Hlavní Testy

Svalová hypertonicita u dítěte

Dítě může mít různé typy svalového tónu. Normálně má dítě v prvních třech měsících života fyziologickou hypertonicitu, která se postupně snižuje a dochází k fyziologickému nebo normotonnímu. Pokud se během perinatálního období vyskytly problémy, mohou být následkem následující změny svalového tónu:

 1. svalová hypertonicita u dítěte nebo zvýšený svalový tonus (nefyziologický) přetrvává i po 3 měsících
 2. svalová hypotenze nebo snížený svalový tonus
 3. svalová dystonie - přerušované nebo nerovnoměrné narušení svalového tonusu v různých svalových skupinách, při testování se cítí jako křížení hypo- a hypertonicity.

Pediatr, neurolog, ortoped obvykle věnuje pozornost svalovému tónu a určuje jeho změny. Rodiče sami mohou také vidět změny svalového tónu u dítěte. Jaké odchylky si můžete všimnout, přečtěte si odkaz. Dále vám řeknu, jaké třídy doporučuji rodičům, pokud byla stanovena svalová hypertonicita u dítěte.

Pokud má dítě svalovou hypertonicitu v nohou

Cvičení 1

Dejte si dítě na záda. Narovnejte a držte jednu nohu v oblasti kolenního kloubu. Ohněte druhou nohu v kolenním kloubu a pohybem stehna do strany třepejte pohyby s lehkým tlakem na vnitřní povrch stehna a několik sekund držte v poloze maximálního únosu. Pak změňte nohy. Opakujte cvičení 5krát na každé straně..

Cvičení 2

Potom zvedněte rovné nohy dítěte v pravém úhlu k povrchu stolu a roztáhněte je od sebe. Opakujte cvičení 5-7krát

Cvičení 3

Nyní roztáhněte narovnané nohy dítěte, zatímco podpatky by měly klouzat po povrchu stolu. cvičení opakujte 5-7krát.

Osteopathova doporučení pro rodiče

1.Děti do tří měsíců věku - zavalení.

2. U dětí po třech měsících může být široké zavalení nahrazeno polohou na rukou, takže boky dítěte jsou v chovné poloze na straně matky.

3. Děti druhé poloviny roku mohou sedět obkročmo po plyšové hračce se širokým zády.

Cvičení 4

Dítě leží na zádech. Vezměte si nohy dítěte tak, aby vaše ruce byly v oblasti kolenních kloubů. Pomalu zvedejte nohy nad povrch stolu, ohýbejte je pouze v kyčelních kloubech, kolenní klouby jsou pevné. V určité fázi budete cítit odpor vůči pohybu a začátek ohýbání nohou v kolenních kloubech. odolává ohýbání nohou v kolenních kloubech, zvyšuje amplitudu pohybu o několik centimetrů a protahuje svaly flexoru. Podržte na několik sekund a vraťte nohy do původní polohy. Opakujte cvičení 4-5 krát. S každou lekcí se úhel volného zvedání nohou zvětšuje.

Cvičení 5

Dítě leží na zádech. Napněte lýtkové svaly. Chcete-li to provést, ohněte nohy v kotníku kloubů do pravého úhlu. Nohy by se měly narovnat v kolenních kloubech. Opakujte cvičení 7-10 krát.

Cvičení 6

V poloze dítěte, ležícího na zádech se zahnutými nohami, převalte malou masážní kouli. Chcete-li to provést, uchopte dětskou nohu v ruce, položte ji na míč ve svislé poloze a při pohybu od sebe uveďte nohu do kontaktu s patou a stolem. Při pohybu směrem k sobě přichází špička dítěte do kontaktu s povrchem stolu. Opakujte cvičení 10krát na každé straně.

Masážní techniky navíc aktivně stimulují zadní flexi nohou. Za tímto účelem se nohy dítěte ohýbají na kolenou a chodí na stůl. Intenzivně a současně otřete vnější a vnitřní okraj chodidla 1 a 2 prsty. Očekávanou odezvou je zvednutí špičky nad povrchem stolu, přičemž pata spočívá na stole

Položte dítě na břicho s narovnanýma nohama, zatímco nohy by měly viset od okraje stolu. Proveďte hladké pohyby na podrážce, od paty po špičku s mírným tlakem na konci, čímž se dosáhne uvolnění svalů.

Nezbytnou podmínkou pro provedení pasivní flexe končetiny v kloubech pro svalové napětí je nedostatek aktivního odporu dítěte vůči prováděnému pohybu. Jinak můžete získat opačný účinek před výskytem svalové kontraktury v lýtkovém svalu

Osteopathova doporučení pro rodiče

Během korekčního postupu nezatěžujte nohy dítěte. Vyvarujte se skákání s podporou. Nepoužívejte propojky ani chodítka.

Pokud má dítě v rukou svalovou hypertonicitu

V poloze na zádech masírujeme horní ramenní opasek a horní polovinu krku masážními technikami hnětení a protažení. Při správných masážních technikách začíná hlava a ramena padat, krk se vizuálně prodlužuje.

V poloze na zádech masírujeme horní ramenní opasek a horní polovinu krku masážními technikami hnětení a protažení. Při správných masážních technikách začíná hlava a ramena padat, krk se vizuálně prodlužuje.

Cvičení 1

Po masážních technikách nejprve natáhněte jednu ruku (ze strany hypertonicity) dopředu, doprovázející pohyb pomalým hladením s dalším protahováním svalů, počínaje předloktím a končícím na lícním hřebenu. Držte ruku v této poloze na několik sekund a uveďte tělo do přímé polohy. Dále proveďte stejné roztahování zdola nahoru, tzn. z iliakálního hřebenu do axilární oblasti, ale zároveň držte pánev dítěte rukou. Poté opakujte stejný trik, ale na druhou stranu.

Cvičení 2

Po přijetí účinku relaxace si dítě může udržet danou polohu po krátkou dobu. Proto se přesuneme k následujícím pasivním pohybům: narovnejte ruce v loketních kloubech, pak je ohněte a simulujte pohyby plavců pomocí „vzpěry“. Potom držte hračku dlaní dítěte za nataženou paži a tleskejte dlaněmi. Opakujte cvičení 5-7krát.

Osteopathova doporučení pro rodiče

Nezbytnou podmínkou pro udržení rovnoměrného rozložení svalového tónu po stranách a vytvoření symetrického svalového korzetu je poloha těla dítěte během jeho aktivní bdělosti, například v rukou rodičů. Pokud je dítě nošeno na jedné straně, která mu čelí, jeho touha vidět, co se děje, stimuluje hlavu, aby se otočila jedním směrem a tělo se otáčelo pevným pánevním opaskem. Při dlouhé asymetrické poloze dítěte v náručí rodičů zůstane v poloze na zádech, jak na zádech, tak na břiše. V souladu s tím jsou rodičům poskytována následující doporučení:

Optimální poloha na rukou rodičů je, když je dítě zády k rodiči, jedna ruka fixuje hrudník dítěte, druhá opora v hýždích nebo stehnech. V tomto případě nebude rotace hlavy omezena a nebude možné překlopit hlavu dozadu. Bude také volný pro manipulaci a ruce dítěte. Páteř bude ve střední linii, bez svislého zatížení a bez zatáček.

