Hlavní Výživa

Diabetes plánování těhotenství

V jakém věku je nejlepší naplánovat těhotenství na cukrovku? Samozřejmě v nejlepším věku porodu - od 20 do 25 let. Těhotenství není nutné odložit, protože komplikace se postupem času vyvíjejí. Přestože jsou ženy v práci a starší - 30, 40 let.

Všechny fetální malformace se vyskytují před sedmi týdny těhotenství. Jsou to takové zlozvyky, s nimiž děti nepřežijí:

 • srdeční choroba;
 • vývoj páteře;
 • mikrocefaly;
 • anocephaly a další.

A ženy s dekompenzovaným diabetem mají často dysfunkci vaječníků a nemohou určit, zda jsou těhotné nebo ne, protože nedochází k menstruaci. Mezitím se plod již začíná vyvíjet trpět. Aby se tomu zabránilo, musí být diabetes kompenzován, pak neexistují žádné vady. A pokud je glykovaný hemoglobin více než 10%, pak se defekty vyskytují ve 25% případů, mělo by to být až 6%. Proto je nejdůležitější plánované těhotenství.

Nyní existuje dokonce příležitost podívat se na genetickou predispozici k rozvoji cévních komplikací u matky. Z této analýzy je možné posoudit, jak vysoké riziko porodnických a diabetických komplikací. Existují genetické testy k posouzení rizika rozvoje diabetu u nenarozeného dítěte. To je, kolik informací poskytuje plánování - lze použít k posouzení osudu budoucího těhotenství..

Jak se připravit na těhotenství a porod

Těhotenství musí být naplánováno. Pouze v tomto případě se lze vyhnout různým komplikacím. Plánování se často chápe pouze jako používání antikoncepčních prostředků - to je špatné.

Především jde o kompenzaci diabetu několik měsíců před těhotenstvím, normální glykovaný hemoglobin. Všechny nastávající matky by měly být poučeny, ale nejen poučeny, ale měly by vědět všechno, co je potřeba pro těhotenství. Například v normálním diabetickém životě by cukr měl být až 5 na lačný žaludek a až 8 po jídle. A pro těhotné ženy potřebujete 3,3-4,4 až 6,7.

Je nutné provést kompletní diagnózu, tj. Identifikaci a léčbu všech možných urogenitálních infekcí, které se u diabetiků často vyskytují. Po identifikaci patogenu, například pyelonefritidy, musíte toto onemocnění vyléčit před těhotenstvím. Prozkoumejte fundus a v případě potřeby laserové ošetření. A pouze na tomto pozadí by mělo dojít k těhotenství. A když přijde, v raných fázích musí být žena hospitalizována a stále přemýšlet, zda je těhotenství vhodné, protože existují ženy s diabetem, což je kontraindikováno. Jsou to pacienti s diabetickou nefropatií, neléčení proliferativní retinopatií, s tuberkulózou. Ženy, jejichž manželé mají také cukrovku. Pokud jsou vaskulární komplikace menší, například mikroalbuminurie, lze porod vyřešit. Pokud však pacientka má ještě před těhotenstvím bílkoviny, otoky, vysoký krevní tlak, je těhotenství kontraindikováno.

Porodily ženy s diabetem 2. typu

Je jich méně, ale také jsou. Těhotenství tohoto typu se odehrává na inzulínu, pokud užili tablety dříve. Těhotenství je možné u všech typů cukrovky..

Gestační diabetes se objevuje během těhotenství a po ukončení mizí. V podstatě se vyvíjí ve druhé polovině funkčního období, protože pankreas se nedokáže vyrovnat se zátěží. Tyto ženy také absolvují kurzy, často si injekčně podávají inzulín a mají také riziko rozvoje fetopatie.

Kdo je ohrožen gestačním diabetem?

Jedná se o ženy se zatíženou dědičností, ženy s anamnézou velkých dětí s hmotností vyšší než 4,5 kg, ženy s dysfunkční porodnickou historií, tj. Mrtvé narození nejasné etiologie, spontánní potraty, polyhydramnie. Ve 24-26 týdnech rozhodně potřebují zkontrolovat hladinu cukru v krvi.

Jaký je rozdíl mezi výživovým systémem ženy s diabetem během těhotenství

V této době by výživa měla postačovat nejen pro samotnou ženu, ale také pro dítě. Minimální množství uhlohydrátů by mělo být 12 uhlohydrátových jednotek a 2000 kcal, z toho 400 jde na vývoj plodu. Kromě toho by podle každého měsíce těhotenství měli dostávat určité vitamíny. Potřebujeme potraviny bohaté na vápník, vitamín E s antioxidačními a hormonálními cíli. Pokud je žena s diabetem podvyživená během těhotenství, bude určitě mít aceton. Je nutné vést deník sebekontroly, ve kterém se denně zaznamenává „cukr“ a XE a dávky inzulínu.

Jak se diabetes mění v průběhu 9 měsíců

Cukrovka u těhotných žen je zvlněná. V prvních měsících klesá potřeba inzulínu, protože hladina glykémie zvyšuje riziko hypoglykémie. To se vysvětluje vlivem mnoha hormonálních procesů a skutečností, že se zvyšuje spotřeba glukózy na periferii. Ve druhé polovině těhotenství je opak pravdou: placenta se vyvíjí a má mnoho kontra-ostrovních vlastností. Proto se průběh diabetu zhoršuje, zejména v obdobích 24-26 týdnů. V této době se hladina cukru zvyšuje, potřeba inzulínu a acetonu se často objevují.

Ve třetím trimestru těhotenství začíná placenta stárnout, kontraindikulární účinky jsou vyhlazeny a potřeba inzulinu opět klesá. Včasné těhotenství žen s diabetem se příliš neliší od obvyklých.

Těhotenství se však spontánně přerušuje častěji, i když je žena dobře kompenzována: šíření „cukrů“ v ní však přesahuje normální rozsah.
Nejnepříznivější je druhá polovina těhotenství, kdy se objevují různé komplikace. Toto je pozdní gestóza, kdy se tlak zvýší, objeví se otoky. Toto je nejčastější porodnická patologie (od 50 do 80% případů). Velmi brzy, někdy od 18-20 týdnů, začíná u žen s cévními komplikacemi diabetu gestóza. A to je často známkou potratů. Dalšími komplikacemi jsou polyhydramnie a hypoxie plodu. Infekce močových cest se často vyvíjí, infekce močových cest se zhoršují.

Proč se to stane?

Důvodem je samozřejmě špatná kompenzace diabetu a snížení imunity. Pokud je diabetes pacienta kompenzován, a dokonce i před těhotenstvím, pak se tyto komplikace samozřejmě vyvíjejí méně. Při vysokém cukru je narušena cirkulace dělohy, placenta, kyslík a živiny jsou do plodu špatně dodávány. Problém je samozřejmě mnohem širší, vše nelze určit pouze pomocí cukru v krvi. Ale stále je to hlavní.

Jaké jsou obtíže při porodu?

Jednou z nejčastějších porodních komplikací je slabost porodních sil. Matky s diabetem mají malou energetickou rezervu. Nezávisí to na svalech, ale na anabolických procesech. Hladina cukru v krvi často klesá, protože kontrakce vyžadují absorpci glukózy. Vždy mají kapátko - glukózu s inzulínem. Cukr je ovládán každou hodinu. Totéž během operace.

