Hlavní Bolest

Proč je intravenózní horčík předepsán během těhotenství?

Během těhotenství se často používá síran hořečnatý, běžně známý jako magnézia. Jedná se o poměrně účinný lék, který zabraňuje potratům způsobeným hypertonicitou dělohy. Je také schopen snížit vysoký krevní tlak, otoky a snížit krevní sraženiny. Ale to není zdaleka celý seznam drogových funkcí..

Podrobné pokyny pro použití léku

Složení a farmakologické působení. Lék se skládá z jedné účinné látky - hořečnaté soli kyseliny sírové.

Na základě způsobu užívání léku má na organismus jiný účinek:

 • když vezmete prášek síranu hořečnatého uvnitř - má choleretický a projímavý účinek;
 • při intravenózním nebo intramuskulárním podání roztoku magnézie (v ampulích) - antispasmodický, vazodilatační, antikonvulzivní, diuretický a sedativní účinek. Kromě toho je lék schopen snížit vysoký krevní tlak, zvýšit průtok krve dělohy a uvolnit příliš mnoho svalové tkáně dělohy..

Zavedení magnézie intravenózně vám umožní dosáhnout okamžitého účinku. Trvání léku při intravenózním podání je 30 minut.

Je třeba mít na paměti, že rychlé podání řešení magnézie je nepřijatelné!

Při intramuskulární injekci je nutné léčivo pomalu podávat.

Když je léčivo injikováno do žíly pomocí kapátka, je síran hořečnatý předem naředěn roztokem chloridu sodného nebo glukózy, a teprve poté se připravená směs začne vstřikovat rychlostí 1 ml za minutu.

Roztok pro iv nebo v / m podávání by měl být v teplé formě, tj. musíte nejprve zahřát každou ampuli v dlaních.

Po intramuskulární injekci roztoku magnézie začne léčivo působit jednu hodinu po injekci a doba trvání jeho účinku dosahuje téměř 3 až 4 hodiny.

Způsob podání a dávkování. Pro podávání i / ma iv se používá 20–25% roztok síranu hořečnatého. Maximální dávka není vyšší než 40 g za den (suchý prášek).

Při podání je maximální dávka 30 g denně. Pro dosažení projímavého účinku je přijatelný roztok magnézie:

1) orálně (zředění 10 - 30 g prášku v polovině sklenice vody, dokud se nevytvoří suspenze, a pití na prázdný žaludek nebo před spaním);

2) ve formě klystýru (rozpuštění 10 g suchého prášku v 500 ml teplé vařené vody).

Překročení maximální dávky je nepřijatelné! To může vést k poruše mozku matky a také k inhibici respiračního centra plodu..

Indikace a kontraindikace. Má širokou škálu účinků, je magnesie předepisována ústně s:

 • zácpa
 • cholecystitida, stejně jako hypotonická biliární dyskineze.

In / in nebo in / m podávání léku je předepsáno pro:

 • ventrikulární arytmie, arteriální hypertenze;
 • preeklampsie doprovázená křečemi;
 • hrozba předčasného porodu;
 • zvýšená nervová dráždivost;
 • nedostatek hořčíku;
 • terapie pro předčasné přerušení placenty;
 • eklampsie, preeklampsie;
 • epilepsie, encefalopatie;
 • otok a retence moči.

Stejně jako všechny ostatní léky má magnézia řadu kontraindikací:

 • hypotenze, bradykardie, další závažné poruchy srdce;
 • rektální krvácení a střevní obstrukce;
 • závažné selhání ledvin;
 • nemoci dýchacích cest;
 • prenatální období (nemůžete si aplikovat lék 2 nebo méně hodin před porodem);
 • apendicitida;
 • hypermagnesémie.

Vedlejší účinky a předávkování. Obecně jsou vedlejší účinky pozorovány pouze v přítomnosti velkého množství hořčíku v krvi.

V případě předávkování se mohou objevit následující příznaky:

 • zvracení, nevolnost;
 • průjem;
 • nadýmání;
 • zmatení vědomí;
 • závratě a únava;
 • žízeň a dehydratace;
 • v těžkých případech, potíže s dýcháním, srdeční zástava.

Při předávkování síranem hořečnatým jsou přípravky na bázi vápníku předepsány jako antidotum.

Proč je těhotenství předepsáno magnézie??

Ve většině případů jsou nastávajícím matkám předepsán síran hořečnatý, aby snížily zvýšený tonus dělohy. Lék uvolňuje hladké svaly, čímž pomáhá snižovat riziko spontánního potratu (v 1. a 2. trimestru) a předčasného porodu (ve 3. trimestru). Také těhotným ženám s hypertenzí je předepsána magnesie, jako tlakové injekce.

Pokud hrozí potrat nebo pravděpodobnost placentárního narušení, je předepsáno řešení magnézie i v raných fázích těhotenství. Léčba se provádí pod dohledem lékaře v nemocnici. Týdenní průběh kapátků obvykle stačí k normalizaci tónu dělohy a zabránění spontánnímu potratu.

V pozdějších stádiích je magnesie předepsána pro léčbu gestózy. Lék může zabránit rozvoji mozkové obrny a také snížit riziko intrakraniálního krvácení u plodu.

Co těhotná žena potřebuje vědět o magnesii?

1. Těhotné ženy by si měly být vědomy, že i přes bolestivé injekce roztoku magnézie prospívají matce i jejímu nenarozenému dítěti.

2. Nastávající matky by se během intravenózního podávání neměly obávat návaly horka a nadměrného pocení. Při tomto způsobu podávání magnézie je přijatelný mírný pocit pálení nebo pocit tepla v žíle, ale silná bolest již vyvolává obavy.

3. Těhotná žena by měla nezávisle zkontrolovat, zda po zavedení magnéziového roztoku nezapomněla změřit krevní tlak, aby nedošlo k prudkému poklesu a zabránění nástupu následné synkopy..

