Hlavní Testy

Zavádění doplňkových potravin po dobu 3 měsíců s kojením: je nutné v tomto věku krmit dítě?

Většina nastávajících matek ví, že čas zahájení doplňkových potravin je šest měsíců starý. Dítě a jeho tělo jsou již dostatečně silné a připravené přijímat nové druhy potravin. Jedná se o moderní pohled na tento problém, ale předtím, než to bylo jiné - šťávy a ovocné pyré byly doporučeny k zavedení již za 2 měsíce. Právě tyto rozpory dodnes vyvolávají v myslích rodičů mnoho otázek. Vypadá to, že se nechci krmit před stanoveným časem, ale na druhé straně už jsem touží rozmazlovat své milované dítě něčím chutným. Rozhodnutí zavést doplňkové potraviny ve věku 3 měsíců může mít vážné důsledky, o kterých by matky měly vědět..

Dříve bylo doporučeno začít s doplňkovými potravinami s ovocnými pyré začít s téměř 2 měsíci.

Fyziologické rysy

Při zařazování problematiky zavádění výživy dospělých od tří měsíců na pořad jednání stojí za to nejprve plně prozkoumat otázku fyziologie dítěte v tomto věku. Uvádíme hlavní procesy, které charakterizují toto období:

 • trávicí orgány jsou stále ve formativní fázi;
 • žaludek se učí produkovat kyselinu chlorovodíkovou, která je nezbytná pro úspěšný trávicí proces (stimuluje činnost enzymů, které štěpí jídlo);
 • dětská střeva nejsou zralá pro zpracování dospělého jídla - dokonce i velké molekuly potravin snadno procházejí střevními stěnami, což znamená, že ohrožuje výskyt selhání v jeho práci a alergií;
 • lokální imunita je ve formaci, všechny její aktivní ochranné schopnosti začnou plnohodnotnou práci blíže k 5 měsícům;
 • dítě nebude schopno spolknout husté jídlo kvůli netvořenému gastrointestinálnímu traktu.

Z hlediska fyziologie těla dítěte je to jen malá část procesů, které se vyskytují v malém těle arašídů, ale dokonce dávají představu, že je příliš brzy na doplňkové jídlo. Slabý a neúplně vytvořený gastrointestinální trakt není připraven přijímat nové jídlo pro dospělé. Tuto situaci nezmění žádné způsoby vaření a vysoce kvalitní produkty. Zde jsou příklady situací, kdy zavedení doplňkových potravin v raném věku je způsobeno dobrými důvody (doporučujeme přečíst: tabulka krmení doplňkových potravin kojencům podle měsíců po kojení).

Tělo tříměsíčního dítěte prostě není připraveno trávit těžší jídla

Povolení pro včasné návnady

Každý rodič chápe, že vývoj jeho vlastního dítěte jde po jeho vlastní individuální cestě. Například pro ostatní byla porodní hmotnost menší než 3 kg a váš hrdina se narodil s hmotností o něco méně než 5 kg. Všechny tyto příklady jsou normální variace. Funkce se mohou lišit, pokud jde o trávení. Všechna výše uvedená fakta odrážejí průměrný obrázek 3měsíční drobky, ale existují i ​​ti, kteří nespadají do tohoto rámce..

Důvody pro včasné krmení

Doplňkové potraviny můžete začít od 3 měsíců, pokud:

 1. Dítě již zcela vytvořilo trávicí systém. Často můžete slyšet příběhy přátel a známých, že dali svému dítěti jídlo pro dospělé ve věku 3 měsíců (viz také: co může být dáno jako doplňkové jídlo dítěti ve věku 3 měsíců). Absence negativních důsledků by vás neměla inspirovat k podobným rozhodnutím. Vzorek potravin pro dospělé by měl být zahájen pouze po konzultaci s pediatrem. Lékař následně posoudí zdraví dítěte, imunitu a připravenost trávicího traktu, poté rozhodne o možnosti nebo nemožnosti předčasného krmení..
 2. Dítě potřebuje ze zdravotních důvodů uspokojivější jídlo. Kořen způsobuje v tomto případě: předčasně narozené dítě nebo dítě s malou hmotností a nedostatek mateřského mléka u matky. Toto opatření je v každém případě nuceno, a proto se nestane za to úmyslně usilovat. Je lepší nepřemýšlet o řešení tohoto důležitého problému sami.
Výživnější jídlo může být podáno předčasně narozenému dítěti, které potřebuje rychlý nárůst tělesné hmotnosti

Při rozhodování o zavedení časného krmení je důležité informovat pediatra, který může regulovat a sledovat zdravotní stav vašeho dítěte.

Úplně první dávka je čtvrtinová lžička. V prvním týdnu zadejte pouze jeden produkt, abyste se ujistili, že na něj není alergie. V tomto případě může být dávka postupně zvyšována. Ještě jednou zdůrazňujeme, že většina lékařů léčí předčasné krmení velmi negativně..

Jaké je nebezpečí doplňkových potravin za 3 měsíce?

V této souvislosti bylo rozhodnuto o nemožnosti doplňkových potravin po 3 měsících (doporučujeme přečíst: vývoj a doplňkové krmení dítěte po 3 měsících)? Čím jsou lékaři vedeni, protože jejich kolegové před několika desítkami let měli úplně jiný názor a doporučovali krmení dětských ovocných šťáv a bramborovou kaší z tak mladého věku? Oponenti brzkého krmení citují následující argumenty:

 • Podle doporučení WHO by děti měly být krmeny mateřským mlékem nebo upravenou směsí až do věku 5-6 měsíců.
 • Poruchy gastrointestinálního traktu. Dítě může začít trpět kolikou, akutní bolestí, poruchami ve stolici a zvracením. Tyto jevy mohou být dočasné nebo mohou mít delší trvání, pokud je porucha trávicího systému příliš silná. Tomuto dítěti může pomoci pouze v nemocnici.

Kdy začít s krmením dítěte?

Při podávání doplňkových potravin ve věku 4 měsíců s dítětem buďte opatrní. Nezapomeňte, že pohled moderních lékařů je založen na myšlence, že by se to nemělo dělat..

Vyplatí se zavést jídlo pro dospělé, protože to povede k tak smutným výsledkům? Poskytněte dětskému tělu čas, aby rostl a byl připraven na neznámé jídlo. Dva až tři měsíce čekání a vaše dítě bude připraveno:

 • sebevědomé sezení;
Když dítě s jistotou sedí, můžeme mluvit o nepřímém příznaku připravenosti na krmení
 • žádné odmítnutí hustých potravin;
 • dítě projevuje zájem o rodičovskou desku;
 • váha se zdvojnásobila ve srovnání s ukazateli v den narození (předčasně narozené děti by měly získat ještě více);
 • nedostatek očkování v posledních několika dnech, zdravý stav;
 • může vyjádřit souhlas nebo nespokojenost s výrobkem odvrácením od desky;
 • sání prsu pro potěšení, nejen pro sytost (máma si všimne strachu a radosti z procesu kojení).

