Hlavní Bolest

Příčiny a léčba sekundární neplodnosti

Obvykle, po narození prvního dítěte, jsou rodiče přesvědčeni, že až přijde čas, budou moci porodit druhé. Často se však stává, že je tak snadné otěhotnět, protože to nemusí fungovat poprvé. Po dlouhých neúspěšných pokusech půjdou k lékaři a pravděpodobně uslyší diagnózu „sekundární neplodnosti“, která jim byla dána..

Proč je taková diagnóza provedena a co je to? Pokud pár nemůže otěhotnět dítě během jednoho roku s pravidelným pohlavním stykem, jedná se o neplodnost. Právě toto období je považováno za kritérium pro stanovení diagnózy. Při primární neplodnosti žena dosud nenarodila. Se sekundární neplodností již má dítě, ale nemůže otěhotnět na druhém místě (nebo ji vydržet až do konce).

Kterýkoli z těchto dvou typů neplodnosti by měl být léčen. Nejprve musíte zjistit důvod a poté jednat. Správně identifikovaná příčina tohoto onemocnění umožní účinnější léčbu..

Nemůžete dlouho čekat. Čím rychleji zahájíte vyšetření a ošetření, tím lépe. Čím delší je tah, tím obtížnější a dražší bude léčba. A otěhotnění bude ještě těžší.

Podle statistik není sekundární neplodnost vrozená, ale získaná nemoc. U tohoto typu neplodnosti je třeba pečlivě naplánovat a označit v kalendáři nejvhodnější dny pro početí, aby se zvýšila šance na početí. Aplikaci si můžete stáhnout do telefonu a ovládat celý menstruační cyklus.

Příčiny

Zde je několik důvodů, které mohou vést k sekundární neplodnosti:

 1. Commissures. Vznikají po zánětu v genitáliích. U ženy se může vyvinout překážka ve vejcovodech. Příčinou obstrukce však může být nejen zánět. Například po odstranění apendicitidy nebo jiných operací na pánevních orgánech se mohou objevit adheze.
 2. Endokrinní choroby. Z tohoto důvodu se u ženy velmi často vyskytují poruchy menstruačního cyklu. Rovněž nedochází k normálnímu zrání vajíček. Ovulace nemusí vůbec začít.
 3. Imunologická porucha. V tomto případě můžeme hovořit o tzv. Imunologické neplodnosti. Při takovém porušení mohou být antispermová těla sekretována u ženy a muže, který ničí sperma. Imunita považuje spermie za cizí předměty, které napadly tělo. Toto je podrobněji popsáno v našem článku zde..
 4. Zánět. Nejčastější příčinou sekundární neplodnosti je zánět v těle. Zánět může ovlivnit pánevní orgány. Příčiny zánětu jsou často infekční onemocnění pohlavních orgánů. Infekce může být v „spícím“ stavu po mnoho let a nemusí se cítit. Velmi často si oba partneři ani neuvědomují, že jsou nemocní, protože infekce mohou být přenášeny sexuálně. Proto je nutné provést analýzu zde. Jeho lékař to předepíše jako první. Někdy se to stane po potratu..
 5. Nadváha. Nadváha může být příznakem hormonální poruchy v těle. Endokrinní disrupce narušuje metabolický proces. Normální strava může vyvolat takovou poruchu. buď opatrný.

Léčba

Jako vždy, pár trpí posledním. Začnou správně jíst a vedou zdravý životní styl, opouštějí špatné návyky. To však nestačí.

Nyní zvažte hlavní metody léčby sekundární neplodnosti. Léčba se provádí jako v případě primární neplodnosti. Před zahájením léčby je stanovena příčina. Na základě zjištěných příčin lékař předepíše léčbu.

Lékařské schéma diagnostiky a léčby neplodnosti u mužů a žen.

Například muži mohou předepisovat postupy urologa a léčbu obsahující kyselinu listovou. Takové ošetření je předepsáno pro nedostatečný počet spermií a jejich nízkou pohyblivost. O kvalitě spermatu se můžete dozvědět předáním spermogramu.

Žena je zkontrolována na přítomnost protilátek spermií v děložním hrdle, průchodnost vejcovodů a infekce. V každé z oblastí je určitý léčebný postup, takže až po návštěvě lékaře můžete přesně zjistit, jaká bude léčba. V každém případě, pokud počáteční léčba nepomůže, bude doporučeno manželskému páru, aby překonal neplodnost..

Jak překonat sekundární:

 1. ECO. Tímto způsobem se vajíčko odstraní z vaječníků ženy a oplodní se ve speciální nádobě pomocí spermatu manžela nebo dárce. Po několika dnech (od 3 do 5) vývoje embrya ve zvláštním prostředí bude přeneseno do děložní dutiny. Toto je krátké, pokud se chcete dozvědět více o oplodnění in vitro, doporučujeme si přečíst tento samostatný článek zde..
 2. Můžete okamžitě zasadit dárcovské embryo nebo použít dárcovské vajíčko. Takové genetické materiály jsou zmrazené. Kryokonzervace na ně žádným způsobem neovlivňuje. Mohou být velmi dlouho ve zmrazeném stavu..
 3. Pokud nemůžete dítě porodit a porodit sami, můžete využít služeb jiné ženy, náhradní matky.

V tomto informativním videu dívka vypráví, jak bojovala se sekundární neplodností ve fázích:

Neodkládejte léčbu. Pokud do jednoho roku nebude otěhotnět, musíte se neprodleně poradit s lékařem. Nemoci, které brání početí, jsou však stejně jako všechny ostatní choroby lépe léčitelné, pokud byly odhaleny v rané fázi vývoje..

Napište do komentářů, jak se s vámi zachází pro sekundární neplodnost, podělte se o své zkušenosti. Pokud se chystáte léčit, zeptejte se. Článek lze sdílet s přáteli na sociálních sítích. Nezapomeňte ohodnotit. Díky za návštěvu. Dobré zdraví pro vás a vaše blízké.

Sekundární neplodnost u žen

Sekundární neplodnost nebo, jak se také říká, neplodnost 2 u žen, je zvláštní podmínka, ve které žena nemůže přirozeně počat dítě po dlouhé době. Navíc byla již alespoň jednou těhotná, bez ohledu na výsledek těhotenství. Pacientům, kteří již mají děti, se také často diagnostikuje neplodnost 2. stupně. Ze všech případů neplodnosti představuje neplodnost druhého stupně 40% případů. Příčiny sekundární neplodnosti jsou spojeny se získanými nemocemi a patologiemi, kterým musela žena čelit..