Co se používá častěji, císařský řez nebo přirozený porod

Ve většině případů (od 60 do 80%) - operativní doručení. Koneckonců, ženy zpravidla přicházejí s cévními komplikacemi. Diabetes mladistvých začíná v dětství a v době početí již nastává s dobou 10-15-20 let. U diabetiků existuje mnohem více kontraindikací proti přirozenému porodu.

Každý rok se však stále častěji rodí, zejména ti, kteří plánují těhotenství a kompenzují diabetes. Předtím, než lékaři začali kompenzovat diabetes, došlo k velmi vysoké perinatální úmrtnosti. Cukr byl odebírán zřídka - profil 2-3krát týdně. Skutečnost, že kompenzace diabetu byla špatná, neumožnila ukončení těhotenství až do doby, kdy byly ženy porodeny, a ženy byly „doručeny“ po 36 týdnech a někdy dříve. Děti se narodily nezralé a mohly zemřít po narození. Perinatální úmrtnost v 80. letech byla 10%. V současné době existují nejlepší glukometry v krvi, dobré inzulíny a injekční pera. Nyní rodí včas, ve 38-40 týdnech neexistují žádné děti s těžkou fetopatií.

Jak se vyvíjejí děti narozené matce s diabetem?

Děti se neliší od všech ostatních. V pubertě však mají vyšší riziko rozvoje obezity. A tyto děti jsou ohroženy cukrovkou. Podle zahraničních studií je toto riziko 4%. Vývoj diabetu u potomků je ovlivněn nejen geny získanými od rodičů, ale také špatně kompenzovaným diabetem během těhotenství, který poškozuje ostrovní aparát dítěte. Všechny tyto děti jsou pozorovány v Endocrinology Dispensary.

Jak nebezpečné je, že žena s diabetem má potrat?

Potrat je spojen se stejnými komplikacemi jako u každé ženy: hormonální selhání, riziko infekce, ale má sníženou imunitu, takže je pro ni nebezpečnější. Přední odborníci v této oblasti se domnívají, že nyní existuje každá příležitost, jak se vyhnout těhotenství a potratům.

Speciální nitroděložní zařízení jsou určena pro diabetiky - kulatá, s antiseptiky, bez antén (které jsou vodiči infekce). Můžete použít antikoncepční pilulky, které nenarušují metabolismus sacharidů. Nelze je použít pouze u žen s cévními komplikacemi. Existují antikoncepční prostředky pro ženy s anamnézou geostacionárního diabetu, obsahující pouze progestin. Někteří mohou provádět sterilizaci, pokud již mají děti.

Diabetes typu 2 těhotenství

Diabetes mellitus nevylučuje možnost nošení a porodu zdravého dítěte. U onemocnění typu 2 by těhotenství mělo být naplánováno a probíhat pod dohledem odborníků. V závislosti na zdravotním stavu, hladině cukru, ne každé období bude pro početí příznivé.

Existuje také jiná forma diabetu - gestační (diabetes těhotných žen), tento typ se projevuje během těhotenství a vyžaduje přísný lékařský dohled. S rozvojem takové nemoci může nastávající matka pozorovat doprovodné příznaky a vyhledat lékaře.

Příčiny a mechanismy cukrovky

U žen, zejména ve středním věku, se projevuje nemoc, jako je diabetes mellitus 2. typu (nezávislý na inzulínu). Obezita, podvýživa, s převahou rychlých uhlohydrátů, jakož i fyzická nečinnost nebo dědičná predispozice mohou být faktory tohoto metabolického narušení a rozvoje hyperglykémie (zvýšená glukóza)..

Tento typ je charakterizován nedostatkem citlivosti tělních tkání na inzulín, zatímco se stále produkuje v požadovaném objemu. Výsledkem je nadbytek cukru v periferní krvi, což vede k hyperglykémii a různým komplikacím. Nadbytek cukru vyvolává vazospazmy, renální dysfunkci, arteriální hypertenzi.

Plánování těhotenství

Neplánované těhotenství s diabetem typu 2 může mít nejpříznivější důsledky pro nastávající matku i plod:

 • komplikace diabetu během těhotenství, rozvoj hypoglykémie, ketoocytóza;
 • komplikace při práci krevních cév, progresi chorob, jako je srdeční choroba, nefropatie;
 • preeklampsie (toxikóza v pozdních stádiích těhotenství, vyznačuje se vysokým krevním tlakem, otokem);
 • nezralost plodu s významnou hmotností (nadbytek glukózy může vést k novorozenci o hmotnosti 4–6 kg).
 • poškození čočky nebo sítnice mateřského oka, poškození zraku;
 • placentární nedostatečnost nebo placentární abrupce;
 • předčasný porod nebo potrat.

Dítě jí glukózu od matky, ale ve stádiu formace si nedokáže zajistit nezbytnou inzulínovou normu, jejíž nedostatek je spojen s vývojem různých defektů. To je hlavní hrozba pro budoucí dítě, procento genetického dědictví této choroby je poměrně nízké, pokud pouze jeden z rodičů trpí cukrovkou.

Při diagnostice diabetes mellitus 2. typu zahrnuje plánování těhotenství dobrou kompenzaci, výběr optimální dávky inzulínu a normalizaci denních hodnot cukru. Je obtížné dosáhnout takového výsledku v krátké době, ale opatření jsou zaměřena na snížení rizika komplikací, protože během těhotenství musí tělo poskytnout dvě.

Kromě toho může lékař předepsat několik hospitalizací: při registraci ke zkoušce, absolvování všech testů a předepisování inzulínu; během těhotenství je hospitalizace předepsána pouze v případě potřeby, pokud indikátory mohou znamenat ohrožení života dítěte nebo matky; před narozením.

Účinek nadváhy

Další důležitou fází plánování těhotenství bude řádně vyvážená strava, fyzická aktivita (v mezích omezených lékařem). Je lepší jednat předem, třebaže je třeba poznamenat, že hubnutí je užitečné samo o sobě, a to nejen před těhotenstvím.

Nadváha je pozorována u většiny žen, tento příznak je zaznamenán pouze v přítomnosti získaného onemocnění druhého typu. Kromě negativních účinků nadváhy na cévy a klouby známé každému, obezita se může stát překážkou početí nebo přirozeného porodu..

Nést plod má další zátěž na celé tělo a ve spojení s nadváhou a cukrovkou jsou pravděpodobné vážné zdravotní problémy.

Odborník na výživu nebo endokrinolog vám pomůže vytvořit správnou stravu. Je chybou považovat přírůstek hmotnosti během těhotenství za přirozený, potřeba energie se skutečně zvyšuje, ale nadbytek podkožního tuku naznačuje nadměrnou stravu nebo metabolickou dysfunkci.

Jak se narodí

Plná kontrola nad cukry a přísné dodržování doporučení odborníků vám umožní porodit dítě přirozeným způsobem. U diabetu lze také stanovit císařský řez, jsou-li přítomny komplikující faktory:

 1. s těžkou gestózou;
 2. je-li hmotnost dítěte větší než 4 kg;
 3. v nepřítomnosti schopnosti kontrolovat glukózu;
 4. s poškozením ledvin;
 5. když dojde k přerušení placenty;
 6. s hypoxií plodu.

Porod zpravidla probíhá ve specializované nemocnici pro ženy, které pracují s diabetem. Pokud takové neexistují, je vyžadován dohled nad endokrinologem. Po narození dítěte klesá potřeba inzulínu, odborník upraví dávku a vydá nezbytná doporučení. Díky pozitivním testům a dobrému zdraví matky a novorozence je kojení přijatelné.

