Hlavní Výživa

Deprese během těhotenství - co dělat

Štěstí z mateřství se často mění v psychologické problémy spojené s úzkostí ohledně nadcházejícího porodu, zdraví nenarozeného dítěte nebo velmi změněného vzhledu budoucí matky. Úzkost se v některých případech může proměnit v hlubokou depresi.

Význam deprese během těhotenství

Deprese u těhotných žen je vážným psychologickým problémem, který významně mění mysl ženy. Ovlivňuje vnímání událostí v životě, sebevědomí a pochopení vyhlídek spojených se změnou okolností.

Důležité! Tento stav, který způsobil ženě v raných stádiích, může ovlivnit rozhodnutí o ukončení těhotenství, v souvislosti s nímž by příbuzní měli pečlivě zvážit změnu nálady budoucí matky, aby včas dosáhli pomocné ruky..

Jaká je podstata problému

Žena, která se dozvěděla, že se v ní narodil život, vždy zažívá vzrušení, i když byla koncepce plánována, žádoucí a dlouho očekávaná. Uvědomuje si, že rozhodnutí již není možné zrušit, potřebuje změnit stravu, bdělost a odpočinek a opustit špatné návyky. Prudká změna životního stylu, často doprovázená nepříjemnými fyzickými pocity a změnou zdravotního stavu, může u těhotných žen vést k depresivnímu syndromu..

Úzkost se může stát duševní poruchou

Žena ztratí zájem o život, cítí se jako otrok okolnostmi, uvědomuje si, že už sama sobě nepatří. Spěchá mezi touhou osvobodit se od povinností a zodpovědností, zatímco instinkt tvrdí opak: plození a plození je smysl života. Každou minutu pociťuje svou zvláštní situaci, zatímco svět kolem ní pokračuje v obvyklém rytmu. Právě v těchto chvílích se zdálo, že zůstala tváří v tvář své obtížné situaci. Na ostatních je hořkost, slza, nedůvěra a úzkost vzrůstají.

Dodatečné informace. Pokud příbuzní neposkytují citlivou povahu s náležitou pozorností, péčí a podporou, může se rodící dítě stát symbolem ztráty tak milované bezstarostné mládí na celý život.

Příznaky deprese

Deprese během těhotenství je diagnostikována několika příznaky:

 • podrážděnost během rozhovoru s partnerem (budoucí otec, v jeho nepřítomnosti s dalšími blízkými příbuznými);
 • plačtivost;
 • poruchy spánku;
 • nedostatek chuti k jídlu;
 • pocit chronické únavy;
 • prudký pokles sebeúcty.

Pozornost! Přítomnost alespoň jednoho příznaku by měla upozornit ostatní členy rodiny a stát se důvodem pro kontaktování specialisty.

Jak odlišit depresi od špatné nálady

Spolu s depresí navštěvují mateřské dovolené nastávajících matek myšlenky, že jejich zvláštní situace dává právo být vrtošivý a z jakéhokoli důvodu prokázat svou špatnou náladu. Můžete rozeznat rozmar od mentální poruchy vlnovitou povahou projevu přitažlivé špatné nálady.

Pokud je dívka po většinu času v klidném nebo vysokém duchu a za určitých okolností se změní na nesnesitelný tyran, nejde o depresi během těhotenství. Pokud má morálka skutečně patologické odchylky, těhotná žena po celý den nezažije nárůst síly nebo změnu negativního postoje pozitivním.

Dočasné výkyvy nálad - ne naštvané

Příčiny poruchy

Jednou z nejčastějších příčin deprese na mateřské dovolené je nedostatečné porozumění tomu, co dělat po narození dítěte, a také vědomí nedostatečné osobní svobody a absolutní změny priorit. Existuje řada dalších stejně významných důvodů pro rozvoj nejhlubších problémů duševního zdraví:

 • Neplánované těhotenství. Nucená změna životního stylu se stává pro tragickou dívku skutečnou tragédií.
 • Nedostatek finanční stability. Porucha a neschopnost zajistit nezbytné minimum pro sebe a nenarozené dítě jsou jednou z hlavních obav nastávající matky.
 • Neschopnost budoucího otce účastnit se života matky a dítěte. Absence spolehlivého muže v blízkosti může významně narušit duševně zdravou dívku.

Pozornost! Podobné problémy se setkávají s mnoha ženami, a proto na každé státní prenatální klinice existuje psycholog na plný úvazek, který vede bezplatné schůzky pro pacienty, které byly polykány depresí na mateřské dovolené..

Konzultace se ženami poskytují psychologa

Vlastnosti Prenatal Disorder

Změny v psychice mají v určitých obdobích vzniku plodu odlišnou povahu. Je to dáno jak zvláštnostmi hormonálního pozadí, tak fyzickou pohodu budoucí matky.

Deprese v prvním trimestru

Deprese během časného těhotenství může být spojena s globální restrukturalizací funkčnosti celého organismu novým způsobem. Vývoj toxikózy se stává katalyzátorem nervových poruch.

Ve druhém trimestru

V této fázi se postavení ženy znatelně obklopuje: objeví se zaoblené břicho, zvětší se prsa, zvětší se rysy obličeje. Budoucí matka už nemůže nosit obvyklé oblečení, musí se vzdát podpatků, v případě nadměrného přírůstku na váze omezit používání tekutin a mnoho potravin, což způsobuje depresi během těhotenství ve druhém trimestru.

Ve třetím trimestru

Deprese ve 3. trimestru těhotenství je nejnebezpečnější. Může to způsobit předčasný porod. Dítě již dosáhlo působivé velikosti a přináší matce spoustu nepříjemností. Aktivní pohyb může být bolestivý: ledviny s úzkým odstupem trpí údery vyvíjejících se končetin. Močový měchýř je velmi přeplněný, také se dostane od dítěte. Těhotná žena už celou noc nemůže zdravě spát, působivý žaludek jí neumožňuje ležet na zádech a mačkat vena cava. Nucené časté močení způsobuje přerušení spánku. Vyčerpání pálení žáhy vám nedovolí vychutnat si jídlo.

Nebezpečí prenatální deprese

Deprese v prvním a posledním týdnu těhotenství s sebou nese riziko přerušení nebo předčasného porodu. Nedostatek adekvátního posouzení situace vede k nezodpovědnosti, v důsledku čehož nastávající matka nepovažuje za nutné užívat léky nezbytné pro zdraví dítěte, včetně aminokyselin, které zajišťují správnou tvorbu fetálních tkání, v důsledku čehož se mohou objevit nepříjemné následky ve formě rozštěpů měkkých patra nebo nesprávně tvarovaných prstů.

Jak těhotná překonává depresi

Psychologové předporodních klinik mohou pomoci vyrovnat se s depresí u těhotných žen ve třetím trimestru, kteří často pozorují pacientky až do samého narození a nedopustí poškození sebe ani plodu..

Jak to udělat sami

Chcete-li se zbavit emocionálních problémů bez vnější pomoci, můžete využít online fóra šťastných žen čekajících na porod. Sdílejí pouze pozitivní okamžiky zkušeného období. Čtení jejich příspěvků může snadno vyústit z emoční propasti..

Lidové metody pomoci

S fyziologickými obtížemi se můžete vyrovnat v pozdějších stádiích návštěvou bazénu. Plavání dává pocit beztíže a umožňuje vám odstranit zátěž z páteře. Kromě toho voda uklidňuje nervový systém a dává pocit harmonie a míru..

Dodatečné informace. Jemná masáž dolní části zad a límce umožní ženě relaxovat, užít si hmatové teplo a užít si okamžik.

Je důležité si uvědomit, že těhotenství není nemoc. I po získání tuctu kilogramů, jen rok po porodu, se můžete vrátit do předchozí podoby, obléknout si své oblíbené šaty a nechat si oblíbenou pochoutku. Intimita by neměla zmizet ze života těhotné ženy, pokud lékař nestanoví jinak. Neomezujte se záměrně na potěšení, pokud to není zakázáno léky.

Jak se zbavit deprese v raných stádiích i během druhého a třetího trimestru těhotenství

Deprese během těhotenství je duševní porucha, která je diagnostikována u mnoha žen. Tato patologie je charakterizována zvýšenou úzkostí, depresí a únavou po dlouhou dobu. Pro zvládání nemoci se doporučuje včas se poradit s odborníkem a jasně dodržovat jeho jmenování.

Podstata patologie

Deprese u těhotných žen je duševní porucha, která je doprovázena výkyvy nálad a snížením vitality. Tento stav je charakterizován symptomy zvýšené úzkosti, nárůstem negativních emocí, ponořením do sebe a vašimi pocity. S rozvojem depresivních poruch je období těhotenství zakaleno negativními emocemi a způsobuje strach a úzkost.

S depresí během těhotenství se mozkové funkce mění. Hormonální transformace pozorované během tohoto období ovlivňují syntézu chemických látek v mozku. Způsobuje depresi a úzkost..