Všechny výše uvedené příznaky jsou charakteristické pro děti 5-6 měsíců. 3 měsíce je vhodnější pro mateřské mléko nebo dobrou směs..

Stůl

Najít tabulku, která odráží množství doplňkových potravin ve věku 3 měsíců s kojením, je docela obtížné.

Níže je tabulka s aktuálními údaji WHO o doplňkových potravinách. Všechna doporučení jsou specifická podle věku..

Pořádáme krmení dítěte umělým krmením měsíce

Navzdory všem reklamním sloganům, které chválí přínosy kojenecké výživy, nejsou zdaleka složení mateřského mléka.

Z tohoto důvodu je dítě na umělém krmení krmeno dříve než drobky. To pomáhá předcházet nutričním nedostatkům, přispívá k úplnému a včasnému vývoji dítěte.

Od kolika měsíců mohu zavést doplňková jídla?

Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, že střeva dítěte do 6 měsíců věku nejsou připravena strávit nějaké jídlo? Kromě mateřského mléka nebo speciální směsi se tělo umělce rychle přizpůsobí zpracování nových produktů.

Včasné a správné rozšíření nabídky pro děti vám umožní rychle se vypořádat s regurgitací, kolikou a zácpou, která často doprovází používání mléčných směsí. S jeho pomocí je zabráněno rozvoji anémie, křivice, normalizována je míra přírůstku hmotnosti. Pozdní zavádění doplňkových potravin je spojeno s inhibicí vývoje dítěte: později se naučí žvýkat, polykat jídlo neobvyklé konzistence.

Základní pravidla úvodu

Hlavním požadavkem na zavedení doplňkových potravin - dítě musí být naprosto zdravé. Pořadí zavedení nových jídel by mělo být dohodnuto s pediatrem. Okamžitě si pamatujte seznam alergenních potravin: kravské mléko, bílkoviny z kuřecích vajec, citrusové plody, ořechy, obiloviny obsahující lepek.

Pokud jde o zbytek, poslouchejte lékaře a připravte se na výrobu světlých bramborových brambor pomocí mixéru, dvojitého kotle, mlýnku na maso, kuchyňského robota.

Doplňková poznámka:

 1. V 1 jídle je dítěti nabídnuto 1 nové zboží.

Podává se denně se zvyšujícím se objemem. Každé neobvyklé jídlo se nabízí ve výši 1 /4 lžička, postupně zvyšující porci na objem odpovídající věku dítěte;

 1. Nová jídla a nápoje se podávají pouze z lžíce.

Zvyk získat všechno z láhve negativně ovlivní vývoj dítěte - později se naučí žvýkat a mluvit.

 1. Návnada je vždy představena v sedu.

Pro pohodlí maminky a dítěte je lepší použít speciální vysoce omyvatelnou židličku.

První nové položky v nabídce by měly být podávány ve formě bramborové šťávy nebo šťávy, protože dítě ještě nežvýká a nemá na to potřebný počet zubů..

 1. Nový produkt je představen týden po předchozím..

Rodiče by měli mít dostatek času na zhodnocení reakce dítěte a jeho těla na probíhající změny ve výživě.

 1. Nenuťte dítě jíst přes sílu.

Nekultivujte myšlenku, že čas na krmení již přišel. Každé dítě má své vlastní tempo vývoje a násilné krmení, které zpomalí, zastaví hromadný zisk;

 1. Uchovávejte deník jídla.

V něm budete oslavovat denní menu dítěte, porcování. Pokud dojde k gastrointestinálnímu rozrušení nebo alergii, provedené poznámky vám pomohou určit jejich příčinu;

 1. Před smícháním nabídněte nový produkt..

Mělo by být teplé a svěží. K vaření a krmení používejte sterilizované nádobí, přístroje a příbory;

 1. Krmení by mělo být podáváno současně.

To se nejlépe provádí během druhého prenatálního krmení, takže během dne můžete vidět reakci těla dítěte na nový produkt;

 1. Složení, skladovatelnost a další vlastnosti.

Při nákupu bramborových šťáv a šťáv v obchodě věnujte pozornost složení produktu, datu výroby, pověsti výrobce a věku dítěte, pro které byl vytvořen. Je nepřijatelné, že komponenty zahrnují sacharózu, sůl, dextrózu.

Pokud jde o pravidla zavádění doplňkových potravin, sdílí mladá matka tipy několik měsíců.

Postup zavádění doplňkových potravin během umělého krmení dítěte

Zavádění doplňkových potravin by mělo být doprovázeno přísným plánem výživy: 5–6 krmiv, z nichž každé je po odstranění směsi ze stravy jednoletého dítěte postupně nahrazeno plným jídlem.

Výživa dítěte se skládá z produktů pěstovaných nebo vyráběných v oblasti bydliště - to je určitá záruka jejich přirozenosti. Při pozorování potravinových alergií je produkt provokatéra znovu zaveden nejdříve o 1 měsíc později..

Doplňkové potraviny nelze zadat, pokud:

 • Dítě je nemocné;
 • Před méně než 3 dny bylo provedeno běžné očkování;
 • Řezají se zuby dítěte, které jsou doprovázeny horečkou, náladami, nestabilním spánkem;
 • Dítě si zvykne na některé změny v životě: matka šla do práce, rodina cestuje nebo podstupuje stěhování;
 • U dítěte je diagnostikována alergie, gastrointestinální poruchy, jsou pozorovány kožní vyrážky.

Určujeme ochotu dítěte krmit

Je nutné zavádět nové produkty, které se zaměřují nejen na věk dítěte, ale také na další známky okamžité touhy dítěte vyzkoušet něco jiného než směs.

Pokud první test, který dal strouhanku šťávu, bramborovou kaši nebo kaši ze lžíce, skončil šklebením, kašlem nebo vyplivnutím, pak jste začali jednat brzy. Zkuste to znovu za pár týdnů..

Projevy touhy dítěte diverzifikovat jeho stravu:

 1. Dítě nejí 1 litr směsi denně, vyžaduje častější krmení;
 2. Drobky již mají své první zuby, dělá si ústy žvýkací pohyby, pokud mu dáte něco, aby to zkusil;
 3. Když lžíce podává lžíci, otevře ústa a pozorně se podívá na její obsah;
 4. Zajímá ho jídlo rodičů, sáhne po talíři, snaží se vše vyzkoušet;
 5. Dítě vezme různé předměty a úmyslně je vtáhne do úst;
 6. Dítě sedí dobře, ovládá tělo, otočí hlavu;
 7. Ve strouhankách bujný reflex jazyka poněkud vybledl. Pokud mu dáte drink z lžíce, pak jeho obsah nevypouští bradu;
 8. Váha dítěte od narození se 2krát zvýšila;
 9. Dítě je připraveno k jídlu samo, pokud mu dáte takovou příležitost: vezme si jídlo rukama, vezme si ho k ústům, chutná, vlaštovky nebo plivá ven.

Pokud denně pozorujete alespoň 5 z těchto příznaků, můžete bezpečně přistoupit k zavedení doplňkových potravin..

