Hlavní Bolest

Klystýr před porodem: v nemocnici a doma


V Rusku a zemích SNS je obvyklé dávat klystýr před porodem - má se za to, že to urychluje práci a zvyšuje hygienický proces. Současně v Americe a evropských zemích je klystýr před porodem považován za minulé století. Gynekologové také nesouhlasí s tím, zda je před porodem nutný očistný klystýr. Jaký je tedy smysl tohoto postupu, je nutné to udělat v zásadě, a pokud ano, jak? Více o tom později..

Význam postupu

Nervy, které jdou v našem těle do konečníku, moči, dělohy, procházejí jedním plexem nervových zakončení. Impulzy vstupující do dělohy také ovlivňují jiné orgány, stimulující procesy jejich vyprazdňování a kontrakce. Z řady fyziologických důvodů plnost konečníku a močového měchýře narušuje normální kontrakci a relaxaci dělohy, což brání toku práce. Jsou-li sousední orgány zcela prázdné, je dána hlavě dítěte větší svoboda průchodu porodním kanálem. Kromě toho může být během postupu dítěte mechanicky vytlačen obsah střeva, což kontaminuje dítě i blok narození..

Lžíce dehtu

Vzhledem k výše uvedenému je nutné vložit klystýr? Ano a ne - ve Spojených státech bylo provedeno několik studií, jejichž výsledky ukázaly, že klystýr nemá vliv na délku práce. Kromě toho může být znečištění střevním obsahem střev ještě významnější a obtížněji odstranitelné a ve většině případů se ženské tělo účinně samočistí.

Fyziologicky dochází k pohybu střev před tím, než hlava vyjde - i když během období námahy propukne. V důsledku toho je zcela vyloučen kontakt dítěte s výkaly, které podléhají základní hygieně. Pokud je žena v prenatálním období v gynekologickém křesle, všechny fyziologické tekutiny, které z ní vytékají, spadnou do zvláštního podnosu. Je možné, že během porodu dojde také k nedobrovolným pohybům střev (i když k tomu dochází méně často, než se běžně předpokládá) - a v tomto případě padají výkaly do stejné liště..

Je-li nutná klystýr před porodem

Zda každý potřebuje postup bez výjimky - tato otázka je zajímavá pro nastávající matky, protože nastavení klystýru je obtížné připsat příjemným manipulacím. Pokud se těhotné tělo samo obvykle vypořádá s úkolem samočištění, nemusí být provedeno klystýr (ale záleží to na pracovní politice nemocnice). Vyžaduje porodnice povinnou proceduru? V tomto případě to udělejte - rozhodně to nebude horší. Tyto požadavky jsou obvykle stanoveny s cílem ušetřit čas personálu a z hygienických důvodů..

Povinná (i když nemocnice nevyžaduje její nastavení na 100%), klystýr je v následujících případech:

 • v konečníku je hustá vrstva výkalů (problém nastává, pokud těhotná žena trpěla zácpou);
 • porod je plánován císařským řezem (první den po operaci nelze zmáčknout, aby se stehy neotevřely).

Když klystýr před porodem není hotový

Říká přítel nebo přítelkyně, že před porodem neudělali klystýr? Opravdu, někdy odmítají postup. A existují následující vysvětlení:

 • porod byl nouzový (předčasný nebo příliš rychlý) - a na klystýr prostě nezbýval čas;
 • místo klystýru byly použity jiné metody čištění - například čípky nebo projímadlo;
 • hemoroidy.

V některých případech se u císařského řezu také nevyskytuje klystýr - podle uvážení lékaře nebo v závislosti na složitosti situace (pokud je císařský řez opět nouzový, personál nemocnice obvykle nemá klystýr). A pokud před otázkou, zda by měl být vydán klystýr před porodem, nevznikl zdravotnický personál dnes jednomu názoru. Hygiena - ano, ale je stále nemožné ji poskytnout 100% a mnoho žen v práci se bojí klystýru než při samotném porodu, tak proč pro ně vytvářet další nepohodlí? Existují však i jiné, objektivnější faktory „proti“ klystýru.

Nevýhody klystýru

Musíte vědět o negativních aspektech postupu - nebát se jich, ale vědět. A než souhlasíte s porodem v porodnici, kde je tento postup povinný, zvažte výhody a nevýhody a teprve poté rozhodněte, zda vám tyto podmínky vyhovují, pokud ve vašem případě nejsou nutné..

 • v žádném případě neovlivňuje riziko infekce dítěte výkaly během porodu, a to navzdory skutečnosti, že samotný postup je velmi nepříjemný;
 • mnoho žen se stydí klystýry, doktor, který negativně ovlivňuje průběh porodu.

Jak vidíte, v klystýrech není nic kritického, ale také příjemné nebo 100% povinné. Proto si po dohodě s lékařem, kterému důvěřujete, přemýšlejte, konzultujte a rozhodněte se sami.

Postup techniky

Proč mají před porodem klystýr a když to nemůžete udělat, přišli jsme na to. Nyní se podívejme na techniku ​​postupu. Jak tedy udělat klystýr před porodem - užitečné informace pro nastávající matky:

 1. Sestra v nemocnici naplní Esmarchův hrnek vařenou mírně teplou vodou. Hrnek je nainstalován ve výšce metru od lůžka.
 2. Na levé straně leží žena v práci..
 3. Špička klystýru je mazána vazelínou, vzduch je uvolňován z hrušky, poté je špička vložena do konečníku.
 4. Sestra pomalu tlačí na hrnek a tekutina začne pomalu pronikat do tlustého střeva.

Sestra bude moci provést zákrok jednou nebo dvakrát. Pokud se krk již otevřel, opakované klystýry se neprovádějí.

Touha vyprázdnit střevo zpravidla nastává několik minut po nastavení klystýru. Samotný postup není tak bolestivý jako nepříjemný. Pocity závisí na individuálním prahu bolesti a zdravotním stavu - pokud má žena v porodu mikrokraky nebo hemoroidy, je docela nepříjemné dát klystýr.