Tento stav je zhoršován obtížnými životními situacemi. Výsledkem je, že je velmi obtížné léčit pacienta. Riziko rozvoje patologie nezávisí na věkové kategorii. Jsou postiženy mladé ženy a pacienti středního věku..

Příčiny a spouštěče

Pravděpodobnost deprese během těhotenství se zvyšuje, když je vystavena těmto příčinám:

 1. Obtížný vztah s otcem nenarozeného dítěte. Vztahy mezi partnery jsou velmi důležité. Pokud muž není připraven odpovídat na budoucnost rodiny, psychický stav těhotné ženy se výrazně zhoršuje.
 2. Dědičná predispozice. Hrozba psychiatrické poruchy u těhotné ženy se zvyšuje, pokud její matka měla tento problém.
 3. Léčba dlouhodobé neplodnosti. V tomto případě je proces obnovy reprodukčních funkcí často doprovázen stavem zoufalství. Proto žena nemůže rychle přejít k radosti z plánovaného mateřství. Pokud je toto období zpožděno, je žena náchylná k depresi.
 4. Historie potratu nebo předčasného ukončení těhotenství. Tyto události způsobují negativní emoce. Deprese se často vyvíjí po zmrazeném těhotenství. Provádění umělých porodů v minulosti způsobuje nekontrolovaný strach z výsledku současného těhotenství.
 5. Stresové životní situace. Psychologické problémy mohou nastat kvůli nedostatečnému porozumění následným jednáním nebo pocitu nedostatku vyhlídek. To způsobuje nepřátelství dítěti a jeho postavení. To negativně ovlivňuje psychiku těhotné ženy. Příčiny těchto problémů jsou finanční potíže, nedostatek práce nebo bydlení.
 6. Porušení během těhotenství. Těžká toxikóza, eklampsie, neschopnost péče o sebe způsobují zhoršení. Během těhotenství je žena nucena se toho hodně vzdát, a proto cítí její podřadnost.
 7. Intoxikace, traumatická zranění. Pokud žena měla špatné návyky nebo utrpěla traumatická zranění mozku, vede to k určitým změnám ve stavu a struktuře mozku. V důsledku toho je riziko vzniku deprese vysoké..

Příznaky

Identifikace projevů deprese může být docela obtížná. I bez psychických poruch jsou těhotné ženy často úzkostné a podrážděné. Neustále mění náladu.

V prvním trimestru a před porodem je často pozorováno zhroucení, objevuje se nespavost a zhoršuje se nálada. Tato podmínka je považována za variantu normy. Je to kvůli výskytu dominantního těhotenství v nervovém systému..

Fyziologická emocionalita v těhotenství brání včasné detekci příznaků deprese. Výskyt mentálních změn, mnozí berou obyčejnou únavu. Dlouhodobý nedostatek přesné diagnózy brání včasnému zahájení léčby.

Následující příznaky pomáhají při podezření na depresi během těhotenství:

 • bezpříčinný pocit smutku;
 • prodloužená apatie a deprese;
 • nedostatek pozitivních emocí;
 • letargie, závažné zhroucení;
 • pocit bezmoci a marnosti;
 • zhoršení nebo úplná ztráta chuti k jídlu, někdy se naopak naopak zvyšuje;
 • oslabení libida;
 • silná podrážděnost, slznost;
 • poruchy spánku - u ženy se může objevit nespavost nebo těžká ospalost, noční můry v noci;
 • neochota komunikovat se svým manželem, dětmi, přáteli;
 • ignorování nepohodlí v těle, odmítnutí pečovat o své zdraví;
 • myšlenky na sebevraždu;
 • výskyt nepochopitelné bolesti bez důvodu v různých částech těla.

Pokud existuje alespoň 5 příznaků, měla by být podezření na depresi během těhotenství. Pokud se projevy vyskytují déle než 2 týdny, měli byste okamžitě vyhledat lékaře.

Funkce deprese v různých stádiích těhotenství

Deprese během těhotenství má různé příčiny a projevy - to vše závisí na období těhotenství.

1 trimestr

Když se objeví příznaky smutku a slzy, musíte vědět, jaké kroky je třeba podniknout, aby nedošlo k rozvoji složitějšího stavu. Deprese v časném těhotenství je spojena s těmito faktory:

 • hmotné problémy - žena se může obávat obsahu dítěte;
 • sklon ke slezině a slzám - během těhotenství mohou tyto příznaky přetrvávat;
 • nebezpečí potratu - zatímco úzkost je přítomna i bez hrozeb;
 • izolace - společenská děvčata jsou během nařízení nucena zůstat doma hodně, což způsobuje zhoršení nálady;
 • neplánované těhotenství;
 • přemístění;
 • těžký stres - deprese během časného těhotenství může být způsobena vážným onemocněním nebo smrtí blízkého;
 • osobní problémy.

Nejčastěji však neexistují vnější důvody pro rozvoj deprese u těhotných žen v prvním trimestru. Její vzhled je způsoben změnou hormonální rovnováhy. V chladném období výskyt problémů spojených s reprodukcí melatoninu. Tento hormon je zodpovědný za regulaci biologických rytmů..

2 trimestru

V této fázi těhotná žena přechází do další fáze fyziologického a emočního vývoje. Současně se výrazně mění životní styl. Dívka se setkává málo s přáteli, nemůže pracovat a navštívit obvyklá zařízení. Výsledkem může být deprese během těhotenství ve druhém trimestru..

V této době žena začne pociťovat pohyby dítěte, což vede k úplnějšímu vědomí změny života po porodu. V této fázi psychologové radí seberealizaci novými směry. Můžete jít na kurzy nebo se učit nové profese.

Pokud celou dobu analyzujete vnitřní stav, existuje riziko postupné deprese. Mnoho žen se díky svému oblíbenému koníčku dokázalo vyhnout nepříjemným emocím..

S tendencí ženy k apatii nebo silné podezření ve druhém trimestru se mohou objevit silné bolesti hlavy a zhoršení nálady. Je to způsobeno fyziologickými procesy v těle - výskytem bolesti zad, zvýšením dělohy a dalšími příznaky.

3 trimestru

V tomto období mnozí lékaři nazývají časem prenatální apatie. Pro těhotné ženy je obtížné se vypořádat se záchvaty strachu. Objevují se dokonce i v klidných dívkách. Deprese během těhotenství ve třetím trimestru je spojena s těmito faktory:

 • strach z porodu - je zvláště výrazný v případech, které mají špatný výsledek;
 • růst břicha, bolesti zad - tyto příznaky dělají dívku bezmocnou, což způsobuje negativní emoce, slzavost, podrážděnost.

Deprese ve 3. trimestru těhotenství vyžaduje pomoc lékaře. Někdy tento stav zmizí po porodu, když se rovnováha hormonů normalizuje..

Současně lékaři poznamenávají, že zvýšená úzkost, stresové faktory a záchvaty hněvu nepříznivě ovlivňují dítě. Deprese u těhotných žen ve třetím trimestru může způsobit problémy po porodu. Dítě může být náladové. Má poruchy spánku a dokonce i vývojové zpoždění..

Složitá deprese během těhotenství v pozdějších fázích vyžaduje použití silných léků - antidepresiv. Takové léky způsobují mnoho nežádoucích účinků, protože je může předepsat pouze lékař..

Při prvních příznacích je nejlepší poradit se s terapeutem. V této situaci lze upustit od metod psychoterapie..

Diagnóza deprese v těhotenství

Těhotná deprese je diagnostikována na základě klinického obrazu. Pro potvrzení diagnózy je třeba se zaměřit na taková kritéria:

 • depresivní stav nebo špatná nálada je přítomna po celý den alespoň 2 týdny téměř denně;
 • nezájem o denní aktivity po stejné časové období.

Mezi další kritéria patří:

 • problémové spaní;
 • snížená nebo zvýšená chuť k jídlu;
 • chronická únava;
 • nedostatek energie;
 • stav inhibice nebo vzrušení;
 • pocity viny nebo bezcitu;
 • snížené rozpětí pozornosti, problémy s rozhodováním;
 • sebevražedná tendence.

Pro diagnostiku deprese je vhodné provádět různé testy a průzkumy. Používají se také instrumentální techniky. Během počáteční konzultace musí psycholog určit závažnost patologie. K tomu použijte hodnotící stupnice - například Beck nebo Hamilton.

K provedení úplné diagnózy je třeba provést krevní test, aby se zjistila genetická tendence k depresi a speciální spouště, které spouštějí vývoj abnormálního mechanismu. To pomůže identifikovat porušení v počáteční fázi jeho vývoje..

Léčebné metody

Chcete-li se vypořádat s depresí, měli byste se poradit s terapeutem. Při léčbě patologie lékař předepíše psychoterapeutická sezení, která pomohou identifikovat příčiny porušení, a vybere způsoby, jak eliminovat negativní faktory. Někdy je nutná společná terapie s otcem dítěte. Tento přístup pomáhá dosáhnout hmatatelných výsledků..

