Hlavní Výživa

Co je fetometrie a proč potřebujete znát fetální parametry během těhotenství?

Každá těhotná žena se podrobuje ultrazvukovému vyšetření, pomocí kterého se monitoruje stav a velikost plodu. Pro každý týden těhotenství existuje tabulka normálních hodnot fetometrie. Podle nich gynekolog určuje dynamiku vývoje dítěte a nepřítomnost vrozených patologií.

Co je to fetometrie?

Název studie se skládá ze dvou slov: latinského „plodu“ a řeckého „metreo“. Mají na mysli „plod“ a „opatření“. Fetometrie je měření velikosti embrya. Podle údajů ze screeningu určuje gynekolog vývoj embrya, přítomnost odchylek a období těhotenství.

Každé měření se zaznamenává pomocí speciálních zařízení a je pevné a udává hodnoty v milimetrech. Ultrazvukový specialista zaznamenává tyto výsledky do tabulky, kde jsou uvedena provedená měření a jejich přijatelné hodnoty.

Fetometrie za týden (tabulka ukazatelů je jasná a správně vyplněná, profesionalita porodníka-gynekologa - to vše usnadňuje kontrolu vývoje embrya, pomáhá včasně si všimnout a zastavit případné problémy), umožňuje určit datum dodání s chybou několika dní.

Kdy a jak je studie?

Těhotenství je rozděleno do 3 fází, v nichž se provádí jeden ultrazvuk. V případě potřeby gynekolog jmenuje další vyšetření.

Měření plodu se provádí:

 • ve 12-14 týdnech - já trimestr;
 • ve 20-22 týdnech - II trimestr;
 • ve 30-32 týdnech - III trimestru.

Data promítání se mohou změnit lékařem.

Závisí na:

 • zdraví těhotné ženy;
 • předchozí výzkum;
 • podezření na abnormální vývoj embrya nebo patologické procesy během těhotenství.

Když podstoupíte ultrazvuk v prvním trimestru, ultrazvukový odborník vyjasní dobu těhotenství a stanoví předběžné datum pro doručení. V tomto období těhotenství je důležité včas diagnostikovat vrozené patologie a fetální malformace embrya.

Nejinformativnější budou údaje o velikosti kostrče-parietální velikosti (KTR), obvodu břicha, velikosti nosu a šířce záhybu krku.

Poté ultrazvukový specialista určí:

 • bušení srdce
 • krevní oběh
 • umístění embrya v děloze.

Fetometrie v polovině těhotenství je klíčovou studií k potvrzení nepřítomnosti patologií.

Tento ultrazvuk určuje:

 • biparietální velikost (BDP);
 • KTR;
 • Obvod hlavy;
 • obvod břicha;
 • velikost čelní kosti a týlní části;
 • délka stehna;
 • velikost kostí ramene.

V tuto chvíli může ultrazvukový specialista přesně určit pohlaví dítěte.

V pozdějších stádiích gynekolog kontroluje pouze blaho dítěte, stejně jako některé velikosti:

Lékař také zkoumá symetrii růstu všech končetin. Údaje určí, zda k dodání dojde: přírodní nebo císařským řezem. Pokud jsou výsledky testu normální, pak už žádný ultrazvuk.

Postup fetometrie je stejný jako u konvenčního ultrazvuku:

 • Transvaginálně v počátečních stádiích, jako skrz břišní stěnu, je obtížné přesně určit všechny ukazatele plodu. Do pochvy je vložen speciální senzor, na který je před zákrokem nasazen kondom.
 • Transabdominálně. Tato metoda je vhodná, pokud odborník může jasně vidět dítě svaly pobřišnice. Malé množství gelu se aplikuje na kůži břicha a prochází senzorem skrz břicho..
Fetometrie plodu po týdnu: tabulka stanovující týdenní růst dítěte s ukazateli hmotnosti a KTR

Je obvyklé provádět oba typy vyšetření najednou, aby se získaly nezaměnitelné výsledky měření plodu. První a druhý screening se s výhodou provádí s plným močovým měchýřem a v posledních týdnech je děložní dutina jasně rozpoznatelná díky akumulaci plodové vody.