Příčiny sekundární neplodnosti

Nejběžnější příčiny sekundární neplodnosti jsou:

 • infekční a zánětlivá onemocnění příloh a dělohy
 • vzhled adhezí
 • potraty - komplikace, které mohou vést k neplodnosti, se vyskytují po potratech v 10–20% všech případů
 • potrat, mimoděložní těhotenství
 • novotvary, včetně fibroidů dělohy
 • endometrióza
 • hormonální poruchy, poruchy cyklu, časná menopauza
 • polycystický vaječník

Léčba sekundární neplodnosti je pečlivý a často pracný proces. Ženský reprodukční systém je velmi složitý mechanismus a je nemožné jej zřídit tak rychle, jak chceme, zejména pokud patologické procesy trvaly dlouhou dobu. Obnovení reprodukční funkce může často trvat několik let. Měli byste se však domnívat, že se vám podaří splnit všechna doporučení svého lékaře..

Sekundární neplodnost u žen: léčba

Sekundární neplodnost - co to je a existuje šance na vyléčení? Léčba nemocí spojených s infekčními a zánětlivými procesy v pánevních orgánech začíná antivirotiky, antimykotiky a antibiotiky. S endokrinním faktorem neplodnosti poskytuje hormonální terapie vynikající výsledek. Umožňují normalizovat fungování nadledvinek a štítné žlázy a produkovat hormony zodpovědné za nástup ovulace. Pokud je to nutné, uchýlte se také k chirurgickým metodám léčby.

Lékaři našich lékařských center mají rozsáhlé praktické zkušenosti, které nám umožňují úspěšně léčit sekundární ženskou neplodnost. Ve velkém počtu případů se našim pacientům přirozeně otěhotní. V ostatních případech nabízíme vysoce účinné metody asistované reprodukce..

Seznam tarifů uvedených na těchto stránkách není nabídkovou smlouvou.
Úplný seznam služeb a jejich ceny můžete zjistit voláním čísel na webové stránce.

Diagnóza neplodnosti

děti narozené našemu týmu

průměrný výkon IVF v síti

klinika po celém Rusku, včetně 3, připravuje se na otevření

Diagnóza neplodnosti je patologický stav charakterizovaný nemožností přirozené početí během roku pravidelného sexuálního života, ve kterém nebyly použity metody ochrany těhotenství.

Podle četných studií má 35% párů přirozené těhotenství během prvních tří měsíců manželství, 55% párů - po sedmi měsících a zbývajících 10% - po roce manželství.

Předpokládá se, že rok je dostatečný čas k posouzení plodnosti páru a v případě absence těhotenství se mluví o neplodnosti..

Klasifikace neplodnosti

Existuje několik forem neplodnosti:

 • Žena je neplodnost, v níž problém spočívá v ženském těle;
 • Muž - dochází k porušování tvorby spermií u mužů;
 • Kombinovaná forma neplodnosti je charakterizována přítomností patologického procesu jak u mužů, tak u žen.

Neplodnost je diagnostikována pro páry, které během roku manželství nemohou otěhotnět. Pokud příčina neplodnosti není prokázána, je diagnostikována neplodnost neznámého původu..

U ženy může být diagnostikována primární neplodnost, když během celého života nikdy těhotná nebyla. Diagnóza sekundární neplodnosti může být provedena v případě, že byla diagnostikována alespoň jedna těhotenství, bez ohledu na její dokončení (spontánní potrat, potrat, porod, mimoděložní těhotenství)..

U muže může být diagnostikována primární neplodnost, pouze pokud je její partner během jejich soužití zcela těhotný bez použití antikoncepčních prostředků. Sekundární mužská neplodnost - diagnóza se provádí, když žena otěhotní alespoň jednou od daného muže.

Hlavní formy ženské neplodnosti:

 • Tubální neplodnost je forma neplodnosti charakterizovaná obstrukcí vejcovodů a přítomností adhezí v pánevní dutině;
 • Endokrinní neplodnost (endokrinní) je neplodnost, ve které je patologický proces lokalizován v endokrinních orgánech. Důsledkem je nesprávná funkce vaječníků (produkce hormonů vaječníky je narušena a vejce se nevyvíjí);
 • Děložní forma neplodnosti - pozorovaná s vrozenými nebo získanými abnormalitami dělohy (zdvojení dělohy, děložní hypoplasie, neoplazmy dělohy, patologická forma dělohy, patologické změny ve vnitřní vrstvě dělohy - endometrium);
 • Imunitní forma neplodnosti je forma neplodnosti, ve které jsou stanovovány protilátky proti zárodečným buňkám, tkání vaječníků, vnitřní vrstvě dělohy, a tato forma je možná s výraznou nerovnováhou cytokinů nebo HLA nekompatibilitou mezi manželem a manželkou.

Ženská neplodnost

Podle mnoha údajů je diagnóza neplodnosti na straně ženy stanovena ve 45% případů neplodného manželství. Nejčastější příčinou neplodnosti u žen je přítomnost patologického procesu ve vejcovodech (obstrukce vejcovodů, ke kterým dochází v důsledku různých infekcí nebo přítomnost endometriózy, která může způsobit adhezi v pánvi). Podle statistik je diagnóza tubulární neplodnosti stanovena v 50% případů. 45% příčin neplodnosti u žen je endokrinní neplodnost. Anovulační menstruační cykly lze pozorovat u řady patologických procesů ve štítné žláze nebo nadledvinách, které jsou výsledkem selhání metabolismu tuků nebo uhlohydrátů (diabetes mellitus nebo obezita). Zřídka (5%) může být příčinou neplodnosti imunologická (tvorba protilátek v těle ženy proti spermatu) nebo cervikální (poruchy složení hlenu v cervikálním kanálu) faktory, které jsou výsledkem dlouhodobých chronických zánětlivých onemocnění v reprodukčních orgánech a prodloužené hormonální nerovnováhy.

Jednou z příčin ženské neplodnosti může být také endometrióza, která ovlivňuje reprodukční orgány žen. S včasnou diagnózou a jmenováním adekvátní léčby je neplodnost dobře léčitelná.

Mužská neplodnost

Neplodnost u mužů ve 40% případů může být příčinou neplodnosti. Reprodukční schopnost člověka závisí na velkém počtu faktorů (především na počtu aktivních spermií a jejich kvalitě). Diagnóza mužské neplodnosti může být stanovena v případě závažného narušení tvorby spermií a ejakulace.

Faktory ovlivňující mužskou plodnost:

 • Vrozená patologie na straně mužských reprodukčních orgánů (anorchismus, Klinefelterův syndrom, ostatní kryptorchidismus);
 • Získaná onemocnění endokrinní a zánětlivé geneze (sekreční nebo vylučovací neplodnost);
 • Získané zranění, které může způsobit vržení spermatu zpět do močového měchýře.

Neplodnost neznámé geneze

Neplodnost, jejíž diagnóza se provádí bez jasného důvodu, se nazývá idiopatická. Tato forma neplodnosti je charakterizována skutečností, že komplexní vyšetření mužů i žen neprokazuje jasnou příčinu neplodnosti. Diagnóza neplodnosti je stanovena, pokud všechny výsledky studie nepřekračují referenční hodnoty.