Užívání drog se doporučuje pouze při absenci pozitivního účinku psychoterapie. Mnoho léků negativně ovlivňuje vývoj dítěte. Nejčastěji se s takovou diagnózou používají tyto kategorie drog:

 • tricyklická antidepresiva - mezi ně patří melipramin a amitriptylin;
 • selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu - tato kategorie zahrnuje cipramil a fluoxetin.

Potřeba antidepresiv a dávka může být stanovena výhradně lékařem. Léčba drog vyžaduje přísné dodržování doporučení odborníků. To pomáhá minimalizovat riziko negativních účinků drog na dítě. Novorozenci však někdy zažívají bušení srdce, zažívací potíže a respirační patologie..

Deprese během těhotenství může být léčena elektrokonvulzivními účinky. Podstata metody je založena na použití elektrických výbojů, které pomáhají blokovat působení stresového hormonu na organismus. Vědci tvrdí, že tato metoda nemá negativní dopad na nastávající matku a dítě.

Nedostatek vitaminu je často příčinou deprese. Lékaři proto doporučují úpravu stravy. Nabídka nastávající matky by měla být plná. Vitaminové komplexy pomáhají zlepšit váš stav.

Svépomoc při depresi

Těhotenství a deprese jsou často kombinovány. Každá žena by proto měla být schopna poskytnout první pomoc. Chcete-li zlepšit svůj stav, měli byste dodržovat tato doporučení:

 1. Vyvarujte se účinkům stresových faktorů. Jakýkoli emoční stres vyvolá progresi patologie.
 2. Odstraňte účinky negativních informací. Neměli byste sledovat zprávy ani číst noviny. Nedoporučuje se komunikovat s nepříjemnými lidmi.
 3. Postarejte se o sebe opatrně. Je důležité kupovat dárky a v žádném případě vytvářet dobrou náladu.
 4. Existují chutné a zdravé produkty. Dítě potřebuje dostatek živin pro správný růst a vývoj.
 5. Hodně se pohni. Během těhotenství se doporučuje jóga nebo gymnastika. Užitečné plavat a chodit na čerstvý vzduch.
 6. Komunikujte se svými blízkými. Je vhodné pozvat hosty a navštívit příbuzné. Nedoporučuje se uzavírat se před ostatními..
 7. Nepijte alkohol. Zhoršují průběh deprese a poškozují dítě..
 8. Najděte koníčky. Můžete kreslit s barvami, pletené nebo šít pro dítě. Je důležité, aby byl koníček zábavný.
 9. Diskutujte o zážitcích s blízkými. To lze provést s blízkými nebo s psychoterapeutem..

Pokud se během těhotenství objeví záchvaty paniky, můžete sledovat video:

Deprese během těhotenství je závažná patologie, která může mít negativní účinky na zdraví. Abychom se s porušením poradili, stojí za to kontaktovat odborníka a jasně provést všechny jeho schůzky.

DŮLEŽITÉ! Informační článek! Před použitím se poraďte s odborníkem.

Jak se vypořádat s depresí během těhotenství

Těhotenství je jedním z nejkrásnějších období v životě každé ženy. Je ponořena do šťastných myšlenek o budoucím mateřství a všech jeho kouzlech. V některých případech je však období porodu dítěte zastíněno vážnými duševními problémy, z nichž jedním je deprese během těhotenství..

Očekává každá těhotná žena takový nepříjemný jev, jako je deprese během těhotenství? Samozřejmě že ne. Jak ukazuje lékařská praxe, deprese u těhotných žen se vyskytuje přibližně v 12–15% případů.

Depresivní stav nastávající matky není jen špatná nálada a apatie, je to vážný problém, který je třeba okamžitě vyřešit.

Rysy deprese u těhotných žen

Deprese během těhotenství je nebezpečný psychologický stav, který je doprovázen výskytem v nastávající matce posedlých myšlenek, neustálé úzkosti, špatné nálady během normálního vývoje dítěte.

Těhotenství a deprese jsou nesmírně obtížnou a nebezpečnou kombinací, která může mít velmi žalostné důsledky pro ženu i dítě.

Depresivní stav se nevyvíjí u každé ženy, ale pouze v případě, že existují určité osobnostní rysy - zvýšená podezření, pochybnosti, zvyk brát všechno, co se děje blízko srdce.

Pravděpodobnost vzniku depresivního stavu se navíc několikrát zvyšuje s různými sociálními problémy a obtížnými životními situacemi. Všechny tyto faktory jsou kombinovány s těhotenstvím a mohou způsobit rozvoj prenatální deprese..

Mnoho lidí věří, že prenatální deprese u těhotných žen je spojena s hormonálními změnami v ženském těle..

Tento názor je chybný - je to závažné onemocnění, které může výrazně změnit identitu matky a mít přímý dopad na duševní vývoj plodu..

Stejně jako u jiných nemocí i deprese potřebuje včasnou diagnostiku a komplexní léčbu, zejména pokud jde o duševní zdraví matky a dítěte.

Příčiny onemocnění

Lékaři nespojují prenatální depresi s věkem nebo obdobím těhotenství. Stejně tak často diagnostikována deprese v časném těhotenství a později.

Všechny důvody, které vyvolávají vývoj nemoci, jsou rozděleny do tří hlavních skupin - estetické, fyziologické a sociální.

Estetické důvody jsou spojeny s nespokojeností ženy s jejím měnícím se vzhledem. Zejména často estetické faktory způsobují depresi během těhotenství v pozdějších stádiích. V této době se vzhled budoucí matky dramaticky změní - její žaludek se velmi zvětší, její hrudník se může prohýbat, objevují se strie, hromadí se další libry.

Mnoho zástupců spravedlivého sexu výrazně zhoršuje stav zubů, kůže a vlasů. To vše může způsobit vážné pochybnosti. Ve třetím trimestru těhotenství je velmi důležitá podpora blízkých a příbuzných, zejména manžela.

Sociální problémy mohou být příčinou prenatální deprese v kterémkoli trimestru těhotenství..

Existuje mnoho takových problémů:

 • Rozloučení s otcem nenarozeného dítěte.
 • Smrt milovaného člověka.
 • Ztráta práce nebo bydlení.
 • Finanční problémy.
 • Napětí s rodinou nebo přáteli.

Sociální otázky samozřejmě nepřidávají sebevědomí žádné osobě a ne každá těhotná žena se může pochlubit tím, že se jich sama zbavila. Ve většině případů doprovází druhý faktor těhotenství sociální faktor.

Zvýrazněna je také řada dalších faktorů, které mohou během těhotenství způsobit depresi..

 • V případě, že je těhotenství nežádoucí.
 • Žena, která dříve dlouho nemohla otěhotnět.
 • Dědičný faktor.
 • Nemoc se vyvinula před těhotenstvím.

Deprese během těhotenství mohou také působit fyziologické faktory - třetí trimestr je charakterizován ukončením hormonálních změn v ženském těle. Restrukturalizace fungování vnitřních orgánů a systémů může také vyvolat depresivní stav v prvním trimestru a ve druhém trimestru..

Příznaky deprese

Během těhotenství se deprese může projevovat různými příznaky. V ženském těle dochází ke znatelným změnám. Jedná se o depresivní, matnou náladu, depresi, která trvá několik týdnů, chronická slabost, únava.

Nastávající matka ztratí zájem o všechny činnosti a koníčky, které ji dříve potěšily, je uchvácena lhostejností a apatií. Také žena má poruchy spánku, chuť k jídlu, která se může výrazně snížit nebo zvýšit..

Sebevědomí ženy je výrazně sníženo, snaží se nechodit ven a vyhýbat se kontaktu s jinými lidmi. Poměrně často, zejména během těhotenství v raných stádiích, nastávající matka má naprostou jistotu, že dítě nemůže rodit, nebo že se narodí mrtvý. Velmi často se mohou objevit myšlenky na sebevraždu..

Jak si můžete pomoci a zbavit se deprese? Chcete-li to provést, musíte se poradit s lékařem, který diagnostikuje nemoc a pomáhá účinně řešit depresi.

Léčba deprese během těhotenství

Těhotné ženy si musí pamatovat, že byste se v žádném případě neměli samostatně vypořádat s dlouhodobými depresivními stavy. Kvalifikovaní lékaři vám pomohou zbavit se nemoci a vybírají nejlepší postup léčby pro nastávající matku..

Jak se vypořádat s depresí během těhotenství? K tomuto účelu se používá drogová terapie a psychoterapie..

Léčba nemoci se provádí pomocí antidepresiv, speciálně vybraných psychoterapeutem a gynekologem. Lékaři přistupují k výběru léků s maximální odpovědností, protože takové léky mají mnoho vedlejších účinků a kontraindikací.

Bylinné antidepresiva se často používají k léčbě depresivních stavů. Mají jemnější a jemnější účinek a nemají tak silný negativní dopad na zdraví matky a nenarozeného dítěte. Jako každý jiný léčivý přípravek jsou rostlinná antidepresiva vybírána pouze lékaři..