Masáž pro svalovou hypertonicitu u dítěte

Masáž s hypertonicitou svalů u dětí bude vynikajícím nástrojem pro odstranění patologie. Správně organizovaný masážní kurz pomůže dosáhnout dobrých výsledků. Předepsaná terapie se obvykle skládá z kurzu masáže, plavání, provádění různých gymnastických cvičení, užívání vitamínů nebo fyzioterapie.

Hlavním účelem terapeutické masáže předepsané pro hypertonicitu je relaxace svalů nohou u dětí.

Příprava na postup

Doporučujeme provádět první sezení s profesionálním masážním terapeutem, abyste se seznámili a zapamatovali si všechny rysy masáže s hypertonicitou svalů nohou dítěte až do roku. Léčbu nezdržujte, protože důsledky nemoci mohou být velmi nebezpečné, například může být narušena funkce motorické aktivity, řeč nebo koordinace pohybů. Správná a kvalitní masáž a gymnastika poskytuje dobré výsledky při léčbě nemoci. Je proto nutné se řídit pokyny a algoritmem implementace, vzhledem k vlastnostem.

Masážní kurz by měl sestávat z 10-15 lekcí. Doporučuje se opakovat kurz nejdříve o šest měsíců později..

Masážní kurz vyžaduje určitou přípravu a určité podmínky:

 • Před masáží by měla být místnost dobře větraná;
 • Neměly by existovat žádné koncepty;
 • Teplota by neměla být nižší než 20 stupňů, ale ne více než 25;
 • Povrch masážního stolu by měl být pro dítě pohodlný. Přebalovací stůl s matrací pokrytou hustou přikrývkou je perfektní;
 • Před zahájením masáže si musíte připravit ruce. Měli by být důkladně omyty v teplé vodě a je také důležité před sezením odstranit všechny šperky z rukou, aby nedošlo k poškození jemné pokožky dítěte..

Vlastnosti této techniky

Technika terapeutické masáže spočívá ve třech druzích účinků na svaly dětí - hladil, třel, kroutil. Je důležité si uvědomit, že s hypertonicitou svalů nohou dítěte nelze provádět hluboké hnětící pohyby. Všechny akce musí být prováděny jemně, ale rytmicky.

Před zahájením masáže je třeba provést přípravné cvičení - hladit nohy, paže, břicho a záda. Recepci lze provést jak prsty, tak celou dlaní. Nezapomeňte sledovat sílu doteků a vyvarujte se tlaku na loketní dutiny.

Obracíme se na kruhové tření kůže. Položte dítě na bříško. Tření by mělo být zahájeno zezadu a provádějte měkké pohyby prstů od ramen po spodní část zad. Při cvičení by prsty měly být mírně napjaté. Poté opakujte stejnou sekvenci s rukama a nohama. Položka se provádí v poloze na zádech..

Pravou rukou přidržte oblast předloktí dítěte. Levou rukou uchopte ruku a trochu ji potřást. Tato technika musí být provedena pro každé pero. Cvičení se provádí při ležení na zádech. Vložte palec do dlaně dítěte, druhý - uchopte oblast zápěstí. Proveďte cvičení „flexe - prodloužení“ paže směrem k rameni a od ramene. Držte dítě za ruce těsně nad zápěstí a potřásejte si rukama v různých směrech.

Masírujte břicho dlaněmi obou rukou. Dlaní levé ruky zvedněte pravou stranu břicha shora dolů. S dlaní pravé ruky - levá strana zdola nahoru. Počet opakování je 8–10. Masáž hrudníku se provádí nejprve v poloze na zádech. Oběma rukama se současně jemnými masážními pohyby dotkněte meziprostorových prostorů ve směru od hrudníku po strany. Potom opakujte algoritmus v lhavé póze.

Jak to udělat?

Cvičební masáž s hypertonicitou nohou u dětí se provádí v poloze na zádech. Jednou rukou držte oblast kyčle na noze dítěte. Za druhé, vezměte dítě za nohu a trochu jí zatřeste. Tato technika musí být provedena s každou nohou. Levou nohu zafixujte jednou rukou v ohnutém stavu a druhou - pravou nohu uchopte za nohu a pomalu ji zvedněte dopředu. Opakujte cvičení s druhou nohou..

Popadněte nohy za nohy a houpejte se ze strany na stranu. Je důležité provádět cvičení hladce, v malém úhlu. Ohněte nohu na kolenním kloubu. Vezměte nohu do svých rukou a začněte hladce ohýbat a uvolňovat nohu, opakujte tuto techniku ​​vždy 10krát. Na úpatí dítěte nakreslete prstem číslo 8 od základny prstů po patu. Křížový kříž by měl být uprostřed chodidla..

Jemně zatlačte uprostřed chodidla a uvidíte, jak dítě stiskne jeho prsty. Poté přejeďte prstem z vnější strany chodidla a uvolní je.

Proveďte 10-15 opakování na každé noze. Jednou rukou držte celou nohu zvnějšku. Palcem druhé ruky krouživými lehkými pohyby masírujte každý prst na nohou dítěte. Dokončete masáž jemnými tahy paží, nohou a zad, přidejte tahy prstů.

Včasné a systematické masáže mohou pomoci rychle a efektivně zvládnout problém - hypertonicitu. Během zasedání byste měli sledovat psycho-emoční stav dítěte. Jakékoli jednání rodičů a zdravotnických pracovníků by nemělo u dítěte vyvolávat znepokojení a nepohodlí. Proto, pokud se rozhodnete sami masírovat své dítě, doporučujeme zahrnout klasickou hudbu nebo klidné dětské melodie, dát svému dítěti oblíbené hračky.

Podrobné, vizuální video instrukce pro provádění masáží mohou být vynikajícím pomocníkem pro mámu. Popisují prvky použité při masáži, sled cvičení a techniku ​​jejich provádění..

Léčbu svalové hypertonicity můžete zahájit až po konzultaci s neurologem, který může diagnostikovat stádium onemocnění a předepsat vhodnou terapii. V souladu s doporučeními lékaře můžete provádět masáže sami nebo vyhledat pomoc specialisty. Aby se zabránilo možným komplikacím svalové hypertonicity u dětí, měla by být léčba zahájena co nejdříve. Pokud očekávaného účinku léčebných postupů nebylo dosaženo v určitém věku (1–1,5 roku), může lékař předepsat léčebnou kúru.

Ohodnoťte tento článek: 96 Ohodnoťte tento článek

Počet recenzí je nyní ponechán na článku: 96, průměrné hodnocení: 4,01 z 5

Masírujte dítě s svalovou hypertonicitou

Mít dítě úplně změní život ženy. Malý muž se stává středem vesmíru a nejdůležitějším členem rodiny..

Prvních několik měsíců je nejobtížnější a extrémně kritické období, kdy musíte být velmi opatrní, abyste nezmeškali první příznaky nemoci nebo abnormality ve vývoji dítěte..

Velmi častým problémem v časném dětství je novorozenecká hypertonicita.

Jak ho poznat?

Jednoduše řečeno, jedná se o zvýšený svalový tonus. Detekce je velmi snadná, i když není specialistou..

Charakteristické projevy hypertonicity jsou:

 • dětská úzkost, častý pláč;
 • zvýšená reakce na zvuky;
 • konstantní regurgitace po krmení;
 • schopnost dobře držet hlavu od narození (kvůli napětí v týlních svalech);
 • časté naklápění hlavy při pláči a vyklenutí;
 • utahování nohou a držadel;
 • končetiny přitisknuté k sobě, když se snaží je rozmnožovat, je zde patrný odpor.

Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak odstranit tento stav, je masáž dětí s hypertonicitou. Speciální masážní technika umožňuje výrazně uvolnit svaly.

Masážní podmínky

Masáž se zvýšeným tónem u novorozenců přinesla maximální užitek, je nutné nejen zvládnout její techniku, ale také zajistit nezbytné podmínky pro výkon.

 • Masáž dětí s hypertonicitou by měla být prováděna při příjemné teplotě od 20 do 25 stupňů.
 • Místnost musí být předvětraná
 • Pokud nemáte masážní stůl, můžete použít přebalovací stůl nebo běžný stůl, přikrývku přikrývkou, dětskou olejovou utěrkou a plenkou.
 • Masáž dětí s hypertenzí může být prováděna pouze čistými rukama, poté, co z nich byly odstraněny náramky a prsteny.
 • Tento postup nelze provést ihned po krmení dítěte: mělo by uplynout nejméně 40 minut.
 • Nemůžete krmit dítě bezprostředně po sezení.
 • Po probuzení se nedoporučuje masáž s hypertonicitou nohou a paží.
 • Pro sezení se nedoporučuje používat prášek, vazelínu nebo zvlhčovač, protože ucpávají póry.
 • Při masáži rukou by všechny pohyby měly být prováděny ve směru od prstů k ramenům.
 • Relaxační masáž nohou pro vysoký krevní tlak se provádí od nohou k slabině podél vnitřních stehen.
 • Všechny pohyby jsou měkké a jemné, prováděné ve směru krevních cév.
 • Masáž dětí s hypertenzí může být provedena, pouze pokud je dítě v klidu.
 • Masáž se zvýšeným tónem u novorozenců do 3 měsíců věku by neměla trvat déle než 5 minut. U starších dětí může být prodloužena až na 7-10 minut.

Hypertonická masážní technika

Masáž dětí s hypertonicitou zahrnuje dva typy technik:

 • celkové uvolnění - určené k uvolnění všech svalů těla;
 • soukromé relaxace - takové techniky zmírňují hypertonicitu nohou, paží.

Obecné relaxační triky

První typ zahrnuje triky s legračními jmény „rocker“ a „kolébka“.

Masáž dětí s hypertonicitou „rockeru“ se provádí následovně: dítě se zvedne, drží ruce v podpaží a začne provádět plynulé kyvné pohyby ze strany na stranu.

Cvičení Cradle se provádí dvěma způsoby:

 • První - tzv. "Horní kolébka" - pomáhá zmírnit napětí horní poloviny těla. Tato masáž se zvýšeným tónem se provádí následujícím způsobem: dítě je položeno na masážní nebo převlékací stůl, položí ruce pod hlavu a záda, zvedne a provede kymácející pohyby na pravou a levou stranu ve směru nahoru a dolů.
 • Druhá - „dolní kolébka“ - se provádí následovně: ruce jsou umístěny pod spodní částí dětských zad a provádějí se kroutící pohyby podobné popsaným pohybům..

Soukromé relaxační triky

Hladil

Obzvláště relaxační masáž kojenců s hypertonicitou začíná přijetím „hladění“, které umožňuje dosáhnout uvolnění napjatých svalů, odstranit bolest a zlepšit krevní oběh.

Všechny pohyby by měly být co nejhladší, nelehké, lehce masírující.

Masáž rukou

 • Dítě by mělo být položeno zpět a stát u jeho nohou.
 • Položte ruku dítěte na dlaň a hladce ji hladte, nejprve dovnitř vaší volné ruky, pak zadem.
 • Střídavě tahejte dovnitř ruky, pak ven.
 • Proveďte podobnou masáž s druhou rukojetí dítěte.

Postup se opakuje 7krát pro každé rameno..

Masáž nohou

 • Dejte si dítě na záda.
 • Zvedněte jednu nohu a položte ji na dlaň.
 • Druhou rukou udělejte hladké jemné tahy nejprve dovnitř a poté zadem ruky.

Postup se provádí od nohy směrem ke stehnu. Nejprve se masíruje zadní plocha, poté boční plocha. Během masáže se nedotýkejte patelly. Počet opakování lze postupně zvýšit na 7 pro každou nohu..

Broušení pístů

Masáž se zvýšeným tónem u novorozenců zahrnuje příjem pohybů pístu, aby se třely končetiny. Provádějí se následujícím způsobem:

 • Položte dítě na záda.
 • Umístěte nohu nebo rukojeť mezi dvě dlaně.
 • Proveďte třecí pohyby v jednom nebo druhém směru.

Kompresní pohyby

Masáž dětí s hypertenzí musí rozhodně zahrnovat příjem krimpovacích pohybů. Musí být provedeno v následujícím pořadí:

 • Položte novorozence do zad.
 • Ruce uchopte nohu nebo rukojeť.
 • Provádějte rytmické tlakové pohyby střední intenzity.

Třepání

Účinná masáž na hypertonicitu nohou a paží může být provedena pomocí nejjednodušší možné techniky, která spočívá v třepání končetin. Chcete-li to provést:

 • Držte palec v dětské vačce a ostatní držte rukojeť dítěte.
 • Bez náhlých pohybů pomalu a plynule rozdělte dětské ruce.
 • Lehce je zatřeste.
 • Ukončete relaci hladením.

Při těžké hypertenzi se mohou vyskytnout problémy s prováděním této techniky. V tomto případě by měl být dočasně opuštěn a omezen na jiné masážní pohyby.

Co by se nemělo dělat?

Masážní děti s hypertenzí by neměly zahrnovat tleskání a sekání, protože zvyšují míru napětí.

Funkce masáže chodidel pro jednoleté dítě

Jak masírovat jednoleté dítě tónovanými nohama? U starších dětí jsou kosti a svaly již mnohem silnější a popsané postupy lze provádět trochu energičtěji..

Doporučuje se také přidat následující techniky:

 • Nohy dítěte trochu rozprostřete do stran a začněte ovlivňovat chodidla, zatímco třepe nohama a ohýbá je dopředu. Tuto techniku ​​lze provádět intenzivněji než ostatní. Potom se masírují přední povrchy chodidel a dolních končetin hladením, tíráním a hnětením.
 • Ohněte spodní končetiny dítěte tak, aby nohy byly v úhlu 90 stupňů k povrchu stolu. Jemnými vibračními pohyby zatlačte na chodidla a jemně popíjejte Achillovu šlachu. Při narovnání nohou dítěte by měly být jeho nohy na stole.

Masáž pro dítě s hypertenzí

Jednou z nejčastějších patologií raného dětství je hypertonicita, která je porušením svalového tonusu celého těla a je vyjádřena svalovým napětím. Všimněte si, že často má fyziologický charakter. V některých případech se však hypertonicita stává patologickou a vyžaduje pomoc odborníků. Tyto děti jsou často předepisovány masáží.
Fyziologická hypertonicita.

