Hlavní Neplodnost

Jak a od jakého věku lze masírovat novorozence: cvičení pro děti 1-2-3 měsíce doma

Je to už docela dlouho, co jste poprvé viděli své dítě poté, co se narodil. Jeho hlavní činností je nyní jídlo a spánek, jen malý interval, kdy je dítě vzhůru. Dítě stále neví, jak ovládat své tělo, všechny pohyby jsou chaotické a náhodné, novorozenec také nemá schopnost udržet hlavu vzpřímenou. Ruce a nohy jsou pevně přitlačeny k tělu, zatímco jsou ohnuté kloubům a dlaně jsou v uzavřené poloze (stlačené do vačky). Toto držení těla je výsledkem svalové hypertonicity společné pro všechny novorozence..

Jak brzy se dítě naučí ovládat své pohyby? Bude to záležet na něm a na vás. E. Komarovsky tvrdí, že každodenní masáž novorozenců pomůže zmírnit hypertonicitu a základní gymnastická cvičení posilují svaly a klouby.

Svaly novorozence jsou napjaté, nemůže se úplně uvolnit. Masáž zmírňuje hypertonicitu a stimuluje rozvoj pohybových schopností

Kdy zahájit masáž?

Rodiče se často ptají pediatrů - v jakém věku můžete začít masírovat novorozence? Profesionální masáž na klinice se provádí nejdříve 2-3 měsíce, samozřejmě, při absenci kontraindikací (doporučujeme si přečíst: poskytujeme masáž pro dítě ve věku 3 měsíců: video a školení). Svého novorozence můžete masírovat sami doma od 3 týdnů nebo po uzdravení pupku.

Hlavním cílem masáže je uvolnit sepnuté ruce a nohy. Rovnané sevřené ruce a chodidla mohou být pomocí vrozených reflexů. Zkuste spustit ruku páteří a uvidíte, jak se dítě ohýbá v oblouku. Zvednete drobky a dáte příležitost dotknout se nohou podpory, uvidíte - dítě začne dělat „malé kroky“. Když si dítě položíte na břicho a podepřete si nohy, všimnete si, jak se odtlačuje a pokouší se plazit. Takové vrozené reflexy trvají až 3–4 měsíce a lze je použít jako cvičení pro masáž novorozence.

Výsledek cvičení je obtížné předvídat, proto se nedoporučuje provádět ho těsně před spaním, zejména pokud si všimnete, že dítě v noci dobře nespí. Masáž novorozenců Komarovsky doporučuje odložit na chvíli před večerním koupáním.

Masážní příprava

Zatímco je dítě od 0 do 3 měsíců, z masáže pro novorozence by měly být vyloučeny následující oblasti: pod kolena, v lokti, fontanel, vnitřní stehna a podpaží. Relaxační masáž dítěte by měla být prováděna hladkými pohyby a je přísně kontraindikováno, aby silně tlačilo nebo zasáhlo tělo měsíčního dítěte - takové náhlé pohyby mohou způsobit nadměrné podráždění receptorů a zvýšit nervové vzrušení dítěte..

Základní pravidla

Při pořádání masáží dodržujte tyto pokyny:

 1. Komarovsky doporučuje udržovat teplotu v místnosti rovnou 18-22 stupňů.
 2. Pro masážní proceduru budete potřebovat převlékací stůl nebo jiný rovný tvrdý povrch. Na vrchol položte tlustou plenu, tenkou přikrývku a utěrku. Při výběru povrchu zvažte jeho šířku - mělo by být pro vás výhodné otočit dítě.
 3. O místo cvičení se předem postarejte. Vše, co se může při masáži hodit, by mělo být poblíž, abyste neopustili dítě. Dejte svůj mobilní telefon poblíž. Pro ochranu stolu před neúmyslným močením použijte jednorázovou plenu.
 4. Připravte se: umyjte si a osušte si ruce, odstraňte všechny šperky, krátce si uřízněte nehty. Pokud jsou vaše ruce příliš suché, použijte dětský olej nebo mastek, pokud máte příliš mokré ruce.
 5. Cvičení by se mělo provádět u kojence půl hodiny nebo hodinu před jídlem nebo 45 minut po něm.
 6. Doprovázejte masáž písněmi, říkankami nebo říkankami. Takové dabování vytvoří pozitivní atmosféru a pomůže rozvinout sluch a budoucí řeč..
 7. Chcete-li komplikovat cvičení a prodloužit dobu výuky, musíte postupně.
 8. Proveďte všechny pohyby od okrajů a přesuňte se do středu.
 9. Pohybujte opatrně, aby nedošlo k poškození dítěte nebo nepohodlí.
 10. Doba nabíjení je asi 15 minut. Pokud je dítě unavené nebo projevuje nespokojenost, mělo by být provedeno neúplné cvičení, ale pouze jeho část (1 nebo 2 cvičení). Současně zvažte následující postup školení..

Nezapomeň!

Provádíme gymnastiku s novorozeným dítětem do 3 měsíců, zkuste s ním více komunikovat a provokujte pozitivní reakci (doporučujeme si přečíst: gymnastika pro novorozence od prvních dnů života). Během tříd často rozložte arašídy na bříško. Kombinujte cvičení s pravidelnými vodními procedurami, plaváním a nezapomeňte na lehké hladké pohyby celého těla dítěte. Zvláštní pozornost věnujte vrozeným reflexům a tomu, jak stimulují pohyby a práci extensorových svalů..

Kontraindikace

 • Když teplota stoupne, nemůžete provádět žádnou masáž. Rovněž je zakázán pro onemocnění kůže (zejména u hnisavých forem), křehké kosti, onemocnění oběhového systému a SARS.
 • Exacerbační onemocnění také znamená odmítnutí masáží.
 • Pokud má dítě pupeční kýlu, pak by masáž měla být prováděna pouze lékařem nebo pod jeho ostražitým okem, protože by mohlo dojít k sevření kýly (doporučujeme přečíst: pupeční kýla u novorozenců).
 • Podobná je situace u dětí se srdečními chorobami. Masáž je v tomto případě přísně pod dohledem kardiologa.
 • Zvýšená nervozita dítěte neumožňuje masáže, protože svalový tonus může být zvýšen.

Cvičební komplex

Sada cvičení zahrnuje hladké hladké pohyby, které jsou zaměřeny na snížení svalové hypertonicity, a cvičení na základě vrozených reflexů. Není nutné dokončovat komplex. Je možné jej rozbít na kousky a utratit během bdění hodin dítěte. Základní triky:

 • hladil - lehký nebo mírně tlačící pohyb na kůži dítěte, netvořil kožní záhyby;
 • třením - roztahování a posouvání kůže dítěte;
 • hnětení - akce se provádí ve třech fázích: fixace, mačkání (stlačení) a válcování (při domácí masáži se tato technika nedoporučuje);
 • vibrace - vibrační pohyby přenášené masérem na dítě (ve velmi počáteční fázi (1 měsíc) - jedná se o lehké paty).
Hladění je pro dítě nejen velmi příjemné, ale také užitečné pro jeho vývoj - jemně zvyšuje krevní oběh a stimuluje práci svalů.

