Hlavní Analýzy

Duphaston v těhotenství a jeho plánování, jak brát, stažení během těhotenství

V současné době se značný počet žen potýká s problémy početí dítěte a / nebo během těhotenství. Jedním z faktorů způsobujících tuto patologii je hormonální nerovnováha, zejména produkce progesteronu. K vyřešení těchto problémů se lékaři dlouhodobě uchýlili k drogám, jako je duphaston nebo utrozhestan.

Zabývejte se progesteronem

Progesteron patří mezi steroidní hormony a je produkován v těle ženy vaječníky a nadledvinami. Role progesteronu ve fungování reprodukční sféry je nezbytná, právě úroveň tohoto hormonu určuje menstruační cyklus, oplodnění a další těhotenství..

Jak víte, menstruační cyklus je rozdělen na 2 fáze folikulární (proliferativní) a luteální (sekreční).

 • V první polovině cyklu převládají estrogeny, pod jejichž vlivem dozrává dominantní folikul.
 • V okamžiku ovulace (prasknutí hlavního folikulu) dosáhne obsah progesteronu vrcholu, „nově vyrobené“ vajíčko opouští folikul a vstupuje do vejcovodu. Místo prasklého folikulu se vytvoří žluté tělo, které udržuje hladinu progesteronu (syntetizuje) na předchozích číslech.
 • Pod vlivem popsaného hormonu se ve funkční vrstvě děložní sliznice vyskytují sekreční změny, zhoustnutí, uvolnění a zvýšení krevního zásobení.

Všechny popsané procesy jsou navrženy tak, aby vytvářely příznivé podmínky pro zavedení nebo implantaci vajíčka oplodněného do té doby. Pokud došlo k početí, korpusové luteum nadále funguje jako dříve a udržuje obsah progesteronu na konstantní úrovni. Toto je kvůli vlastnostem hormonu:

 • Podporuje sekreční změny v endometriu nezbytné pro další postup těhotenství,
 • Potlačuje stahy dělohy, čímž zabraňuje odmítnutí vajíčka.
 • Progesteron ovlivňuje vývoj tkání, zejména mléčných žláz a připravuje je kojení..
 • Hormon má také sedativní účinek, inhibuje aktivitu a živé emoce ženy a stimuluje růst a roztahování dělohy, jak se zvyšuje doba těhotenství.

Vzhledem k uvedeným "schopnostem" progesteronu se nazývá hormon těhotenství. Koneckonců, s jeho nedostatečným obsahem, není možné ani oplodnění, ani další vývoj těhotenství. Snížené hladiny progesteronu v krvi naznačují buď nedostatek ve druhé fázi cyklu nebo sníženou funkci corpus luteum nebo placenty.

Deficit hormonů může nastat při intermenstruačním krvácení (viz výtok uprostřed cyklu), hrozbě potratů a zpoždění vývoje plodu.

Plánování těhotenství

Ve fázi plánování těhotenství čelí žena potřebě nejen udržovat zdravý životní styl, ale také brát určité léky..

 • Kyselina listová - je známo, že tři měsíce před těhotenstvím se doporučuje začít užívat kyselinu listovou (viz kyselina listová během těhotenství a před), toto opatření je vynikající prevencí vývoje defektů fetální nervové trubice.
 • Duphaston - v některých případech lékaři důrazně doporučuje také zahájit tzv. Profylaktické podávání duphastonu (viz Duphaston pro vyvolání menstruace).

Duphaston je při plánování těhotenství předepsán, pouze pokud existují určité náznaky. To je buď selhání druhé fáze cyklu, nebo existující adenomyóza, proti které žena, pokud otěhotní, zřídka nese dítě.

To znamená, že v anamnéze budoucí matky existuje smutná zkušenost s přerušeným těhotenstvím a potrat se opakoval vícekrát. V tomto případě hovoří o obvyklém potratu a po důkladném vyšetření ženy a zjištění všech důvodů potratu se rozhodne předepsat hormonální lék - duphaston i ve fázi plánování.

Jak je předepsán duphaston?

Vzhledem k tomu, že duphaston je syntetický analog progesteronu, měl by se jeho příjem uskutečnit ve druhé fázi menstruačního cyklu, když nastane čas progesteronu. Duphaston je k dispozici v 10 mg tabletách a obvykle nepřekračuje jednu tabletu denně při plánování těhotenství.

Neexistuje žádný zvláštní režim pro užívání léku, lékař předepisuje, jak brát duphaston v každém případě, rozvíjet individuální režim.

 • Léčba by měla začít den po ovulaci, pokud má žena 28denní menstruační cyklus, je užívána od 11 do 25 dnů cyklu po dobu nejméně 6 měsíců.
 • Na určitou dobu žena obvykle otěhotní.

Pokud však například ve třetím měsíci užívání drog nedošlo k náhlé menstruaci? Takže musíte udělat těhotenský test. Koneckonců, právě za tímto účelem byla předepsána duphastonová terapie. Je test pozitivní? Nespěchejte, abyste přestali užívat drogu, bude nutné pokračovat v ní až do 16 týdnů těhotenství, kdy se vytvoří placenta a zahájí se výroba vlastního progesteronu.

Je třeba dodat, že duphaston nepříznivě neovlivňuje plod, neovlivňuje koagulaci krve, metabolismus lipidů a uhlohydrátů a neovlivňuje endokrinní žlázy. To znamená, že těhotenství, které nastalo po duphastonu, probíhá stejným způsobem jako běžné těhotenství.

Vedlejší efekty

Ale nemůžeme říci o vedlejších účincích léku. V některých případech existují:

 • migrény podobné bolesti hlavy nebo závratě
 • reakce z hepatobiliárního systému (žloutenka, slabost, menší bolest břicha)
 • alergické reakce na složky léčiva ve formě kopřivky.

Pokud během podávání duphastonu dojde k průlomovému krvácení z dělohy, jednoduše zvyšte dávku léku.

Těhotenství a duphaston

K těhotenství došlo na pozadí užívání duphastonu ve fázi plánování, co dál?

A pak lékařka, která bude sledovat průběh těhotenství, doporučí pokračovat v užívání léku ještě nějakou dobu, jak již bylo uvedeno, až do 16 týdnů.

Proč? Protože progesteron v druhé fázi menstruačního cyklu před těhotenstvím nestačil, bude v prvních týdnech určitý nedostatek. Proto nemůžete přestat brát tento lék, jinak by záležitost smutně skončila.

