Hlavní Zdraví

Jak dlouho a jak dlouho mají ženy poprvé?

Každá těhotná žena má zájem o to, čím musí projít během porodu, a upřímné zvěsti o nesnesitelné bolesti jsou docela děsivé. Proto je přirozenou a častou otázkou žen v práci otázka, jak dlouho porod trvá, zda mohou existovat nějaké odchylky a zda existuje přibližný „časový rozvrh“ doby práce.?

Jak dlouho je porod?

Žádný lékař nemůže říci s přibližnou přesností ani předpovědět, kolik dítě porodilo, bez ohledu na jeho pracovní zkušenosti a úroveň znalostí. Tento proces je spojen s více rysy, včetně jak individuálních charakteristik dělohy, tak průběhu těhotenství..

Lékaři mohou zhruba hádat, jak dlouho první porod trvá, a kolik druhého, pokud rozdíl mezi těhotenstvím není delší než 7 let. V opačném případě bude doba opakovaného porodu stejná jako u prvního, protože tělo znovu „pamatuje“ všechny rysy práce.

Nejčastějším názorem na délku porodu u primiparů (právo narození), bez ohledu na věk, je tedy doba od 15 hodin do dvou dnů. Okamžitě se ujistí, že aktivní fáze porodu, tj. Nejbolestivější, netrvá déle než 6 hodin. První přípravné kontrakce jsou celkem tolerantní. Je to spíše nepohodlí v pánevní oblasti a žena v práci první den spí, vede známý životní styl.

Jak dlouho trvá porod u vícečetných žen, pokud je doba mezi těhotenstvím kratší než sedm let? Opakovaná práce je zpravidla rychlejší díky skutečnosti, že děloha již má pracovní zkušenosti. Průměrná doba práce v multiparous - 6-18 hodin.

Porod může trvat mnohonásobně s různou dobou trvání, pokud bylo obtížné těhotenství, uchování hormonálními drogami, objevují se onemocnění ledvin, srdce, reprodukčního systému.

Přibližná doba (nebo průměrné trvání) je pro všechny ženy normální 10-15 hodin. Proces porodu je navíc bolestivější v případě velkého plodu, vícenásobného těhotenství a polyhydramnií. Aktivní a nejbolestivější fáze netrvá déle než 6-8 hodin.

Jak dlouho vydrží normální porod?

Délka porodu během těhotenství bez abnormalit, bez nemocí matky nebo dítěte je výrazně zkrácena. Je třeba si uvědomit, že porod je těžká fyzická práce v těle, a proto čím zdravější je období těhotenství, tím méně nemocí má matka, tím rychleji a snadněji se rodí.

Podle statistik je nejdelší porodnost u žen s další nucenou stimulací práce. Časové období je v tomto případě prodlouženo v průměru o 30%.

Normální porod u fyzicky formované ženy závisí na mnoha faktorech:

 • věk matky (optimální věk pro těhotenství a porod je 21-35 let);
 • zralost dělohy, zejména děložního čípku;
 • gestační věk (v raných fázích předčasného těhotenství není děloha ještě připravena, a proto je navzdory nízké hmotnosti plodu porod obtížný);
 • individuální vlastnosti těla, příprava matky na porod;
 • hormonální pozadí ženy;
 • počet těhotenství bez porodu (potrat, potrat, zmeškané těhotenství);
 • životní styl před těhotenstvím (kouření podporuje osifikaci kostry, což komplikuje průchod dítěte porodním kanálem).

Všechny tyto faktory ve větší či menší míře ovlivňují trvání a povahu pracovní činnosti u každé jednotlivé ženy v práci.

Proč je první narození delší

Jak dlouho trvá první narození a jak lze určit „zdlouhavý“ proces? Kdy se bát? Jak již bylo zmíněno, první narození je delší vzhledem k tomu, že tělo dosud neví, jak se chovat, děloha se poprvé aktivně podílí na bolestech v práci, jejich intenzita je výsledkem vývoje těla dlouho před těhotenstvím.

V intenzitě je každé následné narození totožné s prvním. Taková situace může nastat: první narození je bolestivé, druhé lehké a třetí opět bolestivé a s komplikacemi. Vše záleží na řadě faktorů, které je třeba vzít v úvahu na základě ambulantní knihy ženy v práci. Některé ženy v práci poznamenají, že intenzivní hmatatelné kontrakce začaly 5 až 6 hodin před narozením dítěte, zatímco jiné ženy, které nejbolestivější pokusy trvají déle než hodinu. Tento proces je individuální..

Co je to zdlouhavé narození a proč jsou nebezpečné?

Další faktor děsí ženy při porodu - prodloužený porod. Jaká je nebezpečí dlouhodobé práce a co by se mělo v takových situacích dělat? Především stojí za zvážení patrimoniální aktivity s vypouštěním vod a bez nich. Pokud je pracovní aktivita pomalá, ale voda neodešla, dítě necítí hladovění kyslíkem, pak pojem „norma“ je dva dny.

Pokud porod s intenzivními bolestivými kontrakcemi s frekvencí 5-10 minut, pak optimálním trváním je pracovní aktivita 5-6 hodin, pokusů ne více než hodinu, tlačí místo pro dítě (placenta) - 2 minuty.

První narození - všechno bude v pořádku

První narození ženy, která se obává o zdraví svého dítěte, je vždy odpovědnou a důležitou událostí. Při čekání je přirozeně v hlavě spousta myšlenek a obav. Je však třeba si uvědomit, že pracovní činnost ženského těla je přirozený proces, který je podrobně promyšlen samotnou přírodou. Proto je nejdůležitějším úkolem být trpělivý a silný. Porod je nejnovějším testem, po kterém se potěší radostné setkání těch nejdražších lidí - matky a dítěte.

Začínáme: důležité tipy pro první narození

Každá nastávající matka chce, aby tento proces probíhal „dokonale“ - bez problémů, rozruchu a paniky. Většina matek, které již proběhly, však připomíná, že v nejkritičtějším okamžiku všechny nashromážděné znalosti zmizely najednou a navzdory rozsáhlému teoretickému školení je nástup práce přesto překvapil. Opravdu mají pravdu ti, kdo tvrdí, že příprava na porod je zbytečná, přesto na všechno zapomenete?

Elizaveta Novoselova
Porodník-gynekolog, Moskva

Tvrzení, že příprava na porod je zbytečná, je samozřejmě nesprávné. Takže ti, kdo jsou líní nebo se prostě bojí dozvědět se něco o porodu předem, se ospravedlní. A přesto v tomto prohlášení existuje určitá pravda: bez ohledu na to, jak se připravujete na porod, začátek tohoto procesu bude stále spojen s přirozeným vzrušením, ve kterém mohou být všechny získané znalosti zaměněny v hlavě..

Aby byl tento proces plně vybaven, mnoho žen dlouho před koncem těhotenství se začíná vážně připravovat na porod: chodit na kurzy, číst časopisy a hledat informace o obrovském rozměru internetu. Abychom se od samého začátku cítili sebejistě, musíme si jasně uvědomit, jak si nechat ujít počátek porodu, když musíte jít do nemocnice, jaké dokumenty a věci budou potřebné pro hospitalizaci, co je třeba udělat před odjezdem do nemocnice.

