Hlavní Neplodnost

Je nutné udělat klystýr těsně před narozením?

V očekávání dítěte, nastávající matka často přemýšlí o nadcházejícím porodu. Má mnoho starostí, včetně přípravy na porod a další péče o dítě. V procesu plánování těhotenství a porodu musíte vzít v úvahu každý detail. Při plánování těhotenství často chodí matky na IVF a následné porody se pak provádějí pomocí epidurální anestézie.

Ale kupodivu se mnoho lidí nebojí epidurálních nebo nadcházejících kontrakcí, ale jednoduchého a neškodného hygienického postupu, který se nazývá „klystýr před porodem“, děsí těhotné ženy především. Co je klystýr - nutnost nebo relikvie? Jak probíhá porod, jaká by měla být příprava na porod? Co jsou tréninkové kontrakce nebo tzv. Falešné kontrakce?

Mladí lidé mají vždy spoustu otázek o budoucích narozeních a samozřejmě o klystýrech. Pokusíme se odpovědět na nejnaléhavější a nejrelevantnější požadavky..

Je klystýr povinný a vždy se provádí před porodním procesem

Čistící klystýr se nazývá infuze vody s objemem 1-2 litry přes řiť. Můžete to udělat v nemocnici nebo samostatně. Ale pokud je pro těhotnou ženu obtížné to udělat sama, můžete využít pomoc blízkých.

Dříve byl klystýr striktně zásadový, ale dnes již nevyžaduje jeho povinnou implementaci, protože použití klystýru vyvolává při porodu velkou otázku. Otázky o tom, zda provést postup, jsou nejčastěji rozhodovány ženou v práci.

V průběhu řady studií bylo zjištěno, že klystýr nemá vliv na pracovní aktivitu. Kromě toho je klystýr již považován za nadměrný a narušuje přirozené procesy v těle. To je si všiml toho u ženy v práci před porodem, tělo je kompletně vyprázdněno od stolice.

To se děje pod vlivem silného uvolňování hormonů před porodem. Matky, které mají mnoho dětí, vědí, že volné stoličky jsou známkou blížícího se porodu.

Velkou roli hraje nemocnice, ve které porodíte. Pokud je nemocnice moderní, pak v tomto případě nebudou problémy s odmítnutím klystýru.

Ale vzhledem k kladům a záporům je lepší udělat klystýr.

Bolí to udělat klystýr před porodem

V podstatě pro těhotné ženy není klystýr před porodem bolestivý nebo nebezpečný postup, pokud neexistují hemoroidy. Proto může být během těhotenství klystýr proveden doma, těsně před porodem.

Má každý klystýr před porodem

Pro problémy se střevy je nutná klystýr a nezáleží na tom před samotným porodem, ale je to nejlepší předem.

Pokud už břicho silně pokleslo a začal průjem, nastal čas na porod.

Nejprve se provádí klystýr klystýr nejen k očištění porodního kanálu a usnadnění porodu. Ale na samém začátku porodu uvolní očistný klystír děloha z tlaku přeplněného střeva.

Proč klystýr a proč klystýr před porodem

Pokud jde o otázku klystýru pro těhotné ženy před porodem, existuje mnoho názorů, příčin a nesouhlasů.

Chcete-li pochopit, proč klystýr těsně před porodem, měli byste znát důvody pro provedení tohoto postupu.

Jaké jsou hlavní důvody postupu?.

 1. Hygiena. Při průchodu dítěte porodním kanálkem není vyloučen kontakt dítěte s výkaly. Dítě může přijít do styku s výkaly matky a chytit nějaký druh infekce, protože střevní flóra má nejen prospěšné, ale i patogenní bakterie. A pokud se tělo matky, které má dobrou imunitu, bez problémů vyrovná s patogenními bakteriemi, nemusí se imunita slabého dítěte jednoduše vypořádat s napadajícími bakteriemi. To je hlavní důvod, proč dělají klystýr před porodem..
 2. Zdravá flóra. Zdravá flóra obklopující plod během jeho narození je nejdůležitějším aspektem jeho budoucího zdraví. Taková flóra je matčinou bakterií, která je pro dítě „nativní“ sférou. Proto je dítě umístěno v blízkosti matky.
 3. Osvobození porodního kanálu. Při práci matky je velmi důležité poskytnout plotu maximální volnost pohybu podél úzkého porodního kanálu. To platí zejména pro ženy, které trpí zácpou. Čisté střevo přispívá k rychlejšímu dokončení bolestivého procesu porodu, protože nic nebrání správným pokusům ženy v porodu. To je odpověď na otázku, zda je před porodem vyžadován klystýr..

Potřebuji před porodem klystýr?

Na otázku, zda žena potřebuje prenatální klystýr, to můžeme říci
je mnohem lepší udělat klystýr před porodem, aby pomohl ženě v práci při její práci. Enema usnadní tento proces a ochrání ženu při porodu před možnými problémy. Doktor, který sleduje připravenost porodního kanálu, bude lépe schopen vidět činnosti dítěte, které by se mělo narodit na světlo.

Když mluvíme o tom, zda by měl být klystýr proveden před porodem a zda je tento postup skutečně nezbytný, během několika dnů nebo během prenatálních kontrakcí, můžeme určitě říci o velkých výhodách klystýru před porodem. Výjimkou jsou případy, kdy je třeba střeva očistit jiným způsobem.

Jak udělat klystýr před porodem

Bezprostředně před postupujícím porodem, který pocítil první známky blížících se kontrakcí, je lepší udělat si klystýr. Klystýr se provádí před porodem doma, stejně jako na každém porodnici v nemocnici..

Fáze řízení

Chcete-li správně doručit klystýr při porodu před porodem, musíte postupovat podle pokynů krok za krokem.

 1. Připravte Esmarch Chalice. Naplňte ji převařenou teplou vodou, uvolněte veškerý vzduch a zkumavku zablokujte svorkou.
 2. Připravte tip. Sterilní špička by měla být jednou namazána vazelínou a připojena k misce.
 3. Pověste misku. Hrnek musí být umístěn ve výšce 1–2 metry, aby byl zajištěn volný průtok vody.
 4. Zajistěte správné držení těla. Před vložením klystýru před porodem leží na jedné straně a opatrně vstupují do klystýru. Dále si musíte co nejvíce lehnout a držet tekutinu. Čím déle je voda ve střevech, tím lepší je čištění. Klystýr provádí žena sama i příbuzní.

