Hlavní Testy

Příznaky alergie na mléčnou směs

Zaměstnanci internetového obchodu „Dcery a synové“ představí rodiče do sortimentu dětské výživy neobsahující laktózu..

Jak je alergie na mléčnou směs

Na kůži, stejně jako v narušení trávicího a dýchacího systému, lze pozorovat příznaky potravinové alergie na kojeneckou výživu. Jedním z nejvýraznějších příznaků alergické reakce v těle je výskyt červené vyrážky na tváři, bříšku, hýždích a ramenou dítěte. Sekundární příznaky jsou hojná regurgitace a výskyt nadměrného hlenu v nose a krku dítěte.

Alergie na mléčnou směs je diagnostikována v následujících případech:

 • vyrážky a loupání na kůži, doprovázené svěděním;
 • dochází k neustálému porušování stolice (zácpa, průjem) po dobu delší než 2 dny;
 • nedostatek chuti k jídlu, bolest břicha;
 • dušnost, rýma, bronchiální křeče při normální tělesné teplotě.

Alergie se objeví po 2-3 hodinách od ukončení příjmu tekutého jídla. V některých případech se reakce projeví po 1-2 dnech. Po krmení alergenní směsí lze pozorovat hojnou (až 7krát) regurgitaci a škytavku. Kožní vyrážky jsou také doprovázeny dlouhodobou dysfunkcí střev s kolikou..

Důležité!

75-80% dětí, jejichž rodiče jsou alergičtí, je alergií na mléko. Ohroženo je až 40% dětí, u nichž alespoň jeden z rodičů trpí nesnášenlivostí mléka, a až 20% u zdravého otce a matky.

Co dělat, když je novorozenec alergický na mléčnou formu

Pokud dítě zjistí hlavní příznaky potravinové alergie, je prvním krokem konzultace s pediatrem. Lékař pomůže určit alergenovou složku a nabídne speciální hypoalergenní jídlo, které neobsahuje žádné dráždivé látky.

Nahraďte dětskou výživu na základě alergenního kravského mléka těmito směsmi:

 • hypoalergenní;
 • v kozím mléku;
 • sójové;
 • bez laktózy.
Tabulka 1. Seznam směsí, které mohou nahradit alergenní výživu, s uvedením indikací pro použití
Vlastnosti kompozicejméno výrobkuJmenování
Hypoalergenní (založené na štěpené bílkovině kravského mléka)Friso Frisopep; Hipp HA Combiotik; Nutrilak Peptidium SCTK léčbě alergií na potraviny, mírné, střední a závažné; používá se k dlouhodobému použití
Nestle Nan Hypoallergenic; Nutrilon hypoalergenní; Aminokyseliny Nutrilon; Nutrilon Pepti Gastro; Nutrilon Premium Junior PronutriPlus; Nutrilac Premium hypoalergenní; Friso Frisolac GA; Similac GA; Humana haPro prevenci alergií; pro intenzivní rozvoj imunity; Doporučeno pro děti s genetickou tendencí k potravinové nesnášenlivosti
Kozí mléko založenéNanny Classic 1, 2, 3; Kabrita Gold 1, 2, 3; MD Mil Goat 1, 2, 3; Mamako 1, 2, 3Pro prevenci alergií na bílkoviny kravského mléka; obsahuje laktózu
Friso Frisopep AUK léčbě dětí s těžkými projevy potravinových alergií na bílkovinu kravského mléka a laktózu; používá se při dietní terapii
Na základě sojového proteinuSimilac Isomil; Nutrilon Soy; Nutrilak Premium Soya; Bellact SoyPro úplný vývoj dětí s alergiemi na kravské a kozí mléčné bílkoviny, laktózu a galaktosémii
Bez laktózy (neobsahují mléčný cukr)Nestle Nan-Lactose-Free; Koš babičky Bez laktózy; Bellac nlProti alergii na laktózu a sacharózu; pro neškodnou náhradu mateřského mléka
Friso frisosoy soySójová směs pro děti s nesnášenlivostí na bílkoviny kravského mléka a laktózy.

Hypoalergenní směsi se vyrábějí speciální technologií - úplným nebo částečným štěpením (hydrolýzou) bílkovin kravského mléka. Ošetření zahrnuje produkty s úplnou hydrolýzou (Friso Frisopep, Hipp HA Combiotik a Nutrilak Peptidi SCT). U kojenců s intolerancí mléčného cukru je indikována bezlaktózová výživa..

Názor odborníka

„Náš internetový obchod nabízí všechny typy hypoalergenních směsí reprezentovaných ochrannými známkami Nutrilon, Similac, Hipp, babiččina koš, Nutrilak, Bellakt a další. Nejlepší výživa v léčbě alergií na kravské mléko je hypoalergenní směs vyrobená pomocí technologie úplného rozkladu bílkovin.

Výběr mezi směsmi na bázi sójových bílkovin a kozího mléka je upřednostňován. Sójové směsi nejsou vhodné pro kojence s polyvalentní potravinovou alergií. Kromě toho je sója výrazně nižší než bílkovina kozího mléka ve výživné hodnotě. “.

Specialista internetového obchodu „Dcery a synové“
Antonova Ekaterina

zjištění

U dítěte se alergie na mléčnou směs projevuje ve formě jasně viditelných červených vyrážek na kůži obličeje, břicha, ramen a hýždí. Doprovodné příznaky - výskyt nádchy a dušnosti, koliky, prodlouženého průjmu nebo zácpy. Při alergické reakci u novorozence je plivání občas mnohokrát možné, škytavka je možná.

Pediatr by měl diagnostikovat potravinovou alergii, určit alergen a předepsat alternativní směs. Nevhodná výživa může být nahrazena terapeutickou hypoalergenní nebo bezlaktózovou směsí a také kojeneckou výživou na bázi sójových bílkovin nebo kozího mléka.

Jaké je použití sójové směsi pro děti

S příchodem dítěte do rodiny rodiče přidávají spoustu problémů.

Jedním z hlavních problémů mladých rodičů je stanovení výživy dítěte.

Je dobré, když matka má dostatek mateřského mléka a dítě jí s radostí, ale co když je dítě alergické na mléko?

Existuje mnoho takových případů a vyskytují se poměrně často. Dnešní výrobci dnes nabízejí velký výběr produktů pro děti s různým postižením.

Pokud dítě neabsorbuje bílkovinu kravského mléka dobře, lékař předepíše směs neobsahující laktózu. Jedním ze zástupců bezlaktózových přípravků jsou směsi na sójovém proteinu.

Jsou vyrobeny ze sójových bobů, obohacených o živiny důležité pro dítě, stopové prvky, vitamíny.

Jak ukazuje praxe, zavedení směsí do doplňkových potravin vám umožní vyřešit globální problém dětí s alergií na mléčné bílkoviny..

Hlavní rozdíl mezi směsmi s sójovými boby je nedostatek mléčných bílkovin, je nahrazen rostlinou a neexistuje laktóza.

Směs je terapeutická, proto by ji měl předepisovat pouze pediatr.

Při zavádění nového produktu je důležité sledovat, jak se tělo dítěte chová, a v případě problémů hledat jiná řešení.

Pokyny pro sójové směsi:

 1. Mohou být zavedeny jako doplňkové potraviny nejdříve za 5-6 měsíců.
 2. Směs se zavádí do krmiva postupně. Začněte 30 ml při prvním krmení.,
 3. Druhý den přidejte 30 ml do každého krmiva,
 4. Třetí den se dávka zvýší na 60 ml,
 5. Na čtvrtý až 120 ml,
 6. Pátý den můžete zcela přepnout na sójovou směs. Reakci dítěte na zavedení nového produktu je nutné pečlivě sledovat, protože riziko alergických reakcí stále přetrvává.

Sojové směsi pro děti vyrábějí takové známé společnosti jako Humana, Similak, Tuttelli, Nainz, Nan, Enfamilk, Bebelak, Friso. Jsou vybírány individuálně na základě charakteristik každého dítěte..

Složení směsi na bázi sóji

Jednou z nejdůležitějších vlastností sójových produktů je nedostatek lepku - obilný protein způsobující alergii.

