Hlavní Výživa

Duphaston v těhotenství a jeho plánování, jak brát, stažení během těhotenství

V současné době se značný počet žen potýká s problémy početí dítěte a / nebo během těhotenství. Jedním z faktorů způsobujících tuto patologii je hormonální nerovnováha, zejména produkce progesteronu. K vyřešení těchto problémů se lékaři dlouhodobě uchýlili k drogám, jako je duphaston nebo utrozhestan.

Zabývejte se progesteronem

Progesteron patří mezi steroidní hormony a je produkován v těle ženy vaječníky a nadledvinami. Role progesteronu ve fungování reprodukční sféry je nezbytná, právě úroveň tohoto hormonu určuje menstruační cyklus, oplodnění a další těhotenství..

Jak víte, menstruační cyklus je rozdělen na 2 fáze folikulární (proliferativní) a luteální (sekreční).

 • V první polovině cyklu převládají estrogeny, pod jejichž vlivem dozrává dominantní folikul.
 • V okamžiku ovulace (prasknutí hlavního folikulu) dosáhne obsah progesteronu vrcholu, „nově vyrobené“ vajíčko opouští folikul a vstupuje do vejcovodu. Místo prasklého folikulu se vytvoří žluté tělo, které udržuje hladinu progesteronu (syntetizuje) na předchozích číslech.
 • Pod vlivem popsaného hormonu se ve funkční vrstvě děložní sliznice vyskytují sekreční změny, zhoustnutí, uvolnění a zvýšení krevního zásobení.

Všechny popsané procesy jsou navrženy tak, aby vytvářely příznivé podmínky pro zavedení nebo implantaci vajíčka oplodněného do té doby. Pokud došlo k početí, korpusové luteum nadále funguje jako dříve a udržuje obsah progesteronu na konstantní úrovni. Toto je kvůli vlastnostem hormonu:

 • Podporuje sekreční změny v endometriu nezbytné pro další postup těhotenství,
 • Potlačuje stahy dělohy, čímž zabraňuje odmítnutí vajíčka.
 • Progesteron ovlivňuje vývoj tkání, zejména mléčných žláz a připravuje je kojení..
 • Hormon má také sedativní účinek, inhibuje aktivitu a živé emoce ženy a stimuluje růst a roztahování dělohy, jak se zvyšuje doba těhotenství.

Vzhledem k uvedeným "schopnostem" progesteronu se nazývá hormon těhotenství. Koneckonců, s jeho nedostatečným obsahem, není možné ani oplodnění, ani další vývoj těhotenství. Snížené hladiny progesteronu v krvi naznačují buď nedostatek ve druhé fázi cyklu nebo sníženou funkci corpus luteum nebo placenty.

Deficit hormonů může nastat při intermenstruačním krvácení (viz výtok uprostřed cyklu), hrozbě potratů a zpoždění vývoje plodu.

Plánování těhotenství

Ve fázi plánování těhotenství čelí žena potřebě nejen udržovat zdravý životní styl, ale také brát určité léky..

 • Kyselina listová - je známo, že tři měsíce před těhotenstvím se doporučuje začít užívat kyselinu listovou (viz kyselina listová během těhotenství a před), toto opatření je vynikající prevencí vývoje defektů fetální nervové trubice.
 • Duphaston - v některých případech lékaři důrazně doporučuje také zahájit tzv. Profylaktické podávání duphastonu (viz Duphaston pro vyvolání menstruace).

Duphaston je při plánování těhotenství předepsán, pouze pokud existují určité náznaky. To je buď selhání druhé fáze cyklu, nebo existující adenomyóza, proti které žena, pokud otěhotní, zřídka nese dítě.

To znamená, že v anamnéze budoucí matky existuje smutná zkušenost s přerušeným těhotenstvím a potrat se opakoval vícekrát. V tomto případě hovoří o obvyklém potratu a po důkladném vyšetření ženy a zjištění všech důvodů potratu se rozhodne předepsat hormonální lék - duphaston i ve fázi plánování.

Jak je předepsán duphaston?

Vzhledem k tomu, že duphaston je syntetický analog progesteronu, měl by se jeho příjem uskutečnit ve druhé fázi menstruačního cyklu, když nastane čas progesteronu. Duphaston je k dispozici v 10 mg tabletách a obvykle nepřekračuje jednu tabletu denně při plánování těhotenství.

Neexistuje žádný zvláštní režim pro užívání léku, lékař předepisuje, jak brát duphaston v každém případě, rozvíjet individuální režim.

 • Léčba by měla začít den po ovulaci, pokud má žena 28denní menstruační cyklus, je užívána od 11 do 25 dnů cyklu po dobu nejméně 6 měsíců.
 • Na určitou dobu žena obvykle otěhotní.

Pokud však například ve třetím měsíci užívání drog nedošlo k náhlé menstruaci? Takže musíte udělat těhotenský test. Koneckonců, právě za tímto účelem byla předepsána duphastonová terapie. Je test pozitivní? Nespěchejte, abyste přestali užívat drogu, bude nutné pokračovat v ní až do 16 týdnů těhotenství, kdy se vytvoří placenta a zahájí se výroba vlastního progesteronu.

Je třeba dodat, že duphaston nepříznivě neovlivňuje plod, neovlivňuje koagulaci krve, metabolismus lipidů a uhlohydrátů a neovlivňuje endokrinní žlázy. To znamená, že těhotenství, které nastalo po duphastonu, probíhá stejným způsobem jako běžné těhotenství.

Vedlejší efekty

Ale nemůžeme říci o vedlejších účincích léku. V některých případech existují:

 • migrény podobné bolesti hlavy nebo závratě
 • reakce z hepatobiliárního systému (žloutenka, slabost, menší bolest břicha)
 • alergické reakce na složky léčiva ve formě kopřivky.

Pokud během podávání duphastonu dojde k průlomovému krvácení z dělohy, jednoduše zvyšte dávku léku.

Těhotenství a duphaston

K těhotenství došlo na pozadí užívání duphastonu ve fázi plánování, co dál?

