Hlavní Neplodnost

Jak se dexamethason používá během těhotenství?

Těhotenství je zvláštní období v životě ženy, když se chrání před užíváním léků důkladněji než obvykle. Některé léky jsou přísně zakázány. Ostatní jsou předepisováni ve výjimečných případech - pokud je minimalizováno riziko negativního dopadu na dítě a matka je životně důležitá.

Dexamethason během těhotenství se předepisuje individuálně, v případě hormonální nerovnováhy v těle ženy. Tento lék působí podobně jako hormony, které se přirozeně vytvářejí v nadledvinách. Návod k použití popisuje mnoho, někdy děsivé, vedlejší účinky. Je odůvodněné předepsat tento lék během těhotenství? Jak to funguje, jak je správně používat, je povoleno kombinovat s jinými léky? Odpovědi na tyto otázky jsou v navrhovaném materiálu..

Dexamethason - proč jsou injekce předepisovány těhotným ženám

Lék v injekcích je předepsán v kritických případech, kdy je úkolem udržovat těhotenství. Indikace k použití jsou hormonální porucha, autoimunitní patologie, zánětlivé procesy. Injekce dexamethasonu pro těhotné ženy jsou předepisovány pouze v nemocničním zařízení. Nejlepšího výsledku pro zachování plodu je dosaženo při užívání vitamínu E..

Lék je indikován pro těhotné ženy v následujících případech:

 • zánětlivá onemocnění;
 • onkopatologie;
 • diagnostikovaný hyperandrogenismus;
 • Ohrožených potratů;
 • autoimunitní patologie u žen;
 • nutnost připravit plíce dítěte ke zveřejnění.

Jednou z definitivních indikací pro použití dexamethosonu je přítomnost v historii blízkých příbuzných vzácného vrozeného onemocnění endokrinního systému - nedostatek hormonů v kůře nadledvin.

Hormonální lék je předepisován pro život ohrožující stavy pacienta, například těžké formy alergií, exacerbace revmatických a autoimunních chronických patologií. V tomto případě je účinná látka léčiva určena k potlačení imunitní odpovědi těla.

Ve všech případech hormonální terapie během těhotenství je cílem zachovat plod.

Autoimunitní onemocnění

Autoimunitní onemocnění zahrnují systémové patologie, když tělo začne „bojovat proti sobě“. Hyperaktivita imunitního systému vede k patologickým procesům v játrech, ledvinách, svalech, kloubech ženy. Plodové vajíčko je vnímáno jako něco mimozemského, které by mělo být zlikvidováno. Jmenování Dexamethasonu v prvním trimestru těhotenství vám umožní omezit útok imunitního systému na plodové vajíčko a plodovou vodu, zachránit dítě.

Antifosfolipidový syndrom

Antifosfolipidový syndrom (APS) je autoimunitní onemocnění charakterizované zvýšeným srážením krve a krevními sraženinami. Pro těhotnou ženu znamená antifosfolipidový syndrom:

 • chronický potrat;
 • Slábnutí nebo nedostatečný vývoj plodu;
 • předčasný porod.

Klasická antitrombotická terapie (aspirin, warfarin) pro těhotnou ženu je nedostatečná nebo nebezpečná. Zde jsou zobrazeny glukokortikoidy s pečlivým výběrem dávky..

Riziko potratu

Hrozba potratu spojená s narušením fungování jednotlivých orgánů nebo systémů vyžaduje hormonální substituční terapii. Dexamethason se podává jako naléhavá situace nebo se předepisuje do tablet pro dlouhodobou terapii. Použití účinných léků je odůvodněno v případě diagnózy autoimunitních chorob, hormonální nerovnováhy, s chronickým potratem, kdy etiologie zůstává nejasná.

Mechanismus účinku léku s hrozbou předčasného porodu je nouzová stimulace plic plodu, aby dozrávaly. Tělo nenarozeného dítěte vnímá Dexamethason jako signál stresu, který zažívá jeho matka, a začíná se připravovat na „cestu ven“..

Časté nemoci

Tablety Dexamethasonu se předepisují těhotným ženám s běžnými onemocněními, pokud hodnocení rizika pro plod není před přínosem léčby pro matku významné. Dexamethason je indikován pro následující onemocnění:

 • onkopatologie krve, lymfomu;
 • zánětlivá onemocnění oka;
 • vředy trávicího systému;
 • endokrinní patologie;
 • onemocnění vedoucí k respiračnímu selhání (těžká chronická bronchitida, astma, alergické reakce);
 • neurologická patologie.

Hormonální terapie je indikována ve fázi plánování těhotenství, pokud zdraví ženy nedovolí otěhotnět dítě bez lékařského zásahu..

Jaké jsou kontraindikace?

Nejcitlivější na dexamethason je těhotné tělo v prvním a třetím trimestru těhotenství. To je, když jeho použití může být životně důležité pro dítě a matku. Kontraindikace pro jmenování drogy jsou následující nemoci a stavy:

 • akutní stavy charakterizované těžkým průběhem;
 • infekce houbami, viry, parazity;
 • těžká tuberkulóza;
 • diagnostikováno s HIV nebo AIDS;
 • poruchy práce srdce, cévní nedostatečnost, srdeční infarkt, mozková mrtvice v nedávné historii;
 • individuální nesnášenlivost.

Vedlejší účinky a účinky dexamethasonu během těhotenství závisí na schématu jeho použití a individuální reakci pacienta. Bezpečné ošetření je určeno pečlivým výběrem dávky léčiva a sledováním stavu dynamiky. Analýzy se provádějí s frekvencí 2 až 4 týdny. Časté vedlejší účinky glukokortikosteroidů se projevují:

 • přibývání na váze;
 • otok;
 • narušení trávicí soustavy (projevující se nevolností, méně často - zvracení);
 • neurologické reakce;
 • poruchy činnosti srdce (tachykardie);
 • alergické kožní reakce.

Někdy je vedlejší účinek Dexamethasonu mírný. Žena cítí únavu, sníženou náladu, pocení, poruchy spánku a připisuje ji těhotenství. Všechny nepříjemné příznaky je třeba nahlásit svému lékaři. Interpretace stavu je jeho funkce a odpovědnost.

Dexamethason - návod k použití, intramuskulárně injekce

Spoléhání se na pokyny k užívání léku během těhotenství nebude fungovat, protože postup pro lékovou terapii pro nastávající matky není v něm popsán. Pokud se chcete uchýlit k užívání Dexamethasonu, musíte důvěřovat ošetřujícímu lékaři, který na základě svých vlastních zkušeností, anamnézy a výsledků testů pacienta sestaví správný léčebný režim.

Intramuskulární injekce mohou být nahrazeny intravenózním podáním léčiva v naléhavých případech nebo intraartikulárními injekcemi, pokud je vyžadována lokální terapie. Injekce jsou předepsány v krátkých kurzech za 3-4 dny.

Dávkování během těhotenství

Klasický léčebný režim zahrnuje použití dexamethasonu v ampulích v počátečním stádiu terapie, následuje přechod na perorální podání a snížení dávky. Individuální jmenování provádí ošetřující lékař.

Pokud žena již před početí užila hormonální lék, dávka zůstává nezměněna.

Kolik týdnů trvat a jak zrušit lék

Délka léčby nemá žádné jasné hranice. Dexamethason může být předepsán před těhotenstvím a může být indikován po celou dobu jeho trvání. Dávka léku je upravena. Minimální dávka může být ¼ tablety nebo 0,125 mg. Lék by měl být vysazen s hladkým snížením dávky, protože dochází k tomu, že si tělo zvykne na zavádění hormonů. Při ostrém přerušení léčby, pokud byl lék užíván po dlouhou dobu, je možné vaginální krvácení.

Jaký je účinek léku

Dexamethason reguluje hormonální rovnováhu a pomáhá udržovat těhotenství. V některých případech droga snižuje negativní dopad chronických chorob matek na vývoj plodu.

Dexamethason je syntetický lék, který působí podobně jako kortison. Kortizon je glukokortikoidní hormon kůry nadledvin. Normálně se vylučuje nadledvinami v době stresu a plní řadu důležitých funkcí: potlačuje imunitní odpověď, zvyšuje koncentraci cukru v krvi a stimuluje zrání plodu. Účinek umělého hormonu je asi 35krát silnější než přirozený, proto dosažení cíle vyžaduje výrazně nižší dávku.

Výhody a poškození této drogy pro nastávající matku

Poškození dexamethasonu je určeno individuální tolerancí léčiva. Nežádoucí účinky jsou vyrovnány se zastavením léčby. Pacientovi je předepsána strava s vysokým obsahem draslíku.

Vliv dexamethasonu na plod

Účinná látka léčiva není placentou blokována, proto volně ovlivňuje rostoucí plod. Při předepisování Dexamethasonu by měl lékař vždy porovnat přínos z něj s rizikem následků pro dítě, včetně dlouhodobých.

Jmenování Dexamethasonu může vést ke zpomalení růstu plodu na začátku jeho vývoje (1. trimestr). S hrozbou potratu v pozdějších fázích, kdy je žena připravena na předčasný porod, přispívá lék k urychlené přípravě plic dítěte pro nezávislé fungování.

Interakce s jinými drogami

Dexamethason oslabuje účinek některých léků, které jsou indikovány pro kardiovaskulární patologie. Zpomaluje vstřebávání draslíku v těle, což vede k oslabení svalového systému obecně a zejména srdečního svalu. V tomto případě žena pociťuje slabost, pocení, bušení srdce. Vyžaduje úpravu hlavní terapie a stravy.

Srovnáváme rizika a přínosy

Dexamethason se předepisuje, pokud u lehčích drog nelze snížit riziko předčasného porodu. Jedná se o silné hormonální léčivo, jehož účinek závisí na jeho dávkování. Zvýšená pozornost a lékařské ošetření u těchto žen vyžaduje nošení chlapce. Hormonální pozadí plodu je zde položeno na patologickou práci těla matky, což zhoršuje negativní účinek mužských hormonů.

Je možné lék nahradit něčím

Existuje mnoho podobných léků, které jsou předepisovány pro těžkou individuální nesnášenlivost s Dexamethasonem. Můžete jej nahradit následujícími léky:

 • Dexazon;
 • Lékařský zástupce;
 • Vero-dexamethason;
 • Fortecortin a fortecortin Mono;
 • Prednizolon;
 • Solu-Decortin;
 • Dexamethason-Lahvička;
 • Dexamethason-ferein;
 • Dexaven
 • Decadron.

Použití hormonální terapie v gynekologické praxi bylo dobře prozkoumáno a pomáhá mnoha ženám stát se matkami. Je však třeba mít na paměti, že samoléčení silnými drogami způsobuje nenapravitelné poškození zdraví žen.

Dexamethason během těhotenství: hormonální substituční terapie

Každá žena, která čeká dítě, by chtěla tento lék úplně opustit po dobu všech 9 měsíců. Některé nemoci lze řešit lidovými metodami, ale při závažných hormonálních nerovnováhách a poruchách imunitního systému nelze zavedení léků provést. Dexamethason během těhotenství se předepisuje pouze tehdy, existuje-li riziko ukončení těhotenství nebo předčasného porodu.

Spory o bezpečnosti tohoto léku stále probíhají. Jeho přijetí by proto mělo být provedeno přesně podle lékařského předpisu a pod jeho dohledem. Dávka a doba trvání se stanoví na základě výsledků diagnostických vyšetření, která se provádějí každé 2 až 4 týdny..

V jakých případech je dexamethason předepsán?

Dexamethason je syntetický analog hormonů kůry nadledvin. Ovlivňuje endokrinní systém, metabolické procesy a nepřímo na všechny orgány.

Po absorpci do krve Dexamethason urychluje odbourávání proteinů, využívá materiál a energii z těchto reakcí k produkci uhlohydrátů. Zvýšení glukózy vede ke zvýšenému uvolňování energie, které aktivuje tvorbu tukové tkáně.

V krvi je méně bílkovin a v důsledku toho se aktivita imunitního systému snižuje, protože není dostatek materiálu pro produkci jeho buněk. Zvýšení hladiny cukru v krvi může vést k rozvoji steroidního diabetu a zvýšení produkce tukové tkáně může vést k nadváhy..

