Hlavní Výživa

Jak se dexamethason používá během těhotenství?

Těhotenství je zvláštní období v životě ženy, když se chrání před užíváním léků důkladněji než obvykle. Některé léky jsou přísně zakázány. Ostatní jsou předepisováni ve výjimečných případech - pokud je minimalizováno riziko negativního dopadu na dítě a matka je životně důležitá.

Dexamethason během těhotenství se předepisuje individuálně, v případě hormonální nerovnováhy v těle ženy. Tento lék působí podobně jako hormony, které se přirozeně vytvářejí v nadledvinách. Návod k použití popisuje mnoho, někdy děsivé, vedlejší účinky. Je odůvodněné předepsat tento lék během těhotenství? Jak to funguje, jak je správně používat, je povoleno kombinovat s jinými léky? Odpovědi na tyto otázky jsou v navrhovaném materiálu..

Dexamethason - proč jsou injekce předepisovány těhotným ženám

Lék v injekcích je předepsán v kritických případech, kdy je úkolem udržovat těhotenství. Indikace k použití jsou hormonální porucha, autoimunitní patologie, zánětlivé procesy. Injekce dexamethasonu pro těhotné ženy jsou předepisovány pouze v nemocničním zařízení. Nejlepšího výsledku pro zachování plodu je dosaženo při užívání vitamínu E..

Lék je indikován pro těhotné ženy v následujících případech:

 • zánětlivá onemocnění;
 • onkopatologie;
 • diagnostikovaný hyperandrogenismus;
 • Ohrožených potratů;
 • autoimunitní patologie u žen;
 • nutnost připravit plíce dítěte ke zveřejnění.

Jednou z definitivních indikací pro použití dexamethosonu je přítomnost v historii blízkých příbuzných vzácného vrozeného onemocnění endokrinního systému - nedostatek hormonů v kůře nadledvin.

Hormonální lék je předepisován pro život ohrožující stavy pacienta, například těžké formy alergií, exacerbace revmatických a autoimunních chronických patologií. V tomto případě je účinná látka léčiva určena k potlačení imunitní odpovědi těla.

Ve všech případech hormonální terapie během těhotenství je cílem zachovat plod.

Autoimunitní onemocnění

Autoimunitní onemocnění zahrnují systémové patologie, když tělo začne „bojovat proti sobě“. Hyperaktivita imunitního systému vede k patologickým procesům v játrech, ledvinách, svalech, kloubech ženy. Plodové vajíčko je vnímáno jako něco mimozemského, které by mělo být zlikvidováno. Jmenování Dexamethasonu v prvním trimestru těhotenství vám umožní omezit útok imunitního systému na plodové vajíčko a plodovou vodu, zachránit dítě.

Antifosfolipidový syndrom

Antifosfolipidový syndrom (APS) je autoimunitní onemocnění charakterizované zvýšeným srážením krve a krevními sraženinami. Pro těhotnou ženu znamená antifosfolipidový syndrom:

 • chronický potrat;
 • Slábnutí nebo nedostatečný vývoj plodu;
 • předčasný porod.

Klasická antitrombotická terapie (aspirin, warfarin) pro těhotnou ženu je nedostatečná nebo nebezpečná. Zde jsou zobrazeny glukokortikoidy s pečlivým výběrem dávky..

Riziko potratu

Hrozba potratu spojená s narušením fungování jednotlivých orgánů nebo systémů vyžaduje hormonální substituční terapii. Dexamethason se podává jako naléhavá situace nebo se předepisuje do tablet pro dlouhodobou terapii. Použití účinných léků je odůvodněno v případě diagnózy autoimunitních chorob, hormonální nerovnováhy, s chronickým potratem, kdy etiologie zůstává nejasná.

Mechanismus účinku léku s hrozbou předčasného porodu je nouzová stimulace plic plodu, aby dozrávaly. Tělo nenarozeného dítěte vnímá Dexamethason jako signál stresu, který zažívá jeho matka, a začíná se připravovat na „cestu ven“..

Časté nemoci

Tablety Dexamethasonu se předepisují těhotným ženám s běžnými onemocněními, pokud hodnocení rizika pro plod není před přínosem léčby pro matku významné. Dexamethason je indikován pro následující onemocnění:

 • onkopatologie krve, lymfomu;
 • zánětlivá onemocnění oka;
 • vředy trávicího systému;
 • endokrinní patologie;
 • onemocnění vedoucí k respiračnímu selhání (těžká chronická bronchitida, astma, alergické reakce);
 • neurologická patologie.

Hormonální terapie je indikována ve fázi plánování těhotenství, pokud zdraví ženy nedovolí otěhotnět dítě bez lékařského zásahu..

Jaké jsou kontraindikace?

