Hlavní Neplodnost

Co je to dysbióza, jaké testy na dysbiózu u kojence je třeba absolvovat a jak ji léčit?

Dysbakterióza u kojenců je velmi častým jevem. Mnoho rodičů se stará o normální fungování dětských střev a žaludku. Mnoho lidí však nezná hlavní příznaky projevů nemoci. A často marně panika.

Dysbakterióza u kojenců

Mikroorganismy lidského střeva se dělí na dva poddruhy:

Povinná flóra

Mikroorganismy této kategorie jsou prostě životně důležité pro bezproblémový chod trávicího systému. Jsou nezbytné pro proces trávení, optimální fungování imunitního systému.

Tato skupina mikroorganismů zahrnuje laktobacily, bifidobakterie, E. coli. K povinné flóře patří také Saprofytická mikroflóra, která neovlivňuje lidské zdraví, pozitivní ani negativní. Tato skupina je nejširší a tvoří asi 96% střevní mikroflóry..

Volitelná mikroflóra

Mikroorganismy této třídy jsou přítomny ve střevě v malém množství a za nepříznivých podmínek, jako je snížená imunita, stres, trauma, nezdravá strava, se dynamicky množí.

Ale po dosažení kritického bodu tato patogenní mikroflóra často vede k mnoha střevním infekcím. Podmíněně patogenní mikroflóra zahrnuje takové mikroorganismy, jako jsou stafylokoky, protea, houby Candida.

U dospělých nezpůsobuje přítomnost takové mikroflóry vždy onemocnění. U kojenců, jejichž imunitní systém ještě není plně funkční, vždy.

Role zdravé mikroflóry

Přítomnost prospěšných bakterií (laktobacilů, bifidobakterií) v těle dítěte, jak je uvedeno výše, je povinná.

1. Při dostatečném množství těchto mikroorganismů ve střevě jsou všechny patogeny přemístěny. Důvodem je skutečnost, že plýtvání těmito bakteriemi vytváří prostředí, ve kterém je život patogenních organismů jednoduše nemožný.

2. Další neméně významnou úlohou prospěšných mikroorganismů je udržovat normální fungování imunitního systému. Přítomnost bifidobakterií a laktobacilů stimuluje tvorbu protilátek, které chrání dítě před různými patogeny vstupujícími do těla. Ne nadarmo v případě selhání mikroflóry u dítěte často dochází k významnému oslabení imunitního systému.

3. Laktobacily a bifidobakterie jsou odpovědné za produkci vitamínů, jako jsou:

 • vitamín B6;
 • kyselina listová;
 • kyanokobalamin.

4. Kromě toho je další důležitou funkcí mikroflóry stimulace střevní motility. Normální peristaltika je nezbytná, aby nedošlo k zácpě u dítěte.

Pochopení toho všeho je zřejmé, že je důležitá správná rovnováha bakterií ve střevech dítěte. Pokud je poměr zlomen, zvyšuje se riziko vzniku křivice, hypovitaminózy a anémie z nedostatku železa. Rovněž se výrazně zvyšuje riziko střevních infekcí..

Jak se tvoří mikroflóra?

Dítě se narodí se zcela sterilním střevem..

 • výchozím bodem pro získání dítěte je porod;
 • teprve poté, co se dítě objevilo, je v kontaktu s vnějším světem a její tělo je v tomto okamžiku nadále kolonizováno mikroorganismy;
 • po elementárním ošetření se dítě rozprostírá na matčině břiše. Dítě dostává další část mikroflóry, která dává kůži matky, čímž brání počáteční kolonizaci mikroflóry někoho jiného;
 • dále, možná nejdůležitějším okamžikem v životě dítěte je první kojení. Poté, co je matka vsuvka do úst novorozence, dítě vezme první doušek hodnotného kolostra. V této fázi je položen první kámen v základech zdraví. Kromě toho, že kolostrum obsahuje obrovské množství různých živin potřebných pro dítě, zahrnuje faktory, které ovlivňují tvorbu přirozené střevní mikroflóry.

Výhody kolostra

Proto jsou děti připojené k prsu v prvních 2 hodinách života zdravější a silnější než jejich vrstevníci, kteří byli od narození odděleni od hrudi matky. Bývalý nalezený růst normální bakteriální flóry, případy dysbiózy jsou mnohem méně časté, harmonicky se vyvíjejí a zvyšují tělesnou hmotnost.

 • během následujících 3 až 5 dnů po prvním krmení je dítě infikováno různými střevními mikroorganismy. A mezi organismy vstupujícími do střeva je poměrně málo podmíněně patogenní a patogenní mikroflóra. Proto jsou v prvním týdnu života často pozorovány následující příznaky - vodnatá stolice s hlenem a pruhy zelené, bolest břicha, regurgitace;
 • na konci prvního týdne začíná dítě další fázi kolonizace střeva mikroorganismy. V tomto okamžiku se bifidobakterie a laktobacily, které byly získány bezprostředně po narození, rychle rozmnožují a začínají vylučovat patogenní mikroorganismy.

Primární požadavky

Pro bezpečné absolvování této fáze je nutné splnit řadu specifických požadavků:

 • časné kojení, nejlépe během prvních 2 hodin po narození dítěte;
 • po celou tu dobu kojení. Otázkou je, že kojení dítěte s dysbiózou by nemělo být ani diskutováno. Pokud existuje mateřské mléko, je to pouze prsa;
 • společné zjištění dítěte a matky.

Pokud jsou tato jednoduchá pravidla porušena, šance na rozvoj počáteční střevní dysbiózy se dramaticky zvýší. V důsledku toho dojde k narušení normálního fungování zažívacího systému a pohybu střev. Příznaky dysbiózy u dítěte se projeví dostatečně rychle.

Co je schopné ovlivňovat populaci prospěšné flóry, udržovat vyváženou a zdravou gastrointestinální mikroklima v těle dítěte?

Jedná se o kombinaci faktorů, včetně mateřské mikroflóry, mateřské stravy, porodní cesty, způsobu krmení, použití antibiotik. Porušení střevní mikroflóry vede k množení patogenních mikroorganismů a zhoršenému vývoji imunitního systému..

Někdy rodiče ani nevědí, že dítě má dysbiózu. K tomu nedochází kvůli zanedbávání zdraví dítěte, ale kvůli neznalosti toho, jak se projevuje dysbióza u kojenců. Navíc, mnoho dětí trpí kolikou během prvních tří měsíců. Jejich střeva se jednoduše nepřizpůsobila nové situaci. Počasí má také účinek. Většinou negativní.

Známky dysbiózy

Mezi hlavní příznaky dysbiózy u novorozenců patří:

 • nadýmání. Jeho palpací je patrné, že bříško je velmi těsné, jako nafouknutá koule;
 • nadýmání. Pokud držíte ruku na břiše dítěte, můžete cítit neustálé dunění, řinčení, které je doprovázeno uvolňováním plynů. Kromě toho, těsně před tímto okamžikem, může dítě zamrznout a plakat;
 • bolest břicha. Starší dítě může ukázat, kde to bolí, ale dítě to není schopno. Proto je hlavním příznakem bolest břicha. Ale je tu ještě jedna známka, pomocí které můžete zjistit, co přesně ovlivňuje nemocný žaludek. Během pláče se křečem dítě stlačí nohy. A dokud bolest nezmizí, bude v této poloze;
 • zápach z úst. Všichni jsou zvyklí na to, že malé děti by měly dobře vonět. Ale s rozvojem dysbiózy se objevuje špatný dech;
 • slinění. Pokud je u dětí starších než 4 měsíce považováno za normální, je nadměrné slinění normou, protože slinné žlázy začnou intenzivně fungovat a zuby jsou řezány, u mladších věkových skupin může zvýšená slinění znamenat onemocnění;
 • dermatitida. Rodiče, jejichž děti trpí dysbiózou, často vidí na kůži svých dětí vyrážku. K tomu může dojít jak ze zavedení nových potravin, tak bez zjevného důvodu;
 • zácpa. Pokud dítě nemělo stolici déle než dva dny, je třeba postupovat opatrně, protože to vede k intoxikaci, což je mimořádně nebezpečné. Stává se to díky skutečnosti, že střeva dítěte významně snižují obsah bifidobakterií. Ovládají peristaltiku, což je naprosto nezbytné pro normální dětskou židli;
 • průjem, který nepřestává několik dní, a to ani po léčbě. V tenkém střevě dochází k narušení vstřebávání živin;
 • špatný přírůstek na váze. Ukazatele mohou být pod normou o půl kilogramu nebo vůbec nesmí stoupat;
 • přítomnost hlenu ve stolici. Zabere téměř celý obsah trusu a taková židle voní poněkud zvláštně a nepříjemně.

Druhy dysbiózy

V závislosti na příčině dysbiózy lékaři rozlišují následující typy onemocnění:

Kompenzovaná dysbióza

U této formy nemá dítě vnější známky nemoci. Rodiče věří, že dítě je v pořádku.

Probíhá bez narušení trávení nebo bez změny stolice. A samotná dysbakterióza u kojence je zpravidla detekována zcela náhodně při analýze stolice..

A důvodem této studie je zpravidla jakákoli jiná nemoc nebo jednoduché vyšetření. Analýza dysbiózy u kojenců je zřídka cílem.