Proč je duphaston nutný během těhotenství?

Poté, že se postará o nedostatek progesteronu, to znamená, že převezme jeho funkce. Duphaston bude udržovat aktivitu corpus luteum, uvolňovat svaly dělohy a poskytovat imunosupresivní účinek, takže tělo matky nevnímá embryo jako cizí předmět a nevymaže ho. Kromě toho je lék nezbytný pro vývoj mléčných žláz a jejich přípravu na kojení.

V jakých případech je duphaston předepsán během těhotenství?

 • Za prvé, jako pokračování léku během plánování,
 • za druhé, pokud během tohoto těhotenství došlo k potratům, což potvrdily hormonální studie o nedostatku progesteronu,
 • zatřetí je duphaston nutně předepsán po zákroku IVF jako terapie podporující těhotenství.

Jak se Duphaston užívá během těhotenství??

Vše záleží na situaci, závažnosti klinických projevů nedostatku progesteronu - spontánním potratu, toleranci, věku ženy, anamnéze a mnoha dalších faktorech. V případě zjevných příznaků hrozby ukončení těhotenství se může dávka léčiva zvýšit na 4 tablety denně, tj. 40 mg denně. Cena duphastonu je samozřejmě vysoká, ale hra stojí za svíčku, že? Ale chci dát nastávajícím matkám naději, od chvíle, kdy je droga užívána, se příznaky hrozícího potratu v raných stádiích velmi rychle zastaví, špinění z genitálního traktu zmizí, bolest zmizí a zdraví ženy se výrazně zlepší.

Jak dlouho trvalo Duphaston??

Lék musí být užíván, dokud se situace nestabilizuje a neexistuje žádná jasná nebo latentní hrozba těhotenství. Obvykle již není duphaston nutný po 16 týdnech těhotenství (viz výpočet gestačního věku po týdnech), ale v některých případech může dojít k nebezpečí přerušení později, takže trvá až 20 týdnů. kolo hrozby a postupně.

Předpokládejme, že žena „chodila“ po čtyřech tabletách denně, což znamená, že během jednoho týdne se dávka duphastonu sníží o 10 mg, tj. 3 tablety zůstávají denně. Pokud se během týdenního příjmu léku v takové dávce těhotenství vyvíjí normálně, pak se při další dávce sníží o dalších 10 mg, přičemž zůstanou 2 tablety.

Opět kontrolujte těhotenství užitím 20 mg denně po dobu 7 dnů, i když ani v tomto případě neexistují známky nebezpečí, nechte jednu tabletu s následným dokončením léku.

Pár slov o Utrozhestanu

Když už mluvíme o duphastonu a jeho úloze při plánování těhotenství, jakož i při úspěšném rozvoji těhotenství, nesmíme zapomenout na „konkurenty“, tj. Na utrozhestan..

Duphastonův analog - Utrozhestan je také analogem progesteronu a je vyroben z rostlinných materiálů. Proto se úspěšně používá ve stejných situacích jako duphaston. Který lék je lépe argumentovat, je zbytečný, jeho role je stejná. Ale který lék dávat přednost během těhotenství, lékař rozhodne a jen on.

Forma uvolňování - Utrozhestan je k dispozici v tobolkách, ve kterých může být účinná látka odlišná, buď 100 mg nebo 200 mg.

Při plánování těhotenství se přípravek Utrozhestan předepisuje ve druhé fázi menstruačního cyklu, obvykle v dávce 200 mg denně. Lék přenáší endometrium z fáze sekrece do fáze proliferace a v případě oplodnění je děložní sliznice připravena přijmout vajíčko, to znamená, že uvolňuje, zahušťuje a zlepšuje krevní oběh. Kromě toho lék potlačuje excitabilitu jak svalů dělohy, tak vejcovodů, a také stimuluje růst sekreční tkáně mléčných žláz a připravuje je na laktaci..

Během období těhotenství je předepsán utrozhestan, počínaje skutečností ustavení početí až do konce druhého trimestru. Dávka léku také závisí na klinické situaci a závažnosti příznaků hrozby přerušení. Obvykle se lék užívá dvakrát denně, od 200 do 600 mg.

Významný rozdíl mezi Utrozhestanem a Duphastonem spočívá v tom, že může být užíván nejen orálně, ale také do vagíny. Tento způsob aplikace je ještě účinnější, protože účinná látka, která obchází játra, okamžitě vstupuje do krevního řečiště a začíná jeho prospěšný účinek. Tento způsob podání je velmi vhodný pro ženy s toxikózou, když zvracení neumožňuje, aby se v žaludku udržovalo dokonce i doušek vody..

Nevýhody drogy - Existuje však i určitá minus drogy. Způsobuje sedativní účinek, který není pozorován při používání duphastonu. Utrozhestan, stejně jako poslední lék, neovlivňuje metabolismus tuků a uhlohydrátů a je pro budoucí dítě absolutně bezpečný. Během období kojení by však mělo být léčivo zastaveno, protože proniká do mléka.

Z nežádoucích účinků je třeba zaznamenat alergické reakce, letargii a ospalost (sedace), závratě a reakce z jater (nažloutnutí). Stahování léčiv je předepsáno postupně, stejně jako duphaston.

Duphaston během těhotenství: jak brát a jak zrušit

Užívání hormonálních drog není všelék, ale jediný způsob, jak zachránit dítě nebo reprodukovat početí. Za tímto účelem je Dufaston předepsán během těhotenství.

Žena, která se zoufale snaží otěhotnět nebo udržet těhotenství, je připravena riskovat. A toto riziko bude odůvodněno vzhledem dlouho očekávaného dítěte.

Pozitivní účinky Duphastonu na plánování těhotenství jsou známy. Ale stojí za to vzít si Dufastona, pokud již těhotenství proběhlo? Poškodí nenarozené dítě? Existují nějaké analogy nebo alternativní léčba?

Struktura

Hlavní účinnou látkou je dydrogesteron (10 mg v jedné tabletě).

Dydrogesteron - orální lék se selektivním účinkem na děložní sliznici.

To znamená, že didrogesteron nemá na tělo androgynní účinek (účinek charakteristický pro mužské pohlavní hormony - steroidy) a nezasahuje imunitu glukokortikoidy.

