Hlavní Neplodnost

Co je lepší Dufaston nebo Utrozhestan ?

Duphaston a Utrozhestan jsou hormonální léky, které se používají přímo k zachování těhotenství. Podle statistik prochází každé druhé těhotenství komplikacemi, takže použití hormonálních přípravků této kategorie je prostě nezbytné pro záchranu života dítěte.

Dufaston a Utrozhestan. Jaký je rozdíl?

Popis léku Duphaston

Hlavní složkou léčiva je Dyufaston dydrogesteron, který je svým kvalitativním složením a strukturou velmi podobný progesteronu. Je prokázáno, že tato sloučenina nemá výraznou androgenní aktivitu, a proto nezpůsobuje vedlejší reakce, které jsou charakteristické pro skupiny látek s takovými vlastnostmi.

Tato látka je hlavním progestogenem v HRT. Kromě toho přispívá k zachování lipidového složení krevní plazmy, ale neporušuje úroveň ukazatelů krevní srážlivosti, zejména srážení..

Tento lék se doporučuje ve všech případech nedostatku endogenů..

Důležitou roli hraje průběh podávání léčiva. Jakmile se v lidském těle vytvoří nezbytná koncentrace, vytvoří droga ideální podmínky pro početí a uchování plodu při hrozbě potratu..

Hlavní indikace

Duphaston je předepsán pro nedostatek přírodních hormonů v těle. Státům, které se vyznačují nedostatkem progesteronu, lze tedy připsat:

 • neplodnost, různé geneze, a to i v důsledku nepřítomnosti
  luteinový hormon;
 • nepravidelný menstruační cyklus;
 • riziko potratu;

Kromě toho je Duphaston považován za hlavní složku hormonální substituční terapie.

Kontraindikace

Hlavním omezením užívání Dufastonu je specifická nesnášenlivost hlavní složky léčiva. Lék je možné užívat během těhotenství, ale během kojení by měl být zlikvidován, protože dydrogesteron se vylučuje do mateřského mléka.

Duphastonova metoda aplikace

Vzhledem k tomu, že se Duphaston používá pro nejčastější gynekologická onemocnění, jsou jeho způsoby podávání velmi odlišné. Jak již bylo zmíněno, používá se při léčbě endometriózy, při léčbě premenstruačního syndromu, neplodnosti a mnoha dalších nemocí. Cyklická aktivita vajec v ženském těle je zpravidla přísně kontrolována při užívání léku. Nejběžnější léčebné režimy užívají lék v 10denních cyklech od 5. do 25. dne cyklu při léčbě endometriózy a od 11. nebo 14. do 25. dne cyklu při léčbě neplodnosti a premenstruačního syndromu. V léčbě neplodnosti takový systém
přetrvává dalších 6 nebo více cyklů. Pokud jde o kontinuální perorální podávání hormonálních kontraceptiv, kombinace Dufastonu a těchto léků je docela možná.

V tomto případě se Duphaston užívá 1 tableta denně ve dvoutýdenních kurzech..

Nežádoucí účinky Duphastonu

Primárními nebo často se vyskytujícími vedlejšími účinky tohoto léku jsou migréna, bolestivost a zhojení mléčných žláz. Velmi zřídka se vyskytuje periferní edém a bolest v podbřišku. Ve výjimečných případech je možné krvácení a hemolytická anémie..

Popis léku Utrozhestan

Co je Utrozhestan? Na rozdíl od svého syntetického protějšku Dufaston je přírodní a obsahuje přírodní progesteron. Tato látka není jen progestogenem, který vytváří luteum v těle, ale také interakce s buňkami nervových zakončení cílových orgánů stimuluje uvolňování ribonukleové kyseliny.

Přírodní progesteron má přímý účinek na endometriální buňky..

Výrazně snižuje kontraktilitu endometriálních buněk, čímž stimuluje růst koncových prvků mléčných žláz. Důležitou funkcí tohoto progestogenu je přenos děložní sliznice z proliferační fáze buněk do produkční fáze prostaglandinů, což zajišťuje propagaci vajíček. To poskytuje pohodlnější prostředí pro početí a další vývoj embrya..

Je třeba poznamenat, že zvláštností léčiva je jeho perorální i vaginální podání.

Pokud je progesteron užíván per os, vstřebává se epitelovými buňkami žaludku. V důsledku toho se její kvantitativní obsah v krevní plazmě rovnoměrně zvyšuje a dosahuje maxima 3 hodiny po první dávce. Při zavedení do vagíny je absorpce způsobena střevními klky, maximální hodnota je v tomto případě pozorována po hodině.

Indikace Utrozhestan

Vzhledem k tomu, že léčivo je užíváno perorálně i intravaginálně, indikace pro použití u těchto způsobů podávání se budou mírně lišit..

Hlavní indikace pro perorální podání budou:

 • amenorea;
 • neplodnost kvůli nízké koncentraci přírodních
  hormony
 • fibrotické formace mléčných žláz
 • hormonální terapie v kombinaci s použitím antikoncepčních prostředků

Při vaginálním podání budou hlavní indikace:

 • prevence předčasného porodu u žen;
 • podpora luteinové úrovně;
 • hrozba potratu;
 • neplodnost kvůli nedostatku luteinu;
 • hormonální substituční terapie pro nedostatek progesteronu.

Kontraindikace při užívání Utrozhestanu

Hlavní kontraindikací při užívání léku je žilní cévní trombóza a závažné tromboembolické poruchy, které mohou vyvolat srdeční infarkt nebo mozkovou mrtvici. Kromě toho lze zaznamenat krvácení dělohy neznámého původu a maligní růst buněk, protože progesteron může způsobit aktivní růst patologické tkáně.

Stojí za povšimnutí, že užívání Utrozhestanu během těhotenství je možné pouze intravaginálně, perorální podání je v tomto případě nemožné. Období kojení není kontraindikací, protože progesteron je koncentrován v mateřském mléce, je lepší během tohoto období drogy odmítnout..

Mimořádně opatrné užívání léku v přítomnosti chronického onemocnění ledvin, jakož i progresivního bronchiálního astmatu a onemocnění dolních cest dýchacích.

Způsob použití Utrozhestanu

Výrobce požadoval dvě dávky léku - 100 a 200 mg. Utrozhestan je želatinová tobolka s tekutým obsahem, která se dokonale vstřebává jak při perorálním, tak při vaginálním podání. Průměrná denní dávka látky je zpravidla 200 - 300 mg a neměla by překročit 600 mg.

Průběh léčby závisí na složitosti a individuálních charakteristikách pacienta..

Při neplodnosti je léčivo podáváno ve standardní dávce 200 mg, počínaje 17. dnem cyklu nepřetržitě po dobu dvou týdnů;

Aby se zabránilo potratům potratu, je Utrozhestan injikován hluboko do pochvy v dávce 200 mg v noci. Toto schéma je sledováno od 22. do 34. týdne těhotenství.