Předpokládejme, že budoucí matka má své první „podezřelé“ pocity: záda zad, její žaludek se napíná a objevuje se neobvyklé propuštění z genitálního traktu. Zároveň se v hlavě objevuje mnoho myšlenek na základě informací o porodu. Tyto myšlenky jsou však někdy velmi kontroverzní, protože v kurzech a odborné literatuře byly pochopeny různé možnosti pro počátek porodu. Takže, kde začít: zavolat lékaře, manžela nebo sanitku? Co když je to falešný poplach? Jaký je nejlepší způsob, jak se chovat nyní během „pocitů“: zkuste uvolnit nebo okamžitě použít anesteziologické techniky? Co je teď lepší: lehnout si, posadit se nebo chodit? Je velmi nepohodlné hledat odpověď na tyto otázky během bojů, prohlížení hromádkou časopisů nebo silného shrnutí z kurzů. Abychom tento úkol usnadnili, sestavili jsme průvodce, jak postupovat v nejdůležitějších bodech na začátku porodu.

Taška v nemocnici: co nosit

Vzhledem k tomu, že porod často začíná náhle, je lepší mít v posledních týdnech těhotenství neustále lékařské doklady - cestovní pas, výměnu, politiku, po 30 týdnech - rodný list nebo rodnou smlouvu - po 36 týdnech. Musíte znát nebo nosit nouzová telefonní čísla, lékaře, adresu porodních oddělení nebo jiných zdravotnických zařízení nejblíže k domu a do práce.

Budoucí matka by se neměla spoléhat pouze na sebe - v případě nouze je nutné vyhledat pomoc od ostatních, varování před jejím stavem. Je třeba si uvědomit, že policie, metro, letušky a ošetřovatelé absolvují kurzy lékařské péče a mohou naléhavě kontaktovat lékaře.

Jak věci zabalit?

Omyvatelné pantofle, čisté ponožky, toaletní papír, jednorázová toaletní křesla, mokré ubrousky nebo jednorázové kapesníky (na obličej a ruce), láhev vody bez plynu), termální postřiková voda (na zavlažování obličeje a těla) by měla být odváděna na mateřské oddělení nemocnice. hygienická rtěnka nebo balzám na rty, zvlhčující kapky nebo sprej na nos, ušní zátky (může být hlučné na porodnici), telefon s nabíječkou a sluchátka. Pokud máte dovoleno vzít si oblečení do bloku, můžete si vzít trička nebo krátkou noční košili a župan..

V balíčku pro poporodní oddělení musíte dát oblečení pro sebe a dítě, denní hygienické výrobky, poporodní polštářky, jednorázové kalhotky, podprsenku a podšívku na bradavku, krém na bradavky, prsní pumpu, balíček plenek a mokré ubrousky pro novorozence.

Spropitné

Při sběru věcí v porodnici je vhodnější rozdělit je do dvou sáčků: vše, co potřebujete, do mateřské jednotky, vložte do jednoho, a to nejpotřebnější pro poporodní oddělení, do druhého. Mnoho porodnic není povoleno přepravovat věci v textilních taškách, takže je lepší používat plastové sáčky. Pokud se chystáte na partnerské narození, nezapomeňte na oblečení, náhradní obuv a jídlo pro svého manžela.!

Jak pochopit, zda je možné kousnout?

Jídlo je zdrojem energie, která je pro nastávající matku nezbytná během dlouhého a namáhavého procesu porodu. Dnes dokonce i na porodnici nabízí unavená žena v práci sladký čaj, bonbóny, kousek čokolády. Je pravda, že je lepší, že to byla jen svačina, něco lehkého a rychle stravitelného - ovocný salát, jogurt, tvaroh, ořechy, sušené ovoce, šťáva nebo sladký čaj. V této chvíli je lepší zdržet se hojného, ​​těžkého jídla, protože to může vyvolat zvracení během následného zvýšení kontrakcí.

Spropitné

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, můžete a měli byste mít i sousto k jídlu na začátku porodu - samozřejmě, pokud máte chuť k jídlu. Úplné zdržení se stravování od samého začátku porodu je nutné pouze v případě plánovaného chirurgického porodu (tj. Před císařským řezem) nebo u jakýchkoli příznaků zhoršení pohody ženy při porodu (krvácení, vysoký krevní tlak, silná bolest).

Hygienické tipy

Osprchujte se. Kromě hygienické funkce se sprcha při kontrakcích používá také jako relaxační a analgetický účinek. Proudy teplé vody směřující do žaludku a dolní části zad, snižují pocit napětí během porodu, přispívají ke zlepšení krevního oběhu v pánevní oblasti, což určuje dynamický vývoj porodu a drobení. Na začátku porodu je lepší se osprchovat úplně, po hlavě - vodní masáž vám pomůže relaxovat a uklidnit se, ovládat emoce a pozitivně se naladit pro nadcházející porod.

Dělejte manikúru a pedikúru. Nejprve odstraňte lak na ruce a nohy. Barvou nehtových destiček určuje lékař úroveň mikrocirkulace (průtok krve v malých cévách) v procesu porodu, což znamená dítě! Za druhé, krátce si uřízněte nehty. Ihned po narození si dítě položí bříško a nechá ho držet rukama. Kůže novorozence je velmi jemná a zranitelná, téměř jako sliznice dospělého. Vyčnívající nehty mohou snadno poškodit pokožku dítěte a výsledný škrábanec se může stát vstupní bránou k infekci.

Do intimní odstranění chloupků. Odstranění vlasů v perineu je standardní „přípravný“ postup pro přijetí na porodnici. Mnoho žen nerozumí účelu této manipulace: je zřejmé, že přítomnost nebo nepřítomnost vlasů neovlivňuje průběh práce. Proč je nutné před porodem oholit ochlupení a mezi nohama? Vlasy kolem vagíny zpožďují intimní výtok. Během porodu a zejména v období po porodu se tyto sekrece stávají mnohem hojnější než obvykle, hromadí se u vchodu do pochvy na perineálních vlasech a slouží jako ideální živná půda pro množení různých bakterií, které mohou způsobit závažné infekční komplikace pro matku a dítě. Pomocí holicího strojku úplně odstraňte vlasy z perineum. Pokud je pro vás depilace příliš komplikovaná nebo nemáte na ni čas - bude to provedeno na oddělení nemocnice.

Kdy jít do nemocnice?

Pokud se kontrakce začnou střídat v pravidelných a postupně se zkracovávajících intervalech, nastávající matka se cítí dobře, voda nevylévá - odjíždíme do nemocnice nejpozději do 10minutového intervalu mezi kontrakcemi.

Pokud kontrakce, které začaly, jsou nepravidelné, máma se cítí dobře, voda nevylévala - odpočíváme a čekáme na další vývoj.

Pokud se vylije nebo vytéká nějaké množství vody, nebo pokud existuje alespoň podezření na vypouštění vody, jdeme okamžitě do nemocnice.

V pochybných případech bude v pohotovosti nemocnice provedena speciální analýza - nátěr na vodě. Výsledek bude připraven za 15-30 minut a potvrdí nebo popře fakt prasknutí močového měchýře bez ohledu na jeho velikost a umístění.

Dokumenty v nemocnici: co si vzít s sebou?

Do nemocnice musíte vzít cestovní pas, výměnu karty, rodný list, pojistku a / nebo rodnou smlouvu. Máte-li kopii cestovního pasu a politiky, vezměte si je také s sebou - výrazně se tím zrychlí proces vydávání karty v pohotovostní místnosti nemocnice.

Horší, tím bolestivější!

Je důležité pochopit, že úroveň bolesti při kontrakcích přímo závisí na strachu a napětí. Pokud žena v porodu není mentálně připravená na porod a má velmi strach, dokonce i v případech, kdy se porod vyskytne bez komplikací, jsou bolesti při práci mnohem bolestivější než obvykle. To lze snadno vysvětlit: pocit bolesti přímo závisí na poměru různých hormonů v krvi ženy při porodu. Nejdůležitější z nich jsou endorfiny a adrenalin. Endorfiny mají analgetický účinek, zvýšení hladiny adrenalinu v krvi naopak vede ke snížení prahu bolesti a ke zvýšení bolesti. Strach, jak víte, stimuluje uvolňování adrenalinu v obrovských dávkách. Proto se v panice množství adrenalinu v krvi převaluje, vytlačuje endorfiny proti bolesti a v důsledku toho se bolest během záchvatu cítí mnohem silnější.

