacientovi je podán kapátko s Magnesií jeden den a další den s Ginipralem. A přestože je Magnesia v současné době považována za slabou tokolytiku ve srovnání s modernějšími drogami, v rámci nedávné metaanalýzy (2009) se dospělo k závěru, že užívání této drogy v nebezpečí předčasného porodu vede ke snížení incidence mozkové obrny a úmrtnosti v novorozeneckém období.. Je však třeba být opatrný i na první pohled, Magnesii. Její předávkování může způsobit ochrnutí dýchacích cest. Protilátky jsou v tomto případě přípravky obsahující vápník.

Blokátor vápníkových kanálů Nifedipin nebo Corinfar, jak ukazuje praxe, není v porovnání s jinými tokolytiky nižší. Využívá svou schopnost relaxovat hladké svaly obecně, včetně dělohy. Nicméně v návodu k použití je tento „srdeční“ lék kontraindikován během těhotenství. Používá se v případě hrozby předčasného porodu, kdy ostatní tocolytici nepomáhají nebo nastávající matka je nesnáší. Praktická pozorování naznačují, že použití Nifedipinu pomáhá snižovat novorozeneckou úmrtnost. Samotný lék má relativně malý počet vedlejších účinků a také - nevyskytují se příliš často a jejich síla není velká. Je pravda, že dlouhodobé účinky použití nifedipinu v terapii tocolytic nebyly dosud řádně studovány. Lékaři se však zajímají o novou kvalitu drogy a považují ji za nadějnou..

Nifedipin se začíná používat v první polovině těhotenství, kdy Ginipral stále není účinný, a pak je terapie Ginipralem často ukončena. Nicméně bezpečnost Nifedipinu pro nastávající matku a její nenarozené dítě nebyla dosud prokázána, dosud nebyl uznán jako oficiální toxikolog. Instrukce nedoporučuje brát tento nástroj po dobu porodu dítěte. Kromě toho různé studie prokázaly, že léčivo vykazuje teratogenitu, embryotoxicitu a fetotoxicitu. Proto by neměl být považován za bezpečný, zejména v první polovině těhotenství. Studie Amerického národního srdečního institutu zjistila, že orální podávání Nifedipinu u lidí s nemocným srdcem (s nímž by se měl léčit teoreticky) zvyšuje riziko vzniku mrtvice, srdečního infarktu a tím zvyšuje pravděpodobnost úmrtnosti. Proto je volba mezi léky na tokolýzu, Ginipral nebo Nifedipin, rozhodně pro lékaře. A v tomto případě není vhodná žádná iniciativa.

Neexistují žádné zcela bezpečné léky, stačí mít dobrou představu o tom, jaké důsledky užívání mohou ohrozit těhotnou pacientku. S pomocí všech těchto léků bylo možné zpoždění porodu a zabránit těhotenství selhání. Mnoho žen porodilo zdravé děti a vděčilo doktorům za jejich zásah..

Recenze lékařů jsou jako obvykle smíšená. Mají pokyny a doporučení, co dělat v případě těhotenských komplikací, mají zkušenosti s prací s budoucími matkami a zkušenosti s užíváním drog. Existují dokonce i „oblíbené“ léky. Mnoho pacientů si všimne, že konkrétní lékař rád předepíše jakýkoli lék, který považuje za nejúčinnější a nejbezpečnější. Názor lékaře se často vyplatí zvážit. Kromě toho každá nastávající matka cítí její stav, a pokud máte pochybnosti, stojí za to vzít si pilulky, to znamená několik možností - konzultovat s jedním z lékařů. Užijte si více odpočinku, méně nervozitu. Jsou případy, kdy jedna svíčka s Papaverinem odstranila tón myometria a další se tento stav nevrátil.

Přijmout nebo neužít Ginipral během těhotenství vám řekne, jak se cítíte, zejména proto, že tento lék je určen pro nemocniční podmínky. Promluvte si se svým lékařem o svých pochybnostech, pokud existují, položte otázky - v dialogu se rodí odpověď. Takže přemýšlejte hlavou, buďte vedeni svými pocity a zdravými dětmi!

"Ginipral" během těhotenství: návod k použití

Pokud těhotná žena má zvýšený tonální tonus nebo dochází ke kontrakcím, ale pracovní doba se ještě nepřiblížila, měl by být tento stav okamžitě léčen, aby se zabránilo předčasnému porodu nebo potratu. V mnoha případech se včasnou lékařskou péčí lze vyhnout nebezpečným následkům. Jedním z léků používaných v takových situacích je Ginipral..