Mírné závratě, slabost po podání magnézie by měla zmizet během několika minut. Pokud dojde k potemnění očí, nadměrné slabosti a nevolnosti, musíte o tom informovat svého lékaře.

4. Nedávná studia amerických vědců hovoří o nejistotě dlouhých, nepřetržitých magnezitových průběhů během těhotenství.

Hořčík je antagonista vápníku a dlouhodobé podávání magnézie pomáhá prát vápník z kostí plodu. Kurz by neměl trvat déle než 7 dní v řadě. V případě potřeby je po přestávce léčba magnézií obnovena.

5. Těhotné ženy by rovněž měly být informovány o nepřípustnosti použití magnézie současně s přípravky na bázi vápníku a biologicky aktivními přísadami..

6. Při požití síranu hořečnatého může dojít k průjmu a dehydrataci, aniž by to mělo vliv na tón dělohy a stupeň nedostatku hořčíku v krvi. Dětský život může zachránit pouze kapátko magnéziového řešení, takže pokud existuje hrozba potratu, neměli byste sami medikovat!

Těhotenství magnézie - pro které je předepsáno v rané a pozdní fázi. Těhotenství Magnesia

Proč těhotná žena někdy předepisuje magnézii? To se stane, když se začnou objevovat zdravotní problémy nastávající matky nebo stav plodu v lůně. Použití hořčíku během těhotenství reguluje, snižuje tón dělohy, uvolňuje svaly, zabraňuje rozvoji komplikací, potratu a riziku předčasného porodu.

Proč je během těhotenství nutný síran hořečnatý?

Síran hořečnatý má obrovský rozsah účinku, jeho užitečné vlastnosti pomáhají lékařům poskytovat pomoc nastávajícím matkám při léčbě různých patologií. Má hypotenzivní, antispasmodické, antikonvulzivní vlastnosti, mírumilovnou arytmii, rozšiřuje krevní cévy, zklidňuje, působí jako projímadlo, choleretikum a tocolytic. Magnesia stabilizuje ženské tělo, uvolňuje křeče, uvolňuje svaly dělohy, zabraňuje nebezpečí potratů, snižuje krevní tlak.

Těhotná prášek z Magnesie

Sůl Epsom se nazývala bílý prášek, který se používá k léčbě záchvatů více než sto let. Z toho je připravena hořká suspenze, která působí jako choleretikum a silné projímadlo. Nutkání k defekaci se vyskytuje často, několikrát za krátkou dobu, jsou pro těhotnou ženu nebezpečné, protože mohou způsobit zvýšení děložního tónu a vyvolat kontrakce. Aby se předešlo hrozbě potratu, je magnéziový prášek zřídka předepisován těhotným ženám, pouze podle předpisu a pod dohledem gynekologa..

Elektroforéza s magnézií během těhotenství

Těhotenství diktuje pravidla léčby a prevence bolestivých stavů budoucí matky. Fyzioterapie je bezpečná, jemná a účinná metoda. Pod vlivem elektrického proudu malé síly částice terapeutické látky pronikají hluboko do pórů kůže nebo sliznic, hromadí se a dodávají se do požadovaného orgánu. Zatížení a dopad na tělo těhotné pacientky je minimální - to je velká plus elektroforéza. I při zavedení malých dávek léčiv je dosaženo trvalého terapeutického účinku..

Těhotenství Magnesia

Někdy jemné metody léčby nestačí, pak musíte přejít k injekcím: intramuskulární a intravenózní. Magnesie v časných stadiích těhotenství se nedoporučuje, je nahrazena Papaverinem a No-shpa. Ve 2. a 3. trimestru je povolen roztok síranu hořečnatého, takže injekce se používají v nemocnicích a na prenatálních klinikách. Koncentrace a množství léku závisí na zdraví ženy a stavu plodu v jejím lůně. Intramuskulární injekce Magnesie jsou bolestivé, takže lékaři se často uchylují k intravenóznímu podání léku.

Roztok magnézie z ampulky může být podáván neředěný, ale častěji se ředí roztokem chloridu sodného nebo 5% glukózy. Zpravidla se do žíly vstříkne 20 ml 25% síranu hořečnatého jednou - jedná se o nejběžnější dávku. Kolikrát se injekce Magnesie podávají, závisí na diagnóze a stavu ženy. Například, pokud má pacient první stupeň nefropatie - lék se injikuje 2krát denně, s druhým stupněm - 4.

Při manipulaci s dlouhou jehlou by měl být lék zahřát. I přes jednoduchost podání jsou možné komplikace: v místě vpichu se může objevit zánětlivý proces. Proto není možné provést tento postup doma: musí to udělat odborník ve zdravotnickém zařízení. Magnesia se zavádí pomalu, jinak u pacienta dojde k bolesti, slabosti, horečce, závratě. Na konci postupu musí být sledován puls a tlak.

Proč je Magnesia podávána těhotným ženám?

Jedním z bezpečných a účinných způsobů použití Magnesie v období porodu dítěte se stala kapátka. Používají se k prevenci možných komplikací těhotenství, podporují celkový tón těla. Jak dlouho trvá kapání infuze léku, jak často se postup provádí - záleží na stavu pacienta. V každém případě rozhoduje lékař striktně individuálně. Během těhotenství magnézie neodkapává magnézii velmi rychle - takže pacient snáze snáší tuto manipulaci.

Indikace pro kapátko

Proč je Magnesia podávána těhotným ženám? Indikace jsou následující:

 • v těle je přebytek tekutiny, na těle jsou otoky;
 • vysoký krevní tlak;
 • existuje predispozice k tromboflebitidě nebo je nemoc již diagnostikována;
 • preeklampsie (pozdní toxikóza);
 • přítomnost křečových záchvatů, epileptický syndrom;
 • zvýšený tón hladkých svalů dělohy;
 • nedostatek hořčíku v těle;
 • špatné celkové zdraví, slabost, nespavost, podrážděnost;
 • podezření na možnost placentárního narušení a syndromu zpomalení růstu plodu.