Gestační diabetes

Tato forma nemoci se poprvé projeví a diagnostikuje během těhotenství. Vývoj nemoci je způsoben snížením glukózové rezistence (zhoršený metabolismus uhlohydrátů) v těle nastávající matky. Ve většině případů se po porodu glukózová tolerance vrátí do normálu, ale asi 10% žen v porodu zůstává se známkami diabetu, které se později změní na onemocnění typu.

Faktory, které mohou narušovat správné fungování metabolismu uhlohydrátů:

 • těhotný věk od 40 let;
 • kouření;
 • genetická predispozice, když jsou blízkým příbuzným diagnostikována cukrovka;
 • s indexem tělesné hmotnosti více než 25 před těhotenstvím;
 • ostré zvýšení hmotnosti v přítomnosti nadměrné tělesné hmotnosti;
 • narození dítěte vážícího dříve než 4,5 kg;
 • smrt plodu v minulosti z neznámých důvodů.

Doktor předepisuje první studii tolerance glukózy při registraci, pokud testy ukazují normální obsah cukru, pak je předepsáno druhé vyšetření ve 24-28 týdnech těhotenství.

Ne vždy jsou první příznaky diabetu u těhotných žen stanoveny okamžitě, častěji jsou příznaky přičítány mírné poruše v těle na pozadí ložiska dítěte.

Nicméně, pokud se vyskytuje časté močení, sucho v ústech a neustálé žízeň, hubnutí a ztráta chuti k jídlu, zvýšená únava, měli byste se poradit s lékařem. Pokud se objeví tyto příznaky nemoci, předepisuje klinický odborník nezbytné testy. Pozornost na stav těla pomůže vyhnout se pochybnostem a včasně určit nástup diabetu.

Diabetes typu 2 těhotenství

Plánování těhotenství u diabetu 2. typu

U diabetu 2. typu nejsou kontraindikace těhotenství. Ale musíte vrátit svůj cukr zpět do normálu, dosáhnout hladkých hladin glukózy po celý den (vyhněte se postprandiální hyperglykémii, hypoglykémii, posthypoglykemické hyperglykémii).
Toho je dosaženo v průběhu času. Těhotenství by mělo být plánováno. Normoglykémie by měla být sledována nejméně šest měsíců před těhotenstvím. Taková příprava pomůže zabránit vzniku možných komplikací diabetu a porodí zdravé dítě..

Normoglykémie během těhotenství

 • Půst 3,5-5,5 mmol / l
 • Před jídlem 4,0-5,5 mmol / l
 • Po jídle po 2 hodinách Ne více než 7,4 mmol / l

Takové hodnoty glukózy ukazují dosažení normoglykémie před a během těhotenství..

Dieta pro těhotenství s diabetem 2. typu

S diabetem 2. typu čelí řada lidí úkolu hubnutí. Proto by k tomu měla přispívat strava, ale zároveň by měla být dobře vyvážená..
Příjem uhlohydrátů nelze zcela vyloučit nebo výrazně snížit. Příjem tuku by měl být snížen..

Je lepší jíst v malých porcích, ale několikrát denně - 5-6krát.
Je vhodné dát přednost vařeným a dušeným pokrmům, odmítnout smažené jídlo. Jezte více zeleniny a zelení.
Je lepší zdržet se konzumace „rychlých“ uhlohydrátů - cukru, džemu, džusů, hroznů, banánů. To se samozřejmě nevztahuje na případy hypoglykémie, kdy je použití takových přípravků nezbytné.

Použití krátkodobě působícího inzulínu pomáhá rozšířit stravu, protože všechny spotřebované uhlohydráty budou kompenzovány injekcemi inzulínu..

Hospitalizace pro diabetes mellitus 2. typu

Doporučuje se několik hospitalizací během těhotenství..
Při registraci těhotenství, při všech nezbytných vyšetřeních a testech, při výběru inzulínové terapie.
Dále všechny hospitalizace podle ukazatelů - v případě zdravotních problémů (například při zvýšeném tlaku, výskytu otoků) a při výběru dietního a inzulinového léčebného režimu (je-li to nutné).
A poslední hospitalizace se provádí pro poslední vyšetření před porodem a pro rozhodnutí o způsobu doručení.

Jednoduchá slova o diagnóze gestačního diabetu během těhotenství

Gestační diabetes mellitus během těhotenství (HD) je typ diabetu, který se vyskytuje u žen v souvislosti s hormonálními poruchami ve třetím trimestru. Výsledkem je, že hladina cukru v krvi stoupá po jídle a klesá na lačný žaludek.

Patologie představuje pro dítě hrozbu, protože může vyvolat výskyt vrozených chorob..

Aby se tomu zabránilo, doporučuje se ve 24-28 týdnech ženě provést analýzu gestačního diabetu a v případě diagnostiky onemocnění dodržovat určitá pravidla výživy a životního stylu. V některých případech je nutná léková terapie, kterou může předepsat pouze lékař.

Gestačnímu diabetu je přidělen ICD kód 10 - asi 24.

Příčiny

Příčiny gestačního diabetu u těhotných žen nebyly stanoveny. Stále více odborníků je však nakloněno verzi, kterou se patologie vyvíjí na pozadí hormonálního selhání. Výsledkem je, že hormony blokují produkci inzulínu. Tělo však nemůže takové situace dovolit, protože matka a dítě potřebují glukózu pro normální fungování orgánů a systémů. Výsledkem je kompenzační zvýšení syntézy inzulínu. Takto se vyvíjí gestační diabetes..

Autoimunitní patologie jsou jednou z možných příčin HD. Taková onemocnění nepříznivě ovlivňují stav pankreatu. Výsledkem je snížení syntézy inzulínu.

Ohrožené skupiny

Existují faktory, které zvyšují riziko HD:

 • Obezita.
 • Státní příslušnost Vědci prokázali, že některé národnosti trpí gestačním diabetem častěji než jiné. Patří mezi ně černoši, Asiaté, Latinové a rodilí Američané.
 • Zvýšená koncentrace glukózy v moči.
 • Snížená tolerance glukózy.
 • Genetická dispozice. Pokud v rodině někdo trpí touto patologií, pak existuje možnost, že takové onemocnění bude diagnostikováno u ženy.
 • Předchozí narození, pokud hmotnost dítěte přesáhla 4 kg.
 • Předchozí těhotenství bylo doprovázeno gestačním diabetem.
 • Velké množství plodové vody.

Příznaky

Existují některé příznaky, které nepřímo označují výskyt gestačního diabetu:

 • ostrý přírůstek na váze;
 • časté močení a zápach acetonu z moči;
 • únava i po delším odpočinku a nedostatku pohybu;
 • neustálá potřeba pití;
 • ztráta chuti k jídlu.
 • Pokud tyto příznaky ignorujete a neporadíte se s lékařem, bude onemocnění postupovat a objeví se následující příznaky:

  • zmatení vědomí;
  • mdloby;
  • zvýšení krevního tlaku;
  • bolest v srdci, která může nakonec vést k mrtvici;
  • problémy s ledvinovou aktivitou;
  • zrakové postižení;
  • pomalé hojení ran na epidermis;
  • necitlivost dolních končetin.

  Abyste tomu zabránili, doporučujeme pravidelně navštěvovat specialisty.

