Hlavní Bolest

Jak ovlivní HIV pozitivní matka dítě??

Důležité body k poznání!

Pokud je matka HIV pozitivní, znamená to, že bude infikováno i její dítě?

Není nutné. Při správné léčbě je riziko, že se dítě nakazí virem HIV, menší než 1 procento.

Může matka zabránit tomu, aby se její dítě nakazilo virem HIV??

Ano. Matka může udělat hodně pro to, aby chránila své dítě před nakažením virem HIV. Hlavní věc je pokračovat v antiretrovirové terapii (ART) a navštívit lékaře.

Cílem ART je snížit množství HIV v krvi na nezjistitelnou úroveň. To chrání dítě před virem během těhotenství a porodu. ART vyžaduje přísný lékařský dohled.

Pokud je matka infikována virem HIV, bude dítě při narození léčeno také jako další ochrana v případě, že během porodu přijde do styku s HIV. Po narození bude dítěti pravděpodobně podán antiretrovirový lék zvaný zidovudin (HFA) během čtyř až šesti týdnů..

Některé děti dostávají další léky proti HIV. K tomu obvykle dochází, pokud žena během těhotenství nedostane doporučenou léčbu..

Jak se HIV šíří na děti?

HIV se přenáší krví nebo tělními tekutinami, včetně spermatu, vaginálních tekutin a mateřského mléka.

Existují čtyři způsoby přenosu HIV z matky na dítě:

 • HIV prochází placentou a infikuje dítě během těhotenství.
 • Během porodu je dítě vystaveno viru v krvi nebo jiných tekutinách. Většina dětí, které se tímto způsobem nakazí, se během porodu nakazí..
 • Dítě může dostat HIV z mateřského mléka. Proto může lékař doporučit kojeneckou výživu, pokud je matka infikována virem HIV..
 • Dítě může být nakaženo virem HIV, pokud má poranění nebo bolest v ústech. Když dítě stárne, neměli byste mu žvýkat jídlo. Přestože je riziko nízké, krev z řezů nebo vředů v ústech se může při žvýkání mísit s jídlem. Krev v jídle může dítě infikovat.

Dítě nemůže být nakaženo virem HIV, když je objímáno, líbáno, koupáno nebo dokonce ošetřováno.

Kdy mohu zjistit, zda je dítě pozitivní na HIV??

Během prvních šesti měsíců lékař několikrát zkontroluje HIV na HIV. Testy kontrolují přítomnost viru v krvi dítěte, ale může chvíli trvat, než se objeví HIV, zejména pokud dítě již užívá antiretrovirová léčiva.

První test může nastat, když je dítě ve věku 2 až 3 týdnů, s následnými testy po 1-2 měsících a znovu po 4-6 měsících.

Některé děti s vysokým rizikem přenosu HIV jsou testovány při narození. Pokud dítě testuje pozitivní na test na HIV ve dvou testech, považuje se za HIV pozitivní..

Protože HIV může být přenášen přes mateřské mléko, kojení je jediným spolehlivým způsobem, jak může dítě po narození zůstat HIV-negativní..

I když se dítě narodilo HIV negativní, bude mít protilátky proti HIV, když bude v děloze. Protilátky jsou produkovány imunitním systémem v reakci na infekci. Mít protilátky proti HIV není stejné jako mít virus.

Může trvat až 24 měsíců, než se protilátky vyjmou z krve dítěte, takže mohou mít jeden závěrečný test, který potvrdí, že jejich HIV stav je negativní..

Jakou další péči dítě potřebuje??

Krátce po narození dítě podstoupí komplexní lékařskou prohlídku. Protože je HIV pozitivní, matka je vystavena riziku jiných infekcí a některé z nich se mohou rozšířit i na dítě. V závislosti na zdraví matky může lékař zkontrolovat dítě na stavy včetně oparu, hepatitidy B a hepatitidy C, syfilis, toxoplazmózy nebo tuberkulózy..

Co se stane, když je dítě pozitivní na HIV?

Pokud je dítě pozitivní na HIV, pediatrický HIV specialista okamžitě zahájí antiretrovirovou terapii (ART).

Lékař vysvětlí režim ART pro dítě a poradí, jak ho podat denně. Léky musí být podávány přesně podle pokynů, které potlačují virus a brání rozvoji rezistence na léky.

Pokud má dítě HIV (nebo i když jeho diagnóza není stanovena), dostane další lék, když mu bude asi 6 týdnů, aby ho ochránil před vážným onemocněním zvaným pneumocystická pneumonie (PCP). Tento stav je oportunní infekce. Tyto typy infekcí postihují hlavně lidi s oslabeným imunitním systémem, zejména lidi infikovaní HIV, kteří jsou více ohroženi mikrobiálními infekcemi, které jsou obvykle neškodné.

U nového dítěte může být obtížné dodržovat plán léků. Je to napjatá a chaotická doba, abychom se naučili, jak se starat o novorozence. Bude nutné často navštěvovat ošetřujícího lékaře, aby se diskutovalo o jakýchkoli problémech nebo otázkách, které mohou nastat..

Dítě bude pečlivě sledováno, aby se zajistilo zlepšení jeho stavu a imunitní systém dobře reagoval na léčbu. Během růstu lékař upraví léčebný režim dítěte podle výsledků jeho testu.

Pokud je dítě nakažené virem HIV, co to znamená pro jeho budoucnost?

Je velmi důležité vědět, že dítě je infikováno stejným závažným onemocněním jako HIV. Léčba HIV je však tak účinná při odstraňování většiny virů z krve, že imunitní systém může správně fungovat, což většině lidí trpí HIV dlouhou životností..

Léčba v raném stádiu před tím, než onemocnění progreduje, může znamenat, že můžete žít dlouhý a zdravý život..

Děti nakažené virem HIV: existuje šance na zdravé dítě?

V moderním světě je trend zvyšování počtu žen, které rodí s infekcí HIV. Navíc, v každém případě, pokud je matka infikována virem HIV, bude dítě nemocné. Důvodem je skutečnost, že díky včasným preventivním opatřením týkajícím se nenarozeného dítěte lze pravděpodobnost přenosu viru snížit na 3%..

Situace je mnohem horší, pokud mají oba rodiče AIDS. V takovém případě budou značné problémy s početí, a pokud k tomu dojde, potom se dítě v 90% případů narodí nakažené.

Děti narozené matkám infikovaným HIV: klinický obraz

Téměř každá rodina, kde je jeden nosič viru imunodeficience, se při setkání s lékařem ptá: Jsou zdravé děti narozeny lidem infikovaným HIV? V případě dodržování perinatální profylaxe HIV je možný výskyt neinfikovaného dítěte s vysokou pravděpodobností. Pokud je veškeré úsilí zaměřeno včas na ochranu těla dítěte před pronikáním virů, může být riziko jeho přenosu sníženo na 3%. Pokud se tak nestane, zvyšuje se pravděpodobnost, že budou infikovány děti žen infikovaných HIV, až o 30%.