Porod začíná: jak zastavit panikaření?

Na začátku porodu zažívá každá nastávající matka vzrušení - zcela přirozený pocit před takovým zodpovědným a obtížným procesem. V tuto chvíli je však velmi důležité nevyvolávat emoce a pokusit se uklidnit co nejdříve, aby se zabránilo panice.

Panický strach z porodu může pro nastávající matku odvést velmi špatnou práci: konec konců je to stav paniky, který vede k rozvoji většiny porušení práce. Při výrazném emocionálním vzrušení, které je spojeno se pocitem strachu, je nervový systém narušen. V důsledku „nervových selhání“ jsou signály koordinující práci nerovnoměrné, mohou oslabit nebo naopak prudce zvýšit. Kvůli zhoršené nervové regulaci porodu jsou kontrakce bolestivé, slabé a neproduktivní.

Spropitné

Aby nedošlo k panice, je důležité ovládat emoce od prvních pocitů. Není třeba rozrušit a pokusit se vyřešit několik problémů najednou. Není třeba okamžitě zavolat příbuzným, chytit poplatky nebo zavolat sanitku: nejprve se posaďte nebo si lehněte, najděte si nejpohodlnější a nejpohodlnější polohu, zavřete oči a několikrát se zhluboka nadechněte nosem a vydechněte ústy. To pomůže uklidnit emoce a zabere jen pár minut. Pak otevřete oči a zkuste vyhodnotit své zdraví co nejobjektivněji: co se v něm přesně změnilo?

Jak voda odchází na začátku porodu??

Toto je pravděpodobně nejčastější důvod k obavám: většina budoucích rodičů se bojí nevšímat si výtoku vody, zaměňovat je s močením, výtokem ze sliznice nebo běžnými ženskými sekrety. Ve skutečnosti se fetální vody zásadně liší od všech ostatních typů sekretů z genitálního traktu a je nesmírně obtížné je zaměnit s čímkoli. Normálně by se to mělo stát během porodu, ale často voda odchází před porodem.

Existují dva „scénáře“ pro vypouštění vody. V prvním provedení vylévají nečekaně, najednou a ve velkém množství. Výsledkem bude, že vám tekutina stéká po nohou, veškerý oděv pod pásem se okamžitě zvlhne - je prostě nemožné zmeškat tento jev! Roztržení samotného fetálního močového měchýře, díky kterému voda začne vytékat, není doprovázeno žádnými subjektivními pocity - nastává bez bolesti, křeče nebo nutkání k močení.

Voda teče zcela jinak, pokud je otvor vytvořený v močovém měchýři vysoký a zakrytý děložní stěnou: v tomto případě může být tekutina periodicky uvolňována v kapkách nebo drobných pramnech, v malém množství, navlhčující hygienickou vložku a spodní prádlo. Avšak i při mírném úniku vody je lze snadno odlišit od běžného vaginálního výtoku: voda je absorbována do tkáně spodního prádla a zvlhčuje je, takže na povrchu nezůstává žádný hlen. Plodové vody jsou také zcela na rozdíl od moči: nemají specifickou barvu a vůni, jako je moč, a spontánní vylučování moči bez nutkání k močení u zdravé ženy se nestane.

Spropitné

V pochybných případech je nutné navštívit lékaře: speciální vodní test provedený v přijímacím oddělení jakékoli nemocnice rozptýlí všechny pochybnosti!

Nástup práce: je možné zaměnit výtok sliznice s odtokem vody?

Vůbec ne jako únik vody a uniká sliznice nebo hlen děložního čípku - zvláštní tajemství, které během těhotenství uzavírá cervikální kanál. Obvykle se korek uvolňuje postupně, po částech, a zanechává nahnědlé skvrny na spodním prádle po dobu 1-3 dnů. Mnohem méně se objevuje zcela současně. V tomto případě je možné jej porovnat s kusem gelu až do průměru 1,5 cm nažloutlé, růžovohnědé barvy. Odlet korku může být doprovázen mírnými bolestivými pocity v dolním břiše, podobně jako malátnost před začátkem další menstruace.

Jak je vidět z této tabulky, na rozdíl od korkové sliznice je voda čistá, teplá a neustále vytéká. Odtok vody před začátkem porodu, tj. Před kontrakcemi, je považován za prenatální nebo předčasný, a pokud vytéká s pravidelnými kontrakcemi, ale s nedostatečným otevíráním děložního hrdla, mluví o časném odtoku vody. Před nástupem práce se voda častěji odchylovala od vícečetných žen. V případě předčasného odtoku vody může fetální močový měchýř prasknout vysoko nad děložním čípkem, pak voda pomalu vytéká nebo možná přímo nad otvorem děložního čípku, pak voda okamžitě odejde ve velkém množství. Aktivita klanu po odtoku vody se vyvíjí během několika příštích hodin.

Placenta a fetální membrány jsou bariérou, která je obvykle zcela nepropustná pro bakteriální (hnisavou) infekci. Během těhotenství se plod vyvíjí ve sterilním prostředí. Klíčem k této sterilitě, a tedy i intrauterinní pohodě plodu, je integrita amniotických membrán. Ihned po vypuštění amniotické tekutiny začnou bakterie vytékat z pochvy a děložního čípku do děložní dutiny, dítě již není chráněno před možnými infekcemi, takže k porodu by mělo dojít nejpozději do 12 hodin po prasknutí močového měchýře. Z tohoto důvodu je nutné v případě odtoku vody neprodleně do nemocnice, i když nedochází ke kontrakcím. Měli byste si pamatovat přesný čas odchodu vod a jejich barvu: to pomůže lékaři určit taktiku řízení práce. S předčasným vypuštěním plodové vody v nemocnici je zabráněno infekci plodu.

Je nutné věnovat pozornost barvě odpadní vody. Normálně jsou čiré nebo světle růžové, bez zápachu. Zelenkastá, hnědá nebo černá barva plodové vody naznačuje, že meconium, původní stolička, bylo propuštěno z dětských střev, což se děje při kyslíkovém hladovění plodu. Pokud je voda obarvena jasnou krví, je pravděpodobnost placentárního narušení vysoká. V tomto případě je nutná okamžitá hospitalizace..

Před příjezdem sanitky nebo před opuštěním domu na jiném vozidle musí nastávající matka zaujmout vodorovnou polohu a vložit pod ni plenu, protože od chvíle, kdy voda opouští, budou i nadále teče. Po odtoku vody je fetální hlava vložena do děložní dutiny a v některých případech může komprimovat pupeční šňůru. Pozice ženy v práci při postavení a sezení urychluje proces vkládání hlavy.

Pokud není jistota, že voda prošla, je nutný test na kašel: při kašli a napětí břišní stěny bude voda proudit více a množství sliznic se nezmění. Pokud pochybnosti přetrvávají, je třeba se poradit s lékařem v nemocnici.

Spropitné

Když se objeví voda, bez ohledu na její množství a přítomnost dalších příznaků nástupu porodu (kontrakce, bolest v dolním břiše), měli byste okamžitě jít do porodnice: od okamžiku prasknutí membrán se zvyšuje riziko infekce dělohy a plodu a pro budoucí matku je lepší být ve sterilních porodnických odděleních.