 1. Sacharidy jsou zastoupeny dextrin-maltózou, která se pomalu vstřebává a zanechává pocit plnosti po dlouhou dobu..
 2. Tuky jsou kokosový, kukuřičný, sojový olej. K jejich asimilaci přidávají výrobci sójový lecitin, karnitin, mono a diglyceridy..
Sójové proteinové směsi

Vzhledem k vysokému obsahu vitamínů, minerálů a minerálů nejsou směsi v sójovém mléce horší než podobné výrobky na bázi bílkovin kravského mléka. Mezi výhody patří cenově dostupnější náklady ve srovnání s jinými směsmi bez laktózy..

Obecně představují z hlediska kvality a složení směsi v sójovém mléce docela hodnotnou alternativu k běžným a umožňují dítěti dostávat vše potřebné pro růst a vývoj..

Alergie sójové směsi

Sójová směs pro atopickou dermatitidu

Pokud má dítě atopickou dermatitidu, lékaři předepisují produkty, ve kterých je protein úplně rozdělen na aminokyseliny. Tento přechod na novou směs není pro mnoho dětí jednoduchý, ale výsledek bude patrný rychle..

Poté, co zmizí příznaky alergie, můžete postupně přejít na terapeutické a upravené přípravky určené pro zdravé děti.

Sójové směsi pro alergie nelze použít jako lék, je to způsob, jak snížit reakci těla a zlepšit stav dítěte.

Rodiče by v žádném případě neměli předepisovat tento nebo tento produkt sami. Pro stanovení správné diagnózy a předepsání léčby vám lékař požádá o provedení testů a teprve poté vybere nejoptimálnější volbu pro složení.

Sójová směs Nutrilon - recenze rodičů

Sojové směsi Nutrilon pro novorozence jsou k dispozici ve 400 gramovém cínovém balení. Obsahují izolát sójového proteinu, neobsahují lepek, složky kravského mléka a sacharózy.

Přiřazeno pediatrem v případě nesnášenlivosti mateřského mléka a směsí s bílkovinami a tuky živočišného původu. Je to jedna z nejlepších směsí mezi sloučeninami neobsahujícími laktózu, proto se aktivně používá pro krmení kojenců po celém světě..

Zahrnutý do složení L-methioninu poskytuje nezbytnou rovnováhu aminokyselin a kukuřičný sirup se snadno vstřebává i u dětí s gastrointestinálními chorobami.

Výrobce optimalizoval složení z hlediska množství fosforu a vápníku nezbytného pro plný vývoj dítěte. Obsah jódu je také vysoký, což pomůže zabránit rozvoji nedostatku jódu u dětí.

Produkt může být použit jako hlavní zdroj výživy pro děti do jednoho roku s dietou neobsahující mléko a pro krmení dětí s alergií na mléčné bílkoviny..

Rodiče zaznamenávají rychlou asimilaci směsi, snížení závažnosti alergických reakcí a snadnost ředění. Z nedostatků stojí za zmínku poměrně vysoká cena, někteří si všimnou nepříjemného zápachu.

Sójové směsi pro děti s potravinovými alergiemi

Alergie na potraviny u dětí mladších než jeden rok jsou běžné. To je způsobeno buď skutečností, že se tělo učí trávit pouze nové jídlo, nebo zhoršenou absorpcí živin.

Pediatr a testy pomohou určit příčinu alergií na potraviny. A budeme mluvit o případech, kdy musíte přenést umělé děti do sójové směsi. Takové jídlo je klasifikováno jako zvláštní. Zároveň se jedná o plnohodnotnou náhradu mléčného jídla pro děti s alergiemi.

Kdy jsou předepsány sójové směsi

Dětské sójové směsi neobsahují laktózu ani mléko. To znamená, že neobsahují dva hlavní alergeny: laktózu a kasein..

Druhy alergií, při nichž jsou děti přenášeny na rostlinné potraviny:

 • Nedostatek laktázy. To je nepřítomnost nebo velmi nízká aktivita enzymu laktázy. Laktáza je zodpovědná za vstřebávání laktózy - uhlohydrátu obsaženého v mléce. A laktóza je zdrojem energie v dětské výživě..
 • Alergie na kasein - neschopnost těla trávit živočišné bílkoviny - kasein. Molekuly kaseinu jsou velké. Nezralý trávicí systém ne vždy zvládne jejich zhroucení. Nesestrávené jídlo se hromadí, dochází k okyselení střeva, což má za následek problémy se stolicí a trávením. Alergie na kasein diagnostikovaná lékařem v důsledku krevního testu.

Je důležité vědět, že před přechodem na sójový produkt se musíte ujistit, že na sóju neexistuje alergie. Toto je vzácné, ale nastává. Za tímto účelem proveďte krevní test.

Není-li mléko ani bylinná směs vhodné pro dítě, pediatr doporučí hypoalergenní nebo hydrolyzovaná jídla, ve kterých jsou proteiny rozděleny na jejich aminokyseliny..

Jak vstoupit do sójové směsi

Přechod na novou stravu by měl probíhat postupně. S výjimkou případů akutní nesnášenlivosti mléka, kdy je lepší směs vyměnit současně.

Přečtěte si správné sedmidenní přechodné schéma v našem článku. A nezapomeňte dodržovat doporučení pediatra.

Mýty a pravda o sójových směsích a sóji v dětské výživě

Kolem sójových bobů se vytvořilo asi tucet mýtů. Níže prozkoumáme hlavní a oddělíme pravdu od nepřiměřených obav.

GMO jsou v sójových směsích.

Ve skutečnosti existuje myšlenka, že všechny sójové boby pěstované na světě obsahují GMO. Pokud však jde o dětské výrobky, je používání GMO vyloučeno. Existuje dokument celní unie TR CU 021/2011 „O bezpečnosti potravin“, který obsahuje zákaz používání geneticky modifikovaných potravin pro děti, těhotné a kojící ženy. Implementace tohoto standardu je sledována státem..

Například Materna Soy se vyrábí pod kontrolou izraelského ministerstva zdravotnictví a hlavního rabinátu země a neobsahuje GMO..

V sóji jsou fytoestrogeny, které negativně ovlivňují vývoj dítěte.

Jsou opravdu obsaženy v bylinných dětských produktech v množství, které je dítě schopno absorbovat. Jejich pozitivní vlastností je ochrana před virovým průjmem. Množství fytoestrogenů je regulováno ministerstvem zdravotnictví a nepřekračuje maximální přípustnou hladinu v dětské výživě.

V sójových směsích se zvyšuje obsah hliníku

Stačí si přečíst složení na obalu, abyste pochopili, že hliník tam není a nemůže být. Rostlinný protein se čistí od všech nečistot a přidává se v čisté formě.

Rostlinný protein neobsahuje celý komplex esenciálních aminokyselin

Pokud mluvíme o sójových bílkovinách, obsahuje všechny esenciální aminokyseliny v množství o 4% méně než živočišné bílkoviny.

Bílkovinný izolát, který se přidává do dětské výživy, se tělem snadno vstřebává. Izolát je forma proteinu očištěná od všech nečistot. Kromě toho výrobci sledují nutriční rovnováhu a přidávají všechny složky nezbytné pro zdravý vývoj.

Nelze krmit sójové jídlo po dlouhou dobu

Věnujte pozornost tomu, co výrobci uvádějí na obalu, a poslouchejte rady pediatra. Některé produkty jsou léčivou výživou, ale existují i ​​ty, které se stávají plnohodnotnou náhradou mléka po celou dobu umělého krmení, jako je Materna Soy.

Bylinné směsi jsou směsi v sójovém mléce.

Toto je nepravdivé tvrzení. Mléko se nazývá kapalina získaná z vody a mletých zrn sóji. Do dětských produktů přidejte pouze vyčištěný protein - izolát. A navíc obohacen o potřebné komponenty. Taková výživa proto není v sójovém mléce kojenecká výživa. Bude přesnější říci - na základě sojového proteinu.

Jaké je použití sójové směsi pro děti

Toto jídlo je vynikající alternativou k hydrolyzovaným potravinám. A skutečné spasení pro alergické děti, které nemohou absorbovat mléko. Směs sojových bobů má nasládlou chuť a hydrolyzáty jsou hořké. Je důležité pouze zajistit, aby na sóju neexistovala alergie.

Přesto je užitečné pochopit, že nejlepší dietou pro zdravé děti bude mléčná kojenecká výživa, pokud kojení není možné. Přepínejte na rostlinnou stravu, pouze pokud je na doporučení lékaře zdravotní stav.

