Hlavní Výživa

Kyselina listová během těhotenství: proč je to předepsáno?

Kyselina listová je forma vitaminu B 9, kterou lze rozpustit ve vodě a nachází se v mnoha doplňcích výživy a potravinách. Tato složka je používána tělem k vytváření nových buněk a produkci DNA. Je nezbytný pro normální růst a vývoj po celý život..

Proč těhotné ženy pijí kyselinu listovou?

Kyselina listová je nutná před a během těhotenství. Je důležitý pro správný vývoj fetálních orgánů..

Pro ženy, které plánují otěhotnět, lékaři doporučují užívat doplňky kyseliny listové po celý rok před početí. Podle online časopisu PLOS Medicine to přispívá nejen k prevenci nemocí, ale také snižuje riziko předčasného porodu o 50%

Kyselina listová hraje významnou roli při tvorbě červených krvinek. Kromě toho vykonává řadu dalších užitečných funkcí pro tělo:

syntetizuje a „opravuje“ DNA a RNA;

podporuje rychlé dělení a růst buněk;

zvyšuje zdraví mozku (ačkoli důkazy jsou smíšené a je zapotřebí více výzkumu);

podílí se na tvorbě míchy plodu v děloze;

zabraňuje ztrátě sluchu související s věkem.

Z těchto důvodů je zvláště důležité, aby nastávající matka konzumovala dostatečné množství kyseliny listové ve velmi raných stádiích vývoje dítěte..

Dávkování kyseliny listové během těhotenství

Pokud mluvíme o dávkování, pak by těhotné ženy měly užívat alespoň 400 mikrogramů (mcg) denně. Mnoho prenatálních vitaminů obsahuje 600 mcg.

Mnoho žen si uvědomuje, že jsou těhotné pouze 6 týdnů nebo více po početí. Poruchy nervové trubice se objevují během prvního měsíce těhotenství, často předtím, než si uvědomíte, že jste těhotná.

Pokud již máte dítě s vadou nervové trubice, možná budete potřebovat vyšší dávky kyseliny listové před dalším těhotenstvím a během prvních měsíců.

Vysoké dávky kyseliny listové jsou také nutné pro určité zdravotní problémy:

léky na epilepsii, diabetes typu 2, lupus, psoriázu, revmatoidní artritidu, astma nebo zánětlivé onemocnění střev.

Které potraviny jsou bohaté na kyselinu listovou?

Přirozená kyselina listová je přítomna v vitamínovém složení mnoha produktů:

Kyselina listová. (nechává se pro mě) může se někdo hodit také

Kyselina listová (Vitamin B9) je životně důležitý vitamin. Podílí se na metabolických procesech, včetně syntézy DNA, je zodpovědný za tvorbu krvinek, je nezbytný pro tvorbu imunity, zlepšuje fungování gastrointestinálního traktu. Vitamin je obzvláště důležitý pro těhotné ženy, protože se podílí na tvorbě nervové trubice plodu a brání malformacím. Kyselina listová kromě toho hraje důležitou roli při tvorbě placenty..

Nedostatek kyseliny listové není vždy projeven viditelnými příznaky. Současně však studie prokázaly, že nedostatek vitaminu B9 je pozorován u 20–100% populace v závislosti na regionu. To je jeden z nejčastějších nedostatků vitamínů. V tomto případě, i když neexistují žádné klinické projevy, se zvyšuje riziko infarktu a mrtvice, imunita se snižuje.

Nejprve se vyskytuje anémie s nedostatkem kyseliny listové. S tímto typem anémie se nejen snižuje počet červených krvinek, ale také se zhoršuje jejich funkce, protože většina z nich nechává nezralá kostní dřeň. Pokud není tento nedostatek napraven, objeví se příznaky, jako je ztráta chuti k jídlu, podrážděnost, únava, poté zvracení, průjem a ztráta vlasů. Mohou se objevit kožní změny, bolestivé vředy v ústech a krku..

Nedostatek kyseliny listové během těhotenství primárně ovlivňuje fetální nervový systém, zvyšuje se riziko rozvoje hydrocefalu, anencefalie (nedostatek mozku), mozkové kýly a zpoždění duševního a fyzického vývoje nenarozeného dítěte. Vysoké riziko defektů páteře, například nezavření („otevřená záda“). Kromě toho může nedostatek tohoto vitaminu způsobit předčasné ukončení těhotenství, placentární nedostatečnost.

Potřeba vitamínu u dospělého je 200 mcg denně, u těhotných žen - 400 mcg denně.

Jaká jídla obsahují kyselinu listovou:

Hlavním zdrojem vitaminu je hrubá mouka. Mnoho tohoto vitamínu je také ve špenátu, petrželce, salátu, hrášku a fazole. Relativně velké množství kyseliny listové je přítomno v citrusových plodech a jejich šťávách, v chřestu a avokádu. Ze živočišných produktů je játra nejbohatší. V mnohem menším množství se vyskytuje v rybách, masu, sýrech..

Nedostatek kyseliny listové obvykle mezi vegetariány není pozorován, protože jedí hodně rostlinných potravin, včetně bylin. Ale pokud je nekonzumujete neustále ve velkém množství, musíte brát kyselinu listovou ve formě tablet a jako součást vitamínů, protože v tomto případě je obtížné uspokojit potřebu kyseliny listové v těle pouze na úkor jídla, zejména v chladném období..

Při normálním složení střevní mikroflóry může tělo samo syntetizovat malé množství kyseliny listové..

Silný čaj urychluje vylučování léku z těla. Některé léky navíc zvyšují potřebu kyseliny listové: orální antikoncepční prostředky, antacida (perinatální tablety o více tabulkách 400 μg, v Pregnavitu - 750 μg. To znamená, že všechny léky mají dostatečnou profylaktickou dávku, proto by měla být dávka kyseliny listové zvolena s ohledem na její lék v multivitaminovém komplexu.V případě nedostatku kyseliny listové není nutný další příjem, pokud užíváte vitamíny pro těhotné ženy.

Kdy brát lék?

Léčba má během těhotenství největší význam. Potřeba těhotenství je 400 mcg (podle některých zpráv 800 mcg) denně, ale pokud je v těle nedostatek vitaminu, je pro kompenzaci tohoto nedostatku nutná velká dávka. Neurální trubice se začíná tvořit 16. až 28. den po početí. V těchto dnech si žena nemusí být vědoma svého těhotenství a nemusí začít užívat kyselinu listovou včas. Proto je lék předepsán ve fázi plánování těhotenství. Nejdůležitější je brát lék během prvních 12 týdnů těhotenství.

