Hlavní Neplodnost

Deprese během těhotenství

Existuje takový mýtus, že během těhotenství, ze všech emocí, by žena měla zažít jen šťastné a radostné očekávání dítěte. Ve skutečnosti však nepokoje mohou být nejen příjemné - až 20% žen zažívá příznaky deprese různé závažnosti.

V každodenním jazyce se „deprese“ obvykle nazývá nejobvyklejší a nejcharakterističtější ze všech lidí bez výkyvů nálady: „Jsem smutná, mám depresi.“ "Nemám pocit, že bych pracoval druhý den, přišla nějaká deprese..." Tyto emoce jsou samozřejmě také charakteristické pro těhotné ženy, protože po dobu 9 měsíců se hodně změnilo v životě, v vlastním těle, ve stavu mysli a ve vztazích s příbuznými. Bylo by naopak divné, kdyby žena na tyto změny nijak nereagovala!

Ale pocity deprese, únavy, apatie nebo dokonce zoufalství se v budoucí matce stávají velmi silnými. Potom psychologové nemluví o každodenním životě, ale o skutečné depresi. Je rozpoznán podle seznamu příznaků..

Dávejte pozor na svůj stav, pokud:

- Většinu dne máte výrazně sníženou náladu, a tak téměř každý den po dobu nejméně 2 týdnů,

- Přestali jste cítit zájem a potěšení z toho, co se vám líbilo dříve,

- Neustále se cítíte unavení, jako by neexistovala síla, žádná energie.

- Je pro vás těžké soustředit se a soustředit se,

- Vaše sebevědomí se snížilo, sebevědomí se otřáslo,

- Ve svém srdci jste sebeobviňující a sebeupravující,

- Budoucnost vidíte jako pochmurnou a pesimistickou,

- Máte myšlenky na sebepoškozování,

- Změny chuti k jídlu (například neustálý nekontrolovatelný „vlčí“ hlad nebo ztráta chuti k jídlu, neschopnost alespoň něco jíst).

Během těhotenství může deprese vyvolat řada příčin:

- obtížné životní podmínky (materiální problémy, hádky s příbuznými, problémy s bydlením...),

- obtížné vnitřní zkušenosti budoucí matky (úzkost z velkých změn, nepřipravenost na zodpovědnost, strach nezvládat...),

- posuny v těle (hormonální, změny nervového systému, metabolismus).

Deprese se může zvýšit, pokud během těhotenství přijmete řešení některých dalších obtížných problémů (stěhování, opravy, změna zaměstnání), pokud se náhle objeví závažná událost (ztráta blízké osoby), pokud jste emocionálně izolovaní, v okolí nejsou žádní přátelé nebo příbuzní, připraven k morální podpoře.

Existují také ohrožené ženy, které jsou náchylné k výkyvům nálad, úzkostné, podezřelé a citlivé, zejména ženy, které prodělaly před těhotenstvím fobie, panické poruchy a poruchy příjmu potravy (anorexie nebo bulimie)..

Jak si můžete pomoci?

Chatujte se specialistou

Pokud v seznamu příznaků zjistíte podobnost se svým stavem, nespěchejte, abyste si sami stanovili diagnózu, a navíc sami nemedikujte. Musíte kontaktovat kvalifikovaného psychoterapeuta nebo psychiatra. Měl by to být specialista s lékařským vzděláním, který bude schopen správně posoudit váš stav, stanovit diagnózu a nabídnout vhodné léčebné metody. Faktem je, že v některých případech prenatální deprese stačí několik schůzek a důvěrných rozhovorů o vašich problémech a v některých případech má smysl absolvovat kurs antidepresiv. Není třeba se obávat, že antidepresiva ublíží dítěti - kvalifikovaný lékař musí vzít v úvahu možné důsledky, předepsat léky, které nejvíce šetří, a pouze v případě potřeby. Při těžké depresi může být duševní zdraví budoucí matky pro dítě větší hrozbou než možné vedlejší účinky léků.

Požádat o pomoc

Pokud nízká nálada, únava, ztráta zájmu a potěšení trvá nepřetržitě déle než dva týdny - prosím, nesnažte se vyrovnat se pouze s vámi, jako je Baron Munchausen, který se vytáhl za pigtail z quagmire. V pohádce jsou přírodní zákony snadno překonány a v životě každý potřebuje podporu, zejména matka, která již utrácí spoustu energie (fyzické i duševní) na budoucího muže. Sdílejte své obavy s lidmi, kterým důvěřujete (se svým manželem, přítelkyní, mámou, švagrem...). Navštivte lékaře. Pokud se vám nelíbil doktor, bylo mu nepříjemné s ním mluvit - poraďte se s jiným lékařem. Někdy, kromě osobních rozhovorů, může terapeut poradit také se skupinovou psychoterapií - vedle žen, které zažívají podobný stav, je snazší sdílet své problémy.

Kromě samotné deprese má mnoho matek také pocit viny za to, že jsou depresivní. "Musím být šťastný, ale chodím a plaču celý den a obecně - oh, hrůze!" "Někdy si myslím, že nechci dítě..." Věřte mi, všechny vaše pocity jsou normální a každý je má. Mnoho nastávajících matek se velmi bojí, že už nebudou moci žít svůj starý život - bavit se s přáteli, volně cestovat, snadno měnit zaměstnání... Ti, jejichž těhotenství nebylo plánováno a očekáváno, museli ostře opustit některé známé věci - sklenku svého oblíbeného vína ve večerních hodinách, možnost jezdit na kole nebo jít na noční diskotéky... Dítě není jen štěstí, ale náhle odtrhuje kousek své osobní svobody od své matky, a to ho může rozhněvat, rozrušit, smutně. Najděte osobu, se kterou můžete diskutovat o těchto pocitech, kdo vás podpoří, porozumí a nebude soudit.

Těhotenství, i ta nejočekávanější a nejžádanější, se často stává zkouškou vztahů. Koneckonců, budoucí otec také prožívá mnoho různých pocitů, může se bát, najednou zchladnout nebo naopak, nepříjemně a obsedantně se starat... Chce sex, ale nechce, nebo naopak, nemůže si zvyknout na změny ve vašem těle, a on se udržuje stranou... Podobné konflikty někdy je velmi obtížné se obávat, mohou vyvolat nebo zesílit depresi. Nezanedbávejte tedy tuto stránku svého života, snažte se vyhnout obtížným místům ve vztazích, ale co nejvíc se s nimi vypořádat.

Sledujte zdraví

Mnoho článků píše o prenatální depresi, že je důležité jíst správně a pravidelně, častěji na čerstvém vzduchu, dělat cvičení. Toto jsou správná doporučení, která je velmi důležité dodržovat - protože vaše nálada závisí také na výživě a fyzické aktivitě. Někdy stačí změnit režim dne (například dohodnout zkrácený pracovní den v práci a dostatek spánku), aby deprese zmizela. Se silnou depresí však nastávající matka jednoduše nenajde sílu, aby se mohla starat o své zdraví, může zcela ztratit chuť k jídlu, nebo naopak, vše je nekontrolovatelným způsobem. Pak rada jako „Ano, jdete ven na ulici, větrat - všechno projde“ - nejenže nefungují, ale jsou dokonce ještě depresivnější. V tomto případě se vracíme k odstavci 1 a obrátíme se na specialistu.

(Článek byl napsán pro časopis „Snadno zhubneme“, 2012)

Jak se zbavit deprese v raných stádiích i během druhého a třetího trimestru těhotenství

Deprese během těhotenství je duševní porucha, která je diagnostikována u mnoha žen. Tato patologie je charakterizována zvýšenou úzkostí, depresí a únavou po dlouhou dobu. Pro zvládání nemoci se doporučuje včas se poradit s odborníkem a jasně dodržovat jeho jmenování.

Podstata patologie

Deprese u těhotných žen je duševní porucha, která je doprovázena výkyvy nálad a snížením vitality. Tento stav je charakterizován symptomy zvýšené úzkosti, nárůstem negativních emocí, ponořením do sebe a vašimi pocity. S rozvojem depresivních poruch je období těhotenství zakaleno negativními emocemi a způsobuje strach a úzkost.

S depresí během těhotenství se mozkové funkce mění. Hormonální transformace pozorované během tohoto období ovlivňují syntézu chemických látek v mozku. Způsobuje depresi a úzkost..

Tento stav je zhoršován obtížnými životními situacemi. Výsledkem je, že je velmi obtížné léčit pacienta. Riziko rozvoje patologie nezávisí na věkové kategorii. Jsou postiženy mladé ženy a pacienti středního věku..

