Hlavní Výživa

Jak a od jakého věku lze masírovat novorozence: cvičení pro děti 1-2-3 měsíce doma

Je to už docela dlouho, co jste poprvé viděli své dítě poté, co se narodil. Jeho hlavní činností je nyní jídlo a spánek, jen malý interval, kdy je dítě vzhůru. Dítě stále neví, jak ovládat své tělo, všechny pohyby jsou chaotické a náhodné, novorozenec také nemá schopnost udržet hlavu vzpřímenou. Ruce a nohy jsou pevně přitlačeny k tělu, zatímco jsou ohnuté kloubům a dlaně jsou v uzavřené poloze (stlačené do vačky). Toto držení těla je výsledkem svalové hypertonicity společné pro všechny novorozence..

Jak brzy se dítě naučí ovládat své pohyby? Bude to záležet na něm a na vás. E. Komarovsky tvrdí, že každodenní masáž novorozenců pomůže zmírnit hypertonicitu a základní gymnastická cvičení posilují svaly a klouby.

Svaly novorozence jsou napjaté, nemůže se úplně uvolnit. Masáž zmírňuje hypertonicitu a stimuluje rozvoj pohybových schopností

Kdy zahájit masáž?

Rodiče se často ptají pediatrů - v jakém věku můžete začít masírovat novorozence? Profesionální masáž na klinice se provádí nejdříve 2-3 měsíce, samozřejmě, při absenci kontraindikací (doporučujeme si přečíst: poskytujeme masáž pro dítě ve věku 3 měsíců: video a školení). Svého novorozence můžete masírovat sami doma od 3 týdnů nebo po uzdravení pupku.

Hlavním cílem masáže je uvolnit sepnuté ruce a nohy. Rovnané sevřené ruce a chodidla mohou být pomocí vrozených reflexů. Zkuste spustit ruku páteří a uvidíte, jak se dítě ohýbá v oblouku. Zvednete drobky a dáte příležitost dotknout se nohou podpory, uvidíte - dítě začne dělat „malé kroky“. Když si dítě položíte na břicho a podepřete si nohy, všimnete si, jak se odtlačuje a pokouší se plazit. Takové vrozené reflexy trvají až 3–4 měsíce a lze je použít jako cvičení pro masáž novorozence.

Výsledek cvičení je obtížné předvídat, proto se nedoporučuje provádět ho těsně před spaním, zejména pokud si všimnete, že dítě v noci dobře nespí. Masáž novorozenců Komarovsky doporučuje odložit na chvíli před večerním koupáním.

Masážní příprava

Zatímco je dítě od 0 do 3 měsíců, z masáže pro novorozence by měly být vyloučeny následující oblasti: pod kolena, v lokti, fontanel, vnitřní stehna a podpaží. Relaxační masáž dítěte by měla být prováděna hladkými pohyby a je přísně kontraindikováno, aby silně tlačilo nebo zasáhlo tělo měsíčního dítěte - takové náhlé pohyby mohou způsobit nadměrné podráždění receptorů a zvýšit nervové vzrušení dítěte..

Základní pravidla

Při pořádání masáží dodržujte tyto pokyny:

 1. Komarovsky doporučuje udržovat teplotu v místnosti rovnou 18-22 stupňů.
 2. Pro masážní proceduru budete potřebovat převlékací stůl nebo jiný rovný tvrdý povrch. Na vrchol položte tlustou plenu, tenkou přikrývku a utěrku. Při výběru povrchu zvažte jeho šířku - mělo by být pro vás výhodné otočit dítě.
 3. O místo cvičení se předem postarejte. Vše, co se může při masáži hodit, by mělo být poblíž, abyste neopustili dítě. Dejte svůj mobilní telefon poblíž. Pro ochranu stolu před neúmyslným močením použijte jednorázovou plenu.
 4. Připravte se: umyjte si a osušte si ruce, odstraňte všechny šperky, krátce si uřízněte nehty. Pokud jsou vaše ruce příliš suché, použijte dětský olej nebo mastek, pokud máte příliš mokré ruce.
 5. Cvičení by se mělo provádět u kojence půl hodiny nebo hodinu před jídlem nebo 45 minut po něm.
 6. Doprovázejte masáž písněmi, říkankami nebo říkankami. Takové dabování vytvoří pozitivní atmosféru a pomůže rozvinout sluch a budoucí řeč..
 7. Chcete-li komplikovat cvičení a prodloužit dobu výuky, musíte postupně.
 8. Proveďte všechny pohyby od okrajů a přesuňte se do středu.
 9. Pohybujte opatrně, aby nedošlo k poškození dítěte nebo nepohodlí.
 10. Doba nabíjení je asi 15 minut. Pokud je dítě unavené nebo projevuje nespokojenost, mělo by být provedeno neúplné cvičení, ale pouze jeho část (1 nebo 2 cvičení). Současně zvažte následující postup školení..

Nezapomeň!

Provádíme gymnastiku s novorozeným dítětem do 3 měsíců, zkuste s ním více komunikovat a provokujte pozitivní reakci (doporučujeme si přečíst: gymnastika pro novorozence od prvních dnů života). Během tříd často rozložte arašídy na bříško. Kombinujte cvičení s pravidelnými vodními procedurami, plaváním a nezapomeňte na lehké hladké pohyby celého těla dítěte. Zvláštní pozornost věnujte vrozeným reflexům a tomu, jak stimulují pohyby a práci extensorových svalů..

Kontraindikace

 • Když teplota stoupne, nemůžete provádět žádnou masáž. Rovněž je zakázán pro onemocnění kůže (zejména u hnisavých forem), křehké kosti, onemocnění oběhového systému a SARS.
 • Exacerbační onemocnění také znamená odmítnutí masáží.
 • Pokud má dítě pupeční kýlu, pak by masáž měla být prováděna pouze lékařem nebo pod jeho ostražitým okem, protože by mohlo dojít k sevření kýly (doporučujeme přečíst: pupeční kýla u novorozenců).
 • Podobná je situace u dětí se srdečními chorobami. Masáž je v tomto případě přísně pod dohledem kardiologa.
 • Zvýšená nervozita dítěte neumožňuje masáže, protože svalový tonus může být zvýšen.

Cvičební komplex

Sada cvičení zahrnuje hladké hladké pohyby, které jsou zaměřeny na snížení svalové hypertonicity, a cvičení na základě vrozených reflexů. Není nutné dokončovat komplex. Je možné jej rozbít na kousky a utratit během bdění hodin dítěte. Základní triky:

 • hladil - lehký nebo mírně tlačící pohyb na kůži dítěte, netvořil kožní záhyby;
 • třením - roztahování a posouvání kůže dítěte;
 • hnětení - akce se provádí ve třech fázích: fixace, mačkání (stlačení) a válcování (při domácí masáži se tato technika nedoporučuje);
 • vibrace - vibrační pohyby přenášené masérem na dítě (ve velmi počáteční fázi (1 měsíc) - jedná se o lehké paty).
Hladění je pro dítě nejen velmi příjemné, ale také užitečné pro jeho vývoj - jemně zvyšuje krevní oběh a stimuluje práci svalů.