Nejcitlivější na dexamethason je těhotné tělo v prvním a třetím trimestru těhotenství. To je, když jeho použití může být životně důležité pro dítě a matku. Kontraindikace pro jmenování drogy jsou následující nemoci a stavy:

 • akutní stavy charakterizované těžkým průběhem;
 • infekce houbami, viry, parazity;
 • těžká tuberkulóza;
 • diagnostikováno s HIV nebo AIDS;
 • poruchy práce srdce, cévní nedostatečnost, srdeční infarkt, mozková mrtvice v nedávné historii;
 • individuální nesnášenlivost.

Vedlejší účinky a účinky dexamethasonu během těhotenství závisí na schématu jeho použití a individuální reakci pacienta. Bezpečné ošetření je určeno pečlivým výběrem dávky léčiva a sledováním stavu dynamiky. Analýzy se provádějí s frekvencí 2 až 4 týdny. Časté vedlejší účinky glukokortikosteroidů se projevují:

 • přibývání na váze;
 • otok;
 • narušení trávicí soustavy (projevující se nevolností, méně často - zvracení);
 • neurologické reakce;
 • poruchy činnosti srdce (tachykardie);
 • alergické kožní reakce.

Někdy je vedlejší účinek Dexamethasonu mírný. Žena cítí únavu, sníženou náladu, pocení, poruchy spánku a připisuje ji těhotenství. Všechny nepříjemné příznaky je třeba nahlásit svému lékaři. Interpretace stavu je jeho funkce a odpovědnost.

Dexamethason - návod k použití, intramuskulárně injekce

Spoléhání se na pokyny k užívání léku během těhotenství nebude fungovat, protože postup pro lékovou terapii pro nastávající matky není v něm popsán. Pokud se chcete uchýlit k užívání Dexamethasonu, musíte důvěřovat ošetřujícímu lékaři, který na základě svých vlastních zkušeností, anamnézy a výsledků testů pacienta sestaví správný léčebný režim.

Intramuskulární injekce mohou být nahrazeny intravenózním podáním léčiva v naléhavých případech nebo intraartikulárními injekcemi, pokud je vyžadována lokální terapie. Injekce jsou předepsány v krátkých kurzech za 3-4 dny.

Dávkování během těhotenství

Klasický léčebný režim zahrnuje použití dexamethasonu v ampulích v počátečním stádiu terapie, následuje přechod na perorální podání a snížení dávky. Individuální jmenování provádí ošetřující lékař.

Pokud žena již před početí užila hormonální lék, dávka zůstává nezměněna.

Kolik týdnů trvat a jak zrušit lék

Délka léčby nemá žádné jasné hranice. Dexamethason může být předepsán před těhotenstvím a může být indikován po celou dobu jeho trvání. Dávka léku je upravena. Minimální dávka může být ¼ tablety nebo 0,125 mg. Lék by měl být vysazen s hladkým snížením dávky, protože dochází k tomu, že si tělo zvykne na zavádění hormonů. Při ostrém přerušení léčby, pokud byl lék užíván po dlouhou dobu, je možné vaginální krvácení.

Jaký je účinek léku

Dexamethason reguluje hormonální rovnováhu a pomáhá udržovat těhotenství. V některých případech droga snižuje negativní dopad chronických chorob matek na vývoj plodu.

Dexamethason je syntetický lék, který působí podobně jako kortison. Kortizon je glukokortikoidní hormon kůry nadledvin. Normálně se vylučuje nadledvinami v době stresu a plní řadu důležitých funkcí: potlačuje imunitní odpověď, zvyšuje koncentraci cukru v krvi a stimuluje zrání plodu. Účinek umělého hormonu je asi 35krát silnější než přirozený, proto dosažení cíle vyžaduje výrazně nižší dávku.

Výhody a poškození této drogy pro nastávající matku

Poškození dexamethasonu je určeno individuální tolerancí léčiva. Nežádoucí účinky jsou vyrovnány se zastavením léčby. Pacientovi je předepsána strava s vysokým obsahem draslíku.

Vliv dexamethasonu na plod

Účinná látka léčiva není placentou blokována, proto volně ovlivňuje rostoucí plod. Při předepisování Dexamethasonu by měl lékař vždy porovnat přínos z něj s rizikem následků pro dítě, včetně dlouhodobých.

Jmenování Dexamethasonu může vést ke zpomalení růstu plodu na začátku jeho vývoje (1. trimestr). S hrozbou potratu v pozdějších fázích, kdy je žena připravena na předčasný porod, přispívá lék k urychlené přípravě plic dítěte pro nezávislé fungování.