Některé ženy se bojí předávkování lékem Předávkování lékem je velmi vzácné, pouze pokud užíváte lék v dávkách stokrát vyšších, než je potřeba těla (20–30 tablet denně). V jiných případech je přebytek léčiva jednoduše vylučován z těla (během těhotenství se vylučování léčiva z těla urychluje), aniž by na něj mělo negativní účinek. Stejně jako u všech léků však mohou nastat alergické reakce..

Lék by měl být také užíván s kojením v dávce 300 mcg za den (je to možné jako součást multivitaminů). Tím se zabrání nedostatku jak matky, tak dítěte. Pokud užíváte lék ve velkých dávkách (například jedna tableta kyseliny listové, tj. 1 000 mcg), pak se přebytek jednoduše vyloučí z těla matky, aniž by měl škodlivý účinek na ni nebo dítě..

Lék musí být užíván v dávce, která převyšuje profylaktickou dávku, zaprvé pokud existují příznaky nedostatku tohoto vitaminu (v tomto případě je dávka zvolena individuálně, je nutná další konzultace s terapeutem), a za druhé, pokud existují faktory, které zvyšují příjem kyseliny listové nebo urychlují její vylučování. Jedná se o podávání perorálních kontraceptiv před těhotenstvím, podávání almagelu nebo fosfalugelu, antikonvulziv během plánování a těhotenství, proteinová strava před těhotenstvím, nedostatek rostlinných potravin ve stravě, problémy se zažívacím traktem a zvracení u těhotných žen. Pokud máte některý z výše uvedených faktorů, pak byste měli při plánování těhotenství a během prvních 12 týdnů užívat lék 2-3 tablety denně. Kromě toho je nutné zvýšit dávku kyseliny listové, pokud existuje vysoké riziko vzniku defektů nervové trubice. Toto riziko je zvýšeno u žen s epilepsií, diabetem a pokud se u příbuzných vyskytnou nějaké vývojové vady.

Kyselina listová je jediný vitamin, jehož význam během těhotenství nezpochybňují ani horliví odpůrci umělých vitamínů a drog obecně. Proto, i když nechcete brát během těhotenství žádné „extra“ léky, neodmítávejte užívat kyselinu listovou alespoň v preventivních dávkách, což vás a vaše dítě ochrání před mnoha problémy. I když někdy to není obtěžovat porovnat dávku, kterou jste předepsal s tělem potřeby tohoto vitamínu.

Proč těhotné ženy pijí kyselinu listovou

Obsah článku

 • Proč těhotné ženy pijí kyselinu listovou
 • Jak brát kyselinu listovou a vitamin E před těhotenstvím
 • Kyselina listová během těhotenství

Kyselina listová je nezbytná při plánování těhotenství. Podílí se nejen na tvorbě zdravých orgánů u nenarozeného dítěte, ale také přispívá k úspěšnému pojetí dítěte, což je důležité pro páry plánující těhotenství předem.

Co je kyselina listová?

Kyselina listová je ve vodě rozpustný vitamin skupiny B, který se nehromadí a není syntetizován spontánně v těle a vyžaduje neustálé doplňování z vnějšku. K doplnění nedostatku kyseliny listové dochází při jídle, ale zdaleka ne vždy ve stravě ženy a muže existuje dostatečné množství produktů obsahujících potřebné množství hodnotného vitamínu.

Při nedostatku látky v těle je narušeno psychoemotivní pozadí člověka, zhoršuje se funkce mozku, vyvíjí se anémie. Kyselina listová se podílí na tvorbě DNA a RNA nenarozeného dítěte. Na tom závisí formování zdravého genetického materiálu, normální vývoj fetálních buněk a tkání a tvorba zdravého centrálního nervového systému. To je důvod, proč lékaři předepisují budoucím matkám denní příjem kyseliny listové v časných stádiích těhotenství, kdy jsou nejdůležitější procesy pokládání vnitřních orgánů a tvorby nervového systému..

Proč brát kyselinu listovou při plánování těhotenství

Příprava na dlouho očekávané těhotenství je odpovědnou a důležitou věcí, na které se oba rodiče podílejí. Ženy i muži, kteří se zajímají o zdravé a úspěšné početí dítěte, by měli sledovat svou stravu a v případě potřeby přijímat další vitamínové komplexy, aby nahradili nedostatek kyseliny listové v těle. To snižuje riziko různých nemocí u nenarozeného dítěte, posiluje zdraví rodičů, minimalizuje riziko vážných defektů a malformací v prvním měsíci těhotenství. Pokud začnete pít vitamíny nikoli v prvním trimestru, ale před těhotenstvím, šance na zdravé dítě se výrazně zvýší.

Kyselina listová je také součástí léčebného režimu pro ženy trpící neplodností nebo zhoršenou reprodukční funkcí..

Mužům se doporučuje pít vitaminy kyseliny listové ke zlepšení kvality spermií. Pokud se vyskytnou nějaké problémy s početím před těhotenstvím, existuje riziko, že člověk nemůže dítě otěhotnět kvůli přítomnosti vadného spermatu. V kombinaci s vitamínem E podporuje kyselina listová zlepšenou produkci spermií, což výrazně zvyšuje pravděpodobnost početí a také zvyšuje aktivitu spermií.

Vědomé plánování těhotenství je zárukou úspěšného pojetí a vývoje zdravého plodu v budoucnosti. Nejlepší je, když příprava na dlouho očekávané těhotenství začíná 2-3 měsíce před očekávaným datem početí. Budoucí rodiče budou moci podstoupit všechny potřebné zkoušky, začít pít vitamíny, stejně jako vzdát se alkoholu a tabáku. Nikotin ničí kyselinu listovou vstupující do těla, proto se před těhotenstvím doporučuje všem mužům a ženám přestat kouřit.

Jak brát kyselinu listovou

Pokud dostatečné množství užitečných látek nevstoupí do těla s jídlem, lékař předepíše příjem dalších vitamínů. Během těhotenství je velmi důležité dodržovat lékařský předpis a užívat všechny vitamíny, protože to má přímý vliv na zdraví nenarozeného dítěte..

Dávka kyseliny listové v předvečer těhotenství, stejně jako při čekání na dítě, by měla být 0,8 mg denně. Pokud je to nutné, lékař zvyšuje dávku na 4 mg denně, pokud se zvyšuje riziko jakýchkoli vad plodu. Instrukce pro lék uvádí, že denní norma kyseliny listové pro dospělého je 200 mikrogramů. Během těhotenství a kojení se tato míra zdvojnásobí. Je velmi důležité, aby dávka nebyla překročena, protože hypervitaminóza může být nebezpečná pro tělo budoucí matky.

