Hlavní Bolest

Je pro kojence nutná elektroforéza??

V poslední době roste počet diagnostikovaných případů u dětí do jednoho roku s problémy s pohybovým aparátem a neurologickými chorobami. Pro kojence je předepsána masáž pro kompletní ošetření v kombinaci s celou řadou fyzioterapie - UHF, relaxační koupele, parafín. Většina otázek vyvstává při předepisování elektroforézy novorozencům. Existují názory, že tento proces je pro malé děti zbytečný, bolestivý a dokonce škodlivý. Ale to není.

Princip elektroforézy

Elektroforéza je pohyb iontů v elektrickém poli, který může nést různé částice v kapalném nebo parním médiu. Samotný postup je následující: elektrody se nanášejí na kůži pokrytou tkání, která je nasycena léčivým roztokem, kde se léčivo (chemická látka) rozpadá na ionty. Když elektrický roztok projde tímto řešením, ionty se začnou pohybovat a vstupovat do lidského těla, pronikají kůží a sliznicemi. Po proniknutí do tkáně je léčivo rovnoměrně distribuováno v mezibuněčné tekutině a buňkách. Elektroforéza během těhotenství dodává léčivo do všech tkání a orgánů, ale zůstává na maximální koncentraci v oblasti injekce. Citlivost na účinnou látku se zvyšuje z expozice přímému proudu, takže můžete dosáhnout maximálního účinku.

Proč je pro kojence nutná elektroforéza?

Vzhledem k tomu, že má uklidňující, analgetický a protizánětlivý účinek, je elektroforéza předepisována dětem v následujících případech:

 • diatéza;
 • syndrom bolesti;
 • neurologické poruchy;
 • problémy muskuloskeletálního systému (především dysplazie nebo torticollis);
 • svalová hypotenze nebo hypertonicita.

V závislosti na problému lze elektroforézu pro kojence předepsat vápníkem (k vytvoření kostních jader v kyčelním kloubu), papaverinem (k normalizaci tělesného tónu as klikou), magnézií, dibazolem, euphyllinem.

Kontraindikace

Bez ohledu na to, jak užitečná je taková fyzioterapie, neměla by se provádět kategoricky s:

 • přítomnost infekce, poškození kůže nebo dermatitidy v místě aplikace elektrod;
 • renální a srdeční selhání;
 • zvýšená tělesná teplota;
 • bronchiální astma.

Elektroforéza pro kojence doma

Tento postup lze provádět doma, aby se snížila pravděpodobnost infekce a psychologický klid dítěte. K tomu je třeba zakoupit zařízení, prostudovat bezpečnostní postupy a pokyny. Ačkoli pojmy „elektroforéza“ - „vedlejší účinky“ jsou prakticky neslučitelné, stojí za to poprvé pozvat kvalifikovanou sestru, která může jasně prokázat proces správného používání zařízení. Dříve musí ošetřující lékař získat předpis na lék a předpis s počtem procedur. Relace by neměla být prováděna déle, než je předepsaná doba - elektroforéza u kojenců trvá 5-8 minut.

Elektroforéza s aminofylinem na krční páteři: k čemu je, foto

Kdo potřebuje postup?

Mnoho mladých matek má v současné době negativní přístup k jakýmkoli lékařským zásahům, ale existují případy, kdy je elektroforéza jedním z nejbezpečnějších a současně účinných lékařských postupů..

Elektroforéza krční páteře s aminofylinem u kojenců je nezbytná pro následující projevy:

 • Zvýšený intrakraniální tlak.
 • Snížený nebo zvýšený tón svalů paží nebo krku.
 • Cervikální trauma během porodu.
 • Svalové křeče horní páteře.
 • Mozková obrna.
 • Zlepšit přísun krve do mozku a ramene.

Kdy je nutná elektroforéza?

Indikace, kdy je pro kojence předepsána elektroforéza, jsou velmi různorodé. Tento postup lze připsat:

 1. Pokud má dítě dysplázii kyčle.
 2. Existují různé patologie nebo vrozené srdeční vady (použití vápníku).
 3. K léčbě a prevenci porodních poranění.
 4. Různé patologie muskuloskeletálního systému.
 5. Existují patologie dýchacího systému (ORL, bronchitida atd.).
 6. Patologie vidění.
 7. Nemoci nervového systému.
 8. Mozková obrna.
 9. Stomatitida.
 10. Oční choroby.

A to je stále neúplný seznam nemocí, u nichž je vhodné jmenovat elektroforézu..

Nejčastější indikace pro použití elektroforézy u dětí do 1 roku věku: dysplazie kyčle, zvýšený svalový tonus, poruchy pohybového aparátu, dětská mozková obrna.

Co nosit

Přesný seznam nezbytných věcí je uveden rodičům po konzultaci s fyzioterapeutem. Obvykle to zahrnuje:

 1. Běžné papírové utěrky (k odstranění zbytku roztoku po zákroku).
 2. „Tenká“ plenka (pro fixaci elektrod).
 3. Jednorázová plenka (na kterou si můžete dát dítě).
 4. Voda (pokud je dítě již utopeno).

Co se týče oblečení, pro lepší pohodlí je lepší dát přednost halenkám a vestám s knoflíky nebo knoflíky. To vám umožní rychle svléknout a oblékat dítě, aniž by mu způsobovalo nepohodlí. Pokud je dítě kojeno, je také nejlepší nosit náhradní plenu, mokré ubrousky a směs..

A aby si dítě mohlo klidně „lehnout“ po celou dobu sezení, neobtěžuje se přinést jasnou hračku, knihu s velkými ilustracemi nebo jakýkoli jiný předmět, který způsobuje pozitivní emoce v drobenkách..

Provozní princip

Elektroforéza je pohyb nabitých iontů v elektrickém poli schopném transportovat různé částice v kapalném nebo parním médiu. Princip činnosti je následující. Distanční vložky elektrod jsou umístěny na dermis a zabaleny do látky namočené v léku. Díky působení proudu se roztoky léčiv rozkládají na ionty a vytvářejí hydrofilní nabité komplexy, které pronikají do biologických tkání a mají terapeutický účinek. Většina z nich, kteří zůstávají v kůži, vykazuje lokální terapeutický účinek..

Bude vás zajímat: Kolik dní poté, co DTP udržuje teplotu, je třeba snížit?

Zbytek, spolu s proudem krve a lymfy, je nesen v celém těle. Pozitivně nabité částice mají analgetický, uklidňující, protizánětlivý a dehydratační účinek. Negativní normalizace metabolických procesů, relaxace, dilatace krevních cév. Elektroforéza je navíc spojena s mírným zahříváním..

Jaký je postup

Elektroforetické sezení se provádí ve speciální místnosti, kde jsou instalovány pohovky a potřebné vybavení..

Zvláštní příprava dítěte na zákrok není nutná, ale nejlepší je zvolit si dobu, kdy dítě nemá hlad, ale od posledního krmení uběhlo více než 40 minut, protože existuje riziko regurgitace..

Dítě je položeno na zádech a na krk a lopatky se aplikují elektrody potažené ubrousky navlhčenými v roztoku aminofylinu. Pro lepší fixaci sestra zavrtá horní část těla dítěte.

Průměrná doba trvání relace je v průměru 5–12 minut. Lhůta závisí na věku dítěte a jmenování lékaře.


Dítě by mělo ležet tak, aby použité elektrody „nevyšly“ z oblastí vlivu. Chcete-li to provést, jemně držte drobky v místech připevnění elektrod a ujistěte se, že je „ne klepe“ jejich držadly.

Ostatní drogy

Kromě postupů s aminofylinem je v pediatrii často předepsána elektroforéza pomocí magnézie, dibazolu, kyseliny nikotinové a vápníku. Zvažte, k čemu se tyto léky používají..

Magnesia je hořečnatá sůl kyseliny sírové, která má antispasmodické, relaxační, vazodilatační, sedativní, projímadlo a další účinky. Pro elektroforézu používají děti 20% roztok magnézie. Tento postup se používá ke zlepšení krevního oběhu, uvolnění svalů a uvolnění nervového napětí a ke zlepšení výtoku sputa při bronchitidě..

Dibazol je léčivý přípravek, jehož léčivou látkou je bendazol. Přispívá k:

 • křeče
 • hladká svalová relaxace
 • snížení tlaku
 • zlepšit průtok krve
 • aktivace přenosu interneuronálního signálu v míše
 • zvýšit imunitu

Ošetřovatelské postupy s ním jsou předepsány pro léčbu poranění, neurologických poruch a svalové hypertonicity.

Kyselina nikotinová ampule je syntetický analog vitaminu PP, jehož hlavními vlastnostmi je zlepšený metabolismus uhlohydrátů, zrychlená regenerace tkání a vazodilatace.

Elektroforéza se nejčastěji provádí pomocí dvou léků - aminofylinu a kyseliny nikotinové. Pomáhá při zhoršeném svalovém tónu, hydrocefalu a zraněních při porodu.

Postupy s vápníkem ve formě glukonátu nebo chloridu jsou indikovány u dětí se svalovou dystrofií, gingivitidou (v kombinaci s kyselinou nikotinovou a vitaminem C) a kostními jádry kyčelních kloubů.

V „známém prostředí“ nebo domácím postupu

Elektroforéza krční páteře může být prováděna doma. Za tímto účelem se kupuje speciální aparát a předepsané léky (v případě potřeby několik). Léčivý roztok se připravuje těsně před sezením, podle předpisu lékaře.

A pak je princip dirigování stejný jako na klinice: navlhčené utěrky nebo kousky gázy, které jsou vhodné ve velikosti, se překrývají na elektrodách a následně na krční oblast a oblast lopatek nebo krčních obratlů.

Tento postup by však měl provádět kvalifikovaná sestra nebo samostatně po podrobné konzultaci v fyzioterapeutické ordinaci.

Technika

Před zahájením postupu by rodiče dítěte měli vzít doporučení od lékaře, který se podílí na jeho léčbě. Elektroforézu vápníkem provádí zkušený lékař. Vlhčené gázové podložky jsou připojeny k elektrodám a jsou k tělu připevněny bandáží nebo ručníkem. Po zapnutí zařízení sestra zvyšuje intenzitu proudu, dokud se dítě necítí „goosebumps“.

Pokud elektroforéza způsobuje nepohodlí, je třeba snížit frekvenci elektrických vln. U kojenců, kteří nemohou nahlásit své pocity, je nastavena aktuální hodnota nejvýše 5 mA. Trvání jedné procedury trvá od 5 do 10 minut, jejich počet se doporučuje během 10-20 relací. V závislosti na stavu kyčelního kloubu dítěte jsou povoleny až 3 léčebné cykly ročně.

Kůže kojenců se vyznačuje nezralostí, vysokou absorpční kapacitou a nevýznamnou odolností vůči elektrickému proudu. Proto je současná síla během procedury pro děti do jednoho roku 0,01-0,04 mA / cm2. Manipulace trvá 7–10 minut, pro děti od 15 do 20 let. Postup se provádí po jmenování lékaře. Vybírá potřebný lék, určuje dobu trvání sezení a průběh.

Elektroforéza s aminofylinem zlepšuje průtok krve

Je důležité pochopit, jak se postup provádí u dítěte. Ubrousek napuštěný léčivým roztokem se aplikuje na požadovanou oblast těla. Na něm je upevněna kovová deska, kterou prochází elektrický proud. Roztok se připravuje bezprostředně před manipulací destilovanou vodou. Pokud se účinná látka nerozpouští ve vodě, použije se alkohol nebo dimexid. Požadovanou koncentraci léčiva stanoví lékař.