Kdy je magnézia kontraindikována pro těhotné ženy?

Se všemi výhodami léku by mělo být řečeno o kontraindikacích pro jeho použití:

 • Předávkování hořčíkem je nebezpečné, může to vést k narušení dýchacího systému.
 • Těhotenství magnézie je kontraindikováno při nízkém krevním tlaku, může vést k slabosti, ospalosti, bolesti hlavy, zvracení, pocení, úzkosti a poškození řeči.
 • Síran hořečnatý je nekompatibilní s vápníkovými přípravky, nepoužívá se v časném těhotenství, je zrušen v prenatálním stavu.

Vedlejší účinky síranu hořečnatého

Se všemi nepochybnými výhodami může použití síranu hořečnatého vést k vedlejším účinkům. Tato bolest hlavy, úzkost, únava, slabost, pocení, závratě, nevolnost, zvýšení množství moči, ke kterému dochází v důsledku rychlého intramuskulárního nebo intravenózního podání léku, exacerbace zánětlivých onemocnění gastrointestinálního traktu, žízně, flatulence, žaludečních křečů, respiračního selhání a plicního edému.

Jak udělat kapátko s magnesií během těhotenství

Klapky s magnézií mohou způsobit nepohodlí, protože při podávání dochází k pálení. Magnesia musí být podávána pomalu, těhotná žena by měla být ve vodorovné poloze, náhlé pohyby těla mohou způsobit závratě a nevolnost. Je velmi důležité přísně dodržovat dávku předepsanou lékařem, frekvenci podávání. S rychlým zavedením léku dochází k horečce, zrychluje se dýchání a dochází k srdečnímu selhání. Jak dlouho magnézia kape na těhotnou ženu - záleží na závažnosti průběhu nemoci.

Recenze

Irina, 26 let. Během těhotenství se bála jakéhokoli léku. Ale krevní tlak byl vysoký, pak se objevila tachykardie. V polovině funkčního období byla jmenována Magnesia. Během týdne se puls uklidnil a krevní tlak se vrátil k normálu. Kapali pomalu, takže jsem necítil žádnou bolest. Hrozba potratu pominula, dcera se narodila včas a zdravě.

Natalia, 21 let Než jsem souhlasil s intravenózními injekcemi, četl jsem spoustu užitečných tipů na použití hořčíku v těhotenství. Přesvědčili mě, že droga je bezpečná, naopak, s mým otokem a pozdní toxikózou se bez tohoto léku neobejdu. Moje matka byla také předepsána magnézia během těhotenství..

Lydie, 30 let. Křeče mě mučily během těhotenství, zejména v noci. Nebylo tomu tak u prvního dítěte, ale pak jsem musel jít do nemocnice. Okamžitě předepsali kapátko se síranem hořečnatým a řekli, že by to bylo dobré pro mě i pro dítě. Špatně tolerovala zdlouhavé procedury, byla velmi nemocná. Ale křeče prošly. Nástroj je starý, ale účinný.

Proč kapat Magnesii během těhotenství?

Síran hořečnatý (magnézia) je farmakologický lék, který je předepsán ženám během těhotenství v případě nebezpečí přerušení. Magnesia normalizuje krevní tlak, urychluje odebírání nahromaděné tekutiny z těla, uvolňuje křeče a uvolňuje svalové svaly.

Terapeutické rysy Magnesie

Magnézia (síran hořečnatý) je léčivo vyráběné v práškové formě, jakož i ve formě roztoku pro intravenózní a intramuskulární injekce. Hlavní účinnou látkou je hořečnatá sůl kyseliny sírové. Žádné další přísady v lécích.

Hořečnatá sůl kyseliny sírové je široce používána v oboru gynekologie a porodnictví, kardiologie, neurologie a gastroenterologie. Pro různé fyzioterapeutické postupy se také používá farmakologické činidlo ve formě kapalné suspenze.

Při intravenózním nebo intramuskulárním podání lék okamžitě proniká do krevního řečiště, má vazodilatační účinek a inhibuje průchodnost nervových impulsů..

Lék má antikonvulzivní antispasmodický účinek..

Při intramuskulárním podání hořčíková sůl kyseliny sírové podporuje účinnou relaxaci hladkých svalů dělohy, což často způsobuje spontánní potrat. Relaxační účinek je pozorován 50-60 minut po podání léčiva a trvá až 4 hodiny.

Indikace pro použití léku během těhotenství

Při intravenózním podání způsobuje hořečnatá sůl kyseliny sírové nedostatek hořčíku v těle, který je často doprovázen patologickými stavy a odchylkami v normálním vývoji těhotenství.

Proč dát kapátko během těhotenství - hlavní indikace:

 • otok měkkých tkání a toxikóza v pozdním těhotenství;
 • preeklampsie;
 • hypertonicita dělohy doprovázená rizikem potratu;

Nedostatek hořčíku u těhotných žen je doprovázen křečemi, zvýšeným napětím kosterních, děložních a srdečních svalů. Tento stav se vyznačuje emoční nestabilitou, podrážděností, poruchami spánku, nervovými poruchami, zvýšenou únavou a častými bolestmi hlavy. Kapátka s drogou účinně zastaví tyto příznaky a vyrovnají nedostatek hořčíku v těle těhotné ženy.

Aplikace v prvním a druhém trimestru

Kapátka s léčivem se nedoporučují používat v časném těhotenství, protože účinek léku na vznikající embryo nebyl plně studován.

Síran hořečnatý je předepsán ve velmi vzácných případech - s výskytem skvrn a nebezpečím spontánního potratu.