Psychoterapie je považována za účinnou léčbu depresivních stavů. Jejím cílem je zvýšit náladu a sebevědomí budoucí matky, její důvěru v budoucnost a pozitivní výhled na život.

Prevence deprese u nastávající matky

Jak se vypořádat s depresí během těhotenství a co dělat pro budoucí matku, aby se zabránilo rozvoji nemoci? Zbavte se blues, apatie a chmurnosti, věnujte veškerý svůj volný čas příjemným relaxačním aktivitám, oblíbeným koníčkům.

Období smutku a reflexe budoucnosti jsou samozřejmě to, co má každý člověk. Musíte se však pokusit odvrátit pozornost od touhy a lhostejnosti, komunikace se zajímavými lidmi, procházení fascinujících procházek nebo výletů.

Dobrá kniha nebo sledování hezkého filmu může také pomoci, nejlépe ze všeho s milovanou. V celém trimestru těhotenství byste měli odmítnout prohlížet násilné scény násilí, zločinecké programy.

Denní lehké cvičení je skvělý způsob, jak získat pozitivní emoce. Sport lze nahradit turistikou, plaváním. Zkuste odpočívat a relaxovat více. Není třeba zkusit před porodem převzít veškerou domácí práci - vybavit školku, provést opravy.

Nechte to udělat doma a budoucí matka je nejlepší udělat příjemnější potíže - výběr oblečení nebo hraček pro dítě.

Zvláštní pozornost by měla být věnována vašemu menu. Těhotným ženám se doporučuje, aby přestaly používat silnou černou kávu, sladkosti, kořeněné nebo moučné pokrmy. Základem stravy by měla být lahodná, výživná a zdravá jídla - cereálie, mléčné výrobky, čerstvé bobule, zelenina a ovoce, ořechy.

Aby se překonala prenatální deprese, musí se žena změnit, ne o určitou dobu, ale zcela radikálně změnit svůj životní styl. V žádném případě se nedoporučuje užívat žádné léky samostatně a ještě více antidepresiva nebo trankvilizéry..

Tyto léky se používají pouze na lékařský předpis, v nejjemnějším dávkování. Jsou návykové a mohou vážně poškodit vyvíjející se plod, včetně potratu nebo narození mrtvého dítěte..

Včasná lékařská pomoc, podpora příbuzných a přátel, správný a pozitivní životní styl je klíčem k vítězství nad depresí u těhotné ženy.

Deprese během těhotenství: příčiny a východiska

Čas čtení 8 minut

Očekávání dítěte je událost plná štěstí, radosti a nepopsatelných emocí. Existují však vzácné situace, kdy je během těhotenství pozorována deprese, kdy nastávající matka, která je náchylná k otupělým podmínkám a má nestabilní psychiku, na tuto zprávu reaguje zcela standardně. Deprese během těhotenství je velmi nebezpečná a vyžaduje okamžitou léčbu. Jak identifikovat projevy patologie v čase a vyrovnat se s depresí během těhotenství a jak se dostat z deprese na ženu během těhotenství?

Příčiny deprese

Co je deprese během těhotenství? Deprese těhotné ženy je řada psychologických poruch doprovázených nepřiměřenou depresí, depresivním emočním stavem a melancholickým výhledem na život, úplným nedostatkem životních aspirací.

S depresí také dochází k poklesu sebevědomí, vzhledu bezpříčinné podrážděnosti a úplné lhostejnosti k okolní realitě. Často s předčasnou diagnózou problému se může objevit závislost na alkoholu a mohou se objevit myšlenky na sebevraždu. Z tohoto důvodu hraje velkou roli v budoucím životě ženy a jejího dítěte prevence této patologie a včasná léčba deprese během těhotenství..

Období těhotenství by mělo být harmonické a klidné. Rychlé tempo moderního života však dělá své vlastní úpravy, které způsobují vznik strachu, které jsou příčinou deprese u těhotných žen..

Velký vliv na výskyt deprese má vnitřní nálada ženy. Řadu negativních myšlenek o průběhu těhotenství, vnitřní povědomí o blížícím se narození matky a mnoho dalších faktorů spoutává žena zajatá zážitky. Pokud se v tak kritickém a napjatém okamžiku stresová rezistence sníží, pak se riziko blesku zvyšuje rychlostí blesku.

Bez řádné morální podpory ze strany blízkých je žena během těhotenství depresivní.

Hlavní příčiny deprese u těhotných žen jsou:

 1. Stres způsobený neplánovanou koncepcí;
 2. Absence běžných sociálních podmínek je doma morálně nestabilní situací, neexistuje trvalý pobyt, neexistuje žádná podpora od manžela / manželky atd..
 3. Finanční nejistota - nedostatek práce, úvěr.
 4. Nezájem o narození dítěte od blízkých příbuzných nebo manžela;
 5. Komplikace těhotenství - akutní toxikóza, riziko onemocnění plodu;
 6. Geneticky určená tendence k depresivním stavům. Deprese během těhotenství se může vyvinout u ženy, jejíž příbuzní trpěli touto chorobou;
 7. Léčba dlouhodobé neplodnosti;
 8. Přítomnost historie potratu. Pokud žena již ukončila těhotenství se ztrátou svého dítěte, pak později může početí vyvolat strach, což povede k výskytu deprese během těhotenství;
 9. Vznik stresového stavu na pozadí hormonálních změn. Snížená funkce štítné žlázy může být doprovázena záchvaty sleziny a paniky;
 10. Vážný psychický šok, jako je změna bydliště proti vůli, smrt blízkého;
 11. Dlouhodobá léčba psychotropními drogami.

Deprese během těhotenství může nastat kvůli špatné dědičnosti, psychické nerovnováze nebo fyzickému zneužívání a také kvůli mnoha emočním faktorům. Každý případ je svou povahou individuální a lze jej napravit a vyřídit..

Deprese během těhotenství: Příznaky

Nepřiměřená náhlá změna nálady, výskyt nespavosti, slzy a panických záchvatů před porodem - to vše jsou první příznaky vývoje deprese během těhotenství. Když se tyto signály objeví, dojde k prudkému zhoršení zdravotního stavu těhotné ženy, brzy se k těmto příznakům přidají následující:

 • Chronická podrážděnost a únava.
 • Porucha chuti k jídlu. Lze pozorovat jeho úplnou nepřítomnost a častý pocit hladu.
 • Nedostatek radosti z různých událostí, ztráta veškerého zájmu o svět.
 • Neochota komunikovat s lidmi.
 • Agorafobie. Žena se bojí opustit zdi svého bytu.
 • Pochybnosti, vina za všechno, co se děje.
 • Apatie a ospalost.
 • Snížená sebevědomí a dojem podezření.
 • Pocit zbytečnosti a bezmocnosti. Někdy existuje přání spáchat sebevraždu.

Některé příznaky deprese během těhotenství se samozřejmě projevují samostatně. To je způsobeno přítomností interakce neuroendokrinního systému s psychoemotivním pozadím. Tyto jevy se však objevují po určitou dobu, poté zmizí. Pokud však žena denně čelí dráždivým faktorům, je nutné navštívit psychologa.

Deprese během těhotenství je častým jevem. Často žena, která neplánuje těhotenství, otěhotní, podstupuje záchvaty paniky. K tomu dochází, pokud existují závažné důsledky po narození prvního dítěte nebo pokud si rodina nemůže dovolit mít druhé dítě. Žena se zpravidla po několika dnech přizpůsobí situaci a známky deprese samy odezní.

Rysy deprese v různých trimestrech těhotenství

Vědomí ženy prochází během těhotenství několika fázemi. Během těhotenství zaujme své nové neobvyklé postavení, připravuje se na nadcházející porod a plánuje život spolu s dítětem. Během této doby prochází ženské tělo mnoha změnami, fyzickými i psycho-emocionálními. Může podlehnout panickým útokům a rozvoji stavu deprese, což často přispívá k rozvoji deprese. Zde jsou příklady projevů deprese v různých trimestrech těhotenství a určují, co dělat, když dojde k depresi během těhotenství.

Deprese v prvním trimestru těhotenství

Jak se dostat z deprese na vlastní ženu? Psychologové charakterizovali první trimestr těhotenství jako fázi „úplného popření“ nové pozice. V době růstu embryí žena nadále plánuje svůj život a do těchto plánů nezahrnuje budoucí dítě. Například nejbližší plány mohou zahrnovat cestu, která je naplánována na data, kdy bude nutné se připravit na porod. Toto chování je normální, protože plánování je stále v bezvědomí, pokud však nástup těhotenství není zastíněn toxikózou a dalšími komplikacemi. S příchodem druhého trimestru však žena začíná vnímat okolní svět úplně jiným způsobem..