Nabízíme vám, abyste se seznámili s: Jak se vypořádat s bolestí kyčelních kloubů po porodu

Na kyčelní klouby se umístí talíř pro jejich podřadnost a nesprávný vývoj. A pokud má dítě hypotenze na rameni, na krku je instalována ubrousek s lékem a elektrodami. Během procedury se může dítě bát a dokonce i křičet. Nepříjemné pocity jsou spojeny s chladnou deskou, mokrým ručníkem nebo mírným pocitem mravenčení. Po manipulaci je třeba pokožku setřít suchou, v případě potřeby namazat místo expozice krémem a udržovat v teple.

Kontraindikace

I taková jemná metoda má samozřejmě své kontraindikace. Lékaři nepředepisují elektroforézu jakéhokoli druhu pro kojence s následujícími indikátory:

 • Jakákoli kožní onemocnění, zejména v oblasti aplikace elektrod.
 • Astma během exacerbace.
 • Nemoc ledvin.
 • Problémy srážení.
 • Většina srdečních chorob.
 • Období virového nebo infekčního onemocnění.
 • Rak.
 • Alergická reakce na předepsané léky.

Výhody a nevýhody

Poměrně často je pro děti předepsána elektroforéza drog. Co to je? To je současný účinek na tělo elektrického proudu a lék. Použití této fyzioterapeutické metody dává dobrý účinek..

 • není tam žádný pocit nepohodlí;
 • nehrozí žádné riziko vzniku alergických nebo jiných nežádoucích účinků místní nebo obecné povahy;
 • trvání terapeutického účinku od jednoho dne do dvaceti;
 • existuje možnost podávání léčiva přímo do postižené oblasti, obcházení cévního systému a gastrointestinálního traktu;
 • děti starší než jeden rok obvykle tento postup dobře snášejí.

Mezi nedostatky je třeba poznamenat:

 • přítomnost kontraindikací u konkrétního jedince;
 • ne všechny léky mohou být podávány touto metodou.

Preventivní opatření

Jak víte, je lepší provádět včasnou profylaxi jakékoli ortopedické patologie (včetně hallux valgus), než ji systematicky léčit po dlouhou dobu.

Pravidla prevence jsou následující:

 • Pravidelně ukazujte své dítě pediatrovi a ortopedickému chirurgovi.
 • Nekupujte boty pro růst. Stélka by měla odpovídat délce dětské nohy.
 • Dětská obuv musí být vybavena ortopedickou vložkou a malou patou.
 • Poskytněte svému dítěti holé nohy na nerovných površích.

Ortopedické boty by měly být šity z přírodních materiálů, jako je kůže. Sandály nebo boty by měly mít měkkou podrážku, která se ohýbá v špici a ne ve středu chodidla.

Nyní víte, jak se provádí elektroforéza s ortopedickými patologiemi chodidel. Fyzioterapii je důležité provádět pouze po konzultaci s lékařem, aby měla pozitivní účinek a nepoškozovala, zejména pokud jde o zdraví dítěte..

Příznaky patologie

Hlavní příznaky deformit hallux valgus se objevují od okamžiku, kdy dítě začne chodit.

Příznaky patologie jsou následující:

 • nohy při chůzi mají podobu písmene X;
 • dítě se stává nepříjemným;
 • při chůzi se nohy rychle unaví;
 • dítě vstoupí na vnitřní stranu chodidla;
 • chůze se stává méně sebevědomou;
 • při chůzi se dítě zamíchá.

Pokud dítě chodí dlouhou dobu, měly by uvedené příznaky varovat rodiče. Ukažte dítěti lékaři. Vyhodnoťte tvar chodidel a jak se dítě dostane na patu.

Proč vzniká patologie?

Hallux valgus může být vrozený nebo získaný. Vrozená forma se vyvíjí v prenatálním období. Deformace je v tomto případě diagnostikována zkušeným odborníkem v raném věku..

Získaná valgus deformita nohou nastává kvůli slabému a nedokonalému vazivovému aparátu.

Impuls pro rozvoj patologie může sloužit jako nachlazení v kojeneckém věku, předčasná plodnost plodu, stejně jako boty, které nejsou ve velikosti a bez fixace nohy, nadměrná váha, rozvoj poliomyelitidy nebo křivice, poranění nohy.

Vnitřek chodidla může být kvůli dědičnosti zdeformován.

Elektroforéza: co to je a proč se postup provádí u kojenců a starších dětí?

Děti jsou kvůli poruchám imunitního systému často náchylné k různým nemocem. Při léčbě kojenců do 1 roku a starších dětí by se měly používat pouze ty nejjemnější metody. Pro kojence tohoto věku předepisují pediatrové různé fyzioterapeutické postupy, z nichž jedním je elektroforéza. Protože tato metoda má určité kontraindikace, měla by být používána pouze podle pokynů lékaře.

Elektroforéza je účinná technika podávání léčiv přes kůži pomocí elektrického proudu, který se aktivně používá při komplexní léčbě různých onemocnění.

Elektroforéza - co to je a proč je to nutné?

Při elektroforéze se léky pomocí elektrických impulsů přeměňují na malé částice, které pak vstupují do nemocného orgánu. S hardwarovým zavedením drog zůstává většina z nich v podkožních vrstvách a zbytky jsou přenášeny krví a lymfou v těle.

Současný výboj použitý během procedury je minimální a není schopen ublížit malému pacientovi. Elektroforéza také nepoškozuje zdraví dětí, pokud je zařízení používáno správně a jsou dodržovány optimální dávky léků. Před jeho provedením je nutné vzít v úvahu stávající kontraindikace.

Kojenci mladší než 1 rok jsou obvykle předepisováni elektroforézou podle Ratnerovy metody. Tento postup se používá k léčbě porodních poranění mozku, u kterých se kojencům pomocí zařízení podává roztok aminofylinu a papaverinu. Takové manipulace jsou také indikovány pro děti pro boj proti bronchitidě, diatéze, rýmě a jiným patologiím..

Indikace postupu u kojenců a dětí starších než jeden rok

Vzhledem k malému počtu vedlejších účinků je tento fyzioterapeutický postup v pediatrii velmi populární. Pomáhá rychle vyléčit mnoho nemocí iu nejmenších pacientů..

Elektroforéza je široce používána při problémech s krční páteří u kojenců a je často předepisována pro detekci dysplazie kyčle u kojenců (doporučujeme si přečíst: krok za krokem swaddling swaddling baby with hip dysplasia). Kromě toho existuje velký seznam dětských nemocí, které lze touto fyzioterapeutickou metodou úspěšně léčit..

Elektroforéza pro problémy krční páteře

U patologií krční páteře je u malých pacientů indikována elektroforéza. Předepisuje se pro takové projevy jako:

 • zvýšený intrakraniální tlak u dětí;
 • svalová hypertonicita nebo hypotonicita paží nebo krku (viz také: jak se projevuje hypertenze u kojenců?);
 • porodní poranění;
 • dětská mozková obrna.
Někdy je elektroforéza nezbytným fyzioterapeutickým postupem pro kojence, například z důvodu poranění při porodu

Kromě toho je předepsána elektroforéza pro zlepšení přísunu krve do mozku a ramene a pro odstranění svalových křečí horní páteře. Během procedury se lék vstřikuje do oblasti krku pomocí elektrického proudu, nejčastěji aminofylinu. Délka sezení závisí na věku dítěte a předpisu lékaře, procedura v průměru trvá od 5 do 12 minut.

Dysplasia tbs

Dysplazie kyčle je závažné onemocnění, jehož vývoj je nejčastěji spojen s infekcí dítěte matkou během těhotenství nebo traumatem během porodu. Při této diagnóze jsou dětem předepisovány masáže chodidel a elektroforéza s drogou, jako je euphyllin. Tento postup se také provádí přidáním vápníku a chloru k roztoku, který se nanáší na kontaktní podložky..

Po ukončení léčby je průtok krve v tkáních kolem nemocného kloubu normalizován a zlepšuje se zásobování stopovými prvky a živinami. Podstata elektroforézy při TBS dysplasii spočívá v umístění elektrod na hýždě a vlepených záhybech po dobu 5–10 minut. Délka léčby je 10–20 sezení. Lékař předepisuje tento fyzioterapeutický postup.

Další indikace

Rodiče se často zajímají o to, proč je u dětí zapotřebí elektroforéza. Přes poměrně jednoduchý princip činnosti je tento účinný postup považován za nezbytný pro identifikaci následujících patologií u kojenců:

 • poruchy pohybového aparátu;
 • různé srdeční choroby nebo vrozené malformace;
 • porodní poranění;
 • neuralgické abnormality;
 • diatéza.

Indikace pro jmenování postupu u starších dětí se prakticky neliší od těch patologií, které léčí elektroforézu u kojenců. Indikace také zahrnují nemoci, jako jsou:

 • zažívací poruchy;
 • stomatitida;
 • hepatitida;
 • angína, zánět středního ucha, rýma;
 • zánětlivá onemocnění močových a dýchacích cest;
 • oční patologie.

Nezávislý postup bez souhlasu lékaře je zakázán. Pouze odborník si může vybrat nejlepší lék a určit délku léčby.

Použité drogy

Během elektroforézy se dítěti podávají různé léky. Jejich výběr závisí na léčené nemoci..

Používané léky zahrnují:

 1. Magnesia. Tento lék účinně bojuje s patologiemi dýchacího systému..
 2. Eufillin. Skládá se z theofylinu a ethylendiaminu. Účinkem léku je zvýšení diurézy, aktivace srdečního svalu a respiračního centra, vazodilatace. Eufillin je schopen zlepšit krevní oběh a zničit krevní sraženiny.
 3. Papaverine. Lék je součástí skupiny antispasmodik a účinně zmírňuje svalové křeče.
 4. Kyselina nikotinová. Tento nástroj je syntetickým analogem vitaminu PP. Používá se ke zlepšení metabolismu uhlohydrátů, k urychlení hojení tkání a vazodilatace..
 5. Vápník. Je indikován k ochrnutí a svalové dystrofii. V kombinaci s vitaminy skupiny C má léčivo silný protizánětlivý a vstřebatelný účinek..
 6. Dibazol Tento nástroj se používá ke stimulaci míchy a posílení ochranných sil kojenců. Široce se používá při léčbě neurologických patologií a střevních poruch. Kromě toho je dibazol účinný pro zvýšení svalového tonusu. Proserin a brom mají podobné účinky..

V Ratnerově postupu se děti podrobí elektroforéze se současným použitím aminofylinu a papaverinu. Tato technika je určena k léčbě porodních poranění, dětské mozkové obrny a poruch toku krve v krční páteři..

Při provádění elektroforézy u kojenců se často používá kyselina nikotinová a aminofylin. Procedura pomáhá při zhoršeném svalovém tónu, hydrocefalu a poranění při porodu.

Postup techniky

Elektroforéza u kojenců není obtížná. Manipulace se skládá z několika fází:

 1. Ubrousek nebo kus gázy se zvlhčí roztokem léčiva, které je vybráno v závislosti na nemoci.
 2. Elektrody (destičky) zařízení určeného pro tento postup jsou zabaleny do tkáně zvlhčené v lékařském roztoku a aplikovány na požadovaný orgán (límec, hrudník, spodní část zad).
 3. Je nastaven potřebný pulzní výkon. Teprve poté je zařízení připojeno.
 4. Na konci těchto manipulací jsou oblasti kůže dítěte, na které byly elektrody aplikovány, otřeny suchým hadříkem.