Snížení imunity může být buď vedlejším účinkem užívání léku, nebo pozitivním výsledkem. Tato vlastnost se úspěšně používá při autoimunitních a alergických onemocněních. Dexamethason blokuje biologicky aktivní látky, které vyvolávají zánětlivé reakce.

Dalším účinkem léčiva je inhibice buněčného dělení. Umožňuje použití dexamethasonu při rakovině, pokud je nutné zastavit růst nádoru. Ale u patologií, kde je vyžadována regenerace tkáně, je to kontraindikováno.

Mezi indikace pro použití Dexamethasonu patří: nadledvinová nedostatečnost, alergie, autoimunitní a onkologická onemocnění, vrozený androgenitální syndrom. Lék ve formě očních kapek je předepsán pro oční zánětlivá a alergická onemocnění.

Formy uvolňování léků

Dexamethason je k dispozici v několika formách. Každá z nich má své vlastní indikace, kontraindikace a dávkování. Během těhotenství může být lék předepsán v tabletách (ambulantní a lůžkové), v injekcích (lůžkové).

Ampule

Dexamethason v ampulích je čirá, bezbarvá nebo nažloutlá injekce. Injekce mohou být podávány intravenózně, intramuskulárně, intraartikulárně, periartikulárně a retrobulbarly. Intravenózní podávání se někdy provádí pomocí kapátka. V lékárnách jsou přítomny dva objemy ampulí: 1 ml a 2 ml (4 a 8 mg účinné látky). V balení - 5 nebo 10 ks..

Dexamethason v ampulích během těhotenství se používá v závažných a kritických případech. Podává se intravenózně a intramuskulárně v případě poruch endokrinního systému, alergií a onkologických onemocnění. U těžkých revmatických bolestí je lék předepsán jako intraartikulární injekce..

Kapky

Jednou z forem dexamethasonu jsou oční kapky 0,1%. Jsou to bílé odpružení. K dispozici v 10 ml kapátkových lahvích. 1 ml obsahuje 1 mg účinné látky. Je indikován pro oční choroby doprovázené zánětlivými procesy a alergickými projevy a také pro poranění očí..

Kapky dexamethasonu během těhotenství jsou předepsány velmi zřídka - v případě těžkého zánětu spojivky, alergické reakce, traumatu. Pokud je to možné, lékaři ji nahrazují bezpečnějšími léky.

Tablety

Dexamethason je dostupný ve formě tablet. Každá obsahuje 0,5 mg účinné látky. V lékárnách jsou baleny 10, 20, 30, 40, 50 a 100 ks. Tablety jsou indikovány pro širokou škálu nemocí, včetně bronchiálního astmatu, akutního ekzému, revmatoidní artritidy, edému mozku..

Dexamethason tablety během těhotenství jsou předepisovány častěji než jiné formy. Jsou vhodné pro použití, nevyžadují se v nemocnici. To je obzvláště důležité, když se musí droga užívat po dobu všech 9 měsíců. Tablety jsou předepsány, aby normalizovaly a udržovaly požadovanou hladinu hormonů, jakož i alergické reakce mírné až střední závažnosti.

Indikace a kontraindikace během těhotenství

Dexamethason označuje glukokortikoidy - hormonální léky. Dexamethason během těhotenství je často předepisován k otevření plic u dítěte, pokud existuje zvýšené riziko předčasného porodu. Lék poskytuje zrychlené zrání povrchově aktivní látky - sloučeniny, díky níž mohou dýchací orgány dítěte fungovat normálně.

Pokyny pro Dexamethason říkají, že je kontraindikováno při porodu dítěte. Jedním z hlavních náznaků jeho jmenování je však hrozba potratu. Droga je účinná v případech, kdy existuje riziko potratů v důsledku porušení endokrinního systému: produkce velkého počtu mužských pohlavních hormonů.

Tento stav se nazývá hyperandrogenismus. Dexamethason inhibuje syntézu androgenů a ovlivňuje nadledvinky a vaječníky. Často je předepsáno na všech 9 měsíců, zejména pokud je plod mužský. V tomto případě se od určité doby její pohlavní hormony přidávají k matce a zvyšují riziko potratu..

A další důležitou indikací pro použití Dexamethasonu během těhotenství je autoimunitní onemocnění. Jejich nebezpečí spočívá v tom, že jednotlivé buňky mateřského těla začnou vnímat plod jako škodlivé činidlo a agresivně na něj reagovat a odtrhávat ho od lůna. Lék je schopen ovlivnit imunitní systém a inhibovat jeho aktivitu.

Dexamethason je účinný lék, takže seznam jeho kontraindikací je poměrně velký. Během těhotenství jsou důvody pro odmítnutí předepisování nejčastěji nadváhou a cukrovkou. Tento lék mění metabolické procesy: zvyšuje příjem uhlohydrátů, zpomaluje rozklad tuků..

S tím souvisí také přírůstek hmotnosti během léčby. Vzhledem k účinku dexamethasonu na koagulaci krve je kontraindikován u žen, které jsou náchylné k krevním sraženinám. S výraznou hrozbou potratu může být lék předepsán v těchto případech, ale pod stálým lékařským dohledem.

Mezi běžné kontraindikace při užívání dexamethasonu patří:

 • opar;
 • spalničky;
 • tuberkulóza;
 • mykózy;
 • parazitární infekce;
 • imunodeficience;
 • systémová osteoporóza;
 • psychózy a hraniční podmínky;
 • patologie kardiovaskulárního systému.

Dexamethason během těhotenství v tabletách není předepsán pro některá onemocnění gastrointestinálního traktu. Podrobnější seznam lze nalézt v pokynech přiložených k léku..

Výhody a poškození léku pro těhotnou ženu a plod

Dexamethason během těhotenství je předepisován pouze v případech, kdy přínosy jeho použití budou větší než možná rizika. Lék se účinně vyrovnává se svými úkoly: obnovuje rovnováhu hormonů při hyperandrogenismu, inhibuje tvorbu protilátek při alergických onemocněních, urychluje zrání plic plodu s pravděpodobností předčasného porodu. Jinými slovy, umožňuje ženě porodit dítě a snižuje riziko jeho smrti v předčasném těhotenství. Přečtěte si více o kojících předčasně narozených dětí →

Škody způsobené užíváním dexamethasonu těhotné ženě jsou její vedlejší účinky. Droga může způsobit nevolnost, nadýmání, snížený krevní tlak, oslabení srdečního svalu.

Za určitých podmínek je nežádoucí snížení imunity, zpomalení regeneračních procesů. Intraokulární a intrakraniální tlak se může zvýšit, vyvolat bolesti hlavy, zhoršenou koordinaci, psychopatické reakce. Změny metabolismu zvyšují riziko obezity a cukrovky.

Dexamethason je schopen projít placentou. Jeho účinek na plod se může projevit jako narušení funkce nadledvin. V takových případech se léčba provádí po substituční terapii po narození.

Dávkování během těhotenství

Dexamethason během těhotenství je vždy předepisován s opatrností, dávkování závisí na výsledcích testů na hormony a může se několikrát změnit za 9 měsíců. Nejčastěji se lék předepisuje ve formě tablet denně - od 1 do 3 ks..

Každé 2-3 týdny žena dává krev a moč k analýze. Na základě výsledků může lékař snížit nebo zvýšit dávku léku. Pokud se doporučuje dexamethason zrušit, přestaňte jej užívat postupně, aby nedošlo k náhlé změně hladin hormonů..

Schéma je vybrána individuálně, například může vypadat následovně: pokud dříve bylo léčivo užíváno 1 tableta denně, pak, když byla zrušena, vypije během půl týdne ½ dávky.

Dexamethason během těhotenství ve formě injekcí je předepisován pouze v naléhavých případech a v nemocničním zařízení. Dávkování závisí na stavu ženy. Možná intramuskulární nebo intravenózní podání (včetně použití kapátků). Průměrné množství léčiva je od 1 do 6 ml za den.

Dexamethason během těhotenství je předepisován s opatrností a v situacích, kdy existuje riziko ukončení těhotenství nebo ohrožení života dítěte (během předčasného porodu). Lék by měl být používán s neustálým lékařským dohledem a přísným dodržováním dávky.

Autor: Olga Khanova, doktorka,
speciálně pro Mama66.ru

"Dexamethason" během těhotenství: návod k použití

Někdy těhotenství pokračuje s komplikacemi, které nutí lékaře uchýlit se k silným lékům, které mohou zachránit život budoucí matky nebo dítěte v jejím lůně. Jeden z těchto léků lze nazvat „Dexamethason“. Jeho použití je žádoucí v život ohrožujících situacích, jakož i při hormonálních poruchách v těle těhotné ženy a při riziku předčasného porodu dítěte..

Každý případ léčby dexamethasonem během těhotenství je individuální a vyžaduje sledování zdravotnickými pracovníky. Je třeba podrobněji prozkoumat složitost užívání dexamethasonu během těhotenství..

Vlastnosti léku

V lékárnách je prezentováno několik forem „dexamethasonu“, mezi nimiž jsou tablety, injekční roztoky a oční kapky. Takový lék vyrábí mnoho farmaceutických společností, prodává se na lékařský předpis ve všech lékárnách, má dostupnou cenu..

Jeho hlavní složka se také nazývá dexamethason a je přítomna v přípravku ve formě fosforečnanu sodného. Každý mililitr injekčního roztoku obsahuje v dávce 4 mg, jednu tabletu v dávce 0,5 mg, jeden mililitr kapek pro ošetření očí v množství 1 mg. Neaktivní látky se liší v různých formách a u různých výrobců.

Provozní princip

"Dexamethason" se týká syntetických glukokortikoidních hormonů, takže tento lék má silný protizánětlivý účinek. Je schopen blokovat uvolňování a aktivitu látek, které podporují zánětlivý proces. Kromě toho inhibuje imunitní buňky, snižuje propustnost kapilár a buněčných membrán, podílí se na metabolických reakcích a je důležitý pro práci endokrinních orgánů.

Je to povoleno během těhotenství?

Lékaři předepisují ženám „dexamethason“ v situacích, kdy je použití takového léku nezbytné. Tento nástroj se v praxi gynekologů používá již dlouhou dobu, ale pouze podle přísných indikací.

Hormon je schopen proniknout placentou, takže „jen v případě“ není tento lék předepsán. Je také žádoucí ošetření žen, kterým nepomohly léky, které jsou považovány za bezpečnější během těhotenství. Před použitím Dexamethasonu u konkrétního pacienta musí odborník posoudit všechna rizika a očekávané přínosy. Pokud je důvod významný, lékař bude přesvědčen o nepřítomnosti kontraindikací a předepíše lék pro nastávající matku, ale zároveň bude pečlivě sledovat její stav během terapie.

Proto by se nemělo bát, pokud je Dexamethason předepsán ženě, která čeká dítě. Takový lék umožní úspěšně zprostředkovat dítě a zachránit život dítěte i jeho matky.

Kdy jsou nastávající matky?

Použití "dexamethasonu" při přepravě dítěte je možné v různých situacích.

 • Tento lék se používá v případech, kdy potřebujete potlačit imunitní systém budoucí matky. Je předepsáno, pokud se ženské tělo snaží embryo odmítnout a vnímat ho jako cizí tělo. Kromě toho je hormon předepisován nastávajícím matkám, které odhalily autoimunitní patologii, například antifosfolipidový syndrom. V takových situacích léčba dexamethasonem zastaví imunitní odpověď a zabrání nepříznivým vlivům protilátek na plod a také zabrání preeklampsii, potratům a fetoplacentální nedostatečnosti..
 • Lék se předepisuje, pokud je hladina testosteronu nebo jiných mužských hormonů v těle nastávající matky zvýšena. Tento problém, nazývaný hyperandrogenismus, je spojen s narušenou hypofýzou, polycystickým vaječníkem, nesoucím mužské dítě, nadledvinovými nádory a některými dalšími stavy. Jeho důsledky mohou zahrnovat potraty, placentární nedostatečnost, retardaci růstu plodu, chronickou hypoxii plodu a další problémy. Kurzy Dexamethasonu pomáhají snižovat hladinu testosteronu a snižují pravděpodobnost potratu. Za tímto účelem se předepisují také při plánování těhotenství, pokud hyperandrogenismus narušuje normální početí dítěte.
 • Ve třetím trimestru je droga požadována, když se riziko porodu v předstihu zvyšuje, například pokud hrozba vznikla po 28 nebo 33 týdnech. Jeho působení v tomto případě nebude směřováno do ženského těla, ale na plod. Pod vlivem hormonální látky se budou dětská plíce vyvíjet aktivněji, takže bezprostředně po narození bude pravděpodobně předčasně narozené dítě schopno dýchat.
 • Dexamethason nelze upustit, pokud nastávající matka vyvinula vážné stavy, jako je anafylaktický šok, mozkový edém, astmatický stav, toxický šok, jaterní kóma atd. Všechny tyto patologie jsou důvodem pro okamžité jmenování hormonu, protože pomáhá rychle stabilizovat stav pacienta a zachránit jí život..