Hlavní nuance vyšetření plodu

Fetometrie plodu po týdnech umožňuje určit jeho délku a velikost částí těla. Tabulka se zavedenými měřeními jasně ukazuje dynamiku tvorby plodu v každé fázi těhotenství. Růst dítěte je však nerovnoměrný, zatímco ukazatele se nemusí shodovat s přijatelnými hodnotami.

Vzhledem k dědičným vlastnostem každého organismu mohou být rozdíly v charakteristikách od tabelárních hodnot přijatelné a neodrážejí vývojovou patologii. Matka nebo otec může být vysoký a hubený, nebo naopak krátký vzestup a poměrně hustá postava - tyto dědičné faktory ovlivňují indikátory vyšetření.

Čísla přijatá na něm se budou velmi lišit s hodnotami v tabulce.

Z tohoto důvodu nejsou učiněny závěry o abnormalitách ve vývoji dítěte jedním měřením ultrazvukového screeningu, ale jsou předepsány další studie. Pokud jsou patologie potvrzeny porodníkem-gynekologem a genetiky, provede se předběžná diagnóza - „retardace intrauterinního růstu“..

Tato diagnóza má 2 formy:

 • asymetrický, když se v určitém gestačním věku liší jen některé ukazatele od normálu
 • symetrický, ve kterém jsou sníženy všechny ukazatele.

Vývojové zpoždění má několik stupňů, liší se závažností patologií:

 • I stupeň: údaje se liší od normálních hodnot o 2 týdny;
 • II. Stupeň: odchylka dat po dobu 3 týdnů;
 • III stupeň: rozdíl 4-5 týdnů.

Fetometrie plodu po týdnech a tabulka, která popisuje dynamiku vývoje dítěte, nejsou absolutně přesné. Hodnoty, které se liší od průměru, mohou být diagnostickou chybou. Po chvíli porodník-gynekolog předepíše druhé ultrazvukové vyšetření..

Parametry plodu často po čase dosáhnou požadované hodnoty.

Klíčové ukazatele fetometrického výzkumu

Fetometrie plodu po týdnech (tabulka naměřených hodnot a přijatých norem, která je připojena k odpovědím studie, umožňuje nezávisle dešifrovat výsledky) a biochemický krevní test jsou kompletní sadou studií, které se vzájemně doplňují.

Samostatné ultrazvukové vyšetření, které se provádí dokonce i na nejinovativnějších zařízeních, není informativní až do 11 týdnů kvůli malé délce plodu. Proto lékař jmenuje vyšetření pouze v určitých časech.

Hlavními parametry fetometrie jsou:

 1. Hmotnost. Tento parametr je sledován během těhotenství. Charakterizuje zdraví a vitalitu dítěte a je také jedním z rozhodujících faktorů pro výběr typu porodu. Zdravé děti v průměru přibývají na váze od 10 do 100 g týdně. Ale zde jsou možné malé odchylky v důsledku genetických charakteristik dítěte.
 2. Chladivo - obvod břicha nebo jeho obvod. Neměří se, pokud hmotnost plodu přesahuje 4 kg. Určuje tvorbu vnitřních orgánů.
 3. KTR - velikost kocigeal-parietalu. Toto je délka těla plodu, s výjimkou velikosti hlavy: od fontanelu po ocasní kost. Určuje dobu těhotenství, dokud embryo nedosáhne 6 cm.
 4. BDP - biparentální velikost. Toto je obvod hlavy embrya. Měří se mezi chrámy. Podle toho porodník-gynekolog sleduje tvorbu mozku a nastavuje dobu těhotenství s jistotou 10 dnů.
 5. DB je délka stehna. Podle tohoto ukazatele zkontrolujte kostru dítěte, nebo spíše absenci kloubní dysplazie. DB se měří pouze v nepřítomnosti měření BPR. Pomáhá znát datum početí a čas těhotenství.
 6. OG (DHA) je průměr hrudníku. Po uplynutí 23 týdnů tento parametr přestává být informativní. Používá se pouze pro analýzu celkového zdraví dítěte v kombinaci s jinými charakteristikami..

