Hlavní Testy

Bronchopulmonální dysplazie

Bronchopulmonální dysplazie (bronchopulmonální dysplazie) je chronické plicní onemocnění, které se u dětí vyvíjí během novorozeneckého období při léčbě respiračních poruch mechanickou ventilací s vysokou koncentrací kyslíku.

V posledních letech došlo ke zvýšení incidence bronchopulmonální dysplazie. Důvodem je vývoj technologie pro kojení předčasně narozených dětí, včetně dětí s tělesnou hmotností menší než 1 kg a gestačním věkem kratším než 30 týdnů..

V Rusku nejsou k dispozici údaje o prevalenci bronchopulmonální dysplazie. V USA zaujímá tato patologie na druhém místě mezi všemi chronickými bronchopulmonálními chorobami v dětství, na druhém místě s bronchiálním astmatem..

Příčiny a rizikové faktory

Zpočátku byla bronchopulmonální dysplazie považována za důsledek toxických účinků vysokých koncentrací kyslíku na plicní tkáň novorozence během mechanické ventilace (mechanická ventilace). V současné době většina odborníků považuje tuto patologii za polyetiologické onemocnění, jehož vývoj může vést k:

 • nezralost plic předčasně narozených dětí;
 • toxický účinek vysokých koncentrací kyslíku na plicní tkáň;
 • barotrauma plic (poškození plicní tkáně během mechanické ventilace pod vysokým tlakem);
 • respirační poruchy, jejichž korekce vyžadovala mechanickou ventilaci (onemocnění úniku vzduchu, atelektáza, onemocnění hyalinní membrány);
 • infekce dýchacích cest předčasně narozených dětí (cytomegalovirus, mykoplazma, ureaplasma, chlamydie);
 • plicní otok;
 • Plicní Hypertenze;
 • chronický gastroezofageální reflux;
 • hypovitaminóza A a E;
 • dědičná predispozice.

Úmrtnost při bronchopulmonální dysplázii je vysoká a dosahuje 30%. Při příznivém průběhu onemocnění dochází k obnovení funkčních respiračních ukazatelů až ve věku 10 let.

Formy nemoci

V závislosti na gestačním věku novorozence může být bronchopulmonální dysplazie dvou forem:

 1. Klasická - u předčasně narozených dětí.
 2. Novinka - týká se dětí narozených po 38. týdnu těhotenství, tj. Novorozenců s dobou trvání.

Podle závažnosti kurzu je bronchopulmonální dysplazie rozdělena na mírnou, střední a těžkou.

Příznaky

Příznaky bronchopulmonální dysplazie se objevují u novorozence se syndromem respirační tísně, který je na mechanické ventilaci déle než 5 dnů. Při pokusu o odpojení dítěte od ventilátoru se rychle vyvinul respirační selhání. Klinicky se to projevuje následujícími příznaky:

 • těžká dušnost;
 • stridor (dýchání je doprovázeno hlukem, pískáním);
 • účast na dýchání pomocných svalů;
 • hrudní hrudník;
 • cyanóza (cyanóza) nasolabiálního trojúhelníku a později na celé tělo.

Během auskultace plic, tvrdého nebo oslabeného dýchání jsou slyšet vlhké rály.

Bronchopulmonální dysplazie - chronické onemocnění, které se vyskytuje s obdobími exacerbace a remise.

U dětí, které měly bronchopulmonální dysplázii, je čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že u dětí, které ji neměly, dochází ke zpoždění mentálního a fyzického vývoje..

Diagnostika

Diagnóza bronchopulmonální dysplazie je založena na charakteristickém klinickém obrazu nemoci s povinnou anamnézou (mechanická ventilace v novorozeneckém období, narození dříve než 32. týden těhotenství)..

K potvrzení diagnózy se provede rentgen plic. Na rentgenovém snímku lze detekovat:

 • cysty;
 • atelektáza;
 • „Voštiny“ (zóny se zvýšenou průhledností plicní tkáně, střídající se s ložisky sklerózy - ložiska zvýšené hustoty);
 • těžká intersticiální kresba.

Povinná konzultace s pulmonologem.

Léčba

Léčba bronchopulmonální dysplazie zahrnuje:

 • kyslíková terapie;
 • dietní terapie;
 • vitaminová terapie;
 • farmakoterapie.

Děti s bronchopulmonální dysplázií potřebují kyslíkovou terapii k udržení adekvátní úrovně oxygenace krve. Po zlepšení stavu dítěte je ventilace odpojena od ventilátoru a je zajištěn přívod zvlhčeného a zahřátého kyslíku nosní kanylou. Kyslíková terapie se provádí po dlouhou dobu, po dobu několika týdnů, a ve vážných případech po dobu několika měsíců.

V USA je bronchopulmonální dysplazie na druhém místě mezi všemi chronickými bronchopulmonálními chorobami v dětství, druhá na bronchiálním astmatu.

Kalorický příjem dětí s bronchopulmonální dysplázií by měl být zvýšen, protože tráví více úsilí na dechový akt než zdravé novorozence. Mělo by být nejméně 120 kcal na 1 kg tělesné hmotnosti.

Příjem tekutin je omezen, aby se zabránilo rozvoji plemene a plicního edému. V případě potřeby lze k odstranění přebytečné tekutiny z těla použít diuretika..

Vitaminy A a E musí být zahrnuty do léčebného režimu pro bronchopulmonální dysplazie a další léky (glukokortikosteroidy, mukolytika, bronchodilatátory, srdeční glykosidy) se používají podle indikací.

Možné komplikace a důsledky

Ve vážných případech onemocnění se u nemocných dětí rozvinou komplikace:

 • masivní intersticiální fibróza;
 • cystický emfyzém;
 • atelektáza.

Bronchopulmonální dysplazie - chronické onemocnění, které se vyskytuje s obdobími exacerbace a remise.

Tyto změny vedou ke vzniku chronického respiračního selhání, jakož i srdečního selhání pravé komory.

Předpověď

Úmrtnost při bronchopulmonální dysplázii je vysoká a dosahuje 30%. Při příznivém průběhu onemocnění dochází k obnovení funkčních respiračních ukazatelů pouze v 10letém věku dítěte. Navíc u těchto dětí čtyřikrát častěji než u dětí, které nepodstoupily bronchopulmonální dysplázii, dochází ke zpoždění mentálního a fyzického vývoje.