Další látky, které jsou součástí Duphastonu:

 • monohydrát laktózy;
 • methylhydroxypropylcelulóza;
 • kukuřičný škrob;
 • bílé barvivo Opadry Y-1-1000;
 • koloidní bezvodý oxid křemičitý;
 • stearát hořečnatý.

Forma uvolnění: bikonvexní potahované tablety pro vnitřní použití. Jedno balení obsahuje blistr s 20 tabletami. Země původu - Nizozemsko.

Proč je to předepsáno

Důvody, proč může lékař předepsat průběh užívání Duphastonu pro těhotnou ženu:

 • krvácení a mazání (růžový výtok) v raných stádiích;
 • krvácející nehormonální typ;
 • obvyklý potrat;
 • obvyklý potrat;
 • endometrióza.

Jak používat

Dydrogesteron je „těhotenský hormon“, a proto je pro plod bezpečný. To však není důvod k užívání léku bez lékařského předpisu. Pamatujte, že jakýkoli hormon, ať už se tak či onak, v budoucnu „objeví“.

Pokud má žena přirozené těhotenství, cítí se skvěle, všechny změny se odehrávají v souladu s plánem vývoje plodu, proto je nepřijatelné jmenovat Dufastona pouze pro „zajištění“! Pokud máte pocit, že váš lékař je nekompetentní, poraďte se s jiným odborníkem, nebo spíše se dvěma, a porovnejte jejich výroky!

Časový rozvrh podávání a dávkování Duphastonu závisí na konkrétní situaci: těhotenství, stav matky, přítomnost krvácení, nebezpečí potratu atd. Pouze zkušený odborník může předepsat léčebný postup!

Kolik vzít Duphaston a jeho dávkování

Oficiální návod k použití Duphastonu uvádí doporučené období užívání drog během těhotenství:

 • s hrozícím potratem - 40 mg didrogesteronu pro počáteční dávku a poté 10 mg každých 8 hodin, dokud nejsou příznaky zcela odstraněny (mazanice, krvácení);
 • s obvyklým potratem - 10 mg didrogesteronu 2krát denně do 20. týdne těhotenství, postupné snižování dávky.

aplikace

V prvním trimestru je Duphaston předepsán k eliminaci příznaků potratu. Toto je nejnebezpečnější období potratů. Proto je velmi důležité podporovat tělo dalším zdrojem progesteronu..

Ve druhém a třetím trimestru není lék zpravidla předepisován. Důrazně se nedoporučuje brát ji pro preventivní účely. Je to zdraví škodlivé!

Pamatujte si tři tabu:

 1. Nesnažte se zacházet sami - může to mít nevratné následky.
 2. Nenahrazujte lék analogy bez rady lékaře - léčba bude neúčinná.
 3. Nepřestávejte užívat lék bez souhlasu ošetřujícího gynekologa - situace to jen zhorší..

Jak zrušit

Náhlé stažení léku představuje riziko pro plod. Průlomové vaginální krvácení je často pozorováno. Váš lékař vám řekne, jak snížit dávku Duphastonu..

Existují však také obecná doporučení pro postupné stažení drogy. Denní dávka dydrogesteronu se snižuje o 5 až 10 mg. Přesná norma je stanovena lékařem na základě výsledků testů na progesteron.

Zrušení Duphastonu může být krátké (pokud je vyvinuto schéma mínus 1 tableta) nebo může být prodlouženo o týden (pokud bude přijato schéma mínus 0,5 tabletu). V každém jednotlivém případě se zruší pouze dávka, která je nejnebezpečnější pro matku a dítě.

Vedlejší efekty

Nejběžnější vedlejší účinky Duphastonu jsou:

 • periferní edém rukou a nohou (kvůli vlastnostem Dufastonu změnit složení tekutin v těle);
 • kopřivka a svědění kůže (vlivem léku na funkci jater);
 • bolesti hlavy a migrény;
 • senzibilizace prsu.

Zřídka pozorováno:

 • průlomové krvácení (v tomto případě může lékař zvýšit jednu dávku léku);
 • Quinckeho edém;
 • hemolytická anémie.

V případě předávkování se projevují projevy ze zažívacího systému (nevolnost, zvracení) a endokrinního systému (zvětšení a citlivost mléčných žláz). Neexistuje žádné speciální antidotum, takže léčba je symptomatická. Rovněž stojí za to okamžitě vyhledat pomoc lékaře..

Kontraindikace

Se zvláštní opatrností by měl být Dufaston užíván a předepisován těm ženám, které během předchozího těhotenství a užívání drogy měly svědění a kopřivku. To naznačuje, že lék vyvolává vývoj cholestázy - stagnaci žluči - a zvýšení hladiny žlučových kyselin.

Kontraindikace při užívání Dufastonu:

 • individuální nesnášenlivost složek léčiva;
 • výrazná reakce na dydrogesteron;
 • závažné vedlejší účinky;
 • vrozené syndromy Rotora a Dabina-Johnsona.

Recenze

Při kontrole recenzí Dufaston na fórech buďte velmi opatrní! Nepokoušejte se o nezávislé užívání drog nebo naopak tento lék zrušte!

S důvěryhodnými „příjemci“ v komunitě riskujete ztrátu dítěte. A, bohužel, budete odpovědní pouze vy, a nikoli vaši nedávní „poradci“. Proto položte všechny otázky pouze svému gynekologovi!

Ženy, které Duphaston užívaly během těhotenství, lze rozdělit do několika skupin. Všechny divize jsou podmíněné a jsou vytvářeny na základě recenzí samotných žen.

V první skupině nepřijal Dufaston požadovaný účinek. V tomto případě měly ženy potrat v počátečních stádiích kvůli infekcím genitourinárního traktu v důsledku zkušeného onemocnění, stresu, špatných návyků atd..

Ve druhé skupině skončila Duphastonova recepce narozením dítěte. Ženy měly nejčastěji dlouhou dobu (od 1 do 10 let), aby se pokusily otěhotnět bez další dávky progesteronu, což skončilo selháním.

Ve třetí skupině byl lék předepsán „jen pro případ“. V tomto případě měl Duphaston placebo efekt, tj. Následující těhotenství bylo zajištěno dalším zdrojem progesteronu. Výsledek - mít dítě.

Analogem Dufastonu je droga Utrozhestan. Je předepsán pro stejné příznaky a přibližně ve stejné dávce. Má však své vlastní vedlejší účinky, takže pouze gynekolog může předepsat hormonální substituční terapii.