A pak lékařka, která bude sledovat průběh těhotenství, doporučí pokračovat v užívání léku ještě nějakou dobu, jak již bylo uvedeno, až do 16 týdnů.

Proč? Protože progesteron v druhé fázi menstruačního cyklu před těhotenstvím nestačil, bude v prvních týdnech určitý nedostatek. Proto nemůžete přestat brát tento lék, jinak by záležitost smutně skončila.

Proč je duphaston nutný během těhotenství?

Poté, že se postará o nedostatek progesteronu, to znamená, že převezme jeho funkce. Duphaston bude udržovat aktivitu corpus luteum, uvolňovat svaly dělohy a poskytovat imunosupresivní účinek, takže tělo matky nevnímá embryo jako cizí předmět a nevymaže ho. Kromě toho je lék nezbytný pro vývoj mléčných žláz a jejich přípravu na kojení.

V jakých případech je duphaston předepsán během těhotenství?

 • Za prvé, jako pokračování léku během plánování,
 • za druhé, pokud během tohoto těhotenství došlo k potratům, což potvrdily hormonální studie o nedostatku progesteronu,
 • zatřetí je duphaston nutně předepsán po zákroku IVF jako terapie podporující těhotenství.

Jak se Duphaston užívá během těhotenství??

Vše záleží na situaci, závažnosti klinických projevů nedostatku progesteronu - spontánním potratu, toleranci, věku ženy, anamnéze a mnoha dalších faktorech. V případě zjevných příznaků hrozby ukončení těhotenství se může dávka léčiva zvýšit na 4 tablety denně, tj. 40 mg denně. Cena duphastonu je samozřejmě vysoká, ale hra stojí za svíčku, že? Ale chci dát nastávajícím matkám naději, od chvíle, kdy je droga užívána, se příznaky hrozícího potratu v raných stádiích velmi rychle zastaví, špinění z genitálního traktu zmizí, bolest zmizí a zdraví ženy se výrazně zlepší.

Jak dlouho trvalo Duphaston??

Lék musí být užíván, dokud se situace nestabilizuje a neexistuje žádná jasná nebo latentní hrozba těhotenství. Obvykle již není duphaston nutný po 16 týdnech těhotenství (viz výpočet gestačního věku po týdnech), ale v některých případech může dojít k nebezpečí přerušení později, takže trvá až 20 týdnů. kolo hrozby a postupně.

Předpokládejme, že žena „chodila“ po čtyřech tabletách denně, což znamená, že během jednoho týdne se dávka duphastonu sníží o 10 mg, tj. 3 tablety zůstávají denně. Pokud se během týdenního příjmu léku v takové dávce těhotenství vyvíjí normálně, pak se při další dávce sníží o dalších 10 mg, přičemž zůstanou 2 tablety.

Opět kontrolujte těhotenství užitím 20 mg denně po dobu 7 dnů, i když ani v tomto případě neexistují známky nebezpečí, nechte jednu tabletu s následným dokončením léku.

Pár slov o Utrozhestanu

Když už mluvíme o duphastonu a jeho úloze při plánování těhotenství, jakož i při úspěšném rozvoji těhotenství, nesmíme zapomenout na „konkurenty“, tj. Na utrozhestan..

Duphastonův analog - Utrozhestan je také analogem progesteronu a je vyroben z rostlinných materiálů. Proto se úspěšně používá ve stejných situacích jako duphaston. Který lék je lépe argumentovat, je zbytečný, jeho role je stejná. Ale který lék dávat přednost během těhotenství, lékař rozhodne a jen on.

Forma uvolňování - Utrozhestan je k dispozici v tobolkách, ve kterých může být účinná látka odlišná, buď 100 mg nebo 200 mg.

Při plánování těhotenství se přípravek Utrozhestan předepisuje ve druhé fázi menstruačního cyklu, obvykle v dávce 200 mg denně. Lék přenáší endometrium z fáze sekrece do fáze proliferace a v případě oplodnění je děložní sliznice připravena přijmout vajíčko, to znamená, že uvolňuje, zahušťuje a zlepšuje krevní oběh. Kromě toho lék potlačuje excitabilitu jak svalů dělohy, tak vejcovodů, a také stimuluje růst sekreční tkáně mléčných žláz a připravuje je na laktaci..

Během období těhotenství je předepsán utrozhestan, počínaje skutečností ustavení početí až do konce druhého trimestru. Dávka léku také závisí na klinické situaci a závažnosti příznaků hrozby přerušení. Obvykle se lék užívá dvakrát denně, od 200 do 600 mg.

Významný rozdíl mezi Utrozhestanem a Duphastonem spočívá v tom, že může být užíván nejen orálně, ale také do vagíny. Tento způsob aplikace je ještě účinnější, protože účinná látka, která obchází játra, okamžitě vstupuje do krevního řečiště a začíná jeho prospěšný účinek. Tento způsob podání je velmi vhodný pro ženy s toxikózou, když zvracení neumožňuje, aby se v žaludku udržovalo dokonce i doušek vody..

Nevýhody drogy - Existuje však i určitá minus drogy. Způsobuje sedativní účinek, který není pozorován při používání duphastonu. Utrozhestan, stejně jako poslední lék, neovlivňuje metabolismus tuků a uhlohydrátů a je pro budoucí dítě absolutně bezpečný. Během období kojení by však mělo být léčivo zastaveno, protože proniká do mléka.

Z nežádoucích účinků je třeba zaznamenat alergické reakce, letargii a ospalost (sedace), závratě a reakce z jater (nažloutnutí). Stahování léčiv je předepsáno postupně, stejně jako duphaston.

Jak pít Duphaston a proč je předepisován ženám?

Samozřejmě, jedním z hlavních cílů každé ženy je mateřství. Je to narození dítěte, které je obrovským štěstím pro každou rodinu.

Existují však situace, kdy žena nedokáže otěhotnět nebo mít zdravé dítě. Je dobré, že v takových okamžicích vám moderní medicína umožňuje odstranit velké množství překážek úspěšného oplodnění a budoucích porodů

Pokud žena trpí hormonálním selháním, které je hlavní příčinou neplodnosti, potratů a jiných patologií, přicházejí k záchraně hormonální drogy. K vyřešení těchto problémů si hormonální droga Dufaston získala dobrou pověst..

