Hlavní Výživa

Střevní rozrušení u kojící matky: je možné pokračovat s HB

Po narození dítěte jsou nejčastěji mladé matky s dítětem tak zaujaty, že si jednoduše přestanou všímat problémů s vlastním zdravím. Je však nemožné nevšimnout si hnačky matky při kojení. Neustálé sezení na záchodě není možné kombinovat s péčí a krmením dítěte. A samotná nemoc je nebezpečná pro zdraví a život ženy. Proto s nástupem průjmu musíte léčbu okamžitě zahájit.

Proč se toto děje

Při kojení existuje několik hlavních příčin průjmu u mámy.

Syndrom dráždivého tračníku

Trávení může být způsobeno nejčastějšími příčinami domácnosti: každodenní stres, emoce, pocity - něco, s čím se mladá matka setkává téměř každý den. U tohoto syndromu se zvracení neobjeví, teplota je normální a ve výboji není žádná krev. Hnačka v noci mučení nemučí, protože během spánku se střevní stěny uvolňují a nestimulují nová nutkání. Ranní vstávání z postele však zlepší vaše svaly a váš průjem je právě tam..

Dysbakterióza

Je známo, že bifidobakterie žijí ve střevech - obvykle převládají. Normou je také přítomnost E. coli, stafylokoků a hub. Vzhledem k nedostatku enzymů v matčině těle se při vstupu cizích bakterií narušuje střevní mikroflóra. Příznaky dysbakteriózy jsou velmi podobné syndromu dráždivého střeva, tělesná teplota s největší pravděpodobností zůstane normální a nedochází k zvracení..

Otrava

Výrobky nejsou vždy vysoce kvalitní a kojící matka riskuje, že jí něco zatuchlého, což nevyhnutelně povede k otravě. Charakteristické příznaky otravy: nevolnost, zvracení, mírná horečka, bolesti žaludku. Otravu obvykle lze diagnostikovat 2–6 hodin po konzumaci nešťastného produktu..

Střevní infekce

Špatně umytá jídla, špinavé ruce, nedostatečná hygiena v domě - a ještě jednou ahoj, průjem! To je přesně to, co se nazývá „zažívací rozrušení“. Při střevní infekci obvykle není nutné přerušovat kojení, protože se nemoc přenáší nemytými rukama a nikoli mateřským mlékem. Hlavním úkolem matky, aby nedošlo k poškození dítěte, je umýt ruce důkladně, jak často je to možné, před každým dotykem a krmením dítěte..

Alergická reakce

Někdy se potravinové alergie objevují náhle a mohou také způsobit průjem. Alergie se nejčastěji projevují kožními vyrážkami a poruchami trávení. Je nutné vyloučit podezřelé potraviny ze stravy a sledovat, co se s vámi stane.

Rotavirová infekce

Extrémně nepříjemné onemocnění, které je u dětí závažnější. Někdy se nazývá „střevní chřipka“, což není pravda, protože původci jsou viry zcela jiné skupiny. Infekce rotaviry je charakterizována:

 • náhlý a akutní nástup;
 • zvracení (často se slizem);
 • prudké zvýšení teploty;
 • tekuté a žluté stoličky první den, hliněné, šedé - druhý a třetí.

Je možné a nutné kojit rotavirem, protože imunoglobuliny matky před mlékem chrání dítě před infekcí. Dítě se nemusí líbat a dotýkat se ho nemytými rukama. A můžete dát prsa.

Pokud je průjem delší (více než 3 dny) a závažný, je velmi nebezpečný a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Průjem trvající déle než tři dny není jen příčinou dyspepsie (dehydratace). Může vyvolat šok, při kterém se v celém těle objeví studený pot, slabost, pulzování, nevolnost. S takovými příznaky je nutná okamžitá hospitalizace.!

Odděleně je nutné zdůraznit nejnebezpečnější formu průjmu - stolici s nečistotami krve. Nazývá se také „černá stolice“, protože krev se může objevit ve formě sraženin a může čerpat černou stolici. Je nutné zavolat sanitku, protože to znamená, že střevní krvácení začalo a nemůžete váhat s hospitalizací.

Prevence

Pro zabránění výskytu průjmu stačí dodržovat doporučení:

 1. Dodržujte řádné skladování potravin, zejména v teplejších měsících.
 2. Nekupujte jídlo na „spontánních“ trzích, i když „vždy nakupovali od této sladké babičky“.
 3. Je lepší vyhodit rozmazlená jídla bez ohrožení vašeho zdraví - otrava jídlem vás může trvale vyrazit z říje.
 4. Pečlivě si umyjte ruce při přípravě jídla, před jídlem, po použití toalety, po návratu z ulice.
 5. Nepijte vodu z pochybných zdrojů.
 6. Vyhněte se silným emočním zážitkům, stresovým situacím.
 7. Jíst vyváženou stravu.

Průjem může naznačovat nejen dočasné zažívací potíže. Často je to signál vážného onemocnění, takže nebezpečné příznaky nelze ignorovat. Po dobu malátnosti je vhodné, aby žena snížila své požadavky na sebe a aby na své ramena nesla veškeré starosti s dítětem. Můžete požádat o pomoc od blízkých příbuzných a zachovat sílu, aby se vzpamatovali.

Proč je důležité zavolat lékaře

Pokud je u kojící matky nalezen průjem, je důležité zavolat lékaře a identifikovat patogen. Léčbu průjmů, stejně jako jakékoli jiné léčby, předepisuje lékař, nikoli pacient sám. Průjem je nebezpečný nejen v kombinaci s zvracením, horečkou, ale i v případě mírného ztenčení stolice. Protože hlavním rizikem průjmu je dehydratace. Je důležité vyrovnat se ztrátou tekutin. Po ztrátě vlhkosti tělo také ztrácí soli, které jsou nezbytné pro jeho stabilní provoz.

Chronický průjem je nebezpečný, protože dehydratace s touto diagnózou je urychlena. Ztráta deseti procent tekutiny z těla způsobuje extrémně závažné poruchy, a pokud její objem dosáhne 25 procent, dojde k úmrtí. Správná diagnóza je poloviční úspěch při léčbě průjmu.

Jaká je rizika průjmu u hepatitidy B?

Průjem během kojení je pro ženu nebezpečný především. Nemá dostatečnou sílu k péči o dítě. Slabost je důsledkem průjmu, jeho nebezpečí. Druhou hrozbou, kterou představuje průjem, je porušení laktace.

Chcete-li snížit olovo produkce mléka:

 • špatný spánek;
 • stres;
 • nedostatek chuti k jídlu;
 • podvýživa.

Hlavním nebezpečím je dehydratace ženského těla. Spolu s vodou ztrácí živiny, vitamíny, stopové prvky. To má vliv na celkovou pohodu ženy v období GV..

Jak léčit průjem u kojící matky

Předepisovat lék na průjem během kojení je výsadou lékaře. Nebojte se brát léky, protože v moderní medicíně existuje mnoho příležitostí předepsat léčbu, která je přijatelná pro kojení. Pokud však z nějakého důvodu není možné navštívit lékaře, maminka se může pokusit pomoci sama sobě.

Léky

Jak můžete léčit průjem s kojením?

 • Pokud je tělo již dostatečně dehydratované, můžete použít Regidron. Tento lék obnovuje rovnováhu solí. Droga je prášek, který musí být naředěn ve vodě a opilý po celý den..
 • Normální aktivní uhlík pomůže odstranit toxiny z těla. Doporučení pro jeho použití obvykle předepisují 1 tabletu na každých 10 kilogramů hmotnosti pacienta.
 • Mezi drogami považovanými za bezpečné pro matky a děti jsou Polysorb, Sorbex a Atoxil, které jsou stejně jako uhlí sorbenty. Jsou také k dispozici v práškové formě, která se musí před jídlem rozpustit ve vodě a vypít.
 • Z léků, které jsou všem známé, lze Smectu také doporučit. Tento lék nepoškodí kojící matku, protože účinná látka - diomexitida je přírodní složkou, rychle stabilizuje trávicí systém a zklidňuje podrážděné sliznice. Lék také pomůže odstranit plyny.

Lidové léky

Prostředky, které se nejčastěji doporučují na průjem během kojení, lze zakoupit samostatně nebo zakoupit v nejbližší lékárně:

 1. Odvar z dubové kůry. Produkt je bezpečný jak pro mámu, tak pro dítě, má silný protizánětlivý účinek a je snadno dostupný. Nalijte jednu čajovou lžičku suchého přípravku sklenicí vroucí vody, vařte asi deset minut a vypijte jednu polévkovou lžíci chlazeného vývaru třikrát denně..
 2. Rýžový vývar. Má vlastnosti střevního obalu, které pomáhají chránit podrážděnou sliznici před kyselou žaludeční šťávou a také zmírňují podráždění. Do půl litru vroucí vody přidejte dvě lžičky rýže (dobře opláchněte předem) a vařte 40 minut při nízkém ohni. Ochlaďte, napněte a vypijte jednu čtvrtinu šálku každé 2-3 hodiny.
 3. Granátové jablko loupe. Kůry granátového jablka mají jedinečné antibakteriální látky, které mohou zbavit tělo choroboplodných zárodků, které způsobují průjem. Chcete-li se připravit, oloupejte granátové jablko, odstraňte bílou část ze slupky, nasekejte a nalijte jednu sklenici vroucí vody. Trvejte na tom, než začnete barvit vodu a pijte celé.

