Hlavní Výživa

Jak se děje cervikometrie během těhotenství??

Cervikometrie je neinvazivní výzkumná metoda v porodnické a gynekologické praxi, jejímž cílem je zkoumat stav děložního hrdla. Cervikometrie během těhotenství se považuje za nezbytný postup, protože jak doba narození, tak samotná možnost porodu dítěte do požadovaného období závisí na délce a stavu děložního hrdla..

Cervikometrie je ultrazvukové vyšetření děložního čípku, jeho stavu a délky. To je zvláště důležité v období, kdy žena porodí dítě, protože zachování těhotenství a normální průběh porodu závisí na normální poloze a délce děložního čípku..

Metoda cervikometrie je založena na odlišné schopnosti tkání odrážet ultrazvukové vlny z ultrazvukové sondy, které jsou poté vizualizovány na zvláštním monitoru. Jedná se o široce dostupnou studii z důvodu nízkých ekonomických nákladů na její provedení. Mezi jeho výhody patří vysoký obsah informací, rychlost a možnost použití v ambulanci. Pomocí této techniky získáte informace o ukazatelích délky děložního hrdla, vnějšího a vnitřního hltanu, průchodnosti děložního hrdla. Na základě získaných údajů je možné předpovědět načasování nástupu práce, předepsat vhodné zacházení v případě odchylek od normálních průměrných hodnot, tj. Včas přijmout nezbytná opatření.

S pomocí cervikometrie se provádí objektivní hodnocení rizik vzniku předčasného porodu u žen s jednoduchým a vícenásobným těhotenstvím..

Tato studie se provádí na doporučení lékaře a pokud je uvedeno. Cervicometry mohou být předepsány několikrát během těhotenství. Tato analýza by neměla být opuštěna, protože nesprávné posouzení rizikových faktorů pro předčasný porod může vést k negativním důsledkům pro matku i dítě.

Cervikometrie se provádí v období od 15 do 16 týdnů a opakuje se ve 20 týdnech, pokud počáteční výsledky studie vyvolaly dotazy lékaře. Zdravým ženám, které dříve neměly problémy s porodem dítěte, se doporučuje podstoupit postup po dobu 12 až 22 týdnů, aby bylo zajištěno, že je děložní hltan uzavřen, a další postupy k záchraně života dítěte se nevyžadují..

Studii lze provést několika způsoby:

 • Transvaginální ultrazvuková sonda pro prázdný měchýř;
 • Transabdominální sonda s plným měchýřem. Je třeba poznamenat, že studie, která se provádí pomocí transvaginálního senzoru, je spolehlivější, protože děložní čípek je vizualizován v lepší rovině pro odborníka k vidění..

  Kdo se doporučuje během děložního hrdla dělat děložní hrdlo:

  • Ženy s těžkou porodnickou a gynekologickou historií. Pokud došlo k předčasnému začátku porodu, potratů v pozdějších stádiích, provedených chirurgických zákroků v oblasti genitálií, pak se znovu provede cervikometrie s rozdílem několika týdnů;
  • Ženy s vícenásobným těhotenstvím. Pokud se narodí 2 nebo více dětí, proveďte dvojitou zkoušku;
  • Ženy s krátkým děložním čípkem nebo isthmicko-cervikální nedostatečností se doporučuje pravidelně provádět test, aby sledovaly změny v poloze a délce děložního čípku. Mezi studiemi by se mělo konat jeden týden až měsíc.

  Pro studii neexistují prakticky žádné kontraindikace. Cervikometrie je neinvazivní, bezbolestná diagnostická metoda, která poskytuje přesné výsledky a přesné informace. Proto, pokud existuje riziko předčasného ukončení těhotenství, lékaři doporučují provést tento test..

  Délka děložního kanálu během těhotenství je normální

  Normální průměrné hodnoty délky děložního hrdla podle výsledků děložního hrdla jsou:

  • Od 16 do 22-23 týdnů těhotenství: je to 40 - 45 mm;
  • Od 24 do 28-29 týdnů těhotenství: 35 - 40 mm;
  • Od 32 do 36-39 týdnů těhotenství: 30-35 mm.

  Děložní čípek delší než 30 mm ukazuje na nejmenší riziko vzniku porodu předčasně. Pokud je délka CMM během těhotenství u jednoho plodu menší než 15 mm a pokud je dítě 2 nebo více, 25 mm, měla by žena podstoupit terapii, aby se dítě uchránilo v nemocnici.

  Při zkoumání vnitřního hltanu se vyhodnocuje jeho tvar:

  • Tvar ve tvaru písmene T je určen, pokud je hltan uzavřen. Toto je varianta normy;
  • Forma ve tvaru Y je pozorována, pokud je děložní čípek předčasně vyzrálý, s ještě vyšším stupněm zrání se tvar změní na tvar V a U;
  • Dojde-li k prolapsu fetálních membrán, má CMM podobu přesýpacích hodin.

  Patologie, které výzkum identifikuje

  Pokud je délka děložního kanálu během těhotenství s jedním dítětem menší než 25-30 mm, je žena poslána na následné ultrazvukové vyšetření v každém následujícím týdnu těhotenství a na odbornou konzultaci, aby rozhodla o další taktice řízení těhotenství.

  Pokud je cervikální kanál zkrácen na 25 mm, provede se diagnóza isthmicko-cervikální nedostatečnosti. To znamená, že žena má vysoké riziko, že k nástupu porodu dojde včas, což může mít v budoucnu negativní dopad na nenarozené dítě, protože plod není dostatečně zralý, aby existoval mimo děloze. Proto by v případě předčasného porodu měl být novorozenec pod dohledem zkušených neonatologů..

  Může se vyskytnout stav, jako je obvyklý potrat. To znamená, že krk nemůže nést hmotnost plodu, plodovou vodu a v důsledku toho těhotenství končí v pozdějších stádiích. Aby se snížilo zatížení CMM, vloží porodník-gynekolog do vagíny silikonový kroužek (pesar), aby pomohl udržet hltanu uzavřenou. Pesar také mírně odkloní dělohu zpět, díky čemuž klesá tlak plodu s plodovou vodou na děložní krčku. Tento postup lze provádět ambulantně, nevyžaduje mnoho času. Po instalaci pesaru může žena okamžitě jít domů.

  Pokud je cervikální kanál příliš krátký, existuje vysoké riziko nitroděložní infekce, protože hlen se tvoří v menším množství. Cervikální hlen je dobrou ochrannou bariérou proti vstupu mikroorganismů do dutiny CM kvůli vysoké hladině pH. Plod je na infekční proces velmi citlivý, protože jeho imunitní systém dosud nebyl vytvořen. Důsledky nitroděložní infekce mohou zanechat otisk celého života dítěte, jako je vznik malformací plodu, vrozená sepse. Nerozpoznaná a včasná neléčená nitroděložní infekce může vést k intrauterinní smrti nebo smrti novorozence v prvních dnech nebo hodinách života v důsledku vývoje septického šoku, DIC, trombózy pupeční tepny, hypoxie a dalších příčin.

  V případě detekce isthmického krčku. selhání, žena podléhá povinné hospitalizaci na oddělení patologie těhotenství, je předepsána léčba progesteronem. Lze také nainstalovat pesar (viz výše). Lékaři v této situaci důrazně doporučují nepřetržitý dohled až do narození.

  Proto by měl být krční kanál během těhotenství vyšetřen u žen se zatíženou porodnicko-gynekologickou anamnézou nebo vícečetným těhotenstvím. Ve vážných nebo pochybných případech může být cervikometrie provedena několikrát na doporučení porodníka-gynekologa po celou dobu těhotenství..

  Nebojte se a navrhovanou studii odmítněte. Během rozpoznaných abnormalit v parametrech CMM dobře reagujte na konzervativní léčbu, a to jak v ambulantních, tak v lůžkových zařízeních pomocí progesteronových přípravků nebo zavedení silikonového kruhu (pesaru) do vagíny. I s rozvojem isthmicko-cervikální nedostatečnosti lze těhotenství prodloužit na optimální dobu nástupu porodu..

  Norma délky děložního hrdla během těhotenství

  Proč znát délku děložního hrdla během těhotenství?

  Cervix plní důležitou funkci. Zavírá vstup, spolehlivě drží dítě v lůně, zabraňuje pronikání vaginálních sekretů a patogenní mikroflóry.

  Krátký děložní čípek je vážnou hrozbou

  Délka děložního hrdla během těhotenství je důležitým ukazatelem při hodnocení stavu těhotné ženy. Není to trvalé. Blíže k porodu se krk zmenší a to je normální, protože tkáně jsou natažené. Ale v raných fázích by délka kanálu měla být v rámci normálních hodnot, to je klíč k těhotenství bez komplikací.

  Jak změřit délku děložního čípku?

  Těhotné ženy o provedených měřeních nemusí ani vědět, protože pokud nedochází k odchylkám, nebudou o tom ženy informovat. Toto vyšetření se nazývá cervikometrie. Jedná se o ultrazvuk reprodukčního systému a provádí se po dobu 20–24 týdnů. Pokud první plánované ultrazvukové vyšetření ukázalo odchylky, lze délku děložního hrdla měřit dříve s přestávkou 1-2 týdny.

  Externí ultrazvuk pro měření délky děložního hrdla během těhotenství, nejlépe v pozdějších fázích

  Zvláštní příprava na ultrazvuk není nutná, před zákrokem je vhodné vyprázdnit močový měchýř. To je nezbytné pro větší pohodlí samotné těhotné ženy. Vyšetření je bezbolestné, nebojte se.

  V průběhu cervikometrie se studuje nejen délka, ale také hustota a stupeň otevření krku, jeho připravenost k mateřskému procesu. Normálně by se měl postupně zjemňovat a zkracovat blíže k porodu..

  Délka děložního čípku na ultrazvuku lze měřit dvěma způsoby: externě nebo transvaginálně, tj. Pomocí speciálního senzoru, který je vložen do vagíny.

  Existuje také ruční způsob. Vyšetření se provádí na gynekologickém křesle, ale není možné určit přesnou délku. Díky této technice je možné posoudit stupeň odhalení, hustoty a stavu hltanu.

  Norma a patologie

  Žena musí vědět, kdy má být na pozoru. Do 27. týdne by nemělo být zkracování a otevírání hltanu. Pokud je v této době délka menší než 25 mm, provede se diagnóza isthmicko-cervikální nedostatečnosti. Tato podmínka představuje hrozbu potratu..

  Dlouhá děložní čípek v pozdějších fázích, stejně jako krátká v počátečních fázích, není normou

  Normy o délce děložního hrdla jsou:

  • 10-14 týdnů - 35 mm;
  • Týden 15-19 - 36,2 mm;
  • 20. - 24. - 40.3 mm;
  • 25 - 29 týdnů - 41 mm;
  • 30 - 34 týdnů - 36,4 mm;
  • 35 - 40 týdnů - 28,6 mm.