Nekompenzovaná dysbióza

Nekompenzovaný typ dysbiózy přináší mnoho zdravotních problémů. Všechny výše uvedené příznaky tohoto onemocnění vyžadují léčbu. Léčba dysbiózy u kojenců by měla začít okamžitě, aby nedošlo k dalšímu zhoršení.

Nakonec zanedbání projevů dysbiózy povede ke zhoršení stavu dítěte a obtížnějšímu a dlouhodobějšímu léčení..

Při kompenzované formě dysbiózy, dobrém přírůstku na váze a absenci stížností rodiče často odmítají léčbu dětí až do roku, protože věří, že neexistuje důvod k obavám..

Takovou nepozornost k dysbióze lze prokázat, pokud je dítě starší než rok. Ale dysbióza u měsíčního dítěte vyžaduje seriózní přístup, bez ohledu na to, zda je kompenzována nebo ne.

U malých dětí je pojem náhrady velmi nestabilní. Ráno je vše dostatečně dobré a večer se vyvine nekompenzovaná dysbióza, která bude probíhat velmi vážně. Proto je nutné správné zacházení..

Stupeň dysbiózy u dětí

Jsou čtyři. A každý má své charakteristické rysy:

 • první stupeň. Obvykle se vyvíjí, když je dítě podvyživené a má alergickou reakci na určité potraviny, zejména se zavedením dalších potravin. Pokud jde o příznaky, málokdo se zde chová jako vždy. Ztráta chuti k jídlu, plynatost a změna barvy stolice. Přírůstek hmotnosti není pravidelný;
 • druhý stupeň. Je charakterizována přítomností bakterií ve střevech, které negativně ovlivňují flóru. Symptomy jsou mnohem výraznější a představují problémy se stolicí (zácpa nebo průjem), těžkou plynatost, bolest břicha, nepříjemný zápach výkalů a přítomnost hlenu a nestrávených částí potravy. Je třeba poznamenat, že u kojenců, kteří jsou krmeni pouze mateřským mlékem nebo směsí, je normální stolice kašovitá, žluté barvy. Vůně bude připomínat jogurt nebo zakysanou smetanu;
 • třetí stupeň. Pokud při detekci prvních signálů není dysbióza léčena správně, může snadno dojít k vážnějšímu stadiu, které bude charakterizováno mírně odlišnými příznaky. Dítě se stává letargickou, často se objeví slabá bolest břicha, je pozorován průjem, nevolnost. Stolička zezelená, se spoustou hlenu, stejně jako konstantní a nepříjemný zápach podobný vůni shnilých vajec. Existuje také velké množství nestráveného jídla. Na základě výše uvedených příznaků dítě zpravidla začíná jíst špatně a přestává přibývat na tělesné hmotnosti;
 • čtvrtý stupeň. Toto je nejnebezpečnější forma projevu nemoci, která se vyznačuje obecnou otravou, zvracením, nevolností. Je pozorováno díky šíření škodlivých mikrobů v celém těle. Tělesná teplota stoupá, začíná břišní bolest. Nejprve si můžete uvědomit, že se jedná o střevní infekci. Děti přestávají jíst, nezískávají tělesnou hmotnost, při krevních testech je pozorováno snížení hladiny hemoglobinu.

Každý z těchto příznaků by měl rodiče znepokojovat, protože pouze s jejich pozorností a péčí můžete podezření na nemoc v počátečním stadiu a zahájit léčbu včas, abyste předešli komplikacím pro tělo dítěte.

Někteří rodiče nespěchají k lékaři, protože věří, že si dokáží poradit sami. Ale dysbióza, zejména u kojenců, je nebezpečná nemoc.

Pokud má měsíční dítě příznaky, jako je průjem více než 10krát denně, zvracení, horečka, přibývání na váze, naléhavá potřeba navštívit lékaře, protože to jsou první a nejnebezpečnější příznaky dysbiózy.

U novorozenců může být úbytek hmotnosti o více než 10 procent komplikován vícečetným selháním orgánů, a pokud je přidána dehydratace v důsledku průjmu a zvracení, zvyšuje se riziko úmrtí.

Pokud máte podezření na onemocnění a zjistili jste charakteristické příznaky dysbiózy u dětí (změny stolice, bolesti břicha, vyrážky atd.), Okamžitě vyhledejte lékaře..

Jak identifikovat dysbiózu?

Pro přesnou diagnózu musí lékař provést řadu testů a ověřit jejich předpoklady.

K provedení diagnostiky potřebujete několik kroků:

 1. Musíte udělat bakteriologickou studii stolice. Při provádění tohoto testu můžete zjistit přítomnost patogenních mikroorganismů a určit patogen. Při studiu mikroflóry pomocí této analýzy můžete určit poměr bakterií v tuto chvíli. Pravděpodobně bude detekován nárůst podmíněně patogenní flóry - streptokoky a stafylokoky, Klebsiella a houby. Analýza není vždy schopna odrážet objektivní stav střeva. Mikroflóra je individuální a variabilní, podléhá různým podmínkám. Kromě toho analýza zpravidla ignoruje mikroflóru tenkého střeva, jejíž změny ovlivňují stav trávicího systému..
 2. Je nutné zasít výkaly. Analýza se zpravidla provádí do týdne, protože v této době se bakterie množí a rostou a lékaři je zkoumají a nalézají rezistenci na antibiotika.
 3. Je důležité vytvořit koprogram, který ukazuje přítomnost nestrávených kousků potravy ve stolici a detekuje známky zánětu v metabolických produktech střevní mikroflóry..
 4. Lékař může předepsat doplňkové testy a vyšetření - obecné a klinické krevní testy, rozbor moči, testy na hlístových vejcích, gastroenterologickou konzultaci a gastroskopii.

Po obdržení výsledků testu bude odborník schopen provést přesnou diagnózu. Výběr léčby bude dohodnut s rodiči.

Léčba dysbiózy u dětí

Poté, co se obavy rodičů potvrdily, vyvstává logická otázka: jak zacházet s dysbiózou u dětí?

K léčbě dysbiózy dochází ve dvou fázích:

 1. Dosažení úplného zastavení reprodukce a růstu abnormální flóry. Za tímto účelem lékaři předepisují speciální léky zvané bakteriofágy. Tyto imunopreparace absorbují a odstraňují všechny patogeny z těla. Se komplikacemi, kdy bakteriofágy nedokáží poradit, jsou lékaři nuceni předepsat střevní antiseptikum a možná antibiotikum. Použitá antibiotika, která ovlivňují pouze střeva, nejsou absorbována do krve.
 2. Předepisování léčby, která zlepšuje střevní mikroflóru a vytváří nezbytné příznivé podmínky pro její růst a vývoj. Pro tento účel jsou vhodné probiotika - přípravky obsahující živé bifidobakterie, laktobacily a Escherichia coli. Nemůžete doporučit konkrétní lék, léčbu provádí pouze lékař a v každém případě by měl být individuální.

Když rodiče vědí, jak léčit dysbiózu u kojenců, lze mnoha komplikacím tohoto onemocnění zabránit..

Prevence dysbiózy

Samozřejmě je mnohem snazší pokusit se zabránit rozvoji dysbiózy, než ji léčit. To by mělo být provedeno co nejdříve, dokonce před těhotenstvím. Před těhotenstvím by měla být žena kompletně vyšetřena, aby se zjistily a odstranily poruchy mikroflóry genitourinárního systému..

Ve stejném případě, pokud je během těhotenství zjištěna plísňová infekce, byste měli okamžitě zahájit léčbu. Farmakologie v současné době obsahuje velké množství léků, které mohou být použity během těhotenství.

Nejlepší prevencí dysbiózy je správné a dlouhodobé kojení dítěte. Každé dítě potřebuje matku imunitu alespoň po první rok života.

Bylo řečeno, že kolostrum je obrovské množství látek, které přispívají k tvorbě normální mikroflóry. Zralé mateřské mléko však neméně příznivě ovlivňuje střevní flóru dítěte. Vytváří zdravé prostředí pro růst a vývoj prospěšných bakterií, pomáhá udržovat nezbytnou rovnováhu mezi laktobacily, Escherichia coli a bifidobakteriemi, čímž zajišťuje nejen zdravé trávení, ale také zabraňuje alergickým reakcím.

Pokud kojení není možné, je nutné zodpovědně přistoupit k úkolu výběru mléčné směsi. Obsahuje další ochranné komponenty. Takové směsi by měly obsahovat prebiotika. Prebiotika - látky, které vytvářejí úrodné prostředí pro prospěšné bakterie.

Dysbakterióza u novorozenců je dnes velmi běžná. Problém není v tom, že rodiče jsou o dítěti bezstarostní, ale že situace v životním prostředí je tak komplikovaná, že může ublížit dítěti a vést k porušení v tak křehkém těle..

Co je to dysbióza u kojenců a jak ji léčit?

Poslední aktualizace - 30. ledna 2018 v 01:34

6 minut na čtení

V současné době je toto téma jedním z nejdůležitějších problémů souvisejících se zdravím dětí, protože se vyskytuje stále více případů tohoto onemocnění. Ženy však nepřemýšlejí o předvídání této nemoci a dohání se až v poslední chvíli.

V tomto článku se budeme pečlivě zabývat otázkami jako: co je dysbióza u dítěte, co je nebezpečné, jeho příznaky a co se může stát po užívání antibiotik. Začněme teorií.