Během zákroku je v místech kontaktu s deskami zabalenými ve vlhké tkáni cítit jemné brnění kůže, což malého pacienta může vyděsit. Je bezpodmínečně nutné, aby jeden z rodičů byl během procedury poblíž. Všechny kovové předměty (řetězy, kříže, přívěsky atd.) Musí být před postupem odstraněny, aby nedošlo k popálení..

Kontraindikace

Stejně jako u jiných lékařských manipulací má tato fyzioterapie kontraindikace. Tyto zahrnují:

 • horečka;
 • nádory;
 • selhání srdce a ledvin;
 • zánět v akutním stadiu;
 • náchylnost k krvácení;
 • porucha krvácení;
 • bronchiální astma;
 • hnisavé kožní choroby;
 • dermatitida.
Procedura má své kontraindikace, proto je nutné důkladné vyšetření dítěte

Tento postup je zakázán s individuální nesnášenlivostí na účinky proudu a detekcí alergií na použité léky. V případě poškození kůže v bodech připojení elektrod je elektroforéza zpožděna až do úplného zahojení..

Je elektroforéza možná doma??

Doma lze tento postup provést pouze po dohodě s lékařem. V tomto případě je nutné striktně dodržovat délku zasedání. Před první samostatnou manipulací byste měli pozvat sestru, která vás naučí, jak používat zařízení určené pro domácí použití. Je třeba mít na paměti, že nesprávně provedený postup může výrazně zhoršit stav dítěte.

Výhody elektroforézy pro kojence

Účelem elektroforézy je neinvazivní podávání léčiv pomocí elektrického proudu. Tento postup se často používá při léčbě malých dětí. Zvažte jeho hlavní výhody a také zjistěte, které farmakologické látky se běžně používají.

Výhody elektroforézy

Princip elektroforézy je následující. Léková látka se aplikuje na kůži, podložku nebo elektrodu. Elektrický proud prochází svými částicemi (ionty) a způsobuje jejich pohyb. Výsledkem je, že pronikají potem a mazovými žlázami do dermis nebo sliznic. Poté je produkt rovnoměrně distribuován v buňkách, odkud vstupuje do krevního a lymfatického oběhu a je dodáván do určitých orgánů a tkání..

Stupeň absorpce léčiv závisí na mnoha faktorech, včetně jejich koncentrace, aktuálních parametrů, trvání procedury, kožních vlastností pacienta atd. Vzhledem k těmto skutečnostem může fyzioterapeut upravit úroveň expozice léku (lokální nebo systémová). V každém případě je postup zcela bezbolestný..

Hlavní výhody podávání léků se současnými:

 1. dodání účinných látek v nejaktivnější formě přímo do postižené oblasti
 2. nízký systémový účinek syntetických sloučenin na organismus, čímž se snižuje riziko vedlejších účinků
 3. imunostimulační a reflexní proudový efekt

Indikace a kontraindikace

Kojící elektroforéza je předepsána k léčbě:

 • dysplazie kyčle - vrozená patologie charakterizovaná abnormálním vývojem kloubů
 • torticollis - zakřivení krční páteře v důsledku zranění nebo vrozených vad
 • hypo a hypertonický sval
 • poranění
 • bolest syndrom s různými poruchami
 • žloutenka typu A
 • onemocnění dutiny ústní - stomatitida, gingivitida
 • patologie kardiovaskulárního systému
 • neurologické problémy atd

U onemocnění centrálního nervového systému a poruch pohybového aparátu je velmi často předepsána léčebná masáž spolu s elektroforézou.

Elektrický šok je kontraindikován u dětí s:

 • nádory
 • srdeční selhání
 • akutní fáze jakéhokoli onemocnění
 • hypertermie
 • astma
 • problémy srážení
 • dermatitida, ekzém a jakékoli poškození ošetřené oblasti
 • netolerance vůči proudu

Kromě toho je před sezením důležité zajistit, aby dítě nebylo na použité drogy alergické..

Výběr lékové a elektroforetické techniky se provádí v závislosti na diagnóze.

Ratnerův postup

Tato technika byla vyvinuta vědcem A.Yu. Ratner. Zahrnuje elektroforézu se dvěma léky - eufillinem a papaverinem.

Eufillin je léčivo obsahující theofylin a ethylendiamin. Má vlastnosti jako:

 • vazodilatace, relaxace hladkých svalů a zvýšený krevní oběh v místě expozice
 • revitalizace srdce a dýchacího centra
 • zničení krevní sraženiny
 • zvýšená produkce moči

Papaverin je antispasmodikum, které účinně odstraňuje svalové křeče a související bolesti.

Elektroforéza s aminofylinem a papaverinem je předepsána k léčbě:

 • poranění
 • poruchy toku krve v krční páteři
 • Mozková obrna

Ratnerův postup se provádí následujícím způsobem. Na krk se aplikuje léčivá podložka s aminofylinem (5% roztok) a na pravou stranu hrudní kosti se aplikuje papaverin (1% roztok). Poté je zapnut proud 1-2 mA. Trvání relace - 15 minut.

Elektroforéza pro kojence s aminofylinem se také praktikuje:

 • dysplazie kyčle
 • zvýšený intrakraniální tlak
 • zhoršený průtok krve v mozku
 • zánětlivé ložiska v chrupavce a měkkých tkáních
 • zvýšený nebo snížený svalový tonus

Vystavení elektrickému šoku se provádí ve zdravotnickém zařízení. Farmakologická látka se nanáší na speciální papír, navíjí se na elektrodu, vrstva gázy se lemuje nahoře a celá tato struktura se přitlačí na kůži.

Oblast použití elektrody s aminofylinem se volí v závislosti na problému: při svalovém tónu a hypoxii se zpracovává cervikální oblast, pokud je narušena struktura kyčelních kloubů - hýždě atd. Doba sezení, množství léků a aktuální síla jsou stanoveny odborníkem. Obvykle to trvá asi 10-15 procedur. Kromě toho může být dítěti ukázána masáž.

Ostatní drogy

Kromě postupů s aminofylinem je v pediatrii často předepsána elektroforéza pomocí magnézie, dibazolu, kyseliny nikotinové a vápníku. Zvažte, k čemu se tyto léky používají..

Magnesia je hořečnatá sůl kyseliny sírové, která má antispasmodické, relaxační, vazodilatační, sedativní, projímadlo a další účinky. Pro elektroforézu používají děti 20% roztok magnézie. Tento postup se používá ke zlepšení krevního oběhu, uvolnění svalů a uvolnění nervového napětí a ke zlepšení výtoku sputa při bronchitidě..

Dibazol je léčivý přípravek, jehož léčivou látkou je bendazol. Přispívá k:

 • křeče
 • hladká svalová relaxace
 • snížení tlaku
 • zlepšit průtok krve
 • aktivace přenosu interneuronálního signálu v míše
 • zvýšit imunitu

Ošetřovatelské postupy s ním jsou předepsány pro léčbu poranění, neurologických poruch a svalové hypertonicity.

Kyselina nikotinová ampule je syntetický analog vitaminu PP, jehož hlavními vlastnostmi je zlepšený metabolismus uhlohydrátů, zrychlená regenerace tkání a vazodilatace.

Elektroforéza se nejčastěji provádí pomocí dvou léků - aminofylinu a kyseliny nikotinové. Pomáhá při zhoršeném svalovém tónu, hydrocefalu a zraněních při porodu.

Postupy s vápníkem ve formě glukonátu nebo chloridu jsou indikovány u dětí se svalovou dystrofií, gingivitidou (v kombinaci s kyselinou nikotinovou a vitaminem C) a kostními jádry kyčelních kloubů.

Výhody masáže

Masáž je univerzální fyzioterapeutická metoda, kterou lze použít k nápravě různých zdravotních problémů u dětí od prvního měsíce života. Hlavní indikace pro něj:

 1. Dysplazie kyčle. S pomocí různých pohybů (hladení, tření, plstění) je možné dosáhnout úplné obnovy normální struktury kloubů
 2. Torticollis. Masáž krční páteře umožňuje eliminovat křeče deltového svalu a „vrátit“ obratle
 3. Hypotropie a křivice. Díky této akci se svaly posilují a aktivněji rostou.
 4. Pupeční kýla. Masáž pomáhá posílit břišní svaly, což pomáhá napnout kýlu. Spolu s tím jsou odstraněny střevní křeče..
 5. Respirační onemocnění. Speciální techniky usnadňují vypouštění sputa na bronchitidu a pneumonii..
 6. Hypo a hypertonicita. Při zvýšeném svalovém napětí se provádí relaxační masáž a při poklesu tónu se provádí stimulační masáž..

Kromě toho je masáž indikována pro každé dítě jako regenerační procedura..

Hodnocení rodičů ukazuje, že po preventivním kurzu se jejich děti staly aktivnějšími, rychlejšími než jejich vrstevníci, osvojily si dovednosti samostatného sezení, plazení a chůze.

Terapeutická masáž je předepisována lékařem, určuje také délku kurzu a techniku ​​manipulace. Před preventivním průběhem je také vhodné poradit se s lékařem, aby zjistil, zda jsou pro něj kontraindikace..

Pro provádění manipulací je lepší konzultovat odborníka. Bez přípravy byste neměli dítě sami masírovat, zejména pokud má zdravotní problémy.

Elektroforéza pro kojence je bezbolestná a bezpečná procedura předepsaná pro různé patologie muskuloskeletálního systému, centrálního nervového systému, dýchacího systému atd. Zpravidla se nepraktikuje sama o sobě, ale v kombinaci s jinými technikami - masáž, léky, gymnastika. Je velmi důležité, aby na léčbu dohlížel zkušený odborník.

Elektroforéza u kojenců a dětí starších než jeden rok: indikace a kontraindikace, domácí použití, roztoky

Elektroforéza je účinek elektrického šoku na lidské tělo při současném podávání různých léků kůží nebo sliznicemi. S pomocí proudu látka proniká tkání, aniž by měla na organismus systémový účinek. Procedura může být předepsána novorozencům od prvního měsíce života jako hlavní terapie nebo jako součást komplexní léčby. Proč lékaři předepisují tento postup, zvažte níže.

Kdy jsou batolatám a starším dětem předepsána elektroforéza??

Elektroforéza pro kojence se provádí na různých částech těla (dolní část zad, krční oblast, kyčelní klouby atd.) V závislosti na patologii. U dysplazie se postup provádí na tříselné a gluteální oblasti, s hypertonicitou - na límci nebo krku. Elektroforéza je předepsána masáží a dalšími procedurami jako součást komplexní terapie..

Postup je určen pro kojence v následujících případech:

Kontraindikace postupu

Kontraindikace pro elektroforézu:

 • renální nebo srdeční selhání různé závažnosti;
 • poruchy krvácení;
 • sklon k alergickým reakcím;
 • záchvaty bronchiálního astmatu;
 • maligní nebo benigní formace;
 • dermatitida;
 • vyrážky na kůži ve formě puchýřů;
 • horečka;
 • nesnášenlivost na elektrický proud;
 • přítomnost ran, odření nebo řezů v bodech připojení elektrod;
 • zánětlivý proces v akutní fázi;
 • přítomnost alergické reakce na použité léky.

Výhody a nevýhody fyzioterapeutické metody

 • poskytování protizánětlivých, relaxačních a analgetických účinků;
 • možnost použití od narození;
 • rychlé dosažení pozitivní dynamiky díky zvýšenému působení léků současným;
 • výrazný lokální účinek, díky kterému je léčba prováděna bez výskytu nežádoucích účinků;
 • krátké trvání sezení (6-15 minut) - děti se neunaví a nejsou rozmarné;
 • možnost provedení postupu doma.