Jaká jídla obsahují kyselinu listovou?

Příprava na těhotenství by měla zahrnovat úpravu stravy. Je nezbytné, aby výživa žen a mužů byla vyvážená. Do stravy by měly být zahrnuty následující potraviny:

Aby si výrobky udržely svou nutriční hodnotu, doporučuje se používat je v surovém stavu, aniž by byly podrobeny tepelnému zpracování..

Kyselina listová během těhotenství: je možné se obejít bez ní?

Kyselina listová má také jiné jméno - vitamin B9. Kyselina listová během těhotenství je zárukou, že koncepce bude úspěšně realizována a ve vývoji nebudou žádné problémy a patologie.

S nedostatkem B9 existuje riziko nižší tvorby placenty a její vaskulatury, výskytu patologií ve složení krve u matky a dítěte, bez otěhotnění a narození dětí s vývojovými problémy.

Jaký je význam kyseliny listové?

Kyselina listová se vyskytuje v mnoha produktech rostlinného a živočišného původu - zelené, které zná každý, zelí, sójový a zelený hrášek, pomerančové ovoce a zelenina, banány, celozrnné obiloviny, mléčné výrobky, vejce, různé druhy masa a jater. Malé množství B9 je produkováno samotným lidským tělem pomocí střevní mikroflóry.

Nicméně i při tak obrovských příležitostech má většina lidí na planetě (asi 60%) nedostatek kyseliny listové. Zaprvé je to způsobeno tepelným zpracováním výše uvedených produktů: člověk je málokdy konzumuje syrový a častěji z nich připravuje různá jídla - za takových okolností je zničeno 50 až 90% kyseliny listové v produktu. Za druhé, mnoho trpí gastrointestinálními problémy, které nedovolují střevní mikroflóře produkovat dostatečné množství nezbytných látek a prospěšných bakterií. Zatřetí, moderní lidé méně pravděpodobně konzumují zeleninu, brokolici a čerstvou mrkev, bohatou na vitamín B9 a stále více plní svůj žaludek zbytečným nezdravým jídlem. A samotné vitamínové produkty, které byly zakoupeny v supermarketech a které nebyly pěstovány ve vlastních zahradních postelích, ztratily vzácný vitamín, když byly pěstovány ve skleníku a dlouhodobém skladování.

Pokud však nedostatek kyseliny listové u obyčejného člověka může vést k určitým onemocněním, pak u těhotné ženy je jeho nedostatek spojen s vážným rizikem fetálních abnormalit. Již samotná skutečnost početí tedy znamená, že každodenní potřeba B9 v těle ženy rostla nejméně dvakrát.

Proč se v těle vyskytuje nedostatek B9?

Nedostatek kyseliny listové v lidském těle se obvykle vyskytuje z následujících důvodů:

 • pokud v lidské výživě není dostatek produktů obsahujících B9;
 • s chorobami gastrointestinálního traktu, které narušují vstřebávání kyseliny listové v krvi;
 • genetické patologie těla, které zabraňují přítomnosti enzymů, které pomáhají absorbovat foláty;
 • užívání některých hormonálních antikoncepčních prostředků, léčiv proti tuberkulóze, antikonvulziv, antacid, salicylátů, sulfonamidů, barbiturátů;
 • nadměrné pití.

Pokud se žena během těhotenství obejde s kyselinou listovou

Bohužel v moderním světě je těžké najít těhotnou ženu, která by neměla dostatek vitaminu B9. V tomto případě způsobuje nedostatek kyseliny listové během těhotenství nejčastější podmínky:

 • závratě a bolesti hlavy;
 • slabost a únava, časté omdlení;
 • anémie;
 • rizika trombózy;
 • časté SARS;
 • problémy centrálního nervového systému;
 • zvýšená podrážděnost, agresivní nálady, slza, sklon k depresi a neuróze;
 • poškození paměti.

Protože se B9 aktivně podílí na syntéze RNA a DNA (nukleových kyselin a proteinů), závisí proces obnovy buněk a podpora absolutně všech vnitřních orgánů na jeho přítomnosti v těle. Kyselina listová je navíc schopna odolat degeneraci buněk na maligní nádory..

Pokud jde o nenarozené dítě, nejen normální početí, ale také hlavní vývoj fetálního organismu přímo souvisí s kyselinou listovou během těhotenství. Dostatečné množství kyseliny listové během těhotenství je zvláště důležité v prvním trimestru, kdy se buňky aktivně dělí, tvoří se tkáně a orgány plodu, tvoří se jeho nervová trubice a placentární cévy. Klinické studie ukázaly, že užívání B9 v prvním trimestru těhotenství o 70% předchází riziku vzniku defektů nervového systému plodu.

Tvorba nervové trubice u dítěte začíná během prvního měsíce těhotenství - v době, kdy mnoho žen buď nevědí o své situaci, nebo prostě nenajde čas jít k gynekologovi, který vám předepíše potřebné vyšetření a vitamíny. Proto nedostatek kyseliny listové během těhotenství s sebou nese častá rizika problémů spojených s centrálním nervovým systémem (anencefálie nebo hydrocefalus, rozštěp patra, rozštěp rtu, mozková kýla atd.).

Akutní nedostatek B9 může také vést k:

 • předčasné oddělení placenty;
 • potrat, potrat;
 • gestóza;
 • fetální smrt.

Jak dlouho žena potřebuje používat kyselinu listovou: před početí, během těhotenství a během kojení

Kyselina listová se vyrábí ve zvláštních dávkách pro těhotné ženy, které jsou schopny uspokojit denní potřeby těla budoucí matky a plodu v vitaminu. Často je B9 k dispozici v kombinaci s kyselinou askorbovou nebo vitamínem B12: tyto přípravky mohou obsahovat různé dávky kyseliny listové a mohou mít různé obchodní názvy - mamifol, ascofol, folacin, foliber atd. V rámci komplexních přípravků mohou existovat i jiné kombinace vitamínů a minerálů. Který z nich je potřebný pro nejlepší těhotenství - lékař určí výsledky krevních testů. Přípravky kyseliny listové se obvykle užívají po jídle s čistou vodou..

Kdy začít pít vitamín B9?