Klystýr v nemocnici

Pokud nemůžete postup provést sami, můžete využít služeb personálu zdravotnického zařízení. Zkušení sestry pomohou ženám v práci se všemi nezbytnými hygienickými postupy, takže nic nebrání tomu, aby se maličká osoba narodila..

Klystýr před porodem doma, kdy a jak to lze udělat

Domácí klystýr nezpůsobuje ženě psychologické poškození, protože se provádí v intimním prostředí.

Rychlejší a bezbolestný porod pomůže klystýr, který vytvořila žena sama při práci a která umí správně..

Aby těhotná žena vytvořila klystýr, měla byste znát základní pravidla pro její provedení.

Před provedením klystýru před porodem byste si měli zakoupit následující vybavení a materiály:

 1. Esmarchova mísa. Toto zařízení pomáhá bezbolestnému postupu. Můžete si ji koupit v lékárnách.
 2. Vazelína nebo krém. Aby se hrot klystýru snadno a bezbolestně dostal do průchodu, je výhodné jej nejprve namazat vazelínou..
 3. Velká ubrus. Je-li to nutné, když má žena ležet na posteli, je lepší položit olejovou utěrku.

Pokud jsou v konečníku hemoroidy, musí být špička předem sterilizována v horkém libovém oleji.

Chcete-li správně umístit klystýr před druh blížícího se porodu, musíte dodržovat základní pravidla jeho formulace a manipulaci provádět kompetentně.

Z hlediska medicíny založené na důkazech již prenatální klystír již není tak relevantní jako dříve. Žena v práci během bojů chce neustále používat toaletu. Mnoho žen v porodu neučiní klystýr před porodem, protože to považuje za nepřijatelný postup pro sebe a své dítě.

Jak vyměnit klystýr a existují nějaké alternativy

V současné době se pokrok posouvá k hygienickým postupům. Zdravotnická zařízení mohou ženám nabídnout několik alternativ, které mohou rychle a bezbolestně uvolnit střeva..

 1. Svíčky Glycerinové čípky jsou vynikající náhradou za nepříjemný klystýr. Mají jemný, prodloužený účinek, zcela uvolňují střeva a pomáhají vyjít výkaly. Musíte vložit svíčku do řiti, ležící na boku s ohnutými koleny. Vydržet lék ve střevě by mělo být alespoň 7-10 minut. Svíčky jsou pro dítě neškodným lékem a udržují normální flóru střev matky.
 2. Mikroklystry. Lék pro mikrobyly lze zakoupit v jakékoli lékárně. Umístí se do malé zkumavky vybavené sterilní špičkou. Je výhodné, že nemusíte čekat na těchto 10 minut, které, jakmile již začaly boje, vypadají jako věčnost. Působení drogy je okamžité a docela efektivní..

Je přísně zakázáno používat laxativa k očištění střev před porodem, protože to může nejen negativně ovlivnit dítě, ale také způsobit nekompatibilitu léků, které se používají při porodu, nebo výskyt alergických reakcí..

Pozornost! Existují kontraindikace pro prenatální klystýr

Vědci dnes hodně revidovali organizování porodního procesu, protože věděli, že některé studie nedoporučují zdravotnickému personálu, aby byl ženám poskytnut klystýr.

U klystýru existuje řada kontraindikací a negativních bodů, v jejichž přítomnosti se postup nedoporučuje.

 1. Běžící hemoroidy. U hemoroidů by měl být klystýr umístěn velmi pečlivě. Během zákroku může často dojít k průniku hemoroidů. Proto jsou v přítomnosti velkých a zanícených hemoroidů klystýry přísně zakázány. Nezbytné postupy čištění lze nahradit alternativními metodami..
 2. Porušení přirozené střevní flóry. Při slabé střevní flóře, která je doprovázena poškozenou stolicí, je lepší čistit střeva alternativními způsoby.
 3. Dysbakterióza Pokud je u ženy diagnostikována dysbióza nebo jiné problémy se střevem, neměla by jí být klyzma vydána dříve než měsíc po nemoci.
 4. Poranění střev. Při nedávných onemocněních a poranění střeva je lepší zdržet se klystýru, aby nedošlo k prasknutí konečníku nebo tenkého střeva..
 5. Po operacích. Když se zotavujete z břišní operace, je lepší nepoužívat takové radikální metody jako klystýr, aby nedošlo k poškození vašeho těla před porodem..
 6. Uvolněná stolička. Pokud má žena nějakou dobu uvolněnou stolici, jednoduše už nepotřebuje klystýr, ale přesto ji musí bezpečně hrát pomocí jiných metod čištění..

Dříve gynekologové prostě věřili v potřebu klystýru. Dnes můžeme říci, že klystýr má své klady a zápory. Tato manipulace se často provádí věrnějším způsobem..

Chcete-li se vyhnout nepříjemnému čištění střev, můžete se jednoduše držet speciální stravy, která normalizuje aktivitu střev. Využijte momentu ke zlepšení svého těla, za žádných okolností byste neměli jít na porušení stravy. Správná výživa prospívá matce i dítěti. Poté, co uvedla své tělo do dokonalého stavu, bude žena v práci zcela připravena porodit nový život.

Klystýr před porodem

Narození dítěte jako poslední fáze devítiměsíčního těhotenství je důležité a je spojeno se značným rizikem a nepříjemnými postupy. Jednou z aktivit je klystýr před porodem. Mnoho žen v porodu se ptá: proč čistí střevo, jak by měl postup probíhat?

Klystýr před porodem

Před 10 lety byl postup čištění střev před procesem porodu považován za povinný. Nyní na klinikách a nemocnicích již neprovádějí manipulace a ponechávají výběr na ženě.

Předpokládá se, že vědí, proč dávají klystýr před porodem v nemocnici:

 • Po uvolnění stolice v pánevní dutině se uvolní více prostoru. Během porodu by nemělo nic zasahovat do toho, že dítě opustí dělohu. Přeplněný močový měchýř nebo plné střevo se stává vážnou překážkou, která může způsobovat velké potíže jak ženě v práci, tak porodníkům..
 • Kontrakce je stimulována. Uvnitř ženského těla jsou děloha a střeva propojeny orgány nervovou soustavou. Když je stimulována motorická aktivita střevního traktu, jsou stimulovány kontrakce dělohy, děložní hrdlo se otevírá mnohem rychleji.
 • Estetika při porodu. V okamžiku, kdy se plod pohybuje k východu, jeho hlava zaplňuje prostor sakrální dutiny a tlačí na střevo. Pokud jsou v konečníku přítomny fekální masy, jsou vytlačovány, což se stává důvodem kontaminace místa výstupu dítěte. Estetická stránka: nepříjemný zápach, nepříjemný stav personálu doručovací místnosti. Žena v práci začíná přemýšlet nejen o porodu, ale o tom, co se stalo, a zasahuje do procesu porodu.
 • Provádí se před operací. Když se plánuje řez Kesarevem, plné střevo se může stát vážnou překážkou..