Dietní a pitný režim

První a nejdůležitější věc s průjmem je vypít co nejvíce vody. Objem kojící matky by neměl být menší než tři litry denně.

Je však třeba mít na paměti, že použití velkého množství tekutiny během kojení vede ke zvýšené produkci mléka. Pokud je hrudník bolestivý, dítě se nedokáže vypořádat s objemy, přebytek je třeba dekantovat, aby nedošlo k laktostáze.

Dieta se nedoporučuje přísná, ale vylučuje mastné, smažené, vysoce slané, aby nedošlo k přetížení již trpícího zažívacího systému. I když občas nemám chuť jíst během průjmu, je lepší jíst alespoň trochu lehkého jídla, aby se tělo zotavilo rychleji. Rostlinné a lehké masové vývary pomohou získat vitamíny a obnovit sílu, cereálie naplní tělo užitečnými stopovými prvky. Můžete jíst dušené jídlo.

Preventivní opatření

Kojící matka musí přijmout preventivní opatření předem před výskytem zažívacího traktu, než aby léčila průjem a starosti o dítě. Pokud dříve byly zaznamenány infekční choroby střeva, doporučuje se lékařům dodržovat zvláštní pravidla. Preventivní opatření jsou:

 • správné skladování produktů;
 • jíst pouze čerstvé jídlo;
 • osobní hygiena;
 • mytí ovoce a zeleniny, a to i s nejistotou ohledně jejich čistoty;
 • vyhnout se velkým davům během vypuknutí infekčních chorob.

Poruchy trávení a průjem během kojení nesouvisejí pouze s alergickými reakcemi na výrobky, ale také projevem vážné patologie. Mladá matka musí vědět, že v případě bakteriálního onemocnění se infekce přenáší z mléka na dítě. Proto je jakékoli další znamení považováno za výzvu k návštěvě lékaře k diagnostice vašeho těla. Jsou-li dodržována preventivní opatření, výrazně se sníží výskyt průjmů.

Mladé matky často čelí volným stolicím kvůli různým faktorům. Proto, aby se zbavili nepříjemných symptomů, začnou samoléčovat. Případné projevy průjmu konzultujte s kvalifikovaným lékařem. Tím se sníží riziko šíření choroby na dítě. V některých případech zabraňuje nežádoucím účinkům na matčino tělo..

Doporučeno: Co dělat a jak dlouho průjem přetrvává po antibiotikách u novorozenců?

Jaké léky jsou zakázány

Mnoho léků proti průjmům pro kojení by se nemělo pít. Jedná se o antibiotika, tetracyklin, lincomycin a běžný levomycetin. Při kojení je přísně zakázáno. Velmi rychle proniká do mléka a může způsobit rozvoj tak nepříjemného onemocnění, jako je aplastická anémie způsobená narušenou krvetvorbou kostní dřeně..

Použití antibiotik fluorochinolonové skupiny (známý ciprofloxacin, nolicin, abactal), které negativně ovlivňují růst kostní chrupavky dítěte, je také kontraindikováno..

Příznaky patologie

Průjem u kojících matek má stejné příznaky jako u kojících žen a je charakterizován následujícími příznaky:

 • volné stoličky;
 • zvýšené pohyby střev;
 • bolest v břiše;
 • nevolnost
 • obecná slabost;
 • nadýmání;
 • ospalost
 • změna barvy střev.

Střevní infekce a těžké otravy mohou být také doprovázeny silným zvracením, hypertermií.

Při průjmu jsou na kůži pozorovány vyrážky a zarudnutí..

V častých případech není průjem nebezpečný a po užívání drog nebo lidových prostředků rychle zmizí. Existují však také nebezpečné příznaky, které ukazují na závažné patologie vedoucí k nežádoucím následkům..

Je možné pokračovat v krmení

To, zda skutečně potřebujete přestat kojit s průjmem, závisí na diagnóze provedené lékařem. Široký výběr moderních léků vám umožňuje vybrat pro vaši matku léčbu, která nebude narušovat kojení. Tyto léky nepronikají do mléka rychle vylučovaného z těla. V některých případech může matka předpovědět čas kojení a užít lék ihned po krmení, takže v době dalšího krmení se mu podařilo dostat ven z těla.

Někdy lékaři doporučují zastavit kojení a přenést dítě na dočasné umělé u akutních bakteriálních infekcí střev, jako je úplavice a salmonelóza. Cílem exkomunikace je minimalizovat riziko infekce. Ale tady ne všechno je tak jednoduché. Infekce se přenáší primárně rukama. Pokud je dítě již nakažené, ale dosud neexistují žádné kinetické projevy, pomohou mu imunoglobuliny matky vyrovnat se s infekcí. Pokud je přenesena do směsi, pak tyto změny situaci jen zhorší. Konzultanti GV se proto domnívají, že by krmení mělo pokračovat i v této obtížné situaci..

Je správné, aby se maminka poradila s dobrým pediatrem a konzultantem GV, zvážila výhody a nevýhody a teprve poté se rozhodla.

Otrava

Průjem s HB u matky může začít z několika důvodů. Hnačka se velmi často vyskytuje v důsledku otravy produkty nebo látkami. Pokud se žena cítí velmi nemocně, pak stojí za to zavolat sanitku. Například při otravě houbou může člověk dokonce zemřít.

K vážnému stavu dochází, pokud kojící matka vdechla barvy nebo rtuťové páry. Dámy, které vedou asociální životní styl, otravují alkoholickými nápoji nízké kvality. Takové onemocnění způsobuje nejen závažný stav u matky, existuje nebezpečí pro život dítěte.

Můžete se otrávit nejen chemikáliemi nebo léky, průjem se objevuje i po jídle po uplynutí doby použitelnosti. Největším nebezpečím jsou včerejší saláty oblečené majonézou. Nemůžete jíst polévky, které nebyly uloženy v lednici, vypršela jídlo. Pokud produkty změnily svůj vzhled nebo mají zvláštní vůni, pak je nemůžete jíst.

Příčiny a léčba průjmu u kojící matky

K trávení dochází v důsledku nervového napětí, nutričních chyb nebo závažnějších příčin. Obvykle je problém odstraněn během 2-3 dnů, ale výskyt průjmu u kojící matky způsobuje skutečnou paniku. Nepřiměřené nepokoje vedou ke špatné volbě - až do konce laktace. Proto je důležité zabývat se příčinou malátnosti včas, aby se obnovilo normální fungování gastrointestinálního traktu.

Co je průjem?

Lékařský termín „průjem“ se týká stavu, kdy se střevní pohyb vyskytuje příliš často. Při normální výživě a dostatečné spotřebě vody dochází k pohybům střev 1-2krát denně. Pokud se počet návštěv na toaletě zvýší, může být podezření na průjem..

Druhým určujícím faktorem je konzistence pohybů střev. Normální lidský výkal je poměrně pevný, válcovitý, s průjmem, mění se na kašovitou, polotekutou, vodnatou hmotu. Průjem, když jsou kojící matky mylně považovány za nemoc, je to však pouze její známka.

Příznaky průjmu u kojící matky

Malátnost postupuje jinak, ale obecná symptomatologie je stejná:

 • slabý, letargický stav;
 • křeče v břiše;
 • dyspepsie;
 • zvýšení teploty;
 • nevolnost.

Hnačka a zvracení u matky během kojení jsou závažným důvodem pro zahájení léčby. Dehydratace v důsledku průjmu se vyskytuje velmi rychle, což vyvolává vážné komplikace - stopové prvky jsou také vylučovány stolicí.

Důležité! Pokud jsou v tekuté stolici přítomny sliznice nebo krev, je nutná okamžitá hospitalizace. Při barvení exkrementů v černé barvě se volá sanitka, protože příznaky naznačují krvácení ve střevech.

Příčiny průjmu

Jeden z neškodných faktorů, které během kojení vyvolávají průjem, je považován za přílišnou úzkost ženy. Nezkušenost vyvolává mnoho strachů, na pozadí stresu začíná průjem. Chcete-li obnovit emoční rovnováhu, musíte se poradit s lékařem, který vám předepíše léčivé čaje nebo sedativa.

Užívání několika léků může vést k dočasnému rozrušení žaludku, takže je nejlepší nemedikovat sami sebe. I při antibiotické terapii terapeut doplní režim o podpůrná léčiva, která obsahují laktobacily a bifidobakterie.

Průjem se často vyskytuje v důsledku syndromu dráždivého tračníku (IBS) a klinický obraz je odlišný:

 1. Střevní sliznice není patogeny ovlivněna, takže teplota zůstává normální.
 2. Naštvaná žaludek se střídá se zácpou. Falešné nutkání jít na záchod nebo pocit neúplného pohybu střev.
 3. Kojící matka s průjmem má bolesti v žaludku ve spodní části, stejně jako před menstruací.
 4. Nadýmání a plynatost prochází po pohybu střeva.

Jedním z důvodů rozvoje IBS je, že lékaři nazývají hormonální výkyvy, které jsou pozorovány u žen po porodu..

Střevní infekce

Po celou dobu laktace je tělo kojící matky oslabené, a proto je mikroby snazší a rychlejší. Patogenní bakterie produkují toxické látky - v tomto stavu bude nutná terapie detoxikačními léčivy. Ostře vyvstává otázka, zda je možné, aby matka krmila své dítě mateřským mlékem pro průjem, kvůli nebezpečí možné infekce. Pro ochranu dítěte si umývejte ruce mýdlem častěji, protože jediný způsob je tělesný kontakt.