Čím dříve začnete brát kyselinu listovou během těhotenství, tím lépe. V ideálním případě by však mělo být užívání B9 zahájeno již ve stadiu plánování početí, aby se vitamin v těle hromadil a poskytoval plodu maximální ochranu od samého začátku. V moderních podmínkách je obtížné 100% poskytnout tělu kyselinu listovou pouze pomocí jídla (pokud ovšem sami sami nerostete zahradní byliny, brokolici a mrkev po celý rok). A vzhledem k tomu, že syntetická léčiva B9 poskytují lepší biologickou dostupnost než přírodní foláty, existují dobré důvody k zahájení užívání kyseliny listové i pro prevenci.

Ve skutečnosti je B9 doporučován nejen ruskými gynekology, ale je na seznamu povinných jmenování WHO během těhotenství. Dávka kyseliny listové během těhotenství se však může lišit v závislosti na zdravotním stavu, určitých rizicích nebo přítomnosti chronických onemocnění.

Jak dlouho trvá těhotenství kyselinu listovou?

Jak již bylo zmíněno, nejlepší volbou pro zahájení užívání kyseliny listové je preventivní dávka před početí. Během těhotenství a během prvního trimestru lékař stanoví zvláštní dávku, obvykle dvakrát profylaktickou. Pokud krevní testy ve druhém trimestru prokáží dostatečnou saturaci těla kyselinou listovou, může být léčivo nadále užíváno v preventivní dávce nejen do konce těhotenství, ale během laktace..

V jakých dávkách je zapotřebí kyselina listová

 • před početí může být profylaktická dávka od 250 mcg za den;
 • v prvním trimestru těhotenství lékař určí dávku (od 400 do 800 mcg);
 • před dodáním může být dávka snížena na 400 až 250 mcg;
 • během kojení může být B9 užíván v dávce až 400 mcg.

Když gynekolog může zvýšit dávku

Někdy má gynekolog důvod ke značnému zvýšení denní dávky B9:

 • pokud těhotná žena trpí diabetes mellitus nebo epilepsií (dávka může být zvýšena na 1 000 mcg za den);
 • pokud žena již měla potrat nebo se narodily děti s malformacemi nervové trubice nebo neuropsychickými abnormalitami (dávka může být zvýšena na 4000 mcg);
 • pokud těhotná žena bere léky, které narušují vstřebávání folátu do krve nebo nevylučují ze své stravy silný čaj nebo kávu.

Kontraindikace při používání kyseliny listové během těhotenství:

 • alergie na vitamín B9;
 • astmatické útoky;
 • chronická pyelonefritida;
 • rakovina v historii těhotné ženy nebo jejích blízkých příbuzných;
 • anémie.
 • Expert
 • poslední články
 • Zpětná vazba

O odborníkovi: + MOM

Jsme nejpřátelštější web pro maminky a vaše nejmenší. Otázky a odpovědi na ně, jedinečné články lékařů a spisovatelů - to vše u nás :)

Kyselina listová během těhotenství

Vitamin B9 hraje v těle vážnou roli. To platí zejména pro těhotné ženy. Lékaři proto často předepisují kyselinu listovou (toto je synonymum pro vitamin B)9), které tak potřebují nastávající matky. Stává se to téměř ve všech případech, kdy žena nosí dítě. Vitamin B9 podílejí se na mnoha důležitých procesech. Je tedy zodpovědný za tvorbu krvinek, podílí se na struktuře DNA, pomáhá posilovat imunitu. Jeho použití je nezbytné pro vytvoření nervové trubice bez patologií. V případě narušení vývoje embrya se mohou objevit velmi negativní důsledky, které vedou k obtížím ve fyzické a duševní činnosti nenarozeného dítěte..

S tak rozsáhlým významem této drogy a jejím častým užíváním má mnoho lidí spoustu otázek, jak pít tento vitamin. V tomto článku najdete podrobné pokyny k použití, zjistíte, jaká je požadovaná dávka, jak dlouho trvá užívání léku a jaká preventivní opatření je třeba dodržovat.

Co způsobuje nedostatek vitamínu B9

Podle statistik asi 20% z celkové populace trpí hypovitaminózou skupiny B. Nedostatek kyseliny však není vždy akutní. Nedostatek této látky zpravidla spolehlivě dokáže pouze lékař.

Nedostatečné množství kyseliny listové během těhotenství reaguje především na narušení správné tvorby a vývoje nervového systému nenarozeného dítěte. Z tohoto důvodu se u plodu mohou objevit následující defekty:

 • hydrocefalus;
 • anencefálie (nedostatek mozkové struktury);
 • mozková kýla;
 • obtížný duševní a fyzický vývoj.

Kromě toho nedostatečné tělo B9 při porodu plodu přispívá k rozvoji tzv. syndromu „otevřených zad“. To znamená nezavření páteře. Jsou možné i jiné defekty páteře. Při nedostatku kyseliny listové existuje vysoké riziko, že dítě nebude schopno provést, protože nedostatek zvyšuje riziko předčasného ukončení těhotenství..

Závažný je výskyt závažného nedostatku kyseliny listové. Jeho důsledky jsou však velmi závažné. Takže chyba B9 může způsobit podrážděnost a ztrátu chuti k jídlu. Dále se vyvíjejí negativní důsledky a kromě rychlé únavy se objevují poruchy gastrointestinálního systému (projevují se ve formě průjmu a zvracení). Vlasy mohou intenzivně vypadávat a v ústech se objevují malé vředy. Výsledek dlouhého a akutního nedostatku kyseliny může být fatální, což je způsobeno megaloblastickou anémií.

Normálně může zdravé lidské střevo samo produkovat vitamin B v malém množství.9. Avšak díky bohaté konzumaci silného čaje, různých léků (jako jsou perorální antikoncepční prostředky, antacida, léky, které mají antikonvulzivní účinek, stejně jako léky, které obsahují zinek jako hlavní účinnou látku), je vyluhování urychleno. Příliš rychlé odebrání kyseliny listové z těla je také vyvoláno samotným těhotenstvím..

Lékaři proto předepisují použití vitaminu B pro budoucí matky9 jako doplňková terapie. Tím se zabrání riziku vzniku mnoha patologií a normalizuje se obsah této látky..

Pokud je potřeba kyselina listová?

Potřeba tohoto vitaminu zažívá každý. Obzvláště akutní se stává při porodu dítěte. Současně je kyselina listová snad jedinou drogou, jejíž potřeba dalšího příjmu neodolají ani ti nejpřesvědčivější bojovníci s umělými vitamíny.

Je vhodné zvýšit obsah kyseliny listové ve vaší stravě i ve fázi plánování těhotenství, protože ve většině případů matka během prvních týdnů neměla podezření na nástup těhotenství..