Pod vlivem hormonů dochází ke změně psycho-emocionálního pozadí. Žena potřebuje nějaký čas, aby se vypořádala s kamínky a pocity, které vznikly. Kromě toho se nyní musí popřít některým činnostem, jako je koupání, sauny, jízda na koni. Pokud k zákazům, které se objevily, nejsou přidány dobré vztahy s manželem, je deprese během těhotenství zaručena téměř každé ženě..

Musíte však být schopni rozlišit, kde se obvyklá nálada mění v důsledku změn v hormonálním pozadí a kde vážné psychologické problémy. Koncepce často mění ženu nad poznání - nemůže plakat bez důvodu, hysterie, trpící poruchami spánku, může se zavřít. Jakmile však zaujme svoji pozici, vše se vrátí do svého normálního stavu.

Pokud toto chování trvá déle než měsíc, nálada se bude dále zhoršovat. Pesimistické názory se promění v myšlenky na hroznou budoucnost, což je alarmující signál rostoucí deprese. Je důležité pečlivě odvézt ženu k specialistce, která vám pomůže s depresí během těhotenství..

Deprese ve druhém trimestru těhotenství

Psychologové nazývají druhý trimestr „hledáním ztraceného objektu“, kde tento objekt označuje vaši oblíbenou práci, studium, zábavu nebo dokonce přátele. Žena chápe, že její život se brzy radikálně změní, když poprvé zažije pohyby malého maličkého muže uvnitř sebe.
Důležité! S tendencí k apatii se riziko deprese v pozdním těhotenství prudce zvyšuje. Tento stav se může zhoršovat se souběžnou bolestí v zádech, přítomností gestózy a dalšími komplikacemi.

Během tohoto období se těhotná žena může zapojit do seberealizace nebo se podrobit emocionální bouři, jejímž výsledkem je hluboká deprese. Reakce ženy do značné míry závisí na lidech kolem ní.

Deprese ve třetím trimestru těhotenství

Období před porodem psychologové označili za „prenatální depresi“. Nekontrolované záchvaty paniky se mohou objevit iu klidných a vyvážených žen. Existuje mnoho důvodů..

 1. Samotný proces porodu způsobuje ženskou úzkost, zejména pokud existují v rodině případy se smutným výsledkem porodu..
 2. Bezmocnost kvůli velkému břichu, bolesti zad a slabosti.

To vše může způsobit pocit zbytečnosti a zhoršení nálady..

Deprese v pozdním těhotenství je bezpečné onemocnění, které lze vyléčit samostatně. Podle lékařů však úzkost a stres před porodem nepříznivě ovlivňují blaho dítěte. A pokud nechcete omezovat negativní, pak pravděpodobnost poruchy spánku a pomalý vývoj dítěte po jeho narození.

Diagnostika deprese v časném těhotenství a její léčba

Pokud máte následující příznaky, měli byste kontaktovat specialistu:

 1. Trvale pochmurná nálada, trvající déle než 14 dní.
 2. Lhostejná realitě déle než 14 dní.

Pochybnosti samozřejmě mohou způsobit i jiné příznaky, ale spolu s nimi budou vždy dva z výše uvedených příznaků.

Psycholog vyhodnotí emoční stav ženy a provede genetické testy, aby zjistil sklon k depresi. Pro tyto účely psychologové používají různé testy, jejichž výsledky jsou ověřeny pomocí Hamiltonovy stupnice a stupnice nemocniční úzkosti. Po stanovení stupně onemocnění, s přihlédnutím k gestačnímu věku, je předepsána nezbytná terapie. K překonání mírných forem deprese dochází pomocí hypnotického sezení nebo individuálního studia problému.

Pokud žena objektivně rozpoznává své obavy, pak to přispívá k racionálně pozitivnímu vnímání, kvůli kterému těhotná žena přichází k sobě a začíná věnovat pozornost okolní realitě.

Antidepresiva pomáhají korigovat těžké formy deprese. Jejich použití je předepsáno lékařem v případě nemožnosti remise nebo v případě, že žena nerozpozná existující problém, a pokud nastávající matka přemýšlí o sebevraždě.

Požadovaný lék a jeho dávkování může předepsat pouze specialista. Je přísně zakázáno brát léky na vlastní pěst, protože nesprávné používání antidepresiv může u dítěte vyvolat srdeční vadu a také výskyt kýly a závažných komplikací po porodu..

Co dělat s depresí během těhotenství?

Pokud si žena uvědomí, že její nálada vyvolává vznik nebezpečných myšlenek, ve své moci zabránit dalšímu zhoršování tohoto stavu. Nejvhodnějším řešením by byla konverzace s gynekologem, a v případě potřeby s psychoterapeutem. Od odborníků bude žena schopna získat přesná doporučení týkající se konkrétní situace.

U běžné sleziny lékaři doporučují zvládání deprese následujícími způsoby:

 • normalizovat svou každodenní rutinu;
 • trávit spoustu času na čerstvém vzduchu a v příjemné společnosti blízkých;
 • zkontrolujte svůj jídelníček: vyjměte z nabídky tonické nápoje, poskytněte tělu vitamíny, mastné kyseliny a uhlohydráty.
 • Do plavání a jiné lehké sporty. Během lehké fyzické námahy je syntetizován náboj štěstí;
 • Najděte si koníčky pro sebe a věnujte více času vašim oblíbeným činnostem;
 • získejte domácího mazlíčka. Péče o zvíře, budete připravovat na nadcházející péči o dítě;
 • nastavte své myšlenky na pozitivní;
 • otevřené pro úvodní emoce. Pokud nemáte podporu od blízkých, můžete ji vždy najít od psychologa.

Změna nálady během těhotenství je běžný jev, který je patrný u každé ženy. Pokud tedy narazíte na některé individuální příznaky, nemyslete si, že se u vás během těhotenství objeví deprese. Ale s vědomím zhoršování každý den jeho stavu, když se zdá, že život není šťastný, neměli byste odkládat návštěvu odborníka.

Jako článek, řekněte to svým přátelům

SALID © Pro úplné nebo částečné kopírování materiálu je nutný odkaz na zdroj.

Našli jste v textu chybu? Vyberte požadovaný fragment a stiskněte kombinaci kláves ctrl + enter

Deprese během těhotenství, druhý trimestr: příznaky, psychologické rady

Deprese během těhotenství je duševní porucha, která je diagnostikována u mnoha žen. Tato patologie je charakterizována zvýšenou úzkostí, depresí a únavou po dlouhou dobu. Pro zvládání nemoci se doporučuje včas se poradit s odborníkem a jasně dodržovat jeho jmenování.

Obsah

 1. Popis onemocnění
 2. Hlavní příčiny prenatální deprese u těhotných žen
 3. Příznaky deprese v časném a pozdním těhotenství
 4. Charakteristiky poruchy u různých trimestrů Prenatální deprese u těhotných žen: hlavní příznaky a příznaky v prvním trimestru
 5. Pokud se u těhotných žen ve druhém trimestru objeví deprese
 6. Deprese během těhotenství ve třetím trimestru: příznaky v posledních týdnech
 • Nebezpečí
 • Jsem těhotná a mám depresi: jak s ní zacházet
 • Lidové metody
 • Self treatment
 • Depresivní malátnost u žen, které očekávají dítě
 • Závěr

  U žen se deprese často vyskytuje během těhotenství, obvykle se projevuje v prvním a druhém trimestru. Porucha je snadno pozorovatelná - dívka je neustále v depresivním stavu, protože se bojí vzhledu dítěte, přemýšlí o změnách, bojí se jich. V tomto článku vám povím vše o depresivní nemoci u těhotných žen a uvedu několik tipů, jak se toho zbavit..

  Deprese během těhotenství (video)

  V tomto videu psychoterapeut hovoří o hlavních příčinách deprese během těhotenství ao způsobech řešení takové poruchy..

  Při správné terapii, prenatální deprese u žen dobře reaguje na léčbu a často nezpůsobuje relapsy. Nedostatek včasné pomoci a podpora blízkých v depresivním stavu však může vést ke komplikovanému těhotenství, poruchám vývoje plodu a závažným sebevražedným tendencím..

  Popis onemocnění

  Deprese je kombinace duševních chorob, o čemž svědčí příčinná deprese, deprese, melancholie, ztráta cílů a aspirace.

  Kromě toho se v důsledku poruchy osobnosti snižuje sebevědomí, objevuje se neustálé podráždění, lhostejnost vůči příbuzným a okolnímu světu. Při diagnostice této patologie si jedinec vyvine závislost na alkoholu, myšlenky na sebevraždu se vplíží do jeho hlavy. Proto doporučuji prevenci a okamžitě sleduji léčbu a doporučení lékařů, protože vývoj takové nemoci negativně ovlivní budoucnost dítěte a matky.

  Těhotenství by mělo probíhat v klidném prostředí, ale zběsilý rytmus života neumožňuje ženě plně se uvolnit. Neustále prožívá velké množství obav, snaží se splnit přísné standardy společnosti, což následně vede k vážné nemoci - depresi.

