Hlavní Bolest

Botox během těhotenství - riziko a důsledky

Během těhotenství se ženské tělo úplně změní. Z tohoto důvodu vyvstává mnoho otázek týkajících se výživy, chování, užívání léků a dalších nuancí. Stejný seznam zahrnuje kosmetické procedury. Je možné injikovat Botox během těhotenství a jaké komplikace může těhotná žena potkat?

Botox během těhotenství

V průběhu času ztrácí pokožka pevnost a pružnost, což vede k ochabnutí a tvorbě vrásek. Použití krémů a masek již neposkytuje požadovaný účinek, takže ženy se obracejí k kosmetologům, kteří hledají závažnější postupy.

Botox je léčivo, jehož účinnou látkou je botulotoxin. Jádrem je jed, který blokuje přenos nervových impulzů. Ve velkých objemech a při požití je toxin nebezpečný, protože přímo ovlivňuje činnost mozku. Ale na místní úrovni je to naprosto bezpečné, jednoduše zabraňuje svalové kontrakci a tvorbě vrásek kůže ve formě záhybů a vrubů.

Výsledek takového omlazení často přetrvává 3-4 měsíce.

Názor, že účinek trvá asi rok nebo déle, je nesprávný, protože lék již nefunguje, je pozorována pouze svalová paměť.

Navzdory všem výhodám manipulace zůstává otázka bezpečnosti Botox během těhotenství relevantní a nevyřešená..

Možná rizika

Zvažte tabulku, která zabraňuje bezplatnému použití botulotoxinu během těhotenství.

Před narozením

DobaJe možné bodnout?Vysvětlení
Před těhotenstvímPovolenoAktivní složka se v tkáních nehromadí a nevstoupí do systémové cirkulace. Pokud tedy žena plánuje v blízké budoucnosti otěhotnět, ale ještě není na svém místě, lze postup provést
První trimestrPřísně neV raných stádiích (v prvních dvanácti týdnech) dochází k pokládání všech orgánů dítěte, zejména nervového systému. Během tohoto období musí být nastávající matka chráněna před všemi, dokonce i nejmenšími negativními faktory, včetně Botoxu
Druhý trimestrNeRůst a vývoj dítěte je stabilní, tělo matky samotné se však neustále restrukturalizuje. Syntetizuje se vysoká koncentrace hormonů, která mění funkční aktivitu imunitních orgánů. V tomto případě není vyloučen vývoj alergické reakce až do anafylaxe.
NedoporučenoPoužití Botoxu je možné, ale nepřiměřené. Výsledek vyhlazení vrásek není vidět v důsledku otoku tkání nebo přibývání na váze a při nesprávném použití může hlavní složka způsobit předčasný porod
Během kojeníNežádoucíAby nedošlo k ohrožení dítěte, je lepší ošetřující matce zdržet se žádných kosmetických procedur

Z důvodu ochrany vlastního zdraví a zdraví dítěte by měla být tato doporučení ošetřena se zvláštní pozorností.

Kromě těhotenství a kojení existuje seznam podmínek, za nichž Botox nemůže vyhladit vrásky.

 • menstruace;
 • porucha srážení spojená s dědičností nebo léky;
 • diabetes mellitus prvního nebo druhého typu;
 • epilepsie;
 • pravděpodobnost keloidní jizvy;
 • myasthenia gravis;
 • sklon k tvorbě přecitlivělosti (alergie);
 • diagnostikovaná infekční patologie jakékoli lokalizace;
 • duševní nemoc, která představuje hrozbu pro společnost;

Buyanov Sergey Yuryevich (odborný lékař):

Kontraindikace u akutní psychózy jsou způsobeny vzájemně se vylučujícím účinkem antipsychotik a Botoxu. Skupina prostředků velkých trankvilizérů má jeden z vedlejších účinků - zvýšené svalové křeče, zatímco botulotoxin naopak způsobuje ochablou paralýzu svalové tkáně.

 • přítomnost chronického onemocnění v akutním stadiu;
 • srdeční, ledvinové, jaterní selhání ve fázi dekompenzace;
 • narušení integrity kůže ve formě otěrů, řezů, trhlin;
 • léčba hormonálními léky, antibiotiky.

Specialisté doplňují všechny uvedené kontraindikace věkovou hranicí. To je způsobeno neschopností kůže ve věku 65 let produkovat minimální množství kolagenu a elastinu pro udržení tkáně. V tomto stavu nepomůže ani kyselina hyaluronová, ani botulotoxin.

Vedlejší efekty

I když byl postup proveden v souladu se všemi pravidly, tělo těhotné ženy je schopno reagovat nepředvídatelně, takže dívky v pozici mohou lépe upřednostňovat jemnější metody omlazení.

Nejpravděpodobnější komplikace injekcí Botoxu mohou zahrnovat následující vedlejší účinky:

 • přecitlivělost až na Quinckeho edém nebo anafylaxi;
 • bolest při polykání, neschopnost napít se kvůli ochrnutí polykajících svalů;
 • nadměrná aktivita slinných žláz;
 • nepohodlí v břiše;
 • celková nevolnost, která připomíná stav s chřipkou nebo SARS;
 • horečka, zimnice, bolavé svaly;
 • obličejová asymetrie, nadměrná imobilizace obličejových svalů - efekt masky.

Lék může migrovat do jiné zóny, například z čela do oblasti kolem očí, což povede k poklesnutí víčka nebo obočí, vráskám a další asymetrii.

Buyanov Sergey Yuryevich (odborný lékař):

Pokud je Botox injikován v časném stadiu těhotenství ještě před opožděnou menstruací, nejedná se o indikaci přerušení, protože embryo v prvních dnech života je při jakýchkoli lécích zcela neporušené. A následně, když botulotoxin zaujme místo na nervových zakončeních v místě vpichu, není pozorován žádný systémový účinek na tělo těhotné ženy..

Doporučení kosmetologů

Je lepší odmítnout „injekci krásy“ během těhotenství. Žena je upozorněna na všechny nuance, problémy, které mohou nastat při zotavování a rehabilitaci.

Někteří lékaři dávají injekce nastávajícím matkám na vlastní nebezpečí.

Pokud se rozhodnete pro postup, je důležité sledovat váš stav. S tkáňovou hyperémií, malý otok nestojí za panikaření, musíte být trpěliví a čekat na zlepšení. Možná klinický obraz za několik dní zmizí.