Domácí klystýr

Jak udělat klystýr před porodem na vlastní pěst - tento problém se obává mnoha nastávajících matek, které chtějí normálně vyprázdnit střeva, ale nedůvěřují personálu nemocnice. Nejprve se poraďte se svým lékařem - pokud neexistují vážné abnormality plodu, nebezpečí nouze nebo zrychlení porodu, nikdo vám nezakáže udělat klystýr. Opakují se narození? Při čištění střeva neztrácejte čas - jinak byste možná museli porodit v sanitce.

Klystýr doma se provádí následujícím způsobem:

 1. Hrnek Esmarkh je naplněný převařenou vodou.
 2. Z trubice je vytlačen vzduch.
 3. Špička je rozmazaná vazelínou, smetanou nebo mýdlem..
 4. Postavte se na všechny čtyři nebo ležte na levé straně, opatrně vložte špičku klystýru do konečníku a pomalu uvolňujte tekutinu z hrnečku (je vhodné, aby to nedělala žena při práci, ale její asistentka).

Aby se minimalizovalo nepohodlí, může žena v porodu pohladit její žaludek. Musíte dýchat hluboce a rovnoměrně. V případě potřeby se postup po 40–60 minutách opakuje.

Alternativy

Existují ještě jemnější způsoby, jak očistit střeva kromě klystýru? Samozřejmě, ale nemají tak vysokou účinnost. Zvažte hlavní:

 1. Svíčky - volba není tak špatná jako pomalá, ale svíčky nevyprázdňují střeva na 100%. Navíc, po jejich použití bude muset tlačit, co může vyvolat rychlou práci.
 2. Glycerinový gel je lék podobný účinku čípků, má však kontraindikace (musíte se poradit s lékařem). Nevýhody gelu jsou stejné jako u svíček.
 3. Laxativa - jsou snadno použitelná, ale výsledek nebude hned hned, a to je opět hlavní nevýhoda léku. Pokud čištění střev začíná 5 minut po klystýru, pak projímadlo může působit 8-10-12 hodin po požití, což není vždy vhodné.

Nyní víte, zda je klystýr před porodem v ruských porodnicích, kdy je procedura povinná a kdy ji můžete odmítnout. Pokud nechcete provádět proceduru v porodnici, udělejte to sami doma pomocí stejného hrnečku Esmarkhka. V některých případech se také používají svíčky, gel, projímadla, ale mají kontraindikace a neměli byste počítat s okamžitým účinkem.

Jak a proč klystýr před porodem?

Mnoho žen v zajímavém postavení se snaží dozvědět co nejvíce o nadcházejícím narození: jak dlouho kontrakce trvají, jaké postupy a léky mohou být zapotřebí. Většinou otázek je obvykle potřeba před porodem provést klystýr. Proč a proč to dělají?

Proč dělat klystýr před porodem?

Tato otázka je jednou z nejčastějších na porodnici: ženy v práci chtějí vědět, zda je tento postup povinný a jaký je jeho účel..

Ve skutečnosti v mnoha zemích Evropy a Ameriky už dávno odmítli očistit střeva před porodem a v minulosti tuto manipulaci opustili, ale domácí odborníci se v žádném spěchu nečiní takovými zásadními rozhodnutími. Je však třeba říci, že v některých případech je klystýr nejen zbytečný, ale také škodlivý.

Proč tedy před porodem dát klystýr?

Za prvé, z hygienických důvodů. V době narození dosáhne děloha impozantní velikosti a silně tlačí na střeva a během kontrakcí pravděpodobně blízkost orgánů povede k nedobrovolnému očištění střev. Pro lékaře to téměř nezáleží, ale pro ženu v práci se může stát vážnou příčinou obav. Žena zažije psychologické nepohodlí, omezení a nepříjemnosti, které zkomplikují narození.

Za druhé, klystýr pomůže stimulovat kontrakce a aktivovat proces porodu, protože to zní dělohu.

Zatřetí je umístěn klystýr, který zmírňuje stav ženy po porodu. Obvykle, někdy po nejdůležitější události v životě ženy, mají potíže a bolest, když se snaží jít na záchod.

Povinná indikace pro nastavení klystýru před porodem je tendence k zácpě u matky. V tomto případě pevná střeva tvoří stagnaci ve střevech, a když se dítě pohybuje podél porodního kanálu, bude čelit této bariéře.

Enema není nucený postup před porodem. Zohledňují se vlastnosti ženského těla a existují i ​​kontraindikace této manipulace. Navíc mnoho žen chodí na záchod sami krátce před bojem. Proto by žena měla objasnit tento bod v nemocnici, poradit se s lékařem a rozhodnout se, zda to potřebuje nebo ne..

Jak vložit klystýr?

V počátečních fázích porodu, před prvními pokusy, žena v porodu chodí na klystýr na toaletu nebo zůstane na oddělení. Esmarchův hrnek připravuje zdravotní sestra - speciální gumové zařízení pro čištění střev, jehož objem je obvykle 1,5 až 2 litry. Naplňuje se chladnou nebo teplou (až 37 stupňů) vodou, méně často - bylinkovým roztokem heřmánku.

Žena v práci se představuje na všech čtyřech nebo leží na boku. Sestra uvolňuje vzduch ze zařízení a maže jeho špičku vazelínou nebo dětským krémem. Poté se klyzma opatrně vloží do zadního otvoru a sestra pomalu začne vstřikovat tekutinu do těla nastávající matky. V tomto případě by se žena v porodu měla uvolnit, udržovat rovnoměrné dýchání. Žena by měla postupně mít pocit, že se střeva začala zaplňovat. Pokud k tomu nedojde, musíte o tom informovat odborníka: je možné, že je špička na nesprávném místě.

Jakmile je Esmarchův hrnek prázdný, žena je odvedena na záchod. Pokud bylo vše provedeno správně, během několika minut dojde k nutkání. Po očištění střev je žena v porodu poslána na prenatální oddělení a vyšetřena. V některých případech může být nutné postup opakovat, ale ne dříve než o půl hodiny později..