Aby se zvýšila šance na zdravé dítě, musí být všechny matky infikované HIV okamžitě zaregistrovány u lékaře ihned po zjištění těhotenství. Specialista provede vyšetření a předepíše speciální léky zaměřené na snížení množství viru v krvi, což v konečném důsledku sníží riziko přenosu patogenu na dítě.

Další naléhavá otázka: jaké odchylky u dětí od matek infikovaných HIV lze diagnostikovat?

Stojí za povšimnutí, že pokud bylo u matky infikované virem HIV zjištěno narození zdravého dítěte, je podle všech ukazatelů rovna těm dětem, které se narodily od neinfikovaných žen. Tyto děti se neliší od svých vrstevníků a vyvíjejí se v souladu s uznávanými standardy..

Pokud se děti z matek infikovaných virem HIV stále narodí nakažené, mají často anémii a podvýživu. Přibližně polovina těchto dětí má nízkou hmotnost - do 2,5 kilogramu je pozorována morphofunkční nezralost. Přibližně 80% infikovaných dětí je diagnostikováno s poruchami centrálního nervového systému.

Perinatální HIV: Prevence

Aby byly děti narozené matkám infikovaným HIV zdravé, musí ženy podstoupit chemickou profylaxi nejpozději 14 týdnů před plánovaným těhotenstvím. Pro vyloučení perinatálního přenosu HIV je pacientovi předepsána speciální antiretrovirová léčba.

V průběhu porodu je ženě dávána žíle předem vybrané léky. Pro novorozence je předepsáno množství vhodných léků. To se musí provést nejpozději 42 dnů po narození dítěte. Dále je dítě matky infikované virem HIV posláno na klinický krevní test, aby se zjistilo, zda se během užívání drog začal vyvíjet anémie..

HIV-pozitivní porodilo dítě: sledování dítěte

Po narození dítěte u HIV pozitivní ženy se jeho vyšetření provádí na dětské klinice v místě bydliště. V tomto zdravotnickém zařízení musí být také provedeny obecné testy (moč a krev).

Kromě toho je narození dítěte od matky s HIV doprovázeno registrací v AIDS centru, kde je dítěti diagnostikována „Neúplný test na virus lidské imunodeficience“. Vyšetření v této instituci jsou uvedena, dokud se dítě zcela nezbaví protilátek proti patogenu přenášenému na něj z matky. Frekvence testování je zpravidla 4krát ročně, dokud není kojenec ve věku 12 měsíců. Potom se počet zkoušek sníží na polovinu.

Předpokladem je také očkování dětí narozených matkám infikovaným HIV. Očkování zdravých dětí se provádí podle plánu. Pokud je dítě infikováno retrovirem, očkování se provádí pouze inaktivovanými drogami, zavedení složek obsahujících živé patogeny je kontraindikováno.

Dalším důležitým bodem, na který by se v žádném případě nemělo zapomenout, je to, že dítě z matky infikované HIV se může během laktace nakazit. Proto, bez ohledu na to, zda zdravé dítě či nikoli, by nemělo být krmeno mlékem z prsu nemocné ženy. Měli byste okamžitě vybrat (nejlépe po konzultaci s lékařem) upravené mléčné receptury. Děti s rodiči infikovanými HIV by měly být krmeny stejným způsobem jako jejich vrstevníci. Kromě toho se doporučuje zavést do stravy více vitamínů a minerálů, zejména pokud je dítě infikováno.

Při sledování dětí narozených rodičům s virem imunodeficience je rovněž povinné podstoupit vyšetření a prevenci bakteriálních infekcí.

Nezapomeňte přiřadit takové studie:

 • PCR analýza na AIDS;
 • imunitní blot pro stanovení přítomnosti protilátek proti viru lidské imunodeficience;
 • stanovení markerů hepatitidy forem A a B;
 • krevní test pro biochemii.

Poté, co dítě dokončí jeden a půl měsíce, je ukončeno užívání léků zaměřených na prevenci rozvoje patologií, které by mohly vzniknout v důsledku perinatální expozice HIV u dětí. Poté začíná užívání drog, aby se zabránilo rozvoji pneumonie způsobené pneumocystou. Pokud bylo u dítěte diagnostikováno AIDS, je prevence tohoto onemocnění prováděna dříve, než je dítě ve věku 12 měsíců.

Děti od otců infikovaných HIV

Pokud existuje nesouhlasný pár, kde je muž infikován, je pravděpodobnost porodu zdravého dítěte mnohem větší než v případech, kdy je žena nositelkou viru. Důvodem je skutečnost, že u HIV neexistuje perinatální kontakt. To znamená, že matka v procesu porodu nemůže patogen předat dítěti. Také zde samozřejmě není tak jednoduché a ze strany muže a ženy to bude vyžadovat hodně úsilí.

Infikovaný partner musí v procesu plánování početí provést následující kroky:

 1. Pokračujte v používání antiretrovirových léků - to je nezbytné ke snížení virové zátěže na minimum.
 2. Test na přítomnost dalších infekcí v těle, které mohou být přenášeny sexuálně.
 3. V případě detekce sekundárních patologií je léčte.

Na straně ženy by měla být provedena následující opatření:

 1. Testování na přítomnost genitálních infekcí. Pokud jsou nalezeny, léčba by měla být zahájena okamžitě..
 2. Sledujte příznivé dny pro početí (období ovulace). To lze provést pomocí speciálních testů prodávaných v lékárnách nebo konzultováním gynekologa..

A samozřejmě si člověk nemůže zapomenout na postup čištění mužských spermií. Pomocí této manipulace můžete vyčistit semennou tekutinu člověka z virových buněk.

Výše uvedený postup má však několik nevýhod:

 • absence 100% záruky, že čištění spermatu povede k narození zdravého dítěte;
 • nepřístupnosti řízení na území Ruska a v důsledku toho i jeho vysoké náklady v zahraničí.

Při dodržení všech těchto opatření se riziko nakažení dítěte sníží na 2%. Je také možné provést IVF. Pokud žena není infikována retrovirem, alternativou může být použití dárcovského materiálu. V tomto případě je pravděpodobnost porodu zcela zdravého dítěte 100%.

HIV disidenti a jejich děti

Pohyb disidentů je dnes docela život ohrožující - jsou to lidé, kteří tvrdí, že virus lidské imunodeficience neexistuje. Tento směr si již vyžádal více než jeden život dospělých a dětí..

Pokud je dítě infikováno virem HIV u zdravých rodičů, pak mu prostě není možné uvěřit a kromě užívání léků hledají alternativní způsoby, jak ho vyléčit. A v tuto chvíli se mnozí potýkají s pohybem disidentů, kteří trvají na tom, že drogy pouze zhoršují stav dítěte. Často také tvrdí, že dítě je zcela zdravé, a tato diagnóza je pokus farmaceutických společností o zisk.

V žádném případě by se nemělo kupovat ujištění zástupců této „sekty“, protože užívání drog zajišťuje, že i děti infikované HIV porodí zdravé děti. Je třeba mít na paměti: které děti s HIV se objeví - nemocné nebo zdravé - přímo závisí na rodičích samotných, jejich dodržování všech preventivních opatření.