Část komplexu na zádech

 • Masáž rukou. Výchozí pozice (PI) - vzadu. Zajistěte levou ruku dítěte vložením palce pravé ruky do ní. Zdvihněte ruku zdola nahoru ze všech stran. Cvičte 10krát. Vyměňte si ruce a opakujte.
 • Masáž chodidel (doporučujeme si přečíst: trénink videa na masáž chodidel s hallux valgus u dětí). SP - vzadu. Zajistěte pravou nohu dítěte pravou rukou, zatímco druhá ruka nohu zdvihá zdola nahoru. Cvičte nejprve na zadní straně stehna a dolní končetiny a poté na přední straně. Udělej to 10krát. Změna nohou a paží, masáž levé nohy.
 • Masáž nohou. SP - vzadu. Pravou rukou vezměte nohy dítěte do holeně. Proveďte třecí pohyby zadní stranou levé ruky na úpatí drobků od prstů po patu a v opačném směru. Do 10krát.
 • Reflexní cvičení pro chodidla. SP - vzadu. Pomocí ukazováčku zatlačte na oblast chodidel pod prsty. Stisknutím stlačíte nohu. Proveďte podobné tlaky na celé vnější straně chodidla a pohybujte se od prstů po patu. Stisknutí v této oblasti naproti způsobí reflexní „otevření“ chodidla. Proveďte 5krát.
 • Cvičte pro trup. SP - vzadu. Zvedněte dítě oběma rukama, snažte se nestlačit žebra a jemně se houpejte ze strany na stranu. Proveďte 8krát.
 • Masírujte břicho (doporučujeme si přečíst: masírujte břicho novorozence kolikou). SP - vzadu. Proveďte synchronní pohyby pravou a levou rukou a hladte bříško shora dolů. Proveďte 8krát.
 • Masáž hrudníku. SP - vzadu. Dlaň a prsty uchopte hrudník dítěte. Pohybujte se plynule od středu k okrajům podél mezistupňových prostorů a palci mírně tlačte. Proveďte 8krát.
 • Reflexní cvičení pro páteř. IP - na straně. Lehce přejeďte dvěma prsty podél páteře a pohybujte se zdola nahoru. Taková akce pomůže klenutí páteře. Proveďte 2-4krát na každou stranu.
Na nohou je velké množství akupunkturních bodů, jejichž dopad má příznivý vliv na činnost vnitřních orgánů.

Část komplexu na břiše

 • Masáž zad. PI - na břiše. Současné hladení dlaněmi shora dolů a zdola nahoru - zadní stranou. Proveďte 8krát.
 • Masáž nohou. PI - na břiše. Vezměte levou nohu dítěte do pravé ruky a volnou rukou zamíchejte zadní a boční stranu stehna a dolní končetiny. Do 6 krát. Změňte nohu, opakujte.
 • Masáž hýždí. PI - na břiše. Jemně poklepejte zadek vašeho dítěte zadem prstů. Do 12krát.
 • Reflexní procházení. PI - na břiše. Ohněte dětská kolena a položte dlaň pod nohy. Lehce zatlačte na nohy, aby se dítě mohlo odstrčit a pokusit se pohnout vpřed. Proveďte 4krát.

Pomocí videonávodů můžete vidět, jak správně provádět masážní pohyby. Zkušení lékaři ukážou správné provedení každého cvičení..

Gymnastika a masáže pro děti 1, 2, 3 měsíce | Video

Každý z nás ví, že hnutí je život. Ale v prvním roce života dítěte je hnutí důležitější než kdy jindy. Žádné karty a chrastítka nevyvíjejí dítě tolik jako jednoduché fyzické cvičení, masáže nebo plazení. Samozřejmě víte, že jsem vždy pro integrovaný rozvoj a vůbec nechci omezovat důležitost komunikace a dalších her s dětmi (článek o nich velmi brzy!), Ale přesto chci znovu a znovu zdůraznit, že fyzický vývoj v této fázi je hlavní směr vývoje. Koneckonců, dítě se nejen nenaučí procházet, vstávat nebo chodit. Rozvoj pohybových schopností přímo ovlivňuje vývoj mozku a zdraví dítěte.

Masáž v kombinaci s gymnastikou dokonale rozvíjí všechny orgány a systémy, pomáhá ovládat motorické dovednosti podle věku, vyrovnat se s kolikou, zjemnit a má regenerační účinek na celé tělo dítěte. Jemný dotek rodičovských rukou navíc dává dítěti velké potěšení, zvyšuje emoční spojení. Je prokázáno, že dítě prvních měsíců života je nejvíce přístupné k expozici kůží, takže by se masáž měla stát nedílnou součástí komunikace s dítětem!

Pokud je masáž prováděna společně s gymnastikou, účinek cvičení bude mnohem výraznější. Po všem masáž připravuje pohyb, zahřívání svalů a gymnastická cvičení posilují účinek masáže. Proto v našem komplexu, který jsem cvičil se svými dětmi, se masážní pohyby vždy střídaly s gymnastikou.

Tento komplex odpovídá věku a funkčním schopnostem dítěte 1, 2, 3 měsíce. Přizpůsobení cvičení věku dítěte je neuvěřitelně důležitá podmínka. Teprve v tomto případě gymnastika zaprvé dává dětem radost a zadruhé přispívá k rozvoji nezbytných motorických dovedností v této fázi. Například ve věku asi 3 měsíců je důležité, aby dítě zvládlo převrat zezadu do žaludku a asi 6 měsíců - místo k sezení a plazení atd..

Gymnastika a masáže pro děti 1, 2, 3 měsíce | Kde? Jak? Když?

Kde masírovat?

Třídy musí být drženy na čistém, středně tvrdém povrchu. A proto jsou stůl i podlaha perfektní. Ale například cvičení na měkké posteli nebude příliš pohodlné a ne všechna cvičení budou moci být provedena správně. Pokud je pro vás pohodlnější dělat gymnastiku na úrovni stolu, pak je nejlepší převlékací stůl. Pokud tomu tak není, můžete pokrýt běžný jídelní stůl tenkou přikrývkou a nahoře položit olejovou utěrku a plenku..

Pokud se však tato možnost nehodí, bude podlaha nejlepším řešením (samozřejmě musí být položena). Pokud jde o mě, je to nejpohodlnější povrch pro třídy! To platí zejména pro děti starší než šest měsíců, když jsou tak aktivní, že je prostě nelze držet na stole..

Měl bych používat masážní oleje nebo krémy?

Nejlepší je masáž dítěte čistými rukama, protože oleje a krémy zvyšují klouzání a komplikují správné provádění technik. Kromě toho veškeré prostředky aplikované na kůži ucpávají kanály potu a mazových žláz, což narušuje jejich normální fungování. Pokud máte příliš suché ruce, naneste jen malé množství speciálního dětského oleje.

Je gymnastika a masáž užitečná pro všechny děti?