Ve druhém a třetím trimestru těhotenství ženy nejčastěji kapají hořečnatou sůl kyseliny sírové. Hlavní indikace pro jmenování drogy ve druhém trimestru:

 • silné bolesti hlavy;
 • nadměrné nervové vzrušení;
 • intoxikace těžkými kovy;
 • zvýšený krevní tlak v důsledku gestózy;

Nástroj ve druhém trimestru se používá pro různá porušení děložně-placentárního průtoku krve, jakož i pro řešení tak delikátního problému, jako je porušení stolice u těhotné ženy..

Použití ve třetím trimestru

Těhotné ženy jsou předepsány kapátko na odstranění magnézie, aby odstranily existující nebezpečí potratu. Hlavní indikace užívání drog v pozdějších fázích:

 • otok měkkých tkání obličeje a těla;
 • eklampsie a preeklampsie;
 • hrozba spontánního potratu.

Tendence k otokování měkkých tkání během těhotenství je známkou použití kapátků s magnézií. Lék má mírný diuretický účinek, urychluje přirozené vylučování přebytečné tekutiny z těla.

Eklampsie a preeklampsie jsou patologické abnormality, které se vyznačují prudkým zvýšením krevního tlaku. Tento lék normalizuje krevní tlak a eliminuje příznaky křečového syndromu způsobeného eklampsií..

Hypertonicita dělohy je doprovázena hrozbou spontánního potratu. Zavedení hořečnaté soli kyseliny sírové pomáhá uvolnit hladké svaly dělohy a snižuje riziko potratu, minimalizuje ho. Tento postup by měl být prováděn pouze v nemocnici, protože účinná látka proniká placentární bariérou a může vést k respirační depresi u dítěte.

Další indikace pro použití léku

Hořčí sůl kyseliny sírové má celou řadu terapeutických účinků, proto se široce používá nejen v gynekologii, ale také v oblasti kardiologie, gastroenterologie a neurologie..

Lék lze použít v následujících případech:

 • zánětlivá léze žlučovodů;
 • zánětlivá léze žlučníku;
 • sklon k časté zácpě;

Při léčbě časté zácpy se lék doporučuje užívat perorálně - díky tomu má lék rychlý projímavý účinek.

Kapátka s magnézií mohou být předepsána pro budoucí matku s nedostatkem hořčíku v těle spojenou s nedostatečnou konzumací potravin obsahujících tento prvek.

Kromě toho je upravena výživa těhotné ženy s ohledem na stávající zdravotní problémy. V takových případech může být sůl kyseliny sírové použita jak pro léčbu, tak pro profylaktické účely..

Jak dát kapátko s magnesií?

Magnesia může být použita orálně, jako kapalina pro fyzioterapii, stejně jako intravenózně nebo intramuskulárně. Pro zastavení děložní hypertenze ve druhém nebo třetím trimestru těhotenství se lék používá pro intravenózní kapátka.

Hlavní fáze postupu:

 1. Před podáním se prášek síranu hořečnatého zředí roztokem chloridu sodného pro infuzi do kapalného stavu a mírně zahřeje.
 2. Kapátko se umístí na 12 až 15 minut. Během každé minuty by měla být do ženské krve injikována alespoň 1 ml hořečnaté soli kyseliny sírové.
 3. Optimální dávkovací režim pro léčivo volí lékař individuálně v závislosti na stavu ženy a závažnosti poruch. Nejčastěji používaný roztok je 25% s dávkou 15-20 ml.

V závislosti na závažnosti odchylek v normálním průběhu těhotenství se může počet injekcí lišit od 1 do 4 za den.

Kontraindikace a možné vedlejší účinky

Magnesia v časném a pozdním těhotenství se používá podle pokynů lékaře. Tento lék obsahuje seznam kontraindikací k použití:

 • magneziová terapie je kontraindikována u bradykardie;
 • onkologické novotvary;
 • akutní nebo chronická hypotenze;
 • renální nebo jaterní dysfunkce;
 • nedostatek vápníku v těle;
 • zhoršená respirační funkce;
 • období kojení;

Kapátka s drogou jsou zakázána těsně před porodem. Tento lék pomáhá uvolňovat hladké svaly dělohy, což brání porodu. Nejméně 3 hodiny před narozením je jeho používání zastaveno. Výjimkou mohou být pouze situace doprovázené vážným ohrožením života ženy.

Je velmi vzácné, že magnéziová terapie je doprovázena záchvaty nevolnosti, zvracením, zvýšeným pocením, polyurií.

Při léčbě léčivem musí být přísně dodržována doporučená dávka a léčivo by nemělo být podáváno příliš rychle. Jeho překročení může vést k tomu, že magnézie začíná působit jako omamná látka. Inhibuje respirační centrum plodu a má negativní vliv na mozek.

Předávkování a interakce s jinými drogami

Nejčastěji je při správně vypočítané dávce magnesie dobře tolerována tělem ženy i plodu. Pokud je překročena, mohou se objevit příznaky předávkování:

 • poruchy srdeční činnosti;
 • Nadměrné pocení;
 • apatie, letargie, úzkost;
 • ospalost;
 • proplachování krve na tvářích;
 • silné bolesti hlavy a závratě;
 • slabost, celková malátnost;
 • prudké snížení krevního tlaku;
 • porucha a porucha řeči;
 • necitlivost paží nebo nohou;
 • vyrážky na kůži.

Předávkování síranem hořečnatým může být doprovázeno asystolií a mdloby, poruchami dýchacího centra mozku ženy a výrazným předávkováním dítěte. Při užívání léku je nutné vzít v úvahu interakci s jinými léky - je zakázáno používat jej současně s přípravky vápníku, salicyláty, novokainem a hydrokortizonem.