Mírně zvýšený tón flexorů po narození se nepovažuje za patologii, protože dítě bylo v děloze v poloze plodu, nohy přitisknuté k žaludku, paže, ruce sevřené do pěsti. Všechny svaly tak byly ve stavu napětí. Po narození se mu dítě snaží zůstat v obvyklé poloze, proto se u dětí prvního měsíce života maximálně projevuje hypertonicita, ale v průběhu času, kdy se dítě začne aktivně pohybovat pažemi a nohama, svaly se uvolní a napětí zmizí.
Hypertonicita se považuje za fyziologickou, pokud oslabí o 3 měsíce, ale pokud k tomu nedojde do šesti měsíců, je třeba pečlivě sledovat denní chování a pohybovou aktivitu dítěte. V tomto případě budou rodiče schopni včas identifikovat sebemenší vývojové nedostatky a patologické změny v těle dítěte.
Patologická hypertonicita.

Prvních šest měsíců po narození se nervový systém dítěte přizpůsobí práci v podmínkách na rozdíl od podmínek v děloze. Dítě začíná ovládat pohyby svého těla. Existuje několik příznaků, které pomohou rodičům podezření na zvýšení svalového tonusu u dítěte:

 • neklidné chování při pokusu o narovnání paží nebo nohou;
 • podrážděnost vůči světlu a zvukům;
 • škubání brady při pláči;
 • znepokojující spánek - dítě neustále svírá pěsti, ohýbá nohy a hází hlavou dozadu.

Proč je nutné zahájit včasnou masáž pro dítě s hypertenzí? Měl by být zahájen co nejdříve, aby se zabránilo možným negativním důsledkům pro další vývoj dítěte.

Předčasné odstranění zvýšeného svalového tonusu může vést k:

 • porušení držení těla;
 • discoordination pohybů;
 • porucha řeči;
 • mentální retardace.

Mechanismus účinku masáže s hypertonicitou

Pravidelná masáž dítěte s hypertonicitou stimuluje metabolické procesy a vytváří příznivé podmínky pro obnovu postižených neuronů. Správné sezení nezpůsobuje žádné nepříznivé účinky..
Pomocí masáže působí na receptory pokožky, které přenášejí do mozku obrovské množství impulsů, což zlepšuje fungování nervového systému vytvářením stabilních reflexních spojení. Masážní procedury udržují tón celého těla, zlepšují výživu tkání a předcházejí patologickým změnám ve svalech, kloubech a celém motorickém aparátu.

Během relace se průtok krve zvyšuje v důsledku expanze malých cév, zlepšuje přenos tepla a pružnost cévních stěn. Metabolické procesy v těle se zlepšují díky zvýšenému pohybu synoviální tekutiny, krve a lymfy.

Jak nepoškodit dítě?

Masáž je kontraindikována, když se zvyšuje tělesná teplota, bolestivá lymfadenopatie (oteklé lymfatické uzliny) a kožní onemocnění. Je nežádoucí provádět masážní procedury s hypertenzí nalačno. Nedoporučuje se to ani dříve než hodinu a půl po krmení.

Masáž u dítěte s menšími příznaky nemoci nezpůsobuje žádné nepohodlí ani bolest, protože v prvních měsících života jsou masážní procedury častěji relaxační. Kurzy masážních procedur by měly být prováděny pravidelně a technika by měla být vybírána v závislosti na věku dítěte a závažnosti hypertonicity..

První kurz masáže sám se nedoporučuje. Výběr masážní techniky, stupeň vystavení měkkých tkání, počet a frekvence relací určuje kvalifikovaný odborník. V průběhu léčby může masér upravit léčebný průběh kvůli změnám v počátečním stavu dítěte nebo jeho reakci na masážní procedury.

Přečtěte si také:

Pokud vás tento článek zaujal, sdílejte jej prosím na sociálních sítích, možná to bude užitečné někomu jinému. Maminky mají vždy spoustu otázek, pomozme jim najít odpovědi!?

Příjemná s užitečnou - masáž na hypertenzi u novorozenců a kojenců

Hypertonicita u dětí je dostatečně běžná a rodiče, kteří čelí takové diagnóze, potřebují informace o tom, co to je a jak situaci napravit. Novorozené děti jsou křehké stvoření, drobky potřebují nejen dobrou výživu a péči, ale také kompetentní zacházení s tělem.

Ve skutečnosti je hypertonicita svalové napětí, které se vyskytuje u většiny dětí při narození. Je to kvůli poloze, ve které je dítě v lůně - pozice embrya. Je charakterizována nohama přitisknutými k hrudníku a pažemi ohnutými v loktech. Nohy jsou ve tvaru půlměsíce a ruce jsou sevřeny v pěst, brada je také přitisknuta k hrudi.

U kojenců ve věku jednoho měsíce je zvýšený svalový tonus velmi výrazný, s vyšším napětím ve svalech extensoru. V období od jednoho do tří měsíců svalový tonus obvykle oslabuje, ale pokud příznaky přetrvávají i po dosažení šesti měsíců, obrátí se to na specialisty.

Pomoc při odstraňování hypertonicity

Se zvýšeným svalovým tonem u kojenců je relaxační masáž úplně prvním jmenováním lékaře. Pomocí manipulací, které může každý rodič snadno zvládnout, je možné a nutné masírovat i doma.

Výhody relaxační masáže:

 • Uvolňuje zvýšené napětí ve svalech dítěte.
 • Zaznamenává se pokles intenzity (až do úplného vymizení) výběru třesu a končetin u novorozenců.
 • Úroveň úzkosti je snížena v důsledku chvění s ostrými zvuky se stává méně výrazným.
 • Trávení se zlepšuje, počet regurgitací klesá.
 • Probíhá proces usínání, spánek se zklidňuje a prodlužuje.

Výhody a nevýhody

Mluvit o kladech a záporech masáže ke snížení stresu by mělo být po určení funkčnosti tohoto postupu.

Hlavní výhody masáže se zvýšeným svalovým tonem u novorozence:

 • komplexní prospěšný účinek na všechny systémy a orgány dítěte;
 • prakticky nemá kontraindikace.

Relaxační masáž celého těla nebo jednotlivých částí nemá při kontraindikacích negativní stránky. Pokud je masáž prováděna nesprávně, mohou se objevit negativní momenty, například v případě nevhodného vybavení může dítě nedostávat relaxační, ale tonizující masáž a v důsledku toho přebuzení..

Někdy jen masáž nedokáže vyrovnat se s některými nemocemi a je nutné použít řadu dalších fyzioterapeutických procedur, a v obtížných případech, lékařské ošetření. Obecně platí, že relaxační masáž prováděná matkou nebo odborníkem nemá prakticky žádné nevýhody, pokud jsou vyloučeny možné kontraindikace. Ty jsou stanoveny lékařem a jsou čistě individuální.

Hlavní pravidla

Klíčem k pozitivnímu účinku je dodržování nezbytných podmínek masáže. K provedení sezení potřebujete nejen zvládnout techniku, ale také připravit místo konání a potřebné vybavení:

 • přikrývka pro zakrytí povrchu stolu;
 • pár čistých měkkých plenek;
 • oblečení pro dítě.

Masážní podmínky pro vysoký krevní tlak u kojenců:

 1. Po krmení je třeba 40 minut stát..
 2. Je lepší sezení před spaním.
 3. Je třeba si vybrat denní dobu pro relaxační masáž individuálně..
 4. Obvykle, pro dosažení stabilního výsledku, je předepsáno 10–12 procedur s intervalem 1–2 dny, v případě potřeby je kurz opakován po 2-6 měsících.
 5. Teplota vzduchu v místnosti by měla být pohodlná - od 20 do 25 stupňů.
 6. Předvětrejte místnost.
 7. Připravte si místo na masáž: speciální stůl, přebalovací stůl nebo běžný stůl potažený plenkou, přikrývkou a utěrkou.
 8. Ruce by měly být suché a teplé, bez ozdob.
 9. Délka procedury je pouze 5 minut pro děti do 3 měsíců včetně a 7-10 pro starší děti.