  Jedná se o průměrné hodnoty. V prvním a druhém trimestru je délka maximální, jak roste plod. V posledních stádiích je krk zkrácen kvůli jeho zrání a snížení břicha. Minimální přípustná hodnota v raných stádiích, která neindikuje isthmic-cervikální nedostatečnost, je 30 mm. Minimální délka krku ve třetím trimestru je 25 mm. Pokud je krční kanál ještě zkrácen, provede se chirurgický zákrok za účelem uložení prstenu. To je jediný způsob, jak zachránit dítě..

  Počínaje 37 týdny se děložní hrdlo aktivně dozrává. Změkčuje, nachází se ve středu malé pánve, otevírá se. Jeho délka může vůbec dosáhnout 15 mm, a to není patologie.

  Kanál děložního čípku se stává nejkratším v době narození, protože se otevírá a rozpíná.

  Existují rozdíly v délce děložního čípku u primiparousů a žen, které rodí ne poprvé, proto se vyplatí vyvodit závěry sami od sebe a mít výsledky v ruce. Patologii může identifikovat pouze specialista.

  U více krků může být krk mírně zkrácen ve srovnání se ženami, které rodí poprvé. Během druhého těhotenství však není zkrácení jeho délky blíže k datu narození tak výrazné, protože zveřejnění je rychlé. Cervix se otevírá rychle a během pracovního procesu se zkracuje..

  Mnohočetné někdy mají problémy s délkou děložního hrdla, i když v minulosti tato patologie chyběla. Příčinou může být předchozí narození.

  Jaké je nebezpečí zkráceného krku?

  Zkrácený krk není schopen vykonávat funkce, které jsou na něm uloženy. Existuje riziko předčasného odhalení a potratu. Pokud bude těhotenství možné udržet, budou stále existovat hrozby. Když je krk zkrácen, hltan není pevně uzavřen. Existuje možnost nákazy, a to je další důvod pro porod v předstihu.

  Proč je krk krátký?

  K takové patologii dochází z následujících důvodů:

  • nedostatek progesteronu;
  • potraty, poranění krku během předchozích porodů, například umístění porodních kleští, slzy;
  • hormonální změny;
  • zánětlivé nebo infekční procesy, které vedou k deformaci formy, zjizvení;
  • kauterizace eroze, operace na krku, obřízka;
  • krvácení z dělohy, což vede k nepříznivým změnám;
  • fyziologické strukturální vlastnosti.

  Ohrožené ženy by měly být ještě více ohleduplné ke svému zdraví..

  Jak zvýšit?

  Pokud je u těhotné ženy zjištěno zkrácení, které překračuje přípustné limity, je léčba okamžitě předepsána. Terapeutické techniky závisí na gestačním věku a stupni zkracování.

  Konzervativní léčba hormonálními léky je zaručena s délkou krku nejméně 25 mm. S pomocí hormonů dochází k prodloužení a zlepšení struktury..

  Minimální délka děložního čípku se neprojevuje

  Při zkrácení méně než 25 mm se uchylují k radikálním metodám. Toto je šití dělohy nebo instalace prstenu. Tyto chirurgické postupy narušují předčasné otevření hltanu, ale rizika zde nekončí. Žena by měla znovu zvážit svůj životní styl, dodržovat odpočinek v posteli a odmítnout jakékoli fyzické námahy až do narození.

  Úzkostné příznaky na pozadí krátkého krku - křeče v dolní části břicha, bolest v dolní části zad, výtok krve z pochvy. To jsou krumpáři potratu.

  Chirurgické techniky pro udržení děložního hrdla jsou odůvodněné vysokým rizikem předčasného porodu. V raných stádiích se uchylují k šití, od 20. týdne dají prsteny, mohou být silikonové nebo plastové. Jsou odstraněny 1-2 týdny před porodem nebo okamžitě, když je žena připravena porodit.

  Kroužky jsou instalovány bez úlevy od bolesti. Procedura je nepříjemná, ale trvá několik minut. Stehy jsou umístěny do celkové anestézie, proto jsou v prvním trimestru kontraindikovány. Po zákroku by měla žena zůstat pod lékařským dohledem několik dní. Je-li uspokojivá, těhotná opustí domov.

  Chirurgické techniky mají kontraindikace:

  • infekční a zánětlivé procesy pánevních orgánů;
  • krvácení z dělohy;
  • závažné stadium isthmicko-cervikální nedostatečnosti;
  • fetální smrt.

  V těchto případech se délka děložního hrdla během těhotenství neupravuje.

  Mateřské tipy

  Pokud má žena krční délku menší než je obvyklé, měla by dodržovat tato doporučení:

  1. Odmítněte fyzickou aktivitu, zejména ta, která vyvíjí tlak na břicho.
  2. Nezvedejte závaží a zakažte hmotnost větší než 1–2 kg.
  3. Odmítněte sexuální aktivitu po porodu, i když je krátký krk diagnostikován v raných stádiích.
  4. Udržujte normální hormonální hladiny.
  5. Vyvarujte se stresu, se zvýšenou podrážděností užívejte přírodní sedativa.

  Ošetřující gynekolog může doporučit specializovanou lékovou terapii, například antispasmodika, která sníží napětí dělohy..

  Při správném přístupu k léčbě se krátký krk nestane překážkou šťastného mateřství. Pokud žena poslouchá rady lékařů, bude moci dítě porodit.

  Normy délky děložního hrdla během těhotenství - rizika a léčba krátkého děložního hrdla

  5 minut na čtení

  Cervix není jen vstup do děložní dutiny. Elastický a elastický krk (krční kanál v něm) chrání vyvíjející se plod před infekcemi a pevně ho uzavírá až do okamžiku narození. Normálně je děložní čípek uzavřen, ale změkčí a mírně se otevře do 37. týdne, kdy se ženské tělo připravuje na porod.

  Obsah článku:

  Krátký děložní čípek - diagnostika a rizika v různých stádiích těhotenství

  Období těhotenství bohužel není vždy plynulé a bezproblémové. Velmi častou příčinou potratu a potratu nebo předčasného porodu je patologicky krátký děložní čípek nebo isthmicko-cervikální nedostatečnost.

  Důvody, které způsobují tuto patologii, jsou

  • Nedostatek progesteronu.
  • Poranění děložního čípku po chirurgickém zákroku, conize, potratu nebo předchozím porodu.
  • Změny struktury krční tkáně v důsledku hormonálních změn v těle.
  • Psychogenní faktory - obavy a stresy.
  • Infekční a zánětlivá onemocnění pánevních orgánů a přímo - děloha a děložní čípek, které vedou k deformaci a zjizvení tkáně.
  • Změny krvácení z dělohy.
  • Individuální anatomické a fyziologické vlastnosti organismu nastávající matky.

  Měření délky děložního čípku během těhotenství je velmi důležité, protože to vám umožní včasně určit patologii a přijmout opatření k zabránění ztrátě těhotenství..

  ICI je zpravidla přesně diagnostikováno v druhé polovině těhotenství, když je plod již velký.

  1. Při gynekologickém vyšetření nastávající matky vyhodnotí porodník-gynekolog stav krčku dělohy, velikost vnějšího hltanu, přítomnost a povahu výtoku. Normálně je děložní čípek v prvních týdnech těhotenství hustý, má zadní odchylku, vnější hltan je uzavřen a neprochází prstem.
  2. Pro diagnostiku patologicky zkráceného děložního čípku je předepsán ultrazvuk (s transvaginálním senzorem - v raných stádiích těhotenství, transabdominálně - v druhé polovině těhotenství). Studie provedla cervikometrii, tj. Změřila délku děložního čípku. Podle získaných údajů je vyřešena otázka metod, které pomohou udržet těhotenství - je šev na děložním čípku nebo inscenace porodnického pesaru.

  Délka děložního čípku během těhotenství - tabulka norem za týden

  Normy délky děložního čípku jsou uvedeny v tabulce:

  Gestační věkDélka děložního čípku (normální)
  16 - 20 týdnů40 až 45 mm
  25 - 28 týdnů35 až 40 mm
  32 - 36 týdnů30 až 35 mm

  Ultrazvuková studie také určuje stupeň zrání krčku děložního čípku, výsledek je hodnocen v bodech.

  Tabulka známek cervikální zralosti

  Podepsat Skóre 0 Bod 1 Skóre 2
  Cervikální soudržnostHustá strukturaMěkký, zhutněný v oblasti vnitřního hltanuMěkký
  Délka krku, jeho hladkostVíce než 20 mm10-20 mmMéně než 10 mm nebo vyhlazené
  Průchodnost děložního hrdlaExterní hltan je uzavřený, přeskočí špičku prstu1 prst může projít do děložního hrdla, ale vnitřní hltan je uzavřen2 prsty nebo více prochází do děložního hrdla (s hladkým krkem)
  Krční poziceZadníVpředuUprostřed

  Výsledky průzkumu jsou vyhodnoceny tímto způsobem (získané skóre je shrnuto podle charakteristik):

  1. 0 až 3 body - nezralý děložní čípek
  2. Od 4 do 6 bodů - nedostatečně zralý krk nebo zrání
  3. 7 až 10 bodů - zralý děložní čípek

  Až 37 týdnů je děložní čípek obvykle nezralý a před narozením přechází do zralého stavu. Je třeba poznamenat, že nezralost děložního čípku v posledních týdnech těhotenství je patologií, která je v rozporu s ICI, a je třeba ji také sledovat a opravit, a to až do výběru způsobu doručení císařským řezem..

  Pokud je délka děložního čípku v normálním rozmezí, ale existují známky nástupu předčasného porodu, je nutné další ultrazvukové vyšetření. Což pomůže přesně diagnostikovat ICI, pokud je k dispozici..

  Zkrácení děložního čípku před porodem - co dělat a jak zacházet?

  Zkrácení děložního čípku, diagnostikovaného od 14 do 24 týdnů, ukazuje na jasné riziko předčasného porodu a vyžaduje okamžitou opravu.

  1. Pokud je v tomto období délka děložního čípku menší než 1 cm, dítě se narodí ve 32 týdnech těhotenství.
  2. Pokud je od 1,5 do 1 cm, dítě se narodí ve 33 týdnech těhotenství.
  3. Délka děložního čípku menší než 2 cm naznačuje, že k porodu může docházet ve 34 týdnech těhotenství.
  4. Délka děložního čípku od 2,5 cm do 2 cm je známkou toho, že se dítě pravděpodobně narodí ve 36 týdnech těhotenství..

  Pokud je nastávající matce diagnostikována zkrácení děložního hrdla, bude poskytnuta léčba s ohledem na stupeň zkrácení a gestační věk:

  1. Konzervativní léčba tocolytic drogy, progesterone. Léčba se provádí v nemocnici.
  2. Cerclage děložního čípku, to je šití. Stehy jsou odstraněny před porodem..
  3. Představení porodnického pesaru - gumový kroužek dělohy, který uvolňuje děložní hrdlo a eliminuje jeho rozpínání.

