Hlavní Analýzy

Klystýr před porodem: jak dát, proč dát

Prenatální období vyžaduje pečlivou přípravu od nastávající matky. O tom, co musíte udělat, aniž by to žena bez práce selhala, to řeknou v nemocnici. Avšak předem o všech postupech se můžete dozvědět předem. Proto v tomto článku chci objasnit jednu velmi důležitou otázku: „Dělají klystýr před porodem?“

Co to je?

Na samém začátku se musíte vypořádat s pojmy. Co je to klystýr? Toto je proces čištění střev z výkalů nalitím určitého množství kapaliny do něj. Špička klystýrového aparátu je vložena do konečníku. Samotný postup je bezbolestný a má hygienický účel..

Proč je to nutné?

Velký počet žen se zajímá, proč je klystýr před porodem. Jaké je použití tohoto postupu a je vůbec potřeba? Takže, prenatální čištění střev má obrovské množství výhod, z nichž nejdůležitější:

 1. Hygiena.
 2. Usnadnění průchodu dítěte přes porodní kanál.
 3. Možnost přirozené stimulace práce.
 4. Usnadnění úkonu defekace ženy při porodu po porodu.

Hygienická stránka problému

Jak již bylo uvedeno výše, před porodem se umístí klystýr, takže střeva ženy při porodu jsou během narození dítěte čistá. Proč je to tak důležité? Všechno je zde velmi jednoduché. Ve druhém období porodu je břišní napětí ženy tak intenzivní, že může dojít k nedobrovolnému pohybu střev spolu s vyloučením dítěte. A to je nepříjemné nejen pro pracovní ženu, ale také pro zdravotnický personál, který je poblíž. Navíc se ženy, které se v práci obávají, že se v zbytečné chvíli vyprázdní, příliš netlačí, a tak výrazně zpomalí proces práce. A to negativně ovlivňuje novorozence. Dobře, a další velmi důležitý bod: pokud se s dítětem vyjdou výkaly, je možná situace, kdy je dítě ušpiněno. A to je plné různých nemocí. Výkaly, které jsou ve střevech, mohou navíc kontaminovat porodní kanál.

Průchod drobků přes porodní kanál

Klystýr před porodem je také důležitý, aby se usnadnil postup dítěte prostřednictvím porodního kanálu. Jde o to, že pokud má dáma plné střevo, může to vytvořit překážky v cestě drobky. To platí zejména pro dámy, které trpí zácpou nebo jinými problémy spojenými s vyprazdňováním.

Stimulace práce

Jak klystýr před porodem ovlivňuje stimulaci slabé práce? Jde o to, že pokud je střevo čisté, jeho peristaltika může výrazně zvýšit tón dělohy. Existuje tedy přirozená stimulace práce.

Usnadnění úkonu defekace po porodu

Je také důležité si uvědomit, že klystýr před porodem může významně usnadnit proces vyprazdňování střev ženy po porodu. Pro nikoho nebude tajemstvím, že jít do koupelny pro mnoho žen v práci je velmi obtížný úkol. To platí zejména pro dámy, které během porodu dítěte měly poranění nebo slzy v perineu (koneckonců se mnoho žen v tomto případě bojí, že pokud budou tvrdě tlačit, mohou se stehy otevřít). Pokud klystýr byl podán před porodem, není první den po porodu dáma rozhodně ohrožena procesem přirozeného čištění střev. A se správnou výživou, a ještě více - pár dní.

Je to vždy nutné?

Další důležitá otázka, která zajímá mnoho žen: „Dělají klystýr před porodem nebo existují výjimky?“ Stojí za to říci, že téměř všechny ženy v práci jsou podrobeny tomuto postupu. Neexistuje však žádný přísný směr pro každého, aby dělal klystýr. O tom rozhoduje přímo porodník-gynekolog, který se narodí v ženě. Tento postup se však doporučuje všem bez výjimky. Jediná námitka: lékaři prostě nemají čas vyčistit střeva ženy, která byla přijata do nemocnice v období aktivní práce.

Je možné odmítnout?

Ženy se někdy zajímají o to, zda je možné tento postup odmítnout. Zde je třeba říci, že s paní bez jejího souhlasu nemohou v nemocnici dělat vůbec nic. To znamená, že technicky můžete odmítnout klystýr. Je však třeba si uvědomit, že každá porodnice má vlastní chartu a vnitřní kodex pravidel, který je třeba dodržovat. A proto, aby na tomto základě nedošlo ke konfliktu, je lepší, aby žena předem probrala otázku nastavení klystýru.

Kde a kdy?

Abychom pochopili ženu, jak před porodem dát klystýr, není třeba. Koneckonců je tento postup prováděn v jakékoli nemocnici zkušenými odborníky. Nicméně, klystýr může být umístěn před porodem doma. V takovém případě musí žena vědět, o jaké části zařízení se skládá a jaké budou muset zásoby dříve.

 1. Tekutina na vaření. Chcete-li dát klystýr, musí žena předem připravit tekutinu, která naplní střeva. Takže to může být jednoduchá převařená voda. Nejlepší je však vyrobit heřmánkový vývar. A pak si musíte uvědomit, že teplota vody by neměla překročit tělesnou teplotu - 37 ° C. Objem vstřikované tekutiny je v průměru jeden a půl litru. Musíte si také uvědomit, že před nalitím kapaliny do nádrže musí být odtud veškerý vzduch zcela vypuštěn.
 2. Esmarchův irigátor. Před nastavením klystýru musí být důkladně omyto mýdlem. Špička těsně před zasunutím do konečníku je potřena vazelínou, dětským krémem nebo v extrémních případech mýdlem.

Postup

Další bod, o kterém chci mluvit: jak udělat klystýr před porodem. Je lepší předem vědět, co se stane během a po zákroku, aby nedošlo k rozpakům a trapným situacím..