V případě potřeby změřte následující parametry:

 • velikost týlní kosti;
 • velikost nosu;
 • šířka cervikálního záhybu;
 • polovina obvodu břicha: od pupeční šňůry k páteři;
 • obrysy a velikost vajíčka;
 • velikost ramene;
 • velikost a tvar hlavy.

Toto není úplný seznam měřených parametrů během fetometrie..

To také zahrnuje měření kostí:

 • tibie;
 • tibie;
 • paprsek;
 • ulnar;
 • štětce;
 • Chodidla.

Tyto parametry nemají význam pro stanovení různých anomálií a jsou určeny pouze pro doplnění informací..

Hmotnost dítěte

Toto měření má velký význam pro vznikající a rostoucí embryo. Porodník-gynekolog pomocí této pomoci monitoruje stav dítěte a posuzuje pravděpodobnost anomálií. Díky včasné detekci abnormalit lze zabránit rozvoji mnoha nitroděložních chorob..

Zvýšení by mělo být až 100 g týdně a mezi promítáním - několik kilogramů. Je třeba si uvědomit, že jednotlivé charakteristiky těla dítěte mohou posunovat velikost nárůstu nahoru nebo dolů z hodnot v tabulce.

Hlavní věcí při kontrole hmotnosti plodu je dynamika přírůstku hmotnosti, nikoli její pokles.

Výsledky vzdálenosti od malé holčičky k kostrči plodu jsou uvedeny v tabulce výsledků prvního screeningu. To je hlavní parametr při provádění výzkumu v prvním trimestru těhotenství. Je přísně kontrolováno, dokud dítě nedosáhne délky 6 cm.

Podle velikosti coccygeal-parietal jsou datum početí a gestační věk stanoveny s přesností na 7 dní.

Ukazatel KTP není informativní ve 2. trimestru těhotenství, protože růst plodu v tomto období je způsoben dědičností. Skoky v tomto parametru mohou přesahovat normální rozsah, a proto je při druhém screeningu hlavní parametr vzdálenost parietálních kostí.

Se zvýšením KTR na několik týdnů je předepsáno druhé vyšetření matky, aby se identifikovaly patologie, jako například:

 • diabetes;
 • Rhesusův konflikt mezi matkou a dítětem;
 • nádory.

Při absenci těchto problémů se zdravím matky naznačuje zvětšení vzdálenosti mezi temenem hlavy a ocasem velké velikosti plodu. V době narození může vážit více než 4 kg.

Při přepravě velkých dětí je nutné pečlivě a pod dohledem porodníka-gynekologa brát různé léky, zejména s ohledem na vitamínové komplexy a výživové doplňky. Zneužívání těchto léků může zvýšit hmotnost dítěte až na 5 kg, což způsobí obtížné narození.

Normou může být také snížení CTE a může naznačovat patologický vývoj plodu.

Norma pro takový výsledek při měření KTR se zvažuje, pokud došlo k pozdní ovulaci a pozdějšímu oplodnění. Takový rozdíl není schopen určit žádný moderní ultrazvukový stroj. Čas početí je v tomto případě posunutý a neshoduje se s časem vypočteným ženským menstruačním cyklem.

K objasnění situace porodník-gynekolog předepisuje opakovanou fetometrii po 7 dnech.