  Nastávající matka může také doporučit:

  • Snižte fyzickou aktivitu. Vyhněte se činnostem, které zvyšují tlak na břicho.
  • Odmítají sexuální aktivitu až do porodu.
  • Vezměte přírodní sedativa - například tinktury mateřské nebo valeriány.
  • Užívejte antispasmodika předepsaná lékařem - například ne-spa, papaverin.

  Zkrácení a změkčení děložního čípku z 37 týdnů je normou, která nevyžaduje ošetření a korekci.

  Proč je cervikometrie nezbytná během těhotenství?

  Během porodu dítěte musí být žena pod pečlivou pozorností svého porodníka-gynekologa a v každém trimestru těhotenství musí pravidelně absolvovat určitou řadu studií. Jedním z nich je cervikometrie. Toto slovo nejprve děsí nastávající matky, ale v tom není nic hrozného. Cervikometrie je důležité vyšetření, které umožňuje včasnou detekci isthmicko-cervikální nedostatečnosti (ICI), což vede k potratu v prvních měsících těhotenství nebo k předčasnému porodu v pozdější fázi těhotenství..

  Co je to cervikometrie

  Cervikometrie je důležitý diagnostický postup, který vám umožní vyhodnotit stav děložního hrdla u těhotné ženy: jeho délka, šířka vnějšího i vnitřního hltanu, průchodnost děložního hrdla. Jedná se o ultrazvukové vyšetření prováděné pomocí transvaginální (méně běžně transabdominální) sondy..

  Obvykle se provádí jednou během druhého screeningu od 18. do 22. týdne těhotenství. Pokud má žena zatíženou porodnickou anamnézu (například jednou měla předčasný porod nebo potrat z důvodu ischemicko-cervikální nedostatečnosti), hrozí ukončení těhotenství nebo existuje riziko předčasného porodu, může specialista předepsat studii na dřívější nebo pozdější porod načasování.

  Pokud stav děložního čípku neodpovídá gestačnímu věku, může být cervikometrie prováděna opakovaně pro vyhodnocení a kontrolu její velikosti v dynamice..

  Cervikometrie se nejčastěji provádí transvaginální sondou.

  Kdo potřebuje výzkum

  Zpravidla je cervikometrie předepsána během druhého trimestru těhotenství. Stává se však také, že lékař může předepsat studii a při absolvování prvního screeningu. Pokud existuje hrozba potratu, pak se děložní hrdlo sleduje každý jeden až dva týdny.

  Pravidelné vyšetření děložního čípku je indikováno pro:

  • vícenásobné těhotenství;
  • nedostatek progesteronu;
  • hypertonicita dělohy;
  • krvácení z dělohy;
  • přítomnost isthmicko-cervikální nedostatečnosti;
  • zkrácení délky děložního hrdla;
  • spontánní potraty ve druhém trimestru nebo předčasný porod, které dokončily minulé těhotenství;
  • přítomnost chirurgických zákroků na děloze a jejím děložním hrdle v minulosti;
  • deformace děložního čípku způsobená ukončením těhotenství lékem, zraněními při předchozím porodu;
  • anomálie ve vývoji vnějších a vnitřních pohlavních orgánů atd..

  Zkrácení děložního čípku - přímá indikace pro dynamické děložní hrdlo

  Kontraindikace studie

  Mnoho těhotných žen se obává o bezpečnost tohoto postupu. Stejně jako u každé ultrazvukové studie je cervikometrie charakterizována minimálním dopadem na tělo nastávající matky a jejího dítěte. Tato metoda vyšetřování děložního čípku je absolutně bezpečná, bezbolestná a nemá žádné kontraindikace.

  Co ukazuje cervikometrie

  Je známo, že děložní hrdlo udržuje dítě v děloze během těhotenství. Na konci 35–36. Týdne se postupně začíná zrát: zkracuje se, zjemňuje a cervikální kanál se postupně rozšiřuje. To je normální. U některých žen mohou tyto procesy začít dříve v těhotenství. Aby se předešlo předčasnému porodu nebo spontánnímu potratu, lékař doporučuje nastávající matce pravidelně podstoupit děložní čípek, který vám umožní sledovat dynamiku funkčního stavu děložního čípku:

  • velikosti
  • hustota;
  • průchodnost děložního hrdla;
  • velikosti vnějšího a vnitřního hltanu.

  V případě odchylek od normy lékař přijme veškerá nezbytná opatření k udržení těhotenství.

  Jak již bylo zmíněno, cervikometrie umožňuje včasnou detekci isthmicko-cervikální nedostatečnosti (ICI). S touto odchylkou od normy je děložní hrdlo významně zkráceno, což zvyšuje riziko ztráty dítěte nebo předčasného porodu. Kromě toho, když je děložní hrdlo zkráceno, zmenší se a rozšíří se podélná velikost děložního hrdla, což snižuje produkci děložního hlenu, který slouží jako ochrana proti proniknutí infekce do děložní dutiny..

  S ICI se produkce hlenu v děložním čípku snižuje, což chrání plod před vlivy prostředí

  Příprava na děložní čípek

  Cervikometrie je neinvazivní a jednoduchá metoda pro hodnocení stavu děložního čípku. Proto nevyžaduje žádné speciální školení.

  Každá těhotná žena by však měla vědět, že před transvaginálním ultrazvukem je nutné jít na záchod, aby se močový měchýř a střeva zbavila nahromaděného obsahu. Za této podmínky bude lepší vizualizace orgánu, což umožní lékaři získat přesnější výsledky..

  Jaká je studie

  Dříve byla cervikometrie prováděna výhradně transabdominální metodou (přední stěnou břicha), což nepřineslo příliš přesné výsledky. Předpokladem této metody je navíc močový měchýř, což je velký problém pro těhotné ženy, zejména v pozdějších stádiích. Kromě toho přeplněný orgán tlačí na všechny části dělohy a blokuje vnější a vnitřní hltanu. V dnešní době je transabdominální vyšetření děložního čípku velmi vzácné. Během studie se v zásadě používá transvaginální ultrazvuková sonda, která umožňuje co nejpřesnější vizualizaci a vyhodnocení stavu děložního čípku.

  Metoda transvaginálního výzkumu je co nejpřesnější.

  Cervikometrie se provádí v poloze ženy ležící na zádech s ohnutými nohami a přivedenými k tělu. Do vagíny je pečlivě vložen transvaginální senzor, který se snaží zabránit tlaku na děložní čípek. V tomto případě by nastávající matka neměla mít žádné nepohodlí. Doba zkoušky obvykle nepřesahuje tři minuty. Během této doby se specialistovi podaří opravit všechny potřebné parametry.

  Rozdělení výsledků

  Pro každý gestační věk existují normy pro velikost děložního čípku:

  • v raných stádiích těhotenství až do 23. týdne by délka krku měla být alespoň 40 mm (průměrné hodnoty od 40 do 45 mm);
  • ve druhém trimestru, počínaje 24. až 30. týdnem, může být mírně zkrácena a pohybuje se v rozmezí 35 až 40 mm;
  • od 30. týdne těhotenství do 36. roku se délka může ještě zkrátit a činit 30–35 mm;
  • počínaje 36. týdnem začíná proces zrání děložního čípku a jeho podélné rozměry se mohou ještě zmenšit.

  Délka krčku menší než 25 mm by měla být důvodem hospitalizace ženy. Tyto velikosti naznačují vysoké riziko předčasného porodu nebo spontánního potratu..

  Kromě měření délky se provádí hodnocení vnitřního hltanu krku. Významnou diagnostickou hodnotou je jeho forma:

  • T-tvar je variantou normy a je vizualizován s uzavřeným hltanem;
  • U-tvar je detekován, když začíná zrání děložního čípku;
  • Ve tvaru V a U se pozoruje ještě větší zrání orgánu;
  • Tvar X nebo tvar přesýpacích hodin je pozorován s prolapsem fetálních membrán.

  Až do 36. týdne těhotenství by mělo být děložní hrdlo nezralé.

  Normálně, před 36. týdnem těhotenství, by měl mít vnitřní hltan děložního hrdla tvar T

  Zralost děložního čípku a jeho stupeň se hodnotí v bodech, které jsou shrnuty na konci studie:

  • ne více než 3 body - krk je nezralý;
  • 4-6 bodů - tělo začalo zrát;
  • 7-10 bodů - plná zralost krku.

  Tabulka pro hodnocení krční splatnosti

  Symptom0 bodů1 bod2 body
  Struktura děložního čípkuHustýMěkký vnitřní hltan je charakterizován přítomností zhutněné oblastiMěkký
  Délka děložního čípkuVíce než 25 mm20–25 mmMéně než 15 mm
  Průchodnost děložního hrdlaUzavřený hltanMírné otevření hltanu o 1 cm nebo méněMírné otevření hltanu o 2 cm nebo více
  Cervikální umístění / odchylkaZadníVpředuUprostřed

  Důvody pro odchylku od normy

  Hlavní důvody pro odchylku stavu děložního čípku od normy jsou:

  • isthmicko-cervikální nedostatečnost (ICI);
  • nedostatek progesteronu v nastávající matce;
  • zranění děložního čípku;
  • stres;
  • infekční a zánětlivé procesy v reprodukčních orgánech;
  • anomálie ve struktuře reprodukčních orgánů a další.

  Včasná identifikace příčin odchylek od normy a jejich odstranění pomůže informovat dítě před datem splatnosti.

  Doporučení odborníků

  Aby se předešlo předčasnému zrání děložního čípku a v důsledku toho potratu a předčasnému porodu, odborníci doporučují ohrožené ženy:

  • pravidelně navštěvujte svého porodníka-gynekologa, aby včas odhalil abnormality;
  • dodržovat všechna doporučení lékařů;
  • vyvarujte se nervového napětí, stresu;
  • nemají supercool;
  • vyhýbejte se velkému davu lidí, zejména v období chřipky a nachlazení;
  • pobyt na čerstvém vzduchu častěji;
  • dodržovat stravu, odpočinek, spánek, práci;
  • pravidelně užívejte léky předepsané lékařem;
  • vyhýbejte se zvedání předmětů těžších než tři kilogramy.

  Recenze o děložním čípku během těhotenství

  Po 16 týdnech provedli první cervikometrii, našli krátký krk, jen 26 mm. Naléhavě hospitalizován a šit. Poté byla cervikometrie každé dva týdny až do samého narození.

  MilaM

  https://www.baby.ru/community/view/73449/forum/post/502016056/?page=2#comments

  První těhotenství. Všechno nové. A spoustu testů. Byla mi také přidělena cervikometrie. Slovo je děsivé, ale ve skutečnosti není nic strašného. Jsem si jistý, že to udělalo mnoho žen. Konvenční ultrazvuk. Ale nejen venku, ale uvnitř pomocí dlouhé věci. Zjistil jsem, že všechny ukazatele jsou normální. Předčasné narození mě neohrožuje. Jmenováno v 16. týdnu.

  oooph1990

  https://womaninc.ru/forum/threads/cervikometrija-pri-beremennosti-chto-ehto.2369/

  Od 16 týdnů jsem monitoroval děložní čípek vaginálně každé 2 týdny, výsledky se lišily u různých odborníků, ale na jednom zařízení byly: délka 33–36 mm, vnitřní a vnější uzavřené, žádné známky ICI ultrazvukem. Poslední cervikometrie byla přesně 25 týdnů, výsledek: děložní čípek byl 36 mm, cervikální kanál byl rozšířen na 2 mm, vnitřní hltan byl uzavřen, neexistují žádná data pro ICI. Můj lékař říká, že rozšíření děložního hrdla až na 4 mm je normální, ale doporučuje dodržovat klid v posteli, kdykoli je to možné, protože dříve nebyla prodloužení popsána.