Pro udržení hladiny luteinu na určité úrovni se denní dávka zvyšuje na 400 mg.

Vedlejší efekty

Mezi nežádoucí reakce, které se často vyskytují, patří bolest hlavy, nadýmání a absence menstruačního cyklu nebo jeho porušení. Kromě toho je pozorována ospalost, která se mění v závratě. Vzácně se vyskytuje zvracení, průjem a svědění.

Chcete-li porovnat léky, můžete dát tabulku:

DufastonUtrozhestan
Hlavní účinná látkaDydrogesteron (syntetický analog přírodních látek)
progesteron)
Progesteron (přírodní progesteron vyrobený z
přírodní suroviny)
Vedlejší efektyŽádné vedlejší účinky, které jsou charakteristické
přírodní progesteron
Slabost, ospalost, přeměna v závratě
Způsob přijetíOrálněOrálně

Intravaginálně

Výhody jednoho oproti druhémuProkázaná účinnost během přípravy na IVF;

Vysoká klinická bezpečnost
data.

Nezvyšuje tělesnou hmotnost;

Používá se při léčbě hyperandrogenismu;

Inhibicí syntézy oxytocinu se snižuje
děložní kontraktilita

Nemá vliv na krevní tlak.

Dufaston a Utrozhestan, což je lepší?

Při porovnání Utrozhestanu a jeho syntetického analogu lze poznamenat, že indikace pro použití obou jsou velmi podobné, ale to z chemického hlediska neznamená jejich analogii. Proto byste si měli mezi nimi nejprve vybrat názor odborníka.

Je to možné současně s Duphastonem a Utrozhestanem během těhotenství?

Mnoho nastávajících matek se bojí současného užívání Utrozhestanu a Dufastonu během těhotenství. Spěcháme však, abychom vás ujistili, že taková aplikace je možná. Z lékařského hlediska však současné užívání dvou léků nedává velkou účinnost. Je mnohem lepší brát tyto léky ne současně, ale postupně, střídavě.

Recenze odborníků

Názor lékařů v této záležitosti je velmi jasný - Dufaston a Utrozhestan se etablovali jako jedno z nejlepších léků v léčbě neplodnosti. Jsou nedílnou součástí přípravy na IVF a vytvářejí ideální podmínky pro vývoj embrya.

Je také vhodné porovnat náklady na léky: náklady na Utrozhestan 484 rublů, náklady na 613 rublů Dufaston.

Nejlepší místo pro maminky o dětech!

Vše o kojencích a malých dětech: výživa, zdraví, vývoj a péče o děti. Články od cvičících pedagogů, psychologů, lékařů a matek.

Reklamní

Je Duphaston hormon? Vše o nejoblíbenější drogě neplodnosti

Jaký druh látky je Duphaston

Duphaston je populární droga, která je předepisována pro léčbu nemocí ženského reprodukčního systému. Duphaston je obchodní název léku, jehož hlavní aktivní složkou je dihydrogesteron. Výrobce je nizozemská farmaceutická společnost Abbott.

Co je tato látka, je to hormonální droga nebo ne? Copak z něj knírek nevyroste a nezačne přibývat na váze? Pojďme to pochopit.

Hormonální nebo ne?

Dihydrogesteron je chemická sloučenina, která je uměle syntetizovaným analogem vlastního lidského hormonu progesteronu.

Duphaston se týká syntetických hormonů, jmenovitě syntetických progestinů. Jedná se o syntetizovaný analog endogenního steroidního hormonu ženských pohlavních žláz - progesteronu, který v ženském těle vykonává širokou škálu funkcí. Tvoří vzhled ženy, reguluje menstruační cyklus a zajišťuje nástup těhotenství a zároveň řídí jeho průběh. Tento hormon také do velké míry reguluje metabolismus, ovlivňuje krevní koagulační systém a mnoho dalších tělesných funkcí. Proto se tento lék vztahuje na hormonální a je široce používán v hormonální substituční terapii (HRT).

Jaké jsou funkce progesteronu v ženském těle?

Duphaston je předepsán, když žena má snížení své vlastní hladiny progesteronu. S touto diagnózou se mohou vyskytnout poruchy ve všech tělesných funkcích, za které je progesteron zodpovědný, a také pozorovat narušení hladiny jiných pohlavních hormonů. Příznaky nedostatku progesteronu mohou být jak mírné, tak velmi závažné:

 • Menstruační nepravidelnosti
 • V nejzávažnějších případech - nedostatek menstruace
 • Problémy se snaží otěhotnět
 • Potrat, předčasný potrat
 • Závažnost projevu premenstruačního syndromu
 • Endometrióza
 • Nádory dělohy
 • Zvýšené riziko rozvoje rakoviny prsu

S takovými příznaky se předepisují testy, které by měly potvrdit nebo vyvrátit nedostatek progesteronu v těle ženy.
Nejrychlejší a nejúčinnější léčba v případě skutečného nedostatku je vyplnění nedostatku progesteronu, tj. Hormonální substituční terapie. Za tímto účelem odborníci předepisují uměle syntetizované analogy progesteronu - progestiny, které zahrnují lék Dufaston.

Ze syntetických progestinů je Dufaston lékem nejnovější generace s nejmenším počtem nežádoucích účinků. Molekula aktivní účinné látky (dydrogesteron) je strukturou podobná struktuře molekuly vlastního progesteronu, proto se váže na receptory progesteronu, selektivně se váže pouze na receptory dělohy. Léčivo díky své selektivitě neovlivňuje fungování jiných orgánů a neovlivňuje produkci jiných hormonů, ovlivňuje pouze reprodukční systém, což výrazně snižuje počet vedlejších účinků.

Účinek Duphastonu na tělo

Podívejme se nyní blíže na to, jaké pozitivní účinky by měla mít progesteronová terapie na ženské tělo:

Normalizace menstruačního cyklu. Jmenování s hormonálním selháním

Protože progesteron přímo reguluje menstruační cyklus, kolísání jeho hladiny nemůže ovlivnit jeho průběh. Příjem Dufastonu podle určitého schématu pomáhá normalizovat cyklus a obnovit jeho pravidelnost. Pěkným bonusem je vyhlazení účinků PMS.

Zvýšení plodnosti

Progesteron je hlavní hormon, který reguluje druhou fázi menstruačního cyklu. Po ovulaci zvyšuje hladina progesteronu stav endometria dělohy ve stavu připravenosti k implantaci oplodněného vajíčka. Progesteron také snižuje imunitní odpověď těla matky, aby se zabránilo odmítnutí plodu a snižuje kontraktilitu hladkých svalů dělohy, což celkově přispívá k úspěšnému těhotenství po oplodnění..

Proto nedostatek vlastního progesteronu je často důvodem nemožnosti těhotenství a potratu v raných stádiích. Udržování správné hladiny hormonu pomocí léku eliminuje tyto negativní faktory, v důsledku čehož je oplodněné vajíčko úspěšně implantováno a normálně přežije první týdny těhotenství.