Co je to dysbióza??

Ve střevech jakékoli osoby - nespočet různých bakterií. Nebojte se - to je normální. Navíc to není jen normální, ale bez nich není stabilní fungování střeva a obecně samotného organismu nemožné..

Dysbakterióza je druhem nerovnováhy zmíněných zástupců mikroflóry ve střevě, které způsobují velmi nepříjemné symptomy pro člověka. V současné době se však názory odborníků liší: někteří se domnívají, že se nejedná o nemoc a že samotné tělo musí léčit dysbiózu, aby si vyvinulo imunitu.

Jde o to, že před narozením jsou děti v ideálním sterilním prostředí, které není vystaveno škodlivým účinkům z vnějšího světa. Když se dítě narodí, jeho tělo je velmi slabé a jeho zdraví je třeba věnovat maximální péči.

Děti se poprvé seznámí s bakteriemi přímo v době narození a procházejí porodním kanálem své matky. Druhá, blíž - když novorozenec poprvé konzumuje mléko jako potravu.

Proto je tak důležité, aby žena poprvé kojila své dítě - právě v tu chvíli dochází k příznivým změnám v jeho rostoucím těle a v budoucnu se ukládá imunita.

V příštích několika dnech se střevní mikroflóra u dítěte naplní, jak pozitivním, tak negativním, patogenním.

Existuje jiný názor, že se nejedná o nemoc, ale o důsledek podvýživy, o matku a její dítě, a nejprve je třeba zjistit příčiny dysbiózy u kojenců..

Příčiny dysbiózy u kojenců

Nedostatek kojení, předčasný přechod na hotové směsi, užívání hormonálních léků kojící matkou nebo komplikace po antibiotikách.

Existuje něco jako sekundární dysbióza a má také své vlastní důvody..

Nemoci trávicího systému, léčba dítěte antibiotiky, špatná produkce trávicích enzymů, podvýživa, infekce parazity nebo škodlivými bakteriemi ničícími střevní mikroflóru, porodní trauma, infekce u kojící matky.

Kromě výše uvedeného je často příčinou dysbiózy Staphylococcus aureus, hojně žijící v nemocnicích. Infikovat se může nejen dítě, ale také matka. Z tohoto důvodu se v těle vyskytují poruchy vedoucí k onemocnění..

Můžete se také obávat relapsu po dlouhodobém používání antibiotik. Nyní pojďme mluvit o příznacích, které naznačují přítomnost dysbiózy u dítěte.

Příznaky

Pozorná matka si docela snadno všimne příznaků, že dysbióza dosáhla střev svého dítěte. Především stojí za to se blíže podívat na dětskou židli. Nejvýraznější projev nemoci je v něm. Zácpa nebo naopak - průjem, nadýmání, hlen v pohybu střev - to vše jsou příznaky dysbiózy.

Některé další příznaky tohoto onemocnění budou popsány níže..

 1. Bledá nebo suchá kůže;
 2. letargie;
 3. nechutenství;
 4. vyrážka;
 5. podrážděnost;
 6. drozd v ústech, stomatitida;
 7. zvracení
 8. špatný přírůstek na váze.

Poté, co jste si všimli něčeho z tohoto seznamu, měli byste okamžitě vyhledat lékaře, aby vypsal doporučení pro nezbytné testy.

Je třeba také poznamenat, že celkem čtyři stupně dysbiózy.

Dysbakterióza prvního stupně - kompenzovaná - spočívá ve špatné chuti k jídlu, abnormálnímu přírůstku na váze, nadýmání. Je nejvíce neškodný z ostatních. Vyskytuje se v důsledku předčasného používání doplňkových potravin, drog. Zároveň se ale dítě cítí docela pohodlně.

Dysbakterióza druhého stupně - subkompenzovaná - také nadýmání, ale již mají bolesti břicha, špatnou chuť k jídlu a průjem nebo zácpu. Stolička má většinou zelenkavou barvu, pravděpodobně nestrávené hrudky. Tady stojí za to začít znít alarm. Analýzy ukazují přítomnost nepříznivé mikroflóry: stafylokoků a dalších patogenních bakterií, které již známe.

Dysbakterióza třetího stupně - dekompenzovaná - posílení všech příznaků. Škodlivé bakterie se začnou množit. Dítě začíná trpět chronickým průjmem, který má stejný zelený odstín, který voní hnilými vejci. Ve stolici se stále častěji objevuje nestrávené jídlo, imunita se značně snižuje a projevují se známky křivice. Obecný stav se zhoršuje, dítě je velmi slabé.

Dysbakterióza čtvrtého stupně - patogenní bakterie se množí více, což výrazně zvyšuje riziko infekce. Mikroby opouštějí střeva, šíří se po celém těle a způsobují zánět v jiných orgánech. Dochází k intoxikaci. Stálé uvolněné stoličky začínají cítit hnilobu, dítě rychle zhubne, známky anémie a anémie a poruchy nervového systému jsou patrné.

Pokud si všimnete dysbakteriózy u kojenců se zvyšujícími se příznaky nemoci v kterémkoli stádiu, měli byste okamžitě konzultovat lékaře, další léčba a prevence dysbakteriózy u nemocného dítěte je pod přísným dohledem specialisty. Ale vývoj onemocnění bude záviset na patologickém procesu.

Musíte vědět, jak léčit dysbiózu u kojenců.

Toto je popsáno níže..

 • coprogram - diagnóza, která pomáhá určit, jak jsou střeva schopna trávit potravu, jakož i symptomy zánětlivých procesů nebo jejich absence;
 • výsev výkalů na oportunní flóře je studie, jejíž výsledky ukazují procento povinných bakterií ve střevě;
 • výsev výkalů pro dysbiózu - analýza, která stanoví poměr vyvážené mikroflóry k podmíněně škodlivému - vnímání antibiotik.

Pokud se u dítěte zjistí, že má toto onemocnění, vyvstává logická otázka: jak zacházet s dysbiózou u kojenců, pokud jsou známy specifické symptomy? Samozřejmě by se v žádném případě neměli zabývat samoléčbou - všechny léky a postupy jsou předepisovány a předávány pod přísným dohledem odborníka.

Léčba dysbakteriózy u nemocného dítěte je pracný proces. Zaprvé, pacientovi jsou předepsány bakteriofágy - nazývají se také „zkrocené viry“. Jejich hlavním úkolem je ničit patogenní bakterie. Nepříznivě však neovlivňují pozitivní flóru..

Současně jsou předepisovány sorbenty. Jsou nezbytné pro urychlené odstraňování toxinů z těla. A navíc - enzymy, které pomáhají normalizovat trávicí systém. Poté jsou do střev zavedeny pomocí speciálních léků laktobacily a bifidobakterie.

Probiotika a prebiotika se také aktivně používají při léčbě dysbiózy. Trochu více o tom, jak konkrétně léčit dysbiózu u kojenců, je uvedeno níže.

Probiotika (eubiotika) jsou živé mikroorganismy užitečné pro člověka. Obzvláště důležité: různé bifidobakterie a laktobacily, kvasinkové houby, užitečné enterokoky, E. coli. Probiotika obnovují rovnováhu ve střevní mikroflóře a ničí patogenní bakterie a obnovují proces trávení.

Přicházejí v různých konzistencích, jmenovitě kapalných a suchých. Je však třeba si uvědomit, že probiotika může předepisovat pouze lékař. Délka užívání je závislá na stupni onemocnění a typu předepsaného léku. Trvání terapie se pohybuje od jednoho týdne do několika měsíců.

Nejslavnější z probiotik: "Lactobacterin", "Linex", "Acepol", "Hilak forte", "Bifidumbacterin".

Prebiotika jsou organické látky, které stimulují nárůst počtu prospěšných bakterií. Jedná se o dobře známé bílkoviny, uhlohydráty a vitamíny, tuky nepatří k prebiotikům. Jsou vyrobeny z přírodních surovin..

Protože kojenci mohou mít zvláštní projev reakce na léky spojené se slabou imunitou, jsou prebiotika pro ně k dispozici v jiných formách, než jaké jsou předepsány pro dospělé. V zásadě se jedná o sirupy, prášky nebo granule.

Jejich hlavní funkce:

 1. oslabení vývoje škodlivých bakterií a zvýšení růstu prospěšných;
 2. očištění hlenu a zvýšené nadýmání;
 3. uzdravení poškozených střevních stěn;
 4. normalizace střev;
 5. zlepšení syntézy vitamínů B a K;
 6. obnovení kyselé rovnováhy;
 7. posílení imunitního systému.

Jedním z nejčastějších prebiotik jsou: Portalac, Goodluck, Lacofiltrum, Lignosorb. Je třeba zmínit existenci určité syntézy pre- a probiotik nazývaných „synbiotika“. Nejslavnější z nich je "Maxilac".

Jak se tedy žena a její dítě mohou s touto chorobou vyrovnat? V zásadě se s dysbakteriózou, která způsobuje střevní potíže u malého dítěte, zaznamenaného včas, nepovažuje za tak obtížné, jak by se mohlo na první pohled zdát..

Proces hojení spočívá v včasném odstranění příčin, které ovlivnily vývoj nemoci. Po všech postupech je však také nutné provést profylaxi, aby nedošlo k relapsu.