Prevence

Prevence bronchopulmonální dysplazie zahrnuje následující opatření:

 • prevence předčasného porodu;
 • se stávajícím vysokým rizikem předčasného porodu - jmenování těhotných léků ke stimulaci zrání plic plodu;
 • podávání povrchově aktivní látky dětem s nízkou porodní hmotností;
 • s pravděpodobností rozvoje bronchopulmonální dysplazie - včasné použití aminofylinu;
 • umělé plicní větrání s minimálními parametry.

Video z YouTube na téma článku:

Vzdělání: absolvoval Státní lékařský ústav Tashkent s maturitou v roce 1991. Opakovaně absolvoval pokročilá školení.

Pracovní zkušenosti: anesteziologicko-resuscitátor městského mateřského komplexu, resuscitátor hemodialyzačního oddělení.

Informace se shromažďují a poskytují pouze pro informační účely. Navštivte svého lékaře při prvních známkách nemoci. Samoléčení je pro zdraví nebezpečné.!

Čtyři plátky hořké čokolády obsahují asi dvě sta kalorií. Takže pokud se nechcete zlepšovat, je lepší nejíst více než dvě laloky denně.

Nejvzácnějším onemocněním je Kuruova nemoc. Nemocní jsou jen zástupci kmene Fore v Nové Guineji. Pacient umírá smíchem. Předpokládá se, že příčinou onemocnění je lidský mozek..

Kaz je nejčastější infekční nemoc na světě, se kterou ani chřipka nemůže konkurovat..

Vzdělaný člověk je méně náchylný k mozkovým onemocněním. Duševní činnost přispívá k tvorbě další tkáně, která kompenzuje nemocné.

Lidský žaludek odvádí dobrou práci s cizími předměty a bez lékařského zásahu. Je známo, že žaludeční šťáva rozpustí i mince..

Většina žen má větší potěšení z rozjímání o svém krásném těle v zrcadle než ze sexu. Ženy tak usilují o harmonii.

Během života průměrný člověk produkuje nejméně dva velké zásoby slin.

Při pravidelné návštěvě solária se šance na rakovinu kůže zvyšuje o 60%.

Člověk užívající antidepresiva ve většině případů bude opět trpět depresí. Pokud se člověk vyrovná s depresí sám, má šanci na tento stav navždy zapomenout..

U 5% pacientů způsobuje antidepresivum klomipramin orgasmus..

První vibrátor byl vynalezen v 19. století. Pracoval na parním stroji a měl za úkol léčit ženskou hysterii..

Mnoho drog bylo původně uváděno na trh jako drogy. Například heroin byl původně uváděn na trh jako lék proti kašli. Kokain byl lékaři doporučován jako anestézie a jako prostředek ke zvýšení vytrvalosti..

Naše ledviny mohou vyčistit tři litry krve za minutu.

Během kýchání naše tělo úplně přestane fungovat. I srdce se zastaví.

Ve Velké Británii existuje zákon, podle kterého může chirurg odmítnout provedení operace na pacientovi, pokud kouří nebo má nadváhu. Člověk by se měl vzdát špatných návyků, a pak možná nebude potřebovat chirurgický zákrok.

Každý může čelit situaci, kdy ztratí zub. Může se jednat o rutinní postup prováděný zubními lékaři nebo v důsledku zranění. V každém a.

Bronchopulmonální dysplazie (BPD) u předčasně narozených dětí: všechny důležité informace od „A“ do „Z“

Nejčastějšími patologiemi novorozenců, kteří se narodili v předstihu, jsou dýchací potíže. Vyskytují se u 30-80% dětí narozených předčasně..

Kyslík se používá k léčbě těchto patologických stavů, což může přispět k rozvoji další odchylky - bronchopulmonální dysplazie (BPD). Náchylnější k této nemoci jsou předčasně narozené děti s nízkou porodní hmotností a nedostatečně vyvinutými plícemi..

Příčiny BPD u dětí

Bronchopulmonální dysplazie je chronické plicní onemocnění, které se může objevit u dětí. Příčiny výskytu zahrnují:

  Nezralost plic. Častý výskyt problémů s dýcháním u předčasně narozených dětí je způsoben skutečností, že jejich povrchově aktivní systém není úplně vytvořen. Tyto látky se vytvářejí v plicích plodu od 20-24 týdnů těhotenství, ale alveoly úplně pokrývají pouze 35-36 týdnů. Během porodu se povrchově aktivní látka produkuje intenzivněji, takže plíce novorozeného dítěte se mohou okamžitě otevřít a může dýchat.

Pokud se u dítěte vyvine infekce dýchacích cest, pak se povrchově aktivní látka rozpadne a deaktivuje. V důsledku toho se alveoly slabě otevírají a padají, což vede k poškození plic a zhoršené výměně plynu. Aby se těmto problémům zabránilo, je po porodu dítěti poskytnuta umělá plicní ventilace (IVL). Komplikací po tomto zákroku může být bronchopulmonální dysplazie..

 • Toxický účinek kyslíku. Při provádění umělého dýchání se kyslík používá ve vysoké koncentraci. Jeho nadměrné množství může nepříznivě ovlivnit plicní tkáň dítěte. Důsledkem toho je zablokování tepen plic, epiteliální nekróza, modifikace alveolocytů, bronchopulmonální dysplazie.
 • Barotrauma plic. Během umělého dýchání vstupuje přebytečný kyslík do plic a poškozuje plicní tkáň. To je důvodem pro narušení respiračních funkcí a plicního edému u dítěte, které je doprovázeno snížením roztažitelnosti alveol, které již bylo přerušeno v důsledku nedostatku povrchově aktivní látky.

  Existuje potřeba zvýšené ventilace plic, a tak se špatný účinek kyslíku na plíce výrazně zvyšuje, což může dokonce vést k úmrtí.

 • Infekce. Výskyt různých infekcí v plicích, hlavní jsou chlamydie, ureaplasma, cytomegaloviry, mykoplazmy a pneumocysty. Taková infekce může vstoupit do těla dítěte in utero nebo v důsledku endotracheální trubice vložené do průdušnice, aby byly dýchací cesty průchodné.
 • Plicní otok. Může nastat v důsledku problémů s odstraňováním tekutiny z těla dítěte a v důsledku velkého počtu intravenózních injekcí..
 • Další faktory:

  1. vysoký krevní tlak
  2. zápal plic;
  3. nesprávné injekce povrchově aktivní látky;
  4. genetická predispozice;
  5. nedostatek vitamínů E a A.
 • obsah ↑

  Příznaky

  Charakteristické příznaky bronchopulmonální dysplazie se projeví po chvíli.

  Pokud je umělé dýchání zrušeno, čas vyprší a dítě se bude zlepšovat, ale za měsíc se situace může hodně změnit a lékař si všimne nedostatku vzduchu u dítěte.