Zdravé děti od rodičů infikovaných HIV jsou skutečné

Šance pro zdravé děti

Světová zdravotnická organizace již dlouho zveřejňuje údaje, že i při úplné absenci lékařského dohledu, prevence a sociální podpory je riziko přenosu HIV z matky na dítě s umělým krmením 15–30% a při kojení stoupá na 20–45%..

Přenos HIV z matky na dítě může nastat ve třech fázích:

 1. během těhotenství
 2. během porodu
 3. při kojení.

V každé z těchto fází lze výrazně snížit riziko přenosu..

Pokud matka během těhotenství užívá speciální léky, během porodu budou použity speciální metody porodnické péče a kojení bude nahrazeno umělým, riziko HIV pozitivního dítěte bude pouze 2%..

"Mnoho matek bohužel opustí své děti ihned po porodu," říká Yevgeny Voronin, hlavní lékařka NPC těhotným ženám a dětem s HIV, "ačkoli tomu trvá rok a půl, než pochopíme, zda má dítě virus nebo ne. skutečnost, že všechny děti narozené HIV pozitivním matkám mají v krvi protilátky proti HIV, vyvinuly se v těle matky a přenesly se na nenarozené dítě.

Takové protilátky vyvolávají dojem, že je dítě infikováno. Mateřské protilátky mohou být v krvi dítěte po dobu jednoho a půl roku, poté zmizí, což znamená, že dítě je zdravé, nebo tělo začne produkovat vlastní protilátky, což naznačuje, že infekci nelze zabránit.

A často se ukáže, že HIV není u dítěte detekován, a žije v dětském domě jeden a půl až dva roky, kde se jeho výchovy obecně věnuje jen málo lidí. Výsledkem je, že tyto děti:

 • zaostává ve vývoji od vrstevníků
 • obtížně komunikovat s lidmi, což vytváří novou řadu problémů ".

Projekt GLOBUS

Ale zpět k tomu, jak pomoci HIV-pozitivní matce porodit zdravé dítě. Významnou roli v prevenci perinatálního přenosu infekce HIV dnes hraje projekt GLOBUS Globálního fondu pro boj proti AIDS, tuberkulóze a malárii, v jehož rámci působí Nadace AIDS východ-západ (AFEW)..

Následující lidé se účastní podpory HIV pozitivních rodičů před a po narození dítěte:

 • regionální AIDS centra
 • porodnická a dětská zdravotnická zařízení
 • a asociace služeb AIDS.

Tento podpůrný program zahrnuje těhotné ženy a ženy v práci, které byly v době přijetí přijaty do porodnických zařízení s HIV pozitivním a neznámým stavem, které poté podstoupily rychlé testování na HIV s pozitivním výsledkem, bez ohledu na to, zda dostaly chemoprofylaxi. během těhotenství nebo ne. V rámci projektu mohou být HIV pozitivním ženám při porodu poskytnuty:

 • nouzová prevence
 • prevence tuberkulózy u dětí
 • kojenecká strava.

Poskytnutí výživy pro umělé krmení novorozenců je jedním z klíčových problémů při prevenci infekce dítěte matkou, ke které může dojít během kojení..

Podle údajů z roku 2005 bylo v Ruské federaci kojeno 3,9% dětí narozených matkám HIV pozitivním od několika dnů do několika měsíců.

V regionech, kde projekt GLOBUS působí:

 • v roce 2005 bylo 5,6 případů kojenecké výživy na 100 dětí narozených HIV pozitivním matkám jako preventivní opatření pro vertikální přenos viru z matky na dítě
 • V roce 2007 se tento ukazatel zvýšil více než 10krát a činil 63,5 případů..

Od dubna 2007 do prosince 2007 dostalo kojeneckou výživu 906 dětí narozených HIV pozitivním ženám. Během celého období programu dostalo kojenecká výživa 1876 HIV pozitivních dětí.

A zatímco na začátku projektu byl rozvoj služby pro prevenci přenosu HIV z matky na dítě prováděn prostřednictvím 10 center AIDS umístěných v regionálních centrech jednotlivých subjektů federace, do prosince 2007 se programu zúčastnilo 16 zdravotnických zařízení (14 z nich je AIDS) centra), a to i v regionálních centrech.

Rozšíření počtu zdravotnických zařízení poskytujících kompletní balíček preventivních služeb významně zvýšilo pokrytí cílové skupiny projektu.

Neméně důležitou součástí prevence přenosu HIV z matky na dítě je informační školení zdravotnických pracovníků:

 • ženské konzultace
 • porodnice
 • a dětské kliniky

práce s HIV pozitivními těhotnými ženami a matkami.

V rámci projektu GLOBUS se od září do prosince 2007 uskutečnilo 17 informačních seminářů na toto téma pro 320 zdravotnických pracovníků výše uvedených zdravotnických zařízení.

Výcvikový kurz zahrnuje účast specialistek vedoucích HIV pozitivní ženu od začátku těhotenství do dokončení preventivních opatření pro novorozence a umožňuje vám vypracovat mechanismus interakce hlavních aktérů procesu:

 • odbornice ženských konzultací (gynekolog, porodník-gynekolog)
 • Infekční centrum AIDS
 • odborníci porodnice (porodník-gynekolog, neonatolog)
 • místní pediatr
 • dětské centrum AIDS.

V příštích dvou letech se plánuje pokrýt asi 1350 odborníků všech kategorií zaměstnaných v systému prevence přenosu HIV z matky na dítě.

Osobní zkušenost Jak mít dítě, pokud je jeden z partnerů HIV pozitivní

Příběhy dvou rodin

Rozhovor: Olga Strakhovskaya

NARODENÍ DĚTÍ A MATKA postupně přestává být vnímáno jako povinná položka „ženského programu“ a nejdůležitějšího ukazatele bohatství ženy. Společenský postoj je nahrazen osobním vědomým výběrem - a mít dítě, díky úspěchům medicíny, je nyní možné téměř v každém věku a za všech okolností. Přesto je strach z bezdětnosti stále velmi silný a řada situací je obklopena oblakem předsudků a názorů založených na lékařské negramotnosti. Jedním z nejvýraznějších příkladů je vztah nesouhlasných párů, kde jeden z partnerů (bez ohledu na ženu nebo muže) je HIV pozitivní.

Nedostatek dostupných informací o prevenci a sexuální výchově vedl ke skutečnosti, že v zemi byla diagnostikována epidemie HIV a samotná diagnóza je i nadále děsivá a pro mnohé zní jako věta. Panika (na rozdíl od rozumných opatření) je nevhodná: moderní metody terapie umožňují HIV pozitivním lidem žít život naplno - včetně dětí.

Zeptali jsme se na zkušenost s těhotenstvím a narozením dítěte v nesouhlasném páru dvou hrdinek, kteří měli štěstí s podporou a porozuměním přátel a příbuzných - ale kteří se setkali s diskriminací tam, kde vůbec nečekali. Konkrétní lékařská doporučení nesouhlasným párům, které se rozhodly mít dítě, poskytla Anna Valentinovna Samarina, MD, vedoucí oddělení mateřství a dětství v Petrohradě AIDS Center, docentka sociálně významných infekcí na Státní lékařské univerzitě v Petrohradě. Acad. I.P. Pavlova.