Co je Dufaston?

Duphaston (Duphaston) je lék v tabletách, který se používá k léčbě onemocnění ženského reprodukčního systému. Pro ženy je to zcela bezpečné. Droga nemá prakticky žádné vedlejší účinky na organismus.

Neoprávněné použití nebo stažení z užívání takového léku je přísně zakázáno - to může vyvolat nepředvídatelné komplikace.

Léčivou látkou je dydrogesteron - hormon syntetizovaný umělou metodou, která je analogem progesteronu generovaného v lidském těle. Přírodní hormon je často označován jako „těhotenský“ hormon, protože to je to, co dohlíží na reprodukční funkci v ženském těle.

Díky dydrogesteronu, který se získává uměle, bylo možné eliminovat téměř všechny vedlejší účinky přírodních hormonálních léků, například:

 • nerovnováha srážení krve;
 • glukokortikoidní účinek;
 • plastický metabolismus (anabolický účinek);
 • estrogenová aktivita;
 • termogenní aktivita;
 • androgenní účinek

Duphaston obdržel od lékařů a pacientů mnoho potvrzení.

Návod k použití Duphaston

Duphaston by měl být používán během těhotenství pouze podle pokynů lékaře, který určí individuální dávkovací režim.

Můžete přestat pít lék podle doporučení lékaře a na základě nezbytných vyšetření a testů.

Pravidla pro užívání Dufastonu

Při užívání tablet Duphaston musíte dodržovat následující obecná pravidla:

 1. Lék musí být používán ve stejných časových intervalech. Normo, pokud si vezmeš pilulku v 7 hodin ráno, pak příště ji musíš vypít v 7 hodin večer.
 2. Pokud vynecháte pilulku, musíte počkat, až nabudete, aby nedošlo k narušení frekvence.
 3. Ukončení užívání Dufastonu je nutné po přesvědčení, že nedošlo k těhotenství. Za tímto účelem můžete provést test na těhotenství nebo krev na hCG, pokud dojde ke zpoždění menstruace.
 4. V případě těhotenství přestat pít, je přísně zakázáno. Pokud pacient pije Duphaston, je nutné se poradit se svým lékařem.
 5. Zrušení Dufastonu se provádí postupně, podle plánu, který vyzvedl ošetřující gynekolog.

Proč je to předepsáno?

Duphaston je předepisován ženám během udržovací nebo substituční terapie, kdy je zjištěn nedostatek progesteronu, na kterém závisí početí, těhotenství a také samotné narození. Uterinová relaxace a předčasná kontrakce jsou důležitými účinky progesteronu

Absence dostatečného množství tohoto hormonu během těhotenství může vést k následujícím následkům:

 • opakující se potrat;
 • endometrióza;
 • potrat v počátečních stadiích těhotenství;
 • ICP;
 • neplodnost;
 • děložní myomy nebo fibroidy;
 • sekrece krve uvnitř dělohy;
 • menstruační dysfunkce (algomenorea);
 • úplná absence menstruace;
 • polyhydramnios nebo nízká voda;
 • placentární dysfunkce;
 • těhotenství.

S výše uvedenými onemocněními a dysfunkcemi odborníci často předepisují Dufastona.

Předepisování léků při plánování koncepce

S pomocí hormonální drogy Duphaston se v ženském těle vytvoří příznivé pozadí pro oplodnění vajíčka, zavedení embrya do endometria dělohy a následný vývoj plodu..

Při plánování početí dítěte by tyto tablety měly být znovu předepsány odborníkem, protože neexistuje žádný univerzální scénář jejich příjmu.

V zásadě, pro otěhotnění dítěte, je lék předepsán, aby byl užíván následující den po ovulaci a užíván až do začátku menstruace. Doporučuje se zrušit lék pouze při absolvování testu nebo v počátečním stádiu menstruace, aby bylo zajištěno, že těhotenství neexistuje.

Faktem je, že prudké snížení progesteronu v krvi může zhoršit výživu embrya nebo jeho úplné odmítnutí. Užívání tohoto léku ve fázi plánování dítěte s detekovanou hormonální nerovnováhou má Dufaston v budoucnu během těhotenství větší účinek..

Úplný účinek užívání Dufastonu pro početí nastane po 6 měsících. Pokud je droga užívána déle než rok bez úspěchu, doporučuje se poradit se se svým lékařem, aby nahradil taktiku léčby, další vyšetření nebo jmenování jiných drog, aby nalezl účinnou náhradu za lék.

Duphaston v časném těhotenství

V první fázi těhotenství se tablety Duphaston užívají, když se ve vaječnicích ženy nedostává dostatečné množství progesteronu..

Tento lék vykazuje selektivní účinek na endometrium, čímž jej podporuje ve stavu nezbytném pro vývoj embrya a také udržuje kontrakce hladkých svalů dělohy, čímž zabraňuje možnému potratu.

Tento lék tak může plně nahradit přirozený hormon v časných stádiích těhotenství..

Lék nemá během tohoto období těhotenství negativní reakci na embryo a matčino tělo. Obvykle je předepsáno v prvním a druhém trimestru těhotenství, aby byla zachována..

Jakmile příznaky potratu zmizí, stojí za to užít lék v předchozích dávkách po dobu asi jednoho týdne a poté přepnout na nižší dávku, aby se udržela hladina hormonu. Je přísně zakázáno náhle zrušit léky, protože to může vést k potratům.

Předepisování během těhotenství

V pozdějších stadiích těhotenství, jmenovitě počínaje třetím trimestrem zrání plodu, by mělo být léčivo používáno opatrně, protože v tomto okamžiku může způsobit dysfunkci jater.

V této fázi se tablety Duphaston vyrovnávají s následujícími úkoly:

 1. Odstraňuje nedostatek progesteronu.
 2. Snižuje hypertonicitu dělohy.
 3. Příznivě působí na sliznici.
 4. Uvolňuje střeva.
 5. Tvoří dominantní těhotenství, porod a kojení na úrovni mozku.
 6. Připravuje ženská prsa na kojení.