Současné použití tetracyklinů snižuje účinnost léku, zvyšuje se svalová relaxancia. Síran hořečnatý inhibuje působení srdečních glykosidů a způsobuje slabost svalů, bolest při užívání nifedipinu.

Výhody a nevýhody Magnesie

Síran hořečnatý je široce používán v gynekologii a porodnictví pro riziko potratu a různých abnormalit ve vývoji těhotenství. Toto farmakologické činidlo má několik výhod:

 • rychlá účinnost - terapeutický výsledek je patrný již 50-60 minut po podání;
 • odstranění nejen příznaků, ale také základních příčin otoku;
 • rychlá normalizace krevního tlaku s eklampsií - závažná forma pozdní toxikózy;
 • Má uklidňující a uklidňující účinek;
 • jemná stimulace střevní peristaltiky;
 • odstraňuje toxiny a toxické látky z těla při otravě solemi těžkých kovů;
 • mírný projímavý a diuretický účinek;

Nevýhody medikace jsou nejčastěji spojeny s nesprávným použitím nebo nesprávným výpočtem dávky.

Kyselina hořečnatá sírová u těhotných žen je pouze kapající, protože injekce jsou velmi bolestivé.

V takových případech může mít žena příznaky dehydratace, zhoršené rovnováhy vody a elektrolytů, poruchy srdečního svalu, krevních cév a ledvin.

Analogy drogy

Na farmakologickém trhu najdete řadu léků, které jsou analogy hořečnaté soli kyseliny sírové.

Farmakologická látkaÚčinná látkaVýrobceNáklady
CormagnesinHeptahydrát síranu hořečnatéhoSolufarm GmbH, Calver Strasse, Německo150 - 220 rublů
Intravenózní roztok síranu hořečnatéhoKyselina hořečnatá sírováDalchimpharm, Khabarovsk, Rusko40-57 rublů
Prášek na bázi síranu hořečnatého pro orální suspenziKyselina hořečnatá sírováMoskevská farmaceutická továrna, Moskva, Rusko22-25 rublů
Prášek síranu hořečnatého pro orální podáníKyselina hořečnatá sírováTula Pharmaceutical Factory, Tula, Rusko18-33 rublů
Roztok síranu hořečnatého pro intramuskulární a intravenózní podáníKyselina hořečnatá sírová"Borisov rostlin léčiv", Borisov, Běloruská republika30 - 35 rublů

Rovněž farmakologické roztoky určené pro intramuskulární a intravenózní podání vyrábějí ruské farmakologické společnosti LLC Groteks a OAO NPK Eskom, DEKO a biochemik, farmaceutické závody v Ivanovo, Pyatigorsku a Petrohradě..

Krátký závěr

Magnesia je lék používaný v mnoha oborech medicíny. Kvůli vysoké účinnosti, rychlé akci a bezpečnosti se kapátka se síranem hořečnatým používají k udržení těhotenství a ke zlepšení pohody nastávající matky v pozdějších fázích.

Farmakologická látka se používá až po druhém trimestru těhotenství. V raných stádiích se magnézie používá pouze tehdy, existuje-li vážné riziko pro život ženy nebo dítěte.

Sdílej se svými přáteli

Udělejte dobrou práci, nebude to trvat dlouho

Proč potřebujete během těhotenství kapátko magnesie?

Během těhotenství se mohou vyvinout komplikace, které ovlivňují nejen zdraví matky, ale i dítěte. Potom lékaři pošlou ženu do nemocnice na nepřetržité sledování a užívání léků. Pokud je diagnostikována hrozba ukončení těhotenství, je nutná těhotenská magnesie. Pojďme mluvit o tom, co je součástí tohoto léku, když je předepsáno, a jak to ovlivňuje pacienta.

Proč kapátko magnesie během těhotenství

Magnesia (síran hořečnatý) je bílý prášek. Před použitím je chován. V prodeji jsou také hotové injekční roztoky pro intravenózní intramuskulární injekce..

Intravenózně podaná magnézia stimuluje vylučování přebytečné tekutiny, reguluje krevní tlak a uvolňuje svalové svaly. Kromě toho vytváří relaxační účinek, včetně cévních stěn, normalizuje srdeční frekvenci, zmírňuje křeče, křeče a působí jako diuretikum.

Těhotenská magnézia je předepsána pro následující patologické stavy:

 • toxikóza a otoky v konečných stádiích těhotenství;
 • profylaxe IUGR (intrauterinní růstová retardace);
 • preeklampsie;
 • predispozice k trombóze;
 • hypertonicita dělohy, hrozba potratu v důsledku toho;
 • vysoký krevní tlak (krevní tlak);
 • nadměrné nervové vzrušení ženy, eklampsie.

Všechny tyto příznaky jsou nebezpečné v tom, že naznačují existenci hrozby potratu, což má negativní dopad na nervový systém plodu. Chcete-li tomu zabránit, použijte magnézii.

Všechny tyto stavy jsou spojeny s nedostatkem hořčíku v těle ženy, který se projevuje křečemi, bolestivými pocity v celém těle a slabostí. Droga zmírňuje příznaky a kompenzuje nedostatek makronutrientu.

S otokem

Použití magnézie intravenózně během těhotenství je zvláště vhodné, když žena má otoky. Lék má močopudný účinek, odstraňuje přebytečnou vodu z těla. Snižuje otoky..

Pokud existuje hrozba potratu

Těhotná žena může ztratit dítě, pokud má zvýšený tón dělohy. Injekci roztoku by měl provádět pouze lékař v nemocnici, protože lék proniká placentární bariérou a může vyvolat respirační depresi a pokles krevního tlaku u plodu. Po podání léku je kontrolováno množství hořečnatých iontů v těle, protože významné zvýšení jejich počtu je také nebezpečné s komplikacemi.