Nataliya

HIV negativní, manžel HIV pozitivní

matka pětiletého syna

Skutečnost, že můj budoucí manžel byl nakažený, jsem se dozvěděla téměř okamžitě - naší první noci, když došlo na sex. Neměli jsme kondomy a řekl, že bez nich nebudeme mít možnost, vůbec ne, protože je HIV pozitivní a musí mi o tom říct. Nějak jsem to přijal velmi snadno: jeho upřímnost a upřímnost mě uklidnila a postavila mě, i když mě nějak přitahovala.

Nebyl strach. Podrobně mi vyprávěl svůj příběh: jak se o všem náhodou dozvěděl, podrobil se zkouškám a řetěz odhalil, že byl nakažen jeho přítelkyní, a ona zase od jejího předchozího partnera. Měli vážný vztah, ne nějaký náhodný vztah, dokonce se chtěli oženit, ale vztah se z nějakého důvodu nevztahoval k diagnóze. Ať už se to stane, jakmile se dozví o všem, okamžitě se zaregistrují. Toto je úřední praxe: pokud například chodíte do státní nemocnice na operaci, musíte podstoupit test na HIV, a pokud je pozitivní, budete automaticky zaregistrováni v nemocnici pro infekční choroby na Sokolině Góře v centru AIDS.

Budoucí rodiče žijící v serodiscordantním páru, musí být naplánováno těhotenství. Je lepší předem kontaktovat specialistu na infekční choroby a porodníka-gynekologa centra AIDS. Podle současných pokynů se u HIV infikovaného partnera v nesouhlasném páru prokazuje vysoce aktivní antiretrovirová léčiva, aby se zabránilo sexuálnímu přenosu HIV na neinfikovaného partnera.

Už tam můj manžel absolvoval všechny studie o imunitním stavu a virové zátěži. Pokud je vše v pořádku, pak HIV pozitivní lidé nemusejí nic dělat, jen vedou normální zdravý životní styl a sledují, pravidelně provádějí testy a kontrolují, zda virus pokračuje. Pokud imunita začne klesat, předepište terapii. Všechny ukazatele jejího manžela byly v normálních mezích, takže nyní žil a žije celý život, ve kterém se od diagnózy téměř nic nezměnilo. Naučilo nás to oba věnovat pozornost zdraví a nezanedbávat rutinní vyšetření, jíst správně, více cvičit a starat se o sebe. Jediným omezením, které diagnóza přinesla do našich životů, je chráněný sex, nezáleží vždy na tom, v jakém stavu se nacházíme. V záchvatu vášně, unaveného po párty, jsme nikdy neztratili kontrolu a v bytě byla vždy zásoba kondomů.

Po určité době mého společného života mě přirozeně prohnala vlna emocí: co nás v budoucnu čeká, spěchal jsem na google, vyděsil jsem ho, vyděsil sám za sebe a měl příležitost mít děti. Ve skutečnosti to nejhorší bylo, že se jednalo o velmi tabu téma, o kterém nemůžete klidně mluvit. Proto jsem o těchto tématech dlouho nemluvil se svými příbuznými, ale s pouhými známými, v jejichž přiměřenosti jsem si byl jistý, že to bylo snazší. Reakce byla nejčastěji normální, ale měl jsem štěstí s prostředím.

Mírně se říká, že lidé jsou špatně informováni. Proto, když jsme se rozhodli mít dítě, nejprve jsme šli do centra AIDS, kde mi řekli o oficiálních statistikách: že pravděpodobnost infekce normálním stavem těla a jediným pohlavním stykem ve dnech ovulace je minimální. Dokonce si pamatuji kus papíru, který byl nalepen na stůl: pravděpodobnost vaší infekce je 0,01%. Ano, stále je tam, ano, je to malá ruská ruleta, zvláště pokud nemůžete otěhotnět najednou. Můžete se zatěžovat a dělat IVF, abyste se úplně chránili, ale toto je břemeno na těle spojené s hormonální terapií, kterému se lze vyhnout.

Měl jsem velmi jasný plán na těhotenství, připravený jako každá žena: úplně vyloučený alkohol, začal dělat jógu, dobře jíst, pil vitamíny, minerály. Manžel prošel všemi kontrolami v centru AIDS, kde také neodhalil žádné kontraindikace..

Pokud pár, kde je infikován pouze muž, plánuje těhotenství, je nutná antiretrovirová terapie. V takovém případě, abyste zabránili infekci partnera, můžete se uchýlit k asistovaným reprodukčním technologiím: inseminace vyčištěným partnerským spermatem nebo oplodnění in vitro (pokud některý z párů má problémy s reprodukčním zdravím). S nezjistitelnou virovou zátěží v krvi partnera infikovaného HIV během léčby jsou rizika pohlavního přenosu viru bez použití kondomu mnohem nižší, ale v tomto případě nelze vyloučit možnost infekce.

Okamžitě jsem otěhotněla, po prvním pokusu, a když jsem zjistila, že jsem těhotná, okamžitě jsem šla na HIV test. Bál jsem se pouze odpovědnosti, kterou nesu za své dítě a za jeho budoucí život - pokud se najednou nakazím a virus mu předám. Analýza byla negativní..

Okamžitě jsem se rozhodl provést těhotenství v placeném oddělení a všechno bylo v pořádku, dokud jsem nezačal hroznou toxikózu. Pak jsem řekla svému modré oko, že můj manžel je nakažený virem HIV. Pamatuji si, jak doktor přestal psát, a řekl, že „samozřejmě můžeme doporučit, abychom si lehli, ale je lepší ne.“ Několikrát jsem se s nimi zastavil a ve druhém trimestru, když jsem měl v rukou placenou smlouvu, mi přímo řekli: „Nemůžeme vás vzít.“ Předvídáním některých otázek jsem provedl analýzu v nezávislé laboratoři předem a přinesl ji se sebou - bylo to negativní a neměli důvod mě odmítnout. Na můj návrh zopakovat svou analýzu, v případě pochybností, se rozzuřili a řekli: „Ne, ne, nemusíme nic darovat, jděte do svého AIDS centra a darujte tam všechno, a pak, pokud je vše v pořádku, můžete se vrátit ". V centru AIDS jsme byli velmi silně podporováni, říkali, že to bylo absolutní porušení mých práv, a dokonce jsme nabídli pomoc od naší právní služby, pokud bychom chtěli žalovat.