  Také vnitřní stav dívky ovlivňuje vývoj malátnosti. Bojí se současného těhotenství, hodně přemýšlí o budoucím narození dítěte, stává se rukojmím jejích myšlenkových procesů. Pokud selže odolnost vůči stresu, existuje velké riziko depresivního stavu. Pokud rodiče nebo manžel nepodporují těhotnou ženu včas, bude s největší pravděpodobností trpět psychickou nevolností.

  Kromě výše uvedeného se může mladá matka bát:

  • ztratit štíhlou postavu;
  • být ošklivý;
  • hormonální změny;
  • nechat se opustit manželem;
  • změny v osobním životě.

  Strach má velké oči

  Strach je základem deprese. Obecně platí, že každá žena, která byla těhotná alespoň jednou, bude souhlasit: je to strašidelné žít, když ve vás roste celá osoba - chráníte se před vším. A pak ze všech stran se tento strach zahřeje.

  Kamarádky si vzpomínají, jak to bylo bolestivé porodit, známost dítěte po neúspěšném porodu je nyní zakázána, a na internetu říkají, jak druhé dítě zmrzačilo novorozence kvůli žárlivosti.

  A to se stává nekontrolovatelně děsivým pro život dítěte i jeho vlastního, je děsivé, jak porod proběhne, zda bude velmi bolestivé, zda se dítě narodí zdravě.

  To také zahrnuje materiální obavy. Není kam žít nebo nic. Každý má samozřejmě jiný práh, různé hranice pohodlí. Někdy „málo peněz“ - není možné koupit nové auto bez půjčky. “ A někdy - když není co jíst. A tyto dva příklady mohou vzrušovat stejně silně.

  Pokud se tak stane, že dítě vyroste bez otce, obavy vzrůstají. A materiál a nejrůznější druhy. Teď, i když je to s tím ještě snazší, společnost víceméně loajálně přijímá osamělé matky, odsouzení stále zůstává. A mezi příbuznými a obecně.

  Hlavní příčiny prenatální deprese u těhotných žen

  Uvádím několik předpokladů pro výskyt mentální deprese během těhotenství:

  • Mít stres kvůli neplánovanému těhotenství.
  • Špatné finanční příležitosti - nedostatek vlastního bydlení, ztráta zaměstnání, půjčky, hypotéka.
  • Obtížná rodinná atmosféra - manžel nepodporuje, týká se výhradně jeho vlastních záležitostí, rodiče jsou proti dítěti.
  • Komplikace v různých časech - toxikóza, pravděpodobnost patologií u dítěte.
  • Zděděno za depresivní poruchu.
  • Dlouhodobé léčení neplodnosti, potratu. Pokud dívka v časném nebo pozdním stádiu ztratila své dítě, vyvolává to příznaky malátnosti během příštího těhotenství.
  • Přítomnost psychologického traumatu - smrt blízkého přítele nebo příbuzného, ​​nucená změna města.
  • Nepřetržité používání psychotropních a sedativních látek.

  K potlačení může dojít jak kvůli dědičnosti, tak kvůli duševnímu nebo fyzickému násilí. Každá zástupkyně ženy prožívá své vlastní příznaky, které jsou rychle napraveny a následně zmizí.

  Jak rozpoznat patologický stav?

  Je obtížné určit s jistotou počátek psychologické poruchy, ale je možné podezření na vznik takové poruchy na základě některých charakteristických symptomů. Jednou z nich je neochota ženy starat se o sebe. Těhotná se nesnaží vypadat dobře, ignoruje základní hygienická pravidla.

  Také žena v depresi vykazuje lhostejnost k vývoji svého dítěte. Neuznávání, neochota vlastního těhotenství je jedním z důvodů takového odloučeného přístupu k ní.

  Psychologicky zdravá nastávající matka čte literaturu o péči o dítě s velkým a srozumitelným nadšením, ponoří se do podrobností komunikace s dítětem, konzultuje s odborníkem, jaké taktiky je třeba dodržovat, aby dítě rostlo zdravě, a ve všech možných ohledech vyplňuje stávající mezery ve znalostech.

  Tearfulness je také jedním z charakteristických příznaků deprese během těhotenství. To nemá žádný důvod, není způsobeno některými opravdu smutnými událostmi, ale trvá dlouho, často se opakuje a pokaždé končí různými způsoby..

  Pro většinu žen náchylných k psychoemotivnímu nepořádku během těhotenství začíná tato podmínka rozmarem, požadavek potěšit její prchavé rozmary, záporná odpověď není akceptována nebo může být vnímána extrémně negativně. Toto chování končí útokem agrese, touhou po soukromí.

  Žena během deprese zažívá depresivní pocit beznaděje. Vnímání dítěte jako těžkého břemene, které brání kariérnímu růstu, vyžaduje čas a stává se důvodem ke změně postavy, nikoli k lepšímu - způsobuje depresi ženy.

  Postoj k životu můžete určit jeho výroky, rozhovory nebo nedostatkem. Někdy nastávající matka upřednostňuje vést samostatný životní styl, protože je těhotná s nechtěným dítětem ve svém postoji. Izolace by měla být alarmem pro příbuzné a zdravotnický personál.

  Neléčená deprese může vést ke komplikacím, jako jsou:

  • ztráta chuti k jídlu;
  • fyzické vyčerpání;
  • tendence k sebevražednému chování;
  • agrese, která často vede k rozvoji závažných srdečních, cévních a neurologických poruch;
  • nástup předčasného porodu;
  • narození malého, pomalého dítěte s nízkými základními reflexy;
  • výskyt problémů ve fyzickém a intelektuálním vývoji dítěte, jak stárne.

  U žen existují dva typy projevů deprese:

  1. Žena je v depresivní náladě; často postrádá sílu nebo touhu adekvátně se starat o sebe a své dítě.
  2. Příliš aktivní chování těhotné ženy komplikuje úkol lékaře poskytnout lékařskou péči. Úkol je komplikován skutečností, že agrese matky se odráží ve stavu plodu. Když vidí tento klinický obraz, porodníci ve většině případů společně s psychiatrem nebo neurologem předepisují sedativa. Ti, kteří během těhotenství užívali antidepresiva, si následně všimli potíží u dětí s zvládnutím školních osnov, pomalým fyzickým vývojem a bolestivostí.

  Příznaky deprese v časném a pozdním těhotenství

  Uvádím několik zjevných projevů prenatální malátnosti:

  • špatný spánek, nespavost;
  • ztráta zájmu o koníčky a lidi kolem;
  • neustálé trápení svědomí;
  • ztráta chuti k jídlu;
  • rychlá spotřeba energie, která vede k únavě;
  • obtížné zaostřit;
  • pocit úzkosti;
  • podrážděnost;
  • opožděná reakce;
  • myšlenky na sebevraždu.

  Ženy čekající na narození dítěte často zažívají ostré výkyvy nálad od radostných po utlačované. Je docela obtížné diagnostikovat dívčí psychologické onemocnění, protože některé příznaky naznačují normální chování, které se často může vyskytnout u nemocných. Pro identifikaci onemocnění byste měli kontaktovat specialistu. Přihlaste se k mé konzultaci, pomůžu vám vyřešit tento problém, poskytnout cenné tipy, jak se vypořádat s depresí, depresí a depresí během těhotenství.

  Příznaky nemoci

  Deprese u těhotné ženy lze rozeznat podle charakteristických příznaků:

  1. Prvními „voláními“ jsou nadměrné nepřiměřené obavy z výsledku těhotenství, zdraví plodu. Žena nemůže sedět v klidu, žije v neustálém očekávání problémů. Z nejmenšího důvodu, slzy tekou, je mi líto.
  2. Snížená chuť k jídlu až do jeho úplné nepřítomnosti. U některých je však pozorována opačná reakce - pokaždé, když chci jíst.
  3. Poruchy spánku. Ponuré myšlenky narušují usínání na nastávající matku. Krátký sen nepřináší sílu: není žádná síla vstávat, ale už se nechceš uvolnit.
  4. Snížený zájem o intimní život.
  5. Nepřiměřeně ostrá reakce na vnější podněty. Žena se může stát agresivní, ale někdy se naopak k životnímu prostředí vyvíjí úplná apatie, včetně ztráty zájmu o oblíbené aktivity..
  6. Vzhled pocitu vlastní bezmocnosti, marnosti existence, pocitu zbytečnosti pro milované. Odtud pochází touha po samotě, neochota kontaktovat s vnějším světem. Extrémním stupněm tohoto stavu je agorafobie (strach z odchodu z domova, strach z otevřeného prostoru a davy).
  7. Mohou se objevit sebevražedné myšlenky. Toto je nejnebezpečnější znamení, které naznačuje, že nemoc běží, a vyžaduje naléhavou lékařskou péči..