Možnosti prvního krmení pro dítě artificer

Produkt pro první krmení se stanoví společně s pediatrem, který dítě sleduje. Může to být ovocná šťáva, zelenina nebo ovocné pyré, ovesná kaše. V každém případě by to měl být pouze jeden produkt, který prošel určitým zpracováním..

Ovoce a zelenina obsahují mnoho vitamínů nezbytných pro tělo dítěte, snadno se tráví. Kaše je výhodnější, pokud je vaše dítě pozadu v nárůstu tělesné hmotnosti. Poté, co jste se rozhodli pro ovocné pyré, buďte připraveni, aby zeleninové dítě nechtělo jíst, protože to není tak chutné.

Při prvním krmení můžete vařit:

 • Nealergenní jablečná šťáva.

Pokud se vám zdá příliš kyselý, můžete jej zředit převařenou vodou;

Z vařené tykve, dýně, tykve, zeleného hrášku, květáku nebo brokolice. Při vaření můžete přidat trochu soli, kapku slunečnicového oleje.

Pečené jablko, hruška, broskev nebo meruňka.

Rýže nebo pohanka vařená ve vodě bez cukru. První je výhodnější, pokud je dítě často mučeno poruchami stolice, druhé - pokud je pozorována zácpa. Jiné obiloviny by neměly být vybírány, protože obsahují lepek, který vyvolává alergické reakce..

Pokud to není možné, použijte vlastní polotovary z mrazničky. Pokud tomu tak není, musíte si koupit průmyslově vyráběné džusy a bramborovou kaši. Jsou připravovány ze speciálně pěstovaného, ​​ekologického ovoce a zeleniny, což potvrzují certifikáty kvality.

Vzhled hlenu ve výkalech nebo průjmech dítěte je na chvíli důvodem k vyloučení zeleniny a ovoce z jídelního lístku a jejich nahrazení obilovinami. Pokud se z první nástrahy stala alergická reakce, neodkládejte rozšíření hrůzního menu hrůzou, že jste ji poškodili svými „inovacemi“, jen na měsíc vyloučte produkt, na který ještě není připraven gastrointestinální trakt dítěte. Po odstranění vyrážky, koliky a dalších příznaků potravinové alergie ji vyměňte za jiné jídlo.

První část nového produktu by neměla být vyšší než 5 g (0,5 - 1 lžička). Každý den by se měla zvyšovat o 10 g, dokud zcela nevymění směs při určitém krmení..

Konzistence prvního pyré je tekutá, hustota se také postupně zvyšuje. Souběžně s doplňkovými jídly je do strouhanky zahrnuta vařená voda - do 50 ml pro dítě do 6 měsíců, do 100 ml pro děti do jednoho roku.

Měsíční rozšiřovací kanál

Někteří dětští lékaři doporučují rozšíření jídelního menu již za 3 měsíce. To může být způsobeno anémií, nedostatkem vitamínů v těle, nízkým přírůstkem na váze.

Je důležité postupně zvyšovat dávky nových produktů, nejprve krmit dítě směsí - celkové množství potravy přijaté v 1 dávce by mělo být přibližně 150 ml. Nezapomeňte střídat mezi doplňkovými potravinami a základním krmením, aby nedošlo k přetížení zažívacího traktu dítěte. Například:

Níže jsou uvedena doporučení pro přípravu nových pokrmů pro dítě a stůl pro zvýšení porcí podle věku.

Stravování ve 3 měsících

Diverzifikujte své drobky nabídkou přírodní ovocné šťávy. Je lepší, když se k tomu používá zelené jablko. Buničina se odstraní ze šťávy a kapalina se zředí na polovinu převařenou vodou. Teplý nápoj se podává dítěti v množství jen několika kapek, denně se dávka mírně zvyšuje. Postupem času je možné vstoupit do broskvových, hruškových a meruňkových džusů v nabídce.

Stravování ve 4 měsících

K šťávám z jídelního lístku přidejte ovocné a zeleninové pyré ve vlastním specifickém pořadí. Z ovoce by měly být upřednostňovány meruňky, broskve, zelená jablka a hrušky, banán (podává se pouze v surové formě).

Nejlepší zelenina pro krmení: cuketa, tykev, brokolice, květák, dýně, zelený hrášek, mrkev a brambory. První pyré by mělo být jednosložkové. Když si dítě zvykne na produkty nabízené samostatně, lze je smíchat v jednom pokrmu.

Vybraná zelenina a ovoce jsou předvařené, dušené nebo pečené. Bramborová kaše se připravuje s mixérem, můžete do ní přidat trochu směsi, takže chuť dítěte bude „povědomá“. Zeleninovou misku nařeďte na požadovanou hustotu převařenou vodou nebo vývarem zbývajícím po vaření. Je dovoleno uvést ovocné pyré do potřebné konzistence pomocí šťávy.

Místo bramborové kaše je možné zavést obiloviny bez lepku a mléka. Připravuje se na vodě, mletí obilovin by mělo být v pořádku. Vyberte Pohanka nebo rýžová kaše. Je lepší nabídnout ji na snídani a posunout zeleninu a ovoce na odpoledne.

Po 5 měsících

Novinkou v dětské výživě je rostlinný olej. Přidává se do šťouchané zeleniny, můžete kapat do ovesné kaše, pokud dítě chutná lépe. Olivový olej je kontroverzní produkt, proto prodiskutujte s pediatrem možnost jeho zařazení do dětského menu. Jídla mohou být už trochu tlustší, ale bez hrudek. Ovocná šťáva může být někdy nahrazena kompotem. Ten by také neměl být příliš koncentrovaný, je lepší ředit vodou.

Šest měsíců

Je čas přenést drobky na mléčnou kaši. Nejprve se připraví v mléce, napůl zředí vroucí vodou a poté se použije čistý produkt. Pokud jste alergičtí na bílkoviny krav, můžete použít kozí mléko. U obilovin a bramborové kaše je povoleno přidávání másla a vařeného žloutku. Pokud se slepičí vejce nesedí, nahraďte je křepelčími vejci. Žloutek lze dítěti nabídnout jako samostatné ošetření, otřít ho vidličkou a smíchat se směsí mléka.

Je přípustné diverzifikovat stravu kefírem a tvarohem. Přestože všichni respektovali Dr. Komarovského, věří, že tyto výrobky jsou nejlepší pro první krmení, ale mnoho pediatrů nesdílí jeho názor. Promluvte si se svým lékařem. Tyto produkty obsahují bakterie, které jsou prospěšné pro mikroflóru, hodně vápníku, ale vytvářejí velkou zátěž pro ledviny dítěte..

Strava za 7 měsíců

V tomto věku můžete do stravy zahrnout šťouchané maso. Chcete-li to uvařit, kupte maso bez tuku, žil a kostí. Nejvhodnější pro králičí, krůtí nebo kuřecí filé. Telecí maso je povoleno používat, pokud dítě není alergické na bílkoviny krav. Maso se vaří nebo duší, poté se naseká mixérem nebo mlýnkem na maso.

Můžete rozšířit nabídku tím, že vaříte nejen šťouchané maso, ale také pasty, suflé.