Kontraindikace

Pro jmenování „Dexamethasonu“ existuje několik omezujících faktorů, které způsobují obavy mnoha nastávajících matek. Takový lék se nepoužívá u pacientů s následujícími znaky:

 • přecitlivělost na složky léčiva;
 • virové, parazitární nebo bakteriální infekce;
 • systémové mykózy;
 • závažné onemocnění jater;
 • aktivní tuberkulóza;
 • imunodeficience;
 • gastrointestinální vřed;
 • srdeční selhání;
 • diabetes;
 • nemoc ledvin.

To není zdaleka možné kontraindikace pro hormonální terapii. Celý seznam podmínek, kdy může Dexamethason poškodit těhotnou ženu, je uveden v poznámce k vybrané formě léku..

Před předepsáním kortikosteroidu ženě se musí lékař ujistit, že v tomto seznamu nejsou žádné nemoci, které by budoucí matka měla..

Vedlejší efekty

Během léčby dexamethasonem může mít žena různé negativní příznaky. Vedlejší účinek léku se projevuje v následujícím:

 • přibývání na váze;
 • Silná bolest hlavy;
 • změny v chuti k jídlu;
 • dezorientace;
 • svalová slabost;
 • poruchy spánku;
 • periferní edém;
 • nevolnost;
 • kopřivka;
 • černé tečky;
 • depresivní stav;
 • zrakové postižení;
 • spláchnutí obličeje;
 • strie;
 • sekundární infekce virového nebo plísňového původu;
 • vývoj glaukomu;
 • zvýšení krevního tlaku;
 • zvýšené pocení;
 • namáhavé dýchání;
 • vyrážka;
 • zarudnutí, zánět a další lokální reakce v místě vpichu.

Jakékoli takové změny by měly být neprodleně nahlášeny ošetřujícímu lékaři, aby bylo možné léčivo včas zrušit nebo zvolit náhradu za něj. U některých žen tento lék vede k docela závažným vedlejším účinkům, jako jsou zvýšené infekce, diabetes, pankreatitida nebo trombóza. V takových situacích pacient vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc..

Protože účinná látka léčiva vstupuje do plodu, může léčba dexamethasonem ovlivnit stav dítěte. Jedním z nebezpečných vedlejších účinků léku je inhibice nadledvinek dítěte. U novorozence a dítěte se může objevit, pokud matka během posledních týdnů dostávala hormon během těhotenství, zejména pokud byla léčba dlouhá.

V takových případech by měl pediatr dítě pravidelně vyšetřovat, aby ho v případě potřeby jmenoval náhradní léčbu.

Jak používat?

Jak již bylo uvedeno, denní dávka, způsob použití a četnost použití "dexamethasonu" pro každou nastávající matku se volí individuálně. V návodu k použití léčiva nejsou žádné jasné pokyny ohledně schématu použití. Vše bude záležet na lékaři, který vezme v úvahu celkový stav pacienta a výsledky jejích vyšetření..

Nejčastěji jsou těhotným ženám předávány léky v injekcích, protože působí co nejrychleji. Schémata se často používají, když je dávka hormonu v prvních dnech vysoká, a poté je postupně snižována, jakmile je dosaženo požadovaného terapeutického účinku..

Důležité! "Dexamethason" se doporučuje postupně zrušit, zejména při použití vysokých dávek nebo v případech, kdy byl lék předepisován na dlouhou dobu. Při náhlém zrušení je možná negativní reakce ze nadledvin.

Injekční léky se obvykle předepisují ve zdravotnických zařízeních, ale v některých případech mohou sestry podávat injekce doma. Lék může být injikován do žíly a intramuskulárně a s některými chorobami pohybového aparátu - do kloubů. Intravenózní podání se provádí tryskáním (injekce je pomalá) nebo kapáním, smícháním roztoku hormonu s 5% dextrózou nebo isotonickým roztokem.

Některé léčebné režimy zahrnují zahájení léčby kapátkem a po několika dnech přešel na tablety. Protože dexamethason může ovlivnit příjem mnoha dalších léků, neměl by být užíván s antacidy, estrogeny, diuretiky, paracetamolovými léky, inzulínem, srdečními glykosidy, sodnými přípravky atd..

Kompatibilita hormonu s léky, které žena již užívá, hodnotí lékař, který pozoruje těhotenství..

Recenze

Ženy, které během čekání na dítě použily „Dexamethason“, hovořily o něm jako o účinném a rychle působícím léku. Berou na vědomí výhody takového léku, když byl tento lék předepsán k otevření plic plodu, pokud se riziko předčasného porodu zvýšilo, například po 24 nebo 26 týdnech. Kromě toho existuje mnoho pozitivních recenzí o použití léku při identifikaci budoucí matky s vysokými hladinami mužských hormonů.

Nevýhody tohoto léku zahrnují poměrně velký seznam kontraindikací, injekce, účinek léku na plod. Mnoho žen zaznamenalo různé vedlejší účinky po použití dexamethasonu, například mělo problémy s gastrointestinálním traktem, metabolické problémy, problémy se zrakem a další negativní reakce.

Ve většině případů však byly negativní příznaky nevyjádřeny, takže výhoda užívání léku byla vyšší než jeho vedlejší účinky.

Analogy

Pokud z nějakého důvodu není použití dexamethasonu možné, lékař předepíše ženě analog, který také obsahuje glukokortikoidní hormon. Takové léky zahrnují Dexon, Prednisolon, Megadexan, Dexazon, Metipred, Ivepred. Jsou k dispozici ve formě roztoku, tablet, lokálních forem pro oči, takže je snadné najít tu správnou náhradu. Všechny tyto léky však mají silný účinek a jsou schopny proniknout placentou, takže jejich použití během těhotenství je přípustné pouze v souladu s lékařem.

Dexamethason pro těhotné ženy

Těhotenství je zvláštní stav, kdy je jakýkoli lék předepisován současně dvěma blízce příbuzným pacientům. Proto jsou taková jmenování obzvláště obtížná. Většina léků může pronikat placentární bariérou a má zpravidla negativní dopad na vyvíjející se embryo..

Navzdory skutečnosti, že mateřská krev se nikdy nemísí s krví nenarozeného dítěte, mohou se drogy hromadit v tkáních plodu a způsobit toxické reakce. Kromě toho není účinek různých léků na plod zcela objasněn a těhotné ženy jsou předepisovány pouze pro přísné indikace..

Dexamethason během těhotenství se používá déle než půl století, přičemž jsou zaznamenány velmi dobré výsledky. Debata o nebezpečích této drogy pro plod je velmi přehnaná a není podložena žádnými vědeckými důkazy. Rozsáhlé zkušenosti s používáním dexamethasonu lze klasifikovat jako nejbezpečnější hormon.

Glukokortikosteroidy (GCS), ke kterým patří dexamethason, hrají klíčovou roli ve vývoji člověka ve všech stádiích, počínaje embryonálním obdobím. Vyrábějí se v lidském těle a podílejí se na regulaci různých orgánů a systémů, čímž poskytují protizánětlivé, protistresové, antihistaminické a imunomodulační účinky.

Syntetické analogy kortikosteroidů se v lékařské praxi používají již dlouhou dobu a jsou předepisovány k léčbě řady nemocí, včetně těhotných žen. Proč je to nutné? Hlavní indikací užívání drog v pozdějších fázích je vysoká pravděpodobnost předčasného porodu, který zůstává hlavní příčinou špatného zdraví a úmrtnosti dětí v prvním roce.

Pokud existuje hrozba předčasného porodu, další použití steroidů podporuje syntézu plicní povrchově aktivní látky a obkládá dětská plíce zevnitř. Tato povrchově aktivní látka je životně důležitá pro dýchací systém novorozence..

Prostředky založené na prednisolonu, který je také Dexamethasonem, lze předepsat ženě z různých patologií. Mají však jeden cíl - zabránit potratům.

Proč je to předepsáno

Nejčastěji jsou tablety a injekce Dexamethasonu předepisovány v případě hyperandrogenismu - systémové selhání hormonálního systému ženy. Tato patologie je doprovázena nadbytkem mužských pohlavních hormonů, které jsou produkovány ve vaječnících a nadledvinách. Hyperandrogenismus se vyvíjí hlavně se stávajícím vrozeným adrenogenitálním syndromem: dysfunkce kůry nadledvin se zvýšeným uvolňováním androgenů.

Během období růstu embryo vylučuje své vlastní mužské hormony. Pokud je mužský plod, jsou tyto hormony obzvláště mnoho, což situaci zhoršuje. Tón dělohy se zvyšuje a existuje riziko nejen předčasného ukončení těhotenství, ale také spasmu krevních cév, které dodávají potravu dítěti.

Dexamethason, který se dostane do těla matky, snižuje produkci mužských pohlavních hormonů, ale budete muset pít lék před koncem tohoto období. Po ukončení léčby se hladina hormonů vrátí na původní hodnotu a tím se vrátí riziko potratu.

Autoimunitní onemocnění

Dexamethason má schopnost potlačovat aktivitu imunity, a proto může být předepsán k léčbě autoimunitních chorob - revmatismu, systémové vaskulitidy a lupus erythematodes, artritidy a sklerodermie. Seznam indikací zahrnuje hepatitidu, patologii ledvin a bronchiální astma.

Pokud je diagnostikována autoimunitní patologie u ženy, znamená to narušení normálního fungování obranného systému těla. Imunitní buňky nenapadnou cizí, ale jejich vlastní tkáně, takže se objevený plod objeví jako cizí těleso.

Mateřské buňky se také stávají terčem agrese T-lymfocytů a existuje riziko odmítnutí plodu. V tomto případě je užívání steroidů nezbytné k blokování produkce agresivních protilátek a potlačení aktivity imunity.

Antifosfolipidový syndrom

Důvodem jmenování Dexamethasonu je také syndrom antifosfolipidových protilátek (SAFA), ve kterém se v žilách a tepnách tvoří krevní sraženiny. Při tomto syndromu tělo syntetizuje protilátky proti proteinům specifickým pro fosfolipidy, které tvoří základ buněčné stěny.

Vývoj syndromu SAFA vede k poškození vaskulárního epitelu placenty a blokování malých kapilár krevními sraženinami. V důsledku toho trpí funkce placenty a narušuje se interakce matky a plodu. V některých případech to končí smrtí druhé.

Riziko potratu

Dexamethason může být předepsán k normalizaci hormonálních hladin během plánování těhotenství a může být použit v případě předčasného porodu. Pokud kontrakce začaly dříve, droga dočasně potlačí kontraktilní aktivitu dělohy. Po injekci je maximální koncentrace dexamethasonu dosaženo velmi rychle a dítě vnímá změny v ženském těle jako stres.

Takový účinek je prospěšný pro plod, protože zrychluje zrání a otevírání plic. Je to díky tomu, že když se dítě narodí, bude schopen samostatně dýchat. Jinak, pokud z nějakého důvodu lék není podáván, dýchací systém nemusí fungovat kvůli nezveřejnění plic. Aby se zabránilo smrti, je dítě připojeno k ventilátoru.