Také během těhotenství může být předepsán lék na chronickou endometritidu.

Charakteristickým rysem tohoto onemocnění je zvýšená militance imunitního systému, který považuje embryo za cizí tělo a snaží se jej rychle odstranit z ženského těla.

Tento lék blokuje tento faktor, čímž se imunitní systém uvede do normálního stavu, čímž se eliminuje možnost potratu.

Recepce pro endometriózu

Je známo, že jednou z hlavních příčin výskytu endometriózy je zvýšená hladina estrogenu v těle ženy. V důsledku toho by měl být použit Duphaston, který s endometriózou snižuje hladinu estrogenu a stabilizuje kumulativní hladinu hormonů..

Rozlišují se následující charakteristické znaky použití léčiva pro léčbu této choroby:

 1. Dydrogesteron postihuje hlavně děložní sliznici a inhibuje proliferaci endometriálních receptorů.
 2. Vzhledem k tomu, že menstruační období není v depresivní fázi, pravděpodobnost početí dítěte zůstává.
 3. Duphaston snižuje tón a kontraktilitu hladkých svalů dělohy, což v raných fázích těhotenství snižuje riziko spontánního potratu.
 4. Díky tomuto léku se syndrom bolesti zmenší nebo zmizí beze stopy. Důvodem je skutečnost, že dochází ke snížení tvorby prostaglandinů, což zase způsobuje ostré zúžení a kontrakci krevních cév oběhového systému..
 5. Duphaston významně snižuje riziko degenerace buněk s patologií na rakovinné nádory. Podle četných recenzí pacientů, kteří užívali Duphaston, je menstruační cyklus tolerován klidněji as menší bolestí přestává táhnout dolní část břicha.

Jak používat hormonální pilulky pro endometriózu, je povinné specifikovat s ošetřujícím specialistou, ale z velké části, instrukce vypadá takto:

 1. Duphaston se užívá dvakrát denně, ve stejnou denní dobu. Například v 8:00 a 8:00..
 2. Délka přijímání je v každém případě individuální, obvykle se však pohybuje v rozmezí 5–6 až 20 dní.
 3. Někdy je droga užívána po dlouhou dobu bez přerušení od 6 do 9 měsíců, což umožňuje atrofii nemoci (reverzní vývoj).

Neplodnost a Duphaston

 • U bezdětné ženy, která je určena luteální nedostatečností fáze menstruačního cyklu, se Dufaston užívá od 14 do 25 dnů cyklu. Minimální délka užívání drog je 6 měsíců, po které je nutné přestat užívat. Po těhotenství se droga používá po dobu asi 16-20 týdnů, pak musíte přestat užívat tento lék.
 • S hormonálními poruchami
 • Duphaston lze použít k diagnostice sekundární amenorey a dysfunkčního děložního krvácení. V případě hormonálních selhání provádějte substituční terapii u žen s poruchami způsobenými menopauzou s intaktní dělohou.

Jak zvolit správnou dávku?

Při dávkování Dufastonu je třeba dodržovat následující pravidla:

 1. S PMS - 10 mg léku dvakrát denně od 12 do 28 dnů cyklu.
 2. Pro poruchy menstruačního cyklu - 10 mg dvakrát denně od 11 do 25 dnů cyklu. Léčba trvá nejméně 6 cyklů.
 3. S endometriózou - denní dávka léčiva se může lišit od 10 do 30 mg od 5 do 25 dnů cyklu nebo se může užívat průběžně.
 4. Při neplodnosti - aplikujte lék dvakrát denně po dobu 5 mg od 14 do 25 dnů cyklu. Trvání léčby by nemělo být kratší než 6 cyklů.
 5. Pokud hrozí potrat, okamžitě užijte 20 mg léku a poté snižte příjem na 10 mg dvakrát denně (ráno a večer ve stejné hodiny). Zatímco hrozba potratu zůstává, může být Duphaston užíván 5 mg třikrát denně (každých 8 hodin). Když příznaky potratu zmizely, droga se stále bere asi týden. V případě opětovného výskytu příznaků musí být léčivo okamžitě použito v dávce, která měla větší účinek na jejich eliminaci.
 6. Při obvyklém potratu je denní dávka 10 mg rozdělena na 2 dávky. Kurz může trvat až 20 týdnů. Poté, co zmizí příznaky potratu, je Dufaston postupně zrušen..

Pro koho je Duphaston kontraindikován?

Dufaston je u žen přísně kontraindikován v následujících případech:

 • individuální nesnášenlivost složek léčiva;
 • pacient s rotorovým syndromem;
 • se srdečním selháním v akutní formě;
 • pacienti s Dubin-Johnsonovým syndromem;
 • s těžkým poškozením jater.

U pacientů s chronickým selháním ledvin nedochází k fatální kontraindikaci účinné látky Dufastonu.

Nežádoucí účinky Duphastonu

Při užívání léku se mohou objevit některé nežádoucí účinky:

 • velmi zřídka se může objevit přecitlivělost imunitního systému;
 • byly zaznamenány jednotlivé precedenty hemolytické anémie;
 • výskyt bolesti hlavy a migrény;
 • může dojít k dysfunkci jater, projevující se žloutenkou, bolestmi břicha a celkovou slabostí těla;
 • extrémně zřídka zaznamenaný Quinckeho edém;
 • vzácný projev podkožní tkáně, kopřivky a podráždění kůže;
 • zvýšená citlivost mléčných žláz;
 • zřídka, když se vezme, je pravděpodobné, že dojde k průlomovému krvácení v reprodukčním systému, ke kterému dojde po zvýšení dávky léku;
 • extrémně vzácně se objeví periferní edém (výskyt přebytečné tekutiny v tkáních a dutinách těla);
 • možné obecné poruchy těla.

Při stanovení některého z těchto nežádoucích účinků byste měli okamžitě kontaktovat svého lékaře, aby zjistili, zda je možné zastavit nebo pokračovat v užívání léku.