Část komplexu na zádech

 • Masáž rukou. Výchozí pozice (PI) - vzadu. Zajistěte levou ruku dítěte vložením palce pravé ruky do ní. Zdvihněte ruku zdola nahoru ze všech stran. Cvičte 10krát. Vyměňte si ruce a opakujte.
 • Masáž chodidel (doporučujeme si přečíst: trénink videa na masáž chodidel s hallux valgus u dětí). SP - vzadu. Zajistěte pravou nohu dítěte pravou rukou, zatímco druhá ruka nohu zdvihá zdola nahoru. Cvičte nejprve na zadní straně stehna a dolní končetiny a poté na přední straně. Udělej to 10krát. Změna nohou a paží, masáž levé nohy.
 • Masáž nohou. SP - vzadu. Pravou rukou vezměte nohy dítěte do holeně. Proveďte třecí pohyby zadní stranou levé ruky na úpatí drobků od prstů po patu a v opačném směru. Do 10krát.
 • Reflexní cvičení pro chodidla. SP - vzadu. Pomocí ukazováčku zatlačte na oblast chodidel pod prsty. Stisknutím stlačíte nohu. Proveďte podobné tlaky na celé vnější straně chodidla a pohybujte se od prstů po patu. Stisknutí v této oblasti naproti způsobí reflexní „otevření“ chodidla. Proveďte 5krát.
 • Cvičte pro trup. SP - vzadu. Zvedněte dítě oběma rukama, snažte se nestlačit žebra a jemně se houpejte ze strany na stranu. Proveďte 8krát.
 • Masírujte břicho (doporučujeme si přečíst: masírujte břicho novorozence kolikou). SP - vzadu. Proveďte synchronní pohyby pravou a levou rukou a hladte bříško shora dolů. Proveďte 8krát.
 • Masáž hrudníku. SP - vzadu. Dlaň a prsty uchopte hrudník dítěte. Pohybujte se plynule od středu k okrajům podél mezistupňových prostorů a palci mírně tlačte. Proveďte 8krát.
 • Reflexní cvičení pro páteř. IP - na straně. Lehce přejeďte dvěma prsty podél páteře a pohybujte se zdola nahoru. Taková akce pomůže klenutí páteře. Proveďte 2-4krát na každou stranu.
Na nohou je velké množství akupunkturních bodů, jejichž dopad má příznivý vliv na činnost vnitřních orgánů.

Část komplexu na břiše

 • Masáž zad. PI - na břiše. Současné hladení dlaněmi shora dolů a zdola nahoru - zadní stranou. Proveďte 8krát.
 • Masáž nohou. PI - na břiše. Vezměte levou nohu dítěte do pravé ruky a volnou rukou zamíchejte zadní a boční stranu stehna a dolní končetiny. Do 6 krát. Změňte nohu, opakujte.
 • Masáž hýždí. PI - na břiše. Jemně poklepejte zadek vašeho dítěte zadem prstů. Do 12krát.
 • Reflexní procházení. PI - na břiše. Ohněte dětská kolena a položte dlaň pod nohy. Lehce zatlačte na nohy, aby se dítě mohlo odstrčit a pokusit se pohnout vpřed. Proveďte 4krát.

Pomocí videonávodů můžete vidět, jak správně provádět masážní pohyby. Zkušení lékaři ukážou správné provedení každého cvičení..

Gymnastika a masáže pro děti 1, 2, 3 měsíce | Video

Každý z nás ví, že hnutí je život. Ale v prvním roce života dítěte je hnutí důležitější než kdy jindy. Žádné karty a chrastítka nevyvíjejí dítě tolik jako jednoduché fyzické cvičení, masáže nebo plazení. Samozřejmě víte, že jsem vždy pro integrovaný rozvoj a vůbec nechci omezovat důležitost komunikace a dalších her s dětmi (článek o nich velmi brzy!), Ale přesto chci znovu a znovu zdůraznit, že fyzický vývoj v této fázi je hlavní směr vývoje. Koneckonců, dítě se nejen nenaučí procházet, vstávat nebo chodit. Rozvoj pohybových schopností přímo ovlivňuje vývoj mozku a zdraví dítěte.

Masáž v kombinaci s gymnastikou dokonale rozvíjí všechny orgány a systémy, pomáhá ovládat motorické dovednosti podle věku, vyrovnat se s kolikou, zjemnit a má regenerační účinek na celé tělo dítěte. Jemný dotek rodičovských rukou navíc dává dítěti velké potěšení, zvyšuje emoční spojení. Je prokázáno, že dítě prvních měsíců života je nejvíce přístupné k expozici kůží, takže by se masáž měla stát nedílnou součástí komunikace s dítětem!

Pokud je masáž prováděna společně s gymnastikou, účinek cvičení bude mnohem výraznější. Po všem masáž připravuje pohyb, zahřívání svalů a gymnastická cvičení posilují účinek masáže. Proto v našem komplexu, který jsem cvičil se svými dětmi, se masážní pohyby vždy střídaly s gymnastikou.

Tento komplex odpovídá věku a funkčním schopnostem dítěte 1, 2, 3 měsíce. Přizpůsobení cvičení věku dítěte je neuvěřitelně důležitá podmínka. Teprve v tomto případě gymnastika zaprvé dává dětem radost a zadruhé přispívá k rozvoji nezbytných motorických dovedností v této fázi. Například ve věku asi 3 měsíců je důležité, aby dítě zvládlo převrat zezadu do žaludku a asi 6 měsíců - místo k sezení a plazení atd..

Gymnastika a masáže pro děti 1, 2, 3 měsíce | Kde? Jak? Když?

Kde masírovat?

Třídy musí být drženy na čistém, středně tvrdém povrchu. A proto jsou stůl i podlaha perfektní. Ale například cvičení na měkké posteli nebude příliš pohodlné a ne všechna cvičení budou moci být provedena správně. Pokud je pro vás pohodlnější dělat gymnastiku na úrovni stolu, pak je nejlepší převlékací stůl. Pokud tomu tak není, můžete pokrýt běžný jídelní stůl tenkou přikrývkou a nahoře položit olejovou utěrku a plenku..

Pokud se však tato možnost nehodí, bude podlaha nejlepším řešením (samozřejmě musí být položena). Pokud jde o mě, je to nejpohodlnější povrch pro třídy! To platí zejména pro děti starší než šest měsíců, když jsou tak aktivní, že je prostě nelze držet na stole..

Měl bych používat masážní oleje nebo krémy?

Nejlepší je masáž dítěte čistými rukama, protože oleje a krémy zvyšují klouzání a komplikují správné provádění technik. Kromě toho veškeré prostředky aplikované na kůži ucpávají kanály potu a mazových žláz, což narušuje jejich normální fungování. Pokud máte příliš suché ruce, naneste jen malé množství speciálního dětského oleje.

Je gymnastika a masáž užitečná pro všechny děti?

Pro děti trpící jakýmikoli nemocemi jsou speciální cvičení ještě důležitější než pro absolutně zdravá cvičení. Zvláštní režim pohybu se často stává hlavním prvkem jejich komplexního léčení. V každém případě však musíte před zahájením cvičení konzultovat pediatra!

Měla by maminka dělat masáž doma nebo ji svěřit odborníkům?

Matky se často bojí masírovat dítě samy po dobu 1-3 měsíců, protože jsou si jisty, že nebudou úspěšné, a určitě udělají něco špatného. Ve skutečnosti, bez ohledu na to, jak dobrá je masáž od profesionála, matka masáž má alespoň dvě zřejmé výhody! Zaprvé to lze provést každý den (spíše než krátkodobé kurzy) a pravidelně poskytovat podporu tělu dítěte. Za druhé, při masáži děláte nejen předepsaná cvičení, ale také komunikujete se svým dítětem, což posiluje vaše emoční spojení.