Lékař může stanovit diagnózu neplodnosti neznámého původu na základě těchto údajů:

 • Na straně ženského těla:
  • Každý měsíc dochází k ovulaci, která je určena speciálními testy a ultrazvukem pánevních orgánů;
  • V hormonálním pozadí nedochází k žádné poruše;
  • Průchody vejcovody;
  • Endometrióza není diagnostikována;
  • Neexistuje žádná patologie z dělohy;
  • Pozitivní postkoitální test;
  • Sérové ​​antispermové protilátky se netvoří.
 • Ze strany mužů:
  • Normální počet spermií;
  • MAP test negativní (nebyly detekovány žádné spermatické protilátky).
 • Sexuální život je pravidelný (zejména během ovulačního období) a pár se snaží otěhotnět po celý rok.

Normálně se musí vyskytnout velké množství událostí v pořadí po oplodnění a těhotenství. Proto je při narození zdravého dítěte nutné předem stanovit příčinu neplodnosti. Diagnóza neplodnosti v moderních podmínkách však není věta, protože pokud nedojde k těhotenství, může sterilní pár využít služeb asistovaných reprodukčních technologií. Celá řada takových služeb lze získat na klinice Centra IVF Volgograd.

Sekundární neplodnost

Sekundární neplodnost je diagnóza, kterou lze nalézt pouze u časně těhotné ženy. Nejmodernější metody se používají k léčbě a diagnostice tohoto stavu na klinice IVF na Petrovce. Naši lékaři používají mnoho let úspěšných pracovních zkušeností k porodu zdravého dítěte..

Na naší klinice funguje akce Primární jmenování reproduktora - zdarma.

Co je sekundární neplodnost?

Sekundární neplodnost je neschopnost otěhotnět, pokud žena již měla těhotenství (nezáleží na tom, zda skončila porodem nebo ne). Diagnóza se provádí pouze v případě, že není možné otěhotnět dítě během jednoho roku pravidelného sexuálního života bez ochrany.

Kód ICD 10

Ženská neplodnost v ICD 10 odpovídá třídě N97, která zahrnuje neschopnost otěhotnět a sterility. Třída N97.8 označuje jiné formy ženské neplodnosti.

Příčiny sekundární neplodnosti

Reorganizace hormonálního pozadí, traumatu, předchozích operací a gynekologických chorob může vést k neplodnosti.

Stáří

Nejvyšší šance na těhotenství je pozorována za 16-30 let. Po 35 letech se aktivita folikulárního aparátu snižuje, počet aktivních vajec klesá, což je spojeno s hormonálními změnami v těle.

Hormony

Úspěch těhotenství přímo závisí na hormonech nastávající matky. Porodní funkce ženy může být ovlivněna:

 1. Snížená funkce vaječníků;
 2. Dysfunkce hypotalamo-hypofyzárního systému;
 3. Hypo- nebo hypertyreóza;
 4. Nerovnováha nadledvin.

Některé formy endokrinní neplodnosti jsou léčeny hormonálními drogami..

Po konzultaci a vyšetření, s přihlédnutím k individuálním charakteristikám, lékař vybere na klinice IVF na Petrovce speciální druh léčby neplodnosti endokrinních faktorů.

Hormonální poruchy u žen jsou pozorovány se stresem, vysokou fyzickou námahou, prudkým poklesem hmotnosti nebo obezitou, jakož i během menopauzy..

Gynekologická onemocnění

Pravděpodobnost těhotenství je snížena, pokud má žena v anamnéze:

 • Endometrióza Tzv. Zánět děložní sliznice. V tomto stavu jsou procesy zrání vajíček a ovulace přerušeny;
 • Těžký proces adheze v pánvi. Nejběžnější příčinou adhezí je chirurgický zákrok. Adhezní proces brání úspěšnému oplodnění a vývoji embrya;
 • Zánětlivé procesy ve vejcovodech - hydrosalpinx, salpingitida mohou vést k obstrukci;
 • Zánět děložního čípku (cervicitis);
 • Přítomnost novotvarů různého původu v pánvi (cysty, polypy);
 • Oofhoritida;
 • Syndrom polycystických vaječníků vede ke zvýšení mužských pohlavních hormonů;
 • Časté krvácení z dělohy.

Další informace o postupu IVF ve videu:

Zánětlivá onemocnění

Zánětlivá onemocnění pánevních orgánů nepříznivě ovlivňují těhotenství. S rozvojem zánětu v pohlavních orgánech se množí patogenní mikroorganismy, což způsobuje strukturální změny a selhání menstruačního cyklu. V naší klinice je implementován vícestupňový systém čištění vzduchu, vnitřní podmínky jsou co nejblíže sterilním, což vylučuje množení patogenní flóry.

Neplodnost může být způsobena zánětlivými onemocněními vejcovodů, vaječníků, děložního čípku nebo děložní sliznice.

Zánět jednoho orgánu je zpravidla kombinován s okolím a může se dále šířit.

Komplikace po potratu

Ženy, které podstoupily potrat, jsou vystaveny riziku neplodnosti. Komplikace potratů se dělí na časné a pozdní. Mezi první patří:

 • Porušení integrity dělohy a její prasknutí;
 • Cévní embolie;
 • Infekce;
 • Exacerbace chronických onemocnění pánevních orgánů;
 • Zánět pobřišnice.

Pozdní komplikace se objevují někdy po potratu. Po potratu se mohou vyskytnout hormonální dysfunkce, svalová slabost děložního čípku, endometrióza. Složité potraty ne vždy způsobují neplodnost. Riziko je spojeno s individuálními charakteristikami nastávající matky, včasností a výsledkem léčby.

Neslučitelnost manželů (imunologická neplodnost)

Absence těhotenství je pozorována při normální sexuální funkci partnerů a přítomnosti antispermových protilátek (AsAt) u jednoho z manželů. V tomto případě se mluví o imunologické neplodnosti. Důvody neslučitelnosti manželů u mužů mohou být spánková zranění, vrozené a získané genitální vady a infekce urogenitálního traktu. Selhání imunitní tolerance u žen nastává při interakci se spermatem muže, který má antispermové protilátky, s infekcemi reprodukčního traktu a také s velkým počtem leukocytů v ejakulátu.

V průběhu let naše klinika úspěšně léčí imunologickou neplodnost pomocí technologií asistované reprodukce. Specialisté naší kliniky provádějí ICSI, IMSI, PIXI a všechny v současné době dostupné metody oplodnění.

Životní styl

Potrat a nepřítomnost těhotenství se častěji vyskytuje u kuřáků, stejně jako u jednotlivců, kteří zneužívají návykové látky. Kouření zvyšuje riziko spontánního potratu, retardace růstu plodu, předčasného oddělení placenty a vede k perinatální úmrtnosti ve 26% případů.