Druhy řešení pro elektroforézu a indikace jejich použití pro děti

Elektroforéza se provádí za použití různých léků. Nejběžnější z nich je Eufillin. Elektroforéza s euphyllinem pro děti je nejčastěji předepisována pro dysplasii kyčle, srdeční a bronchiální astmu, snížení bolesti, snížení ICP a zlepšení krevního oběhu. Během elektroforézy se Eufillin často používá ve spojení s magnézií (indikovanou u dětí se svalovou hypertonicitou), dibazolem (v případě porušení tonusu paží a nohou u dítěte, neuralgickými chorobami), kyselinou nikotinovou a dalšími drogami.

Další řešení pro elektroforézu u dětí:

 1. Dibazol s papaverinem - působí antispasmodicky, ovlivňuje bolest těla dítěte, používá se pro svalovou hypertonicitu.
 2. Karipazim - pro ošetření herniovaných disků. Účinná látka - papain.
 3. Lidáza (hyaluronidáza) - pomáhá zvyšovat propustnost tkání a cév, zlepšuje pohyb tekutin v intersticiálních prostorech, zjemňuje jizvy.
 4. Vápník - používá se při léčbě bronchitidy, neuritidy, myositidy a neuralgie. Kvůli detoxikaci, antialergickým, hemostatickým, protizánětlivým účinkům, jakož i aktivnímu posílení krevních cév a snížení jejich propustnosti, je v ortopedii často používána elektroforéza vápníku pro kompenzaci ztráty vápníku..
 5. Draslík - používá se k léčbě zánětlivých procesů dýchacích cest, bronchiálního astmatu, očních patologií.
 6. Brom - má uklidňující účinek. Fyzioterapie bromem je indikována pro zánětlivé procesy.

Princip elektroforézy a postup

Princip elektroforézy: na kůži pacienta jsou elektrodové destičky umístěny na tkáni napuštěné lékem, kde se rozpadají na ionty. S průchodem elektrického proudu tímto roztokem se ionty léku začnou pohybovat, pronikají kůží, sliznicemi a vstupují do těla.

Po proniknutí do tkáně je léčivo rovnoměrně distribuováno v buňkách a mezibuněčné tekutině. Je dodáván na epidermis a dermis, odkud je absorbován do krve a lymfy, poté je dodáván do všech orgánů a tkání, přičemž zůstává v oblasti podávání léčiva.

Procedura může být provedena pomocí různých technik, které lékař vybere v závislosti na diagnóze a lokalizaci patologického zaměření:

 • iontové reflexy podle Shcherbaka - používají se pro neurózu, hypertenzi, peptický vřed žaludku a dvanácterníku;
 • iontový límec - při léčbě hypertenze, neurózy, traumatického poškození mozku a poruch spánku;
 • obecná elektroforéza (Vermelova metoda) - nejúčinnější pro aterosklerózu, hypertenzi, kardiosklerózu, onemocnění kyčelních kloubů, neurózu a migrény;
 • orbitální-týlní (podle Bourguignona) - používá se při léčbě neuritidy obličejového nebo trigeminálního nervu, jakož i cévních, traumatických a zánětlivých procesů v mozku;
 • nazální - předepsané pro metabolické poruchy, žaludeční a dvanáctníkové vředy, jakož i cévní, zánětlivé a traumatické mozkové patologie;
 • Ratnerova elektroforéza - častěji prováděna na krční páteři pomocí kyseliny nikotinové při léčbě poruch oběhu, dětská mozková obrna a obnovení normálního fungování orgánů po poranění dětí.

Je možné provést postup doma?

Je dovoleno postupovat doma? Pokud se rodiče obávají, že dítě bude na klinice duševně zraněno nebo nakazí infekci, může být fyzioterapie provedena doma. Za tímto účelem je nutné zařízení zakoupit a pečlivě prostudovat pokyny k jeho používání a bezpečnosti.

První postup se doporučuje provádět doma pod dohledem zdravotnického personálu. Musíte vzít doporučení lékaře s počtem procedur v něm uvedených a názvem léku, který bude použit. Fyzioterapii nemůžete provádět déle, než je stanovený čas. U dětí do jednoho roku to není více než 8 minut. Pokud je dítě po prvním postupu nervózní, přestaňte zařízení používat.

Alternativa k elektroforéze v léčbě dětí

Další populární metoda zavádění léků do lidského těla je fonoforéza. V tomto případě se nepoužívá elektrický proud, ale ultrazvukové vlny. Fonoforéza není nižší než účinnost analoga - má mnohem méně kontraindikací.

O tom, kterou metodu použít v konkrétním případě rozhodne lékař. Nejběžnější je však jmenování elektroforézou v léčbě dítěte.

Fonoforéza se používá, pokud neexistuje způsob, jak použít elektroforézu. Pro fonoforézu nelze použít všechna léčiva vhodná pro elektroforézu. Pod vlivem ultrazvukových vln se tyto látky ničí, ztrácí svou aktivitu nebo mění své farmakologické vlastnosti. Mezi tyto fondy patří: novokain, atropin, platifillin, některé vitaminy (kyselina askorbová, vitamíny skupiny B).

Pokud není možné provést elektroforetický postup a existují náznaky, je možné použít Eufillin lokálně v kombinaci s Tizolem - léčivou mast. Tento postup je často přiřazen krční páteři..

Tizol má protizánětlivý a baktericidní účinek, díky čemuž masti rychle léčí kožní onemocnění.

Elektroforéza pro dítě: indikace, vlastnosti postupu, výsledky. Jak často může být elektroforéza provedena u dítěte?

Obecné zásady

Tato neinvazivní metoda (bez poškození) podávání léků pracuje s elektrickým proudem malého náboje. Používá se k léčbě, rehabilitaci a prevenci nemocí nervového a pohybového aparátu. Metoda je bezbolestná a bezpečná, léčivá látka působí hlavně na určitou část těla.
Co to je a jak to ovlivňuje tělo dítěte? Lék se aplikuje na těsnění, elektrodu nebo přímo na tělo. Elektrický proud pohání ionty látky. Pronikají hluboko do pokožky potem a mazovými kanály, přes lymfatický a krevní tok do poškozených orgánů a tkání. Výhody doručení léčiva jsou následující:

 • Účinná látka jde přímo do postižené tkáně..
 • Minimální účinek chemických sloučenin na organismus.
 • Snížené riziko vedlejších účinků.
 • Reflexní a imunostimulační účinky elektrického proudu.

Stupeň nasycení tkáně léčivem závisí na koncentraci účinné látky, intenzitě proudu, trvání zákroku a vlastnostech kůže pacienta.

K farmakologickému působení glukonátu vápenatého

Účinky glukonátu vápenatého - detoxikace, antialergický, hemostatický, protizánětlivý, posiluje krevní cévy a snižuje propustnost krevních cév.

Hlavním účinkem, který se objevuje po užití glukonátu vápenatého, je doplnění relativních a absolutních ztrát vápníku. Stejný účinek se projevuje, když se elektroforéza provádí s látkou - chloridem vápenatým. Vápníkové ionty - glukonát nebo chlorid vápenatý - se podílejí na následujících procesech - přenosu nervových impulsů, redukci kosterních a hladkých svalů, myokardu, koagulaci krve a dalších fyziologických procesech, tvorbě a integritě kostní tkáně atd..

Chlorid vápenatý a glukonát, zavedený elektroforézou, nevedou k bolesti. Ve vzácných případech se mohou objevit následující nežádoucí účinky:

 • Zácpa, průjem, podráždění v dutině gastrointestinálního traktu;
 • Dyspeptické poruchy - nevolnost, zvracení;
 • Z kardiovaskulárního systému - bradykardie, snížení krevního tlaku;
 • Infiltruje v místě vpichu (s intramuskulární injekcí)

Proč je předepsána elektroforéza?

Tato metoda je nejvíce žádaná v pediatrii. Pomáhá léčit mnoho nemocí iu nejmenších pacientů. Většina drog pro ně není k dispozici kvůli jejich mladému věku. Elektroforéza má analgetický a protizánětlivý účinek, má uklidňující a relaxační účinek. V takových případech je postup stanoven pro kojence a starší děti:

 • patologie krční páteře;
 • zvýšený nebo snížený svalový tonus;
 • poranění zad a hlavy při narození;
 • Dětská mozková obrna;
 • neurologické poruchy;
 • s dysplázií kyčle;
 • nemoci dýchacího systému;
 • onemocnění ústní dutiny a ORL orgánů;
 • narušení trávicího traktu a močových cest.

U potravinových alergií u dětí je způsob zavedení malého množství léků pomocí elektroforézy oprávněný a nevede k vedlejším účinkům.

Fyzioterapie má relaxační účinek, který zlepšuje stav onemocnění horních cest dýchacích - uvolňují se svaly průdušek, usnadňuje se dýchání.

Možné vedlejší účinky

Elektroforéza je považována za jeden z nejbezpečnějších postupů při léčbě dětí. Elektroterapeutické sezení málokdy způsobuje vedlejší účinky a komplikace..

Oslabené a citlivé děti mohou způsobit výskyt takových nežádoucích příznaků:

 • podráždění kůže ve formě zarudnutí;
 • hořet;
 • alergická reakce ve formě svědění, pálení, puchýřů, hyperémie, horečky (častěji pozorované u dětí prvního roku života);
 • ztráta chuti k jídlu, ospalost, letargie;
 • Tepová frekvence.

Pokud se vyskytnou nežádoucí účinky, je relace ukončena. Dítě je vyšetřeno, aby zjistilo příčiny špatné tolerance postupu..

Pokud jsou nežádoucími příznaky vyvolány drogami, lékař vybere jiné léky. Při negativní reakci na aktuální je léčba zrušena.

Aby se minimalizovala pravděpodobnost vedlejších účinků elektroforézy krku, je třeba dodržovat tato doporučení:

 • kontaktovat zkušené a kompetentní specialisty;
 • podstoupit postup ve zdravotnických zařízeních vybavených moderním zařízením;
 • prozkoumat dítě před sezením;
 • dodržovat schéma léčby navržené lékařem.

Technika

Kůže kojenců se vyznačuje nezralostí, vysokou absorpční kapacitou a nevýznamnou odolností vůči elektrickému proudu. Proto je současná síla během procedury pro děti do jednoho roku 0,01-0,04 mA / cm2. Manipulace trvá 7–10 minut, pro děti od 15 do 20 let. Postup se provádí po jmenování lékaře. Vybírá potřebný lék, určuje dobu trvání sezení a průběh.

Je důležité pochopit, jak se postup provádí u dítěte. Ubrousek napuštěný léčivým roztokem se aplikuje na požadovanou oblast těla. Na něm je upevněna kovová deska, kterou prochází elektrický proud. Roztok se připravuje bezprostředně před manipulací destilovanou vodou. Pokud se účinná látka nerozpouští ve vodě, použije se alkohol nebo dimexid. Požadovanou koncentraci léčiva stanoví lékař.

Na kyčelní klouby se umístí talíř pro jejich podřadnost a nesprávný vývoj. A pokud má dítě hypotenze na rameni, na krku je instalována ubrousek s lékem a elektrodami. Během procedury se může dítě bát a dokonce i křičet. Nepříjemné pocity jsou spojeny s chladnou deskou, mokrým ručníkem nebo mírným pocitem mravenčení. Po manipulaci je třeba pokožku setřít suchou, v případě potřeby namazat místo expozice krémem a udržovat v teple.

Jaký je postup?

Podstatou elektroforézy je to, že podložky napuštěné lékem jsou umístěny na určitou část těla a kovové desky jsou připevněny nahoře.