Začněte trochu a rychle se zapojíte. Dokonce i lehká masáž bude lepší než její úplná absence. Současně vám domácí denní komplex nebrání vést kurzy s profesionály.

Kdy začít?

Masáž a gymnastika mohou začít, když je dítě 1 měsíc staré. Musíte připustit, že je dokonce děsivé dotknout se prvního měsíce dítěte, ne masírovat. Navíc je nutné dát dětskému tělu čas, aby se přizpůsobil vnějším vlivům. Takže, pokud neexistují kontraindikace, můžete bezpečně pokračovat! Pokud začnete později - je to v pořádku! Lépe později než nikdy.

Postupně zavádějte do života vašeho dítěte masáže a gymnastiku. Začněte malým množstvím cvičení a každý den začleňte do svého komplexu stále více prvků. Sledujte náladu a reakci dítěte. Nmasírujte pláčem. Pokud dítě něco nemá ráda, je lepší lekci ukončit..

Gymnastika a masáže pro děti 1, 2, 3 měsíce | Recepce a cvičení

No, začněme. Chci hned říci, že pokud se vám zdá, že popis některých prvků gymnastiky je pro vás nepochopitelný, můžete si jej v našem videu vždy podrobněji prohlédnout..

A ještě jedna malá poznámka. Abychom nikoho netrápili, udělali jsme všechny fotografie a videa s dítětem v plence, ale v ideálním případě se doporučuje vést všechny třídy bez oblečení, aby nebránilo pohybům dítěte.

Všechny uvedené techniky a cvičení komplexu jsou nezbytné opakujte 3-5 krát.

Masáž chodidel

Začínáme dělat všechny triky a cvičení zdola nahoru. Proto první zastávka v řadě. Masáž chodidel je nejdůležitější složkou tříd, protože pomáhá normalizovat svalový tonus a v budoucnu správně umístit chodidlo při podpoře.

Uhněte chodidlo kruhovými masážními pohyby palce nejprve podél přední části chodidla (pod prsty), poté podél vnější strany. Opakujte pohyby 3-5krát.

 • "Nakreslete" osm na nohu palcem.
 • Kruhové pohyby třením paty. Všechny pohyby jsou také prováděny 3-5krát.
 • Hnětení chodidla podél jeho vnější strany od paty k prstům v progresivních kruhových pohybech.
 • Třete každý prst. Stačí projít každou z nich 1-2krát.
 • Ohýbáme nohu k sobě - ​​od sebe. Snažíme se prsty ohýbat navíc ve směru dítěte.
 • Provádíme kruhové pohyby nohou vlevo a vpravo, 3-5krát v každém směru.

Masáž a cvičení na svaly nohou

Masáž nohou a kyčlí se provádí vždy po cvičení nohou, protože to není neméně důležité pro normalizaci změněného svalového tónu v nohou..

  Progresivní masážní pohyby otřete každou paličku na stranu, pohybující se od paty ke kolenu.

Progresivní masážní pohyby třít každý bok z boku a zepředu, pohybující se od kolena k pánvi.

Ohněte nohu na koleno a přitlačte ji na žaludek. Pro každou nohu 4-6 krát.

Je možné, že dítě bude odolávat namáháním svalů nohou. V tomto případě můžete nohu lehce protřepat, abyste uvolnili napětí. Svalová rezistence může a měla by být pečlivě překonána, ale sledujte reakci dítěte, abyste ji přeháněli.

 • Dále provádíme složené cvičení. Přitiskněte nohu k žaludku, vezměte ji na stranu, znovu do žaludku, dolů. Ponecháme-li nohu na stranu, snažíme se otevřít stehno co nejvíce, přiblížit je blíže k povrchu stolu / podlahy (Nezapomeňte, pokud něco není jasné, můžete v našem videu sledovat gymnastiku).
 • Provádíme kruhová rotace ohnutá noha pro zveřejnění. Zde se také snažíme co nejvíce otevřít stehno. S každou nohou proveďte 4 až 5 otáček.
 • Stiskněte obě nohy do žaludku. (také 4-6 krát).
 • Provádíme rotoped", střídavě tlačí nohy na hrudník.
 • Úhledně roztáhněte obě boky do stran.

Baby bříšková masáž

Masáž břicha je užitečná jak pro posílení svalů břišního tisku, tak pro zlepšení střevní motility. Můžete masírovat bříško mimo každodenní gymnastický komplex, je to velmi účinná pomoc při zácpě a bolestivém vypouštění plynů.

Provádíme kruhové masážní pohyby s pohybem ohýbaných prstů kolem pupku ve směru hodinových ručiček.

 • Masírujte bříško podél šikmých svalů břicha, provádět prsty dolů prsty.

Masáž a gymnastika pro ruce dítěte 1-3 měsíce

Normalizace svalového tónu rukou je stejně důležitá. Dlouhodobé změny svalového tónu zabrání dítěti v osvojení si prvních vědomých pohybových schopností, jako je například opření o předloktí, narovnání paží při ležení na břiše a přitažení rukou k hračkám. Masáž dlaní a prstů umožní dítěti rychle a správně otevřít vačku, sundat palec od dlaně, aby se hračka mohla brzy správně chytit.

Začít s masáž prstů. Každý prst dítěte si otíráme polštářky jeho prstů a pohybujeme se translačními pohyby od špičky k základně prstu dítěte. Opakujte 1-2krát

 • Zvláštní pozornost věnujeme palci. Vem si to z dlaně několikrát, krátce držet v této poloze.
 • Hladil dlaň dítěte v kruhu, shora dolů.
 • Třete předloktí translační spirálové pohyby směrem k lokti.
 • Třete si rameno translační spirálové pohyby směrem k rameni. Pokud má dítě na ruce stopu očkování proti BCG, mělo by se to obejít..

Ohněte dětskou paži za loket 4-6 krát. V tomto případě by měla být ruka kolmá k tělu dítěte.

Děti si zpravidla užívají méně cvičení s klikami a začínají projevovat nespokojenost. Proto učte své dítě, aby s gymnastikou zacházelo postupně, počínaje malým počtem opakování. Provádějte pohyby jasně a bez váhání.

 • Zvedněte a spusťte ruce dítěte, společně a samostatně. Snažíme se ohýbat dětskou ruku v ramenním kloubu a ne v lokti. Vzhledem k tomu, že v tomto věku je tón v náručí dítěte stále dost silný, je lepší zvednout ruce po jednom a druhou rukou držet trup..
 • Rozložili jsme paže dítěte do stran a pak zkřížte je na hrudi. Při křížení by měla být shora nebo vpravo zobrazena levá ruka. V takovém případě by měl být palec umístěn do rukou dítěte.
 • Opět jsme dali palce do rukou dítěte a dalšími prsty jsme chytili držadlo zvenčí. Ruce pomalu přetahujte dítě. Dítě by se mělo držet vašich prstů a zkuste dohnat. Je nutné dosáhnout aktivního napětí flexorových svalů rukou dítěte.

Toto cvičení je doporučeno pro děti od 2 měsíců, které již drží hlavu. Pro ty, kteří to dělají nejistě, můžete držet hlavu dlaní.

V důsledku tohoto cvičení by se dítě mělo seskupit, zvednout hlavu a ohnout lokty. Stačí, když se dítě zvedne do polo vertikální polohy, není nutné dítě úplně usadit.

Cvičení zadních svalů

Provádíme bříza-jako cvičení - zvedněte obě nohy nahoru, mírně zvedněte pánev. Opakujte také 3-5krát.