  Diagnostika

  K diagnostice gestačního diabetu je pacientovi předepsán krevní test. Aby byl výsledek spolehlivý, doporučuje se dodržovat pravidla pro dodávání biomateriálů:

  • tři dny před studií se nedoporučuje provádět úpravy výživového systému a měli byste dodržovat obvyklou fyzickou aktivitu;
  • darují krev na lačný žaludek, takže po večeři a ráno byste neměli jíst, ani pít čaj nebo jiné nápoje kromě čisté vody bez plynu.

  Analýza se provádí takto:

  • pacient bere biomateriál;
  • žena pije vodu s glukózou;
  • po dvou hodinách se biomateriál znovu shromáždí.

  Ukazatele analýzy

  Norma hladiny cukru v krvi:

  • z prstu - 4,8 - 6 mmol / l;
  • z žíly - 5,3-6,9 mmol / l.

  Proto je gestační diabetes diagnostikován pomocí následujících analytických ukazatelů:

  • z prstu do prázdného žaludku - nad 6,1 mmol / l;
  • z žíly do prázdného žaludku - nad 7 mmol / l;
  • po pitné vodě s glukózou - nad 7,8 mmol / l.

  Pokud studie prokázala normální nebo nízkou hladinu glukózy, je předepsán druhý test po 24–28 týdnech těhotenství. Důvodem je skutečnost, že v rané fázi může analýza ukázat nespolehlivý výsledek.

  Cukrovka během těhotenství má několik typů v závislosti na době výskytu:

   předběžně registrovaný diabetes - tento typ diabetu byl diagnostikován před těhotenstvím (tato odrůda je zase rozdělena na diabetes prvního a druhého typu);

  gestační diabetes nebo těhotná cukrovka.

  Gestační diabetes má zase svou vlastní klasifikaci v závislosti na předepsané terapii:

  • kompenzováno dietní terapií;
  • kompenzováno dietní terapií a inzulínem.

  Terapie je předepsána v závislosti na typu cukrovky a závažnosti patologie.

  Léčba

  Jak léčit gestační diabetes? Existují dva hlavní způsoby - dietní terapie a inzulinová terapie. Pouze lékař může určit, zda pacient potřebuje klinickou radu..

  Inzulinová terapie

  Inzulinová terapie je předepsána, pokud strava nepřináší požadovaný výsledek a hladina glukózy v krvi se po dlouhou dobu nevrací k normálu.

  V tomto případě je zavedení inzulínu nezbytným opatřením, které zabraňuje výskytu fetopatie..

  Lékař také předepisuje tento typ léčby normální koncentrací cukru, ale s velkou hmotností dítěte, s velkým množstvím plodové vody nebo otokem měkkých tkání.

  Zavádění léku se doporučuje provádět na lačný žaludek a před nočním odpočinkem. Přesné dávkování a rozvrh injekcí však stanoví lékař na základě závažnosti patologie a individuálních charakteristik pacienta.
  Inzulinové injekce se provádějí speciální stříkačkou. Lék se podává subkutánně. Obvykle žena provádí injekci sama po konzultaci s odborníkem.

  Pokud je vyžadována zvýšená denní dávka inzulinu, může lékař podat inzulínovou pumpu subkutánně.

  Strava

  Hlavní složkou úspěšné léčby patologie je dodržování určitých nutričních pravidel. To pomáhá normalizovat hladinu cukru v krvi. Zde jsou principy výživy, které se doporučuje dodržovat s tímto typem patologie:

 • uzená jídla, párky, mastné omáčky, ořechy, semena, máslo, margarín a také tukové maso by neměly být ze stravy vyloučeny;
 • doporučuje se do nabídky uvést odrůdy libového masa, drůbeže a nízkotučných ryb;
 • nemůžete smažit jídlo; při vaření musíte dávat přednost kouření, vaření a pečení;
 • doporučuje se používat mléko a výrobky z něj s minimálním hmotnostním podílem tuku;
 • do stravy je nutné zavést čerstvou zeleninu, byliny a houby;
 • měl by se přejít na frakční výživu, tj. jíst jídlo 5-6krát denně v malých porcích;
 • denně můžete jíst maximálně 1800 kcal.
 • Účinek na plod

  Jaká je nebezpečí diagnózy pro nenarozené dítě? Pojďme na to.

  Gestační diabetes během těhotenství negativně ovlivňuje vývoj dítěte.

  Pokud je patologie diagnostikována v prvních týdnech, pak existuje riziko spontánního potratu. Nemoc může také vést k vrozeným nemocem u dítěte..

  Mozek a srdce nejčastěji trpí touto chorobou..

  Pokud patologie vznikla ve druhém nebo třetím trimestru, pak to vede k nadměrnému růstu dítěte a jeho přírůstku na váze. Výsledkem je, že po porodu klesne cukr dítěte pod normální hodnotu, což může způsobit zdravotní problémy..

  Pokud se u těhotné ženy vyvine gestační diabetes, ale neexistuje žádná plnohodnotná terapie, fetální fetopatie je vysoce pravděpodobná.
  Taková patologie ohrožuje dítě s následky:

  • hmotnost dítěte vyšší než 4 kg;
  • nerovnováha v těle;
  • nadměrné ukládání tuku v podkožním prostoru;
  • otok měkkých tkání;
  • potíže s dýcháním
  • žloutenka;
  • oběhové problémy a viskozita krve.

  Pokud byla u těhotné ženy diagnostikována cukrovka, musí žena při normálním průběhu porodu dodržovat doporučení lékaře. S takovou patologií je žena hospitalizována ve 37–38 týdnech.

  I když k porodu nedochází, je indukována uměle, ale pouze tehdy, je-li dítě považováno za plnohodnotné. Tím se zabrání poranění..

  Přirozené dodání není vždy možné. Pokud je dítě příliš velké, pak lékaři předepíšou císařský řez.

  Prognóza a prevence

  Dodržování lékařských doporučení pro gestační diabetes dává příznivou prognózu pro těhotnou ženu a dítě. Pokud je možné udržovat hladinu cukru na normální hodnotě, umožní to ženě porodit a porodit zdravé dítě..
  Vyhnout se výskytu gestačního diabetu není vždy možné, ale stále můžete snížit riziko vzniku onemocnění.
  K tomu vám pomohou následující preventivní opatření:

  • redukce hmotnosti na přijatelnou značku;
  • přechod na zásady správné výživy;
  • odmítnutí tzv. sedavého životního stylu a zvýšení fyzické aktivity, pokud to neohrožuje těhotenství;
  • hospitalizace podle doporučení lékaře.

  Užitečné video

  Nastávajícím matkám s HD je velmi často kladena celá řada otázek: v jakém týdnu rodí, mají danou diagnózu, jak být po porodu a co by mělo být poporodní pozorování, jakož i důsledky pro dítě.
  Vybrali jsme pro vás video s komentářem odborníka a videodeník budoucí matky s diagnózou HD:

  Závěr

  Pokud je během těhotenství diagnostikována gestační cukrovka, není to důvod k panice nebo k přerušení těhotenství. Na základě určitých zásad výživy a dodržování lékařských předpisů má žena každou šanci porodit a porodit zdravé dítě, aniž by ohrozila své zdraví..

  Mohu otěhotnět s diabetem: otázka obav pro ženy

  Článek se bude zabývat otázkou, zda je možné otěhotnět s diabetem? Důležitými tématy, které mají přesné odpovědi lékařů, je vyhnout se patologiím těhotenství a vývoje plodu a porodit zdravé dítě.