  Egania

  https://forums.rusmedserv.com/showthread.php?t=409355

  Mnoho nastávajících matek se bojí dělat děložní čípek, protože věří, že studie může ublížit jí a dítěti. Toto je velmi chybný názor. Je lepší podstoupit test několikrát, než vynechat patologii..

  Cervicometry během těhotenství

  Existuje trvalý výraz, že porod dítěte není patologickým stavem. Během tohoto období je však zdraví ženy a zároveň zdraví nenarozeného dítěte velmi zranitelné. Proto je nutné neustále sledovat různé ukazatele fungování těla a matky a dítěte. Pečlivé pozorování pomůže nezmeškat začátek patologických změn, což vám umožní poskytnout kvalifikovanou pomoc včas. Budoucí matka prochází mnoha různými studiemi. Jedním z těchto postupů je cervikometrie během těhotenství..

  Příčiny

  Cervikometrie je typ ultrazvukové studie, během níž se stanoví:

  • délka krku;
  • stav jejího kanálu;
  • stav jeho vnějšího a vnitřního hltanu.

  Tato studie se provádí s cílem zjistit:

  • riziko předčasného porodu;
  • riziko potratu.

  Typicky je děložní čípek prováděn po dobu 3 až 5,5 měsíců, ale existují rozdíly v závislosti na indikacích:

  • po dobu 3,5 měsíce (přibližně 15 týdnů) se provádí cervikometrie, pokud pacient již měl předčasný porod;
  • pokud dříve nedošlo k problémům s ložiskem a postup se provádí pouze pro preventivní účely, je předepsán na dobu 5 měsíců.

  Cervikometrie je předepsána za následujících okolností:

  • pokud je současné těhotenství více;
  • pokud dříve provedl chirurgické zákroky na genitáliích;
  • pokud jsou na děložním hrdle švy;
  • s isthmicko-cervikální nedostatečností;
  • pokud došlo k anamnéze potratu nebo předčasnému porodu;
  • v přítomnosti těhotného Ehlers-Danlosova syndromu, který přispívá k potratu;
  • s hypertonicitou a / nebo stížnostmi těhotné ženy na bolest v břiše.

  Jak dělal děložní hrdlo během těhotenství?

  Měření je možné dvěma způsoby:

  • transabdominálně - stěnou břicha s plným močovým měchýřem;
  • transvaginálně - prostřednictvím vagíny zavedením speciálního senzoru, zatímco plnění močového měchýře není nutné, naopak, s cílem lepší viditelnosti vnitřního hltanu se doporučuje močový měchýř před zákrokem vyprázdnit.

  Druhá metoda děložního čípku je nejinformativní, protože umožňuje vidět vnitřní hltanu.

  Pro měření délek a vizualizaci formuláře transvaginální metodou je před vyprazdněním močového měchýře nejprve nutná cervikometrie. Ultrazvuková sonda je vložena do vagíny ve směru k přední vaginální klenbě. V tomto případě je krk viditelný na obrazovce v sagitální rovině. Měří se uzavřená část krku (vzdálenost od vnějšího k vnitřnímu hltanu).

  U přibližně každé sté ženy se parametry měření mohou lišit v závislosti na kontraktilních pohybech, poté se provede několik měření a provede se nejmenší z těchto hodnot.

  Někdy se také provádí transvaginální, ale transabdominální ultrazvuk, ale taková studie je čistě vizuální a neměří se navíc výsledky měření cervikometrie se mohou lišit o TBI a TAUI o více než 5 mm, což je významné.

  V procesu děložního hrdla specialista stanoví:

  • přítomnost a umístění švů;
  • přítomnost / nepřítomnost membrán v děložním hrdle;
  • je rozšíření cervikálního kanálu;
  • parametry a délka.

  Pokud se ukáže, že délka je ve srovnání s normou zkrácena, odborník okamžitě uvědomí lékaře, který provádí těhotenství pacienta. Stehy jsou umístěny na krku, aby se zachovalo těhotenství a zabránilo se předčasnému porodu. Kromě toho mohou být použity speciální gumové kroužky, aby se zabránilo nadměrnému rozpínání krčního kanálu..

  Norma cervikometrie

  Když se plod narodí, dojde ke změně děložního čípku, která ovlivňuje jak jeho tvar, tak jeho délku. Změna těchto parametrů může naznačovat nástup porodu, proto je možné určit riziko předčasné porodu v čase.

  Existují určité normy výsledků měření, jejichž korespondence naznačuje, že těhotenství probíhá normálně, a neexistuje žádné riziko ukončení těhotenství nebo předčasného porodu. Tato míra se liší v závislosti na termínu, protože se mění hmotnost plodu a okamžik nástupu porodu se blíží.

  Normy výsledků měření podle cervikometrie jsou následující:

  • od 4 do 5 měsíců by délka děložního hrdla měla být 4 - 4,5 cm;
  • od 6 do 7 měsíců je norma délky kanálu 3,5 - 4 cm;
  • od 8 do 9 měsíců by měla být normální délka děložního hrdla od 3 do 3,5 cm.

  Délka větší než 3 cm znamená, že riziko předčasného porodu není větší než riziko intrapopulace (1%).

  Podle statistik, až 6 měsíců, expanze a zkracování krku vede k riziku předčasného porodu, a to:

   u téměř každé páté ženy, která porodila před porodem, je délka děložního kanálu Photo pixabay.com

  Isthmicko-cervikální nedostatečnost je taková patologie, ve které jsou zúženy isthmus a děložní čípek a nemohou si udržet adekvátní tvar, v důsledku čehož je děložní hrdlo příliš zkráceno, otevírá se, což vede k časnému nástupu porodu ve 2. nebo 3. trimestru. Obvykle je v tomto stavu těhotenství ukončeno na dobu 4 až 9 měsíců.

  Informace Neexistují žádné příznaky isthmicko-cervikální nedostatečnosti a mimo těhotenství není nebezpečná. Jeho jediným důsledkem je potrat. Kromě toho může isthicic-cervikální nedostatečnost vést k infekci plodu v děloze v důsledku absence hlenu v děložním čípku a jeho předčasného otevření..

  V závislosti na příčinách, které ji způsobily, může být isthicic-cervikální nedostatečnost:

  • funkční - kvůli nerovnováze pojivové tkáně a svalových vláken v děložním čípku a kvůli zhoršené hormonální regulaci děložních kontrakcí;
  • organický - kvůli poškození děložního čípku v důsledku prasknutí (během porodu) nebo kyretáže (během potratu nebo pro diagnostické účely), jakož i při některých způsobech léčby - vyříznutí děložního čípku nebo kauterizace.

  Při hrozbě předčasného porodu se používají následující preventivní metody:

  • Stehy na děložním čípku (cervikální cerclage) - tato metoda je schopna 25% snížit riziko porodu na 8,5 měsíce. Cervikální cerclage je indikován u žen s předčasným narozením. Tito pacienti buď podstoupí cerclage ve 3 měsících, nebo změří délku krku 3,5 až 6 měsíců (každých čtrnáct dní) a provedou cerclage s délkou menší než 2,5 cm. U žen, které dříve neměly předčasný porod, se provádí cerclage po zkrácení na 1,5 cm.
  • Intravaginální užívání progesteronu v dávce 200 mg / den od 5 do 8,5 měsíců může snížit pravděpodobnost předčasného porodu o 25% u pacientů, kteří již předčasně porodili v předchozích těhotenstvích, ao 45% u žen bez takové anamnézy, ale s délkou děložní hrdlo 1,5 cm podle děložního hrdla.
  • Vaginální pesar (pružný silikonový kroužek). Pesar podporuje děložní čípek a vychyluje ho zadně. Z toho se snižuje fetální tlak, což vám umožňuje „uvolnit“ krk.

  Poté, co je pesar zaveden nebo je proveden cervikální cerclage, ultrazvukové vyšetření již není prováděno.

  Kromě toho je velmi důležitý tvar vnitřního hltanu:

  • s děložním hrdlem uzavřeným (normální) má vnitřní hltan podobu písmene T;
  • pokud došlo k předčasnému zrání krčku, uvidí odborník formulář „Y“, který se poté změní na „V“ a poté na „U“;
  • s prolapsem membrán do děložního čípku se objeví forma přesýpacích hodin.

  Jak často lze měřit děložní čípek?

  Měření délky děložního čípku pomocí děložního hrdla při absenci indikací (tj. Při absenci vysokého rizika ukončení těhotenství nebo předčasného porodu) se provádí jednou za 5-6 měsíců a za přítomnosti takových indikací od 3,5 do 6 měsíců každé 2 týdny. V případě potřeby lze tento postup stanovit libovolně často, protože to nepoškozuje zdraví dítěte a matky.

  Je škodlivé dělat děložní hrdlo v těhotenství?

  Cervikometrie nepoškodí těhotnou ženu ani plod. Ale odmítnutí takové studie může být škodlivé, protože můžete přeskočit známky hrozícího potratu nebo předčasného nástupu porodu, které jsou detekovány ultrazvukovým měřením a vizualizací děložního hrdla..

  Informace Měření délky děložního čípku a vizualizace jeho tvaru je nesmírně důležité pro úspěšné zvládnutí těhotenství. Proto je tomuto postupu předepsáno mnoho těhotných žen. Umožňuje vám určit riziko různých komplikací a umožňuje jim včasně zabránit. Pokud se ukáže, že existuje riziko předčasného porodu, odborník vybere nezbytnou léčbu a těhotenství bude uloženo do očekávaného data porodu. Abychom zachránili matku a dítě, je nutné identifikovat možné komplikace a rizika.

  Co je děložní hltan během těhotenství: důvody objevu

  Příchod těhotenství není jen novým stádiem v životě ženy, ale také vážnými změnami v práci jejího těla. Nastávající matka rozpozná mnoho jemností anatomie intimní oblasti přesně na začátku „zajímavé situace“..

  Absolvováním plánovaných analýz a zkoušek se musí občas vypořádat s různými a ne vždy jasnými formulacemi. Posledně jmenované zahrnují pojmy jako „hltan“, „externí hltan“ a „vnitřní hltan“.

  Co tyto pojmy znamenají, které parametry hltanu jsou považovány za normu a které naznačují abnormality a potřebu lékařů zasáhnout do procesu přenášení dítěte?

  Děloha dělohy během těhotenství

  Před objevením se v lůně budoucí matky arašídové nemusí ani vědět, co je děloha a co by měla být. Budeme se zabývat anatomií. Děloha ženy je dutý orgán hruškovitého tvaru, v němž se dítě vyvíjí a roste..