Pro děti trpící jakýmikoli nemocemi jsou speciální cvičení ještě důležitější než pro absolutně zdravá cvičení. Zvláštní režim pohybu se často stává hlavním prvkem jejich komplexního léčení. V každém případě však musíte před zahájením cvičení konzultovat pediatra!

Měla by maminka dělat masáž doma nebo ji svěřit odborníkům?

Matky se často bojí masírovat dítě samy po dobu 1-3 měsíců, protože jsou si jisty, že nebudou úspěšné, a určitě udělají něco špatného. Ve skutečnosti, bez ohledu na to, jak dobrá je masáž od profesionála, matka masáž má alespoň dvě zřejmé výhody! Zaprvé to lze provést každý den (spíše než krátkodobé kurzy) a pravidelně poskytovat podporu tělu dítěte. Za druhé, při masáži děláte nejen předepsaná cvičení, ale také komunikujete se svým dítětem, což posiluje vaše emoční spojení.

Začněte trochu a rychle se zapojíte. Dokonce i lehká masáž bude lepší než její úplná absence. Současně vám domácí denní komplex nebrání vést kurzy s profesionály.

Kdy začít?

Masáž a gymnastika mohou začít, když je dítě 1 měsíc staré. Musíte připustit, že je dokonce děsivé dotknout se prvního měsíce dítěte, ne masírovat. Navíc je nutné dát dětskému tělu čas, aby se přizpůsobil vnějším vlivům. Takže, pokud neexistují kontraindikace, můžete bezpečně pokračovat! Pokud začnete později - je to v pořádku! Lépe později než nikdy.

Postupně zavádějte do života vašeho dítěte masáže a gymnastiku. Začněte malým množstvím cvičení a každý den začleňte do svého komplexu stále více prvků. Sledujte náladu a reakci dítěte. Nmasírujte pláčem. Pokud dítě něco nemá ráda, je lepší lekci ukončit..

Gymnastika a masáže pro děti 1, 2, 3 měsíce | Recepce a cvičení

No, začněme. Chci hned říci, že pokud se vám zdá, že popis některých prvků gymnastiky je pro vás nepochopitelný, můžete si jej v našem videu vždy podrobněji prohlédnout..

A ještě jedna malá poznámka. Abychom nikoho netrápili, udělali jsme všechny fotografie a videa s dítětem v plence, ale v ideálním případě se doporučuje vést všechny třídy bez oblečení, aby nebránilo pohybům dítěte.

Všechny uvedené techniky a cvičení komplexu jsou nezbytné opakujte 3-5 krát.

Masáž chodidel

Začínáme dělat všechny triky a cvičení zdola nahoru. Proto první zastávka v řadě. Masáž chodidel je nejdůležitější složkou tříd, protože pomáhá normalizovat svalový tonus a v budoucnu správně umístit chodidlo při podpoře.

Uhněte chodidlo kruhovými masážními pohyby palce nejprve podél přední části chodidla (pod prsty), poté podél vnější strany. Opakujte pohyby 3-5krát.

 • "Nakreslete" osm na nohu palcem.
 • Kruhové pohyby třením paty. Všechny pohyby jsou také prováděny 3-5krát.
 • Hnětení chodidla podél jeho vnější strany od paty k prstům v progresivních kruhových pohybech.
 • Třete každý prst. Stačí projít každou z nich 1-2krát.
 • Ohýbáme nohu k sobě - ​​od sebe. Snažíme se prsty ohýbat navíc ve směru dítěte.
 • Provádíme kruhové pohyby nohou vlevo a vpravo, 3-5krát v každém směru.

Masáž a cvičení na svaly nohou

Masáž nohou a kyčlí se provádí vždy po cvičení nohou, protože to není neméně důležité pro normalizaci změněného svalového tónu v nohou..

  Progresivní masážní pohyby otřete každou paličku na stranu, pohybující se od paty ke kolenu.

Progresivní masážní pohyby třít každý bok z boku a zepředu, pohybující se od kolena k pánvi.

Ohněte nohu na koleno a přitlačte ji na žaludek. Pro každou nohu 4-6 krát.

Je možné, že dítě bude odolávat namáháním svalů nohou. V tomto případě můžete nohu lehce protřepat, abyste uvolnili napětí. Svalová rezistence může a měla by být pečlivě překonána, ale sledujte reakci dítěte, abyste ji přeháněli.

 • Dále provádíme složené cvičení. Přitiskněte nohu k žaludku, vezměte ji na stranu, znovu do žaludku, dolů. Ponecháme-li nohu na stranu, snažíme se otevřít stehno co nejvíce, přiblížit je blíže k povrchu stolu / podlahy (Nezapomeňte, pokud něco není jasné, můžete v našem videu sledovat gymnastiku).
 • Provádíme kruhová rotace ohnutá noha pro zveřejnění. Zde se také snažíme co nejvíce otevřít stehno. S každou nohou proveďte 4 až 5 otáček.
 • Stiskněte obě nohy do žaludku. (také 4-6 krát).
 • Provádíme rotoped", střídavě tlačí nohy na hrudník.
 • Úhledně roztáhněte obě boky do stran.

Baby bříšková masáž

Masáž břicha je užitečná jak pro posílení svalů břišního tisku, tak pro zlepšení střevní motility. Můžete masírovat bříško mimo každodenní gymnastický komplex, je to velmi účinná pomoc při zácpě a bolestivém vypouštění plynů.

Provádíme kruhové masážní pohyby s pohybem ohýbaných prstů kolem pupku ve směru hodinových ručiček.

 • Masírujte bříško podél šikmých svalů břicha, provádět prsty dolů prsty.

Masáž a gymnastika pro ruce dítěte 1-3 měsíce

Normalizace svalového tónu rukou je stejně důležitá. Dlouhodobé změny svalového tónu zabrání dítěti v osvojení si prvních vědomých pohybových schopností, jako je například opření o předloktí, narovnání paží při ležení na břiše a přitažení rukou k hračkám. Masáž dlaní a prstů umožní dítěti rychle a správně otevřít vačku, sundat palec od dlaně, aby se hračka mohla brzy správně chytit.

Začít s masáž prstů. Každý prst dítěte si otíráme polštářky jeho prstů a pohybujeme se translačními pohyby od špičky k základně prstu dítěte. Opakujte 1-2krát

 • Zvláštní pozornost věnujeme palci. Vem si to z dlaně několikrát, krátce držet v této poloze.
 • Hladil dlaň dítěte v kruhu, shora dolů.
 • Třete předloktí translační spirálové pohyby směrem k lokti.
 • Třete si rameno translační spirálové pohyby směrem k rameni. Pokud má dítě na ruce stopu očkování proti BCG, mělo by se to obejít..

Ohněte dětskou paži za loket 4-6 krát. V tomto případě by měla být ruka kolmá k tělu dítěte.

Děti si zpravidla užívají méně cvičení s klikami a začínají projevovat nespokojenost. Proto učte své dítě, aby s gymnastikou zacházelo postupně, počínaje malým počtem opakování. Provádějte pohyby jasně a bez váhání.