Pokud příznaky přetrvávají nebo zesilují a vytvoří se těsnění, celkový stav se zhoršuje, musíte kontaktovat kosmetologa i gynekologa..

Je přísně zakázáno vyrábět krémy na vlastní pěst, je přísně zakázáno kupovat léky, veškeré manipulace mohou být škodlivé a kontraindikovány nejen pro dívku, ale i pro dítě.

S vyrážkou, tvorbou akné a šupin je zakázáno dotknout se oblasti. Jakákoli akce zvyšuje riziko průniku a šíření patogenní mikroflóry. Bez řádného ošetření stav končí tvorbou pustulí..

Je možné udělat Botox po porodu

Jak bylo uvedeno výše, po porodu se při kojení nedoporučuje používat botulotoxin - je lepší myslet na rizika pro dítě než na jeho vzhled..

Pokud matka již nedojčí, je rovněž nežádoucí provádět první nebo dva měsíce kosmetických procedur. Je to způsobeno hormonálními změnami, které ovlivňují aktivitu všech orgánů, včetně imunitního systému. Při nedostatečné reakci těla se může objevit alergie ve formě vyrážky, svědění, loupání.

V budoucnu může dívka s plným pocitu bezpečně provádět potřebné postupy.

Názor kosmetologů

Kosmetičtí lékaři souhlasí s tím, že botulinová terapie je účinným způsobem léčby a prevence hlubokých vrásek na obličeji, které se vyskytují u žen středního věku (30–40 let).

Problém spočívá v tom, že na pozadí hormonálních a imunitních změn tělo nepředvídatelným způsobem reaguje na různé postupy. A v některých zdrojích navíc naznačují negativní účinek Botoxu na plod v časném těhotenství.

Z tohoto důvodu je nutná předběžná konzultace, při které lékař shromažďuje úplnou historii života a nemoci, provádí obecné vyšetření a hlásí všechny nuance drogy.

Manipulace není nezbytná, takže se můžete počkat a omezit na povrchní péči o pleť.

Je možné podávat injekce Botoxu během těhotenství a během kojení??

Botox je nejčastější injekční droga používaná v estetické medicíně pro korekci glabelárních, periorbitálních a hypodynamických vrásek u pacientů ve střední věkové skupině s počátečními znaky stárnutí kůže. Účinná složka Botoxu - botulotoprotein neurotoxin - má extrémně vysoký stupeň toxicity, a proto „injekce krásy“ (jak kosmetici a pacienti nazývají lék) mají velký seznam kontraindikací, z nichž jednou je těhotenství..

Je nežádoucí injikovat Botox během těhotenství kdykoli, protože účinek léčiva na tělo těhotné ženy a plodu nebyl studován experimentálně, avšak vzhledem k povaze aktivní složky, její farmakologickým a farmakodynamickým vlastnostem lze dojít k závěru, že existuje vysoké riziko nežádoucích důsledků pro matku a plod. požití botulotoxinu.

Botoxové složení

Droga pod obchodním názvem Botox zaujímá téměř 85% trhu s drogami ze skupiny neuropreparací založených na botulotoxinu. Jeho analogy (Dysport, Botulax, Relatox atd.), Ačkoli obsahují stejnou aktivní složku, používají kosmetologové méně často než Botox, z různých důvodů: vyšší náklady, nízká prevalence ve farmaceutických řetězcích a atd.

Toxin botulismu se do životního prostředí uvolňuje grampozitivními bakteriemi - botulinem (Clostridium botulinum). Jedná se o nejsilnější organický jed, který se používá nejen v medicíně a kosmetologii, ale také se používá k vytváření chemických a bakteriologických zbraní hromadného ničení. Složení léčiv zahrnuje protein sérotypu A botulinum, který má extrémní stupeň neurotoxicity a je sekundární pouze k botulotoxinu typu F ve třídě nebezpečnosti, jehož pololetální dávka ve studii na myších byla 2,5 ng / kg. Charakteristickým rysem této skupiny proteinů je rezistence na pepsin a žaludeční šťávu, to znamená, že v případě náhodného požití botulotoxinu se netráví trávicími enzymy, ale je plně absorbován do krevního řečiště a způsobuje těžké otravy.

Podle farmakodynamických ukazatelů patří Botox do skupiny svalových relaxantů selektivního působení, ovlivňujících neuromuskulární přenos. Koncentrace toxinu ve složení léčiva je považována za nedostatečnou pro výskyt závažných následků (100 jednotek na láhev), ale to nevylučuje možnost individuálních intolerančních reakcí, kterým jsou těhotné ženy vystaveny v důsledku fyziologického oslabení imunitní odpovědi.

Kromě hlavní složky zahrnuje složení lyofilizátu také:

 • sodná sůl kyseliny chlorovodíkové (chlorid sodný) - 900 mcg. Chlorid sodný zvyšuje schopnost léku zotavit se a je přirozeným rozpouštědlem a stabilizátorem;
 • lidský plazmatický albumin. Jedná se o jednoduchý protein, který se nachází v séru a bílkovinných složkách krve a také v mozkomíšním moku. Molekuly albuminu jsou malé, takže určují koloidní osmotické parametry hotového roztoku a působí jako stabilizátor - látka, která si zachovává všechny vlastnosti aktivní složky.

Botox je k dispozici ve formě lyofilizátu připraveného měkkým sušením (nejprve se všechny složky zmrazí a poté se sublimují ve vakuu). Jako rozpouštědlo můžete použít solný roztok, benzylalkohol, lidokain, bupivakain.

Jak droga funguje?

Koncentrace toxických látek v Botoxu je poměrně nízká, ale i přes to jsou injekce tohoto léčiva kontraindikovány pro těhotné ženy, což je vysvětleno mechanismem účinku a vlastnostmi aktivní složky. Jakmile je botulotoxin v subermálním prostoru „zamrzne“ nervové zakončení a blokuje přenos nervových impulsů (příkazové signály), které jsou zodpovědné za motorickou aktivitu obličejových svalů a způsobují jejich kontrakci. Je to častá kontrakce obličejových svalů na pozadí nadměrných výrazů a artikulace obličeje, která je hlavní příčinou vzniku hypodynamických záhybů a linií, proto injekce Botoxu mají přímý účinek na příčinu vrásek a pomáhají je odstranit až na 6 měsíců..

Za prvé, aktivní složka léčiva se váže na receptory umístěné na elektrogenní membráně neuromuskulárního vlákna během 20-30 minut a inhibuje uvolňování neurotransmiteru (acetylcholin) do synaptické štěrbiny. Poté navázaný protein proniká do kapalného média neuronu (cytosol), kde je blokováno konečné uvolnění mediátoru a je dosaženo procesu úplné chemodervace..