Klystýr před porodem

Narození dítěte jako poslední fáze devítiměsíčního těhotenství je důležité a je spojeno se značným rizikem a nepříjemnými postupy. Jednou z aktivit je klystýr před porodem. Mnoho žen v porodu se ptá: proč čistí střevo, jak by měl postup probíhat?

Klystýr před porodem

Před 10 lety byl postup čištění střev před procesem porodu považován za povinný. Nyní na klinikách a nemocnicích již neprovádějí manipulace a ponechávají výběr na ženě.

Předpokládá se, že vědí, proč dávají klystýr před porodem v nemocnici:

 • Po uvolnění stolice v pánevní dutině se uvolní více prostoru. Během porodu by nemělo nic zasahovat do toho, že dítě opustí dělohu. Přeplněný močový měchýř nebo plné střevo se stává vážnou překážkou, která může způsobovat velké potíže jak ženě v práci, tak porodníkům..
 • Kontrakce je stimulována. Uvnitř ženského těla jsou děloha a střeva propojeny orgány nervovou soustavou. Když je stimulována motorická aktivita střevního traktu, jsou stimulovány kontrakce dělohy, děložní hrdlo se otevírá mnohem rychleji.
 • Estetika při porodu. V okamžiku, kdy se plod pohybuje k východu, jeho hlava zaplňuje prostor sakrální dutiny a tlačí na střevo. Pokud jsou v konečníku přítomny fekální masy, jsou vytlačovány, což se stává důvodem kontaminace místa výstupu dítěte. Estetická stránka: nepříjemný zápach, nepříjemný stav personálu doručovací místnosti. Žena v práci začíná přemýšlet nejen o porodu, ale o tom, co se stalo, a zasahuje do procesu porodu.
 • Provádí se před operací. Když se plánuje řez Kesarevem, plné střevo se může stát vážnou překážkou..

Je znám alternativní názor:

 1. Klystýr nemá vliv na trvání procesu porodu.
 2. Četné studie ukázaly, že výkaly jsou vymačkávány dlouho předtím, než se objeví hlava dítěte. Tentokrát stačí vyměnit kontaminovaný podnos nebo zakrýt výkaly ubrouskem. Místnost porodnice zůstává v každém případě čistá.
 3. Plnost střev s obsahem není vždy překážkou pro neplánované a nouzové operace. V těchto případech se operace provádí bez předchozí přípravy..
 4. Čistící klystýr může v poporodní době vyvolat zácpu. Existuje nebezpečí návratu hemoroidů.

Mnoho mateřských domů, které ignorují výše uvedené argumenty, nabízí podstoupit úklid. Žena může tento postup provést doma a jít na porod.

Kontraindikace

Na zádi pozitivních a vyvracejících se skutečností se zavádí přímý zákaz enemas ženy v práci. To se děje z důvodů:

 • Postup se neprovádí, pokud ohrožuje život a zdraví matky a nenarozeného plodu.
 • U nenarozeného dítěte dochází k patologickým změnám nebo k poškození placenty.
 • Bylo pozorováno selhání fragmentů pupečníkové šňůry.
 • Děloha je tenká a její další prasknutí způsobí další zátěž..
 • Budoucímu dítěti se diagnostikuje nedostatek kyslíku.
 • Placenta odlupuje, klystýr povede k neplánovanému porodu.
 • Problémy v zažívacím systému, hemoroidy.

Nastavení klystýru

Klystýr lze provést doma nebo v nemocnici. Potřeba očištění nastává u žen, které rodí poprvé. Při druhé nebo třetí návštěvě porodnice se střeva čistí doma a do porodnice dorazí žena v práci.

Kdy udělat klystýr

Stanovení času, kdy je třeba provést postup, jsou založeny na určitých faktorech:

 • Žena začala stahy a děloha se začala otevírat.
 • Břicho výrazně pokleslo. To znamená, že dítě zaujalo správné místo a připravuje se na odchod.
 • Pryč jsou voda. To je hlavní znak nástupu prenatální aktivity..

Když se objeví první příznaky, lékař nabídne ženě v práci, aby vyčistila střeva, pro snazší tok práce.

Jak se čistí střeva před porodem na klinice

Čištění pro těhotné ženy se provádí ve speciální místnosti. K dispozici je toaleta a schopnost praní. Je možné, že se bude konat přímo na oddělení, pokud se žena z důvodu okolností nemůže pohnout.

 1. Sestra připravuje potřebné vybavení - Esmarchův hrnek. Jedná se o gumovou nádobu s pružnou gumovou hadicí a špičkou.
 1. Nádrž je naplněna mírně teplou vodou. Teplota kapaliny by neměla překročit 37 stupňů. Hrnek se vejde od jednoho a půl do dvou litrů. Na internetu a na fórech se doporučuje umístit klystýr z odvarku heřmánku, ale v nemocničních podmínkách přístup pouze k převařené vodě.
 2. Před použitím vyfukují vzduch z pryžové hadice a když voda vytéká, vložte speciální sponu. Hrnek je instalován ve výšce 1 metr od podlahy, takže kapalina vstupuje pod malým tlakem.
 3. Pacient leží na levé straně, pokud to nezpůsobuje nepohodlí, pak se dostane na všechny čtyři a ohýbá se tak, aby její hlava byla pod řitním otvorem.
 4. Pro hladký a měkký vstup špičky do řiti je první potažena vazelínou nebo dětským krémem.
 5. Špička se vkládá pomalu, opatrně. Spona na šálku je zavřená, voda neteče.
 6. Po úplném zasunutí špičky do hloubky 10 centimetrů se klip odstraní a tekutina začne stékat do střeva. Pro lepší průnik vody hluboko do střev by měl být prováděn hluboký dech. Okamžitě pociťuje pocit, že prostor uvnitř je vyplněn.
 7. Když objem vložený do hrnku teče do střev, žena jde do toalety. Zpravidla nutnost vyvstává po 2-3 minutách.
 1. Na konci procesu čištění těhotná žena jde k lékaři. Vyšetření se provádí na židli: jak široká je děložní čípek otevřen, je stanovena poloha nenarozeného dítěte. Pokud je šířka dostatečná, žena jde do místnosti v porodnici.
 2. V případě neúplného čištění se postup opakuje. To bude možné až po 30 minutách..