  Příznaky během nemoci u dítěte:

  • Výskyt cyanózy (cyanotická barva kůže). Nejprve je pozorována cyanóza nasolabiálního trojúhelníku, pak - končetiny a poté - celé tělo.
  • Rychlé dýchání, dušnost, rychlý srdeční rytmus.
  • Vzhled kašle a potřeba hodně vzduchu.
  • Nepřirozené prodloužení krku při vdechování s cílem vdechnout více vzduchu (protože má zvýšenou potřebu kyslíku).

  Diagnostika

  Pro stanovení přítomnosti bronchopulmonální dysplazie u předčasně narozeného dítěte je třeba zvážit:

  • gestační věk během předčasného porodu;
  • hmotnost dítěte při narození;
  • použití umělého dýchání po narození;
  • délka ventilace;
  • příznaky onemocnění.

  Poté, co lékař provede anamnézu a provede vyšetření, bude nařídit další studium:

  1. Pulzní oxymetrie. V tomto případě je noha dítěte připevněna páskou obsahující kyslíkový senzor. Pomocí této studie se stanoví plicní kapacita. Nejslavnější diagnostická metoda.
  2. Počítačová tomografie hrudníku. Tento typ rentgenového snímání pomocí počítače pomáhá vytvářet vysoce kvalitní snímky nezbytných částí uvnitř hrudníku.
  3. Rentgen hrudníku. Použití rentgenového snímku k zachycení obrazu vnitřních struktur prsu.
  4. Pro stanovení množství kyslíku v krvi se provádí analýza plynu, takže se bere pro výzkum.

  formuláře

  Existují tři formy bronchopulmonální dysplazie, která závisí na její závažnosti a potřebách kyslíku u dítěte:

  • Mírná bronchopulmonální dysplazie - rychlost dýchání do 60, zatímco v klidu je uniformní, je mírná dušnost, při infekčním onemocnění dýchacích cest se objevují známky zúžení průdušek.
  • Mírná forma je respirační rychlost 60-80, zvyšuje se během pláče a krmení, při pozorování vydechovaného suchého výdeje je průměrná dušnost. Pokud dojde k infekci, zvyšuje se překážka dýchacích cest.
  • Těžká forma - dýchací frekvence je více než 80 i v klidu, jsou patrné známky poškození dýchacích cest, dítě se nevyvíjí fyzicky včas, s plicemi a srdcem je spojeno velké množství následků.
  obsah ↑

  Fáze

  Rozlišují se také 4 stádia choroby:

   První fáze BJD začíná druhým nebo třetím dnem života novorozence. Vyznačuje se:

  • dušnost;
  • namodralý vzhled kůže;
  • suchý kašel;
  • časté dýchání.
 • Druhá fáze se vyvíjí za 4-10 dní. V této době dochází k destrukci alveolárního epitelu a dochází k plicnímu edému.
 • Třetí fáze onemocnění se vyvíjí od 10 dnů a trvá asi 20 dní. Během tohoto období je pozorováno poškození průdušek..
 • Čtvrtá fáze začíná od 21 dnů. V tomto období vznikají oblasti zhroucené plicní tkáně a dochází k nadměrné akumulaci vzduchu v orgánech. V důsledku toho se u dítěte může vyvinout chronické obstrukční onemocnění..

  Léčba

  Léčba by měla zahrnovat normalizaci respiračních funkcí u dítěte a odstranění všech příznaků. Průběh léčby může zahrnovat:

  • Kyslíková terapie. Je nutné zásobit tělo dostatečným množstvím kyslíku. I když je nemoc způsobena umělým dýcháním, dítě s dysplázií často potřebuje prodloužený přísun kyslíku. Tímto zpracováním se co nejvíce sníží koncentrace kyslíku a tlak v zařízení. A lékař sleduje obsah kyslíku v krvi novorozence.
  • Dietní terapie. Dítě musí dostávat jídlo asi 120 - 140 kcal na každý kilogram své hmotnosti denně. Pokud je stav novorozence závažný, mohou být výživné roztoky podávány intravenózně nebo pomocí zkumavky. Kapalina se podává střídmě, aby se vyloučila možnost plicního edému..
  • Léčba drogy. Děti jsou přiřazeny:

  1. diuretika - brání rozvoji plicního edému;
  2. antibiotika - zabraňují výskytu infekce nebo bojují proti existující infekci;
  3. glukokortikoidy - zmírňují zánět;
  4. bronchodilatátory - ipratropiumbromid, salbutamol - pomáhají dýchacím cestám zůstat otevřené, taková léčiva se podávají inhalací;
  5. léky na srdce;
  6. vitaminy E a A;
  7. diuretika - spironolakton, furosemid - zvyšují elasticitu plicní tkáně a také zabraňují hromadění tekutin v nich, taková léčiva jsou předepisována v malém kurzu, protože dlouhodobé používání může vyplavovat vápník z kostí dítěte.
 • Účinná masáž hrudníku pro novorozence.
 • Režim. Je také nutné poskytnout dítěti pohodlí, úplný klid a jeho tělesná teplota by měla být normální.
 • Pokud dítě nemá plicní obstrukci a její příznaky, jakož i znatelné zvýšení tělesné hmotnosti, může být propuštěno z nemocnice.

  Při léčbě dítěte je nutné se poradit s lékařem. Pokud je nemoc mírná a v prvním stadiu, může být léčba provedena doma, s použitím doporučených léků, dodržováním režimu a prováděním masáže hrudníku.

  Důsledky a komplikace

  Bronchopulmonální dysplazie u předčasně narozených dětí může způsobit komplikace:

  • „Chronické plicní srdce“ vyvolané zúžením cév plic, které se projevuje zvýšením pravého srdce;
  • zvýšení tlaku;
  • namodralá barva kůže;
  • výskyt ledvinových kamenů;
  • sluchové postižení;
  • nízké hladiny vápníku, draslíku a sodíku v krvi;
  • výskyt respiračního selhání (dušnost);
  • pomalý fyzický vývoj;
  • výskyt zhroucených částí plicní tkáně;
  • bronchiální infekce a pneumonie;
  • vývoj bronchiálního astmatu.

  Výsledkem je, že po léčbě se dítě může plně zotavit o dva roky a při předčasném ošetření se může vyvinout chronické onemocnění průdušek a plic, arytmie a přetížení pravé komory a její zvýšení..