Snížení vzdálenosti od malé holčičky k kostrči může naznačovat patologie:

 1. Slabá produkce progesteronu. Po dalších testech předepisuje ošetřující gynekolog hormonální léčebný režim. Pokud se jeho doporučení nedodrží, může dojít k spontánnímu potratu..
 2. Infekční choroby matky nebo infekce plodu. Patří sem sexuálně přenosné nemoci. Naruší nejen normální hmotnostní přírůstek dítěte, ale mohou také způsobit vážné abnormality. Ošetřující lékař předepíše nezbytné testy krve, moči a stolice pro stanovení typu infekce. Poté předepíše požadované a účinné ošetření..
 3. Poškození sliznice dělohy. Eroze, fibroidy nebo předchozí potrat poškozují slizniční tkáň. Z tohoto důvodu se fetální vajíčko nemůže pevně fixovat na stěnách dělohy, což ohrožuje spontánní ukončení těhotenství..
 4. Genetické choroby. Patří mezi ně Downův syndrom, Edwards a další. K jejich potvrzení je nutný průzkum genetiků. Závažné patologie vedou k potratu.
 5. Nevyvíjející se těhotenství (zmrazené). Tato patologie vyvolává smrt plodu a ohrožuje matku:
 • objev krvácení;
 • neplodnost
 • anafylaktický šok;
 • fatální.

Při potvrzení této diagnózy žena potřebuje okamžitý chirurgický zákrok. Vyloučte takovou patologii posloucháním ultrazvuku srdečního rytmu dítěte.

Dvourozměrný ukazatel je hlavním parametrem v polovině těhotenství. Ukazuje zralost mozku a soulad plodu s dobou těhotenství. BDP se měří mezi chrámy podél linie obočí. Někdy, společně s tím, je vzdálenost mezi čelem a zadním fontanelem určována vnějšími hranami čelních a týlních kostí (LZR).

Indikátory BDP pomáhají zjistit míru bezpečnosti porodu pro ženu a její dítě. Pokud je BDP vyšší než obvykle, je těhotné ženě předepsána sekce těhotného císařského řezu. Kombinace parametrů BDP a LZR určuje vývoj nervového systému a mozku dítěte.

Charakteristickým rysem těchto charakteristik je pokles rychlosti růstu se zvýšením doby těhotenství.

Stejně jako u KTR se skoky BDP a LZR týkají normálního vývoje plodu a patologického vývoje. Odchylka všech hodnot o 4 týdny se považuje za normální u dítěte s hmotností vyšší než 4 kg, protože jeho růst je nerovnoměrný. Aby se potvrdil pozitivní výsledek, porodník-gynekolog předepíše druhý ultrazvuk během několika týdnů.

Zvýšené biparentální indikátory mohou být také patologií a naznačují přítomnost abnormalit kostní tkáně a mozku:

 • novotvary;
 • kýly;
 • hydrocefalus;
 • hromadění tekutin v různých částech mozku.

Při potvrzení těchto patologií dá porodník-gynekolog doporučení těhotné ženě:

 • s kýlami a nádory - ukončení těhotenství, protože plod s takovými komplikacemi umírá později;
 • s hydrocefalem nebo kapkami - léčba antibiotiky a negativní výsledky se doporučuje ukončit těhotenství.

Pokles BDP a LZR vždy naznačuje patologii:

 • Nedostatečný vývoj struktury mozku nebo jeho úplná absence. V tomto případě je žena okamžitě operována bez ohledu na dobu těhotenství a stádium komplikace.
 • Odchylka od časových os vývoje. V tomto případě lékařský zásah a korekce plodu. V jejich nepřítomnosti plod umírá.

Společně v BDP a LZR určují tvar a obvod plodu.

Stanovení délky kyčle

Měření délky stehna je stejně důležitým ukazatelem. Stanovuje možnost nedostatečného rozvoje kosterního systému. Ultrazvukový specialista měří femur, pokud zařízení nebylo schopno odvodit BPR parametr nebo se tvar hlavy plodu významně změnil.

Délka stehna určuje dobu těhotenství na nejbližší týden. Dimenzování dalších kostí, pro stanovení gestačního věku, nemá vysokou přesnost.

Obvod břicha

Pokud dítě váží více než 4 kg, tento parametr není stanoven. Objem břicha charakterizuje vývoj vnitřních orgánů plodu: žaludek, žilní vývod, střeva, žlučník a další. Při ultrazvuku gynekolog - porodník řídí tvorbu a růst vnitřních orgánů.

Obvod břicha není tak přesný parametr, jako je velikost stehenní kosti, ale za předpokladu retardace intrauterinního růstu se používá jako klíčový ukazatel.