 • Zvedněte a spusťte ruce dítěte, společně a samostatně. Snažíme se ohýbat dětskou ruku v ramenním kloubu a ne v lokti. Vzhledem k tomu, že v tomto věku je tón v náručí dítěte stále dost silný, je lepší zvednout ruce po jednom a druhou rukou držet trup..
 • Rozložili jsme paže dítěte do stran a pak zkřížte je na hrudi. Při křížení by měla být shora nebo vpravo zobrazena levá ruka. V takovém případě by měl být palec umístěn do rukou dítěte.
 • Opět jsme dali palce do rukou dítěte a dalšími prsty jsme chytili držadlo zvenčí. Ruce pomalu přetahujte dítě. Dítě by se mělo držet vašich prstů a zkuste dohnat. Je nutné dosáhnout aktivního napětí flexorových svalů rukou dítěte.

Toto cvičení je doporučeno pro děti od 2 měsíců, které již drží hlavu. Pro ty, kteří to dělají nejistě, můžete držet hlavu dlaní.

V důsledku tohoto cvičení by se dítě mělo seskupit, zvednout hlavu a ohnout lokty. Stačí, když se dítě zvedne do polo vertikální polohy, není nutné dítě úplně usadit.

Cvičení zadních svalů

Provádíme bříza-jako cvičení - zvedněte obě nohy nahoru, mírně zvedněte pánev. Opakujte také 3-5krát.

 • Rolíme dítě po zádech ze strany na stranu. Jednou rukou bereme dítě za ruce spojené dohromady, druhou rukou - za nohy. Opatrně to valte z jednoho válce na druhý. Cvičení připravuje dítě na otáčení.
 • Naučit se převrátit. Aby bylo pro dítě snazší naučit se převrátit, je nutné mu ukázat, jak to udělat. Chcete-li to provést, vzít dítě za holení a přinést nohu v opačném směru, mírně otáčet pánve do strany. Počkejte na odpověď dítěte, měl by zvednout hlavu nad povrch stolu a otočit rameno ve směru otáčení.

Pokud dítě ještě nemá dost síly, aby se převrátilo na vlastní pěst, pomozte mu tím, že trochu zatáhnete za ruku. Když se dítě převrátí, roztáhl ruce pod hrudník. A pak cvičení opakujte opačným způsobem..

To je velmi důležitá dovednost. Doporučujeme trénovat několikrát během dne.

Masáž a cvičení při ležení na břiše

Dále pokračujeme v gymnastice ležící na mém žaludku. A znovu, udělejte několik cvičení nohou.

 • Nejprve otevřená noha s progresivními masážními pohyby od paty k prstům. Pohyby se provádějí pouze na vnější straně podešve.
 • Ohněte nohu několikrát drží nohu za nohu.
  Třete zadní povrch nohy kruhové translační pohyby od paty po koleno.

Třete zadní stranu a stehno také kruhovými pohyby z kolene do pánve.

 • Ohněte nohu na koleno a přitiskněte patu k hýždě.
 • Vezměte nohu na stranu takže stehno je kolmé k tělu. V tomto případě, na druhou stranu, dáme dítě do křížové kosti.
 • Natřete hýždě spirálovými pohyby shora dolů. Pohyby musí být provedeny nakreslením písmene X na zadek. Cvičení se přirozeně provádí bez plenky.
 • Dále děláme velmi užitečné cvičení - “děti procházení". K tomu, když dítě leží na břiše, položíme mu nohy do rukou (ukáže se něco jako žabí pozice).

Dítě by se mělo odrazit od vašich rukou reflexivně (děti mají takový reflex od narození). Potom na něj znovu zdůrazněte rukama a nechte ho znovu odstrčit. Pokračujte v tomto „procházení“, dokud není dítě unavené. Ideálně by se toto cvičení mělo provádět na položené podlaze nebo na velké posteli. Koneckonců, pokaždé, když dítě bude vyvíjet stále více tlačných pohybů a bude se pohybovat dále.

Toto cvičení by se mělo provádět nejen v rámci gymnastického komplexu, ale také jednoduše po celý den. Připravuje dítě na normální procházení, posiluje svaly nohou a zad a obecně má příznivý vliv na fyzický vývoj dítěte. Děti, které pravidelně provádějí takové cvičení, jsou mobilnější a snáze se naučí jiné motorické dovednosti..

Třete si záda nejprve pomocí „řezacích“ pohybů a poté pomocí phalangů ohnutých prstů provedeme kruhové masážní pohyby na zádech shora dolů.

 • Také translační masážní pohyby hnětení límce. Děti se to obvykle nelíbí, takže buďte připraveni
 • Proveďte cvičení na míči. Abychom toho dosáhli, položili jsme na gymnastický míč plenku a dítěti položili břicho. Držte ho po stranách a zpět, roll dítě tam a zpět. Opakujte několikrát.
 • Pak ve stejné poloze jezdit dítě v kruhu, nejprve jedna cesta, pak druhá cesta. Taková cvičení cvičí svaly na zádech dítěte, přispívají k rozvoji pocitu rovnováhy.
 • Pak si vezmi dítě u nohou a znovu ji převalte sem a tam. Paže dítěte by se měly narovnat pod hrudník. Když je dítě v poloze dolů, bude mít sklon zvedat hlavu.
 • Chodíme s nohama. V tomto věkovém intervalu je u dětí zachován vrozený krokový reflex, obvykle zůstává 3-4 měsíce. Na základě tohoto reflexu můžete praktikovat „chůzi“ dítěte. Pokud cvičíte pravidelně, do 4 měsíců si dítě pomalu vytvoří získanou chůzi.
 • A dokončujeme náš komplex prvek dynamické gymnastiky. Nejsem fanatický stoupenec dynamické gymnastiky, ale přidávám některé ne příliš extrémní prvky, protože taková cvičení dokonale rozvíjejí vestibulární aparát, přispívají k rozvoji pocitu rovnováhy a rovnováhy.

Upřímně vám doporučuji tuto sadu cvičení a masáží, protože má všechna nezbytná cvičení pro fyzický vývoj dítěte. Pokud máte další dotazy týkající se implementace jednotlivých prvků, nezapomeňte si prohlédnout naše video.

Na závěr bych také rád řekl, že kromě každodenní gymnastiky je to důležité pravidelně Rozložte dítě na rovný povrch na bříško. Nyní to bude nejlepší cvičení pro dítě. Naučí se zvednout hlavu, odstrčí nohy z vašich rukou.

V ideálním případě, pokud od 2 měsíců budete pravidelně ležet dítě na podlaze. Konec konců, pohlaví je pro dítě celou atletickou arénou! Dítě se tam může klidně ovládnout a „kojenci se plazí“, aniž by byl omezen žádnými stranami a není třeba se bát, že dítě někde padne. To by samozřejmě neměla být holá dlažba. Dobře se hodí koberec s nízkým vlasem, potažený látkou a plenkou, nebo matná skládačka vyrobená z pěnového materiálu..