Nevyvážená strava může způsobit obezitu nebo vyčerpání nastávající matky. Oba stavy negativně ovlivňují těhotenství..

Diagnóza sekundární neplodnosti u žen

K identifikaci příčin neplodnosti v naší klinice jsou k dispozici speciální pokoje vybavené moderním zařízením. Lékaři na klinice IVF v Petrovce léčí neplodnost žen více než 20 let. Diagnóza sekundární neplodnosti u žen začíná anamnézou a stížnostmi. V tomto případě lékař pečlivě shromažďuje informace o přítomnosti, cyklicitě a povaze menstruačního cyklu. Chcete-li zjistit podrobnější informace o plodnosti, žena se podrobí vyšetření:

 1. Cíl: vyšetření a palpace;
 2. Identifikace patologií a stanovení funkce prsu se provádí pomocí mamografie nebo CT mléčných žláz;
 3. Je nutné určit stav endokrinního systému. K tomu je předepsán krevní test ke stanovení pohlaví a hormonů štítné žlázy, hladina 17-ketosteroidů je vyšetřována v moči;
 4. Diagnóza imunologické neplodnosti je stanovena v přítomnosti antispermových protilátek;
 5. K posouzení stavu reprodukčních orgánů se provádí pánevní ultrazvuk, hysterosalpingoskopie;
 6. Za účelem diagnostiky infekce urogenitálního traktu je vyšetřen nátěr..

Prevence neplodnosti

Abyste se ochránili před vývojem neplodnosti, je nutné dodržovat pracovní režim a odpočinek, vyhýbat se stresu, jíst více čerstvé zeleniny a ovoce, omezovat nebo vylučovat užívání alkoholických nápojů a kouření.

Pro včasnou diagnostiku a prevenci nemocí reprodukčních orgánů by měla žena pravidelně navštívit gynekologa alespoň jednou ročně. Chcete-li se domluvit s gynekologem na klinice IVF na Petrovce, zavolejte na číslo. Po přijetí lékaře můžete projít všemi nezbytnými testy, abyste zjistili příčiny neplodnosti..

Sekundární neplodnost u mužů

Sekundární neplodnost u mužů se nejčastěji vyskytuje na pozadí zranění nebo zánětlivých onemocnění pohlavních orgánů. U mužů je diagnostikována sekundární neplodnost, pokud již mají děti nebo těhotenství s jakýmkoli výsledkem.

Mužská neplodnost je stav, při kterém má člověk ejakulačně-sexuální poruchy nebo změny spermií.

Klíčové faktory

Příčiny sekundární mužské neplodnosti jsou různé, nejčastější jsou:

 • Stav po operaci pánevních orgánů;
 • Infekční a zánětlivá onemocnění genitourinárního traktu;
 • Užívání některých léků (spironolakton, cimetidin);
 • Systémová onemocnění (diabetes mellitus, obezita);
 • Nebezpečí při práci (dlouhodobý kontakt s pesticidy, anilinová barviva);
 • Užívání alkoholu, kouření;
 • Poranění šourku, kroucení varlat.

V dalším videu Dr. Ashitkov odhaluje téma mužské neplodnosti

Na klinice IVF na Petrovce je mužská neplodnost léčena pokročilými metodami. Můžete získat konzultaci s lékařem se specializací na léčbu mužské neplodnosti.

Náklady na léčbu sekundární neplodnosti u žen v Moskvě

Náklady na léčbu sekundární neplodnosti v Moskvě na klinice IVF na Petrovce podle klasického protokolu IVF jsou 121 000 rublů, když zaplatíte za program, ušetříte 6 085 rublů. Díky práci našich specialistů se narodilo 2765 dětí. Pro úspěšné oplodnění klinika používá moderní izraelské vybavení a individuální přístup ke každému pacientovi. Po těhotenství můžete na naší klinice pokračovat v monitorování perinatální diagnostiky..

Sekundární neplodnost

Pokud má rodina dítě, neschopnost znovu otěhotnět po dobu delší než jeden rok s pravidelným pohlavním stykem se považuje za sekundární neplodnost. Pokud těhotenství neskončilo při porodu v důsledku potratu, potratu, mimoděložního těhotenství, v tomto případě může dojít také k sekundární neplodnosti..

Jaké jsou příčiny sekundární neplodnosti?

 • Stáří. Plodnost („plodnost“) ženy po 30 letech je snížena, a to zejména ostře - po 35 letech.
 • Hormony. Problémy se štítnou žlázou jsou často příčinou neplodnosti. S hypertyreózou tedy klesá produkce hormonů hypofýzy, což má vliv na pravidelnost menstruačního cyklu. A to s sebou nese nemoci (endometrióza, děložní myomy). Hypofunkce štítné žlázy také ovlivňuje schopnost otěhotnění, protože vede ke zvýšení produkce hormonů hypofýzy, které mohou inhibovat produkci ovariálních hormonů.
 • Gynekologická onemocnění. Močové myomy, polycystické vaječníky, zánětlivá onemocnění děložního čípku, vagíny, vejcovodů a vaječníků by měly být léčeny okamžitě. Jednou z příčin tubulární obstrukce je endometrióza..
 • Potraty a jiná poškození dělohy. „Čištění“ poškozuje děložní dutinu - někdy je celá vrstva endometria seškrábána. Vejce může zrát a oplodnit, ale nemá co připoutat. Nebezpečné jsou také operace v děložní dutině. Vedou k adhezím, jizvám, polypům, které nepříznivě ovlivňují početí.
 • Biologická nekompatibilita. Tato podmínka je pro lékaře záhadou, pokud má pár dítě a nemůže si představit další.
 • Životní styl. Nesprávná výživa, promiskuitní intimní život, špatné návyky - to vše se mění v neplodnost.

Mužská sekundární neplodnost také není neobvyklá. Jeho hlavní důvody:

 • hormonální poruchy;
 • ucpání ejakulačních kanálků;
 • pohlavně přenosné infekce;
 • psychosexuální poruchy;
 • křečové žíly varlat (varikokéla) atd..

Diagnóza a léčba

Diagnóza sekundární neplodnosti

Prvním není odložení hovoru na odborníka. Koneckonců lze sekundární neplodnost vyléčit, stačí najít příčiny a odstranit je.

Pokud kontaktujete lékaře naší kliniky v Petrohradě, máte zaručenou kvalifikovanou pomoc.

 • Inspekce gynekologa. Je třeba se na to připravit: zaznamenat data začátku a konce menstruace po dobu tří měsíců, změřit denní teplotu denně nebo provést ovulační testy. Vaše informace pomohou lékaři předepsat vyšetření a léčbu..
 • Testy na infekce. Stěry a krev vám budou odebrány - budou zkontrolovány na mykoplazmózu, chlamydii, kapavku, trichomoniázu, ureaplasmózu, cytomegalovirus, virus herpes simplex, protože vedou k zánětlivým procesům, které negativně ovlivňují početí.
 • Hormonální testy. To vám umožní zjistit, zda je hladina „mužských“ hormonů u ženy zvýšená, jaké je „chování“ hormonů hypofýzy, vaječníků, nadledvin a štítné žlázy.
 • Ultrazvuk Dělají to nejméně třikrát během menstruačního cyklu a v každé fázi zkoumají stav endometria, přítomnost a vývoj dominantního folikulu..