 1. Žena změní oblečení v patrimoniální košili.
 2. V místnosti speciálně určené pro klystýr (kde je gauč, toaleta a bidet) bude dáma požádána, aby si lehla na zvláštní místo a usadila se na levé straně. Zároveň budete muset kolena přitáhnout co nejblíže k hrudníku a uvolnit co nejvíce. Další verze pozice pro zavedení klystýru je na všech čtyřech, položte ruce na povrch.
 3. Poté sestra vloží špičku do konečníku dámy, začne hladký proud vody do střeva. Stojí za to říci, že tento postup je zcela bezbolestný, ale nepříjemný. Těhotná žena může během procedury odvrátit žaludek, aby se odvrátila a zmírnila nepohodlí. Doporučuje se také dýchat snadno a rovnoměrně..
 4. Až odejde veškerá voda z Esmarchova šálku, žena bude muset být trochu trpělivá, než uteče do toalety. Nejlepší je vydržet alespoň 10 minut, takže postup bude co nejefektivnější..
 5. Posledním krokem je pohyb střev a praní.

Nuance

Po přečtení informací o tom, jak udělat klystýr před porodem, je třeba říci, že existují také některé nepředvídané situace.

 1. Někdy žena nemůže vydržet až do konce zákroku a unikne na záchod před koncem úplné infuze tekutiny do střev. To je možné, pokud k poslednímu střevnímu pohybu těhotné ženy došlo docela dávno. Je však třeba si uvědomit, že téměř od samého začátku procedury bude mít žena pocit plnosti střeva. To je normální. Tolerujte co nejdéle.
 2. Stává se, že klystýr nemá požadovaný účinek. To znamená, že střeva těhotné ženy nejsou vyprázdněna. V tomto případě lze postup opakovat..

Další tipy

Poté, co jsem přišel na to, jak si vyrobit klystýr před porodem doma, chci porodit několik dalších tipů, které se mohou hodit.

 1. V posledním týdnu před narozením by těhotná žena měla upravit svůj jídelníček. Je povoleno brát mléčné a kyselé mléčné výrobky, ovoce a zeleninu v syrové a vařené formě. Je také dobré pít hodně tekutin - vodu, džus, zelený čaj. Ale budete muset opustit spotřebu živočišných bílkovin a sacharidů. V tuto chvíli také nemůžete konzumovat rychlé občerstvení, které může ucpávat žaludek a střeva. Zvláštní pozornost by měla být věnována také přípravě bylinných čajů. Některé mohou způsobit nežádoucí kontrakce dělohy..
 2. V den, kdy kontrakce začnou, je nejlepší pro ženu, aby vůbec nejedla. Po dodání klystýru je zakázáno konzumovat jídlo.

Další ošetření

Jak je uvedeno výše, téměř vždy je žena před porodem dána klystýrem (fotografie a informace o tomto postupu ukazují, že je zcela jednoduchá a není nebezpečná pro zdraví dítěte a matky). Existují však nějaké další nuance, o kterých by žena v práci měla vědět, když vstoupí do nemocnice? Jaké další hygienické manipulace s ním mohou způsobit? Takže, to je holení perineum. Opět stojí za to říci, že postup je volitelný, ale doporučuje se všem ženám v práci. Proč??

 1. Riziko infekcí. Vlasy ochlupení mohou obsahovat různé infekce, které během porodu může dítě vdechnout, olizovat atd..
 2. Potřeba škrty. Pokud žena potřebuje během porodu mírně snížit její rozkrok, ochlupení na ochlupení může výrazně ovlivnit kvalitu tohoto postupu..
 3. Estetický efekt.

Je vhodné říci, že je nejlepší provést tento postup doma, samostatně nebo s pomocí vašeho manžela. Nakonec, v lékařském zařízení je to docela nepohodlné a nepohodlné to udělat.

Jak udělat klystýr před porodem a je třeba takový postup?

Po dlouhou dobu v naší zemi počet tradičních lékařských procedur potřebných před porodem zahrnoval očistný klystýr. A tento postup byl proveden pro všechny nastávající matky, které dorazily do nemocnice.

Jedinou výjimkou byly případy velkého odhalení děložního čípku nebo rychlé práce.

Mnoho lékařů navíc poznamenává, že ve většině případů, krátce před narozením, se tělo nastávající matky očistí, takže není třeba klystýr..

V posledních týdnech těhotenství se často doporučuje přejít na dietní jídlo: jíst více potravin s vysokým obsahem vlákniny, nahradit maso rybami a úplně opustit moučné výrobky.

Díky této stravě získají tělesné tkáně větší elasticitu, což výrazně usnadní chování čistících procedur.

Je nutné dát klystýr?

Před několika lety bylo provedení klystýru před porodem považováno za povinnou událost a názor budoucí matky na tuto otázku se prostě neptal..

Bez klyzmatu se jim podařilo pouze v těch případech, kdy porod probíhal velmi rychle a na provedení takového postupu prostě nezbývalo času. Současně mnoho primiparů nemělo ani tušení, že kromě porodu musí také podstoupit očištění střev..

V dnešní době již není povinné klystýr před porodem. V posledních letech gynekologové hodně zhodnotili, dokonce byly provedeny relevantní studie. Jak se ukázalo, v některých otázkách týkajících se výhod očistného klystýru před porodem se lékaři mýlili.

Zkušenost ukazuje, že po klystýru lze kontaminaci tekutým obsahem střeva odstranit obtížněji a déle než bez něj..

Vzhledem k tomu, že pohyb střev nastává o něco dříve než při úplném narození dítěte, i když je to v rušném období, je kontakt dítěte s výkaly vyloučen podle jednoduchých hygienických pravidel..

Obvykle je v této fázi porodu žena na gynekologickém křesle a vše, co během porodu vynikne, spadne do podložky pod křeslo, což je povinné.

Pokud tedy během porodu dojde k vyprázdnění, bude v této liště také celý obsah střeva. Je pravda, že by mělo být uznáno, že to přinese zdravotnímu personálu nějaké potíže.

A tento článek hovoří o tréninkových bojích..

Je tento postup nezbytný?

Pokud dříve nebyla diskutována proveditelnost klystýru před porodem a dána všem, a gynekologové byli stoprocentně přesvědčeni o jeho přínosech, situace se změnila.

Nicméně mnoho lékařů a většina žen v práci dává přednost takovému postupu. Především kvůli hygienické stránce problému.

V procesu zkoušení je obsah střeva téměř ve všech případech defekován, což nelze označit za zvlášť příjemný okamžik ani pro zdravotnický personál, ani pro nastávající matku. Navíc strach z tohoto „špinavého“ výsledku může zabránit tomu, aby se žena v práci pilně tlačila, což výrazně komplikuje proces porodu..