Časté nemoci

Dexamethason je indikován k použití v následujících případech:

 • těžká zranění, která způsobila šok - popáleniny, zlomeniny, těžká zranění;
 • poruchy dýchacích funkcí - bronchiální astma, bronchospasmus;
 • oční choroby - alergická konjunktivitida, keratitida, blefaritida atd.;
 • akutní alergické reakce, včetně anafylaktického šoku;
 • mozkový edém, který se vyvinul po úrazu, krvácení nebo v důsledku encefalitidy;
 • hematologické poruchy - akutní anémie, agranulocytóza, idiopatická trombocytopenická purpura;
 • maligní onemocnění krve a lymfatického systému - lymfom, leukémie.

Proč jsou předepsány injekce dexamethasonu?

Existují 3 formy dexamethasonu - oční kapky ve formě bílé suspenze, tablet a injekce. Injekční roztok může být podáván intravenózně, intramuskulárně a intraartikulárně. Volba formy uvolnění a aplikačního režimu se provádí v závislosti na typu a závažnosti onemocnění, individuální toleranci. Důležitým bodem je trvání a povaha průběhu těhotenství.

Injekce dexamethasonu se předepisují pouze v případě vážného nebo kritického stavu ženy s nejkratším možným průběhem. Injekce se zpravidla podávají do 3–4 dnů a poté přecházejí na tabletové formy léčiva.

Intramuskulárně lze léčivo podávat s exacerbací kloubních a autoimunitních patologií, s rozvojem akutních alergických reakcí, závažných infekcí (v kombinaci s antibiotiky) a také, pokud není možné perorální podání.

Dexamethasonové mateřské tablety

Denní dávka a délka léčby pro každého pacienta jsou individuální. Ve většině případů začněte maximální dávkou 15 mg / den, po dosažení terapeutického účinku se dávka postupně snižuje na udržovací dávku. V pozdních stádiích obvykle postačují 3 mg / den.

V případě bronchiálního astmatu a alergií jsou tablety předepisovány v dávce 2 mg / den, léčba probíhá týden. Pokud je zaznamenána intenzivní produkce mužských hormonů, dávka obvykle není vyšší než 1,5 mg / den.

Návod k použití

Injekce dexamethasonu se provádějí do žíly nebo do svalu. Je třeba poznamenat, že léčivo působí odlišně: po intravenózním podání je účinek dosažen po několika minutách a výsledek intramuskulární injekce je patrný až po hodině. Kromě toho je při intravenózních injekcích terapeutický účinek mnohem silnější, na rozdíl od intramuskulárních nebo intraartikulárních injekcí. To je způsobeno extrémně rychlou absorpcí léčiva po jeho vstupu do krevního řečiště.

Existuje významný rozdíl v délce expozice. Po injekci do svalu účinek trvá 18-27 dní, injekce přímo do kloubní dutiny poskytuje léčivo po dobu tří dnů až tří týdnů. Dexamethason se vylučuje především ledvinami. Eliminační poločas činí 23-72 hodin.

Tablety Dexamethasonu se předepisují v množství jeden až tři kusy denně. Konkrétní dávka závisí na hladině androgenů v těle. Chcete-li tuto hladinu kontrolovat, musíte pravidelně provádět testy krve a moči. Léčba lékem je obvykle dlouhá, ale dávka se nejčastěji postupně snižuje.

Vedlejší efekty

Během léčby dexamethasonem se mohou objevit následující nežádoucí účinky:

 • zažívací poruchy - nevolnost, zvracení, změna chuti k jídlu, zánět slinivky břišní, plynatost;
 • narušení srdeční činnosti - zvýšená / zpomalená srdeční frekvence, rozvoj trombózy a srdeční selhání;
 • otok končetin, nadměrné pocení, přírůstek na váze;
 • snížená adrenální aktivita a glukózová tolerance;
 • psychózy, svalové křeče, bolesti hlavy a závratě, dezorientace ve vesmíru, špatná kvalita spánku;
 • snížení hustoty kostí s projevem osteoporózy, pomalé hojení ran a škrábanců;
 • alergické reakce.

Dexamethason během těhotenství a plánování

Aby se snížilo množství androgenů, předepisují odborníci dexamethason. Pokyny pro tento lék však naznačují, že by ho dívky neměly zaujmout. Přesto se dexamethason během těhotenství aktivně používá v praxi po mnoho let. Tento silný hormon pomáhá snížit produkci nadledvin a vaječníků - mužských pohlavních hormonů, což snižuje riziko potratu.

Dexamethason je schopen snižovat krevní tlak, ovlivňovat činnost srdečních svalů. Pokud užíváte lék dostatečně dlouho, může to (sval) oslabit. Naopak intrakraniální, nitrooční tlak se naopak může kvůli této migréně zvýšit.

Předepisuje se, když již v rodině došlo k vrozeným onemocněním, jako je nedostatečnost hormonů v kůře nadledvin. O tom, zda Dexamethason užívat, či nikoli, rozhoduje pouze specialista, který během těhotenství pozoruje ženu.

Droga se používá před a během těhotenství.

Droga přispívá k rychlému zrání dětských plic. Používá se také v situacích, kdy existuje ohrožení života, jako je alergická reakce, šok, exacerbace autoimunitního, revmatického onemocnění. V tomto případě se tento lék používá k potlačení imunitní odpovědi těla, zvyšuje hladinu cukru v krvi a tento proces stimuluje zrání těla dítěte..

Dexamethason je k dispozici jako injekční roztok, oční kapky, masti a tablety. Často se používá k léčbě abnormalit v endokrinním systému, kůře nadledvin, astmatu, pneumonii nebo alergických a zánětlivých očních chorob. Odborníci často doporučují dexamethason při plánování těhotenství. Předepisuje se také k léčbě zánětlivých procesů vlasových folikulů, když se situace zhoršuje tvorbou jizev..

Použití v plánování pro početí

Dexamethason je snad jedním z nejkontroverznějších hormonálních léků, které jsou předepisovány ženám. Jeho použití je obvykle vysvětleno skutečností, že pár nemůže dítě dlouho otěhotnět. Ale po přečtení pokynů vidíte, že lék může vyvolat mnoho vedlejších účinků a vzniká logická otázka, je to opravdu nutné.

Je to hormonální lék a má vedlejší účinky.

Aby bylo možné identifikovat a vyřešit pochybnosti o použití dexamethasonu při plánování těhotenství, musíte vědět, jak tento lék ovlivňuje ženské tělo. Musíte vědět, že tento lék je syntetický analog hormonů, které jsou produkovány kůrou nadledvin.

Jeho hlavní akce jsou:

 • obnovení rovnováhy hormonů v kůře nadledvin;
 • redukce mužských hormonů.

Droga je vynikající lék na hyperandrogenismus (zvýšené množství androgenů), který vede k neplodnosti nebo, pokud je přenášen, vyvolává předčasný porod v raných stádiích.

Na základě toho je v případě hormonální nerovnováhy a v přítomnosti specifických chorob použití drog Dexamethasonu při plánování těhotenství odůvodněné. Může také ovlivnit pozitivní dynamiku a umožňuje neplodným párům otěhotnět. A pokud jde o vedlejší účinky - musíte dodržovat všechny rady a doporučení specialisty.

Vedlejší účinky a kontraindikace

Jak již bylo zmíněno, užívání drogy má mnoho vedlejších účinků. Mnoho lidí, kteří se s nimi seznámili, se bojí brát Dexamethason během plánování i během těhotenství. Užívání tohoto léku může způsobit poruchu nervového systému a vést k následkům, jako je zmatenost, úzkost, příliš vzrušený stav..

Při užívání léku se imunita snižuje

Pokud ignorujete tipy v návodu k použití Dexamethasonu, mohou nastat následující příznaky:

 • vize těhotných žen;
 • pocit nevysvětlitelné radosti;
 • těžká apatie.

Někteří zvyšují intrakraniální, nitrooční tlak, závratě, od toho začínají bolesti hlavy. Stále se objevují příznaky, jako je nespavost, ztráta zraku, poruchy zrakového nervu, glaukom..

Lék je schopen vyvolat poruchy kardiovaskulárního systému - jedná se o problémy s arteriální hypertenzí, myokardiální dystrofií. V některých případech se objevují krevní sraženiny, značně se šíří krev do obličeje, objevují se problémy se zažívacím traktem (nevolnost, zvracení atd.), Metabolismus je narušen (otoky, přírůstek na váze, hypokalémie)..

Pokud používáte dexamethason během těhotenství, může se na kůži objevit vyrážka (dermatitida), rány se hojí pomaleji a zvyšuje se pocení. Imunita je snížena, alergické reakce se zhoršují nebo objevují (vyrážka, kopřivka atd.).

To znamená, že tento lék ovlivňuje všechny systémy ženského těla, snadno proniká placentou, ovlivňuje nenarozené dítě. Také začíná mít orgánové dysfunkce, formování patologií a problémy s vývojem. Pokud se objeví vedlejší účinky, je nutná okamžitá konzultace s odborníkem..

Návod k použití léku

 1. Dexamethason v ampulích. Pokud během těhotenství předepíše odborník Dexamethason injekčně, předepíše dávku sám. Při zjevných příznacích nebo v rané fázi léčby se dávka léčiva zvyšuje a někdy dosahuje 10 až 15 mg za den. Lék by měl být podáván pomalu. Po dosažení účinku je dávka snížena. V ampulích je léčivo účinnější při zánětlivých procesech a alergických reakcích.
 2. V kapkách. Často Dexamethason (stejný, ale pro oči). Aplikovat můžete až 5krát denně, 2 kapky do oka. Kurz trvá několik týdnů až 21 dní.
 3. Tablety se užívají odlišně v závislosti na nemoci. Dávkování určuje ošetřující lékař. Během těhotenství musíte užívat tablety Dexamethasonu od 2 do 3 dávek denně. Zpočátku je dávka od 15 mg. Postupně se snižuje, když je terapeutického účinku dosaženo na 0,5 - 4,5 mg za den. Užívání více než 5 kusů denně vede k předávkování lékem.

K dispozici jako injekce, oční kapky, mast a tablety

Recenze těhotných žen

Lék užívala během těhotenství, počínaje 8 týdny. Mám vysoké hladiny mužských pohlavních hormonů. Asi 24 týdnů jsem vzal čtvrtinu tablety. Každé 3 týdny jsem daroval krev na analýzu ke kontrole. Po nějaké době jsem přestal brát lék asi 2 týdny. Udělal jsem to na radu dívky, která pila Dexamethason (a údajně jí to řekl) během těhotenství. Pak jsem začal krvácet, vzali mě do nemocnice, nadávali mě tam a řekli mi, abych poslouchal svého lékaře. Teď jsem porodila, všechno je úžasné.

Během těhotenství viděl lék 2 tablety denně (hrozilo potrat). Poté, když prošel analýzou, byl zvýšený mužský hormon, takže jsem pil po celou dobu a postupně snižoval dávku. Nebyly téměř žádné vedlejší účinky, mírná vyrážka, ale to není nic ve srovnání s tím, co mi pomohlo zachránit život dítěte. jsem potěšen.

Při přepravě vztyčeného léku ve 32 týdnech funkčního období. Hrozilo předčasné narození. Mám krátké děložní hrdlo 25 mm. Vybíjeno bez instalace pesaru. O dexamethasonu řekli, že jsou předepsána pro bezpečnost a během těhotenství provokují dětská plíce. Porodila zdravé dítě.

O autorovi: Olga Borovikova

Dexamethason během těhotenství: proč je lék předepsán?

Během čekání na narození dítěte musí být nastávající matka obzvláště opatrná ohledně svého zdraví. Tělo je pod obrovským tlakem, takže často vznikají problémy.

Situace je komplikována skutečností, že v tuto chvíli nemůžete brát většinu drog. Je nutné jednat s lékařem i při užívání vitamínů, nemluvě o závažnějších lécích.

Zjistíme, v jakých případech lze dexamethason předepsat během těhotenství.

Samozřejmě by bylo hezké, kdyby se čas nošení dítěte dokázal bez užívání léků. To však není vždy pravda. Poruchy těla a používání některých léků jsou často jediným způsobem, jak udržet těhotenství a někdy zachránit ženský život. Zjistíme, v jakých případech je nutné používat dexamethason během těhotenství.

Co to je?