Masový vývar se vůbec nepoužívá, a to ani ve zředěné formě, ke zlepšení konzistence bramborové kaše. Chcete-li stimulovat rozvoj žvýkacích schopností, můžete nabídnout drobky, sušenky nebo sušenky, mírně namočené do kompotu, džusu nebo kefíru..

8 měsíců

Do stravy se přidávají obiloviny obsahující lepek. Začněte vařit drobky z ovsa, ječmene, kroupy, kukuřice, jáhly proso. Je lepší nezavádět krupici až do roku ve stravě - je příliš vysoký obsah kalorií a nejméně užitečný. Můžete podávat masovou polévku s drobky. Jeho zeleninová náplň by měla být dítěti známa.

9 měsíců

Dítě může vyzkoušet ryby nízkotučných odrůd, například štikozubce obecného, ​​tresky obecné, okouna. Filet by měl být dušený, vařený, dušený nebo pečený. Pečlivě si prohlédněte kosti - bramborová kaše by měla být stejná a jemná. Je plná vitamínů a minerálů, snášena snadněji než maso. Rybí pokrm by měl maso vyměňovat dvakrát týdně - častěji není nutné jej zařazovat do nabídky.

Stravování za 10-12 měsíců

Během tohoto období se porce dítěte zvětšují, jen stěží ho krmí směsí. Zeleninová kaše se stává vícesložkovou, cereálie se připravují vícesložkové. Pro chuť přidejte ovocné šťávy a šťouchané brambory do tvarohu, kefíru a jogurtu, cukr je stále zakázán. Nabídka masa a ryb je doplněna o parní kotlety. Místo kaše můžete někdy nabídnout nudle vařené v mléce. Od tvarohu k vaření kastrol s ovocem.

Zkuste nabídnout polévku kousek strouhanky. Zeleninu nemůžete brousit mixérem, ale jednoduše ji brousit nebo dokonce nakrájet na plátky. Míchejte žloutek vidličkou. Jíst může již sestávat z několika jídel najednou. Pokud je dítě zdravé a není náchylné k potravinovým alergiím, mohou být nové produkty uváděny častěji - 1krát za 3 dny. Můžete bezpečně začít dítě odstavit z láhve, protože jeho nabídka je velmi různorodá - to jí.

Pamatujte, že všechny režimy jsou rozmanité - výše uvedené je pouze přibližný plán zavedení doplňkových potravin pro umělé dítě. Měli byste se přizpůsobit pouze vašemu dítěti, které se může opravdu zamilovat do jednoho produktu a druhý na dlouhou dobu odmítnout. Poraďte se s pediatrem a pečujte o své dítě.

Přípustné množství doplňkových potravin podle věku umělého dítěte

Nádobí4 měsíce5 měsíců6 měsíců7 měsíců8-9 měsíců10-12 měsíců
Ovocná šťáva, ml5-3040-5050-606070-8090-100
Zeleninové pyré,5-3010-100150150-160170-180200
Ovocné pyré, g5-3040-5050-606070-8090-100
Kaše na vodě, ml10-10010-100----
Rostlinný olej, ml-1-33356
Mléčná kaše, ml--50-100150150-180200
Máslo, g--1-4456
Žloutek--¼.¼.½.½-1.
Kefir, ml--10-3050-100100-200300-400
Curd, g--10-304040padesáti
G. Galetny cookies,---3-5510-15
Masové pyré, g---10-30padesáti60-70
Rybí pyré, g----10-3030-60

Přibližný přírůstek hmotnosti při správném zavedení doplňkových potravin

Věk, měsíc.45678910jedenáct12
Zvýšení, g750700650600550500450400350

Vlastnosti zavedení doplňkových potravin předčasně narozeným dětem na IV

Pokud se vaše dítě narodilo předčasně, mělo by se zavedení doplňkových potravin projednat výhradně s pediatrem, který ho sleduje. Čas potřebný k rozšíření nabídky závisí na zralosti vnitřních systémů, nástupu produkce trávicích enzymů a diagnóze anémie. Hodně záleží na tělesné hmotnosti dítěte v době narození, na měsíčním přírůstku na váze.

Někteří lékaři doporučují zavádět doplňkové potraviny v období 4-6 měsíců, někdy je tento proces aktivován za 1-3 měsíce ovocnými šťávami a zeleninovými odvary.

Předčasně narozeným dětem se vstříkne maso, žloutek, zelenina, játra a vícezrnné cereálie. Ten se vaří ne na vodě, ale na mléčné receptuře nebo zeleninovém vývaru. Výživa je plně kontrolovaná pediatrem a upravována podle výsledků plánovaných vyšetření a vážení..

Měsíční rozšíření nabídky dítěte

Čas krmeníUkázkové menu
4-5 měsíců6-7 měsíců8-9 měsíců10-12 měsíců
6:00 - 19:00Mléčná směs
9:00 - 11:00Kaše na vodě + ovocná šťáva + doplněk směsiMléčná kaše s máslem + žloutek + ovocná šťávaMléčná kaše s máslem + žloutek + ovocné pyréMléčná vícezrnná cereálie s máslem + plátky vařené zeleniny + žloutek
12: 00-14: 00Mléčná směsZeleninové pyré s rostlinným olejem + masové pyré + směs doplňkůZeleninová polévka + zeleninové pyré s rostlinným olejem + masové / rybí kuličkyZeleninová obloha s rostlinným olejem + dušené kotlety z masa / ryby + kastrol sýr
17: 00-19: 00Zeleninové nebo ovocné pyré + doplněk směsiOvocné pyré + tvaroh + kefír + sušenkaOvocné pyré + kefír + tvaroh + bagelJogurt s ovocným pyré + sušenkovými sušenkami
21: 00-22: 00Mléčná směs

Nezapomeňte dodržovat přípustné velikosti porce, aby dítě nepřekrmovalo potenciálně nebezpečná jídla, například tvaroh. Od 8 měsíců jsou hlavní jídla organizována 3krát denně, ale nikdo nezrušil lehké občerstvení, zejména pro rostoucí tělo. Vždy mějte v lednici a vezměte si na procházku dětské sušenky, přírodní džusy, ovoce, kefír.

Doporučení pro maminky

Téma doplňkového krmení děsí mnoho rodičů, zejména s ohledem na pravděpodobnost potravinových alergií, jejichž důsledky nejsou vždy rychle a snadno eliminovány. Rodiče kojenců nejčastěji kladou pediatrům následující otázky:

 • Co dělat, když dítě odmítne jíst nějaké nabízené jídlo?

Počkejte trochu s doplňkovými jídly, protože vaše dítě na něj ještě není připraveno. Stimulujte svůj zájem o jídlo tím, že ho vezme do náruče během jeho jídla, rodinných večeří.

 • Od kolik měsíců dítě přestane dusit?

Závisí to na rychlosti vývoje těla dítěte. V průměru děti přestanou kašlat v procesu stravování o 9 měsíců.

 • Co dělat, když se zavedením doplňkových potravin začne mít dítě problémy se stolicí?