Důležité! Výsledkem injekce je relaxace obličejových svalů, odstranění bolesti a ztuhlosti, vyhlazení kožních vrásek a záhybů snížením aktivity receptorů protažení svalů. Tento účinek přetrvává několik měsíců, po kterých je třeba opakované podávání léčiva, protože nové laterální dendrity necitlivé na působení botulotoxinu postupně rostou na povrchu neuronů.

Mohu použít Botox pro těhotné ženy??

Těhotenství je kontraindikací pro zavedení jakýchkoli neurotoxinů, i když se lék používá intramuskulárně a intradermálně v minimálních koncentracích. Důvodů je několik:

 • Dosud nebyly provedeny odpovídající experimentální studie týkající se účinků botulotoxinu na organismus těhotné ženy a tvorby plodu;
 • změna hormonálního pozadí (včetně zvýšené sekrece adrenalinových hormonů) může vést k nepředvídatelným reakcím neuvedeným v anotaci k léčivu;
 • oslabení imunity během těhotenství zvyšuje riziko nežádoucích účinků a pomáhá zvyšovat neurotoxické vlastnosti léčiva;
 • u těhotných žen je riziko alergických a rejekčních reakcí téměř o 20% vyšší než u ostatních pacientů.

Navzdory skutečnosti, že Botox nepronikne hematoencefalickou bariérou (nepronikne krví), když se podává lokálně v terapeutických dávkách, to znamená, že není schopen vstoupit do celkového krevního oběhu matky a plodu, existuje možnost lékařských chyb při injekčním podání a podávání roztoku ne svalů a do krevních cév. Pokud k tomu dojde, může botulotoxin přes placentu vstoupit do plodu, což je plné nepředvídatelných důsledků a závažných komplikací, zejména pokud je injekce prováděna v časném těhotenství.

V některých zdrojích lze nalézt názor, že injekce léčiva jsou přípustné ve třetím trimestru, počínaje 36. týdnem těhotenství, kdy je plod již plně formován, a nehrozí žádné riziko vrozených vad a defektů. Tento názor nepodporuje oficiální medicína, protože i v takovém čase může podání jakýchkoli dávek neuropreparací nepříznivě ovlivnit nervový systém dítěte, což může vést k perinatálnímu poškození centrálního nervového systému, mentální retardaci, hyperaktivitě a dalším komplikacím v perinatálním a novorozeneckém období..

Vedlejší účinky pro matku

I když je injekce podávána přísně v souladu s technikou podání, tělo těhotné ženy může reagovat nepředvídatelně, takže během tohoto období je nejlepší použít jemnější omlazovací metody, které jsou kompatibilní s těhotenstvím. Nejpravděpodobnější důsledky léčby botulinem pro těhotnou ženu mohou být následující nežádoucí účinky:

 • závažné alergické reakce ve formě těžkého svědění, kožní vyrážky, slzení a rýmy (existuje také riziko vzniku rychlých anafylaktických reakcí a angioedému - smrtelné stavy s vysokým rizikem pro život matky a dítěte);
 • nepříjemné a bolestivé pocity při polykání (dysfagie) až do úplného ochrnutí polykajících svalů;
 • nekontrolované salivace (hypersalivace);
 • bolení břicha;
 • chřipkový stav, který přetrvává 7 až 10 dní (je možná bolest hlavy, slabost, ospalost, ztráta pracovní kapacity, bolesti svalů, horečka v subfebrilním stavu);
 • necitlivost a paréza v místě vpichu;
 • obličejová asymetrie;
 • porucha mimické a artikulační funkce („efekt kamenné tváře“).

Výskyt vedlejších účinků spojených s migrací léčiva do svalů umístěných v bezprostřední blízkosti místa vpichu není vyloučen: pokles očního víčka a záhyb glabelárního (interbrow), ptóza laterální linie obočí a rohů rtů atd..

Poznámka! Lokální reakce po injekci spojené s traumatem na kůži na obličeji jsou charakteristické: bolest v místě vpichu (může trvat až 7 dní), otoky, hematomy a hyperémie. Tyto nežádoucí účinky odezní samy o sobě a nevyžadují léčbu, ale u těhotných žen může být toto období vzhledem k oslabené imunitě a nestabilním hormonálním hladinám delší ve srovnání s ostatními pacienty - až 2-3 týdny.

Možná rizika

Stejně jako všechny toxické látky může botulotoxin extrémně negativně ovlivnit průběh těhotenství a vývoj plodu. Přestože neexistuje přímý důkaz o negativním účinku Botoxu na tělo matky a dítěte (kvůli zákazu testování neurotoxických látek u těhotných žen a dětí), odborníci považují tento lék za potenciálně nebezpečný i v mikro dávkách, zejména pokud jde o časné období těhotenství. Mezi možné důsledky použití Botoxu během těhotenství lékaři nazývají následující komplikace:

 • předčasné ukončení nebo vyblednutí těhotenství;
 • včasné oddělení placenty;
 • začátek pracovní činnosti dříve než 36 týdnů;
 • krvácení z dělohy;
 • defekty a defekty nervového, vaskulárního systému, jakož i onemocnění srdce a zrakových orgánů plodu;
 • vrozené autoimunitní patologie kosti a pojivové tkáně u dítěte, které jsou diagnostikovány v novorozeneckém období.

Zpožděné účinky injekcí, které se objevují v prvních hodinách a dnech života dítěte, mohou být špatný spánek, narušení životních reflexů (zejména sání a uchopení), zvýšená úzkost nebo naopak patologická letargie a odmítnutí prsu. U dětí, jejichž matky dostaly injekci Botoxu a jeho analogů v prvním a druhém trimestru těhotenství, existuje vysoká pravděpodobnost zpoždění v duševním a fyzickém vývoji. Vážným argumentem pro upuštění od této metody zvládání hypodynamických vrásek jsou vysoká rizika perinatálního poškození centrálního nervového systému (PCNS), hematopoézy u dítěte a narození dítěte s dětskou mozkovou obrnou..

Stůl. Úroveň rizika pro plod během různých období těhotenství (včetně plánování)

DobaÚroveň rizikaVysvětlení
PlánováníMírný.Plánování těhotenství obvykle začíná šest měsíců před navrženou koncepcí. V současné době se oba partneři podrobí komplexnímu vyšetření (v případě potřeby léčbě) a rehabilitaci všech chronických ložisek infekce, včetně léčby kazu, periodontálního onemocnění, chronické angíny, sinusitidy, gastritidy atd..