Objem hrudníku

Průměr prsu je vysoce informativní parametr ve 2. trimestru těhotenství, ale spolu s ním se studují i ​​další parametry, aby se vyhodnotil stav plodu. Porodník-gynekolog určuje podle objemu hrudníku vývoj hrudních orgánů: srdce, plíce, brzlík a průdušnici, vyhodnocuje se také riziko rozvoje skeletální dysplazie.

Měření obvodu hrudníku není vždy prováděno, je informativní, pouze pokud existují jiné parametry a nemohou sloužit jako základ pro diagnózu.

Tabulka: míry fetální fotometrie za týden

Po screeningu v každém trimestru těhotenství chtějí rodiče ověřit normální vývoj dítěte. Pro snazší orientaci rodičů a lékařů v měřeních existuje společný systém norem.

Fetometrie podle týdne: tabulka mezních hodnot klíčových parametrů.

Těhotenský týdenKTR, mmGBPR, mmDB mmChladivo mmDHA, mm
1242-7313-2522-247-1150-7121-25
1351-8725-3725-2710-1458-7922-26
1487-15037-6028-3013-1966-9124-28
patnáct140-15960-8831-3315-2085-10326-30
šestnáct153-17288-13034-3717-2388-11528-36
17170-195130-18038-4120-2893-13036-40
osmnáct195-212180-23042-4723-31105-14439-43
devatenáct215-238230-29048-4926-34114-15442-46
dvacet238-250290-38250-5329-37125-16346-50
21250-275382-45854-5635-39137-17748-52
22275-290458-55257-6037-43148-19051-55
23293-320552-63061-6440-46160-20154-58
24310-322630-75465-6742-50173-22357-62
25322-335754-87068-7046-50183-22860-64
26335-345870-99071-7349-58194-24062-66
27345-360990-120075-7653-60206-25367-71
28359-3851200-135077-7954-61217-26471-75
29382-3961350-150080-8255-62228-27774-78
třicet396-4051500-169083-8556-62238-29077-81
31400-4281690-180086-8759-65247-30079-83
32425-4371800-200088-8960-66258-31481-85
33432-4402000-220090-9163-69267-33483-87
34438-4502200-232092-9364-69276-33686-90
35446-4602320-260094-9565-71285-34489-93
36458-4702600-270096-9767-72292-35392-96
37469-4802700-288598-9868-74300-36095-99
38478-4982885-300099-10070-76304-36897-101
39493-5103000-3223101-10272-78310-37599-103
40505-5383223-340010374-80313-380101-105

Existuje také samostatná tabulka akceptovaných hodnot CTE, protože tento ukazatel je nejinformativnější pouze v prvních týdnech těhotenství, dokud plod nedosáhne velikosti 60 mm.

Těhotenský týdenVelikost ovoce mmKTR, mm
503-1,01-4
60,9-1,33-8
71,0 - 1,57-12
81.3-2.011-18
92.1-2.717-23
102.7-3.824-40
jedenáct3,5-4,526-53

Je studie škodlivá??

Ultrazvuk je zcela neškodný. Vlny produkované během studie jsou vysokofrekvenční zvuk, který lidský ucho nerozpozná.

Ultrazvukové vyšetření:

 • neovlivňuje stav kůže;
 • neschopnost způsobit patologii vnitřních orgánů;
 • nemá vliv na průběh těhotenství.

Vysoká frekvence vln způsobuje malé vibrace ve tkáních, které nemění jejich strukturu. Rovněž působení ultrazvuku nemá kumulativní účinek, což dokazují vědecké studie. Při fotometrii plodu se bere v úvahu několik faktorů: průběh těhotenství a zdraví ženy.

Je třeba si uvědomit, že tělo každého dítěte je individuální a dědičné vlastnosti mohou ovlivnit získané hodnoty. Z tohoto důvodu se mohou lišit od parametrů tabulky. K potvrzení normálního vývoje dítěte je nutné podstoupit screeningový ultrazvuk během několika týdnů.