Zácpa je delší než 3 dny nebo frekvence stolice je více než 5krát denně - to je mimo normální rozsah. Vyjměte nové výrobky z dětské stravy, abyste normalizovali jeho stav, nahraďte je něčím jiným, co je pro jeho věk přijatelné. Také si všimněte, zda jste omylem přehnali velikosti podávání..

 • Co dělat, když se objeví příznaky alergie?

Diskutujte o tomto problému předem s pediatrem a, v případě, že si koupíte dětský antihistaminikum ve vaší domácí lékárničce. Vedení potravinářského deníku vám pomůže identifikovat dráždivý produkt, jeho vyloučením z nabídky problém vyřešíte..

 • Co nemůžete krmit dítě do jednoho roku?

Alergenní potraviny (ořechy, med, citrusové plody, dovážené exotické ovoce a zelenina, červené ryby) jsou zakázány.

 • Jaké hotové cereálie a bramborová kaše jsou pro dítě nejlepší?

Při výběru věnujte pozornost souladu vybraného produktu s věkem vašich drobků. Zkontrolujte složení produktu, neporušenost obalu, datum výroby. V žebříčku obilovin pro rok 2016 obsadilo první místo rozmanité produkty společnosti Nestle. Podle zkušených matek a výsledků laboratorních testů je nejlepším pyré sortiment TM Gerber.

Dostatečný přírůstek na váze, nepřítomnost gastrointestinálního rozrušení a alergické reakce naznačují, že děláte všechno správně. Dítě je zdravé, veselé a mobilní - potěší ho jídelní lístek a dobroty připravené jeho matkou. Ale nespěchejte, abyste ošetřovali drobky pochoutkami z „dospělého“ stolu - to má pro jeho tělo vážné důsledky..

Krmení dítěte ve 3 měsících. Doplňkové potraviny můžete zadat do 3 měsíců?

Je možné zavést doplňkové potraviny do 3 měsíců?

Pokud matka kojí dítě, vstoupí do jeho těla všechny živiny v požadovaném množství a není třeba do tohoto procesu zasahovat. Během tohoto období se v žaludku dítěte produkuje málo kyseliny chlorovodíkové a neexistují žádné trávicí enzymy. Dítě bude moci žvýkat a brát jídlo z lžíce pouze od 4 nebo 5 měsíců. Doplňkové potraviny po 3 měsících tedy mohou jen ublížit.

Předčasné krmení může způsobit problémy se zažívacím traktem dítěte. Po 3 měsících může mít dítě koliku, protože střeva se vyvíjejí. Pokud k tomu přidáme jídlo, pak rodiče riskují zdraví drobků.

Fyziologické vlastnosti zažívacího systému dítěte 3 měsíce

Abychom pochopili, zda jsou doplňkové potraviny potřebné od 3 měsíců a jak to ovlivňuje zdraví dítěte, měli bychom pochopit fyziologické procesy v těle dítěte:

 1. Gastrointestinální dysfunkce. Projevuje se to ve formě střevní koliky, akutní bolesti břicha, regurgitace a dokonce zvracení. Je také možné trávení. Tyto příznaky jsou nejčastěji krátkodobé povahy, ale zároveň emocionální pozadí drobků destabilizuje několik hodin. Trávicí dysfunkce může být také trvalá, což znamená poruchu její práce a vyžaduje seriózní léčbu pod dohledem odborníků ve zdravotnickém zařízení.
 2. Alergie. Imunitní systém dítěte dosud nebyl plně posílen a střevní stěny mají vysokou propustnost v raném věku. Reakcí křehkého těla může být alergie ve formě vyrážky, loupání, zarudnutí. Závažnější důsledky se mohou objevit například bronchiální astma, atopická dermatitida. V těchto situacích je imunita dítěte vystavena zvláštní zátěži. Výsledkem alergií mohou být problémy s fyzickým vývojem, protože veškerá energie rostoucího organismu bude směřována k boji s nepříznivými faktory. V budoucnu to může vést ke zvýšené bolestivosti dítěte, problémům s přizpůsobením, náchylnosti k bakteriálním infekcím a progresi alergií.
 3. Problémy s prací jiných vnitřních orgánů. Krmení po 3 měsících může vyvolat vysokou zátěž nejen na zažívací systém, ale také způsobit selhání ledvin, jater vašeho dítěte. To vše významně oslabuje tělo dítěte, oddaluje jeho vývoj a brání jeho přípravě na vážnější zátěž, například na trávení a asimilaci hrubšího jídla. Proto se ve školním věku může dítě stěžovat na bolesti břicha, nevolnost a zvracení. Uplyne trochu času a problémy s vnitřními orgány se stanou chronickými: kolika, gastroduodenitida.
 4. Problémy s laktací. Když dítě jí mateřské mléko, dostane jeho tělo vše potřebné pro další vývoj a růst. Kojení se pro něj stává jediným a hlavním produktem, takže další děti nejsou potřeba. Zároveň se někteří rodiče odvolávají na vyšší obsah kalorií v potravinách z kategorie doplňkových potravin, ale v prvních měsících života dítě nepotřebuje další kalorií. Dítě potřebuje vitamíny, minerály a další důležité látky pro plný rozvoj. Právě mateřské mléko je pro dítě nejvhodnější výživou, která kombinuje všechny prospěšné látky, které umožňují dítěti cítit se skvěle. Dokonalá matka by měla vědět, že čím méně často aplikuje drobky na její ňadra, tím méně mléka bude její tělo produkovat. Navíc uběhne velmi málo času a laktace může úplně skončit.

To vše naznačuje, že pokud neexistuje žádná lékařská indikace, pak byste neměli samostatně zavádět doplňkové potraviny pro děti po 3 měsících. Trávicí systém prostě ještě není schopen plně absorbovat potravu pro dospělé, bez ohledu na to, jak vysoce kvalitní a připravený podle pravidel. Existují však i situace, kdy je nezbytným opatřením doplňková strava od 3 měsíců.

Pokud jsou potřebná doplňková jídla od 3 měsíců

Podle pediatrů je optimální doba pro zavedení doplňkových potravin pro dítě šest měsíců. Před tímto obdobím by mělo být dítěti krmeno mateřské mléko nebo umělé směsi. Ve skutečnosti však existují situace, kdy se první návnada projeví po 3 měsících.

Po 3 měsících dítě nemá trávicí enzymy, takže jeho tělo dobře přijímá pouze mateřské mléko nebo upravenou směs. Rané experimenty s výživou dítěte negativně ovlivňují jeho zdraví. Z nejvýznamnějších problémů může včasné krmení způsobit poruchu stolice, alergickou reakci nebo koliku..

Doplňkové krmení od 3 měsíců může být doporučeno dětem z následujících důvodů:

 • těžké hubnutí;
 • problémy s kojením a neschopnost koupit kvalitní doplňky pro dítě.