  Samozřejmě, že mnoho z uvedených příznaků se může objevit u každé těhotné ženy - mluvíme o dočasném snížení nálady (opět kvůli interakci psychoemotivního pozadí s neuroendokrinním systémem). Takové projevy však budou epizodické. Pokud se soubor příznaků opakuje den co den po více než dva týdny, pak s největší pravděpodobností budoucí matka vyvine depresi, která vyžaduje lékařskou péči a povinné ošetření.

  Vlastnosti poruchy v různých trimestrech

  Během období přenášení dítěte překonává vědomí ženy několik fází. Pomáhají jí vyrovnat se s novým statusem a postavením, připravit se na její narození a naplánovat vše do nejmenších detailů. Během této doby ztráta může být neurčitým stavem zakladatelů mírné chmury nebo malého strachu, ale někdy se všechno změní v skutečné depresivní onemocnění. Dále popíšu, jak se psychologická porucha objevuje v různých obdobích těhotenství.

  Prenatální deprese u těhotných žen: hlavní příznaky a příznaky v prvním trimestru

  Počáteční tři týdny jsou fází úplného popření toho, co se děje. Zatímco dítě roste v lůně, děvče pokračuje ve vytváření vlastních plánů, nebere v úvahu její postavení. Například žena může naplánovat dlouhou cestu přesně v době, kdy dojde k porodu, nebo pokud miluje extrémní sporty, může do svých okamžitých plánů zahrnout seskok padákem. To je normální, protože matka si dosud neuvědomuje závažnost toho, co se děje. Povědomí přijde až na začátku druhého trimestru, pak žena začne vnímat všechno kolem jinak.

  V prvních týdnech se emoční a psychický stav mění v důsledku změn hormonálních hladin. Dívka potřebuje čas, aby se vypořádala se svými obavami, uklidnila se, přestala se bát. Kromě toho se musí vzdát svých koníčků - dostihy, návštěva vany nebo sauny, extrémní sporty. Vztahy v rodině také ovlivňují psychiku, pokud dojde k úplné neshodě s manželem, povede to každou matku k depresivní nemoci..

  Někdy se žena po početí změní mimo uznání - hází hněvy, neustále pláče, v noci dobře nespí, všechny pocity udržuje sama v sobě. Jakmile přijme svou novou pozici, vše se vrátí do svých kruhů.

  Pokud se u těhotných žen ve druhém trimestru objeví deprese

  V této fázi začíná nastávající matka analyzovat zmeškané příležitosti. Ztracené předměty znamenají kariéru, vzdělání, koníčky, přátele. Jakmile žena pocítí první rozruch dítěte, začne se velmi obávat o budoucnost svého dítěte, aby si uvědomila, jaké zásadní změny se v jejím životě objeví po narození.

  Všechny tyto příznaky naznačují přítomnost úzkosti a deprese, ale to lze změnit zapsáním do různých kurzů angličtiny, vaření. Nové koníčky vám přinesou spoustu pozitivních emocí a dobré nálady.

  Deprese během těhotenství ve třetím trimestru: příznaky v posledních týdnech

  Během tohoto období nastávající matka pociťuje vážné záchvaty paniky, které se objevují i ​​v těch nejváženějších. Tento panický pocit vzniká z následujících důvodů:

  • přítomnost velkého břicha;
  • bolesti zad;
  • slabost;
  • strach ze samotného procesu zrození.

  Všechny tyto komponenty dělají dívku pláč, strach a pocit její zbytečnosti. Doporučuji zůstat v klidu, odstranit zbytečné myšlenky z hlavy, dělat několik rozjímání, abych se uklidnil a odhnal všechny obavy, úzkosti a záchvaty hněvu od sebe. Koneckonců, stres výrazně ovlivňuje budoucí stav dítěte, může špatně usnout, být rozmarný, zaostávat ve vývoji.

  Pokud nemůžete porazit tuto malátnost, zaregistrujte se na mou konzultaci, naučím vás, jak se dostat z depresivní nálady, řeknu vám, jak naplnit hlavu pouze pozitivními myšlenkami.

  Příčiny a spouštěče

  Pravděpodobnost deprese během těhotenství se zvyšuje, když je vystavena těmto příčinám:

  1. Obtížný vztah s otcem nenarozeného dítěte. Vztahy mezi partnery jsou velmi důležité. Pokud muž není připraven odpovídat na budoucnost rodiny, psychický stav těhotné ženy se výrazně zhoršuje.
  2. Dědičná predispozice. Hrozba psychiatrické poruchy u těhotné ženy se zvyšuje, pokud její matka měla tento problém.
  3. Léčba dlouhodobé neplodnosti. V tomto případě je proces obnovy reprodukčních funkcí často doprovázen stavem zoufalství. Proto žena nemůže rychle přejít k radosti z plánovaného mateřství. Pokud je toto období zpožděno, je žena náchylná k depresi.
  4. Historie potratu nebo předčasného ukončení těhotenství. Tyto události způsobují negativní emoce. Deprese se často vyvíjí po zmrazeném těhotenství. Provádění umělých porodů v minulosti způsobuje nekontrolovaný strach z výsledku současného těhotenství.
  5. Stresové životní situace. Psychologické problémy mohou nastat kvůli nedostatečnému porozumění následným jednáním nebo pocitu nedostatku vyhlídek. To způsobuje nepřátelství dítěti a jeho postavení. To negativně ovlivňuje psychiku těhotné ženy. Příčiny těchto problémů jsou finanční potíže, nedostatek práce nebo bydlení.
  6. Porušení během těhotenství. Těžká toxikóza, eklampsie, neschopnost péče o sebe způsobují zhoršení. Během těhotenství je žena nucena se toho hodně vzdát, a proto cítí její podřadnost.
  7. Intoxikace, traumatická zranění. Pokud žena měla špatné návyky nebo utrpěla traumatická zranění mozku, vede to k určitým změnám ve stavu a struktuře mozku. V důsledku toho je riziko vzniku deprese vysoké..

  Jsem těhotná a mám depresi: jak s ní zacházet

  K diagnostice problému a účinné léčbě by měl konzultovat terapeut. Často doporučuje navštívit léčbu, kde identifikuje příčiny onemocnění a také hledá způsoby, jak se této nemoci zbavit. Někdy odborník pozve na zasedání dva rodinné příslušníky - manželku a manžela. Je to tato technika, která poskytuje efektivní a rychlé výsledky..

  Pokud terapie nepomůže, pacientovi jsou předepsány léky. Avšak většina léků má na plod nepříznivý účinek. Nastávající matka je často předepisována:

  Tyto léky může předepisovat pouze lékař. Užívání těchto léků pod pečlivou pozorností odborníka nezpůsobí problémy s vývojem plodu. Existují však případy, kdy se u dítěte rozvine rychlý srdeční rytmus, dojde k narušení dýchacího systému a objeví se trávicí problémy.

  Zaregistrujte se na konzultaci

  K boji proti malátnosti se také často používá elektrokonvulzivní technika. Spočívá v použití elektrických výbojů, které blokují aktivitu stresového hormonu na ženském těle. Tato metoda příznivě ovlivňuje pohodu mladé matky a jejího dítěte.

  Kromě všech výše uvedených důvodů může dojít k onemocnění kvůli nedostatku vitamínů, takže je třeba včas kontaktovat specialistu.

  Věčná otázka

  Co dělat? Jaké metody nejsou nabízeny k boji s touto chorobou. Zastáncům „odstranění podnětu“, což je těhotná žena, se doporučuje, aby ji nakrmili antidepresivy. Samozřejmě, na předpis. A také - předepište její elektrokonvulzivní terapii.

  Na druhé straně naznačují, že se žena sama „zbaví negativního“, například křičí a porazí nádobí. Může to pomoci: domácnost přestane trápit, rozhodne, co je nejlepší, když sedíte v rohu a tiše pláče. Menší poškození.

  Nejcitlivější lidé nabízejí psychoterapii, zejména skupinovou terapii. Žena by měla cítit, že není sama, a pokud tento pocit nedostane doma, od jejího manžela a příbuzných - i když ji podporuje tým stejných depresivních dám..


  Přátelé! Já, Andrey Eroshkin, pro vás uspořádám mega zajímavé webináře, zaregistrujte se a sledujte!
  Témata pro nadcházející webináře:

  • Jak zhubnout bez vůle a tak, aby se váha nevrátila znovu?
  • Jak se stát zdravým znovu bez tablet, přirozeným způsobem?
  • Odkud pocházejí ledvinové kameny a co dělat, aby se znovu neobjevily?
  • Jak přestat chodit na gynekologa, porodit zdravé dítě a nezestárnout ve věku 40 let?

  ZAREGISTRUJTE SE NA WEBINÁŘ

  Měkčí poradci vám řeknou, jak si pomoci - navrhují najít zábavu, začít chodit, chodit do bazénu, podnikat, pro které nebylo nikdy dost času, jít do kadeřnictví nebo si koupit nové šaty.