Autor: Shalunova Anna

Design článku: E. Chaykina

Užitečné video o fetální fetometrii týdně

V tomto příběhu je škodlivé nebo nedělá ultrazvuk:

Fetometrické fetální rozměry ultrazvukem. Scorecard

Tabulka s průměrnou fetometrií v týdnu těhotenství

 • KTR (coccyx-parietální velikost);
 • BDP (biparietální velikost);
 • OG (obvod hrudníku);
 • Chladivo (obvod břicha);
 • DB (délka stehenní kosti).

Tabulka průměrných hodnot KTR (podle načasování prvního screeningového ultrazvuku)

Velikost biparietální a fronto-týlní postupně roste podle období nitroděložního vývoje dítěte, nárůst indikátorů se zpomaluje do 3. trimestru

TýdenLZR, mmBPR, mm
Procentní10padesáti9010padesáti90
jedenáct---131721
12---osmnáct2124
13---dvacet2428
14---232731
patnáct---273135
šestnáct414549313437
1746padesáti54343842
osmnáct495459374247
devatenáct535863414549
dvacet566268434853
21606672465156
22647076485460
23677481525864
24717885556167
25738189586470
26778593616773
27808896647076
28839199677379
298694102707682
třicet8997105717885
3193101109738087
3295104113758289
3398107116778491
34101110119798693
35103112121818895
36104114124839097
37106116126859298
381081181288694100
391091191298895102
401101201308996103

Biparietální zmenšení velikosti

Posun indikátorů v negativním směru podle tabulky norem naznačuje nedostatečné BPR (biparietální velikost) pro požadované období. Častým původem porušení je nitroděložní zpomalení růstu, k němuž může dojít z několika důvodů:

 • přítomnost špatných návyků u těhotné ženy, které způsobují intoxikaci těla;
 • podvýživa, nedostatek vitamínů, mastných kyselin, bílkovin a dalších živin během těhotenství;
 • čekání na narození dvojčat, trojčat atd.;
 • hypertenze nebo endokrinní choroby;
 • infekční proces v těle nastávající matky.

Rozlišují se dvě formy odchylky. Hlava plodu má malou velikost se symetrickou formou vývojového zpoždění. Kromě snížení BPR (biparietal size) se budou všechny ostatní parametry také lišit. S takovým porušením se zvyšuje riziko abnormalit ve vývoji plodu. Pro posouzení závažnosti zpoždění odborníci používají 3 stupně vývojové postižení podle tabulky pro diagnostiku ultrazvukem:

Stupeň IUGR (intrauterinní růstová retardace) určuje další způsob sledování průběhu těhotenství.

K posouzení závažnosti zpoždění se podle tabulky používají 3 stupně vývojových poruch

Odchylka BDP (biparietální velikost) od gestačního období (týdny)23-4Více než 4
Stupeň IUGR (intrauterinní růstová retardace)IIIII

Zvýšení biparietální velikosti

Zvětšená fetální hlava nejčastěji označuje poškození mozku kapkou (hydrocefalus). Existují 2 typy nemocí, u kterých je nutné další ultrazvukové vyšetření centrálního nervového systému.

Prvním typem je vnější kapka, ve které mozkomíšní tekutina vyplňuje oblast mezi mozkovými membránami. U této nemoci je nutná diagnostika ultrazvuku subdurálního prostoru mozku.

Druhý typ - vnitřní kapka je nejzávažnější odchylka. S vnitřní kapkou se v mozku hromadí tekutina. Toto onemocnění je detekováno vyšetřením komor mozku ultrazvukem. Vyplývá to z komprese mozkové tkáně a atrofie kortikálních struktur a kmene, což může vést k zastavení vývoje plodu v děloze.

Zvýšená velikost hlavy může být projevem individuálního vývoje a ne odchylkou od normy. Při hodnocení BDP by proto měl být v korelaci s parametry hrudníku, břicha, paží a nohou. Pokud se zvětší pouze biparietální velikost hlavy a odhalí se hodně mozkomíšního moku, provede se konečná diagnóza - kapka.