Alergie

Alergická reakce se projevuje podrážděným žaludkem a kožními vyrážkami, ale tento důvod je při laktaci velmi vzácný. Přísná strava matky při kojení eliminuje průjem způsobený dráždivým jídlem. Žena si může dovolit chybu ve stravě po zavedení doplňkových potravin, ale je nepravděpodobné, že by se jí ulevilo jasné alergen.

Otrava

Příznaky se vyznačují zvýšením teploty, zvracením a průjmem u kojící matky. Pravděpodobnost dehydratace se zvyšuje, proto je nutná léčba pod dohledem lékaře. Otrava jídlem postihuje pouze střeva ženy, aniž by ovlivnila orgány odpovědné za produkci mateřského mléka.

Potraviny, které mohou při kojení způsobit průjem

S přísnou dietou nebo nutričními omezeními se kojící žena chce někdy chovat k něčemu chutnému. Střevo může na takové experimenty násilně reagovat, takže všechno nové a „dobře zapomenuté staré“ by mělo být do stravy zavedeno z malých dávek. Existuje však řada produktů, které během kojení vyvolávají průjem:

 1. Smažená a mastná jídla. Je těžké žaludku vypořádat se s příliš těžkým jídlem, takže nadměrný tuk pravděpodobně povede k průjmu. Není zbytečné, aby lékaři doporučovali úplné vyloučení těchto produktů ze stravy - průjem se objeví u matek a jejich dětí při hepatitidě B, protože křehké střeva dětí budou také reagovat násilně.
 2. Houby. Tvrdá vlákna jsou špatně trávena a další zátěž gastrointestinálního traktu je plná žaludku, nejen u kojící ženy. Dítě může zažít takové křeče a koliku v bříšku, že je zaručeno několik nocí bez spánku.
 3. Alkohol. Jakákoli rozumná žena během kojení zcela vyloučí alkohol, ale ne každý je schopen odolat rodinným oslavám na prosby příbuzných. "Nemůžete se opít jedním douškem" - s tímto tvrzením se obtížně hádáte, ale k rozvoji průjmu stačí jen malé množství alkoholu. Lídrem v seznamu šampionů je červené víno, které je považováno za nejbezpečnější a dokonce zdravý nápoj..
 4. Káva. Kromě diuretického účinku mají vonná zrna schopnost ředit stolici, zejména na lačný žaludek.
 5. Zelenina. Abyste nemuseli hledat informace o tom, jak zacházet s průjmem v případě HB u vaší matky, je vhodné odmítnout luštěniny, cukety a dýně. Nebo alespoň minimalizujte jejich použití, vzhledem k projímavému účinku na střeva.
 6. Mléčné výrobky. Malé části kefíru nebo jogurtu se obvykle tráví v zažívacím traktu, ale nadbytek živých kyselých mléčných plodin povede k „nepokojům na lodi“. Jak radí specialisté GV, ve všem, co potřebujete znát opatření.
 7. Celá zrna a sušené ovoce. Vlákna uvedených plodin nejsou prakticky štěpena a odstraněna nestrávená, což způsobuje zkapalnění stolice.

Nebezpečí průjmu pro mámu a dítě

Pro kojící matku musíte co nejdříve najít lék na průjem, protože je poškozeno pouze její tělo:

 • důležité stopové prvky jsou vyplaveny;
 • zvýšené riziko dehydratace.

Při dodržení základních hygienických pravidel není možné dítě nakazit. Střevní infekce jsou přenášeny fekální orální cestou - dítě onemocní, pokud náhodou spolkne částice infikovaného exkrementu. Bakterie nejsou přenášeny mlékem, ale děti mohou přijímat užitečné protilátky, které posilují jejich imunitu..

Nebezpečné jsou pouze některé léčebné metody (například užívání antibiotik), proto by léčbu měl předepsat lékař po určení příčiny průjmu.

Mohu kojit během průjmu?

Je možné krmit dítě hnačkou u kojící matky - jeden z naléhavých problémů, který způsobuje kontroverzi se starší generací. Babičky si jsou jisty, že se jakékoli onemocnění přenáší na dítě, takže trvají na zastavení laktace. To je nejškodlivější ze stávajících tipů, protože předčasné odstavení je spojeno s negativními důsledky. Pokud si po každé návštěvě toalety důkladně umyjete ruce, bude dítě v bezpečí.

Aby nebylo pochyb o tom, zda je možné kojit, pokud má matka průjem, je vhodné se předem poradit s odborníkem na hepatitidu B. Obrana vlastního úhlu pohledu akutním průjmem není nejlepší možností, takže všechny kontroverzní otázky je třeba předem projednat s příbuznými..

Důležité! Při střevní infekci produkuje ženské tělo imunitní buňky, které se do dítěte dostávají mlékem, takže je užitečné pokračovat v krmení. Přerušení laktace je někdy nezbytné s nekompatibilitou léčby s kojením, ale moderní farmakologie nabízí mnoho bezpečných léků.

První pomoc kojící matce s průjmem

Primární příznaky malátnosti lze zvládnout samostatně doma, pokud užijete účinného absorbentu:

Na otázku, zda je možné kojící matce s aktivním uhlím aktivovaným průjmem, neexistuje jediná odpověď. Určitě to nepoškodí ženu nebo dítě, ale nepřináší mnoho výhod. Existuje mnoho moderních a účinnějších způsobů, jak odstranit průjem..

Kromě toho musíte pít více než 2 litry tekutiny, abyste zabránili dehydrataci. Je lepší pít v malých porcích a malých doušcích, aby nedošlo k vyvolání zvracení. Je vhodné dočasně dodržovat šetrnou stravu a eliminovat tak dráždivé účinky potravin. Když dojde k akutnímu záchvatu, musíte navštívit lékaře - identifikuje příčinu onemocnění, předepíše odpovídající léčbu.

Léčba

Tělo se dokáže vypořádat s mnoha patogeny během několika dní, ale někdy může být zapotřebí složitá léčba. K normalizaci střevní mikroflóry pomohou léky s bifidobakteriemi. Terapeut vám řekne, které z nich jsou v každém případě potřeba.

Při těžké dehydrataci se doporučuje užívat Rehydron, který obnovuje acidobazickou rovnováhu a zabraňuje vylučování elektrolytů. Jídelní lístek by měl obsahovat dušená, vařená jídla, zeleninové vývary, lehké polévky, cereálie na vodě, ryby, libové maso.

Cílem užívání drog je eliminace toxinů, takže lékaři odpovídají záporně na otázku, zda kojící matka může mít Loperamid z průjmu. Účinek odběru se objevuje velmi rychle - průjem se zastaví a infekce zůstává ve střevě „zachována“. To zhoršuje stav a může vést ke špatnému zdraví..

Lidové léky

Jednoduché recepty alternativní medicíny vám pomohou zbavit se trávení:

 1. 2 lžičky omytá bílá rýže nalijte ½ litru vroucí vody, vařte alespoň 40 minut na velmi nízkém ohni. Ochlaďte vývar, přelijte jemným sítem, vypijte každé 3 hodiny 50 ml.
 2. Je užitečné pít koprovou vodu, stejně jako čaje z máty, meduňky.
 3. Mleté kůrky z 1 granátového jablka, nalijte 250 ml vroucí vody. Trvejte na tom, že se skvrna odbarví, a poté vypijte vývar.
 4. 1 lžička dubová kůra nalijte 300 ml vroucí vody, vařte na mírném ohni déle než 10 minut. Ochlaďte vývar, vypusťte, vezměte třikrát denně po dobu 1 lžíce. l.

První den po začátku malátnosti můžete využít dary přírody. Pokud průjem trvá déle než 3 dny a teplota neklesá, je lepší svěřit své zdraví terapeutovi.

Prevence

Pro zabránění výskytu průjmu stačí dodržovat doporučení:

 1. Dodržujte řádné skladování potravin, zejména v teplejších měsících.
 2. Nekupujte jídlo na „spontánních“ trzích, i když „vždy nakupovali od této sladké babičky“.
 3. Je lepší vyhodit rozmazlená jídla bez ohrožení vašeho zdraví - otrava jídlem vás může trvale vyrazit z říje.
 4. Pečlivě si umyjte ruce při přípravě jídla, před jídlem, po použití toalety, po návratu z ulice.
 5. Nepijte vodu z pochybných zdrojů.
 6. Vyhněte se silným emočním zážitkům, stresovým situacím.
 7. Jíst vyváženou stravu.

Průjem může naznačovat nejen dočasné zažívací potíže. Často je to signál vážného onemocnění, takže nebezpečné příznaky nelze ignorovat. Po dobu malátnosti je vhodné, aby žena snížila své požadavky na sebe a aby na své ramena nesla veškeré starosti s dítětem. Můžete požádat o pomoc od blízkých příbuzných a zachovat sílu, aby se vzpamatovali.

Průjem u novorozenců při kojení

Tekutá stolička u dětí prvního roku života

Normální stolice u kojenců se liší v závislosti na věku a povaze stravy. První dítě po 2-3 dnech života opustí meconium - původní výkaly. Jedná se o hustou hmotu podobnou plastelínu, která má charakteristickou tmavě zelenou barvu. Během několika dnů se stolice novorozeného kojení obvykle zbarví do žluta a stává se tekutou nebo mraženou konzistencí, má mírně kyselou vůni. Pozorná matka si také může všimnout bílých hrudek ve výkalech dítěte - jedná se o variantu normy, nestrávené mléko. Pokud se dítě cítí dobře a tyto hrudky nejsou příliš mnoho - nebojte se.