  Předpověď

  Děti s bronchopulmonální dysplázií jsou snášenlivější k infekčním onemocněním a jsou jim nejčastěji vystaveny. Vyvíjejí se pomaleji než jejich vrstevníci a mohou také mírně přibývat na váze, mají zpoždění neuropsychického vývoje, které je způsobeno poškozením mozku během hypoxie. Při včasné léčbě této choroby je však riziko těchto závažných komplikací výrazně malé.

  Prevence nemocí u novorozenců

  Každému onemocnění je nejlépe předcházet, než ho vyléčit a vyrovnat se s jeho důsledky a komplikacemi..

  • Během těhotenství je nutná prevence předčasného porodu..
  • Nastávající matka by měla dobře jíst a správně jíst, přestat pít alkohol, přestat kouřit a používat omamné látky.
  • Je také nutné včas léčit všechna chronická onemocnění..
  • Je nutné se vyvarovat fyzického a emočního stresu, zajistit maximální klid pro sebe a vaše dítě. Nedodržujte rady starší generace, že matky a babičky vedly aktivní životní styl až do samotných bojů. Je lepší podívat se na své vlastní zdraví a poslouchat svou intuici, takže se nebudete obviňovat později.

  Pokud byla u dítěte předčasně diagnostikována bronchopulmonální dysplazie, je nutné správně a správně provést všechna resuscitační opatření i respirační terapii. Správné použití přípravků povrchově aktivní látky umožní udržovat plíce dítěte v otevřeném stavu, což usnadní tok dostatečného kyslíku do nich..

  Pro správný vývoj dítěte by měla být zajištěna správná výživa a měla by být prováděna antibiotická terapie, aby se zabránilo výskytu infekčních komplikací..

  Pokud tedy existují nějaké příznaky nemoci, je nutné informovat lékaře, aby provedl vyšetření a diagnostikoval přítomnost nemoci. V budoucnu musíte dodržovat jeho doporučení. U mírné formy onemocnění může být léčba provedena doma v souladu se všemi doporučeními lékaře, avšak při těžké formě onemocnění bude léčba prováděna v nemocnici.

  Bronchopulmonální dysplazie u předčasně narozených dětí

  Bronchopulmonální dysplazie je závažné chronické plicní onemocnění, které lze připsat nepříjemným „darům“ medicíny. Bronchopulmonální dysplazie se vyvíjí u dětí, které podstoupily léčbu jedné z vrozených respiračních poruch. Riziková skupina zahrnuje předčasně narozené děti s kritickou tělesnou hmotností a nezralé plíce. Povinná léčba těchto dětí zahrnuje mechanickou ventilaci s nejvyšším možným obsahem čistého kyslíku, což vede k BPD.

  Příčiny a pravděpodobné rizikové faktory

  Lékaři nemohou pojmenovat přesnou příčinu vývoje BPD, spojující její výskyt s možnými komplikacemi v raných stádiích plicních onemocnění a jejich léčení. Děti, které se narodily do 34 týdnů těhotenství s tělesnou hmotností před rokem 2000, jsou na tyto poruchy nejvíce náchylné. Takový postup přežití je velmi důležitý, přebytek produkovaného kyslíku a jeho tlak v průběhu času však vedou k poškození nejjemnější plicní tkáně dítěte.

  Mezi další rizikové faktory patří:

  • vysoký krevní tlak
  • nezralá plíce;
  • infekce
  • zápal plic;
  • zranění.

  Až dosud je nevysvětlitelnou skutečností, že BPD u hluboce předčasně narozených chlapců se za jiných stejných podmínek projevuje mnohem častěji než u dívek.

  Příznaky nemoci

  Nejčastěji je onemocnění doprovázeno:

  • namodralá barva kůže;
  • hlučnost nebo dušnost, dušnost;
  • mělké a rychlé dýchání;
  • kašel
  • nepřirozené natahování krku, aby se nadechlo maximální množství vzduchu.

  Tyto příznaky mohou být spojeny s jiným onemocněním. Pokud má dítě alespoň jeden z příznaků, měli byste okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

  Diagnostika a léčba bronchopulmonální dysplazie

  Funkce předčasně narozeného dítěte

  Jak se dítě narozené předčasně liší od běžného novorozence?

  Poté, co lékař prostuduje historii dětského onemocnění a provede lékařské vyšetření, jsou předepsány potřebné studie. Mezi nejoblíbenější diagnostické metody patří:

  1. Pulzní oxymetrie. K noze dítěte je připevněna speciální páska, která obsahuje kyslíkový senzor. Tato metoda pomáhá určit výkon plic.
  2. CT vyšetření hrudníku. Moderní typ rentgenového snímání pomocí počítače umožňuje získat vysoce kvalitní snímky nezbytných struktur uvnitř hrudníku.
  3. Standardní rentgen hrudníku. Diagnóza zahrnuje použití rentgenových paprsků k vyobrazení vnitřku hrudníku.
  4. Analýza plynů v arteriální krvi. Pro stanovení množství kyslíku v této metodě je odebráno malé množství krve pro další výzkum.

  Bronchopulmonální dysplazie, jejíž léčba má zmírnit hlavní příznaky, může jít o zápal plic. Aby se tomu zabránilo, je předepsán průběh antibiotik. Pro udržení stabilní funkce plic jsou dětem předepisovány diuretika, která zabraňují hromadění tekutin v plicích, a bronchodilatační léky, které nechávají dýchací cesty otevřené. Ve zvláště závažných případech se steroidní léky používají po povinné diskusi s rodiči dítěte o výhodách a možných rizicích kurzu.

  Mějte na paměti, že problémy s plicemi ztěžují krmení dítěte. Správnou výživu si můžete nastavit několika způsoby:

  • použití speciální směsi mléka, která krmí dítě z láhve;
  • instalací zkumavky pro přímé krmení do žaludku dítěte;
  • infuze směsí živin obsahujících proteiny, tuky a cukry venózním katétrem vloženým do žíly.

  Jak se stav zlepšuje, obnovují se normální stravovací návyky..

  Důsledky a komplikace - na co se připravit

  Bronchopulmonální dysplazie novorozenců neprojde beze stopy a hlavní komplikace jsou:

  • „Chronické plicní srdce“, vyjádřené v expanzi pravého srdce, zvýšený tlak a modrost pokožky;
  • tvorba ledvinových kamenů;
  • sluchové problémy;
  • snížení hladiny vápníku, draslíku a sodíku v krvi;
  • vznik respiračního selhání (dušnost);
  • fyzická retardace.

  Důsledky nemoci se vyvíjejí ve dvou scénářích:

  • úplné zotavení dítěte o dva roky;
  • výskyt a další vývoj chronických onemocnění průdušek a plic, včetně bronchiolitidy a emfyzému.