Předčasná těhotenská údržba

Jak jste již pochopili z předchozího odstavce, další progesteron pomáhá udržovat těhotenství, pokud pokračuje s hrozbou. Proto se Dufaston často doporučuje ženám, které v prvních týdnech těhotenství zažily krvácení a bolest v dolním břiše..

Prevence účinků hyperestrogenemie

I když žena nemá cíl otěhotnět, nerovnováha pohlavních hormonů může způsobit velké potíže. Progesteron a estrogen jsou hlavní ženské pohlavní hormony. S nedostatkem jednoho hormonu, účinky druhého často začnou převládat. To je plné takových nepříjemných jevů, jako je endometrióza a výskyt maligních nádorů v děloze. Duphaston, zvyšující hladinu progesteronu, čímž se snižuje množství estrogenu.
Nemoci způsobené nadbytkem estrogenu, u kterých je indikována terapie Dufastonem:

 • Endometrióza
 • Polycystický vaječník
 • Dysfunkční děložní krvácení
 • Obvyklý potrat
 • Jako hormonální substituční terapie k prevenci proliferačních změn svalové vrstvy dělohy, v případě estrogenů při léčbě menopauzálních poruch

Je však obvyklé spojovat s používáním hormonálních drog velké množství pravdivých a ne příliš hororových příběhů a mýtů. Uvidíme, co hrozná slova „hormonální terapie“ ohrožuje ženu.

Roste knír? Mýty spojené s hormonálními drogami.

Při užívání hormonálních léků se mnoho žen obává nepříjemných vedlejších účinků, které lze často číst z různých zdrojů. Mnohé z nich však nejsou ničím jiným než mýty..

Začnu brát hormonální drogy - přibývám na váze.
Mnoho žen se bojí, že užívání „hormonů“ povede k přibírání na váze. To je částečně pravda, protože mnoho hormonů přímo ovlivňuje metabolismus, to znamená metabolismus tuků, bílkovin a sacharidů. Progesteron označuje hormony podílející se na regulaci hmotnosti. Obecně je progesteron považován za hormon, který podporuje hubnutí. Je však třeba pochopit, že hormonální regulace je složitá věc a dosud nebyla plně prozkoumána, a v každém případě mohou být výsledky nepředvídatelné. Postklinické pokusy (a recenze žen, které to vzaly) ukazují, že ve většině případů Duphaston nevede ke změnám hmotnosti nahoru ani dolů..

Z hormonálních drog u žen roste hlasový hlas a knír.
To platí pouze tehdy, pokud z nějakého důvodu ženy musejí užívat mužské pohlavní hormony. Duphaston nemá vlastnosti androgenů (mužských pohlavních hormonů), takže užívání tohoto léku neovlivní vzhled vlasů na těle, zdrsnění hlasu a žena nezačne nijak získávat mužské příznaky. Naopak normalizace hladin progesteronu na normální přispívá k „ženskému“ vzhledu..

Užívání hormonálních léků je škodlivé pro kardiovaskulární systém a může vést k ateroskleróze..
Ženské hormony estrogen mají ochrannou funkci pro kardiovaskulární systém a pomáhají udržovat nízký cholesterol. Důvodem je skutečnost, že muži ve věku 40–50 let jsou mnohem častěji postiženi kardiovaskulárními chorobami. A po 50 letech, kdy ženy obvykle mají menopauzu, se skóre rovná. Protože progesteronová terapie snižuje hladinu estrogenu s ní spojenou v ženském těle, může vyvstat logická otázka - a zda to povede ke zvýšenému riziku kardiovaskulárních chorob?

Odpověď na tuto otázku zní: je třeba si uvědomit, že progesteronové přípravky se předepisují, když je v těle ženy nedostatek progesteronu a nadbytek estrogenu. Pokud užíváte „Duphaston“ pod dohledem lékaře, pak snížení estrogenu, pokud ano, je pouze na fyziologicky normální úroveň. Což je dostatečná ochrana kardiovaskulárního systému.

Jaký účinek mají hormonální tablety na plod během těhotenství

Každá matka, dokonce i budoucnost, má sklon se více starat o své dítě než o sebe. Otázky se vplížily do mé hlavy - dojde k hormonálním poruchám u dítěte, pokud matka vezme hormony?

Duphaston je na trhu o něco méně než 20 let a během této doby nebyly zaznamenány žádné významné vývojové poruchy u dětí, jejichž matky užívaly tento lék během těhotenství. Mělo by však být zřejmé, že 20 let není příliš dlouhá doba a jakýkoli lék by měl být předepsán pouze tehdy, „pokud očekávaný přínos přesáhne možné poškození“. Bezmyšlenkové jmenování duphastonu v časném těhotenství „pro prevenci“ samozřejmě nelze v žádném případě ospravedlnit.

Duphaston pomáhá otěhotnět a přispívá k normálnímu průběhu těhotenství, pouze pokud žena trpí nedostatkem progesteronu.

Rozhodnutí o použití Duphastonu během těhotenství provádí výhradně gynekolog na základě anamnézy, vyšetření a výsledků biochemických screeningů. Na základě těchto údajů si v případě, že je zjištěna endogenní deficience progesteronu, lékař vybere dávkování léku, režim a průběh léčby Dufastonem, protože je to progesteron, který je zodpovědný za zachování plodu a za velmi dobrou schopnost otěhotnění.

Pokud se ženě během léčby Duphastonem podaří otěhotnět, nemůžete náhle zastavit užívání léku. Stahování léku by mělo být pečlivě sledováno ošetřujícím lékařem. Pokud náhle přestanete užívat lék, hladina hormonů se může náhle změnit, což často vede k potratu a potratu. Odběr léku by měl probíhat hladce a postupně, aby tělo začalo produkovat endogenní hormony. V některých případech se lék také bere během těhotenství, aby se udržel. Duphaston se také používá k uvolnění dělohy, jejíž excitace může vést k potratu.

Je třeba mít na paměti, že kromě toho má léčivo relaxační účinek ve střevech a pomáhá mléčným žlázám zahájit aktivní přípravu kojení..

Po dvacátém týdnu je placenta již dostatečně vyvinuta, aby samostatně udržovala fungování plodu a produkovala vlastní hormony, aby pomohla udržet těhotenství. Proto, pokud neexistují přísné kontraindikace, lékař předepíše hladké snížení dávky léku a postupně se jeho příjem zcela zruší..

Nežádoucí účinky Duphastonu

Duphaston, stejně jako jakýkoli lék, má řadu vedlejších účinků. Většina z nich nevyžaduje okamžité stažení drogy ani zásah do drog. Pokud však vedlejší účinky způsobují vážné nepohodlí, měli byste se poradit s lékařem.