  Koncepce těhotenství a cukrovky

  Lékaři se nedávno shodli na tom, že pro ženy s diabetem je nebezpečné porodit, riziko potratů, úmrtí plodu v děloze a narození dětí s hroznými nemocemi jsou příliš vysoké. Při porodu je porod pro život nemocné z mnoha důvodů nebezpečný. Dnes se názor lékařů změnil, dívky mají šanci na úspěšné narození a zdravé potomstvo.

  Těhotenství a cukrovka

  Moderní medicína dokázala, že přítomnost vysokých hladin cukru není úplným zákazem narození dítěte. Samozřejmě se to stává, medicína je bezmocná, proces početí může dívčímu životu stát.

  V jiných případech je třeba se stabilním průběhem nemoci ovládat hladinu cukru. Při zachování normálního výkonu během těhotenství existuje dobrá šance nosit normální dítě bez odchylek.

  Nepřetržité monitorování glukózy

  Vývoj plodu není ovlivňován přítomností nemoci, ale hladinou glukózy. Při vysokých sazbách nebude vývoj dokončen. Je důležité pochopit, jak řídit zdraví, udržovat tělo ve správném stavu.

  Existuje mnoho příležitostí otěhotnět s diabetem. Existují speciální zařízení, která mohou sledovat změny, ke kterým dochází interně s dítětem, porovnávat jejich vývoj s normálními parametry. V případě viditelných odchylek mohou být včas přijata opatření ke změně situace..

  Nemocná dívka, která se rozhodne stát se matkou, by měla jít se svým manželem k lékaři a podrobit se plnému vyšetření. Těhotenství by mělo být plně naplánováno. Vyberte si zkušeného lékaře, který bude shromažďovat informace o zdraví budoucích rodičů, v případě potřeby poskytne doporučení k léčbě.

  Správná výživa je klíčem ke zdraví

  Je důležité upravit hladinu cukru, která by neměla překročit 6 mmol / l denně před jídlem. To je důležitý bod, protože od okamžiku početí by mělo trvat asi 5 - 7 týdnů, než se dozvíte o počátku těhotenství. V prvních fázích vývoje dítěte je nutné neviditelné období pro ženy. Základní funkce těla jsou položeny, pokud hladina cukru byla nestabilní, bude to rozhodně ovlivňovat přítomnost vad.

  TIP: Jak otěhotnět s diabetem 1. typu? V tomto případě neexistují žádné rozdíly od typu 2, musíte postupovat podle pokynů lékaře, pečlivě se připravit, dávky inzulínu vzít včas, abyste snížili cukr.

  Vzrušující okamžik v životě každé ženy

  Neplánované těhotenství může poškodit plod a nastávající matku. Progresi diabetu, glykémie, spolu s globálními změnami v těle, které se objevují během období početí, mohou způsobit vážné komplikace práce vnitřních orgánů..

  Tabulka - Vynikající výkon:

  DobaHladina cukru
  Po spánku5,2 mmol / l
  Před jídlem5,7 mmol / l
  Po 60 minutách po jídle7,7 mmol / l
  Po 120 minutách po jídle6,6 mmol / l

  Příprava na početí

  Pozice aktivního života je pro tělo dobrá.

  "Mohu otěhotnět s diabetem?" ptáš se? Pozitivní reakce lékaře se přesouvá k důkladné přípravě na skvělé období..

  Skládá se z hlavních bodů, které pomohou vytvořit zdraví:

  1. Po dobu 4 měsíců musíte udělat svůj oblíbený sport. Přínosem bude každá mírná fyzická aktivita prováděná nepřetržitě.
  2. Pečlivě dodržujte správnou výživu, nízko sacharidovou stravu, nedovolující poruchy. Hlavní roli při budování glykémie hraje jídlo..
  3. Glukometr je nutné používat k určenému účelu denně, zaznamenávat ukazatele do zvláštního deníku, který je třeba nosit při jmenování lékaře. Hlavním cílem je dosažení ideálních parametrů, jejich podpora. Čím déle prodlužujete toto období, tím větší je pravděpodobnost, že těhotenství projde bez komplikací.
  4. Pokud má dívka diabetes 2. typu, který byl kontrolován dietou s nízkým obsahem sacharidů nebo tabletami snižujícími cukr, pravděpodobně budete muset během těhotenství přejít na inzulín. Vzhledem k hormonálním změnám může být nezbytná silná kontrola cukru u léků..
  5. Proveďte úplnou kontrolu gynekologa na přítomnost genitourinárních infekcí. Řekne, zda je možné otěhotnět s diabetem. Pokud existují léčitelné vady, začněte s léčbou. V době těhotenství by měla být žena zdravá, protože tato onemocnění mohou vést k rozvoji komplikací.
  6. Bez konzultace se svým lékařem nemůžete brát žádné léky, ani vitaminy. Mohou ovlivnit plod, těhotenství nebo diabetes.

  Musí navštívit následující lékaře:

  • oční lékař,
  • nefrolog,
  • neuropatolog,
  • kardiolog,
  • terapeut,
  • endokrinolog.

  Po splnění podmínek můžete otěhotnět s diabetem zrušením antikoncepčních metod. Když nastane těhotenství, musíte jít na kliniku a mluvit o dalších akcích.

  Kontraindikace těhotenství

  Mnoho nemocí je překážkou narození dítěte

  Úplnou kontraindikací k nástupu těhotenství je přítomnost onemocnění sousedících s diabetem:

  • ischémie,
  • gastroenteropatie,
  • selhání ledvin,
  • těžká komplikace vidění,
  • její manžel má cukrovku,
  • progresivní tuberkulóza,
  • vyskytly se případy intrauterinní smrti dítěte nebo narození dítěte se závažnými odchylkami,
  • konflikt rhesus,
  • starší 40 let.

  Období těhotenství

  Vitamíny a minerály nezbytné pro vývoj plodu

  Po potvrzení těhotenství v nemocnici začíná období, které vyžaduje více pozornosti tělu. Žena bude neustále pozorována gynekologem a endokrinologem. Před výběrem profesionálního lékaře, který bude schopen vést těhotenství se zvláštními funkcemi, je nutné se starat..

  Dříve bylo řečeno o výživě, že její kvalita je nejdůležitější. Co mohou mít těhotné ženy s diabetem, protože je důležité konzumovat méně sacharidů?

  Je nutné zavést vyváženou stravu, aby dítě dostalo dost užitečných látek nezbytných pro vývoj:

  • vyloučit smažené, mastné potraviny,
  • jíst více zeleniny a ovoce, aniž by se opíral o škrobové výrobky z cukru,
  • úplné odmítnutí cukru, zavedení potravinových náhrad,
  • frakční výživa v malých porcích,
  • rozmanitá strava, hlavně bílkovinová jídla,
  • kompenzace uhlohydrátů v důsledku povolených obilovin.

  Lékař během těhotenství upraví dávku inzulínu. V prvním trimestru je snížena, pak roste.

  Měřič je poblíž, aby nevynechal prudký nárůst ukazatelů. To je nebezpečné, nejmenší nadbytek normy může způsobit výskyt acetonu v moči, což vede k rozvoji nebezpečné ketoacidózy.

  U mnoha žen je zaznamenána přítomnost toxikózy v počátečních stádiích. Je důležité řádně posoudit stav, a pokud se necítíte dobře, jděte do nemocnice. Opakované zvracení může výrazně snížit cukr.

  Pro prevenci pijte sladkou vodu. Musíte navštívit lékaře každý týden, pokud se vyskytnou poruchy - denně.