  Děti, které měly BPD, snášejí různé infekční nemoci a je pravděpodobnější, že budou nimi postiženy. Rostou a vyvíjejí se mnohem pomaleji než jejich vrstevníci a přibývají na váze s takovými obtížemi, že trpí podváhou. Předčasně narozené děti s diagnózou BPD jsou ohroženy dětskou mozkovou obrnou. Při správném a včasném ošetření je však riziko těchto závažných komplikací relativně nízké.

  Prevence nemoci

  Jakémukoli onemocnění je snazší a bezpečnější předcházet, než vyléčit již existující onemocnění a vyrovnat se s jeho důsledky. Před narozením dítěte je nutné zabránit předčasnému porodu těhotné ženy. Nastávající matka by měla jíst plně, vyloučit alkohol ze stravy, přestat kouřit a užívat omamné látky.

  Je třeba se vyhnout nadměrnému fyzickému a emočnímu stresu a zajistit maximální klid pro sebe a nenarozené dítě. Neposlouchejte „moudré“ rady, že matky a babičky vedly aktivní životní styl až do samotných bojů. Je lepší se zaměřit na své vlastní zdraví a poslouchat svou intuici, abyste se následně nevyčítali. Pokud hrozí předčasný porod, předepíše se těhotné ženě glukokortikoidy, které urychlují zrání alveol u plodu..

  Po narození a při stanovení diagnózy BPD u předčasně narozených dětí je nutné správně provést všechna resuscitační opatření, včetně respirační terapie. Racionální použití přípravků povrchově aktivních látek pomůže udržovat plíce dítěte v otevřeném stavu, což přispívá k toku dostatečného kyslíku do nich. Pro optimální vývoj dítěte by mu mělo dítě zajistit správnou výživu a aby se zabránilo výskytu infekčních komplikací, užívejte antibiotickou terapii.

  Bronchopulmonální dysplazie u předčasně narozených dětí: příznaky, příčiny

  Bronchopulmonální dysplazie u předčasně narozených dětí je chronické onemocnění plic. Důvodem je nedostatek povrchově aktivní látky, která spojuje alveoly plic a brání jim v lepení.

  Tato patologie obvykle postihuje děti s velmi nízkou tělesnou hmotností, které se narodily brzy.

  Takoví novorozenci často potřebují mechanickou ventilaci. Dýchací systém drobků není dosud vyvinut, a aby se zachránil jejich život, je připojen kyslík, který vyvolává nemoc.

  Hlavní příčiny bronchopulmonální dysplazie u předčasně narozených dětí

  Velmi slabé děti narozené před 32 týdny, s nízkou hmotností (do 1500 g), mají potíže s dýcháním. V jejich tělech je systém povrchově aktivních látek špatně vyvinut. Povrchově aktivní látky jsou účinné látky, které plní ochrannou funkci v plicích. Normálně jsou lemovány ve vnitřní vrstvě plicních alveol a brání jim v pádu. Hluboko předčasně narozené děti mají obvykle tyto látky nedostatek, což způsobuje, že dýchací systém trpí..

  Děti podstupují mechanickou ventilaci a pomáhají jim dýchat. Velké množství kyslíku může poškodit jemné plíce dítěte a vyvolat onemocnění, ale takové opatření je nutností. Toto je často hlavní důvod předčasně narozených dětí.

  Toto onemocnění může postihnout i kojence na plný úvazek, ve vzácných případech starší děti. Důvody, které mohou u novorozenců vyvolat také bronchopulmonální dysplázii:

  Známky bronchopulmonální dysplazie u předčasně narozených dětí

  Symptomy nemoci mohou být dušnost a rychlé dýchání, sípání, kašel, kromě toho může být zaznamenána bledá kůže a sliznice. Bronchopulmonální dysplazie je rozdělena na mírnou, střední a těžkou. Patologie ovlivňuje krevní cévy plic a dýchacích cest. To vede k jejich zúžení, zvýšení plicního cirkulačního tlaku. To může vést k deformaci pravé srdeční komory..

  Diagnóza bronchopulmonální dysplazie se provádí u všech novorozenců, kteří po porodu používali kyslík..

  Komplikace

  V některých případech bronchopulmonální dysplazie zmizí o 2 roky života. V jiných případech se může vyvinout plicní emfyzém, který eliminuje bronchitidu. Zvýšená čistota dýchání může vést k arytmii a přetížení pravé komory, její zvýšení. V důsledku toho jsou v srdci bolesti, stoupá tlak a kůže se stává cyanotickou. Z dalších komplikací:

  Prevence a léčba

  Samotná nemoc není v současné době léčena. Léčba je zaměřena na potlačování symptomů. Pokud je to nutné, jsou pro dítě předepsána antibiotika, provádějí se resuscitační postupy..

  Jako prevence bronchopulmonální dysplazie u předčasně narozených dětí se doporučuje, aby se nastávající matka během těhotenství o sebe postarala, aby nedošlo k předčasnému porodu. Vezměte si vitamíny a všechny potřebné stopové prvky, tuky a uhlohydráty. Pokud existuje nebezpečí potratu, pak je ženě předepsána glukokortikosteroidy, aby se urychlila produkce povrchově aktivních látek.

  Bronchopulmonální dysplazie

  Bronchopulmonální dysplazie (BPD) je plicní onemocnění, které se vyvíjí primárně u předčasně narozených dětí po použití mechanické ventilace (IVL). BPD je tvořena v důsledku působení mnoha faktorů, mezi nimiž je největší důležitost připisována nezralosti plic a intenzivní ventilaci.

  BPD může nastat v důsledku nedostatku povrchově aktivní látky (film, který vyrovnává alveoly a zabraňuje jejich padání), plicní edém, dlouhodobé používání vysokých koncentrací kyslíku (poškození volnými kyslíkovými radikály atd.), Mechanické větrání (poškození tlakem, nedostatečně zahřátý a navlhčený vzduch atd.) atd.), zánět, expozice bakteriím a virům atd. V důsledku výše uvedených faktorů jsou téměř všechny strukturální složky nezralé plicní tkáně poškozeny, což vede k chronické dysfunkci plic a nahrazení zdravé plicní tkáně fibrózou.

  Diagnóza BPD je platná pouze u dětí do 3 let věku, ve vyšším věku je toto onemocnění indikováno v anamnéze.