Ultrazvuk během těhotenství zahrnuje povinné stanovení velikosti plodu. Jedním z důležitých ukazatelů normálního vývoje je coccyx-parietální velikost plodu (CTE) - hodnota měřená v milimetrech v různých gestačních obdobích.

Pro stanovení tohoto ukazatele se měří maximální délka trupu od hlavy: odebere se nejvyšší bod hlavy (koruna) a nejnižší bod plodu (kostra). Posoudí se na nich stupeň utváření dítěte a jeho soulad s vývojovými standardy..

Stanovení velikosti kostrče-parietálního plodu

KTR se stanoví ultrazvukem při prvním screeningu těhotných žen. První plánovaný ultrazvuk by měl být prováděn po dobu 10 až 14 týdnů, jeho výsledky budou základem pro posouzení stavu plodu. Velikost kostrče-parietální je porovnána s hmotností plodu a gestačního věku v týdnech. To vám umožní provádět dynamické sledování jeho vývoje a sledovat možné odchylky od normy. Odhadované datum narození je také určeno tímto ukazatelem..

KTR se měří při prvním screeningu, protože v této době indikátory nejpřesněji hodnotí plod a identifikují možná porušení jeho vývoje. Studie tohoto ukazatele později bude neinformativní a jeho výsledky nebudou spolehlivé.

Měření získaná jako výsledek měření jsou ve vzájemném vztahu s normami. Dešifrování se provádí pomocí speciální tabulky, která obsahuje tyto normy CTE pro týdny těhotenství, od 7. do 14..

10 mm. - 7 týdnů;

15 mm - 8 týdnů;

22 mm. - 9 týdnů;

31 mm. - 10 týdnů;

42 mm. - 11 týdnů;

51 mm. - 12 týdnů;

63 mm. - 13 týdnů;

76 mm. - 14 týdnů.

Zvýšení gestačního věku od 11 týdnů může být doprovázeno vyšší mírou CTE. To lze považovat za normu. Proto je v těchto případech pro sledování změn předepsán druhý ultrazvuk.

Kromě zvýšení ukazatele mohou nastat i odchylky od menší strany, které lze jasně stanovit. Důvody významné odchylky od normy mohou být následující:

1. Nesprávně definované porodnické období. To je docela běžné u žen s menstruačními nepravidelnostmi. Ovulace nastává pozdě, a v důsledku toho je oplodnění také pozdě. Proto i ve 14 porodních týdnech bude velikost dítěte zaostávat za normou, což je přijatelná hodnota. Aby byla potvrzena tato verze vývoje, je těhotné ženě přidělena druhá studie. Provádí se přibližně jeden týden nebo 10 dní po počátečním ultrazvuku. Dynamiku lze tedy vysledovat..

2. Přítomnost infekčních chorob. Různé infekce, včetně sexuálně přenosných infekcí, mohou nepříznivě ovlivnit nitroděložní vývoj dítěte a způsobit změnu ukazatelů. V tomto případě je těhotná žena poslána k dalšímu vyšetření za účelem identifikace takových chorob.

3. Nedostatek hormonu progesteronu. Její nedostatečnost je velmi často příčinou předčasného ukončení těhotenství. Aby se tomu zabránilo, lékař předepíše vhodné léky, může to být Duphaston nebo Utrozhestan. Vyrovnávají nedostatek tohoto hormonu, který je důležitý pro udržení těhotenství..

4. Chromozomální abnormality ve vývoji plodu. To zahrnuje genetické poruchy, jako je Downův syndrom, Edwards, Patau.

5. Možná smrt plodu v důsledku nevyvinutého těhotenství. Absence srdečních kontrakcí spolu s nízkým KTR, nedostatek motorické aktivity naznačuje nevyvinuté těhotenství. V tomto případě je nutná nouzová pomoc ve formě kyretáže dělohy, aby se zabránilo nepříznivým účinkům.

Kromě toho může být odchylka indexu velikosti coccygeal-parietal způsobena chorobami vnitřních orgánů těhotné ženy nebo porušením nitroděložní sliznice..