Je znám alternativní názor:

 1. Klystýr nemá vliv na trvání procesu porodu.
 2. Četné studie ukázaly, že výkaly jsou vymačkávány dlouho předtím, než se objeví hlava dítěte. Tentokrát stačí vyměnit kontaminovaný podnos nebo zakrýt výkaly ubrouskem. Místnost porodnice zůstává v každém případě čistá.
 3. Plnost střev s obsahem není vždy překážkou pro neplánované a nouzové operace. V těchto případech se operace provádí bez předchozí přípravy..
 4. Čistící klystýr může v poporodní době vyvolat zácpu. Existuje nebezpečí návratu hemoroidů.

Mnoho mateřských domů, které ignorují výše uvedené argumenty, nabízí podstoupit úklid. Žena může tento postup provést doma a jít na porod.

Kontraindikace

Na zádi pozitivních a vyvracejících se skutečností se zavádí přímý zákaz enemas ženy v práci. To se děje z důvodů:

 • Postup se neprovádí, pokud ohrožuje život a zdraví matky a nenarozeného plodu.
 • U nenarozeného dítěte dochází k patologickým změnám nebo k poškození placenty.
 • Bylo pozorováno selhání fragmentů pupečníkové šňůry.
 • Děloha je tenká a její další prasknutí způsobí další zátěž..
 • Budoucímu dítěti se diagnostikuje nedostatek kyslíku.
 • Placenta odlupuje, klystýr povede k neplánovanému porodu.
 • Problémy v zažívacím systému, hemoroidy.

Nastavení klystýru

Klystýr lze provést doma nebo v nemocnici. Potřeba očištění nastává u žen, které rodí poprvé. Při druhé nebo třetí návštěvě porodnice se střeva čistí doma a do porodnice dorazí žena v práci.

Kdy udělat klystýr

Stanovení času, kdy je třeba provést postup, jsou založeny na určitých faktorech:

 • Žena začala stahy a děloha se začala otevírat.
 • Břicho výrazně pokleslo. To znamená, že dítě zaujalo správné místo a připravuje se na odchod.
 • Pryč jsou voda. To je hlavní znak nástupu prenatální aktivity..

Když se objeví první příznaky, lékař nabídne ženě v práci, aby vyčistila střeva, pro snazší tok práce.

Jak se čistí střeva před porodem na klinice

Čištění pro těhotné ženy se provádí ve speciální místnosti. K dispozici je toaleta a schopnost praní. Je možné, že se bude konat přímo na oddělení, pokud se žena z důvodu okolností nemůže pohnout.

 1. Sestra připravuje potřebné vybavení - Esmarchův hrnek. Jedná se o gumovou nádobu s pružnou gumovou hadicí a špičkou.
 1. Nádrž je naplněna mírně teplou vodou. Teplota kapaliny by neměla překročit 37 stupňů. Hrnek se vejde od jednoho a půl do dvou litrů. Na internetu a na fórech se doporučuje umístit klystýr z odvarku heřmánku, ale v nemocničních podmínkách přístup pouze k převařené vodě.
 2. Před použitím vyfukují vzduch z pryžové hadice a když voda vytéká, vložte speciální sponu. Hrnek je instalován ve výšce 1 metr od podlahy, takže kapalina vstupuje pod malým tlakem.
 3. Pacient leží na levé straně, pokud to nezpůsobuje nepohodlí, pak se dostane na všechny čtyři a ohýbá se tak, aby její hlava byla pod řitním otvorem.
 4. Pro hladký a měkký vstup špičky do řiti je první potažena vazelínou nebo dětským krémem.
 5. Špička se vkládá pomalu, opatrně. Spona na šálku je zavřená, voda neteče.
 6. Po úplném zasunutí špičky do hloubky 10 centimetrů se klip odstraní a tekutina začne stékat do střeva. Pro lepší průnik vody hluboko do střev by měl být prováděn hluboký dech. Okamžitě pociťuje pocit, že prostor uvnitř je vyplněn.
 7. Když objem vložený do hrnku teče do střev, žena jde do toalety. Zpravidla nutnost vyvstává po 2-3 minutách.
 1. Na konci procesu čištění těhotná žena jde k lékaři. Vyšetření se provádí na židli: jak široká je děložní čípek otevřen, je stanovena poloha nenarozeného dítěte. Pokud je šířka dostatečná, žena jde do místnosti v porodnici.
 2. V případě neúplného čištění se postup opakuje. To bude možné až po 30 minutách..

Čištění střevního traktu není bolestivé. Pokud jsou mikrotrhliny přítomny v konečníku nebo pokud hemoroidy narušují, bude přítomna bolest.

Jak udělat klystýr doma

Žena se může samostatně připravit na porod a provádět klystýry sama a doma. Je mnohem pohodlnější a klidnější než to, co se děje v nemocničním prostředí. Žádní diváci a spěch.

Nastavení klystýru není obtížné. Hlavní věcí je připravit vše, co potřebujete, aby se při zahájení řízení nespouštělo a nevypadalo. Banální strach může také narušit normální průběh čištění. Když se objeví strach, vzniká zvláštní hormon, který způsobuje křečovité symptomy ve střevě a voda nemůže proniknout hluboko pro účinnou manipulaci.

Co potřebujete vařit:

 • Esmarchův hrnek nebo jiný obal s gumovou hadicí na dno. Kapacita hrnečku je od jednoho a půl litru do dvou.
 • Vařená voda v objemu 2 litry. Pokud je kapalina studená, musíte se zahřát na 36-37 stupňů.
 • Vazelína nebo dětský krém.

Teplota vody je důležitá: horká může poškodit sliznici orgánu a chlad způsobí nedobrovolnou kontrakci střevní stěny.

Je nutné umístit nádobu s vodou do výšky jednoho až jednoho a půl metru. Když je voda umístěna do hrnku, má z ní vytéct vzduch z gumové hadice a vložit svorku.

Mysli dopředu na svou pozici. Pokud nepocítíte žádné nepohodlí, nasaďte se na všechny čtyři, hlavu dolů. Před vstupem je špička namazána vazelínou nebo dětským krémem.