Prevence

 1. Kojení od prvních dnů a pokud možno do jednoho roku. Colostrum, které vstupuje do těla dítěte, obklopuje tělo silnou ochranou a dodává střevům prospěšné bakterie..
 2. Správná výživa kojící matky.
 3. Pokud z jakéhokoli důvodu není kojení možné, nezoufejte a nezazní poplach. V dnešní době existuje velké množství různých mléčných směsí, díky kterým můžete předepsat potřebné léčebné metody.
 4. Je třeba pamatovat na zdraví rodičů, a to jak po porodu, tak během těhotenství. Nezapomínejte na radu gynekologa před a po početí. Těhotenství je nutné podstoupit před narozením a ošetřit tělo s případnými abnormalitami.
 5. A samozřejmě zdravý životní styl, jak pro děti, tak pro jejich rodiče, pomůže léčit dysbiózu, která způsobuje nepohodlí u kojenců.

Dysbakterióza u kojenců

Příčiny dysbiózy u dětí. Léčba dysbiózy

Jedním z nejdůležitějších problémů, který se týká rodičů kojenců, byl, je a bude stav zažívacího systému dítěte. Není divu - konec konců vývoj, utváření imunity a dokonce i nálada drobků závisí na tom, jak dítě jí, na tom, jak funguje jeho střeva. Samotné dítě s nejmenšími problémy z trávicího systému to hlasitě signalizuje a inspiruje své rodiče s ještě větší úzkostí. Co stojí za většinou případů střevní koliky, zácpy pro kojence, hypovitaminózy a neklidného chování?

Střevo a jeho "obyvatelé"

Když se dítě narodilo, vstupuje ze zcela sterilního prostředí těla matky do světa obývaného velkým množstvím různých mikrobů. Nemůže zůstat dlouho sterilní. Téměř bezprostředně po narození jeho tělo začíná být obýváno zástupci mikrobiálního světa. Střeva dítěte jsou částečně kolonizována mikroby během porodního procesu, kdy se dítě pohybuje podél porodního kanálu matky. Poté, co první část jídla vstoupí do žaludku, střevo se stane domovem mnoha mikroorganismů. Jejich počet postupně roste a nakonec se stává tak důležitým, že na každé 3 gramy stolice má dítě 1 gram bakterií! Život ve střevech takového počtu mikrobů je velmi užitečný nejen pro mikroby, ale také pro člověka. Toto oboustranně prospěšné soužití lidského těla a mikrobů, které existují ve střevech, se nazývá symbióza..

Všechny střevní mikroorganismy jsou rozděleny do dvou skupin. První skupina se nazývá obligátní flóra. Tyto zárodky musí být přítomny ve střevech. Skládá se z mikrobů, bez nichž nemůže existovat normální trávení, ani stabilní imunita, ani pohodu. Jsou to bifidobakterie, laktobacily a Escherichia coli. Také v této skupině jsou saprofytické bakterie, které nemají žádný vliv na lidské zdraví - ani pozitivní, ani negativní. Jedná se o bakteroidy a enterokoky. Skupina povinných mikroorganismů je největší, tvoří asi 97% z celkového počtu střevních zárodků.

Druhá skupina se nazývá volitelná flóra. Její přítomnost ve střevech není nutná. Kromě toho se za nepříznivých podmínek, které zahrnují snížení imunity, infekce, stresu, traumatu, nutričních chyb, mohou mikroby z této skupiny stát patogenními (patogenními) a, pokud se množí ve velkém počtu, mohou způsobit klinické projevy střevní infekce. Mezi nimi jsou mikroorganismy nazývané podmíněně patogenní (klostridie, Klebsiella) a mikroorganismy, jejichž přítomnost ve střevech dítěte by neměla být normální. Jsou to stafylokoky, protea, kvasinkové houby rodu Candida. Být podmíněně patogenní pro dospělého, pro dítě se stanou patogenními bez selhání, to znamená, že pokud u dospělých způsobují tyto mikroorganismy onemocnění I pouze v určitých případech, pak u dítěte vždy.

Když už mluvíme o mikrobech, které žijí ve střevě, nemůžeme si pomoct, ale především se zabývat skupinou užitečných mikrobů. Jedná se o laktobacily a bifidobakterie, které jsou ochranným faktorem číslo jedna. Existují ve střevech a vytvářejí v nich nejprve podmínky, které jsou zcela nevhodné pro život patogenních mikrobů. Svými životně důležitými funkcemi chrání střeva před nadměrným růstem oportunních a patogenních mikroorganismů. Za druhé, tyto mikroby stimulují tvorbu imunitního systému dítěte imunitním systémem vlastních imunoglobulinů - spolehlivým štítem na cestě infekce zvnějšku. Zatřetí bifidobakterie a laktobacily přispívají k produkci přírodních vitamínů ve střevech, jako je B6 B12 a kyselina listová. Začtvrté, tyto mikroorganismy přispívají k absorpci ve střevech důležitých složek potravin, jako je železo, vápník a vitamin D. A konečně stimulují střevní motilitu (motorická funkce).

Správný poměr počtu bakterií ve střevě je velmi důležitý, když je narušena, snižuje se imunita, což znamená, že se zvyšuje riziko střevních infekcí, dochází k hypovitaminóze, může se vyvinout anémie v důsledku nedostatečného příjmu železa a křivice v důsledku nedostatku vápníku a vitamínu D. Jaký je význam této symbiózy, to je cena mikroorganismů, která nás platí za čest žít s námi!

Jak se tvoří střevní mikroflóra?

Takže, dítě se narodí se sterilním střevem. Kontakt s předměty, které jej obklopují v porodnici, se stává prvním setkáním s mikrobiálním světem, odlišným od mateřského světa. V porodním kanálu matky obvykle převažují laktobacily, bifidobakterie a E. coli. Tím, že dítě prochází porodním kanálem matky, je těmito mikroorganismy nakaženo a částečně kolonizuje jeho střeva.

Tyto mikroby však nestačí a imunitní systém novorozence je stále příliš nedokonalý, aby plně odolával náporu cizích mikrobů. Proto v prvních minutách života kojenců položili matku na břicho - její kůže rozdává část její mikroflóry a chrání dítě před počátečním usazováním mikrobů jiných lidí.

Ale ještě důležitější je první připevnění k hrudi. Když novorozené dítě vezme matku bradavku do úst, když první kapky kolostra vstoupí do žaludku, položí se základy zdraví dítěte. Kolostrum matky je skutečně skladištěm celé řady ochranných faktorů, které určují tvorbu imunity i střevní mikroflóry. Colostrum obsahuje tzv. Bifidogenní faktory, které přispívají k růstu esenciálních bifidobakterií. Když se bifidogenní faktory dostanou do střev dítěte během prvních dvou hodin svého života, vytvářejí v něm podmínky, díky nimž bifidobakterie, které novorozenec dostává při narození, neumírají, ale naopak rostou a množí se a vytvářejí normální střevní mikroflóru. Kolostrum navíc obsahuje imunoglobuliny produkované tělem matky v reakci na infekce, kterým během svého života onemocněla. Dítě tak dostává očkování a tato imunita ho ochrání po celý první rok života. Není pochyb o tom, že děti, které byly umístěny na prsa v první hodině života, překonaly proces tvorby střevní mikroflóry rychleji a bezpečněji, jen zřídka si vyvinou narušení mikrobiální krajiny střeva a získávají výrazně vyšší váhu.

Během následujících 3 až 5 dnů života dítěte narůstá infekce střeva různými mikroorganismy, mezi nimiž jsou spolu s E. coli, bifidobakteriemi a laktobacily přítomny podmíněně patogenní mikroorganismy v poměrně velkém počtu. V důsledku toho se během prvního týdne po narození rozvíjí přechodná (dočasná, přechodná) střevní dysbióza. Projevuje se jako nestabilní vodnatá stolice, přítomnost velkého množství hlenu, zeleně a spastické bolesti břicha, regurgitace. Na konci prvního týdne však začíná další fáze mikrobiální kolonizace střeva, kdy bifidobakterie a laktobacily začnou vytlačovat další zástupce mikrobiálního světa..

Přechodná střevní dysbióza není nemoc a při absenci přitěžujících faktorů (předčasná bezpečnost, dlouhodobé používání antibiotik, infekční onemocnění) bezpečně končí ve druhém týdnu života dítěte. K vytvoření normální mikroflóry je však zapotřebí řada důležitých podmínek - brzy (v první hodině života dítěte) kojení, exkluzivní kojení během prvního měsíce života dítěte a v ideálním případě sdílení matky a dítěte. Pokud tyto podmínky nejsou splněny, zvyšuje se riziko vzniku skutečné dysbiózy as tím spojené potravinové alergie, poruchy trávení, snížená imunita, mnohokrát.

Dysbakterióza: to, co se obává dítěte?