 • Rolíme dítě po zádech ze strany na stranu. Jednou rukou bereme dítě za ruce spojené dohromady, druhou rukou - za nohy. Opatrně to valte z jednoho válce na druhý. Cvičení připravuje dítě na otáčení.
 • Naučit se převrátit. Aby bylo pro dítě snazší naučit se převrátit, je nutné mu ukázat, jak to udělat. Chcete-li to provést, vzít dítě za holení a přinést nohu v opačném směru, mírně otáčet pánve do strany. Počkejte na odpověď dítěte, měl by zvednout hlavu nad povrch stolu a otočit rameno ve směru otáčení.

Pokud dítě ještě nemá dost síly, aby se převrátilo na vlastní pěst, pomozte mu tím, že trochu zatáhnete za ruku. Když se dítě převrátí, roztáhl ruce pod hrudník. A pak cvičení opakujte opačným způsobem..

To je velmi důležitá dovednost. Doporučujeme trénovat několikrát během dne.

Masáž a cvičení při ležení na břiše

Dále pokračujeme v gymnastice ležící na mém žaludku. A znovu, udělejte několik cvičení nohou.

 • Nejprve otevřená noha s progresivními masážními pohyby od paty k prstům. Pohyby se provádějí pouze na vnější straně podešve.
 • Ohněte nohu několikrát drží nohu za nohu.
  Třete zadní povrch nohy kruhové translační pohyby od paty po koleno.

Třete zadní stranu a stehno také kruhovými pohyby z kolene do pánve.

 • Ohněte nohu na koleno a přitiskněte patu k hýždě.
 • Vezměte nohu na stranu takže stehno je kolmé k tělu. V tomto případě, na druhou stranu, dáme dítě do křížové kosti.
 • Natřete hýždě spirálovými pohyby shora dolů. Pohyby musí být provedeny nakreslením písmene X na zadek. Cvičení se přirozeně provádí bez plenky.
 • Dále děláme velmi užitečné cvičení - “děti procházení". K tomu, když dítě leží na břiše, položíme mu nohy do rukou (ukáže se něco jako žabí pozice).

Dítě by se mělo odrazit od vašich rukou reflexivně (děti mají takový reflex od narození). Potom na něj znovu zdůrazněte rukama a nechte ho znovu odstrčit. Pokračujte v tomto „procházení“, dokud není dítě unavené. Ideálně by se toto cvičení mělo provádět na položené podlaze nebo na velké posteli. Koneckonců, pokaždé, když dítě bude vyvíjet stále více tlačných pohybů a bude se pohybovat dále.

Toto cvičení by se mělo provádět nejen v rámci gymnastického komplexu, ale také jednoduše po celý den. Připravuje dítě na normální procházení, posiluje svaly nohou a zad a obecně má příznivý vliv na fyzický vývoj dítěte. Děti, které pravidelně provádějí takové cvičení, jsou mobilnější a snáze se naučí jiné motorické dovednosti..

Třete si záda nejprve pomocí „řezacích“ pohybů a poté pomocí phalangů ohnutých prstů provedeme kruhové masážní pohyby na zádech shora dolů.

 • Také translační masážní pohyby hnětení límce. Děti se to obvykle nelíbí, takže buďte připraveni
 • Proveďte cvičení na míči. Abychom toho dosáhli, položili jsme na gymnastický míč plenku a dítěti položili břicho. Držte ho po stranách a zpět, roll dítě tam a zpět. Opakujte několikrát.
 • Pak ve stejné poloze jezdit dítě v kruhu, nejprve jedna cesta, pak druhá cesta. Taková cvičení cvičí svaly na zádech dítěte, přispívají k rozvoji pocitu rovnováhy.
 • Pak si vezmi dítě u nohou a znovu ji převalte sem a tam. Paže dítěte by se měly narovnat pod hrudník. Když je dítě v poloze dolů, bude mít sklon zvedat hlavu.
 • Chodíme s nohama. V tomto věkovém intervalu je u dětí zachován vrozený krokový reflex, obvykle zůstává 3-4 měsíce. Na základě tohoto reflexu můžete praktikovat „chůzi“ dítěte. Pokud cvičíte pravidelně, do 4 měsíců si dítě pomalu vytvoří získanou chůzi.
 • A dokončujeme náš komplex prvek dynamické gymnastiky. Nejsem fanatický stoupenec dynamické gymnastiky, ale přidávám některé ne příliš extrémní prvky, protože taková cvičení dokonale rozvíjejí vestibulární aparát, přispívají k rozvoji pocitu rovnováhy a rovnováhy.

Upřímně vám doporučuji tuto sadu cvičení a masáží, protože má všechna nezbytná cvičení pro fyzický vývoj dítěte. Pokud máte další dotazy týkající se implementace jednotlivých prvků, nezapomeňte si prohlédnout naše video.

Na závěr bych také rád řekl, že kromě každodenní gymnastiky je to důležité pravidelně Rozložte dítě na rovný povrch na bříško. Nyní to bude nejlepší cvičení pro dítě. Naučí se zvednout hlavu, odstrčí nohy z vašich rukou.

V ideálním případě, pokud od 2 měsíců budete pravidelně ležet dítě na podlaze. Konec konců, pohlaví je pro dítě celou atletickou arénou! Dítě se tam může klidně ovládnout a „kojenci se plazí“, aniž by byl omezen žádnými stranami a není třeba se bát, že dítě někde padne. To by samozřejmě neměla být holá dlažba. Dobře se hodí koberec s nízkým vlasem, potažený látkou a plenkou, nebo matná skládačka vyrobená z pěnového materiálu..

Přeji vám hodně štěstí! Přihlaste se k odběru aktualizací blogů na stránkách Instagram, VKontakte a FaceBook !

Baby masáž

Masírovat dítě od prvních dnů

Význam masáže pro kojence

Každý ví, že orgány a systémy dítěte po narození stále potřebují růst a vývoj. To platí zejména o mozku a centrálním nervovém systému. Je prokázáno, že dráhy analyzátoru kůže zrají dříve než vizuální a sluchové, a v době, kdy se narodí, jsou již plně rozvinuté..

Vzhledem k tomu, že od prvních týdnů po narození je dítě nejvíce citlivé na účinky přes kůži, pomocí masáže můžeme stimulovat vývoj všech orgánů a systémů dítěte a do značné míry centrálního nervového systému.

U novorozeného dítěte je zpravidla pozorována fyziologická hypertonicita - paže a nohy jsou ohnuté, vačky jsou stlačené, pohyby jsou nepravidelné, chaotické. Naším úkolem je pomoci dítěti vyrovnat svalový tonus, začít dělat smysluplné pohyby co nejdříve a projít všemi fázemi vývoje v čase.

Nejprve si musíte vybrat místo pro masáž dítěte. Měl by to být pevný, dostatečně široký povrch. Ideální možností je přebalovací stůl. Zakryjte ji přikrývkou na kolo, položte na ni olejový ubrousek a jakoukoli čistou nebo jednorázovou plenku. Místnost by měla být dobře větraná. Optimální teplota v místnosti je 18-22 ° C.

Vaše ruce by měly být čisté, teplé, s krátkými oříznutými nehty. Hodinky, prsteny a jiné šperky musí být odstraněny. Čas lekce (ráno, den nebo večer) se vybírá individuálně pro každé dítě. Hlavní podmínkou je, že dítě potřebuje spát, protože pokud chce spát, bude okupace úspěšná.

Není zakázáno krmit dítě, pokud nespal. Počkejte 10-15 minut. nechte dítě prasknout vzduchem, po jídle si odpočinout a klidně pokračujte v masáži. Je to v pořádku, když dítě po tom trochu praští - po masáži ho víc krmit.