Druhá skutečnost ve prospěch provedení klystýru před porodem - střevo po takovém postupu po určitou dobu zůstává prázdné, což výrazně usnadňuje matce novorozence jít na záchod, zejména pokud má potřebu šití.

Kromě toho absence stolice v konečníku usnadňuje průchod dítěte do pánevní oblasti, aniž by pro něj vytvořila další bariéry..

Je pravda, že některé studie naznačují, že pokud žena měla normální stolici během dne před porodem, pak je riziko potíží pro dítě prakticky sníženo na nulu. Další věc je, pokud žena v porodu trpí zácpou a v lumen tlustého střeva jsou přítomny kalené výkaly - v takové situaci je povinné klystýr.

Nyní je bezpochyby nyní žena v práci schopna takový postup odmítnout, i když není vůbec pravda, že lékař s jejím rozhodnutím souhlasí. Pokud však žena nedovolí zřídit klystýr, měli byste o této otázce předem hovořit se svým lékařem.

V tomto případě by však měla přemýšlet o tom, jak se bude při porodu cítit svobodná a pohodlná, protože ví o pravděpodobnosti takového rozpaků.

Zastánci čištění střev před porodem by také měli tento problém vyjasnit samostatně se svým gynekologem. Možná v nemocnici, kde se chystá porodit, se takové procedury již necvičují. V takovém případě byste se měli s lékařským personálem dohodnout na všem nebo si doma nechat udělat klystýr, než odjedete do nemocnice.

Zde se dozvíte, jak tvrdě tlačit během porodu.

Dodržujeme pravidla!

Pokud nastávající matka před porodem rozhodla ve prospěch klystýru, musí přesně vědět, jak se tento postup provádí správně. V některých případech je klystýr umístěn přímo do nemocnice, pokud si to žena přeje.

Pokud se ve zvolené porodnici neprovede čištění střev před porodem, nastávající matka to může udělat sama, než odjede do nemocnice. Přestože je tento postup poměrně jednoduchý, doporučuje se, abyste si to předem poradili se svým gynekologem..

Jak udělat klystýr? Udělejte klystýr na samém začátku porodu. Při pokusech nebo významném otevření děložního čípku je tento postup zakázán.

1,5 - 2 litry teplé vody se nalije do Esmarchovy misky (teplota vody by měla být asi 37 stupňů) a poté se vypustí určité množství vody, aby se z trubice vytlačil veškerý vzduch. Potom je mísa zavěšena ve výšce asi 1 metr nad rovinou, na které leží žena v práci. Dále je špička potřena smetanou, vazelínou nebo mýdlem a vložena do konečníku.

V první minutě procedury by se měl objevit pocit plnosti střeva, a pokud k tomu nedojde, měl by se změnit směr špičky. Hluboké dýchání a hladení břicha pomůže snížit nepohodlí plnosti střeva a poněkud oslabí nutkání..

Jakmile voda v misce skončí, musíte se ujistit, že vzduch nevnikne do střev. Ihned po zákroku můžete jít na záchod. Pokud nastávající matka věří, že potřebuje druhý klystýr, následující postup lze provést 30-40 minut po prvním.

Je třeba poznamenat, že u těch, kteří si chystají klystýr sami, se doporučuje, abyste tento postup nejprve prodiskutovali se svým lékařem. V každém případě zůstává nejčastější volbou žena v porodu, která by se měla nejprve řídit svými touhami, fyziologickými a psychologickými potřebami..

A v tomto článku je řečeno o potratu v raných fázích.

Je nutné udělat klystýr před porodem

Před časem byl klystýr považován za povinný prenatální postup ve všech domácích zdravotnických zařízeních. Postupem času však měla mnoho odpůrců. Zástupci medicíny se aktivně hádají, zda je nutné umělé očistit střeva stolicí bezprostředně před porodem, nebo je tento postup zbytečný. Podívejme se na problém podrobněji..

Je před porodem vyžadován klystýr?

Zastánci čištění střev před porodem tvrdili, že tento postup urychluje proces porodu stimulací děložních orgánů a zabraňuje dítěti v dotyku s výkaly. Dříve byla klystýr vyloučen pouze v situacích, kdy byla práce naléhavá a prostě nebylo dost času na dokončení postupu..
Dnes je čištění stolice prováděno výhradně na žádost matky, není-li k tomu přímá indikace. Zástupci medicíny ze Spojených států provedli studie, které zpochybňovaly výhody klystýru. Bylo prokázáno, že tento postup žádným způsobem neovlivňuje proces a trvání práce nebo stupeň jeho dopadu je extrémně malý. Pokud budete dodržovat jednoduchá hygienická pravidla, může být kontakt dítěte se stolicí zcela vyloučen. Když je žena v době porodu na gynekologickém křesle, veškerý výtok spadne do podložky umístěné pod židlí. Odpůrci klystýru trvají na tom, že příroda takový zásah nezajistila, takže není naléhavá potřeba.

Některé ženy snadno postupují. Nastávající matky nejsou psychologicky připraveny na to, že klinický personál uvidí jejich výkaly, jsou tímto výsledkem jednoduše v rozpacích. V důsledku toho se žena v práci nemůže soustředit na hlavní úkol. Ženy se obávají negativní reakce ze strany nemocničního personálu a nechtějí jim dát další potíže.

Užitečné rady: Chcete-li vyloučit diskusi se zdravotnickým personálem kliniky, prostudujte si zásady instituce týkající se povinného postupu čištění střev od výkalů od hlavy nebo lékaře. Vyberte nemocnici, jejíž charta se shoduje s osobním názorem na uvažovanou záležitost.

Výhody a nevýhody čisticího postupu před porodem

Zástupci domácího lékařství mají jasnou odpověď na otázku, zda je nutné před porodem očistit střeva. Postup má klady a zápory. Ve většině případů je klystýr jednoduše k ničemu, protože ženské tělo se dokáže spontánně očistit.

Tabulka: Výhody a nevýhody klystýru před dodáním

Výhody tohoto postupuNevýhody postupu
Hygiena a psychologické pohodlí ženyTento postup je spojen s nepohodlí a nepohodlí. Pro mnoho žen to způsobuje strach a znechucení, což nepříznivě ovlivňuje psychoemocionální stav
Odstranění zácpy před porodem
Pomáhá po určitou dobu zdržet se defekace po porodu, čímž se odstraní trauma do mezer, které se mohly vytvořit během aktivní práce.