Dexamezon je syntetické hormonální léčivo ze skupiny glukokortikosteroidů. Tento lék se v medicíně široce používá k léčbě různých nemocí, ale je přísně zakázáno používat jej pro samoléčení, zejména při plánování a těhotenství. Droga se používá výhradně pro zamýšlený účel a pod dohledem lékaře..

Jak to funguje?

Hlavní aktivní složkou léčiva je syntetický analog hormonu, který se v lidském těle vytváří v nadledvinách. Tento hormon plní řadu důležitých funkcí, jmenovitě:

 • reguluje metabolismus jednotlivých minerálů;
 • udržuje normální vodní rovnováhu;
 • ovlivňuje syntézu některých enzymů v játrech;
 • ovlivňuje produkci látek, které vyvolávají zánětlivé a alergické reakce.

Nástroj má tedy následující účinek:

 • antialergický;
 • anti-shock;
 • imunosupresivní.

Rada! Lék se vyrábí ve formě roztoku nebo tablet, podávaných intramuskulárně. Pokud je vyžadován rychlý terapeutický účinek, je předepsána intravenózní injekce.

Při jmenování?

Nástroj lze použít samostatně nebo v kombinaci s ostatními. Seznam indikací pro jeho použití je poměrně široký, toto:

 • onemocnění kloubů a páteře, včetně osteochondrózy, artritidy atd.;
 • šok způsobený traumatem nebo alergickou reakcí, jakož i během chirurgických zákroků.

Kdy nepoužívat?

Je zakázáno používat lék v přítomnosti podmínek, jako jsou:

 • tuberkulóza (aktivní forma);
 • akutní infekční choroby;
 • nemoc jater
 • stav akutní psychózy.

Rada! Těhotenství není zahrnuto do seznamu přísných kontraindikací k užívání drogy, tento lék však můžete používat při přenášení dítěte pouze v naléhavých případech..

Plánovací období

Mnoho žen, které se marně snaží otěhotnět, předepisuje dexamethason při plánování těhotenství. Některé ženy, které se seznámily se seznamem možných nežádoucích účinků těla, které instrukce uvádí, jsou vyděšené a odmítají podávat injekce..

Při plánování těhotenství však může být velmi užitečný dexamethason. Faktem je, že je předepsáno, pokud je neschopnost otěhotnět v důsledku hormonální nerovnováhy.

Pokud je v ženském těle syntetizováno nadměrné množství mužských pohlavních hormonů, pak tento stav často vede k neplodnosti nebo k předčasnému potratu..

Dexamethason je předepisován při plánování těhotenství, aby se obnovila normální hormonální rovnováha. Injekce dexamethasonu vám umožňují upravit produkci hormonů, v důsledku toho je možné početí.

Rada! Pokud byla léčba dexamethasonem prováděna během plánování, pak po těhotenství není léčivo zrušeno, jeho dávka se jednoduše upraví. V některých případech je droga injikována až do narození.

Období těhotenství

Během těhotenství může léčba lékem pokračovat. Ale i když nebyly problémy s početím, nemůžeme vyloučit možnost, že bude vyžadována léčba tímto činidlem. Pokud je lék předepsán k potlačení aktivity mužských hormonů, pak v těhotenství pokračuje léčba:

 • až 18 týdnů v případě, že se ve vaječnících vytvoří nadbytek hormonů;
 • před porodem, je-li nadbytek mužských hormonů způsoben poruchou nadledvin;
 • až 36 týdnů, pokud jsou androgeny syntetizovány v několika zdrojích.

Pokud je po početí zjištěna hormonální nerovnováha, může být také doporučeno použití léku. Navíc, čím dříve začali injekce, tím vyšší šance na zdravé dítě.

Při nedostatečné terapii hrozí nadbytek aerogenních hormonů:

 • rozvoj potratu;
 • vývojové zpoždění plodu, placentární nedostatečnost.

Kromě toho lze dexamethason předepsat nastávající matce v jiných případech, konkrétně:

 • snížit aktivitu imunitních reakcí, pokud ohrožují vývoj těhotenství;
 • k léčbě nadledvinové nedostatečnosti u žen;
 • existuje-li hrozba předčasného porodu, je užívání léku způsobeno rychlejším vývojem plic plodu.

Pokud předčasně hrozí porod

V některých případech není lék předepsán k léčbě nastávající matky, ale k ovlivnění plodu. Tento nástroj je předepsán zejména pro odhalení plic u předčasně narozených dětí.

Jsou chvíle, kdy nelze předčasnému doručení zabránit. Jedním z nejzávažnějších důsledků předčasného narození je nedostatečný vývoj plic dítěte, a proto není možné dosáhnout jejich odhalení po narození. A neschopnost otevřít plíce po narození dítěte vážně zhoršuje předpovědi pro bezpečný vývoj dítěte.

Pokud nastávající matka dostane injekci (méně často předepsané tablety) Dexamethasonu, začne v těle dítěte zrání dýchacích orgánů intenzivněji procházet. Proto i při předčasném narození bude proces otevírání plic probíhat stejným způsobem jako u novorozenců narozených včas.

Nutnost předepisování léku ke stimulaci zrání plic plodu a včasné odhalení při narození určuje lékař, protože úspěšná léčba je možná pouze s individuálním přístupem ke každému pacientovi. Při včasném ošetření začne předčasně narozené dítě okamžitě dýchat, protože proces otevírání plic probíhá normálně.

Snížit intenzitu imunitních odpovědí

Dexamethason se doporučuje pro použití při léčbě nastávajících matek některých autoimunitních chorob, včetně:

 • systémový lupus erythematodes;
 • revmatoidní artritida;
 • žloutenka typu A.

Tato onemocnění jsou způsobena skutečností, že imunitní systém funguje s nadměrnou aktivitou. Proto ženské tělo bude vnímat plod jako hrozbu pro tělo, které musí být zlikvidováno. Injekce drogy vám umožní normalizovat reakce těla a normálně zprostředkovat těhotenství.

Vrozené vady

Pokud má žena vrozenou nedostatečnost kůry nadledvin, pak injekce Dexamethasonu normalizuje rovnováhu hormonů. Tento lék je životně důležitý pro ženu, protože v jejím těle jsou glukokortikoidy produkovány v nedostatečném množství.

Terapeutické režimy

Režim léčby je vždy přiřazen individuálně, v závislosti na indikacích. Nejčastěji je injekce předepisována (intramuskulární nebo intravenózní), ale v některých případech je vhodnější použít lék ve formě tablet.

Možné nežádoucí účinky

Jmenování hormonálních léků se provádí pouze na základě přísných indikací k použití. Samoléčení je kategoricky vyloučeno, protože i jedna injekce může vyvolat vážné vedlejší účinky. Návod k použití varuje, že injekce nebo tablety Descamethasone mohou způsobit následující nežádoucí účinky:

 • přibývání na váze beze změny stravy;
 • selhání trávicího traktu;
 • nespavost;
 • slabost;
 • Nadměrné pocení;
 • alergická vyrážka.

Rada! Všechny uvedené nežádoucí účinky nevyžadují zvláštní ošetření, po ukončení léčby vše zmizí.

Nesmíme zapomenout na to, že lék má imunosupresivní účinek, proto se v průběhu léčby stává těhotná žena ještě zranitelnější vůči virovým a bakteriálním infekcím.

Takže dexamethason během těhotenství může být předepsán jak pro léčbu matky, tak pro stimulaci rychlejšího zrání fetálních plic..

Nejčastěji je předepsán průběh intramuskulárních injekcí nebo tablet. Je-li to nutné, poskytněte pomoc v nouzi, můžete provést intravenózní injekci.

Samoléčení, jakož i neoprávněné zvýšení dávek nebo trvání kurzu je přísně zakázáno.

Přínos nebo poškození: Proč je dexamethason předepisován během těhotenství?

Období těhotenství je doba, během níž je lepší zdržet se jakýchkoli léků a léků, protože tělo těhotné ženy může zcela nepředvídatelně reagovat. Co však dělat, když se užívání léku stane jen nezbytným opatřením?

Popis a hlavní rysy dexamethasonu

Jednou z nejkontroverznějších drog, o výhodách a škodách, o nichž gynekologové a porodníci neustále tvrdí, je Dexamethason. Pokud se podíváte na pokyny k tomuto přípravku, zjistíte, že je během těhotenství kontraindikován.

Paradox však spočívá v tom, že někdy je to jeho přijetí, které pomáhá zabránit hrozbě potratu a zachránit život dítěte. Jak to dopadá?

V popisech léčiv se velmi často uvádí, že v některých případech je možné užívat, ale pouze pokud je jejich terapeutický účinek, který lékař předpovídá, mnohokrát vyšší než potenciální riziko pro ženu nebo dítě, které se může během léčby objevit..

Při předepisování Dexamethasonu se lékaři snaží tyto kategorie vyhodnotit a porovnat, aby se mohli správně rozhodnout..

Trochu o drogě

Jako syntetický analog hormonů kůry nadledvin (tato látka by normálně měla podporovat normální fungování lidského těla), je lék schopen účinně řešit řadu akutních a chronických zánětlivých procesů, autoimunitních chorob a dokonce alergických projevů.

Kromě toho má Dexamethason protizánětlivý, glukokortikoidní a imunosupresivní účinek, který ovlivňuje metabolismus uhlohydrátů, bílkovin, vody, elektrolytů a lipidů..

Rozsah jeho použití je velmi široký. Když před téměř 100 lety američtí vědci objevili tyto hormony, netušili, jak moc se rozšíří oblast jejich efektů..

Studie trvající asi půl století se však neobešly bez nepříjemných případů a skandálů: byl prokázán extrémně negativní účinek steroidních hormonů na těhotenství (děti se narodily se závažnými patologiemi a vývojovými poruchami).

„Dexamethason“ je však předepisován ženám, které mají riziko potratu nebo chronického potratu. Hlavními důvody, proč lékaři takové rozhodnutí přijímají, jsou následující faktory.

 • Přítomnost budoucí matky hyperandrogenismus.

To znamená zvýšená produkce a zvýšené množství androgenů nebo mužských hormonů v ženském těle.

Hormonální poruchy jsou během těhotenství poměrně časté, protože hormonální pozadí se mění velmi ostře.

Proto místo nezbytného progesteronu produkují vaječníky a nadledvinky testosteron, který nedovoluje ženě porodit a porodit dítě (a někdy otěhotnět).

K určení, zda se jedná o skutečně hyperandrogenismus, musí lékař provést různé studie (zpravidla musíte provést testy na krev a moč na hormony).

Někdy se může při přenášení mužského dítěte zhoršit situace, protože jeho vlastní hormony se přidávají k matkám produkovaným androgenům a dále zvyšují jejich počet.

 • Chronická onemocnění matky.

Druhým důležitým faktorem pro předepisování léku jsou některá onemocnění nastávající matky a nutnost udržovat normální stav jejího zdraví. Mluvíme o onemocněních ledvin, hepatitidě, lupusu, artritidě, při kterých dochází k hyperaktivitě imunitního systému (nebo autoimunitnímu stavu).

Tato diagnóza znamená, že tělo aktivně vyvíjí speciální protilátky určené k prevenci vývoje a udržení těhotenství, to znamená, že dítě je vnímáno jako nebezpečí a veškeré úsilí směřuje k jeho odstranění. "Dexamethason" je svým působením schopen tyto protilátky blokovat, a tím chránit těhotenství před hrozbou.

Kromě toho je lék předepsán k normalizaci hormonálního pozadí při plánování těhotenství a je také používán v některých případech předčasného porodu (Dexamethason se často používá k otevření plic u dítěte).

Je třeba poznamenat, že z gastrointestinálního traktu je léčivo absorbováno poměrně rychle a vylučuje se střevy a ledvinami. Jednou z významných nevýhod léku je to, že může snadno pronikat placentární bariérou a přecházet do mateřského mléka.

Veškerá rozhodnutí o dávkování, době trvání a režimu by měla učinit pouze lékař, v závislosti na indikacích a dalších faktorech. Pod jeho kontrolou bude prováděna terapeutická nebo preventivní terapie.

Lék lze nalézt ve formě tablet i injekcí (mohou být předepsány pro intravenózní, intramuskulární a intraartikulární podání). Kromě toho se také používají kapky - lokálně nebo spojivě.