 • Ze strany imunity se mohou objevit alergické reakce
 • Z centrálního nervového systému: bolesti hlavy, vývoj záchvatů migrény.
 • Z jater: drobné poruchy normálního fungování jater, slabost, malátnost, jaterní žloutenka, bolest v žaludku.
 • Z genitálií: někdy může dojít k průlomovému krvácení, které je zastaveno užíváním vyšších dávek léku, zvýšenou, někdy bolestivou citlivostí mléčných žláz.
 • Na straně kůže: vyrážka, svědění, kopřivka, edém podkožní tkáně.
 • Z hematopoetického systému: velmi vzácně výskyt hemolytické anémie.

Je možné začít pít sám nebo přestat užívat Dufaston?

Ne. Samostatné podávání léku je přísně kontraindikováno. Chybné užívání jakéhokoli hormonálního léku může nejen zvýšit hormonální selhání, ale také způsobit nové problémy, které tam nebyly před užitím léku. Před předepsáním léku musí lékař provést řadu laboratorních testů, které by měly zjistit nedostatek progesteronu. A až po obdržení výsledků lékař předepíše lék a vybere individuální dávkovací a léčebný režim, jakož i trvání kurzu.

Vlastní přerušení léčby je také kontraindikováno, protože prudká změna hladiny hormonů může vést k nové hormonální poruše, která může zrušit všechny pozitivní účinky dosažené užíváním drogy. Z tohoto důvodu by stažení léčiva mělo probíhat postupně, pod přísným dohledem lékaře, který musí sledovat hormonální změny.

Závěr

Droga "Duphaston" pomáhá řešit problémy ženského reprodukčního systému způsobené nedostatkem endogenního progesteronu. Je to vynikající volba pro hormonální substituční terapii. Užívání tohoto léku by však měl předepisovat pouze lékař..

Použití Duphastonu se zvýšeným progesteronem

Duphaston je hormonální lék, jehož působení je určeno ke zvýšení hladiny progesteronu, který je zodpovědný za normální menstruační cyklus a zachování těhotenství. Je předepsán ženám, které nosí dítě i plánují mateřství. Lék je k dispozici ve formě svíček a tablet. Jeho analogem je Utrozhestan.

Indikace Duphaston

Tento lék je často předepisován ženám, které zažily neplodnost, i když mají pravidelný menstruační cyklus. To není překvapivé, protože měsíční krvácení neznamená, že pacient nemá problémy s plodností. Je to hormon těhotenství, který je přímo zapojen do ovulačního procesu nezbytného pro bezpečné pojetí dítěte.

Indikace pro použití Duphastonu jsou:

 • nedostatek progesteronu v těle;
 • endometrióza;
 • obvyklý nebo hrozící potrat kvůli nedostatku těhotenského hormonu;
 • dysfunkční děložní krvácení;
 • neplodnost způsobená luteální nedostatečností;
 • předmenstruační syndrom;
 • velmi bolestivá období;
 • amenorea sekundární povahy;
 • nepravidelná menstruace.

Jednou z indikací pro použití léčiva je tedy snížená hladina progesteronu v těle pacienta. Proto mnoho dívek, kterým byl předepsán tento syntetický hormon, přemýšlí, jestli stojí za to vzít, pokud je progesteron vysoký. Tento problém se týká zejména těhotných žen..

Proč gynekologové předepisují Duphaston

Účelem léku je mimo jiné zvýšit množství progesteronu v gestačním období. Pokud tento hormon během těhotenství nestačí, může se u budoucí matky objevit krvácení nebo potrat. V jádru léku je látka, která normalizuje funkci corpus luteum, ve struktuře podobné jeho přirozenému protějšku.

Duphaston je zrušen po dvacátém týdnu těhotenství, protože od této chvíle placenta zpravidla plně převezme funkci udržování normální hladiny progesteronu v krvi. Dávka léčiva musí být postupně snižována podle plánu doporučeného lékařem. Náhlé stažení drog je nebezpečné se závažnými následky.

Syntetický progesteron je předepsán pro endometriózu, nemoc, jejíž příznakem je proliferace endometria mimo genitální orgán a výskyt bolesti. Použití syntetického hormonu brání rozvoji patologie a výskytu průvodních příznaků. V tomto případě je léčebný režim vybrán odborníkem.

Terapie dufastonem je indikována, pokud pacient odhalil nedostatečnou produkci progesteronu a zkrácení druhé fáze cyklu. Zvýšení množství této látky pomáhá oddálit odmítnutí slizniční vrstvy dělohy a tím normalizovat menstruaci. Kromě toho je tento lék předepsán pro menstruaci s cílem uvolnit reprodukční orgán a zmírnit bolest.

Je možné užívat Duphaston, pokud je progesteron příliš vysoký

Odpověď na tuto otázku je užitečné zjistit, jak zjistit množství tohoto hormonu v krvi. Měření bazální teploty po tři po sobě jdoucí menstruační cykly a konstrukce grafů na základě získaných údajů nám neumožňují vždy spolehlivě posoudit hladinu progesteronu v krvi. Nejspolehlivější diagnostickou metodou je krevní test na tuto látku, který gynekologové obvykle doporučují odebrat od 19 do 22 dnů cyklu.

Na druhou stranu, otázka stanovení množství progesteronu v krvi vyžaduje důkladnější přístup. Protože se tento hormon začíná vytvářet až po ovulaci, je třeba mít na paměti, že je vhodné provést analýzu, pokud vajíčko již opustilo vaječník. Je třeba mít na paměti, že iu zdravé ženy se mohou periodicky vyskytovat anovulační cykly.

Kromě toho je normální doba cyklu 21 až 35 dnů. To znamená, že pokud pacient, jehož menstruace přichází každých 35 dní, daruje krev těhotnému hormonu, například 19. den cyklu, může být jeho množství menší než normální, což bude mít za následek neodůvodněné jmenování Dufastonu nebo Utrozhestanu..

Předpokládejme, že v krvi pacienta je dostatek progesteronu. V tomto případě stojí za to zvýšit jeho počet? Nejprve musíte dodržovat doporučení specialisty. V některých případech je Duphaston předepsán, aby zajistil dozrávání („nahromadění“) endometria. Těhotenský hormon ovlivňuje tento proces nepřímo: spouští produkci estrogenu, který je zodpovědný za vývoj sliznice dělohy.

Lékař může předepsat Duphaston se zvýšeným progesteronem, pokud má za to, že pacient má poruchu progesteronových receptorů, v důsledku čehož nedochází k dostatečnému zrání slizniční vrstvy dělohy. Tento lék může být doporučen k použití, když odborník pochybuje o tom, že v těle nastávající matky je dostatek těhotenského hormonu, který dítě porodí.

Luteální selhání a Duphaston

Deficit luteální fáze je dysfunkce corpus luteum, ve které produkuje méně progesteronu, než je nutné. Důvodem tohoto jevu je nesprávný poměr FSH a LH. To lze pozorovat u zdravých žen, které jsou příliš aktivní ve sportu, například běhají 35–50 km za týden. Množství progesteronu v nich je navíc v rámci normálních limitů.