Tekutá stolice u novorozenců během kojení je naprosto normální. Co jiného může být židlí, pokud dítě dostává výhradně tekuté jídlo? Povaha pohybů střev se změní až po zavedení pevných potravin, zejména obilovin.
Volné stoličky často způsobují podráždění konečníku dítěte. Pokud maminka pečlivě monitoruje hygienu dítěte a okamžitě změní špinavou plenu, pak je pravděpodobně na vině alergen, který se dostal do střev dítěte a jeho mléko. Musíte zkontrolovat svůj jídelníček a vyloučit potraviny, které způsobují takovou reakci u dítěte.

Průjem u kojenců a novorozenců způsobený nedostatkem enzymů

Obvykle se projevuje zvýšenou stolicí - až 8-10krát denně. Stává se hlenem, zeleným, s nepříjemným zápachem. Mohou se také objevit pruhy krve. Tato situace může být příznakem následujících patologií:

 • nedostatek laktázy;
 • alergická reakce;
 • přejídání.

V prvním měsíci závisí stolice novorozence na výživě kojící matky. Pokud maminka sní hodně čerstvé zeleniny, zejména okurek, bude mít dítě s největší pravděpodobností časté stoličky. Pokud žena jí rýži, pak u novorozenců s kojením může nastat zácpa. Samozřejmě, že takové reakce nelze očekávat, pokud žena snědla produkt nebo misku docela dost, 100 gramů. Pokud by to byl kilogram okurek za den, pak to rozhodně ovlivní dětskou židli.

Alergická reakce u kojenců je nejčastěji pozorována na bílkovině kravského mléka. Dítě tak trpí, pokud jeho matka konzumuje hodně plnotučného mléka (více než 500 gramů denně), a pokud je krmeno mléčnou výživou nebo, nejhorší ze všech, kravským nebo kozím mlékem. Živočišné mléko není dobré pro lidské děti!

Nedostatek laktázy, nedostatek ve střevě enzymu laktáza je dalším důvodem, proč se u novorozenců vyskytuje při kojení průjem (průjem). Může to být primární, ale potom dítě zpočátku přibírá na váze a vypadá bolestivě nebo sekundárně, například v důsledku infekčního onemocnění. Dítě často nemá nedostatek laktázy, ale předkrmuje, když trávicí systém jednoduše nedokáže zvládnout příchozí množství potravy (mateřské mléko). Obvykle tyto děti přibývají na váze, ale často během krmení plačou (bolest žaludku) a pláčou. Léčba je velmi jednoduchá - méně běžná. Možná - přejděte na plán krmení (jedno krmení za tři hodiny).
Pokud je problémem právě nedostatek laktázy, lze to potvrdit analýzou stolice pro uhlohydráty (budou vyšší než obvykle), potom enzym pomůže, které by mělo být dáno dítěti na začátku krmení, před kojením.

Existuje obecná víra, že průjem u dětí se objevuje „na zubech“, protože imunita se v době řezání snižuje. Toto stanovisko nemá vědecké zdůvodnění. Jediná věc, průjem může být způsoben tím, že děti přitahují ruce a různé předměty do úst, „poškrábají dásně“ a mohou si vyzvednout nějaký mikrob, který způsobí rozrušení střeva.

Jak vypadá průjem u novorozence a jak se liší od normální stolice. Obvyklá stolička u kojenců má často kašovitou konzistenci a většinou zůstává na povrchu pleny. S průjmem je zcela absorbován do jednorázové plenky. Jak pochopit, že dítě může mít při kojení průjem? Židle se stává častější. Více než 10-12 krát denně. Je vidět, že dítě trpí, bolí ho žaludek, a v případě infekce je také vysoká teplota a může dojít ke zvracení.

Co dělat, když novorozeně s průjmem z kojení, jak mu pomoci? Pokud je vyloučena střevní infekce, dítě se cítí dobře a nehrozí riziko dehydratace (frekvence stolice ne více než 7-8krát denně), bude stačit pouze k odstranění příčiny poruchy. Vyrábejte jídla méně často, dávejte laktázu, odstraňte alergen ze své stravy atd..
Můžete dát Linex dětem pro prevenci nebo podobný lék. Nebude to horší.
Pokud je to možné, zdržte se léků.

Co dát novorozence s průjmem kvůli střevní infekci

Střevní infekce jsou velmi nebezpečné v prvním roce života dítěte. Častěji se vyskytují u dětských umělců. Proto lékaři mimo jiné doporučují kojení dětí, zejména v létě, kdy je velmi snadné zachytit infekci pro dítě, které si vždy v ústech přitahuje různé předměty a ruce..

V zimě dochází také k poruchám střev. Ale častěji ne bakteriální povahy, ale virové. Jedná se o takzvanou rotovirovou infekci - druh chřipky, který ovlivňuje střeva.

Léčba bakteriálních a virových infekcí je jiná. Pokud je virus obvykle dost často na to, aby pil dítě, aby nedošlo k dehydrataci, podejte v případě potřeby lék na teplotu. S bakteriální infekcí se často neobejde bez antibiotik.

Jak stanovit diagnózu? Samozřejmě se poraďte s lékařem. Jen u pediatra není nutné navštívit specialistu na infekční choroby. Pokud neexistují žádné další příznaky virové infekce, jako je výtok z nosu nebo bolest v krku, lékař vám doporučí, abyste mohli analyzovat výkaly této skupiny. Lze tedy detekovat úplavici, salmonelózu a jiné střevní infekce. Pokud je průjem dítěte příliš častý, je slabý, jsou na infekčním oddělení známky dehydratace, hospitalizace.

Pokud lékař věří, že můžete zůstat doma, nebo jste ho ještě nenavštívili, podejte dětem rehydratační roztoky - doplňte tekutinu v těle. Můžete si koupit průmyslově vyráběný prášek, který je třeba rozpustit ve vodě. Existují speciální výrobky pro děti, například Hydrovit. Pokud to nebylo v lékárnách, vytvořte podobné řešení sami. K tomu si vezměte tři lžičky cukru bez sklíčka a půl lžičky soli. Rozpusťte je v litru převařené vody. Koncentrace zejména pro malé děti, neměňte ji. Je nutné pít dítě ve velmi malých porcích. 1 polévková lžíce každých 3-5–10 minut. Pokud se pokusíte podat více, můžete zažít záchvat zvracení nebo se znovu objeví průjem..
Mimochodem, ve svých doporučeních, jak léčit průjem u novorozenců s HB, Dr. Komarovsky nabízí přesně řešení pro odpájení.

Průjem se obvykle doporučuje užívat také s přípravkem Smecta. Doporučené dávkování pro děti prvního roku života je 1 sáček denně. Musí být rozpuštěno v malém množství vody a dát dítěti po celý den malý drink. To je navíc k rehydratačním roztokům.

Důvody, proč mají novorozenci průjem během kojení a preventivní opatření

Aby dítě nezachytilo střevní infekci, je třeba doma sledovat čistotu a sledovat dítě na ulici, pokud již chodí sám. Doma často provádějte mokré čištění, myjte dětské hračky, dudlíky. Pokud figurína klesla na podlahu - nelizte ji. To nezpůsobí méně znečištění, protože v ústech osoby je také spousta mikroorganismů, včetně škodlivých.

Máma by si měla pamatovat, že zdrojem salmonel (původcem salmonelózy) je nejčastěji maso a vejce, a proto je třeba je nejen pečlivě tepelně zpracovat před podáním dítěte (tj. Doplňkové potraviny), ale musí být také omezeny při kontaktu s jinými produkty. Pokud nakažené vejce přijde do styku s chlebem, který dítě potom dostane na oběd, bude také nakažené. Pokud se maminka dotkne syrových kuřecích vajec, měla by si před dotykem nádobí, dítěte atd. Důkladně umýt ruce..
Střevní infekce často žije ve stojaté vodě (rybníky, jezera), a proto byste v ní neměli vykoupat malé dítě, nechte ji namočit ruce (protože je pak vezme do úst).

Inkubační doba před nástupem příznaků infekce a závažností průběhu onemocnění závisí na tom, kolik mikroorganismů vstupuje do těla dítěte. Od několika hodin do několika dnů může trvat před nástupem choroby.

Proč je u kojící matky průjem a je možné krmit dítě?

Hnačka během kojení u žen je běžná. Příčiny nepříjemného symptomu mohou pro kojící matku způsobit vážné komplikace. Ošetření by měl provádět a předepisovat pouze lékař. Užívání drog bez jmenování odborníkem povede k nežádoucím důsledkům, zejména pro dítě.

Proč se vyskytuje průjem u kojící matky?

K výskytu průjmu u ženy během kojení dochází v důsledku podvýživy. Jinak dochází k intoxikaci těla v důsledku užívání léků. Maminka má proto uvolněnou stolici a klinický obraz není stejný. Kromě obecně přijímaných faktorů se v ženském těle mohou objevit nebezpečné nemoci.

Virová infekce a symptomy

Nemoci virové povahy mají 3 infekce:

 • adenovirus;
 • rotavirus;
 • enterovirus.