Přestože toto období není oficiální kontraindikací pro injekce Botoxu, lékaři se doporučuje tyto postupy odložit až do narození dítěte a používat šetrnější metody péče o pleť bez použití syntetických látek (zejména neurotoxinů). Pokud je žena stále nakloněna používat Botox k boji proti vráskám, je toto období nejbezpečnější doba pro injekce..

VýcvikStředně vysoký.Přímá příprava na početí začíná za 3 měsíce. Budoucí rodiče by se měli vzdát pití alkoholu, kouření, normalizace práce a odpočinku a přizpůsobení jejich výživy. Protože důležitým krokem při přípravě na těhotenství je odstranění jakýchkoli negativních a toxických účinků na tělo, injekce toxinů jsou extrémně nežádoucí.

S velmi velkou touhou ženy uchýlit se k botuloto- vé terapii je to přípustné nejpozději 30 dnů před navrhovanou koncepcí (používá se ovulační kalendář a speciální plánovací mapa).

První trimestrVelmi vysoký.Období od početí do 12-14 týdnů těhotenství je z hlediska možných komplikací a důsledků nejnebezpečnější. V tuto chvíli mohou injekce vyvolat krvácení, potrat, zastavení nitroděložního růstu a vývoj plodu. První trimestr je také obdobím snášky a formování všech životně důležitých orgánů plodu (nervový systém, srdce, dýchací cesty, zrakové orgány atd.) A jakékoli vystavení látkám se zvýšenou toxicitou může tento proces narušit a způsobit vznik vrozených vad a defektů.

Nebezpečí Botoxu v prvních týdnech těhotenství je také způsobeno farmakodynamickými mechanismy působení hlavní složky, takže odborníci varují před vysokým rizikem odmítnutí vajíčka plodu v případech, kdy byly injekce podány těsně před početí.

Druhý trimestrVysoký.Období od 14 do 27 týdnů těhotenství je považováno za nejklidnější období pro nastávající matku, protože plod je docela utvořený, ale má malou velikost. I přes to se však injekce Botoxu v tomto okamžiku rovněž nedoporučuje, protože se orgány nadále vytvářejí a vyvíjejí, a expozice toxickým lékům (pokud náhodně vstoupí do krevního řečiště, když je poškozena krevní céva), může nepříznivě ovlivnit fungování různých tělesných systémů.
Třetí trimestrMírný.Poslední trimestr těhotenství lze považovat za podmíněně bezpečný pro léčbu botulotoxií, protože již jsou vytvořeny všechny životně důležité orgány plodu, ale to nevylučuje možnost vzniku závažných komplikací. Jsou známy případy poruch dýchacích funkcí a funkcí polykání v prvních hodinách života u kojenců, jejichž matky dostávaly injekce Botoxu od 32 do 40 týdnů těhotenství. Existuje také vysoká pravděpodobnost poruch chování a nutkavých poruch, takže je nejlepší odmítnout užívání drogy před porodem.

Důležité! Medicína dosud nemá dostatečný důkazní základ pro vztah mezi injekcemi Botoxu a onkologickými onemocněními neuromuskulární tkáně u kojenců, jejichž matky podstoupily během těhotenství léčbu botulinem, ale onkologové tuto možnost nevylučují, proto těhotenství ve všech zdrojích je absolutní kontraindikací pro injekce botulotoxinu..

Je možné injikovat Botox po porodu?

Nedoporučuje se injikovat žádné neuropreparace (i při lokálním použití mikrodóz léku) v časném poporodním období, které trvá dva měsíce od data narození.

Po uplynutí této doby lze postup provést, jsou-li splněny tyto podmínky:

 • dítě je kojeno;
 • dítě je krmeno smíšeným krmením, je mu však již 12 měsíců a celkový objem mateřského mléka spotřebovaného za den nepřesahuje 180–220 ml;
 • poporodní výtok (lochie) se zastavil;
 • žena podstoupila vyšetření, které neodhalilo žádné patologie.

Botoxové injekce se nedoporučují až do konce laktace, protože při výrobě mateřského mléka ženské tělo aktivně syntetizuje hormon prolaktin, proti kterému mohou injekce vést k nepředvídatelným reakcím a následkům.

Botox je lék na korekci vrásek, který je během těhotenství zakázán z důvodu nedostatku údajů o účincích aktivní složky na matku a plod. Vzhledem k extrémně vysokému stupni toxicity botulotoxinu lze dospět k závěru, že užívání tohoto léčiva a jeho analogů není v tomto období nebezpečné, proto se těhotným ženám doporučuje zvolit alternativní metody péče o pleť a bojovat proti změnám souvisejícím s věkem..

Je Botox povolen během těhotenství a kojení?

Poškození botulotoxinu

Botoxové přípravky obsahují neurotoxin v malých dávkách. Jedovatá látka má paralytický účinek na nervové zakončení svalů, takže se hyperaktivní svaly uvolní a vrásky se vyhladí. Současně je dávka toxické látky velmi malá a nepříznivě neovlivňuje jiné orgány zdravého člověka.

Použití Botoxu má určité kontraindikace:

 • přecitlivělost na složky léčiva;
 • kožní infekce;
 • diabetes;
 • těžká arteriální hypertenze;
 • sklon ke keloidním jizvám;
 • ARI s vysokou teplotou.

Relativní zákaz „injekcí krásy“ je starší 60 let. U starších pacientů je výsledek injekcí jen málo předvídatelný, existuje zde riziko, že budou viset oční víčka, výskyt asymetrie obličeje. V každém případě kosmetolog vyhodnotí možnost injekce individuálně, s ohledem na vlastnosti obličejových svalů.

Nežádoucí účinky „injekcí krásy“ během těhotenství

Účinky léku jsou časově omezené. V závislosti na individuálních vlastnostech se injekční cyklus opakuje, jinak se znovu objeví vrásky. Botox během těhotenství je nežádoucí, protože může vést ke zhoršení zdraví matky a nepříznivě ovlivnit vývoj dítěte.

Komplikace způsobené zavedením toxinu během porodu dítěte jsou ještě větší:

 • Riziko infekce se zvyšuje, když patogen vstoupí do rány. Důvodem je snížení imunity těhotných žen..
 • Mírné bolesti hlavy, které se často projevují první den po injekci, se u žen v pozici vyvinou do migrény.
 • Poruchy trávení jako vedlejší účinek toxinu mohou způsobit prodloužený průjem nebo zácpu.