Již v šestnáctý den po početí se začíná tvořit nervová trubice plodu. Kyselina listová je zde důležitá. Hraje stejně důležitou roli v procesu formování placenty v těle ženy. V případě jakýchkoli poruch se zvyšuje riziko předčasného nebo nouzového ukončení těhotenství. Proto je nezbytné, aby vitamin B9 byl v požadovaném množství v těle a během prvních 12 týdnů těhotenství.

Ale i když se stalo, že se žena dozvěděla o skutečnosti těhotenství později, než by stálo za to začít brát, stále musíte pít kyselinu listovou. To je způsobeno tím, že v prvním trimestru nervová trubice prochází významnými změnami, pro úspěšný průběh, který je nezbytný také vitamín B9.

Zvláštní pozornost by měla být věnována užívání tohoto léku v přítomnosti následujících rizikových faktorů, které mohou nepříznivě ovlivnit vývoj dítěte..

 • cukrovka u těhotné ženy,
 • epilepsie,
 • malformace v bezprostřední rodině.

Na co je B potřeba?9?

Kyselina listová hraje pro dítě významnou roli. Navzdory skutečnosti, že se normálně produkuje ve střevech v malém množství, nemusí to stačit pro vývoj plodu. Existuje řada důležitých procesů, které vyžadují účast vitamínu B9.

 1. Krevní tvorba. Tato kyselina je potřebná pro tvorbu bílých krvinek, červených krvinek a krevních destiček..
 2. Tvorba DNA a RNA. S nimi se přenášejí všechny genetické informace..
 3. Spolu s vitaminem B12 je kyselina nezbytná pro úspěšné dělení buněk, což je tak důležité pro růst a vývoj nenarozeného dítěte..

Za zmínku také stojí nedostatek vitaminu B9 těhotná sama trpí. Nedostatek způsobuje anémii, akutní toxikózu, depresi a bolest nohou.

Kyselina listová během těhotenství je tedy nezbytná, aby se vytvořily podmínky pro aktivní růst a vývoj nenarozeného dítěte.

Dávkování kyseliny listové

Pro normální zdraví a výskyt přírodních procesů existuje určitá norma pro obsah této látky v těle. Takže pro dospělého stačí 2 mg denně, u těhotné ženy se tato dávka zdvojnásobí na 4 mg denně. Pokud mluvíme o nedostatku kyseliny listové, pak se doplní terapeutickými dávkami - 5 mg za den.

Potřebné množství kyseliny v těle můžete poskytnout dvěma způsoby:

 • brát speciální léky;
 • vyvážená strava.

Kyselina listová se nejčastěji vyskytuje v rostlinných potravinách. Hrubá mouka je v ní zvláště bohatá. Neméně cenné jsou v tomto ohledu pomeranče, citrony, avokádo. Lot in9 obsažené v zelení: petržel, špenát, chřest, cibule a zelené cibule. Mezi živočišnými zdroji je velké množství této látky v játrech. Méně ryb, masa nebo sýra. Zpravidla se ti, kdo dodržují vegetariánskou stravu, setkávají s nedostatkem kyseliny listové v těle, ale klasické menu může způsobit nedostatek vitamínů. To je obzvláště akutní v zimní sezóně..

Nejúčinnější a nejpřesnější je vyplnit nedostatek9 pomocí speciálních vitamínů a léků. Nejoblíbenější jsou tablety kyseliny listové. Obsah účinné látky v léčivu se může lišit, proto je nejlepší dávku zkontrolovat u svého lékaře. Hodně záleží na celkovém obrazu zdravotního stavu budoucí matky při porodu. Pokud je nedostatek výrazný, může být denní dávka zvýšena nebo může být předepsán jiný lék, který obsahuje vysokou koncentraci vitamínu B9.

Pokud je zdraví nastávající matky normální, není ve skupině s rizikem (jsou to diabetici a ti, kteří trpí epilepsií), pak je docela možné, že nebude zapotřebí zvýšeného příjmu kyseliny listové. Dávka obsažená ve speciálních komplexech vitamínů bude stačit. Předepisuje je mnoho těhotných lékařů. Současně při užívání některých léků obsahujících pouze B9, stojí za to zvážit její výši jinými prostředky, které nastávající matka bere. Tento vitamin se nachází v komplexech MultiTabs, Pregnavit a speciálně navržených komplexech Vitrum Prenatal, Materna a Elevit..

Jak brát kyselinu listovou

Návod k použití tohoto léku je velmi jednoduchý. Jak pít vitamín B9, Doktor to dokáže. Tyto informace jsou také uvedeny v přiloženém popisu..

Nejlepší je užívat kyselinu listovou ve formě nezávislých tablet. Pro vyrovnání denního požadavku stačí malá dávka. Tablety by se měly pít v určeném množství po jídle a pít vodu.

Předávkování a vedlejší účinky

Stejně jako všechny léky může kyselina listová během těhotenství vyvolat alergické reakce. Tento jev je však velmi vzácný a také předávkování lékem. U posledně jmenovaných by měl být denní příjem desetkrát vyšší než požadovaná dávka - dvacet pět tablet denně nebo více.

V jiných případech je přebytek této látky v těle nepravděpodobný, protože se přirozeně snadno vylučuje. Je třeba mít na paměti, že během těhotenství je tento proces výrazně urychlen.

Neexistují žádné přesné studie o tom, zda jsou možné komplikace se zvýšeným příjmem kyseliny listové. V Norsku však bylo zjištěno, že ženy, které užívaly tento lék s výrazným nadbytkem, měly děti s astmatem. Pokud jste zmateni množstvím kyseliny listové předepsané lékařem, můžete se o této otázce vždy poradit s jiným specialistou..

Proč ženy potřebují kyselinu listovou před početí a během těhotenství?

Kyselina listová je nedílnou součástí vitamínů skupiny B. Je označována jako B9 a tělo ji používá k tvorbě buněk. Každý člověk potřebuje tento vitamin a tělo potřebuje příjem zvenčí. Zvažte, proč je kyselina listová nutná pro ženy.

Kyselina listová a její význam

Vitamin B9 je životně důležitý pro tělesné funkce, jako jsou:

 • Syntéza DNA a RNA;
 • rychlé dělení a růst buněk;
 • produkce červených krvinek;
 • zdraví mozku.

Samostatně je třeba říci o potřebě vitamínu pro ženy. Během těhotenství brání dostatečná hladina kyseliny listové v těle vážným vrozeným patologickým stavům mozku u dětí nebo páteře - poruchy nervové trubice:

 • spina bifida - vada, kterou lze napravit;
 • anencefálie je smrtící svěrák.