K masáži dítěte se doporučuje používat dětský olej. Namažte je rukama, ale ne moc hojně. Během hodiny zapněte hudbu nebo ji zpívejte sami, nebo jen při masáži mluvte s dítětem. Naučte se různé vtipné básně, komentujte jejich akce. Dítě bude sledovat pohyb vašich rtů a zapamatovat si všechno, a když začne chodit, vyslovovat první zvuky, bude to pro něj velmi užitečné.

Předpokladem dobré lekce je vaše dobrá nálada! Koneckonců, dítě je citlivé na vnitřní stav matky. Musíte si být jisti, že masáž pro dítě je velmi užitečná - potom bude dítě vnímat vše pozitivně. Aby si dítě mohlo užít masáž, musíte ho na takové činnosti zvyknout. Masáž pro dítě je velmi velká práce. Proto musíte zapojit KAŽDÝ DEN, postupně zvyšovat trvání a intenzitu tříd.

Dítě musí být nahé - nebojte se studených rukou, nohou, nosu. To neznamená, že dítě je zima. Zkontrolujte zadní část hlavy: pokud je teplo, pak je vše v pořádku. Paže a nohy se přizpůsobí velmi brzy a budou po celou dobu teplé, když je dítě svléknuto. První lekce by neměly být delší než 5-10 minut. O 1,5-2 měsíce se doba trvání lekcí prodlouží na 30 minut.

Dětské masážní techniky

Existuje několik pravidel, která nesmí být porušena:

 • při masírování nohou a rukou můžete použít techniky hnětení a tření;
 • při masírování nohou, paží, zad, hýždí, hrudníku do 2-3 měsíců použijte hlazení, lehké vibrace a lehké klepání. Všechny tyto techniky snižují svalový tonus, relaxují, stimulují krev a lymfatický oběh..
 • pohyby při masáži nohou jsou prováděny od chodidla do tříselných lymfatických uzlin;
 • při masírování držadel - z ruky do axilárních lymfatických uzlin;
 • při masáži zad - od bederní oblasti po rameno a od páteře po strany;
 • masáž zadku - od kyčelních kloubů po konečník;
 • při masáži břicha - ve směru hodinových ručiček;
 • pro masáž prsou - od hrudní kosti k ramenům a od hrudní kosti k laterálnímu povrchu.

Při masírování nohou dítěte by se nemělo vyhýbat nárazům na kolenní klouby, by se měla obejít patella a neměla by být ovlivněna vnitřní plocha stehna. Při masáži hrudníku, obejít mléčné žlázy a při masáži břicha se pokuste nedotýkat genitálií. Nepleťte do ledvin. Obvykle masáž začíná pažemi nebo nohama. Dítě leží vodorovně. Během masáže by měly být paže a nohy udržovány v mírně ohnutém stavu.

Masáž pro děti je kontraindikována:

 • se všemi febrilními podmínkami;
 • s hnisavými a akutními zánětlivými lézemi kůže, mízních uzlin, svalů a kostí;
 • s chorobami doprovázenými křehkostí cév nebo kostí;
 • s onemocněním doprovázenou hyperestézií (zvýšená citlivost kůže);
 • v akutních stádiích různých nemocí (nefritida, hepatitida, tuberkulóza atd.);
 • s kýly se sklonem k porušení.

Kromě dětské masáže

Tyto jednoduché kroky musíte provádět několikrát denně..

 • Pokud jsou ruce dítěte sevřeny v pěst, každý den, bez ohledu na masáž, dejte prst do dlaně drobků. Stimulujete tak otevření dlaně. Uhněte si prsty, nakreslete kruh na dlani a vytáhněte palec. Čím častěji to uděláte, tím rychleji vaše dítě dosáhne nového kroku ve vývoji - bude připraven vyzvednout si hračku.
 • Rub, hněte nohy dítěte, prsty na nohou. Stimulujete tak mnoho aktivních bodů na nohou, a proto aktivujete práci různých orgánů a systémů.
 • Uhněte uši drobků po 30 sekund, jemně a opatrně strhněte ušní lalůček 10-15krát. Cílem všech těchto akcí je zvýšení obecné imunity..
 • Přineste ruce a nohy dítěte na povrchy různých textur. Dotkněte se, pohněte rukojetí a nohou na tvrdý povrch, dotkněte se teplého, chladného, ​​mokrého a suchého povrchu a komentujte své akce. Dítě zároveň dostává obrovské množství informací pro vývoj.
 • Udělejte hladké pohyby nahoru a dolů se svým dítětem, tam a zpět, v kruhu. Pohyby nemusí být ostré a rychlé! Takové vznášení je velmi užitečné, protože dochází k mírné vestibulární stimulaci, což má příznivý vliv na vývoj mozku.
 • Vezměte své dítě po domě a řekněte mu, jaké barvy ho obklopují, co voní, jaké předměty.

Masáž nohou

Levou rukou si vezměte levou nohu dítěte do oblasti dolních končetin. Položte index a prostředníčky pravé ruky na zadní část chodidla a vytvořte podporu. Palcem pravé ruky začněte otírat chodidlo - od paty k prstům a zpět. Několikrát nakreslete číslo osmičky, sedm.

Zatlačte na střed chodidla pod prsty - prsty jsou ohnuté; aniž byste zvedli prst, přejeďte prstem po vnějším okraji chodidla k patě a zatlačte na střed paty - prsty se narovná. To je druh prstové gymnastiky..

Třete vnější hranu chodidla, hněte (nakreslete spirálu) na stejném místě a poté to samé udělejte na vnitřní hraně chodidla. Rozdrťte každý prst. Třete a hněte oblouk chodidla a Achillovu šlachu. Nezapomeňte lehce poklepat nohou na povrch stolu - to vede ke snížení tónu v noze. Dále pokračujte v masáži celé končetiny..

Masáž nohou

Zdvih nohou z chodidla do tříselné oblasti na přední, boční a zadní ploše 6-8krát. Současně obejít patella. Nyní položte uvolněnou dlaň na přední povrch nohy a proveďte mírné vibrace. Poté dvěma nebo třemi prsty pravé ruky jemně bijte podél vnějšího povrchu nohy a přitom pohybujte rukou od nohy k kyčelnímu kloubu..

Tento pohyb opakujte 3-4 krát. Poté několikrát hladte a vibrace opakujte. Masáž nohou vždy končí hladkou. Udělejte totéž na pravé noze, zatímco se snažíte pravou rukou držet pravou nohu a levou masáží.

Potom uchopte dítě za levou rukojeť a nohu a opatrně přejeďte na bříško. Nebojte se, dokonce ani několik dní staré dítě se nikdy nedusí v žaludku. Dítě určitě otočí hlavu k hlavni, aby mohl volně dýchat.

Pravá a levá noha několikrát zdvihněte od paty po hýždě. Zdvih od paty k axilární oblasti podél laterální plochy těla několikrát vpravo a vlevo. Vezměte pravou ruku dítěte na zápěstí a pravou nohu a vytáhněte řeku trochu nahoru a nohu dolů trochu, to znamená, natáhněte dítě. To samé udělejte na druhé straně..

Toto protažení několikrát opakujte. Toto cvičení je velmi užitečné pro kojence v prvních týdnech života. Pak jděte na masáž zadku.