Výhody a poškození této drogy pro nastávající matku a dítě

Také, s drogou je konzultován, pokud jiný, přijatelnější během těhotenství, drogy nepomáhají. Lékař zpravidla předepisuje ženě tablety, ale ve vážném nebo kritickém stavu mohou být předepsány intravenózní nebo intramuskulární injekce (v případě akutního revmatického stavu jsou také použity intraartikulární injekce, které pomáhají pacientovi zbavit se šoku).

Lék je předepsán, pokud existují následující indikace:

 • v některých formách onkologie (pokud pacient trpí leukémií nebo jejím lymfomem);
 • při závažných neurologických stavech (například pokud se objeví mozkový edém nebo se objeví nádor);
 • s hematologickými chorobami;
 • v případech složitých onemocnění trávicího traktu (vředy atd.);
 • při závažných onemocněních dýchacích cest (pro ty, kteří trpí plicní tuberkulózou, bronchospasmem nebo astmatem);
 • v akutních revmatických podmínkách;
 • s porušením endokrinního systému;
 • v případě akutních alergických reakcí (jako je anafylaktický šok);
 • s těžkými očními infekčními chorobami.

Pokud navíc diagnostická studie - analýza 17 CS (speciální analýza, která kontroluje hladinu sedmnácti ketosteroidů) - prokáže, že hladina mužských hormonů je zvýšena, bude na celou dobu těhotenství předepsán Dexamethason, aby se dítě zachránilo..

Častým důvodem pro předepisování léku na dlouhou dobu je také přítomnost ženského antifosfolipidového syndromu (APS), který přispívá k výskytu a rozvoji placentární nedostatečnosti a jejích negativních důsledků. "Dexamethason" se obvykle předepisuje pro podezření na různé poruchy imunitního systému..

Při předčasném porodu se Dexamethason také používá k zastavení kontrakcí, protože je schopen potlačit kontraktilní aktivitu dělohy a zabránit narození předčasně narozeného dítěte.

Tělo dítěte vnímá vzhled účinné látky léčiva jako signál o přípravě na narození světla a jeho dýchací orgány (plíce) zrají rychleji, takže když se narodí, může sám dýchat.

Těhotné ženy, které jsou nuceny brát drogu, položit legitimní otázku, jak nebezpečné je pro nenarozené dítě. Studie prokázaly, že dexamethason může mít největší negativní vliv na plod v prvním a třetím trimestru, zejména pokud to žena vezme injekcí..

Často s dlouhým průběhem přijímání existovalo riziko narušeného růstu dítěte (na začátku těhotenství), ale nejhorší možná patologie je porucha funkcí a fungování kůry nadledvin - dokonce před atrofií (na konci těhotenství).

Ve druhém případě bude muset novorozenec podstoupit substituční terapii, protože bude mít také komplikace s produkcí hormonů..

Kontraindikace a možné nežádoucí účinky během těhotenství

Přesto je léčebný režim vypočítáván a upravován individuálně, po diagnostice, analýze problému a stanovení aktuálního stavu ženy.

Terapie obvykle začíná injekcemi (prvních několik dnů léčby). Příjem může být nejprve ve velkých dávkách a pak postupně klesat na úroveň minimálně efektivní. Potom se těhotná žena převede do tabletové formy léčiva a rozdělí denní dávku na tři dávky.

Hormonální léčba je poměrně složitý proces, který vyžaduje pečlivé sledování, analýzu a sebekázeň. Během léčby budete muset znovu a znovu provádět testy (každé 2-4 týdny), aby lékař rozuměl účinnosti léčby a opravil ji.

V případě jakýchkoli nežádoucích účinků byste měli okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. Nezapomeňte se poradit se svým lékařem, pokud cítíte následující příznaky:

 • problémy s gastrointestinálním traktem a trávením (snížená chuť k jídlu, nevolnost nebo zvracení, nadýmání, pankreatitida);
 • celkové zhoršení zdraví (zvýšený tlak, nespavost, silné migrény, závratě, podrážděnost, nadměrné pocení);
 • některé poruchy centrálního nervového systému (objevují se křeče, můžete začít trpět halucinacemi a dezorientací, depresí);
 • výrazné alergické reakce;
 • najednou se zvýšila náchylnost ke spotřebě cukru, všimli jste si, že jste začali přibývat na váze nebo se objevil otok (může to být způsobeno problémy v endokrinním systému a metabolickými poruchami);
 • odchylky v činnosti kardiovaskulárního systému (výskyt arytmie a akutního srdečního selhání, trombóza).

Aby se snížil výskyt některých vedlejších účinků, lékaři vám doporučují upravit stravu: měla by obsahovat maximum potravin bohatých na vitamíny, živiny a bílkoviny, ale je lepší omezit obsah uhlíku, tuku a soli.

Může vám být také doporučena určitá strava ke zvýšení příjmu draslíku v těle (plus jeho syntetických přípravků) nebo vám budou předepsány antacida.

Přes účinnost a užitečnost léku bohužel není vhodný pro každého. "Dexamethason" není předepsán, pokud má pacient závažné kontraindikace:

 • chronická nebo akutní gastrointestinální onemocnění (ulcerativní kolitida a vředy, gastritida);
 • přítomnost ženských infekcí (virových, bakteriálních, mykotických) nebo parazitárních chorob;
 • s osteoporózou systémové povahy;
 • s některými nemocemi kardiovaskulárního a endokrinního systému (například v případě nedávného srdečního infarktu, srdečního selhání, diabetu nebo těžké obezity);
 • jestliže žena má přecitlivělost na lék;
 • s podmínkami imunodeficience (včetně infekce HIV nebo AIDS);
 • v případě aktivních forem tuberkulózy;
 • při akutním selhání jater nebo ledvin;
 • v období před a po vakcinaci;
 • s tendencí tvořit krevní sraženiny;
 • v případě některých očních lézí (jako je glaukom, akutní oční infekce, virová konjunktivitida atd.).

V případě náhlého zrušení léku se někdy může vyvinout tzv. „Abstinenční“ syndrom, když se u pacienta rozvine slabost, nevolnost, muskuloskeletální bolest a zhoršuje se stav, kvůli kterému byl přípravek předepsán..

Stáhněte si návod k použití Dexamethasonu

Je možné lék nahradit něčím?

V případě individuální nesnášenlivosti na "dexamethason" nebo jiných faktorů, kvůli kterým nemůže být předepsán, se lékaři obracejí na jeho analogy a podobné léky:

 • Prednison nebo Methylprednison;
 • Dexamed
 • Decadron
 • Dexason
 • „Dexamethason fosfát sodný (a jednoduše fosfát);
 • Maxidex
 • Dexaven
 • Fortecortin.

Závěr

Obecně platí, že recenze týkající se užívání tohoto léčiva jsou pozitivní, pamatujte však, že je přísně zakázáno předepisovat jej nebo léčit bez vedení a kontroly lékaře..

Přestože byl lék používán v gynekologické praxi po dlouhou dobu, každý případ je individuální, a proto, protože ví o všech vlastnostech, výhodách a důsledcích užívání léku, rozhodne lékař, který je pro vaši situaci optimální. Nebojte se předem a odmítněte léčbu, která vám zachrání život dítěte a umožní vám úspěšně snášet těhotenství.

Injekce dexamethasonu během těhotenství: co je předepsáno, návod, cena, recenze

Těhotenství není vždy hladké. V pozdějších stádiích často hrozí předčasný porod nebo potrat.

Lékař poté, co porovnal všechna fakta, zvážil všechny klady a zápory, může předepsat docela silné léky zaměřené na přípravu plodu k předčasnému porodu a zvýšení jeho šance na přežití.

Jedním takovým lékem je dexamethason. Proč je předepsán takový silný hormonální lék a jaké důsledky z něj lze očekávat?

Jak již bylo uvedeno výše, hlavní indikací pro použití injekcí Dexamethasonu je hrozba předčasného porodu. Pokud je takový problém detekován, pomůže tento lék urychlit otevření plic dítěte. Poté, co se dítě narodí, má každou šanci dýchat sám, protože dýchací systém bude vyvinut a připraven. Jinak existuje riziko, že dítě nebude schopno dýchat samo o sobě, může mít zástavu dýchání a smrt. Injekce dexamethasonu způsobují v matčině těle celkový stres. Dítě to cítí a již v lůně se připravuje na to, že se možná bude muset narodit brzy.

Lék je také předepsán pro zvýšenou produkci testosteronu. Mimochodem, pokud je známo, že žena čeká na chlapce, může být lék předepsán až do konce těhotenství, aby byl zachován: při přenášení chlapce může být testosteron navíc produkován.

Někdy existují situace, kdy se tělo matky snaží plod odmítnout. Dexamethason mírně potlačuje imunitní systém matky, takže se přestává snažit plod odtrhnout. Je tedy také možné v mnoha případech zabránit potratu, informovat a porodit dítě.

Droga je velmi silná a podle pokynů je možné ji během těhotenství použít. Často se však předepisuje v případě vážné hrozby..

Za prvé, lék je obtížné tolerovat samotnou ženou, protože má mnoho vedlejších účinků. Ovlivňuje to však i dítě, protože ho placenta neblokuje.

Proto žádný lékař „stejně jako“ nebude takový lék předepisovat. Potřebují vážné důvody.

Návod k použití injekčních lahviček intramuskulárně

Průměrná denní dávka se pohybuje od 0,5 do 0,9 mg. První den se podává maximální dávka (4–20 mg) a následující den postupně klesá. Přesné dávkování předepisuje lékař. Injekce se podávají intramuskulárně jak ve zdravotnickém zařízení, tak i doma, pokud to žena dokáže určitě.

Podrobné pokyny pro použití injekcí Dexamethasonu intramuskulárně neznamenají samopodání léku bez konzultace s lékařem a z dobrého důvodu.

Vedlejší účinky a kontraindikace

Droga má mnoho kontraindikací:

 • obezita;
 • ulcerativní kolitida;
 • psychóza;
 • AIDS;
 • gastritida;
 • infekční choroby;
 • parazitární choroby;
 • onemocnění srdce a cév;
 • diabetes;
 • chronické formy selhání ledvin a jater;
 • tyreotoxikóza;
 • nefrourolitiáza.

Úplný seznam kontraindikací naleznete v pokynech. Při předepisování těchto injekcí je musí lékař vzít v úvahu. Dexamethason má také mnoho vedlejších účinků. Proto se považuje za velmi obtížné:

 • narušení endokrinního systému;
 • metabolické poruchy;
 • problémy s kardiovaskulárním systémem;
 • problémy se zažívacím traktem;
 • poruchy centrálního nervového systému.

Vedlejší účinky je třeba nahlásit lékaři, zejména pokud jsou závažné.

 • Proč předepisovat injekce progesteronu během těhotenství v raných stádiích a jak je správně dělat?
 • V jakých případech se používá při plánování Cyclos Proginov, více v dalším článku.

O tabletách Tranexamu během těhotenství: https://mamafarma.wpengine.com/ginecology/traneksam-vo-vremya-beremennosti.html.

Lék je relativně levný. Cena balíčku Dexamethasonu s 25 ampulkami 4 mg v průměru 130-200 rublů, v závislosti na městě a řetězci lékáren, kde je zakoupena.

Těhotné recenze

Co říká hodnocení injekcí Dexamethasonu:

Natalya, 25 let

Tyto injekce mi byly předepsány během 28 týdnů těhotenství kvůli ICI, abych urychlil zrání dětských plic a trochu potlačil imunitu. Ten nerozuměl úplně, ale lékař řekl, že je to nutné. Měl jsem strach, protože jsem byl v době jmenování v perinatálním centru.

A ženy, které byly v mém pokoji a v sousedních místnostech, mi vyprávěly tolik hrůz ohledně této drogy. Dlouho jsem pochyboval, protože jsem se jejich příběhů opravdu bál. Konzultoval jsem s jedním z mých dobrých přátel, který byl také gynekolog, a byl si vědom mého těhotenství.

Řekl také, že je nutné injikovat, protože to není fakt, že to bude mít vedlejší účinky, ale pokud se dítě narodí předčasně a má nedostatečně rozvinutý dýchací systém, bude to mnohem více problémů. První injekce byla podána v nemocnici, zbytek si řekla udělat sama doma.