Indikace a kontraindikace postupu

V některých případech je postup stále doporučován. To se týká situace, kdy žena v porodu krátce před porodem trpěla těžkou zácpou. Očištění je nezbytné, aby se vyloučily další překážky na hlavě dítěte, které projdou porodním kanálem a zabrání nepohodlí po porodu. Pokud žena v porodu trpěla zácpou a doktorka zkoumala kalené hmoty, pak je nezbytná očista střev

Vezměte prosím na vědomí: pokud neexistují žádné zjevné náznaky manipulace, má žena právo samostatně rozhodnout o potřebě klystýru a může proceduru napsat.

Kromě toho lékaři provádějí postup čištění střev při plánování císařského řezu. Pokud mluvíme o břišní chirurgii, pak je střevní propuštění umělé prostředky povinné.

V některých situacích je klystýr nepřijatelný nebo nedává smysl. Mluvíme o případech, kdy:

 • jsou pozorovány patologie placenty nebo plodu (odloučení, akutní hypoxie a další). Prioritou je zachránit život matky a dítěte;
 • hrozí ruptura dělohy (klystýr může vyvolat průběh stavu);
 • žena trpí chorobami gastrointestinálního traktu (mohou se objevit komplikace);
 • je uvolněná stolice (nemá smysl zahájit postup);
 • zahájené hemoroidy (mohou se objevit komplikace).

Upozornění: pozdní stolice u těhotných žen jsou často předzvěstí raného porodu..

Mohou projít klystýrem laxativa nebo léky?

Některé ženy v práci hledají alternativu k klystýru. Mluvíme o projímavých čípcích a různých lécích. Je nežádoucí používat projímadla k očištění střev těsně před porodem, protože mohou negativně ovlivnit průběh procesu porodu a v důsledku toho může například dítě vyvolat zvýšenou kontrakci dělohy. Můžete je používat pouze podle pokynů lékaře. Microclyster Microlax je alternativou klystýru, ale není vždy možné dosáhnout podobného účinku

Ženy v porodu nejčastěji používají glycerinové čípky a mikroklyzma Microlax. Tyto prostředky však nepřispívají k úplnému očištění střev.

Dieta pro čištění střev, ať už může nahradit klystýr

Strava není schopna nahradit klystýr, ale může přispět k normalizaci žaludku a je druh prevence zácpy. Abychom vyloučili posílení výkalů, je nutné ze stravy odstranit potraviny, které k tomu přispívají (rychlé občerstvení, uzená masa, smažené potraviny, sushi, mastné maso, ryby a drůbež, pečivo, bílý chléb a další). Je vhodné je nahradit těmi, které se vyznačují projímavým účinkem (švestky, sušené meruňky, fíky, řepa, ananasová šťáva, kiwi, švestky, třešně, meruňky, melouny, cuketa a další).

Upozornění: v den narození není vhodné jíst jídlo, mělo by být nahrazeno čistou vodou.

Znamená to, že je čas dát klystýr

Klystýr musí být uveden v první fázi práce - přípravný. Ženy, které snížily žaludek, mají povolený postup, korek ustoupil a začaly kontrakce.

Před začátkem je nutné vyčistit střeva.

Klystýr před dodáním doma: pokyny krok za krokem

Žena je schopna samostatně si dát klystýr. Bude však obtížné to udělat, takže je lepší získat podporu blízkých nebo se poradit s odborníkem. Postup pro samočisticí střeva by se měl použít pouze v krajních případech, po konzultaci s odborníkem

Upozornění: před zákrokem projednejte algoritmus a potřebu zákroku s osobním gynekologem.

Čištění je nutné provádět podle následujících pravidel:

 1. Připravte 1,5 litru kapaliny při 35–37 ° C.
 2. Zřeďte vodu slabým vývarem heřmánku nebo malým množstvím soli.
 3. Do Esmarchovy misky nalijte tekutinu (klystýr).
 4. Špička klystýru namažte vazelínou nebo tukovým krémem.
 5. Zavěste gumovou nádrž do výšky asi 1,5 metru.
 6. Lehněte si na levou stranu, přitiskněte si kolena ke svému žaludku nebo postavte se na všech čtyřech s důrazem na lokty, pokuste se co nejvíce relaxovat.
 7. Uvolněte malé množství vody, abyste zabránili vniknutí vzduchu do střev..
 8. Zkumavka sevře a pomalu vloží špičku klystýru do konečníku a poté zkumavku uvolněte.
 9. Když se veškerá tekutina z misky přesunula do střev, odstraňte špičku klystýru.
 10. Po vstříknutí tekutiny se pokuste udržet ji ve střevech tak dlouho, jak je to možné (alespoň 10 minut). Když je nutkání nesnesitelné - prázdné.

Video: jak správně čistit střeva

Vezměte prosím na vědomí, že pokud máte pocit, že střeva nejsou úplně očištěna, může být klystýr opakován, nejdříve však po půl hodině..

Také jsem čelil potřebě očistit střeva. Až do té doby, dokud se voda nevrátila a začaly boje, jsem o této záležitosti ani nepřemýšlel. Doktor poslal klystýr. Použitá alternativa ve formě mikrosytů Microlax. Reliéf přišel za 15 minut. Když začala namáhavá činnost, začaly vycházet zbytky trusu. Zaměstnanci kliniky nebyli tímto výsledkem příliš spokojeni a slyšel jsem mnoho nelichotivých komentářů mým směrem. Během opakovaného těhotenství sestra udělala klystýr. Vyděšený opakováním nepříjemné situace. Byly vypouštěny kapaliny, ale v malém množství.

Udělejte klystýr před porodem nebo ne, rozhodne žena. Před přijetím rozhodnutí zvážte klady a zápory.

Mateřská nemocnice začíná. s klystýrem?
Výhody a nevýhody obecně uznávaných hygienických postupů

Holení a klystýr při přijetí do nemocnice - proč?