Pamatujte, že je nemožné zaměnit sliznici s fetálními vodami: je to velmi hustý, želé podobný, viskózní a elastický hlen, nikoliv jako kapalina. Cervikální hlen může být propuštěn asi dva týdny před nadcházejícím narozením. Jedná se o variantu normy a na rozdíl od úniku vody nevyžaduje lékaře.

Jak se bojuje?

Klasickým začátkem porodu je výskyt porodu. Kontrakce se nazývají pravidelné kontrakce svalů dělohy. První kontrakce obvykle nejsou spojeny s bolestí nebo výrazným nepohodlím. Nastávající matky, které v této chvíli popisují své pocity, říkají, že žaludek sám je velmi napjatý, jako by „ztuhl“ po dobu 5 až 10 sekund, a pak se úplně uvolní až do dalšího boje. Je to podobné zvýšení tónu během těhotenství, ale silnější a kratší. Ke kontrakcím dochází pravidelně, v určitých intervalech. V intervalech mezi boji se blaho budoucí matky neliší od obvyklých - absolutně žádné nové pocity! Vzhled prvních kontrakcí kontrakcí však nutně neznamená začátek porodu: mohou se ukázat jako pouhý test, falešný poplach a skončit stejně neočekávaně, jak začaly. Takové kontrakce se nazývají tréninkové nebo nepravdivé a mohou se zdát normální od 36. týdne těhotenství.

Falešné kontrakce jsou druh tréninku svalu dělohy před porodem. U nich nastávající matka v reakci na pohyb plodu nebo fyzickou aktivitu periodicky pociťuje napětí břicha, zdá se, že ho „snižuje“, na dotek je těžší než obvykle a mohou se vyskytnout tahové pocity v dolní části břicha nebo v dolní části zad. Nezpůsobují příliš nepohodlí, častěji jsou tyto pocity bezbolestné, nepravidelné, rychle procházejí v klidu a při užívání antispasmodik - NO-SHPA, PAPAVERINA, MAGNE B6.

Účelem prekurzorových kontrakcí je příprava svalu dělohy a porodního kanálu na porod: přispívají k dozrávání děložního čípku.

Skutečné kontrakce jsou kontrakce děložního svalu, která způsobuje zkracování a otevření děložního čípku v důsledku protažení jeho kruhových svalů. S každou kontrakcí je děložní hrdlo zkráceno a poté vyhlazeno. Kanál nebo díra děložního čípku se natáhne - otevře se. Zavádí se do ní fetální močový měchýř, který rozšiřuje hltan jako hydraulický klín. Skutečné kontrakce v průběhu času zvyšují frekvenci, sílu a trvání. Vyskytují se bez ohledu na polohu těla, užívají antispasmodika, bez souvislosti s fyzickou aktivitou, kdykoli během dne nebo v noci.

Vyskytuje se bolest během kontrakcí?

V důsledku kontrakce svalů dělohy během kontrakcí a tlaku na děložní hrdlo dělohy, močového měchýře nebo části plodu po vylití plodové vody je děložní hrdlo zkráceno na hladké. To trvá 4–6 hodin a nazývá se latentní fáze práce..

Nejprve jsou skutečné kontrakce slabé a ne bolestivé, intervaly mezi nimi jsou asi půl hodiny, i když jsou možné delší nebo kratší intervaly. Samovolné kontrakce dělohy trvají 5–10 sekund. Postupně se zvyšuje intenzita a trvání kontrakcí a intervaly mezi nimi se zmenšují. Mezi kontrakcemi je žaludek uvolněný.

Bolest při kontrakcích je způsobena otevřením děložního čípku, stlačením nervových zakončení, napětím vazů dělohy. Někdy se první otřesy cítí v bederní oblasti, poté se šíří do žaludku a stávají se opasky. Pocity kreslení mohou nastat v samotné děloze, nikoli v bederní oblasti. Bolest při kontrakcích v případech, kdy se žena nemůže uvolnit nebo najít pohodlné místo, připomíná bolest při menstruaci. Její síla závisí na individuálních charakteristikách prahu citlivosti na bolest, emoční nálady ženy a jejího přístupu k vzhledu dítěte. Je důležité nebát se porodu, protože celý proces trvá jen několik hodin a bolest práce se rychle zapomíná..

Od žen, které rodí, často slyšíte, že kontrakce byly buď zcela bezbolestné nebo že bolest byla docela snesitelná. Skutečností je, že během porodu tělo vylučuje své vlastní léky proti bolesti. Metody relaxace a správného dýchání zvládané během těhotenství navíc pomáhají zbavit se bolestivých pocitů..

Pokud kontrakce začaly.

Žena má trochu času se osprchovat, obléknout si čisté spodní prádlo, uříznout si nehty a omýt je. Pro mnoho nastávajících matek je holení perineum po přijetí do nemocnice velmi nepříjemným okamžikem. Tento postup je však nezbytný, protože vám umožňuje kontrolovat stupeň protažení perineu během porodu, zabránit jeho prasknutí a v případě zranění je lepší při tkáni porovnat tkáně. Pocity rozpaků lze vyhnout holením doma. K tomu je třeba vzít zcela nový holicí strojek a ošetřit kůži antiseptickým roztokem - CHLORGEXIDINE, CITEAL, MIRAMISTINE - nebo antibakteriálním mýdlem. Pokud je pro ženu těžké to udělat sama, můžete požádat svého manžela o pomoc.

Měli byste jít do nemocnice, když se pracovní bolesti stanou pravidelnými a půjdete každých 10-15 minut. Pokud ještě nebyl stanoven jasný interval mezi kontrakcemi, ale jsou doprovázeny silnou bolestí, je také nutné jít do porodnice. Pokud se porod opakuje, je při pravidelných kontrakcích lepší jít do nemocnice okamžitě: často opakovaná porod je rychlá, takže je lepší neváhat.

Je možné se během kontrakcí pohybovat?

Při kontrakcích si můžete vybrat pohodlnou polohu těla: můžete ležet na boku, chodit, stát na všech čtyřech nebo kolenou, houpat se na velkém míči - fitball. Je třeba sledovat trvání kontrakcí a intervaly mezi nimi. Doporučuje se zapamatovat si, zaznamenat nebo označit čas začátku kontrakcí v telefonu.

Během kontrakcí musíte pomalu, hluboce a rytmicky vdechovat vzduch nosem a vydechovat ho ústy. Pokud se kontrakce stanou velmi silnými, pomůže pomalé dýchání, při kterém se také provádí inhalace nosem a výdech ústy..

Od samého začátku kontrakcí by mělo být provedeno hladení spodní poloviny břicha. Můžete masírovat spodní část zad pěstí nebo otevřenou dlaň na obou stranách páteře, nahoru a dolů, až k základu ocasní kosti. Po boji je vždy období, kdy není bolest, můžete si odpočinout a odpočinout si. Je nutné pravidelně vyprázdňovat močový měchýř - to stimuluje kontrakce.

Co nelze udělat během kontrakcí?

Během kontrakcí nemůžete sedět a ležet na zádech. V poloze na zádech těhotná děloha stlačuje velké cévy, zejména aortu a dolní dutou žílu, což vede ke zhoršení návratu krve do srdce a ke snížení krevního tlaku. To je doprovázeno narušením přísunu krve do všech orgánů těhotné ženy, včetně placenty a v důsledku toho k hladovění plodu kyslíkem. To je to, z čeho se skládá tzv. Syndrom dolní duté žíly. V poloze sedu se mění poměr pánevních kostí, což ztěžuje postupování hlavy plodu podél porodního kanálu a na konci prvního období porodu může vést ke zranění plodu.