Dufaston a alkohol

Výrobce léčiva v pokynech pro léčivo uvedl jeho možný negativní účinek na játra. Protože alkohol má také negativní vliv na játra, užívání jakéhokoli léku zvyšuje zatížení tohoto orgánu.

Interakce Dufastonu s alkoholem, která může mít negativní vliv na játra, je trojnásobná zátěž.

Kromě toho alkohol mění složení enzymů v játrech, což může vést k nesprávným účinkům tohoto léku.

Reakce na gastrointestinální trakt, pokud jsou kombinovány duphaston a alkohol, je také dvojznačná.

Účinná látka léčiva uvolňuje svalovou skupinu břišní dutiny a alkohol je jed, který se lidské tělo snaží rychleji odstranit.

Přidání těchto dvou faktorů, užívání léku a alkoholu, může vést k zvracení nebo průjmu, což znamená, že účinná látka léčiva je rychle vylučována z těla, a to sníží celý pozitivní účinek jeho užívání na minimum, a prostě nemá smysl jeho užívání..

Alkohol má také vliv na krevní cévy, zužují se a expandují. To negativně ovlivňuje hemodynamiku orgánů reprodukčního systému, což přispívá k hormonálním poruchám.

S výše uvedenými negativními faktory, kompatibilitou alkoholu a Dufastonu, můžeme dojít k závěru, proč pít alkohol, pokud to výrazně snižuje účinnost použití tohoto léku.

Pokud se však alkoholu nelze vyhnout, musíte se omezit na jednu sklenku dobrého vína a přidat do něj led nebo vodu. Od pití alkoholu do užívání léku musí uplynout nejméně 2 hodiny..

Dufaston nebo Utrozhestan?

Utrozhestan se vyrábí z přírodního hormonu progesteronu z rostlinných složek.

Výsledná látka je téměř úplně podobná přirozenému hormonu, který je produkován placentou ženy. Díky tomu tělo dokonale asimiluje, jak je kompatibilní, a bere to za pravdu.

Indikace užívání přípravku Utrozhestan jsou:

 • neplodnost, která je způsobena porušením hormonálního pozadí;
 • riziko potratu;
 • hyperandrogenismus (zvýšený obsah mužského pohlavního hormonu v krvi) a další patologie, které vznikly na pozadí hormonálního selhání.

Výhody a nevýhody Dufaston a Utrozhestan

Někdy se ženy, když se potýkají s potřebou užívání hormonálních drog, používají příklad Duphastonu a Utrozhestanu, ptají se, jestli se mohou lišit? Je možné drogu nahradit??

Tyto dva léky jsou na první pohled velmi podobné, ale je tu rozdíl. Je možné nahradit lék? Je možné brát obě léky současně?

Porovnáním těchto léčiv ve složení můžeme rozlišit rozdíl ve způsobu výroby účinné látky:

 • Utrozhestan se vyrábí z rostlinného progesteronu;
 • Dufaston je vyroben ze syntetizovaného hormonu.

Duphaston má méně škodlivých účinků charakteristických pro Utrozhestan:

 • časté závratě;
 • ospalost (Utrozhestan má uklidňující účinek);
 • slabost;
 • změny tělesné hmotnosti;
 • nemocný účinek.

Avšak Utrozhestan má dvě metody aplikace. Léky mohou být použity orální (vyplavené kapalinou) a intravaginální (vstup do vagíny) metodami.

Duphaston také neovlivňuje následující body:

 1. Schopnost řídit motorové vozidlo (jízda s Utrozhestanem se doporučuje opatrně).
 2. Indikátory bazální teploty (dostatečné dávky Utrozhestanu vedou k prudkému zvýšení bazální teploty)

Podmínky prodeje

Realizace v lékárnách se provádí pouze na předpis psaný latinou.

Ceny Dufastonu

Cena léku se pohybuje od 400 do 500 rublů za balení. Cena tablet v různých městech Ruska bude záviset na místě prodeje, probíhajících akcích a slevách v lékárnických organizacích. Například v lékárně Ozerki stojí tablety asi 450 rublů za balení.

Formulář vydání

Duphaston je k dispozici ve formě tablet pro orální podání. 10 mg potahované tablety pomocných látek.

Podmínky skladování

Uchovávejte tablety na suchém místě při teplotě nepřesahující 30 stupňů.

Skladovatelnost

Doba použitelnosti léčiva je přibližně 5 let, poté je jeho podávání zakázáno.

Recenze žen na Duphastonu s krvácením

Závěr

Když gynekolog navrhl, abyste se léčili přípravkem Duphaston tablety, musíte před opuštěním pečlivě promyslet. Je velmi pravděpodobné, že tento kurz pro vás bude fungovat, pomůže vám a zachrání život vašeho nenarozeného dítěte. Z tohoto důvodu musíte zkusit vzít tento lék. Hlavní věc je, že při takovém kurzu nehrozí žádné riziko.

Duphaston během těhotenství: jak brát a jak zrušit

Užívání hormonálních drog není všelék, ale jediný způsob, jak zachránit dítě nebo reprodukovat početí. Za tímto účelem je Dufaston předepsán během těhotenství.

Žena, která se zoufale snaží otěhotnět nebo udržet těhotenství, je připravena riskovat. A toto riziko bude odůvodněno vzhledem dlouho očekávaného dítěte.

Pozitivní účinky Duphastonu na plánování těhotenství jsou známy. Ale stojí za to vzít si Dufastona, pokud již těhotenství proběhlo? Poškodí nenarozené dítě? Existují nějaké analogy nebo alternativní léčba?

Struktura

Hlavní účinnou látkou je dydrogesteron (10 mg v jedné tabletě).

Dydrogesteron - orální lék se selektivním účinkem na děložní sliznici.

To znamená, že didrogesteron nemá na tělo androgynní účinek (účinek charakteristický pro mužské pohlavní hormony - steroidy) a nezasahuje imunitu glukokortikoidy.