K infekci dochází prostřednictvím vzdušných kapiček nebo doma pomocí misek. Jakákoli virová infekce je odolná vůči vnějšímu prostředí. Patogeny umírají, pouze když teplota stoupne (vroucí). Matka kromě průjmu pociťuje při kojení celkovou nevolnost. Ihned nebo po nějaké době se v břiše vyskytuje bolest.

V jednotlivých případech teplota těla stoupne na 39 ° C. Průjem u kojící matky má současně pěnivý vzhled. Ve větším rozsahu se nacházejí nečistoty hlenu s kousky nestrávené potravy. Výkaly mají nepříjemný zápach.

Jakákoli infekční infekce začíná klinickým obrazem, jako je nachlazení nebo chřipka. Pacient se cítí slabý, dochází k bolesti svalů a stoupá tělesná teplota.

Výskyt průjmu u kojící matky je ve většině případů spojen s aktivitou rotavirové infekce.

Otrava nebo rozrušení střev

Mladá matka je náchylná k jídlu, které konzumuje. Proto špatná kvalita nebo zatuchlé jídlo způsobuje průjem. Kromě toho existují takové příznaky otravy:

 • záchvaty zvracení a nevolnosti;
 • říje se shnilou dochutí;
 • slabost, letargie a oslabení pulsu;
 • zvýšení teploty až na 37,5-38 ° С.

Ve většině případů dochází k průjmu u kojící matky v důsledku podráždění střev. V tomto případě není nutné ukončit kojení. Je však třeba věnovat pozornost průvodním symptomům. Vodní stolice se projevují bez nauzey, zvracení a horečky. Nutkání k defekaci nastává během dne a v noci jsou svaly v uvolněném stavu a uvolněné stoličky se neobtěžují..

Bakteriální infekce

Nemoci tohoto druhu jsou pro kojící matku obtížné. Příčiny bakteriální infekce jsou spojeny s používáním potravin, které mají patogeny. Pokud jsou detekovány volné stolice a teplota těla stoupá, je nutná lékařská péče. Patogenní infekce zahrnují:

Některá bakteriální onemocnění je obtížné diagnostikovat na základě běžných symptomů. Lékař používá k určení onemocnění laboratorní testy..

Jiné příčiny průjmu při laktaci

Při používání některých léků (antibiotika) je narušena střevní mikroflóra. To vede ke vzniku volné stolice. V tomto případě nejsou příznaky bolesti detekovány. Barva stolice se liší od tmavě hnědé po světlý odstín. Konzistence pohybu střeva je tekutá nebo vodnatá. K průjmům tohoto druhu během laktace u matek dochází v důsledku léčby jiné patologie.

Nebezpečí průjmu během kojení

Pokud má kojící matka volnou stolici, stává se to faktorem hospitalizace ženy. Některé nemoci ohrožují zdraví matky a dítěte. S průjmem u ženy dochází v těle k dehydrataci. Zároveň stopové prvky odcházejí s vodou. Jejich přítomnost v těle pomáhá při práci srdečního svalu a dalších orgánů.

Porušení vodní rovnováhy během kojení vede ke snížení množství mléka. Tento proces trvá krátkou dobu nebo trvá dlouhou dobu, než se tělo zbaví patogenů. Pokud je žena během kojení léčena antibiotiky, je dítě přemístěno do směsí. Pokud mladá matka nepřijme opatření k uchování mléka, končí laktační období.

Z některých důvodů vede průjem s kojením k smrti. To je způsobeno těžkou dehydratací. V tomto případě toxiny ovlivňují tělo. Nebezpečí průjmu nastává při akutním průběhu vnitřního onemocnění. Ve většině případů není průjem považován za závažný problém, který lékař nedokáže vyléčit..

Mám kojit své dítě??

Kojení s průjmem je za určitých situací možné. Tekutá stolice u matky se může objevit v důsledku alergické reakce těla na potraviny. Pokud nejsou zjištěny žádné další příznaky, doporučuje se odstranit toto jídlo z potravy. Nepříjemný stav přejde sám. V takovém případě byste měli dítě i nadále kojit.

V případě rozrušení střeva lékař předepíše léky, které neovlivňují laktaci. Kojení mateřského mléka bude pro dítě bezpečné. Pokud se u HB vyskytne průjem a je detekována střevní nebo jiná infekce, je krmení dítěte mlékem na chvíli přerušeno. Současně jsou předepisována antibakteriální léčiva, která jsou kontraindikována pro zdravé děti.

Většina lékařů však nedoporučuje odmítnout kojit dítě bakteriálními a virovými infekcemi. Společně s mlékem jsou dítěti dodávány protilátky, které produkují ochranné patogeny a proteiny proti nemoci. Doporučuje se to, pokud používáte frivolní léky, které neovlivňují imunitu dítěte..

Pokud matka nedodrží pravidla osobní hygieny, je dítě infikováno střevní infekcí. Taková onemocnění u kojenců jsou obtížná. Proto je třeba dbát na hygienu..

Léčba průjmů

Účel léčby během laktace závisí na příčině nepříjemného symptomu. K použití antibiotik dochází ve vážných případech. S dalšími faktory jsou předepisována střevní antiseptika. Pokud se u matky během kojení vyskytne průjem po porodu, je nutné před poskytnutím lékařské péče udržet rovnováhu vody v těle..

První pomoc pro kojící matku s průjmem

Nejprve bude muset kojící matka upravit svůj jídelníček doma. Doporučuje se vyloučit ze stravy škodlivé potraviny, které obsahují velké množství tuků. Tělo ženy po porodu je náchylné k pečeným, kořenitým a slaným jídlům.

Při pití nápojů z obchodu se musíte vyhnout pití šumivé vody. Do vaší každodenní stravy se doporučuje zahrnout tekutá jídla, vývary a cereálie. Některé potraviny jsou před použitím napařeny..

Aby se zabránilo dehydrataci těla během průjmu u mladé matky, doporučuje se užívat až 3 litry vody denně. Infekční choroby vylučují fermentované mléčné výrobky z výživy. Pokud se průjem objeví bez dalších příznaků, pak k obnovení mikroflóry trávicího orgánu se doporučuje pít kefír nebo jogurt.

Byly situace, kdy moje matka zažila těžkou dehydrataci s průjmem. Doma můžete použít Rehydron. Tento lék pomáhá obnovit rovnováhu kyselin a zásad. Při použití přípravek zabraňuje vylučování elektrolytů z těla. Prášek je k dispozici jako lék. Pozitivní účinek je pozorován po aplikaci 1 sáčku, který je naředěn v 1 litru vody. Droga bude muset být opilá po celý den.

Při otravě jídlem může kojící matka pít aktivní uhlí. Tablety se užívají v poměru 1 tableta na 10 kg celkové tělesné hmotnosti. Někdy se vyskytne průjem kvůli psychoemotivním zážitkům a stresu. Proto se doporučuje pít po narození lékárnu nebo bylinné čaje, které uklidňují nervový systém..

Léky

Po fyzickém vyšetření jsou v nemocnici předepsána střevní antiseptika. Nifuroxazid pomáhá při průjmu u kojících matek. Před použitím si musíte kromě pokynů lékaře přečíst také pokyny. Tablety se užívají ve 2 kusech, natahovaných na 3 dávky denně. Používání léku je povoleno při kojení.

U střevních poruch se doporučuje pít prebiotika nebo eubiotika. Léky jsou zaměřeny na obnovení mikroflóry trávicího orgánu. K eliminaci a eliminaci toxinů používejte Smecta, aktivní uhlí a další sorbenty..

Podávání doxycyklinu a levomycetinu těhotným ženám a matkám po porodu je přísně zakázáno. Použití těchto antibiotik je nutné pouze poté, co lékař stanoví diagnózu.

Použití loperamidu z volné stolice po porodu bez lékařského předpisu se nedoporučuje. Tento lék pomáhá snižovat sekreci vodních výkalů. Nesprávným podáním během kojení vede ke zvýšené intoxikaci těla.

Preventivní opatření

Kojící matka musí přijmout preventivní opatření předem před výskytem zažívacího traktu, než aby léčila průjem a starosti o dítě. Pokud dříve byly zaznamenány infekční choroby střeva, doporučuje se lékařům dodržovat zvláštní pravidla. Preventivní opatření jsou:

 • správné skladování produktů;
 • jíst pouze čerstvé jídlo;
 • osobní hygiena;
 • mytí ovoce a zeleniny, a to i s nejistotou ohledně jejich čistoty;
 • vyhnout se velkým davům během vypuknutí infekčních chorob.

Poruchy trávení a průjem během kojení nesouvisejí pouze s alergickými reakcemi na výrobky, ale také projevem vážné patologie. Mladá matka musí vědět, že v případě bakteriálního onemocnění se infekce přenáší z mléka na dítě. Proto je jakékoli další znamení považováno za výzvu k návštěvě lékaře k diagnostice vašeho těla. Jsou-li dodržována preventivní opatření, výrazně se sníží výskyt průjmů.

Mladé matky často čelí volným stolicím kvůli různým faktorům. Proto, aby se zbavili nepříjemných symptomů, začnou samoléčovat. Případné projevy průjmu konzultujte s kvalifikovaným lékařem. Tím se sníží riziko šíření choroby na dítě. V některých případech zabraňuje nežádoucím účinkům na matčino tělo..

Informace na našem webu jsou poskytovány kvalifikovanými lékaři a slouží pouze pro informační účely. Neléčte sami! Nezapomeňte kontaktovat odborníka!