Ale bála jsem se, tak jsem najala sestru, která přišla a dala mi tyto injekce. Obecně jsem neměl žádné vedlejší účinky ze seznamu v pokynech. Všechno jsem vydržel dobře.

2 týdny poté, co začali injikovat dexamethason, jsem šel na rutinní ultrazvuk a lékař řekl, že pokrok ve vývoji fetálních plic byl velmi patrný. Dcera se narodila ve 37 týdnech s malou hmotností, ale rychle jsme ji dostali a všechno je nyní v pořádku s námi.

Renata, 33 let

Vyskytla se preeklampsie a preeklampsie. Léčili ho 3 týdny a teprve na konci začali aplikovat tyto injekce, aby otevřeli plíce dítěte. Bohužel po porodu žila moje dcera pouze 4 hodiny.

Přestože mnozí v nemocnici uvedli, že jim byla injikována Dexamethason několik dní ve stejné situaci, úspěšně porodili děti, které přežily.

Kdo ví, že kdybych ho taky začal bodat dříve, možná bych teď byl dvakrát maminka...

Lena, 39 let

V 27. týdnu bylo riziko potratu a předčasného porodu. Dali to na konzervaci, předepsanou léčbu, včetně 4 injekcí Dexamethasonu. Samozřejmě jsem se připojil k internetu a zeptal se na všechny léky, které mi byly předepsány.

A většina otázek se týkala Dexamethasonu, protože v recenzích bylo popsáno tolik vedlejších účinků a hrozných důsledků. Zeptal jsem se doktora a řekl, proč musím udělat takové nebezpečné injekce.

Řekla, že mám vysoké riziko, a proto, abych zvýšila šance na přežití dítěte, musím mi injekčně podat tento lék, abych rychle otevřel plíce. Musel jsem souhlasit. Dítě se narodilo předčasně. Téměř měsíc jsme leželi v perinatálním centru.

Nyní je jeho syn 8 měsíců starý, naprosto zdravý, získal potřebnou váhu a dokonce ji trochu předčil. Ale to je na vině, chuť k jídlu je dobrá))

 1. Jak určit počátek předčasného porodu s cílem včas vyhledat pomoc:

Dexamethason během těhotenství

Každá žena slyšela více než jednou, že by během těhotenství neměla užívat žádné léky. Léky používané při porodu dítěte mohou mít vážné a někdy nenapravitelné následky. A proto, pokud je to možné, je lepší „přejít kolem desáté cesty“ při přenášení dítěte. To vše je pravda, ale není vždy možné vyhnout se léčbě léky: některé stavy a nemoci jsou potenciálně mnohem nebezpečnější pro život dítěte než účinek jejich užívání. Totéž lze říci o léku Dexamethason, který je předepsán během těhotenství v případě hyperandrogenismu.

V anotaci k dexamethasonu je uvedeno: příjem během těhotenství je kontraindikován. Ale tady je smůla: tento lék je často předepisován během těhotenství často - v zájmu udržení těhotenství.

K tomu dochází, pokud těhotné tělo produkuje zvýšené množství mužských hormonů - androgenů. Hyperandrogenismus je nebezpečný, protože vyvolává potrat, a proto vždy existuje nebezpečí předčasného ukončení těhotenství..

Dexamethason jako hormonální lék inhibuje produkci androgenů v nadledvinách a ováriích, čímž snižuje riziko potratu. Dexamethason se zpravidla předepisuje k použití během celého těhotenství. Koneckonců, jak roste plod, jeho tělo také začíná produkovat mužské hormony.

Situace se stává zvláště nebezpečnou, pokud žena očekává chlapce: v tomto případě jsou jeho hormony přidávány k matkám androgenům, což zvyšuje riziko předčasného ukončení těhotenství.

Další vlastností dexamethasonu je jeho schopnost snižovat aktivitu imunitních procesů, díky čemuž je předepsán pro přijetí v případě hyperaktivity imunitního systému - v tzv. Autoimunitních podmínkách. Tyto stavy jsou typické pro onemocnění, jako je lupus, některá artritida, hepatitida, onemocnění ledvin a další.

U těchto nemocí vnímá původně příliš aktivní imunitní systém matky plod jako nebezpečí a může na něj agresivně reagovat - až po odmítnutí. Navíc jsou napadeny i vlastní tkáně těla matky..

Dexamethason, který blokuje tvorbu protilátek, které brání rozvoji těhotenství, tomu může zabránit..

Dexamethason, stejně jako všechny léky této třídy - kortikosteroidy - má schopnost proniknout placentou. Upravené dávkování, které se dlouhodobě praktikuje v endokrinologii, gynekologii, však prakticky snižuje nežádoucí účinky pro plod během léčby dexamethasonem na nulu..

Droga se obvykle předepisuje v množství 1 až 3 tablety denně - v závislosti na ukazatelích moči a krevních testů. Zároveň je v průběhu léčby možné snížení dávky hormonu - opět v závislosti na ukazatelích androgenů v těle.

Pokud se všechny stejné komplikace nedají vyhnout - projevují se atrofií kůry nadledvin u plodu - budou opraveny u novorozence v důsledku substituční terapie.

Kontraindikace pro užívání dexamethasonu během těhotenství jsou obezita u budoucí matky třetího nebo čtvrtého stupně nebo zvýšená citlivost na tento lék. A nežádoucí účinky užívání dexamethasonu během těhotenství se mohou projevit nevolností, zvracením, snížením krevního tlaku, tvorbou žaludečních vředů.

Stále ještě nestojí za to odmítnout léčbu dexamethasonem během těhotenství, což se obává negativních účinků léku.

Tento lék se v medicíně používá déle než rok, a proto si lékaři jsou vědomi jeho nepříznivých účinků, v důsledku čehož bude těhotné ženě poskytováno zvýšené monitorování.

A navíc může odmítnutí přiměřeného zacházení vést k bolestivým a tragickým následkům pro každou matku - ztrátu dítěte.

Speciálně pro beremennost.net - Tatyana Argamakova

Dexamethason během těhotenství: na co jsou injekce předepsány, jaké jsou důsledky pro dítě?

Těhotenství je období, kdy můžete od těla očekávat cokoli. Bohužel ne všechny ženy to prožívají hladce. Případy hrozby předčasného porodu nebo spontánního potratu v pozdějších stádiích jsou zcela běžné.

Aby mohla žena udržet těhotenství, mohou se lékaři uchýlit k zcela nebezpečným metodám a předepsat silné léky. Takové je hormonální léčivo Dexamethason.

V jakých případech je předepsán těhotným ženám a proč? Jak to ovlivní nastávající matku a nenarozené dítě? Tento článek to řekne.

Proč jsou těhotným ženám předepisovány dexamethason?

Navzdory skutečnosti, že návod k použití Dexamethasonu varuje před nežádoucím užíváním drogy v období porodu dítěte, lékaři ji často předepisují nastávajícím matkám. Odborníci jsou si jisti, že za určitých podmínek není užívání dexamethasonu nebezpečné. Tyto zahrnují:

 • ošetření těhotné ženy v nemocnici pod dohledem zdravotnického personálu;
 • správná dávka léku (pro každou ženu je vybrána samostatně).

Dexamethason během těhotenství se obvykle používá jako injekce. Paralelně se používá vitamin E. Tato kombinace dává šanci zabránit možnému ukončení těhotenství a pomáhá normalizovat hormonální pozadí ženy. Hlavní indikace předepisování léku těhotným ženám jsou:

 • oční choroby (iritida, zánět spojivek);
 • autoimunitní onemocnění;
 • hormonální poruchy;
 • hrozba předčasného porodu nebo potratu;
 • pro přípravu a odhalení plic u budoucího dítěte.

Hyperandrogenismus u žen

Hyperandrogenismus vede k tomu, že vajíčko plodu nemůže zůstat v děloze, v důsledku čehož je těhotenství ukončeno. Zvýšená produkce testosteronu v ženském těle navíc znesnadňuje nejen porod a porod dítěte, ale také obecně otěhotnění..

Nadměrná aktivita imunitního systému vede ke skutečnosti, že tělo začne produkovat protilátky, které mají sklon zbavit se plodu a vnímat ho jako cizí tělo. Dexamethason tento proces zastavuje blokováním aktivity protilátek.

Pokud je známo, že žena by měla mít chlapce, může jí lékař předepsat lék před koncem semestru, ale v krátkých cyklech. Takové akce specialisty jsou spojeny se skutečností, že když se narodí mužský plod, množství testosteronu produkovaného v ženském těle se může mnohokrát zvýšit. To ohrožuje vývoj atrofie kůry nadledvin u dítěte.

Dexamethason pro otevření dětských plic

Glukokortikosteroid Dexamethason lze předepsat ženě v posledním trimestru těhotenství. Během tohoto období je vysoká pravděpodobnost předčasného porodu. Pokud má žena tento problém, pak podle schématu předepsaného lékařem dostane injekci léku. Působení Dexamethasonu v tomto případě není zaměřeno na nastávající matku, ale na dítě.

Maximální koncentrace injikovatelného dexamethasonu v krvi je dosažena poměrně rychle. Současně v ženském těle dochází k velkému množství změn, které dítě vnímá jako stres. Tento účinek léku zvyšuje odolnost a vytrvalost u dětí. Lék podporuje zrychlené zrání a otevření dětských plic.

Pokud se z nějakého důvodu droga nepoužívá, bude mít dítě těžko. Po narození se jeho plíce nemusí otevřít a nebude schopen dýchat sám. V takovém případě bude zdravotnický personál nucen připojit novorozence k ventilátoru, jinak je pravděpodobnost úmrtí.

Ve fázi plánování

Odborníci často předepisují dexamethason ženám, které nemohou otěhotnět. Poučení o hormonálním léku však říká, že je škodlivé pro těhotné ženy a ženy, které nemohou otěhotnět. Komu věřit?

Moderní medicína nesouhlasí s tímto výtažkem pro lék a považuje jej za zastaralý. Léčba dexamethasonem se používá již mnoho let v oboru porodnictví a gynekologie. Lék působí jako umělá náhražka hormonů kůry nadledvin.

Dexamethason se podílí na hormonálním metabolismu ženy a zastavuje produkci testosteronu, který je hlavní příčinou neplodnosti a potratů. Včasná léčba léky zvyšuje šance na úspěšné početí a těhotenství. To vše díky kontrole stavu androgenů ze strany Dexamethasonu.

PŘEČTĚTE SI také: co je předepsáno Metipred v časném těhotenství?

Jakmile žena uspěje v těhotenství, neměla by v žádném případě přestat užívat lék.

Lékař může upravit dávkování pouze dolů. V některých případech ženský příjem dexamethasonu pokračuje až do samotného porodu.

To neovlivňuje proces podávání, protože dávka léku, které bere nastávající matka, je minimální.

Maximální dávka tohoto hormonálního přípravku při plánování těhotenství není více než 1/4 tablety. Terapii může předepsat pouze lékař po prohlídce pacienta a obdržení výsledků testů.

Kontraindikace, vedlejší účinky a možné důsledky pro mámu a dítě

Samozřejmě je vhodné neužívat dexamethason během těhotenství. Pokud tomu však nelze zabránit, měla by se léčba provádět pod přísným dohledem lékaře a při absenci následujících kontraindikací:

 • přecitlivělost na složky, které tvoří léčivo;
 • zažívací problémy;
 • diabetes;
 • infekce bakteriální, virové a plísňové povahy;
 • poruchy funkce jater a ledvin;
 • patologická onemocnění štítné žlázy;
 • arteriální hypertenze;
 • významná nadměrná tělesná hmotnost;
 • patologie způsobené poliomyelitidou a osteoporózou;
 • parazitární choroby;
 • duševní poruchy v špičaté formě;
 • problémy s kardiovaskulárním systémem.