Vývoj endometria z cyklu do cyklu je zajišťován progesteronem a estradiolem, které prostřednictvím receptorů ovlivňují sliznici dělohy. Při nedostatečném počtu receptorů a pinopodií ve struktuře slizniční vrstvy dělohy se zcela nezraje a oplodněné vajíčko se na ni nemůže připojit. Tento problém je často zjištěn u žen po neúspěšných pokusech o IVF..

Jednou z příčin luteální nedostatečnosti, která nemá nic společného s fungováním corpus luteum, je zhroucení na endometriální úrovni, které se projevuje nedostatkem estrogenových a progesteronových receptorů nebo nerovnováhou v jejich počtu nebo jejich vadách (které mohou být vrozené). Tento mechanismus nedostatku progesteronu se obvykle vyskytuje u opakovaných spontánních potratů, které vznikají v důsledku nedostatečné přípravy slizniční vrstvy pro připojení oplodněného vajíčka..

K diagnostice této patologie může lékař odkázat pacienta na biopsii trubek - metodu, která vám umožní určit počet pinopodií (hladké výrůstky, které se tvoří na povrchu endometriálních epiteliálních buněk, ke kterým je připojeno oplodněné vajíčko), jakož i počet progesteronových a estrogenových receptorů..

Kromě toho se luteální nedostatečnost často vyskytuje v důsledku oxidačních procesů v tkáních pohlavních orgánů, v důsledku čehož dochází k rozkladu buněk a tkání. Nedostatek progesteronu v těle je také pozorován při hormonálních poruchách štítné žlázy. V tomto případě je vyžadována normalizace práce zadaného těla..

Skupina odborníků dospěla k závěru, že s nedostatečným množstvím progesteronu se endometrium může vyvíjet normálně a naopak. Kromě toho bylo zjištěno, že v jednom cyklu může být množství tohoto hormonu nízké, v jiných - normální - to nemá vliv na plodnost ženy. To vedlo vědce k myšlence, že stanovení hladiny progesteronu není spolehlivým způsobem diagnostiky luteální nedostatečnosti, proto léčba léky obsahujícími tento hormon není opodstatněná.

Rozhodnutí, zda syntetický progesteron užívat, je-li hormon stejného jména vyšší než je obvyklé, je rozhodnutí každé ženy. Inovační závěry o marnosti tohoto léku nejsou rozšířené. Duphaston se nadále používá pro hormonální poruchy a docela úspěšně. Lékaři ji předepisují, aby zachovali těhotenství, normalizovali menstruační cyklus, zajistili dozrávání endometria, snižovali bolest během dysmenorey a dalších indikací, mimo jiné v rámci komplexní terapie.

Duphaston ® (Duphaston ®)

Účinná látka:

Obsah

Farmakologická skupina

Nosologická klasifikace (ICD-10)

3D obrázky

Struktura

Potahované tablety1 karta.
účinná látka:
dydrogesteron10 mg
pomocné látky: monohydrát laktózy - 111,1 mg; hypromelóza - 2,8 mg; kukuřičný škrob - 14 mg; koloidní oxid křemičitý - 1,4 mg; stearát hořečnatý - 0,7 mg
filmový plášť: Opadry bílý Y-1-7000 (hypromelóza, polyethylenglykol 400, oxid titaničitý (E171) - 4 mg

Popis lékové formy

Kulaté bikonvexní tablety bílé barvy, se zkosenými hranami, potahované filmem, na jedné straně s rizikem, na obou stranách vyraženo „155“.

farmaceutický účinek

Farmakodynamika

Dufaston® (dydrogesteron) je progestogen, který je aktivní při perorálním podání a je indikován ve všech případech endogenního nedostatku progesteronu. Dydrogesteron poskytuje počátek sekreční fáze v endometriu, čímž snižuje riziko endometriální hyperplazie a / nebo estrogenem indukované karcinogeneze.

Nemá estrogenní, androgenní, anabolickou a kortikosteroidní aktivitu.

Dydrogesteron není antikoncepční prostředek. Terapeutického účinku při užívání dydrogesteronu je dosaženo bez potlačení ovulace.

Farmakokinetika

Sání. Po perorálním podání se dydrogesteron rychle absorbuje. Je čas dosáhnout Cmax pro dydrogesteron se pohybuje mezi 0,5 a 2,5 hodinami. Absolutní biologická dostupnost dydrogesteronu (dávka 20 mg pro perorální podání ve srovnání s iv podáváním 7,8 mg) je 28%.

Tabulka ukazuje farmakokinetické parametry dydrogesteronu a 20a-dihydrohydrogesteronu (DGD) po jedné dávce 10 mg dydrogesteronu.

Farmakokinetické parametryDydrogesteronDGD
Cmax, ng / ml2.153
Aucinfuze, ng h / ml7.7322

Rozdělení. Po iv podání dydrogesteronu Vss je asi 1400 litrů. Více než 90% didrogesteronu a DHD se váže na plazmatické proteiny.

Metabolismus. Po perorálním podání se dydrogesteron rychle metabolizuje na DGD. Smax hlavní metabolit DGD je dosažen přibližně 1,5 hodiny po užití léku. Koncentrace DHD v krevní plazmě je výrazně vyšší než koncentrace dydrogesteronu. AUC a C poměrymax DGD vůči dydrogesteronu je asi 40, respektive 25. Průměrné T1/2 dydrogesteron a DGD jsou od 5 do 7, respektive od 14 do 17 hodin. Společnou vlastností všech metabolitů je zachování konfigurace 4,6-dien-3-onu výchozí sloučeniny a absence 17a-hydroxylační reakce. To vysvětluje nedostatek estrogenových a androgenních účinků v dydrogesteronu.

Chov. Po požití značeného dydrogesteronu se vylučuje průměrně 63% dávky ledvinami (močí). Celková plazmatická clearance je 6,4 l / min. Dydrogesteron se zcela vylučuje po 72 hodinách, DGD se nachází v moči hlavně ve formě konjugátů kyseliny glukuronové.

Závislost farmakokinetických parametrů na dávce a čase. Lék je charakterizován lineární farmakokinetikou s jednorázovým a vícenásobným orálním podáváním v rozmezí dávky 2,5 až 10 mg.

Při porovnání farmakokinetických parametrů s jednorázovým a vícenásobným perorálním podáním bylo zjištěno, že farmakokinetika dydrogesteronu a DGD se v důsledku opakovaného použití nemění..

Rovnovážného stavu je dosaženo 3 dny po zahájení léčby.

Indikace léku Dufaston®

stavy charakterizované nedostatkem progesteronu:

- neplodnost v důsledku nedostatečnosti luteální fáze;

- dysfunkční děložní krvácení;

- podpora luteální fáze v procesu uplatňování metod asistované reprodukce;

hormonální substituční terapie (HRT) (neutralizuje proliferativní účinek estrogenu na endometrium jako součást HRT u žen s poruchami způsobenými přirozenou nebo chirurgickou menopauzí v intaktní děloze).