  Léčebné kurzy v nemocnici jsou užitečné

  V období těhotenství jsou tři důležitá období:

  1. 1. trimestr - až 12 týdnů - nejdůležitější doba, příprava na těhotenství s diabetem byla nedávno dokončena, nyní je vyžadována významná kontrola chování těla. Nyní se vyvíjejí základní funkce těla a systému. Musíte pečlivě sledovat glykémii.
  2. 2 trimestru - od 13 do 27 týdnů - doba klidu nemoci, stav ženy se zlepšuje. Pokud dojde ke skokům v glukóze, je pravděpodobné, že dochází k narušení růstu a vývoje dítěte v důsledku velkého množství inzulínu vylučovaného jeho slinivkou břišní v reakci na vysoké hladiny cukru..
  3. 3. trimestr - provádí se pod přísným dohledem, musíte navštívit lékaře každý druhý den. Do 36. týdne je žena poslána do nemocnice a čeká na dítě.

  Při dobrém těhotenství musí žena vždy ležet v nemocnici třikrát:

  • rané období - úplné vyšetření těhotenství z důvodu absence patologií,
  • druhý trimestr - provádí se profylaxe a změna dávky inzulínu;,
  • 35-36 týdnů - posoudit stav plodu, zvolit vhodný typ porodu, nechat až do porodu.

  Indikace pro císařský řez:

  • vaskulární komplikace,
  • vysoká hmotnost plodu,
  • hypoxie dítěte,
  • špatné postavení dítěte,
  • komplikace diabetu.

  Odpověď na otázku „Mohu otěhotnět s diabetem?“ pozitivní, se správným jednáním a dobrou přípravou. Žena může snadno porodit sama zdravé dítě, pokud neexistují kontraindikace.

  Při narození by měl být přítomen nejen porodník-gynekolog, ale také terapeut, endokrinolog a resuscitátor. Pro dítě - neonatolog, dětská resuscitace.

  Když je diabetický manžel

  Problémy s cukrem u mužů

  Cukrovka u manžela může vést k neplodnosti, zejména u dlouhodobé nemoci. U mužů jsou příznaky slabší než u žen, člověk nemusí být o existenci nemoci dlouho informován. Závažné komplikace se mohou v těle vyvinout bez léčby, což vede ke snížení reprodukční funkce..

  Nejprve trpí nervový systém. Jeho poškození znamená narušení reakce na podněty zvenčí, což vede ke snížení potence. Hroznou komplikací je reverzní ejakulace, kdy k ejakulaci dochází v močovém měchýři. Tato akce znemožňuje početí..

  Potence problémy

  Silnější polovina má často problémy s ledvinami, což vede ke zúžení močové trubice, neschopnosti vynášet semeno. Vyskytne se metabolická porucha, což je hlavní důvod rozvoje dalších nemocí, které narušují těhotenství.

  Hormonální pozadí, které zcela mění fungování tělesných systémů, přináší velké změny se zvýšeným obsahem cukru. U mužů s diabetem na dlouhou dobu nemusí existovat žádné libido, žádné semeno nemůže být sekretováno. Je známo, že sperma nemocného nese porušený kód DNA, což znamená, že s vyšší pravděpodobností se dítě může narodit s patologiemi.

  Těhotenství a diabetes u člověka jsou slučitelné po úplném vyšetření obou rodičů. Muž je předepsán přípravek, správné ošetření šest měsíců před početí.

  Správná výživa se snížením obsahu uhlohydrátů pomůže snížit hladinu cukru na normální úroveň. Je důležité udržovat indikátory déle, aby byla větší pravděpodobnost početí zdravého dítěte. Nezapomeňte přidat sport a procházky na čerstvém vzduchu..

  Diabetické kurzy Naučte se ovládat nemoc

  TIP: existují speciální programy lékařských zařízení, která učí diabetiky při plánování těhotenství.

  Mohu otěhotnět od diabetika? S ohledem na výše uvedené případy lze říci, že čím menší, čím snadnější je člověk s diabetem, tím vyšší je šance na dítě.

  V pokročilých případech se komplikace vyvíjejí, což vede ke ztrátě reprodukční funkce, což znemožňuje početí. Žena by měla pochopit, že nemocný otec může přenést cukrovku na dítě, takže by na to měla být připravena..

  Cukrovka a těhotenství

  Rysy průběhu diabetu u těhotných žen. Příznaky cukrovky. Léčba diabetu během těhotenství.

  Mai Shechtman MD

  Diabetes mellitus je onemocnění charakterizované nedostatkem inzulínu v těle (pankreatický hormon zodpovědný za metabolismus glukózy), kdy slinivka produkuje malé množství tohoto hormonu. Předtím, než byl inzulín použit jako lék, byl porod u žen s diabetem vzácný. Těhotenství se vyskytlo pouze u 5% žen a ohrožovalo jejich životy, úmrtnost plodu dosáhla 60%. Inzulinová léčba umožnila drtivé většině žen s diabetem mít děti. Přestože intrauterinní fetální úmrtnost je možná při racionální léčbě a léčbě těhotenství, její pravděpodobnost může být významně snížena. Proto je pro ženu s diabetem velmi důležité připravit se na těhotenství pod dohledem endokrinologa a pokračovat v monitorování během těhotenství..

  Kdo je v nebezpečí?

  Predispozici žen k diabetu lze považovat v následujících případech:

  • pokud mají oba rodiče ženy cukrovku,
  • pokud její identické dvojče je diabetik,
  • pokud se dříve narodila žena s dítětem vážícím více než 4500 g,
  • je-li žena obézní,
  • pokud měla obvyklé potraty,
  • s polyhydramniemi,
  • s glukosurií (detekce cukru v moči).

  Skutečnost, že žena trpí cukrovkou, je nejčastěji známa ještě před těhotenstvím, ale cukrovka se může projevit poprvé během těhotenství..

  Příznaky cukrovky

  Inzulín má vliv na všechny typy metabolismu. Při nedostatku tohoto hormonu je narušena absorpce glukózy, její rozklad se zvyšuje, což má za následek zvýšení hladiny glukózy v krvi (hyperglykémie) - hlavní známka cukrovky.

  Diabetičtí pacienti si stěžují na sucho v ústech, žízeň, konzumaci zvýšeného množství tekutin (více než 2 l), nadměrné močení, zvýšenou nebo sníženou chuť k jídlu, slabost, úbytek na váze, svědění kůže, zejména v perineu, a poruchy spánku. Mají sklon k pustulárním kožním onemocněním, furunkulosa.

  Pro diagnózu diabetu jsou nezbytné především laboratorní testy, především stanovení množství cukru v krvi. Diagnóza diabetes mellitus může být stanovena, když je hladina glukózy v krvi odebraná na lačný žaludek ze žíly vyšší než 7,0 mmol / l nebo v krvi odebrané z prstu je vyšší než 6,1 mmol / L. Tato úroveň se nazývá hyperglykémie..

  K podezření na cukrovku dochází, když je hladina glukózy v krvi nalačno v rozmezí 4,8 - 6,0 mmol / L. Pak je nutné provést komplexnější test tolerance glukózy - tento test vám umožní studovat reakci těla na zavedení další glukózy. U počáteční hyperglykémie je diagnóza jasná a není nutný žádný test. Hladina cukru v krvi by měla být stanovena na začátku těhotenství týdně a na konci těhotenství - 2-3krát týdně.