  Příčiny BPD jsou předčasnost, nezralost plic, zánět plicní tkáně (pneumonie), mechanická ventilace (CPAP), genetická predispozice, špatný přírůstek hmotnosti po narození u dětí s hmotností nižší než 1500 g, intrauterinní růstová retardace.

  Pathomorfologické změny, které prochází plicní tkáň: v důsledku nezralosti průdušek, zánět v nich, malé průdušky a plicní tkáně jsou ovlivněny a zdravá struktura plicní tkáně je nahrazena pojivovou tkání a vyvíjí se fibróza, místa fibrózy se střídají s oblastmi otoků plic (emfyzém).

  Vlastnosti struktury dýchacího systému u předčasně narozených novorozenců

  Dýchací cesty předčasně narozených dětí mají strukturu odlišnou od dýchacích cest u novorozenců. Jejich průdušky jsou užší a menší, jejich stěny jsou hustší a méně elastické, a díky tomu, když dýchá (vzduch prochází dýchacími cestami), vzduch zažívá větší odpor a pro dítě je obtížnější dýchat, zejména pokud se v průduškách hromadí hlen nebo dochází k otokům, co se stane se zánětem (ARVI), infekcí RSV.

  Klinický obraz BPD

  • Bledá kůže, cyanóza.
  • Dýchací rychlost dítěte je 80-100 tepů za minutu, charakteristická je zvýšená dechová frekvence během cvičení (křičí, sání, aktivita) se zapojením dalších svalů (mezikontální svaly)..
  • Při poslechu plic pomocí fonendoskopu: oslabení dýchání, těžké dýchání, sípání.
  • Při těžké BPD začínají trpět další orgány: srdce, ledviny (otok se vyvíjí, množství moči klesá, srdeční frekvence se zvyšuje, játra se zvyšují).

  Po propuštění z nemocnice musí děti s BPD:

  • Dohled místního pediatra: rozlišení období remise a exacerbace, včasné ošetření křivice, anémie.

  Lékař nutně vyhodnocuje závažnost BPD, nezbytnou léčbu nebo vysazení léku. Okresní pediatr navíc stanoví indikace pro hospitalizaci dítěte s exacerbací nemoci. Pouze dynamické pozorování nám umožňuje přiměřeně rozlišovat mezi obdobími remise a exacerbace u konkrétního pacienta.

  Při vyšetřování dítěte by měla být věnována zvláštní pozornost celkovému stavu dětí, závažnosti respiračních poruch, stavu kardiovaskulárního systému.

  V ambulantní fázi sledování dětí s BPD se provádí povinné sledování růstu hmotnosti, psychomotorického vývoje, léčby doprovodné patologie (anémie, křivice atd.).

  • Pozorování dětským pulmonologem: určuje individuální korekci terapie, další vyšetření (hodnocení funkce externího dýchání).

  Řízení dítěte s BPD je nemožné bez pravidelného sledování dětským pulmonologem. Pacienti s BPD jsou pulmonologem pozorováni po dosažení věku 3 let se střední až těžkou a těžkou formou BPD a po dosažení roku u dětí s mírnou formou BPD. Četnost lékařských vyšetření závisí na závažnosti BPD:

  Závažnost / věk BPD

  Do 6

  měsíce

  Až 1 rok

  Až 3 roky

  Pulmonolog určuje individuální taktiku léčby a terapie v závislosti na závažnosti onemocnění, programu a četnosti dalších vyšetření.

  Je velmi důležité určit taktiku chování dětí:

  • historie (co se stalo dítěti před příjezdem k lékaři, jak se narodil, počet dní na mechanické ventilaci, trvání kyslíkové terapie, jaké ošetření dítě podstoupilo),
  • klinická data (co lékař vidí při vyšetřování dítěte),
  • rentgenová data (rentgen plic).

  Pulmonolog může vyhodnotit funkci externího dýchání, provést bronchografii, v případě potřeby CT vyšetření, aby vyhodnotil stav plicní tkáně.

  • Sledování kardiologů: K posouzení plicního tlaku je nutná odborná konzultace.

  Kardiografie ECHO se provádí pomocí Doppleru pro stanovení průtoku krve - jednou za 2-3 měsíce. V závislosti na tlaku v plicní tepně: střední plicní hypertenze - 35–50 mm RT. Art., Těžká plicní hypertenze - více než 50 mm RT. Svatý.

  Při těžké plicní hypertenzi se stav „plicní srdce“ velmi často vyvíjí a následně vede k chronickému srdečnímu selhání. Léčba: předpis sildenafilu a diuretik (veroshpriron).

  • Výživa: je třeba sledovat přírůstek na váze, aby nedošlo k zpomalení růstu (zvýšení kalorického příjmu 140–150 kcal / kg / den je dosaženo krmením mateřského mléka pomocí enhancerů nebo speciálních směsí).
  • Ultrazvuk srdce s určením tlaku v plicní tepně (1krát za 2-3 měsíce), v případě potřeby korekce.
  • Základní terapie - inhalace kortikosteroidy (budesonid) - předepsaná protizánětlivá léčiva pravidelně snižují příznaky BPD.
  • Budesonid je droga volby pro léčbu pacientů s BPD po propuštění (pro děti se středně těžkou až těžkou BPD).

  Indikace pro jmenování kortikosteroidů:

  • časté dýchání bez zhoršení nemoci (dušnost, tachypne);
  • časté exacerbace BPD;
  • přetrvávající radiologické příznaky BPD;
  • vývoj bronchiálního astmatu.
  • Abstinence kortikosteroidů: absence výše uvedených příznaků.
  • Imunoprofylaxe infekce RSV v období epidemie nárůstu výskytu až 2 let života.

  Pravidla pro inhalaci:

  • inhalace se provádějí pouze pomocí kompresních rozprašovačů;
  • Vdechování se provádí u kojenců v náchylné poloze na matčině náručí nebo v posteli, přičemž je vhodné použít adaptér, který masku drží svisle
  • před inhalací je nutné zkontrolovat trvanlivost léku, umýt si ruce;
  • k plnění inhalačního roztoku používejte pouze sterilní fyziologický roztok jako rozpouštědlo, sterilní stříkačky a jehly;
  • maska ​​se používá pro inhalaci, zatímco jsou steroidy vdechovány, maska ​​by se měla co nejvíce přibližovat obličeji, aby se omezil kontakt léků s očima, je možná inhalace do kyslíkového stanu;
  • pokračujte v inhalaci, dokud kapalina nezůstane v rozprašovací komoře, jako koncentrace léčiva na konci inhalace je vyšší;
  • po inhalaci steroidů je nutné ošetřit ústa vodou, vypít vodu, omýt si obličej;
  • po inhalaci se rozprašovač promyje čistou vodou a vysuší. K zamezení krystalizace léčiva a zabránění bakteriální kontaminaci je nutné časté promývání rozprašovače.