Jak si vyrobit novorozence a kojence?

Svalové cvičení

Hladil

Masáž se zvýšeným svalovým tonem u dětí začíná hladit. Tato technika umožňuje svalům účinněji uvolnit napjaté svaly, zmírňuje bolest a zlepšuje krevní oběh..

Tření

 1. Chcete-li provést tuto techniku, musíte položit dítě na záda.
 2. Umístěte rukojeť / nohu mezi dlaně.
 3. Třete končetinu různými směry.

Krimpování

 1. Chcete-li provádět krimpovací pohyby, musíte položit dítě na záda.
 2. Přitiskněte si za ruce rukojeť nebo nohu dítěte a proveďte rytmický tlak střední intenzity.

Třepání

Tato technika je velmi účinná, navzdory její jednoduchosti:

 1. Palec je nutné umístit do dlaně dítěte a zbytek uchopit zápěstí.
 2. Vyhněte se náhlým pohybům plynule a pomalu posouvejte držadla od sebe.
 3. Lehce protřepte; Tato technika je kontraindikována u těžké hypertenze..

Dechová cvičení

 1. Dítě musí být umístěno na zádech s nohama u maséra.
 2. Palmová rána přední a boční části hrudníku, šikmé svaly břicha, obchází chrupavkovou zónu.
 3. Dále musíte dítě položit na břicho a hladit a otřít lichoběžník.

Uhněte ruce a nohy

 1. Aby se uvolnilo napětí z paží dítěte, je nutné dát dítě na záda.
 2. Poté, pro manipulaci s levou rukou, je nutné dát palec pravé ruky do levé dlaně a levou rukou uchopit zápěstí kloub ruky.
 3. Pak byste se měli pohybovat po svalech - extenzory směřující k rameni.
 4. Pravou rukou opakujte totéž a levou rukojeť udržujte v této době v ohnutém stavu.
 5. Po deseti postupech můžete použít tření dětských úchytů.

Masáž nohou je následující:

 1. Je nutné dát dítě na záda a otočit nohy směrem k masérovi.
 2. Jednou rukou je nutné držet hnětací nohu na váze, v ohnutém stavu a druhou zvedat končetinu podél vnitřní a vnější strany nohy od nohy k kyčli.

Ostatní části těla

Hrudní oddělení

Provádí se ve dvou polohách - leží na zádech a leží na břiše. Musíte dělat pohyby velmi lehce, bez námahy tlačit prsty.

 1. Za prvé, hladící pohyby by měly být prováděny podél mezikontálních prostorů od hrudní kosti do stran.
 2. Potom dejte dítěti břicho a opakujte manipulace na zádech.
 3. Opakujte 2-4 krát.
obsah ↑

Žaludek

Lehké hladké pohyby dlaní způsobují hladění břicha. Chcete-li to provést, položte obě ruce na žaludek a jemně tahejte pravou rukou shora dolů a levou rukou zdola nahoru. Počet opakování 6-8 krát.

Zadní

Nejprve je třeba dítě položit na břicho a lehkými pohyby rukou dlaněmi od krku k hýždím a zadní části rukou, naopak, od hýždí k hlavě. Opakujte 6 až 8 krát.

Co nelze udělat?

 • Od chvíle posledního krmení je třeba počkat asi 40 minut, masáž by se neměla provádět bezprostředně po jídle a také krmení dítěte ihned po zákroku.
 • Nepoužívejte zvlhčovač, vazelínu nebo prášek, ucpávají póry.
 • Masáž není prováděna, pokud je dítě ve vzrušeném, neklidném stavu.
 • Masáž na ponoru nebo studeném povrchu.

Hlavní metodou expozice je masáž svalovou hypertonicitou u kojenců. Má příznivý účinek na všechny systémy a orgány dítěte, a proto se rodičům často doporučuje, aby zvládli nejjednodušší techniky, jak je provádět doma. Chcete-li předepsat postupy, musíte se poradit s lékařem a dodržovat jeho doporučení.

Související videa

Dále můžete vidět, jak se provádí masáž s hypertonicitou:

Masáž s dětskou hypertenzí

U novorozence je často zjištěno zvýšení svalového tónu. Pokud podmínka prochází beze stopy během prvních dvou až tří měsíců, je svalová hypertonita považována za fyziologickou. Při absenci organické neurologické patologie je dětská masáž schopna zcela odstranit stávající problém..

Rizikové faktory

Následující důvody mohou způsobit zvýšené tóny všech svalů u dítěte, a zejména v oblasti nohou:

 • nepříznivá environmentální situace;
 • poranění hlavy při porodu;
 • toxikóza první a druhé poloviny těhotenství;
 • špatné návyky těhotné ženy (kouření, pití);
 • hypoxický stav během porodu;
 • chronická onemocnění, stejně jako infekce ženy během těhotenství;
 • prodloužené nebo příliš rychlé zrození.

Zvýšený tón nohou a paží, který zůstal po roce, vyžaduje vyšetření dětským neurologem, aby se vyloučila organická patologie nervového systému..

Příznaky hypertenze

Příznaky svalového napětí jsou:

 • celková úzkost a neustálé vzrušení dítěte;
 • brada chvějící se při pláči;
 • házet hlavu ve snu;
 • odpor, když se snaží rozšířit ruce a nohy dítěte;
 • spoléhání se na prsty na nohou při spouštění dítěte na tvrdý povrch;
 • časté plivání.

Pokud se objeví i několik uvedených příznaků, je nutné odborné vyšetření a jmenování masáže chodidel s hypertenzí, které pomohou zmírnit stres..

Důsledky a nebezpečí

Zvýšený tón u dětí nelze ignorovat, protože tento jev je spojen s následujícími komplikacemi:

 • opožděný vývoj motorické funkce u dítěte;
 • problémy s tvorbou chůze a držení těla;
 • opožděné řečové dovednosti;
 • poruchy koordinace.

Masáž chodidel se zvýšeným svalovým tonem u dítěte je schopna zabránit vážným poruchám, tato metoda vede v systému rehabilitačních opatření.

Diagnostické metody (reflexní testy)

K určení indikací pro uvolňující masáž budete muset provést testy, které odhalí známky zvýšeného tónu:

 • ruce dítěte lze jen stěží roztrhnout z hrudníku, když se ho snaží dostat z náchylné polohy;
 • napodobení kroku nastane, pokud dítě držíte vzpřímeně;
 • dítě je na špičkách;
 • ležící na zádech, narovnané nohy, při otočení na břiše jsou ohnuté dolní končetiny;
 • při otočení hlavy doprava ležícího dítěte se jeho pravá ruka natáhne dopředu, noha na této straně je neohýbaná a levá je ohnutá;
 • naklonění hlavy k hrudníku vede k ohnutí paží a prodloužení nohou.

Pozitivní povaha reflexních testů by měla být opatrná, pokud jsou detekovány čtyři měsíce nebo později..