Masáž zadku

Několikrát, jednou rukou, jednou stiskněte jednu hýždě a poté druhou od kyčelního kloubu směrem k konečníku. Jemně sevřete hýždě. Znovu zvedněte doleva a doprava. Pomocí dlaně lehce plácněte hýždě. Kompletní s hladkou. Pokud dítě neodmítne ležet na břiše, pokračujte v masáži zad.

Masáž zad

Pravou dlaní natáhněte pravou polovinu zad z bederní oblasti na rameno. To samé udělejte s levou dlaní. Střídavé pohyby, vlevo a vpravo, opakovaně hladily několikrát. Poté dejte dítětem záda dítěte z hýždí do hlavy hřbetem ruky a v opačném směru od hlavy k hýždím. Tento pohyb opakujte několikrát..

Zdvihněte dlaň od páteře na stranu trupu vpravo a vlevo současně. Dokončete vše hladením od spodní části zad k ramenům. Nyní může být dítě otočeno zpět na záda a pokračovat v masáži břicha.

Bříšková masáž

Začneme hladením ve směru hodinových ručiček 5-6krát. Potom uděláme počítadlo. Položili jsme ruce na žaludek dítěte následujícím způsobem: dlaň pravé ruky je na levé polovině břicha, zadní strana prstů levé ruky je pod pravou polovinou břicha. A současně dejte dlaň dolů a zadní stranu prstů nahoru. Opakujte 5-6krát, tento pohyb zlepšuje pohyblivost střeva.

Můžete si hladit šikmé svaly břicha. Vložte prsty obou rukou pod bederní oblast a namířte ruce k sobě, shora dolů a přední, prsty se připojují nad pupek. Opakujte 5-6 krát.

Aby se předešlo pupeční kýle po dvou týdnech (po úplném zahojení pupeční rány), několikrát denně sevřete kůži kolem pupeční šňůry, sbírejte pupeční šňůru do záhybu dvěma prsty (pupeční šňůra musí vždy jít do záhybu) a nezapomeňte kroužit pupeční kůži. Chcete-li to provést, položte palcovou podložku na pupek s hřebem dolů, jemně zatlačte prstem na pupek a, aniž byste jej zvedli, otočte prst nehtem nahoru. Pohyb se uskuteční během 1 sekundy, tedy 10-15krát za sebou.

Masáž prsou

Umístěte dva prsty obou rukou do středu hrudní kosti. Proveďte hladké pohyby oběma rukama směrem k pravému a levému ramenu (nakreslete na hrudi „klíště“). Také pomocí dvou prstů provádějte kruhové pohyby kolem mléčných žláz (nakreslete kruhy). Poté nakreslete tři prsty podél mezikontálních mezer od konce hrudní kosti k laterálnímu povrchu trupu vpravo a vlevo (rozčešte hrudník). Pohyb několikrát opakujte.

Masáž rukojeti

Vložte palec levé ruky do levé ruky dítěte, uchopte předloktí dalšími prsty, otočte dítě na stranu. K uvolnění pera použijte pravou ruku k jemnému bití nebo vibracím. Když se klika uvolní, zkuste ji narovnat. Uchopte levou rukojeť všemi prsty vaší pravé ruky a několikrát tahem od kartáče do axilární oblasti. Opakovaně bouchněte a vibrujte. Zdvihněte především vnější povrch rukojeti. Poté pokračujte v masáži štětce.

Kartáčová masáž

Uhněte každý prst, vezměte palec ven, hnětte hlízu palce, nakreslete na dlaň několikrát kruh. Protřepejte štětcem, přejeďte po něm po povrchu a poklepejte na něj na různých površích.

Pokud nemůžete celou masáž udělat okamžitě, nebuďte naštvaní! Začněte jednotlivými částmi těla. Nejprve masážte ty, které má dítě rádi - zpravidla se jedná o nohy a hýždě. Poté, po několika dnech, začněte masírovat oblasti, které nejsou pro dítě příliš příjemné (záda, hrudník, bříško).

Děti nemají rádi masáž perem. Ale je to nesmírně důležité, protože obvykle je tón držadel větší a do dvou měsíců by už dítě mělo pěstí vtáhnout do úst, držet hračku v rukojeti. To jsou všechny kroky vývoje a musí být dokončeny včas..

Velmi postupně, ale KAŽDÝ DEN vaše dítě naučí masírovat. Nejprve můžete lekci rozdělit do několika částí (a provádět je po celý den). Ale do měsíce a půl se pokuste udělat celou masáž, aniž byste se museli „drcení“. Během tříd aktivně komunikujte se svým synem nebo dcerou, pochvalte dítě, laskavě mluvte, udržujte v něm radostnou náladu.

Masáž dítěte musí být kombinována s gymnastikou, s cviky na velkém gymnastickém míči a plaváním ve velké vaně od prvních týdnů života. Pouze takový komplex poskytne vašim drobenkám silný zdravý základ pro život. Hodně štěstí a zdraví vám a vašim dětem!

Jak masírovat novorozence sami?

Všichni rodiče slyšeli o výhodách masáží pro kojence. Dokonce i během těhotenství mnoho nastávajících matek a otců získává masážní olej a dětský krém, aby dítě po narození masírovalo. Ale prohlášení zůstalo pozadu a mladí rodiče jsou v nejasnostech - kdy masírovat, jak to udělat, aby nedošlo k poškození dítěte, a mělo by se to dělat během novorozeneckého období? V rámci tohoto článku se pokusíme odpovědět na tyto otázky..

Musím se masírovat?

Novorozenec, který má jen několik dní až několik týdnů, na první pohled nepotřebuje masáž vůbec. Vše, co zjevně potřebuje, je jídlo, přítomnost jeho matky a zdravý a trvalý spánek, který trvá až 22 hodin denně. To je však mylná představa.

Pokud svléknete novorozence a pečlivě se podíváte na jeho tělo, končetiny, pak pouhým okem, a to i při úplné absenci jakéhokoli počátečního lékařského přípravku, jsou viditelné důsledky jeho dlouhodobého pobytu v matčině lůně - svalová hypertonicita. Paže dítěte jsou stlačeny do vaček, které se otevírají velmi zřídka, jsou mírně ohnuté v loktech a nejsou úplně ohnuté, nohy jsou ohnuté v kolenním kloubu, není také možné je narovnat úplně.

Novorozenec (a období novorozence, jak si vzpomínáme, je považováno za věk od 0 do 4 týdnů) nemůže držet hlavu, nemůže ji změnit na zvuky. Dokonce i pohyby očí jsou doposud chaotické. Svlékané ruce a nohy svlékají nově narozené vlny zcela náhodně, aniž by kontrolovaly svůj pohyb v prostoru.

Domácí masáž v tomto věku je navržena tak, aby pomohla zmírnit zvýšený svalový tonus, pomohla dítěti trochu relaxovat a lépe kontrolovat jejich pohyby. Masáž pomáhá zlepšit krevní oběh, posiluje imunitní systém, normalizuje spánek a chuť k jídlu, pomáhá dětem růst a harmoničtěji se vyvíjet.

Popis a typ masáže

Masáž pro kojence je velmi zvláštní druh procedury. Může to být samozřejmě zajištěno profesionálními masážními terapeuty se zkušenostmi s prací s novorozenými dětmi. Neměli byste však počítat s dětskou klinikou. Masáže se zde obvykle provádějí pro starší děti a je nežádoucí nosit nově narozeného člověka se slabou imunitou v přeplněných místech, zejména na klinice, kde se na jednom čtvereční metru shromažďuje několik nezdravých lidí..

Volání specialisty doma je přijatelnou volbou pro poměrně bohaté páry, protože relace pro takové drobky jsou drahé.