Všechno probíhalo mírumilovně, třebaže bylo nutné vychovávat hlavního lékaře, který byl pro mě velmi krutý a dokonce krutý, a v tu chvíli jsem byl také ve třetím měsíci toxikózy. A mluvili se mnou, člověkem ve vyčerpaném stavu, velmi pohrdavě, jako by s nějakým druhem odpadu ze společnosti. Pamatuji si její slova: „No, dostal jsi se do kontaktu s něčím takovým.“ Samozřejmě jsem měl hysterii, plakal jsem, řekl, že takovou osobu nemůžete ponížit. Ve skutečnosti, kdybych neřekl nic o postavení mého manžela, ani by se na to neptali. Výsledkem bylo, že se mně omluvili a chovali se mnohem správněji - problémy nastaly teprve před porodem, když se ukázalo, že na ně nemůže být přítomen partner infikovaný HIV. Navíc se mi zdá, že vidím náš vztah s jejím manželem, vidím, o jakých lékařech víme. A to velmi dobře demonstruje postoj veřejnosti k lidem infikovaným HIV: všem se zdá, že jsou nějakými „ne takovými lidmi“, ale ve skutečnosti může být nositelem viru kdokoli. Nenapadá vám ani to, že člověk může být HIV +, pokud vypadá „normální“.

Těhotným ženám, které nejsou infikovány virem HIV a které žijí s partnerem infikovaným virem HIV, se rovněž doporučuje, aby se poradily s porodníkem-gynekologem v centru AIDS a vyžádaly si další vyšetření. V některých případech může být u těhotné ženy žijící v nesouhlasném páru vyžadována profylaxe během těhotenství, porodu a novorozenec bude potřebovat preventivní kurz..

Po celou dobu těhotenství jsem provedl analýzu sedmkrát a všechno bylo vždy v pořádku: měli jsme úplně zdravé dítě a třetí matce jsem řekl své matce, když celá tato krize vypukla. Sama má hepatitidu C - byla infikována náhodou během operace, před mnoha lety, a ví, co to znamená žít s tabuovou chorobou. Moje matka mě proto velmi dobře pochopila a podporovala. Ukázalo se, že najednou prošla velmi podobným příběhem, když jí bylo řečeno: "Baby, je mi velmi líto, jsi stále mladý a krásný, ale připrav se na to nejhorší." Samozřejmě, že všichni lékaři jsou různí, vše velmi záleží na znalostech a citlivosti osoby, ale bohužel existuje spousta podobných necitlivosti kolem.

Eleno

HIV pozitivní, manžel HIV negativní

matka dvou dětí

Dozvěděl jsem se o diagnóze HIV v roce 2010. Bylo pro mě tak neočekávané, že jsem nemohl okamžitě porovnat blízkost pojmů „HIV“ a „AIDS“. Upřímně jsem si myslel, že mám pouze HIV a ne AIDS, šel jsem do centra AIDS, abych potvrdil diagnózu. Tam mi podrobně vysvětlili, že AIDS je něco, co se mi může nebo nemusí stát, protože existuje terapie ARV. Pro mě to tehdy nebylo vůbec jasné, ale inspirovaná naděje. Ještě méně jsem se bál poté, co psycholog v centru AIDS hovořil o možnosti mít zdravé děti - pro mě to bylo velmi důležité.

Jsem šťastný člověk, a proto v mém prostředí lidé, kteří nepovažují za nutné přestat se mnou kvůli diagnóze komunikovat. Jsou to lidé, kteří se snaží poznat pravdivé informace a nežijí v mýtech a bájích. Od samého začátku jsem upřímně řekl svým rodičům a blízkým přátelům o své diagnóze a později jsem byl na televizní obrazovce otevřený společnosti. Bylo to pro mě děsivé a vzrušující, ale lhaní na mě je horší. Nebyli odsouzeni.

Současně diagnostika HIV zpočátku dramaticky ovlivnila můj osobní život. Když jsem měl HIV, okamžitě jsem informoval všechny partnery o diagnóze. Nejčastěji na internetu, aby byl odvážnější a aby měl člověk možnost google, co je to HIV. V důsledku toho byla reakce jiná, ale je to docela přirozené. Někdo přerušil komunikaci, někdo pokračoval, ale pouze v přátelském formátu, a někdo ho pozval na rande. V určitém okamžiku jsem se rozhodl, že budu budovat vztahy pouze s HIV pozitivním partnerem, abych nebyl odmítnut. Neustále jsem slyšel od různých HIV pozitivních lidí, že je někdo kvůli diagnóze opustil.

Pokud je žena nakažena v páru, pak je problém početí vyřešen mnohem snadněji: partnerské spermie jsou přeneseny do vagíny v době ovulace. Pokud žena infikovaná HIV dostala antiretrovirovou terapii před těhotenstvím, musí ji během těhotenství v prvním trimestru nadále užívat bez přerušení. V případě, že léčba nebyla předepsána před těhotenstvím, porodnice-gynekologka a specialistka na infekční choroby rozhodují o době zahájení léčby se zaměřením na klinické a laboratorní parametry pacienta. HIV infikovaná žena by měla upozornit svého lékaře, že plánuje těhotenství, pro případnou úpravu léčebného režimu.

Nebylo snadné rozhodnout se vyzkoušet vztah s HIV negativním partnerem, protože to všechno: kromě toho jsem se obával o zdraví svého partnera, i když jsem věděl, že terapie ARV (kterou jsem v tomto bodě dlouho užíval a docela úspěšně) snižuje riziko infekce na minimum. Jeho první negativní test na HIV ukázal, že obavy jsou marné. Riziko infekce samozřejmě zůstává, ale zkušenosti ukazují, že je skutečně minimální.

Obecně se v mém případě všechno ukázalo dobře, dokud jsem nezjistil, že jsem těhotná. Tehdy jsem na sobě cítil, že diagnóza HIV není jen lékařská diagnóza, ale příležitost pro některé zdravotnické pracovníky, aby plně ukázali svou nelidskost a profesní negramotnost. Zájem o jejich zdraví přidal strach a úzkost, aby bylo možné odmítnout lékařskou péči v nejnevhodnějším okamžiku. V průběhu času a zkušeností se tyto pocity samozřejmě staly méně akutními, ale zůstávají někde hluboké a velmi tiché. Poté byla pro mě diagnóza mnohokrát obtížnější.

Během mého prvního těhotenství doktor na prenatální klinice opakovaně vykazoval vůči mně negativní postoj a kladl otázky v duchu: „O čem jste přemýšlel, když plánujete dítě s takovou kyticí?“ Po takových opakujících se událostech, které mě vždy staly hysterickými, jsem se obrátil na vedoucího oddělení se žádostí o nahrazení lékaře. To bylo přijato, protože argumenty se ukázaly být platné, po kterých jiný lékař pokračoval pozorovat mé těhotenství.

Ve druhém těhotenství si zdravotník záchranáře dovolil podobnou otázku, která otevřeně položila otázku: „Proč jste těhotná? Už ji máte. “ Na tuto otázku jsem přiměřeně odpověděl, že riziko infekce je méně než 2 procenta podle informací získaných během účasti na konferenci o HIV a AIDS v Rusku (osobně jsem si vybral přirozenou metodu oplodnění v obou případech, protože jiné metody nejsou dostatečně dostupné). Doktor nemohl najít odpověď na tento argument, s výjimkou pochmurného tichého: „Promiňte, ale měl jsem vás informovat“.