Příčiny a spouštěče

Pravděpodobnost deprese během těhotenství se zvyšuje, když je vystavena těmto příčinám:

 1. Obtížný vztah s otcem nenarozeného dítěte. Vztahy mezi partnery jsou velmi důležité. Pokud muž není připraven odpovídat na budoucnost rodiny, psychický stav těhotné ženy se výrazně zhoršuje.
 2. Dědičná predispozice. Hrozba psychiatrické poruchy u těhotné ženy se zvyšuje, pokud její matka měla tento problém.
 3. Léčba dlouhodobé neplodnosti. V tomto případě je proces obnovy reprodukčních funkcí často doprovázen stavem zoufalství. Proto žena nemůže rychle přejít k radosti z plánovaného mateřství. Pokud je toto období zpožděno, je žena náchylná k depresi.
 4. Historie potratu nebo předčasného ukončení těhotenství. Tyto události způsobují negativní emoce. Deprese se často vyvíjí po zmrazeném těhotenství. Provádění umělých porodů v minulosti způsobuje nekontrolovaný strach z výsledku současného těhotenství.
 5. Stresové životní situace. Psychologické problémy mohou nastat kvůli nedostatečnému porozumění následným jednáním nebo pocitu nedostatku vyhlídek. To způsobuje nepřátelství dítěti a jeho postavení. To negativně ovlivňuje psychiku těhotné ženy. Příčiny těchto problémů jsou finanční potíže, nedostatek práce nebo bydlení.
 6. Porušení během těhotenství. Těžká toxikóza, eklampsie, neschopnost péče o sebe způsobují zhoršení. Během těhotenství je žena nucena se toho hodně vzdát, a proto cítí její podřadnost.
 7. Intoxikace, traumatická zranění. Pokud žena měla špatné návyky nebo utrpěla traumatická zranění mozku, vede to k určitým změnám ve stavu a struktuře mozku. V důsledku toho je riziko vzniku deprese vysoké..

Příznaky

Identifikace projevů deprese může být docela obtížná. I bez psychických poruch jsou těhotné ženy často úzkostné a podrážděné. Neustále mění náladu.

V prvním trimestru a před porodem je často pozorováno zhroucení, objevuje se nespavost a zhoršuje se nálada. Tato podmínka je považována za variantu normy. Je to kvůli výskytu dominantního těhotenství v nervovém systému..

Fyziologická emocionalita v těhotenství brání včasné detekci příznaků deprese. Výskyt mentálních změn, mnozí berou obyčejnou únavu. Dlouhodobý nedostatek přesné diagnózy brání včasnému zahájení léčby.

Následující příznaky pomáhají při podezření na depresi během těhotenství:

 • bezpříčinný pocit smutku;
 • prodloužená apatie a deprese;
 • nedostatek pozitivních emocí;
 • letargie, závažné zhroucení;
 • pocit bezmoci a marnosti;
 • zhoršení nebo úplná ztráta chuti k jídlu, někdy se naopak naopak zvyšuje;
 • oslabení libida;
 • silná podrážděnost, slznost;
 • poruchy spánku - u ženy se může objevit nespavost nebo těžká ospalost, noční můry v noci;
 • neochota komunikovat se svým manželem, dětmi, přáteli;
 • ignorování nepohodlí v těle, odmítnutí pečovat o své zdraví;
 • myšlenky na sebevraždu;
 • výskyt nepochopitelné bolesti bez důvodu v různých částech těla.

Pokud existuje alespoň 5 příznaků, měla by být podezření na depresi během těhotenství. Pokud se projevy vyskytují déle než 2 týdny, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Funkce deprese v různých stádiích těhotenství

Deprese během těhotenství má různé příčiny a projevy - to vše závisí na období těhotenství.

1 trimestr

Když se objeví příznaky smutku a slzy, musíte vědět, jaké kroky je třeba podniknout, aby nedošlo k rozvoji složitějšího stavu. Deprese v časném těhotenství je spojena s těmito faktory:

 • hmotné problémy - žena se může obávat obsahu dítěte;
 • sklon ke slezině a slzám - během těhotenství mohou tyto příznaky přetrvávat;
 • nebezpečí potratu - zatímco úzkost je přítomna i bez hrozeb;
 • izolace - společenská děvčata jsou během nařízení nucena zůstat doma hodně, což způsobuje zhoršení nálady;
 • neplánované těhotenství;
 • přemístění;
 • těžký stres - deprese během časného těhotenství může být způsobena vážným onemocněním nebo smrtí blízkého;
 • osobní problémy.

Nejčastěji však neexistují vnější důvody pro rozvoj deprese u těhotných žen v prvním trimestru. Její vzhled je způsoben změnou hormonální rovnováhy. V chladném období výskyt problémů spojených s reprodukcí melatoninu. Tento hormon je zodpovědný za regulaci biologických rytmů..

2 trimestru

V této fázi těhotná žena přechází do další fáze fyziologického a emočního vývoje. Současně se výrazně mění životní styl. Dívka se setkává málo s přáteli, nemůže pracovat a navštívit obvyklá zařízení. Výsledkem může být deprese během těhotenství ve druhém trimestru..

V této době žena začne pociťovat pohyby dítěte, což vede k úplnějšímu vědomí změny života po porodu. V této fázi psychologové radí seberealizaci novými směry. Můžete jít na kurzy nebo se učit nové profese.

Pokud celou dobu analyzujete vnitřní stav, existuje riziko postupné deprese. Mnoho žen se díky svému oblíbenému koníčku dokázalo vyhnout nepříjemným emocím..

S tendencí ženy k apatii nebo silné podezření ve druhém trimestru se mohou objevit silné bolesti hlavy a zhoršení nálady. Je to způsobeno fyziologickými procesy v těle - výskytem bolesti zad, zvýšením dělohy a dalšími příznaky.

3 trimestru

V tomto období mnozí lékaři nazývají časem prenatální apatie. Pro těhotné ženy je obtížné se vypořádat se záchvaty strachu. Objevují se dokonce i v klidných dívkách. Deprese během těhotenství ve třetím trimestru je spojena s těmito faktory:

 • strach z porodu - je zvláště výrazný v případech, které mají špatný výsledek;
 • růst břicha, bolesti zad - tyto příznaky dělají dívku bezmocnou, což způsobuje negativní emoce, slzavost, podrážděnost.

Deprese ve 3. trimestru těhotenství vyžaduje pomoc lékaře. Někdy tento stav zmizí po porodu, když se rovnováha hormonů normalizuje..

Současně lékaři poznamenávají, že zvýšená úzkost, stresové faktory a záchvaty hněvu nepříznivě ovlivňují dítě. Deprese u těhotných žen ve třetím trimestru může způsobit problémy po porodu. Dítě může být náladové. Má poruchy spánku a dokonce i vývojové zpoždění..

Složitá deprese během těhotenství v pozdějších fázích vyžaduje použití silných léků - antidepresiv. Takové léky způsobují mnoho nežádoucích účinků, protože je může předepsat pouze lékař..

Při prvních příznacích je nejlepší poradit se s terapeutem. V této situaci lze upustit od metod psychoterapie..

Diagnóza deprese v těhotenství

Těhotná deprese je diagnostikována na základě klinického obrazu. Pro potvrzení diagnózy je třeba se zaměřit na taková kritéria:

 • depresivní stav nebo špatná nálada je přítomna po celý den alespoň 2 týdny téměř denně;
 • nezájem o denní aktivity po stejné časové období.

Mezi další kritéria patří:

 • problémové spaní;
 • snížená nebo zvýšená chuť k jídlu;
 • chronická únava;
 • nedostatek energie;
 • stav inhibice nebo vzrušení;
 • pocity viny nebo bezcitu;
 • snížené rozpětí pozornosti, problémy s rozhodováním;
 • sebevražedná tendence.

Pro diagnostiku deprese je vhodné provádět různé testy a průzkumy. Používají se také instrumentální techniky. Během počáteční konzultace musí psycholog určit závažnost patologie. K tomu použijte hodnotící stupnice - například Beck nebo Hamilton.

K provedení úplné diagnózy je třeba provést krevní test, aby se zjistila genetická tendence k depresi a speciální spouště, které spouštějí vývoj abnormálního mechanismu. To pomůže identifikovat porušení v počáteční fázi jeho vývoje..