Čištění střevního traktu není bolestivé. Pokud jsou mikrotrhliny přítomny v konečníku nebo pokud hemoroidy narušují, bude přítomna bolest.

Jak udělat klystýr doma

Žena se může samostatně připravit na porod a provádět klystýry sama a doma. Je mnohem pohodlnější a klidnější než to, co se děje v nemocničním prostředí. Žádní diváci a spěch.

Nastavení klystýru není obtížné. Hlavní věcí je připravit vše, co potřebujete, aby se při zahájení řízení nespouštělo a nevypadalo. Banální strach může také narušit normální průběh čištění. Když se objeví strach, vzniká zvláštní hormon, který způsobuje křečovité symptomy ve střevě a voda nemůže proniknout hluboko pro účinnou manipulaci.

Co potřebujete vařit:

 • Esmarchův hrnek nebo jiný obal s gumovou hadicí na dno. Kapacita hrnečku je od jednoho a půl litru do dvou.
 • Vařená voda v objemu 2 litry. Pokud je kapalina studená, musíte se zahřát na 36-37 stupňů.
 • Vazelína nebo dětský krém.

Teplota vody je důležitá: horká může poškodit sliznici orgánu a chlad způsobí nedobrovolnou kontrakci střevní stěny.

Je nutné umístit nádobu s vodou do výšky jednoho až jednoho a půl metru. Když je voda umístěna do hrnku, má z ní vytéct vzduch z gumové hadice a vložit svorku.

Mysli dopředu na svou pozici. Pokud nepocítíte žádné nepohodlí, nasaďte se na všechny čtyři, hlavu dolů. Před vstupem je špička namazána vazelínou nebo dětským krémem.

Proces zavedení je pomalý a přesný. Špička je zasunuta do hloubky 4 centimetry směrem k pupku. Pokud se nepohodlí, pokračujte v zadávání zbývajících 6 centimetrů již směrem k páteři. Špička zaujala své místo, svorka je odstraněna, očekává se, že veškerá tekutina proudí do střeva.

Zatímco voda vstoupí do střev, mělo by být zajištěno dýchání: hladké a hluboké. V případě potřeby lehce hladte žaludek. V případě nepohodlí a bolesti byste měli hadici sevřít a zastavit přístup k vodě, počkat, až bolest zmizí, a pokračovat v podávání tekutiny. Tento jev je možný, když se voda srazí s výkaly uvnitř..

Není nutné používat celý objem tekutiny. Pokud je v nádrži málo vody, je vhodné tento proces zastavit - aby se zabránilo vniknutí vzduchu. Špička je pečlivě odstraněna. Měla by ležet na zádech, voda bude rovnoměrně distribuována. Stačí pět minut. Na první nutkání jděte na toaletu.

Doporučuje se používat speciální lékárnické klystýry "Microlax". Pohodlné vstoupit, akce začíná za čtvrt hodiny. Podporuje úplné čištění střevního traktu.

Jak udělat klystýr před porodem a je třeba takový postup?

Po dlouhou dobu v naší zemi počet tradičních lékařských procedur potřebných před porodem zahrnoval očistný klystýr. A tento postup byl proveden pro všechny nastávající matky, které dorazily do nemocnice.

Jedinou výjimkou byly případy velkého odhalení děložního čípku nebo rychlé práce.

Mnoho lékařů navíc poznamenává, že ve většině případů, krátce před narozením, se tělo nastávající matky očistí, takže není třeba klystýr..

V posledních týdnech těhotenství se často doporučuje přejít na dietní jídlo: jíst více potravin s vysokým obsahem vlákniny, nahradit maso rybami a úplně opustit moučné výrobky.

Díky této stravě získají tělesné tkáně větší elasticitu, což výrazně usnadní chování čistících procedur.

Je nutné dát klystýr?

Před několika lety bylo provedení klystýru před porodem považováno za povinnou událost a názor budoucí matky na tuto otázku se prostě neptal..

Bez klyzmatu se jim podařilo pouze v těch případech, kdy porod probíhal velmi rychle a na provedení takového postupu prostě nezbývalo času. Současně mnoho primiparů nemělo ani tušení, že kromě porodu musí také podstoupit očištění střev..

V dnešní době již není povinné klystýr před porodem. V posledních letech gynekologové hodně zhodnotili, dokonce byly provedeny relevantní studie. Jak se ukázalo, v některých otázkách týkajících se výhod očistného klystýru před porodem se lékaři mýlili.

Zkušenost ukazuje, že po klystýru lze kontaminaci tekutým obsahem střeva odstranit obtížněji a déle než bez něj..

Vzhledem k tomu, že pohyb střev nastává o něco dříve než při úplném narození dítěte, i když je to v rušném období, je kontakt dítěte s výkaly vyloučen podle jednoduchých hygienických pravidel..

Obvykle je v této fázi porodu žena na gynekologickém křesle a vše, co během porodu vynikne, spadne do podložky pod křeslo, což je povinné.

Pokud tedy během porodu dojde k vyprázdnění, bude v této liště také celý obsah střeva. Je pravda, že by mělo být uznáno, že to přinese zdravotnímu personálu nějaké potíže.

A tento článek hovoří o tréninkových bojích..

Je tento postup nezbytný?

Pokud dříve nebyla diskutována proveditelnost klystýru před porodem a dána všem, a gynekologové byli stoprocentně přesvědčeni o jeho přínosech, situace se změnila.

Nicméně mnoho lékařů a většina žen v práci dává přednost takovému postupu. Především kvůli hygienické stránce problému.

V procesu zkoušení je obsah střeva téměř ve všech případech defekován, což nelze označit za zvlášť příjemný okamžik ani pro zdravotnický personál, ani pro nastávající matku. Navíc strach z tohoto „špinavého“ výsledku může zabránit tomu, aby se žena v práci pilně tlačila, což výrazně komplikuje proces porodu..

Druhá skutečnost ve prospěch provedení klystýru před porodem - střevo po takovém postupu po určitou dobu zůstává prázdné, což výrazně usnadňuje matce novorozence jít na záchod, zejména pokud má potřebu šití.