Nejlepší možností a známý pediatr Eugene Komarsky s ním zcela souhlasí, je provést masáž sami doma.

Masáž patří do skupiny klasických masáží. Ve skutečnosti je to relaxační a regenerační. Masážní techniky jsou poměrně snadné a přístupné pro každou mámu a dokonce i pro otce, který se ovládne, pokud se rozhodne, že by chtěl dítě sám masírovat. Dr. Komarovsky zdůrazňuje, že v rukou placeného drahého odborníka s diplomem často kojenci plačou. Ne z bolesti, ale ze ztráty spojení s rodičem, protože taktilní kontakt s kojenci ve věku půl měsíce je nutný přesně ve věku 1 měsíce s matkou, na kterou je zvyklý devět měsíců nitroděložního vývoje, což ho živí a dává mu pocit bezpečí a klidu. Komarovsky věří, že mateřská masáž může přinést mnohem více výhod než masáž prováděná nejlepším profesionálním masážním terapeutem.

Máma může léčbu a preventivní sezení naplnit láskou, proměnit ji ve vzácné minuty komunikace s dítětem, se vší touhou, kterou jí cizinec nikdy nemůže dát, bez ohledu na to, jak významný odborník v oboru.

Klasická relaxační masáž zahrnuje tři typy technik - hladení, tření a hnětení. Každá masáž by měla začínat jemným hladkým hlazením a končit hnětením jednotlivých svalů a jejich skupin. Pro dítě, které má rády a snadno přenáší relace, můžete přidat čtvrtý až tři základní triky - vibrace klepnutím prstů.

Přípustný věk

Mnoho rodičů se zajímá, zda existují omezení související s věkem. Nejsou tady. Jediným omezením, které je třeba vzít v úvahu, je nezhojená pupeční rána. Doporučujeme zahájit masáž, když špendlík, se kterým jste se vrátili z nemocnice, úplně zmizel a pupeční rána se natáhla. V některých případech můžete také masírovat pupeční ránu, ale pouze za podmínky, že dítě je již 3 týdny staré a nemá žádné kontraindikace, o čemž se budeme bavit níže..

Někteří věří, že částečná masáž (pouze končetin) je možná od prvního dne po návratu z rodičovského domu. V těchto tvrzeních je zdravý rozum..

Pokud opravdu chcete začít, můžete začít co nejdříve, ale za předpokladu, že pediatr vyšetřil dítě po návratu z porodnice a nenašel důvod, proč takové činnosti zakazovat.

Hlavní pravidla

Jsou-li učiněna rozhodnutí začít masírovat novorozence, musí se dodržovat docela přísná pravidla. Rodiče by se s nimi měli nejprve seznámit:

 • Masáž v první polovině dne, protože sezení před večerním koupáním může narušit normální noční spánek dětí - zvýšený krevní oběh stimuluje nervový systém dítěte.
 • Teplota vzduchu v místnosti, kde se masíruje dítě, by neměla přesáhnout 22 stupňů. Rodiče se mohou zdát, že je příliš chladno. To není pravda. Kůže dítěte a některé rysy jeho termoregulace, do které se teď nedostaneme, vyžadují právě tak optimální teplotu pro zdravý vývoj dítěte, teplotu vzduchu.
 • Masáž se nejlépe kombinuje s gymnastikou a cvičením. Po uplynutí 1 měsíce života, kdy končí novorozenecké období, můžete do tohoto léčebného a preventivního komplexu přidat chladné lázně (27–30 stupňů ve vodě) jako první krok k posílení a posílení imunity..
 • V zásadě můžete upustit od krému nebo oleje, ale pokud je kůže vaší matky suchá, je nejlepší použít speciální dětský masážní olej nebo dětský krém. Je lepší odmítnout vazelínu, protože je to produkt rafinace oleje a zanechává na pokožce dítěte poměrně hustý film, který zabraňuje dýchání pokožky. Olej by měl být hypoalergenní, schválený pro použití u dětí od narození. Nemělo by to ostře vonět, obsahovat barviva.
 • Měkký povrch vaší postele nebo pohovky nebude pro relaci fungovat. Nejlepší je masáž novorozence na rovném a tvrdém povrchu - například na přebalovací stůl. Pokud ve vašem bytě takový stůl neexistuje, můžete použít obvyklý stůl - kuchyňský stůl, jídelní stůl, který předtím zakryl silnou flanelovou plenu, olejovou utěrku a tenkou plenku nahoře. I když je dítě popsáno během relace, moč nepronikne skrz olejovou utěrku.
 • Pokuste se vybavit masážní místo takovým způsobem, aby se během procesu nezachytilo dítě, nenechávejte ho ani na vteřinu, neodvracujte se, aby něco vzal nebo něco dal. Za nejnebezpečnější a traumatizující jsou považovány pády kojenců z převlékacího stolu, protože výška u stolu je poměrně velká.
 • Masáž by měla probíhat pouze čistými rukama, bez manikúry, dlouhými nehty, prsteny a náramky, protože pokožka dítěte je velmi tenká a zranitelná. Udržujte ruce v teple, jinak masáž od prvního dotyku způsobí nepohodlí a trvalé odmítnutí.
 • Správně si vyberte čas na sezení - ihned po jídle může masáž způsobit hojnou regurgitaci a před dalším jídlem bude dítě hladové a nebude úplně nakonfigurováno pro žádné postupy a manipulace.

Optimální doba je 45 minut po jídle nebo hodinu před dalším krmením.

 • Čas relace by se měl postupně zvyšovat, stejně jako zatížení. Je lepší začít 3-4 minutami a postupně přibývat na 10-15 minut.
 • Nestrávte zasedání v smrtelném tichu. Využijte tentokrát k současnému vývoji dítěte, jeho smyslů - sluch a zrak, čtení básní a říkanek, mluvit s dítětem, zpívat píseň, zapínat klasickou hudbu.
 • Všechno, co se stane, by mělo být pro dítě příjemné. Pokud mu něco vadí, když začne jednat, pláče během masáže, vzdejte se sezení a odložte ho na další den. Masáž skrze „nechci“, pod řevem dětského řevu není jen užitečná, ale také velmi škodlivá pro zdraví a vývoj dítěte..
 • Masírovat pouze v těch dnech, kdy dítě dobře spalo, když normálně snědlo, když je zcela zdravé a veselé. Při teplotě, průjmu, nevolnosti, hojné regurgitaci by masáž neměla být.

Dodržování těchto jednoduchých pravidel poskytne pohodlí matce i dítěti.

Výcvik

Takže jste se rozhodli uspořádat první masáž pro svého novorozeného syna nebo dceru. Připravte si vše, co potřebujete, předem. Budete potřebovat:

 • masážní olej nebo dětský krém;
 • čistá plenka nebo plenka na jedno použití:
 • mokré ubrousky (otřete dítě, pokud je popsáno tak, že moč nedráždí citlivou pokožku perineum).

Olej mírně zahřejte - měl by být teplý. Krém vložte do teplé vody po dobu několika minut pro stejný účel. Teplé ruce. Rozložte plenu a umístěte ji do otevřené formy. Zkontrolujte teplotu vzduchu v místnosti, zavřete okna, abyste zabránili průvanu.

Teprve poté svlékněte dítě a pokračujte do komplexu činností, poté, co se ujistíte, že dítě nemá kontraindikace.