  Děloha je oddělena od vagíny děložním děložním čípkem (děložním hrdlem) - kanál 3-4 cm dlouhý a 7-8 mm široký, z nichž jedna část se otevírá do dutiny dělohy, druhá směřuje do vagíny. Termín „hltan“ kombinuje tyto dvě díry děložního hrdla - horní a dolní výstup z děložního hrdla.

  Pokud je žena poprvé těhotná, má hrtan dělohy příčný oválný tvar. V budoucnu se tvar díry mění a má podobu příčné mezery, ale hltan je během těhotenství stále uzavřen..

  S výskytem arašídů v děloze ženy se v děložním hrdle vytvoří hustá sliznice, která slouží jako další ochranná bariéra proti infekcím drobky. S nástupem práce se hltan otevře a korek odejde.

  Jaký je vnitřní hltan v těhotenství?

  Horní otvor děložního hrdla, směřující přímo do dělohy, se označuje jako vnitřní hltan. NA. vnitřní hltan je dokončením supravaginální části děložního hrdla, okrajem děložního hrdla. Je nemožné vidět očima nebo jakýmkoli způsobem dotýkat.

  Fyziologická norma je vždy uzavřeným stavem této díry. Výjimkou je pouze období menstruace a porodu. Pokud je nutný umělý přístup do děložní dutiny, mechanicky se otevře vnitřní hltan. Hlavní funkce vnitřního hltanu je ochranná.

  S počátkem těhotenství, pevně uzavřená díra zabraňuje různým infekcím vniknout do děložní dutiny a nedovoluje dítěti jít ven před plán. Když je vnitřní hrtan během těhotenství uzavřen - to je normální.

  Stav vnitřního hltanu je sledován hodnocením jeho umístění, hustoty a průměru. Pokud těhotenství pokračuje bez komplikací a patologií, provádí se kontrola ve 20., 28., 32. a 36. týdnu.

  Jaký je vnější hltan během těhotenství

  Vnější hltan charakterizuje výstupní místo děložního hrdla do pochvy, začátek jeho vaginální části, která vede od vagíny k děložnímu hrdlu. Právě tato díra je k dispozici pro pozorování během gynekologického vyšetření.

  Tvar této díry se liší také u žen rodících a ne rodících. Pokud je první těhotenství - otvor je kulatý, pokud ne - štěrbinový. Zvětšení průměru (otevření) vnějšího hltanu také vyžaduje další kontrolu a v případě potřeby opatření.

  Situace je plná nástupu práce před datem splatnosti.

  Děložního čípku během těhotenství: příčiny objevu a nebezpečí patologie

  Pro nápravu situace a odstranění nemoci je důležitá včasná diagnostika patologie. Největší nebezpečí otevření děložního hltanu spočívá v jeho téměř asymptomatickém průběhu.

  Důvody pro otevření hltanu během těhotenství

  Jaké faktory mohou spustit otevření hltanu?

  Zvýšený obsah těhotných mužských hormonů v těle vyvolává časné zrání krku. Ženy s podobnými problémy by měly být zvláště opatrné a měly by kontrolovat průměr hltanu.

  • Vícečetné těhotenství.

  Mít několik dětí v děloze je vážným testem pro celé tělo. Cervix také zažívá zvýšenou expozici, která může vést k jeho předčasnému otevření - zvětšení průměru hltanu.

  • Poranění a patologie samotného děložního hrdla.

  Tento faktor je způsoben možnými infekčními chorobami v oblasti genitálií (včetně historie), jakož i mechanickými manipulacemi na děložním čípku.

  • ITSN - isthmicko-cervikální nedostatečnost.

  Oslabení svalů děložního čípku vede nejen k jeho předčasnému zkracování, ale také k otevření hltanu..

  Nebezpečí otevření hltanu děložního čípku spočívá v jeho téměř asymptomatickém průběhu. V některých případech si těhotná žena může stěžovat na bolest nebo pocit napětí v podbřišku. Ale ani takové projevy nejsou vždy.

  Otevřený hltan v těhotenství - stojí za to paniku?

  Jak již bylo dříve řečeno, hltan je vnější a vnitřní. Pokud lékař diagnostikoval otevření hltanu, stojí za to být nervózní? Formulace „objev hrtanu“ samozřejmě nemá dobrou náladu, ale také to nestojí za to upadnout do zoufalství.

  Největší hrozbou pro bezpečné uložení dítěte je odhalení přesně vnitřního hltanu - té části děložního hrdla, která otevírá vchod do dělohy a která není při vyšetřování na židli viditelná. Oprava tohoto momentu během ultrazvuku je poplašný signál, v žádném případě jej nelze ignorovat.

  Pokud jde o otevření vnějšího hltanu - vestibulu pochvy z děložního hrdla - situace není vždy kritická. Pokud během gynekologického vyšetření lékař zjistil rozšíření vnějšího hltanu:

  • Nejprve je nutné ultrazvukové monitorování, aby se stanovil stav vnitřního hltanu.
  • Druhým je hodnocení výsledků. Pokud je vnitřní otvor uzavřený - není důvod k panice. Vyžaduje to mír a pozorování situace. Pokud je vnitřní díra pootevřená - jsou nutná radikální opatření. Ta zahrnují šití krku nebo instalaci pesaru.

  Farynx těhotenství

  Parametry děložního čípku - nejen jeho délka a stav, ale také velikost hltanu - důležitý diagnostický indikátor, který pomáhá identifikovat slabiny děložního hrdla v raných stádiích a přijímá včasná opatření nezbytná pro bezpečné uložení dítěte..

  Hrtan krku (vnější i vnitřní) by měl být obvykle uzavřen, průměr otvoru je nejčastěji v rozmezí 2-3 mm, ale neměl by přesáhnout 6 mm. Pokud těhotenství pokračuje bez hrozby předčasného ukončení, tento obrázek přetrvává od 10. do 36. týdne.

  Zvláštní pozornost je třeba věnovat, pokud k expanzi hltanu dojde po dobu kratší než 20 týdnů.

  Hrtan se během těhotenství zvětšuje

  Zvětšení děložního hltanu lze diagnostikovat jak při gynekologickém vyšetření na paži, tak při ultrazvuku.

  Je třeba objasnit, že:

  • Na židli je lékař schopen prokázat fakt expanze pouze vnějšího hltanu (prst prochází do kanálu), vnitřní hltan není pro něj viditelný.
  • Žena se může dozvědět o stavu vnitřního hltanu na základě výsledků ultrazvukového vyšetření (ultrazvuk).

  Pokud je diagnostikována expanze hltanu děložního čípku (vnitřní nebo vnější otvor), situace vyžaduje akci. Léčba se ve většině případů provádí v nemocnici. Ignorování problému může vést k potratu.

  Pharynx je během těhotenství uzavřen: co to je

  Pokud lékař během gynekologického vyšetření nemůže vložit prst do děložního hrdla, podle výsledků ultrazvuku je vnitřní hltánek uzavřen, tento obrázek ukazuje fyziologickou normu. Pokud je současně délka děložního čípku uspokojivá, orgán je pevný, můžeme dojít k závěru, že nehrozí předčasné narození, alespoň kvůli problémům s děložním děložním čípkem..

  Vnitřní hltan je otevřený během těhotenství: kontrola patologie

  Diagnostika otevření vnitřního hltanu vyžaduje akci. Což závisí na míře rozšíření kanálu a na délce těhotenství.

  • Drogová terapie. V nemocnici a na lůžku je žena léčena hormonálními látkami, vitaminy a antispasmodiky, magnézií.
  • Instalace na krk speciální prsten - pesar. Na krku se nosí konstrukce z plastu nebo silikonu, čímž se posilují její stěny. V důsledku toho může být proces otevírání hltanu omezen. Prsten je aplikován nejčastěji po 20. týdnu, odstraněn ve 37. týdnu. Procedura se provádí bez anestézie. Doktor promaže pesar silikonem, vloží jej do pochvy a položí jej na krk.
  • Chirurgický zákrok - šití na krku. V tomto případě lze buď překrýt kruhový šev a zanechat drenážní mezeru, nebo vnější hltan je zcela přišitý - přední a zadní pysky na krku. Druhá metoda je méně populární, protože vytvořený uzavřený prostor je příznivým prostředím pro rozvoj infekce. Operace se provádí do 28. týdne těhotenství.

  Bohužel ne vždy přijímání radikálních opatření může těhotenství zachránit.

  Prevence otevření hltanu během těhotenství

  Pokud je žena ohrožena možností předčasného otevření vnitřního hltanu, je třeba dodržovat následující doporučení:

  • Vyloučení intimních vztahů po celou dobu porodu.
  • Vyhněte se fyzické námaze, zejména vzpírání.
  • Omezit spotřebu kávy a čokolády, podle stravy doporučené lékařem.
  • Minimalizujte svůj pobyt v dusných a horkých místnostech.
  • Omezte vystavení slunci.
  • Nezahrnuje parní lázně, horké vany.

  Bakteriální kultura z hrdla děložního hrdla během těhotenství

  Studium bakteriologické kultury z děložního hrdla je důležitým kritériem pro posouzení zdravotního stavu sexuální sféry těhotné ženy a výběr taktiky léčby.

  Důvodem jmenování této studie je přítomnost zánětlivého procesu (zvýšené bílé krvinky v běžném nátěru). Pokud zánětlivý proces pohltí děložní čípek, choroba se nazývá cervicitida (nebo endocervicitida).

  Pokud se neléčí, způsobuje patologie často potraty a předčasné narození..

  • Biomateriál je odebírán sterilní tyčkou z děložního hrdla - sekrecí žláz a deskvamovaných buněk (nosiče mikroflóry).
  • Před zákrokem se musíte vyvarovat hygienických manipulací, nepoužívat intimní krémy a vaginální čípky.
  • Rovněž stojí za to vyloučit sexuální vztahy (den před analýzou) a užívání antibakteriálních léků (nejméně 1 týden před analýzou).

  Na základě analýzy bakteriální kultury je možné stanovit nejen typ patogenního patogenu, ale také určit jeho citlivost na antibakteriální léčiva, která budou nezbytná pro léčbu.

  Včasná diagnostika stavu děložního čípku a jeho hltanu vám umožňuje včas přijmout nezbytná opatření a udržet těhotenství.

  Děloha

  Trocha anatomie

  S koncepcí v těle ženy dochází k obrovským fyziologickým a hormonálním změnám..

  K vývoji plodu dochází uvnitř dělohy - dutého vaku s hladkým svalem, jehož vnitřní povrch je pokryt epiteliální vrstvou.

  Spodní část reprodukčního orgánu (děložního čípku) je svalová trubice (cervikální kanál), která komunikuje s vaginou. Je to ona, kdo brání předčasnému odchodu nevyvinutého plodu do porodního kanálu.