Kromě toho absence stolice v konečníku usnadňuje průchod dítěte do pánevní oblasti, aniž by pro něj vytvořila další bariéry..

Je pravda, že některé studie naznačují, že pokud žena měla normální stolici během dne před porodem, pak je riziko potíží pro dítě prakticky sníženo na nulu. Další věc je, pokud žena v porodu trpí zácpou a v lumen tlustého střeva jsou přítomny kalené výkaly - v takové situaci je povinné klystýr.

Nyní je bezpochyby nyní žena v práci schopna takový postup odmítnout, i když není vůbec pravda, že lékař s jejím rozhodnutím souhlasí. Pokud však žena nedovolí zřídit klystýr, měli byste o této otázce předem hovořit se svým lékařem.

V tomto případě by však měla přemýšlet o tom, jak se bude při porodu cítit svobodná a pohodlná, protože ví o pravděpodobnosti takového rozpaků.

Zastánci čištění střev před porodem by také měli tento problém vyjasnit samostatně se svým gynekologem. Možná v nemocnici, kde se chystá porodit, se takové procedury již necvičují. V takovém případě byste se měli s lékařským personálem dohodnout na všem nebo si doma nechat udělat klystýr, než odjedete do nemocnice.

Zde se dozvíte, jak tvrdě tlačit během porodu.

Dodržujeme pravidla!

Pokud nastávající matka před porodem rozhodla ve prospěch klystýru, musí přesně vědět, jak se tento postup provádí správně. V některých případech je klystýr umístěn přímo do nemocnice, pokud si to žena přeje.

Pokud se ve zvolené porodnici neprovede čištění střev před porodem, nastávající matka to může udělat sama, než odjede do nemocnice. Přestože je tento postup poměrně jednoduchý, doporučuje se, abyste si to předem poradili se svým gynekologem..

Jak udělat klystýr? Udělejte klystýr na samém začátku porodu. Při pokusech nebo významném otevření děložního čípku je tento postup zakázán.

1,5 - 2 litry teplé vody se nalije do Esmarchovy misky (teplota vody by měla být asi 37 stupňů) a poté se vypustí určité množství vody, aby se z trubice vytlačil veškerý vzduch. Potom je mísa zavěšena ve výšce asi 1 metr nad rovinou, na které leží žena v práci. Dále je špička potřena smetanou, vazelínou nebo mýdlem a vložena do konečníku.

V první minutě procedury by se měl objevit pocit plnosti střeva, a pokud k tomu nedojde, měl by se změnit směr špičky. Hluboké dýchání a hladení břicha pomůže snížit nepohodlí plnosti střeva a poněkud oslabí nutkání..

Jakmile voda v misce skončí, musíte se ujistit, že vzduch nevnikne do střev. Ihned po zákroku můžete jít na záchod. Pokud nastávající matka věří, že potřebuje druhý klystýr, následující postup lze provést 30-40 minut po prvním.

Je třeba poznamenat, že u těch, kteří si chystají klystýr sami, se doporučuje, abyste tento postup nejprve prodiskutovali se svým lékařem. V každém případě zůstává nejčastější volbou žena v porodu, která by se měla nejprve řídit svými touhami, fyziologickými a psychologickými potřebami..

A v tomto článku je řečeno o potratu v raných fázích.

Klystýr před porodem - je to nutné

Jedním z povinných postupů před zahájením dodávky je klystýr. Tento jednoduchý postup pro mnoho žen vyvolává mnoho otázek. Proč klystýr před porodem? Kdy se tento postup provádí? Jak se provádí klystýr před porodem? Je možné vyčistit si střeva sám doma? Zvažte odpovědi na tyto otázky později v článku..

Výhody klystýru před porodem

Před několika desítkami let byla klystýr přísně povinným postupem před porodem. V posledních letech je na tuto přípravnou akci stále více alternativních názorů..

Výhody klystýru před zahájením dodávky:

 • odstranění stolice ze střeva je dezinfekční, riziko infekce dítěte během porodu je výrazně sníženo;
 • klystýr vylučuje možnost spontánního pohybu střev při porodu;
 • v poporodním období se snižuje riziko odchylek vnitřních a vnějších stehů při odchodu na toaletu;
 • absence stolice ve střevech ženy při porodu usnadňuje proces pohybu dítěte porodním kanálem a snižuje riziko traumatu;
 • čištění střev stimuluje nástup aktivní práce, zvyšuje kontraktilní činnost dělohy a porod je rychlejší.

Tyto nepochybné výhody jsou silným argumentem ve prospěch provedení tohoto postupu před porodem..

Kdy to dát

I takový jednoduchý postup jako klystýr má řadu kontraindikací. Tyto zahrnují:

 • přítomnost zanícených hemoroidových kuželů v konečníku a kolem něj;
 • střevní dysbióza a jakékoli porušení střevní mikroflóry;
 • mechanické poškození a operace střev;
 • uvolněné stoličky u žen po dlouhou dobu.

Enema je poměrně agresivní zásah do střev.

Zaprvé, mikroflóra trpí. Proto u žen, které jsou náchylné k poruchám stolice, je postup kontraindikován.

U hemoroidů se klystýr také nedoporučuje, protože zanícené uzly mohou být poškozeny.

Proto se žena musí před porodem nejprve poradit s lékařem a zjistit, jak vyčistit střeva.

Kdy a jak dát

Abyste se zachránili před zbytečnými pochybnostmi, stojí za to prostudovat si informace o tom, jak se v nemocnici provádí klystýr.

Postup očištění střev ženy při porodu se provádí v první fázi porodu. K zavádění tekutiny do konečníku použijte speciální zařízení - Esmarchův hrnek.

Je to nádoba vyrobená z gumy o objemu 2 litry. Hrnek je naplněn vodou. Jeho teplota by neměla přesáhnout 37 stupňů.

Žena je položena na její straně na gauči. Špička Esmarchova hrnku je ošetřena vazelínou a vstřikována do řitního otvoru ženy. Kapalina se přivádí postupně a pomalu. Doporučuje se ženě relaxovat.