Léčebné metody

Chcete-li se vypořádat s depresí, měli byste se poradit s terapeutem. Při léčbě patologie lékař předepíše psychoterapeutická sezení, která pomohou identifikovat příčiny porušení, a vybere způsoby, jak eliminovat negativní faktory. Někdy je nutná společná terapie s otcem dítěte. Tento přístup pomáhá dosáhnout hmatatelných výsledků..

Užívání drog se doporučuje pouze při absenci pozitivního účinku psychoterapie. Mnoho léků negativně ovlivňuje vývoj dítěte. Nejčastěji se s takovou diagnózou používají tyto kategorie drog:

 • tricyklická antidepresiva - mezi ně patří melipramin a amitriptylin;
 • selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu - tato kategorie zahrnuje cipramil a fluoxetin.

Potřeba antidepresiv a dávka může být stanovena výhradně lékařem. Léčba drog vyžaduje přísné dodržování doporučení odborníků. To pomáhá minimalizovat riziko negativních účinků drog na dítě. Novorozenci však někdy zažívají bušení srdce, zažívací potíže a respirační patologie..

Deprese během těhotenství může být léčena elektrokonvulzivními účinky. Podstata metody je založena na použití elektrických výbojů, které pomáhají blokovat působení stresového hormonu na organismus. Vědci tvrdí, že tato metoda nemá negativní dopad na nastávající matku a dítě.

Nedostatek vitaminu je často příčinou deprese. Lékaři proto doporučují úpravu stravy. Nabídka nastávající matky by měla být plná. Vitaminové komplexy pomáhají zlepšit váš stav.

Svépomoc při depresi

Těhotenství a deprese jsou často kombinovány. Každá žena by proto měla být schopna poskytnout první pomoc. Chcete-li zlepšit svůj stav, měli byste dodržovat tato doporučení:

 1. Vyvarujte se účinkům stresových faktorů. Jakýkoli emoční stres vyvolá progresi patologie.
 2. Odstraňte účinky negativních informací. Neměli byste sledovat zprávy ani číst noviny. Nedoporučuje se komunikovat s nepříjemnými lidmi.
 3. Postarejte se o sebe opatrně. Je důležité kupovat dárky a v žádném případě vytvářet dobrou náladu.
 4. Existují chutné a zdravé produkty. Dítě potřebuje dostatek živin pro správný růst a vývoj.
 5. Hodně se pohni. Během těhotenství se doporučuje jóga nebo gymnastika. Užitečné plavat a chodit na čerstvý vzduch.
 6. Komunikujte se svými blízkými. Je vhodné pozvat hosty a navštívit příbuzné. Nedoporučuje se uzavírat se před ostatními..
 7. Nepijte alkohol. Zhoršují průběh deprese a poškozují dítě..
 8. Najděte koníčky. Můžete kreslit s barvami, pletené nebo šít pro dítě. Je důležité, aby byl koníček zábavný.
 9. Diskutujte o zážitcích s blízkými. To lze provést s blízkými nebo s psychoterapeutem..

Pokud se během těhotenství objeví záchvaty paniky, můžete sledovat video:

Deprese během těhotenství je závažná patologie, která může mít negativní účinky na zdraví. Abychom se s porušením poradili, stojí za to kontaktovat odborníka a jasně provést všechny jeho schůzky.

DŮLEŽITÉ! Informační článek! Před použitím se poraďte s odborníkem.

Jak se vypořádat s depresí během těhotenství

Těhotenství je jedním z nejkrásnějších období v životě každé ženy. Je ponořena do šťastných myšlenek o budoucím mateřství a všech jeho kouzlech. V některých případech je však období porodu dítěte zastíněno vážnými duševními problémy, z nichž jedním je deprese během těhotenství..

Očekává každá těhotná žena takový nepříjemný jev, jako je deprese během těhotenství? Samozřejmě že ne. Jak ukazuje lékařská praxe, deprese u těhotných žen se vyskytuje přibližně v 12–15% případů.

Depresivní stav nastávající matky není jen špatná nálada a apatie, je to vážný problém, který je třeba okamžitě vyřešit.

Rysy deprese u těhotných žen

Deprese během těhotenství je nebezpečný psychologický stav, který je doprovázen výskytem v nastávající matce posedlých myšlenek, neustálé úzkosti, špatné nálady během normálního vývoje dítěte.

Těhotenství a deprese jsou nesmírně obtížnou a nebezpečnou kombinací, která může mít velmi žalostné důsledky pro ženu i dítě.

Depresivní stav se nevyvíjí u každé ženy, ale pouze v případě, že existují určité osobnostní rysy - zvýšená podezření, pochybnosti, zvyk brát všechno, co se děje blízko srdce.

Pravděpodobnost vzniku depresivního stavu se navíc několikrát zvyšuje s různými sociálními problémy a obtížnými životními situacemi. Všechny tyto faktory jsou kombinovány s těhotenstvím a mohou způsobit rozvoj prenatální deprese..

Mnoho lidí věří, že prenatální deprese u těhotných žen je spojena s hormonálními změnami v ženském těle..

Tento názor je chybný - je to závažné onemocnění, které může výrazně změnit identitu matky a mít přímý dopad na duševní vývoj plodu..

Stejně jako u jiných nemocí i deprese potřebuje včasnou diagnostiku a komplexní léčbu, zejména pokud jde o duševní zdraví matky a dítěte.

Příčiny onemocnění

Lékaři nespojují prenatální depresi s věkem nebo obdobím těhotenství. Stejně tak často diagnostikována deprese v časném těhotenství a později.

Všechny důvody, které vyvolávají vývoj nemoci, jsou rozděleny do tří hlavních skupin - estetické, fyziologické a sociální.

Estetické důvody jsou spojeny s nespokojeností ženy s jejím měnícím se vzhledem. Zejména často estetické faktory způsobují depresi během těhotenství v pozdějších stádiích. V této době se vzhled budoucí matky dramaticky změní - její žaludek se velmi zvětší, její hrudník se může prohýbat, objevují se strie, hromadí se další libry.

Mnoho zástupců spravedlivého sexu výrazně zhoršuje stav zubů, kůže a vlasů. To vše může způsobit vážné pochybnosti. Ve třetím trimestru těhotenství je velmi důležitá podpora blízkých a příbuzných, zejména manžela.

Sociální problémy mohou být příčinou prenatální deprese v kterémkoli trimestru těhotenství..

Existuje mnoho takových problémů:

 • Rozloučení s otcem nenarozeného dítěte.
 • Smrt milovaného člověka.
 • Ztráta práce nebo bydlení.
 • Finanční problémy.
 • Napětí s rodinou nebo přáteli.

Sociální otázky samozřejmě nepřidávají sebevědomí žádné osobě a ne každá těhotná žena se může pochlubit tím, že se jich sama zbavila. Ve většině případů doprovází druhý faktor těhotenství sociální faktor.

Zvýrazněna je také řada dalších faktorů, které mohou během těhotenství způsobit depresi..

 • V případě, že je těhotenství nežádoucí.
 • Žena, která dříve dlouho nemohla otěhotnět.
 • Dědičný faktor.
 • Nemoc se vyvinula před těhotenstvím.

Deprese během těhotenství mohou také působit fyziologické faktory - třetí trimestr je charakterizován ukončením hormonálních změn v ženském těle. Restrukturalizace fungování vnitřních orgánů a systémů může také vyvolat depresivní stav v prvním trimestru a ve druhém trimestru..

Příznaky deprese

Během těhotenství se deprese může projevovat různými příznaky. V ženském těle dochází ke znatelným změnám. Jedná se o depresivní, matnou náladu, depresi, která trvá několik týdnů, chronická slabost, únava.

Nastávající matka ztratí zájem o všechny činnosti a koníčky, které ji dříve potěšily, je uchvácena lhostejností a apatií. Také žena má poruchy spánku, chuť k jídlu, která se může výrazně snížit nebo zvýšit..

Sebevědomí ženy je výrazně sníženo, snaží se nechodit ven a vyhýbat se kontaktu s jinými lidmi. Poměrně často, zejména během těhotenství v raných stádiích, nastávající matka má naprostou jistotu, že dítě nemůže rodit, nebo že se narodí mrtvý. Velmi často se mohou objevit myšlenky na sebevraždu..

Jak si můžete pomoci a zbavit se deprese? Chcete-li to provést, musíte se poradit s lékařem, který diagnostikuje nemoc a pomáhá účinně řešit depresi.