S preeklampsií a eklampsií

Preeklampsie a eklampsie jsou patologické stavy, které se vyskytují jako komplikace těhotenství a projevují se zvýšením krevního tlaku na vysoké hodnoty. Krevní tlak matky přímo souvisí s krevními cévami plodu. V tomto případě se k úlevě od záchvatů vyvolaných těmito stavy používá intravenózní magnézie v časném těhotenství.

Další indikace

Protože roztok síranu hořečnatého má choleretické, antiarytmické a projímavé účinky, lze jej předepsat za následujících podmínek:

 • zánět žlučníku;
 • zánět žlučovodů;
 • otrava solí těžkých kovů;
 • zácpa;
 • ve 38-39 týdnech, pokud nejsou střeva ženy před porodem vyčištěna.

Kromě toho lze lék použít s nedostatečným příjmem hořčíku v matčině těle s jídlem, intoxikací a nemocemi kardiovaskulárního systému.

Aby se zajistilo, že účinná látka léčiva působí pouze na gastrointestinální trakt, je prášek ředěn vodou a perorálně užíván. Magnésie v této formě poskytuje projímavý účinek..

V jakých situacích by měla být magnézie vyřazena

Návod k použití uvádí seznam kontraindikací pro léčivo:

 • rak;
 • alergický na složky, které tvoří léčivo;
 • nízký krevní tlak - akutní nebo chronický;
 • nedostatek vápníku v těle;
 • zhoršené fungování ledvin nebo jater;
 • nedostatek respiračních funkcí;
 • období kojení.

Používání této drogy v prenatálním stavu je zakázáno. Protože se rychle vylučuje, měla by být léčba přerušena dvě hodiny před očekávaným narozením. Výjimkou je situace, kdy existuje ohrožení života ženy. Nedoporučuje se přerušit podávání magnézie v prvním trimestru.

Vlastnosti léčby a dávkování

Způsob léčby závisí na tom, jaký patologický stav se matka vyvinula, jakož i na stavu ženy a plodu. Je přípustné užívat lék intravenózně, intramuskulárně, jako základ pro fyzioterapii a perorálně.

Jak dát kapátko

Nejčastěji se síran hořečnatý používá intravenózně ve druhém a třetím trimestru k zastavení zvýšeného tónu dělohy. V posledních měsících těhotenství nejsou předepsány dlouhodobé odkapávání magnézie, aby se vyloučilo respirační selhání plodu, které se může vyvinout v důsledku nadbytku hořčíku. V počátečních stádiích je nežádoucí používat tento lék, protože je možné odloučení placenty.

Zavedením řešení pomocí kapátka se dosáhne rychlého a trvalého účinku. Jakmile látka vstoupí do krevního řečiště, začne působit téměř okamžitě. V důsledku toho se krevní tlak snižuje a křeče zmizí.

Kapátko je umístěno pouze v nemocnici a pod dohledem lékaře. Během zákroku je zakázáno vstávat z postele nebo provádět náhlé pohyby, protože v tomto případě jehla může opustit žílu a veškerá účinná látka se dostane pod kůži..

Dávkovací režim

Před zavedením roztoku se zahřeje. Poté se do žíly injikuje po dobu 10-15 minut síran hořečnatý. Do 60 sekund by mělo do krevního oběhu vstoupit asi 1 ml účinné látky. Dávkovací režim je stanoven ošetřujícím lékařem na základě posouzení stavu ženy. Typicky se používá 25% roztok s jedinou dávkou 20 ml. Koncentraci účinné látky a dávku lze upravit. Jsou počítány na základě výsledků komplexního vyšetření pacienta a objektivního posouzení jejího stavu.

Počet injekcí závisí na komplikaci. Například, pokud má žena počáteční stupeň poškození ledvin, kapátko se umisťuje dvakrát denně, přičemž průměrný stupeň procesu je čtyřikrát.

Proces zavedení magnézie je poměrně zdlouhavý. Děje se tak, aby se zabránilo prudkému poklesu krevního tlaku. Pokud je po zákroku u těhotné ženy zaznamenán významný pokles tlaku, je průběh přerušen. Pouze zkušená sestra by měla dávat kapátka, aby vyloučila rozvoj lokálního zánětu nebo nekrózy měkkých tkání.

Délka kurzu: kolik dní kape magnézie během těhotenství

Trvání kurzu je určeno lékařem nemocnice. Maximální počet dnů podávání magnézie je 7. V některých případech však může zdravotník skončit pokles o něco dříve. Během terapeutického cyklu by těhotná žena měla být pod dohledem ošetřujícího lékaře. Kontroluje také příjem vitamínů a kyseliny listové..

Je Magnesia bezpečná

Výhody a poškození síranu hořečnatého byly prokázány mnoha studiemi. Negativní účinky léku mohou být spojeny s alergickou reakcí ženy na její složky a také s mnoha dalšími důvody. Pokud během nastavení kapátka došlo k nepříjemným pocitům, zejména svědění a pálení v místě vpichu, měli byste okamžitě kontaktovat zdravotnický personál. Protože se vedlejší účinky vyvíjejí dostatečně rychle, měli byste být při užívání léku velmi opatrní.

Účinky na plod a průběh porodu

Pokud nebudete postupovat podle dávkovacího režimu léku, začne to fungovat jako lék. Jinými slovy, plod bude utlačován dýchacím centrem, které ovlivní mozek. Stejný stav může způsobit rychlé podání léku. Proto je léčivo podáváno velmi pomalu a přísně v dávce vypočítané lékařem.

Trvání kurzu je relativně krátké, protože jeho užívání déle než 10 dní může u dítěte vyvolat kosterní abnormality. Užívání drogy po dobu kratší než 7 dní je prakticky bezpečné nejen pro plod, ale také pro matku.

Pokud jde o porod, jak je uvedeno výše, je droga zastavena 2 hodiny před očekávaným datem, aby nedošlo k oslabení práce.