Polštářky protéká elektrický proud, který přispívá k pronikání léků do těla. Po sezení se destičky odstraní. Oblasti kůže, na které byly elektrody naneseny, jsou otírány ručníkem nebo suchým hadříkem.

Pro elektroforézu se používají různá stacionární a přenosná zařízení:

Dirigentské nebo elektronové trubice vám umožňují nastavit rozsah intenzity proudu, jeho frekvenci, výkon.

Před zahájením elektroterapie si lékař vybere metodiku léčby, léky, délku zákroku, frekvenci a počet sezení. Odborník určuje oblast vlivu, umístění elektrod. Nejčastěji jsou desky umístěny diagonálně, podélně nebo příčně. Před zahájením sezení se připraví hydrofilní gáza nebo flanelové polštářky. Jejich velikost by měla přesahovat velikost desky o několik centimetrů.

Pro spolehlivou fixaci se používá elastická bandáž. Před použitím se doporučuje těsnění namočit ve slaném roztoku o teplotě 36–37 stupňů. Léčebný režim je vyvíjen s ohledem na typ, stádium a závažnost onemocnění, věk a celkový zdravotní stav drobků..

Před sezením připraví specialista dvě řešení: Papaverine (1%) a Eufillina (0,5%).

Jeden hydrofilní polštářek je impregnován eufillinem, nanesen na zápornou elektrodu a umístěn na krk podél páteře. Druhý materiál je namočen v Papaverinu, připojen k pozitivní elektrodě a nanesen na žebra na pravé straně.

Dále je dodáván proud 0,5-1 mA. Relace trvá asi 10-15 minut. Ratnerova elektroforéza se provádí každý druhý den. Kurz se skládá z 10-15 procedur. Během relace dochází v místech kontaktu s elektrodami k mírnému brnění kůže. To může způsobit děsivost dítěte, vyvolat náladu, pláč.

Některé děti se snaží vytrhnout elektrody. Proto se rodičům doporučuje, aby byli během procedury v blízkosti dítěte. Děti jsou velmi citlivé. Je důležité vybrat pro ně optimální proud, aby nedošlo k poškození.

Relace se mohou konat doma nebo v nemocničním prostředí. Všechny kovové předměty (kříž, řetěz, přívěsek) by měly být před postupem odstraněny, aby nedošlo k popálení..

Elektroforetický postup pomáhá akumulovat potřebné množství léku na pravé straně těla novorozence.

Fyzioterapeutické procedury jsou předepsány pro deset návštěv v řadě (mohou být přerušeny kvůli víkendům).

Odstranění léčiva z dětského těla bude trvat déle než jeden měsíc, takže opakované postupy jsou možné až po třech měsících.

Jaké léky se používají

Elektroforéza s aminofylinem zlepšuje průtok krve v tkáních, které obklopují nemocný kloub. Krev intenzivně dodává do postižených tkání živiny a stopové prvky. Uvolňuje se hladké svalstvo. Svalový tón se snižuje. Procedura je kombinována s masáží.

Ratnerova elektroforéza se používá k léčbě dětské mozkové obrny a oběhových poruch v horní části páteře. Na krční páteři je instalováno těsnění s aminofylinem. Tento postup zahrnuje použití dvou drog. Druhý, s papaverinem, je umístěn na žeber, vpravo od hrudní kosti. Droga je antispasmodikum, úspěšně zmírňuje zvýšený tón.

Kyselina nikotinová je syntetický analog vitaminu PP. Rozšiřuje krevní cévy, zlepšuje metabolismus uhlohydrátů. Podporuje hojení tkání. Používá se s roztokem aminofylinu. Procedura je indikována pro porodní poranění u dítěte, hydrocefal, porucha svalového tonu.

Stejně jako u každého ošetření jsou i po elektroforéze možné vedlejší účinky. To je alergická reakce - svědění, vyrážka, úzkost. Možná dušnost, apnoe, Quinckeho edém.

Elektroforéza s dibazolem se používá pro neurologickou patologii, pro léčení poporodní poranění, s vysokým svalovým tonem horních a dolních končetin. Pozitivně působí na svalová vlákna, uvolňuje střevní křeče. Povzbuzuje činnost míchy a imunitního systému.

Těsnění s magnézií pomáhají při onemocnění dýchacích cest a ledvin. Tento lék normalizuje průtok krve, má analgetické a protizánětlivé účinky. Antispasmodické vlastnosti stabilizují emoční stav a uklidňují dítě.

Zákrok s vápníkem se provádí pro bronchitidu, patologii kloubů, paralýzu, neuralgii. Má protizánětlivý a antialergický účinek. Posiluje krevní cévy, pomáhá zastavit krvácení.

Ošetření elektroforézou s eufillinem

Elektroforéza s eufillinem je univerzální postup, protože je vhodný pro pacienty jakéhokoli věku. Tento způsob podání je bezpečný a pomáhá předcházet vedlejším účinkům. Tímto způsobem lze léčit i děti..

Působením proudu se zvyšuje účinek zavedené látky, což umožňuje dosažení nejlepšího výsledku terapie. Současně se jeho farmakologické vlastnosti nemění, ale zvyšuje se biologická dostupnost. Je tedy možné snížit dávkování, aniž by se snížila síla účinku léku na patologické zaměření.

Vedoucí ústavu: „Budete ohromeni, jak snadné je léčit klouby tím, že berete drogu za 147 rublů každý den...

Proto i při malých dodatečných zátěžích na krku může dojít k posunu obratlů, což vede ke stlačení cév a nervů.

Kontraindikace

Pomocí elektroforézy pro kojence je možné se vyhnout injekcím, které jsou spojeny se silnou bolestí, a také snížit komplikace perorální medikace. Aby se dosáhlo pozitivního účinku, musí být postup prováděn systematicky a pravidelně opakovat průběh léčby. Ale bez ohledu na to, jak účinná je manipulace, má kontraindikace:

 • kožní onemocnění - zarudnutí, vyrážka, skvrny;
 • zranění a poškození kůže v místě nezbytného elektrického šoku;
 • akutní zánětlivý a infekční proces, horečka;
 • exacerbace bronchiálního astmatu;
 • nízká srážlivost krve;
 • podezření na alergii na použité drogy;
 • srdeční choroby a přítomnost kardiostimulátoru.

Konečnou kontraindikací k elektroforéze jsou nádory, bez ohledu na jejich velikost a umístění.

Elektroforéza je efektivní postup. Není to však praktikováno jako nezávislé zacházení. Používá se v kombinaci s užíváním léků, masáží a gymnastiky. Je důležité, aby jej jmenoval a dohlížel na něj fyzioterapeut, který sám rozhodne, zda je v konkrétním případě možné doporučit expozici proudu. V případě kontraindikací si můžete zvolit alternativní metodu fyzioterapie.

Zhoršení stavu životního prostředí, nárůst počtu vrozených patologií v posledních letech vede ke zvýšení počtu dětí trpících různými chronickými nemocemi. Vědci a zdravotníci neustále hledají vysoce efektivní metody, které dokážou nejen odstranit příznaky nemoci, ale také zcela vyléčit pacienta.

Tento postup lze provést doma.

Mnoho rodičů se zajímá: lze elektroforézu použít pro kojence doma? To je skutečně možné pomocí vhodného vybavení. Kromě toho je nutné získat podrobnou konzultaci s lékařem o délce postupu, dávkování léčiv a správném pořadí instalace elektrod. Pro elektroforézu doma můžete pozvat přicházející zdravotní sestru. To vylučuje nutnost každodenních návštěv v nemocnici..

Vlastnosti působení elektrického proudu u dětí

Elektrický proud je schopen uplatňovat vícesměrný účinek na lidské tělo. Pod jeho vlivem jsou pozorovány následující účinky:

 • vazodilatátor;
 • svalový relaxant;
 • lymfatická drenáž:
 • imunostimulace;
 • protizánětlivé;
 • hormonální regulace.

Tělo dítěte má některé rysy, podle kterých se elektroforézní postup provádí s určitými úpravami. Kůže dětí se tedy vyznačuje morphofunkční nezralostí. Jeho rysem je tenčí vrstva epidermis. Má menší počet buněčných vrstev, které jsou méně hustě než u dospělých, jsou spojeny se základní bazální membránou. U dětí mladších čtyř měsíců se potní žlázy nevyvíjejí a systém regulace intradermálních cév není dostatečně rozvinutý. Kromě toho se pokožka v dětství vyznačuje zvýšenou hydrofilností, absorbují látky rychleji, mají nízký odpor vůči elektrickému proudu. Kůže dítěte má však vysokou reparativní schopnost.

Protože procesy teplotní a chemické regulace u malých dětí nejsou dostatečně rozvinuté, musí být elektroforéza prováděna s mimořádnou opatrností. V průběhu léčby je vyžadován neustálý dohled jak od zdravotnického personálu, tak od rodičů.

V průměru by u malých dětí nemělo být vystavení elektrickému proudu delší než 7-8 minut. Starší pacienti mohou provádět zákroky trvající až 15-20 minut.

Kontraindikace při použití glukonátu vápenatého a chloridu vápenatého

 • Absolutní kontraindikace u dětí - individuální přecitlivělost na ionty vápníku. Před zahájením postupu - elektroforéza léčiva - je nutné změřit koncentraci vápníku v lidském séru, hladina vápníku by neměla překročit 12 mg% nebo 6 mEq / l.
 • Vylučování vápenatých iontů močí - hyperkalciurie, jakož i nefrourolitiáza vápníku, trombóza, sarkoidóza.
 • Absolutní kontraindikace při užívání srdečních glykosidů, protože se zvyšuje riziko arytmie.

S dysplázií nebo vrozenou dislokací kyčle, se zánětlivými onemocněními nosu a paranasálních dutin předepisují lékaři elektroforézu léčiv pomocí glukonátu a chloridu vápenatého. Léčivá elektroforéza u zánětlivých onemocnění nosu se provádí endonazálně.

Technika elektroforézy endonazálně pro onemocnění nosu a nosních dutin - v přehledu nosní dírky jsou umístěny vatové tampony, které jsou předběžně nasyceny roztokem léčivé látky (chlorid vápenatý).

Druhá pracovní elektroda je umístěna na zadní povrch krční páteře, která je pokryta ochrannou podložkou (velikost destičky je 8 x 10 cm, asi 80 čtverečních centimetrů). Trvání zákroku je patnáct minut - průměrná hodnota (v závislosti na závažnosti zánětlivých procesů) při proudu 2 mA. Kromě nosních onemocnění se u dětí provádí elektroforéza nazálních léků při léčbě zánětlivých, vaskulárních a traumatických patologických stavů mozku, peptických vředů žaludku a dvanáctníku, metabolických poruch.

S dysplázií kyčelního kloubu nebo jinými neurologickými poruchami (například svalovou hypertonicitou) u dětí do jednoho roku předepisují lékaři elektroforézu léků. Projevy hypertonicity jsou klinicky poznamenány prvním rokem života - dítě nemůže plně zvednout hlavu a udržet ji v tomto stavu po nějakou dobu, stejně jako obtížné pohyby, jako je otočení ze zad do žaludku, sezení, chůze atd. všechny tyto klinické projevy stimulují abnormální tvorbu páteře a fyziologické ohyby a - lordózy a kyfózy - časem získané formy torticollis u dětí. Abstrakt Elektroforéza léčiva s chloridem vápenatým vám umožňuje dodávat léčivý přípravek do těla dítěte bez toxicky škodlivého příjmu velkých dávek tablet a intravenózních injekcí.

Jak se provádí elektroforéza?