Přeji vám hodně štěstí! Přihlaste se k odběru aktualizací blogů na stránkách Instagram, VKontakte a FaceBook !

Baby masáž

Masírovat dítě od prvních dnů

Význam masáže pro kojence

Každý ví, že orgány a systémy dítěte po narození stále potřebují růst a vývoj. To platí zejména o mozku a centrálním nervovém systému. Je prokázáno, že dráhy analyzátoru kůže zrají dříve než vizuální a sluchové, a v době, kdy se narodí, jsou již plně rozvinuté..

Vzhledem k tomu, že od prvních týdnů po narození je dítě nejvíce citlivé na účinky přes kůži, pomocí masáže můžeme stimulovat vývoj všech orgánů a systémů dítěte a do značné míry centrálního nervového systému.

U novorozeného dítěte je zpravidla pozorována fyziologická hypertonicita - paže a nohy jsou ohnuté, vačky jsou stlačené, pohyby jsou nepravidelné, chaotické. Naším úkolem je pomoci dítěti vyrovnat svalový tonus, začít dělat smysluplné pohyby co nejdříve a projít všemi fázemi vývoje v čase.

Nejprve si musíte vybrat místo pro masáž dítěte. Měl by to být pevný, dostatečně široký povrch. Ideální možností je přebalovací stůl. Zakryjte ji přikrývkou na kolo, položte na ni olejový ubrousek a jakoukoli čistou nebo jednorázovou plenku. Místnost by měla být dobře větraná. Optimální teplota v místnosti je 18-22 ° C.

Vaše ruce by měly být čisté, teplé, s krátkými oříznutými nehty. Hodinky, prsteny a jiné šperky musí být odstraněny. Čas lekce (ráno, den nebo večer) se vybírá individuálně pro každé dítě. Hlavní podmínkou je, že dítě potřebuje spát, protože pokud chce spát, bude okupace úspěšná.

Není zakázáno krmit dítě, pokud nespal. Počkejte 10-15 minut. nechte dítě prasknout vzduchem, po jídle si odpočinout a klidně pokračujte v masáži. Je to v pořádku, když dítě po tom trochu praští - po masáži ho víc krmit.

K masáži dítěte se doporučuje používat dětský olej. Namažte je rukama, ale ne moc hojně. Během hodiny zapněte hudbu nebo ji zpívejte sami, nebo jen při masáži mluvte s dítětem. Naučte se různé vtipné básně, komentujte jejich akce. Dítě bude sledovat pohyb vašich rtů a zapamatovat si všechno, a když začne chodit, vyslovovat první zvuky, bude to pro něj velmi užitečné.

Předpokladem dobré lekce je vaše dobrá nálada! Koneckonců, dítě je citlivé na vnitřní stav matky. Musíte si být jisti, že masáž pro dítě je velmi užitečná - potom bude dítě vnímat vše pozitivně. Aby si dítě mohlo užít masáž, musíte ho na takové činnosti zvyknout. Masáž pro dítě je velmi velká práce. Proto musíte zapojit KAŽDÝ DEN, postupně zvyšovat trvání a intenzitu tříd.

Dítě musí být nahé - nebojte se studených rukou, nohou, nosu. To neznamená, že dítě je zima. Zkontrolujte zadní část hlavy: pokud je teplo, pak je vše v pořádku. Paže a nohy se přizpůsobí velmi brzy a budou po celou dobu teplé, když je dítě svléknuto. První lekce by neměly být delší než 5-10 minut. O 1,5-2 měsíce se doba trvání lekcí prodlouží na 30 minut.

Dětské masážní techniky

Existuje několik pravidel, která nesmí být porušena:

 • při masírování nohou a rukou můžete použít techniky hnětení a tření;
 • při masírování nohou, paží, zad, hýždí, hrudníku do 2-3 měsíců použijte hlazení, lehké vibrace a lehké klepání. Všechny tyto techniky snižují svalový tonus, relaxují, stimulují krev a lymfatický oběh..
 • pohyby při masáži nohou jsou prováděny od chodidla do tříselných lymfatických uzlin;
 • při masírování držadel - z ruky do axilárních lymfatických uzlin;
 • při masáži zad - od bederní oblasti po rameno a od páteře po strany;
 • masáž zadku - od kyčelních kloubů po konečník;
 • při masáži břicha - ve směru hodinových ručiček;
 • pro masáž prsou - od hrudní kosti k ramenům a od hrudní kosti k laterálnímu povrchu.

Při masírování nohou dítěte by se nemělo vyhýbat nárazům na kolenní klouby, by se měla obejít patella a neměla by být ovlivněna vnitřní plocha stehna. Při masáži hrudníku, obejít mléčné žlázy a při masáži břicha se pokuste nedotýkat genitálií. Nepleťte do ledvin. Obvykle masáž začíná pažemi nebo nohama. Dítě leží vodorovně. Během masáže by měly být paže a nohy udržovány v mírně ohnutém stavu.

Masáž pro děti je kontraindikována:

 • se všemi febrilními podmínkami;
 • s hnisavými a akutními zánětlivými lézemi kůže, mízních uzlin, svalů a kostí;
 • s chorobami doprovázenými křehkostí cév nebo kostí;
 • s onemocněním doprovázenou hyperestézií (zvýšená citlivost kůže);
 • v akutních stádiích různých nemocí (nefritida, hepatitida, tuberkulóza atd.);
 • s kýly se sklonem k porušení.

Kromě dětské masáže

Tyto jednoduché kroky musíte provádět několikrát denně..

 • Pokud jsou ruce dítěte sevřeny v pěst, každý den, bez ohledu na masáž, dejte prst do dlaně drobků. Stimulujete tak otevření dlaně. Uhněte si prsty, nakreslete kruh na dlani a vytáhněte palec. Čím častěji to uděláte, tím rychleji vaše dítě dosáhne nového kroku ve vývoji - bude připraven vyzvednout si hračku.
 • Rub, hněte nohy dítěte, prsty na nohou. Stimulujete tak mnoho aktivních bodů na nohou, a proto aktivujete práci různých orgánů a systémů.
 • Uhněte uši drobků po 30 sekund, jemně a opatrně strhněte ušní lalůček 10-15krát. Cílem všech těchto akcí je zvýšení obecné imunity..
 • Přineste ruce a nohy dítěte na povrchy různých textur. Dotkněte se, pohněte rukojetí a nohou na tvrdý povrch, dotkněte se teplého, chladného, ​​mokrého a suchého povrchu a komentujte své akce. Dítě zároveň dostává obrovské množství informací pro vývoj.
 • Udělejte hladké pohyby nahoru a dolů se svým dítětem, tam a zpět, v kruhu. Pohyby nemusí být ostré a rychlé! Takové vznášení je velmi užitečné, protože dochází k mírné vestibulární stimulaci, což má příznivý vliv na vývoj mozku.
 • Vezměte své dítě po domě a řekněte mu, jaké barvy ho obklopují, co voní, jaké předměty.