  Druhým důležitým ukazatelem diabetu je detekce cukru v moči (glukosurie), ale se současnou přítomností hyperglykémie (zvýšení hladiny cukru v krvi). Glukosurie bez hyperglykémie se často vyskytuje u zdravých žen a nazývá se „těhotná glukosurie“. Tento stav není známkou nemoci..

  Těžký diabetes mellitus narušuje nejen uhlohydrát, ale také metabolismus tuků. Při dekompenzaci diabetu se objeví ketonémie (zvýšení množství produktů metabolismu tuků - ketonová těla včetně acetonu v krvi) a aceton se nachází v moči.

  Při stabilní normální hladině cukru v krvi a normalizaci glukózového tolerančního testu se má za to, že diabetes je ve stavu kompenzace.

  Diabetes se vyskytuje s poškozením mnoha orgánů a systémů těla: malé cévy očí, ledviny, kůže, svaly, nervová soustava, gastrointestinální trakt.

  Obzvláště nebezpečnou oční chorobou je diabetická retinopatie, doprovázená progresivním poklesem zrakové ostrosti, krvácení sítnice a hrozící slepota. Poškození ledvin se projevuje zvýšením krevního tlaku, přítomností bílkovin v moči, otokem, zrakovým poškozením, chronickým selháním ledvin (narušení vnitřního prostředí těla způsobeným nevratnou ztrátou tkáně ledvin), které se v tomto případě vyvíjí dříve než u jiných onemocnění ledvin. Diabetes mellitus přispívá ke vzniku další renální patologie, zejména spojené s infekcí: pyelonefritida, cystitida. U diabetes mellitus je pozorováno oslabení imunitního systému, což je pravděpodobně jedna z příčin častých bakteriálních komplikací..

  Diabetes také ovlivňuje genitálie. U žen jsou zaznamenány spontánní potraty, předčasný porod a smrt plodu.

  Nebezpečnou komplikací těhotenství při cukrovce je kóma. Ketonemie (jiné jméno je diabetické) a hypoglykemická kóma se mohou vyvinout, při nichž pacient ztrácí vědomí. Důvody, pro které mohou být poruchy výživy (nadměrný nebo nedostatečný příjem uhlohydrátů) a dávka inzulínu nedostatečná k hladině glukózy v krvi - nadměrná nebo nedostatečná.

  Existují 3 stupně diabetes mellitus:

  • stupeň (mírný): hyperglykémie nalačno nižší než 7,7 mmol / l; normalizace hladiny cukru v krvi lze dosáhnout jedinou stravou.
  • stupeň (průměr): hyperglykémie nalačno nižší než 12,7 mmol / l; strava nestačí k normalizaci hladiny cukru v krvi, je nutná léčba inzulínem.
  • stupeň (těžký): hyperglykémie nalačno je vyšší než 12,7 mmol / l, projevují se vaskulární orgánové léze, v moči je aceton.

  Rysy průběhu nemoci u těhotných žen

  Během těhotenství se průběh diabetu významně mění. Lze rozlišit několik fází těchto změn..

  • V 1. trimestru těhotenství se průběh nemoci zlepšuje, hladina glukózy v krvi klesá, což může vést k rozvoji hypoglykémie. Proto je dávka inzulínu snížena o 1/3.
  • Od 13 týdnů těhotenství je pozorováno zhoršení průběhu nemoci, zvýšení hyperglykémie, což může vést k bezvědomí. Dávka inzulínu musí být zvýšena.
  • Od 32 týdnů těhotenství a před narozením je možné znovu zlepšit průběh cukrovky a výskyt hypoglykémie. Proto je dávka inzulínu snížena o 20-30%.
  • Během porodu dochází k výrazným výkyvům hladiny cukru v krvi; hyperglykémie se může vyvinout pod vlivem emocionálních vlivů (bolest, strach) nebo hypoglykémie v důsledku provedené fyzické práce, únavy ženy.
  • Po porodu hladina cukru v krvi rychle klesá a poté postupně stoupá a dosahuje úrovně, která byla před těhotenstvím do 7. až 10. dne poporodní periody..

  V souvislosti s touto dynamikou patologického procesu je žena hospitalizována pro korekci dávek inzulínu v následujících těhotenských obdobích:

  1. v prvních týdnech, jakmile je diagnostikováno těhotenství, posoudit závažnost průběhu nemoci a pečlivou kompenzaci diabetu;
  2. 20-24 týdnů, kdy se průběh onemocnění zhoršuje;
  3. ve 32 týdnech kompenzovat diabetes a rozhodnout o načasování a způsobu doručení.

  Těhotenství nepříznivě ovlivňuje průběh diabetu.

  Progresi vaskulárních chorob, zejména u diabetiků retinopatie je diagnostikována u 35% pacientů, poškození diabetických ledvin přispívá k přidání gestózy, komplikaci těhotenství, projevujícím se zvýšením krevního tlaku, výskytem otoků, bílkovin v moči a opakováním exacerbací pyelonefritidy.

  Těhotenství u žen s diabetem se vyskytuje s velkým počtem závažných komplikací. Gestóza se vyvíjí u 30-70% žen. Projevuje se hlavně zvýšeným krevním tlakem a otoky, ale časté jsou i těžké formy gestózy, až po eklampsii (záchvaty se ztrátou vědomí). Při kombinaci gestózy a diabetického poškození ledvin se nebezpečí pro život matky dramaticky zvyšuje, protože selhání ledvin se může vyvinout v důsledku významného zhoršení funkce ledvin. Frekvence mrtvého porodu v gestóze u pacientů s diabetem je 18–46%.

  Spontánní potrat se vyskytuje u 15-31% žen ve 20-27 týdnech těhotenství nebo dříve. Při pečlivém sledování a léčbě však nebezpečí spontánního potratu nepřekračuje riziko zdravých žen. Předčasný porod je častý, ženy s diabetem zřídka nosí až do doby porodu. 20-60% těhotných žen může mít polyhydramnios. U polyhydramidů jsou často diagnostikovány malformace plodu a mrtvé narození (v 29%). K intrauterinní fetální smrti obvykle dochází 36-38 týdnů těhotenství. Častěji se to děje u velkého plodu, projevů diabetu a gestózy. Pokud jsou v průběhu těhotenství diagnostikovány polyhydramnie a malformace plodu, možná lékaři možná 38 týdnů vzbudí problém vzrušení z práce..

  Porod ne vždy probíhá bezpečně pro matku a plod kvůli jejich velké velikosti, což způsobuje zranění - matce i dítěte.

  Výskyt poporodních infekčních komplikací u pacientů s diabetem je výrazně vyšší než u zdravých žen. Kojení není dostatečné.

  Vzhledem ke zhoršujícímu se průběhu nemoci během těhotenství a zvýšení četnosti těhotenských komplikací nemohou všechny ženy s diabetem bezpečně přežít těhotenství a porod. Těhotenství je kontraindikováno:

  1. s diabetickými mikroangiopatiemi (poškození malých cév různých orgánů),
  2. s inzulin-rezistentními formami nemoci (když ošetření inzulínem nepomůže),
  3. s diabetem obou manželů (nebezpečí dědičného onemocnění dítěte je velké),
  4. s kombinací diabetu a Rh konfliktu (stav, ve kterém jsou červené krvinky Rh-pozitivního plodu ničeny protilátkami produkovanými v těle Rh-negativní matky),
  5. s kombinací diabetu a aktivní tuberkulózy,
  6. pokud v minulosti žena opakovaně porodila mrtvé nebo děti narozené s vývojovými vadami.