Proces zavedení je pomalý a přesný. Špička je zasunuta do hloubky 4 centimetry směrem k pupku. Pokud se nepohodlí, pokračujte v zadávání zbývajících 6 centimetrů již směrem k páteři. Špička zaujala své místo, svorka je odstraněna, očekává se, že veškerá tekutina proudí do střeva.

Zatímco voda vstoupí do střev, mělo by být zajištěno dýchání: hladké a hluboké. V případě potřeby lehce hladte žaludek. V případě nepohodlí a bolesti byste měli hadici sevřít a zastavit přístup k vodě, počkat, až bolest zmizí, a pokračovat v podávání tekutiny. Tento jev je možný, když se voda srazí s výkaly uvnitř..

Není nutné používat celý objem tekutiny. Pokud je v nádrži málo vody, je vhodné tento proces zastavit - aby se zabránilo vniknutí vzduchu. Špička je pečlivě odstraněna. Měla by ležet na zádech, voda bude rovnoměrně distribuována. Stačí pět minut. Na první nutkání jděte na toaletu.

Doporučuje se používat speciální lékárnické klystýry "Microlax". Pohodlné vstoupit, akce začíná za čtvrt hodiny. Podporuje úplné čištění střevního traktu.

Potřebuji před porodem klystýr??

V poslední době prošla každá žena, která vstoupila na porodnici, povinnou proceduru čištění střev - klystýr. Bohužel ne všechna zdravotnická zařízení to považují za nezbytnost..

Stále však mnoho nastávajících matek a lékařů věří, že před porodem je nutná klystýr. O tento postup se často postará personál porodnice, ale pokud je to žádoucí, sama žena se s tímto úkolem vyrovná doma.

Potřebuji klystýr?

V procesu přirozeného porodu jsou střeva ženy v porodu pod neustálým tlakem. Pohyb plodu se vyskytuje během odchodu plodu. To je způsobeno tím, že jeden plexus spojuje dělohu, močový měchýř a konečník s nervy, respektive impulsy jsou také spojeny. Pokud se ve střevech vyskytují fekální masy, zejména husté, může to vytvořit určitý druh překážky pro plod v pánevní oblasti..

Enema vykonává nejen funkci čištění střev, ale také pomáhá zvyšovat vaginální tón a kontrakce dělohy, což pozitivně ovlivňuje porodu..

Nezapomeňte na psychologický faktor. Žena v porodu, která dostala klystýr, se nebude bát, že během pokusů může dojít k „problémům“, ale bude schopna tvrdě tlačit. Koneckonců, morální postoj je důležitý. Obzvláště plaché ženy, které se obávají zabarvení porodních asistentek, se nemohou plně soustředit na nejdůležitější proces pokusů. Zejména tyto obavy jsou nejprve vystaveny porodnici..

Dříve se předpokládalo, že nebezpečí pro dítě je v kontaktu s výkaly matky. Doktoři však vysvětlují, že střeva jsou vyprázdněna i během pokusů. Pokud tedy dodržujete všechna hygienická pravidla, stolice je vyloučena.

Klystýr může také zjednodušit život matky v prvních - druhých dnech po narození dítěte. Vzhledem k tomu, že mnoho žen v práci dává lékařům císařský řez nebo jsou nuceny k šití po porodu, což je docela bolestivé, bude obtížné jít na záchod.

Bezpochyby je klystýr indikován u žen v porodu, které trpí zácpou. Odmítnutí tohoto postupu v takových případech může komplikovat pokusy a vést k nepříjemným následkům.

Co potřebujete pro klystýr?

Nejprve se musíte zeptat, zda bude tento postup proveden v nemocnici. Pokud se žena rozhodla vypořádat se s klystýrem doma, pak musíte vědět, že čas na tento postup přišel, když byl korek odstraněn nebo na začátku porodu, tj. V počáteční fázi porodu..

Všechno, co potřebujete pro klystýr, je třeba skladovat předem:

 • • Esmarchova miska (gumová nádoba) o objemu 1,5 - 2 litry s úzkým koncem;
 • • vazelína nebo dětský krém;
 • • hadřík nebo plachta. A pokud máte v úmyslu udělat klystýr v náchylné poloze, vyberte si pohodlný povrch;
 • • voda ohřátá na teplotu 35-37 ° C Pro změkčení procesu čištění můžete přidat asi 200 ml heřmánkového odvarku. K přípravě je potřeba 1 polévková lžíce trávy, nalít 200 ml vroucí vody a nechat 20 minut působit..

Jak udělat klystýr?

Hlavní věcí je nebát se tohoto procesu, nepřinese to bolest. Kromě toho, když se dítě narodí, budou získané dovednosti velmi užitečné, pokud má dítě střevní problémy ve formě zácpy..

Před provedením postupu doma se nejprve poraďte s lékařem. Pokud se rozhodnete, pak pro postup čištění před porodem doma budete možná potřebovat pomoc druhé osoby. Nejprve si musíte vybrat místo, ve kterém je postup nejpohodlnější. Můžete si klečet a opřít se o lokty nebo ležet na levé straně, ale musíte kolena ohnout.

Pro správné provedení tohoto postupu existuje řada akcí:

 1. Voda je nasávána do Esmarchovy mísy a špička je rozmazávána dětským krémem nebo vazelínou.
 2. Nějaká voda je vypuštěna z mísy, aby mohl krvácet. Musí být umístěna ve výšce těsně nad 1 metr od povrchu, kde je žena v porodu.
 3. Esmarchův hrot hrotu je pečlivě zasunut do konečníku. Žena by měla cítit pohyb vody; jinak musíte změnit směr špičky. Musíte se pokusit uvolnit. Abyste se vyhnuli nepříjemným pocitům z plnosti střeva, můžete pohladit žaludek, zhluboka dýchat, měřit a klidně.
 4. Když je Esmarchova miska prázdná, je špička jemně vytažena.

Po tomto postupu můžete jít na záchod. Výkaly by měly všechny vyjít s vodou, poté se uvolní pocit úlevy.

Pokud žena nemá pocit úplného vyprázdnění, můžete stejný postup opakovat asi po 40 minutách. Možnost použít hrušku pro klystýr není vhodná, je prostě neúčinná, protože objem takové hrušky je mnohem menší než požadovaný objem kapaliny pro úplné vyčištění střev..