Po vstupu do nemocnice prochází většina našich krajanů povinnými postupy, které se změnily v určitý rituál: holení perineum a klystýr. Ne všichni pacienti zdravotnických zařízení chápou, proč jsou tyto manipulace prováděny. Vyvstává otázka: jsou povinné?

Nejprve nastíníme úvahy, které vedou zaměstnance porodnic.

Enema: Případ pro

Nervy do konečníku, močového měchýře a dělohy procházejí jedním nervovým plexem. Proto jsou impulsy související s dělohou dodávány také sousedním orgánům, které stimulují jejich kontrakci i vyprazdňování. Na druhé straně, díky stejné přívětivosti, plnost močového měchýře a konečníku brání jak maximální kontrakci, tak i maximální relaxaci dělohy, která bude zasahovat do dělohy v její tvrdé práci. Při vyprázdnění sousedních orgánů má hlava dítěte při procházení porodním kanálem větší svobodu. Během postupu této části (obvykle hlavy dítěte) může být obsah střeva vytlačen jednoduše mechanicky. V souladu s tím je možná kontaminace narozeného dítěte i porodního bloku..

Holení rozkroku: argumenty pro

Vlasy rostoucí v této oblasti jsou potenciálním zdrojem infekce pro dítě. Zasahují do přesného a kvalitního šití v případě prasknutí a řezu perineu..

Nyní představíme alternativní názor na toto téma..

Enema: alternativní pohled

Ve Spojených státech byly provedeny studie, které ukazují, že klystýr nemá vliv na trvání porodu.

Zkušenost ukazuje, že kontaminace tekutým obsahem střeva po klystýru může být významnější a obtížnější odstranit než bez něj..

Vyprázdnění střeva nastává poněkud dříve než úplné zrození hlavy, pouze když vybuchne v přepracovaném období. Proto je kontakt dítěte s výkaly vyloučen s výhradou základních hygienických opatření. V tomto období je zpravidla žena na gynekologickém křesle a vše, co se během porodu vylévá (plodová voda, krev, moč), spadne bez problémů do podnosu. Pokud se tak stalo, že během porodu došlo k vyprázdnění, spadne stolice do stejného podnosu. V souladu s tím nedochází ke kontaminaci porodního bloku. Je pravda, že musím připustit, že se to přidá do potíží zaměstnanců.

Existují situace, kdy je klystýr skutečně nutný, například s hustými výkaly v konečníku, což může být důsledkem zácpy..

Holení rozkroku: alternativní pohled

V současné době jsou antiseptické roztoky vždy používány k dezinfekci perineu před porodem a růst vlasů nemůže být zdrojem infekce..

Během porodu se zpravidla vyskytují přestávky nebo se provádějí řezy, které nepřecházejí do zóny růstu vlasů. Proto na základě těchto úvah není holení nezbytné..

Studie ve Spojených státech neprokázaly vztah mezi holením perineu a výskytem novorozenců. Matky, které prošly tímto postupem, navíc vykazovaly mírný nárůst počtu infekčních komplikací. Je tomu tak proto, že i po nejjemnějším holení jednorázovým zařízením se objevují mikro-rány, do kterých mohou patogenní mikroby padat.

Existují však situace, které skutečně vyžadují „stroj“: některé anatomické rysy perineu, plánovaná císařská sekce (v tomto případě jsou vlasy oholeny ve střední linii břicha), pravděpodobnost císařské sekce, stydká vši.

Několik tipů pro ženy při porodu

Ve velké většině mateřských nemocnic v civilizovaných zemích již opustily praktiku očištění střev a oholení perineu. Mnoho mateřských nemocnic v naší zemi se také stalo loajálními k neochotě žen v práci, aby se podrobily těmto manipulacím. Zaměstnanci domácích mateřských nemocnic bohužel nechodí vždy k pacientům. Proto čtenářům poskytneme několik tipů:

 1. Věnujte své věci příbuzným v pohotovosti, jen pro případ, vezměte si s sebou jednorázový stroj.
 2. Pokud se vám nelíbí nápad holení rozkroku v nemocnici, udělejte to sami doma s pomocí manžela..
 3. Nestyďte se a zkuste předem projednat „citlivý“ problém se zaměstnanci nemocnice. Je možné, že se s vámi setkají, zejména pokud porodíte na komerčním základě.
 4. Možná jen souhlasíte, že uděláte klystýr podle všech pravidel doma a otázka bude vyřešena. V tomto případě je pro vás užitečná znalost pravidel pro nastavení klystýru. Tento postup se provádí v počáteční fázi porodu. Při významném otevření děložního čípku, a ještě více v rušném období, není klystýr odstraněn (včetně těch mateřských nemocnic, kde je tento postup povinný, když je žena přijata k porodu). V lékárně 1 si musíte zakoupit hrnek (misku) Esmarche - gumovou nádrž na vodu s objemem 1,5 až 2 litry. Během zákroku leží žena na levé straně nebo stojí na všech čtyřech a opírá se o lokty. Nalijte 1,5 litru teplé vody do Esmarchova hrnku (jeho teplota by neměla být vyšší než 37 ° C), spusťte trochu vody, aby vytlačil vzduch z trubice. Hrnek zavěste ve výšce 1-1,5 metru od roviny, na které ležíte. Hrot namažte vazelínou, dětským krémem nebo mýdlem. Poté, co začnete dělat klystýr, v první minutě byste měli mít pocit plnosti střeva. Pokud k tomu nedojde, přemístěte špičku. Hluboké klidné dýchání a hladení břicha pomůže zmírnit nepohodlí způsobené plností střeva a oslabí nutkání ke stolici. Ujistěte se, že na konci vody v klystýru vzduch nevnikne do střev. Po naplnění střev můžete okamžitě jít na záchod. Pokud si myslíte, že potřebujete druhý klystýr, můžete to udělat za 30–40 minut, když jste si jisti, že voda z předchozího klyzma úplně vyšla.