  Hlavní komplikací BPD je bronchiální obstrukční syndrom (BOS) -

  jedná se o porušení průchodnosti dolních dýchacích cest

  Příčiny biofeedbacku:

  • Virové infekce - zejména infekce RSV (méně často - chřipkové viry, adenoviry atd.).
  • Nepřítomnost přetrvávající imunity po infekci RSV způsobuje každoroční sezónní (v chladném období) incidence se zvyšuje s registrací největšího počtu případů u dětí 1. roku života (primární infekce).
  • Alergické reakce.
  • Použitý kouř.

  RSV infekce

  Respirační syncytiální virová infekce (RSVI) je extrémně běžná infekce u kojenců a malých dětí. Téměř všechny děti se virem infikují alespoň jednou do 1 roku věku. Příznaky infekce RSV mohou být zpočátku podobné příznakům nachlazení a zahrnují horečku, výtok z nosu, bolest v krku a zánět středního ucha. U předčasně narozených dětí mohou být příznaky závažnější, jako je časté a hluboké kašel, dušnost, včetně pískání a přerušovaného dýchání, modré rty a prsty, dehydratace, potíže s dýcháním při kojení nebo z láhve..

  První pomoc pro biofeedback:

  • Okamžitě zavolejte lékaře (ambulance), pouze lékař může určit míru respiračního selhání a množství potřebné pomoci.
  • Před příjezdem lékaře: inhalace berodualem (4krát denně rychlostí 1 kapka na kg / inhalaci, ale ne více než 10 kapek.) Prostřednictvím rozprašovače, přívodu kyslíku, pokud možno, polohy sklopené se zvýšenou hlavou a mírně nakloněnou hlavou.

  Úplnou diagnózu a léčbu provádí pouze lékař!

  Prevence infekce RSV u dětí s bronchopulmonální dysplasií (BPD) zabraňuje závažným komplikacím vyžadujícím resuscitaci, prodloužené vystavení mechanickému větrání, které může vést ke ztrátě dítěte.

  Pasivní imunizace se provádí zavedením hotových protilátek do těla dítěte, které působí přímo na RSV a. na rozdíl od vakcín neovlivňují imunitu dítěte. To pomáhá předcházet těžké formě infekce RSV komplikacemi ve formě bronchiolitidy, pneumonie a jiných poruch dýchacího systému..

  Mechanismus účinku: potlačení aktivity proteinu F, který zajišťuje pronikání viru do buňky.

  Jak? Intramuskulární injekce (do vnějšího stehna).

  Když? Prevence je předepisována při sezónním nárůstu incidence (podzim - jaro).

  Mnohonásobnost úvodu? 3-5 injekcí v intervalu 1 měsíce (dávka 15 mg / kg).

  Nebezpečná a nevratná bronchopulmonální dysplazie u dětí: proč se vyskytuje, klinická doporučení, důsledky

  Tělo novorozence je velmi zranitelné, zejména u předčasně narozených dětí. Orgány a systémy dětí, které se objevily předčasně, se vyznačují morfologickou nezralostí. V případě poruchy dýchání a výměny plynů se uchyťte k mechanické ventilaci (IVL).

  Kvůli neschopnosti a dezorganizaci zdravotnických pracovníků během provádění mechanické ventilace se u dětí rozvíjí bronchopulmonální dysplazie (BDL). Celková úmrtnost za poškození tkání dolních dýchacích cest je 10-25%. Pozůstalí si zachovávají morfologické změny v alveolech.

  Co je bronchopulmonální dysplazie

  V časném postnatálním období je reakce na podněty v těle předčasně narozených dětí špatně vyvinuta. Interakce mezi různými systémy není stanovena. Pneumotaxické centrum umístěné v mozku a zajišťující správnou střídání inspirace a exspirace není zcela vytvořeno. Dýchání je nerovnoměrné, přerušené dýchacími přestávkami. Děti, které se nedávno narodily s tělesnou hmotností nižší než 1500 g, často potřebují kyslíkovou terapii. Pokud je koncentrace kyslíku nesprávně vypočítána během ventilace hardwaru, dojde k bronchopulmonální dysplázii.

  Po diagnóze je informována matka malého pacienta. Abychom pochopili, co dítě ohrožuje, měli byste pochopit, co je bronchopulmonální dysplazie. Patologie označuje pozdní patologické změny, které se u dětí vyvíjejí v důsledku dlouhodobé iracionální ventilace hardwaru.

  Patologie odkazuje na iatrogenní - vyvíjí se v důsledku nedbalosti sester, lékařů při provádění mechanické ventilace. Předčasně narozené děti potřebují zvláštní péči. Děti s dýchacími problémy dostávají ventilaci hardwaru s vysokou koncentrací kyslíku.

  U novorozenců se používá metoda ventilace omezující tlak: dech končí, když tlak dosáhne stanoveného maximálního parametru. Tok je distribuován relativně rovnoměrně a metoda je považována za bezpečnější.

  Ventilace hardwaru vyžaduje pečlivé sledování stavu malého pacienta a přesný výpočet kyslíku a tlaku. Je třeba zvážit roztažnost plic. Instalace se volí individuálně, lékař je od Yuoveze vzdálený alespoň hodinu, monitoruje dýchání, optimalizuje ventilaci.

  V běžných nemocnicích se výpočet tlaku provádí podle jednoho vzorce bez zohlednění jednotlivých charakteristik. Výsledkem je, že přebytek kyslíku vede ke zničení.

  Proč se vyskytuje u předčasně narozených dětí

  Anatomicky se plíce skládají z průdušek končících v průduškách s alveoly na koncích. Posledně jmenované jsou vzduchové bubliny pokryté mnoha krevními cévami. S inspirací se vezikuly rozšiřují, zatímco vydechují, snižují se a kyslík uvnitř prochází do krve, CO₂ se odstraní zpět. Alveoly jsou potaženy povrchově aktivním činidlem, které zabraňuje slepení bublin a změnám jejich napětí, v závislosti na tom, zda se vdechuje nebo vydechuje.

  Surfaktant se vyrábí od 26. týdne těhotenství. Děti narozené mezi 28. a 38. týdnem gestačního období trpí nedostatkem povrchových látek a dýchacími problémy. Pro obnovení plicní funkce jsou pacientům předepsány léky a kyslíková terapie..