HIV-infikovanou ženu během těhotenství by měla vidět porodnice-gynekologka na prenatální klinice a specialistky z centra AIDS. Porodníci-gynekologové a specialisté na infekční choroby v centru AIDS zabraňují přenosu HIV z matky na dítě: předepisují antiretrovirové léky, sledují jejich toleranci a účinnost prevence a dávají doporučení ohledně způsobu doručení. Také v centru AIDS může žena v případě potřeby získat psychologickou a sociální pomoc, konzultovat další odborníky, tipy pro sledování dítěte.

Po tomto dialogu jsem také napsal písemnou stížnost a poslal ji elektronicky jeho vedení. Sekretářka mě zavolala a velmi zdvořile se zeptal na můj zdravotní stav, písemně však odhlásil, že „byla poskytnuta nezbytná opatření lékařské péče“. To mi docela stačilo, protože v té době jsem neměl čas ani energii, abych mohl psát na státní zastupitelství.

Ve skutečnosti nejtěžší během těhotenství pro mě byl psychologický tlak lékařských specialistů. Objevil se případ, kdy lékař v kanceláři křičel, takže bylo slyšet přede dveřmi: „Ano, máte AIDS!“ Kvůli takovým situacím jsem začal rozvíjet emoční imunitu, bezcitnost - přinutil jsem se přestat reagovat na takové projevy a řídit všechny emoce uvnitř. Možná to je důvod, proč mi opačné případy, kdy lékař ukázal velmi opatrný a humánní přístup, způsobily mě úžas, zmatek a touhu plakat.

Ve srovnání s tím nebyly všechny další rysy managementu těhotenství - potřeba brát prášky, aby se zabránilo přenosu HIV ze mě na dítě a prováděly testy na imunitní stav a virovou nálož - vůbec nepříjemné. Všechny ostatní postupy byly naprosto stejné jako v těhotenství bez infekce HIV: stejné vitamíny, stejné testy, stejná doporučení lékařů ke sledování hmotnosti atd. Kromě toho jsem byl během porodu předepsán kapátko s ART a během prvních deseti dnů dítě. Všechny tyto tři etapy působení chránily moje dítě před infekcí. Provedl jsem je a cítil jsem se docela klidně, zejména v mém druhém těhotenství, když jsem jasně viděl, že to funguje, na příkladu prvního dítěte.

Všem těhotným ženám, bez ohledu na jejich stav HIV, se doporučuje používat bariérovou antikoncepci během každého pohlavního styku během těhotenství a laktace. To může chránit mámu a dítě nejen před infekcí HIV, ale také před mnoha problémy způsobenými jinými viry a bakteriemi..

Tři roky po narození prvního jsem se rozhodl mít druhé dítě, když jsem potkal svého druhého manžela: rozhodli jsme se, že dvě děti jsou ještě lepší než jedno. Její zdraví bylo stále stejně dobré a lékaři nenašli žádné „kontraindikace“. Všechno se stalo stejně jako poprvé, pouze rozdíl spočívá v tom, že se několikrát méně starostí a pochybností objevilo.

Hlavní věc, kterou mě obě těhotenství naučila, je, že v situaci plánování těhotenství s HIV je nezbytný přístup ke spolehlivým informacím, aby bylo možné učinit vyvážené a správné rozhodnutí. Není nutné spoléhat se na názory ostatních nebo jednotlivých lékařů, kteří se mohou také mýlit, ale na vědecká fakta založená na statistikách. A ukazují, že při léčbě ARV je riziko infekce minimální, a moje osobní zkušenost to potvrzuje.

Proto jsem v roce 2013, po kurzu přednášek, začal pracovat jako rovnocenný konzultant. Pro mě to nebylo tolik práce jako osobní pozice a aspirace: Chtěl jsem pomoci lidem, kterým byla diagnostikována HIV, prostřednictvím emoční podpory, právní pomoci a poskytování spolehlivých informací. Zároveň se i nadále věnuji poradenství, a to i přes přítomnost dětí, jen formát se změnil z osobních setkání na online. Stále se snažím pomáhat co nejvíce, ale stále častěji lidé řeší své problémy sami, potřebují jen pomoci s laskavým slovem a osobním příkladem..

Riziko infekce během nechráněného styku s HIV infikovaným nebo neprokázaným partnerem je srovnatelné s rizikem injekce drog špinavou stříkačkou a může dosáhnout 0,7% při jediné expozici. Stupeň rizika závisí na mnoha faktorech: virové zátěži v krvi a pohlavních tajemstvích infikovaného partnera, poškození sliznic genitálního traktu, den cyklu u ženy atd. Avšak žena je náchylnější k infekci HIV ve srovnání s mužem.

Za pomoc při přípravě materiálu děkuji editorům NP „E.V.A.“ a osobně Irina Evdokimova

HIV a těhotenství: příznaky, plánování těhotenství, IVF pro HIV, porod a laktace, porodnice pro HIV infikované, zdravé dítě s HIV pozitivními rodiči

Čekání na dítě se marně nazývá očekávání zázraku. Je to skvělý čas v ženském životě. Krásné, ale zároveň obtížné. Různé patologie mohou komplikovat život budoucí matky v období porodu plodu - sebe i nenarozeného dítěte.

Jedním z nejhorších scénářů pro ženy a děti je HIV a těhotenství. Jak se projevuje diagnóza, je možné léčit ženskou nemoc „v zajímavém postavení“ a existuje šance, že se dítě narodí bez vrozené nevyléčitelné nemoci??

Příznaky u těhotných žen

Příznaky nemoci u nastávající matky se mohou lišit - příznaky HIV u těhotných žen závisí na tom, v jaké fázi je nemoc. V počáteční fázi, bezprostředně po infekci, se diagnóza neobjeví. Proto, pokud je žena již nakažena, zatímco na svém místě, pak známky nemoci budou nalezeny pouze v pozitivní analýze, a pak daleko od okamžitě.

Na pozadí HIV u žen, které čekají dítě, stavy podobné mírnému nachlazení: nízká teplota, celkový zánětlivý proces, projevující se nepohodlí a zarudnutím sliznic, mírným oparem a drozdem.

Pokud nemoc dlouho vládla v těle nastávající matky a již se jí podařilo proměnit na AIDS, má takový pacient mírně zvětšené lymfatické uzliny - příznak může trvat několik měsíců a poté zmizí.

Plánování těhotenství

Provádí se přenos HIV z matky na dítě, a proto je těhotenství u lidí infikovaných HIV v oblasti zvláštní kontroly lékařů. Pokud je těhotenství plánováno na HIV, musí nastávající matka podstoupit důkladnou přípravu, aby dítě nedostalo tuto nevyléčitelnou diagnózu, která se nazývá „zděděná“..

Před otěhotněním by měla být žena vyšetřena tak, aby podle výsledků vyšetření lékař, který pacientku pozoruje, odhalil, jaká je virová zátěž v jejím těle. Tento ukazatel je určen poměrem obsahu virů a lymfocytů v krvi. Pokud je počet lymfocytů velmi malý a viry - mnohokrát více, je lepší odložit početí. V takové situaci lékaři obvykle předepisují nezbytnou terapii, která by měla fungovat, jako například předcházet infekci budoucích dětí během těhotenství..