Další látky, které jsou součástí Duphastonu:

 • monohydrát laktózy;
 • methylhydroxypropylcelulóza;
 • kukuřičný škrob;
 • bílé barvivo Opadry Y-1-1000;
 • koloidní bezvodý oxid křemičitý;
 • stearát hořečnatý.

Forma uvolnění: bikonvexní potahované tablety pro vnitřní použití. Jedno balení obsahuje blistr s 20 tabletami. Země původu - Nizozemsko.

Proč je to předepsáno

Důvody, proč může lékař předepsat průběh užívání Duphastonu pro těhotnou ženu:

 • krvácení a mazání (růžový výtok) v raných stádiích;
 • krvácející nehormonální typ;
 • obvyklý potrat;
 • obvyklý potrat;
 • endometrióza.

Jak používat

Dydrogesteron je „těhotenský hormon“, a proto je pro plod bezpečný. To však není důvod k užívání léku bez lékařského předpisu. Pamatujte, že jakýkoli hormon, ať už se tak či onak, v budoucnu „objeví“.

Pokud má žena přirozené těhotenství, cítí se skvěle, všechny změny se odehrávají v souladu s plánem vývoje plodu, proto je nepřijatelné jmenovat Dufastona pouze pro „zajištění“! Pokud máte pocit, že váš lékař je nekompetentní, poraďte se s jiným odborníkem, nebo spíše se dvěma, a porovnejte jejich výroky!

Časový rozvrh podávání a dávkování Duphastonu závisí na konkrétní situaci: těhotenství, stav matky, přítomnost krvácení, nebezpečí potratu atd. Pouze zkušený odborník může předepsat léčebný postup!

Kolik vzít Duphaston a jeho dávkování

Oficiální návod k použití Duphastonu uvádí doporučené období užívání drog během těhotenství:

 • s hrozícím potratem - 40 mg didrogesteronu pro počáteční dávku a poté 10 mg každých 8 hodin, dokud nejsou příznaky zcela odstraněny (mazanice, krvácení);
 • s obvyklým potratem - 10 mg didrogesteronu 2krát denně do 20. týdne těhotenství, postupné snižování dávky.

aplikace

V prvním trimestru je Duphaston předepsán k eliminaci příznaků potratu. Toto je nejnebezpečnější období potratů. Proto je velmi důležité podporovat tělo dalším zdrojem progesteronu..

Ve druhém a třetím trimestru není lék zpravidla předepisován. Důrazně se nedoporučuje brát ji pro preventivní účely. Je to zdraví škodlivé!

Pamatujte si tři tabu:

 1. Nesnažte se zacházet sami - může to mít nevratné následky.
 2. Nenahrazujte lék analogy bez rady lékaře - léčba bude neúčinná.
 3. Nepřestávejte užívat lék bez souhlasu ošetřujícího gynekologa - situace to jen zhorší..

Jak zrušit

Náhlé stažení léku představuje riziko pro plod. Průlomové vaginální krvácení je často pozorováno. Váš lékař vám řekne, jak snížit dávku Duphastonu..

Existují však také obecná doporučení pro postupné stažení drogy. Denní dávka dydrogesteronu se snižuje o 5 až 10 mg. Přesná norma je stanovena lékařem na základě výsledků testů na progesteron.

Zrušení Duphastonu může být krátké (pokud je vyvinuto schéma mínus 1 tableta) nebo může být prodlouženo o týden (pokud bude přijato schéma mínus 0,5 tabletu). V každém jednotlivém případě se zruší pouze dávka, která je nejnebezpečnější pro matku a dítě.

Vedlejší efekty

Nejběžnější vedlejší účinky Duphastonu jsou:

 • periferní edém rukou a nohou (kvůli vlastnostem Dufastonu změnit složení tekutin v těle);
 • kopřivka a svědění kůže (vlivem léku na funkci jater);
 • bolesti hlavy a migrény;
 • senzibilizace prsu.

Zřídka pozorováno:

 • průlomové krvácení (v tomto případě může lékař zvýšit jednu dávku léku);
 • Quinckeho edém;
 • hemolytická anémie.

V případě předávkování se projevují projevy ze zažívacího systému (nevolnost, zvracení) a endokrinního systému (zvětšení a citlivost mléčných žláz). Neexistuje žádné speciální antidotum, takže léčba je symptomatická. Rovněž stojí za to okamžitě vyhledat pomoc lékaře..

Kontraindikace

Se zvláštní opatrností by měl být Dufaston užíván a předepisován těm ženám, které během předchozího těhotenství a užívání drogy měly svědění a kopřivku. To naznačuje, že lék vyvolává vývoj cholestázy - stagnaci žluči - a zvýšení hladiny žlučových kyselin.

Kontraindikace při užívání Dufastonu:

 • individuální nesnášenlivost složek léčiva;
 • výrazná reakce na dydrogesteron;
 • závažné vedlejší účinky;
 • vrozené syndromy Rotora a Dabina-Johnsona.

Recenze

Při kontrole recenzí Dufaston na fórech buďte velmi opatrní! Nepokoušejte se o nezávislé užívání drog nebo naopak tento lék zrušte!

S důvěryhodnými „příjemci“ v komunitě riskujete ztrátu dítěte. A, bohužel, budete odpovědní pouze vy, a nikoli vaši nedávní „poradci“. Proto položte všechny otázky pouze svému gynekologovi!

Ženy, které Duphaston užívaly během těhotenství, lze rozdělit do několika skupin. Všechny divize jsou podmíněné a jsou vytvářeny na základě recenzí samotných žen.

V první skupině nepřijal Dufaston požadovaný účinek. V tomto případě měly ženy potrat v počátečních stádiích kvůli infekcím genitourinárního traktu v důsledku zkušeného onemocnění, stresu, špatných návyků atd..

Ve druhé skupině skončila Duphastonova recepce narozením dítěte. Ženy měly nejčastěji dlouhou dobu (od 1 do 10 let), aby se pokusily otěhotnět bez další dávky progesteronu, což skončilo selháním.

Ve třetí skupině byl lék předepsán „jen pro případ“. V tomto případě měl Duphaston placebo efekt, tj. Následující těhotenství bylo zajištěno dalším zdrojem progesteronu. Výsledek - mít dítě.