Kromě toho, podle výzkumu, má-li zdravotní anamnéza ženy tyto patologie, může užívání správného množství kyseliny listové snížit riziko vzniku defektu nervové trubice u plodu následným těhotenstvím o 70%. Také užívání vitamínu B9 před a během těhotenství může zabránit těmto patologickým stavům:

 • rozštěp rtu nebo patra;
 • předčasné doručení;
 • potrat;
 • zpoždění hmotnosti a výšky plodu;
 • projev preeklampsie.

Jaká je potřeba vitaminu B9 u těhotných žen??

Kolik kyseliny listové je třeba během těhotenství? To je otázka, na kterou by ženy měly odpovědět odpověď bez selhání. Ženy v plodném věku, a nejen ty, které plánují těhotenství, by měly dostat 0,4 mg kyseliny listové denně nebo používat potraviny, které ji obsahují ve správném množství.

Pozitivní účinek kyseliny listové během těhotenství byl prokázán výzkumem. Obohatení vitaminem těla před početí a během těhotenství může významně snížit riziko různých vrozených patologií u dítěte, včetně defektů nervové trubice - prekurzorů mozku a míchy.

Vzhledem k tomu, že k tvorbě nervové trubice u plodu dochází v prvních týdnech těhotenství, je třeba nahradit nedostatek kyseliny listové dříve, než žena zjistí početí. Proto je kladen důraz na správné dodávání kyseliny listové do těla všemi ženami v plodném věku, protože těhotenství není vždy naplánováno.

Denní příjem vitaminu B9 pro ženy:

 • 400 mcg - požadovaná dávka kyseliny listové při plánování těhotenství;
 • 400 mcg - množství vitaminu během těhotenství;
 • 500 mcg - příjem kyseliny listové během kojení.

Výrobky kyseliny listové

Mezi přírodní zdroje kyseliny listové vyniká zelenina, která má tmavě zelenou barvu. Nadměrné tepelné zpracování potravin během vaření však snižuje jejich hladinu vitamínu..

Uvádíme tedy zeleninu, ovoce a další potraviny bohaté na tento vitamin:

 • chřestové fazole a jiné luštěniny;
 • pekařské droždí;
 • brokolice;
 • Růžičková kapusta, bílé zelí, květák;
 • žloutky;
 • brambory pláště;
 • čočka
 • salát;
 • játra (neměla by být součástí stravy pro těhotné ženy);
 • ovoce - papája a kiwi se vyznačují vysokým obsahem vitamínu;
 • mléko;
 • tvaroh;
 • sýr;
 • citrus;
 • špenát;
 • slunečnicová semínka;
 • celozrný chléb.

Léky obsahující vitamín B9

Léky s kyselinou listovou ve složení:

 • "Kyselina listová" - tablety 0,001 g, v balení po 10 nebo 30 tabletách;
 • „Folacin“ - tablety s obsahem kyseliny listové 5 mg, blistry po 10 kusech;
 • Angiovit - kombinovaný vitaminový přípravek v tabletách s obsahem kyseliny listové 5 mg, 60 tablet na banku.

Přípravky kyseliny listové jsou předepsány jak pro léčbu chorob spojených s nedostatkem vitamínů, tak pro profylaktické účely. Nejčastěji se doporučují takové vitamínové komplexy obsahující kyselinu listovou:

 • "Duovit";
 • "Gendevit";
 • Vitrum Kids;
 • Vitrum Centuri;
 • „Klasické karty s více kartami“;
 • "Supradin";
 • "Centrum";
 • Theravit.

V současné době na trhu najdete tolik multivitaminových přípravků, multivitaminových komplexů a doplňků stravy s vitamínem B9, které jejich seznam zabere spoustu času a prostoru. Jejich obecným účelem je prevence, což je zřejmé i z objemů složek, které tvoří přípravky.

Posloucháme názory žen

Po stanovení cíle najdete velké množství recenzí o kyselině listové, její potřebě pro ženy, názvech vitamínových komplexů, účelu přijetí. Většinou ženy mluví o výhodách vitaminu a zanechávají pozitivní recenze. Většina otázek se týká dávkování. Relevantní byl také název nemocí, u nichž byl předepsán vitamin B9. Mnozí uvádějí nízký výskyt vedlejších účinků a dobrou snášenlivost s drogami..

Téměř všechny ženy mluví o nutnosti předchozí konzultace s odborníkem před zahájením přípravy kyseliny listové.

Jmenování vitaminu B9 ženám v plodném věku má jasnou a významnou výhodu - snížení četnosti patologických těhotenství. Jeho použití je založeno na důkazech a jeho použití při léčbě některých nemocí je poměrně efektivní..

Některé zdroje však věnují pozornost kyselině listové jako léku primární prevence, po kterém výsledky nejsou tak jasné. U dětí, stejně jako u mužů a žen ve věkové kategorii, které překročily rámec období porodu, nepředstavovaly užívání vitamínu B9 při jeho nedostatku nedostatek pro zdraví. Existují dokonce samostatné varovné signály o zvýšeném riziku rakoviny. Proto je pro tyto kategorie lidí lepší spoléhat se na zdroje kyseliny listové ve formě potravy. opatruj se!

Kyselina listová během těhotenství: jak dlouho trvat

Kyselina listová během těhotenství je schopna chránit dítě před nitroděložními malformacemi. Z tohoto důvodu se doporučuje budoucím matkám a těm, které právě plánují těhotenství, absolvovat kurs nasycení těla vitaminem B9. Nejste si jisti, jak správně brát vitamíny? Zajímá vás výhoda kyseliny listové? Přečtěte si o tom vše v článku..

Kyselina listová během těhotenství: dávkování, který týden užívat

Kyselina listová - je to také vitamin B9, Bs, M, folacin nebo folát - monovitamin skupiny B. Vitamin dostal název podle latinské fólie - „list“.

Samotné lidské tělo je schopné produkovat sloučeniny kyseliny listové z potravy. Za tento proces je zodpovědné tenké střevo..

Podle doporučení WHO by měla osoba v závislosti na věku používat během dne následující množství kyseliny listové:

 • děti do jednoho roku života - 0,05 mg;
 • děti do 3 let - 0,07 mg;
 • děti do 6 let - 0,1 mg;
 • děti do 10 let - 0,15 mg;
 • děti od 11 let a dospělí - 0,2 mg.