Po ukončení léčby a potlačení nemoci (to by mělo být potvrzeno výsledky testů) můžete naplánovat početí.

Transmisní cesta HIV je parenterální, virus přechází z nemocné osoby na zdravou osobu krví, z matky na dítě během těhotenství a z jednoho sexuálního partnera na druhého v době pohlavního styku, který není chráněn bariérovými antikoncepčními prostředky. Proto je-li budoucí otec dítěte zdravý, je nezbytné provést oplodnění jeho semenem bez pohlavního styku.

Dále by po infekci měla být infekce u těhotných žen lékařem neustále sledována.

IVF pro HIV

Pokud je koncepce dítěte tradičním způsobem nemožná, páry rozhodují o oplodnění in vitro. V poslední době se věřilo, že virus lidské imunodeficience je kontraindikací pro IVF. Nyní jsou však lékaři přesvědčeni, že je to takový postup, který přináší mnohem nižší riziko porodu infikovaného dítěte, než kdyby se početí vyskytovalo přirozeně.

Porod s HIV

Těhotenství s infekcí HIV je v oblasti zvláštního rizika a narození lidí infikovaných HIV je ještě více. Tématem témat „HIV u těhotných žen“ a „HIV a porod“ je ochrana proti infekci plodu. Infekce se může přenášet in utero, ale největší riziko, že dítě onemocní matkou chorobou, je při porodu. Účelem je předcházet těhotenství a porodu osob infikovaných lidskou imunodeficiencí. Jaká opatření by měla být přijata, pokud těhotná žena má virus lidské imunodeficience?

Těhotenství a porod u těchto pacientů může probíhat bez jakýchkoli zvláštních komplikací, pokud je žena registrována u gynekologa a dodržuje jeho pokyny. Pokud je nemoc známa, měla by nastávající matka podstoupit speciální antivirovou léčbu ve fázi plánování těhotenství.

Během čekání na dítě je nastávající matka pod neustálým dohledem lékařů, v případě potřeby je opět předepsána antivirová léčba (v této poloze jsou povoleny léky).

Mimochodem existuje názor, že viry se po narození stanou méně aktivními a stabilnějšími, protože během těhotenství zažívá imunita ženy velkou zátěž a často významně oslabuje. A imunita potlačená HIV je ještě větší. A po porodu je situace zpravidla víceméně stabilizovaná..

Mohu porodit

Je možné porodit ženy, které mají ve svých zdravotních záznamech virus imunodeficience? Se správným přístupem samozřejmě můžete. A nyní je medicína na takové úrovni, že pravděpodobnost narození dítěte neinfikovaného touto chorobou je velmi vysoká.

Pokud jde o porodení dítěte infikovaného virem HIV, v tomto případě musí žena konzultovat několik lékařských specialistů a vyhodnotit všechna rizika. Zvláště pokud je žena zdravá, protože existuje riziko, že se během této početí nakazí touto nevyléčitelnou nemocí. Aby tomu předešlo, jsou párům předepisovány speciální léky ve fázi plánování dítěte - jejich užívání snižuje zátěž virů v těle muže a šance ženy nedostávat diagnózu od partnera.

Navíc dnes existuje speciální technologie pro „očištění“ spermatu od viru, takže takové semeno je pro zdravou ženu naprosto bezpečné. V tomto případě však k oplodnění dochází uměle.

Jak porodit

Ženy s diagnózou viru lidské imunodeficience rodí ve zvláštních odděleních porodnic. Zdravotnický personál, který prošel nezbytným školením pro práci s takovými pacienty, se rodí.

Existují dva způsoby, jak porodit ženy s touto nevyléčitelnou diagnózou: přirozená a plánovaná císařská řez. Při přirozeném porodu je indikováno seriózní ošetření sliznic porodního kanálu, ale to nezaručuje stoprocentní ochranu dítěte před infekcí během porodu. Během plánované operace se snižuje riziko přenosu nemoci na dítě, ale pravděpodobnost komplikací u ženy během období zotavení po CS se zvyšuje, je to kvůli jejímu imunosupresivnímu viru a těhotenství.

Kde rodí s HIV

Kde rodit s HIV? Tato otázka se obává snad všech žen, které mají takovou diagnózu a rozhodly se stát matkami. Porod lze provést ve specializovaném zdravotnickém zařízení, pokud ve vesnici, kde těhotná žena žije, existuje. HIV infikovaný se rodí také v běžné porodnici, ale pouze v observačním oddělení se samostatným porodníkem. Pracovníci, kteří se narodí nebo provádějí porod, musí mít zvláštní školení, aby mohli s těmito pacienty pracovat.

Test na těhotenství HIV

Během těhotenství je HIV test několikrát podán. A nezapomeňte několikrát po celou dobu pozorování na prenatální klinice zkontrolovat těhotenství všech žen, bez výjimky. I když nastávající matka je zcela zdravá, i když předchozí testy neprokázaly přítomnost fatální infekce v těle, budete muset provést krevní test na HIV tolikrát, kolik je předepsáno v pokynech. Pokud jsou výsledky vyšetření vyšetření negativní, pacientova konzultace nebude předepsána. Pokud je vše v pořádku, budete muset darovat krev HIV (odebrat krev ze žíly) dvakrát: při registraci a asi třicátý týden.

Následující situace mohou nutit lékaře, který pozoruje nastávající matku, aby napsal doporučení pro další výzkum viru lidské imunodeficience:

 • Špatný stav pacienta, doprovázený příznaky spojenými s vývojem onemocnění;
 • Předchozí pochybný výsledek analýzy;
 • A samozřejmě pozitivní test na HIV.

Mimochodem, ne vždy pozitivní závěr vyšetření na virus může být zcela indikátorem pro stanovení této nevyléčitelné diagnózy. Nepravdivý výsledek není vyloučen. Proč krev vykazuje přítomnost protilátek proti patogenům? Faktem je, že při provádění takové studie se používá metoda IFA - odhaluje produkci odolnosti organismu vůči určitým infekcím. Taková analýza může ukázat přítomnost protilátek produkovaných v matčině těle proti fetální DNA (k tomu někdy dochází), nebo produkovaných v důsledku rezistence na některá chronická onemocnění..

Ovlivňuje to, jaký bude závěr vyšetření a nesprávná příprava na odběr krve.

V každém případě, pokud je test na HIV pozitivní, nastávající matka musí udělat pouze druhý test, který buď detekuje protilátky proti HIV, nebo dá negativní výsledek.

Může se narodit zdravé dítě

Před časem se věřilo, že k přenosu HIV z matky na dítě dochází vždy, když se děti rodí z infikovaných rodičů. Pravděpodobnost zdravého dítěte s HIV se nyní zvýšila na téměř 100% a riziko infekce se snížilo na velmi minimum a v některých případech je pouze 1-2%. Je však třeba si uvědomit, že zdravé děti v nemocných mamičích tatíncích se rodí pouze tehdy, když oba rodiče bezpochyby dodržují všechny pokyny lékařů, pečlivě naplánují těhotenství, podstoupí nezbytnou terapii před počátkem dítěte.