Léčba deprese během těhotenství

Těhotné ženy si musí pamatovat, že byste se v žádném případě neměli samostatně vypořádat s dlouhodobými depresivními stavy. Kvalifikovaní lékaři vám pomohou zbavit se nemoci a vybírají nejlepší postup léčby pro nastávající matku..

Jak se vypořádat s depresí během těhotenství? K tomuto účelu se používá drogová terapie a psychoterapie..

Léčba nemoci se provádí pomocí antidepresiv, speciálně vybraných psychoterapeutem a gynekologem. Lékaři přistupují k výběru léků s maximální odpovědností, protože takové léky mají mnoho vedlejších účinků a kontraindikací.

Bylinné antidepresiva se často používají k léčbě depresivních stavů. Mají jemnější a jemnější účinek a nemají tak silný negativní dopad na zdraví matky a nenarozeného dítěte. Jako každý jiný léčivý přípravek jsou rostlinná antidepresiva vybírána pouze lékaři..

Psychoterapie je považována za účinnou léčbu depresivních stavů. Jejím cílem je zvýšit náladu a sebevědomí budoucí matky, její důvěru v budoucnost a pozitivní výhled na život.

Prevence deprese u nastávající matky

Jak se vypořádat s depresí během těhotenství a co dělat pro budoucí matku, aby se zabránilo rozvoji nemoci? Zbavte se blues, apatie a chmurnosti, věnujte veškerý svůj volný čas příjemným relaxačním aktivitám, oblíbeným koníčkům.

Období smutku a reflexe budoucnosti jsou samozřejmě to, co má každý člověk. Musíte se však pokusit odvrátit pozornost od touhy a lhostejnosti, komunikace se zajímavými lidmi, procházení fascinujících procházek nebo výletů.

Dobrá kniha nebo sledování hezkého filmu může také pomoci, nejlépe ze všeho s milovanou. V celém trimestru těhotenství byste měli odmítnout prohlížet násilné scény násilí, zločinecké programy.

Denní lehké cvičení je skvělý způsob, jak získat pozitivní emoce. Sport lze nahradit turistikou, plaváním. Zkuste odpočívat a relaxovat více. Není třeba zkusit před porodem převzít veškerou domácí práci - vybavit školku, provést opravy.

Nechte to udělat doma a budoucí matka je nejlepší udělat příjemnější potíže - výběr oblečení nebo hraček pro dítě.

Zvláštní pozornost by měla být věnována vašemu menu. Těhotným ženám se doporučuje, aby přestaly používat silnou černou kávu, sladkosti, kořeněné nebo moučné pokrmy. Základem stravy by měla být lahodná, výživná a zdravá jídla - cereálie, mléčné výrobky, čerstvé bobule, zelenina a ovoce, ořechy.

Aby se překonala prenatální deprese, musí se žena změnit, ne o určitou dobu, ale zcela radikálně změnit svůj životní styl. V žádném případě se nedoporučuje užívat žádné léky samostatně a ještě více antidepresiva nebo trankvilizéry..

Tyto léky se používají pouze na lékařský předpis, v nejjemnějším dávkování. Jsou návykové a mohou vážně poškodit vyvíjející se plod, včetně potratu nebo narození mrtvého dítěte..

Včasná lékařská pomoc, podpora příbuzných a přátel, správný a pozitivní životní styl je klíčem k vítězství nad depresí u těhotné ženy.

Jak se dostat z deprese během těhotenství ve třetím trimestru?

Všem čtenářům přeji vše nejlepší a respekt!

Je to jedna věc, naplánovat těhotenství a očekávat, když test ukáže dva pruhy. Ale úplně jiný obrázek se objeví, když žena již potvrdí úspěšné oplodnění a uvědomí si, že uvnitř ní roste nový život.

Téměř každý se vyrovná s novými fyzickými podmínkami, jako je nevolnost, bolesti zad a otoky končetin, ale ne každá budoucí máma je schopna odolat psychologickým změnám.

Nestabilita emočního pozadí se začíná projevovat pocity úzkosti, vnitřních pocitů, negativních myšlenek a zhroucení, což má za následek závažnější duševní poruchu - deprese během těhotenství, jejíž třetí trimestr je charakterizován zvláště častými projevy deprese, melancholie a melancholie.

Aby se dítě narodilo zdravé, musí se žena „v pozici“ nejprve postarat o svůj fyzický a duševní stav. Proto je nezbytné mít představu o tom, proč se takové poruchy vyskytují, zda mohou být nezávisle diagnostikovány, a jak vytvořit emoční pozadí v těch nejvíce znepokojujících posledních měsících funkčního období..

Deprese u těhotných žen: jaký je tento stav?

Pokud se podíváte na ženské fórum věnované šťastnému období těhotenství, můžete vidět mnoho recenzí, které říkají, že to není takový čas a bezstarostné.

Pokud nezvýšíte změny ženského těla na fyzické úrovni, pak stále existuje mnoho problémů s psychoemocionálním pozadím, které doprovázejí nastávající matku v průběhu těhotenství..

Situace se zhoršuje zejména v případě deprese ve 3. trimestru - psychologické poruchy, při které je pozorováno množství negativních stavů.

Jeho těžká forma často vede k myšlenkám na sebevraždu, touhu po alkoholu a drogách. Proto by měla být deprese u ženy nesoucí dítě včas odhalena a odstraněna..

Proč deprese nastává pozdě: příčinné faktory

Všechny možné příčiny deprese ve třetím trimestru se dělí na:

 • sociální;
 • fyziologický;
 • estetické skupiny.

Druhá kategorie zahrnuje vnější změny. Potvrzuje to několik recenzí žen, které již porodily děti. V důsledku nadměrné plnosti, zhoršení vzhledu, zejména stavu kůže, realizace jejich neatraktivity, ztratily smysl pro radost, staly se podrážděné a upadly do hluboké deprese..

Mezi nejčastější fyziologické příčiny psychologické poruchy v pozdějších stádiích stojí za zmínku zvýšená únava a patologie, které se objevily, a v sociální kategorii - finanční nestabilita, neplánované těhotenství, nedostatek podpory jejího manžela a příbuzných.

Naučit se rozpoznávat depresi ve 3. trimestru: primární a sekundární příznaky

Nestabilita emočního stavu u těhotných žen je pozorována po celou dobu a dokonce i po porodu. Z tohoto důvodu je velmi obtížné rozpoznat přítomnost deprese u ženy..

Hlavní příznaky, které naznačují odchylku, jsou:

 • deprese, deprese a špatná nálada, pokud zůstanou v těhotné ženě déle než 2-2,5 týdne;
 • ztráta zájmu o minulé koníčky a oblíbené aktivity během stejného období.

Po dlouhou dobu trvání této symptomatologie je nutné kontaktovat odborníky na klinice, aby zjistili příčinu psychického onemocnění a předepsali odpovídající léčbu..

Mezi další příznaky, které je třeba řešit, patří:

 • nespavost;
 • špatná nálada (pokud trvá celý den);
 • neustálý pocit strachu z budoucnosti - projevuje se úzkostná deprese;
 • zvýšená podrážděnost;
 • letargie;
 • apatie;
 • ztráta chuti k jídlu;
 • stres jako reakce na vlastní zkušenosti nebo nedorozumění ze strany blízkých.

Častým příznakem je zvýšená slza. Předpokládá se, že slza v těhotenství je normální stav, protože hormony skákají as nimi nálada budoucí matky.

Pokud se tento příznak projevuje v pozdních stádiích mnohokrát denně po dlouhou dobu, je třeba vyhledat pomoc lékaře, aby se předešlo riziku ohrožení plodu..

Beck Depression Scale: Online test k určení, zda máte depresi a její úroveň

Každá žena může samostatně určit svůj psychický stav doma. K tomu potřebujete pouze počítač s připojením k internetu. V online režimu můžete provést test od amerického psychoterapeuta Aarona Becka, jehož výsledky pomohou identifikovat nebo vyvrátit přítomnost symptomů deprese u testované osoby..

Míra deprese je 21 otázek o osobním stavu, myšlenkách a náladě. Pro spolehlivost výsledků je důležité jim odpovědět čestně. Podobného účinku lze dosáhnout při jmenování odborníkem.

Psycholog klade řadu otázek, poté analyzuje data a učiní závěr. Výsledky vám pomohou pochopit, jak se dostat z depresivního stavu a která metoda léčby bude v konkrétním případě nejúčinnější..

Nebezpečí deprese v rané a pozdní fázi po porodu: zdravotní důsledky pro ženy a děti

Deprese u těhotných žen ve třetím trimestru, navzdory blížícímu se porodu a možnosti jejich zhoršení, se stále nepovažuje za tak nebezpečnou jako v raných stádiích..