Problémy s kojením mohou být náhlé zastavení produkce mléka nebo jeho nedostatek. V mateřském mléce se také může z nějakého důvodu vyskytnout nedostatek nezbytných stopových prvků. První doplňková jídla jsou předepisována po 3 měsících a při umělém krmení, když dítě jí velmi špatně. Předčasně narozené děti často špatně přibývají na váze a výšce, a to dokonce i s mateřským mlékem, takže jim mohou být do 3 měsíců také zobrazovány doplňkové potraviny..

Ale bez ohledu na důvod by si rodiče neměli sami doplňovat doplňková jídla od 3 měsíců. Nezapomeňte se poradit s pediatrem.

Jak zavést doplňková jídla za 3 měsíce

V sovětských dobách lékaři doporučovali začít dítě krmit několika kapkami šťávy. Pediatrové dnes doporučují jako první jídlo obiloviny bez lepku. Musí být tekuté, připravené s vodou nebo mateřským mlékem..

Pokud matka nadále kojí, měly by se před aplikací na prsu podávat doplňková jídla, protože dítě může být nasyceno mlékem a odmítnout navrhovaný produkt..

Jakékoli jídlo pro první krmení by mělo být zpracováno mechanicky, protože dítě je fyzicky neschopné vzít. Začněte s krmením 3 měsíce by měla být čtvrtina lžičky. Je lepší okamžitě si zvyknout na krmení lžičkou.

Nemůžete dát dítěti několik produktů najednou, protože by si na ně měl zvyknout nebo je opustit. Výměna jídel může proběhnout za několik dní. Pokud rodiče dávají šťávu z drobků pro dítě, musí se zředit vodou. Při zavádění doplňkových potravin se bere v úvahu stav stolice a blaho dítěte.

Doplňkové potraviny ani zavádění nového produktu nemůžete zahájit v době, kdy je dítě nemocné nebo před plánovaným očkováním.

Co je vhodné jako doplňkové jídlo za 3 měsíce

Pro předčasně narozené dítě s tendencí ke křivici je ideální první návnada nealergenní zelenina, jako je květák nebo cuketa. Pokud si matka vaří pyré sama, je nutné zeleninu rozmělnit a vařit ve vodě. Zelenina musí být velmi měkká.

Do bramborové kaše můžete přidat mateřské mléko. Pokud je dítě na umělém krmení, pak rostlinný olej. V mixéru nebo přes síto musí být vařená zelenina drcena do stavu pyré.

Ovocné šťávy obsahují velké množství ovocných kyselin, které negativně ovlivňují žaludeční sliznici, takže tento produkt není vhodný pro první krmení.

Měli byste začít s krmením vašeho dítěte po 3 měsících jedním druhem zeleniny, můžete jej nahradit jiným až po několika dnech. Během této doby bude maminka schopna pochopit, zda na ni existuje alergická reakce. Pokud dítě produkt nerozpozná, pak ho nenuťte jíst.

Po dohodě s pediatrem můžete do konce 3 měsíců přidat do dětské výživy ovocné pyré. Hruška, zelené jablko, broskev, bílý rybíz a bílá třešeň zřídka způsobují alergické reakce a problémy se stolicí. Pro dítě náchylné k zácpě je vhodné prořezávat pyré.

Při výběru ovocného pyré pro krmení po 3 měsících byste neměli dávat přednost exotickému ovoce.

Pokud si rodiče vybrali kaši jako první jídlo pro dítě, neměla by obilovina pro její přípravu obsahovat lepek. Jsou to rýže, pohanka, oves a kukuřice. Konzistence hotové kaše by měla být velmi tekutá.

Schéma vstupu živin

Výběr produktu pro první krmení je individuální. Pokud dítě nezískává na váze dobře, je prvním produktem bezlepková obilovina bez mléka. Návnada se zavádí podle následujícího schématu:

 1. 1 den - 1 čajová lžička;
 2. 2 dny - 2 lžičky;
 3. 3 dny - 3 lžičky;
 4. 4 dny - 4 lžičky;
 5. 5 dní - 10 lžiček;
 6. 6 dní - 100 gramů;
 7. 7 dní - 150 gramů.

Podle tohoto schématu mohou být do dětské stravy zavedeny cereálie a bramborová kaše. Nejdůležitější věcí je postupný vstup. V tomto případě by měla být brána v úvahu věková norma objemu jednoho krmení.

Během týdne můžete dát pouze jeden produkt, se kterým dítě ještě není obeznámeno.

Je tedy zřejmé, že se dítě přizpůsobilo zavedeným výrobkům. Je také důležité věnovat pozornost stolici dítěte - pokud se změnila, tento produkt mu zatím nevyhovuje.

3 měsíční dětská strava

Pokud je v tomto věku dítě krmeno směsí, měly by přestávky mezi krmivy dosáhnout nejméně 3,5 hodiny. Tak dlouhé období je spojeno se skutečností, že upravená směs je absorbována déle než mateřské mléko.

Pokud dítě kojí, je doporučený počet krmení 6-7krát denně. Ale zároveň, pokud to bude potřeba, může dítě jíst častěji.

Podle norem by dítě ve 3 měsících mělo jíst asi jednu šestinu své váhy denně. Toto množství jídla se dělí počtem krmiv denně, čímž se získá velikost jedné porce.

Důsledky předčasného krmení

Tělo malého dítěte není připraveno na stravování dospělých, takže iniciativa rodičů může mít pro dítě různé důsledky. Nejnebezpečnější následky doplňkových potravin za 3 měsíce:

 • kolika, rozrušená stolice, bolest břicha, zvracení, těžká regurgitace;
 • zhroucení zažívacího systému, který musí být zvládnut v nemocnici;
 • alergické reakce spojené s nezralou imunitou a vysokou střevní permeabilitou (atopická dermatitida, astma, peeling, zarudnutí a vyrážka na kůži, opožděný vývoj imunitního systému);
 • poruchy fungování vnitřních orgánů, protože je velmi velké zatížení gastrointestinálního traktu, jater a ledvin, budou se následně projevovat častými bolestmi břicha, vývojem kolitidy nebo gastroduodenitidy, neustálými poruchami stolice, chronickým zánětem sliznic střev a žaludku;
 • v dobře krmených drobkách klesá potřeba mateřského mléka, což negativně ovlivňuje množství jeho produkce, v důsledku toho může dítě čelit nedostatku živin v těle.

Zdraví a další vývoj dítěte závisí od prvního krmení, takže k němu musíte přistupovat se vší vážností a odpovědností. O tom, zda začít s krmením dítěte ve 3 měsících, by měli jeho rodiče rozhodnout společně s pediatrem. To pomůže eliminovat jakékoli nebezpečí pro zdraví dítěte. Pokud to není možné bez zavedení doplňkových potravin v tomto věku, riziko je odůvodněné.

Optimální doba krmení

Protože doplňkové potraviny po 3 měsících nejsou vhodným řešením, měli byste mít trpělivost a počkat, až se drobky stanou silnějšími a náchylnějšími k inovacím. Jaké jsou známky toho, že matka může pochopit, že je čas diverzifikovat stravu svého dítěte?