Dítě, ve kterém je narušeno kvantitativní a kvalitativní složení mikroflóry, se často chová neklidně, má narušený spánek kvůli bolestivým střevním křečím, které jsou paroxysmální povahy a objevují se 1,5 až 2 hodiny po krmení. Téměř vždy je to doprovázeno nadýmáním způsobeným zvýšenou tvorbou plynů, hučících po střevě. V důsledku nadýmání a zhoršeného pohybu potravy střevy jsou zaznamenány regurgitace a zvracení. Ve zvláště závažných případech je střevní dysbióza doprovázena malabsorpčním syndromem (malabsorpce živin v tenkém střevě), která se projevuje průjmem (pěnivé výkaly s kyselým nebo hnilobným zápachem) a snížením rychlosti růstu tělesné hmotnosti. A protože střevní dysbióza je vždy sekundárním procesem, který se vyvíjí na pozadí některých základních chorobných stavů v těle dítěte (střevní infekce, užívání antibiotik, předčasná péče, nesprávné krmení), přidání malabsorpčního syndromu ještě více zhoršuje závažnost tohoto onemocnění..

Mnoho dětí se vyvine perzistující zácpu na pozadí dysbakteriózy, protože při absenci normálního počtu bifidobakterií není látka, která stimuluje kontraktilní aktivitu střeva, produkována v dostatečném množství.

Ve svém průběhu je dysbióza kompenzována a nekompenzována.

Při kompenzované střevní dysbióze neexistují žádné klinické projevy. Dítě se cítí docela uspokojivě a porušení mikrobiální krajiny se stává náhodným nálezem, když je analýza stolice (mimochodem tato studie slouží jako hlavní laboratorní kritérium pro dysbiózu) dána z úplně jiného důvodu..

Nekompenzovaná dysbióza je doprovázena všemi výše uvedenými klinickými příznaky. V takových případech existuje mnoho stížností a otázka, zda dítě potřebuje léčbu nebo ne, není vznesena. Rodiče dítěte se snaží co nejefektivněji provést co nejúčinnější léčbu, aby dítě zachránilo před utrpením.

Pokud jde o první případ, kdy prakticky neexistují žádné stížnosti, dítě přibírá na váze, spí dokonale nebo zcela uspokojivě, neexistují žádné zjevné projevy alergií, pak se rodiče ptají na tradiční otázku: „Proč s dítětem zacházet, pokud se neobtěžuje?“ U starších dětí je tomu tak - pokud je detekována kompenzovaná střevní dysbióza, pak zpravidla nepotřebuje léčbu. Tento problém je u kojenců řešen úplně jinak - u nich je v každém případě potřeba léčit dysbiózu, protože u takových malých dětí je kompenzace narušené střevní mikroflóry dočasným a velmi nestabilním stavem v důsledku nedokonalosti imunitního systému. Při nejmenším narušení této rovnováhy (a zoubkování, očkování, podchlazení a přenos na umělé krmení a jednoduché nachlazení a dokonce i stres) se dysbióza stává nekompenzovanou. Proto jakákoli dysbióza u kojenců vyžaduje léčbu, která by měla být přísně individuální, vyvážená, na základě laboratorních údajů, komplexní.

Léčba a prevence dysbiózy

Jedním z nejdůležitějších bodů v léčbě dysbiózy je kojení. Každé dítě potřebuje mateřské mléko co nejdéle během prvního roku života. Děti s projevy střevní dysbiózy, zejména. Jak již bylo zmíněno, mateřské kolostrum obsahuje mnoho látek, které přispívají k tvorbě normální mikroflóry a ochraně před oportunními mikroorganismy. Zralé mateřské mléko však není o nic méně cenné z hlediska prevence poruch střevní mikroflóry. Poskytuje nejen optimální podmínky pro růst zdravé mikroflóry, ale také udržuje existující rovnováhu mezi bifidobakteriemi, laktobacily a Escherichia coli, napomáhá úplnému trávení a brání rozvoji alergických reakcí..

Pokud však kojení není možné, mělo by být upřednostněno přizpůsobené směsi obohacené o ochranné faktory. Jedná se o fermentované mléčné směsi; a směsi obsahující živé bakterie; a směsi, které obsahují prebiotika - látky, které pomáhají vstřebávání a reprodukci zdravé mikroflóry. Všechny tyto směsi lze používat pouze podle pokynů lékaře..

Po bakteriologickém vyšetření výkalů a diagnózy by měla léčba (korekce mikroflóry) sestávat ze dvou fází.

První fáze zahrnuje potlačení růstu podmíněně patogenních mikroorganismů. Toho je dosaženo buď pomocí speciálních imunopreparací (bakteriofágů), které mají schopnost absorbovat a rozpouštět mikrobiální buňky uvnitř sebe, nebo pomocí střevních antiseptik nebo antibiotik. Téměř vždy, když se provádí bakteriologická studie stolice, je také stanovena citlivost pro podmíněně patogenní mikroby na konkrétní bakteriofág nebo antibiotikum. Samozřejmě je výhodné použít bakteriofágy. Pokud je jejich použití z nějakého důvodu nemožné, pak je z řady antibakteriálních léčiv nutné zvolit ty, které jednají pouze ve střevním lumenu, nevstoupí do krevního řečiště a nemají obecný účinek na tělo.

Druhá fáze korekce mikrobiální krajiny střeva je zaměřena na její kolonizaci zdravou flórou a vytvoření podmínek vhodných pro její růst. Spolu s již zmíněnými prebiotiky se k tomu používají probiotika - léky, které obsahují živé mikroorganismy, jako jsou známé bifidobakterie, laktobacily a E. coli, jakož i jejich metabolické produkty, které jim pomáhají úspěšně se usazovat ve střevech. Průběh léčby předepisuje v každém případě lékař. Prebiotika obsahují nestrávitelné látky, které příznivě ovlivňují růst zdravé mikroflóry a aktivují ji. Mezi ně patří laktulóza, oligosacharidy, vlákno. Tyto složky také stimulují motorickou funkci střeva a pomáhají vyrovnat se se zácpou.

Jak tedy zabránit rozvoji dysbiózy u dítěte? Především, při plánování těhotenství, musí být nastávající matka vyšetřena gynekologem, aby bylo možné včas identifikovat a vyléčit případná porušení genitální flóry. Pokud již těhotenství proběhlo, není ještě pozdě se o to postarat - v současné době existuje dostatek finančních prostředků na provedení takové léčby během těhotenství. Je nutné pečlivě sledovat stravu, vyhýbat se užívání antibiotik, udržovat zdravý životní styl ve všech ohledech. Kromě toho je vhodné se předem zeptat na porodnici, zda matka a dítě zůstávají spolu a jak brzy po narození jsou novorozenci aplikováni na prsa.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Proč může mít dítě dysbiózu?

U téměř všech dětí mladších jednoho roku dochází k dysbióze. Obzvláště často se rodí děti, které se rodí předčasně, stejně jako děti se sníženou imunitou a ti, kteří často onemocní. Rodiče se často obávají otázky, jak může být dysbióza u kojenců nebezpečná. Dysbakterióza v lékařské terminologii se nazývá porušením střevní mikroflóry. Není definováno jako nezávislé onemocnění. V řadě evropských zemí není patologický proces vůbec léčen, protože věří, že tělo musí tuto chorobu samostatně překonat. Mnoho ruských odborníků podporuje jiný pohled, který definuje konkrétní zacházení se zotavením..

Příčiny

Měli byste pochopit povahu původu nerovnováhy mikroflóry. V lůně je dítě ve sterilním stavu. V jeho střevech nejsou bakterie ani mikroorganismy. Při procesu porodu a průchodu porodním kanálem matky se dítě nejprve setká s prostředím, ve kterém jsou lakto a bifidobakterie, stejně jako E. coli. Po narození se novorozenec „seznamuje“ s celým světem mikroorganismů, které vstupují do střev dítěte. Ve střevní flóře dítěte tedy dochází k „usazování“ bakterií. To je zcela normální proces. S dokonalým vývojem obsahuje plně kojené dítě 95 - 99% probiotik. Zbývajících 1 - 5% jsou neutrální bakterie, které tvoří malou část (nepoškozují ani nepoškozují). Mezi ně patří:

 1. Streptokoky;
 2. Enterococci;
 3. Mikrokoky;
 4. Clostridia;
 5. Bakteroidy;
 6. E-coli.

Pod vlivem negativních faktorů je tato rovnováha porušena. Mezi negativní aspekty patří pozdní kojení, potřeba brát antibiotika pro kojící matku nebo dítě a počáteční krmení umělými směsmi. U těchto faktorů se slabé tělo projevuje ve formě dysbiózy u kojenců.

Příznaky

U novorozenců existuje řada příznaků poruchy mikroflóry. Hlavní příznaky dysbiózy u kojenců se projevují následujícími aspekty:

 • nadýmání;
 • nadýmání;
 • pravidelné bolesti a kolika v bříšku;
 • zvýšené slinění;
 • zápach z ústní dutiny;
 • pokožka se stává příliš suchou;
 • objevuje se alergická dermatitida;
 • drozd nebo stomatitida je fixována na sliznici ústní dutiny;
 • porušení stolice (průjem až 3 dny v řadě nebo naopak zácpa);
 • snížená chuť k jídlu nebo úplné odmítnutí jídla;
 • nevolnost a zvracení;
 • dítě získává špatně (vůbec nezískává) na váze;
 • zelená barva, hlen, pěna, špinění přítomné ve stolici.

Mělo by být jasně pochopeno, která stolice novorozence je normou. Za normálního vývoje by konzistence měla být jako zakysaná smetana nažloutlé barvy. Malé množství hlenu nebo pěnové hmoty však není odchylkou. Během doplňkového krmení mohou být ve stolici pozorovány nestrávené kousky jídla. To je také norma, protože v těle novorozence stále není dost enzymů, které by rozkládaly určité produkty. Postupem času se věci zlepší.