Vzhledem ke zvýšené vodivosti kůže pro elektrický proud se první postupy provádějí s výběrem minimálních parametrů. Je třeba si uvědomit, že u dětí se fyzioterapeutický účinek nevztahuje pouze na kůži, ale také na základní pojivovou a svalovou tkáň, jakož i na periostum. Tam se ukládají drogy zavedené elektroforézou.

Pacienti v předškolním věku a kojenci se často bojí prvních zákroků, mohou mít strach nebo odmítnout manipulaci. V tomto případě je velmi důležitý správný psychologický přístup personálu nemocnice a rodičů. Předškolnímu dítěti lze vysvětlit, že fyzioterapie nepřináší bolest nebo nepohodlí. Nezapomeňte hovořit o potřebě takového ošetření, o možných pocitech během zákroku (například mírný pocit mravenčení).

První postup se také provádí s minimálním proudem a kratším časem, někdy bez zapnutí zařízení („placebo“). Elektroforéza je předepisována pro kojence s ohledem na čas jídla. Fyzioterapeuti to doporučují nejdříve hodinu po krmení nebo 45 minut před začátkem.

Po dobu elektroforézy musí být destičkové elektrody upevněny speciálními elastickými obvazy. Před a po fyzioterapii by zdravotní sestra nebo lékař měla vyšetřit kůži dítěte na poškození, hyperémii nebo popáleniny. Odborníci doporučují, že po elektroforéze namažte postižené místo dětským krémem nebo rostlinným olejem. Dobře vylučuje suchou pokožku..

Přehled modelů

Chcete-li provést fyzioterapeutickou léčbu doma, musíte si zakoupit zařízení pro elektroforézu. Je vhodné zkontrolovat u lékaře, který výrobce je nejlepší koupit přístroj. První postup se provádí v přítomnosti zdravotní sestry. Kromě toho se musíte naučit, jak si vybrat řešení pro manipulaci. Na trhu je k dispozici velký výběr elektroforetických zařízení. Podívejme se na některé z nich:

 • "Potok-1" - používá se hlavně v lékařských organizacích zapojených do rehabilitace.
 • „Radius-01“ je jednokanálové přenosné zařízení, protože předchozí zařízení kombinuje několik fyzioterapeutických metod: diadynamickou terapii, galvanizaci, amplipulzní terapii a léčivou elektroforézu. Je široce používán v sanatoriích a kosmetických zařízeních, stejně jako ve stomatologii a doma..
 • „Refton-01-FS“ je zařízení, které kombinuje několik funkcí: fluktuace, diadynamická terapie, elektroforéza, elektrická stimulace a amplipulzní terapie. Elektroforetický postup pro dítě lze provést u jeho lůžka..
 • „Elfor“ - přenosné zařízení, které se používá doma i ve zdravotnických zařízeních.

Fyzioterapie se tedy provádí pomocí různých zařízení. Pamatujte, že o potřebě této manipulace rozhoduje lékař vašeho dítěte.

Léky pro elektroforézu u dětí

Pomocí elektrického proudu mohou být do těla zavedeny různé léky. Důležitým rysem tohoto postupu je to, že se výrazně snižuje jejich systémový účinek na dítě. Tím se vytvoří lokální sklad účinné látky v patologickém zaměření.

Následující skupiny drog se používají v závislosti na stávající patologii u dětí

PatologieSkupiny léčivLéky
Poškození centrálního nervového systému (perinatální, hypoxicko-ischemická)Vasodilatace, dehydratace, zlepšení žilního výtokuKyselina nikotinová, vitamín C, eufillin, síran hořečnatý (magnesia), kyselina glutamová, bez lázní
Důsledky neuroinfekce, traumatické poškození mozkuNootropika, vazodilatacePiracetam, síran hořečnatý, lidáza, jód, kyselina nikotinová
Astenický syndromAdaptogeny, léky s tonizujícími účinkyKofein, Aloe Vera, Piracetam
Onemocnění vnitřních orgánů, muskuloskeletální systém s bolestíAnestetika, nesteroidní protizánětlivá léčiva, antispasmodikaNovokain, Analgin, Dibazol, Papaverin
Poškození periferních nervů (neuritida, polyneuropatie)Vitaminy, anticholinesteráza

Jmenování elektroforézou provádí ošetřující lékař (neurolog, pediatr, ortoped nebo jiný specialista). Vybere požadované procento roztoku, aktuální sílu a trvání zákroku, určí indikace a ve kterých případech je třeba fyzioterapie zakázat.

Elektroforéza pro kojence doma

Pokud se rodiče během procedury bojí, že jejich malé děti budou touto infekcí chyceny nebo to bude psychologicky rušit, může být elektroforéza provedena doma. K tomu je třeba zařízení zakoupit, pečlivě si prostudovat pokyny a bezpečnostní opatření. Pozvěte sestru poprvé. Bude jasně ukazovat a říkat všechno. Získejte od lékaře předpis o počtu procedur a názvu léku. Nedělejte fyzioterapii déle, než je předepsaný čas. Pro kojence - není to déle než osm minut.

Během zákroku terapeutické látky pronikají do místa zánětu a působí na něj. V tomto případě se léčivo v žaludku nerozpouští. Nepoužívají se pomocné látky, což významně snižuje zatížení ledvin, jater a sleziny..

Pokud je po prvních procedurách dítě úzkostné, přestaňte zařízení používat.

Hlavní metody elektroforézy u dětí

Většina technik elektroforézy prováděných u dospělých pacientů se také používá v pediatrii. Existuje však několik metod pro mladší pacienty..

Galvanický límec Shcherbak

Tento typ fyziologického účinku je povolen pro děti starší dvou let. Pro tento postup se používají dvě elektrody. První „šál“ o rozměrech 200–400 cm² je umístěn v límcové zóně. Umístění elektrody odpovídá úrovni šestého krčního obratle nebo prvního nebo druhého hrudníku.

Na lumbosakrální páteř se aplikuje druhá elektroda menších velikostí. Oblast jeho umístění by měla odpovídat třetím nebo čtvrtým bederním obratlům nebo prvnímu sakrálnímu. První postupy se provádějí s proudovou silou nepřesahující 2 až 3 mA, následně se intenzita nárazu zvýší na 10 až 12 mA. Totéž platí pro trvání postupu. První nebo dvě elektroforetické sezení netrvá déle než 3-4 minuty. Poté se čas postupně zvyšuje na 10-15 minut. Průběh léčby obvykle nepřesahuje 10–12 procedur.

Vermelová elektroforéza

Tato technika je určena pro kojence a kojence. Technika postupu se liší od předchozí, elektrody mají odlišné uspořádání. První elektroda je umístěna mezi lopatkami na zádech na úrovni druhého až desátého hrudního obratle. Plocha elektrodové desky je asi 100 cm². Druhá elektroda stejné velikosti je umístěna před břišní stěnou, existuje také technika pro její aplikaci na stehenní oblast..

FYZIOTERAPIE ZPRACOVÁNÍ

SANATORIE S ÚPRAVOU FYZIOTERAPIE

Fyzioterapie je komplexní věda v oblasti medicíny, která se specializuje na studium charakteristik léčivých vlastností různých fyzikálních faktorů, a také vyvíjí metody pro jejich použití k léčbě a prevenci různých nemocí ve všech oblastech medicíny..
V posledním desetiletí se u dětí ve stomatologické praxi a otorhinolaryngologii pro akutní a chronická zánětlivá onemocnění stále častěji používají fyzioterapeutické léčebné metody. Zejména při správné a aktivní kombinaci s jinými metodami léčby pomáhá fyzioterapeutik bránit vývoji a progresi různých patologických procesů, dystrofických a funkčních změn. Fyzické faktory jsou klíčem k přesné diagnostice a zjevné účinnosti léčby. Cena metod fyzikální léčby je dána délkou trvání léčby, cenou použitých drog, ale tyto metody jsou dostupné pro každého.


Nejoblíbenější mezi fyzikálními metodami léčby je získání drogové elektroforézy u dětí, například elektroforéza s vápníkem a fosforem, s glukonátem vápenatým. Léčivá elektroforéza má celý seznam výhod a výhod, které ji odlišují od jiných možností zavádění léků do těla.

Vlastnosti postupu pro použití lékařské elektroforézy v medicíně:

 • Během relace je představeno velmi malé množství léčivé látky, což pomáhá zachránit léčivo. Kvůli malému množství zavedené látky má organismus minimální toxický účinek;
 • Délka pobytu aktivních iontů léčivé látky v těle se prodlouží a terapeutický účinek se prodlouží, to vše je způsobeno pomalým zaváděním látky a jejím odstraněním z těla;
 • Depot je tvořen v oblasti podkožního tuku z prvků aktivního léčiva;
 • Zavádění léčiva během elektroforézního postupu se vždy provádí v nejaktivnější (iontové) formě;
 • „Elektrofarmakologický léčebný komplex“ je současný účinek účinku konstantního elektrického proudu a aktivních iontů léčivé látky v místě poškození nebo zánětu;
 • Po elektroforéze je zaznamenáno zvýšení fyziologické aktivity tkání, což je rys metod fyzikální léčby - biostimulační účinek galvanizace;
 • Na rozdíl od orálních a parenterálních způsobů podávání léčiv v různých formách uvolňování lze o těchto způsobech čtení přečíst abstrakt na příslušné téma, s elektroforézou, alergickými reakcemi a dalšími vedlejšími účinky se prakticky neprojevuje..

Léková elektroforéza je kombinací stejnosměrného proudu s nízkým napětím (asi 30-80 V) a nízkého výkonu (až 50 mA) a určité léčivé látky, která vstupuje do měkkých tkání kůží.

Terapeutický účinek abstraktu, který má lékařskou elektroforézu používanou v medicíně:

 • Dilatace nejmenších krevních cév, což zlepšuje krevní oběh;
 • Stimulace zvýšené lymfatické cirkulace;
 • Jsou aktivovány trofické procesy;
 • V měkkých tkáních se zvyšuje množství ATP a napětí kyslíku;
 • Fagocytární aktivita leukocytů se zvyšuje;
 • Reticuloendoteliální systém - aktivace;
 • Imunitní systém funguje aktivně se zvýšenou tvorbou protilátek;
 • V krevním séru je zaznamenáno zvýšení volných frakcí hormonů a měkké tkáně je využívají s pomstou;
 • Abstraktní postupy galvanizace mají přímý protizánětlivý a vstřebatelný účinek.


Pro elektroforézu chloridem vápenatým nebo glukonáty vápenatými se používají následující zařízení - Potok-1, GR-2, GE-5-03, AGN-32, AGP-33. Například glukonát vápenatý v kombinaci s vitamínem C a PP pomáhá dosáhnout rozhodujícího a protizánětlivého účinku bezprostředně po prvním zákroku při katarální gingvinitidě. Galvanizační postupy pro katarální gingvinitidu u dětí s glukonátem vápenatým se neprovádějí déle než 20 minut. Průběh léčby je 10-15 procedur. Elektroforéza se provádí s roztoky 1%, podle příčné metody s proudovou silou 3 až 5 mA.

Výhody elektroforézy

Princip elektroforézy je následující. Léková látka se aplikuje na kůži, podložku nebo elektrodu. Elektrický proud prochází svými částicemi (ionty) a způsobuje jejich pohyb. Výsledkem je, že pronikají potem a mazovými žlázami do dermis nebo sliznic. Poté je produkt rovnoměrně distribuován v buňkách, odkud vstupuje do krevního a lymfatického oběhu a je dodáván do určitých orgánů a tkání..

Stupeň absorpce léčiv závisí na mnoha faktorech, včetně jejich koncentrace, aktuálních parametrů, trvání procedury, kožních vlastností pacienta atd. Vzhledem k těmto skutečnostem může fyzioterapeut upravit úroveň expozice léku (lokální nebo systémová). V každém případě je postup zcela bezbolestný..