Poté, co veškerá voda z Esmarchova hrnku vstoupila do střev, je žena poslána na záchod. Po očištění střev se musíte osprchovat a jít na prohlídku k prenatálnímu oddělení.

Je možné umístit klystýr doma a jak na to

Postup čištění střev je velmi intimní a způsobuje rozpaky u mnoha žen. Nastávající matky se proto často ptají: „Je možné udělat klystýr před porodem doma?“.

Tento postup je možné provádět v pohodlnějších podmínkách. Chcete-li to provést, musíte:

 • koupte si v lékárně hrnek Esmarch;
 • ujistěte se, že klystýr klystýru s vazelínou, stejně by tento postup měl být proveden s konečníku;
 • pečlivě připravte místo, kde bude žena v okamžiku injekce tekutin, položte olejové utěrky.

Pokud je postup řádně připraven, bude to velmi jednoduché.

Po příjezdu do perinatálního centu stačí sestře říct, že střeva jsou již doma očištěna. Nikdo nebude trvat na druhém klystýru.

Co lze nahradit

Stále více lékařů dochází k závěru, že čištění střev pomocí klystýru lze nahradit alternativními možnostmi. Tyto zahrnují:

Některé ženy používají místo klystýru speciální vazelinové čípky. Tuto metodu však lékaři neschválili. Důvodů je několik:

 • proces čištění střeva trvá déle a porod může začít mnohem dříve;
 • střeva nejsou úplně očištěna;
 • potřeba tlačit na záchod může vyvolat rychlý nástup práce.

V některých případech se používá gel. Vyvolává také změkčení stolice a čištění střev. Stejně jako svíčky však působí mnohem pomaleji než klystýr. A také, v současné době, vliv složek v gelu na dítě nebyl úplně studován..

Výhody a nevýhody

Stejně jako každý postup, i klystýr má své klady a zápory. Výhody tohoto postupu zahrnují:

 • umožňuje udržovat hygienu procesu porodu;
 • zabraňuje infekci plodu během průchodu porodním kanálem;
 • usnadňuje propagaci dítěte;
 • vylučuje možnost nedobrovolného vypouštění trusu;
 • stimuluje nástup intenzivní práce.

Z minusů stojí za zmínku:

 • během porodu zůstává možnost neúplného čištění střev a infekce dítěte;
 • u ženy může procedura očištění klystýru způsobit vážný psychoemocionální stres, který negativně ovlivňuje průběh porodu;
 • postup je bezbolestný, ale pro ženu velmi nepříjemný.

Klystýr proto není povinným krokem před porodem. O potřebě tohoto postupu rozhoduje nezávisle žena.

Potřebuji před porodem klystýr? Žena se o této otázce rozhodne sama..

V současné době je klystýr volitelný, ale stále žádoucí. To může být provedeno doma a v perinatálním centru po přijetí. Nejprve však musíte zjistit, zda se před porodem v nemocnici provede klystýr.

Mateřská nemocnice začíná. s klystýrem?
Výhody a nevýhody obecně uznávaných hygienických postupů

Holení a klystýr při přijetí do nemocnice - proč?

Po vstupu do nemocnice prochází většina našich krajanů povinnými postupy, které se změnily v určitý rituál: holení perineum a klystýr. Ne všichni pacienti zdravotnických zařízení chápou, proč jsou tyto manipulace prováděny. Vyvstává otázka: jsou povinné?

Nejprve nastíníme úvahy, které vedou zaměstnance porodnic.

Enema: Případ pro

Nervy do konečníku, močového měchýře a dělohy procházejí jedním nervovým plexem. Proto jsou impulsy související s dělohou dodávány také sousedním orgánům, které stimulují jejich kontrakci i vyprazdňování. Na druhé straně, díky stejné přívětivosti, plnost močového měchýře a konečníku brání jak maximální kontrakci, tak i maximální relaxaci dělohy, která bude zasahovat do dělohy v její tvrdé práci. Při vyprázdnění sousedních orgánů má hlava dítěte při procházení porodním kanálem větší svobodu. Během postupu této části (obvykle hlavy dítěte) může být obsah střeva vytlačen jednoduše mechanicky. V souladu s tím je možná kontaminace narozeného dítěte i porodního bloku..

Holení rozkroku: argumenty pro

Vlasy rostoucí v této oblasti jsou potenciálním zdrojem infekce pro dítě. Zasahují do přesného a kvalitního šití v případě prasknutí a řezu perineu..

Nyní představíme alternativní názor na toto téma..

Enema: alternativní pohled

Ve Spojených státech byly provedeny studie, které ukazují, že klystýr nemá vliv na trvání porodu.

Zkušenost ukazuje, že kontaminace tekutým obsahem střeva po klystýru může být významnější a obtížnější odstranit než bez něj..

Vyprázdnění střeva nastává poněkud dříve než úplné zrození hlavy, pouze když vybuchne v přepracovaném období. Proto je kontakt dítěte s výkaly vyloučen s výhradou základních hygienických opatření. V tomto období je zpravidla žena na gynekologickém křesle a vše, co se během porodu vylévá (plodová voda, krev, moč), spadne bez problémů do podnosu. Pokud se tak stalo, že během porodu došlo k vyprázdnění, spadne stolice do stejného podnosu. V souladu s tím nedochází ke kontaminaci porodního bloku. Je pravda, že musím připustit, že se to přidá do potíží zaměstnanců.

Existují situace, kdy je klystýr skutečně nutný, například s hustými výkaly v konečníku, což může být důsledkem zácpy..

Holení rozkroku: alternativní pohled

V současné době jsou antiseptické roztoky vždy používány k dezinfekci perineu před porodem a růst vlasů nemůže být zdrojem infekce..

Během porodu se zpravidla vyskytují přestávky nebo se provádějí řezy, které nepřecházejí do zóny růstu vlasů. Proto na základě těchto úvah není holení nezbytné..