Rassadina Zinaida Vladimirovna, pediatr

Výhody sójových směsí Nevýhody

Co jsou to dětské sójové směsi? Baby sójové směsi jsou

 • Upravené směsi neobsahující mléko pro výživu dětí prvního roku života připravené na základě sójových bílkovin.
 • Léčivé směsi, které nejsou určeny k výživě zdravého dítěte, mohou být použity pouze podle pokynů lékaře.
 • Sójové směsi neobsahují mléko (neobsahují mléko) a neobsahují laktózu (neobsahují laktózu), ale nejsou hypoalergenní, obsahují rostlinné bílkoviny, proto mohou také způsobovat alergie.

Výhody sójových směsí

 • Neobsahují proteiny kravského a kozího mléka. Proto je lze úspěšně použít při výživě dětí, které jsou alergické na proteiny kravského (kozího) mléka.
 • Směs neobsahuje mléčný cukr z laktózy. Proto je lze používat po dlouhou dobu při krmení dětí, a to jak s vrozenými, tak i dočasnými (u nezralých a předčasně narozených dětí, jakož i po některých střevních infekcích), nedostatkem laktázy a dětmi s galaktosémií.
 • Sojové směsi mohou být použity jako doplněk výživy u dětí s virovým průjmem. A dokonce zajistit určitý antivirový účinek díky obsahu fytoestrogenů (isoflavonů) v nich.
 • Tyto směsi mají nižší osmolaritu než směsi v kravském mléce, což je výhoda, protože zátěž ledvin klesá s nízkou osmolaritou.

Sójové směsi Nevýhody

Sójový protein

 • Je to rostlinný protein. Neobsahuje kompletní sadu esenciálních aminokyselin nezbytných pro vývoj dítěte. Především pro vývoj mozku a nervového systému. A ačkoli většina výrobců kojeneckých přípravků přidává některé další aminokyseliny (taurin, methionin). A umožňují použití sójových směsí jako hlavní výživy dítěte po celý první rok života. Nicméně při dlouhodobé remisi nemoci (vymizení příznaků alergie nebo nedostatku laktázy) je lepší postupně přenést dítě do krmení směsí na bázi kravského (kozího) mléka.
 • U sójových bílkovin, stejně jako u jiných, je u dítěte možný výskyt alergie.
 • Horší je vstřebávání v gastrointestinálním traktu dítěte. Sójové směsi proto obsahují asi 1,5krát více bílkovin než běžné..

Sójová směs

 • Není vysoce přizpůsobivý. Všechny sójové směsi dostupné na ruském trhu jsou určeny pro výživu dítěte od 0 do 1 roku. Nemají několik vzorců od 0 do 6 měsíců, od 6 měsíců do 1 roku atd. Proto jsou méně vhodné pro potřeby dítěte související s věkem v bílkovinách, tucích, uhlohydrátech, vitaminech a stopových prvcích..
 • Tyto směsi neobsahují laktózu. Obsahují však glukózu, fruktózu, sacharózu nebo maltodextrin. Tyto uhlohydráty jsou schopné zlepšit procesy fermentace ve střevech. U některých dětí způsobuje střevní koliku a stolici.
 • Železo, hořčík, měď, vápník, fosfor a zinek ze sójové směsi jsou vstřebávány horší než ze standardu v důsledku obsahu fytátů (látek, které zpomalují jejich absorpci). Proto by v sójové směsi měl být obsah těchto minerálů přibližně o 20% vyšší než obvykle.
 • Všechny sójové směsi obsahují výrazně více manganu než standardní. To je také nevýhoda a může to vést k rozvoji hyperaktivity u dítěte..
 • Mezi sójovými boby neexistují žádné směsi s pre a probiotiky a pouze Frisosa obsahuje nukleotidy.

Sójové směsi jsou léčivou výživou a prodávají se v lékárnách. Výběr směsí je dostatečný. Všichni známí výrobci vyrábějí sójové směsi. Existují: Nanoja, Nutrilon-sója, Frisosoy, Humana SL, sója Enfamil, Similak izomil, Heinz sója,

Přibližné složení nejběžnějších sójových směsí v Rusku ve srovnání s výchozí mléčnou směsí Nan Gold Premium lze vidět v tabulce

Jíst nicNan SoyNut ri lonHranolky sáníHu ma naNo t ri lakEn fa milC mi lac iso milAhoj NC
ZeměHolandskoNěmeckoRuskoUSAItálieŠvýcarsko
KampánieNest leVýživaZdarma z le ndDMKNo, tři techMid on onsAb botAhoj NCNest le
VeverkyG1.81,51.71.71.82,01.81.71.24
TukyG3.33,53,53.63.63.63,73.233.6
palmový olej++++++-++
Lino odešelmg630497442650560581670350530
Lino Leno Vayamg639063806061624364
Poměr10/15,5 / 17/18/19/19,5 / 111 | 18/18/1
Koutek vodyG7.27,07.28.37.16.66.97,247.5
Gluko proG--+2.1-+++Laková toza
Mal todek strinG7.27,0+6.27.1-+--
Vápníkmg5753padesáti757564,2705252
Fos formg42třicettřicet38padesáti50.7padesáti3235
Víčko1.41.81.821,51.31.41,61,5
Draslíkmg786565845981767270
Sodíkmg2117dvacet262424323117
Magnymg6567.24.87.45,44.48
Želé zomg0,780,790,780,90,91,21,031,00,7
měďmcg5140padesáti494851475252
Mar ghanaianmcg2741třicet40třicet16.14025.8patnáct
zinekmg0,80,50,60,60,80,810,80,50,7
jódmcg101210107.810.11010.3patnáct
selenmcg-1,51.3-----1,2
Vit A240203
mcgpadesáti706261797768
WitD40.6
mcg1,21,21,21.41,011,20,93
Vit E1,35
mg0,81,10,811.40,91,11,50,9
Vit Smg10.58.29.1146.58.177.7jedenáct
Vit B1mg0,050,050,060,060,040,050,0650,040,08
VitV2mg0,10,10,090,10,090,060,060,060,14
Vit Kmcg5.14.55.13,72.95,45.57.75.5
Nia Qingmg0,660,430,471,10,520,670,70,50,59
Vit B6mcgtřicet4039605540.6405952
Foleymcg5.791095.510.813,25.29.5
Panto Teno Vayamg0,30,330,30,40,270,340,50,40,5
VitV12mcg0,180,180,160, 090,220,20,30,30,24
Bio cínmcg1,21.71.421.3231.81,5
Carney cínmg1.81,02,01.41,21.41,21.31
Ino zitmg3.33.33.92.92.61,2--6
Meti Oninmg--26-3337.8-41+
Cholinemg6.610146.97.98.17.96.512
Tau rinmg5.15.35.54.24,54.14,55.25.1
Nucleus otidsmg--3.2-----+
Ener giavýkaly726767726868686567
OsmolaritaMosm / l119140170210216313
Mosm / kg240

Mýty o sójových směsích

Sójové směsi obsahují GMO

Neobsahujte. Dětská výživa podléhá přísné kontrole. Všichni výrobci uvádějí na obalu, že směs neobsahuje geneticky modifikované produkty..

Sójové směsi obsahují fytoestrogeny

Děti krmené sójovými směsmi zaostávají za vrstevníky v mentálním vývoji, směsi obsahují fytoestrogeny, které narušují hormonální pozadí dítěte.

Většina sójových fytoestrogenů je zničena enzymy gastrointestinálního traktu. Fytoestrogeny v krvi kojenců krmených směsí sóji jsou většinou neaktivní, pouze 3% jsou v aktivní formě. Nehromažďují se v krvi dětí a nemají systémový účinek.

Kromě toho bylo provedeno mnoho studií. Fyzický, neuropsychický a sexuální vývoj dětí, které byly krmeny sójovými směsmi, byl porovnán s dětmi, které dostávaly standardní mléčné formule. Nebyly zjištěny žádné přesvědčivé rozdíly v jejich vývoji. Děti krmené sójovými směsmi se vyvíjejí stejným způsobem jako všechny ostatní děti, které jsou kojeny.

Sójové směsi obsahují hodně hliníku

Sójová jídla obsahují příliš mnoho hliníku, což způsobuje trávení dítěte a mineralizaci kostí.