Jak tedy porodit zdravé dítě s diagnózou, jako je HIV? Před počátkem se nemocní rodiče podrobují léčbě potlačující viry. Během těhotenství matka podstoupí takové ošetření. Mnoho žen (a také mužů) se ptá na účinek léčby na plod a na to, jak obecně ovlivňuje těhotenství. V tomto případě lékaři reagují na to, že důsledky pro plod HIV a pravděpodobnost komplikací diagnózy bez léčby jsou mnohem závažnější než jeho účinek jako takový.

Aby se zabránilo nakažení dítěte během porodu, lékaři ve většině případů doporučují ženám plánovaný císařský řez. Taková kojenci se však budou rodit přirozeným způsobem, i když za tímto účelem podstoupí vážnou antibakteriální léčbu porodního kanálu a v žádném případě neumožňují stimulaci práce..

Rovněž stojí za zmínku, že šance na narození zdravého dítěte je větší, pokud je otec zdravý a nemocná je pouze matka, než když jsou infikováni oba rodiče..

Je-li infikován pouze jeden z partnerů, je rovněž nezbytné přijmout opatření, která zajistí, aby se zdravá osoba z páru neinfikovala.

Může infikovaná matka porodit dítě bez diagnózy HIV

Jak bylo uvedeno v předchozích blocích, relativně nedávno si i nejpokročilejší lékaři byli jisti, že patogeny jsou přenášeny na plod infikovanou matkou v téměř 100% případů.

Nyní je prokázáno: pravděpodobnost přenosu choroby z matky na dítě je 50%. A to navzdory skutečnosti, že lidé nepřijmou žádná opatření (budoucí matka i budoucí otec). Žena s HIV podle všech doporučení lékařů porodí zdravé dítě v 98-99% případů.

Žena, která má ve své lékařské evidenci záznam o této nevyléčitelné nemoci a která se rozhodla otěhotnět, musí být vyšetřena a zjistit, jaké virové zatížení je v jejím těle v tuto chvíli. Pokud je vysoká, musí být snížena. Jakmile se objeví pozitivní výsledky způsobené antivirovou terapií předepsanou lékařem, mohou dívky plánovat početí.

Vyšetření a léčba bude nutné provádět pravidelně během těhotenství, budete se také muset pečlivě připravit na porod, projednat všechny nuance a rizika s lékařem v budoucnu po narození pacienta. Možná se budete muset naladit na plánovanou císařskou sekci, ale určitě budete muset kojení odmítnout.

Může se infikované dítě narodit infikovanému otci

"Můj manžel má HIV, jaká je šance na porod zdravých dětí?" - stovky takových otázek se nacházejí na různých fórech o zdraví a plánování rodiny.

Jak říkají lékaři, zodpovězením těchto otázek, je-li nemocný pouze pár ve dvojici, je to pro budoucí těhotenství považováno za jednodušší (pokud to v této situaci můžete říci). Manžel a manželka s negativním stavem rozhodně porodí neinfikované dítě, pokud bude provedeno speciální čištění spermií. Pro pozitivní výsledek, aby manželka porodila zdravé dítě, je nutné provést umělé oplodnění ženy.

Kojení

Kojení HIV je zvláštní problém. Jakákoli normální žena chce samozřejmě krmit své dítě mlékem. A ženy, u nichž je diagnostikován virus lidské imunodeficience, se znovu a znovu ptají lékařů, zda je jejich nemoc přenášena mateřským mlékem a jaké testy je třeba provést, aby se zjistilo riziko, že se nemoc během krmení dostane k dítěti. Bohužel odpověď medicíny je jednoznačná: virus se skutečně přenáší mlékem a kojení vede k nevyhnutelné infekci.

Výhody kojení jsou samozřejmě neocenitelné, zatímco děti dostávají všechny potřebné látky, stopové prvky, vitamíny a zvyšuje se jejich imunita. Ale to vše v žádném případě nelze dát na jednu houští váhy s rizikem, že dítě dostane nevyléčitelnou diagnózu.

Vzhledem k tomu, že kojení virem imunodeficience je nebezpečné, musí žena okamžitě vyladit skutečnost, že laktace bude muset být minimalizována, a proto bude nutné ji potlačit hned v prvních hodinách po narození. Pomáhají k tomu speciální přípravky, které se lépe používají - lékař vám poradí.

V takovém případě bude muset být dítě krmeno umělou směsí a později, když vyroste, kravským mlékem a cereáliemi v mléce.

Děti narozené HIV nakažené

Od samé hodiny jejich narození jsou děti matek infikovaných HIV pod dohledem lékařů. Taková batolata jsou okamžitě testována na infekci a v prvních hodinách je jim také podávána profylaktická terapie. Podle lékařů začíná léčba prevence infekce osm hodin po narození dítěte. Je velmi důležité, aby novorozené dítě dostalo během prvních tří dnů života všechny potřebné prostředky. Koneckonců, pokud přesto došlo k přenosu viru (in utero nebo během porodu), původci nemoci dosud neměli čas integrovat se do DNA buněk a je pravděpodobné, že je zničí.

Děti narozené matkám infikovaným HIV jsou umístěny na výdejní účet v instituci pracující s pacienty s diagnózou HIV a AIDS. Když dítě dosáhne věku jednoho a půl roku, absolvuje závěrečný test na možné vrozené onemocnění. Pokud během tohoto období všechna vyšetření ukáže, že malý pacient nemá ve své krvi virus ani protilátky proti viru, je propuštěn s diagnózou „zdravý“ a vyjmut z lékárny.

A dále by se hlavní obavy matky o zdravotní stav dítěte měly omezit nejen na opatření přijatá v běžných rodinách, ale také na prevenci přenosu viru z dítěte na ni doma. Pravděpodobnost nákazy tímto způsobem je samozřejmě zanedbatelná, ale stále existuje..

Lékaři Poznámka: dítě narozené matce s diagnózou imunodeficience může mít protilátky proti viru v krvi poprvé v životě.

To ale vůbec neznamená, že dítě zdědilo tuto nevyléčitelnou nemoc od své matky. Možná je to jen to, že protilátky proti viru od matky přes obecný oběh.

Jak někteří lékaři otevřeně říkají, je to přítomnost protilátek proti HIV v krvi novorozence, která způsobuje, že některé matky opustí své děti a opustí je v nemocnici. Takové děti se dostanou do dětského domu. A pro mnoho z nich, ve věku jeden a půl roku, diagnóza není potvrzena, ale do té doby jsou již opuštěni a zbytečné pro kohokoli.

Lékaři proto varují mladé matky před chybami a tvrdí, že konečný závěr o přítomnosti nebo nepřítomnosti nemoci je učiněn pouze tehdy, když je dítě jeden a půl roku staré. A pokud posloucháte lékaře a dodržujete všechna jejich doporučení, riziko přenosu viru na dítě je minimální.

Články O Neplodnosti