Děti, jejichž matky byly v prvních měsících těhotenství nesmírně znepokojeny, se rodí s nedostatečnou hmotností, špatným zdravím a vývojovým zpožděním. V každém období porodu dítěte má porucha v psychice špatný účinek nejen na pohodu ženy, ale na plod to také neprojde beze stopy.

Depresivní stav ve 3. trimestru ohrožuje s následujícími důsledky:

 • narození předčasně narozeného dítěte;
 • vývoj jakékoli závislosti na dítěti ve fázi dospívání;
 • nevhodné chování v dospívání;
 • porucha řeči;
 • potrat;
 • komplikace v době narození.

Boj proti nestabilitě v chování je nezbytný nejen před porodem drobků, ale také po něm. Mladé matky ve svých hodnoceních často uvádějí první roky výchovy dítěte jako „velkou depresi“. A ne bez důvodu.

To je doba, kdy se maminka musí vzdát svého obvyklého života a rychle přejít do nového režimu bez častých setkání s přáteli u sklenky vína a návštěvy večírků nebo restaurací. Poporodní deprese nastává na pozadí domácích a materiálních obtíží, ke kterým dochází u většiny párů.

To překračuje přípustnou úroveň, pokud stav brání matce normálně vychovávat dítě. Léčba by měla být zajištěna, když je po roce pozorováno nestabilní chování, deprese nemá konec a zhoršuje se ženský vzhled..

Nejúčinnější léčby pozdní deprese: léky, fyzioterapie a tradiční medicína

Co dělat s depresí, kterou léčebnou metodu zvolit - to vše by mělo být lékaři vysvětleno po vyšetření.

V takových případech jsou zpravidla předepsány následující metody ošetření:

 • léky - tablety pro depresi Anafranil, Melipramin a Amitriptylin. Ženy jsou oprávněny zaujmout je „na svém místě“, pokud je situace skutečně kritická;
 • elektrokonvulzivní terapie - potlačení stresových hormonů působením elektrického proudu na mozek;
 • psychoterapie - pomáhá v počátečním stadiu vývoje patologie. Spočívá v provádění sezení s odborníkem.

Ženy, které během druhého těhotenství zažívají příznaky deprese, dobře vědí, jak s nimi zacházet. Doma vám uvolní a obnoví psycho-emocionální rovnováhu doma masér na krk a záda s oteplovacím účinkem, aromaterapie, koupel s éterickými oleji a bylinnými odvary a nápoje na bázi čínské citronové trávy, mučenky a mrkvové šťávy..

zjištění

Psychický stav ženy, která nosí dítě pod svým srdcem, vážně ovlivňuje nejen vývoj dítěte v děloze, ale také jeho vývoj po narození. Proto je důležité v devítiměsíčním období chránit těhotnou ženu před zbytečnými problémy, fyzickou námahou a vším, co může vést ke stresu a přispívat k její dlouhodobé depresi..

Pozitivní emoční stav budoucí matky do značné míry závisí na jejím blízkém prostředí, jejich porozumění a podpoře. Je důležité, aby páry četly článek společně, protože informace obsažené v tomto článku jsou užitečné pro všechny. Buďte s námi a brzy se uvidíme v dalších článcích!

S pozdravem Katherine Grimová, matka nádherné dcery!

Deprese během těhotenství, jak si pomoci?

Deprese během těhotenství, jak pomoci? Těhotenství je období, které úplně mění všechno. Vše pochází ze slova „úplně“: postava, vzhled, hormonální pozadí, pohled na svět, chuť, zvyky, postava, struktura rodiny, vztahy mezi budoucími rodiči. Obzvláště pokud je těhotenství první. Je to pro někoho dobré, ale stává se to a naopak.

Pokud v počátečních stádiích stále existuje jakýsi šokující pocit euforie, pak přibližně ve druhém trimestru začnou praktičtější myšlenky. A neexistuje lepší způsob, jak se vypořádat s depresí během těhotenství, jako by manžel obklopoval svou ženu s péčí a láskou.

Ahoj kamarádi! Jsem Svetlana Morozová. S depresí v moderním světě jsme se už naučili bojovat. A jakým způsobem a proč se to vůbec objeví, řeknu v tomto článku.

Čas na změnu

Materinský instinkt je nejstarší a jeden z nejmocnějších. A nastávající matka se instinktivně začne starat o nenarozené dítě. Jak bude jíst, spát, rozvíjet se? Má rodina dostatek peněz, prostoru, lásky, energie? A pokud je dítě druhé, jaký vztah se vyvine poté, co se narodí se svým prvním dítětem? S otcem? S sebou?

Počkej, co s ní? Bude schopna? Co by chtěla porodit, kojit, spát, vzdělávat? Nebo i teď, těhotná, jak se cítí? Možná se nastávající matka velmi zotavila, nebo se objevily její strie, nebo se její manžel od ní vyděsil rostoucím břichem? Nebo naopak, manžel je šťastný, ale sama chtěla úplně jiného? A jestli je to toxikóza, uh.

Ale ne nutně obavy vedou k depresi během těhotenství.

Jaký je tedy důvod? Je jich několik. Pojďme se rozebrat.

Strach má velké oči

Strach je základem deprese. Obecně platí, že každá žena, která byla těhotná alespoň jednou, bude souhlasit: je to strašidelné žít, když ve vás roste celá osoba - chráníte se před vším. A pak ze všech stran se tento strach zahřeje.

Kamarádky si vzpomínají, jak to bylo bolestivé porodit, známost dítěte po neúspěšném porodu je nyní zakázána, a na internetu říkají, jak druhé dítě zmrzačilo novorozence kvůli žárlivosti.

A to se stává nekontrolovatelně děsivým pro život dítěte i jeho vlastního, je děsivé, jak porod proběhne, zda bude velmi bolestivé, zda se dítě narodí zdravě.

To také zahrnuje materiální obavy. Není kam žít nebo nic. Každý má samozřejmě jiný práh, různé hranice pohodlí. Někdy „málo peněz“ - není možné koupit nové auto bez půjčky. “ A někdy - když není co jíst. A tyto dva příklady mohou vzrušovat stejně silně.

Pokud se tak stane, že dítě vyroste bez otce, obavy vzrůstají. A materiál a nejrůznější druhy. Teď, i když je to s tím ještě snazší, společnost víceméně loajálně přijímá osamělé matky, odsouzení stále zůstává. A mezi příbuznými a obecně.

Deprese během těhotenství: co jiného vyvolává:

 • Nežádoucí těhotenství. A to neznamená, že je neplánované. Častěji se samozřejmě stává, že to právě teď neplánovaly. Nebo možná ne od této osoby. Nebo už máte dítě (dvě, tři) a chtěli se tam zastavit.

Může se však stát, že manžel také chtěl prarodiče a matka sama ne. Zdá se jí, že se nemůže zamilovat do svého dítěte. Tato zátěž visí na duši a někdy není nikdo, kdo by se o ni mohl podělit - tomu nerozumí.

 • Chladný manžel. Ne všichni muži jsou sympatičtí ke všemu, co souvisí s těhotenstvím: nadváha, pomalost, rychlá únava, zvýšená emotivita, otoky, podivné závislosti na jídle. Sex se zmenší a ve třetím trimestru - tedy obecně, bez něj. Někteří muži se nesnaží skrýt nespokojenost a pokud ano, jaký druh ženy se necítí chladně. Obzvláště v době, kdy je potřeba více než kdy jindy.
 • Deprese před těhotenstvím. Často se například stává, že žena dosud neměla čas se dostat z postpartum deprese, protože nastalo nové těhotenství. Nebo došlo k depresi kvůli dlouhé léčbě neplodnosti. A konečně došlo k dlouho očekávané koncepci, ale není možné uvěřit ve štěstí a okamžitě přejít k pozitivní náladě, někdy i po roce stále přetrvávají ozvěny.
 • Změna. Opět ano, ano. Stává se, že manžel nosí v náručí, dobře fungující rodině a má vynikající zdraví. Ale nemůžete spát na břiše a některé obvyklé koníčky jsou již zakázány, ne všechno je možné a cigarety / alkohol nejsou povoleny. Vzhled se také mění. Mnoho lidí to otravuje.

A existuje ještě jeden důvod, ale jen zřídka o tom mluví. Zklamaná předpověď. Například lékaři si všimli dítěte s Downovým syndromem nebo jinými abnormalitami. A žena je buď proti potratům, nebo to termín již neumožňuje. Samozřejmě je to velmi citově depresivní.