Přejeme vám zdraví a snadné těhotenství.!

Proč pít progesteron v prvním trimestru těhotenství a jak ovlivňuje plod? Řekne to lékaři.

Jak pít Duphaston a proč je předepisován ženám?

Samozřejmě, jedním z hlavních cílů každé ženy je mateřství. Je to narození dítěte, které je obrovským štěstím pro každou rodinu.

Existují však situace, kdy žena nedokáže otěhotnět nebo mít zdravé dítě. Je dobré, že v takových okamžicích vám moderní medicína umožňuje odstranit velké množství překážek úspěšného oplodnění a budoucích porodů

Pokud žena trpí hormonálním selháním, které je hlavní příčinou neplodnosti, potratů a jiných patologií, přicházejí k záchraně hormonální drogy. K vyřešení těchto problémů si hormonální droga Dufaston získala dobrou pověst..

Co je Dufaston?

Duphaston (Duphaston) je lék v tabletách, který se používá k léčbě onemocnění ženského reprodukčního systému. Pro ženy je to zcela bezpečné. Droga nemá prakticky žádné vedlejší účinky na organismus.

Neoprávněné použití nebo stažení z užívání takového léku je přísně zakázáno - to může vyvolat nepředvídatelné komplikace.

Léčivou látkou je dydrogesteron - hormon syntetizovaný umělou metodou, která je analogem progesteronu generovaného v lidském těle. Přírodní hormon je často označován jako „těhotenský“ hormon, protože to je to, co dohlíží na reprodukční funkci v ženském těle.

Díky dydrogesteronu, který se získává uměle, bylo možné eliminovat téměř všechny vedlejší účinky přírodních hormonálních léků, například:

 • nerovnováha srážení krve;
 • glukokortikoidní účinek;
 • plastický metabolismus (anabolický účinek);
 • estrogenová aktivita;
 • termogenní aktivita;
 • androgenní účinek

Duphaston obdržel od lékařů a pacientů mnoho potvrzení.

Návod k použití Duphaston

Duphaston by měl být používán během těhotenství pouze podle pokynů lékaře, který určí individuální dávkovací režim.

Můžete přestat pít lék podle doporučení lékaře a na základě nezbytných vyšetření a testů.

Pravidla pro užívání Dufastonu

Při užívání tablet Duphaston musíte dodržovat následující obecná pravidla:

 1. Lék musí být používán ve stejných časových intervalech. Normo, pokud si vezmeš pilulku v 7 hodin ráno, pak příště ji musíš vypít v 7 hodin večer.
 2. Pokud vynecháte pilulku, musíte počkat, až nabudete, aby nedošlo k narušení frekvence.
 3. Ukončení užívání Dufastonu je nutné po přesvědčení, že nedošlo k těhotenství. Za tímto účelem můžete provést test na těhotenství nebo krev na hCG, pokud dojde ke zpoždění menstruace.
 4. V případě těhotenství přestat pít, je přísně zakázáno. Pokud pacient pije Duphaston, je nutné se poradit se svým lékařem.
 5. Zrušení Dufastonu se provádí postupně, podle plánu, který vyzvedl ošetřující gynekolog.

Proč je to předepsáno?

Duphaston je předepisován ženám během udržovací nebo substituční terapie, kdy je zjištěn nedostatek progesteronu, na kterém závisí početí, těhotenství a také samotné narození. Uterinová relaxace a předčasná kontrakce jsou důležitými účinky progesteronu

Absence dostatečného množství tohoto hormonu během těhotenství může vést k následujícím následkům:

 • opakující se potrat;
 • endometrióza;
 • potrat v počátečních stadiích těhotenství;
 • ICP;
 • neplodnost;
 • děložní myomy nebo fibroidy;
 • sekrece krve uvnitř dělohy;
 • menstruační dysfunkce (algomenorea);
 • úplná absence menstruace;
 • polyhydramnios nebo nízká voda;
 • placentární dysfunkce;
 • těhotenství.

S výše uvedenými onemocněními a dysfunkcemi odborníci často předepisují Dufastona.

Předepisování léků při plánování koncepce

S pomocí hormonální drogy Duphaston se v ženském těle vytvoří příznivé pozadí pro oplodnění vajíčka, zavedení embrya do endometria dělohy a následný vývoj plodu..

Při plánování početí dítěte by tyto tablety měly být znovu předepsány odborníkem, protože neexistuje žádný univerzální scénář jejich příjmu.

V zásadě, pro otěhotnění dítěte, je lék předepsán, aby byl užíván následující den po ovulaci a užíván až do začátku menstruace. Doporučuje se zrušit lék pouze při absolvování testu nebo v počátečním stádiu menstruace, aby bylo zajištěno, že těhotenství neexistuje.

Faktem je, že prudké snížení progesteronu v krvi může zhoršit výživu embrya nebo jeho úplné odmítnutí. Užívání tohoto léku ve fázi plánování dítěte s detekovanou hormonální nerovnováhou má Dufaston v budoucnu během těhotenství větší účinek..

Úplný účinek užívání Dufastonu pro početí nastane po 6 měsících. Pokud je droga užívána déle než rok bez úspěchu, doporučuje se poradit se se svým lékařem, aby nahradil taktiku léčby, další vyšetření nebo jmenování jiných drog, aby nalezl účinnou náhradu za lék.

Duphaston v časném těhotenství

V první fázi těhotenství se tablety Duphaston užívají, když se ve vaječnicích ženy nedostává dostatečné množství progesteronu..

Tento lék vykazuje selektivní účinek na endometrium, čímž jej podporuje ve stavu nezbytném pro vývoj embrya a také udržuje kontrakce hladkých svalů dělohy, čímž zabraňuje možnému potratu.

Tento lék tak může plně nahradit přirozený hormon v časných stádiích těhotenství..

Lék nemá během tohoto období těhotenství negativní reakci na embryo a matčino tělo. Obvykle je předepsáno v prvním a druhém trimestru těhotenství, aby byla zachována..

Jakmile příznaky potratu zmizí, stojí za to užít lék v předchozích dávkách po dobu asi jednoho týdne a poté přepnout na nižší dávku, aby se udržela hladina hormonu. Je přísně zakázáno náhle zrušit léky, protože to může vést k potratům.