Mnoho let se používá v porodnické praxi k zachování těhotenství a ukončení práce, pokud ještě nenastal čas narození dítěte. Lék je považován za relativně bezpečný pro plod, ale může mít negativní vliv na matčino tělo a má docela působivý seznam kontraindikací.

Vlastnosti léku

Přípravek „Ginipral“ je v lékárnách podáván pouze ve formě roztoku, který se podává intravenózně. Takový lék je bezbarvá transparentní kapalina, která se nalije do sterilních ampulí o objemu 2 mililitrů. Jedno balení obsahuje 5 nebo 25 ampulí.

Léčivou látkou léčiva je hexoprenalin sulfát. Dávka takové složky v jedné ampuli je 0,01 mg. Kromě toho roztok obsahuje edetát disodný, disiřičitan sodný, chlorid sodný, vodu a kyselinu sírovou.

Před zakoupením Ginipralu je nutná konzultace s lékařem, protože je to jedno z léků na předpis. Průměrná cena 5 ampulí je 250 rublů. Skladování léků by mělo být prováděno při teplotě do +25 stupňů. Doba použitelnosti roztoku je 3 roky..

Všimněte si, že dřívější přípravek „Ginipral“ lze nalézt také v tabletách, ale v současné době byla tato forma zakázána a přestala se uvolňovat, přičemž v oběhu zůstal pouze injikovatelný lék.

Provozní princip

Protože účinná látka obsažená v Ginipralu může ovlivňovat adrenoceptory, patří léčivo do skupiny adrenomimetik. Nazývá se selektivní, protože léčivo ovlivňuje pouze určitý typ receptoru, který se nazývá beta-2. Protože jsou v ženském těle koncentrovány ve velkém množství v děloze, terapeutický účinek injekcí je zaměřen především na hladké svaly tohoto orgánu. Takové receptory se také nacházejí v průduškách a cévách, proto v důsledku působení Ginipralu dochází k uvolnění hladkých svalů cév a průdušek, což způsobuje jejich expanzi.

Ginipral injikovaný do žíly velmi rychle snižuje tón dělohy. Pod vlivem takového léku jsou kontrakce méně intenzivní a časté, což se používá pro nepravidelné nebo příliš silné kontrakce. Kromě toho je lék schopen zcela zastavit kontrakce, pokud předčasně začala práce. Díky účinku na cévy dělohy a svalového tonusu zlepšuje Ginipral také průtok krve v placentě.

Je to povoleno během těhotenství?

Přípravek „Ginipral“ je předepisován nastávajícím matkám, pokud je těhotenství delší než 22 týdnů. Užívání drogy v prvním trimestru je kontraindikováno, i když žena má příznaky hrozícího potratu. V takové situaci lékař předepíše další léky, které mohou být použity brzy, například Duphaston. Pokud gestační doba přesáhla 22 porodnických týdnů, je možné použití Ginipralu pouze za přísných indikací, kdy lékař pečlivě vyhodnotil rizika a přínosy takové léčby..

Lék se podává pouze ve zdravotnických zařízeních, protože stav nastávající matky a plodu během injekce by měl být sledován speciálním zařízením.

Pro vyloučení škodlivého účinku Ginipralu na zdraví žen a kojenců je důležité neustále sledovat puls a krevní tlak, koncentraci glukózy a draslíku, jakož i rovnováhu vody a elektrolytů. Kromě toho, aby se zabránilo negativnímu účinku léku na srdce, bude mít žena určitě EKG.

Kdy jsou nastávající matky?

Důvody použití přípravku Ginipral u žen ve 2. a 3. trimestru jsou následující situace:

 • pokud se krk začne otevírat nebo zplošťovat, ale gestační věk je ještě příliš krátký na porod;
 • pokud během porodu dítě zažívá tzv. úzkost kvůli akutní hypoxii nebo asfyxii;
 • pokud nastávající matka potřebuje být připravena na císařský řez a má zvýšený tón dělohy;
 • pokud je práce komplikovaná, například dítě leží nesprávně, děloha se stahuje příliš nebo velmi dlouho (průběh práce je opožděn);
 • pokud chcete opravit polohu plodu pomocí externí rotace;
 • pokud žena porodila předčasně a existuje riziko, že se včas nedostane do nemocnice;
 • pokud pacient obdržel cerclage, speciální šití na děložním čípku, které brání jeho předčasnému otevření.