Masáž nohou

Levou rukou si vezměte levou nohu dítěte do oblasti dolních končetin. Položte index a prostředníčky pravé ruky na zadní část chodidla a vytvořte podporu. Palcem pravé ruky začněte otírat chodidlo - od paty k prstům a zpět. Několikrát nakreslete číslo osmičky, sedm.

Zatlačte na střed chodidla pod prsty - prsty jsou ohnuté; aniž byste zvedli prst, přejeďte prstem po vnějším okraji chodidla k patě a zatlačte na střed paty - prsty se narovná. To je druh prstové gymnastiky..

Třete vnější hranu chodidla, hněte (nakreslete spirálu) na stejném místě a poté to samé udělejte na vnitřní hraně chodidla. Rozdrťte každý prst. Třete a hněte oblouk chodidla a Achillovu šlachu. Nezapomeňte lehce poklepat nohou na povrch stolu - to vede ke snížení tónu v noze. Dále pokračujte v masáži celé končetiny..

Masáž nohou

Zdvih nohou z chodidla do tříselné oblasti na přední, boční a zadní ploše 6-8krát. Současně obejít patella. Nyní položte uvolněnou dlaň na přední povrch nohy a proveďte mírné vibrace. Poté dvěma nebo třemi prsty pravé ruky jemně bijte podél vnějšího povrchu nohy a přitom pohybujte rukou od nohy k kyčelnímu kloubu..

Tento pohyb opakujte 3-4 krát. Poté několikrát hladte a vibrace opakujte. Masáž nohou vždy končí hladkou. Udělejte totéž na pravé noze, zatímco se snažíte pravou rukou držet pravou nohu a levou masáží.

Potom uchopte dítě za levou rukojeť a nohu a opatrně přejeďte na bříško. Nebojte se, dokonce ani několik dní staré dítě se nikdy nedusí v žaludku. Dítě určitě otočí hlavu k hlavni, aby mohl volně dýchat.

Pravá a levá noha několikrát zdvihněte od paty po hýždě. Zdvih od paty k axilární oblasti podél laterální plochy těla několikrát vpravo a vlevo. Vezměte pravou ruku dítěte na zápěstí a pravou nohu a vytáhněte řeku trochu nahoru a nohu dolů trochu, to znamená, natáhněte dítě. To samé udělejte na druhé straně..

Toto protažení několikrát opakujte. Toto cvičení je velmi užitečné pro kojence v prvních týdnech života. Pak jděte na masáž zadku.

Masáž zadku

Několikrát, jednou rukou, jednou stiskněte jednu hýždě a poté druhou od kyčelního kloubu směrem k konečníku. Jemně sevřete hýždě. Znovu zvedněte doleva a doprava. Pomocí dlaně lehce plácněte hýždě. Kompletní s hladkou. Pokud dítě neodmítne ležet na břiše, pokračujte v masáži zad.

Masáž zad

Pravou dlaní natáhněte pravou polovinu zad z bederní oblasti na rameno. To samé udělejte s levou dlaní. Střídavé pohyby, vlevo a vpravo, opakovaně hladily několikrát. Poté dejte dítětem záda dítěte z hýždí do hlavy hřbetem ruky a v opačném směru od hlavy k hýždím. Tento pohyb opakujte několikrát..

Zdvihněte dlaň od páteře na stranu trupu vpravo a vlevo současně. Dokončete vše hladením od spodní části zad k ramenům. Nyní může být dítě otočeno zpět na záda a pokračovat v masáži břicha.

Bříšková masáž

Začneme hladením ve směru hodinových ručiček 5-6krát. Potom uděláme počítadlo. Položili jsme ruce na žaludek dítěte následujícím způsobem: dlaň pravé ruky je na levé polovině břicha, zadní strana prstů levé ruky je pod pravou polovinou břicha. A současně dejte dlaň dolů a zadní stranu prstů nahoru. Opakujte 5-6krát, tento pohyb zlepšuje pohyblivost střeva.

Můžete si hladit šikmé svaly břicha. Vložte prsty obou rukou pod bederní oblast a namířte ruce k sobě, shora dolů a přední, prsty se připojují nad pupek. Opakujte 5-6 krát.

Aby se předešlo pupeční kýle po dvou týdnech (po úplném zahojení pupeční rány), několikrát denně sevřete kůži kolem pupeční šňůry, sbírejte pupeční šňůru do záhybu dvěma prsty (pupeční šňůra musí vždy jít do záhybu) a nezapomeňte kroužit pupeční kůži. Chcete-li to provést, položte palcovou podložku na pupek s hřebem dolů, jemně zatlačte prstem na pupek a, aniž byste jej zvedli, otočte prst nehtem nahoru. Pohyb se uskuteční během 1 sekundy, tedy 10-15krát za sebou.

Masáž prsou

Umístěte dva prsty obou rukou do středu hrudní kosti. Proveďte hladké pohyby oběma rukama směrem k pravému a levému ramenu (nakreslete na hrudi „klíště“). Také pomocí dvou prstů provádějte kruhové pohyby kolem mléčných žláz (nakreslete kruhy). Poté nakreslete tři prsty podél mezikontálních mezer od konce hrudní kosti k laterálnímu povrchu trupu vpravo a vlevo (rozčešte hrudník). Pohyb několikrát opakujte.

Masáž rukojeti

Vložte palec levé ruky do levé ruky dítěte, uchopte předloktí dalšími prsty, otočte dítě na stranu. K uvolnění pera použijte pravou ruku k jemnému bití nebo vibracím. Když se klika uvolní, zkuste ji narovnat. Uchopte levou rukojeť všemi prsty vaší pravé ruky a několikrát tahem od kartáče do axilární oblasti. Opakovaně bouchněte a vibrujte. Zdvihněte především vnější povrch rukojeti. Poté pokračujte v masáži štětce.

Kartáčová masáž

Uhněte každý prst, vezměte palec ven, hnětte hlízu palce, nakreslete na dlaň několikrát kruh. Protřepejte štětcem, přejeďte po něm po povrchu a poklepejte na něj na různých površích.

Pokud nemůžete celou masáž udělat okamžitě, nebuďte naštvaní! Začněte jednotlivými částmi těla. Nejprve masážte ty, které má dítě rádi - zpravidla se jedná o nohy a hýždě. Poté, po několika dnech, začněte masírovat oblasti, které nejsou pro dítě příliš příjemné (záda, hrudník, bříško).

Děti nemají rádi masáž perem. Ale je to nesmírně důležité, protože obvykle je tón držadel větší a do dvou měsíců by už dítě mělo pěstí vtáhnout do úst, držet hračku v rukojeti. To jsou všechny kroky vývoje a musí být dokončeny včas..

Velmi postupně, ale KAŽDÝ DEN vaše dítě naučí masírovat. Nejprve můžete lekci rozdělit do několika částí (a provádět je po celý den). Ale do měsíce a půl se pokuste udělat celou masáž, aniž byste se museli „drcení“. Během tříd aktivně komunikujte se svým synem nebo dcerou, pochvalte dítě, laskavě mluvte, udržujte v něm radostnou náladu.