Zároveň není možné zastavit negativní účinek lékařskými prostředky, protože těhotné ženy nemohou brát většinu drog.

Toxické účinky na plod

Ačkoli botulotoxin vstupuje do těla v mikrodózách, nebezpečná látka může překonat placentární bariéru a nepříznivě ovlivnit vývoj dítěte. Pokusy na zvířatech ukázaly neuspokojivé výsledky:

 • Plod měl problémy s růstem kostí.
 • Část potomstva měla vrozené vady.
 • Embrya přibírala na váze.
 • Mnohokrát zvýšilo riziko potratu.

Je obzvláště nebezpečné provádět injekce v raných stádiích, protože v této době probíhá pokládání hlavních systémů těla a embryo je velmi citlivé na vliv toxických a jiných nebezpečných látek.

Současně byly zaznamenány případy, kdy žena podala injekci, aniž by měla podezření, že je těhotná. Lékaři sledovali další vývoj plodu a dítě se narodilo zdravé. Riziko však není odůvodněno, protože negativní důsledky se nemusí objevit hned po narození. Při pokusech na zvířatech bylo tedy zjištěno, že potomstvo samic po injekcích Botoxu žilo mnohem méně než obvykle.

Botox a těhotenství plánování

Pokud se manželský pár rozhodl získat potomstvo, plánování začíná tři měsíce před početí. Počáteční injekce jsou povoleny.

Kosmetické postupy odmítnout by měly být v těchto případech:

 • měsíc před navrhovanou koncepcí;
 • na pozadí užívání antibiotik, je-li nutná léčba infekce;
 • s individuální nesnášenlivostí na botulotoxin.

Toxická látka v těle se nehromadí, je koncentrována pouze ve vrstvách kůže a svalů, kde je nutné vyhladit vrásky. Na měsíc je droga zcela vylučována.

„Kosmetické injekce“ v raných stádiích, ve druhém a třetím trimestru

V prvních měsících po početí je užívání Botoxu zcela kontraindikováno. V této době jsou nejúčinnější vedlejší účinky toxické látky pro matku i dítě. Kromě možného negativního dopadu na vývoj nervového, kardiovaskulárního systému embrya, jeho pohybového aparátu, se významně zvyšuje riziko potratu..

Ve druhém trimestru se také doporučuje ukončit kosmetické procedury pomocí Botoxu. Dokáže se dostat do konfliktu s hormony syntetizovanými tělem matky. To může vést k těžkým alergiím až k anafylaktickému šoku..

Není možné urgentně odstranit botulotoxin z těla těhotné ženy - v tomto období jsou zakázána léčiva, která neutralizují toxickou látku. Jejich možné poškození přesahuje možné nebezpečí pro plod při používání Botoxu. Nemůžete navštívit lázeňský dům a saunu, abyste urychlili metabolismus.

Pokud jste přesto absolvovali kurz kosmetologie, zbývá pouze sledovat stav plodu.

Pravděpodobnost negativního dopadu je malá. Je však nutné oznámit provedené postupy pozorujícímu gynekologovi.

V pozdním vyjádření je možnost negativního účinku Botoxu mnohem nižší než v prvních trimestrech. Dítě je téměř vytvořené, malé množství toxinu pravděpodobně neovlivní jeho zdraví. Existuje však určité nebezpečí. Postupy prováděné v posledních měsících těhotenství mohou vést k předčasnému narození dítěte. Proto je lepší odložit kosmetické manipulace.

Použití po porodu

Použití botulotoxinu se během laktačního období nedoporučuje. Je to způsobeno působením speciálních hormonů, jejichž produkce může být ovlivněna toxickou látkou. V tomto případě těhotná žena sníží množství nebo úplně zmizí mléko.

Postupy jsou plánovány na období, kdy bude dítě nejméně osm měsíců. Pokud máte v úmyslu zachovat kojení až jeden a půl roku, omezení se prodlužuje o stanovené období.

Použití Botox pro vlasy

Botulotoxin se také používá ve výrobcích pro péči o vlasy. Kadeře se stávají hedvábnými, poškozená místa se obnovují, proces ztráty je potlačen. Ale pro těhotné ženy, a tento způsob použití Botox je velká otázka..

Studie účinku toxické látky prostřednictvím vlasových folikulů nebyla provedena, takže je obtížné posoudit rizika.

Určitě můžeme říci, že je nežádoucí používat komplexní přípravky na bázi Botoxu a methanolu. Při zahřívání, když se používá vysoušeč vlasů, zařízení pro vyrovnávání nebo zvlnění vlasů, se léčivo přeměňuje na plynnou formu, která je extrémně toxická. Proniká do plic matky, snadno prochází placentární bariérou a negativně ovlivňuje dítě.

Pokud je zdravá ne těhotná žena schopna tolerovat toxický útok bez následků, pak je během těhotenství možné zvýšení toxikózy, alergická reakce a rozvoj hypoxie plodu. Proto, aby nedošlo k riziku, je lepší používat alternativní metody péče o obličej, vlasy a tělo..

Alternativa k Botoxu pro těhotné ženy

Samotné těhotenství je vynikajícím „přípravkem proti stárnutí“. Během tohoto období dochází ke zvýšené syntéze elastinu a kolagenu, což vede k vyhlazení vrásek a omlazení pleti. Dalšími „produkty péče“ jsou zdravý spánek, gymnastika, správná výživa a nedostatek stresu.

Je také užitečné provádět olejovou masáž obličeje. Takže olivový olej vede ke zlepšení pružnosti pokožky, zabraňuje vzniku strií.

Doma je užitečné vyrábět masky z přírodních ingrediencí - pro pokožku i vlasy. Masky založené na těchto látkách pomohou zlepšit stav obličeje, osvěžit a omladit pokožku těhotných žen:

 • bílá, modrá a zelená hlína;
 • okurky nebo hlávkový salát a zakysaná smetana;
 • tvaroh a žloutky.

Z věkových skvrn si můžete otřít obličej citronovou šťávou nebo čerstvými bramborami.

Pro obnovení síly a pružnosti vlasů se používá jednoduchý a účinný prostředek - lopuchový olej. Zabraňuje jejich ztrátám během těhotenství. Užitečné jsou také masky na kadeře na bázi kefíru, strouhanky chleba, smetany s citronovou šťávou..