Interakce s jinými drogami

Dexamethason oslabuje účinek některých léků, které jsou indikovány pro kardiovaskulární patologie. Zpomaluje vstřebávání draslíku v těle, což vede k oslabení svalového systému obecně a zejména srdečního svalu. V tomto případě žena pociťuje slabost, pocení, bušení srdce. Vyžaduje úpravu hlavní terapie a stravy.

Srovnáváme rizika a přínosy

Dexamethason se předepisuje, pokud u lehčích drog nelze snížit riziko předčasného porodu. Jedná se o silné hormonální léčivo, jehož účinek závisí na jeho dávkování. Zvýšená pozornost a lékařské ošetření u těchto žen vyžaduje nošení chlapce. Hormonální pozadí plodu je zde položeno na patologickou práci těla matky, což zhoršuje negativní účinek mužských hormonů.

Je možné lék nahradit něčím

Existuje mnoho podobných léků, které jsou předepisovány pro těžkou individuální nesnášenlivost s Dexamethasonem. Můžete jej nahradit následujícími léky:

 • Dexazon;
 • Lékařský zástupce;
 • Vero-dexamethason;
 • Fortecortin a fortecortin Mono;
 • Prednizolon;
 • Solu-Decortin;
 • Dexamethason-Lahvička;
 • Dexamethason-ferein;
 • Dexaven
 • Decadron.

Použití hormonální terapie v gynekologické praxi bylo dobře prozkoumáno a pomáhá mnoha ženám stát se matkami. Je však třeba mít na paměti, že samoléčení silnými drogami způsobuje nenapravitelné poškození zdraví žen.

Dexamethason během těhotenství: co je předepsáno?

Lékařské odborné články

Těhotenství je období, kdy musíte být při užívání léků velmi selektivní. Koneckonců, i ten „nejneškodnější“ lék může způsobit nenapravitelné poškození vyvíjejícího se plodu a také nepříznivě ovlivnit celý proces těhotenství. Existují však situace, kdy se neobejdete bez určitých léků: například hormonální lék Dexamethason je předepsán během těhotenství poměrně často, a to i přesto, že pokyny jej v tomto období nedoporučují. Proč se to děje a jak Dexamethason ovlivňuje ženské tělo a vývoj nenarozeného dítěte?

Dexamethason při plánování těhotenství

Dexamethason je syntetický analog hormonu kůry nadledvin. Stabilizuje tvorbu a metabolismus odpovídajících hormonů, proto je vhodný pro korekci hyperandrogenismu - zvýšený obsah androgenů v krvi. Velmi často vede k rozvoji neplodnosti nebo k spontánnímu potratu nerovnováha těchto hormonálních látek, které se také nazývají „muži“..

Poměrně často se stává, když je žena předepsána Dexamethason při plánování těhotenství, a poté pokračuje v léčbě až do narození dítěte..

Odborníci ujišťují pacienty, kteří se obávají takového jmenování: dávka Dexamethasonu předepsaná lékařem není tak velká, aby vyvolala negativní reakce z těla ženy nebo plodu. Stav hyperandrogenismu je mnohem nebezpečnější. Proto je v případě potřeby droga užívána na doporučení lékaře - po absolvování všech požadovaných testů.

Hyperandrogenismus je stanoven pomocí 17KS analýzy: pokud jsou zjištěny hodnoty přesahující normu, pak je předepsán dexamethason k normalizaci produkce testosteronu..

Stejně jako u těhotenství se lék používá v léčebném cyklu a dávka se volí individuálně.

Lze Dexamethason užívat během těhotenství??

Dexamethason se během těhotenství nejčastěji používá ke stimulaci plicního systému dítěte nebo k prevenci předčasného porodu. Pokud začne předčasná porodnice, lékař zavádí speciální léky, které ji zastaví, a poté dále podává dexamethason. Včasná injekce vám umožní připravit plíce na dýchání, i když je dítě předčasné: díky tomu bude dítě moci dýchat samo o sobě ihned po narození.

Plíce však nejsou jediným důvodem, proč lékaři během těhotenství aktivně používají dexamethason. Období těhotenství je často přerušeno zvýšenou tvorbou androgenů v ženském těle - hormonálních látek mužů. Chcete-li normalizovat své výrobky a zabránit přerušení, použijte dexamethason.

Je vhodné použít léky, pokud má plod vzácný nedostatek hormonů v kůře nadledvin. S pomocí Dexamethasonu je tedy možné zabránit rozvoji onemocnění dýchacích cest u dítěte.

Žádný odpovídající lékař nezačne podávat hormonální lék bez příslušných indikací. Při jmenování se bere v úvahu možné vedlejší účinky, kontraindikace. Dexamethason často přichází na záchranu, pokud je ohroženo zdraví matky a dítěte. V takové situaci nemusí lékař zvážit přítomnost kontraindikací.