Směsi obsahují izolát sójového proteinu - tato látka je očištěna od nečistot, včetně solí hliníku, za použití speciálních technologií, takže obsah hliníku v sójových směsích je snížen na nulu.

Závěr: Sójové směsi jsou léčivé, proto se nedoporučuje používat bez doporučení lékaře.

Přečtěte si více o všech složkách kojenecké výživy zde..

Sójové výrobky. Co může dítě udělat?

Spory o užitečnosti sójových bobů stále přetrvávají, mnoho rodičů se ptá: může být tento produkt použit v dětské výživě?

Sója obsahuje jedinečné kompletní proteiny, které mají téměř nižší nutriční hodnotu a nutriční hodnotu než živočišné proteiny. Ale protože debaty o užitečnosti sójových bobů stále probíhají, mnoho rodičů se ptá: je možné tento produkt použít v dětské výživě?

Jaké je použití sóji?

Ve výživě člověk používá semena sóji - sójové boby, které se vyznačují vysokým obsahem rostlinných bílkovin, v průměru asi 40% hmotnosti semene. Sójové proteiny jsou ve své biologické hodnotě velmi blízké proteinům živočišného původu, to znamená, že v optimálním poměru obsahují všechny esenciální aminokyseliny (aminokyseliny, které tělo nemůže produkovat samy o sobě, ale mohou přicházet pouze s potravinovými proteiny). Sójový protein má relativně nízkou energetickou hodnotu 215 kcal na 100 g (například 100 g libového vepřového masa obsahuje 357 kcal a 100 g hovězího masa - 220 kcal).

Charakteristickým znakem sóji je nízký obsah uhlohydrátů, které jsou představovány rozpustnými cukry - glukózou, fruktózou, sacharózou, jakož i rozpustnými polysacharidy (škrob) a nerozpustnými strukturálními polysacharidy (hemicelulóza, pektin, hlen atd.). Tyto uhlohydráty se aktivně podílejí na práci gastrointestinálního traktu, usnadňují pohyb střev, jakož i absorpci a odstraňování těžkých kovů a radionuklidů z těla..

Minerální složení sójových bobů představuje draslík, fosfor, hořčík, sodík. Sójové zrno obsahuje řadu vitamínů: b-karoten, vitamin E, B1, B2, NA6, cholin, biotin, kyselina listová.

Sójové boby jsou nejbohatším přírodním zdrojem isoflavonoidů - biologicky aktivních látek, které spolu se sójovými bílkovinami pomáhají snižovat riziko vzniku chronických onemocnění trávicího systému, kardiovaskulárního systému i rakoviny. Isoflavonoidy jsou odolné vůči tepelnému zpracování a vaření nesnižuje jejich množství a aktivitu..

Škodlivé komponenty

Kromě užitečných látek obsahuje sója také látky, které jsou považovány za antioxidační. Mezi ně patří: inhibitory enzymů, které štěpí proteiny, lektiny, ureázu, lipoxygenázu atd..

Inhibitory proteolytických enzymů (enzymy, které štěpí proteiny) blokují práci těchto enzymů a vytvářejí stabilní komplexy, což má za následek snížení absorpce proteinových látek ve stravě. Pokud sójové výrobky převládají po dlouhou dobu nebo je-li strava složena pouze z nich, pak blokáda pankreatických enzymů vede k tomu, že je nucena intenzivněji pracovat, „opotřebovat“, produkovat další množství enzymů, což nakonec vede k narušení jeho funkce..

Lektiny narušují absorpční funkci střevní sliznice a zvyšují její propustnost pro bakteriální toxiny a produkty rozkladu.

Lipoxygenáza je enzym, který oxiduje lipidy (tuky), což má za následek snížení chuti sóji. K inaktivaci škodlivých látek (téměř 95%) dochází během tepelného a průmyslového zpracování sójových bobů, což znamená, že jejich koncentrace v sójových výrobcích je téměř nulová.

Výjimečné složení sóji, jmenovitě nepřítomnost cholesterolu a laktózy v ní, přítomnost jedinečných proteinů, jejichž složení aminokyselin je téměř totožné s složení proteinů živočišného původu, umožňuje použití sóji a jejích zpracovaných produktů ve stravě nejen dospělých, ale i dětí.

Dětská výživa na bázi sóji

Specializované dětské směsi na bázi purifikovaného sójového proteinu (izolátu) jsou vyrobeny z geneticky nemodifikovaných surovin, obsahují pouze rostlinné tuky a uhlohydráty, vyvážené složení vitamínů a minerálů, a proto se snadno absorbují a snášejí tělem dítěte a jsou dobrým základem pro terapeutickou výživu dětí..

Indikace pro přechod na sójové směsi mohou sloužit:

 • Nesnášenlivost na bílkoviny kravského mléka je zvláštní druh alergie na potraviny, při níž používání produktů na bázi kravského mléka, včetně kojenecké výživy, vede k rozvoji alergických reakcí z kůže (diatéza) a gastrointestinálního traktu (nadýmání, průjem nebo zácpa, regurgitace, kolika).
 • Galactosemia je dědičné onemocnění způsobené narušením metabolismu uhlohydrátů a je charakterizováno zpožděním ve fyzickém a duševním vývoji, zvětšením jater, žloutenkou, katarakta (zákal oční čočky).
 • Celiakie je trávicí porucha způsobená poškozením klků tenkého střeva lepkem (aka gliadin); tento protein se nachází v obilných produktech (pšenice, žito, slad, ječmen a oves). Toto onemocnění má smíšenou autoimunitní, alergickou, dědičnou genezi, která se vyskytuje s frekvencí 1: 3000.
 • Deficit laktázy je vrozený nebo získaný stav, při kterém organismus není schopen rozložit mléčný cukr - laktózu z důvodu nedostatku nebo úplné absence enzymu laktázy. Toto onemocnění se vyznačuje častými, řídkými, napěněnými, kyselými stolicemi, bolestmi břicha, plynatostí, střevní kolikou, u malých dětí je možná dehydratace a není dostatečný přírůstek na váze.

Protože sójové směsi (NAN-sója, Nutri-sója, Nutrilon-sója, Peptidi sója, Frisosa, Humana SL atd.) Jsou terapeutické, tj. jsou určeny k nápravě a prevenci patologických stavů, jejich přechod je možný pouze na doporučení lékaře a při jejich zavedení je třeba dodržovat následující pravidla:

 • postupně zavádět novou směs - nahrazovat celý objem nejméně za týden;
 • při zavádění nové směsi je nepřijatelné používat nová doplňková jídla;
 • pečlivě monitorují projevy alergií, protože sójové směsi obsahují malé množství nativního proteinu (tj. surového proteinu v přirozeném stavu), a proto jsou potenciálně alergenní. Vzhledem k vysokému riziku alergické reakce se nedoporučuje převádět děti do 4 až 5 měsíců věku na sójovou výživu..

Nejdůležitější je však správná volba alternativní výživy pro dítě, s přihlédnutím k jeho individuálním charakteristikám a zdravotnímu stavu, a proto byste při výběru směsi měli konzultovat svého lékaře.

Ve stravě malých dětí se doporučuje používat pouze specializované produkty se správným označením, tj. na etiketě by mělo být uvedeno, že se produkt doporučuje pro kojeneckou výživu. Tím je zajištěno, že léčivé sójové směsi a jiné výrobky na bázi sóji jsou v souladu s hygienickými a epidemiologickými pravidly a předpisy přijatými v Ruské federaci a vylučují použití geneticky modifikované sóji při jejich výrobě.

Sójové výrobky

Kromě specializovaných sójových směsí jsou na trhu kojenecká výživa na bázi sóji, jako je sójové mléko, kefír, tvaroh a sýr. Můžete je použít pro děti starší 2 let, jakož i výrobky na bázi kravského mléka, pokud je produkt dobře snášen. Musíte si však uvědomit, že pro děti v předškolním věku je mléko a mléčné výrobky stále základem stravy, protože obsahují vápník a vitamín D, které jsou nezbytné pro růst a vývoj dítěte. A sójové mléčné výrobky (kvůli jejich rostlinnému původu) jsou zbaveny těchto vlastností. Proto je úplná náhrada kravského mléka nežádoucí.

Produkce sójových výrobků může být podmíněně zastoupena dvěma hlavními liniemi: mlékem a masem.