  1. Vnější hltan je část trubice hladkého svalstva, která je umístěna mezi vnitřním hltanem a vaginou;
  2. Vnitřní hltan je vnitřní část děložního čípku, která se nachází mezi děložní dutinou a vnějším hltanem.

  Obvykle celková délka děložního čípku u těhotné ženy nepřesahuje 35–40 mm. Během menstruačního krvácení a ovulace se otevírá a na začátku menstruačního cyklu se uzavírá.

  Hrtan gesta

  V době oplodnění vajíčka a implantace embrya do stěny děložní dutiny v ženském těle jsou pozorovány výkyvy v hormonálním pozadí, a proto se mění tvar a velikost děložního hrdla. V důsledku zvýšení koncentrace hCG dochází ke kondenzaci vnitřního hltanu, což je spojeno se zvýšenou mikrocirkulací v pánevních orgánech.

  Pokud během těhotenství dojde k uzavření vnitřního hltanu dělohy, hrozba spontánního potratu nepřesáhne 10%. Uvolnění stěn orgánu hladkého svalstva a jeho otevření zvyšuje pravděpodobnost potratu, a proto je žena hospitalizována, aby se zabránilo předčasnému porodu nebo ukončení těhotenství..

  Důvody pro odhalení hltanu dělohy během těhotenství

  1. zabraňuje pronikání infekce do děložní dutiny;
  2. chrání močový měchýř před septickým zánětem;
  3. drží plod uvnitř děložní dutiny až do okamžiku přirozeného porodu.

  Při absenci patologií reprodukčních orgánů se krční kanál v průběhu času zkracuje a jeho stěny se začínají uvolňovat. Z tohoto důvodu plod v prenatálním období postupně sestupuje v ústech porodního kanálu. I částečné otevření prstence hladkého svalstva během těhotenství může vést k předčasnému porodu, infekci plodu nebo potratu.

  Mezi hlavní důvody otevření hltanu dělohy před datem splatnosti patří:

  • vícenásobné těhotenství;
  • abnormality dělohy;
  • utváření děložního hrdla;
  • hormonální nerovnováha;
  • vysoká voda;
  • atonie vláken hladkého svalstva.

  Pozornost! Těžkost v dolním břiše, hojný výtok a bolest ve vagíně během těhotenství mohou naznačovat částečné otevření vnitřního hltanu dělohy..

  Výše uvedené faktory vyvolávají rozvoj isthmicko-cervikální nedostatečnosti, která je charakterizována předčasným otevřením děložního hltanu. Patologie je plná opomenutí plodu ve spodní části děložní dutiny a v důsledku toho předčasného porodu.

  Ukazatele délky děložního čípku za týden

  Normálně jsou vnitřní a vnější hltan dělohy uzavřeny do 36-41 týdnů těhotenství. Současně se postupně zkracuje délka prstence hladkého svalstva a zvětšuje se průměr otvoru. To usnadňuje průchod plodu porodním kanálem v době porodu.

  Reference: ve většině případů dochází ke změnám velikosti děložního hrdla od 20. týdne těhotenství, doporučuje se však provést gynekologické vyšetření již od 14. týdne.

  • do 10. týdne - 45 mm;
  • 16-20 týdnů - 40-45 mm;
  • 25-27 týdnů - 35-40 mm;
  • 32-36 týdnů - 30-35 mm.

  Příliš krátké děložní hrdlo mezi 14 a 24 týdny naznačuje vysoké riziko předčasného porodu:

  • do 10 mm - dodávka po dobu 32 týdnů těhotenství;
  • ne více než 15 mm - gestační věk dítěte nepřesáhne 33 týdnů;
  • méně než 20 mm - dítě se narodí ve 34 týdnech těhotenství;
  • ne více než 25 týdnů - porodní proces začíná 36-37 týdnů těhotenství.

  Podle stavu vnitřního hltanu je možné určit přibližné datum narození dítěte a zabránit předčasnému porodu v raných stádiích těhotenství..

  2 týdny před porodem zraje děloha téměř úplně, zatímco délka krku je zkrácena na 10 mm.

  Pod tlakem plodu se hltan začíná otevírat postupně, což lze snadno zjistit pomocí ultrazvukového a gynekologického vyšetření.

  Metody uzavírání děložního hrdla

  Předčasná dilatace děložního čípku je spojena s vážnými následky až do spontánního potratu. Aby se předešlo komplikacím, odborníci provádějí lékařské nebo chirurgické ošetření.

  Konzervativní terapie

  Můžete zabránit expanzi děložního hltanu pomocí speciálního prstence (pesary), který se nosí na děložním čípku. Je tak možné snížit zatížení vnitřní části děložního hrdla a pravděpodobnost jeho předčasného otevření.

  Pozornost! Porodnický pesar lze použít pouze v raných stádiích ischemicko-cervikální nedostatečnosti (ICI) s minimálním otevřením děložního hltanu..

  Chirurgická operace

  U těžké ICI se doporučuje uchýlit se k chirurgické léčbě, která zahrnuje sešívání děložního čípku. Indikace chirurgického zákroku je skutečnou hrozbou přerušení těhotenství nebo předčasného porodu. Operace se provádí nejpozději 27-28 týdnů těhotenství, což je spojeno s vysokým rizikem poškození amniotického vaku a infekce placenty.

  Důležité! Při exacerbaci infekce, stejně jako při patologickém vývoji plodu a placenty previa, se nezachytí děložního šití..

  Závěr

  Normálně je vnitřní hrtan děložního hrdla až 36-40 týdnů těhotenství v uzavřeném stavu. To zajišťuje normální vývoj plodu a také zabraňuje jeho předčasnému výstupu do děložního hrdla.

  V případě jeho zveřejnění se uchýlí k léčbě hormonálními drogami a gynekologickým pesarem. Pokud je konzervativní léčba neúčinná, je předepsána operace, během které je sešít děložní krk.

  Vnitřní hltan dělohy je během těhotenství uzavřen: co to znamená, co dělat?

  Během vyšetření nebo ultrazvuku těhotná žena často slyší o uzavřeném hltanu dělohy nebo jeho otevření. Gynekolog obvykle vyjadřuje stav vnějšího hltanu a ultrazvuk popisuje vnitřní hltanu. Co tyto pojmy znamenají? Na čem záleží během těhotenství? Jaké je odhalení vnitřního hltanu?

  Popis vnitřního hltanu dělohy během těhotenství

  Děložní dutina je s pochvou spojena děložním čípkem, jehož vnitřní část se nazývá děložní hrdlo. Tento úzký kanál má dva otvory: jeden u vstupu do dělohy, druhý u výstupu do pochvy. Díra, která slouží jako přechod z děložního čípku přímo do pohlavních orgánů, se nazývá vnitřní hltan.

  Funkcí krajního prostoru děložního hrdla je ochrana dělohy před pronikáním patogenních mikroorganismů do ní, držení plodu v děložní dutině a ochrana močového měchýře před infekcí. S nástupem těhotenství, prsten kanálu, umístěný u vstupu do dělohy, získává hustotu a výstup do děložního hrdla je zcela oplocen.

  Blíže k datu narození se děložní hrdlo začíná změkčit, krční kanál se zkracuje a hltan se postupně otevírá. Normálně k tomuto procesu dochází v týdnu 36-38.

  Externí hltan: co to je?

  Vnější hltan je otvor umístěný mezi pochvou a děložním hrdlem. Je to vstup do děložního hrdla z pochvy. V oblasti vnějšího hltanu jsou buňky různého epitelu těsně v kontaktu: válcovité a ploché.

  V normálním stavu tato kombinace poskytuje díře schopnost protáhnout se a zotavit se. Pokud však dojde k narušení vnitřních procesů, stává se toto místo epicentrem přeměny buněk na maligní nádor..

  Během gynekologického vyšetření je cítit vnější hltan. U nulliparous žen, to má tvar uzavřeného prstenu. Po porodu má díra podobu zploštělé mezery. Externí nebo externí hltan by měl být uzavřen.

  Během těhotenství začíná jeho expanze během přípravy děložního hrdla na porod. Podle svého průměru doktoři určují připravenost dělohy na porod. Nejintenzivnější otevření vnějšího vstupu do děložního hrdla začíná po zvýšení lumenu vnitřního hltanu v důsledku tlaku plodu na děložní hrdlo.

  Co by mělo být normální hrtan během těhotenství?

  Mezi vaginou a děloží se tvoří hlen, který vytváří další ochranu dělohy před pronikáním patogenní mikroflóry.

  Normálně by oba vstupy do děložního hrdla měly být uzavřeny do 36 týdnů. Průměr vnějšího a vnitřního hltanu může dosáhnout 2 až 4 mm (po mnoha narozeních je povoleno 6 mm)..

  Stav děložního lumenu je kontrolován během ultrazvuku v 11-14, 20-22, 32-36 týdnů.

  Vnější mezeru zkoumá gynekolog ve 20, 28, 32 a 36 týdnech. Po 36 týdnech se děložní hrdlo změkne. U bezúhonných žen je průchod do děložního hrdla otevřen asi 0,5 cm, u žen rodících se otvor otevře asi 1 prstem. Plné otevření je diagnostikováno po dosažení vnějšího otvoru o průměru 10 cm.

  Co je nebezpečné otevření hltanu?

  Potřeba neustále sledovat stav cervikálních otvorů je způsobena skutečností, že cervikální dilatace se často vyskytuje bez živých symptomů (doporučujeme přečíst: příznaky cervikální dilatace v pozdním těhotenství). Žena může pociťovat mírnou malátnost a pravidelné kontrakce dělohy. Pouze lékař je však schopen prokázat, že je to spojeno s otevíracím kanálem.

  Důvody pro otevření hltanu:

  • přirozená příprava porodního kanálu na narození dítěte;
  • vysoké hladiny mužských hormonů v těle;
  • zvýšený tlak na děložní čípek během vícenásobného těhotenství;
  • isthmicko-cervikální nedostatečnost;
  • vrozené genitální patologie;
  • trauma do děložního hrdla kvůli potratu nebo gynekologické operaci;
  • progrese cervikální eroze;
  • nízký těhotenský hormon.

  Otevření děložních otvorů v posledních týdnech těhotenství naznačuje bezprostřední nástup porodu. Toto je normální proces, který nepředstavuje nebezpečí pro ženu a plod. Pokud však proces začíná dlouho před očekávaným datem porodu, existuje riziko potratu nebo předčasného porodu.

  Pokud lékař při opuštění vagíny diagnostikuje zvětšení prostoru, nastávající matka je poslána na ultrazvukové vyšetření. Při normálním vnitřním otevření existuje vysoká pravděpodobnost příznivého výsledku těhotenství bez použití radikálních opatření.

  Hltan

  Terapie při otevření děložního čípku je zaměřena na zpomalení procesu rozšiřování otevírání a zachování těhotenství. Léčebný režim závisí na závažnosti procesu a době těhotenství, při které je patologie identifikována. Žena je poslána do nemocnice, kde se používá jedna z léčebných metod:

  • léky;
  • krycí nosná struktura;
  • chirurgický.