Pojďme to všechno znásobit všemi biochemickými procesy v těle těhotné ženy. Může být nedostatek vitamínů a minerálů. V posledních týdnech je to obecně těžké - „všechno bolí, nic nepomůže.“ Spánek je nepříjemné, nepohodlné sezení, nepříjemné chůze, po jídle pálení žáhy. Chodit na toaletu - a celou tu událost.

Proto fyziologicky žena vnímá jakékoli emoce naostřené.

Deprese během těhotenství: jak poznat?

Existuje tolik příběhů a vtipů o nepředvídatelnosti těhotných žen, že někdy nechápete, zda žena může mít depresi, nebo tak se to stane se všemi. Navíc se stává, že ani žena sama nerozumí, ani její příbuzní.

Když se však ukáže, že žena nemá jen „hormonální skoky“:

 1. Podrážděnost, temperament, slza.
 2. Nedostatek chuti k jídlu nebo naopak přejídání, „zabavení“ problémů.
 3. Apatie, ospalost, slabost. Lhostejnost k zdraví plodu i jeho vlastnímu.
 4. Péče o sebe, ticho. Žena nechce komunikovat, kontaktovat nikoho.
 5. Nezájem o to, jak vychovat dítě po porodu. Matky jako obvykle čtou literaturu, pletené oblečení pro budoucí dítě, od začátku těhotenství a zejména v pozdějších fázích, navštěvují fóra a nakupují nejrůznější doplňky. S depresí to nemusí být.
 6. Kartáče na kůži, pokousané rty, touha ublížit se a zbavit se dítěte, až po myšlenky na sebevraždu.

Naléhavá pomoc

Jak vidíte, nemůžete všechno nechat tak, jak je. Nebude to fungovat samo. Co dělat v takové situaci, jak bojovat?

Nejdříve by měli být příbuzní spojeni. Hlavní úkol leží na manželovi. Neexistuje lepší způsob, jak se vypořádat s depresí během těhotenství, jako by manžel obklopoval svou manželku s péčí, láskou a rozmazlováním. Ne, nebude držet pohromadě. Nekazit. Věř mi, bude si to pamatovat celý život..

Je nutné dát ženě pocit, že je krásná. Ne, je krásná! Mimochodem, v něm rozkvétá celý svět. Co by mohlo být úžasnější a krásnější?

Pokud není manžel, měli by být spojeni přátelé, příbuzní. Nemyslete si, že depresivní stav je rozmarem nečinnosti. Z nedostatku lásky - to je pravda. A tato láska musí být dána.

Pokud nastávající matka pracuje, vyplatí se na dovolenou. Potřebujeme dobré emoce: časté procházky, výlety do přírody, do divadel, muzeí, kina, výlety na návštěvu, sledování dobrých filmů, čtení knih.

Jak si můžete pomoci sami?

Spát více, jíst správně a hodně chodit, hodně. Modlete se více, meditujte, dělejte jógu - kdo je blíž. Vyzkoušejte vyšívání - pomáhá, není kontrolovaná jednou osobou. Nedívejte se na televizi. Je příliš mnoho negativních. Dobré a jasné filmy se nepočítají.

Nezavírejte se, vyhledejte pomoc odborníka. Nejprve to je psychoterapeut. Pokud se ocitnete v obtížné situaci, v každém městě jsou centra pomoci. Kontaktujte nejbližší fond, chrám - řeknou vám to.

A pamatujte - jste vždy krásná. A během těhotenství - zejména. Protože vyzařujete energii života. Budete mít nádherný malý muž, malý, teplý a tak drahý. Dáte mu život a dává vám smysl. A on vás bude milovat jako žádný jiný. Vyplatí se za to bojovat..

Sdílejte článek se svými přáteli na sociálních sítích a přihlaste se k odběru aktualizací blogů.

Deprese během těhotenství

Lékařské odborné články

Povědomí o nadcházejícím mateřství ve většině případů přináší radost, ale někdy může být období očekávání dítěte skutečným testem ženské psychiky. Podle lékařských údajů dochází k depresi během těhotenství u zvláště citlivých, stresem nestabilních druhů, které se již před počátkem odrazovaly.

Nestabilita emočního pozadí může vést k závislosti na alkoholu a psychotropních látkách. Stav deprese je pro nastávající matku velmi škodlivý, proto vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Deprese je duševní porucha se zřetelnými výkyvy nálady, ztráta radosti, prevalence pesimistického a negativního přístupu k životu. Charakteristickými rysy stavu deprese jsou: nízká sebeúcta, nezájem o realitu, podrážděnost, úzkost a úzkost.

ICD-10 kód

Příčiny deprese v těhotenství

Příroda vytvořila všechny podmínky pro úspěšné těhotenství, ale lidský mozek předurčil spoustu problémů a překážek. Zběsilý rytmus každodenního života se „přizpůsobil“ fyziologickému procesu těhotenství ve formě sociálních norem a základů, postavení žen a morálních aspektů. Přes nejsilnější vnější tlak se těhotná žena v nové roli sama stává rukojmím, především ze svých vlastních zkušeností. Jak jinak? Po narození dítěte můžete zapomenout na předchozí život, objeví se člověk, který je na vás zcela závislý. Dramatické změny vyžadují, aby byla mladá matka morálně připravená, tolerantní a přizpůsobená nové roli.

Faktory ovlivňující duševní poruchu, masa. Zde bude důležitá podpora a pomoc manžela / manželky a členů rodiny. Hlavní příčiny deprese během těhotenství jsou identifikovány:

 • početí bylo neplánované a přináší obrovské změny, na které žena není připravena;
 • domácí a bytové problémy;
 • nedostatek materiálních zdrojů (například nastávající matka nemá trvalé zaměstnání);
 • negativní postoj příbuzných a manžela k „doplnění rodiny“;
 • oslabující toxikóza;
 • fyziologické a psychosociální okolnosti;
 • zkušenosti spojené se ztrátou blízké osoby, prací atd.;
 • nedostatek dopaminu, serotoninu, norepinefrinu;
 • endogenní faktory (vnitřní změny v těle);
 • dlouhodobé užívání drog (sedativa, prášky na spaní atd.);
 • předávkování drogami;
 • hormonální změny;
 • selhání v minulosti při pokusu o děti (potrat, potrat, zmeškané těhotenství atd.);
 • únava a slabost.

Depresivní stav lze zdědit, vyvolat emočním, fyzickým nebo sexuálním násilím. Každá deprese během těhotenství je individuální, ale i přesto lze léčit. Lékaři vysvětlují šíření negativního jevu mezi těhotnými ženami úzkým propojením neuroendokrinního systému a emočním pozadím, což se projevuje zejména vlivem hormonálních změn.

Příznaky deprese v těhotenství

Signály deprese během porodu dítěte jsou považovány za úzkost ohledně fyzické kondice a nadcházejícího porodu. Změny nálady a nadměrná slza vedou k narušení spánku, neschopnosti se ráno probudit. V důsledku toho vznikají vážné problémy s dobrým životem budoucí matky.

Rozlišují se následující příznaky deprese během těhotenství:

 • podrážděnost;
 • únava, pocit neustálé únavy;
 • akutní hlad nebo nedostatek chuti k jídlu;
 • chronický smutek;
 • nedostatek radosti a radosti ze života;
 • žádná touha komunikovat s nikým;
 • strach z odchodu (agorafobie);
 • nízké sebevědomí;
 • vina a nedostatek sebevědomí;
 • apatie;
 • přetrvávající ospalost;
 • podezření a úzkost z jakéhokoli důvodu;
 • zvýšená citlivost a slza.

Některé ženy v pozici jsou neustále ve špatné náladě, jiné akutně pociťují svou bezmocnost a marnost, někdy se vedou k myšlenkám na sebevraždu.

Pokud nemůžete trávit každý den vědomím jedinečnosti okamžiku, přijímáním radosti a potěšení, pokud se během těhotenství dostane do popředí deprese, měli byste se poradit s psychologem.

Deprese na začátku těhotenství

Psychologové označují první trimestr za „období popření“. Nový život již začal a žena na to pořád zapomíná, samozřejmě, pokud chybí toxikóza a další problémy. Například nastávající matka vážně diskutuje s turisty o horách v horách nebo zvažuje plány na služební cestu, která se kryje s 36. týdnem těhotenství. A to je naprosto normální, protože břicho a první pohyby dítěte ještě nejsou.