Analogem Dufastonu je droga Utrozhestan. Je předepsán pro stejné příznaky a přibližně ve stejné dávce. Má však své vlastní vedlejší účinky, takže pouze gynekolog může předepsat hormonální substituční terapii.

Přejeme vám zdraví a snadné těhotenství.!

Proč pít progesteron v prvním trimestru těhotenství a jak ovlivňuje plod? Řekne to lékaři.

Duphaston během těhotenství - proč je to nutné v raných fázích?

Dydrogesteron se ve světě používá více než 50 let. Přes to, droga není zastaralá. Je stále široce předepisován pro hrozivé potraty a selhání ve druhé fázi..

Indikace

V porodnictví je Duphaston jmenován v takových situacích:

 • obvyklý potrat kvůli nedostatečnosti luteální fáze;
 • anamnéza spontánního potratu v přítomnosti chronické endometritidy;
 • potrat během trombofilie;
 • hrozba spontánního potratu v přítomnosti retrochoriálního hematomu;
 • imunologické patologie vedoucí ke ztrátě těhotenství.

Studie ukazují, že Dufaston pomáhá předcházet mnoha případům potratu. Průměrně je při porodu dokončeno pouze 85% těhotenství. A mezi ženami, kterým je předepsán Duphaston během těhotenství v raných stádiích, se tak 93,5% rodí dítě..

Důvodem tohoto rozdílu je skutečnost, že nedostatek luteální fáze je jednou z hlavních příčin potratu. Podle různých autorů je 30-40% potratů a zmeškaných těhotenství způsobeno nedostatkem progesteronu v raných stádiích těhotenství. Ve všech těchto případech lze zabránit přípravkem Duphaston nebo jiným progesteronem..

Deficit luteální fáze

Hlavní indikací pro použití Duphastonu je nedostatečnost luteální fáze. To je stav, při kterém se účinek progesteronu na endometrium snižuje. K tomu nejčastěji dochází v důsledku porušení tvorby endogenního progesteronu. I když v mnoha případech zůstává koncentrace hormonu v krvi normální. Problém je v tom, že přístroj endometriálního receptoru na to nereaguje. U chronické endometriózy je často pozorováno snížení progesteronových receptorů..

V případě nedostatečnosti luteální fáze Dufaston významně snižuje frekvenci spontánních potratů. Řada studií ukazuje, že jeho účinnost je stejná jako účinnost mikronizovaného progesteronu pro perorální podání. Po jmenování těchto dvou léků je frekvence perinatálních ztrát stejná. Mnoho lékařů proto raději doporučuje Dufaston svým pacientům, protože je to pohodlnější.

Výhody oproti jiným lékům

Existuje mnoho progesteronových léků. Většina z nich je efektivní a bezpečná. Nejsou však bez nedostatků. Mnoho lékařů upřednostňuje Duphaston během těhotenství, protože tento lék má několik významných výhod, jmenovitě:

Může být použit orálně. V tomto případě má léčivo dobrou biologickou dostupnost. Je absorbován v tenkém střevě. Perorální podání je nejvhodnější pro většinu pacientů. Je výhodnější ve srovnání s vaginálními tabletami nebo tobolkami, jakož i intramuskulárními injekcemi..

Vysoký bezpečnostní profil. Duphaston u většiny pacientů nedává vedlejší účinky. Je dobře tolerován. Lék nevyvolává výraznou sedaci a nevede ke změnám v biocenózě pochvy. Rovněž nemá žádný androgenní účinek..

Nemá vliv na systém srážení krve. Na rozdíl od jiných progesteronových léků nezvyšuje koagulaci krve. Proto nezvyšuje riziko trombózy a tromboembolie.

Dydrogesteron má nejvyšší vazebnou energii s progesteronovými receptory a nejnižší s ostatními steroidními receptory. Tím je zajištěna vysoká selektivita efektu..

Další účinky během těhotenství

Hlavním účelem této drogy je eliminovat riziko potratu kvůli nedostatku luteální fáze. Bylo však zjištěno, že použití Duphastonu během těhotenství přináší další výsledky:

 • riziko fetoplacentální nedostatečnosti je 2krát sníženo;
 • 2,5krát nižší pravděpodobnost těžké gestózy;
 • 2krát menší riziko předčasného porodu.

Některé studie ukazují, že Duphaston během těhotenství snižuje riziko zpomalení růstu plodu. Pravděpodobnost ischemického poškození nervového kmene je snížena. Děti narozené matkám, které dostaly podporu v těhotenství Duphastonem, mají průměrně vyšší skóre Apgar.

Použijte pro ohrožený potrat

Duphaston během těhotenství není předepsán každému. Většina žen nemá hormonální problémy. Jsou docela schopni rodit a porodit bez hormonální podpory. Proto je Dufaston předepsán pouze v určitých situacích. Jednou z nich je hrozba potratu..

Ohrožující potrat - stav ženy, ve kterém jsou bolesti v dolním břiše a na zádech, je možný mírný výtok z pohlavního ústrojí. Tón dělohy je zvýšen a krk není zkrácen. Ultrazvuk určuje dělohu normální velikosti odpovídající gestačnímu věku. Fetální prezenční signál.

Začátek potratu - charakterizovaný výraznějším špinením. Krční kanál je otevřený.

Pokud existuje riziko potratu, může být Dufaston předepsán. Používá se v dávce 40 mg. Potom - 10 mg každých 8 hodin. Po zmizení příznaků lze lék zrušit, pokud žena nemá známky luteální nedostatečnosti.

Použijte pro obvyklý potrat

Obvyklý potrat je přítomnost 2 nebo více nevyvinutých těhotenství v anamnéze. Příčiny spontánních potratů nejsou často identifikovány. Následné jmenování Duphastonu však snižuje riziko tohoto jevu a zvyšuje tak šance na ukončení těhotenství s porodem..

Lék je předepsán okamžitě po diagnóze těhotenství. Používá se v dávce 10 mg denně. Průběh léčby může trvat až 20 týdnů. Poté se dávka postupně snižuje.