1 Friedrich August Esmarch (1823-1908), německý chirurg, jeden ze zakladatelů asepsis a antiseptik.

Natalya Gridchina
Gynekologický porodník,
Centrum pro plánování a reprodukci rodiny, Jihozápadní administrativní čtvrť v Moskvě


Článek z prosincového čísla časopisu.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Klystýr před porodem: klady a zápory

Během očekávání dítěte čelí každá žena mnoha různým otázkám, ale ty nejzajímavější se týkají období porodu, zejména pokud se očekává první dítě. Strach z porodu je pochopitelný, žena v pozici velmi často přemýšlí o tom, jak projdou. Ukazuje se však, že mnoho těhotných žen si nedělá starosti ani se nebojí bolesti kontrakcí, jako u potápějícího se srdce přemýšlejí o nadcházejícím postupu očištění střev s klystýrem. Pravděpodobně má smysl zjistit, zda opravdu potřebujete klystýr před porodem, nebo můžete bez něj dobře.

Proč dělat klystýr před porodem

Před několika lety bylo očištění střev provedeno bezchybně pro všechny ženy v práci. Nyní se přístup trochu mění, například v některých ruských porodnicích zadaný postup odmítl, a v zahraničí, zejména proto, že ho dlouho nepoužívají. Ale pokud klystýr byl proveden před a stále v mnoha porodnicích dodržuje takovou metodiku dodávání práce, znamená to, že nejde jen o lékařský rozmar. Tak proč čistit střeva během procesu porodu?

 1. 1. Nejprve řekněme hned: klystýr neublíží, nepoškodí ani dítě ani sebe. Jediným omezením, kdy je klystýr kontraindikován během porodu, je rušné období. V případě, že jste z nějakého důvodu neměli čas na očištění střev během kontrakcí, bude zbytečné vyžadovat klystýr během pokusů - nikdo vás ani neposlouchá, protože už to nebude možné udělat.
 2. 2. Za druhé, to je naše hygiena s vámi. Je nemožné tvrdit, že ženy jsou andělsky krásná stvoření, to je pravda. Proto je lepší zabránit možnému rozpakům během porodu - udělat klystýr. Ve 100% případů je střevo během porodu nedobrovolně vyprázdněno. Navíc, hodně těhotných žen ve třetím trimestru trpí zácpou, v tomto případě je jednoduše nutná klyzma. Přestože říkají, že je přirozené a porodní asistentky to vidí téměř každý den, bude pro každého příjemnější, když se porod uskuteční bez neočekávaných překvapení.
 3. 3. Zatřetí, psychologie. Mnoho žen v porodu, které neměly očistu střev, se v porodnici psychologicky nemůže uvolnit. Ale to je velmi důležité, protože během pokusů je nutné se sejít a tvrdě tlačit. Psychologické nepohodlí ohledně možnosti znečištění porodní asistentky u něčeho, co není mezi příjemnými dívkami nepříjemné, může být tak silné, že je narušen normální průběh rušného období..
 4. 4. Začtvrté, z fyziologického hlediska je také významné plus provedení očistného klystýru. Prázdné střevo má tonizující účinek na těhotnou dělohu, kontrakce bezprostředně po klystýru jsou výrazně zvýšeny a porod je aktivnější.
 5. 5. Za páté, když porodíte dítě, v prvních dnech po porodu může být dokonce děsivé přemýšlet o tom, jak jít na záchod velkým způsobem. Koneckonců, velmi často během porodu se vytvoří epiziotomie, po které se provede řez v perineu. V tomto případě, jak fyzicky, tak morálně, bude příjemné pociťovat prázdná střeva a nemůžu myslet na toaletu alespoň několik prvních dnů po porodu..

Proč jsou někteří lékaři proti klystýru

Proč zahraniční kliniky a některé z našich porodnic odmítly dát ženě klystýr? Vysvětluje to následující:

 • Nedávno bylo po řadě amerických studií prokázáno, že klystýr nemá vliv na zrychlení porodu, protože se běžně věřilo.
 • Dokonce i po dobře provedeném klystýru mohou být zkapalněné výkaly uvolněny z konečníku během pokusu. Porodní asistentky mají stále větší tendenci věřit, že je lepší mít jediný, úplný pohyb střev, než nepříjemné stříkající vodě po klystýru, který je mnohem obtížnější odstranit..
 • K defekaci dochází v každém případě dříve, než v okamžiku, kdy si dítě ořízne hlavu, takže byste se neměli bát, že se stolice dotkne pokožky dítěte - to je nepravděpodobné..
 • Současné trendy jsou takové, že stále více odborníků dodržuje antikoncepci v podmínkách blízkých přirozeným. A klystýr nemyslel na přírodu! Při normálním průběhu porodu během kontrakcí dochází k defekaci přirozeným způsobem, často i několikrát, díky čemuž je střevo v době pokusů čisté a bez klystýru. I přesto, že došlo k neštěstí, neměli byste si s tím dělat starosti, protože celá věc se dostane do zvláštního zásobníku a je okamžitě odstraněna a nikdo se na ni nezaměřuje.

Jak udělat klystýr před porodem na vlastní pěst

Nicméně očistný klystýr před porodem má více plusů než mínusů. Ale co když porodnice, ve které plánujete porodit své dítě, nevyčistí střeva žen při porodu? Pak se o sebe můžete postarat sami:

 • Můžete požádat o pomoc někoho, kdo je vám blízký, v extrémních případech to zvládnete sami.
 • Klystýr můžete udělat, když jste si jisti, že porod začal. To znamená, že váš žaludek se snížil, voda a sliznice zhasly a začaly pravidelné kontrakce.
 • Do Esmarchova hrnku musíte dostat asi 1,5 - 2 litry teplé vařené vody (speciální gumový klystýr, který lze zakoupit v jakékoli lékárně).
 • Namažte špičku klystýru mastným krémem a jemně ji vložte do konečníku. Aby voda vstoupila do střeva, musíte zavěsit Esmarchův hrnek 1,5 metru nad úrovní, ve které se nacházíte. Klystýr lze provést jednou nebo dvakrát, protože je nutné, aby poslední vypouštěná voda byla čistá.

Klystýr před porodem není povinný, ale žádoucí postup. Ve větší míře je jeho nezbytnost dána hygienickými normami. Stejně dobře jsou ti, kteří dělají klystýr, a ti, kteří jej odmítli, protože v obou případech existují určité výhody. Každá těhotná žena se proto musí sama rozhodnout, která varianta je pro ni přijatelnější a žádoucí..

Klystýr před porodem: je to nutné?