V očekávání dítěte by měla být žena citlivá na své vlastní zdraví a vyhnout se vlivu negativních faktorů na plod. Během tohoto období se doporučuje vyloučit vniknutí toxických látek do těla, včetně Botoxu.

Mohu Botox používat během těhotenství??

Dlouho očekávané těhotenství je radostná událost, díky níž žena doslova září ze štěstí zevnitř! Jedinou věcí, která zastíní toto období, je poškození kůže a její ztenčení v důsledku hormonálních vln. Nastávající matky proto často přemýšlejí o návštěvě kosmetičky. Je však Botox dovoleno dámám v zajímavém postavení??

Jak lék funguje??

Botox (botulismus toxin) je lék, který blokuje nervové zakončení svalů obličeje, takže se kůže natáhne a vrásky se sníží. Jedná se o oblíbený nástroj pro boj proti změnám souvisejícím s věkem, jejichž účinnost se časem prokázala..

Odkaz! Účinek injekcí Botoxu trvá od 3 do 4 měsíců, což znamená, že pro udržení účinku budete muset postup pravidelně provádět..

Jak botox ovlivňuje zdraví těhotné ženy?

V lékařské praxi dosud nebyly provedeny experimenty týkající se účinku Botoxu na stav budoucí matky a plodu. Podobné experimenty však byly provedeny na laboratorních potkanech. Zde je několik vzorů, které lze identifikovat:

 • Těžké závratě a slabost.
 • Otok tkání, svědění kůže a kašel.
 • Prudký pokles imunitní obrany.
 • Trávení.

Zbývající příznaky jsou velmi rozmazané a liší se v závislosti na věku zvířete a jeho zdravotním stavu. Jedna věc: Botox interaguje s ženskými hormony, což může vést k zcela nepředvídatelnému výsledku..

Jak droga ovlivňuje plod?

Lékaři jsou jednomyslní: žádná krása nestojí za oběti a rizika během těhotenství. I když poškození botulotoxinu nebylo prokázáno, injekce krásy stále musí čekat.

Díky studiím prováděným na zvířatech byli vědci schopni tento vzorec identifikovat. Jednotlivci, kterým byla dána droga v 70% případů, předčasně porodili a v 50% případů se u mláďat vyskytly závažné odchylky ve vývoji.

Účinek botulotoxinu v různých obdobích těhotenství

Takže - existuje nějaký způsob, jak používat Botox bez poškození zdraví matky a dítěte? Záleží na gestačním věku..

- v raných fázích

Pokud chcete vyřešit problémy s vráskami, je nejlepší to udělat před plánováním těhotenství. Protože se toxin v tkáních nehromadí - riziko poškození nenarozeného dítěte je sníženo na absolutní minimum.

Odkaz! Chcete-li se vyhnout negativním důsledkům „injekcí krásy“, navštivte kosmetologickou kancelář nejpozději měsíc před plánovanou koncepcí. Můžete tak chránit své tělo před zbytečným stresem.

V prvním trimestru bude třeba opustit myšlenku, jak se zbavit vrásek injekcemi, protože během tohoto období dochází k pokládání životně důležitých orgánů a systémů plodu. Nastávající matka by se měla chránit před negativními vlivy vnějšího prostředí a stresu, protože v raných fázích je největší riziko potratu.

- v pozdních termínech

Druhý trimestr je obdobím stabilního a harmonického vývoje embrya. Břicho nastávající matky se pomalu, ale jistě zvětšuje. Od čtvrtého do sedmého měsíce zažívá žena hormonální nárůsty, které opět mohou při interakci s Botoxem vyvolat neočekávanou reakci, takže lékaři také doporučují, aby riskovali.

Není zakázáno dávat injekce krásy po 8-9 měsících, ale lékaři tvrdí, že to nedává smysl. Za prvé, osoba v této době může být příliš edematózní, kvůli které si prostě nevšimnete efekt. Za druhé, injekce Botoxu jsou bolest a stres, což znamená riziko vyvolání předčasného porodu.

Ihned po narození byste se také neměli ponořit do omlazení - pokud kojíte dítě, injekce Botoxu mohou ovlivnit kvalitu a množství mléka. Na zákaz se však nevztahují pouze Botox, ale i další kosmetické procedury, které ovlivňují hormonální pozadí a pohodu.

Jaké nežádoucí účinky se mohou objevit?

Není možné předvídat, jaké nežádoucí účinky se ve vás objeví. Každá osoba je individuální. Po zavedení injekcí Botoxu se nejčastěji vyskytují následující důsledky:

 • Poranění kůže. V místě vpichu může zůstat mikrotrauma a jizva a na jejím místě se může tvořit modřina, hematom a zánět. Normálně zmizí po 12 hodinách.
 • Asymetrie obličeje. Opomenutí víčka nebo rohů rtů může nastat v důsledku lékařské chyby. Proto je velmi důležité přistupovat k výběru salonu co nejzodpovědněji..
 • Zvýšené dýchání, bušení srdce a pocení. Zpravidla se jedná o běžnou reakci na bolest a stres, ale je třeba si uvědomit, že stav nastávající matky se přímo odráží v dítěti.

Tyto nežádoucí účinky se mohou objevit bez ohledu na vaši situaci. Pokud jde o těhotenství, injekce Botoxu mohou vést k následujícím následkům:

 • předčasný porod;
 • potrat;
 • těhotenství mizí;
 • patologie vývoje nervového nebo kosterního systému.

Poznámka! Nesprávné jednání kosmetologa během zákroku může vést k ochrnutí obličeje, nikoli k uzavření rtů a očí. Tyto účinky nelze eliminovat během 3–5 měsíců, dokud není léčivo úplně absorbováno..

Kdy lze botulotoxin podat po porodu?

Pokud jste odhodláni zbavit se nedokonalostí na tváři pomocí Botoxu - počkejte 7 až 12 měsíců od narození dítěte. Do této doby se vaše tělo po porodu zcela zotaví a bude moci bezpečně přenést kosmetický postup..

Také vám umožní plně kojit vaše dítě, aniž by se obávaly negativních účinků a účinků chemikálií.

Tento postup lze provést až po úplném ukončení laktačního období. Pokud toto pravidlo zanedbáte, můžete získat neočekávané vedlejší účinky nebo úplný nedostatek výsledků. A to není nejlepší výsledek vzhledem k vysokým nákladům na injekce.