ATX kód

Účinné látky

Indikace pro použití dexamethasonu během těhotenství

Nadměrná produkce androgenů není jediným ukazatelem, ve kterém se uchylují k dexamethasonu. Během těhotenství lze předepsat léky:

 • s prudkým poklesem krevního tlaku;
 • se srdečním infarktem, nebezpečnou ztrátou krve, popálením;
 • s těžkou intoxikací;
 • s vývojem sepse, hnisavou meningitidou;
 • se závažnými projevy toxikózy v pozdějších stádiích;
 • s alergickou dermatózou;
 • s nádorovými procesy, mozkovým edémem;
 • s pneumonií.

Při vícenásobném těhotenství nebo se stávajícími riziky předčasného porodu může být dexamethason během těhotenství předepsán k otevření plic dítěte. Pokud hrozba předčasného porodu neexistuje, není třeba tuto drogu používat. Prevence dexamethasonu během těhotenství se provádí v množství 6 mg čtyřikrát každých 12 hodin při prvních známkách předčasného nástupu porodu..

Farmakodynamika

Dexamethason je zástupcem polosyntetických kortikosteroidů s glukokortikoidovou aktivitou. Během těhotenství vykazuje léčivo protizánětlivou a imunosupresivní aktivitu, ovlivňuje kvalitu energie a metabolismus glukózy, ovlivňuje stimulační faktor hypotalamu a trofického hormonu adenohypofýzy.

Princip účinku glukokortikoidních léčiv nebyl dosud plně studován. Pravděpodobně působí na buněčné úrovni. V buněčné cytoplazmě existuje několik receptorových systémů. Vazbou na glukokortikoidové receptory kortikoidy detekují protizánětlivý a imunosupresivní účinek a metabolismus glukózy je korigován. A díky propojení s mineralokortikoidními receptory je regulován metabolismus sodíku, draslíku a vodní elektrolytové rovnováhy.

Aktivní glukokortikoid se rozpustí v lipidech a vstupuje do buněčných struktur bez problémů buněčnou membránou.

Dexamethason spolu s katecholaminy, inzulínem a glukagonem poskytuje procesy pro zachování a využití energie. Játra aktivují tvorbu glukózy a glykogenu. Ve svalech a dalších periferních tkáních je aktivován způsob mobilizace aminokyselin a pečlivé používání glukózy: tyto látky jsou nezbytné pro intrahepatické procesy glukoneogeneze..

Dexamethason zvyšuje renální oběh a rychlost glomerulární filtrace, inhibuje syntézu vasopresinu, zvyšuje vylučování kyselin z těla. Současně se zvyšuje kontraktilní aktivita srdečního svalu a tón periferních cév.

Farmakokinetika

Mezní koncentrace dexamethasonu jsou detekovány během pěti minut při intravenózní infuzi a během 60 minut při intramuskulární injekci.

Při intravenózní infuzi začíná účinek léčiva okamžitě a intramuskulární injekcí - po osmi hodinách. Doba působení účinné složky po intramuskulární injekci může být od 17 do 28 dnů.

Dexamethason fosfát se v séru a kloubní tekutině převádí poměrně rychle na dexamethason. V séru přibližně 77% přichází do styku s albuminem. Metabolismus se vyskytuje většinou v játrech, v menší míře v ledvinách a jiných tkáních..

Biologický poločas může být od 24 do 72 hodin. K vylučování dochází hlavně močovou tekutinou.

Kontraindikace

Dexamethason během těhotenství nebude předepsán, pokud pacientka trpí alespoň jedním z následujících stavů:

 • ulcerativní procesy v zažívacím traktu (v žaludku, ve střevech);
 • gastritida, gastroduodenitida;
 • systémová osteoporóza;
 • akutní infekční procesy;
 • Infekce HIV;
 • psychotické poruchy;
 • srdeční patologie;
 • sklon k hypertenze;
 • zvýšený nitrooční tlak;
 • diabetes;
 • onemocnění ledvinového kamene;
 • nadváha;
 • chronická nedostatečná funkce ledvin a / nebo jater;
 • tyreotoxikóza.

Seznam kontraindikací je poměrně rozsáhlý, takže lékař musí zjistit všechny možné bolestivé stavy u ženy, takže Dexamethason během těhotenství má pouze pozitivní účinek.