Techniky masáže nohou

Masér používá následující masážní techniky:

Veškeré manipulace by měly být prováděny opatrně a postupně by se měla prodloužit doba trvání procedury.

Broušení pístů

Náraz na nohy se provádí dvěma rukama, mezi nimiž se nachází končetina dítěte. Tření manipulace se provádí postupně v různých směrech.

Kompresní pohyby

Masáž dítěte s hypertonicitou nohou musí nutně zahrnovat implementaci dotyčných technik. Chcete-li to provést, musíte:

 • dejte dítěti vodorovnou polohu vzadu;
 • ovinte si ruce kolem kolen a provádějte tlakové pohyby.

Tlak by měl být střední intenzita.

Třepání

Chcete-li provést tento postup, musíte dítě chytit oběma rukama za spodní nohy a houpat se. Pohyby by měly být plynulé a rytmické..

Co by se nemělo dělat?

Masážní kojenci nezajišťují intenzivní hnětení, ani paty a sekání. Tyto akce mohou zvýšit svalové napětí..

Použití různých zařízení, jako jsou chodci a propojky, zvyšuje napětí svalů pánve a dolních končetin. Proto je jejich použití pro děti se zvýšeným svalovým tonem nepřijatelné.

Jak udělat relaxační masáž pro děti s hypertenzí

Počet relací je obvykle asi 10 procedur. Podle jmenování dětského neurologa můžete kurz za několik měsíců opakovat.

Masáž je nutná po uplynutí jedné hodiny po probuzení a krmení dítěte. Dítě by mělo být klidné a teplota vzduchu v místnosti - pohodlná.

Masáž můžete zahájit od dvou týdnů. Pokud není možné podstoupit kompletní léčbu u specialisty, je přípustné provést procedury po zaškolení rodičů. První sezení musí provést kvalifikovaný masér. Manipulaci může podruhé provést jeden z rodičů, ale pod dohledem zdravotnického personálu.

V případě, že po sezení se tón zvýší, je nutná okamžitá konzultace s neurologem, aby se změnila taktika postupu.

Terapeutická masáž při hypertenzi

Průběh masážních procedur může snížit nadměrné napětí svalů nohou, správně provedené manipulace přispějí ke správnému rozvoji motorické funkce. Měsíční dítě potřebuje masáž nohou až 5 minut a od 7 měsíců věku je procedura obvykle 10 minut.

Masáž nohou

Masáž dolních končetin dítěte je zvláště důležitá, protože ovlivňuje funkci chůze.

Budete muset dodržovat následující pořadí:

 1. Levá noha dítěte nad kotníkem by měla být umístěna mezi indexem a prostředními prsty levé ruky.
 2. Hlazení hladkým pohybem pravé ruky ve směru od nohy k kyčli.
 3. Stejným směrem otřete špičkami prstů přímým a spirálovým působením zdola nahoru a poté opačným směrem.
 4. Masírujte oblast chodidel technikami hladení a tření ve směru od prstů k patě.
 5. Lisováním ukazováčkem maséra působí na vnější povrch chodidla efekt podobný mrtvici. Prsty na noze od sebe jako fanoušek.
 6. Hnětení chodidla se provádí nakreslením čísla osmičky na plantární povrch a spirálovými pohyby ve směru od vnějšího povrchu chodidla k kotníku.

Ve stejné posloupnosti je třeba na pravé noze provést řadu masáží.

Po ukončení masáže je třeba ohýbat nohy dítěte v kolenních kloubech a jemně je tlačit směrem k žaludku.

Několikrát jemně otřete vnitřní povrch chodidel. Na konci sezení rozložte končetiny do stran, nohy by měly být spojeny.

Masáž zad a zad

K uvolnění svalů na zádech se používá masážní technika „houpačka“. Pro tento dětský výtah držte oblast podpaží. Při udržování hmotnosti houpejte trup dítěte hladkým pohybem.

V poloze na zádech se také provádí řada houpaček, ruce fixují týlní oblast a záda.

Při položení dítěte na břicho musí měkké a hladké pohyby otřít svaly zad a hýždí. Prsty na dlani maséra vykonávají tlak na body bodové svalové hypertonicity.

Techniky hladení zadního povrchu se provádějí ve směru od zadní části hlavy k hýždí a dolní části zad.

Dechová masáž pro flexor hypertonicitu

Dítě leží na zádech. Masér postupně provádí následující techniky:

 • hladil boční povrch prsních svalů;
 • stejná akce se provádí v oblasti mezikostálních prostorů ve směru na tlusté střevo;
 • v poloze na břiše je lichoběžníkový sval hladil a třel.

Relaxační dechová masáž se provádí ve spojení s gymnastickými cvičeními..

Prevence hypertonicity nohou

Chcete-li zabránit zvýšení tónu nohou, můžete použít jednoduché techniky:

 • zajištění motorické aktivity dítěte (nehybný v postýlce, měl by být pouze během spánku);
 • eliminace nadměrných dráždivých látek nervového systému (hlasité zvuky, jasné světlo, efekty hluku);
 • vytvoření klidné atmosféry psychického pohodlí v rodině;
 • dodržování pravidel zdravého životního stylu těhotnou ženou.

Pokud je u rodičů nejmenší podezření na hypertonicitu dítěte, je nutné se domluvit s pediatrickým neurologem.

Hypertonicita, hypotenze, dystonie svalů dítěte

Téměř všechny děti se rodí s fyziologicky zvýšeným tónem. To je způsobeno skutečností, že v poloze embrya, s končetinami a bradou pevně přitlačenými k tělu, jsou svaly plodu intenzivně napnuty. V extenzorech svalů hlavy a krku je tón vyšší než u flexorů, proto je u novorozence hlava mírně vrácena zpět.

V aduktivních svalech stehen se tón zvětšuje a když se pokusíte nohy odvést do stran, je cítit odpor vůči tomuto pohybu. U zdravého dítěte můžete roztáhnout nohy o 90 stupňů - 45 na každou stranu. Fyziologický tón trvá až 3 - 3,5 měsíce, pak se postupně snižuje. Normálně se tón symetricky zvyšuje a trvá až do období dobrovolných pohybů, tj. Až 3–3,5 měsíce. Od 3 do 6 měsíců dochází ke snížení tónu ve skupinách flexorového svalu a tón ve svalu extensoru je vyrovnán. Pokud hypertenze přetrvává i po šesti měsících - je to příležitost konzultovat neurologa.

Různé komplikace během těhotenství, zejména placentární nedostatečnost, porodní trauma, špatná ekologie a mnoho vnějších faktorů, vedou ke zhoršení svalového tonusu. Pokud to není regulováno, dítě začíná zaostávat v motorickém vývoji, má problémy s držením těla a chůzí. Proto je úkolem rodičů včas věnovat pozornost známkám zhoršeného tónu.

Je možné určit stav svalového tónu nejen při vyšetření dítěte v ordinaci lékaře, ale také pozorováním polohy, ve které leží, pohybů, které provádí. Svalový tón u novorozence není jen základem pohybů, ale také ukazatelem stavu nervového systému, celkového stavu dítěte. Aktivní svalový tonus tvoří pózu dítěte, pasivní - je určeno kontrolou pohyblivosti končetin a trupu v kloubech. Správné umístění hlavy, trupu a končetin znamená normální svalový tonus. Aktivní svalový tonus novorozence se posuzuje tak, že dítě drží ve vzduchu obličejem dolů, zatímco jeho hlava je v souladu s tělem, paže jsou mírně ohnuté, nohy jsou natažené..