Předepisování během těhotenství

V pozdějších stadiích těhotenství, jmenovitě počínaje třetím trimestrem zrání plodu, by mělo být léčivo používáno opatrně, protože v tomto okamžiku může způsobit dysfunkci jater.

V této fázi se tablety Duphaston vyrovnávají s následujícími úkoly:

 1. Odstraňuje nedostatek progesteronu.
 2. Snižuje hypertonicitu dělohy.
 3. Příznivě působí na sliznici.
 4. Uvolňuje střeva.
 5. Tvoří dominantní těhotenství, porod a kojení na úrovni mozku.
 6. Připravuje ženská prsa na kojení.

Také během těhotenství může být předepsán lék na chronickou endometritidu.

Charakteristickým rysem tohoto onemocnění je zvýšená militance imunitního systému, který považuje embryo za cizí tělo a snaží se jej rychle odstranit z ženského těla.

Tento lék blokuje tento faktor, čímž se imunitní systém uvede do normálního stavu, čímž se eliminuje možnost potratu.

Recepce pro endometriózu

Je známo, že jednou z hlavních příčin výskytu endometriózy je zvýšená hladina estrogenu v těle ženy. V důsledku toho by měl být použit Duphaston, který s endometriózou snižuje hladinu estrogenu a stabilizuje kumulativní hladinu hormonů..

Rozlišují se následující charakteristické znaky použití léčiva pro léčbu této choroby:

 1. Dydrogesteron postihuje hlavně děložní sliznici a inhibuje proliferaci endometriálních receptorů.
 2. Vzhledem k tomu, že menstruační období není v depresivní fázi, pravděpodobnost početí dítěte zůstává.
 3. Duphaston snižuje tón a kontraktilitu hladkých svalů dělohy, což v raných fázích těhotenství snižuje riziko spontánního potratu.
 4. Díky tomuto léku se syndrom bolesti zmenší nebo zmizí beze stopy. Důvodem je skutečnost, že dochází ke snížení tvorby prostaglandinů, což zase způsobuje ostré zúžení a kontrakci krevních cév oběhového systému..
 5. Duphaston významně snižuje riziko degenerace buněk s patologií na rakovinné nádory. Podle četných recenzí pacientů, kteří užívali Duphaston, je menstruační cyklus tolerován klidněji as menší bolestí přestává táhnout dolní část břicha.

Jak používat hormonální pilulky pro endometriózu, je povinné specifikovat s ošetřujícím specialistou, ale z velké části, instrukce vypadá takto:

 1. Duphaston se užívá dvakrát denně, ve stejnou denní dobu. Například v 8:00 a 8:00..
 2. Délka přijímání je v každém případě individuální, obvykle se však pohybuje v rozmezí 5–6 až 20 dní.
 3. Někdy je droga užívána po dlouhou dobu bez přerušení od 6 do 9 měsíců, což umožňuje atrofii nemoci (reverzní vývoj).

Neplodnost a Duphaston

 • U bezdětné ženy, která je určena luteální nedostatečností fáze menstruačního cyklu, se Dufaston užívá od 14 do 25 dnů cyklu. Minimální délka užívání drog je 6 měsíců, po které je nutné přestat užívat. Po těhotenství se droga používá po dobu asi 16-20 týdnů, pak musíte přestat užívat tento lék.
 • S hormonálními poruchami
 • Duphaston lze použít k diagnostice sekundární amenorey a dysfunkčního děložního krvácení. V případě hormonálních selhání provádějte substituční terapii u žen s poruchami způsobenými menopauzou s intaktní dělohou.

Jak zvolit správnou dávku?

Při dávkování Dufastonu je třeba dodržovat následující pravidla:

 1. S PMS - 10 mg léku dvakrát denně od 12 do 28 dnů cyklu.
 2. Pro poruchy menstruačního cyklu - 10 mg dvakrát denně od 11 do 25 dnů cyklu. Léčba trvá nejméně 6 cyklů.
 3. S endometriózou - denní dávka léčiva se může lišit od 10 do 30 mg od 5 do 25 dnů cyklu nebo se může užívat průběžně.
 4. Při neplodnosti - aplikujte lék dvakrát denně po dobu 5 mg od 14 do 25 dnů cyklu. Trvání léčby by nemělo být kratší než 6 cyklů.
 5. Pokud hrozí potrat, okamžitě užijte 20 mg léku a poté snižte příjem na 10 mg dvakrát denně (ráno a večer ve stejné hodiny). Zatímco hrozba potratu zůstává, může být Duphaston užíván 5 mg třikrát denně (každých 8 hodin). Když příznaky potratu zmizely, droga se stále bere asi týden. V případě opětovného výskytu příznaků musí být léčivo okamžitě použito v dávce, která měla větší účinek na jejich eliminaci.
 6. Při obvyklém potratu je denní dávka 10 mg rozdělena na 2 dávky. Kurz může trvat až 20 týdnů. Poté, co zmizí příznaky potratu, je Dufaston postupně zrušen..

Pro koho je Duphaston kontraindikován?

Dufaston je u žen přísně kontraindikován v následujících případech:

 • individuální nesnášenlivost složek léčiva;
 • pacient s rotorovým syndromem;
 • se srdečním selháním v akutní formě;
 • pacienti s Dubin-Johnsonovým syndromem;
 • s těžkým poškozením jater.

U pacientů s chronickým selháním ledvin nedochází k fatální kontraindikaci účinné látky Dufastonu.

Nežádoucí účinky Duphastonu

Při užívání léku se mohou objevit některé nežádoucí účinky:

 • velmi zřídka se může objevit přecitlivělost imunitního systému;
 • byly zaznamenány jednotlivé precedenty hemolytické anémie;
 • výskyt bolesti hlavy a migrény;
 • může dojít k dysfunkci jater, projevující se žloutenkou, bolestmi břicha a celkovou slabostí těla;
 • extrémně zřídka zaznamenaný Quinckeho edém;
 • vzácný projev podkožní tkáně, kopřivky a podráždění kůže;
 • zvýšená citlivost mléčných žláz;
 • zřídka, když se vezme, je pravděpodobné, že dojde k průlomovému krvácení v reprodukčním systému, ke kterému dojde po zvýšení dávky léku;
 • extrémně vzácně se objeví periferní edém (výskyt přebytečné tekutiny v tkáních a dutinách těla);
 • možné obecné poruchy těla.