 1. Pokud je dítě ve vývoji úspěšné a sedí dokonale.
 2. Když klidně reaguje na silnější jídlo a netlačí ho z úst.
 3. Pokud má skutečný zájem o to, co je v deskách zbytku rodiny.
 4. Když přibral na váze a nyní jsou jeho ukazatele dvakrát vyšší, než když se dítě narodilo.
 5. Pokud jeho připoutání k hrudi nejsou povahou potřeby jídla, ale komunikačním aspektem. Stojí za povšimnutí, že pro dospělé děti je kojení stále více nezbytné pro těsný kontakt s matkou a zklidnění. Zároveň jsou novorozenci spokojeni se svými instinkty.

Nejčastěji takové projevy, a tedy i připravenost krmit matky, jsou patrné, když jejich dítě dosáhne věku šesti měsíců. Ale musíte nabídnout nové jídlo postupně a bez spěchu.

Vše o prvním krmení od 3 měsíců s kojením - podrobný plán

Pro mumie v naší zemi stále existuje velká otázka, kdy začít s doplňkovým krmením pro vaše dítě. A přestože Světová zdravotnická organizace dlouhodobě stanovila normu šesti měsíců, starší generace ráda mluví o prvních doplňkových potravinách od tří měsíců. Jaký je důvod tohoto názoru? Jaké by mělo být správné krmení pro tříměsíční dítě? Dnes vám jasně a podrobně řekneme o prvním prvním krmení pro kojení, v tomto programu nám pomůže systém od 3 měsíců od narození dítěte.

Jak je lidské tělo za 3 měsíce?

Než dáte doplňkové jídlo 3měsíčnímu dítěti, měli byste přemýšlet o potřebě těchto akcí. Měli byste jasně vědět, co se v tomto období děje v těle vašeho dítěte. Vývoj ve věku tří měsíců je teprve ve fázi zrání. Žaludek právě začal produkovat kyselinu chlorovodíkovou, která ovlivňuje rozklad enzymů, a střeva nejsou schopna vůbec trávit nic jiného než mateřské mléko nebo kojeneckou výživu, v případě vážných problémů je dokonce pravděpodobnější alergická reakce.

To vše ve spojení se slabou imunitou, nevyvinutými obrannými mechanismy a neschopností spolknout husté jídlo naznačuje, že dítě je zcela připravené na změnu výživy a zavedení předčasného krmení. Slabý trávicí trakt dítěte takové změny nepotřebuje a jen příležitostně se objevují situace, kdy je nutné, abyste podávali doplňková jídla, a právě takové případy budeme dnes zvažovat..

Proč byste měli zavést včasné krmení?

Příroda uspořádána tak, aby člověk mohl od narození přijímat všechny potřebné vitamíny a minerály spolu s mateřským mlékem.

Tuky, bílkoviny a další živiny v mateřském mléce pro dítě ve věku 3 měsíců jsou jedinými důležitými složkami výživy, takže není třeba nic přidávat. V některých případech, kdy má matka problémy, je však dítě převedeno do umělého mléka. A právě pediatrové někdy předepisují první umělé krmení pro první výživu..

Předpoklady pro to mohou být:

 • předčasnost;
 • nedostatečný přírůstek na váze;
 • růstové problémy;
 • nezdravé stoličky a nadýmání;
 • vývojové zpoždění;
 • alergie na mléko a směsi.

To je s takovými problémy, že předčasné krmení je nejen možné, ale nezbytné k obnovení nebo udržení zdraví dítěte.

Váš ošetřující pediatr by vás měl informovat, že musíte začít zavádět první krmení za 3 měsíce.

Špatná stránka předčasného krmení

Ze všeho výše uvedeného můžete vyvodit závěry o tom, proč doplňkové potraviny jsou skutečně škodlivé pro 3měsíční dítě, ale zobecníme se, abychom vám usnadnili porozumění. Vzhledem k tomu, že se žvýkací polykání reflex u kojenců objevuje pouze za 4–5 měsíců, ve 3 nemůže stále vzít jídlo z lžíce, aniž by ho vyplivl, což s největší pravděpodobností může vést k udušení. Prostupnost střevní sliznice se snižuje, což, jak jsme již řekli, pravděpodobně povede k alergické reakci. No, ta nejnepříjemnější věc pro vás, a zejména pro dítě - kolika.

Je to tento jev, který ukazuje, že dítě vyvíjí střeva a gastrointestinální trakt jako celek, a kolika se může objevit iu přírodních mateřských HS, nemluvě o umělých směsích. Bolest v břiše ze dvou předchozích prostor však nelze srovnávat s bolestí z jídla neobvyklého pro tělo. Stručně řečeno, stojí za to říci, že krmení dítěte od 3 měsíců je nebezpečná a nepříjemná věc, která se nejlépe provádí, pouze pokud je to nezbytně nutné, a pokud neexistuje, můžete počkat další tři měsíce.

Co začíná brzy návnada??

Pokud jste se vy a vaši lékaři již rozhodli, že vy a vaše dítě potřebujete doplňkové potraviny již od 3 měsíců, měl by se tento proces provádět od samého začátku. Každý chápe, že lidé jsou různí, a proto by měl být přístup ke krmení individuální. Matky si v zásadě vybírají ovocné nebo zeleninové pyré pro první krmení. Zde musíte být opatrní, protože některé produkty u dítěte mohou být alergické od narození, což znamená, že je velmi důležité podívat se na reakci těla a dítěti dávat nejdéle polovinu lžičky..

Pokud si nepřejete podstoupit mnoho rizik a zároveň si všimnete, že dítě nezískává na váze, měly by být upřednostněny obiloviny. Kaše bez mléka v běžné vodě nejen doplní nezbytný přísun uhlohydrátů a dalších užitečných látek obsažených v pohanky, rýži, ovesných nebo kukuřičných krupinách, ale nezpůsobí alergii, kterou může dítě mít na mléko a mléčné směsi.

Kromě obilovin a bramborové kaše byla dříve k dispozici i šťáva. Maminky daly lžíci ovocné nebo bobule dětské šťávy, aby dítě přizpůsobily jídlu pro dospělé nejjednodušším způsobem. Nyní však pediatrové tvrdí, že ovocné kyseliny v těchto šťávách mohou být velmi škodlivé pro žaludeční sliznici, nemluvě o možné individuální alergické reakci. Šťáva může být zavedena jako doplňková výživa pro dítě, ale teprve od 5 do 6 měsíců, kdy je tělo více či méně zvyklé na jiné potraviny a žaludek zesílil..