  Předčasně narozené děti narozené v gestačním věku 23 až 30 týdnů - během tubulárních a sakulárních fází vývoje plic jsou nejvíce ohroženy BPD.

  Vývoj bronchopulmonální dysplazie u předčasně narozených dětí ovlivňuje řada faktorů:

  1. Mechanické poranění. Nezralé plíce je obtížné ventilovat kvůli nedostatku povrchově aktivní látky. S nedostatkem povrchového materiálu se zhoršuje roztažitelnost dýchacích orgánů, rozvíjejí se problémy s funkční zbytkovou schopností. Během ventilace se plíce rozpínají nerovnoměrně s fokálním přepětím a atelektázou (úpadek laloku). Pozitivní tlak a nadměrný objem během ventilace vedou k nadměrnému nafouknutí plic, poškození buněk, zánětu.
  2. Kyslíková toxicita Supraphysiologický kyslík vede ke zvýšení tvorby mitochondriálních aktivních forem О₂. Kvůli nedostatku antioxidantů a nezralé obraně se zvyšuje citlivost na oxidační stres a poškození alveolárních buněk ve vyvíjejících se plicích..
  3. Infekce a zánět. Kromě toho předčasně narozené dítě nemá imunitu. Postnatální zánět, nozokomiální infekce zhoršují funkci dýchacích orgánů. U dětí, které dostávají antibiotické kurzy v prvním týdnu života, se často vyvinula rezistence na gramnegativní bakterie. V důsledku toho je obtížné vybrat si lék a vyvine se závažnější infekce, která ovlivňuje tkáně dýchacího systému.
  4. Genetika. U dětí, které se předčasně narodily, mají antioxidační geny (kataláza, SOD, glutathionperoxidáza), které poskytují ochranu před reaktivními druhy kyslíku, nízkou aktivitu. Kyslík aktivuje další geny odpovědné za syntézu protizánětlivých cytokinů, což vede ke zvýšení neurofilů.

  U předčasně narozených dětí jsou plíce často vystaveny několika zdrojům zranění, a to jak před narozením, tak po něm. Tyto účinky spolu s genetickou predispozicí k plicním patologiím mohou způsobit přímé poškození dýchacího parenchymu, po kterém následuje odchylka od normální cesty vývoje..

  Klasifikace

  V neonatologii jsou uvedeny dvě hlavní formy BPD:

  1. Klasická („závažná“) - vyvíjí se u novorozenců, u kterých byly použity přísné režimy ventilace aparátů, bez substituční terapie povrchově aktivními látkami.
  2. Nové (post-surfaktant) - vyskytuje se u dětí v gestačním věku 28-32 týdnů, které dostaly surfaktant.

  V domácí neonatologii je klasifikace bronchopulmonální dysplazie stanovena podle závažnosti patologie:

  • snadné - vnitřní dýchání až 56 dnů po narození;
  • střední - útoky tachyapnoe, s pláčem, krmením. Potřebná podpora dýchání;
  • závažné - je vyžadována ventilace s přetlakem a koncentrací kyslíku> 30%.

  Klasická podoba

  Je to závažná chronická forma plicního onemocnění, která se vyskytuje po respiračním depresivním syndromu před zavedením povrchově aktivní látky. Tato forma bronchopulmonální dysplazie je pozorována u dětí jakéhokoli gestačního věku. Patogenetické faktory: respirační selhání vyžadující mechanickou ventilaci, neonatální pneumonie, plicní hypoplasie, syndrom aspirace meconium.

  Forma je častější u chlapců a nepřímo souvisí s tím, kolik týdnů bylo při narození a jaká byla hmotnost. Patologie se vyznačuje zvýšenou odolností dýchacích cest v případě zánětu a přecitlivělosti průdušek. Kurz je často komplikován patologiemi infekční geneze s následným vývojem narušené výměny plynů v orgánech dýchacího systému a krve.

  Patologické znaky klasické podoby:

  • střídání atelektázy s plicní hyperinflací;
  • těžké epiteliální léze dýchacích cest: předporodní nedostatečný vývoj, skvamózní změny v epitelu;
  • výrazné nedostatečné rozvinutí strukturálních prvků hladkých svalů plic;
  • extenzivní, difúzní fibroproliferace;
  • hypertrofie plicních tepen;
  • snížení alveolarizace a plochy povrchu.

  Podle statistik je v těžké formě BPD míra přežití 71-81%.

  Nová podoba

  Nejčastěji se vyskytuje u kojenců narozených ve 24. až 28. týdnu těhotenství s tělesnou hmotností 400 g na jeden kilogram. Hlavní faktory ovlivňující vývoj: morfologická nezralost plic, zhoršený vývoj parenchymu, „vzduchové bubliny“ a cévy plicního kmene.

  Děti s novou formou bronchopulmonální dysplazie v prvních několika dnech života zažívají mírnou potřebu О₂. A až po několika týdnech se zhoršuje funkce plic, která se vyznačuje zhoršenou výměnou plynu.

  Patologické znaky nové formy:

  • menší regionální heterogenita plicních chorob;
  • vzácné epiteliální léze dýchacího systému;
  • mírné zahuštění hladkých svalů plic;
  • malé změny ve fibroproliferaci;
  • přítomnost malého počtu „dysmorfních“ tepen.

  Při zhoršení radiografie je pozorována „mlhovina“ plic, což ukazuje na zvýšení permeability alveolárních kapilár.

  Příznaky u novorozenců

  BPD se nerozlišuje specifickým klinickým obrazem. První projevy jsou stejné jako u syndromu respirační tísně (RDS). Příznaky bronchopulmonální dysplazie u novorozenců:

  • narušení normální výměny plynu v důsledku vysokých dávek kyslíku dodávaného po dlouhou dobu během ventilace hardwaru;
  • mediastinální emfyzém;
  • hromadění plynu v pleurální dutině, což vede ke kolapsu plic;
  • apnoe útoky
  • arytmie se srdeční frekvencí nižší než 60 tepů / min.

  Z vizuálních znaků - hrudník se zvětšuje, vypadá jako sud.

  Klinické pokyny k ochraně plic před poškozením

  Protože patogeneze onemocnění je multifaktoriální, používá se celá řada přístupů k ochraně před poškozením plic a rozvojem BPD..

  Při léčbě bronchopulmonální dysplazie u dětí dodržujte klinická doporučení, která se ukázala jako účinná.

   Ventilační strategie. Aby se snížila pravděpodobnost traumatu dýchacích orgánů, provádí se „měkká ventilace“ - minimální liberalizace cílů CO₂ (> 52 proti

  Články O Neplodnosti