Studie ve Spojených státech neprokázaly vztah mezi holením perineu a výskytem novorozenců. Matky, které prošly tímto postupem, navíc vykazovaly mírný nárůst počtu infekčních komplikací. Je tomu tak proto, že i po nejjemnějším holení jednorázovým zařízením se objevují mikro-rány, do kterých mohou patogenní mikroby padat.

Existují však situace, které skutečně vyžadují „stroj“: některé anatomické rysy perineu, plánovaná císařská sekce (v tomto případě jsou vlasy oholeny ve střední linii břicha), pravděpodobnost císařské sekce, stydká vši.

Několik tipů pro ženy při porodu

Ve velké většině mateřských nemocnic v civilizovaných zemích již opustily praktiku očištění střev a oholení perineu. Mnoho mateřských nemocnic v naší zemi se také stalo loajálními k neochotě žen v práci, aby se podrobily těmto manipulacím. Zaměstnanci domácích mateřských nemocnic bohužel nechodí vždy k pacientům. Proto čtenářům poskytneme několik tipů:

 1. Věnujte své věci příbuzným v pohotovosti, jen pro případ, vezměte si s sebou jednorázový stroj.
 2. Pokud se vám nelíbí nápad holení rozkroku v nemocnici, udělejte to sami doma s pomocí manžela..
 3. Nestyďte se a zkuste předem projednat „citlivý“ problém se zaměstnanci nemocnice. Je možné, že se s vámi setkají, zejména pokud porodíte na komerčním základě.
 4. Možná jen souhlasíte, že uděláte klystýr podle všech pravidel doma a otázka bude vyřešena. V tomto případě je pro vás užitečná znalost pravidel pro nastavení klystýru. Tento postup se provádí v počáteční fázi porodu. Při významném otevření děložního čípku, a ještě více v rušném období, není klystýr odstraněn (včetně těch mateřských nemocnic, kde je tento postup povinný, když je žena přijata k porodu). V lékárně 1 si musíte zakoupit hrnek (misku) Esmarche - gumovou nádrž na vodu s objemem 1,5 až 2 litry. Během zákroku leží žena na levé straně nebo stojí na všech čtyřech a opírá se o lokty. Nalijte 1,5 litru teplé vody do Esmarchova hrnku (jeho teplota by neměla být vyšší než 37 ° C), spusťte trochu vody, aby vytlačil vzduch z trubice. Hrnek zavěste ve výšce 1-1,5 metru od roviny, na které ležíte. Hrot namažte vazelínou, dětským krémem nebo mýdlem. Poté, co začnete dělat klystýr, v první minutě byste měli mít pocit plnosti střeva. Pokud k tomu nedojde, přemístěte špičku. Hluboké klidné dýchání a hladení břicha pomůže zmírnit nepohodlí způsobené plností střeva a oslabí nutkání ke stolici. Ujistěte se, že na konci vody v klystýru vzduch nevnikne do střev. Po naplnění střev můžete okamžitě jít na záchod. Pokud si myslíte, že potřebujete druhý klystýr, můžete to udělat za 30–40 minut, když jste si jisti, že voda z předchozího klyzma úplně vyšla.

1 Friedrich August Esmarch (1823-1908), německý chirurg, jeden ze zakladatelů asepsis a antiseptik.

Natalya Gridchina
Gynekologický porodník,
Centrum pro plánování a reprodukci rodiny, Jihozápadní administrativní čtvrť v Moskvě


Článek z prosincového čísla časopisu.

V případě lékařských otázek se nejprve poraďte s lékařem.

Musím udělat klystýr před porodem??

Říkají, že na světě nejsou žádné zázraky. Nejúžasnějším zázrakem je početí a narození dítěte. Jak úžasný je pocit pochopení, že se dítě brzy narodí, a jak strašné se to stane před samotným narozením. Existuje panika, takové myšlenky začínají: jak se narodí, na kterou ruku, kam ji dát, dotknout se. Existuje spousta pocitů a všechny jsou emotivní. Když žena přijde do nemocnice, pak zdravotnický personál nutně vydá klystýr. Toto pravidlo bylo jednou ve všech nemocnicích. Nyní je názor lékařů trochu jiný. Někteří lékaři se domnívají, že před porodem je nutná klystýr, zatímco jiní říkají, že se tělo čistí před kritickým časem - narozením dítěte..

Klystýr před porodem. Ano nebo ne?

Po mnoho let jsou klystýry povinným postupem. Ať už žena v práci souhlasí nebo ne, nikdo se nezajímal.

Před narozením dítěte má žena korek, bojuje se. Žena v práci tlačí vší silou, aby dítě vyšlo. S tím vším je tlak na střeva. Když nastane čas porodu, svaly těla se napnou a během východu dítěte jsou střeva také prázdná.

Klystýr provedený v prenatálním období nezaručuje úplné uvolnění střeva. Proto během porodu stále dochází k pohybu střev. Nejčastěji může dojít k uvolnění střev, protože křečové období trvalo dlouhou dobu.

Pohyby stolice se objevují během průchodu hlavy dítěte. V blízkosti místa (židle, postel) jsou lékařské nástroje, mezi nimiž je podnos. Uvolněné výkaly jsou rychle odstraněny a když dítě vyjde, jeho kontakt s pohybem střeva je nemožný. Porodníci a gynekologové jsou na takové důsledky připraveni, protože se jedná o přirozený proces, a to se stává velmi často.

Proč dělat klystýr před porodem?

 1. Žena v práci, která neměla propuštěné střeva, se za normálních okolností nemůže tlačit, protože si neustále myslí, že se bude stydět. Skutečně to ovlivňuje psychiku.
 2. Ze stejného důvodu může být rušivé období narušeno..
 3. Pokud je klystýr vytvořen hruškou, tónuje dělohu. Je pozorován zlepšený pracovní proces, porod je o něco jednodušší.
 4. Množství výkalů, které je ve střevě, může výrazně zpomalit únik dítěte.
 5. Toaleta. Je děsivé myslet na to po porodu. Obzvláště když jsou vnitřní nebo vnější švy natrženy. S dřívějším klystýrem tento strach nenavštíví. Protože chcete jít na toaletu 2 nebo 3 dny po vzhledu dítěte.