Kontraindikace

přecitlivělost na dydrogesteron nebo jiné složky léčiva;

diagnostikovaná nebo podezřelá na progestogen-dependentní neoplazmy (např. meningiom);

vaginální krvácení neznámé etiologie;

zhoršená funkce jater v důsledku akutního nebo chronického onemocnění jater v současnosti nebo v anamnéze (do normalizace jaterních funkčních testů);

zhoubné nádory jater v současnosti nebo v anamnéze;

galaktózová intolerance, deficit laktázy, glukózo-galaktózový malabsorpční syndrom;

spontánní potrat (potrat) nebo selhání potratu během podpory luteální fáze v rámci technologií asistované reprodukce (ART);

porfyrie, v současnosti nebo v historii;

období kojení;

věk do 18 let z důvodu nedostatku údajů o účinnosti a bezpečnosti dospívajících dívek mladších 18 let.

Při kombinaci s estrogenem

Pokud se používá, jak je uvedeno, hormonální substituční terapie (HRT):

neléčená hyperplázie endometria;

arteriální a žilní trombóza, současná nebo anamnéza tromboembólie (včetně hluboké žilní trombózy, plicní embolie, infarktu myokardu, tromboflebitidy, cerebrovaskulárních poruch hemoragického a ischemického typu);

identifikovaná predispozice k žilní nebo arteriální trombóze (rezistence na aktivovaný protein C, hyperhomocysteinémie, deficit antitrombinu III, deficit proteinu C, deficit proteinu S, antifosfolipidové protilátky (protilátky proti kardiolipinu, lupus antikoagulant).

Opatření: deprese, aktuálně nebo v historii; stavy, které se dříve objevily nebo zhoršily během předchozího těhotenství nebo předchozího podávání pohlavních hormonů, jako je cholestatická žloutenka, herpes během těhotenství, těžké svědění kůže, otoskleróza.

Při použití dydrogesteronu v kombinaci s estrogeny je třeba postupovat opatrně v přítomnosti rizikových faktorů pro rozvoj tromboembolických stavů, jako je angina pectoris, dlouhodobá imobilizace, těžké formy obezity (BMI více než 30 kg / m 2), pokročilý věk, rozsáhlý chirurgický zákrok, systémový lupus erythematodes, rakovina ; u pacientů léčených antikoagulační terapií; s endometriózou, myom dělohy; anamnéza endometriální hyperplázie; jaterní adenom; diabetes mellitus s vaskulárními komplikacemi nebo bez nich; arteriální hypertenze; bronchiální astma; epilepsie; historie migrény nebo silné bolesti hlavy; gallstoneova choroba; chronické selhání ledvin; v přítomnosti anamnézy rizikových faktorů pro vývoj nádorů závislých na estrogenu (například příbuzní 1. linie příbuznosti s rakovinou prsu).

Těhotenství a kojení

Více než 10 milionů těhotných žen užívalo dydrogesteron. K dnešnímu dni neexistují žádné důkazy o negativních účincích dydrogesteronu při použití v těhotenství.

Lék lze užívat během těhotenství (viz „Indikace“)..

Existují samostatné zprávy o možném riziku hypospadií při používání určitých progestogenů. Mnoho různých faktorů ovlivňujících těhotenství však neumožňuje jednoznačný závěr o účinku progestogenu na riziko hypospadií. Klinické studie, ve kterých omezený počet žen dostával dydrogesteron v časném těhotenství, nepotvrdily zvýšené riziko hypospadií. Momentálně nejsou k dispozici žádné další epidemiologické údaje..

Neexistují žádné údaje o pronikání didrogesteronu do mateřského mléka. Při použití jiných progestogenů bylo zjištěno, že progestiny a jejich metabolity pronikají do mateřského mléka v malém množství. Přítomnost rizika pro dítě nebyla studována. V tomto ohledu se kojení během užívání Duphastonu ® nedoporučuje..

Vedlejší efekty

V klinických studiích byly u pacientů, kteří dostávali pouze terapii dydrogesteronem, nejčastější příznaky: bolest hlavy / migréna, nauzea, menstruační nepravidelnosti, citlivost / citlivost mléčných žláz.

V klinických studiích i během aplikací po uvedení na trh (spontánní hlášení), při nichž byl použit pouze dydrogesteron, byly pozorovány následující nežádoucí účinky s níže uvedenou vývojovou frekvencí (počet hlášených případů / počet pacientů).

Frekvence výskytu nežádoucích účinků je následující: často - od ≥1 / 100 do l gastrointestinálního traktu: často - nevolnost; občas - zvracení.

Z jater a žlučových cest: zřídka - zhoršená funkce jater (s žloutenkou, astenií nebo malátností, bolestmi břicha).

Na straně kůže a podkožních tkání: občas - alergická dermatitida (například vyrážka, svědění, kopřivka); zřídka - Quinckeho edém.

Na straně genitálií a mléčných žláz: často - menstruační nepravidelnosti (včetně metrorrhagie, menorrhagie, oligo- / amenorey, dysmenorhy a nepravidelných menstruačních cyklů), bolestivost / citlivost mléčných žláz; zřídka - otok mléčných žláz.

Novotvary: benigní, maligní a nespecifikované: zřídka - zvýšení velikosti neoplazmů závislých na progestogenu (např. Meningiom).

Celkové poruchy: zřídka - edém.

Jiné: občas - přibývání na váze.

Při použití určitých progestogenů v kombinaci s estrogeny jako součást hormonální substituční terapie byly zaznamenány následující nežádoucí účinky: rakovina prsu, hyperplázie endometria, rakovina endometria, rakovina vaječníků; VTE; infarkt myokardu, ischemická mrtvice.

V randomizované dvojitě zaslepené studii se dvěma paralelními skupinami pro studium perorálního podávání dydrogesteronu ve srovnání s intravaginálním podáním mikronizovaného progesteronu na podporu luteální fáze během použití metod asistované reprodukce bylo prokázáno, že výskyt nejběžnějších nežádoucích účinků, které se vyskytly během léčby, byl srovnatelný u obou skupiny. Nejčastější (nejméně 5% v jedné z léčených skupin, bez ohledu na lék): vaginální krvácení, nevolnost, bolest během zákroku, bolest hlavy, bolest břicha, biochemické těhotenství. Jedinou nepříznivou událostí, ke které došlo během léčby s frekvencí ≥ 2% pacientů v každé skupině, bylo vaginální krvácení.

Je možné ukončit časné těhotenství (zejména do 10 týdnů těhotenství) - míra těhotenství během asistované reprodukční technologie (ART) je v průměru asi 35%. Bezpečnostní profil pozorovaný v této studii je očekáván, vzhledem k dobře studovanému bezpečnostnímu profilu dydrogesteronu a populaci pacientů.

Interakce

Data in vitro ukazují, že hlavní cestou tvorby hlavního farmakologicky aktivního metabolitu DGD je katalytický účinek aldoketoreduktázy 1 C (AKR 1 C) v cytosolu lidských buněk. Poté dochází uvnitř cytosolu k metabolické přeměně izoenzymů cytochromu P450, hlavně pomocí CYP3A4, čímž se vytvoří několik menších metabolitů. Substrátem pro transformaci za použití isoenzymu CYP3A4 je hlavní aktivní metabolit DGD.