Náš specialista zkoumá stav dělohy a vaječníků a v případě potřeby eliminuje patologické změny.

 • Hysterosalpingografie - rentgenové vyšetření děložní dutiny, vejcovodů a přilehlých oblastí.
 • Hysteroskopie - vyšetření optickým zařízením dělohy zevnitř. Chirurg může odstranit patologii (myom, endometriální polyp, intrauterinní septum atd.).
 • Laparoskopie - mikroprocesy se zavádějí vpichem do břišní stěny a manipulují s nimi, identifikují příčiny neplodnosti a odstraňují je (odstranění fibroidů a cyst, odpojení adhezí, kauterizace ložisek endometriózy atd.).

Mužovi bude předepsána analýza na antispermové protilátky (blokující spermie). Budoucí otec by měl navštívit urologa (androloga), podstoupit ultrazvukové vyšetření, podstoupit testy na infekce, spermie na spermogram a MAR test.

Tyto „testy“ pomohou našim lékařům stanovit přesnou diagnózu a předepsat nejlepší léčbu..

Léčba sekundární neplodnosti

 • antibiotická terapie eliminuje infekce, které mohou nepříznivě ovlivnit budoucí těhotenství;
 • hormonální terapie se používá, pokud je příčinou hormonální nerovnováha;
 • imunoterapie se používá pro imunologickou neplodnost u mužů;
 • fyzioterapie zlepšuje fungování pánevních orgánů a používá se při komplexní léčbě zánětlivých procesů pohlavních orgánů.

Pomáhají také „otěhotnět dítě“:

 • inseminace: čištěné spermie jsou injikovány do děložní dutiny;
 • IVF (in vitro oplodnění) pomocí dárcovských zárodečných buněk a embryí.

Každá žena by měla mít druhou šanci v těhotenství, bez ohledu na to, jak končí ta předchozí. Naše klinika v Petrohradu vám pomůže vyrovnat se se sekundární neplodností.

Sekundární neplodnost

Počet párů, které se nemohou stát rodiči po dlouhou dobu, se dnes neúprosně zvyšuje. Problém neobchází ty rodiny, kde by se zdálo, že by neměly existovat překážky v početí, protože již existují děti. Ale i při opakovaném pokusu otěhotnět mohou manželé čelit neplodnosti - její lékaři to nazývají sekundárními. Tento typ neplodnosti bude popsán v našem článku..

Příčiny sekundární neplodnosti u žen

Sekundární neplodnost u žen je neschopnost otěhotnět dítě po porodu, potratu, potratu nebo mimoděložním těhotenství. A důvody pro to jsou ve skutečnosti velmi mnoho. Zahrnují tedy:

Snížená plodnost v důsledku změn souvisejících s věkem

Realita moderního života způsobuje, že mnoho žen odkládá narození dítěte „na lepší časy“. Bohužel však pokles ženské plodnosti začíná ve věku 30 let a ve věku 35 let se asi čtvrtina žen stává neplodnou. Důvodem tohoto průběhu je nejen získaná onemocnění, ale také chromozomální změny v ženských reprodukčních buňkách, které brání narození zdravého dítěte. Četné studie ukazují, že z tohoto důvodu dochází po 35 letech k spontánním potratům a nevyvíjejícím se těhotenstvím. A najdou se dvakrát častěji než mladí.

Komplikace po porodu, potrat, gynekologická operace

Zatížení porodu s následnou kyretáží a krvácením, opakované operace s císařským řezem, dlouhodobá zánětlivá onemocnění a nesprávné potraty také často vedou k sekundární neplodnosti. Instrumentální intrauterinní intervence mohou nenapravitelně poškodit jeho vnitřní vrstvu - endometrium, ztrácí citlivost, je zjizvené, a to brání oplodněnému vajíčku, aby se samo přichytilo a dostalo správnou výživu od matky. U takového problému je šance na opětovné těhotenství u žen malá.

Hormonální změny

Poměrně často se sekundární neplodnost vyskytuje v důsledku různých poruch endokrinního systému. To může být:

 • hypo- a hyperfunkce štítné žlázy;
 • hyperprolaktinémie;
 • hyperandrogenismus;
 • ovariální dysfunkce.

Změny hladiny některých hormonů přispívají ke změně úrovně ostatních, změny hormonální rovnováhy, což vede k nepravidelnostem v menstruačním cyklu, poruchám normálního procesu oplodnění a těhotenství. Někdy takové poruchy mohou přispět k výskytu polycystických vaječníků, hormonálně závislých nádorů a rozvoji endometriózy. Naštěstí však ve většině případů endokrinní problémy lze vyléčit výběrem a použitím speciálních drog, které kompenzují porušení.

Gynekologická onemocnění

Příčinou sekundární neplodnosti mohou být akutní a chronické zánětlivé procesy v děloze (endometritida), vejcovody (salpingitis, hydrosalpinx), vaječníky (oophoritis), vagina (dysbióza), děložní čípek (cervicitis). Často způsobují původce sexuálně přenosných infekcí. Tyto nemoci se mohou vyskytovat skrytě..

Kromě toho mohou nádorové procesy v genitáliích (fibroidy, cysty, polypy atd.) Vést k neplodnosti. Ve všech těchto případech je léčba neplodnosti možná pomocí včasné adekvátní terapie zaměřené na odstranění hlavní příčiny onemocnění.

Neslučitelnost manželů

Důvod imunologické nekompatibility partnerů stále není jasný. Ne vždy se objeví okamžitě, ale často se objevuje v průběhu času, po narození prvních nebo následujících dětí. Léčba imunitní nekompatibility může být docela komplikovaná a to není vždy možné pomocí tradičních metod. Proto se takové páry často musí uchýlit k asistovaným reprodukčním technologiím.

Životní styl

Nesprávná výživa (strava nebo přejídání), špatné návyky a chronický stres jsou další běžnou příčinou neplodnosti. U žen, které pravidelně pijí alkohol, se sekundární neplodnost vyskytuje 5,5krát častěji než u těch, které vedou zdravý životní styl. Proto v některých případech stačí v zájmu nového života jednoduše přehodnotit svůj.