Autor: Rumyantsev V. G. Zkušenost 34 let.

Gastroenterolog, profesor, doktor lékařských věd. Předepisuje diagnostiku a provádí léčbu. Expert skupiny pro studium zánětlivých onemocnění. Autor více než 300 vědeckých prací.

Příčiny průjmu s HS u matky, jak zacházet, je možné nakrmit dítě

Příjem průjmu při kojení u matek je přijatelný jev. Vzniká v souvislosti s restrukturalizací těla na stravu, otravou nekvalitními produkty nebo drogami, požitím střevních infekcí a dokonce i na pozadí zkušeností.


Průjem během kojení je častým jevem a může být způsoben různými důvody..

Příčiny průjmu

Je obtížné vyhnout se průjmu během kojení, vzhledem k mnoha faktorům, které mohou způsobit výskyt vodnatých stolic. Po těhotenství a porodu se mění nejen hormonální pozadí, ale také oslabuje imunita, zhoršují se chronická onemocnění, což vede k trávení.

Proč se u matky vyskytuje průjem:

 • pít velké množství vody k udržení laktace - pediatři doporučují vypít alespoň 3 litry tekutiny denně. Výsledkem je, že se střeva uvolňují a při absenci produktů s fixačním účinkem dochází k průjmům;
 • nesprávná výživa - narušují se spánkové vzorce, v důsledku toho není příjem potravy kontrolován, objevují se noční svačiny, které způsobují stagnaci střeva, tělo špatně tráví potravu a zhoršují se choroby žaludečního traktu;
 • tělesná toxicita - porušení hygienických pravidel, používání nekvalitních potravin, požití infekce hlístami, což vede k nevolnosti, zvracení, rozrušení stolice, celkové slabosti a dalším;
 • poškození střevní sliznice alergeny - léky, jídlo, pyl, chmýří, zvířecí chlupy;
 • stresové faktory - nedostatek spánku, chronická únava, výskyt konfliktů v rodině, v prostředí, nepříznivá atmosféra v domě, takové faktory mohou vést k poruchám trávicího systému, což způsobuje průjem;
 • zneužívání nápojů obsahujících kávu - kofein vede k relaxaci zažívacího traktu, což vede ke vzniku uvolněných stolic.

Při jednorázovém výskytu průjmu byste neměli panikařit, stačí pít aktivní uhlí, jíst část rýžové kaše, připravit silný čaj. Hlavní věcí není opravit dětskou stoličku pomocí HS. A s průjmem, který trvá déle než 2-3 dny, je důležité vyhledat pomoc odborníka.

První pomoc kojící matce s průjmem

Primární příznaky malátnosti lze zvládnout samostatně doma, pokud užijete účinného absorbentu:

Na otázku, zda je možné kojící matce s aktivním uhlím aktivovaným průjmem, neexistuje jediná odpověď. Určitě to nepoškodí ženu nebo dítě, ale nepřináší mnoho výhod. Existuje mnoho moderních a účinnějších způsobů, jak odstranit průjem..

Kromě toho musíte pít více než 2 litry tekutiny, abyste zabránili dehydrataci. Je lepší pít v malých porcích a malých doušcích, aby nedošlo k vyvolání zvracení. Je vhodné dočasně dodržovat šetrnou stravu a eliminovat tak dráždivé účinky potravin. Když dojde k akutnímu záchvatu, musíte navštívit lékaře - identifikuje příčinu onemocnění, předepíše odpovídající léčbu.

Nabízíme vám seznámit se: Obecná analýza moči u dětí. Míra dekódování ukazatelů

Než dorazí lékař, můžete vypít několik tablet aktivního uhlí. Je dobré používat modernější sorbenty, jako jsou Smecta, Polysorb a další drogy z tohoto segmentu. Tyto léky nepoškodí dítě, protože nepřecházejí do mateřského mléka..

Nezapomeňte dobře jíst a dávejte přednost produktům s fixačním účinkem (rýže, suchý chléb, vejce vařená na tvrdo). Jídlo je nutné nejen pro udržení síly nemocné matky, ale také pro dostatečnou produkci mateřského mléka. Strava pro průjem je spíše skromná, protože je nutné dodržovat šetrnou stravu.


Při průjmu je důležité vyrovnat se ztrátou tekutin a elektrolytů. K tomu je třeba pít nejméně dva litry vody denně a také použít roztoky k obnovení rovnováhy vody a elektrolytů (například Regidron)..

Nejprve bude muset kojící matka upravit svůj jídelníček doma. Doporučuje se vyloučit ze stravy škodlivé potraviny, které obsahují velké množství tuků. Tělo ženy po porodu je náchylné k pečeným, kořenitým a slaným jídlům.

Při pití nápojů z obchodu se musíte vyhnout pití šumivé vody. Do vaší každodenní stravy se doporučuje zahrnout tekutá jídla, vývary a cereálie. Některé potraviny jsou před použitím napařeny..

Aby se zabránilo dehydrataci těla během průjmu u mladé matky, doporučuje se užívat až 3 litry vody denně. Infekční choroby vylučují fermentované mléčné výrobky z výživy. Pokud se průjem objeví bez dalších příznaků, pak k obnovení mikroflóry trávicího orgánu se doporučuje pít kefír nebo jogurt.

Byly situace, kdy moje matka zažila těžkou dehydrataci s průjmem. Doma můžete použít Rehydron. Tento lék pomáhá obnovit rovnováhu kyselin a zásad. Při použití přípravek zabraňuje vylučování elektrolytů z těla. Prášek je k dispozici jako lék. Pozitivní účinek je pozorován po aplikaci 1 sáčku, který je naředěn v 1 litru vody. Droga bude muset být opilá po celý den.

Příznaky průjmu

Průjem se vyznačuje nejen výskytem volných stolic, ale je také doprovázen následujícími příznaky:

 1. paroxysmální křečovitá bolest v břiše, po které dochází k defekaci;
 2. vysoká tělesná teplota;
 3. nevolnost, zvracení;
 4. svalová slabost;
 5. nadýmání - doprovázené řinčení v žaludku;
 6. závrať;
 7. ospalost, apatie;
 8. neklidný spánek uprostřed častého nutkání na záchod.

Je důležité nevynechat výskyt prvních příznaků otravy střevem, aby se zabránilo rozvoji infekce v těle.

Nejzávažnější příznaky průjmu

Kdy byste neměli „sedět“? Pokud se objeví následující seznam příznaků, je důležité okamžitě vyhledat lékaře nebo zavolat sanitku:

 • vzhled hlenu zelené nebo hnědé barvy ve stolici s krevními sraženinami;
 • vysoká teplota, kterou je obtížné bloudit;
 • prodloužený průjem;
 • celková slabost těla až do ztráty vědomí;
 • šokový stav - rychlý puls, horečka, křeče, chvění končetin.

S výše uvedenými příznaky je zakázáno diagnostikovat a léčit se.

Diagnostické metody

Hnačky můžete diagnostikovat výše uvedenými specifickými příznaky - bolestmi břicha, častým nutkáním k vyprázdnění, uvolněním stolice, nevolností. K určení příčiny průjmu je provedeno úplné vyšetření pacienta, odebrána krev, moč, výkaly, v případě potřeby ultrazvuk.

Preventivní opatření

Kojící matka musí přijmout preventivní opatření předem před výskytem zažívacího traktu, než aby léčila průjem a starosti o dítě. Pokud dříve byly zaznamenány infekční choroby střeva, doporučuje se lékařům dodržovat zvláštní pravidla. Preventivní opatření jsou:

 • správné skladování produktů;
 • jíst pouze čerstvé jídlo;
 • osobní hygiena;
 • mytí ovoce a zeleniny, a to i s nejistotou ohledně jejich čistoty;
 • vyhnout se velkým davům během vypuknutí infekčních chorob.

Poruchy trávení a průjem během kojení nesouvisejí pouze s alergickými reakcemi na výrobky, ale také projevem vážné patologie. Mladá matka musí vědět, že v případě bakteriálního onemocnění se infekce přenáší z mléka na dítě. Proto je jakékoli další znamení považováno za výzvu k návštěvě lékaře k diagnostice vašeho těla. Jsou-li dodržována preventivní opatření, výrazně se sníží výskyt průjmů.

Mladé matky často čelí volným stolicím kvůli různým faktorům. Proto, aby se zbavili nepříjemných symptomů, začnou samoléčovat. Případné projevy průjmu konzultujte s kvalifikovaným lékařem. Tím se sníží riziko šíření choroby na dítě. V některých případech zabraňuje nežádoucím účinkům na matčino tělo..

Doporučeno: Proč se v noci vyskytuje průjem a jak se vyvarovat nepříjemného stavu?

Mohu kojit s podrážděným střevem

Máma se často ptá, zda je možné kojit novorozence s průjmem a jaké důsledky lze očekávat. Průjem po dobu delší než 3 dny s HB vede k dehydrataci, což znamená, že množství mateřského mléka klesá.

Během boje proti virům v těle matky jsou vytvářeny protilátky, které jsou přenášeny na dítě a posilují jeho imunitní systém. Je však zakázáno pokračovat v krmení dítěte, pokud dojde k poranění břicha, vysoké teplotě v důsledku těžké otravy jídlem nebo proniknutí rotavirových infekcí do těla matky..

Je nutné konzultovat s lékařem a teprve po povolení specialisty pokračovat v kojení.