Pro zjednodušení procesu můžete použít mikrolytry, které se prodávají v jakékoli lékárně. Jejich pohodlí spočívá v tom, že jsou k dispozici v malých zkumavkách a jsou velmi pohodlné. Žádaného účinku se dosáhne, stejně jako při použití tradičního klystýru, ihned po zavedení do konečníku.

Alternativou mohou být čípky s glycerinem, které se podávají rektálně. Musíte je zadat v poloze vleže na levé straně s koleny ohnutými do žaludku. Vyprázdnění nastane po 10-15 minutách. Svíčky však mají dvě významné nevýhody.

První je čekací doba na výsledek (po normálním klystýru se efekt zrychlí).

Druhý - mohou být k ničemu, protože neposkytují záruky úplného očištění střev. Bude to škoda za čas strávený na procedurách se svíčkami, zvláště pokud se začaly pokusy a dokonce ani klystýr již nelze dělat.

Spolu se svíčkami nabízejí lékárníci projímavé gely, které se na trhu objevily relativně nedávno. Z tohoto důvodu je před jejich použitím nutná konzultace s porodníkem-gynekologem. Bezpečnost laxativních gelů pro dítě nakonec není plně prokázána.

Před porodem používejte jakékoli projímadlo, které by mělo být pečlivě a na základě předchozí lékařské pomoci. Mezi nimi má mnoho kontraindikací - těhotenství a projímadla neposkytují rychlý výsledek. Při výběru léku musíte určitě zkontrolovat přítomnost přírodních ingrediencí.

Snad nejspolehlivějším způsobem, jak očistit vaše střeva, jsou projímavé čaje a bonbóny, protože očekávání tohoto účinku lze vytáhnout ven..

V každém případě, bez ohledu na možnost budoucí matky, je nutná konzultace s porodníkem-gynekologem, protože v každém případě existují nuance a vedlejší účinky. Když se kontrakce staly častějšími a začaly se neočekávaně, ani v nemocnici nebudou mít klystýr - na tento postup nezbývá čas.

Lékaři - odpůrci klystýru

Většina porodníků souhlasí s tím, že použití klystýru zjednoduší proces porodu a zmírní morální břemeno nastávající matky. Dnes mnoho nemocnic tento postup nepoužívá, považuje se to za nevhodné a na zahraničních klinikách je již dlouho opuštěno. Odmítnutí lékařů z klystýru je způsobeno tím, že:

Podle posledních údajů z amerických studií klystýr nemá vliv na délku porodu, jak se dříve myslelo.

Porodní asistentky se domnívají, že je lepší nezvolit se ve prospěch klystýru, protože bez ohledu na to, jak dobře je dodán, v procesu zkoušení stále dochází k uvolňování tekutých hmot z konečníku. Proto je snazší pomoci ženě při porodu, jakmile je vyprázdněna, než neustále odstraňovat vodní šplouchnutí po klystýru..

Lékaři se domnívají, že vytvoření klystýru doma může být pro ženu v práci dokonce nebezpečné, pokud se nejprve nezaujala se svým gynekologem. Každá nastávající matka by měla vědět, že klystýr je kontraindikován v případě hrozící ruptury dělohy, ztráty smyček pupeční šňůry, narušení placenty, fetální hypoxie.

Existuje mnoho způsobů, jak očistit střeva v předvečer porodu. Je však třeba si uvědomit, že časté používání projímadel v případech zácpy způsobí závislost na drogách, což se v budoucnu změní na zdravotní problémy.

Také bychom neměli zapomenout, že právo rozhodnout, zda souhlasit s klystýrem, spočívá na ženě v práci, a nikdo nemá právo ji nutit. Výjimkou je potřeba klystýru na naléhání lékaře na základě lékařských ukazatelů.

Klystýr před porodem: aktuální míra nebo relikvie minulosti

Úspěšný výsledek porodu závisí na různých faktorech. Mnoho událostí, pravidla chování lékaře nebo ženy jsou jasně identifikovány a existují některé kontroverzní body. Otázka nutnosti provést klystýr před porodem nemá jednomyslný názor ani u lékařů, ani u žen při porodu. Uvidíme, zda je nutný umělý pohyb střev.

Proč dát klystýr před porodem

Není to tak dávno, očistný klystýr před porodem byl nevyhnutelným postupem pro všechny ruské ženy. V moderní porodnictví lékaři trvají na očištění pouze v některých případech. V západních zemích nebyl klystýr dlouho používán. Vědecké studie prokázaly, že umělý pohyb střev neovlivňuje průběh porodu. A možné kroky defekace během pokusů jsou považovány za přirozený okamžik: na to nejsou upoutáni ani lékaři, ani matky.

V ruských porodnicích je dnes jiná praxe. Lékaři jsou v zásadě loajální k ženské touze provést postup. Je-li žena v práci kategoricky proti klystýru, měla by vydat pouze písemné odmítnutí. Lékaři důrazně doporučují vyčistit z následujících důvodů:

 1. Usnadněte postup dítěte prostřednictvím porodního kanálu. Staré výkaly zabírají ve střevech hodně místa a mohou ztěžovat průchod dítěte. Lehkost matku neublíží, protože tento proces vyžaduje obrovské množství síly a energie.
 2. Chronická zácpa je absolutní indikací pro klystýr..
 3. Hygienický problém. Někteří lékaři se domnívají, že existuje riziko infekce plodu stolicí matky. Vyprázdnění však může nastat pouze během období pokusů a v této chvíli je hlava plodu stále v malé pánvi. Zdravotnický personál monitoruje proces a vždy vypouští veškerý výboj včas. Kromě toho v mateřské židli je speciální podnos, ve kterém během pokusu vypouští amniotická tekutina, moč a výkaly během pokusu.
 4. Psychologický aspekt. Některé ženy se vyhýbají přirozenému procesu a jsou příliš těsné, což může ovlivnit intenzitu pokusů. Nadměrné zkušenosti mohou bránit práci.
 5. Císařský řez. Jakákoli břišní operace zahrnuje umělý pohyb střev, protože poprvé po zákroku je velmi obtížné jít na toaletu sami.

Ve vyspělých zemích jsou prenatální klystýry považovány za hluboce zastaralou metodu. Argumentem je tvrzení, že samotné ženské tělo je očištěno 1–2 dny před narozením a pro lékaře je neprofesionální zasahovat do přirozeného procesu.

V moderní porodnictví nejsou klystýry. To však neznamená, že dojde k spontánnímu uvolnění rekta z trusu. Každý jednotlivec a většina žen stále nemá střevní pohyb.