Při stanovení některého z těchto nežádoucích účinků byste měli okamžitě kontaktovat svého lékaře, aby zjistili, zda je možné zastavit nebo pokračovat v užívání léku.

Dufaston a alkohol

Výrobce léčiva v pokynech pro léčivo uvedl jeho možný negativní účinek na játra. Protože alkohol má také negativní vliv na játra, užívání jakéhokoli léku zvyšuje zatížení tohoto orgánu.

Interakce Dufastonu s alkoholem, která může mít negativní vliv na játra, je trojnásobná zátěž.

Kromě toho alkohol mění složení enzymů v játrech, což může vést k nesprávným účinkům tohoto léku.

Reakce na gastrointestinální trakt, pokud jsou kombinovány duphaston a alkohol, je také dvojznačná.

Účinná látka léčiva uvolňuje svalovou skupinu břišní dutiny a alkohol je jed, který se lidské tělo snaží rychleji odstranit.

Přidání těchto dvou faktorů, užívání léku a alkoholu, může vést k zvracení nebo průjmu, což znamená, že účinná látka léčiva je rychle vylučována z těla, a to sníží celý pozitivní účinek jeho užívání na minimum, a prostě nemá smysl jeho užívání..

Alkohol má také vliv na krevní cévy, zužují se a expandují. To negativně ovlivňuje hemodynamiku orgánů reprodukčního systému, což přispívá k hormonálním poruchám.

S výše uvedenými negativními faktory, kompatibilitou alkoholu a Dufastonu, můžeme dojít k závěru, proč pít alkohol, pokud to výrazně snižuje účinnost použití tohoto léku.

Pokud se však alkoholu nelze vyhnout, musíte se omezit na jednu sklenku dobrého vína a přidat do něj led nebo vodu. Od pití alkoholu do užívání léku musí uplynout nejméně 2 hodiny..

Dufaston nebo Utrozhestan?

Utrozhestan se vyrábí z přírodního hormonu progesteronu z rostlinných složek.

Výsledná látka je téměř úplně podobná přirozenému hormonu, který je produkován placentou ženy. Díky tomu tělo dokonale asimiluje, jak je kompatibilní, a bere to za pravdu.

Indikace užívání přípravku Utrozhestan jsou:

 • neplodnost, která je způsobena porušením hormonálního pozadí;
 • riziko potratu;
 • hyperandrogenismus (zvýšený obsah mužského pohlavního hormonu v krvi) a další patologie, které vznikly na pozadí hormonálního selhání.

Výhody a nevýhody Dufaston a Utrozhestan

Někdy se ženy, když se potýkají s potřebou užívání hormonálních drog, používají příklad Duphastonu a Utrozhestanu, ptají se, jestli se mohou lišit? Je možné drogu nahradit??

Tyto dva léky jsou na první pohled velmi podobné, ale je tu rozdíl. Je možné nahradit lék? Je možné brát obě léky současně?

Porovnáním těchto léčiv ve složení můžeme rozlišit rozdíl ve způsobu výroby účinné látky:

 • Utrozhestan se vyrábí z rostlinného progesteronu;
 • Dufaston je vyroben ze syntetizovaného hormonu.

Duphaston má méně škodlivých účinků charakteristických pro Utrozhestan:

 • časté závratě;
 • ospalost (Utrozhestan má uklidňující účinek);
 • slabost;
 • změny tělesné hmotnosti;
 • nemocný účinek.

Avšak Utrozhestan má dvě metody aplikace. Léky mohou být použity orální (vyplavené kapalinou) a intravaginální (vstup do vagíny) metodami.

Duphaston také neovlivňuje následující body:

 1. Schopnost řídit motorové vozidlo (jízda s Utrozhestanem se doporučuje opatrně).
 2. Indikátory bazální teploty (dostatečné dávky Utrozhestanu vedou k prudkému zvýšení bazální teploty)

Podmínky prodeje

Realizace v lékárnách se provádí pouze na předpis psaný latinou.

Ceny Dufastonu

Cena léku se pohybuje od 400 do 500 rublů za balení. Cena tablet v různých městech Ruska bude záviset na místě prodeje, probíhajících akcích a slevách v lékárnických organizacích. Například v lékárně Ozerki stojí tablety asi 450 rublů za balení.

Formulář vydání

Duphaston je k dispozici ve formě tablet pro orální podání. 10 mg potahované tablety pomocných látek.

Podmínky skladování

Uchovávejte tablety na suchém místě při teplotě nepřesahující 30 stupňů.

Skladovatelnost

Doba použitelnosti léčiva je přibližně 5 let, poté je jeho podávání zakázáno.

Recenze žen na Duphastonu s krvácením

Závěr

Když gynekolog navrhl, abyste se léčili přípravkem Duphaston tablety, musíte před opuštěním pečlivě promyslet. Je velmi pravděpodobné, že tento kurz pro vás bude fungovat, pomůže vám a zachrání život vašeho nenarozeného dítěte. Z tohoto důvodu musíte zkusit vzít tento lék. Hlavní věc je, že při takovém kurzu nehrozí žádné riziko.

"Duphaston" během těhotenství: návod k použití

Když se očekává těhotenství, vzhled dvou pruhů na testu dává ženě pocit štěstí. Někdy je však zastíněna hrozbou potratu, ke které dochází od prvních týdnů těhotenství. Pokud je takový problém způsoben nedostatkem progesteronu, lékař předepíše Duphaston budoucí matce. Takový lék fungoval dobře a pro plod je bezpečný kdykoli. Pomáhá udržovat těhotenství a nepoškozuje dítě, ale má určitá omezení v používání, takže musí být předepsána lékařem.

Charakteristika léčiva

Lék se uvolňuje v jediné dávkové formě, kterou jsou tablety. Duphaston nemá gely, tobolky, injekce, kapky a jiné formy. Lék má zaoblený bikonvexní tvar, má bílou barvu, zkosené hrany a hustou skořepinu. Na povrchu tabletu vidíte riziko. Jeho přítomnost vám umožňuje rozdělit lék na poloviny, pokud je třeba zvýšit dávku nebo vysadit.