  Léčba drog zahrnuje použití hormonálních léků, antispasmodik a vitamínů. Nejoblíbenější hormonální léky během těhotenství jsou Utrozhestan a Duphaston. Pokud je zjištěna hrozba potratu, lékař předepíše zvýšenou dávku léku.

  Minimální doba pro užívání velké dávky je 7-14 dní. Po uplynutí této doby je provedeno ultrazvukové vyšetření. Pokud se děložní hrdlo nezkracuje a proces otevírání se zastaví, může lékař dávku snížit. Ve většině případů hormonální terapie pokračuje až do posledního měsíce těhotenství. Někdy jsou hormony potřeba až do porodu..

  Antispasmodická léčiva se používají ke snížení citlivosti dělohy a děložního čípku. Spasmalgon, No-shpa, Papaverin zmírňuje napětí dělohy. Léky jsou předepisovány ve formě injekcí, kapátků, tablet a čípků. Drogy jsou zrušeny, když je odstraněn děložní tón. Vitaminové komplexy se používají jako udržovací terapie..

  Identifikace patologie vede k tomu, že žena začíná pociťovat nervové napětí. Pro odstranění stresu se doporučuje pít sedativa..

  Léčba léčiv je vhodná, pokud je diagnostikováno otevření vnějšího hltanu. Patologie vnitřního otvoru a výrazný nárůst vnějšího stavu vyžadují použití zvláštního designu nebo šití na isthmus cervikálního kanálu. Vlastnosti těchto technik jsou popsány v tabulce..

  Směr terapiePodstata metodyFunkce a omezeníVedlejší efektySoučasná léčba
  Instalace pesaru (doporučujeme přečíst: porodnický pesar instalovaný během těhotenství: co to je, proč se uvádí?)Na děložní čípek je umístěn kroužek z plastu nebo silikonu. Návrh odstraní zátěž z hltanu a rovnoměrně ji rozdělí na stěny vagíny.Používá se, pokud je vnitřní hltan uzavřen. Kroužek je nainstalován po 15 týdnech a je odstraněn při 37-38. Kontraindikováno, pokud jsou v pochvě detekovány infekce nebo jsou porušeny membrány.Tělo reaguje negativně na cizí předmět, proto je možné zvýšení sekrece a pocit nepohodlí. Riziko infekce genitálního traktu se zvyšuje. Naléhá na močení.
  • vaginální léčba léky, které brání dysbióze;
  • brát hormony
  StehKrk je sešíván neabsorbovatelnými nitěmiZákrok se provádí až do 28 porodnických týdnů. Protože operace zahrnuje použití anestézie, je kontraindikována u lidí se srdečními chorobami..
  • rychlé šíření infekce, která nebyla detekována před operací;
  • alergický na materiál;
  • zvýšení děložního tónu;
  • imunitní odmítnutí cizích tkání;
  • poškození krku, pokud porod začíná před odstraněním stehu
  • vaginální ošetření antiseptickými prostředky po dobu 7 dnů;
  • přísný odpočinek na lůžku prvních 5 dní po operaci;
  • použití antispasmodických léků.

  Bez ohledu na zvolenou léčebnou metodu je třeba mít na paměti, že vnitřní a vnější lumen nelze úplně uzavřít. Pokud je mezera otevřená, je nemožné vrátit ji zpět do původní polohy. Použití terapie však pomáhá zabránit situaci, kdy se díra úplně otevře, než se plod stane životaschopným.

  Preventivní opatření

  V těhotenství není možné předvídat všechny možné komplikace. Abyste snížili riziko předčasného porodu, musíte:

  • Naplánujte těhotenství s gynekologem. Žena by měla podstoupit úplné vyšetření, léčit gynekologické patologie a opustit špatné návyky.
  • Vyhněte se potratům. Odstranění nežádoucího těhotenství zahrnuje zásah do přirozeného fyziologického procesu. Díky potratu je hormonální pozadí narušeno a jsou poškozeny pohlavní orgány. Při prvním pokusu porodit dítě nad 25 let se zvyšuje riziko potratu.
  • Zaregistrujte se včas. Včasná registrace umožňuje včasnou identifikaci a odstranění patologií těhotenství.
  • Udržujte zdravou váhu. Nadváha při přenášení dítěte vede ke zvýšení zátěže všech orgánů a systémů a ke změně hormonální rovnováhy.
  • Během těhotenství odmítněte navštívit sauny.
  • Vyhněte se stresu.
  • Dodržujte harmonogram plánovaných návštěv gynekologa a doporučení pro průchod ultrazvukem.
  • Při identifikaci hrozby potratu jasně postupujte podle pokynů ošetřujícího lékaře.

  Pokud měla žena během prvního těhotenství ICI, mohlo by při opakovaném těhotenství dojít k potratu. Těm, kteří dostali tuto diagnózu, se doporučuje, aby se uchýlili k používání pesaru. Při přenášení byste měli zcela opustit sexuální intimitu a omezit fyzickou aktivitu.

  Výška placenty z vnitřního hltanu: norma pro týdny těhotenství, odchylky a jejich příčiny

  Období těhotenství u budoucích matek je spojeno s velkou radostí a velkou úzkostí pro zdraví jejich dětí. Tyto pocity jsou zcela přirozené a provázejí ženu po celých devět měsíců. Zároveň, i když není důvod k vzrušení, bude těhotná žena úzkostlivá a neustále naslouchá jejím pocitům.

  A pokud si lékaři při rutinním vyšetření všimli některých odchylek od normy, je těžké ženu uklidnit. Obzvláště děsivé pro budoucí matky jsou slova, která placenta blokuje vnitřní hltanu.

  Mnoho lidí okamžitě začne ve své fantazii kreslit děsivé obrázky toho, co se děje s jejich dítětem, čímž se jejich stav ještě zhoršuje..

  Ale ve skutečnosti, s tím, že placenta blokuje vnitřní hltan, čelí většina těhotných žen.

  Současná úroveň medicíny je taková, že i při takové patologii se rodí absolutně zdravé a silné děti. Maminka by však měla jasně pochopit, co tato diagnóza znamená a jak se správně chovat po zjištění problému.

  Placenta a její vliv na vývoj dítěte

  Tělo matky po devět měsíců poskytuje dítěti všechny potřebné komponenty pro správný vývoj. A to vše se děje díky placentě, která do značné míry určuje, zda vaše dítě dostane důležité vitamíny a minerály, výživu a kyslík, což je tak důležité pro tkáně a mozek.

  Placenta se netvoří bezprostředně v děloze, ale pouze ke konci prvního trimestru. Dříve jeho roli hraje chorion - vlnitá membrána, která odděluje vajíčko od stěn dělohy. Konečně zraje dvanáctý den po početí.

  Jak vidíte, příroda velmi pečlivě zajistila, aby drobeček byl neustále chráněn a obdržel vše potřebné.

  Pro normální vývoj dítěte je velmi důležité, když je připojena placenta. Sbor je obvykle umístěn na přední stěně dělohy, zadní nebo poblíž dna.

  Lékaři považují druhou možnost za nejúspěšnější, protože v tomto případě všechny metabolické procesy probíhají co nejrychleji a dítě nebude mít problémy s kyslíkem nebo výživou. Placenta však někdy překrývá vnitřní hltan úplně nebo s okraji.

  Toto je již považováno za závažnou patologii a může způsobit předčasný porod nebo potrat. Proto lékaři pravidelně sledují nastávající matky a sledují polohu a zralost placenty za týden. Tento postup se provádí ultrazvukem, což je zcela bezpečné pro dítě a jeho matku.

  Neopouštějte tyto studie, zejména pokud jste starší než třicet pět let. Z nějakého důvodu je to u žen, které již mají děti, v tomto věku, během těhotenství, se placenta překrývá s vnitřním hltanem.

  Bakteriální kultura z hrdla děložního hrdla během těhotenství

  Studium bakteriologické kultury z děložního hrdla je důležitým kritériem pro posouzení zdravotního stavu sexuální sféry těhotné ženy a výběr taktiky léčby.

  Důvodem jmenování této studie je přítomnost zánětlivého procesu (zvýšené bílé krvinky v běžném nátěru). Pokud zánětlivý proces pohltí děložní čípek, choroba se nazývá cervicitida (nebo endocervicitida).

  Pokud se neléčí, způsobuje patologie často potraty a předčasné narození..

  • Biomateriál je odebírán sterilní tyčkou z děložního hrdla - sekrecí žláz a deskvamovaných buněk (nosiče mikroflóry).
  • Před zákrokem se musíte vyvarovat hygienických manipulací, nepoužívat intimní krémy a vaginální čípky.
  • Rovněž stojí za to vyloučit sexuální vztahy (den před analýzou) a užívání antibakteriálních léků (nejméně 1 týden před analýzou).

  Na základě analýzy bakteriální kultury je možné stanovit nejen typ patogenního patogenu, ale také určit jeho citlivost na antibakteriální léčiva, která budou nezbytná pro léčbu.

  Včasná diagnostika stavu děložního čípku a jeho hltanu vám umožňuje včas přijmout nezbytná opatření a udržet těhotenství.

  Mluvte trochu o anatomii

  Ženy tento problém často podceňují a dokonce i po diagnóze je špatně pochopeno, co se přesně děje v jejich těle. K objasnění situace je třeba obrátit se na anatomii.

  Děloha je orgán, ve kterém se dítě vyvíjí po dobu devíti měsíců. Je spojen s vaginou krkem, který je během těhotenství pevně uzavřen a vyznačuje se namodralým zbarvením tkání..

  Je to proto, že krk se stává velmi hustým, ale zároveň elastickým, protože na konci tohoto období se bude muset natáhnout, aby přeskočil dítě. Vnější a vnitřní okraj krku se nazývá „hltan“.

  Z vnějšku odděluje dělohu od vagíny a je pevně uzavřena a vnitřní hrtan děložního čípku chrání dítě před infekcí. Ve správný čas se protahuje a umožňuje dítěti zaujmout místo v malé pánvi, což naznačuje předčasné narození.

  Pro přenášení dítěte je velmi důležité, aby hltan zůstal uzavřený a nepřekrýval se, protože to ohrožuje dítě četnými problémy. Minimální krvácení a zvýšený tonus dělohy. Ve zvláště závažných případech má dítě hypoxii různého stupně a matka má potíže s prací, což nutí lékaře, aby se uchýlili k císařskému řezu.

  Jak nebezpečné je, když je otevřen interní nebo externí hltan

  U ICI je pozorováno otevření vnitřního nebo vnějšího hltanu. To představuje hrozbu pro život plodu..

  V raných fázích

  V prvním trimestru není možné identifikovat ICN, protože embryo je malé a neovlivňuje dělohu. Jak růst roste, zvyšuje se zátěž a dochází k předčasnému otevření hltanu. Někdy se isthmic-cervikální nedostatečnost začíná rozvíjet od 11 týdnů podle následujícího schématu:

  1. Otevření vnitřního hltanu.
  2. Zveřejnění vnějšího hltanu.
  3. Prolaps membrán v pochvě.
  4. Porušení jejich integrity.
  5. Fetální smrt.