Hlavní výhody podávání léků se současnými:

 1. dodání účinných látek v nejaktivnější formě přímo do postižené oblasti
 2. nízký systémový účinek syntetických sloučenin na organismus, čímž se snižuje riziko vedlejších účinků
 3. imunostimulační a reflexní proudový efekt

Provozní princip

Elektroforéza je pohyb nabitých iontů v elektrickém poli schopném transportovat různé částice v kapalném nebo parním médiu. Princip činnosti je následující. Distanční vložky elektrod jsou umístěny na dermis a zabaleny do látky namočené v léku. Díky působení proudu se roztoky léčiv rozkládají na ionty a vytvářejí hydrofilní nabité komplexy, které pronikají do biologických tkání a mají terapeutický účinek. Většina z nich, kteří zůstávají v kůži, vykazuje lokální terapeutický účinek..

Zbytek, spolu s proudem krve a lymfy, je nesen v celém těle. Pozitivně nabité částice mají analgetický, uklidňující, protizánětlivý a dehydratační účinek. Negativní normalizace metabolických procesů, relaxace, dilatace krevních cév. Elektroforéza je navíc spojena s mírným zahříváním..

Indikace a kontraindikace

Kojící elektroforéza je předepsána k léčbě:

 • dysplazie kyčle - vrozená patologie charakterizovaná abnormálním vývojem kloubů
 • torticollis - zakřivení krční páteře v důsledku zranění nebo vrozených vad
 • hypo a hypertonický sval
 • poranění
 • bolest syndrom s různými poruchami
 • žloutenka typu A
 • onemocnění dutiny ústní - stomatitida, gingivitida
 • patologie kardiovaskulárního systému
 • neurologické problémy atd

U onemocnění centrálního nervového systému a poruch pohybového aparátu je velmi často předepsána léčebná masáž spolu s elektroforézou.

Elektrický šok je kontraindikován u dětí s:

 • nádory
 • srdeční selhání
 • akutní fáze jakéhokoli onemocnění
 • hypertermie
 • astma
 • problémy srážení
 • dermatitida, ekzém a jakékoli poškození ošetřené oblasti
 • netolerance vůči proudu

Kromě toho je před sezením důležité zajistit, aby dítě nebylo na použité drogy alergické..

Výběr lékové a elektroforetické techniky se provádí v závislosti na diagnóze.

Výhody masáže

Masáž je univerzální fyzioterapeutická metoda, kterou lze použít k nápravě různých zdravotních problémů u dětí od prvního měsíce života. Hlavní indikace pro něj:

 1. Dysplazie kyčle. S pomocí různých pohybů (hladení, tření, plstění) je možné dosáhnout úplné obnovy normální struktury kloubů
 2. Torticollis. Masáž krční páteře umožňuje eliminovat křeče deltového svalu a „vrátit“ obratle
 3. Hypotropie a křivice. Díky této akci se svaly posilují a aktivněji rostou.
 4. Pupeční kýla. Masáž pomáhá posílit břišní svaly, což pomáhá napnout kýlu. Spolu s tím jsou odstraněny střevní křeče..
 5. Respirační onemocnění. Speciální techniky usnadňují vypouštění sputa na bronchitidu a pneumonii..
 6. Hypo a hypertonicita. Při zvýšeném svalovém napětí se provádí relaxační masáž a při poklesu tónu se provádí stimulační masáž..

Kromě toho je masáž indikována pro každé dítě jako regenerační procedura..

Hodnocení rodičů ukazuje, že po preventivním kurzu se jejich děti staly aktivnějšími, rychlejšími než jejich vrstevníci, osvojily si dovednosti samostatného sezení, plazení a chůze.

Terapeutická masáž je předepisována lékařem, určuje také délku kurzu a techniku ​​manipulace. Před preventivním průběhem je také vhodné poradit se s lékařem, aby zjistil, zda jsou pro něj kontraindikace..

Pro provádění manipulací je lepší konzultovat odborníka. Bez přípravy byste neměli dítě sami masírovat, zejména pokud má zdravotní problémy.

Elektroforéza pro kojence je bezbolestná a bezpečná procedura předepsaná pro různé patologie muskuloskeletálního systému, centrálního nervového systému, dýchacího systému atd. Zpravidla se nepraktikuje sama o sobě, ale v kombinaci s jinými technikami - masáž, léky, gymnastika. Je velmi důležité, aby na léčbu dohlížel zkušený odborník.

Ratnerův postup

Tato technika byla vyvinuta vědcem A.Yu. Ratner. Zahrnuje elektroforézu se dvěma léky - eufillinem a papaverinem.

Eufillin je léčivo obsahující theofylin a ethylendiamin. Má vlastnosti jako:

 • vazodilatace, relaxace hladkých svalů a zvýšený krevní oběh v místě expozice
 • revitalizace srdce a dýchacího centra
 • zničení krevní sraženiny
 • zvýšená produkce moči

Papaverin je antispasmodikum, které účinně odstraňuje svalové křeče a související bolesti.

Elektroforéza s aminofylinem a papaverinem je předepsána k léčbě:

 • poranění
 • poruchy toku krve v krční páteři
 • Mozková obrna

Ratnerův postup se provádí následujícím způsobem. Na krk se aplikuje léčivá podložka s aminofylinem (5% roztok) a na pravou stranu hrudní kosti se aplikuje papaverin (1% roztok). Poté je zapnut proud 1-2 mA. Trvání relace - 15 minut.

Elektroforéza pro kojence s aminofylinem se také praktikuje:

 • dysplazie kyčle
 • zvýšený intrakraniální tlak
 • zhoršený průtok krve v mozku
 • zánětlivé ložiska v chrupavce a měkkých tkáních
 • zvýšený nebo snížený svalový tonus

Vystavení elektrickému šoku se provádí ve zdravotnickém zařízení. Farmakologická látka se nanáší na speciální papír, navíjí se na elektrodu, vrstva gázy se lemuje nahoře a celá tato struktura se přitlačí na kůži.

Oblast použití elektrody s aminofylinem se volí v závislosti na problému: při svalovém tónu a hypoxii se zpracovává cervikální oblast, pokud je narušena struktura kyčelních kloubů - hýždě atd. Doba sezení, množství léků a aktuální síla jsou stanoveny odborníkem. Obvykle to trvá asi 10-15 procedur. Kromě toho může být dítěti ukázána masáž.

Co cítí dítě během zákroku

Během léčby dítě nevykazuje nepříjemné nebo bolestivé pocity. Proud je tak malý, že se mu na kůži objeví jen nepatrný pocit mravenčení..

Jedinou nepříjemnou zprávou pro dítě je, že bude muset tiše ležet 10 minut. V každém případě se způsob nanášení desek může lišit..

Zajímavý materiál o míře intrakraniálního tlaku u kojenců.

Způsob léčby a trvání relací určuje lékař. Zdravotní sestra z fyzioterapeutické místnosti sleduje směr ve směru.

Elektroforéza s euphyllinem na krční páteři se obvykle provádí poprvé po dobu 5 minut a následná sezení po dobu 10 minut. Chování dítěte během zákroku závisí pouze na jeho charakteru. Klidné děti snadno tráví tento čas a nervózní a vzrušující děti mohou být trochu zlobivé.

Elektroforézu nelze provést s astmatem, dermatitidou, hnisavými kožními lézemi, infekčními onemocněními, alergiemi.

Neurolog diagnostikoval mého syna za 2 měsíce: torticollis a hypotonické svaly, předepsal 10 lekcí masáže a elektroforézy s euphyllinem. Zařízení ve fyzické kanceláři jsou stará, zůstala od sovětských dob. Během zákroků, které trvalo 10 minut, bylo dítě v klidu (tehdy mu bylo 2,5 měsíce). Zlepšení nebyla okamžitě viditelná. Po šesti měsících jsme znovu provedli elektroforézu. Nyní je dítě 10 měsíců staré, nezůstaly žádné známky slabého vývoje svalů a torticollis. Oksana, 35 let.

Ostatní drogy

Kromě postupů s aminofylinem je v pediatrii často předepsána elektroforéza pomocí magnézie, dibazolu, kyseliny nikotinové a vápníku. Zvažte, k čemu se tyto léky používají..

Magnesia je hořečnatá sůl kyseliny sírové, která má antispasmodické, relaxační, vazodilatační, sedativní, projímadlo a další účinky. Pro elektroforézu používají děti 20% roztok magnézie. Tento postup se používá ke zlepšení krevního oběhu, uvolnění svalů a uvolnění nervového napětí a ke zlepšení výtoku sputa při bronchitidě..

Dibazol je léčivý přípravek, jehož léčivou látkou je bendazol. Přispívá k:

 • křeče
 • hladká svalová relaxace
 • snížení tlaku
 • zlepšit průtok krve
 • aktivace přenosu interneuronálního signálu v míše
 • zvýšit imunitu

Ošetřovatelské postupy s ním jsou předepsány pro léčbu poranění, neurologických poruch a svalové hypertonicity.

Kyselina nikotinová ampule je syntetický analog vitaminu PP, jehož hlavními vlastnostmi je zlepšený metabolismus uhlohydrátů, zrychlená regenerace tkání a vazodilatace.

Elektroforéza se nejčastěji provádí pomocí dvou léků - aminofylinu a kyseliny nikotinové. Pomáhá při zhoršeném svalovém tónu, hydrocefalu a zraněních při porodu.

Postupy s vápníkem ve formě glukonátu nebo chloridu jsou indikovány u dětí se svalovou dystrofií, gingivitidou (v kombinaci s kyselinou nikotinovou a vitaminem C) a kostními jádry kyčelních kloubů.

Funkce iontové terapie pro děti a těhotné ženy

Použití aminofylinu je založeno na jeho primárním účinku - zvýšeném průtoku krve.
U kojenců se elektroforéza pomocí aminofylinu používá pro:

 • dysplazie kloubů;
 • zvýšený intrakraniální tlak;
 • nedostatečná mozková cirkulace;
 • hypertonicita nebo svalová hypotenze.

Pro děti do 3 let se lék předepisuje pro použití v kombinaci s elektroforézou, aby se zabránilo systémovým účinkům na celé tělo. Tento postup umožňuje, aby se lék akumuloval v určitých oblastech bez šíření a bez ovlivnění dalších orgánů a tkání..

Injekce eufillinu je kontraindikována u dětí mladších tří let. Od věku tří měsíců je však možné léčivo v této formě užívat podle přísných indikací a pod přísným dohledem ošetřujícího lékaře. Protože se jedná o poměrně silný lék, používá se pouze v extrémních případech ve formě tablet, injekcí a intravenózní infuze u kojenců. Ve formě tablet může být aminofylin užíván pouze od 12 let.

Při provádění elektroforézního sezení jsou obvykle elektrody položeny na páteř nejblíže k problémové oblasti. Pokud se vyskytne problém s klouby nohou, elektrody se umístí na bederní bedru. S hypotenzí nebo hypertonicitou horních končetin - na děložním čípku. S poklesem cerebrální cirkulace jsou elektrody také položeny na krční segment páteře.

Elektroforéza je fyzioterapeutická manipulace, která se široce používá v praxi léčby dětí.

Představuje účinek elektrických impulsů na tělo ve spojení se zavedením léků přes kůži. Nejčastěji jsou kojencům předepsána elektroforéza s Eufillinem.

Léčba touto metodou je účinná, ale ne bez vedlejších účinků a kontraindikací.

Během tohoto postupu léková látka dosáhne svého cíle přes kůži pomocí elektrického proudu.