Existují tři typy porušení:

Hypertonicita - zvýšený tón

Děti s hypertonicitou (zvýšený tón) jsou obvykle neklidné, často pláčí, špatně spí, reagují na jakýkoli zvuk, jasné světlo, když pláče, jejich brada se chvěje a neustále burácí. S hypertonicitou drží dítě od narození dobře hlavu: jeho týlní svaly jsou napjaté. Nohy a kliky jsou napnuté a navzájem spojeny. Pokud se je pokusíte chovat, okamžitě budete cítit odpor. Aby bylo možné odlišit polohu fyziologické flexe od polohy, která se vyskytuje v patologii centrálního nervového systému, je nutné druhé ředění končetiny. Pokud se odpor zvyšuje podruhé, jedná se o známku zvýšeného tónu. Kromě toho je charakteristická pro hypertonicitu: spoléhání se na vrcholy a očištěné prsty. Ve vyšším věku je při zachování spasticity charakteristická „lyžařská procházka“, obvykle takové děti rychle nosí ponožky.

Dalším projevem lokální hypertonicity je napětí krčního svalu u dětí a tzv. „Torticollis“. Ochrana svalů je spouštěna v reakci na trauma, přetížení krční páteře během porodu, kdy je plod odstraněn, což je pro něj určitě traumatické, císařským řezem

. Skutečně, skrze řez 13 cm se odstraní hlava o průměru 36 cm! Jaké silné napětí dítě zažívá současně a jaké nenapravitelné poškození se někdy způsobí míchy. Nebo přirozené narození, když porodní asistentka násilně otočí hlavu a pohání (táhne) novorozence. Výsledkem je poškození vazů, meziobratlových plotének a svaly se snaží poškozené segmenty chránit..

Hypertonicita vzniká v důsledku zvýšené aktivity mozkových struktur, které ovlivňují tón, k tomu dochází, když je mozková tkáň poškozena během těhotenství nebo při porodu. někdy je důvodem zvýšení intrakraniálního tlaku nebo prostě zvýšená vzrušivost dítěte. Je to také známka perinatální encefalopatie, zkráceně PEP (zvýšený nebo snížený tón paží nebo nohou, zvýšená nervová podrážděnost, třes brady atd.). Hypertenze je diagnostikována, pokud tón flexoru převládá více, než by měl být pro daný věk. Nejčastěji je to kvůli porušení během porodu nebo porodu dítěte, virů atd. Samotný tón pro dítě není nebezpečný a až do 6. měsíce je fyziologický.

Zevně se projevuje hypertonicita: brada se během pláče třese, ruce se stlačí do pěst, ruce se uvolní, prsty se postaví. Dítě obvykle vede neklidně, často pláče. Zjevným znakem je vysněná pozice: hlava dítěte je nakloněna dozadu, paže a nohy jsou pevně přitlačeny k sobě. Pokud se je pokusíte chovat, budete cítit odpor.

Léčba hypertenze

Pokud si všimnete příznaků hypertenze, neignorujte je. Stojí za to navštívit lékaře. Pokud je stanovena diagnóza, je vhodné obnovit normální fungování nervového systému. Stav hypo- a hypertonicity je zpravidla známkou perinatální encefalopatie, a pokud se nezbytná léčba neprovádí včas, může to později vést ke zhoršení řeči a koordinaci pohybů, špatnému fungování končetin..

Správné ošetření pro vás vybere váš neuropatolog. Obvykle se jedná o terapeutickou masáž (relaxační). Proveďte 10 lekcí, opakujte po 6 měsících, uvolněte gymnastiku, plavejte, fyzioterapeutické procedury (elektroforéza). Čím dříve začne léčba a čím menší dítě, tím rychleji se zotaví. V závažných případech lékař předepisuje léky pro dítě, aby snížil svalový tonus. Mohou být předepsány jako diuretika ke snížení tekutin v mozku, někdy jim může být před masáží předepsán dibazol, uvolňuje křeče a rozšiřuje krevní cévy. Vitamíny

skupiny B: B6, B12, tablety "Midokalm" (léčba zvýšeného svalového tonusu). Vany s valeriány, šalvějí, mateří, listy brusinek. Vany se střídají ve 4. denní přestávce. Můžete kontaktovat homeopatického pediatra.

Pro odstranění hypertonicity je v první řadě nutné odstranit nadměrný stres. V tomto případě je dítěti předepsáno relaxační koupele, nejčastěji s mořskou solí nebo jehlami, a jemná masáž. Takovou masáž můžete udělat sami, samozřejmě, po konzultaci s lékařem a po obdržení doporučení pro její realizaci. Začnou to se zvýšeným tónem, hladí paže, nohy, záda zády a dlaněmi několika zavřených prstů. Můžete střídat planár (s povrchem prstů) a uchopovat (celým kartáčem) hladit. Po hladění se provede kruhové pohyby pokožkou. Položte dítě na břicho a dlaň na záda dítěte. Aniž byste vzali ruce za záda, jemně pohybujte kůží nahoru, dolů, vpravo a vlevo pohyby mrtvice. Jako byste ručně prosévali písek přes síto. Potom položte dítě na záda, uchopte ho za ruku a zlehka s ním zatřeste, držte dítě za předloktí. Masírujte tak paže i nohy několikrát. Nyní můžete přejít na kroutit. Uchopte ruce dítěte o něco výše než zápěstí a jemně, ale rychle potřást a potřást si rukama ze strany na stranu. Vaše pohyby by měly být rychlé a rytmické, ale ne ostré. Udělejte to samé s nohama a popadnete nohy dítěte. Dokončit masáž, stejně jako začít, - by měla hladce hladit.

S hypertonicitou by se během masáže a hnětení svalů nemělo tleskat a sekat. Nevkládejte dítě do chodců a skokanů, kromě toho, že klade příliš velkou zátěž na pánev a páteř, nesprávné rozložení gravitace v chodcích ho nenaučí stát na celé noze, svaly nohou se napínají, hypertoničnost se zvyšuje. Pokud opravdu potřebujete dát dítě do chodce - noste pohodlné boty na pevné podrážce na dítěti a ne na jezdcích, ponožkách nebo botách.

Pokud jste po kurzu nezaznamenali zlepšení, zeptejte se svého lékaře, zda je třeba léčbu posílit a zda potřebujete provést další studie těla dítěte.

Hypotonus - snížený tón

Dítě se sníženým tónem nezpůsobuje rodičům žádné potíže: je naprosto klidný, hodně spí a málokdy volá. Ale to je imaginární pohoda. Podívejte se pozorně na to, jak dítě leží v postýlce. Uvolněné držení těla, paže a nohy rozložené různými směry naznačují, že tón jeho svalů je snížen. U dětí se sníženým tónem jsou nohy a paže v kloubech nezřetelné o více než 180 stupňů. Kromě toho, kvůli slabosti svalů, sání a polykání jsou narušeny, motorický vývoj je často zpožděn: takové děti později začnou držet hlavy, otočit se, sedět, stát.