V našem světě je vše vyšetřováno a diagnostikováno. Tato fakta tedy byla podrobena důkladnému zkoumání. Američtí lékaři zahájili proces sledování žen v porodu, kterým byla vydána klystýr, a žen, které tak neučinily. A po několika letech zkušeností dospěli k závěru, že budoucí žena nemůže vykonat klystýr.

Toto tvrzení je vysvětleno tím, že jakmile budou kontrakce budoucí matky stále častější, celý svalový systém těla i střeva se zkrátí. Tělo se očistí a připraví na porod. Zde zdravotnický personál sleduje pouze přirozený prenatální proces. A tak mnoho porodnic opustilo proceduru klystýru. Před porodem může žena získat informace o tom, zda lékař nebo porodní asistentka dělá klystýr před porodem v této mateřské místnosti..

Postup čištění střev

V zásadě je tato otázka položena ženami, které rodí své prvorozené. Ženy v práci, které již mají děti, takové otázky nemají. Ve většině případů ji již prošli..

Enema je jednoduchý postup. Za účelem uvolnění střev je konečník naplněn teplou vodou. V podstatě klystýr provádí lékařský personál. Pokud je děložní hrdlo ženy velmi otevřené, porod začal, je zakázáno provádět klystýr.

Jak udělat klystýr před porodem?

Na porodnici je ženě v práci porodena košile, nebo musí mít sterilní čisté roucho vyrobené z přírodní tkaniny. Je převezena do speciálně navržené místnosti pro procedury. Žena leží na levé straně a přitahuje její dolní končetiny na břicho. Po úplném uvolnění svalů se do konečníku vloží špička, předem promazaná vazelínou podobnou látkou. Do rekta se vlije 1,5 litru vody. Poté musíte "tolerovat" asi 15 minut.

Poté, co žena šla na záchod, je podrobena povinné prohlídce u lékaře. Proč? Lékař vypadá a zkoumá, v jaké poloze je dítě, v jakém stavu děloha a její děložní hrdlo poslouchají srdeční rytmus dítěte. Pokud se děložní hrdlo dostatečně otevřelo, nastávající matka se přesunula do prenatální místnosti. V některých případech je vhodné postup opakovat..

Klystýr nelze provést:

 • v případech individuální predispozice těla;
 • v případech existujících patologií;
 • pokud se vyskytnou problémy s plodem nebo děloha:
 • uvnitř zdí porodnice, když již porod začal.

Některé ženy, buď samostatně, nebo podle pokynů lékaře, uvolňují tlusté střevo před porodem jinými způsoby. S pomocí speciálních svíček a užívaných léků. Ale takové léky ne zcela uvolňují tlusté střevo z trusu. Stále je třeba vzít v úvahu skutečnost, že klystýr je stimulátorem práce, což výrazně snižuje pracovní čas.

Klystýr doma

Mnoho žen si z vlastních důvodů kvůli nedůvěře lékařů nebo z jiných důvodů udělalo doma klystýr. Vyvstává otázka: jak udělat klystýr před porodem? Dokonce se vší nedůvěrou zdravotnického personálu se nedoporučuje provádět klystýr dříve, než porodíte doma, bez předchozí konzultace s gynekologem, což může negativně ovlivnit prenatální činnost těla. Pokud však vaše těhotenství pokračuje bez odchylek a patologií a lékař vám nedovolil provést klystýr, měli byste během procedury dodržovat následující pravidla.

Klystýr před porodem doma se neliší od nemocničního zákroku.

Pro klystýr doma je nutná Esmarchova mísa

 1. Doma potřebujete esmarchovou mísu (obvykle nazývanou topnou podložku).
 2. Tato mísa musí být naplněna vodou 37-38 stupňů.
 3. Bude skvělé, když do této vody přidáte trochu soli nebo slabý vývar heřmánku.
 4. Zacházejte s vazelínou.
 5. Zavěste misku s vodou a roztok ve výšce 2 metry.
 6. Žena by měla ležet na levé straně nebo stát v póze "psa".
 7. Vypusťte malé množství vody. Tím se zabrání vstupu vzduchu do střev..
 8. Vložte špičku do řiti.
 9. Nastávající matka bude cítit, jak voda vstupuje do jejího těla. Pokud k tomu nedojde, je tip zadán nesprávně, musíte jej opravit.
 • Abyste se vyhnuli nepříjemným pocitům, musíte relaxovat na maximum (správné dýchání pomůže).
 1. Poté, co nějakou dobu trpíte (15-20 minut), musíte mít čas dostat se na záchod.

Existují náznaky, z nichž je zřejmé, že je čas a klystýr:

Ukončení marmelády během těhotenství naznačuje, že je čas dát klystýr

 • Žaludek padl;
 • Objeví se znamení prvních mírně viditelných kontrakcí;
 • Vyšlo dopravní zácpě.
 1. Před použitím se Esmarchova mísa vaří.
 2. Klystýr vyžaduje pomoc blízkého.

Závěr

Zda je potřeba klystýr, je záležitostí každé ženy. Dnes je to čistě individuální věc. Ale než řeknete ne, stojí za to si trochu promyslet, číst, mluvit s lékařem, který může snadno vysvětlit výhody a nevýhody. Klystýr v nemocnici neubližuje, kromě malého nepohodlí.

Pokud je žena zcela zdravá, nemá žádné dědičné nebo chronické patologie, těhotenství pokračuje bez odchylek, pak stojí za to doufat, že tělo samotné vyčistí cestu pro dítě a odstraní překážku z tlustého střeva. Pokud se přesto rozhodnete pomoci svému tělu zbavit se přebytku, měli byste důvěřovat zdravotnickému personálu, který celý postup pečlivě provede, nebo tento postup provést před porodem doma (nezapomeňte se předtím poradit se svým gynekologem).

Ale i když se při porodu něco stane, že nastávající matka to nechce a je v rozpacích, není absolutně nutné se za to stydět, protože je to přirozený jev a nejdůležitější a jedinou věcí, která stojí za to si opravdu promyslet, je dlouho očekávané setkání maminky s ní novorozenec.

Články O Neplodnosti