Účinná látka "Dufaston" se nazývá didrogesteron a je v každé tabletě podávána v dávce 10 mg. Taková sloučenina je svou strukturou a vlastnostmi téměř identická s přírodním hormonem zvaným progesteron, který se po ovulaci vytváří v ženském těle, aby se zajistila normální početí, a také během těhotenství pro úspěšné uložení. Když se dydrogesteron dostane dovnitř, jeho účinek je totožný s účinkem progesteronu, který vám umožňuje nahradit přírodní hormon takovou látkou v situacích, kdy je narušena jeho syntéza..

Lék obsahuje také pomocné látky, díky nimž získává hustou strukturu, je skladován po dlouhou dobu (5 let od data výroby) a snadno se polyká. Tyto zahrnují:

 • laktóza;
 • kukuřičný škrob;
 • hypromelóza;
 • koloidní oxid křemičitý;
 • stearát hořečnatý;
 • skořápka bílá opadry.

Protože Duphaston je lék na předpis, prodává se po předložení předpisu od lékaře. To pomáhá vyhnout se vlastnímu podávání a podávání v případech, kdy neexistuje nedostatek progesteronu. Tablety jsou baleny v blistrech po 20 nebo 14 kusech. Jedna krabička obsahuje 20, 28, 84 nebo 112 tablet. Průměrná cena balení s 20 tabletami je 500–600 rublů.

Po perorálním podání je účinná složka tablety absorbována dostatečně rychle, její koncentrace v krvi se zvyšuje a dosahuje maximální hodnoty během 2 hodin. Látka se kombinuje s bílkovinami a je přenesena na děložní membránu. Vylučování dydrogesteronu se vyskytuje hlavně močí. Lék opouští tělo asi za 72 hodin.

Proč se používá během těhotenství??

Progesteron hraje klíčovou roli při porodu dítěte, pro které se často nazývá „těhotenský hormon“. V prvních dnech po početí přispívá k spolehlivé fixaci embrya na stěně dělohy, snižuje jeho kontrakci a tón. Schopnost uvolnit svalovou membránu pomáhá dále udržovat těhotenství. Kromě toho se v důsledku progesteronu ve druhé polovině menstruačního cyklu vytvoří plná sliznice bohatá na krevní cévy. Je důležité zajistit výživu pro budoucí plod..

Zvýšená produkce takového hormonu začíná okamžitě po ovulaci. Je syntetizován corpus luteum, a pokud proběhlo těhotenství, produkce takovou dočasnou endokrinní tvorbou pokračuje až do úplného vytvoření placenty, která tuto úlohu přebírá..

Pokud z nějakého důvodu klesne hladina progesteronu u ženy, zabrání se tak normálnímu vývoji těhotenství, zvyšuje se stěna dělohy a výrazně se zvyšuje riziko potratu..

Kromě toho narušení syntézy sliznice v důsledku nedostatku progesteronu po ovulaci vede k jeho slabému přísunu krve, což vede k nedostatku kyslíku a může způsobit částečné oddělení embrya. Takové procesy zvyšují pravděpodobnost blednutí těhotenství. Projevují se bolestmi břicha a tažením v břiše (obvykle jsou lokalizovány v pupku nebo mírně nižší), pocit napětí, krvavý výtok.

Jmenování „Duphaston“ pomůže nahradit chybějící progesteron a odstranit tato rizika. Protože tyto situace jsou charakteristické hlavně pro první trimestr, je nejvhodnější užívat tablety v raných stádiích. Nejčastěji je dokončena od 16. týdne, kdy končí tvorba placenty a stává se její funkcí produkce progesteronu. Někdy se však léky užívají i ve druhém nebo třetím trimestru..

Obvykle je příležitostí vypsat „Duphaston“ později zvětšený tón děložních stěn. V tomto případě je léčba prevencí předčasného porodu..

Účinek na plod

Většina lékařů považuje Duphaston za bezpečný pro plod a nevšímá si škodlivých účinků léku na dítě u nastávajících matek, kterým tyto tablety předepisovala v raných stádiích. Existují však i jiná hlediska.

Mnoho zahraničních odborníků nepodporuje praxi častého používání syntetického progesteronu u nastávajících matek. V některých zemích se tento lék nedoporučuje těhotným ženám a je k dispozici výhradně na lékařský předpis..

Existují také názory, že používání Duphastonu může ublížit dítěti, což vyvolává nedostatečný vývoj pohlavních orgánů, ale velké množství faktorů ovlivňujících průběh těhotenství neumožňuje stanovit přesný vztah mezi léčbou a narušeným vývojem reprodukčního systému dítěte. Kromě toho byly provedeny studie, které nepotvrdily podobné poškození drogy..

Ne vždy však užívat tyto tablety je odůvodněné. Lékaři, kteří nesouhlasí s uchováním těhotenství Dufastonem, tvrdí, že často je jmenování takového léku chybou kvůli nesprávnému stanovení hladiny progesteronu v krvi. Podle jejich názoru, pokud bude analýza provedena ve špatný den, bude výsledek nižší než ten skutečný, ženě bude předepsán Dufaston, který bude nadále brát po celý první trimestr, ale ve skutečnosti ji nepotřebuje.

Kromě toho se psychologická závislost některých nastávajících matek nazývá také negativním bodem, pokud je žena bez lékařské podpory přesvědčena o špatném výsledku těhotenství..

Indikace

Pokud se podíváte na instrukce pro prášky, pak jednou z hlavních indikací pro užívání Dufastonu během těhotenství je riziko potratu. Droga je předepsána pro hrozící potraty, pokud se příznaky objevují poprvé, a pro potraty, nazývané obvyklé, když již došlo k potratům v raných stádiích. V takových situacích jsou výhody užívání syntetického progesteronu zřejmé..

Pokud žena při plánování dítěte nemůže dítě otěhotnět po dlouhou dobu nebo je těhotenství ukončeno v prvním trimestru, bude v krvi zkontrolována hladina progesteronu. Nízká koncentrace takového hormonu je přímou indikací pro použití Duphastonu před početí a v prvních měsících těhotenství. Pokud během užívání tablet došlo k těhotenství, léčba pokračuje až do data stanoveného porodníkem-gynekologem.

Neméně často je „Dufaston“ předepsán ženám, které plánují těhotenství IVF. Takovéto léčivo je během tohoto postupu zahrnuto do udržovací terapie, protože podporuje zavádění osázených embryí, čímž se snižuje riziko potratu..

Použití Duphastonu je také odůvodněno chorobami dělohy, které ovlivňují jeho sliznici nebo sval. Mezi tyto patologie patří endometritida, fibroidy, endometrióza. Naruší normální implantaci a mohou způsobit potrat, vyvolat krvácení a křeče.