Příznaky dysbiózy u kojenců po antibiotikach se mohou projevit jako těžký průjem, bolest břicha, špatné zdraví a snížená imunita. Průjem způsobuje dehydrataci, proto je zapotřebí pomoc pro malé tělo.

Léčba

Pokud lékař diagnostikoval střevní dysbiózu, měli byste se připravit na dlouhodobou komplexní léčbu vašeho dítěte. V počátečním stádiu léčby jsou předepsány bakteriofágy. Je to virus, který potlačuje patogenní a podmíněně patogenní mikroflóru, ale neovlivňuje pozitivní bakterie. Tento lék lze nazvat střevním antiseptikem. Současně je zobrazen příjem sorbentů, které umožňují odstranit toxiny z těla. Jako doplněk jsou také předepsány enzymy, které umožňují dítěti lépe vstřebávat a trávit jídlo. Další, druhá fáze, která zahrnuje umělé zavedení prospěšné mikroflóry (lakto a bifidobakterie). Za tímto účelem jsou předepisovány speciální léky. Pro včasné uzdravení dítěte je nutné přesně dodržovat doporučení ošetřujícího lékaře. Pokud je dítě uměle krmeno, ale ke zmírnění situace se doporučuje lakto-směsi. Je nemožné dát takovou směs samotnému novorozenci. Měl by být předepsán lékařem (pokud to vyžaduje léčebný režim). Integrovaný přístup k terapii umožní dítěti rychle vytvořit zdravou mikroflóru.

Jako profylaxe nepříjemného a bolestivého stavu se doporučuje krmit novorozence mateřským mlékem a dodržovat hygienická pravidla. Kojící matka by si měla dávat pozor na svůj jídelníček, vybrat si správné a vyvážené jídlo. Všechno, co žena jí, je předáváno dítěti mlékem. Proto péče o vaše zdraví hraje důležitou roli v životě dítěte.

Příznaky a léčba střevní dysbiózy u kojenců, prevence nemocí

Dysbakterióza - nerovnováha zdravé střevní mikroflóry Podle „Mezinárodní statistické klasifikace nemocí a zdravotních problémů“ (dokument Světové zdravotnické organizace) taková nerovnováha není nemoc. V evropských zemích se tento stav často nevyléčí: má se za to, že se s ním musí tělo vyrovnat samo. Ale mnoho moderních odborníků má opačný názor..

Proč se to stane? Pojďme to přijít v pořádku.

Dysbakterióza u kojenců: příznaky a léčba

Funkce střevní mikroflóry u kojenců

V těle novorozenců neexistují žádné prospěšné mikroorganismy, které přispívají k trávení potravy. Před narozením plod dostává živiny z placenty matky. Po narození dítěte musí jíst sám. Trávicí systém se začíná měnit a přizpůsobuje se novým podmínkám.

Střeva brzy kolonizuje bifidobakterie a laktobacily, jejichž počet se postupně zvyšuje. Tito zástupci mikroflóry přispívají k absorpci živin z potravy a měli by být přítomni v těle každého zdravého člověka. Takové bakterie ji chrání před patogeny. Colibacteria také hrají důležitou roli v procesu trávení, ale jejich počet ve střevě by měl být malý..

Kromě prospěšné mikroflóry v těle kojenců jsou klostridie, enterokoky, streptokoky a další obligátní mikroorganismy, které nejsou zapojeny do procesu trávení. Počet těchto bakterií by měl být v rámci normálních limitů. Oslabená imunita umožňuje množení patogenní mikroflóry, což vede k výskytu dysbiózy.

Prevence a korekce výživy kojících matek pro udržení zdravé dětské mikroflóry

Nastávající matka musí jíst potraviny, které obsahují hodně vlákniny. V denním menu položte kulinářské pokrmy z otrub, ovesné vločky. Existují saláty ochucené rostlinnými oleji. Jablka, meruňky, grapefruity, černý rybíz.

Pokuste se připojit narozené dítě k prsu co nejdříve a živit dítě přirozeně po dlouhou dobu. Po porodu by měla být přítomna racionálně vyvážená výživa matek. Je nutné používat hrubou vlákninu, stimulovat peristaltiku a rozvíjet prospěšnou mikroflóru gastrointestinálního traktu. K dispozici jsou také otruby, müsli, pohanka a rýžová kaše, moučné výrobky z celozrnné mouky. Jezte čerstvou a syrovou zeleninu a ovoce, nejlépe pěstované v jejich rodné oblasti, mléčné a mléčné výrobky, maso, ryby, drůbež, vejce. A pouze 5% - sladkosti a tuky.

Zachování mikroorganismů v gastrointestinálním traktu dítěte je velmi důležité. Zabývají se výstelkou sliznice vnitřních orgánů, čímž vytvářejí překážky pro patogenní bakterie. Kontrolují proces trávení a vstřebávání potravy, monitorují vstřebávání mikro- a makroprvků do těla.

Pokud má dítě normální mikroflóru, bude jeho imunita silná - při normálním fungování těla jsou stimulovány imunokompetentní buňky a je zabráněno alergii na potraviny..

Dysbakterióza se nevyskytuje sama o sobě, jedná se o sekundární onemocnění. A to znamená, že dítě nemůže být nemocné několik dní, protože dítě stále nemůže vydržet střevní choroby, což by mohlo vést k nerovnováze. Pak vyvstává otázka pro mladé matky: Odkud pocházejí kolické a stoličné změny?.

Osobě bez řádného vzdělání si lze dyslektickou dysbakteriózu u kojenců dokonce představit tam, kde to není možné. Pokud existuje podezření na dysbiózu, pak je vhodné začít chápat podstatu problému struktury trávicího systému novorozence a jeho funkcí..

Co je to dysbióza??

Dysbakterióza je stav, při kterém je ve střevě narušena rovnováha mezi prospěšnou mikroflóru a patogenními bakteriemi. Do rizikové skupiny patří kojenci:

 • narozený dříve nebo později;
 • pobývat v nemocnici dlouho po porodu;
 • kteří nejsou krmeni mateřským mlékem nebo byli na prsu pozdě aplikováni;
 • zraněný při porodu;
 • trpí akutními respiračními infekcemi nebo onemocněním gastrointestinálního traktu;
 • trpí alergiemi, anémií, křivicí.

S oslabením těla dítěte klesá počet prospěšných bakterií ve střevě, což vede k růstu patogenní mikroflóry (houby, stafylokoky, streptokoky a další). Dysbakterióza je průvodním syndromem a ve většině případů zmizí, když jsou odstraněny příčiny jejího výskytu. Dysbakterióza u novorozenců není nemoc, pouze indikuje porušení střevní mikroflóry pod vlivem nepříznivých faktorů.

PŘEČTĚTE SI také: stafylokok u kojenců: příznaky a fotografie

Funkce mikroflóry

Povinná mikroflóra (částečně volitelná) udržuje nezbytné parametry prostředí a uvolňuje kyseliny mravenčí, mléčné, octové a jantarové jako metabolity. Nízké pH zabraňuje reprodukci patogenní flóry (plynotvorné a hnilobné). To je hlavní faktor zdraví střev. Za takových podmínek není tělo otráveno toxiny krví..

Neúplný seznam funkcí mikroflóry:

 1. Produkce vitamínů skupiny B (B12, B2), kyseliny listové a nikotinové, K.
 2. Podporuje vstřebávání vitamínu D, vápníku, železa.
 3. Produkuje mnoho enzymů, které dokončují rozklad polysacharidů, tuků, cholesterolu, žlučových kyselin, DNA, RNA, proteinů.
 4. Účastní se metabolismu voda-sůl.
 5. Deaktivace alkalické fosfatázy, enterokinázy.
 6. Absorpce toxinu.
 7. Syntéza imunoglobulinů.
 8. Urychluje syntézu aminokyselin.

Příčiny onemocnění

Chcete-li zabránit výskytu dysbiózy u novorozenců, musíte znát hlavní příčiny vývoje této choroby.

Následující faktory mohou vyvolat růst patogenních bakterií u kojenců:

 1. Předčasné připevnění k hrudi. V těle novorozence nejsou žádné mikroorganismy, kolonizují střevo až po narození. Užitečná mikroflóra se k dítěti dostane spolu s mateřským mlékem. Je nasycen nejen živinami, ale také kulturami bakterií mléčného kvašení, které přispívají k rozvoji imunity. Pokud z nějakého důvodu nebyl novorozenec po narození připojen k prsu, zvyšuje se riziko rozvoje patogenní mikroflóry v těle. To se stává hlavní příčinou dysbiózy.
 2. Antibiotická léčba. Při předepisování terapeutické terapie se lékaři snaží vyhnout antimikrobiálním látkám, protože ovlivňují nejen patogeny, ale také prospěšnou mikroflóru. V některých případech je však nemožné udělat bez užívání antibiotik. Dysbakterióza je důsledkem takové léčby. Perorální podávání léčiv je nejnebezpečnější pro bakterie mléčného kvašení ve střevě. Také antibiotika vstupují do těla dítěte přes mléko, pokud matka vzala antimikrobiální látky.
 3. Zánět. Zánětlivý proces v těle nabývá akutní a chronické formy pod vlivem faktorů, jako je porodní trauma, stres v rodině, cigaretový kouř uvnitř.
 4. Rotavirová infekce. Rotaviry, pronikající do střev dítěte, narušují fungování enzymů a ničí prospěšnou mikroflóru.
 5. Helminths. Při infikování červy u novorozence se objevují nadýmané stoličky (pro více informací viz: Jaká by měla být normální stolice u novorozence při kojení?).
 6. Předčasné krmení. Přidání nového jídla do stravy často způsobuje dysbiózu u dítěte, protože jeho tělo potřebuje čas na obnovu. Prudká změna mateřského mléka ve směsi vede k podobným příznakům.