Kromě toho lékaři poznamenávají, že čím častěji děláte „kosmetické injekce“, tím rychleji si vaše pleť zvykne na tento druh účinku. Účinek postupu se stává stále méně a méně výrazným..

Jaká je alternativa k botulotoxinu během těhotenství??

Pokud je většina procedur zakázána, jak můžete udržet svou krásu během těhotenství? Zajímavá skutečnost: příroda se o to již postarala! Během období těhotenství začíná ženské tělo zdvojnásobovat produkci elastinu a kolagenu, které jsou zodpovědné za krásu kůže, vlasů a nehtů. Někdy je to natolik, že nastávající matka nejen zaznamenává dobrý stav pokožky a vlasů, ale také významná zlepšení vzhledu: kadeře se stávají silnějšími a lesklejšími, kůže jemná, svěží a pružná.

Pokud vás tyto pozitivní změny obešly - poraďte se se svým lékařem ohledně vitamínových doplňků pro těhotné ženy. On, od obecného klinického obrazu, vám pomůže vybrat nejúčinnější prostředky.

Důležité! Neměli byste předepisovat léky sami, i když jsou to pouze doplňky stravy. Kvůli nedostatku znalostí můžete dítě jednoduše ublížit.

Místo kosmetických procedur můžete použít kosmetické masky s hydratačním, vyživujícím nebo zpevňujícím účinkem. Hlavní věc je sledovat reakci vašeho těla, protože některé produkty mohou mít poměrně ostrý parfém, který způsobuje záchvat bolesti hlavy a toxikózy..

Nezapomeňte také na takové složky zdravého životního stylu, jako jsou:

 • Výživa - nabídka nastávající matky by měla být správná a vyvážená, bez deficitu a přebytku kalorií a živin.
 • Režim pití - vypijte nejméně dva litry vody denně, kromě jiných tekutin. To vám pomůže udržet kůži tónovanou..
 • Masáž - lehká lymfatická drenážní masáž pomůže vyhnat otoky a zvýšit elasticitu tkáně.
 • Sportovní aktivity - i lehké zahřátí ráno může vytvořit zdravou záři na kůži.

Závěr

O injekcích Botoxu během těhotenství stále ještě probíhají tvrdé diskuse: někteří se domnívají, že neexistuje zákaz, protože nebyla prokázána žádná újma, zatímco jiní naopak volají, aby riskovali kvůli dočasné kráse. Pamatujte, že žádný lékař a žádný kosmetolog vám nedoporučí tento postup, vědět o vaší situaci, a ještě více nebude schopen poskytnout 100% záruku na výsledek..

Je Dysport nebezpečný během těhotenství a plánování?

Dívky, můj manžel a já plánujeme těhotenství. Vyšetření prošlo, přestal jsem pít v pořádku, takže je pravděpodobné, že s pojetím nebudou problémy. Pravidelně injikuji Dysport, ale je to možné při plánování těhotenství, kdo ví? Obávám se, že si aplikuji injekci, a pak otěhotním a dítě může mít nějaké komplikace.

Podobné články:

Takové injekce samozřejmě nepovedou k ničemu dobrému, ale nemají žádný vliv na plánování těhotenství, zde je třeba vyšetřit, provést všechny nezbytné testy. Přestože je u těchto injekcí málo vedlejších účinků nebo kontraindikací. Ještě lepší počkat.

To je samozřejmě velmi škodlivé jak pro zdraví, tak i pro vývoj v děloze, nepochybně to nějak ovlivní. Tady už vážně přemýšlíte, zda se zabývat krásou nebo přemýšlet o zdravém dítěti. S injekcemi můžete čekat a vždy musíte něco obětovat.

Dysport je analogem Botoxu, který je primárně jed. Účinná látka pronikající do krve působí na centrální nervový systém. Injekce tohoto léku mají nejen lokální účinek, ale také obecně ovlivňují tělo. Nikdy nevstřikujte injekce během těhotenství. Pokud existuje riziko, i když minimální, poškození dítěte, neměli byste to pravděpodobně dělat. Pamatujte, že zdraví dítěte je pouze ve vašich rukou.

Zdá se mi, že Dysport a těhotenství nejsou kompatibilní. Tento lék obsahuje botulotoxin - je jed. Nechte v malých dávkách, ale vstoupí do těla a může skutečně poškodit vaše dítě. Kvůli své kráse bych neriskoval zdraví dítěte.

O tom, zda Botox může být podáván během těhotenství, mezi lékaři neexistuje shoda. Odborníci říkají, že kosmetické injekce jsou naprosto neškodné, protože když jsou zavedeny do těla, vstupuje minimální dávka toxické látky, jiní nedoporučují injekce mladistvých injekcí během těhotenství, citujíc skutečnost, že droga patří do seznamu „B“. Použití takového léku během těhotenství je přísně kontraindikováno. Probíhají další studie, jejichž účelem je identifikovat nebo vyvrátit negativní účinek injekcí krásy na plod. Situace je komplikována skutečností, že výsledky lze získat pouze provedením experimentů na některých savcích. Přesto je člověk složitější tvor, který dokáže reagovat na injekce mládí, které nemají rádi krysy nebo králíky. Takže je asi lepší být v bezpečí a dočasně se zdržet vyhoštění...

Botoxové injekce - přehled

Botox během těhotenství, stojí za to si dělat starosti?

Najednou mě toto téma velmi zajímalo, bohužel jsem nenašel žádné adekvátní a konkrétní recenze.

Dívky, nedám svým doporučením doporučení, ale chci jen ujistit těhotné ženy, které již tento postup provedly a jsou velmi znepokojeny. Najednou jsem kvůli tomu také zbláznil.

Bylo mi 29 let, po dlouhou dobu jsme se se svým manželem pokusili otěhotnět, ale kvůli některým vlastnostem mého těla to nefungovalo. Poté, v souladu s touto okolností, „Bůh nedává, to znamená, že ještě není čas“, se rozhodl postarat se o sebe. Zhubla o 10 kg, stála na prahu dívčího věku a šla omladit s kosmetičkou, která si všimla známek vadnutí - obočí, nasolabiální záhyby a vrásky na čele. Obecně jsem byl naštvaný a souhlasil s postupem Botox a Mesofiller (Botox s kyselinou guillarovou), který měl zpomalit nevyhnutelné změny. Také jsem udělal výplň na obrysu rtů, vyšel s pocitem úspěchu, že teď se stanu krásou.