Metabolismus dydrogesteronu a DHD lze urychlit kombinovaným použitím látek, které jsou induktory enzymů systému cytochromu P450, jako jsou antikonvulziva (např. Fenobarbital, fenytoin, karbamazepin), antibakteriální a antivirová léčiva (např. Rifampicin, rifabutin, nevirenzin, etivavirin, původ obsahující například hypericum perforatum.

Ritonavir a nelfinavir, známé jako silné inhibitory enzymů cytochromového systému, mají naopak, pokud jsou použity společně se steroidy, vlastnosti indukující enzymy.

Z klinického hlediska může zvýšený metabolismus dydrogesteronu snížit jeho účinnost.

Studie in vitro ukazují, že didrogesteron a DHD v klinicky významných koncentracích neinhibují ani neindukují enzymy cytochromového systému, které metabolizují léčiva.

Dávkování a podávání

Účelem zlomové linie je pouze zjednodušit rozbití tablety a snadné polykání a nerozdělit ji na stejné dávky..

Trvání terapie a dávka mohou být upraveny s ohledem na individuální klinickou odpověď pacienta a závažnost patologie v dávkovacím režimu léčiva uvedeného níže..

Endometrióza10 mg 2-3 krát denně od 5. do 25. dne menstruačního cyklu nebo nepřetržitě
Neplodnost (v důsledku nedostatku luteální fáze)10 mg denně od 14. do 25. dne cyklu. Léčba by měla být prováděna nepřetržitě po dobu nejméně 6 po sobě následujících cyklů. V prvních měsících těhotenství se doporučuje pokračovat v léčbě podle schématu popsaného v obvyklém potratu
Ohrožující potrat40 mg jednou, poté 10 mg každých 8 hodin, dokud příznaky nezmizí
Obvyklý potrat10 mg 2krát denně až do 20. týdne těhotenství s následným postupným snižováním dávky
Předmenstruační syndrom10 mg 2krát denně od 11. do 25. dne menstruačního cyklu
Dysmenorea10 mg 2krát denně od 5. do 25. dne menstruačního cyklu
Nepravidelná menstruace10 mg 2krát denně od 11. do 25. dne menstruačního cyklu
Sekundární amenoreaEstrogenní lék 1krát denně od 1. do 25. dne cyklu, spolu s 10 mg léku Dufaston® 2krát denně od 11. do 25. dne menstruačního cyklu
Dysfunkční děložní krvácení (k zastavení krvácení)10 mg 2krát denně po dobu 5 nebo 7 dnů
Dysfunkční děložní krvácení (pro zabránění krvácení)10 mg 2krát denně od 11. do 25. dne menstruačního cyklu
HRT v kombinaci s estrogenyV kontinuálním sekvenčním režimu - 10 mg didrogesteronu denně po dobu 14 po sobě jdoucích dnů v rámci 28denního cyklu. V režimu cyklické terapie (pokud se estrogeny používají ve 21denních cyklech se 7denními přestávkami) - 10 mg dydrogesteronu denně po dobu posledních 12–14 dnů podávání estrogenu. Pokud biopsie nebo ultrazvuk ukazuje na nedostatečnou reakci na progestogen, měla by být denní dávka dydrogesteronu zvýšena na 20 mg.
Pokud pacient vynechal užívání tablety, musí se užít co nejdříve, do 12 hodin po obvyklé době podání. Pokud uplynulo více než 12 hodin, neměla by se vynechaná tableta užít a další den je nutné ji užít v obvyklou dobu. Vynechání léku může zvýšit pravděpodobnost průlomového krvácení nebo špinění
Podpora luteální fáze při asistované reprodukci10 mg 3krát denně, počínaje dnem odebrání vajíčka a až 10 týdnů těhotenství (pokud je těhotenství potvrzeno). Pokud pacient vynechal užívání tablety, měla by se tato tableta užít co nejdříve a vyhledat lékaře

Použití didrogesteronu před menarche není ukázáno. Bezpečnost a účinnost dydrogesteronu u dospívajících dívek ve věku 12 až 18 let nebyla stanovena. V současné době dostupné omezené údaje neumožňují dávat doporučení ohledně dávkovacího režimu u pacientů této věkové skupiny.

Předávkovat

Příznaky: Údaje o případech předávkování jsou omezené. Po perorálním podání byl dydrogesteron dobře tolerován (maximální popsaná denní dávka byla 360 mg). Teoreticky jsou možné klinické projevy předávkování lékem: nevolnost, zvracení, závratě a ospalost.

Léčba: symptomatická, žádné specifické antidotum.

speciální instrukce

Před zahájením léčby Dufastonem® pro abnormální krvácení z dělohy je nutné zjistit příčinu krvácení. Při dlouhodobém užívání léku se doporučuje pravidelné vyšetření gynekologa, jehož frekvence je stanovena individuálně, nejméně však jednou za každých šest měsíců. V prvních měsících léčby abnormálního děložního krvácení se může objevit krvácení z průniku nebo špinění. Pokud dojde k průlomovému krvácení nebo špinění špinění po určité době užívání léku nebo přetrvává i po léčbě, měli byste se poradit se svým lékařem a provést další vyšetření, pokud je to nutné, provést endometriální biopsii, abyste vyloučili novotvary v endometriu.

V případě jmenování dydrogesteronu v kombinaci s estrogeny pro HRT byste si měli pozorně přečíst kontraindikace a zvláštní pokyny spojené s užíváním estrogenů..

HRT by měla být předepsána k léčbě menopauzálních symptomů, které nepříznivě ovlivňují kvalitu života pacienta. Poměr přínosů a rizik HRT by měl být hodnocen každoročně. Léčba by měla pokračovat, dokud potenciální přínos nepřevýší potenciální riziko..

Existuje omezený důkaz rizik spojených s HRT při léčbě předčasné menopauzy. Vzhledem k nízkému absolutnímu riziku u mladých žen může být poměr přínosů a rizik pro ně výhodnější než u starších žen.

Lékařské vyšetření. Před zahájením používání kombinace dydrogesteronu a estrogenu (pro HRT) je třeba shromáždit kompletní individuální a rodinnou anamnézu. Pro zjištění možných kontraindikací a stavů vyžadujících preventivní opatření by mělo být provedeno objektivní vyšetření (včetně vyšetření pánevních orgánů a mléčných žláz)..

Během léčby se doporučuje pravidelně sledovat individuální toleranci HRT. Pacientka by měla být informována o tom, jaké změny v mléčných žlázách by měla informovat lékaře (viz. Rakovina prsu). Studie zahrnující mamografii by měly být prováděny v souladu s obecně přijímaným screeningem, s přihlédnutím k individuálním charakteristikám a klinickému obrazu..