Nežádoucí účinky dexamethasonu během těhotenství

Závažnost vedlejších účinků během léčby dexamethasonem závisí na dávce léčiva. Jak sami pacienti říkají, nejčastější jsou takové nežádoucí projevy:

 • metabolické změny (zvýšené pocení, otok, zvýšená tuková hmota hlavně v horní polovině těla, zvýšené hladiny vápníku, draslíku, sodíku v krvi);
 • endokrinní změny (hypofunkce nadledvin, zvýšená citlivost na výrobky obsahující cukr);
 • změny v centrálním nervovém systému (neuróza, křeče, dezorientace, bolest podobná migréně, závratě, deprese, poruchy spánku);
 • zažívací poruchy (nevolnost, nadýmání, změny v chuti k jídlu);
 • poruchy srdce a krevních cév (bradyarytmie, trombóza, srdeční selhání);
 • alergické procesy;
 • osteoporóza;
 • abstinenční syndrom.

Dávkování a podávání

 • ve formě tablet (každá 0,5 mg);
 • ve formě roztoku v ampulích pro intramuskulární a intravenózní injekci (4 mg / ml);
 • ve formě očních kapek;
 • ve formě oční suspenze.

Dávkovací režim je nastaven individuálně s ohledem na indikace, pohodu pacienta a její reakci na léčbu.

V naléhavých mimořádných situacích se dexamethason podává intravenózně pomalu (buď injekcí nebo kapáním). V normální praxi se lék podává častěji jako intramuskulární injekce. K ředění roztoku pro intravenózní infuzi se používá fyziologický roztok NaCl nebo 5% roztok glukózy.

Dexamethason v injekcích se podává intramuskulárně v individuálně vybraném objemu: nejprve se podá mírně nadhodnocená dávka léčiva, pak se toto množství postupně sníží na optimální a extrémně účinnou dávku. Průměrná dávka může být od 0,5 do 9 mg medikace denně. Intravenózní kapátko se používá pro předčasný nástup porodu, kdy cílem je otevřít dětská plíce s neúplnou tvorbou dýchacího systému. Někdy může být vyžadováno další podání léku těsně před dodáním.

Kolikrát může být dexamethason injikován během těhotenství? Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď, protože jmenování je vždy individuální a je vybíráno pro každý konkrétní případ zvlášť. U některých žen je lék podáván jednou a v jiných situacích je vyžadována léčba po celou dobu těhotenství. Dlouhodobé ošetření se obvykle provádí za použití tabletové formy dexamethasonu..

Tablety se užívají ráno nebo před spaním nebo dvakrát denně v individuálně stanoveném množství. Průměrné jednotlivé množství léčiva je 1/2 tablety. Nejčastěji se takový léčebný režim používá, když žena nejprve vezme přeceňovanou dávku, která se postupně snižuje a, pokud je to nutné, snižuje na „ne“. S očekávaným dlouhým obdobím léčby se nejprve podají intramuskulární injekce, poté se pacient převede na udržovací terapii tabletami Dexamethasonu..

Existuje také forma léku ve formě oftalmického roztoku. Oční kapky dexamethasonu nejsou během těhotenství zakázány, ale používají se pouze v případě doporučení lékaře: pro zánět iritidy nebo iridocyclitidy, bakteriální zánět spojivek. Kapky nemají systémový účinek a jejich lokální použití nepoškodí těhotenství a plod. Dexamethason aplikujte až 3x denně, 1-2 kapky do postiženého oka (pokud lékař nestanovil jinak).

Při bronchitidě, pneumonii, bronchiálním astmatu, otoku hrtanu může lékař doporučit inhalační podání léku. Vdechování dexamethasonem během těhotenství je povoleno, ale postupy jsou prováděny pod lékařským dohledem a celková doba inhalační léčby by neměla přesáhnout 7-10 dnů..

Oční kapky nebo suspenzní kapky, v některých případech je povoleno kapat do nosní dutiny - například se sinusitidou, rinofaryngitidou, sennou rýmou. Dexamethason v nose během těhotenství může zmírnit průběh alergické rýmy, zmírnit zánět a intoxikaci. Tyto kapky však nelze použít více než třikrát denně a více než sedm dní v řadě. Kromě toho byste neměli užívat léky bez dobrých důkazů - například při běžném nachlazení, kdy je docela možné použít bezpečnější léky.

Zrušení léčby

Mnoho žen, které musí tento lék užívat dlouho, se obává: jak bude dexamethason během těhotenství vysazen? Tento problém je skutečně důležitý, protože není možné náhle zastavit léčbu tímto lékem. Dexamethason se zlikviduje co nejhlaději a pokračuje se ¼ z obvyklého dávkování po dobu 10 dnů. Proč je to nutné? Pointa je, že lidské tělo nezávisle produkuje hormony, které mají podobnou strukturu jako dexamethason. Na pozadí léčby drogami je potlačena vlastní produkce hormonu: je zapnut princip zpětné vazby. Při prudkém přerušení léčby nemá tělo čas se přizpůsobit zhoršenému hormonálnímu stavu. V důsledku toho se vyvíjí hypokorticismus. Projevy tohoto patologického stavu jsou takové, že dříve se problémy rychle zhoršují, zhoršují se laboratorní ukazatele a dochází k poklesu krevního tlaku. Chcete-li tomu zabránit, musíte být při ukončení používání Dexamethasonu opatrní.