U těchto nemocí pomáhá Duphaston zabránit odmítnutí vajíčka..

Kontraindikace

Seznam situací, kdy nelze Duphastona přiřadit k nastávajícím matkám, není příliš velký. Droga je zakázána pro ženy, které:

 • je přecitlivělost na hlavní nebo na kteroukoli z pomocných složek tablet;
 • existují poruchy metabolismu uhlohydrátů, například nedostatek laktázové nebo galaktózové intolerance;
 • diagnostikováno s vážným onemocněním jater;
 • detekována porfyrie.

Dávkové a léčebné režimy

Kolik tablet k pití a jak často užívat Duphaston pro konkrétní těhotnou ženu, musí lékař určit. Denní dávky a délka léčby jsou stanoveny individuálně, amatérská aktivita je v tomto případě nepřijatelná.

Nejběžnějším režimem hrozícího potratu je jednorázová dávka 4 tablet a pak 1 tableta každých 8 hodin, dokud příznaky zcela nezmizí. Dále musí lékař stanovit efektivní dávku léku, kterou nastávající matka vezme do 16. týdne těhotenství. Po tomto období začíná postupné přerušení léku..

Pokud žena měla v minulosti potrat nebo zmrazené těhotenství, režim užívání Duphastonu se bude mírně lišit. Takovým pacientům je předepsáno užívat lék jednu tabletu dvakrát denně. Snížení dávky začíná od 20. týdne a léčba se postupně přeruší. Pokud se žena podrobuje IVF zákroku, tablety by se měly vypít od dne sběru vajec do 10. týdne 3x denně v dávce 10 mg..

Lék je polykán vodou. "Duphaston" můžete pít jak před jídlem, tak po jídle, protože strava nemá vliv na účinek dydrogesteronu. Je-li třeba užít 5, 15 nebo 25 mg, je tableta pečlivě rozbita, aby se získaly dvě části 5 mg. Pokud nastávající matka zapomněla vzít léky a zmeškala schůzku, musíte vzít Dufaston co nejdříve po zjištění zpoždění.

Zrušit lék by měl být velmi opatrný. Dojde-li k nějakým alarmujícím změnám při snížení dávky (žaludek ztuhne, objeví se mazanice a zhoršuje se zdraví), vrátí se k předchozím dávkám, při nichž se nastávající matka cítila normálně. Zrušení přípravku „Duphaston“ se obvykle provádí během několika týdnů, přičemž se dávka sníží o 1 / 2-1 tabletu každých 7 dní.

Přesnější informace o tom, jak přestat pít lék, získáte od svého porodníka-gynekologa..

Možné nežádoucí účinky

V některých případech je užívání přípravku Duphaston doprovázeno vedlejšími účinky:

 • bolest hlavy;
 • nevolnost
 • zvýšená citlivost prsu;
 • alergické reakce;
 • závrať
 • zvracení
 • otok.

Mnoho žen se obává, že díky Dufastonu se mohou zlepšit, ale takový nežádoucí účinek je zřídka detekován. Užívání tablet občas vede k vážnějším problémům, například vyvolává hemolytickou anémii, depresi, zhoršení jater, Quinckeho edém. U jakýchkoli negativních projevů je nutná okamžitá konzultace s lékařem, která rozhodne, zda je přijatelné pokračovat v léčbě nebo je lepší léčbu zrušit, místo toho zvolit analog.

Předávkování Duphastonem není nebezpečné, ale neměli byste porušovat dávku předepsanou lékařem. Pokud je překročen, mohou se objevit výše popsané nežádoucí účinky, například nevolnost, ospalost nebo závratě..

Protože neexistuje žádné antidotum pro dydrogesteron, je při zhoršování stavu předepsána symptomatická terapie.

Recenze

Přibližně 90% recenzí o užívání Dufastonu je pozitivní. Ženy v nich poznamenávají, že droga jim účinně pomohla udržet těhotenství, byla dobře tolerována a nezpůsobila žádné negativní změny stavu dítěte. Nežádoucí účinky během léčby, podle pacientů a lékařů, takové tablety zřídka provokují. Mezi jejich nevýhody patří pouze potřeba dlouhodobého používání a vysoké náklady.

Analogy

Protože je Duphaston považován za drahý lék a léčba je velmi dlouhá, mnoho žen se zajímá o možnost jeho nahrazení analogy. Jedním z léků, které lze použít místo Dufastonu, je Utrozhestan. Jeho prvním rozdílem je účinná látka, kterou představuje mikronizovaný progesteron.

Druhým rozdílem je léková forma, protože Utrozhestan se vyrábí v kapslích. A pokud lze Duphaston užívat pouze perorálně, pak má Utrozhestan jinou metodu aplikace - intravaginální (do vagíny je vložena kapsle, jako čípek). Díky tomu je takový analog v poptávce se závažnou časnou toxikózou..

I když náklady na Utrozhestan jsou skutečně o něco nižší, takové léky mají více nedostatků. Nejprve se jedná o častější vedlejší účinky - ospalost, zvýšená citlivost mléčných žláz, bolest hlavy, svědění kůže, průjem a další. Kromě toho existuje více kontraindikací pro jmenování Utrozhestanu, takže lékař by měl rozhodnout o nahrazení Dufastonu těmito tobolkami..

Existují i ​​jiné léky progesteronu, které mohou nahradit Dufaston i Utrozhestan..

 • Krainon. Takový lék ve formě vaginálního gelu je předepsán v prvním trimestru k udržení těhotenství, pokud byly použity asistované technologie početí. Začíná se podávat v den přenosu embrya a pokračuje v léčbě až do 12 týdnů těhotenství.
 • Prajisan. Takové činidlo na bázi mikronizovaného progesteronu je představováno tobolkami s olejovou suspenzí a vaginálním gelem. Je předepsán pro ženy s nedostatkem progesteronu, včetně obvyklého nebo hrozícího potratu. Droga je bezpečná v časném těhotenství..
 • Iprozhin. Tento léčivý přípravek se vyrábí v tobolkách, které lze stejně jako Utrozhestan vložit do pochvy nebo perorálně. Lék je vyžadován s hrozbou potratu, přípravou na IVF, obvyklým potratem, myomem dělohy, endometriózou, endokrinní neplodností.
Články O Neplodnosti