Příčiny neplodnosti u mužů

Sekundární neplodností u mužů doktoři také chápou dlouhodobou nemožnost otěhotnění dítěte manželkou, pokud již u tohoto muže nebo jiných žen došlo k těhotenství. Příčiny sekundární neplodnosti u mužů jsou také docela hodně. Tyto zahrnují:

Infekční a zánětlivé procesy v genitálním traktu

Hypotermie, stejně jako promiskuitní sexuální styk, jsou běžnou příčinou neplodnosti. Přispívají k rozvoji zánětlivých procesů ve varlatech, prostatě a močových cestách. To zahrnuje nemoci, jako je epididymitida, vezikulitida, orchitida, prostatitida. Při včasném ošetření je pravděpodobnost obnovení sexuální funkce a další početí dítěte vysoká.

Varicocele

Dilatace žil spermatického kordu způsobuje sekundární neplodnost v 55% případů. Nemoc se může vyvinout v důsledku genetické predispozice, systémových poruch, přetížení břišních svalů, nádorů břišní dutiny a dalších příčin. Varikokéla často vede k neplodnosti, proto vyžaduje léčbu.

Jiné příčiny sekundární neplodnosti u mužů jsou:

 • komplikace po chirurgických zákrokech (různé operace močového měchýře, močové trubice, prostaty, kýly mohou vést k zablokování vas deferens a dalších patologií);
 • imunologická nekompatibilita;
 • užívání léků pro chemoterapii, ozařování a hormonální terapii;
 • obtížné pracovní podmínky;
 • endokrinní choroby;
 • chronický stres;
 • poranění skřetů;
 • podvýživa;
 • špatné návyky.

Všechny tyto faktory negativně ovlivňují proces spermatogeneze a postupem času často vedou k sekundární neplodnosti u mužů..

Co dělat dál?

Léčení sekundární neplodnosti u mužů a žen není snadný úkol. Hlavní věcí v této terapii je integrovaný přístup. Kromě toho je třeba mít na paměti, že kvalitní a důkladné vyšetření je důležitou součástí úspěchu celého ošetření. Proto nemusíte odkládat návštěvu odborníkům, pokud jste dítě nepochopili déle než jeden rok.

Po absolvování diagnózy a nalezení přesné příčiny problémů lékař předepíše léčbu neplodnosti: může být konzervativní nebo chirurgická. Pokud však tyto metody nepřinesou výsledky, na záchranu přijdou moderní metody ART. A co je nejdůležitější - nikdy nezapomeňte doufat a věřit v zázraky. Koneckonců, zázraky se stávají přesně tam, kde čekají!

Po mnoho let mě pozoroval gynekolog-endokrinolog. Samostatně jsem studoval a testoval na sobě homeopatii, bylinné medicíně a dalších netradičních metodách léčby. Máma přírodních dvojčat, která prošla těžkým těhotenstvím a těžkým poporodním obdobím.

Co je sekundární neplodnost u žen

Mnoho novomanželů si myslí, že se dítě narodí, když to chce. Dnes často vzniká situace, kdy není možné otěhotnět. Sekundární neplodnost se objevuje nejen u mladých párů, ale také u manželů, jejichž rodina již má první dítě.

Když se u mladého páru objeví problém, jako je sekundární neplodnost, začnou se vyskytovat nejrůznější hádky a hádky. Chcete-li zabránit zhoršení situace, musíte pečlivě zvážit stav pohlavních orgánů. Pokud po dlouhé době žena nedokáže otěhotnět, doporučuje se neprodleně se přihlásit k lékaři.

Článek níže podrobně popisuje sekundární neplodnost u žen a mužů a jak léčit takovou patologii..

Co je sekundární neplodnost

Neplodnost se dělí na 2 typy: primární a sekundární. První zahrnuje patologii, která dlouhodobě narušuje početí dítěte.

Druhý případ zahrnuje situaci, kdy pár nemůže otěhotnět po potratu během mimoděložního těhotenství nebo potratu a pár již má první dítě.

Příčiny sekundární neplodnosti u mužů a žen

Příčiny sekundární neplodnosti u žen jsou uvedeny níže:

 1. Genitální choroby. Patologie se v zásadě týká zánětlivých procesů, které se aktivně vyvíjejí ve vejcovodech, vaječnicích nebo ve vagině samotné u žen. Zánět zabraňuje těhotenství. Pokud žena najednou začne krvácet, ale ne během menstruačního období, s největší pravděpodobností je v ženském těle endokrinologické onemocnění, které způsobuje neplodnost.
 2. Nízká plodnost. Tělo ženy je postaveno komplexně, proto se po 30 letech úrodná funkce snižuje. Přibližně 75% žen nemůže být znovu těhotných nebo poprvé ve věku 35 let. Zástupci spravedlivého sexu o takovém problému nemyslí, proto odkládají narození dítěte o mnoho let. Podle biologických údajů se nejlepší doba pro početí u ženy pohybuje mezi 18–30 lety. V této době byla úroveň plodné funkce mnohem vyšší.
 3. Vysoká sekrece hormonů štítné žlázy. Hyperfunkce štítné žlázy často způsobuje zcela zdravé ženě takový problém jako sekundární neplodnost. Zvýšené množství produktů fungujících štítné žlázy narušuje produkci ženských pohlavních hormonů. Zároveň se menstruace stává nestabilní a neustále se zastavuje, v důsledku čehož existuje riziko rozvoje endometriózy. I když je vajíčko oplodněno, mohou se při porodu objevit problémy.
 4. Nedostatečná sekrece hormonů štítné žlázy. Nízká úroveň produkce těchto hormonů také vede k výše uvedené patologii. V tomto případě jsou hypofyzární hormony aktivně produkovány, což zabraňuje sekreci těch, které jsou ve vaječnících. Proces oplodnění je prakticky nemožný současně, a pokud se ukáže, že je koncipován, rizika při ložisku se občas zvyšuje. Aby se odstranila patologie, bude vyžadováno pečlivé ošetření k obnovení normálního fungování štítné žlázy. Pokud však nastávající matka zneužije léky na bázi hormonů, budou problémy se zdravím matky a dítěte.
 5. Poranění a chirurgické poškození genitálií. Často po chirurgickém zákroku v oblasti ženských genitálií se objevují následky, jako jsou adheze, výrůstky ve formě polypů a jizev, což vede k sekundární neplodnosti. Tyto důsledky však lze snadno odstranit..
 6. Komplikace během potratu. Pokud je potrat proveden nesprávně nebo neprofesionálním lékařem, dochází k sekundární neplodnosti. Potrat se provádí kuretáží výsledného embrya v děloze. Výsledkem může být poškození celé endometrické vrstvy. Folikuly se vyvíjejí bezpečně, ale nemohou se připojit k děloze. Neexistují prakticky žádné šance na otěhotnění.

Ve vzácných případech se sekundární neplodnost objevuje v důsledku strnulé stravy, na které žena sedí. Pokud taková strava trvá déle než 3 měsíce, žena zcela ztratí příležitost otěhotnět.