Během porodu nemůžete jíst: je to kvůli dvěma bodům. Zaprvé, v první fázi porodu - během kontrakcí - mnoho žen dostane roubík a plný žaludek vyvolává opakované zvracení. Za druhé, při porodu může nastat situace, kdy nastávající matka bude potřebovat chirurgický zákrok za použití celkové anestézie. Pokud je žaludek pacienta během anestezie plný, může být obsah žaludku vržen do dýchacích cest, což vede k velmi závažným, někdy fatálním komplikacím..

Je zakázáno brát léky proti bolesti samostatně: nezbaví se normální bolesti při narození, ale mohou maskovat důležité příznaky.

Spropitné

Prvním úkolem budoucí matky s výskytem periodického pocitu napětí v žaludku je odhalit mezery mezi kontrakcemi, aby bylo možné pochopit, zda jsou skutečné nebo tréninkové. Pravidelné boje se objevují pravidelně - mezi nimi stejné intervaly nepřesahující 20 minut a sousední boje jsou stejné, pokud jde o trvání a sílu pocitů. Dalším znakem skutečných bojů je nárůst: během doby pozorování by se měly postupně prodlužovat, silnější a častěji. Při této možnosti by měl být nástup práce v nemocnici odeslán, jakmile bude interval mezi kontrakcemi snížen na 10 minut. Do této chvíle, pokud se budete cítit dobře, můžete zůstat doma, pod dohledem blízkých, klidně se sbalit a sledovat vývoj kontrakcí.

Výcvikové boje jsou naopak nepravidelné: intervaly mezi několika sousedními souboji nejsou stejné, častěji, méně často - a boje samotné jsou různé, opravdovější a silnější, pak kratší a slabší. Nedojde ani ke zvýšení falešných kontrakcí - i když jsou intervaly mezi nimi víceméně stejné, nemění se několik hodin. Je třeba poznamenat, že intervaly mezi falešnými kontrakcemi mohou být buď velmi velké (více než 20 minut) nebo velmi malé (3-5 minut), proto je nutné nejprve vyhodnotit nejen frekvenci kontrakcí, ale spíše pravidelnost a zvýšení.

Jak se chovat lépe během porodu na začátku porodu?

Na začátku porodu, kdy první kontrakce teprve začínají, jsou téměř bezbolestné. V této fázi se můžete chovat volně: neexistují žádná omezení v akcích, pohybech a není třeba používat speciální léky proti bolesti - držení těla, masáže, dýchací techniky - budou potřeba později, až budou kontrakce silnější a bolestivější.

Spropitné

Jediným zvláštním doporučením během prvních bojů je „břišní dýchání“, cvičené v psychologii a józe. Na začátku zápasu se nastávající matka uvolněně, pomalu nadechne nosem a poté vydechuje vzduch ústy nejdéle (jako by foukala do vody). S touto technikou se kromě dýchacích svalů podílí na dýchacích účincích bránice a svaly abs - odtud název tohoto dechu. V důsledku dýchání žaludkem během každé inhalace a výdechu se mění břišní tlak. To zajišťuje dobrý průtok krve, pomáhá předcházet fetální hypoxii (nedostatek kyslíku) a slabosti porodní síly a také pomáhá vyrovnat se s vzrušením.

Proč existují pokusy?

Na začátku druhé fáze porodu, když je děložní čípek plně otevřen, se fetální hlava v důsledku děložních kontrakcí začne pohybovat směrem dolů a mačkat stěny konečníku. V reakci na podráždění receptorů konečníku se svaly přední břišní stěny a bránice reflexně stahují: takto začínají pokusy. Fetální hlava tlačí na pánevní dno a na konečník ženy, což způsobuje, že si přeje vyprázdnit střeva - nutkání k defekaci. To je pokus.

Kdy můžete tlačit?

Než začnete tlačit, musíte zavolat lékaře, aby zjistil, kde je hlava dítěte. Musíte tlačit, pouze pokud prošlo téměř celým porodním kanálem a již leží na pánevním dně. Předčasné pokusy vést k rychlému vyčerpání ženské síly, slabosti pokusů, narušení děložního oběhu a nedostatku kyslíku pro dítě.

Všechny ženy mají touhu prosadit se v různých časech. Pokud by se objevilo, když je hlava již dostatečně nízká, ale děložní hrdlo se dosud neotevřelo až do konce, pak, pohybem hlavy silou úsilí, může žena v práci vyvolat prasknutí děložního čípku. Aby nedocházelo k předčasným pokusům, doporučuje se ženě při porodu používat zvláštní dýchací režim.

Jak dýchat během porodu

 1. Zhluboka se nadechněte.
 2. Zadržte dech, jako by polykal vzduch, napněte břišní svaly (svaly boků, hýždí a obličeje jsou zcela uvolněné). Dno jemně natlakujte. Stále více utahujte břišní svaly a pomáhejte dítěti pohybovat se podél porodního kanálu.
 3. Vydechněte hladce.
 4. Dále, když máte pocit, že není dostatečné dýchání, jemně vydechněte - ale v žádném případě „blbec“. Během ostrého výdechu se intraabdominální tlak rychle snižuje a hlava dítěte se také rychle vrací, což může vést k traumatickému poškození mozku. Poté se okamžitě, bez relaxace a odpočinku, nadechněte - a tlačte.

Při plném úsilí opakujte všechny tyto kroky třikrát.

Po tomto úsilí se plně nadechněte a obnovte klid, dokonce i dýchejte s úplnou relaxací. Můžete tak rychle obnovit energii pro další pokus.

Pozornost! V době stažení hlavy vás porodní asistentka požádá, abyste psa netlačili.

Jak tvrdě tlačit při porodu?

Během pokusu pevně přitiskněte bradu k hrudníku, uchopte kolena rukama, roztáhněte je od sebe a vytáhněte je do podpaží. Síla úsilí by měla směřovat k bodu maximální bolesti. Zesílení bolesti po pokusu naznačuje, že děláte vše správně a dítě se pohybuje podél porodního kanálu.

Jak dlouho tyto pokusy vydrží?

U primiparousů tato doba trvá v průměru 2 hodiny, v multiparous - 1 hodina. Trvání může ovlivnit různé faktory. Použití jedné z metod analgezie - epidurální analgezie - tedy vede k prodloužení druhé periody porodu na průměrně 3 hodiny u primiparous žen a až na 2 hodiny u multiparous women. Tento plod může také zvýšit velký plod, zúžená pánev, slabá práce, přetížení přední břišní stěny. Naopak u žen s dobře vyvinutými břišními svaly se zkracuje doba exilu.

Jak se vyhnout mezerám při porodu?

Ochrana perineum začíná od okamžiku, kdy hlava propukne, tj. Od okamžiku, kdy se hlava dítěte nevrátí mezi pokusy. Porodní asistentka se třemi prsty pravé ruky zabraňuje rychlému posunu hlavy během pokusu, který vede k postupnému roztahování kůže perineum a zabraňuje slzám. Hlava plodu normálně prochází všemi porodními kanály s nejmenším průměrem - v ohnutém stavu (brada je přitlačena k prsu). Aby se zabránilo slzám, porodní asistentka popadne hlavu dítěte dvěma prsty levé ruky a monitoruje její správný pohyb.

Nejprve vybuchne týlní oblast hlavy, potom koruna, potom dojde k prodloužení hlavy a zrodí se obličej. Od chvíle, kdy se hlava plodu začne narovnat, je zakázáno tlačit ženě v porodu. Je třeba si uvědomit, že integrita perineu nezávisí pouze na jednání lékařů, ale také na chování samotné ženy při porodu. Dýchání ústy „psem“ může výrazně oslabit pokusy. Narozená hlava v 96% případů je obrácena tváří zpět; potom se obličej dítěte otočí k matce na pravé nebo levé stehno. Současně s vnější rotací hlavy dochází k vnitřní rotaci ramen, potom se rodí přední rameno (umístěné u stydké kosti) a zadní rameno (umístěné u křížové kosti). Další porod trupu a nohou dítěte nastává bez problémů.