Na základě četných recenzí můžeme dojít k závěru, že užívání dexamethasonu během těhotenství ovlivňuje nejen jeho průběh, ale také blaho budoucí matky. Těhotné ženy podstupující lékovou terapii si často stěžují na projevy jeho vedlejších účinků:

 • poruchy endokrinního systému (snížená výkonnost nadledvin, přecitlivělost na konzumovaný cukr);
 • zhoršený metabolismus (zvýšený pot, přírůstek hmotnosti, zadržování tekutin v těle, nadbytek normálního vápníku, draslíku a sodíku);
 • problémy se zažívacím systémem (nadýmání, částečné odmítnutí potravy, bolest v břiše, nevolnost, zvracení, pankreatitida);
 • onemocnění kardiovaskulárního systému (bradykardie, trombóza, srdeční arytmie, akutní srdeční selhání);
 • problémy se zrakem (zvýšený oční tlak, atrofie zrakového nervu a rohovky, katarakta, matné vidění, pocit přítomnosti cizího těla v oku);
 • jiné (alergické reakce, závratě, osteoporóza, pomalé hojení ran spojené se špatnou koagulací krve, nadměrná excitace, narušená koordinace, halucinace, nespavost, křeče, podlitiny pod kůží, tromboflebitida, necitlivost v místě vpichu, abstinenční syndrom).

Navzdory skutečnosti, že injekce Dexamethasonu jsou v určitých situacích docela efektivní, stále přítomnost vedlejších účinků vás nutí přemýšlet o tom, zda stojí za použití.

Četné studie léku na laboratorních zvířatech naznačují jeho negativní vliv na vývoj dítěte v děloze. U dětí po narození mohou začít vážné problémy s nadledvinami a dalšími stejně nebezpečnými patologiemi.

Nejnebezpečnější věcí je adrenalinová krize. Může to být fatální..

Aby se předešlo nezvratným důsledkům, mělo by být dítě pravidelně vyšetřováno. Zejména pokud byla matka léčena dexamethasonem po velmi dlouhou dobu během těhotenství.

Návod k použití léku

V pokynech pro léčivo není jasná indikace, jak a v jakých dávkách by měl být tento hormon užíván. Vše záleží na rozhodnutí lékaře, které přijme, se zaměřením na stav ženy a výsledky jejích testů..

Průměrná denní dávka dexamethasonu je v rozmezí od 0,5 do 0,9 mg.

První intravenózní (méně často intramuskulární a intraartikulární) injekce naznačuje maximální dávku léčiva (od 4 do 20 mg), v následujících dnech se dávka léčiva postupně snižuje.

Trvání terapie se pohybuje od 3 do 4 dnů. Jeden léčebný cyklus může být prováděn nejvýše jednou za 3-4 měsíce. Výjimky jsou možné, ale pouze na individuálním základě a pouze podle pokynů lékaře.

Dexamethason během těhotenství: injekce, tablety, kapky / Mama66.ru

Každá žena, která čeká dítě, by chtěla tento lék úplně opustit po dobu všech 9 měsíců.

Některé nemoci lze řešit lidovými metodami, ale při závažných hormonálních nerovnováhách a poruchách imunitního systému nelze zavádění léků provádět.

Dexamethason během těhotenství se předepisuje pouze tehdy, existuje-li riziko ukončení těhotenství nebo předčasného porodu.

Spory o bezpečnosti tohoto léku stále probíhají. Jeho přijetí by proto mělo být provedeno přesně podle lékařského předpisu a pod jeho dohledem. Dávka a doba trvání se stanoví na základě výsledků diagnostických vyšetření, která se provádějí každé 2 až 4 týdny..

Kdy je předepsán dexamethason?

Dexamethason je syntetický analog hormonů kůry nadledvin. Ovlivňuje endokrinní systém, metabolické procesy a nepřímo na všechny orgány.

Po absorpci do krve Dexamethason urychluje odbourávání proteinů, využívá materiál a energii z těchto reakcí k produkci uhlohydrátů. Zvýšení glukózy vede ke zvýšenému uvolňování energie, které aktivuje tvorbu tukové tkáně.

V krvi je méně bílkovin a v důsledku toho se aktivita imunitního systému snižuje, protože není dostatek materiálu pro produkci jeho buněk. Zvýšení hladiny cukru v krvi může vést k rozvoji steroidního diabetu a zvýšení produkce tukové tkáně může vést k nadváhy..

Snížení imunity může být buď vedlejším účinkem užívání léku, nebo pozitivním výsledkem. Tato vlastnost se úspěšně používá při autoimunitních a alergických onemocněních. Dexamethason blokuje biologicky aktivní látky, které vyvolávají zánětlivé reakce.

Dalším účinkem léčiva je inhibice buněčného dělení. Umožňuje použití dexamethasonu při rakovině, pokud je nutné zastavit růst nádoru. Ale u patologií, kde je vyžadována regenerace tkáně, je to kontraindikováno.

Mezi indikace pro použití Dexamethasonu patří: nadledvinová nedostatečnost, alergie, autoimunitní a onkologická onemocnění, vrozený androgenitální syndrom. Lék ve formě očních kapek je předepsán pro oční zánětlivá a alergická onemocnění.

Formy uvolňování léků

Dexamethason je k dispozici v několika formách. Každá z nich má své vlastní indikace, kontraindikace a dávkování. Během těhotenství může být lék předepsán v tabletách (ambulantní a lůžkové), v injekcích (lůžkové).

Ampule

Ampule dexamethasonu jsou čiré, bezbarvé nebo nažloutlé injekce.

Injekce mohou být podávány intravenózně, intramuskulárně, intraartikulárně, periartikulárně a retrobulbarly. Intravenózní podání se někdy provádí kapátkem..

V lékárnách jsou přítomny dva objemy ampulí: 1 ml a 2 ml (4 a 8 mg účinné látky). V balení - 5 nebo 10 ks..

Dexamethason v ampulích během těhotenství se používá v závažných a kritických případech. Podává se intravenózně a intramuskulárně v případě poruch endokrinního systému, alergií a onkologických onemocnění. U těžkých revmatických bolestí je lék předepsán jako intraartikulární injekce..

Kapky

Jednou z forem dexamethasonu jsou oční kapky 0,1%. Jsou to bílé odpružení. K dispozici v 10 ml kapátkových lahvích. 1 ml obsahuje 1 mg účinné látky. Je indikován pro oční choroby doprovázené zánětlivými procesy a alergickými projevy a také pro poranění očí..

Kapky dexamethasonu během těhotenství jsou předepsány velmi zřídka - v případě těžkého zánětu spojivky, alergické reakce, traumatu. Pokud je to možné, lékaři ji nahrazují bezpečnějšími léky.

Tablety

Dexamethason je dostupný ve formě tablet. Každá obsahuje 0,5 mg účinné látky. V lékárnách jsou baleny 10, 20, 30, 40, 50 a 100 ks. Tablety jsou indikovány pro širokou škálu nemocí, včetně bronchiálního astmatu, akutního ekzému, revmatoidní artritidy, edému mozku..

Dexamethason tablety během těhotenství jsou předepisovány častěji než jiné formy. Jsou vhodné pro použití, nevyžadují se v nemocnici. To je obzvláště důležité, když se musí droga užívat po dobu všech 9 měsíců. Tablety jsou předepsány, aby normalizovaly a udržovaly požadovanou hladinu hormonů, jakož i alergické reakce mírné až střední závažnosti.

Indikace a kontraindikace během těhotenství

Dexamethason označuje glukokortikoidy - hormonální léky. Dexamethason během těhotenství je často předepisován k otevření plic u dítěte, pokud existuje zvýšené riziko předčasného porodu. Lék poskytuje zrychlené zrání povrchově aktivní látky - sloučeniny, díky níž mohou dýchací orgány dítěte fungovat normálně.

Pokyny pro Dexamethason říkají, že je kontraindikováno při porodu dítěte. Jedním z hlavních náznaků jeho jmenování je však hrozba potratu. Droga je účinná v případech, kdy existuje riziko potratů v důsledku porušení endokrinního systému: produkce velkého počtu mužských pohlavních hormonů.

Tento stav se nazývá hyperandrogenismus. Dexamethason inhibuje syntézu androgenů a ovlivňuje nadledvinky a vaječníky. Často je předepsáno na všech 9 měsíců, zejména pokud je plod mužský. V tomto případě se od určité doby její pohlavní hormony přidávají k matce a zvyšují riziko potratu..

A další důležitou indikací pro použití Dexamethasonu během těhotenství je autoimunitní onemocnění. Jejich nebezpečí spočívá v tom, že jednotlivé buňky mateřského těla začnou vnímat plod jako škodlivé činidlo a agresivně na něj reagovat a odtrhávat ho od lůna. Lék je schopen ovlivnit imunitní systém a inhibovat jeho aktivitu.

Dexamethason je účinný lék, takže seznam jeho kontraindikací je poměrně velký. Během těhotenství jsou důvody pro odmítnutí předepisování nejčastěji nadváhou a cukrovkou. Tento lék mění metabolické procesy: zvyšuje příjem uhlohydrátů, zpomaluje rozklad tuků..

S tím souvisí také přírůstek hmotnosti během léčby. Vzhledem k účinku dexamethasonu na koagulaci krve je kontraindikován u žen, které jsou náchylné k krevním sraženinám. S výraznou hrozbou potratu může být lék předepsán v těchto případech, ale pod stálým lékařským dohledem.

Mezi běžné kontraindikace při užívání dexamethasonu patří:

 • opar;
 • spalničky;
 • tuberkulóza;
 • mykózy;
 • parazitární infekce;
 • imunodeficience;
 • systémová osteoporóza;
 • psychózy a hraniční podmínky;
 • patologie kardiovaskulárního systému.

Dexamethason během těhotenství v tabletách není předepsán pro některá onemocnění gastrointestinálního traktu. Podrobnější seznam lze nalézt v pokynech přiložených k léku..

Výhody a poškození léku pro těhotnou ženu a plod

Dexamethason během těhotenství je předepisován pouze v případech, kdy přínosy jeho použití budou větší než možná rizika.

Lék se účinně vyrovnává se svými úkoly: obnovuje rovnováhu hormonů při hyperandrogenismu, inhibuje tvorbu protilátek při alergických onemocněních, urychluje maturaci plic plodu s pravděpodobností předčasného porodu.

Jinými slovy, umožňuje ženě porodit dítě a snižuje riziko jeho smrti v předčasném těhotenství. Přečtěte si více o kojících předčasně narozených dětí →

Škody způsobené užíváním dexamethasonu těhotné ženě jsou její vedlejší účinky. Droga může způsobit nevolnost, nadýmání, snížený krevní tlak, oslabení srdečního svalu.

Za určitých podmínek je nežádoucí snížení imunity, zpomalení regeneračních procesů. Intraokulární a intrakraniální tlak se může zvýšit, vyvolat bolesti hlavy, zhoršenou koordinaci, psychopatické reakce. Změny metabolismu zvyšují riziko obezity a cukrovky.

Dexamethason je schopen projít placentou. Jeho účinek na plod se může projevit jako narušení funkce nadledvin. V takových případech se léčba provádí po substituční terapii po narození.

Dávkování během těhotenství

Dexamethason během těhotenství je vždy předepisován s opatrností, dávkování závisí na výsledcích testů na hormony a může se několikrát změnit za 9 měsíců. Nejčastěji se lék předepisuje ve formě tablet denně - od 1 do 3 ks..

Každé 2-3 týdny žena dává krev a moč k analýze. Na základě výsledků může lékař snížit nebo zvýšit dávku léku. Pokud se doporučuje dexamethason zrušit, přestaňte jej užívat postupně, aby nedošlo k náhlé změně hladin hormonů..

Schéma je vybrána individuálně, například může vypadat následovně: pokud dříve bylo léčivo užíváno 1 tableta denně, pak, když byla zrušena, vypije během půl týdne ½ dávky.

Dexamethason během těhotenství ve formě injekcí je předepisován pouze v naléhavých případech a v nemocničním zařízení. Dávkování závisí na stavu ženy. Možná intramuskulární nebo intravenózní podání (včetně použití kapátků). Průměrné množství léčiva je od 1 do 6 ml za den.

Dexamethason během těhotenství je předepisován s opatrností a v situacích, kdy existuje riziko ukončení těhotenství nebo ohrožení života dítěte (během předčasného porodu). Lék by měl být používán s neustálým lékařským dohledem a přísným dodržováním dávky.

Olga Hanova, doktorka, speciálně pro Mama66.ru

Články O Neplodnosti