A o týden později jsem zjistil, že jsem těhotná. 5 týdnů. No, nebudu psát o mučení. Mohu jen říci, že jsem svého lékaře nazvala kosmetička. Řekla mi, že Botox nejde dále než do obličeje a nepoškodí nepřipojený plod v takovém čase..

A co je nejdůležitější, dítě se narodilo na plný úvazek, bez patologií, zdravé, vyvíjí se v souladu s jeho věkem, velmi sociální.

Těhotenství a Botox: je možné podat injekci v časném a pozdním stádiu, co poškozuje postup pro mámu a dítě?

Žena chce být vždy krásná a dobře udržovaná a období těhotenství není výjimkou. Mnoho nastávajících matek se zajímá o otázku: je možné injikovat Botox těhotným ženám a jaké důsledky to může mít?

V tomto článku odpovíme na tuto otázku podrobně, stejně jako na mnoho dalších. Zjistíte, jaké důsledky mohou nastat po zavedení botulotoxinu u těhotné ženy i plodu. A jak dlouho po injekci lze naplánovat početí.

Je možné píchat při přenášení dítěte?

V současné době existuje ve světě velká poptávka po injekcích Botoxu. Důvodem je jeho účinné působení v boji proti stárnutí..

Mnoho žen to pravidelně používá. Současně některé ženy zaznamenaly další plus Botoxu - zbavení se migrény.

Je možné injikovat botulotoxin, když je žena těhotná? Vědci se již dlouho hádají o účinku Botoxu na tělo těhotné ženy a nenarozeného dítěte, ale dosud se nedohodli. U Národního neurobiologického ústavu bylo provedeno mnoho studií na experimentálních králících a potkanech. Tyto studie měly kladné i záporné účinky, díky nimž vědci opět nemohli dospět ke společnému názoru.

Někteří z nich tvrdí, že injekce botulotoxinu v přijatelných dávkách jsou naprosto bezpečné a dokonce kompatibilní s těhotenstvím. Druhá polovina vědců se domnívá, že při injekcích Botoxu se každá žena vystavuje velkému riziku nežádoucích účinků. Přestože nebylo oficiálně potvrzeno poškození injekcí Botox, její výrobci a kosmetologové radí těhotným ženám, aby riskovaly své zdraví a život nenarozeného dítěte..

Jaké jsou důsledky injekce botulotoxinu??

Pro matku

Vědci zjistili, že zavedení Botoxu během těhotenství může pro matku vyvolat následující důsledky:

 1. Závratě a celková slabost.
 2. Alergické reakce v důsledku individuální nesnášenlivosti složky. V důsledku alergie se mohou objevit příznaky, jako je kašel, svědění, otoky a celkové zhoršení imunity..
 3. Protože během těhotenství ženské tělo produkuje velké množství speciálních hormonů, nemůžeme si být stoprocentně jistí, jak bude tělo reagovat na zavedení Botoxu.

Pro plod

Jak již bylo uvedeno výše: neexistuje skutečné potvrzení, že zavedení Botoxu je škodlivé pro zdraví nenarozeného dítěte. Je však třeba mít na paměti, že v důsledku četných studií provedených na zvířatech vědci zjistili vysoké riziko potratu i narození dítěte s různými abnormalitami..

Záleží na termínu?

V určitých obdobích těhotenství je riziko nežádoucích účinků způsobených zavedením botulotoxinu vyšší:

 • V raných fázích. V prvním trimestru těhotenství je zavedení tohoto léčiva absolutně kontraindikováno, protože v této době se tvoří nervový systém plodu. Zavedení Botoxu v tomto období může způsobit vážné poruchy nervového systému dítěte, v důsledku čehož se dítě narodí se závažnými odchylkami. Kromě toho v prvních měsících existuje vysoké riziko potratu.
 • Druhý trimestr. Přestože je druhý trimestr považován za nejstabilnější po celou dobu těhotenství, injekce Botoxu jsou stále nežádoucí. V této době se v ženském těle vytvářejí speciální hormony, a proto není možné předpovědět, jak bude tělo reagovat na botulotoxin..
 • Před porodem. Lékaři nezakazují podávání Botoxu přímo v posledních týdnech těhotenství, ale je nejlepší je odmítnout.

Co dělat, když jste podali injekci, aniž byste věděli, že jste těhotná?

Někdy se stane, že žena, která nevěděla, že je těhotná, injikovala Botox. V takových případech, pokud je těhotenství stále potvrzeno, by osoby, které dostaly injekci Botoxu, měly neprodleně podstoupit vyšetření a poradit se s porodníkem-gynekologem..

V prvních dvou týdnech po oplodnění, předtím, než je vejce připojeno ke stěnám dělohy, existuje autonomně. To znamená, že v tuto chvíli butolotoxin nepříznivě neovlivňuje plod, což znamená, že neexistuje žádný zvláštní důvod k obavám. Ale pouze gynekolog po vyšetření bude schopen potvrdit, že neexistuje nebezpečí pro zdraví budoucího dítěte.

Kolik můžete otěhotnět po injekci?

Lékaři v zásadě nezakazují zavedení Botoxu, pokud ještě nedošlo k těhotenství. Před početí jsou injekce naprosto bezpečné pro zdraví dítěte.

Samotný butolotoxin se v buňkách těla nehromadí a nenachází se v krvi již 21 dní po podání. Z toho všeho můžeme usoudit, že těhotenství může být měsíc po poslední injekci injekce Botoxu.

Je také důležité zvolit pro léčbu dobrý lék, více o odrůdách Botox najdete zde..

Plánování mateřství a botulotoxin

Mohu injikovat botulotoxin typu A při plánování těhotenství? A to díky skutečnosti, že se Botox nemůže hromadit v tkáních těla, a proto nemůže při plánování těhotenství nepříznivě ovlivnit zdraví plodu..

Takové opatření pomůže chránit tělo nastávající matky před stresem a oslabením imunity. Ze stejného důvodu se ženám při plánování těhotenství nedoporučuje používat alkohol, tabákové výrobky a doporučuje jim, aby nebyli nervózní..

Závěr

Navzdory skutečnosti, že zavedení butolotokisnu těhotným ženám je stále kontroverzní otázkou a v mnoha případech jde o důsledky, lékaři přesto doporučují takové kosmetické postupy pro toto období života odmítnout. Žádný kosmetolog nemůže poskytnout 100% záruku, že nevzniknou žádné důsledky. Proto je nejlepší počkat s podáním butolotoxinu a rozhodnout se pro produkty přírodní péče..

Články O Neplodnosti