Kontraindikace

Zdravý rozum rodičů a znalost stavů a ​​nemocí, které nejsou kombinovány s masáží, pomůže chránit dítě. Masáž novorozence by neměla být za žádných okolností prováděna doma a sama bez vědomí lékaře a jeho kontroly v následujících případech:

 • virové onemocnění, SARS, chřipka;
 • vysoká nebo zvýšená teplota;
 • vrozené vady kostní struktury, dysplazie kyčle, anomálie dalších kloubů;
 • zánětlivá dermatologická onemocnění, zejména pokud se vyskytují při tvorbě trhlin v kůži a pustulárních prvcích;
 • pupeční kýla - expozice takové patologii může způsobit sevření herniální vak;
 • vrozené vady srdce a cév;
 • hydrocefalus;
 • hluboká předčasnost a slabost.

V případě srdečních onemocnění se zasedání provádí výhradně na základě lékařského svědectví a pod dohledem kardiologa. Masáž dětí s pupečníkovou kýlou, hydrocefalem a předčasně narozenými dětmi by měla být prováděna také lékařskými odborníky, pokud existují náznaky. Jen touha rodičů posílit a rozvíjet dítě v tomto případě nebude stačit.

Cvičení a technika

Všechna cvičení by měla být prováděna s lehkým dotykem, aniž by způsobovala bolest a nepohodlí dítěte. Hladění by mělo být jemné a přesné, tření by nemělo zanechávat červené stopy na kůži dítěte a hnětení by mělo být prováděno povrchově metodou dotykem prstu. Trvalé a hlubší pohyby svalového tónu budou pociťovány spíše bolestivě.

Začněte komplex se skupinou cviků v poloze na zádech, jděte do polohy na zádech a na konci se znovu vraťte do polohy na zádech. Tak začněme.

Na zádech

Svlékněte dítě, vyjměte plenku a nechte ji několik minut ležet nahá - vzduchová lázeň pomůže přizpůsobit se teplotě vzduchu. Začněte s lehkými tahy celého těla, ujistěte se, že jsou pro dítě příjemné. Poté pokračujte v masáži paží a nohou. Jednou rukou vezměte držadlo dítěte a zajistěte jej v jedné poloze, druhou rukou jemně tahejte z prstů na rameno a dolů. To musí být provedeno nejméně desetkrát, poté masírují druhou rukojeť stejným způsobem. Pak jděte na nohy.

Vezměte jednu nohu do ruky a uchopte ji za holení, druhou rukou začněte hladit a lehce tře zadní část a poté přední část ve směru zdola nahoru. Příjem se provádí desetkrát, po kterém je druhá noha identicky masírována.

Vezměte obě nohy do svých rukou tak, aby nohy dítěte byly v ruce, druhou rukou přecházejte z paty na prsty a zpět nejméně desetkrát. Dokončete masáž nohou lehkým dotykem prstu pod prsty dítěte - nohy se reflexně „rozloží“.

Po dokončení masáže končetin a chodidel jděte do žaludku. Masírujte bříško kruhovým pohybem, abyste se vyhnuli dotyku a nedostali olej nebo krém do pupeční rány. Zkuste „odepsat“ kruhy ve směru hodinových ručiček - toto cvičení je užitečné nejen pro posílení břišních svalů, které se hodí později, když se dítě začne převrátit, ale také jako profylaxe a léčba koliky střeva dítěte. Celkem musíte provést alespoň 10 kruhových pohybů.

Pak byste měli zahájit masáž prsu. Palci synchronně provádějte pohyby ze středu hrudní kosti do žeber s malým tlakem. Příjem se provádí nejméně 10krát.

Kompletní sadu cvičení na zádech lehkými poklepáním prstem po celém těle..

Snažte se vyhnout dotyku a masírování podpaží, popliteálních záhybů, slabín, genitálií. Opatrně zapněte dítě na bříšku.

Na břicho

Začněte masáží zad. Oběma rukama přejeďte desetkrát shora dolů a zdola nahoru. Dávejte pozor na nohy. Jsou hladké a otírány jemným jemným tlakem, aby nezpůsobily křečovou aktivitu dolních končetin. Při masáži zad se vyhýbejte masáži límcové zóny - pro tuto drobeček je stále příliš malá. Stačí se omezit na lehké hladění ramen. Neotírejte ani masírujte obratle. Všechny pohyby matky by měly probíhat podél páteře vpravo a vlevo od něj, ale ne uprostřed.

Vyprovokujte klouzání - položte dlaň pod nohy dítěte, dříve si nohy ohněte v kolenou a lehce na ně přitlačte - dítě reflexně posouvá tělo dopředu.

Dokončete masáž zad zadními světly na hýždích a pokračujte v masáži laterálních svalů. Chcete-li to provést, otočte dítě na pravé straně, držte tělo jednou rukou, druhou rukou zvedněte stranu ve směru shora dolů. Poté posuňte prst podél obratlů - dítě reflexivně narovná záda. Cvičení opakujte nejvýše 2-3krát, otočte dítě na druhé straně a udělejte to samé. Vraťte dítě do výchozí polohy ležící na zádech. Pet ho, uklidněte ho, pokud je vzrušený. Nespěchejte na oblékání dítěte. Nechte ji být několik minut nahá ve vzduchu.

Pokud byla masáž prováděna mastným olejem, měli byste po masáži dítě vykoupat v teplé vodě, aby na pokožce nezůstal mastný film..

Některé moderní masážní produkty zanechávají „prodyšný“ film, který zabraňuje vysychání pokožky dítěte. Po použití těchto prostředků je nemůžete opláchnout.

Užitečné tipy

Maminky, které jsou odhodlány pochopit všechny komplikace masáže pro novorozence, by se měly nejprve seznámit s prací profesionálů a zjistit, jak odborníci tuto masáž provádějí.

 • Masáž, kterou jsme popsali výše, je klasická a je určena pro zdravé děti. Pouze lékař může odpovědět na otázku, jaké jsou charakteristické rysy masáže s clubfootem, hypoxií a porodním traumatem - ve všech těchto případech bude mít své vlastní nuance, které může vzít v úvahu pouze specialista.
 • Netrpělivost mladých matek, které chtějí co nejdříve využít celý arzenál, který pro dítě zakoupily, je pochopitelná, ale nestojí za to, aby se novorozenci prováděli cvičení s terapeutickou terapií nebo trénovali od prvních dnů života na fitballu. Příhodný čas na takové aktivity přijde..
 • Po masáži pozorně sledujte své dítě. Pokud bude jeho chování a pohodu horší, dočasně masáž odmítněte a vraťte se k ní teprve poté, co vše proběhne, nebo se poraďte s pediatrem.
 • Nikdy nezačněte masírovat, pokud je sama maminka ve špatné náladě. Novorozenec, navzdory skutečnosti, že pupeční šňůra byla přerušena v nemocnici, je i nadále v neviditelném jemném duchovním spojení s rodičem. Její špatná nálada a úzkost pro něj budou určitě hmatatelné a masáž nebude radost.
 • Nebojte se masírovat sami - při masáži je docela obtížné poranit dítě, pokud je vše provedeno správně. V praxi pediatrických traumatologů jsou tyto případy velmi vzácné.
 • Nespoléhejte se na recenze na internetu. U některých dětí pomáhá masáž růst a rozvíjet se rychleji, jiní rodiče tvrdí, že po masáži se necítili příliš rozdílně (od 10 do 14 dnů s přestávkou dva týdny).

Výhoda je zřejmá, ale její projevy jsou velmi subjektivní..

Podívejte se, jak masírovat novorozence v dalším videu..

Články O Neplodnosti