Vyhoštění placenty

10-15 minut po narození ženy se u ní vyvinula lehká kontrakce, během níž je placenta oddělena od stěny dělohy, a poté jsou placenta, fetální membrány a pupeční šňůra (všechny nazývané placenta) vyloučeny z děložní dutiny s malým úsilím. V tomto případě se z genitálního traktu uvolní až 300 ml krve - jedná se o fyziologickou (neškodnou) ztrátu krve při porodu. Lékař pečlivě zkoumá poslední, protože pokud jeho části zůstanou v děložní dutině, je to plné rozvoje infekčního zánětu dělohy (endometritida) nebo krvácení v poporodní periodě. Po narození po porodu se vnější genitálie, perineum a vnitřní stehna omyjí dezinfekčním roztokem. Porodní kanál je vyšetřen, aby se vyloučilo poškození měkkých tkání (prasknutí krku, prasknutí pochvy).

Po oddělení placenty je dítě vyšetřeno pediatrem. Dítě se otře sterilní gázou nebo se umyje mýdlem, do očí se vlije 30% roztok sulfacyl sodný, aby se zabránilo blennorrhea 3, potom se na pupeční šňůru umístí svorky ve vzdálenosti 2 a 10 cm od pupečního prstence a po otření 5% alkoholovým roztokem jodu nebo 96% ethyl alkohol řez mezi svorkami.

Poté je dítě aplikováno na matčinu hruď. Je velmi důležité, aby novorozenec dostal kolostrum z prsu své matky v první hodinu po narození. Faktem je, že kolostrum - nezralé mléko - obsahuje vitamíny, enzymy, protilátky, které pomohou dítěti zabránit mnoha infekcím a rychle se přizpůsobit novým podmínkám.

Po dobu dvou hodin zůstává žena na porodnici pod dohledem, protože během tohoto období je možné vyvinout časné poporodní krvácení.

Trvání práce: míra a období

Těhotná žena se těší na setkání s dítětem a zároveň ji může překonat strach a vzrušení ohledně blížícího se porodu. Jak to jde? A kolik hodin vydrží?

Jak dlouho porod trvá

Porod je rozdělen do tří období (fází). První období trvá 8-15 hodin, dokud není děložní hrdlo úplně otevřené (10 cm). Druhé období končí narozením plodu a trvá od 15 minut do 2 hodin. Třetí období končí narozením placenty, která obvykle trvá 30 minut. Délka práce u primiparous dětí je v průměru 6–12 hodin, u vícerozměrných dětí 4–8 hodin, od těchto hodnot jsou možné mírné odchylky nahoru nebo dolů. Pokud byl porod uměle indukován (indukovaný porod), může trvat déle.

Hlavní faktory ovlivňující dobu trvání:

 • genetická predispozice - šance na porod se rychle významně zvyšuje, pokud k tomuto procesu došlo u většiny žen v rodině snadno
 • váha - s nadváhou může být doba narození dítěte poněkud zpožděna
 • postava ženy - sportovní postava usnadňuje průběh porodu díky silným břišním svalům a pružnosti svalové tkáně
 • psychologický přístup - kvůli strachu z bolesti „ženské tělo“ vytáhne ”narození dítěte a naopak pozitivní přístup vytváří všechny podmínky pro snadné porod
 • spolupráce s porodníkem - při porodu je důležité naslouchat požadavkům lékařů, řídit se jejich doporučeními
 • anestézie - anestézie při nesprávné dávce snižuje práci
 • porod ve vodě - voda uvolňuje svaly, snižuje bolest a mírně zrychluje
 • pánevní rozměry - široká pánev zvyšuje pravděpodobnost porodu bez komplikací.

Období narození a jejich trvání

Porod začíná pravidelnými kontrakcemi trvajícími 30 sekund a intervalem 15 minut. Postupně se zkracuje doba mezi kontrakcemi a přibližuje se setkání s dítětem. Tato fáze vyžaduje dohled lékaře, aby odhadl míru cervikální dilatace, stavu plodu a matky. Průměrná otevírací doba děložního čípku je 0,5 - 1 cm za hodinu, ale někdy se stává rychleji - než se žena dostane do nemocnice. Z toho vyplývá, že tento proces je individuální. Pokud se děložní hrdlo otevírá velmi pomalu, může to sloužit jako indikace pro císařský řez.

Následuje narození plodu, které trvá až 2 hodiny. Dítě je při pokusu vytlačeno pomocí tlakové síly břišních svalů. V této fázi je nesmírně důležité správně dýchat, aby se snížilo hladovění plodu kyslíkem. Pokud je hlava dítěte příliš velká, může být zapotřebí epiziotomie. Příliš rychlé zrození se odhaduje jako komplikace, protože silné kontrakce vedou k hypoxii plodu a ke zranění perineu ženy. Trvání porodu, jehož norma je porušována směrem nahoru (více než 18 hodin), je také nebezpečné, žena je unavená a mozek dítěte trpí nedostatkem kyslíku. Někdy císařský řez dokončí takové zrození.

Proces oddělení placenty končí zpravidla bezzubé zrození placenty. Po porodu, prvních pár hodin, zůstává matka v porodním oddělení, což usnadňuje lékařskou kontrolu jejího stavu. Zdravé dítě je v této době na novorozeneckém oddělení nebo vedle mámy.

Jak dlouho trvá první narození?

Při zodpovězení otázky, jak dlouho průměrně první narození trvá, je důležité si uvědomit, že zde nemohou být přesná čísla. Dodávka je nepředvídatelný proces. Jejich skript nelze naplánovat. Hodně z toho je určeno vlastnostmi průběhu těhotenství, schopností ženského těla a jejího emočního stavu.

Délka prvního narození je zpravidla asi 7-14 hodin.

Rozlišují se také rychlá (méně než 6 hodin), rychlá (až 4 hodiny) a dlouhodobá (více než 18 hodin) narození.

Obvykle je proces doručení odborníky rozdělen do tří fází. Celková délka prvního a následného porodu závisí na průběhu každé z těchto fází, jinými slovy, jak dlouho vydrží. Podívejme se blíže na tyto podmíněné komponenty.

Takže první patrimoniální období. Obvykle trvá 6 až 12 hodin. V tomto období kontrakce začínají a pokračují až do úplného otevření děložního čípku. Kontrakce jsou svalové kontrakce dělohy, v důsledku čehož je její krk vyhlazený, což otevírá cestu pro plod. První kontrakce jsou slabé, často je žena dokonce necítí. Ale postupem času získávají sílu a jsou hmatatelnější.

V této době hormony pomáhají ženě při porodu. Oxytocin je „rekreační hormon“, který stimuluje děložní kontrakce a relaxaci, vyhlazuje prostaglandiny děložního čípku.

První souboje lze snadno zaměnit s výcvikem. Jejich rozlišovací charakteristikou je však pravidelnost (po dobu 10-15 sekund s intervalem 20-30 minut). Jejich doba se postupně zvyšuje a mezera se zmenšuje. Bolestivé pocity se zhoršují a často se podobají menstruačním křečím.

Rostoucí síla bolesti často děsí ženy, které rodí poprvé, což zpožďuje celý proces. Důvodem je skutečnost, že strach z bolesti během nového boje stimuluje produkci stresového hormonu - adrenalinu. Uvolňování oxytocinu do krve, který je zodpovědný za otevření děložního hrdla, se zastaví. Výsledkem je, že bolest zesiluje. Je to začarovaný kruh.