Po přijetí do nemocnice prochází většina našich krajanů povinnými postupy, včetně klystýru před porodem. Ne všichni pacienti zdravotnických zařízení chápou, proč je to nutné. To vyvolává rozumnou otázku - kolik je nutné klystýr před porodem?

Ve Spojených státech byly provedeny studie, které ukazují, že klystýr nemá vliv na trvání porodu. Zkušenost ukazuje, že kontaminace tekutým obsahem střeva po klystýru může být významnější a obtížnější odstranit než bez něj. Vyprázdnění střeva nastává poněkud dříve než úplné zrození hlavy, pouze když vybuchne v přepracovaném období. Proto je kontakt dítěte s výkaly vyloučen s výhradou základních hygienických opatření. V tomto období je zpravidla žena na gynekologickém křesle a vše, co se během porodu vylévá (plodová voda, krev, moč), spadne do podnosu, který je bez problémů. Pokud se tak stalo, že během porodu došlo k vyprázdnění, spadne stolice do stejného podnosu. V souladu s tím nedochází ke kontaminaci porodního bloku. Je pravda, že musím připustit, že se to přidá do potíží zaměstnanců.

Je třeba poznamenat, že stále existují situace, kdy je klystýr před porodem skutečně nezbytný, například s hustými výkaly v konečníku, což může být důsledkem zácpy..

Ve velké většině mateřských nemocnic v civilizovaných zemích již před porodem opustily praxi povinného klystýru. Mnoho mateřských nemocnic v naší zemi se také stalo loajálními k neochotě žen v práci, aby se podrobily těmto manipulacím. Zaměstnanci domácích mateřských nemocnic bohužel nechodí vždy k pacientům, proto čtenářům poskytneme několik tipů:

 • 1. Nestyďte se a zkuste předem projednat „citlivý“ problém se zaměstnanci nemocnice. Je možné, že se s vámi setkají, zejména pokud porodíte na komerčním základě.
 • 2. Možná jen souhlasíte s tím, že uděláte klystýr podle všech pravidel doma a otázka bude vyřešena. V tomto případě je pro vás užitečná znalost pravidel pro nastavení klystýru.

Pravidla pro nastavení klystýru před porodem

Postup nastavení klystýru se provádí v počáteční fázi porodu. Při významném otevření děložního čípku, a ještě více v rušném období, není klystýr odstraněn (včetně těch mateřských nemocnic, kde je tento postup povinný, když je žena přijata k porodu). V lékárně si musíte zakoupit hrnek (misku) Esmarch1 - gumovou nádrž na vodu s objemem 1,5 - 2 litry. Během zákroku leží žena na levé straně nebo stojí na všech čtyřech a opírá se o lokty. Nalijte 1,5 litru teplé vody do Esmarchova hrnku (jeho teplota by neměla být vyšší než 37 ° C), spusťte trochu vody, aby vytlačil vzduch z trubice. Hrnek zavěste ve výšce 1 - 1,5 metru od roviny, na které ležíte. Hrot namažte vazelínou, dětským krémem nebo mýdlem. Poté, co začnete dělat klystýr, v první minutě byste měli mít pocit plnosti střeva. Pokud k tomu nedojde, přemístěte špičku. Hluboké klidné dýchání a hladení břicha pomůže zmírnit nepohodlí způsobené plností střeva a oslabí nutkání ke stolici. Ujistěte se, že na konci vody v klystýru vzduch nevnikne do střev. Po naplnění střev můžete okamžitě jít na záchod. Pokud si myslíte, že potřebujete druhý klystýr, můžete to udělat za 30 až 40 minut, když jste si jisti, že voda z předchozího klyzma úplně vyšla.

Upozorňujeme, že pokud máte v úmyslu před porodem dát klystýr, důrazně doporučujeme, abyste se nejprve poradili se svým lékařem..

Musím udělat klystýr před porodem??

Říkají, že na světě nejsou žádné zázraky. Nejúžasnějším zázrakem je početí a narození dítěte. Jak úžasný je pocit pochopení, že se dítě brzy narodí, a jak strašné se to stane před samotným narozením. Existuje panika, takové myšlenky začínají: jak se narodí, na kterou ruku, kam ji dát, dotknout se. Existuje spousta pocitů a všechny jsou emotivní. Když žena přijde do nemocnice, pak zdravotnický personál nutně vydá klystýr. Toto pravidlo bylo jednou ve všech nemocnicích. Nyní je názor lékařů trochu jiný. Někteří lékaři se domnívají, že před porodem je nutná klystýr, zatímco jiní říkají, že se tělo čistí před kritickým časem - narozením dítěte..

Klystýr před porodem. Ano nebo ne?

Po mnoho let jsou klystýry povinným postupem. Ať už žena v práci souhlasí nebo ne, nikdo se nezajímal.

Před narozením dítěte má žena korek, bojuje se. Žena v práci tlačí vší silou, aby dítě vyšlo. S tím vším je tlak na střeva. Když nastane čas porodu, svaly těla se napnou a během východu dítěte jsou střeva také prázdná.

Klystýr provedený v prenatálním období nezaručuje úplné uvolnění střeva. Proto během porodu stále dochází k pohybu střev. Nejčastěji může dojít k uvolnění střev, protože křečové období trvalo dlouhou dobu.

Pohyby stolice se objevují během průchodu hlavy dítěte. V blízkosti místa (židle, postel) jsou lékařské nástroje, mezi nimiž je podnos. Uvolněné výkaly jsou rychle odstraněny a když dítě vyjde, jeho kontakt s pohybem střeva je nemožný. Porodníci a gynekologové jsou na takové důsledky připraveni, protože se jedná o přirozený proces, a to se stává velmi často.

Proč dělat klystýr před porodem?

 1. Žena v práci, která neměla propuštěné střeva, se za normálních okolností nemůže tlačit, protože si neustále myslí, že se bude stydět. Skutečně to ovlivňuje psychiku.
 2. Ze stejného důvodu může být rušivé období narušeno..
 3. Pokud je klystýr vytvořen hruškou, tónuje dělohu. Je pozorován zlepšený pracovní proces, porod je o něco jednodušší.
 4. Množství výkalů, které je ve střevě, může výrazně zpomalit únik dítěte.
 5. Toaleta. Je děsivé myslet na to po porodu. Obzvláště když jsou vnitřní nebo vnější švy natrženy. S dřívějším klystýrem tento strach nenavštíví. Protože chcete jít na toaletu 2 nebo 3 dny po vzhledu dítěte.