Masáž dítěte musí být kombinována s gymnastikou, s cviky na velkém gymnastickém míči a plaváním ve velké vaně od prvních týdnů života. Pouze takový komplex poskytne vašim drobenkám silný zdravý základ pro život. Hodně štěstí a zdraví vám a vašim dětem!

Masírujte dítě

Téměř každý miluje masáž: souhlasíte, je to příjemné, když jste jemně pohladeni nebo naopak důkladně hnětete. A masáž je užitečná: v závislosti na jejím účelu buď relaxuje, nebo naopak stimuluje naše tělo, což je v každém případě dobré pro zdraví. Masáže jsou také předepisovány pro kojence, ale to je důvod, proč ne všichni rodiče vědí, proč to potřebují, jak je provádět a jak jim věnovat pozornost. Mluvte o masáži pro děti více.

Proč dítě potřebuje masáž

Co dává dítěti masáž? A co je nejdůležitější, zlepšuje krevní oběh a ovlivňuje svalový tonus. To je obecně jeden z hlavních důvodů, proč je předepisován pro malé děti. Další masáž stimuluje metabolické procesy, posiluje imunitní systém, ovlivňuje neuropsychický vývoj. Obecně existuje dostatek důvodů, proč dát dítěti masáž, ale je zde jedna „ale“: je třeba jasně rozlišovat mezi pravidelnou a terapeutickou masáží, protože pro ně existují zcela odlišné indikace.

Co se stane masáží

Obvyklá regenerační nebo wellness masáž nevyžaduje žádné zvláštní indikace, provádí se pouze pro udržení zdraví dítěte: je to stejné jako ranní cvičení pro starší děti, to znamená, udělej to, nechci, nedělej to. Terapeutická masáž je však závažnější: předepisuje se, pokud dochází k poruchám fungování nervového systému, ke zpoždění motorického vývoje, problémům se svalovým tonem nebo k nějakému druhu ortopedických chorob. Masáž je zde již součástí léčby a ne jen „něco tak pevného“.

Kdo masíruje děti

Obvyklou regenerační masáž mohou provádět sami rodiče, není v ní nic složitého. Všechny techniky a pohyby jsou podrobně popsány v časopisech, knihách, na internetu a je velmi snadné je zvládnout. Terapeutická masáž by však měla být prováděna pouze odborníkem s lékařským vzděláním nebo alespoň s lékařským masážním kurzem. Navíc pouze lékař předepisuje terapeutickou masáž (neurolog, ortoped, pediatr), musí rodičům podrobně sdělit, jaký účel a jakou masáž dítě v tuto chvíli potřebuje. A masážní terapeut v závislosti na doporučeních lékaře aplikuje tuto nebo tu techniku. Koneckonců je jasné, že existují různé způsoby léčby torticollis a zpoždění vývoje motorů.

Kde masírovat novorozence

Ale s místem, kde se provádí masáž, je vše mnohem složitější. Na dětské městské klinice budou provádět pouze masáže, ale není jich tam moc a masérů je teď dost, a teď jich je dost dětí, takže je nejprve dají do fronty, a až to přijde, není známo. Zůstává placená lékařská klinika (je mnohem snazší se k ní dostat k masérovi) nebo soukromý masér. Samozřejmě za peníze můžete dělat jakýkoli druh masáže a chcete - na klinice, chcete - doma. A samozřejmě, masáž doma je mnohem užitečnější a příjemnější: nemusíte nikam chodit, svléknout se a potom znovu obléknout dítě, počkat, až někdo před vámi přijde a posunul čas příjmu. A co je nejdůležitější - neexistují žádné dráždivé účinky pro dítě (zvláštní cizinci, dlouhá cesta, neobvyklé prostředí, viry). Jediná věc - musíte zaplatit za fyzické a emoční pohodlí.

Co rodiče nevědí

Masáž, jak jsme řekli, je dobrá věc, ale ne všichni rodiče vědí, že zdravé dítě dokáže bez toho klidně zvládnout. Spíše, pokud dítě nemá žádné problémy, pak nestojí za to utéct hledat masážního terapeuta a utratit za něj poslední peníze, jen tam něco posílit, stimulovat nebo podporovat. Neposlouchejte přátele na hřišti ani partnery na fórech, kteří tvrdí, že „zde jsme absolvovali profesionální masážní kurz a dítě si okamžitě začalo držet hlavu“, nebo se začalo převracet, posadit se nebo šlo. Zdravé dítě zvládne všechny dovednosti, které mu byly přiděleny ve správný čas, a dříve či později za týden či dva, než kojenecké dítě, na tom nezáleží. Hlavní věc je, že dítě musí dodržet mateřské termíny a obvykle zahrnují určité časové rozdíly. Kromě toho mohou rodiče sami znovu udělat normální masáž zdravému dítěti, což nebude mít menší účinek než profesionální.

Masáž by měla být součástí režimu

Děti vždy potřebují režim a masáž by se z toho neměla dostat. Proto provádějte masáž v určitou dobu, vytvořte pro dítě nějaký rituál - bude to pro vás i pro něj snazší. Masážní terapeuti si velmi často rádi naplánují čas, který jim vyhovuje, nebo je na klinice objednáno na konkrétní hodiny - ale možnost „Můžu jít (mít místo) ráno a v pondělí a pátek ráno a ve středu a v sobotu po obědě“ není co vaše dítě potřebuje. Okamžitě si tedy vytvořte jasný plán nebo vyhledejte jiného specialistu nebo kliniku.

Pokud dítě při masáži pláče

Velmi důležitý bod: některé typy terapeutických masáží se závažnými patologiemi mohou být pro dítě nepříjemné, přesto by s ním však měl masér zacházet s láskou, bez podráždění. Ve většině případů, zejména pokud děláte obvyklou všeobecnou posilující masáž, by nemělo dítě mít žádné nepohodlí a samotné techniky by měly být jemné. Předem diskutujte s masážním terapeutem o tom, jak provádí proceduru, zjistěte, jak odborník reaguje na pláč dítěte, a obecně, jak intenzivně provádí masáž. Terapeuti se často domnívají, že účinné jsou pouze intenzivní techniky, ve skutečnosti je zdravé dítě nepotřebuje. Pokud při normální masáži dítě pláče, tím více křičí, musíte zastavit a zjistit příčinu pláče (dítě chce jíst, bolí ho žaludek, nelíbí se mu sám terapeut).

Jakýkoli účinek na tělo malého dítěte by pro něj měl být prospěšný. Podívejte se na svého specialistu, měl by být s tebou a dítětem na stejné vlnové délce, zvláště protože nyní je výběr masáží terapeutů obrovský. A za normálních okolností si dejte masáž do vlastních rukou: rodiče chápou a cítí, co jejich dítě potřebuje ze všech.