Kontraindikace

Pro použití Ginipralu u těhotných žen existují kromě doby kratší než 22 týdnů i jiná omezení:

 • léčivý přípravek není předepsán pro přecitlivělost na některou z jeho složek, ať už jde o hexoprenalin nebo jakoukoli neaktivní složku;
 • lék se nepodává, pokud dojde k prasknutí membrán, a také v případech, kdy se děložní čípek otevřel více než 3-4 centimetry;
 • lék je kontraindikován u žen s koronárním onemocněním nebo s vysokým rizikem jeho vývoje;
 • injekce nejsou předepsány pro přecitlivělost na siřičitany, které se často vyskytují u bronchiálního astmatu;
 • léčba přípravkem Ginipral není praktická, pokud je podpora těhotenství nebezpečná pro plod nebo ženu, například s eklampsií, abrazí placentou nebo intrauterinní infekcí dítěte;
 • lék se nepoužívá, pokud plod zemřel v děloze, včetně chromozomálních chorob a dalších smrtelných patologií;
 • injekce jsou zakázány pro ženy s tyreotoxikózou, glaukomem s uzavřeným úhlem, závažnými patologiemi ledvin nebo jater;
 • „Ginipral“ nelze píchnout myokarditidou, poškozením mitrální chlopně, arytmiemi a mnoha dalšími kardiovaskulárními chorobami;
 • lék může poškodit pacienty kardiomyopatií nebo plicní hypertenzí.

Kromě toho bylo v anotaci řešení zaznamenáno mnoho zdravotních problémů, když použití Ginipralu vyžaduje zvýšenou opatrnost. Patří sem střevní atonie, snížení krevního tlaku, cukrovka a některé další patologické stavy.

Obzvláště důležité je sledovat podávání léku, pokud má žena riziko plicního edému, což je zaznamenáno s mnohočetným těhotenstvím, preeklampsií v pozdějších stádiích a infekcemi.

Vedlejší efekty

Protože léčivo vykazuje výraznou selektivitu vůči beta-2, měl by být účinek injekcí na práci srdce teoreticky zanedbatelný, jak je uvedeno v anotaci papíru pro ampule. Během léčby Ginipralem jsou však možné následující nežádoucí účinky:

 • zvýšená srdeční frekvence;
 • bolest hlavy;
 • kapka draslíku v krvi;
 • svalové záškuby;
 • pocit palpitací;
 • snížení krevního tlaku;
 • nevolnost;
 • snížení peristaltiky a střevního tónu;
 • zvýšené pocení.

Když se objeví, lékař rozhodne o dalším použití léku, snížení dávky, předepisování dalších léků (například Verapamil) nebo nahrazení léku analogem. Ve vzácných případech droga ovlivňuje také dítě, například u novorozence způsobuje bronchospasmus, hypoglykémii nebo závažnou alergickou reakci.

Při překročení dávky se může objevit arytmie, bolest srdce, úzkost, otřes svalů, hypotenze, dušnost a jiné příznaky. Pro vyloučení předávkování jsou obvykle předepsány adrenobloky, které působí na beta receptory. Taková léčiva mohou neutralizovat všechny účinky Ginipralu, ale pokud má pacient bronchiální astma, mohou vést k bronchospasmu..

Jak se přihlásit?

Jak již bylo zmíněno, Ginipral se používá ve zdravotnických zařízeních a tento lék by si měla podat kvalifikovaná zdravotní sestra nebo lékař. Roztok se vstřikuje pouze do žíly, buď proudem, ale velmi pomalu (celá dávka by měla vstoupit do krevního oběhu za 5-10 minut) nebo kapat. Ampule je otevřena podél linie, která je na ní označena, poté záchranář vloží kapátko nebo provede injekci, po zředění Ginipralu roztokem izotonického chloridu sodného.

Podle pokynů musí být dávkování léčiva individuální, protože to závisí na důvodu injekce a na stavu ženy. Někdy, bezprostředně po hospitalizaci, je roztok pomalu vstřikován do trysky, a pak je systém již připojen, rozpuštěné množství léčiva předepsané lékařem v 500 ml infuzního roztoku. Rychlost dodávání léčiva do krve (počet kapek za minutu) se stanoví na základě požadované dávky (počet ampulí).