  Pokud těhotenství pokračuje dobře, cukrovka je kompenzována, porod by měl být včasný a měl by být prováděn přirozeným porodním kanálem. V případě nedostatečně kompenzovaného diabetu nebo při komplikovaném průběhu těhotenství se předčasné porodu provádí po 37 týdnech. U pacientů s diabetes mellitus často existuje potřeba chirurgického dodání císařským řezem.

  Děti u žen s diabetes mellitus se rodí velké kvůli tukové tkáni (hmotnost nad 4500 g, výška 55-60 cm). Vyznačují se diabetickou fetopatií: otok, cyanóza (cyanotické zabarvení kůže), obličej ve tvaru měsíce (kulatá tvář díky vlastnostem ukládání tuku), nadměrné ukládání tuku, nezralost. Tyto děti se adaptovaly mnohem horší v časném poporodním období, což se projevuje vývojem žloutenky, výraznou ztrátou tělesné hmotnosti a jejím pomalým zotavením. Další extrém - podvýživa plodu (nízká tělesná hmotnost) - se vyskytuje při cukrovce ve 20% případů.

  Vrozené malformace jsou pozorovány 2-4krát častěji než během normálního těhotenství. Rizikovými faktory jejich výskytu u diabetes mellitus jsou špatná kontrola diabetu před početím, doba trvání onemocnění nad 10 let a diabetická cévní patologie. Genetické příčiny nelze vyloučit. Předpokládá se, že hyperglykémie již ve velmi raných stadiích těhotenství narušuje tvorbu orgánů. 5krát častěji než zdravé ženy se rodí děti se srdečními vadami, často se poškozením ledvin, mozku a střevních abnormalit. Životní neslučitelné malformace se vyskytují v 2,6% případů.

  Prenatální vývojové poruchy lze identifikovat pomocí zvláštních studií.

  Riziko vzniku diabetu u potomků s diabetem jednoho z rodičů je 2-6%, oba 20%.

  Léčba diabetu během těhotenství

  Žena s diabetem by měla před těhotenstvím pod dohledem lékaře dosáhnout úplné kompenzace diabetu) a udržovat tento stav po celou dobu těhotenství.

  Hlavním principem léčby diabetes mellitus během těhotenství je touha plně kompenzovat onemocnění adekvátní inzulínovou terapií v kombinaci s vyváženou stravou..

  Strava těhotných žen s diabetem musí být dohodnuta s endokrinologem. Obsahuje snížené množství uhlohydrátů (200–250 g), tuků (60–70 g) a normální nebo dokonce zvýšené množství proteinů (1–2 g na 1 kg tělesné hmotnosti); energetická hodnota - 2000-2200 kcal. Pro obezitu je nutná sub-kalorická strava: 1600-1900 kcal. Je velmi důležité konzumovat stejné množství sacharidů denně. Strava by se měla časově shodovat se začátkem a maximálním účinkem inzulínu, takže pacienti užívající kombinované inzulínové přípravky (prodloužený a jednoduchý inzulín) by měli dostávat potraviny bohaté na sacharidy jednu a půl a 5 hodin po podání inzulínu, stejně jako před spaním a po probuzení.. Je zakázáno používat rychle absorbované uhlohydráty: cukr, sladkosti, zavařeniny, med, zmrzlinu, čokoládu, dorty, sladké nápoje, hroznovou šťávu, krupici a rýžovou kaši. U těhotných žen s diabetem bez obezity pomáhá taková strava normalizovat tělesnou hmotnost novorozenců. Výživa těhotné ženy s diabetem by měla být frakční, nejlépe 8krát denně. Během těhotenství by pacientka s diabetem neměla přibývat na váze ne více než 10 až 12 kg.

  Ve stravě těhotných žen s diabetem jsou potřebné vitaminy A, B, C a D, kyselina listová (400 mcg denně) a jodid draselný (200 mcg denně)..

  Pokud se po 2 týdnech léčby dietou alespoň dvakrát zvýší hladina glukózy, změní se na inzulínovou terapii. Příznakem léčby inzulínem je také příliš rychlý růst plodu, a to i při normální hladině cukru v krvi. Dávku inzulínu, počet injekcí a dobu podání léčiva předepisuje a řídí lékař. Aby se předešlo lipodystrofii (nedostatek podkožní tkáně v místě vpichu, měl by být inzulín podáván na stejné místo ne více než jednou za 7 dní).

  U mírných forem diabetu je použití rostlinného léčiva přípustné. Řada rostlin má hypoglykemické vlastnosti. Například, můžete vařit borůvkové listy (60 g) v litru vroucí vody, vyluhovat po dobu 20 minut, kmen vypít 100 ml 4-5 krát denně, po dlouhou dobu, pod kontrolou cukru v krvi. Můžete použít následující kolekci: 5 g luštěnin bez semen, 5 g borůvkových listů, 5 g nasekané ovesné slámy, 3 g lněného semínka, 2 g nasekaného kořene lopuchu, smíchejte, nalijte 600 ml vroucí vody, vařte 5 minut, nechte 20 minut, napětí. Pijte 50 ml 6krát denně po dobu 4-6 měsíců.

  Kromě stravy a inzulínu je diabetes prospěšný i pro pacienty s diabetem; v tomto případě pracovní svaly spotřebovávají glukózu a hladina cukru v krvi klesá. Turistika se doporučuje pro těhotné ženy..

  Pacienti s diabetem by měli pro vlastní monitorování používat glukometr, diagnostické proužky, na základě těchto studií však nelze diagnostikovat diabetes. nejsou dostatečně přesné.

  Vše, co je popsáno výše, se týká diabetes mellitus 1. typu - je to diabetes, který se vyskytuje v mladém věku, a tím je vždy narušena tvorba inzulínu v pankreatu. Diabetes typu 2 a těhotná cukrovka jsou mnohem méně časté u těhotných žen..

  Diabetes mellitus 2. typu se vyskytuje u lidí starších 30 let, často na pozadí obezity. U této formy diabetu není stav reprodukčních orgánů téměř narušen. Riziko vzniku diabetu u potomků je však velmi vysoké. Ženy s cukrovkou 2. typu rodí obvykle během těhotenství.

  Antidiabetika (nikoli inzulín) ve formě tablet, které léčí diabetes typu 2, jsou kontraindikovány u těhotných žen: procházejí placentou a mají škodlivý účinek na plod (způsobují vznik fetálních malformací), proto je inzulín předepsán také těhotným ženám s diabetem typu 2.

  K těhotné cukrovce dochází u 4% žen. Tato forma diabetu se vyvíjí během těhotenství a prochází brzy po jejím dokončení. Vyvíjí se u obézních žen s diabetem u příbuzných. Jeho přítomnost může naznačovat zatížená porodnická historie (spontánní potrat, mrtvé narození, polyhydramnie, narození velkých dětí v minulosti). Tato forma diabetu je detekována pomocí speciálního testu tolerance glukózy, obvykle během 27-32 týdnů těhotenství. Těhotná cukrovka zmizí 2 až 12 týdnů po narození. Během následujících 10–20 let se u těchto žen často vyvine diabetes jako chronické onemocnění. Těhotenství s těhotnou cukrovkou je stejné jako u cukrovky 2. typu.

  Přibližně 25% těhotných žen s diabetem potřebuje inzulínovou terapii.

  Těhotenství je vážný test na zdraví ženy s diabetem. Pro jeho úspěšné dokončení je nutná pečlivá implementace všech doporučení endokrinologa.

  V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

  Články O Neplodnosti