Sekundární neplodnost u mužů je diagnostikována v následujících případech:

 • Infekční zánět v genitálním traktu. Infekce často vstupuje do genitálií člověka s podchlazením nebo promiskuitním intimním stykem. Tahle trpí varlata, močový systém a prostata. Časté nemoci v tomto případě: orchitida, jiným způsobem zánět jednoho z varlat, prostatitida, epididymitida a vesikulitida. Čím dříve muž vyhledá lékařskou pomoc, tím vyšší je šance na úspěšné pojetí v budoucnosti.
 • Varicocele. Pouze ve 45% případů může muž impregnovat ženu se žilní expanzí v spermatickém šňůře. Často vzniká problém z genetické predispozice. Stejně jako mnoho sexuálních chorob je varikokéla zcela odstraněna včasnou léčbou.

Diagnostika

Mnoho párů, jejichž první dítě se narodí, sní o druhém dítěti, ale úsilí v posteli nevede k ničemu. Mohu otěhotnět se sekundární neplodností? Lékaři se ve většině případů domnívají, že těhotenství je možné pouze po důkladné diagnóze patologie a včasné léčby.

Pokud měsíční úsilí nepřináší výsledky, první věcí, kterou by oba partneři měli udělat, je konzultovat profilového lékaře. Existuje několik typů diagnostických prací k detekci interferujícího pojetí nemoci:

 1. vyšetření gynekologicko-reproduktologem;
 2. U podezřelých polypů v děloze a vaječnících je předepsáno ultrazvukové pozorování;
 3. analýza hormonální hladiny v těle - pomáhá identifikovat nízkou produkci ženských hormonů;
 4. testy na přítomnost infekcí v genitáliích;
 5. hysterosalpingografie - posuzuje se průchodnost ve vejcovodech;
 6. analýza odhalující antispermální těla v ženském těle, která zabraňují vniknutí spermatu do ženského vajíčka;
 7. vyšetření urologem-andrologem (pro muže) - testy na přítomnost infekcí, spermie pro vytvoření spermogramu, je detekována úroveň aktivity spermatu;
 8. hysteroskopie - je vyšetřena děložní dutina, lékař používá pro zákrok speciální zařízení, hysteroskop;
 9. laparoskopie - je rozdělena do 2 typů: diagnostická a terapeutická; postup je zaměřen na identifikaci a odstranění problému kauterizací oblasti léze endometria.

Léčebné metody

Když jsou identifikovány příčiny sekundární neplodnosti, je čas pokračovat v terapeutických opatřeních. Léčba sekundární neplodnosti u žen je doprovázena následujícími postupy:

 • Pokud je diagnostikována patologie endokrinního systému v genitální oblasti ženy, je léčba zaměřena na eliminaci metabolických poruch. Žena by měla vést zdravý životní styl a upravovat její hmotnost. Specialista předepisuje léky, jejichž cílem je obnovit normální fungování štítné žlázy a nadledvin. Během léčby se menstruační cyklus normalizuje, po kterém přichází dlouho očekávaná koncepce. Hormonální léky jsou předepisovány v následných stádiích ve formě substituční terapie. Pokud jsou na endometriální vrstvě nalezeny nádory, jsou provedeny chirurgické operace, během nichž jsou nádory odstraněny.
 • Pokud je u ženy diagnostikována neplodnost způsobená endometriózou, předepisují odborníci chirurgii a poté hormonální terapii.
 • Neplodnost způsobená psychologickým traumatem a poruchami je léčena sedativy.
 • V případě, že gynekologicko-reprodukční lékař zjistí ucpání zkumavek, předepíše konzervativní a chirurgickou terapii. V podstatě žena prochází laparoskopií. Antispasmodika a sedativa jsou také předepisována, pokud jsou v ženském těle funkční poruchy..
 • Žena se sníženou imunitou bere antihistaminika a hormony. Pokud je to neúčinné, provede se inseminace, při níž se samčí sperma vypustí uvnitř dělohy.

Pozornost! Existuje mnoho dalších způsobů léčby sekundární neplodnosti. Polovina metod se týká léčiv a chirurgických zákroků. Nejprve musí oba partneři podstoupit diagnózu, po které lékař předepíše vhodnou léčebnou terapii.

Metody umělé inseminace

Zvažte hlavní metody umělé inseminace:

 1. Inseminace. Tato technika se používá, když je kvalita spermií partnera nízká. Předtím se člověk podrobuje terapeutické terapii. Poté se během ovulace provádí inseminace asi 5krát za měsíc. Pouze 30% párů nemůže po tomto postupu otěhotnět.
 2. Eco, jinak mimosporální hnojení. Tato metoda je mezi páry nejoblíbenější. Experti sbírají biomateriál od budoucích rodičů, poté se vajíčko a sperma sloučí do laboratoře. IVF je účinný při hormonálních poruchách a odstraněných vejcovodech.
 3. ZIFT. Embryo je zasazeno v oblasti dělohy. Tato metoda je nejúčinnější, protože lékaři sledují ženu ve zdravotnickém zařízení a provádějí ultrazvukové výkony. Doktor umístí embryo pomocí speciálního nástroje do dělohy přes vaginu a pronikne do děložního hrdla.

Mnoho žen s diagnózou „sekundární neplodnosti“ otěhotnělo a uchýlilo se k výše uvedeným metodám.

Sekundární neplodnost u žen

Sekundární neplodnost může být diagnostikována, pokud pacientka v minulosti alespoň jednou otěhotněla.

Primární neplodnost je nejčastěji založena na vrozených abnormalitách nebo nemocech přenášených v dětství. Sekundární neplodnost je obvykle spojena s patologiemi, které se u reprodukčního pacienta vyvinuly během reprodukčního období..

Příčiny sekundární neplodnosti

Hormonální pozadí

Menstruační cyklus je složitý proces, který je regulován na různých úrovních ovariálního hypotalamo-hypofyzárního systému. Protože všechny články v řetězci jsou vzájemně propojeny, může porušení produkce jednoho z hormonů vést ke snížení nebo nadměrnému zvýšení produkce ostatních. V důsledku toho mohou být narušeny procesy růstu a vývoje folikulů, ovulace, nezbytné pro úspěšnou implantaci změn endometria (děložní sliznice)..

Chcete se domluvit??

Příčinou rozvoje neplodnosti u dříve plodných žen mohou být endokrinní poruchy jako:

Hyperandrogenismus - zvýšení produkce mužských hormonů v ženském těle. Zvýšení hladiny androgenů může být způsobeno různými důvody, mezi něž patří zejména syndrom polycystických vaječníků, objemové nadledvinky nebo vaječníky (tyto endokrinní orgány produkují androgeny) nebo užívají anabolické steroidy.

Vysoká hladina androgenů negativně ovlivňuje plodnost vzhledem k tomu, že mužské hormony narušují normální růst folikulů a mohou způsobit jejich zpětný vývoj (atresie). Kromě toho může hyperandrogenismus vyvolat fibrózu ovariální tobolky, protože zralé vajíčko nemůže vstoupit do břišní dutiny, tj. K ovulaci nedochází.