Přerušení kojení

Kojící matka se vždy stará o zdraví dítěte. Její starost je, zda je možné ho nakrmit průjmem. Lékaři se domnívají, že kojení by mělo být přerušeno pouze ve výjimečných případech. V těch, kdy je stav matky velmi vážný.

Dětský průjem způsobený střevní infekcí je neškodný. Enterobacteriaceae nejsou přenášeny mateřským mlékem. Otravou jídlem můžete krmit. Lékař může doporučit krátké odstavení, pokud je příčinou průjmu virové onemocnění. Kojení může pokračovat za několik dní..

Domácí léčba

V domácnosti musíte nejprve založit jídlo. Eliminujte možné faktory výskytu průjmu. Do stravy přidejte lehké zeleninové vývary, připravujte pokrmy pouze vařením, dušením nebo napařením.


Dodržováním jednoduché stravy si můžete snadno pomoci s mírným průjmem..

S průjmem se vyplatí zvýšit množství opilé tekutiny, je lepší pít vyčištěnou čistou vodu než různé druhy nápojů. Nezapomeňte v nabídce zadat fixační jídla - rýže, žitný chléb, vejce vařená na tvrdo, želé z ovoce a bobulovin během laktace.

Nezapomeňte vyloučit mastné, smažené, slané, kořeněné pokrmy, čerstvou zeleninu, ovoce, sladkosti, sycené nápoje, kávu, dušené broskve, švestky a další složky s projímavým účinkem.

Nedoporučuje se používat fermentované mléčné výrobky. U průjmových cereálií, libového masa, brambor je povoleno sušení čaje, rohlíky bez přísad, sušenky.

Léčebné metody

Ještě před návštěvou lékaře nebo při čekání na sanitku by maminka měla pomoci, aby zmírnila celkový stav. Příčinu onemocnění určí pouze lékař. Dnes existuje celá řada léků, díky kterým můžete své matce pomoci, aniž byste dítěti ublížili. Je však lepší odložit příjem sorbentů a dalších pomocných látek, protože všechny přímo přecházejí do mateřského mléka. To znamená, že dítě určitě dostane určitou dávku léků. Ale zachránit kojící matku před patologií je možné bez léků.

Může být zavedeno velké množství metod tradiční medicíny. Při správném použití mohou tyto recepty rychle a účinně eliminovat průjem..

 1. Pijte hodně vody, lepší než čistá a převařená voda. Můžete použít roztoky vody a soli, které by měly být v lékárničce všech. Toto je dobře známý rehydron. Droga pomůže doplnit rovnováhu vody a soli v těle a ušetřit před dehydratací.
 2. Vypijte odvar z dubové kůry, heřmánkového čaje, infuze slupek granátového jablka nebo třešňového ovoce. Dubová kůra a heřmánek anestetizují a zmírňují zánět střevní sliznice. Granátové jablko a třešňový pták mají svíravé vlastnosti, které normalizují střeva a vytvoří správnou stolici.
 3. Jíst rýžový vývar. Rýžová kaše a vývar rychle zastaví projevy častých, uvolněných stolic.
 4. Ořech je vynikající fixační prostředek.
 5. Silný černý čaj.
 6. Přísná dieta.

Je nutné vyloučit mastné a těžko stravitelné potraviny a jídla. To znamená, že cílem stravy bude zpomalit střeva. Stojí za to dát přednost kaši, prvním chodům nízkotučného masa a ryb.

Léčba průjmů v období hepatitidy B

Fázování účinků při léčbě průjmu během HB je předepsáno ošetřujícím lékařem, přičemž se bere v úvahu faktor vyvolávající průjem a celkový stav matky. Neutrální látka - aktivované uhlí pro kojení proti průjmu nebo přípravkům na bázi jablečného pektinu.

Léky proti průjmu u hepatitidy B

Léky na onemocnění střev zahrnují použití léků k eliminaci toxinů z těla. Můžete použít Atoxil nebo Sorbex a odstranit dehydrataci - Regidron.


Smecta, Regidron, Polysorb, Aktivní uhlí - jeden z hlavních prostředků v boji proti průjmu během kojení.

Smecta prášek pomůže nejen očistit tělo od škodlivých prvků, ale také zahušťuje výkaly v první den užívání produktu. Sorbenty bezpečné pro kojení Polysorb, Enterosgel, Filtrum.

Během laktace antibiotickou terapií je kontraindikován chloramfenikol, tetracyklin a lincomycin. Takové léky zhoršují aktivitu kostní dřeně dítěte, nepříznivě ovlivňují růst kostí a chrupavky dítěte.

Je možné pokračovat v krmení

To, zda skutečně potřebujete přestat kojit s průjmem, závisí na diagnóze provedené lékařem. Široký výběr moderních léků vám umožňuje vybrat pro vaši matku léčbu, která nebude narušovat kojení. Tyto léky nepronikají do mléka rychle vylučovaného z těla. V některých případech může matka předpovědět čas kojení a užít lék ihned po krmení, takže v době dalšího krmení se mu podařilo dostat ven z těla.

Někdy lékaři doporučují zastavit kojení a přenést dítě na dočasné umělé u akutních bakteriálních infekcí střev, jako je úplavice a salmonelóza. Cílem exkomunikace je minimalizovat riziko infekce. Ale tady ne všechno je tak jednoduché. Infekce se přenáší primárně rukama. Pokud je dítě již nakažené, ale dosud neexistují žádné kinetické projevy, pomohou mu imunoglobuliny matky vyrovnat se s infekcí. Pokud je přenesena do směsi, pak tyto změny situaci jen zhorší. Konzultanti GV se proto domnívají, že by krmení mělo pokračovat i v této obtížné situaci..

Je správné, aby se maminka poradila s dobrým pediatrem a konzultantem GV, zvážila výhody a nevýhody a teprve poté se rozhodla.

Průjem kvůli špatné stravě

Pokud kojící matka má otravu jídlem, pak první věc, kterou musíte udělat, je určit produkt, který způsobil průjem. Dále očistěte tělo toxinů a toxinů pomocí bezpečných sorbentů, upravte stravu.

První den ukazuje spoustu pití, pokud možno odpočinku na posteli, minimální příjem potravy. Použití sušenek, crackerů pomůže zmírnit záchvaty hladu a zastavit průjem.

Přijetí probiotik a prebiotik k normalizaci aktivity mikroflóry urychlí léčbu. Kojení je možné, pokud neexistují žádné známky intoxikace.

Bakteriální infekce

Nemoci virové povahy mají 3 infekce:

 • adenovirus;
 • rotavirus;
 • enterovirus.

K infekci dochází prostřednictvím vzdušných kapiček nebo doma pomocí misek. Jakákoli virová infekce je odolná vůči vnějšímu prostředí. Patogeny umírají, pouze když teplota stoupne (vroucí). Matka kromě průjmu pociťuje při kojení celkovou nevolnost. Ihned nebo po nějaké době se v břiše vyskytuje bolest.

V jednotlivých případech teplota těla stoupne na 39 ° C. Průjem u kojící matky má současně pěnivý vzhled. Ve větším rozsahu se nacházejí nečistoty hlenu s kousky nestrávené potravy. Výkaly mají nepříjemný zápach.

Jakákoli infekční infekce začíná klinickým obrazem, jako je nachlazení nebo chřipka. Pacient se cítí slabý, dochází k bolesti svalů a stoupá tělesná teplota.

Nemoci tohoto druhu jsou pro kojící matku obtížné. Příčiny bakteriální infekce jsou spojeny s používáním potravin, které mají patogeny. Pokud jsou detekovány volné stolice a teplota těla stoupá, je nutná lékařská péče. Patogenní infekce zahrnují:

Některá bakteriální onemocnění je obtížné diagnostikovat na základě běžných symptomů. Lékař používá k určení onemocnění laboratorní testy..

Jediná uvolněná stolička není příčinou poplachu. Obavy zahrnují časté pohyby střev, horečku, říhání a nevolnost. U kojících matek lze zvážit další příznaky průjmu:

 • bolest hlavy;
 • zavrčel v žaludku;
 • zvýšená ospalost;
 • pocit neustálé únavy.

Okamžitá lékařská péče vyžaduje nebezpečné projevy. Patří mezi ně vysoká horečka, hlen ve stolici a zelené žíly, černé stolice, mdloby, volné stolice více než 5krát denně, silná bolest břicha.

Malátnost postupuje jinak, ale obecná symptomatologie je stejná:

 • slabý, letargický stav;
 • křeče v břiše;
 • dyspepsie;
 • zvýšení teploty;
 • nevolnost.