Mléčné výrobky, které jsou povoleny dětem starším 2,5–3 let, se získávají pomocí speciální jednotky, tzv. Sójové krávy - předzpracované sójové boby, z nichž se získává pod vysokým tlakem tekuté sójové mléko, které se dále dále zvyšuje životnost police je pasterizovaná. Sójové mléko sladké chuti může být použito v potravinách stejným způsobem jako kravské mléko, protože jeho výživová hodnota není nižší než jeho obsah, ale neobsahuje laktózu. V procesu výroby mléka také dostávají okara - buničinu z buničiny sóji, která je zdrojem velkého množství hrubé vlákniny. Proto se nedoporučuje používat ve výživě dětí. Okara se přidává do mletého masa a těsta, což zlacňuje jídlo bez ztráty chuti.

Geneticky modifikovaná sója

Geneticky modifikované produkty se vyrábějí z tzv. Transgenních rostlin a transgenní sójové boby jako levný rostlinný protein se široce používají jak pro výrobu samotných sójových produktů, tak jako „proteinový zesilovač“ pro klobásy a masné výrobky. Transgenní rostliny jsou hybridy, ve kterých byla změněna sada genů, aby rostlině poskytly některé užitečné vlastnosti: odolnost vůči škůdcům, mrazuvzdornost, výnos, obsah kalorií atd. Když se do rostliny přidá „nová“ kvalita, není zcela známo, jak ovlivní celek. o jeho genetickém kódu, a proto není známo, jak to ovlivní zdraví člověka, který pravidelně konzumuje potraviny z geneticky modifikovaných rostlin. Nezávislí vědci dospěli k závěru, že aktivní konzumace geneticky modifikovaných potravin je spojena s významným zdravotním rizikem. To může vést k šíření nových patogenních bakterií, které mají škodlivý vliv na organismus, když vložíte „užitečné“ geny do určitého řetězce DNA, mohou se tam dostat různé technologické „odpadky“, například gen rezistence na antibiotika. Použití geneticky modifikovaných potravin může způsobit těžké alergie, protože cizí (modifikované) proteiny jsou potenciální alergeny. To vše činí použití transgenních produktů v dětské výživě nepřijatelným..

Při vaření sojového mléka na jeho povrchu se vytvoří pěna - tzv. Yuba, její chuť je zcela specifická. Yuba se shromažďuje štěrbinovou lžičkou, suší se, převaluje se do zkumavky a po úplném vysušení se místo chřestu nebo bambusu přidá do salátů a jiných pokrmů. Yuba se také nedoporučuje používat v dětské výživě..

Sójový kefír se získává přidáním kysaného těsta. Není užitečnější než tradiční kefír, naopak je vyčerpán vápníkem a vitamíny, ale může být použit ve stravě vegetariánských dětí.

Při srážení sójového mléka se získává sójový tofu nebo fazolový tvaroh. Tofu je jako domácí sýr. Má neutrální chuť (tj. Jeho vlastní chuť téměř neexistuje), což je jedna z výhod tofu, protože je možné přidávat všechny druhy přísad, jako je mořský kel (v průmyslové výrobě), čerstvé ovoce, ořechy nebo sušené ovoce doma, což zlepšuje chutnost a nutriční vlastnosti produktu.

Sýrová sraženina se připravuje ze sójového mléka podle typu tofu, pouze s přídavkem cukru.

Masová řada produktů (které jsou povoleny dětem starším 5 let) je připravena ze sójového koncentrátu, který nahrazuje maso, ze kterého můžete vařit velké množství různých pokrmů - mohou to být řízečky, kotlety, atd. Sójové maso má neutrální chuť a vůni, takže mu dává specifický pachy musí přidávat dresinky a omáčky, což je vyloučeno ve stravě malých dětí.

Sójová mouka, izolát sójové bílkoviny se přidává do masných výrobků (párky, párky, párky), je vhodné nejíst děti do 3 let.

V nabídce pro děti se nedoporučuje používat miso - pastu ze sójových bobů, podstupovat kvašení, natto, které se vyrábí z celé vařené v sóji, tempeh je produktem fermentovaných sójových bobů, protože všechny z nich jsou zdrojem velkého množství hrubé vlákniny a její použití povede k problémům trávení u dítěte. Sójová omáčka je také vyloučena z dětské stravy kvůli vysokému obsahu soli. Kromě toho často způsobuje alergické reakce, protože pro jeho „kvasnice“ je nezbytné přidání speciálních mikroorganismů. Sójová mouka do dětské výživy může být zařazena až po 5 letech, protože tento produkt obsahuje látku, která inhibuje aktivitu jednoho z enzymů, který tráví bílkoviny v dvanáctníku. Během tepelného ošetření se tato látka ničí, ale stále by se neměla kojenecká kaše na základě takové mouky. Mouka obsahuje nestrávitelné uhlohydrátové složky - rafinózu a stachiózu, které mohou způsobit nadýmání, průjem atd..

V dětské výživě je možné použít zdravý, hypoalergenní sójový olej ve stejných objemech jako obvyklé rostlinné a olivové oleje.

Díky moderní technologii zpracování předběžným klíčením sójových zrn se vyrábějí nové výrobky pro dětskou výživu s dobrou chutí a výživnými vlastnostmi, které zahrnují extruzní produkty ve formě snídaňových cereálií a pečiva, jako jsou sušenky, muffiny.

V dětství se sója a výrobky z ní používají především jako terapeutická výživa za určitých podmínek. Kromě toho jsou zdrojem vysoce hodnotných proteinů jako alternativy k živočišným produktům. Sójové a sójové výrobky také pomohou diverzifikovat stravu zdravých dětí..

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Sójová směs

Byl pro vás článek o sójových směsích užitečný??

Zaručená odpověď do hodiny

SÓJA V POTRAVINÁŘSKÉM PRŮMYSLU

Historie pěstování sojových bobů sahá v čínských provinciích do 5. století. Sójové boby se dnes pěstují ve dvou typech:

 1. Klasická sója, pouze tento typ lze použít při výrobě dětské výživy;
 2. Geneticky modifikovaná sója (GMO, transgenní sója). Pomocí metod genetického inženýrství byly do kultury zavedeny bakteriální geny, které zvyšují odolnost sóji vůči plevelům a škůdcům. V Rusku se transgenní sójové boby vůbec nepěstují, ale od roku 1999 je povolen dovoz geneticky modifikovaných surovin (GMIP), které lze zavádět do potravin. Je zakázáno používat GMO v dětském potravinářském průmyslu. Tento zákaz je stanoven technickým předpisem Celní unie TR TS 021/2011 „o bezpečnosti potravinářských výrobků pro kojeneckou výživu a přípravcích pro těhotné a kojící ženy“ a jeho provádění je přísně sledováno na státní úrovni, jakož i Národní asociací pro genetickou bezpečnost (OASA). Účinek konzumace transgenní sóji na lidské tělo není zcela objasněn. Přesvědčivé údaje o bezpečnosti spotřeby sóji GMO z dlouhodobého hlediska nebyly získány. Transgenní sója se používá hlavně k produkci rostlinného oleje, přípravě krmiv pro hospodářská zvířata a pohonné hmoty - bionaftu.
SLOŽENÍ SÝRY MIX

Veverky. Okamžitě je třeba poznamenat, že fráze „sójová směs“ v tomto článku odkazuje na terapeutický přípravek pro krmení dětí báze izolátu sójového proteinu.

Izolát sójového proteinu je nejčistší formou sójového proteinu. Pro získání izolátu se sójové boby loupají a podrobí extrakci a odmaštění odstraněním neproteinových sloučenin. V izolátu sójového proteinu dosahuje podíl proteinových sloučenin 90-92% - ve srovnání s výchozími hodnotami v sójových surovinách se zvyšuje 2-3krát.

Bezprostředně před přidáním do směsi je izolát sójového proteinu obohacen vápníkem a lecitinem a také methioninem. Izolát sójového proteinu obsahuje všechny esenciální aminokyseliny, s výjimkou methioninu, takže se přidává navíc. Methionin se vyskytuje pouze v bílkovinách živočišného původu, takže to nemůže být v sóji, ale bez methioninu je nemožné si představit normální metabolismus lidského těla. Methionin je jedinou aminokyselinou, která se v sójovém izolátu nenachází. Pro vytvoření „ideálního“ proteinového vzorce navrhuje Světová zdravotnická organizace obohatit sójové směsi pouze o tuto esenciální aminokyselinu..