Hyperprolaktinémie - zvýšení produkce hormonu prolaktinu. Tento stav může být způsoben jak fyziologickými důvody (těhotenství, kojení), tak patologickými (fibroidy dělohy, endometrióza, trauma nebo chirurgický zásah v oblasti hrudníku). Některé léky mohou také zvýšit prolaktin..

Zvýšená produkce prolaktinu inhibuje produkci gonadotropinů (folikuly stimulující a luteinizační hormony), a proto může způsobit neplodnost.

Dysfunkce štítné žlázy (hypotyreóza a hypertyreóza). Pokles i zvýšení hladin hormonů štítné žlázy mohou nepříznivě ovlivnit plodnost žen..

Snížení produkce hormonů štítné žlázy způsobuje zvýšení hladiny hormonů hypofýzy. Zvýšená produkce testosteronu. Kromě toho se aktivně produkují estrogeny, což na základě principu zpětné vazby znamená inhibici sekrece gonadotropinů nezbytnou pro normální vývoj folikulů a ovulaci..

Zvýšení produkce hormonů štítné žlázy také negativně ovlivňuje reprodukční funkci, protože to vyvolává pokles hladiny hormonů produkovaných hypofýzou.

Poškozená funkce vaječníků. Předčasné vyčerpání vaječníků (časná menopauza) u žen může být způsobeno dědičností i imunologickými faktory. Rezistentní ovariální syndrom je dalším možným důvodem, že těhotenství nenastane. V tomto případě tkáně ztrácejí citlivost na pohlavní hormony, zatímco hladina gonadotropinů i struktura vaječníků zůstávají normální..

Endometrióza

Růst tkáně, která je strukturou a funkcí podobná endometrii, mimo dělohu, může také nepříznivě ovlivnit stav reprodukčního systému. Základní zánětlivý proces a imunologické faktory.

Zánětlivé procesy v pánevních orgánech

Vývoj sekundární neplodnosti může být způsoben akutními a chronickými zánětlivými onemocněními pánevních orgánů. Patologický proces může být lokalizován v samostatném orgánu (salpingitida, oophoritida, cervicitida, endometritida) a rozšířen do sousedních (například salpingooforitida). V řadě případů jsou patologické procesy způsobeny průnikem infekcí (především sexuálně přenosných infekcí) do těla. Preventivní každoroční vyšetření a včasná lékařská péče mohou zabránit tak vážným komplikacím, jako je neplodnost..

Potrat, porod a chirurgický zákrok

Umělé potraty jsou pro ženu velmi nebezpečné. V důsledku potratu je narušeno hormonální pozadí, mohou se objevit zánětlivá onemocnění a adheze, může se zhoršit stav endometria.

Jakékoli operace na pánevních orgánech i složitá práce zvyšují riziko neplodnosti v důsledku možnosti zánětu, vzniku synechie.

Nádory

Jakékoli objemové útvary v pánevních orgánech mohou negativně ovlivnit reprodukční funkci žen. Děložní myomy, endometriální polypy, ovariální cysty vyžadují léčbu ve fázi plánování těhotenství.

Věkový faktor

Je třeba si uvědomit, že u ženy postupně klesá nejen počet vajec ve vaječnících, ale jejich kvalita se zhoršuje. Tyto procesy se zpravidla aktivují po 35–38 letech. Pravděpodobnost těhotenství v pozdním reprodukčním věku je výrazně snížena. V tomto ohledu musíte ve fázi plánování těhotenství podstoupit vyšetření, jehož účelem je posoudit ovariální rezervu vaječníků.

Diagnóza sekundární neplodnosti u žen

Před provedením diagnózy je nutné podstoupit kompletní prohlídku, jejíž objem určuje ošetřující lékař jako gynekologicko-reproduktolog.

Při počátečním jmenování je nejlepší se setkat s partnerem, protože problémy s početím mohou být způsobeny i mužem a kombinovaným faktorem. Nezapomeňte přinést všechny výsledky výzkumu (spermogram, výsledky testů na hormony, názor lékaře po hysteroskopii, laparoskopii atd.).

Průzkum zahrnuje:

Ultrazvuk pánevních orgánů pomůže posoudit stav dělohy a vaječníků, určit tloušťku a strukturu endometria. Studie odhaluje patologie, jako je adenomyóza, děložní myomy, hyperplázie endometria atd..

Hormonální profil. Jak jsme již řekli, změna hladiny hormonů může výrazně ovlivnit reprodukční funkci. Analýza AMH (antimullerového hormonu) umožní stanovit ovariální rezervu vaječníků. Rovněž je nutné zjistit hladinu hypofyzárních hormonů: gonadotropiny (FSH a LH, pod jejichž vlivem dochází k růstu, vývoji folikulů a ovulaci) a prolaktinu. Je důležité vyloučit hypersekreci androgenů ovariálního i nadledvinového původu, pro které je nutné darovat krev na testosteron (celkový i volný), DEA-C, 17-OH progesteron. Budete muset zjistit hladinu ovariálních hormonů progesteronu a estradiolu. Kromě pohlavních hormonů je důležitá sekrece hormonů štítné žlázy: TSH, T3 a T4.

Testy infekčnosti

Hysteroskopie - studie děložní dutiny pomocí speciálního optického systému, který vám umožní identifikovat všechny možné patologie v děložní dutině

Hysterosalpingografie dává představu o průchodnosti vejcovodů

Laparoskopie je minimálně invazivní chirurgický zákrok, který vám umožní nejen pečlivě prozkoumat pánevní orgány zvenčí, a pokud je to nutné, provést ošetření (např. K odstranění adhezí).

Při správné diagnostice mohou také pomoci konzultace specializovaných odborníků. Možná budete muset vyhledat další radu od genetika nebo endokrinologa..

Rozsáhlé praktické zkušenosti lékařů na Nové klinice a vynikající technické vybavení kliniky umožňují důkladné studium stavu reprodukčního systému pacientů a identifikování všech možných překážek těhotenství.

Léčba sekundární neplodnosti u žen

Přiměřený léčebný režim může být vytvořen lékařem až po úplném vyšetření, s přihlédnutím k individuálním vlastnostem každého pacienta.

V závislosti na výsledcích lze doporučit hormonální terapii, léky, chirurgický zákrok nebo metody asistované reprodukce (IVF, IVF + ICSI, programy dárcovských vajíček, náhrada)..

Máte-li jakékoli dotazy týkající se sekundární neplodnosti, můžete se zeptat svého lékaře Nova Clinics. Můžete si domluvit schůzku s gynekologem-reprodukčním technikem telefonicky uvedeným na webu nebo pomocí tlačítka záznamu.

Články O Neplodnosti