Doktorský porodník-gynekolog Berezovskaya E.P..

http://www.komarovskiy.net/faq/neobxodima-li-klizma-pered-rodami.html

Kontraindikace použití klystýru před porodem

Obecně je postup čištění klystýru bezpečný jak pro matku, tak pro dítě. Při normálním průběhu práce kontraindikace neexistují. Ve vzácných případech se čištění střev neprovádí.

Tabulka: kdy nevkládejte klystýr a proč

KontraindikacePříčiny
Rychlé dodáníŽena vstupuje do porodnice s úplným otevřením děložního hrdla, takže je již zakázáno provádět klystýr. Když je porod rychlý, není čas na další aktivity.
Závažné patologie plodu nebo placenty (odloučení, akutní hypoxie atd.)Při závažných komplikacích je hlavním cílem lékařů zachránit život, zdraví matky a dítěte. Je směšné přemýšlet o drobných čistících opatřeních v takovém okamžiku.
Některé nemoci gastrointestinálního traktu matky (dysbióza, trauma, krvácení a nádory střeva, těžké formy hemoroidů atd.)Enema je plná následných komplikací. Tento postup představuje nebezpečí pro zdraví a život matky.

Vlastnosti klystýru v nemocnici

Pokud existuje náznak klystýru, zpravidla to dělají v prvním období porodu. Když žena vstoupí do nemocnice se známkami práce, gynekolog ve službě vyšetřuje matku na křesle a rozhodne o vhodnosti provedení očistných opatření. Zohledněna je také touha ženy.

Enema je zcela bezbolestný postup, během kterého sestra vyplní střeva ženy při práci 1,5 litru teplé vody. Žena v tuto chvíli leží na levé straně a ohýbá nohy na kolenou. Poté, pokud je to možné, počkejte 10-15 minut. Jakmile je silná touha po defekaci, běžte na záchod. V případě potřeby lze postup po 30–40 minutách opakovat.

Provedení očistného klystýru je nejlépe svěřeno odborníkovi

Měli byste vědět, že klystýr před porodem nezaručuje úplné vyčištění střeva. I po zákroku je během rušného období možná nedobrovolná erupce stolice.

Skutečnost je taková, že střeva, děloha a močový měchýř jsou spojeny společným nervovým plexem. Aktivním snížením reprodukčního orgánu je stimulována práce ostatních. Proto zejména plaché ženy musí pochopit, že nedobrovolná erupce moči a stolice během pokusu je normální proces. Mělo by to být psychologicky správné a nemějte obavy, nemějte to naštvaný, ale zaměřte se na porod.

Aby se předešlo různým nedorozuměním a konfliktům, bylo by rozumné diskutovat o všech problémových otázkách předem v instituci, v níž se předpokládá doručení. Zejména pokud je dodávka plánována na komerčním základě.

Drží klystýr doma

Všichni lidé jsou jiní. Některé ženy kategoricky odmítají dát klystýr v nemocnici. V tomto případě není postup doma zakázán. Musíte se předem poradit se svým gynekologem o nutnosti a možnosti provedení čisticích opatření doma. Po obdržení odborné rady jsou následující kroky:

 • koupte si v lékárně hrnek Esmarch o objemu 1,5–2 litrů;
 • plňte teplou převařenou vodou - 35–37 0;
 • špičku namažte vazelínou nebo smetanou;
 • zaujmout pozici na levé straně;
 • vložte špičku do řiti a nalijte do celé vody;
 • vyprázdněte střeva.

Hrnek Esmarch je určen k čištění střev a různých klystýrů ve zdravotnických zařízeních a doma, na doporučení lékaře nebo pro terapeutické a profylaktické účely, pro douching

Provádění čištění doma je pohodlnější s pomocí blízkých. Protože hrnek musí být držen vysoko nad ženou pro neomezenou infuzi vody. Aby během klystýru nebyly žádné nepříjemné pocity, musíte se uvolnit, pohladit břicho po směru hodinových ručiček.

Fotogalerie: typy Esmarchových hrnků

Alternativní metody

V případech, kdy z různých důvodů není možné použít klystýr, má žena k dispozici jiné metody uvolnění střev. Několik dní před očekávaným narozením je nutné snížit příjem kalorií. Omezte těžká jídla (mouka, sladká, mastná) ve stravě. Zvyšte příjem vody, vlákniny, ovoce, zeleniny, mléčných výrobků. Tato opatření umožní pravidelné přirozené čištění střev a nebudou vyžadovat použití klystýru. A proces porodu bude mnohem jednodušší.

Některé ženy dávají přednost perorálnímu podávání čípků nebo projímadel. V každém případě je nutná konzultace s gynekologem. Je třeba mít na paměti, že rektální čípky ne zcela čistí střeva, ale mohou přinést určitou úlevu. A tablety a suspenze mají mnoho vedlejších účinků.

Je také možné použít mikrolytry, pokud pomáhají zbavit se pocitu těžkosti. Při těžké zácpě bude tato metoda nejméně účinná, protože působí v dolní části střeva. Pokud žena z nějakého důvodu nezačne proces samočištění těla před porodem, nejúčinnějším způsobem je kompletní klystýr. Alternativní metody se používají při absenci problémů se stolicí v posledních dnech..

Fotogalerie: střevní čističe před porodem

Recenze prenatálního klystýru

Po hodně zácpě byl tento klystýr v pohotovosti rájem pro mě! Ale to, co se mi nelíbilo, bylo holení...

Maria Ef.

https://www.babyblog.ru/community/post/happypregn/3134545

Porodila se v 8 porodnicích (v Městské nemocnici 24) na základě smlouvy. O holení a klystýru mi nikdo neřekl nic. Volitelný. Pokud jde o porod OMS, nemůžu to s jistotou říci. Já sám jsem požádal, abych udělal klystýr, protože poslední dny před porodem se vyskytly potíže, při pokusech se tlačíš tak tvrdě, že není opravdu zábavné, když se také dostaneš do prdele, není to vůbec), ale pak se všichni rozhodnou)

Olga

https://www.baby.ru/blogs/post/586102991–557103424/

Neudělali klystýr a během porodu se mi nic nestalo. Zdá se mi, že doma se tělo samo od sebe zbavilo všeho zbytečného, ​​protože 16 hodin před porodem z toalety neměl čas ustoupit o více než metr. Jak jsem zde později četl, pro mnohé začalo narození. Dívka, která mě porodila, ano. Řekla, že to nebylo příjemné.