Stahování léčiv se provádí postupně, aby se zabránilo návratu nebezpečných příznaků.

Recenze

Ve většině recenzí Ginipralu, které ženy nechávají na svém místě, se lék nazývá účinný a plní úlohu eliminace děložního tónu, když je třeba zastavit kontrakce. Těhotné ženy, které měly možnost být léčeny takovým lékem, potvrzují, že injekce pomohly udržet těhotenství a bez problémů přivedly drobeček do bezpečného času..

Hlavní nevýhodou léku jsou jeho vedlejší účinky. U některých žen tento lék vyvolal tachykardii, u jiných - pocit tepla, chvění rukou, tinnitus, u jiných měl negativní vliv na plod. Nevýhody léku navíc zahrnují jeho uvolňovací formu. Mnoho nastávajících matek říká, že brát pilulky, když byly ještě k dispozici, bylo mnohem pohodlnější. Kromě toho jsou kapátka s Ginipralem zpravidla poměrně dlouhá..

Podle žen a lékařů je to účinný prostředek k úspěšnému hlášení těhotenství, ale nelze jej nazvat bezpečným, protože má velký seznam kontraindikací a stav nastávající matky během léčby musí být sledován zdravotnickým personálem. V situacích, kdy je nemožné se obejít bez jeho použití, se však Ginipral prosadil na dobré straně..

Analogy

Léky, které obsahují stejnou účinnou látku jako Ginipral, se neuvolňují, a proto je-li nutné tento lék nahradit jinými léky, lékaři volí léky s podobnými terapeutickými účinky. Patří sem následující léky.

 • "Utrozhestan". Takové tobolky obsahující progesteron mohou být použity v jakémkoli gestačním věku. Nejsou kontraindikovány v prvním trimestru a lze je předepsat ještě před početí. V pozdních stádiích je droga žádána s cervikální nedostatečností a nízkou úrovní přírodního progesteronu. Používají se pro příliš brzy změkčení a zkrácení děložního hrdla po 30-37 týdnech. V tomto případě mohou být tobolky spolknuty nebo vloženy do vagíny jako čípky.
 • "Traktotsil." Takové léčivo založené na atosibanu působí na receptory citlivé na oxytocin, takže účinně snižuje frekvenci kontrakcí a snižuje tón myometria, ale neovlivňuje srdce. Infuze tohoto léčiva jsou indikovány pravidelnými kontrakcemi dělohy a dilatací děložního čípku až do 3 cm v gestačním věku 24-33 týdnů. Léčivo je kontraindikováno v případě poruch srdečního rytmu plodu, těžké gestózy, intrauterinní infekce a placentárního narušení. Málokdy to způsobuje vedlejší účinky, ale stojí víc než jiné tocolytics..
 • Ne-shpa. Tento lék na bázi drotaverinu je představován injekcemi a tabletami. Působí na hladké svaly a způsobuje jejich uvolnění. V prvním a druhém trimestru je pro hypertonicitu předepsán přípravek „No-shpu“, ale od 26. týdne se takový lék používá opatrně, protože může zbytečně oslabit děložní čípek a předčasně vyvolat nástup porodu. Použití „no-shp“ během porodu přispívá k normalizaci pracovní činnosti, jsou-li kontrakce nerovnoměrné nebo se objeví jiné komplikace..
 • "Nifedipine." Takový lék v kapslích a tabletách je schopen blokovat vápníkové kanály, v důsledku čehož se uvolňují membrány hladkého svalstva. Nejčastěji se používá pro anginu pectoris a hypertenzní krizi, ale lze ji předepsat nastávajícím matkám, u nichž porod začal předčasně. Droga se používá s maximální opatrností, protože může nepříznivě ovlivnit plod..
 • "Síran hořečnatý". Injekce takového léčiva uvolňují hladké svaly, ovlivňují fungování nervového systému, rozšiřují tepny a zklidňují. Lék je během těhotenství povolen pouze ve vážných případech a používá se opatrně. Obvykle je magnézia předepsána pro hrozbu předčasného porodu, stejně jako pro nastávající matky s pozdní gestózou. Tento léčivý přípravek se v poslední době používá stále méně a nahrazuje bezpečnější léky..
Články O Neplodnosti