Co obsahují farmaceutické přípravky?

Existují tři skupiny lékových léků pro léčbu dysbiózy u dětí různého věku.

 1. Probiotika - skupina lékových léků, které obsahují laktobacily a bifidobakterie. Názvy mikroorganismů a jejich koncentrace v každé dávce léčiva jsou uvedeny na jejich obalu nebo v návodu.
 2. Prebiotika - léky, které stimulují aktivitu probiotik (bakterií).
 3. Symbiotika - komplexní přípravky, které obsahují pro- a prebiotika.

Probiotika mohou dodávat živé bakteriální kultury nebo jejich lyofilizovanou formu (sušená, zmrazená, inaktivovaná). Jsou uváděny do různých složitých příprav..

Pokud lyopholizát vstoupí do tekutého média těla během 4-5 hodin, stane se aktivním, kolonizuje střevní dutinu a začne vylučovat patogeny. Probiotika mohou obsahovat různé mikroorganismy. Častěji než ostatní obsahují laktobacily a bifidobakterie.

 1. Lactobacilli - jsou součástí komplexních lékových léků linex, acepol, aceclact. Při léčbě dysbiózy se nejprve podávají laktobacily, protože odstraňují a nahrazují patogenní flóru. Při komplexním ošetření, spolu s příjmem dalších bakterií mléčného kvašení, se laktobakterin podává dítěti ráno.
 2. Bifidumbacteria - jsou součástí komplexních přípravků bifidumbacterin, linex. Podporujte růst střevní flóry. Protože bakterie bifidum podporují růst jakékoli střevní flóry, léky, které je obsahují, se dítěti nepodávají na začátku léčby, ale pouze po snížení počtu patogenů ve střevě na normální (po několika dnech užívání léků s laktobacily).

Některé lékové léky, které se používají k léčbě dysbiózy u novorozenců, neobsahují bakterie, ale jejich metabolické produkty.

Jedná se zejména o vitaminy a kyseliny, které se vyrábějí ve střevech za účelem trávení potravy a imunitní obrany. Příkladem takového léku je Hilak Forte, který je také předepisován pro novorozence z dysbiózy.

Stupeň vývoje dysbiózy u kojenců a jejich typů

Existují 4 stupně progrese dysbiózy, charakterizované různými příznaky:

NapájeníStav dítěte a charakteristické příznakyLéčba
1 stupeňDítě se cítí dobře. Mikroflóře dominují prospěšné bakterie. Diagnóza přítomnosti oportunní mikroflóry ve stolici. V této fázi se objeví dysbakteriální reakce, která neovlivňuje chování dítěte. Při přechodu na směs po kojení, na začátku krmení, dochází ke stavu nevyváženosti.Není nutná žádná léčba drogami. Tělo dítěte se samostatně kopíruje a stav se normalizuje.
2 stupněDítě chudá na váze. Má nadýmání, koliku, je možné průjem. Roste patogenní mikroorganismus schopný potlačit normální mikroflóru. Ve složení výkalů je nalezeno několik typů E. coli.Vyžaduje se vyšetření pediatrem. Doporučuje se revize stravy kojící matky. Pokud dítě jí směs, musí se změnit.
3 stupněDysbakterióza 3. stupně se projevuje u kojenců ve formě zánětu a bolesti v břiše, prodlouženého průjmu s částicemi nestrávené potravy. Ve střevech převládají patogeny. Analýza odhaluje velké množství stafylokoků, séra a dalších patogenů.Je nutná lékařská terapie doporučená lékařem. Jsou provedeny analýzy pro potvrzení diagnózy..
4 stupněPři dysbióze 4 stupně se zdraví dítěte prudce zhoršuje. Dochází k rychlému růstu patogenů. Zvyšuje se zvracení a průjem, což vede k úbytku hmotnosti. Proces intoxikace je v těle.Novorozenec potřebuje pohotovostní léčbu probiotiky. Pokud se dysbióza neléčí, stává se chronickou.

PŘEČTĚTE SI také: léčba průjmu u kojenců s kojením

Kdy navštívit lékaře?

I při prvních příznacích mírné dysbiózy byste měli navštívit lékaře. V případě komplikací je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Jejich příznaky:

 1. dítě odmítá jíst
 2. podváha nebo hubnutí
 3. časté vodnaté stoličky
 4. silná bolest břicha
 5. zvýšení teploty
 6. zvracení
 7. dehydratační příznaky - nedostatek slz, vzácné močení, snížení fontanel

Mnoho pediatrů věří, že dysbióza v dětství je normální. Pokud má dítě s přirozenou stravou tekutinu a častou stolici s malým množstvím hlenu, ale cítí se skvěle, nepropadejte panice. Zjevné příznaky úzkosti (průjem, zácpa, horečka, regurgitace, bolest břicha) - příležitost navštívit lékaře. Lékař bude schopen určit, co se děje s dítětem, a poskytnout radu ohledně jeho léčby..

Příznaky a příznaky dysbiózy u dítěte

Každé dítě občas zažívá zažívací poruchy, které nejsou příznaky nemoci. Pokud příznaky nezmizí, ale stále se prohlubují, naznačuje to výskyt dysbiózy u dítěte. Příznaky přetrvávající nerovnováhy ve střevní mikroflóře u kojenců jsou následující:

 • Vodní průjem se zeleným nádechem a hnilobným zápachem. Obsahuje hlen, bílé skvrny a pěnu. Pokud je dítě již krmeno, jsou ve stolici částice jídla.
 • Dlouhá zácpa. U zdravého dítěte v kojeneckém věku může dojít k pohybu střev jednou za tři dny. V tom není nic nebezpečného, ​​pokud se dítě cítí dobře a nasává se. Při umělém krmení by měla být židle alespoň 1krát denně.
 • Nestabilní pohyb střev. Po dlouhodobém průjmu začíná zácpa a naopak.
 • Kolika, nadýmání. S těmito příznaky dítě táhne nohy do žaludku nebo je klepe. Při nadýmání je slyšet rumbling.
 • Časté plivání zvracením. Je běžné, že kojenci po jídle plivnou trochu jídla, ale v tomto případě je plivání intenzivnější a mění se v zvracení (doporučujeme si přečíst: proč novorozenci plivají normálně?).
 • Vyrážky. S dysbiózou se u dětí objeví vyrážka. Tento jev je vysvětlen alergickou reakcí na patogenní bakterie, které převládají ve střevní mikroflóře při dysbióze. Příčinou vyrážky může být nezdravá strava matky.
 • Špatný přírůstek hmotnosti. Příznaky dysbiózy, jako je průjem a zvracení, ztěžují dětem přibývání na váze..

Příznaky

Pokud se pravidelně objevují poruchy funkce střeva, vztahují se tyto odchylky na normální možnosti. Se zhoršováním negativních příznaků je diagnostikován nedostatek prospěšné mikroflóry ve střevě.

Následující příznaky naznačují výskyt dysbiózy:

 1. Zvýšená dětská úzkost.
 2. Patologie spánku.
 3. Odmítnutí od každodenního jídla, ostrý úbytek na váze naznačuje porušení funkce zažívacího traktu.
 4. Průjem vodnaté konzistence se zelenkavým nádechem. V některých případech se nacházejí nečistoty hlenu, bílé vločky, oblasti potravin, které nejsou tráveny. Tyto příznaky se mohou objevit se zavedením doplňkových potravin. Židle je nepříjemná..
 5. Konstantní zácpa. Kojené dítě může chodit po dlouhou dobu každé 2-3 dny. Tato funkce je variantou normy, pokud k defekaci dojde bez pomoci, dítě nepocítí nepříjemné pocity. Pokud je dítě kojeno, mělo by dojít k přirozenému vyprazdňování alespoň jednou denně..
 6. Nepravidelná stolička. Možná průjem, střídání se zácpou.
 7. Zvýšená plynatost, příliš silná kolika.
 8. Plivání po jídle. Takové abnormality jsou diagnostikovány u velkého počtu kojenců. Abyste se těmto nepříjemným jevům vyhnuli, je nutné po jídle posunout dítě do vodorovné polohy a ponechat jej po dobu 10 minut. V případě dysbiózy je možné uvolnit téměř veškeré jídlo, které dítě v poslední době konzumovalo. Hrozí nadměrné zvracení.

Příznaky střevní dysbiózy u dětí

K objasnění diagnózy dysbiózy je nutné nejen potvrdit přítomnost již uvedených příznaků, ale také podstoupit vyšetření.