MaMaStaSa

http://www.babyplan.ru/forums/topic/14486-klizma-pered-rodami/page__st__100

Recenze online o klystýrech před porodem představují širokou škálu názorů od nadšení až po úplné odmítnutí postupu. Tento okamžik samozřejmě není globální, ale rozhodování pouze o emocích není zcela rozumné. Myslím, že správným přístupem je posoudit individuální zdravotní stav, funkci střev, poradit se s gynekologem a učinit správné rozhodnutí v konkrétní situaci. Pokud máte všechny náznaky klystýru, je lepší je svěřit odborníkům. Omezení, nepříjemnosti, rozmary zde budou nevhodné.

V moderní porodnictví není vyžadováno nucené čištění střev před porodem. Vědecké lékařství prokázalo přehnanou účinnost postupu. Zvažována je pouze morální a etická stránka problému. Proto nastavení klystýru před narozením dítěte ve většině případů závisí na touze a indikaci ženy.

Mateřská nemocnice začíná. s klystýrem?
Výhody a nevýhody obecně uznávaných hygienických postupů

Holení a klystýr při přijetí do nemocnice - proč?

Po vstupu do nemocnice prochází většina našich krajanů povinnými postupy, které se změnily v určitý rituál: holení perineum a klystýr. Ne všichni pacienti zdravotnických zařízení chápou, proč jsou tyto manipulace prováděny. Vyvstává otázka: jsou povinné?

Nejprve nastíníme úvahy, které vedou zaměstnance porodnic.

Enema: Případ pro

Nervy do konečníku, močového měchýře a dělohy procházejí jedním nervovým plexem. Proto jsou impulsy související s dělohou dodávány také sousedním orgánům, které stimulují jejich kontrakci i vyprazdňování. Na druhé straně, díky stejné přívětivosti, plnost močového měchýře a konečníku brání jak maximální kontrakci, tak i maximální relaxaci dělohy, která bude zasahovat do dělohy v její tvrdé práci. Při vyprázdnění sousedních orgánů má hlava dítěte při procházení porodním kanálem větší svobodu. Během postupu této části (obvykle hlavy dítěte) může být obsah střeva vytlačen jednoduše mechanicky. V souladu s tím je možná kontaminace narozeného dítěte i porodního bloku..

Holení rozkroku: argumenty pro

Vlasy rostoucí v této oblasti jsou potenciálním zdrojem infekce pro dítě. Zasahují do přesného a kvalitního šití v případě prasknutí a řezu perineu..

Nyní představíme alternativní názor na toto téma..

Enema: alternativní pohled

Ve Spojených státech byly provedeny studie, které ukazují, že klystýr nemá vliv na trvání porodu.

Zkušenost ukazuje, že kontaminace tekutým obsahem střeva po klystýru může být významnější a obtížnější odstranit než bez něj..

Vyprázdnění střeva nastává poněkud dříve než úplné zrození hlavy, pouze když vybuchne v přepracovaném období. Proto je kontakt dítěte s výkaly vyloučen s výhradou základních hygienických opatření. V tomto období je zpravidla žena na gynekologickém křesle a vše, co se během porodu vylévá (plodová voda, krev, moč), spadne bez problémů do podnosu. Pokud se tak stalo, že během porodu došlo k vyprázdnění, spadne stolice do stejného podnosu. V souladu s tím nedochází ke kontaminaci porodního bloku. Je pravda, že musím připustit, že se to přidá do potíží zaměstnanců.

Existují situace, kdy je klystýr skutečně nutný, například s hustými výkaly v konečníku, což může být důsledkem zácpy..

Holení rozkroku: alternativní pohled

V současné době jsou antiseptické roztoky vždy používány k dezinfekci perineu před porodem a růst vlasů nemůže být zdrojem infekce..

Během porodu se zpravidla vyskytují přestávky nebo se provádějí řezy, které nepřecházejí do zóny růstu vlasů. Proto na základě těchto úvah není holení nezbytné..

Studie ve Spojených státech neprokázaly vztah mezi holením perineu a výskytem novorozenců. Matky, které prošly tímto postupem, navíc vykazovaly mírný nárůst počtu infekčních komplikací. Je tomu tak proto, že i po nejjemnějším holení jednorázovým zařízením se objevují mikro-rány, do kterých mohou patogenní mikroby padat.

Existují však situace, které skutečně vyžadují „stroj“: některé anatomické rysy perineu, plánovaná císařská sekce (v tomto případě jsou vlasy oholeny ve střední linii břicha), pravděpodobnost císařské sekce, stydká vši.

Několik tipů pro ženy při porodu

Ve velké většině mateřských nemocnic v civilizovaných zemích již opustily praktiku očištění střev a oholení perineu. Mnoho mateřských nemocnic v naší zemi se také stalo loajálními k neochotě žen v práci, aby se podrobily těmto manipulacím. Zaměstnanci domácích mateřských nemocnic bohužel nechodí vždy k pacientům. Proto čtenářům poskytneme několik tipů:

 1. Věnujte své věci příbuzným v pohotovosti, jen pro případ, vezměte si s sebou jednorázový stroj.
 2. Pokud se vám nelíbí nápad holení rozkroku v nemocnici, udělejte to sami doma s pomocí manžela..
 3. Nestyďte se a zkuste předem projednat „citlivý“ problém se zaměstnanci nemocnice. Je možné, že se s vámi setkají, zejména pokud porodíte na komerčním základě.
 4. Možná jen souhlasíte, že uděláte klystýr podle všech pravidel doma a otázka bude vyřešena. V tomto případě je pro vás užitečná znalost pravidel pro nastavení klystýru. Tento postup se provádí v počáteční fázi porodu. Při významném otevření děložního čípku, a ještě více v rušném období, není klystýr odstraněn (včetně těch mateřských nemocnic, kde je tento postup povinný, když je žena přijata k porodu). V lékárně 1 si musíte zakoupit hrnek (misku) Esmarche - gumovou nádrž na vodu s objemem 1,5 až 2 litry. Během zákroku leží žena na levé straně nebo stojí na všech čtyřech a opírá se o lokty. Nalijte 1,5 litru teplé vody do Esmarchova hrnku (jeho teplota by neměla být vyšší než 37 ° C), spusťte trochu vody, aby vytlačil vzduch z trubice. Hrnek zavěste ve výšce 1-1,5 metru od roviny, na které ležíte. Hrot namažte vazelínou, dětským krémem nebo mýdlem. Poté, co začnete dělat klystýr, v první minutě byste měli mít pocit plnosti střeva. Pokud k tomu nedojde, přemístěte špičku. Hluboké klidné dýchání a hladení břicha pomůže zmírnit nepohodlí způsobené plností střeva a oslabí nutkání ke stolici. Ujistěte se, že na konci vody v klystýru vzduch nevnikne do střev. Po naplnění střev můžete okamžitě jít na záchod. Pokud si myslíte, že potřebujete druhý klystýr, můžete to udělat za 30–40 minut, když jste si jisti, že voda z předchozího klyzma úplně vyšla.