Hyperplasie a rakovina endometria. U žen s intaktní děložní se s prodlouženou monoterapií estrogenem zvyšuje riziko hyperplazie a rakoviny endometria.

Cyklické použití progestogenů, včetně dydrogesteronu (po dobu nejméně 12 dnů v 28denním cyklu), nebo použití sekvenčního kombinovaného režimu HRT u žen s konzervovanou děložní dutinou může zabránit zvýšenému riziku endometriální hyperplazie a rakoviny s estrogenovou monoterapií..

Rakovina savců. Dostupné údaje naznačují, že riziko rakoviny prsu se zvyšuje u žen, které dostávaly HRT s estrogen-progestogenovými léky, a případně také s monoterapií estrogeny. Úroveň rizika závisí na době trvání HRT. Výsledky epidemiologické studie a studie WHI (studie zdraví žen) potvrzují zvýšené riziko vzniku rakoviny prsu u žen užívajících léky obsahující kombinaci estrogenu a progesteronu jako součást HRT. Riziko se zvyšuje asi po 3 letech používání, přičemž se vrátí na průměrnou hodnotu během několika (obvykle 5) let po ukončení léčby.

Na pozadí užívání léků na HRT, zejména při kombinované terapii s estrogeny a progestogeny, lze během mamografie pozorovat zvýšení hustoty prsní tkáně, což může komplikovat diagnostiku rakoviny prsu..

Rakovina vaječníků Rakovina vaječníků je mnohem méně častá než rakovina prsu. Epidemiologické údaje z rozsáhlých metaanalýz naznačují mírně zvýšené riziko pro ženy, které dostávají HRT v monoterapii s estrogeny nebo kombinovanou terapií s estrogeny a progestogeny. Zvýšení tohoto rizika se projeví s dobou léčby delší než 5 let a po jeho ukončení se riziko postupně snižuje. Výsledky řady dalších studií, včetně WHI naznačuje, že kombinovaná HRT je spojena s podobným nebo mírně nižším rizikem vzniku rakoviny vaječníků.

VTE. HRT je spojena s 1,3–3násobným zvýšením rizika VTE, tj. DVT nebo plicní embolie. Pravděpodobnost je vyšší v prvním roce HRT než v následujících letech. U pacientů s diagnostikovanou trombofilií je zvýšené riziko rozvoje VTE a HRT riziko může zvýšit. Z tohoto důvodu je HRT u těchto pacientů kontraindikována..

Mezi rizikové faktory VTE patří příjem estrogenu, pokročilý věk, rozsáhlý chirurgický zákrok, prodloužená imobilizace, obezita (BMI více než 30 kg / m2), těhotenství, období po porodu, systémový lupus erythematodes a rakovina. Neexistují žádné jednoznačné údaje o možné úloze křečových žil při vývoji VTE.

Pokud potřebujete dlouhodobou imobilizaci po operaci, měli byste přestat užívat léky na HRT 4 - 6 týdnů před operací, obnovení léku je možné po úplném obnovení motorické aktivity ženy.

U žen bez anamnézy případů VTE, ale s uvedením rodinné anamnézy případů trombózy v mladém věku, může být blízkým příbuzným nabídnut screening po podrobném poradenství o možných omezeních a nevýhodách léčby (screening odhalí pouze část vrozených poruch hemostázy).

Pokud je u členů rodiny detekována trombofilie spojená s trombózou nebo pokud existuje závažný defekt (například nedostatek antitrombinu III, protein C, protein S nebo kombinace defektů), je HRT kontraindikována.

Pokud pacient užívá antikoagulancia, je třeba pečlivě posoudit přínos / riziko HRT. Dokud nedojde k důkladnému posouzení faktorů možného rozvoje tromboembolismu nebo na začátku antikoagulační terapie, nejsou přípravky na HRT předepisovány. Pokud se po zahájení léčby objeví trombóza, je třeba HRT zrušit..

Je naléhavě nutné se poradit s lékařem v případě jakýchkoli příznaků, které naznačují možný tromboembolismus (bolest nebo otok dolních končetin, náhlá bolest na hrudi, dušnost, zhoršení zraku).

Ischemická choroba srdeční (CHD). Údaje z randomizovaných kontrolovaných studií naznačují nedostatek ochranného účinku na vývoj infarktu myokardu u žen s ischemickou chorobou srdeční a bez nich, kteří dostávají HRT ve formě kombinované terapie s estrogeny a progestogeny nebo monoterapií s estrogeny.

Během kombinované HRT se mírně zvyšuje relativní riziko rozvoje ischemické choroby srdeční. Absolutní riziko ischemické choroby srdeční závisí na věku. Počet případů ischemické choroby srdeční během užívání HRT je u zdravých žen ve věku blízkém počátku přirozené menopauzy menší, ale v následujících letech se zvyšuje..

Cévní mozková příhoda. Kombinovaná terapie s estrogeny a progestogeny, nebo pouze s estrogeny, je spojena s 1,5krát zvýšeným rizikem ischemické mozkové příhody. Relativní riziko se s věkem nemění a nezávisí na době menopauzy. Frekvence CMP však závisí na věku a celkové riziko CMP u žen užívajících HRT se s věkem zvyšuje..

Pomocné látky. Lék obsahuje monohydrát laktózy. Pacienti se vzácnými dědičnými nemocemi, jako je nesnášenlivost galaktosy, nedostatek laktázy nebo malabsorpční syndrom glukózy-galaktózy, by neměli tento lék užívat..

Dopad na schopnost řídit vozidla a mechanismy. Duphaston ® má zanedbatelný vliv na schopnost řídit vozidla a mechanismy. Při řízení vozidel a mechanismů je třeba postupovat opatrně, vzhledem k možnosti nežádoucích účinků nervového systému (mírná ospalost a / nebo závratě, zejména v prvních hodinách přijetí).

Formulář vydání

Potahované tablety, 10 mg. 20 tablet v blistru z PVC fólie a hliníkové fólie. 1 bl. umístěn v kartonu. 14 tablet v blistru z PVC fólie a hliníkové fólie. 2, 6 nebo 8 bl. umístěn v kartonu.

Výrobce

Ebbott Biolodzhikalz BV, Weerweg 12, 8121 AA Olst, Nizozemsko nebo JSC VEROPHARM, 308013, Rusko, Belgorod, ul. Pracovní, 14.

Právnická osoba, pod jejímž jménem je osvědčení o registraci vydáno. Abbott Helskea Products B.V., S.D. Van Houtenlaan 36, NL-1381 JV Vesp, Nizozemsko.

Balič kontroly kvality. Ebbott Biolodzhikalz BV, Weerweg 12, 8121 AA Olst, Nizozemsko nebo JSC VEROPHARM, 308013, Rusko, Belgorod, ul. Pracovní, 14.

Organizace spotřebitelských nároků. Ebbott Laboretoriz LLC 125171, Rusko, Moskva, Leningradskoye sh., 16 A, s. 1.

Tel.: (495) 258-42-80; fax: (495) 258-42-81.

Články O Neplodnosti