Někdy, když je odstraněna hrozba přerušení, je léčba zrušena a poté je během těhotenství předepsán druhý cyklus Dexamethasonu. To by nemělo být děsivé: opakovaná léčba může být nabídnuta asi 3-4 týdny po prvním a je považována za bezpečnou..

Dexamethason v různých stádiích těhotenství

Shrnutí krátkého shrnutí. Dexamethason v klinické praxi lze použít v těchto situacích:

 • Nebezpečí pro život ženy. Dexamethason může být zahrnut do resuscitačního režimu v případě těžkého alergického procesu, s cerebrálním edémem a také v případě, že se objeví další život ohrožující stav (bronchospasmus, komplikovaný útok bronchiálního astmatu).
 • Riziko potratu. Dexamethason v časném těhotenství je předepisován k tomu, aby zabránil předčasnému přerušení těhotenství nebo k potlačení takového přerušení v počátečním stádiu vývoje (pokud se hyperandrogenismus stane příčinou této patologie - zvýšená produkce mužských pohlavních hormonů).
 • Nebezpečí předčasného porodu. Pokud existuje riziko, že se dítě narodí předčasně a bude předčasné, pak je Dexamethason připojen k urychlení přizpůsobení dýchacího systému dítěte nezávislé dýchací funkci..
 • Poruchy vývoje plodu. Dexamethason v pozdním těhotenství bude předepsán bez selhání, pokud je u plodu diagnostikována vrozená intrauterinní hyperplazie kůry nadledvin. Jedná se o relativně vzácnou patologii, která vyžaduje povinnou korekci léku..
 • Autoimunitní onemocnění u žen. Dexamethason je zařazen do seznamu schůzek během těhotenství, pokud má žena komplikovaný průběh dermatózy, onemocnění pojivové tkáně, revmatoidní artritidu, závažné endokrinní poruchy.
 • Zhoubné patologie během těhotenství. Dexamethason se používá jako lék, který inhibuje procesy dělení atypických buněk.

V některých případech lékař zahrnuje do léčebného režimu Dexamethason jako profylaktický přípravek, který zabraňuje relapsu autoimunitní patologie. Takové jmenování se nepovažuje za tolik z hlediska negativního dopadu na průběh těhotenství nebo vývoje plodu, ale z hlediska prevence ostré exacerbace nemoci, která může způsobit mnohem větší poškození než užívání drogy..

Dexamethason během těhotenství

Každá žena slyšela více než jednou, že by během těhotenství neměla užívat žádné léky. Léky používané při porodu dítěte mohou mít vážné a někdy nenapravitelné následky. A proto, pokud je to možné, je lepší „přejít kolem desáté cesty“ při přenášení dítěte. To vše je pravda, ale není vždy možné vyhnout se léčbě léky: některé stavy a nemoci jsou potenciálně mnohem nebezpečnější pro život dítěte než účinek jejich užívání. Totéž lze říci o léku Dexamethason, který je předepsán během těhotenství v případě hyperandrogenismu.

V anotaci k dexamethasonu je uvedeno: příjem během těhotenství je kontraindikován. Ale to je smůla: tento lék je často předepisován v průběhu těhotenství, aby se udržel těhotenství. K tomu dochází, pokud těhotné tělo produkuje zvýšené množství mužských hormonů - androgenů. Hyperandrogenismus je nebezpečný, protože vyvolává potrat, a proto vždy existuje nebezpečí předčasného ukončení těhotenství. Dexamethason jako hormonální lék inhibuje produkci androgenů v nadledvinách a ováriích, čímž snižuje riziko potratu. Dexamethason se zpravidla předepisuje k použití během celého těhotenství. Koneckonců, jak roste plod, jeho tělo také začíná produkovat mužské hormony. Situace se stává zvláště nebezpečnou, pokud žena očekává chlapce: v tomto případě jsou jeho hormony přidávány k matkám androgenům, což zvyšuje riziko předčasného ukončení těhotenství.

Další vlastností dexamethasonu je jeho schopnost snižovat aktivitu imunitních procesů, díky čemuž je předepsán pro přijetí v případě hyperaktivity imunitního systému - v tzv. Autoimunitních podmínkách. Tyto stavy jsou typické pro onemocnění, jako je lupus, některá artritida, hepatitida, onemocnění ledvin a další. U těchto nemocí vnímá původně příliš aktivní imunitní systém matky plod jako nebezpečí a může na něj agresivně reagovat - až po odmítnutí. Navíc je napadena „vlastní tkáň“ těla matky. Dexamethason, který blokuje tvorbu protilátek, které brání rozvoji těhotenství, tomu může zabránit..