1 Friedrich August Esmarch (1823-1908), německý chirurg, jeden ze zakladatelů asepsis a antiseptik.

Natalya Gridchina
Gynekologický porodník,
Centrum pro plánování a reprodukci rodiny, Jihozápadní administrativní čtvrť v Moskvě


Článek z prosincového čísla časopisu.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Klystýr před porodem - je to nutné

Jedním z povinných postupů před zahájením dodávky je klystýr. Tento jednoduchý postup pro mnoho žen vyvolává mnoho otázek. Proč klystýr před porodem? Kdy se tento postup provádí? Jak se provádí klystýr před porodem? Je možné vyčistit si střeva sám doma? Zvažte odpovědi na tyto otázky později v článku..

Výhody klystýru před porodem

Před několika desítkami let byla klystýr přísně povinným postupem před porodem. V posledních letech je na tuto přípravnou akci stále více alternativních názorů..

Výhody klystýru před zahájením dodávky:

 • odstranění stolice ze střeva je dezinfekční, riziko infekce dítěte během porodu je výrazně sníženo;
 • klystýr vylučuje možnost spontánního pohybu střev při porodu;
 • v poporodním období se snižuje riziko odchylek vnitřních a vnějších stehů při odchodu na toaletu;
 • absence stolice ve střevech ženy při porodu usnadňuje proces pohybu dítěte porodním kanálem a snižuje riziko traumatu;
 • čištění střev stimuluje nástup aktivní práce, zvyšuje kontraktilní činnost dělohy a porod je rychlejší.

Tyto nepochybné výhody jsou silným argumentem ve prospěch provedení tohoto postupu před porodem..

Kdy to dát

I takový jednoduchý postup jako klystýr má řadu kontraindikací. Tyto zahrnují:

 • přítomnost zanícených hemoroidových kuželů v konečníku a kolem něj;
 • střevní dysbióza a jakékoli porušení střevní mikroflóry;
 • mechanické poškození a operace střev;
 • uvolněné stoličky u žen po dlouhou dobu.

Enema je poměrně agresivní zásah do střev.

Zaprvé, mikroflóra trpí. Proto u žen, které jsou náchylné k poruchám stolice, je postup kontraindikován.

U hemoroidů se klystýr také nedoporučuje, protože zanícené uzly mohou být poškozeny.

Proto se žena musí před porodem nejprve poradit s lékařem a zjistit, jak vyčistit střeva.

Kdy a jak dát

Abyste se zachránili před zbytečnými pochybnostmi, stojí za to prostudovat si informace o tom, jak se v nemocnici provádí klystýr.

Postup očištění střev ženy při porodu se provádí v první fázi porodu. K zavádění tekutiny do konečníku použijte speciální zařízení - Esmarchův hrnek.

Je to nádoba vyrobená z gumy o objemu 2 litry. Hrnek je naplněn vodou. Jeho teplota by neměla přesáhnout 37 stupňů.

Žena je položena na její straně na gauči. Špička Esmarchova hrnku je ošetřena vazelínou a vstřikována do řitního otvoru ženy. Kapalina se přivádí postupně a pomalu. Doporučuje se ženě relaxovat.

Poté, co veškerá voda z Esmarchova hrnku vstoupila do střev, je žena poslána na záchod. Po očištění střev se musíte osprchovat a jít na prohlídku k prenatálnímu oddělení.

Je možné umístit klystýr doma a jak na to

Postup čištění střev je velmi intimní a způsobuje rozpaky u mnoha žen. Nastávající matky se proto často ptají: „Je možné udělat klystýr před porodem doma?“.

Tento postup je možné provádět v pohodlnějších podmínkách. Chcete-li to provést, musíte:

 • koupte si v lékárně hrnek Esmarch;
 • ujistěte se, že klystýr klystýru s vazelínou, stejně by tento postup měl být proveden s konečníku;
 • pečlivě připravte místo, kde bude žena v okamžiku injekce tekutin, položte olejové utěrky.

Pokud je postup řádně připraven, bude to velmi jednoduché.

Po příjezdu do perinatálního centu stačí sestře říct, že střeva jsou již doma očištěna. Nikdo nebude trvat na druhém klystýru.

Co lze nahradit

Stále více lékařů dochází k závěru, že čištění střev pomocí klystýru lze nahradit alternativními možnostmi. Tyto zahrnují:

Některé ženy používají místo klystýru speciální vazelinové čípky. Tuto metodu však lékaři neschválili. Důvodů je několik:

 • proces čištění střeva trvá déle a porod může začít mnohem dříve;
 • střeva nejsou úplně očištěna;
 • potřeba tlačit na záchod může vyvolat rychlý nástup práce.

V některých případech se používá gel. Vyvolává také změkčení stolice a čištění střev. Stejně jako svíčky však působí mnohem pomaleji než klystýr. A také, v současné době, vliv složek v gelu na dítě nebyl úplně studován..

Výhody a nevýhody

Stejně jako každý postup, i klystýr má své klady a zápory. Výhody tohoto postupu zahrnují:

 • umožňuje udržovat hygienu procesu porodu;
 • zabraňuje infekci plodu během průchodu porodním kanálem;
 • usnadňuje propagaci dítěte;
 • vylučuje možnost nedobrovolného vypouštění trusu;
 • stimuluje nástup intenzivní práce.

Z minusů stojí za zmínku:

 • během porodu zůstává možnost neúplného čištění střev a infekce dítěte;
 • u ženy může procedura očištění klystýru způsobit vážný psychoemocionální stres, který negativně ovlivňuje průběh porodu;
 • postup je bezbolestný, ale pro ženu velmi nepříjemný.

Klystýr proto není povinným krokem před porodem. O potřebě tohoto postupu rozhoduje nezávisle žena.

Potřebuji před porodem klystýr? Žena se o této otázce rozhodne sama..

V současné době je klystýr volitelný, ale stále žádoucí. To může být provedeno doma a v perinatálním centru po přijetí. Nejprve však musíte zjistit, zda se před porodem v nemocnici provede klystýr.

Články O Neplodnosti