Pokud ale žena v práci přijme bolest jako vodítko v procesu porodu, všechno se stane jinak. Používají se dýchací techniky a držení těla, které zmírňují bolestivost. Taková žena v práci pomáhá sobě i jejímu dítěti, čímž urychluje dlouho očekávaný okamžik setkání s ním. Je to její chování, které určuje, jak dlouho porod trvá..

Na konci první periody kontrakce dosáhnou jednu a půl minuty a stanou se téměř spojité. Přichází úplné zveřejnění (o 10 centimetrů). V tomto období porodu je možné a nutné chodit více, správně dýchat a hledat pohodlné pózy. Velcí pomocníci houpají na fitball a osprchují se.

Stává se také, že pokrok v období cervikální dilatace mrzne. Dochází k tzv. Útlumu práce. Plodná hlava se otáčí porodním kanálem a bobtná, což dále komplikuje její postup. U dítěte hrozí hladovění kyslíkem. V takových případech se může lékař rozhodnout stimulovat porodu. Proveďte to pomocí vhodných léků nebo jiných manipulací.

Není divu, že většina nastávajících matek sní o rychlém nebo dokonce rychlém porodu. Vědomí toho, jak dlouho první narození v průměru trvá, považují vyhlídku na „vyčerpání“ za velmi atraktivní. Rychlost v dodávce však není o nic méně nebezpečná než jejich zdlouhavý průběh. V takových podmínkách se komplikace objevují mnohem častěji. Například prasknutí tkání porodního kanálu matky, poškození mozku plodu.

Zde lze rozhodnout o pozastavení práce. Je na čase používat léky, které snižují tonus dělohy. Pozice při porodu je v tomto případě vhodná pouze vleže, což prodlužuje dobu porodu.

Zde zevšeobecňování prosí, aby první porod trvalo tak dlouho, dokud bude pracovní doba před nástupem porodu. To však není úplně pravda, protože za prvním následuje druhé a třetí období.

Druhé období porodu zabere mnohem méně času. U primiparů je to přibližně 30–60 minut. Rušné období začíná po úplném otevření děložního čípku. Pod tlakem posledních silných kontrakcí prochází hlava dítěte krkem do vagíny. Toto je zlom pro oba účastníky akce. Žena se okamžitě cítí, jak snadněji se cítila. Tělo a nohy procházejí porodním kanálem rychle a téměř bezbolestně.

Za normálních okolností se žena v porodu pokusí porodit dítě 5-10 pokusů.

Toto je doba největší koncentrace pozornosti matky na doporučení lékaře a porodní asistentky. Řeknou vám, jak dýchat právě teď, kdy si odpočinout a kdy znovu tlačit. To je velmi důležité pro příznivý výsledek..

Ve druhé fázi porodu jsou také možné komplikace. Pokud je hlava plodu příliš velká a nemůže jít ven, doktoři mohou použít epiziotomii (perineální disekce). Pokud jsou pokusy neúčinné nebo nastávající matka je úplně oslabena, je ohrožen život a zdraví dítěte. Řešením může být císařský řez nebo umístění porodních kleští.

Po překročení pupeční šňůry začíná třetí, konečné dodací období - narození placenty. Obvykle to netrvá déle než 30 minut. Zpravidla stačí jedno lehké úsilí k vyloučení placenty. Člověk musí čekat jen na okamžik, kdy děložní kontrakce začnou tlačit „místo dítěte“. Je to naprosto bezbolestné..

Po prozkoumání všech tří fází procesu porodu postupně je snadné odpovědět na to, jak dlouho první porod trvá. Vyjasňují se také obrázky, které zpočátku děsí. Všimněte si, že ačkoli je tento proces nepředvídatelný, žena může určitě ovlivnit jeho trvání. Přijme nebo odmítne bolest, řídí se doporučeními odborníků nebo je ignoruje a rozhodne, jak dlouho bude první narození trvat.

Porod je samozřejmě pro matku a dítě neuvěřitelně těžkou prací. Pro někoho jsou snazší, pro ostatní těžší. Nezapomeňte však: nejdůležitější věcí je narození vašeho prvorozeného, ​​a nikoli doba, po kterou vaše narození trvalo poprvé. Zdraví pro vás a vaše děti!

Popis procesu přirozeného porodu: jak začnou, jak jdou a jak dlouho vydrží

Mít dítě je jedním z nejzajímavějších okamžiků rodinného života. Ukázalo se, že první těhotenství je pro ženu zvlášť vzrušující: jak probíhá přirozené narození, jak začíná a jak končí - otázky týkající se každé nastávající matky.

Mnoho lidí ví, že druhé narození je rychlejší než první, ale jak třetí nebo dokonce čtvrté narození?

Jak se to stalo poprvé

Těhotenství končí porodním procesem. Porod je přirozený proces, který končí vyhoštěním životaschopného plodu z dělohy přes porodní kanál matky, který je představován vaginou a kanálem děložního čípku. První těhotenství - fyzický a emoční stres pro ženu spojený s hormonálními změnami, které se vyskytují v ženském těle.

Před narozením nerozumí primiparous plně tomu, co s nimi má dělat: jak se chovat, jak tvrdě tlačit, a proto se bojí nepředvídaných situací. Kromě toho je porodní kanál ženy, která nenarodila, užší, tkáně jsou méně roztažitelné, což vede ke vzniku bolesti a fyzického nepohodlí během porodu. Také díky tomuto faktoru se prodlužují všechna období porodu..

Popis přirozeného procesu narození od začátku do konce

Procesu porodu předchází přípravné období, které znamená změnu v těle ženy, ke které dochází 1-2 týdny před vyhoštěním plodu.

 • „Zrání“ děložního čípku;
 • výstupek z pupeční oblasti;
 • těžiště těhotné ženy se pohybuje vpřed;
 • vzhled sliznice „korek“;
 • částečná tělesná hmotnost je snížena na 2 kg;
 • výskyt bolesti v podbřišku a dolní části zad.

Obecný proces se v závislosti na době jeho vzniku dělí na:

 • předčasné - od 22 do 37 týdnů;
 • urgentní (tj. dodání včas) - od 37 do 42 týdnů;
 • opožděné - více než 42 týdnů.

3. ultrazvukové vyšetření je důležité pro objasnění gestačního věku a data narození

Jak to začíná

Porod začíná kontrakcemi dělohy - prací.

Proces porodu se skládá ze 3 fází.

 1. Kontrakce, expanze, cervikální dilatace.
 2. Vyhoštění (fetální období).
 3. Vyhoštění placenty a placenty.

Současně nebo ve vzdálenějším časovém období s kontrakcemi teče také plodová voda.

Skutečné kontrakce průměrně 20 sekund s přestávkami 15 minut. Nejdelší záchvaty trvají až 3 minuty s přestávkou 1 minuta. Kontrakce končí úplným otevřením děložního hltanu, což je způsobeno tlakem vyvíjeným močovým měchýřem a spodní částí placenty.

Kontrakce však mohou být nepravdivé. Falešné kontrakce se objevují od 20 týdnů a nevedou k odhalení děložního čípku. Vyznačují se výskytem tažných bolestí v podbřišku a v bederní oblasti. Jsou však obvykle bezbolestní a odcházejí s fyzickou aktivitou..