Normy nosních kostí

Nosní kost je čtyřúhelníková protáhlá kost. Hypoplasie sama o sobě je nedostatečným vývojem orgánu na samém začátku jeho vzniku. Jakýkoli projev toho je patologie.

Délka nosní kosti je ukazatelem určujícím normální vývoj plodu. Existují dva patologické stavy - hypoplasie a aplazie. Hypoplasie je zkrácení její délky a aplazie je absence dané kosti. Oba tyto stavy ukazují na přítomnost patologických stavů spojených s chromozomálními poruchami u plodu. K detekci tohoto indikátoru dochází ultrazvukem. Jeho normální hodnoty naznačují nitroděložní vývoj bez odchylek. Pokud je nos malý, tj. existují odchylky ve směru poklesu, pak je tento stav známkou hypoplasie. Zřejmou patologií a odchylkou je absence nosních kostí, což ukazuje na absenci tohoto orgánu a hrubou anomálii. Ve výjimečných případech je to vzácné..

Nosní kost pomocí ultrazvuku je vizualizována již po dobu 10-11 týdnů. Odchylky v tomto ukazateli jsou považovány za známku některých onemocnění způsobených chromozomálními abnormalitami. Jsou to stavy, jako jsou Downův syndrom, Edwards, Patau syndromy atd. V časných stadiích těhotenství je přítomnost této kosti u plodu důležitá a její velikost pro diagnostické účely by neměla být měřena dříve než 12 týdnů. U hyperplazie nebo aplazie detekované ultrazvukem můžete mít podezření nejen na nesprávný intrauterinní vývoj, ale také na Downův syndrom. V tomto případě je nutné další vyšetření..

Růst a vývoj plodu probíhá v souladu s určitými zákony a standardy, potvrzenými vědou a životem. To platí také pro parametry nosu u nenarozeného dítěte:

takže normou ve 12 týdnech je její délka 3 mm;

po 20 týdnech by měla být od 5,7 do 8,3 mm;

po 35 týdnech - nejméně 9 mm.

Tyto indikátory norem jsou výchozím bodem pro dekódování a studium výsledků ultrazvuku prenatálního screeningu. Informace získané jako výsledek jsou základem pro další monitorování plodu, aby se identifikovaly možné vývojové abnormality. Pokud během ultrazvuku není možné určit přítomnost nosních kostí a současně je zaznamenáno ztluštění límcové zóny, lékaři zaznamenali vysoký stupeň pravděpodobnosti, že se dítě narodí s vrozenými vadami nebo s Downovou chorobou.

Ke stanovení hypoplasie se používá následující tabulka, která uvádí normy indikátoru v různých stádiích těhotenství. Na základě této tabulky, která uvádí průměrné, minimální a maximální hodnoty, lékaři zobecňují údaje získané ultrazvukem a vyvodí příslušné závěry:

Trvání, týdenPrůměrný ukazatel, mmMinimální hodnota, mmMaximální hodnota, mm
12 - 133,124.2
14 - 153.82.94.7
16 - 175,43.67.2
18 - 196.65.28
20 - 2175.78.3
22 - 237.669.2
24 - 258.56.910.1
26 - 279,47.511.3
28 - 2910.98.413,4
30 - 3111,28.713.7
32 - 3311,48.913.9
34 - 3512.3915.6

Důvody této patologie

 • užívání silných léků v časném těhotenství, včetně antibakteriálních léků;
 • nadměrné užívání alkoholu a tabákových výrobků;
 • dlouhodobé přehřátí těhotné ženy;
 • dědičná predispozice;
 • těžká onemocnění v časných stádiích těhotenství;
 • infekční choroby, jako je zarděnka, toxoplasmóza, chřipka atd.;
 • zranění a modřiny těhotné ženy;
 • otrava nebezpečnými chemikáliemi;
 • gama záření ženy během těhotenství;
 • faktory prostředí škodlivé pro tělo těhotné ženy.
Články O Neplodnosti