Vedlejší účinek a předávkování

Vedlejší účinky jsou relativně vzácné. Z těch, které byly zaznamenány u žen, zaznamenáváme následující:

 • porušení srdeční činnosti;
 • bolesti hlavy, závratě, návaly horka;
 • letargie, ospalost;
 • úzkost;
 • slabost;
 • pocení
 • kožní vyrážky;
 • necitlivost končetin;
 • porušení řečové aktivity;
 • snížení krevního tlaku.

Předávkování je nebezpečné, protože může dojít ke ztrátě vědomí a asystoly, zejména v případech, kdy má žena kardiovaskulární onemocnění. Při předávkování byly zaznamenány porušení práce dýchacího centra mozku pacienta a při dlouhodobém průběhu léčby u dítěte.

Interakce s jinými drogami

Pokud žena používá jiné léky, měla by na to upozornit ošetřujícího lékaře, protože síran hořečnatý speciálním způsobem interaguje s jinými léky:

 • tetracykliny - snižují účinnost;
 • svalové relaxanty - účinek je výraznější;
 • srdeční glykosidy - magnézie oslabují jejich účinek;
 • nifedipin - žena bude pociťovat zvýšenou svalovou slabost.

Je zakázáno používat síran hořečnatý společně s novokainem, salicyláty, hydrokortisonem a fosfáty. Dietní doplňky a přípravky obsahující vápník jsou také zakázány..

Analogy drogy

V dnešní době s děložním tonem, křečemi a dalšími patologickými stavy neexistují žádné analogy pro magnesii. Lék mohou být vyráběny různými společnostmi pod různými obchodními názvy, avšak pro zmírnění zvažovaných podmínek neexistují kromě síranu hořečnatého účinné a dostupné léčivé látky.

Síran hořečnatý je droga, která se úspěšně používá v gynekologických a porodnických praktikách. Často se používá k udržení těhotenství v pozdějších stádiích. Je třeba poznamenat, že před 2. trimestrem je účinná látka nevhodná, pokud není ohrožena život matky a plodu. Magnesia se nejčastěji podává intravenózně, protože působí rychleji. Lék by měl být podáván pouze v nemocnici a pod dohledem lékaře.

Těhotenství: magnesie: co je důležité pro nastávající matky vědět?

Síran hořečnatý je jedním z nejčastěji předepisovaných léků pro vývoj různých patologických těhotenství. Pokud je nastávající matka hospitalizována z nějakého důvodu, bude tento lék pravděpodobně použit pro její léčbu. Často se magnesie během těhotenství podává intravenózně v průběhu času. V této souvislosti mají ženy zcela logické otázky: jaké jsou indikace a kontraindikace k použití, jaký vliv má magnézia na zdravotní stav budoucí matky a dítěte, existují nějaké vedlejší účinky?

Těhotenství

Při porodu dítěte se síran hořečnatý používá k léčbě řady nemocí, zejména je to účinný nástroj pro ohrožení ukončení těhotenství..

Těhotné ženy jsou předepsány Magnesia:

 • v přítomnosti přebytečné tekutiny v těle nebo otoku;
 • s hrozbou ukončení těhotenství až na dvacet týdnů;
 • s hrozbou předčasného doručení (termín více než 20 týdnů).

Magnesie v těle nastávající matky poskytuje aktivní průběh různých metabolických procesů. Pomáhá nejlepší absorpci vápníku, tak nutné pro tvorbu kosterního systému plodu..

Tento lék také významně zpomaluje aktivitu látek, které se podílejí na výměně nervových impulsů mezi centrálním a periferním nervovým systémem..

Síran hořečnatý má následující prospěšné vlastnosti:

 • posiluje buněčné stěny;
 • normalizuje složení iontů, pozitivních i negativních;
 • snižuje hypertonicitu krevních cév;
 • normalizuje krevní tlak;
 • snižuje tón hladkých svalů;
 • má relaxační účinek;
 • uvolňuje nervové napětí;
 • zmírňuje křeče;
 • má pozitivní vliv na celkový stav těhotné ženy;
 • eliminuje otoky, odstraňuje přebytečnou tekutinu z těla.

Účinek léku závisí na způsobu jeho použití, proto se může v každém případě výrazně lišit.

Uvnitř je magnesie považována za choleretiku nebo projímadlo. Během těhotenství se podává intravenózně (intramuskulárně), je-li nutné odstranit hypertonicitu hladkých svalů dělohy nebo jako prostředek pro boj proti otokům.

Indikace

Síran hořečnatý se používá k léčbě:

 • preeklampsie;
 • záchvaty těžkých forem;
 • hypertenze
 • epileptické záchvaty, eklampsie;
 • encefalopatie;
 • otok;
 • zácpa, plynatost (orální);
 • snížit riziko předčasného porodu.

Indikace pro jmenování magnézie jsou také přítomnost v těle těhotné ženy sloučenin těžkých kovů (potřeba je odstranit) a

nedostatečné množství hořčíku, které je užitečné a nezbytné pro zajištění metabolických procesů stopového prvku.

Časná a pozdní magnesie

Síran hořečnatý se někdy používá během těhotenství měsíc nebo dokonce několik. Výjimkou je pouze prvních 13 týdnů, protože během tohoto období se vytvářejí všechny systémy vnitřních orgánů plodu a poslední týden před porodem, protože děloha musí být v dobrém stavu, aby se mohla otevřít.

Magnesia ovlivňuje dělohu výhradně, když je v krevní plazmě. Účinek léku je ukončen okamžitě po jeho vyjmutí z těla. Zruší to zpravidla dvě hodiny před porodem, teprve potom se může normálně otevřít děloha.

Doposud nebyly provedeny žádné studie účinku léku na tělo nenarozeného dítěte. Ve světové praxi však dosud nebyly zaznamenány žádné komplikace z jeho používání. Je však důležité, aby lékař předepsal přesnou dávku léku. Předávkování může vyvolat komplikace v práci nervového systému a dýchacích orgánů nenarozeného dítěte.