Dexamethason, stejně jako všechny léky této třídy - kortikosteroidy - má schopnost proniknout placentou. Ale ověřené dávkování, které se dlouhodobě praktikuje v endokrinologii, gynekologii, prakticky redukuje možné vedlejší účinky pro plod během léčby dexamethasonem na nulu. Droga se obvykle předepisuje v množství 1 až 3 tablety denně - v závislosti na ukazatelích moči a krevních testů. Kromě toho je v průběhu léčby možné snížení dávky hormonu - opět v závislosti na indexech androgenů v těle. Pokud se všechny stejné komplikace nedají vyhnout - projevují se atrofií kůry nadledvin u plodu - budou opraveny u novorozence v důsledku substituční terapie.

Kontraindikace pro užívání dexamethasonu během těhotenství jsou obezita u budoucí matky třetího nebo čtvrtého stupně nebo zvýšená citlivost na tento lék. A nežádoucí účinky užívání dexamethasonu během těhotenství se mohou projevit nevolností, zvracením, snížením krevního tlaku, tvorbou žaludečních vředů.

Stále ještě nestojí za to odmítnout léčbu dexamethasonem během těhotenství, což se obává negativních účinků léku. Tento nástroj se v medicíně používá déle než rok, a lékaři si proto jsou vědomi jeho nepříznivých účinků, v důsledku čehož bude těhotné ženě poskytováno zvýšené monitorování. A navíc může odmítnutí přiměřeného zacházení vést k bolestivým a tragickým následkům pro každou matku - ztrátu dítěte.

Dexamethason (Metipred) během těhotenství.

Musím vzít Dexamethason celé těhotenství (hyperandrogenismus), v posledním těhotenství jsem také pil od začátku do konce. Přemýšlel jsem o bezpečnosti léku. Sdílím tedy informace, pro které jsou relevantní.

Během těhotenství byl dexamethason používán více než 50 let, přičemž bylo dosaženo dobrých výsledků. Bombastický rozruch kolem aplikace není nic ospravedlněn a nebezpečí není podloženo žádnými vědeckými důkazy. Rozsáhlé zkušenosti s používáním dexamethasonu vám umožňují přiřadit tento lék k nejbezpečnějším hormonálním lékům používaným během těhotenství. Světově proslulý profesor V.M. Sidelnikova doporučila použití dexamethasonu u pacientů s obvyklou ztrátou těhotenství.

Glukokortikoidy hrají důležitou roli v lidském těle v různých stádiích vývoje, počínaje prenatálním obdobím. Na jedné straně se jako přirozené hormony podílejí na regulaci funkcí různých orgánů a systémů v těle, a to i během těhotenství. Na druhé straně se syntetické analogy přírodních hormonů používají ve všech oblastech medicíny více než 50 let k léčbě různých nemocí, včetně těhotných žen v různých stádiích těhotenství. Jednou z hlavních indikací pro použití kortikosteroidů ve třetím trimestru je zvýšené riziko předčasného porodu, které zůstává hlavní příčinou morbidity a mortality u dětí prvního roku života. S hrozbou předčasného porodu přispívají glukokortikoidy k zrání povrchově aktivní látky - látky nezbytné pro normální fungování plic novorozence..

Prednizolon, methylprednisolon (METIPRED) a DEXAMETASONE jsou předepisovány těhotné ženě z různých důvodů. Tyto hormony mají jeden účel - zachránit těhotenství před ukončením - působí podobně.

Nejčastěji jsou glukokortikoidy předepisovány pro hyperandrogenismus - patologický stav těla, když má žena nadbytek mužských pohlavních hormonů syntetizovaných v nadledvinách a ováriích (adrenogenitální syndrom, polycystický vaječník, smíšený hyperandrogenismus). Tato patologie zabraňuje otěhotnění. Tento stav se často vyskytuje u vrozené choroby - adrenogenitálního syndromu. Jak plod roste, vylučuje své vlastní mužské hormony. To je obzvláště nebezpečné, pokud mužský plod: jeho hormony začnou fungovat, které se přidávají k androgenům matky. Zvýšený tonus dělohy ohrožuje nejen potrat, ale také křeč cév, které krmí dítě. Interferencí s narušeným metabolismem hormonů v těle snižuje DEXAMETASONE tvorbu mužských pohlavních hormonů. V tomto případě je tento lék předepsán téměř po celou dobu těhotenství, protože jeho zrušení způsobí zvýšení hladiny mužských hormonů. Dávka DEXAMETASONE se upravuje v závislosti na hladině 17-KS (17-ketosteroidy jsou metabolické produkty mužských pohlavních hormonů) v moči, méně často - krevní testosteron nebo DHA-C - krevní dehydroepiandrosteron sulfát.