Ženy přepravující dítě by měly dostávat dalších 0,2 mg folacinu denně a během laktace - 0,6 mg. Vitamin se užívá nejen během, ale i ve stadiu plánování těhotenství..

I přes výhody folátů je jejich nadměrné množství stejně nebezpečné jako nevýhoda. Dávkování je třeba přísně dodržovat..

Doporučená denní dávka léku pro ženy plánující početí, 4 týdny před domnělým oplodněním až do 12 týdnů těhotenství - 0,4 mg. Upozornění: výrobci uvolňují kyselinu listovou v 1 mg a 5 mg tabletách. Při nákupu léku v lékárně pečlivě prostudujte pokyny, aby nedošlo k omylu s dávkováním.

Nikdy neužívejte léky bez předchozí konzultace s lékařem. Nezapomeňte zjistit, zda potřebujete kyselinu listovou, jak ji vzít a v jakém množství. V případě nadbytku vitamínu B9, který je stanoven laboratorními krevními testy, je lepší opustit průběh.

Ženy se často ptají, proč je kyselina listová užívána pouze v prvních měsících těhotenství, a ne ve všech 9 měsících? Odpověď spočívá v racionálním přístupu k problematice vitamínů..

12 týdnů těhotenství je považováno za zlom. Zaprvé, těhotenství jde do 2. trimestru: hlavní život podporující systémy a orgány dítěte jsou již vytvořeny. Za druhé, období časné toxikózy uběhlo a žena se může vrátit k vyvážené stravě, která přijímá určité množství kyseliny listové z potravin.

Od 4. měsíce těhotenství jsou navíc předepisovány komplexní vitamíny, které obsahují malé množství kyseliny listové. Snížení dávky spotřebovaného folátu je způsobeno tím, že nadbytek vitamínu B9 negativně ovlivňuje imunitní systém dítěte a matky.

Ve výjimečných případech, podle lékařských indikací, může lékař provádějící těhotenství předepsat další užívání kyseliny listové, ale musí být k tomu dobré důvody.

Můžete si vzít lék sami, pokud je těhotenství 12 a více týdnů, je to kategoricky nemožné.

Kyselina listová během těhotenství: k čemu je?

Neúprosná statistika tvrdí, že 50% žen trpí nedostatkem folacinů. Více než 40% žen má anémii způsobenou nedostatkem železa v těle.

Nejvíce ohrožené jsou ženy s problémy a charakteristikami, jako jsou:

 • akutní toxikóza raných stadií;
 • časné nebo pozdní těhotenství;
 • nedostatek nebo nadváha;
 • vegetariánská strava;
 • vícenásobné těhotenství;
 • častá těhotenství.

Samostatnou rizikovou skupinou jsou ženy s chronickými onemocněními trávicího systému, krátkozrakostí, hypertenzí.

Co je užitečnější kyselina listová? Proč jsou pro nastávající matku a její dítě nutné fólie? Nedostatek vitamínu B ovlivňuje nejen vývoj centrálního nervového systému dítěte. Fólie jsou zodpovědné za položení kardiovaskulárního, genitourinárního systému, zajišťují normální tvorbu končetin a jsou prevencí embryonálních vývojových patologií - rozštěpu patra. U matek je nedostatek folacinu spojen s rizikem cévní mozkové příhody, srdečního infarktu a megaloblastické anémie - Addison-Birmerova nemoc.

Pokud nedostatek vitaminu B9 neovlivní vývoj plodu plodu, může nedostatek folátu vyvolat v budoucnosti psychosomatické poruchy u dítěte.

Nedostatek vitaminu B9 v těle matky se rychle rozvíjí. Problém lze identifikovat pomocí následujících příznaků:

 • zbarvení nebo pigmentace kůže;
 • podrážděnost;
 • nestabilní emoční stav;
 • neustálý pocit únavy;
 • ztráta výkonu;
 • poškození paměti;
 • vzhled akné na kůži;
 • náhlé hubnutí.

Příznaky nedostatku kyseliny listové jsou podobné příznakům anémie z nedostatku železa.

Sledujte své zdraví, dodržujte správnou a vyváženou stravu. Nebojte se zeptat svého lékaře na otázky, zda je kyselina listová potřebná pro těhotné ženy, i když jste právě začali přemýšlet o mateřství.

Pozornost! Materiál slouží pouze pro informaci. Neměli byste se uchýlit k popsaným metodám bez předchozí konzultace s lékařem.

Autor: Anna Ivanovna Tikhomirova, kandidátka na lékařské vědy

Recenzent: Kandidát na lékařské vědy, profesor Ivan Georgievich Maksakov

Jak brát kyselinu listovou během těhotenství, jak je to užitečné

Těhotenství je komplexní fyziologický proces, při kterém je důležitá správná tvorba plodu. Aby se zabránilo různým patologickým stavům, je nutné zahrnout příjem vitaminu B9.

Lékaři jsou si jisti, že čím dříve nastávající matka začne brát léky obsahující kyselinu listovou během těhotenství, tím méně je pravděpodobný výskyt vrozených abnormalit u dítěte.

Proč je kyselina listová potřebná pro těhotné ženy?

Potřeba součásti a velký význam při porodu dítěte jsou vědecky prokázány. Většina žen v této situaci však čelí deficitu. Dostatečné množství vitaminu B9 snižuje pravděpodobnost nitroděložních patologií u nenarozeného dítěte. Proto je kyselina listová předepsána těhotným ženám..

Je nutné pít kyselinu listovou během těhotenství

Nedostatek vitaminu B9 okamžitě ovlivňuje zdraví těhotné ženy a projevuje se řadou nepříjemných příznaků. Žena se cítí neustále unavená, nespavost se obává, ztráta chuti k jídlu, narušená imunita.

Vitamin se aktivně podílí na tvorbě placenty - hlavního zdroje živin pro dítě. Jeho nedostatek může vyvolat placentární nedostatečnost a způsobit nedobrovolný potrat.

Nedostatek folátu negativně ovlivňuje tvorbu embrya. Existuje riziko poškození nervových trubic nebo vnějších malformací. Existuje pravděpodobnost takových abnormalit, jako je hydrocefal, různé mozkové patologie, fyzické vývojové nedostatky.

Výrobky kyseliny listové

Optimálním množstvím vitaminu B9 můžete získat potravou. K pokrytí denního příjmu dospělého (50 mcg) stačí doplnit stravu některými druhy zeleniny. Vhodná mrkev, rajčata, řepa, špenát. Doporučuje se jíst játra, vejce, cereálie, luštěniny.