Při sníženém tónu se provádí stimulační masáž, která aktivuje dítě. Zahrnuje velké množství „sekání“, hnětení. Po tradičním hladení, s dlaní okraje, lehce pěšky podél nohou, paží a zadní části dítěte. Potom si dejte dítě na břicho a otočte mu klouby na záda, papeže, nohy a paže. Pak to otočte na záda a převalte klouby přes jeho žaludek, paže a nohy. Vaše pohyby by měly být dostatečně aktivní a dostatečně silné. Přesuňte se z periferie do středu, počínaje končetinami: od ruky k rameni, od nohy k slabině.

Dystonie - nerovnoměrný tón

Když má dítě nějaké svaly, které jsou příliš uvolněné, zatímco jiné jsou naopak příliš napjaté, mluví o nerovnoměrném tónu - dystonii. V tomto provedení má dítě známky hypo- a hypertonicity. Asymetrie tónu je snadno detekovatelná nerovnoměrným rozložením kožních záhybů. To je zvláště patrné, když dítě leží na břiše na tvrdém a rovném povrchu. V této poloze padne novorozenec s dystonií na jedné straně, na straně, kde je zesílen tón. Hlava a pánve dítěte se budou otáčet ve směru napjatých svalů, kmen se ohýbá obloukem.

V případě nerovnoměrného tónu by měla být prováděna relaxační masáž s úsilím na straně, kde je tón nižší. Aktivity na nafukovacím míčku mají dobrý účinek. Položte dítě na břicho s břichem, nohy ohnuté (jako žába) a přitisknuté k povrchu koule. Táta nebo někdo z domácnosti by měl v této poloze držet nohy dítěte. A vezmeš dítě za úchyty a přitáhneš ho k sobě. Poté se vraťte do výchozí polohy. Nyní uchopte drobky za nohy a přitáhněte je směrem k sobě, dokud se obličej dítěte nestane v horní části koule nebo se nohy nedotknou podlahy. Poté dítě plynule vraťte do původní polohy. Nakloňte malého dopředu - daleko od vás, aby dlaně dosáhl podlahy. Toto cvičení opakujte několikrát tam a zpět. Poté dejte dítě na nafukovací kouli do strany. Opatrně houpejte míčem. Tato cvičení opakujte 10-15krát denně.

Obecná schéma opatření pro dystonii je přibližně následující: specialista si všimne ohnisek napjatých svalů a používá pouze relaxační masážní techniky. Po masáži provádějte speciální cvičení zaměřená na napínání napjatých svalů. Protahování by mělo být prováděno hladce a jemně, aby šlo o masážní techniku ​​a protažení

napjaté svaly. Kromě toho doporučují zahřátí - azokiritové kazy: azokyrit (parafín + pryskyřice).

Svalový tón je proměnná. Je možné sledovat, že byl normální pomocí posotonických, jednodušeji zbytkových reflexů. Můžete je zkontrolovat sami.

Jak zjistit hypertonicitu, hypotenzi a dystonii.

Ruční sezení

Položte dítě na záda, na pevný, rovný povrch, uchopte zápěstí a jemně zatáhněte směrem k sobě, jako by seděl. Při natahování paží na loktech byste měli cítit mírný odpor. Pokud jsou paže dítěte narovnány bez odporu a v poloze sedu je žaludek silně vyčnívající dopředu, záda je „kolečko“, hlava je nakloněna dozadu nebo snížena - to jsou známky sníženého tónu. Pokud nemůžete vzít ruce svého dítěte z hrudníku a narovnat je - to naopak naznačuje hypertonicitu. Jak stárnou, dítě se bude snažit zvednout a posadit se v reakci na usrkávání držadel..

Krok reflex a podpora reflex

Vezměte dítě pod podpaží, „položte“ na přebalovací stůl a nakloňte jej mírně dopředu, což vás nutí udělat krok. Normálně by mělo dítě stát, odpočívat na plné noze s nataženými prsty. A když se předklonil, novorozenec napodobuje chůzi. Pokud dítě zkříží nohy a spočívá pouze na prstech - je to známka zvýšeného tónu. Tento reflex postupně mizí a za 1,5-2 měsíce prakticky zmizí. Pokud má dítě starší 2 měsíců krokový reflex, je to důkaz hypertonicity. Místo aby se novorozenec přikrčil, udělal krok na silně ohnutých nohou nebo dokonce odmítl chodit? To znamená snížený tón. Pokud dítě stojí na jedné noze s jednou nohou a tančí s druhou, je to dystonie.

Symetrické a asymetrické reflexy

Položte dítě na záda, položte dlaň pod hlavu a jemně nakloňte hlavu dítěte k hrudi. Musí ohýbat ruce a narovnat si nohy. Potom dejte dítě na záda a pomalu a bez námahy otočte hlavu k levému rameni. Dítě si vezme takzvanou šermířskou pózu: natáhne ruku dopředu, natáhne levou nohu a ohne pravici. Potom otočte obličej dítěte doprava - měl by opakovat tuto pózu, pouze ve své „zrcadlové“ verzi: natáhne pravou paži dopředu, narovná pravou nohu a ohne levou. Asymetrický a symetrický reflex postupně mizí o 2-3 měsíce. Přítomnost těchto reflexů u tříměsíčního dítěte naznačuje zvýšený tón a jejich nepřítomnost v prvních dvou měsících života je naopak známkou sníženého tónu.

Tonický reflex

Polož své dítě na záda, na tvrdý povrch. V této poloze stoupá tonus extenzorů novorozence, snaží se narovnat končetiny a jako by se otevřel. Potom dítě otočte na břicho a on se „zavře“, vytáhne ohnuté paže a nohy (tón žaludku se zvyšuje na žaludku). Normálně tonický reflex postupně mizí o 2-2,5 měsíce. Pokud to novorozenec nemá, znamená to snížený tón. A pokud do tří měsíců tonický reflex nezmizí, jedná se o známku hypertonicity.

Reflexe Moro a Babinsky

Morův reflex spočívá v rozptýlení kotce do stran během nadměrného buzení. Babinsky reflex je vyjádřen v reflexním prodloužení prstů s podrážděním, lechtáním chodidla. Normálně by měly oba reflexy zmizet do konce 4. měsíce života.

Tuhost končetin

Tento příznak se vyskytuje jak v patologii muskuloskeletálního systému, tak v neurogenní patologii. A také s dětskou mozkovou obrnou. Dětská mozková obrna je nejčastěji spojována s poškozením mozku, méně často - mícha. Svalová hypertenze je doprovázena nejen zvýšením reflexů šlach, výskytem patologických příznaků, ale také nadměrnými pohyby. K výrazné svalové hypertenzi od prvních dnů života dochází s vrozenými destruktivními mozkovými lézemi. V těchto případech svalový tonus významně převyšuje fyziologický stav, celkově ztuhlost, někdy kontrakturu ve velkých kloubech a omezení spontánních pohybů. Důvod vzniku svalové hypertonicity: matka přenášející intrauterinní infekci během těhotenství, fetální hypoxii, skupinovou nekompatibilitu krve rodičů, Rhesusův konflikt. Svalová hypertonicita se také vyskytuje u dětí narozených v asfyxii, traumatickém porodu a ve vyšším věku - se zpožděním v psychologickém vývoji..

Pokud svalový tonus a související reflexy nepodléhají změnám odpovídajícím věku dítěte, je to příležitost kontaktovat ortopedického chirurga a neurologa. Zaprvé, pokud rodiče měli podezření, že něco není v pořádku, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Za druhé, učinit globální elektromyografii na speciálním vybavení.

Články O Neplodnosti