Diagnostika dysbiózy

K diagnostice dysbiózy u kojenců používají pediatrové několik základních metod:

 1. Příznaky Před předepsáním léčebné terapie stanoví lékař přítomnost symptomů charakteristických pro dysbiózu. Mezi ně patří ztráta chuti k jídlu, nadýmání, častá regurgitace, nestabilní stolice..
 2. Anamnéza. Tato diagnostická metoda je velmi důležitá pro vytvoření úplného klinického obrazu. Zahrnuje shromažďování informací o dítěti, jako je přítomnost zranění při narození, minulých nemocí, infekcí, užívání antibiotik, typu krmení, fotografie rentgenových paprsků atd..
 3. Laboratorní testy krve a moči. Podle výsledků testů vyloučit nemoci trávicího systému.
 4. Fekální analýza. To vám umožní určit kvalitativní složení mikroflóry, jaký druh bakterií převládá a v jakém poměru. Tento typ analýzy nemůže plně odrážet všechny typy mikroorganismů, protože jejich počet ve stolici je mnohem menší než ve střevech. Pro spolehlivé výsledky by měly být výkaly pro analýzu čerstvé a ve sterilní nádobě.
 5. Bakteriologické očkování. Analýza stolice na přítomnost dysbiózy (doporučujeme přečíst: jak provést analýzu stolice na dysbiózu u kojenců?). Zdlouhavý postup, který trvá nejméně 7 dní. Výsledky určují, jaký typ antibiotika by měl být použit v léčbě.
 6. Rentgen a ultrazvuk. Tento typ diagnózy se používá v případě podezření na střevní choroby, které mohou být pro děti nebezpečné..

PŘEČTĚTE SI také: dysbióza u dětí do jednoho roku věku: příznaky a léčba

Lidové léky na dysbiózu

Heřmánek - je přírodní antiseptikum a stimulátor vylučování toxinů. Kromě toho má carminativní účinek, který pomáhá vyrovnat se s nadýmáním u novorozenců. Pro léčbu a prevenci dysbiózy u novorozenců se heřmánek vaří v nízké koncentraci - 0,5 čajové lžičky sušených květin na 0,5 l vody.

Výsledný roztok světle žluté barvy je dítě zaléván před každým krmením lahví. Poté, co se dítě po 10 až 15 minutách znovu cítí hlad, dají prsa.

Kefir - je dodavatelem bakterií mléčného kvašení. Při léčbě dysbiózy u novorozenců nebo kojenců v prvních měsících života se kefír používá pro klystýr. Do střev dítěte musí být zavedeno malé množství kefíru (ve výši 10 g na každý kilogram jeho hmotnosti). Počet procedur - 2-3.

Léčba novorozence

Terapeutická léčba dysbiózy závisí na stupni její progrese. Aby se odstranily počáteční příznaky nerovnováhy ve střevní mikroflóře, není nutné se uchýlit k lékařskému ošetření. Ve většině případů stačí dodržovat režim krmení, a pokud je dítě kojeno, změňte směs. U dysbiózy 3 a 4 stupně bude vyžadována komplexní terapie po dlouhou dobu.

Použití léků

Dysbakterióza je léčena třemi druhy léků: probiotiky, prebiotiky a bakteriofágy. Léčba bude účinnější, pokud poprvé dáte dětským sorbentům, které mají schopnost odstranit toxiny nahromaděné v těle během nemoci. Každé z léčiv má své vlastní složení a vlastnosti účinku na tělo..

PŘEČTĚTE SI DETAILY: seznam dobrých probiotik pro střeva u dětí

Složení probiotik zahrnuje bakterie mléčného kvašení, enterokoky, Escherichia coli a houby Candida. Probiotika přispívají k normalizaci střevní mikroflóry. Na konci léčby se obnoví rovnováha mezi prospěšnými a patogenními mikroorganismy a dítě se cítí lépe.

PŘEČTĚME SI také: jak používat roztok Candide pro ústní dutinu pro děti?

 • jednosložková složená z jednoho kmene mikroorganismů (Bifidumbacterin, Lactobacterin) (doporučujeme přečíst: jak dát novorozence bifidumbakterin v ampulích?);
 • vícesložkové, schopné obnovit několik kmenů bakterií stejného druhu v zažívacím traktu (Acylact, Linex);
 • sorpce, zahrnující enterosorbenty (Florin forte, Probifor);
 • symbiotika kombinující několik typů bakterií (Hilak Forte).

PŘEČTĚTE SI také: jak dát novorozence "Lactobacterin"?

Léky k léčbě by měl předepisovat lékař. Na základě výsledků analýz, na základě charakteristických příznaků, si pediatr vybere léčebný režim individuálně pro každé dítě. U menších střevních poruch je vhodné používat probiotika 1. generace. Akutní gastrointestinální infekce jsou léčeny probiotiky 3 a 4 generací.

Prebiotika jsou látky, které přispívají k růstu prospěšné mikroflóry. Patří k nim vitaminy, bílkoviny, uhlohydráty a stopové prvky. Přípravky se vyrábějí z přírodních ingrediencí. Při jejich výrobě se používají obiloviny, sója, řasy, řepa a houby. Všechna prebiotika jsou rozdělena do dvou typů:

 • Čistý (Lactusan, Lizalak).
 • Kombinované (Polysorb, Lactofilrum). Během výroby se do jejich složení zavádějí enterosorbenty.

Terapeutický účinek prebiotik je komplexní účinek na tělo dítěte. V důsledku užívání léku se zvyšuje množství prospěšné mikroflóry, začíná proces regenerace střevních stěn, acidita se normalizuje, posiluje imunita a zmizí nepříjemné příznaky dysbiózy.

Princip působení bakteriofágů je založen na skutečnosti, že viry ve svém složení inhibují růst patogenních bakterií bez ovlivnění prospěšných kmenů. Abychom pochopili, který z bakteriofágů je třeba použít, je nutné správně určit převládající typ patogenní mikroflóry. Doporučený průběh léčby - 10 dní.

Funkce napájení

Někteří lékaři se domnívají, že dysbiózu lze léčit bez užívání léků. Základem terapie je vyvážená strava. Pokud je mikroflóra narušena, laktace by neměla být zastavena.

Mateřské mléko obsahuje tolik živin, kolik kojenců potřebuje udržovat rovnováhu prospěšné mikroflóry.

Máma během kojení by měla dodržovat přísnou stravu, ve které by měla být ze stravy vyloučena mastná, kořenitá, kyselá a sladká jídla. Podporují fermentaci a dráždí sliznici. Je lepší, když ve stravě je více přírodních mléčných výrobků.

Pro umělé krmení jsou užitečné směsi s probiotiky a bakteriemi mléčného kvašení. Při zavádění doplňkových potravin do výživy kojenců by měla převládat jídla z kyseliny mléčné. Musí být přirozené a vyrobené z domácích startovacích kultur. Taková směs se prodává v dětské mléčné kuchyni..

Kdy jsou potřebná antibiotika a jsou nebezpečná??

U dysbiózy je antibiotická terapie velmi zřídka předepisována, zejména pokud jde o děti.


Pokud má tělo mnoho patogenní mikroflóry, mohou být předepsána antibiotika (Ceftriaxon, Ampicillin, Cefazolin). Antibiotika musí být předepisována léky, aby se obnovila mikroflóra (například liniex)

Přiřazujte pouze ve velmi závažných případech, kdy přesídlení patogenní flóry prošlo tělem. Ale spolu s antibiotiky umírá také užitečná flóra, takže je musíte brát v kombinaci s laktobacily (Linex, Bifiform, Acipol atd.).

Průběh léčby je týden, pak se testy opakují.

Léčebný režim předepisuje pouze ošetřující lékař. Je zakázáno kupovat a brát antibiotika samostatně!

Video - Rehabilitace po antibiotikách

Preventivní opatření

Dysbakterióza u kojenců je běžným jevem, lze tomu však zabránit sledováním několika jednoduchých preventivních opatření před a po narození dítěte. Během těhotenství by matka měla monitorovat mikroflóru pohlavních orgánů, správně jíst a odstraňovat špatné návyky.

Když se dítě narodí, je nutné okamžitě začít kojit. Pro podporu imunity se doporučuje nezastavit laktaci až do 1-2 let. Včasné zavedení doplňkových potravin příznivě ovlivňuje stav zažívacího traktu. Máma by měla vědět, jak rozpoznat dysbiózu podle prvních příznaků, a pak se poradit s lékařem. Sebepéčba doma je nebezpečná pro zdraví dítěte.

Sdílejte s ostatními!

Jak nakrmit dítě

1. Až do šesti měsíců nepotřebuje dítě kromě mateřského mléka ani vodu. Zvláště stojí za to upustit od doplňkových potravin, když se objeví příznaky dysbiózy.

2. Je nutné správně umístit dítě na hrudník, aby nepolykal vzduch, neunavil se a rokliny.

3. Nezapomeňte krmit dítě, když o to požádá. Noční krmení je také velmi důležité..

4. Dítě by mělo sát tolik, kolik potřebuje, nemůžete ho násilím vytrhnout z hrudi. Délka krmení je velmi důležitá pro to, aby dítě odsávalo „zadní“ mléko, které zajistí normální fungování střeva..

5. Před krmením dítěte není třeba bradavky umývat - to vypláchne ochrannou tukovou vrstvu.

6. Není možné dodatečně vyjádřit. Pokud je kojení správně organizováno, produkuje se mléko tak, jak to dítě potřebuje..

Články O Neplodnosti