Používejte při vysokém riziku potratu

Lékaři často předepisují Duphaston během těhotenství, aniž by čekali, až dojde k 2 nebo více potratům. Někdy lze předvídat potíže s porodem dítěte. Dufaston pro podporu je předepsán v těchto případech:

 • hyperandrogenismus - zvýšené hladiny mužských hormonů v krvi;
 • metabolický syndrom - nadváha, vysoký krevní tlak, vysoká glukóza;
 • přítomnost autoprotilátek progesteronu v krvi (detekovaná u 10% žen s obvyklým potratem).

Riziko potratu se také zvyšuje, pokud je žena v prvním trimestru nucena podstoupit chirurgickou léčbu pro náhlé akutní onemocnění. Pokud není možné operaci odložit, pak se v pooperačním období používá Dufaston ke snížení rizika ztráty těhotenství. Pomáhá předcházet kontrakcím dělohy a zvyšuje myometriální tón..

Podpora těhotenství po IVF

U žen, které přirozeně otěhotní, není luteální fáze nedostatečně pozorována. Ale u pacientů, kterým se podařilo otěhotnět dítě pomocí IVF, se to vyvíjí do té či oné míry téměř vždy. Hlavní důvody:

HCG injekce před vpichem folikulu. Tento hormon cirkuluje v krvi několik dní. Snižuje produkci luteinizačního hormonu v hypofýze..

V dlouhém protokolu, v důsledku užívání léků analogů hormonu uvolňujícího gonadotropiny, zůstává funkce hypofýzy po určitou dobu snížena.

V důsledku folikulárního punktu dochází k mechanickému traumatu k granulózovým buňkám, k jejich částečné aspiraci. V důsledku toho může být narušena funkce corpus luteum - dočasných orgánů produkujících progesteron..

Proto je po IVF předepsána podpora těhotenství. To lze provést pomocí různých léků. V praxi se nejčastěji používá mikronizovaný progesteron. Předepisuje se ústně a intravaginálně. Někteří lékaři používají Duphaston, během těhotenství také pomáhá snižovat riziko potratu. Lék se používá v dávce 10 nebo 20 mg, dvakrát denně.

Proč po IVF je každému přidělena podpora?

Pokud progesteronové přípravky nejsou předepsány po IVF, neznamená to, že všechny ženy zažívají spontánní potraty. Jejich pravděpodobnost se však výrazně zvyšuje. Vzhledem k velkému množství úsilí vynaloženého na dosažení těhotenství s IVF, jakož i finančních nákladů, jsou lékaři zajištěni a předepisují Dufaston v raných stádiích nebo jiný progesteron všem bez výjimky.

Přináší ovoce. Jak jsme již řekli, často po IVF dochází k rozvoji luteální fáze. Proto, bez podpory Duphastonu nebo jiného progestogenu, těhotenství nekončí v průměru 30% případů porodem. Pokud se používá léková podpora, pak u pacientů mladších 35 let jsou spontánní potraty po IVF diagnostikovány pouze v 10-12% případů.

Některé ženy se ptají: protože se deficit luteální fáze u všech nevyvíjí, není lepší provádět hormonální testy a kontrolovat, zda je Dufaston v počátečních stádiích potřebný nebo ne? Posoudit zejména koncentraci progesteronu v krvi. V praxi však není možné předpovědět nic podle úrovně tohoto hormonu. Protože je vylučován po částech, a ne rovnoměrně. Během těhotenství se jeho hladina zvyšuje nebo snižuje. Provedení analýzy po několika hodinách získáte zcela odlišné výsledky..

Existuje tedy několik důvodů, proč je Dufaston v raných stádiích nebo jiný progesteronový lék předepsán každému bez výjimky:

 • extrémně vysoká pravděpodobnost vzniku luteální fázové nedostatečnosti;
 • vysoké riziko potratu bez hormonální podpory;
 • vysoké finanční náklady na postup, touha hrát bezpečně a neztratit výsledek dlouhého ošetření;
 • neschopnost předpovědět pravděpodobnost spontánního potratu koncentrací hladiny hormonu v krvi.

Není nic špatného na tom, že pacient je nucen brát Duphaston v počátečním období těhotenství - během těhotenství je to bezpečné, plod není ohrožen.

Je Dufaston dobře tolerován během těhotenství?

Někdy je užívání Dufastonu doprovázeno vedlejšími účinky. Ačkoli obecně, to je mnohem bezpečnější než většina analogů. Lék nemá androgenní účinek. Na rozdíl od mastného roztoku progesteronu nemůže způsobit lokální komplikace v místě vpichu, protože se užívá perorálně. Na rozdíl od mikronizovaného progesteronu pro intravaginální podání nezpůsobuje Duphaston vaginální dysbiózu ani podráždění sliznice genitálu.

Jediným vedlejším účinkem, který se vyskytuje u mnoha žen, je bolest nebo citlivost mléčných žláz. Někdy je pozorována bolest hlavy. Další nepříznivé události jsou předepsány v pokynech, ale jsou velmi vzácné - jedná se o jeden případ z 1 000 nebo i méně. Tyto vedlejší účinky zahrnují:

 • hemolytická anémie;
 • žloutenka;
 • zhoršená funkce jater;
 • nevolnost;
 • bolest břicha;
 • otok
 • alergie;
 • krvácení z dělohy.

Duphaston se nepoužívá ve spojení s induktory mikrozomálních jaterních enzymů. Protože v tomto případě je jeho účinnost snížena. Tento lék je nekompatibilní s antibiotikem rifampicinem a hypnotickým fenobarbitalem (často součástí kapek jádra).

Stručně shrnout. Duphaston je lék, který se používá na podporu těhotenství, a to i po IVF. Snižuje riziko potratu a má řadu dalších pozitivních účinků. Ze všech progesteronových přípravků je nejvýhodnější Dufaston, protože se užívá perorálně v malé dávce. Lékaři jej proto často předepisují v případě nedostatečnosti luteální fáze.

Články O Neplodnosti