Hnačka a zvracení u matky během kojení jsou závažným důvodem pro zahájení léčby. Dehydratace v důsledku průjmu se vyskytuje velmi rychle, což vyvolává vážné komplikace - stopové prvky jsou také vylučovány stolicí.

etnoscience

Existuje mnoho populárních metod pro odstranění průjmu doma. Uvádíme některé z nich:

 1. Zřeďte škrob v poměru 1 lžíce na 100 ml teplé vody. Pijte v malých doušcích 2krát denně.
 2. Odvar ovesné vločky - 2 polévkové lžíce ovesné vločky nalijte 500 ml vroucí vody, nechte 3-4 hodiny, nechte zchladnout a vezměte 2 lžíce 4krát denně.
 3. Vařte bílou rýži až do poloviny, vypijte a vypijte 100 ml každé 2 hodiny, dokud se zcela nezmizí příznaky průjmu.
 4. Vaření želé s přidáním šípky je vynikající tonikum. Vypijte sklenici 3krát denně.
 5. Mrkev s průjmem se používá ve vařené formě - rošt, přidejte trochu soli. Voda, ve které byla zelenina vařena, může být také vypita, aby se eliminovala dehydratace..
 6. Vařte granátové jablko slupky ve vodě na mírném ohni po dobu 10-15 minut, trvejte na tom a namáhejte. Pijte sklenici dvakrát denně.
 7. Nalijte třešňové bobule vroucí vodou, trvejte na vodní lázni po dobu 20 minut, ochlaďte a namočte tekutinu. Po jídle pijte malá jídla.
 8. Připravte suchou dubovou kůru, podrobně ji nakrájejte na malé kousky, nalijte suroviny vroucí vodou, nechte 10 minut mírně zahřát na mírném ohni, přikryjte víčkem a směs zahřejte. Před jídlem vypijte 50 ml.
 9. Vlašské ořechy mají fixační účinek, stačí jíst několik kusů, ale nejíst produkt v prvním měsíci po narození dítěte.
 10. Odvar z jitrocelu pomůže vyrovnat se s dehydratací - vezměte sklenici vroucí vody na lžíci suché nasekané trávy, vařte na mírném ohni po dobu 10 minut, pak trvat na půl hodiny. Pijte mezi jídly 100 ml.
 11. Zázvor s průjmem eliminuje křeče a bolesti břicha - připraví terapeutické složení, nastrouháme zeleninu na struhadle, smícháme s medem a vezme 1 polévková lžíce. třikrát denně. Omyjte teplou vodou. Nepoužívejte přípravek během prvních 12 týdnů po narození dítěte.
 12. Vařte heřmánkový čaj s mátou / citronem - lžíce surovin ve sklenici vody. Takový nápoj zklidní trávicí systém, zmírní bolest v případě průjmu. Navíc má mírný sedativní účinek, pomáhá mamce relaxovat a usnout.


Existuje velké množství lidových léků na průjem a při kojení, s opatrností, můžete si vybrat vhodný v každém případě.

Lidové léky pomohou normalizovat střevní mikroflóru, odstranit toxiny a toxiny z těla, aniž by poškodily dítě. Během kojení by měla být vzata v úvahu možnost užívání některých produktů, aby se zabránilo alergiím u dítěte. Léčivé poplatky zahrnují přírodní látky, které dokážou potlačit škodlivé bakterie. Kromě toho je obrana těla posílena, zánětlivý proces je eliminován, stolice je obnovena.

Prevence

Pro prevenci musíte dodržovat poporodní stravu a správně jíst. V tomto případě snížíte pravděpodobnost průjmu z přejídání. Také nejezte alergická jídla..

Dalším důležitým faktorem je hygiena. Není divu, že nás učili od dětství umývat si ruce po ulici a před jídlem. Tato pravidla musí být neustále dodržována po celý život. Pokud jste také na veřejném místě, bylo pro tyto účely vytvořeno mnoho zařízení. Může to být mokrý ubrousek nebo ruční sprej. Jsou malé velikosti a vejdou se do jakékoli peněženky. Ale když je použijete, snížíte pravděpodobnost výskytu střevních virů. Při návštěvě kliniky je také nejlepší nosit na tváři obinadlo.

Před jídlem musí být všechno ovoce a zelenina důkladně omyty. Při nákupu musíte zkontrolovat datum exspirace a integritu balíčku. Pokud je obal průhledný, podívejte se na kvalitu a vzhled produktu. Nejrychleji se zhoršují mléčné výrobky, maso a ryby. Je třeba je vybírat důkladněji a zaměřit se nejen na vzhled, ale také na vůni.

Důležité je také vaření. Všechny výrobky musí být podrobeny úplnému tepelnému ošetření, to znamená, že nesmí být upečeny. To platí zejména pro masné výrobky..

Matka, která právě porodila, by na sebe neměla zapomenout. Koneckonců, její zdraví je také zdraví dítěte. Měla by si pamatovat, když jí, co je možné a co je nežádoucí. Také potřebuje znát opatření ve výživě, aby se mohla chránit a udržet svoji postavu štíhlou. Hygiena je důležitá nejen pro zdraví, ale také pro budoucnost jako skvělý příklad pro vaše dítě. Koneckonců, maminka by měla vždy zůstat modelem, cílem, o který se dítě snaží, vyrůstat.

Organické příčiny průjmu u kojících žen

 • Střevní infekce;

Při nedostatečné hygieně mohou kojící matky, jejichž tělo je po porodu oslabené, infekci snadno „chytit“. Pamatujte si, že jste umyl jablka, která jste přinesli z trhu minulé ráno?

Zvýšená teplota, zvracení a průjem u kojící matky jsou hlavními příznaky otravy organismu toxickými látkami produkovanými patogenními bakteriemi v průběhu života. Tato podmínka vyžaduje naléhavá detoxikační opatření. Aby nedošlo k infikování dítěte, umyjte si ruce mýdlem co nejčastěji.

V tomto případě lze průjem kombinovat s různými vyrážkami na kůži. Pro léčbu tohoto typu poruchy je nutné vyloučit z potravy pouze podezřelé potraviny.

Bojíte se průjmu a horečky? Důvodem je otrava jídlem. Po konzumaci zastaralé misky může maminka naplnit její tělo velkým množstvím patogenních bakterií, které způsobují dysbiózu a v důsledku toho průjem.

Dietní a pitný režim

Průjem po porodu je eliminován nejen léky. Kojící matka by měla dodržovat správnou výživu:

 • Ze stravy je nutné vyloučit smažená, tučná jídla, marinády, uzená masa, jakož i čerstvou zeleninu a ovoce. Nejezte koření, pepř.
 • Doporučuje se strava obsahující vlákninu - kaše z rýže a pohanky, vařené nebo dušené ryby a maso bez tuku. Užitečná pečená zelenina v troubě nebo na grilu, šťouchané polévky. V nabídce jsou sušenky, sušičky, včerejší chléb. Když průjem během kojení prochází, žena potřebuje jídlo, aby normalizovala střevní mikroflóru - kefír, jogurt.
 • Všechna jídla se doporučuje vařit v páře nebo vařit. Tím se sníží zátěž zažívacího systému..
 • I když není chuť k jídlu, maminka musí něco jíst. Kalorie v potravě pomohou tělu rychleji se zotavit po otravě.

Aby nedocházelo k dehydrataci, měla by kojící matka pít více tekutin - až do 2,5-3 litrů denně. Užitečný vývar divoké růže, dušené dřín, infuze heřmánku. Moje matce je povolen slabý kuřecí vývar, minerální voda bez plynu Yessentuki, Narzan.

Účinnější než voda, polyionická řešení - Regidron, Oralit - obnovují tekutinu ztracenou v těle. Zředěné farmaceutické prášky se berou pravidelně v malých dávkách. Každou půl hodinu musíte vypít půl sklenky roztoku.

Přírodní přípravky pro laktaci

Nejbezpečnějšími léky na průjem během laktace, jsou-li použity správně, jsou přírodní léčiva.

Antibakteriální a obalové vlastnosti rostlin jsou známé již od starověku. Léčba lidovými léky je účinná při průjmech při komplexní a monoterapii.

Přírodní léky mohou být léčeny po dlouhou dobu, bez rizika vedlejších účinků, dokonce i závažných onemocnění..

Správná diagnóza, doporučení lékaře, správná příprava a dávkování jsou součásti úspěšné léčby a prevence nemocí.

K léčbě průjmu během laktace je možné a vhodné použít následující složky rostlin s adstringentními vlastnostmi:

 • květiny horské arniky;
 • Třezalka tečkovaná;
 • malinové listy;
 • olše přetížení;
 • rýže;
 • ječmen;
 • listy šalvěje;
 • kořeny anděliky a horolezec hada;
 • šťovík koně;
 • Černý čaj;
 • heřmánek;
 • přeslička;
 • ovoce a listy třešní;
 • koprová zelenina;
 • slupky granátového jablka;
 • semena jitrocelu;
 • tanalbin (sumac a listy scumpií);
 • dřínový džem;
 • sušené hrušky;
 • sušené a čerstvé borůvky;
 • okvětní lístky růží;
 • skořápky kuřecích žaludků;
 • listy šípů, ovoce a kořeny.

Chronický průjem a pohyby střev

Na rozdíl od krátkodobého a nedostatečného průjmu je dlouhodobý a silný, měnící se v chronický, nebezpečný a vyžaduje určité ošetření. Co dělat s ošetřovatelkou v této situaci? Hlavním úkolem je zastavit ztrátu tekutin v těle. Pokud ztráta dosáhne 10%, je to plné vyčerpání, letargie a dalších závažných poruch, 25% - již vede k smrti. Silný průjem, který trvá déle než tři dny, může také způsobit šok..

Tuto podmínku můžete určit pomocí následujících znaků:

 • studený pot;
 • závrať;
 • Tepová frekvence
 • silná slabost.

Jednou z nejnebezpečnějších forem průjmů, které nelze vyřešit bez lékařské péče a hospitalizace, je krevní stolice, která se v každodenním životě nazývá černou stolicí. Přítomnost krevních sraženin ve stolici naznačuje krvácení ve střevech.

Články O Neplodnosti