Tuková složka směsi na bázi izolátu sójového proteinu je prezentována jako komplex rostlinných tuků. Nejčastěji se jedná o kukuřici, sojový kokos a slunečnicový olej. Výrobci zřídka uvádějí palmový olej do sójových směsí. Pro větší nutriční hodnotu mohou být podávány polynenasycené mastné kyseliny s dlouhým řetězcem, omega-mastné kyseliny. Pro lepší absorpci se navíc přidávají karnitin (látka podobná vitaminu, která zlepšuje metabolismus), sójový lecitin, mono- a diglyceridy mastných kyselin jako emulgátory..

Sacharidy jsou prezentovány jako maltodextrin, hydrolyzovaný kukuřičný škrob nebo přírodní glukózový sirup. Nejčastěji je hlavním sacharidem maltodextrin, který se pomalu vstřebává tělem dítěte, které zabraňuje skokům v glukóze v krvi a také si po dlouhou dobu udržuje pocit sytosti. Laktóza NENÍ vnesena do sójových směsí.

Stejně jako všechny produkty pro umělé krmení kojenců se i ve směsi založené na izolátu sójových bílkovin zavádí vitamínový minerální premix..

Na základě všech výše uvedených skutečností můžeme dojít k závěru, že sójové směsi jsou upraveným terapeutickým produktem založeným na izolátu sójového proteinu, tj. Bez mléka, a neobsahují laktózu, tj. Bez laktózy. Zároveň však sójové směsi NEJSOU zařazeny do hypoalergenní třídy, protože izolát sójového proteinu může způsobovat nesnášenlivost s alergiemi na sóju.

INDIKACE PRO POUŽÍVÁNÍ SOYBEAN MIXTURES

Směsi na bázi izolátu sójových bílkovin neobsahují mléčné bílkoviny, laktózu a lepek, proto se v některých případech používají jako terapeutická strava:

 1. atopická dermatitida způsobená nesnášenlivostí na bílkoviny živočišného původu - kravské a / nebo kozí mléko;
 2. galaktosémie;
 3. primární a závažný nedostatek sekundární laktázy;
 4. alergie na lepek - celiakie;
 5. období po těžkých střevních infekcích doprovázené závažným průjmovým syndromem.
PŘEZKUM MIXTUR ZALOŽENÝCH NA IZOLOVANÉM SOY Proteinu

Není obtížné odlišit sójovou směs od jakékoli jiné na polici supermarketu. Na obalu je uvedeno slovo: „Sója“, „Isomil“, „SL“.

Kromě výše uvedených hlavních charakteristik má každá směs na bázi izolátu sójového proteinu své vlastní vlastnosti. Abychom nezmínili společné složky bílkovin, tuků a uhlohydrátů, budeme se podrobněji zabývat charakteristikami každé ze sojových směsí..

Název směsiPopis
Friso Soy
 1. FrisoSoy lze použít u dětí od narození!
 2. Obsahuje nukleotidy nezbytné pro harmonický vývoj imunity.
 3. Obsahuje omega-3 a omega-6 mastné kyseliny podílející se na tvorbě a zrání mozku a sítnice.
 4. Chutná skvěle a je dobře tolerována dětmi..
 5. Snad nejchutnější ze všech sójových směsí.
 6. Pokud je stavem dítěte delší pokračování v krmení sójovou směsí, FrisoSoy je nejlepší volbou.
 7. Pro děti starší 6 měsíců má tato směs speciální ředění, které plně odpovídá potřebám rostoucího organismu.
 8. Tudíž, podmínkám nedostatku je zabráněno použitím pouze jednoho produktu..
NAN Soya
 1. Ve srovnání se standardními (konvenčními) mléčnými směsmi má NAS Soya nižší zátěž pro ledviny kvůli nízké osmolaritě.
 2. Kompozice obsahuje isoflavony, což jsou přírodní fytoestrogeny, které mají antivirové účinky.
 3. V poslední době se stále častěji zaznamenává přerušení dodávek do Ruska..
Nutrilon Soy
 1. Nutrilon Soy lze použít již od narození, ale na doporučení Světové zdravotnické organizace je lepší použít ho k výživě dětí od 6 měsíců.
 2. Může být použit ke krmení dětí v pooperačním období na orgány gastrointestinálního traktu, kdy je nutné vyloučit mléčné bílkoviny a laktózu.
 3. Chutná dobře.
 4. Nízká osmolarita, pouze 150 mOsm / kg, podporuje dobrou stravitelnost a nenarušuje funkci ledvin.
 5. V poslední době dochází k častějšímu přerušení dodávek Nutrilon Soy.
 6. Při výběru tohoto produktu pro kojení dětí je třeba tuto skutečnost zohlednit..
Enfamil Soya
 1. Ideální pro léčbu pooperačních a poinfekčních stavů.
 2. V kombinaci se sacharidovou složkou neobsahující laktózu poskytuje směs dietní léčbu akutních střevních poruch a dostatečnou výživu během časné rekonvalescence (zotavení).
Similac Isomil (Similac Isomil)
 1. Žádný palmový olej, což usnadňuje trávení.
 2. Similak Isomil obsahuje prebiotika pro udržení zdravé střevní mikroflóry.
 3. Může být použit jako alternativa k vysoce hydrolyzovaným směsím, kvůli hořké chuti, kterou děti často odmítají jíst.
 4. Ve srovnání se směsmi hydrolyzovanými bílkovinami kravského mléka má cenově dostupnější cenovou politiku.
 5. Směs je obohacena mastnými kyselinami Omega-3 a Omega-6..
 6. Žádné konzervanty ani barviva.
Humana SL (Humana SL)
 1. Přípravek Humana SL lze používat od narození jako jediné jídlo nebo jako doplněk k další dětské výživě, včetně mateřského mléka.
 2. Směs obsahuje omega-3 a omega-6 mastné kyseliny pro harmonický vývoj centrálního nervového systému a sítnice.
 3. Humana SL je obohacena selenem, chromem a molybdenem, které jsou nezbytné v procesu zrání imunitního systému.
 4. Taurin, L-karnitin, cholin, inositol se také přidávají do této směsi pro další úspěšný růst a vývoj dítěte.
 5. Bez konzervačních látek, barviv nebo umělých příchutí.
Heinz Soya (Heinz Soya Blend)
 1. Obsahuje všechny potřebné mastné kyseliny pro dítě, včetně omega-6 a omega-3, v optimálním poměru.
 2. Pro zvýšení absorpce lipidů tělními tkáněmi byl do této směsi zaveden L-karnitin a ke zlepšení vstřebávání tuků ve střevech - emulgátorech, konkrétně sójového lecitinu nebo mono- a diglyceridů mastných kyselin.
 3. Trávitelnost vitamínů a minerálů ze sójové směsi je ve srovnání s mléčnými směsmi stejně jako ve mateřském mléce nižší.
 4. Proto je dávka složek vitamínového minerálního premixu vyšší.
 5. Je třeba poznamenat, že ke zkřížené alergii mezi sojovým proteinem a kravským mléčným proteinem dochází v 1/3 případů.
 6. U jednoho ze tří dětí s atopickou dermatitidou se tedy po zavedení sójové směsi po 1-2 měsících klinika kožní léze vrací.
 7. Heinz nedávno dokončil výrobu kojenecké výživy.
 8. Dnes se Heinz více zajímá o průmyslovou výrobu doplňkových potravin (obiloviny, bramborová kaše atd.).
Detolact Soy
 1. Směs se doporučuje používat od prvních dnů života.
 2. Snadno strávitelný díky nízké osmolaritě této směsi..
 3. Má kompletní složení aminokyselin pro úspěšný vývoj centrálního nervového systému a sítnice.
 4. Není dodáván do Ruska.
Bellact Soy
 1. Směs BelLact Soy je určena k výživě dětí ve věku 5-6 měsíců s projevy intolerance na proteiny kravského mléka a / nebo laktózové intolerance.
 2. Směs obsahuje omega-3 a omega-6 mastné kyseliny - speciální lipidy nezbytné pro úplný rozvoj imunity dítěte, mozku a orgánu zraku.
 3. Nukleotidy ve směsi BelLact Soy stimulují zrání imunitního systému, zlepšují růst a vývoj střevních sliznic.
 4. Zavedená dietní vláknina - prebiotika (GOS / FOS) pro tvorbu zdravé střevní mikroflóry a snadného trávení.
Nutrilak Soya Nutrilak a Nutrilak Soya Nutrilak Premium
 1. Tato směs obsahuje vysoce vyčištěný, nemodifikovaný izolát sójového proteinu se zlepšeným složením aminokyselin. Mastné kyseliny Omega-3 a Omega-6 přispívají k:

- vývoj a formování imunity;
- vývoj struktur centrálního nervového systému a orgánu vidění;
- správné vstřebávání tuků;
- správné trávení obecně;
- syntéza taurinu;
- antioxidační účinky na tělo.