K tomu se aplikuje ubrousek navlhčený v 2,4% roztoku Eufillinu, který je položen na páteř, blízko problémové oblasti..

K tomu jsou přitlačeny kovové desky - elektrody, kterými je přiváděn střídavý proud, který je regulován zvláštním zařízením v závislosti na pacientových pocitech.

Oblíbená nastavení pro manipulaci jsou:

 • V průběhu procedury může dítě pocítit mírný pocit mravenčení..
 • Výhody manipulace:
 • lék se podává ve formě iontů, což zvyšuje jeho účinnost;
 • má lokální účinek na zánětlivý proces;
 • vytváří vysokou koncentraci drog ve správné oblasti, aniž by se dostal do krevního řečiště;
 • droga je dodána na místo určení beze změny;
 • poskytuje dlouhodobý účinek léčiva tím, že se hromadí v tkáních;
 • účinek proudu je charakterizován reflexními, imunostimulačními a humorálními účinky.

Výsledkem je obecný pozitivní účinek na tělo dítěte:

 • snížení svalové hypertonicity;
 • eliminace zánětu;
 • úleva od bolesti;
 • eliminace nadměrné vzrušivosti centrálního nervového systému;
 • zvýšit imunitu;
 • zrychlení hojení poškozených tkání;
 • zlepšený krevní oběh;
 • z výroby biologicky aktivních látek;
 • snížení otoků;
 • normalizace metabolismu.

Vliv eufillinu

Eufillin je lék, který má silný účinek na celé tělo. V pediatrii se však používá velmi dlouhou dobu. K tomu se používá metoda elektroforézy. Dávku léčiva volí lékař a postup se provádí v lékařském zařízení. Podle pokynů se Eufillin vyznačuje:

 • antispasmodické působení a relaxace hladkých svalů;
 • úlevu dýchání zmírněním bronchospasmu;
 • saturace krve kyslíkem;
 • snížení krevního tlaku;
 • diuretický účinek;
 • srdeční akcelerace;
 • zmírnění křečí krevních cév;
 • expanze žlučových cest, ledvin a jater.

Hlavními účinky léku jsou svalová relaxace, saturace tkání kyslíkem a zvýšený průtok krve. Při léčbě dětí mladších než jeden rok jsou indikacemi pro použití Eufillinu:

 1. Dysplazie kyčle.
 2. Zvýšený intrakraniální tlak.
 3. Cerebrovaskulární nedostatečnost.
 4. Hypo nebo hypertonický sval.
 5. Syndrom bolesti.
 6. Přetížení měkkých tkání.

U dětí mladších tří let se lék podává pouze elektroforézou. Tím se zabrání účinku léku na celé tělo..

Postup je charakterizován aplikací elektrod na páteř, nejblíže k problémové oblasti. Elektrody jsou umístěny do bederní oblasti kvůli problémům s kyčelními klouby. S hyper- nebo hypotenzí svalů horních končetin jsou uvaleny na límcovou zónu. A s ZRR (opožděný vývoj řeči) a cerebrovaskulární příhodou - na krční páteři.

Postup netrvá déle než 15 minut. Průběh léčby je 10 sezení.

Se všemi pozitivními účinky Eufillinu má řadu vedlejších účinků:

 • bolest hlavy;
 • poruchy spánku;
 • třesoucí se končetiny nebo celé tělo;
 • alergie.

Při podávání léčiva kůží elektroforézou se však občas vyskytují negativní reakce a projevují se zarudnutím a místní alergickou reakcí..

Papaverin je předepsán pro křeče hladkých svalů vnitřních orgánů a charakteristický syndrom bolesti, stejně jako vazodilatátor.

Elektroforéza s eufillinem a papaverinem se používá u kojenců v případě:

 • přítomnost poranění při narození;
 • torticollis (k normalizaci krevního oběhu v krční páteři);
 • dětská mozková obrna;
 • metabolické poruchy (uhlohydráty).

Procedura probíhá podle Ratnerovy metody, při které je elektroda s Eufillinem umístěna na krční páteř a Papaverinem - na hrudi vpravo.

Kontraindikace pro použití Papaverine:

 • glaukom;
 • přecitlivělost;
 • selhání jater.

Se silnou bolestí, která doprovází jakékoli onemocnění, lze použít elektroforézu s novokainem. Má lokální analgetický účinek..

Tato kombinace se používá u dětí do jednoho roku v případě:

 • hyper- a hypotonický sval;
 • porodní trauma;
 • hypertenze-hydrocefalický syndrom - hromadění mozkomíšního moku v membránách a mozkových komorách.

Niacin plní mnoho funkcí:

 • podporuje regeneraci kůže a sliznic;
 • má vazodilatační účinek;
 • zlepšuje metabolismus;
 • snižuje hladinu cholesterolu.

Při pravidelném použití elektroforézy s eufillinem a kyselinou nikotinovou se zlepšuje krevní oběh krve a periferní krevní oběh, snižuje se křeče zad.

Vedlejším účinkem při dlouhodobém užívání kyseliny nikotinové ve velkých dávkách je mastná játra.

U kojenců je použití elektroforézy spojeno se znaky vývoje a přítomnosti některých nemocí charakteristických pro tento věk. Manipulace se doporučuje, pokud dítě:

 • hypo- nebo hypertonický sval;
 • silná bolest;
 • problémy s pohybovým aparátem;
 • porodní poranění;
 • neurologická onemocnění;
 • stomatitida;
 • cystitida;
 • kolitida;
 • diatéza;
 • angína;
 • hepatitida.

Seznam nemocí, pro které se používá elektroforéza, může být mnohem delší. Vše záleží na doporučeních pediatra a stavu dítěte.

Kromě údajů o postupu existují případy, kdy nelze tuto metodu ošetření použít. Tyto zahrnují:

 • hnisavé kožní choroby a dermatitida;
 • horečka;
 • bronchiální astma v období exacerbace;
 • selhání srdce a ledvin;
 • novotvary jsou maligní a benigní;
 • porucha krvácení;
 • přítomnost alergií;
 • individuální nesnášenlivost účinků elektrického proudu;
 • přecitlivělost na lék (Eufillin, Papaverin, kyselina nikotinová).

Elektroforéza s eufillinem je užitečný postup při léčbě určitých patologií u kojenců. Za hlavní plus se považuje téměř absolutní bezpečnost, účinnost a bezbolestnost. Metoda však není bez kontraindikací, proto se provádí pouze na doporučení odborníka a ve zdravotnickém zařízení.

Spolu s eufillinem lze použít papaverin, novokain, kyselinu nikotinovou a další léky. Charakteristickým rysem zavedení těchto léků elektroforézou je jejich lokální účinek na zaměření nemoci a obcházení krevního toku. To eliminuje negativní dopad na tělo.

Procedura během těhotenství je bezpečná, neovlivňuje nitroděložní vývoj dítěte. Naopak, elektroforéza je v této poloze běžnou fyzioterapií. Pomáhá snižovat svalový tonus dělohy. Kontraindikace pro použití této techniky jsou:

 • toxikóza u ženy;
 • nestabilní stav plodu;
 • riziko krvácení;
 • předčasné ukončení těhotenství.

Elektroforéza u dětí se používá na krční páteř v případě neurologických poruch, sníženého nebo vysokého svalového tónu, diatézy, onemocnění ORL orgánů a pohybového aparátu. Léčiva mohou být podávána obejít trávicí trakt a krevní oběh, což snižuje toxický účinek léku na játra a celý organismus. V případě negativních reakcí dítěte (nadměrná aktivita, pláč a úzkost) by měl být postup přerušen.

Elektroforéza při osteochondróze

Elektroforéza při osteochondróze krční páteře

JAK ELEKTROFORÉZU provádět nezávisle

Pokud není možné navštívit zdravotnické zařízení, postup se provádí doma. K jeho implementaci musíte zakoupit zařízení a předepsanou léčivou látku. Měli byste se poradit s fyzioterapeutem, abyste nepoškodili vaše zdraví. Je však lepší zavolat speciální tým lékařů, dnes je tato služba široce využívána na dětských a neurologických klinikách.

Elektroforéza s aminofylinem na krční páteři je fyzioterapeutická metoda ovlivňující tělo galvanického proudu v kombinaci s drogami. Postup je zcela běžný. Používá se od minulého století. Dlouhodobá praxe aplikace nám umožnila důkladně studovat indikace, kontraindikace, mechanismus působení tohoto fyzioterapeutického postupu na tělo.

Použití pro nemoci dýchacího systému

Elektroforéza je zvláště účinná u patologií dýchacího systému. Je to způsobeno terapeutickým účinkem, který je vyjádřen v:

 • zrychlení lymfatického toku;
 • expanze průdušek jejich zužováním;
 • zlepšení krevního oběhu;
 • aktivace metabolických procesů;
 • zmírnit bolestivost;
 • zvýšená aktivita imunity, zejména leukocytů;
 • uklidňující účinek na nervový systém;
 • snížený svalový tonus;
 • syntéza biologicky aktivních látek;
 • zvýšení kyslíku a množství ATP v tkáních;
 • aktivace retikuloendoteliálního systému;
 • inhibice zánětlivého procesu;
 • snížení propustnosti cévních stěn;
 • odstranění opuchy;
 • zlepšení regeneračních funkcí;
 • stimulace syntézy protilátek.

Použití elektroforézy společně s chloridem vápenatým zvyšuje stávající účinky a přidává další z léčiva. Tyto zahrnují:

 • přestaňte krvácet;
 • snížení alergických reakcí;
 • odstranění zánětu;
 • doplnění nedostatku vápníku.

Tyto vlastnosti poskytují silný účinek proti kašli a rýmě u kojenců a také pomáhají předcházet následkům a komplikacím nemocí. Léčivá elektroforéza se používá v mnoha patologiích dýchacího systému. Tyto zahrnují:

 • bronchitida s chronickým nebo akutním průběhem;
 • zápal plic;
 • bronchiální astma;
 • vazomotorická rinitida;
 • zánět pohrudnice;
 • bronchiektázie;
 • tracheitida.

Místo vápníku lze použít fosfor, který má podobné vlastnosti a indikace. Je však obtížnější rozložit se na ionty, takže tato technika není tak populární.

Možné komplikace

Vedlejší účinky elektroforézy jsou vzácné. Většina z nich je spojena s lokálním vlivem léčiv a projevuje se následujícími příznaky:

 • svědění a pálení v nosní dutině;
 • zarudnutí a zvýšené příznaky rýmy v souvislosti s dráždivým účinkem elektrického proudu a mnoha léky;
 • alergické reakce různé závažnosti.

Endonazální elektroforéza je moderní metoda fyzioterapeutické léčby indikovaná u pacientů s různými onemocněními nosní dutiny a dalších orgánů a systémů. Tento postup se vždy provádí po konzultaci s ošetřujícím lékařem, který pacienta vyšetřuje, odhalí dostupné indikace a kontraindikace, což má vliv na možnost takového ošetření. Účinnost elektroforézy je velmi vysoká, avšak tato metoda se nedoporučuje pro monoterapii různých onemocnění.

Přípravky používané pro elektroforézu

V závislosti na náboji je léčivo podáváno přes pozitivní nebo negativní pól. Během procedury je přípustné používat pouze léky, které pronikají kůží. Každý lék má své vlastní indikace a má určitý terapeutický účinek. Zvažte hlavní léky používané v elektroforéze:

Název lékuIndikaceTerapeutický účinek

Léky podávané prostřednictvím pozitivního pólu

Negativní Pole Drugs

Následující drogy mohou být podávány jak z anody, tak z katody):

Články O Neplodnosti