Fólie se skladují v čerstvých potravinách a během vaření se ničí vystavením vysokým teplotám.

Potřeba vitaminu při přenášení dítěte se zvyšuje a je nemožné ho uspokojit jídlem. Proto je důležité brát další dávky látky jako léky..

Jak pít kyselinu listovou během těhotenství

Ošetřující lékař správně stanoví, jak pít kyselinu listovou během těhotenství. Hlavní věc je začít brát léky ve správné dávce včas. I když nastávající matka užívala léky na bázi kyseliny listové před početí, gynekologická konzultace je stále nezbytná. Specialista vám pomůže vybrat lék na základě individuálních potřeb ženského těla. Složení léčiv často zahrnuje další složky nezbytné pro normální průběh těhotenství.

Kdy začít pít

Nejužitečnější bude zahrnout kyselinu listovou v časném těhotenství, protože dochází k dynamickému dělení buněk, položí se základní vitální struktury embrya. Proto gynekologové doporučují pít lék od okamžiku početí nebo během plánování dítěte (pár měsíců před těhotenstvím).

I když k těhotenství došlo náhodou a žena se o své situaci neprodleně nedozvěděla, je nutné užívat drogu před začátkem 12 týdnů. Během této doby nervová trubice embrya prochází důležitými změnami. Nejaktivnější fáze vývoje jejích struktur však končí v šestém týdnu, proto je vhodné začít užívat vitamin před uvedeným časem..

Jak dlouho užít lék

Pokud je kyselina listová předepsána před obdobím těhotenství, užívání drogy závisí na individuálních vlastnostech těla chudé matky. Schéma a průběh přijímání stanoví pouze lékař.

Pokud ve druhém trimestru těhotenství není pozorován nedostatek kyseliny listové, je povoleno vyloučit léčivo po absolvování konzultace s gynekologem. Pokud se obsah vitamínu B9 v uvedeném čase nenormalizuje, je léčba prodloužena až do narození. Je povoleno pít lék během laktace.

Dávkování

Pokud je během těhotenství předepsána kyselina listová, závisí dávka na stanoveném období a na vlastnostech plodu. Pokud se vážné toxikózy obávají, není léčivo úplně absorbováno, takže se jeho množství zvyšuje. Odchylky, jako je diabetes, epilepsie, přítomnost vrozených nemocí u stávajících dětí, mohou ovlivnit zvýšení dávky..

Pokud výše uvedené indikace chybí, zdraví těhotné ženy a dítěte není ohroženo, provádí gynekolog standardní schůzky.

V prvním trimestru se kyselina listová užívá v dávce 500 - 700 mcg denně, po 13 týdnech se dávka zvýší na 700 - 900 mcg.

Dosažení nadbytku kyseliny listové během těhotenství je téměř nemožné, protože je dobře odstraněno z těla. Pokud však budete užívat nekontrolované léky po dlouhou dobu, existuje možnost předávkování.

To, zda může kyselina listová během těhotenství poškodit, je bodem, ale v některých případech může nadbytek způsobit:

 • pocit hořkosti v ústní dutině;
 • odchylky od nervového systému, je zvýšená excitabilita;
 • problémové spaní;
 • vyrážka na kůži;
 • bolesti břicha, nevolnost, zvracení.
Po konzultaci s gynekologem se můžete zbavit nepříjemných symptomů úpravou dávky léku. Pokud je pozorováno zhoršení, je třeba zavolat sanitku.

Výhody vitaminu B9 pro dítě

Jedním z hlavních faktorů, proč těhotné ženy potřebují kyselinu listovou, je správné sladění embryonálního vývoje. Důležitost léků pro budoucí dítě je způsobena účastí na určitých procesech:

 • objevuje se při nukleace nervové tkáně a zkumavky;
 • zabraňuje výskytu fyzických a duševních defektů;
 • napomáhá vytváření krvinek, jmenovitě červených krvinek, bílých krvinek, krevních destiček;
 • podporuje tvorbu orgánů a tkání plodu;
 • vyhýbá se mutacím v důsledku správného vytváření genetických struktur.

Novorozenci a malé děti nevyžadují léky obsahující B9. Předepisujte lék pouze v případě, že dítě trpí anémií.

Kontraindikace

Výhody a nezbytnost vitaminu jsou zřejmé, je však možné, aby každý během těhotenství pil kyselinu listovou? Drogy založené na tom mají omezení na příjem.

Mezi zakazující faktory patří:

 • vysoká citlivost na látku;
 • predispozice k onkologii;
 • chronické onemocnění ledvin;
 • nedostatek vitaminu B12 doprovázen anémií.

Někdy gynekologové umožňují použití folátů během těhotenství u pacientů trpících pyelonefritidou. Aby se předešlo komplikacím, je lékař nucen snížit dávkování a snížit průběh.

Přípravky kyseliny listové

Kolik tablet kyseliny listové musíte pít pro těhotné ženy, závisí na konkrétních lécích předepsaných gynekologem. Vitamin B9 je k dispozici jak v čisté formě, tak v kombinaci s jinými složkami. To vám umožní uspokojit potřebu minerálů a stopových prvků nezbytných pro nastávající matku. Čaj a káva jsou při užívání léků omezené. Vyvolávají rychlé odstranění aktivní složky a narušují normální absorpci..

Obvykle jsou ženám v poloze předepsány následující léky:

 • Foliber je komplex vitamínů B9 a B12. Navržen pro prevenci srdečních patologií, je předepsán v počáteční fázi těhotenství. Denní sazba je jedna tableta před jídlem. Nevhodné pro ženy s nesnášenlivostí glukózy a laktózy.
 • Maltofer - pomáhá vyrovnat se s nedostatkem kyseliny listové a nedostatku železa. Je přijatelné použít pro laktaci. Používejte pilulku dvakrát denně, dokud se hladiny hemoglobinu neobnoví na normální hodnotu..
 • Elevit pronatal je vitamínový komplex pro těhotné ženy, vyživuje jej živinami, zlepšuje růst buněk a snižuje riziko vzniku defektů plodu. Doporučuje se začít brát od okamžiku přípravy na početí.
 • Fenyuls Zinc je profylaktický předpis pro nedostatek železa, zinku a folátu. Pijte jednu kapsli denně po celou dobu těhotenství. Kontraindikováno u střevních chorob a vředové patologie.

I zdravá žena musí brát přípravky kyseliny listové pro správný vývoj embrya a normální průběh těhotenství.

Je však zakázáno pít vitamíny samostatně, je třeba to dělat opatrně, pod dohledem lékaře.

Články O Neplodnosti