 • Antioxidační účinek se zvyšuje zavedením vitamínů taurinu, selenu, vitamínu C a B do směsi..
 • Mezi Premium Nutrilak Soy a běžným sójovým mixem Nutrilak nejsou žádné významné rozdíly - neexistují žádné významné rozdíly.
 • Mamex Soya
  1. Vysoce čištěný izolát sójového proteinu obohacený o esenciální aminokyseliny.
  2. Mamex Soy obsahuje nukleotidy - živiny, které jsou důležitými ochrannými faktory a podporují rozvoj imunitního systému.
  3. Mastné kyseliny omega-3 a omega-6 jsou nezbytné pro vývoj mozku a sítnice.
  4. Má dobrý vkus.
  5. Dodává se do Ruska v omezeném množství..
  6. Tento bod je třeba vzít v úvahu při výběru směsi pro dlouhodobé krmení..
  Tutteli Soya
  1. Může být použit od narození.
  2. Kromě metioninu zavedla Tuttel Soy další zásadní sloučeniny pro normální vývoj dítěte, které nedostává živočišné produkty, například taurin, tryptofan, karnitin.
  3. Zinek a železo se horší vstřebávají z rostlinných materiálů, proto, aby se zabránilo nedostatku těchto stopových prvků a aby se kompenzovala nízká biologická dostupnost, jsou výrazně vyšší než standardní (běžné) směsi.
  4. Poměr vápníku k fosforu 2: 1 zajišťuje optimální absorpci vápníku z gastrointestinálního traktu, čímž dochází k mineralizaci kostí bez funkcí.
  5. Zvýšený obsah jódu zabraňuje rozvoji nedostatku u dětí, které dostávají sójové produkty.
  CMA Soya (kojenecká výživa CMA WySoy)
  1. SMA Soya se vyrábí více než 90 let.
  2. Může být použit jako jediný zdroj výživy u dětí od narození..
  3. Na území Ruska není společnost SMA zastoupena.

  TOP 6 nejlepších směsí založených na sójovém proteinu izolovaném *

  1. Frisoy soi
  2. Nutrilon Soya
  3. Similac Isomil
  4. Humana SL
  5. Nutrilak Premium Soya nebo Nutrilak Soya
  6. Bellact Soy
  * - nejlepší, podle autora tohoto článku

  VÝHODY A NEVYHODY SOYBEANOVÝCH MIXTUR

  Výhodynevýhody
  1. Neexistují žádné bílkoviny kravského a kozího mléka. Proto se sójové směsi úspěšně používají při léčbě potravinové nesnášenlivosti u kojenců..
  2. Neexistuje žádný mléčný cukr - laktóza, proto je lze dlouhodobě používat k výživě dětí s vrozeným i dočasným deficitem laktázy, včetně dětí s galaktosémií..
  3. Sójové směsi byly úspěšně použity jako terapeutická výživa u dětí s virovým průjmem. Kromě toho mohou fytoestrogeny (isoflavony) vyvolat určitý nepřímý antivirový účinek..
  4. Osmolarita je menší než obvykle, což je samozřejmě výhoda, protože je sníženo zatížení nezralých ledvin dítěte. V případě patologie ledvin jsou sojové směsi výhodnější než hydrolyzáty proteinů.
  5. Sójové směsi pro děti obsahují dostatečné množství živin, vitamínů, minerálů a stopových prvků. Tato směs tedy není v žádném případě nižší než obvyklá směs na bázi bílkovin kravského mléka.
  6. Při absenci materiálové schopnosti krmit drahé směsi založené na aminokyselinách nebo na bázi hydrolýzy proteinů je použití sójových směsí mnohem ekonomičtější.
  1. Neobsahuje řadu esenciálních aminokyselin nezbytných pro vývoj dítěte, především pro vývoj mozku a nervového systému. Dodatečné zavedení aminokyselin, například methioninu a taurinu, umožňuje použití směsí založených na izolátu sójových bílkovin po dlouhou dobu jako hlavní jídlo během prvního roku života dítěte..
  2. Sójové směsi nejsou hypoalergenním produktem. Alergická reakce může také nastat na rostlinné bílkoviny, včetně křížové alergické reakce. Proto při použití sójových směsí je nutné pečlivě sledovat toleranci.
  3. Sójové směsi nejsou vysoce přizpůsobené. Všechny směsi sojových bobů dostupné na ruském trhu jsou určeny pro výživu dítěte od 0 do 1 roku a nemají žádné věkové úrovně. Proto méně odpovídají výživovým potřebám dítěte souvisejícím s věkem. Výjimkou je FrisoSoy.
  4. Sójové směsi neobsahují laktózu. Mohou však obsahovat glukózu, fruktózu, sacharózu, které jsou schopné podporovat alergický proces a zlepšit fermentační procesy. V tomto ohledu je výhodné zvolit směs s maltodextrinem jako uhlohydrát.
  5. Obsah manganu a železa je ve srovnání se standardními (konvenčními) směsmi mírně vyšší. Více železa se podává v souladu s předpisy WHO. Ale s iracionálním přístupem ke krmení může nadbytek manganu vést u dětí k příznakům hyperaktivity.
  6. Mezi sójovými směsmi obsahuje jen málo nukleotidů a probiotik.

  DŮLEŽITÉ FUNKCE POUŽITÍ SOYBEAN MIXTURES

  1. Směs založená na izolátu sójového proteinu není hypoalergenním produktem, jejich použití je omezeno genetickou predispozicí na alergie na fazole - přítomnost alergie na kultury fazolí u nejbližších příbuzných dítěte;
  2. Za optimální věk pro zavedení sójových směsí se považuje věk 5-6 měsíců.
  3. Při krmení dítěte směsí na bázi izolátů sójových bílkovin jsou mléčné výrobky včetně mléčných výrobků a másla zcela vyloučeny ze stravy.
  4. Přenos do sójové směsi by měl být prováděn pomalu, během 5 až 7 dnů, přičemž je třeba pečlivě posoudit příznaky nesnášenlivosti:
   1. kožní reakce - vyrážka;
   2. o jevy dyspepsie - zvracení, časté vyplivnutí, průjem.
  5. Terapeutický účinek používání sójových směsí by se měl očekávat nejdříve 3–4 týdny po jejich zavedení do stravy. Rychlý účinek by se neměl očekávat, zejména v případě nesnášenlivosti živočišných bílkovin. Alergen je zcela odstraněn z těla dítěte..
  6. Průměrná doba používání směsí založených na izolátu sójového proteinu je 3-6 měsíců.
  7. Další produkt k výživě určuje pouze lékař. Nejčastěji se jedná o pediatra, dětského gastroenterologa, mnohem méně často o výživu - specialistu na výživu dětí.
  PŘÍKLADOVÁ SCHÉMA ÚVODU SOY MIX

  Sojové směsi se mohou používat jako jídlo pro děti starší 5–6 měsíců, ve zvláštních situacích dříve. Musí být podáván pomalu, za 5 až 7 dní, čímž se nahradí předchozí produkt.

  Příklad diagramu je následující:

  1. 1. den - 30 ml v jednom krmení;
  2. 2. den - 30 ml při každém krmení;
  3. 3. den - 60 ml při každém krmení;
  4. 4. den - 120 ml při každém krmení;
  5. od 5. dne můžete dát sójovou směs v objemu odpovídajícím jejímu věku.
  Nezapomeňte sledovat, jak dítě reaguje na novou směs. V případě pochybností se obraťte na pediatra..