Důležitá pravidla krmení

Důležitější než kde začít s časným krmením, jak začít. Zde je několik tipů, které vám pomohou vyhnout se chybám, kterých se dopouštějí mladé matky:

 1. Nejprve si uvědomte, že další „dospělé“ jídlo musí být podáváno bezprostředně před pravidelným krmením. To je důležité jak pro doplňkové krmení po 3 měsících s kojením, tak pro umělé krmení, protože po normálním jídle již dítě nebude schopno užít jiné jídlo, a proto ho jednoduše nepřijme..
 2. Bez ohledu na to, co se rozhodnete zahájit zavádění doplňkových potravin ve věku 3 měsíců, musí být zvolené jídlo převedeno do formy stravitelné tělem dítěte. V důsledku mechanického zpracování byste měli dostat tekutý neviditelný produkt bez jakýchkoli pevných kousků, jinak to dítě nebude chtít spolknout, nebo dokonce nebude moci.
 3. Vyzkoušejte různá jídla, ale ne současně. Sledujte reakci vašeho dítěte: v případě zarudnutí, vyrážky, nadýmání, problémů se stolicí nebo obecně zjevné malátnosti v podobě únavy, okamžitě zastavte krmení vybraného produktu, počkejte, až příznaky zmizí a zkuste další produkt.
 4. Navzdory skutečnosti, že pro 3 měsíce staré dítě je lžíce nepochopitelným nástrojem, je lepší začít s krmením přesně pomocí její pomoci: bude pro vás pohodlnější zvládnout to a dítě si na to trochu zvykne. Kromě toho se bude měřítkem množství podaného jídla lžíce.
 5. V žádném případě byste neměli být zvyklí na nové výrobky v době, kdy je dítě nemocné, protože jeho imunita je již oslabena. Také udržujte období tři dny před očkováním a tři dny po očkování. Vždy počkejte, až zmizí příznaky..

Postup zavádění předčasného krmení

Pokud jste se již rozhodli zahájit zavádění doplňkových potravin od 3 měsíců, pak musíte vědět, jaké produkty a v jaké době je vhodné zavádět postupně. Jak jste již pochopili, je třeba začít s doplňkovými potravinami buď se zeleninovým pyré nebo bezlepkovou cereálií (rýže, pohanka, kukuřice, ovesné vločky).

Pokud jste si pro trénink vybrali zeleninové pyré, měli byste zvolit nej hypoalergenní variantu a nenajdete lepší zeleninovou dřeň. Kromě toho ji pediatři doporučují pro předčasně narozené děti..

Kromě cukety jsou pro vás vhodné i květák a mrkev. Počínaje jednou zeleninou, za týden se můžete přejít na další. To nejen diverzifikuje stravu dítěte, ale také vás informuje, zda je alergický na tento nebo na tento produkt. Nezapomeňte, že po 3 měsících by nemělo být donuceno dítěti to, co jeho tělo odmítá, i když prostě tento produkt podle svého vkusu nelíbí..

Po pouhých dvou týdnech takové výživy, pokud je vaše dítě dobře obeznámeno s novými potravinami, můžete mu začít nakládat šťouchané ovoce. Mezi ty, u nichž je méně pravděpodobné, že způsobí alergii nebo naštvaný gastrointestinální trakt, lze rozlišit: švestky, bílý rybíz, hrušky, třešně a zelená kyselá jablka.

Již blížící se tři a půl měsíce jsou zaváděny obiloviny a je třeba je vařit ve speciální dětské vodě. Je důležité, aby jejich konzistence byla co nejmenší tekutina pečlivým třením obilovin. Děje se tak, aby dítě nenarazilo na pevné hrudky. Kaše poskytne potřebné množství živin, které posilují tělo dítěte.

Samozřejmě nemůžete úplně odmítnout hlavní výživu, můžete krmit pouze dítě a do obvyklé stravy přidávat další složky, které se s mateřským mlékem příliš nekonzumují. Je na kojení, že úkolem je poskytnout látky nezbytné pro normální vývoj, takže by krmný režim 3,5 měsíce měl vypadat asi takto:

 • první ranní návnada - HS a kaše;
 • druhé ráno - standardní GW;
 • oběd - HS a ovocné nebo zeleninové pyré;
 • první večer - standardní teplá voda;
 • druhý večer - GV a ovocné nebo zeleninové pyré.

5 - minimální počet krmení pro kojící matky od 3 měsíců po kojení. Někteří pediatrové dokonce doporučují přidat další oběd, aby dítě mohlo přibrat na váze. Bude to také užitečné po měsíci, kdy si dítě začne zvykat na takovou stravu, začne dávat trochu hypoalergenní šťávy po přestávkách.

Předkrmový stůl

Určitě už jste přesně pochopili, jak stojí za to začít si zvykat své dítě na nové jídlo. Specialisté mají plán na první krmení při kojení od 3 měsíců do roku, což vám pomůže tento problém vyřešit. Aby vám nedošlo k záměně v různých potravinách a počtu měsíců, tabulka vám pomůže nejlépe. Zde jsou požadovaná data:

Měsíce3456789-12
Zeleninové pyré,5-5050-100150150170180200
Ovocné pyré, g5-3045-5050-6060708090-100
Kashi, g-50-100100-150150180200200
Šťáva, ml5-3040-5050-6060708090-100
Kefir, ml---100200200400-500
Curd, g--10-30404040padesáti
G---3-551010-15
Chléb, g----5510

Funkce pro ošetřovatelskou směs

Krmení po 3 měsících umělého krmení vypadá trochu jinak. Faktem je, že mléčné přípravky se u dětí vstřebávají mnohem déle, a proto by ve stravě nemělo být více než pět jídel denně. Ujistěte se, že krmení dítěte ve 3 měsících umělou výživou se provádí nejdříve 3 a půl hodiny po poslední. Takovému dítěti by nemělo být podáváno více než 800-900 ml směsí a 30-60 g nebo ml dalšího produktu denně. Totéž se vyplatí říci o jedné dávce: ne více než 150-200 ml obecně a první a poslední dávka by neměla být krmena.

Při výběru způsobu, jak můžete své dítě krmit během krmení směsí, byste se měli obrátit na cereálie, zejména pokud máte zjevný nedostatek váhy. Dbejte však na individuální stav vašeho dítěte. Pokud vidíte, že dítě začalo trpět zácpou, okamžitě jděte na zeleninové pyré. Od zácpy také dokonale pomůže umělé návnady z prořezaného pyré. Můžete také zkusit broskvové pyré. Rovněž stojí za to vědět o možnosti přidání rostlinného oleje do bramborové kaše pro větší změkčení a zvýšení konzistence tekutin..

Závěr

Abychom shrnuli náš článek, chci shrnout všechny výše uvedené. Když přemýšlíte o tom, zda je možné, aby vaše dítě dostalo takové včasné krmení vašemu třetímu měsíci života, nezapomeňte, že to může vést k velmi nežádoucím důsledkům ve formě gastrointestinálního rozrušení, kazení stolice, koliky, zvracení a mnoha alergických symptomů, jako je dermatitida, peeling a bronchiální astma. Není tedy nutné zvykat si na „dospělé“ jídlo.

Odpoví na otázku, jak zavést doplňková jídla z prvních měsíců tabulky, která dokonale popisuje všechny fáze krmení, počínaje dětmi od 3 měsíců a končícími jednoletými. Nejprve můžete začít zeleninovým nebo ovocným pyré, v některých případech obilovinami bez lepku a ve vodě pro děti. V opačném případě závisí druh doplňkových potravin pro vaše dítě ve věku 3 měsíců na vašem ošetřujícím pediatrovi. Udržujte své dítě zdravé a nemoci!

Články O Neplodnosti