Blog: Masáž pro kojence

Objednejte si masáž

Masáž pro kojence

Baby masáž je efektivní a zcela bezpečná příležitost k výraznému zlepšení dítěte již v prvních měsících života. Mnoho rodičů nechápe, proč je nutný profesionální dopad, pokud dítě nemá problémy a patologie. Vedení se doporučuje nejen v případech, kdy je problém již patrný a je patrný, ale také pro dokonale zdravé děti.

Procedura snižuje svalový tonus, poskytuje plasticitu, normalizuje krevní oběh, uklidňuje dítě.

Masáž pro dítě: proč je to užitečné

Masážní procedura je fyziologická metoda, která pomáhá předcházet a léčit různá onemocnění. V dětské praxi je masáž nejen účinnou metodou stabilizace svalů a páteře dítěte, ale také přispívá k klidu, odolnosti dítěte vůči stresu..

Tělo dítěte se neustále vyvíjí a reaguje na jakýkoli dopad: od výživy po lékařské události. To je důvod, proč masírovat děti nejen léčí a léčí, ale také mu pomáhá harmonicky se rozvíjet z psychofyzického hlediska.

Postup pro dítě:

 • má relaxační účinek na svaly;
 • zlepšuje a normalizuje krevní oběh;
 • pozitivně ovlivňuje ochranné funkce těla;
 • minimalizuje koliku;
 • stabilizuje nervový systém;
 • stabilizuje zažívací trakt;
 • pozitivně ovlivňuje činnost a vývoj pohybového aparátu;
 • trénuje, rozvíjí motorické dovednosti.

Druhy masáží pro kojence

Dnes existují tři hlavní účely provádění dětské masáže:

Terapeutické a nápravné masáže provádí specialista po konzultaci s ošetřujícím lékařem, pokud jsou pozorovány patologické problémy. Taková sezení přispívají k vyléčení určitého onemocnění. Jmenování je předepsáno neurologem, ortopedem nebo chirurgem. Třídy mohou začít od dvou měsíců věku, v některých případech jsou předepsány v pátém týdnu života.

Preventivní masáž se provádí za účelem zvýšení ochranných funkcí těla, kvalitativní tvorby imunitního systému dítěte a jeho harmonického vývoje.

Funkce práce dětského maséra

Mnoho matek se učí dělat dětskou masáž sami, ale bez mnoha zkušeností může být tento přístup nebezpečný: namísto rozvoje silného nervového systému a kvůli nepříjemným pocitům dítě začne plakat více, během relace je nervózní. Negativní reakce může v budoucnu způsobit neklidné chování. Nedostatek specifických fyziologických znalostí může vážně poškodit zdraví dítěte..

V prvním roce života se doporučuje provádět tři průběhy procedur, je důležité, aby se relace prováděla i v případě, že chybí i nejmenší kontraindikace. Pokud se rodiče přesto rozhodnou samostatně provádět masážní procedury, můžete použít pouze techniku ​​hladení a tření.

Pro účinnost postupu musíte dodržovat následující pravidla:

 • jeden průběh procedur trvá deset dní;
 • doba trvání relace není delší než 45 minut, trvání závisí na reakci;
 • první zasedání netrvá déle než půl hodiny;
 • události se konají ráno;
 • mezi kurzy by měla být přestávka minimálně 30 dní, nejlépe však 3 měsíce;
 • jsou-li prováděna gymnastická cvičení, musíte je provést ihned po sezení;
 • preventivní masáž se provádí pouze při dobrém zdravotním stavu a dobré vůli dítěte;
 • Masáž se provádí 60 minut po krmení nebo 60 minut před zahájením, postup před spaním se také nedoporučuje;
 • preventivní a posilující masáž se doporučuje dětem do jednoho roku, kdy je dítě ve věku dvou let, přirozená fyzická aktivita je dostatečná, ale to se netýká terapeutických.

První rok života člověka je podmíněně rozdělen do pěti věkových stupňů, přičemž vlastnosti postupu závisí na věku.

V prvních třech měsících života u dětí jsou svaly zodpovědné za ohýbání paží a nohou hypertonické. Během tohoto období je masáž určena k uvolnění napjaté svalové tkáně..

Od čtvrtého měsíce prochází hypertenze, takže se specialista zaměřuje na posilování svalů končetin pomocí pasivních cvičení. Maximální pozornost je věnována masírování dlaní prstů, protože tento přístup umožňuje ovlivnit jemné motorické dovednosti a přispívá k rozvoji řečových center. Ve stejném věku začínají provádět jednoduchá gymnastická cvičení pro kojence.

Šestiměsíční dítě je již schopno sedět a převrátit se, takže hlavním úkolem v tomto období je harmonický vývoj svalů břicha a dorzální zóny..

V devíti měsících dítě činí první kroky, takže masáž je složitá, je zaměřena na úplné posílení těla.

Ve dvanáctém měsíci života se dítě nezajímá o sezení, proto je důležité ho bavit. V tomto období je hlavním úkolem zasedání posilovat svaly, rozvíjet dobrou koordinaci.

Jak provádět dětskou masáž

Masáž dítěte se výrazně liší od relací, které se provádějí u dospělých, adolescentů.

Příprava pokožky dítěte se provádí pomocí lehkých úderů ve směru toku lymfy do lymfatických uzlin. První fáze je zaměřena na normalizaci krevního oběhu a maximalizaci relaxace svalové tkáně. Po tření dítěte je jeho elasticita zlepšena, zlepšuje přirozenou výživu svalů a má uklidňující účinek na nervový systém. Třete ve směru hodinových ručiček, držte je třemi prsty s vyšší intenzitou.

Když je tělo dítěte připraveno k plnohodnotnému nárazu, specialista nebo rodič přistoupí k hnětení, které se provádí v kruhu s translačními pohyby, použijí se také pouze tři prsty: prsten, prostřed a index. Tato fáze je jiná v tom, že má hlubší účinek, eliminuje otoky a zlepšuje průtok lymfy.

Lehký tonický efekt dává vibraci - poslední fázi masáže. Liší se analgetickým účinkem a působí také jako antispasmodika. V této fázi se metabolismus dítěte zlepšuje. Můžete to provést oběma prsty a dlaní s dostatečnou intenzitou.


Je důležité pochopit, že nesprávná masáž dítěte může způsobit nejen okamžité narušení, ale také ovlivnit vývoj dítěte v budoucnosti: špatně provedená procedura může vyvolat různá onemocnění páteře (skolióza, osteochondróza) a zhoršit stav svalů. Pokud rodič nemá zkušenost s masáží novorozence, je lepší vyhledat pomoc odborníků.

Maséři z Praktika-M jsou odborníci s bohatými zkušenostmi. Najdeme přístup ke každému dítěti, vyloučíme i minimální rizika a v důsledku toho dosáhneme maximální efektivity. Procedura se provádí doma pro maximální pohodlí dítěte. Najdeme přístup i k tomu nejzranitelnějšímu pacientovi. Postarejte se o zdraví vašeho dítěte v prvním roce života - kontaktujte nás. U nás bude vaše dítě zdravé a aktivní.!

Články O Neplodnosti