  Časté dotazy k lékaři ohledně krmení směsí založenými na izolátu sójového proteinu

  1. Sójové směsi obsahují GMO. Tento strach je marný. Tato chyba byla vyvrácena na samém začátku článku, který říká, že v sójových směsích, stejně jako ve všech krmivech pro kojence, je použití geneticky modifikovaných sójových bobů stíháno zákonem. Dětská výživa podléhá přísné kontrole kvality. Všichni výrobci musí na obalu uvést, že směs neobsahuje GMO..
  2. Sójové směsi nejsou dostatečně výživné. Moderní sójové směsi jsou vysoce kvalitní potravinářské výrobky, které nejsou ve své výživové hodnotě nižší než mléčné směsi. Směsi na bázi izolátu sójového proteinu jsou přizpůsobeny potřebám dětí do 12 měsíců věku, zajišťují úspěšný růst a vývoj dítěte.
  3. Sójová bílkovina je tělem špatně absorbována a je zjevně zaváděna více, než je vyžadováno. Trávitelnost sójového izolátu tělem dětí dosahuje 95% a prakticky není nižší než mléčné bílkoviny, takže není nutné zvyšovat obsah bílkovin nezbytný pro dítě ve směsi. Šíření tohoto stanoviska je v mnoha ohledech spojeno s přítomností látek proti výživě v sóji. Jedná se zejména o inhibitory trypsinu, které jsou schopné blokovat enzym trypsin nezbytný pro rozklad proteinů. Nedostatek trypsinu vede k nízké stravitelnosti bílkovin. Ale! Izolát sójového proteinu má vysoký stupeň čištění a je zcela prostý inhibitorů trypsinu, což znamená, že nic nebrání absorbování sójového proteinu v těle..
  4. Stopové prvky v sójové směsi jsou špatně absorbovány. Sójovým rysem je to, že fosfor v něm je obsažen v kyselině fytové. Tato kyselina je schopna tvořit obtížně rozpustné soli - fytáty s biologicky důležitými stopovými prvky, jako je železo, měď, molybden, mangan. Fytáty nedovolují, aby tyto stopové prvky byly plně absorbovány a absorbovány. Takže to bylo na samém začátku výroby sójových směsí. S příchodem nových moderních technologií pro výrobu izolátu sójového proteinu je téměř možné vyčistit izolát od fytátů a kyseliny fytové. Také pomocí vysoké purifikace sóji není nutné zavádění nadbytečných stopových prvků. Výjimkou je železo, které se může přidávat ve větším množství než v konvenčních směsích, ale jedná se spíše o rys, nikoli konkrétně o sójové směsi, ale o všechny léčivé a terapeutické směsi..
  5. Sójové směsi mohou způsobit nadýmání a průjem. Skutečnost je taková, že u sójových bobů existuje mnoho nestravitelných uhlohydrátů (rafinóza a stachyóza), které se dostávají do střev, stimulují rozvoj mikroflóry, způsobují plynatost a nadýmání. Než se na trh s dětskou výživou dostal izolát sójového proteinu, bylo při používání sójových směsí pozorováno nadýmání a průjem. Izoláty sójového proteinu při zpracování ztratí nestravitelné uhlohydráty a nejsou schopny nic takového způsobit..
  6. Směsi na bázi izolátu sójového proteinu mají nepříznivý vliv na reprodukční vývoj dítěte. Tento názor se objevil v souvislosti s přítomností rostlinných fytoestrogenů v sóji. Fytoestrogeny mají podobné vlastnosti jako ženské pohlavní hormony - estrogen. Většina sójových fytoestrogenů je zničena enzymy gastrointestinálního traktu. Aktivita fytoestrogenů je tedy nesrovnatelně nižší než aktivita estrogenu a pro dosažení znatelného hormonálního účinku je zapotřebí velmi vysoké koncentrace, čehož není dosaženo ani při dlouhodobém používání sójových směsí. Fytoestrogeny v krvi dětí se nehromadí a nemají systémový účinek. Kromě toho byly provedeny četné studie, fyzický, neuropsychický a sexuální vývoj dětí, které byly krmeny sójovými směsmi, byl porovnán s dětmi, které dostávaly standardní (obvyklou) kojeneckou výživu - nebyly zjištěny žádné přesvědčivé rozdíly ve vývoji.
  7. Sójové směsi mohou zpomalit mentální vývoj. Tato mylná představa vznikla po pozorování skupiny dospělých, kteří pravidelně konzumovali tofu po dobu asi 20 let, což vedlo ke snížení jejich kognitivních schopností (IQ) o 71-93 let jejich života. Tento vztah však vyvrátily krátkodobé studie. Nejpravděpodobnějším vysvětlením poklesu kognitivních schopností byl pokročilý věk subjektů. Nedostatek vlivu na duševní, duševní a fyzický vývoj byl diskutován dříve..
  8. Může způsobit nedostatek jódu v těle. Opravdu, na začátku 20. století, kdy se sójové směsi začaly používat, takový problém existoval. Moderní směsi nezpůsobují nedostatek jódu, protože jsou obohaceny dostatečným množstvím jódu pro dítě.
  9. Sójové směsi se vyrábějí ze sójového mléka. Sójové mléko a izolát sójových bílkovin jsou různé látky. Zpočátku je sójové mléko kapalným produktem získaným namočením drcených sójových bobů do vody a následným oddělením extraktu, který může být vysušen do sucha. Sójové mléko má obrovské množství nečistot a v suché formě obsahuje pouze 46% bílkovin oproti 90-92% jeho obsahu v izolátu. Základem proteinové složky všech sójových směsí tedy není sójové mléko, ale sójový izolát.
  10. Sojový lecitin v kojeneckých přípravcích je škodlivý. Lecitin - látka související s fosfolipidy, speciální mastné látky. Lecitin je přírodní složkou lidského mléka, které hraje důležitou roli při tvorbě centrálního a periferního nervového systému, podporuje vstřebávání vitamínů A, K, E, D, ovlivňuje metabolismus tuků, stimuluje tvorbu hemoglobinu a má další důležité funkce. Rostlinný lecitin je účinnější než živočišný lecitin a sójový olej je jeho nejbohatším zdrojem. Vlastnosti lecitinu jsou v průmyslu široce používány jako emulgátor, který zlepšuje rozpouštění kojenecké výživy ve vodě. Obavy rodičů o přítomnosti sójového lecitinu v kojenecké výživě souvisejí hlavně s možnou extrakcí geneticky modifikovaných sójových bobů, což je nepřiměřené kvůli zákazu jeho používání v dětské výživě..
  11. Sojový olej v kojenecké výživě lze geneticky modifikovat (GMO). Zdroj transgenů je modifikován (GMO). Zdrojem transgenů je bílkovina a sójový olej neobsahuje bílkoviny. Sojový olej proto nemůže být geneticky modifikován. V tomto ohledu nepodléhá zkoumání obsahu GMIP a povinného označení. Označování výrobků obsahujících GMP se v různých zemích liší. Takže v Kanadě, USA a Argentině nejsou nikdy označeny; v Japonsku, Rusku a Austrálii produkty obsahující více než 5% GMP; a v zemích EHS - více než 0,9%.
  12. Sójové směsi obsahují hodně hliníku, což u dítěte způsobuje trávení a mineralizaci kostí. Směsi obsahují izolát sójového proteinu - tato látka je očištěna od nečistot, včetně solí hliníku, za použití speciálních technologií, proto je obsah hliníku v sójových směsích snížen na nulu.
  Směsi na bázi izolátu sójového proteinu jsou tedy především terapeutickým produktem. Sójová směs není vhodná pro krmení zdravého dítěte. Používá se pouze v případě, že existuje nesnášenlivost kravského nebo kozího mléka, s nedostatkem laktázy nebo po chirurgickém zákroku nebo infekčním průjmu. Na ruském trhu je uvedena řada názvů sójových směsí, základní vlastnosti každé z nich a podrobná analýza „plusů“ a „minusů“ pomůže mladým rodičům rozhodnout o konečné volbě směsi pro úpravu stavu dítěte. Nakonec lékař často nepředepisuje konkrétní směs, ale pouze její typ. Mnoho rodičů se bojí používat sójové směsi kvůli konfliktním informacím, které jsme odhalili, takže existuje méně překážek při krmení dítěte s trávicími problémy.

  Pokud máte otázku, můžete se na to zeptat právě teď. Nejlepší odborníci našeho webu jsou připraveni poskytnout profesionální radu.

  Zanechte komentář k článku, odpovíme na vaše dotazy.

  Články O Neplodnosti