Počátek porodu (období I) je doprovázen neustálým sledováním nastávající matky a průběhem porodu:

 1. Posouzení celkového stavu těhotné ženy a stanovení stížností.
 2. Systematické měření krevního tlaku, srdeční frekvence.
 3. Posouzení pracovní aktivity (frekvence kontrakcí, jejich trvání, bolestivost a síla).
 4. Kardiotocografie pro stanovení srdeční frekvence plodu.
 5. Vaginální vyšetření.
 6. Partogram.

Jak dlouho

Pokud mluvíme o primiparous women, čas potřebný k porodu je obvykle 12 až 16 hodin. Druhé a následné narození je zkráceno na 8-10 hodin.

V závislosti na tom, jak dlouho trvá doručení, se také dělí na:

 • „Rychlé dodání“, které netrvá déle než 6 hodin;
 • „Rychlý“ porod - od 2 do 4 hodin.

Narození u primiparous žen končících za 4-6 hodin se nazývá rychle, a u mnohočetných žen jsou od 2 do 4 hodin.

Epidurální anestézie

Epidurální anestézie - metoda regionální anestézie, která spočívá v zavedení léčivých anestetik do epidurálního prostoru. Subarachnoidální anestézie vede ke ztrátě citlivosti na bolest (analgezie), celkové citlivosti (anestézie) a uvolnění svalů. Toho je dosaženo pronikáním anestetika do subarachnoidálního prostoru a následnou blokádou nervových zakončení..

Při narození se používá epidurální anestézie, protože nedochází k uvolnění svalů a ke ztrátě obecné citlivosti. Tato metoda je považována za bezpečnou a účinnou pro ženy při porodu, ale nevylučuje přítomnost kontraindikací a vedlejších účinků - alergickou reakci na složky anestetika..

Po a po období

Vynucené období je považováno za nejzákladnější při porodu, protože je charakterizováno vyloučením plodu a narozením dítěte. Pokud vezmeme v úvahu otázku, jak rychle prochází první, druhý a následující porod během období pokusů, můžeme shrnout následující:

 • u primiparous žen může pracná fáze trvat až 2 hodiny;
 • ve vícenásobném - ne více než 1 hodinu.

Období III (poslední) trvá 30 minut a je časem od narození plodu do narození po porodu.

Přestávky

Poranění při narození je způsobeno mechanickými, morfologickými a smíšenými příčinami. Mechanické zahrnují přestávky, které se v závislosti na místě dělí na zranění:

Perineální slzy jsou běžnější u primiparous žen. Z celkového počtu komplikací během těhotenství se vyskytují přibližně u 35% žen při porodu. Inverze dělohy.

Důvody narušení integrity perineu zahrnují:

 • věk (více než 30 let), který ovlivňuje pružnost tkání;
 • rychlé dodání;
 • rychlé doručení;
 • historie perineálních slz s přítomností cicatricialních změn;
 • velká velikost plodu;
 • pánevní prezentace dítěte;
 • chirurgický zásah při porodu.

Mezeře předchází řada klinických příznaků, jejichž výskyt by měl upozornit porodníka a gynekologa. Sliznice a kůže jsou cyanotické kvůli stagnaci žilní krve. Rozkrok se vyboulí dopředu. Tkáně oteklé a ztenčené.

Rysy druhého a následného zrození

Mnoho žen rodí mnohem více než jednou. Lékaři doporučují, aby mezi těhotenstvím uplynuly nejméně 3 roky, v ideálním případě 5 let. Během této doby je ženské tělo úplně obnoveno, hormonální pozadí je normalizováno, jsou aktivovány orgány a systémy a dochází k obvyklému rytmu práce.

Po prvním narození je mnoho žen zmateno tím, jak dochází k druhému narození. Narození druhého a následných dětí má kratší dobu trvání, než jak dlouho trvá narození poprvé.

Navíc první fáze porodu, doprovázená kontrakcemi a otevřením děložního hrdla, zabere méně času. Důvodem je skutečnost, že tkáně těch, které rodí, mají větší rozšiřitelnost a porodní kanál je širší. Vzhledem k tomu, že k otevření děložního čípku dochází poměrně rychle, měla by být žena, která je těhotná déle než 37 týdnů, připravena jít do porodnice na začátku porodu..

Navzdory skutečnosti, že každé následné narození může být snazší, nezapomeňte na rizika a komplikace, jejichž pravděpodobnost se zvyšuje s věkem ženy v porodu.

Cervix při narození

Pokud se první 3 těhotenství mohou uskutečnit bezpečně, pak to, jak žena projde 4 nebo 5 narozeními, bude výrazně ovlivněno věkem ženy, jejím obecným zdravotním stavem, délkou od posledního narození a přítomností nebo nepřítomností nemocí ženského reprodukčního systému..

Recenze ženských recenzí

Druhé a následné porody jsou podle žen, které porodily, snazší a rychlejší. Citlivost ženy na bolest závisí na prahu bolesti, ale zpravidla je každé následné narození méně bolestivé. Existují výjimky. A proto, soudě podle recenzí, jak 2, 3, tak 4 narození jsou zcela individuální.

Průběh prvního a následných porodů závisí na řadě faktorů a je určován zdravotním stavem ženy, průběhem těhotenství, výskytem komplikací v předchozích porodech. Například například recenze žen o tom, jak druhé narození prochází a jak začínají, jsou zcela odlišné. Porodila se také různým respondentům o tom, jak probíhá čtvrté narození: některé ženy podotýkají, že prochází mnohem rychleji a bezbolestně a některé si stěžují na dlouhá narození kvůli slabé práci.

Bubble piercing

Amniotomie je chirurgický zákrok prováděný za účelem umělého otevření močového měchýře jak v době, kdy žena podstoupí porod, tak během těhotenství. Jeho frekvence je přibližně 8%.

Indikace pro amniotomii:

 • pozdní těhotenství, kdy je po 42 týdnech těhotenství nutná stimulace porodu;
 • pozdní gestóza;
 • slabost práce.

Jak porodit bez přestávek

Proces porodu od začátku do konce je řízen lékařem.

Obzvláště důležitá je prevence prasknutí perineu a porod - dochází přirozeně nebo se provádí císařský řez. Při přirozeném porodu se mezery vyskytují přibližně u 20% žen.

Mezerám lze také předcházet chirurgickým zákrokem..

Episiotomie - chirurgický zákrok, který zahrnuje pitvu tkání perineum a zadní stěny vagíny, aby se minimalizovalo riziko ruptury.

Indikace pro epiziotomii:

 1. Příznaky rizika ruptury perineu (bledá, cyanotická kůže. Oteklá a ztenčená tkáň).
 2. Vysoké umístění perineum (vzdálenost mezi análním kanálem a zadní adhezí vagíny je více než 7 cm).
 3. Předčasné narození. Epiotiotomie je indikována ke snížení rizika poranění..
 4. Vnitřní hypoxie plodu s chronickým průběhem.
 5. Těhotné ženy s extragenitální patologií ve stadiu dekompenzace nebo komplikací, které se vyskytly během těhotenství (například preeklampsie, eklampsie).

Přidružené doručení

První narození je zpravidla velmi vzrušující pro všechny členy rodiny. Psychologický komfort ženy v tomto případě lze dosáhnout porodem, ke kterému dochází u jejího manžela. Partnerství je rozšířené po celém světě. Jsou odůvodněné svou účinností a doporučeno WHO. Být přítomen při narození manžela pomáhá jeho manželce vyrovnat se strachem a minimalizovat emoční stres. V mnoha porodnicích je tato služba poskytována zdarma a je k dispozici jakékoli těhotné ženě, která je sledována na prenatální klinice.

Je vhodné, aby se muž předem psychicky připravil na to, jak se rodí, a aby získal lékařský přístup k účasti na porodu po absolvování testů a vyšetření..

Články O Neplodnosti