Začátek těhotenství je pro každou ženu pravděpodobně nejobtížnějším obdobím. Tělo je přestavěné a zvyklé na „práci novým způsobem“, všechny tělesné systémy, včetně nervového, procházejí změnami. Stres, obavy z jakéhokoli důvodu (narození dítěte, zdraví dítěte, finanční stabilita atd.) - to vše obklopuje nastávající matku. Deprese na začátku těhotenství je často spojena s rodinnými potížemi, neschopností dělat to, co máte rádi (například navštěvovat sportovní kurzy pro lékařské kontraindikace) a vzdát se svých obvyklých věcí (například kouření)..

Časté výkyvy nálad a zvýšená citlivost by však neměly být zaměňovány s depresí. Mnoho žen si po početí všimne nestability emočního pozadí. Kupodivu je takové chování v medicíně považováno za jeden z nepřímých příznaků těhotenství. Důvodem takových změn jsou hormonální změny. Fyziologickou normou jsou změny nálady, ospalosti, únavy. Ale problémy vleklé (dvou nebo více týdnů) přírody s pesimistickým přístupem, myšlenky, že všechno je hrozné a bude ještě horší, mluvení o smrti a neustálé úzkosti naznačují skutečnou depresi.

Žádný lékař nepředpovídá, jaké účinky deprese způsobuje při nástupu těhotenství. Vědci z Kanady zjistili, že děti narozené v podmínkách psychoemocionální nestability mohou mít po narození malou váhu, pomalý vývoj a poruchy spánku. Nastávající matka musí v případě přetrvávající úzkosti navštívit specialistu.

Deprese v časném těhotenství

Ve druhém trimestru těhotenství si žena uvědomí, že je těhotná, a pak se objeví myšlenky, že s narozením dítěte bude její vlastní život létat nad paty. Psychologové nazývali tuto fázi „pátráním po ztraceném objektu“. Objektem se rozumí oblíbené dílo, určitý rytmus a obvyklý způsob života, přátelé a kolegové, zábava atd. Nejzajímavější je, že právě v tomto období se „mnoho žen“ nachází. Někdo chodí na jazykové kurzy, jiní objevují talent pro zpěv, kreslení. Obecně je podle psychologů toto nejplodnější a nejaktivnější období v životě budoucí matky. Ale těhotné ženy, náchylné k pesimistickým myšlenkám, které mají v minulosti depresi, musí zažít skutečné emoční bouře.

Podle lékařských údajů je deprese během těhotenství mnohem častější než v období po porodu. Oba jevy nejsou vzájemně propojeny, to znamená, že přítomnost prenatální deprese vůbec neznamená její výskyt po narození..

Bolest v zádech, přibývání na váze, roztržení mléčných žláz, časté močení a další charakteristiky těla způsobují negativní myšlenky v procesu ložiska. Čím těžší je těhotenství fyzicky, tím těžší je pro ženu psychologicky.

Deprese v časném těhotenství je kombinací několika negativních faktorů. Hormony, které připravují tělo na těhotenství, hrají při změně nálady důležitou roli. Výsledná nespavost nenechává šanci na dobrý odpočinek. Finanční, sociální problémy, nedorozumění v rodině se mohou stát jakýmsi katalyzátorem nestabilní psychiky budoucí matky. Pokud k výše uvedenému přidáte úzkost samotné těhotné ženy, úroveň stresu zmizí z měřítka.

Žena, která se dozví o životě v ní, by se měla chránit před negativními informacemi zvenčí. Pečlivě si musíte vybrat filmy a programy, které chcete sledovat, je příjemné nechat se unést pletením nebo výšivkou. Vytvořte kolem sebe útulnou, pozitivní a klidnou atmosféru, kde nebude místo pro zoufalství a pocity. Pamatujte, že stresové situace a negativní myšlenky jsou pro vaše dítě špatné a mohou dokonce vést k potratu.

Deprese na konci těhotenství

V psychologii má třetí trimestr jasné jméno - deprese. Zde se často objevuje panika mezi nejvíce vyváženými povahami. Ženy si pro sebe namalují barevnou budoucnost hrnci, plenkami a hrnci. V duši se čas od času usadí osamělost, skleslost a beznaděj. Některé těhotné ženy se v tomto období zlobí na manžele, jejichž životy se nekolabují, a zeťami, které lezou podle jejich rady. Nejdůležitější věcí, která si můžete dovolit, je někdy ve špatné náladě a chovat se k sobě „s“ s respektem.

Poslední měsíce těhotenství jsou vlastní: velké břicho a související potíže s pohybem, maximální zatížení páteře a vazového aparátu, pocit naší bezmocnosti, marnosti a závislosti na ostatních. Některé ženy se domnívají, že už pro své manželky již nejsou zajímavé, a to je zase plné slz, podráždění a zlosti..

Deprese na konci těhotenství může být způsobena strachem z hrozícího porodu, fyzickou a duševní únavou a vnějšími faktory. Nadváha a ztráta podle názoru její bývalé sexuální přitažlivosti mohou zhoršovat depresivní náladu. Nespokojenost se sebou samým, hněv se odráží u nejbližších lidí, kteří „nerozumí a nepodporují nic“.

Těhotné ženy v pozdních stádiích se někdy chovají podivně: hledají osamělost dlouhými procházkami v přírodě nebo šikmo do šití a vaření věna. Ve skutečnosti je velmi důležité poslouchat sebe, své tělo a deprese během těhotenství vás nebude obtěžovat. Trávit drahocenný čas před narozením dítěte, po narození dítěte už nebudete mít ten luxus.

Deprese v posledních týdnech těhotenství

Deprese během těhotenství je často detekována v posledních týdnech těhotenství. Břicho dosahuje své maximální velikosti, což narušuje správný odpočinek, únava také dosahuje svého vrcholu a žena touží po rychlém řešení těhotenství. Často je podráždění vyvoláváno otázkami zvnějšku: o tom, kdo se očekává, kdy porodit atd..

Vědci tvrdí, že deprese v posledních týdnech těhotenství neubližuje nastávající matce, ale negativně ovlivňuje následný život dítěte. Stres, který dítě pociťuje v procesu vývoje plodu, vytváří po narození určitý postoj a schopnost samostatně se vypořádat s obtížnými situacemi. Existují důkazy, že tyto děti se obtížněji přizpůsobují obtížím, nevědí, jak se vypořádat s životními nepokoji, vyvinout horší a zaostávat za vrstevníky.

Ženy v předvečer pracovní činnosti by si měly pamatovat, že při porodu a období adaptace postupuje snazší a rychlejší klidnější, vyrovnanější, fyzicky a mentálně připravená nastávající matka. Neztrácejte proto svou sílou a energií negativními emocemi, ale dělejte něco skutečně potěšujícího, protože dlouho očekávané setkání čeká na velmi krátkou dobu.

Deprese po 9 měsících těhotenství

Těhotenství není úplná euforie a smysl pro oslavu, táhnoucí se po dobu devíti měsíců, ale také doba, ve které vznikají nové, často nepříjemné myšlenky a emoce. Psychologové doporučují chodit na mateřskou dovolenou včas a nepracovat před nástupem porodu. Obvyklý způsob života samozřejmě pomáhá ženě oddalovat povědomí o grandiózních změnách v životě. Oblíbená práce, kolegové, smysl pro potřebu a význam pouze dočasně chrání před setkáním s depresí během těhotenství. Všechny problémy po narození dítěte budou stále padat na vaše ramena, bylo by lepší se duševně připravit předem, vyhnout se sněhové kouli.

Deprese v 9 měsících těhotenství se může vyvinout v záchvaty hněvu, pokud se s ní během tohoto období nebudete moci vyrovnat. Nervozita se zhoršuje v důsledku těžkého břicha, vlastní nemotornosti, je nemožné dostatek spánku (trápení zadušení) a stravování (pálení žáhy). Očekávání budoucí matky je způsobeno maličkostí a úzkostné myšlenky o porodu, jejím zdraví a dítěti přemohly hlavu. Je samozřejmě obtížné připravit se na všechny změny v tomto období. Musíte vědět, že znepokojení je normální. Téměř každá těhotná žena v devátém měsíci poznamenává, jak pomalu a bolestně čas ubíhá. Speciální kurzy pro těhotné ženy, procházky, focení atd. Pomáhají vyrovnat se s očekáváním..