  Pravidelníci fóra považují depresi v pozdějších stádiích za nejrozumnější, protože další břemeno a přístup při porodu způsobují, že matka je ještě zranitelnější. Neméně důležité je však najít způsoby, jak se vypořádat se stresem ve druhém trimestru a v raných stádiích..

  Pozitivní emoce jsou velmi důležité po celé období, ale je nepravděpodobné, že by se vyléčily, pokud doma čeká zatuchlé, nepozorné prostředí, které chce jen jednu věc: že byste se měli držet a nevychovávat je s rozmarem..

  Lidové metody

  Uvádím základní recepty, které vám pomohou efektivně se vypořádat s depresí během těhotenství. Musíte však nejprve koordinovat své činnosti se svým lékařem.

  • Čínská réva magnólie zlepšuje náladu, uklidňuje tělo. Chcete-li provést odvar, vezměte si pouze 10 g sušených bobulí a nasekejte je. Poté vše naplňte vroucí vodou a počkejte 20 minut. Použijte tento nápoj místo čaje, přidejte med nebo cukr podle chuti.
  • Mrkvový džus. Pomáhá snižovat úzkost a depresi, má dobrý vliv na zažívací systém a podporuje pružnost pokožky. Budoucí matka by měla vypít sklenici mrkvového nápoje jednou za dva dny, můžete ji také přidat do jídla.
  • Aromaterapie Tato technika zlepšuje náladu ženy. Kontraindikace je akutní toxikóza, při které různé štiplavé pachy mohou nepříznivě ovlivnit pohodu. Pro aromaterapii zvolte výhradně přírodní oleje..
  • Masáž. Uvolňuje únavu a bolest, používá olivový olej jako základ a přidává 1-2 kapky aromatických látek.
  • Lázeň. Aby se dosáhlo maximální relaxace, aromatická olejová kapalina musí být rozpuštěna v mléce a teprve poté přidejte směs do vody.

  Jaké je nebezpečí prenatální deprese??

  Depresivní stav během těhotenství ovlivňuje nejen blaho ženy velmi špatně, ale také negativně ovlivňuje vývoj plodu, zejména v raných fázích.

  Odborníci tvrdí, že novorozenci, jejichž matky byly v prvních měsících těhotenství depresivní, se mohou narodit s nedostatečnou hmotností a vývojovým zpožděním a mohou mít problémy se spánkem..

  Také, pokud žena po dlouhou dobu zažije silné negativní emoce, riziko spontánního patologického potratu, komplikace průběhu tohoto období, jakož i významné zhoršení pohody nastávající matky se zvyšuje.

  Self treatment

  Uvádím několik dalších doporučení, která vám pomohou zbavit se depresivní choroby:

  • Kvůli nedostatku slunečního světla může dojít k psychické nouzi. Dívky, které očekávají dítě, by měly věnovat více pozornosti procházkám na čerstvém vzduchu a pod sluncem, vyhýbat se zastíněným ulicím a také organizovat vysoce kvalitní osvětlení u vás doma.
  • Používejte oblečení světlých tónů, tmavé odstíny přispívají k výskytu duševních chorob. Pokud jste horlivým milencem černé, rozřeďte tuto barvu světlým příslušenstvím. Pokud plánujete změnit své domácí prostředí, postupujte podle tohoto pravidla. V interiéru používejte jemné odstíny světla.
  • Pohybujte se co nejvíce. Zaregistrujte se do různých kruhů nebo kurzů, dělejte jógu, pilates a tančte. Také doporučuji jít na krátkou cestu, která vám dá hodně pozitivních emocí. Také trávit spoustu času na čerstvém vzduchu, procházky v parcích, jít do krásných míst moci.
  • Nalaďte se na pozitivní myšlení a užijte si svou novou pozici. Navrhněte školku, koupte pár věcí a nábytek pro kojence.
  • Vzdejte se negativních myšlenek, jsou zdrojem depresivní malátnosti. Pokud vás neustále trápí negativní myšlenky, přihlaste se k mé konzultaci, společně je rozptýlíme a nikdy se k vám nevrátí.
  • Jezte chutné a zdravé. Jezte hodně ovoce a zeleniny, pokud nemáte kontraindikace. Jezte mořské plody a ovesné vločky, mají hodně vitamínů. Ke zlepšení nálady také pojídejte čokoládu.
  • Vyhněte se zdrojům, které způsobují depresivní náladu. Nesledujte filmy ani televizní pořady se smutným koncem. Nedívejte se na zprávy, kde se objevují katastrofy, nečtěte knihy, které vás velmi znepokojí.
  • Podívejte se na svět pomocí hranolu pozitivního. Najděte štěstí v malých věcech, věnujte pozornost všemu kolem, jasnému slunci, plovoucím oblakům, dětskému smíchu, nádherné přírodě.

  Diagnostika

  Pokud do dvou týdnů těhotná žena trpí apatií a slabostí, ztrátou spánku a chutí k jídlu (nebo naopak, patologicky spí a jí), musí ji vidět psycholog nebo psychoterapeut.

  Ne každý může nezávisle pochopit, že má známky deprese. V takové situaci je důležité pozorování a péče od příbuzných. Za prvé, manžel. V jeho nepřítomnosti - přátelé, rodiče, starší děti (pokud jsou již dost staré). Pokud žena sama nechápe, co se s ní děje, budou muset domluvit schůzku s odborníkem.

  Pro diagnostiku se provádí:

  • rozhovory se samotnou pacientkou a jejími blízkými;
  • testy z hlediska emoční stability;
  • genetické testy ke stanovení genetické predispozice k depresivním podmínkám.

  Na základě obdržených údajů je diagnóza potvrzena nebo vyvrácena. Pokud je to skutečně deprese, je určována míra zanedbávání. V případě potřeby se lékaři jiných specializací vyzývají, aby předepsali přesnější a přesnější ošetření podle individuálních charakteristik těla a gestačního věku..

  Depresivní malátnost u žen, které očekávají dítě

  Materinský instinkt je silný pocit, který je nejstarší. Mladá matka začíná dlouho před narozením dítěte pečovat o své zdraví, výživu a pohodlí. Neustále přemýšlí o své budoucnosti, finanční situaci rodiny, o vztazích s dítětem, když vyroste..

  Stav jeho milovaného je povinen pečlivě sledovat těhotného manžela. Psychologické onemocnění může zmizet s náležitou péčí o manžela / manželku, musí svou přítelkyni obklopit láskou a pozorností.

  Pokud budoucí matka nemá partnera, musí ji poskytnout přátelé nebo rodiče. Nemůžete ji nechat na pokoji, protože velké množství vzrušujících myšlenek zároveň vás může zbláznit.

  Tipy pro nastávající matku a její kolegu

  Mohlo by být něco krásnějšího než zrození nového života? Ženské tělo je velmi jemně vyladěno, těhotná žena může podvědomě cítit, že lidé kolem ní jsou plné strachu, například finanční povahy, a nejsou šťastní, ale přemýšlejte sami: „Najednou se toto dítě stane břemenem?“

  Mumie také cítí, že obtěžuje každého svým bolestivým stavem. Nosit dítě je vážný psychicko-fyzický stav. Nejdůležitější věcí, kterou každý, kdo je poblíž, potřebuje trpělivost, takt a pozornost..

  Každá samice v přírodě instinktivně chrání své potomky. Když má mláďata sama v sobě, stává se zvláště citlivou, reaguje na sebemenší známky ohrožení. Člověk je stejné zvíře a stejně jako oni mohou vnímat nebezpečí na podvědomé úrovni. Pokud si manželka (dcera, zeť) v normálním stavu nevšimne něčí nespokojenosti - těhotná, určitě si všimne všeho, nebo si představí.

  Lidé v okolí si musí pamatovat, že dítě v děloze je pro tělo obrovskou zátěží: fyzickou, hormonální a psychologickou. Není nic hloupějšího než říkat: „Dejte se spolu,“ nebo „Vydržte s tím, všechno dopadne.“ Nemůžete překročit problém, musíte jej vyřešit. Jakákoli odchylka v psychologické rovnováze vyžaduje pomoc.

  Jaké příznaky bych měl hledat?

  Deprese těhotných žen se může projevovat různými způsoby. Některé ženy neustále pláčou, jiné nemohou usnout, jiné se bojí budoucnosti, což vede k sebevraždě. Existuje však řada známek, podle nichž lze posoudit přítomnost deprese. Mezi nimi:

  • Zvýšená podrážděnost
  • Úzkost
  • Neschopnost zaostřit
  • Pocit hladu nebo nedostatku chuti k jídlu
  • Neustálý pocit únavy
  • Gloom
  • Strach z toho, že půjdu ven
  • Podezření
  • Trvalá ospalost
  • Nízké sebevědomí
  • Pocit beznaděje a bezradnosti
  • Vina
  • Nedostatek touhy komunikovat s kýmkoli
  • Nesmělost
  • Plačtivost
  • Poruchy spánku (neschopnost spánku, noční můry).
 • Články O Neplodnosti