Po 20 týdnech, kdy se vytvořily všechny systémy vnitřních orgánů plodu, je magnesie, i když je to lék, méně nebezpečná než hypertonicita dělohy..

Léčebné funkce

Během těhotenství předepisuje síran hořečnatý pouze lékař a pouze v případě, že existují přímé indikace pro jeho použití. Je třeba poznamenat, že léčivo je podáváno intravenózně nebo intramuskulárně, to znamená, že se používají kapátka nebo injekce.

Těhotenská magnézia je předepsána intravenózně ve formě kapátků nebo injekcí, méně často intramuskulárně (kvůli bolesti při zákroku)

Intravenózně

Injekce Magnesie se podávají, když je naléhavě nutné udržet těhotenství. Po intravenózním podání se krevní oběh zvyšuje, cévy se rozšiřují a v důsledku toho se odstraní hypertonicita dělohy (toto je nejčastěji diagnóza u těhotných žen).

Dávkování léku určuje lékař na základě individuálních charakteristik průběhu onemocnění a těla nastávající matky, jejího věku a hmotnosti. Síran hořečnatý je předepisován dvakrát denně pro nefropatie v časném stádiu, čtyři pro závažné komplikace.

Magnesia se také podává intravenózně pomocí kapátka. Těhotná žena musí být v uvolněném a klidném stavu. Samotný postup trvá hodně času, protože léčivo musí být přijímáno v malých dávkách a pomalu.

Současně se žena cítí nepříjemně. S rychlým zavedením magnézie se vedlejší účinky pouze zvyšují. Jsou pozorovány bušení srdce, horečka, dušnost, pocení.

Intramuskulárně

Intramuskulárně je magnesie během těhotenství píchnuta poměrně zřídka. To přímo souvisí s vlastnostmi cesty podání - je to docela bolestivé. Kromě toho na pozadí obecného snížení imunity u nastávajících matek mohou po injekcích vzniknout abscesy. Opět bude dávka a délka léčby záviset na závažnosti onemocnění..

Injekce Magnesie během těhotenství mají několik funkcí:

 1. postup je bolestivý a nepříjemný;
 2. nesprávné podávání léku je spojeno s hnisavými procesy;
 3. roztok pro podávání by měl být teplý;
 4. používají se stříkačky s délkou jehly;
 5. magnézia se vstřikuje velmi pomalu.

Tablety

Při požití se tabletovaný síran hořečnatý neabsorbuje do krve, proto působí pouze v zažívacím traktu (gastrointestinální trakt) a má extrémně projímavý účinek..

Síran hořečnatý je přítomen v různých vitamínových přípravcích pro těhotné ženy, ale neovlivňuje hladké svaly dělohy a je užitečný pouze pro vyrovnání nedostatku hořčíku, stejně jako sedativum a projímadlo.

Prášek

Ve formě prášku je magnézia docela běžná, ale stejně jako u tablet síranu hořečnatého lze očekávat pouze laxativní účinek od prášku, protože není absorbován střevy..

Prášek síranu hořečnatého se užívá perorálně rozpuštěním v dostatečném množství vody

Během těhotenství je prášek předepsán v případě dlouhodobé zácpy, díky níž dosahuje zvýšené střevní motility a mírného projímadla.

Elektroforéza

Někdy, pokud je nutné ovlivnit určitý orgán, nastávajícím matkám je předepsána elektroforéza (současné vystavení elektrickému proudu a látce) s magnézií. Takové ošetření je téměř bezbolestné a výsledek je velmi patrný..

Kontraindikace

Podobně jako všechny léky má síran hořečnatý řadu kontraindikací.

Použití magnézie je zakázáno pro:

 • přecitlivělost na složky léku nebo alergie;
 • snížený tlak;
 • v prvních 13 týdnech těhotenství;
 • v prenatálním období, protože to může oslabit kontrakce;
 • onkologická onemocnění;
 • těžké ledvinové patologie;
 • onemocnění gastrointestinálního traktu v akutní fázi.

Magnesia by se také neměla užívat během kojení, i když kojení obvykle následuje po těhotenství, a nikoli během tohoto období..

Během těhotenství je přípustné užívat vápníkové přípravky v kombinaci s magnézií..

Vedlejší efekty

U některých nemocí má léčba magnézií během těhotenství nejen blahodárný účinek na zdraví, ale může také vést k určitým vedlejším účinkům..

Mezi ně patří:

 • celkový pokles arteriálního a žilního tlaku;
 • bolesti hlavy;
 • pocit rotační závratě;
 • mdloby
 • dyspeptické symptomy trávení, jako je zvracení, nevolnost;
 • dehydratace v důsledku uvolněného množství moči;
 • ospalost a únava;
 • úzkost;
 • zvýšené pocení.

K těmto vedlejším účinkům může dojít nejen po léčbě magnézií, ale také při podání, kdy je rychlost příjmu látky příliš vysoká.

Ošetřující lékař bez selhání informuje nastávající matku o možných komplikacích a během jejich vývoje v průběhu výkonu může pozastavit její postup nebo úplně přerušit léčbu..

Síran hořečnatý během těhotenství je jedním z nejúčinnějších a neškodných léků. I přes řadu kontraindikací a vedlejších účinků je magnesie velmi populární, protože se po mnoho let používá velmi úspěšně. Existují časté situace, kdy průběh léčby tímto přípravkem umožnil porodníkům-gynekologům vyrovnat se s vážnými komplikacemi během těhotenství. Musíme si však uvědomit, že zavedení magnézie je vždy nepříjemné a bolestivé. Proto, pokud není nutné jeho použití, je lepší jej nepoužívat.

Články O Neplodnosti