Deprese po zamrzlém těhotenství

Zmrazené těhotenství je tragédie, která ovlivňuje fyzický a duševní stav ženy. Po početí tělo zahájilo nezbytné fyziologické mechanismy, aby připravilo ženu na porod a porodilo dítě. V důsledku různých okolností se vývoj embrya zastaví a je operativně odstraněn, což vede k „selhání programu“. Ztráta dítěte se stává skutečnou katastrofou, při které se žena obviňuje. Ponuré myšlenky, bolest, nedorozumění, hněv, zoufalství a odloučení vás šílí, mohou vás přimět k sebevražedným pokusům.

Deprese po zmrazeném těhotenství u ženy vyžaduje povinnou pozornost od blízkých a někdy i psychologickou pomoc. Nejdříve se obviňujte. Nemůžete ovlivnit vývoj dítěte v děloze. Za druhé, nezdržujte emoce. Pokud slzy přijdou, plačte. Zatřetí, potřebujete čas, abyste se zotavili mentálně, energeticky a fyzicky. V průměru trvá rehabilitace od 3 do 12 měsíců. Začtvrté, projděte další vyšetření. To zvýší vaši důvěru v příznivý výsledek v budoucnosti..

Deprese během těhotenství, která končí potápěním plodu, se vyznačuje ztrátou zájmu o život, kdy žena již není šťastná a bolest a úzkost se každý den zesiluje. V tomto případě nemusíte odkládat návštěvu psychologovi. Specialista vám předepíše relaxační program, hypnózu, doporučí kurzy jógové terapie nebo akupunkturu.

Diagnóza deprese v těhotenství

Deprese během těhotenství je detekována na základě symptomů. K potvrzení diagnózy jsou nutné dva základní podmínky:

 • pesimistické nálady nebo depresivní stav trvá celý den po dobu nejméně dvou týdnů, téměř denně;
 • nezájem nebo potěšení z každodenních aktivit obdobného trvání.

Další podmínky jsou:

 • poruchy spánku;
 • snížená nebo zvýšená chuť k jídlu;
 • vyčerpání energie nebo chronická únava;
 • stav psychomotorického rozrušení nebo letargie;
 • nadměrná vina nebo bezcennost;
 • snížená úroveň koncentrace, neschopnost rozhodovat, schopnost pochopit, co se děje;
 • sebevražedná tendence, myšlenky na smrt.

Diagnóza deprese během těhotenství zahrnuje různé testy, průzkumy a instrumentální metody. Během úvodní konzultace psycholog určuje povahu deprese (střední / těžká) pomocí stupnic hodnocení - Hamilton, Beck, Nemocniční stupnice úzkosti. Úplné vyšetření zahrnuje krevní test k identifikaci genetických markerů predispozice k depresi a specifických spouštěčů, které spouštějí patologický mechanismus. Vědci věří, že genetický screening určí onemocnění v raných stádiích těhotných žen.

Na koho se obrátit?

Léčba deprese během těhotenství

Deprese během těhotenství vyžaduje povinnou návštěvu psychologa nebo psychoterapeuta, který určuje složitost onemocnění a předepisuje nezbytnou terapii. Mírná a střední stádia mohou být léčena hypnózou nebo psychosociálním přístupem jednotlivce / skupiny, tj. studium obav, pochybností pod vedením kompetentního specialisty. Psychoterapie je rozdělena na kognitivně-behaviorální a interpersonální, během nichž se těhotné ženy zbavují emocionálních poruch bez použití léků tím, že ovládají dovednosti racionálně pozitivního myšlení.

Z nejnovějších technik se praktikuje léčba deprese v těhotenství jasným ranním světlem s paralelním příjmem omega-3 mastných kyselin. Řada studií poskytuje údaje o účinnosti a bezpečnosti takové terapie. Existují dokonce i speciální zařízení pro světelnou terapii, která simulují sluneční světlo.

Pokud jde o použití farmakologických látek při léčbě duševních poruch u nastávajících matek, jsou antidepresiva předepisována v následujících případech:

 • žena trpěla těžkou depresí před početí a po těhotenství se obraz zhoršil;
 • nemoc pokračuje s častými relapsy;
 • přetrvávající remise je obtížné dosáhnout;
 • deprese je asymptomatická.

Samozřejmě je lepší se zbavit příznaků deprese dlouho před početí, protože všechny moderní psychotropní drogy mají tendenci pronikat placentární bariérou do plodové vody. Hlavními léky v boji proti prenatální depresi jsou inhibitory zpětného vychytávání serotoninu a norepinefrinu - venlafaxin, sertralin, paroxetin, fluoxetin, citalopram. Riziko užívání léků je spojeno s možností rozvoje srdečních chorob, pupeční kýly a kraniosynostózy u dítěte, a proto jsou tyto látky předepisovány v situacích, kdy přínos pro matku je nepopiratelně vyšší než riziko pro plod. U matek, které během těhotenství užívaly antidepresiva, se děti rodí s problémy, jako je průjem, snížená aktivita žaludku, třes, zvýšená srdeční frekvence, respirační selhání atd..

Dávka léčiv se volí individuálně a může být:

 • „Sertralin“ - jednorázový denní příjem od 50 do 200 mg. Kurz trvá 2–3 týdny;
 • „Venlafaxin“ - minimální dávka 75 mg dvakrát denně. Pokud není terapeutického účinku dosaženo během několika týdnů, pak se množství látky zvyšuje na 150 až 375 mg denně;
 • „Paroxetin“ - v závislosti na závažnosti onemocnění se doporučuje užívat 10 až 60 mg denně. Trvání léčby se pohybuje od 2 do 3 týdnů s možným zvýšením počáteční dávky;
 • „Fluoxetin“ - zpočátku 20 mg denně (maximální dávka - 80 mg) po dobu 3-4 týdnů;
 • „Citalopram“ - od 10 do 60 mg denně. Průběh léčby trvá 6 měsíců.

Farmakologická léčiva pro depresi během těhotenství mají působivý seznam vedlejších účinků, včetně:

 • porušení trávicí funkce (zácpa, plynatost, nevolnost, hepatitida atd.);
 • dysfunkce centrálního nervového systému (halucinace, ospalost, záchvaty paniky, křeče atd.);
 • alergické projevy;
 • problémy s dýchacím systémem (rýma, dušnost, kašel atd.);
 • zhoršená kardiovaskulární aktivita (např. tachykardie, tlakové rázy);
 • časté močení.

Zvláštní pokyny pro použití farmakologických látek platí pro pacienty se selháním jater, srdečními chorobami a ledvinami. Lékař předepisuje lék a řídí jeho působení, přičemž bere v úvahu možnost sebevražedných pokusů, jejichž pravděpodobnost se může při užívání léků zvýšit. Zvyšování a snižování dávky se provádí hladce, stejně jako čistě po dohodě s ošetřujícím lékařem.

Léčba deprese během těžkého těhotenství kdykoli je možná elektrokonvulzivní terapií. Metoda je založena na potlačení stresových hormonů vyvoláním záchvatů. Jako alternativa k expozici léčivům se také používá akupunktura, která se vyznačuje minimem vedlejších účinků. Práce na akupunkturních bodech pro řešení duševních chorob trvá 4 až 8 týdnů.

Cvičení deprese v těhotenství poskytuje dobré výsledky. Intenzita tréninku závisí na závažnosti onemocnění a na individuálních předpisech gynekologa. Kromě toho je maximální účinek pozorován při návštěvě tělocvičny a ne nezávislou studií komplexu doma. Žena si může vybrat nejvhodnější druh fyzické aktivity, mezi doporučené - jóga, plavání, aerobik, pilates.

Ukazuje se, že deprese během těhotenství je léčena bylinnými antidepresivy. Třezalka tečkovaná je nejoblíbenější a nejúčinnější léčbou při léčbě mírných nebo středně závažných poruch. Rostlina nepoškodí, pokud žena nemá individuální nesnášenlivost. Příjem rostlinných materiálů by měl být dohodnut s gynekologem a psychoterapeutem. Nastávající matky by měly být opatrné, protože třezalka tečkovaná není kompatibilní s farmakologickými antidepresivy, cyklosporiny a dalšími léky. Otázka výběru vysoce kvalitního a ekologického produktu zůstává otevřená, takže si můžete koupit třezalku tečkovanou od osvědčených bylinkářů nebo v bylinkových lékárnách. Doporučená dávka je 300 mg infuze až třikrát denně. K přípravě vývaru potřebujete sklenici vroucí vody a 2 lžíce suché suroviny, které vydrží půl hodiny ve vodní lázni.

Články O Neplodnosti