  V pozdních termínech

  Od druhého trimestru se CPI aktivně vyvíjí a zvyšuje riziko spontánního potratu. Častěji se to stane mezi 18-24 týdny. Na konci tohoto období způsobuje patologie předčasný porod s velkým rizikem pro život dítěte.

  Placenta pozice

  Lékaři zvažují sledování polohy a zralosti placenty každý týden v procesu sledování stavu těhotné ženy. Koneckonců, do dvanáctého týdne je zde možnost identifikovat placentární patologie. Ženy se nejčastěji potýkají s těmito dvěma problémy:

  • předčasné zrání;
  • nízká poloha vzhledem k hltanu.

  Pokud mluvíme o první patologii, je třeba poznamenat, že je extrémně vzácná. Lze jej stručně popsat jako stárnutí placenty, které neodpovídá gestačnímu věku..

  To znamená, že dítě ještě není připraveno k narození a množství živin, které potřebuje, se postupně snižuje. Souběžně s tím dochází k problémům s dodávkou kyslíku.

  To vše ohrožuje život drobků a nutí lékaře, aby přijali nouzová opatření.

  Nízká placentace je u žen poměrně častá, ale tato diagnóza u těhotných žen vyvolává spoustu otázek. Co tedy znamená nízká placenta a normální placenta? Pojďme si o tom promluvit podrobněji..

  Pokud po oplodnění nastane normální připevnění chorionu (podél přední stěny dělohy, vzadu nebo dole), pak placenta zaujme požadovanou polohu v normálním rozsahu. Ale stojí za zvážení, že po dobu devíti měsíců, jak se děloha protahuje, mírně mění svou polohu.

  Tento proces monitorují také lékaři při rutinním ultrazvukovém vyšetření. Pokud je například ve druhém trimestru vzdálenost mezi vnitřním hltanem a placentou přibližně pět centimetrů, pak se tyto ukazatele považují za normu.

  Kolem dvacátého týdne se vzdálenost změní, ale neměla by být menší než sedm centimetrů.

  V těchto případech si žena nemůže dělat starosti s nízkou placentací a klidně nosit dítě. Pokud nemá jiné problémy, lékaři doporučí přirozené narození s vysokou šancí na zdravé dítě.

  Možné patologie

  Pokud lékař při ultrazvukovém vyšetření zjistil, že vzdálenost mezi spodním okrajem placenty a vnitřním hltanem je menší než výše uvedené ukazatele, můžeme hovořit o nízké placentaci v důsledku prezentace chorionu. Ve 12 týdnech si to můžete všimnout poprvé, pak bude žena pečlivě sledována, aby si všimla všech možných změn v čase. V každém případě však mluvíme o patologii.

  Chtěl bych však poznamenat, že bez ohledu na fázi prezentace má žena šanci porodit a porodit dítě. Pokud samozřejmě dodržujete všechna doporučení lékaře a sledujete svůj stav.

  Například krvácení je nejpravděpodobnějším příznakem problémů způsobených nízkou polohou placenty. Nejčastěji se vyskytují bez bolesti v podbřišku, takže ženy ne vždy děsí.

  Jakékoli krvácení by však mělo být příležitostí k návštěvě u lékaře, protože to často znamená oddělení placenty, což může vést k úmrtí plodu a matky.

  Pamatujte, že o nízké chorionické prezentaci můžete mluvit ve 12 týdnech, pokud je vzdálenost mezi placentou a vnitřním hltanem tři centimetry nebo méně. Takové indikátory jsou důvodem k obavám a do těhotné karty se zaznamená „patologie“.

  Prezentační fáze

  Nepanikařte, pokud vám lékař řekne o nízkém připevnění placenty. Ne všechna stádia patologie jsou kritická. Některé z nich vyžadují pouze dohled lékaře, ale jiné vás nutí přemýšlet o urgentním chirurgickém zákroku. Sama těhotná žena by proto měla tomuto problému rozumět.

  U nastávajících matek existují tři typy patologií placenty:

  • Prezentace. Tato fáze je nejobtížnější, protože placenta zcela blokuje vnitřní hltanu. Tato patologie nedovolí dítěti ponořit se do malé pánve a zaujmout správné místo před porodem. Placenta podél přední stěny se nejčastěji překrývá s vnitřním hltanem, což může kromě již zmíněného problému způsobit delaminaci placenty. Protože díky protažení dělohy se nebude moci pohybovat a zaujmout správnou polohu. Placenta podél zadní stěny se často překrývá s vnitřním hltanem, což také poukazuje na závažnou patologii a ohrožuje problémy během porodu..
  • Neúplná nebo částečná prezentace. Podobná situace nastává s regionální prezentací chorionu, později se na stejném místě vytvoří placenta a její okraj částečně překrývá vnitřní hltan. Pokud lékař provede ultrazvukovou diagnózu, má žena šanci porodit dítě sama. Situaci je však třeba sledovat velmi pečlivě, protože do dvacátého týdne se může placenta pohybovat. V důsledku toho se poloha těhotné ženy zlepší nebo naopak zhorší.
  • Nízká placenta Pokud byl v prvních dnech po početí fixovaný chorion na přední stěně dělohy o něco nižší než obvykle, bude se placenta tvořit v blízkosti vnitřního hltanu. S touto diagnózou se však nepřekrývá místo dítěte, což znamená, že dítě má šanci získat potřebnou výživu a kyslík a ve správný čas se narodit přirozeně.

  Stádia patologií uvedených u nás, lékaři si mohou všimnout pouze na ultrazvuku. Před dvacátým týdnem však může placenta změnit svou polohu a diagnóza bude odstraněna. V tomto případě by však žena měla pečlivě naslouchat tomu, co se děje s dítětem (20. týden těhotenství s nízkým placentováním je zásadní), aby včas navštívila lékaře..

  Jak zavřít děložní čípek

  V případě, že je děložní hrdlo zkráceno a je pozorováno částečné otevření, lékaři provádějí postupy, které přispívají k uzavření hltanu. Existuje několik metod, které vám umožní:

  • terapeutický;
  • konzervativní;
  • chirurgický.

  Medikační metoda

  Terapie spočívá v užívání hormonů na bázi progesteronu, které pomáhají stabilizovat stav a případně uzavírají cervikální kanál.

  Mezi takové léky patří Duphaston, Utrozhestan.

  Dva týdny po jmenování léku je nutné diagnostikovat cervikální kanál, aby se určila účinnost této metody, pokud je vše v pořádku, lék je předepsán pro dlouhodobé užívání.

  Konzervativní metoda

  To může být pomocné při lékové terapii, pokud ICI postupuje nebo samostatně.

  Tato metoda zahrnuje instalaci gynekologického kruhu - pesar. Oválný kroužek je nasazen na děložní čípek tak, aby přiléhal ke stěnám pochvy. Tím se odstraní hlavní zatížení z vnitřního hltanu.

  Příznaky vývoje a léčby exocervicitidy u žen

  Tato metoda umožňuje zavřít děložní hrdlo a:

  • prováděné v jakékoli fázi těhotenství;
  • nevyžaduje použití anestezie a sledování pacienta;
  • používá se pro vícenásobné těhotenství.

  Prsten používejte pouze v rané fázi ICI, když je krční kanál zcela uzavřen.

  Porodnický pesar je cizí těleso v ženském těle, takže je důležité provádět preventivní čištění samotného prstenu a vaginálního debridementu, aby nedošlo k rozvoji vaginální dysbiózy..

  Při instalaci pesaru existují kontraindikace:

  • částečné otevření vnitřního hltanu;
  • nevyvíjející se těhotenství;
  • vysunutí membrán přes vnitřní hltan;
  • přítomnost infekčních a zánětlivých chorob genitálií;
  • periodické špinění.

  Chirurgická metoda

  Spočívá ve skutečnosti, že děložní hrdlo je šité, a tím stlačuje děložní hrdlo. Tato metoda se používá, pokud existuje reálná hrozba potratu a jiné metody nejsou účinné..

  Tato operace se provádí v časných stádiích těhotenství a nejpozději do 28 týdnů. Je důležité, aby amniotické membrány nebyly narušeny a aby nespadly do děložního čípku, jinak je možná infekce.

  Kontraindikace při šití:

  • existují infekční choroby genitourinárního systému;
  • placenta previa;
  • patologie vývoje plodu;
  • závažné onemocnění matky.

  Před zákrokem je nutné provést terapii zaměřenou na snížení tónu dělohy, jakož i ultrazvukové vyšetření, které určí stav plodu a umístění placenty. Protože šití je anestetická chirurgie, je před operací a pozorováním po operaci nutná hospitalizace.

  Týdenně musíte podstoupit vyšetření u lékaře a provádět pravidelné sanace vagíny. Protože šev může vyvolat zvýšený tón dělohy, doporučuje se používat léky, jako je Ginipral a Magnesia a antispasmodický papaverin. Odstranění stehu se provádí za 38 týdnů v gynekologické ordinaci.

  Tento postup umožní plodu snížit pro další doručení..

  Uzavření vnitřního hltanu tímto způsobem může vést ke komplikacím:

  • navlékání svalové tkáně v důsledku stresu;
  • intrauterinní infekce;
  • krvácející;
  • hypertonicita dělohy.

  Důvody prezentace

  Jakmile má žena na svém místě patologii, začne klást jiné otázky. Jak to ohrožuje dítě? Jak se chovat? V jakém časovém období dělají plánovaný císařský řez, pokud je zaznamenáno úplné překrytí vnitřního hltanu? A hlavní věc - co způsobilo vzniklou patologii? Poslední otázka vzrušuje budoucí maminky ze všeho nejvíc a pokusíme se na ni odpovědět.

  Lékaři považují za hlavní důvod nízké placentace zdravotní problémy, o nichž žena nemohla ani vědět, nebo jednoduše ignorovat. Vyvolávají regionální prezentaci chorionu a poté placentu. U zdravé nastávající matky je však riziko takové situace minimální.

  Obvykle se chorion připevňuje k přední stěně nebo zadní stěně dělohy, takže v budoucnu bude vzdálenost mezi okrajem placenty a vnitřním hltanem v normálních mezích. Během těhotenství bude lékař sledovat tyto ukazatele, aby si včas všiml problémů..

  Avšak ve většině případů, pokud je placenta vyšší než vnitřní hltan ve dvanáctém týdnu, bude v kontrolních obdobích - dvacet a třicet dva týdny - její umístění v normálních mezích.

  Pokud však má žena před těhotenstvím zdravotní problémy, může se vajíčko plodu připojit velmi nízko. Jeho umístění je ovlivněno jizvami zbývajícími po císařském řezu nebo potratu..

  K podobné situaci také vedou fibroidy, adenomyóza a chronický zánět vnitřních orgánů. Podle lékařů může jakákoli infekce genitální oblasti vést k patologii během těhotenství.

  Vysoké riziko takových problémů v případech, kdy má žena anatomické vady genitálií.

 • Články O Neplodnosti