V našem světě je vše vyšetřováno a diagnostikováno. Tato fakta tedy byla podrobena důkladnému zkoumání. Američtí lékaři zahájili proces sledování žen v porodu, kterým byla vydána klystýr, a žen, které tak neučinily. A po několika letech zkušeností dospěli k závěru, že budoucí žena nemůže vykonat klystýr.

Toto tvrzení je vysvětleno tím, že jakmile budou kontrakce budoucí matky stále častější, celý svalový systém těla i střeva se zkrátí. Tělo se očistí a připraví na porod. Zde zdravotnický personál sleduje pouze přirozený prenatální proces. A tak mnoho porodnic opustilo proceduru klystýru. Před porodem může žena získat informace o tom, zda lékař nebo porodní asistentka dělá klystýr před porodem v této mateřské místnosti..

Postup čištění střev

V zásadě je tato otázka položena ženami, které rodí své prvorozené. Ženy v práci, které již mají děti, takové otázky nemají. Ve většině případů ji již prošli..

Enema je jednoduchý postup. Za účelem uvolnění střev je konečník naplněn teplou vodou. V podstatě klystýr provádí lékařský personál. Pokud je děložní hrdlo ženy velmi otevřené, porod začal, je zakázáno provádět klystýr.

Jak udělat klystýr před porodem?

Na porodnici je ženě v práci porodena košile, nebo musí mít sterilní čisté roucho vyrobené z přírodní tkaniny. Je převezena do speciálně navržené místnosti pro procedury. Žena leží na levé straně a přitahuje její dolní končetiny na břicho. Po úplném uvolnění svalů se do konečníku vloží špička, předem promazaná vazelínou podobnou látkou. Do rekta se vlije 1,5 litru vody. Poté musíte "tolerovat" asi 15 minut.

Poté, co žena šla na záchod, je podrobena povinné prohlídce u lékaře. Proč? Lékař vypadá a zkoumá, v jaké poloze je dítě, v jakém stavu děloha a její děložní hrdlo poslouchají srdeční rytmus dítěte. Pokud se děložní hrdlo dostatečně otevřelo, nastávající matka se přesunula do prenatální místnosti. V některých případech je vhodné postup opakovat..

Klystýr nelze provést:

 • v případech individuální predispozice těla;
 • v případech existujících patologií;
 • pokud se vyskytnou problémy s plodem nebo děloha:
 • uvnitř zdí porodnice, když již porod začal.

Některé ženy, buď samostatně, nebo podle pokynů lékaře, uvolňují tlusté střevo před porodem jinými způsoby. S pomocí speciálních svíček a užívaných léků. Ale takové léky ne zcela uvolňují tlusté střevo z trusu. Stále je třeba vzít v úvahu skutečnost, že klystýr je stimulátorem práce, což výrazně snižuje pracovní čas.

Klystýr doma

Mnoho žen si z vlastních důvodů kvůli nedůvěře lékařů nebo z jiných důvodů udělalo doma klystýr. Vyvstává otázka: jak udělat klystýr před porodem? Dokonce se vší nedůvěrou zdravotnického personálu se nedoporučuje provádět klystýr dříve, než porodíte doma, bez předchozí konzultace s gynekologem, což může negativně ovlivnit prenatální činnost těla. Pokud však vaše těhotenství pokračuje bez odchylek a patologií a lékař vám nedovolil provést klystýr, měli byste během procedury dodržovat následující pravidla.

Klystýr před porodem doma se neliší od nemocničního zákroku.

Pro klystýr doma je nutná Esmarchova mísa

 1. Doma potřebujete esmarchovou mísu (obvykle nazývanou topnou podložku).
 2. Tato mísa musí být naplněna vodou 37-38 stupňů.
 3. Bude skvělé, když do této vody přidáte trochu soli nebo slabý vývar heřmánku.
 4. Zacházejte s vazelínou.
 5. Zavěste misku s vodou a roztok ve výšce 2 metry.
 6. Žena by měla ležet na levé straně nebo stát v póze "psa".
 7. Vypusťte malé množství vody. Tím se zabrání vstupu vzduchu do střev..
 8. Vložte špičku do řiti.
 9. Nastávající matka bude cítit, jak voda vstupuje do jejího těla. Pokud k tomu nedojde, je tip zadán nesprávně, musíte jej opravit.
 • Abyste se vyhnuli nepříjemným pocitům, musíte relaxovat na maximum (správné dýchání pomůže).
 1. Poté, co nějakou dobu trpíte (15-20 minut), musíte mít čas dostat se na záchod.

Existují náznaky, z nichž je zřejmé, že je čas a klystýr:

Ukončení marmelády během těhotenství naznačuje, že je čas dát klystýr

 • Žaludek padl;
 • Objeví se znamení prvních mírně viditelných kontrakcí;
 • Vyšlo dopravní zácpě.
 1. Před použitím se Esmarchova mísa vaří.
 2. Klystýr vyžaduje pomoc blízkého.

Závěr

Zda je potřeba klystýr, je záležitostí každé ženy. Dnes je to čistě individuální věc. Ale než řeknete ne, stojí za to si trochu promyslet, číst, mluvit s lékařem, který může snadno vysvětlit výhody a nevýhody. Klystýr v nemocnici neubližuje, kromě malého nepohodlí.

Pokud je žena zcela zdravá, nemá žádné dědičné nebo chronické patologie, těhotenství pokračuje bez odchylek, pak stojí za to doufat, že tělo samotné vyčistí cestu pro dítě a odstraní překážku z tlustého střeva. Pokud se přesto rozhodnete pomoci svému tělu zbavit se přebytku, měli byste důvěřovat zdravotnickému personálu, který celý postup pečlivě provede, nebo tento postup provést před porodem doma (nezapomeňte se předtím poradit se svým gynekologem).

Ale i když se při porodu něco stane, že nastávající matka to nechce a je v rozpacích, není absolutně nutné se za to stydět, protože je to přirozený jev a nejdůležitější a jedinou věcí, která stojí za to si opravdu promyslet, je dlouho očekávané setkání maminky s ní novorozenec.

Články O Neplodnosti