DEXAMETASONE má také vlastnost snižující aktivitu imunitních procesů, proto je předepisován pro zvýšenou aktivitu imunitního systému - s tzv. Autoimunitními podmínkami. Jedná se o onemocnění, jako je antifosfolipidový syndrom (APS), bronchiální astma, systémový lupus erythematodes, některá artritida, hepatitida, onemocnění ledvin a další.

Imunitní systém, jehož cílem je rozpoznat a odstranit „mimozemšťana“ z těla, často způsobuje nedostatečnou reakci těla matky na vývoj těhotenství. Během těhotenství, s těmito chorobami, již aktivní imunitní systém matky odolává vzhledu mimozemského plodu. Cílové tkáně mateřského organismu se také stávají terčem agrese imunitního systému. Pokud existuje podezření na poruchy imunity, jsou glukokortikoidy „užitečné“: blokují tvorbu protilátek, které mohou bránit rozvoji těhotenství..

Mezi časté důvody jmenování glukokortikoidů patří antifosfolipidový syndrom (APS). Při tomto onemocnění tělo produkuje protilátky na proteiny specifické pro fosfolipidy v těle, které tvoří základ buněčné stěny. V této situaci je plod poškozen podruhé následkem poškození cév vyvíjející se placenty. Blokování malých cév krevními sraženinami ve formující placentě narušuje její funkci, což vede k placentární nedostatečnosti a v některých případech končí smrtí embrya nebo plodu.

Pár slov o tom, jak nebezpečné je brát tyto hormony během těhotenství. Všechny kortikosteroidy procházejí placentou. Bohužel léky, které nemají nepříznivý účinek, v současné době neexistují, ale vždy je nutné porovnat vedlejší účinek s výhodami užívání léku.

Zde jsou například některé z nežádoucích účinků kortikosteroidů, o nichž si přečtete v anotacích léků: možnost otoků, zvýšená hladina cukru v krvi, nespavost, agitovanost, zhoršená tvorba kostí, provokující tvorba vředů gastrointestinálního traktu, nárůst tělesné hmotnosti.

Ale nebuďte vystrašení a v žádném případě nepřijímejte léky. Za prvé, ty hormonální poruchy, pro které jsou předepsány dexamethason a prednisolon, jsou mnohem nebezpečnější než jejich užívání. A za druhé, s dávkami používanými v gynekologické endokrinologii (asi 1 tableta denně) jsou komplikace poměrně vzácné a v každém případě výhody užívání drog významně převyšují poškození možnými komplikacemi. Kromě toho gynekolog-endokrinolog vždy ví o nepříznivých účincích této skupiny léků a bude vás sledovat mnohem podrobněji než žena, jejíž těhotenství je kompletní, aniž by tyto léky užívala..

Předepsané léčivo je povinné používat každý den ve stejnou dobu, dokud to lékař nezruší. Dotyčné hormony se užívají brzy ráno po jídle jedním z jejich nejčastějších vedlejších účinků je negativní účinek na gastrointestinální trakt. Používáte-li lék po jídle, pak se tento vedlejší účinek neobjeví. Počáteční dávka je zpravidla polovina tablety. Každé 2-4 týdny budete muset provést analýzu na 17-KS a podle jeho výsledků lékař sníží nebo zvýší dávku.

Pamatujte, že hormonální léčba je složitá věda. Pouze lidé s vyšším lékařským vzděláním mohou analyzovat výsledky studií a vyvodit závěry o léčbě. Při užívání těchto hormonů je disciplína a pozornost na sebe a doporučení lékaře hlavními složkami úspěšné a bezpečné léčby.

Výsledky těhotenství pro použití Prednisonu (236) a MethylPrednisone (222) v mateřství byly analyzovány pobočkou Medicaid v Michiganu. Obecně při použití kortikosteroidů nebylo možné identifikovat zvýšení frekvence vrozených malformací. Zkušenosti ukazují, že při předběžném vyšetření a včasné adekvátní léčbě, pečlivém sledování těhotenství u žen s obvyklým potratem je narození plně životaschopných dětí 98%.

Bylo studováno 325 těhotenství léčených dexamethasonem. Metaanalýza ukazuje pokles fetilizace virilizace. Těhotné ženy dostávaly dexamethason v časných stadiích těhotenství. Žádné škodlivé účinky dexamethasonu. Dexamethason nezvyšuje výskyt mrtvě narozených dětí, spontánních potratů a malformací plodu. Byly zaznamenány neuropsychologické důsledky, i když tyto údaje jsou poměrně vzácné. U matek, které dostávaly dexamethason, došlo ke zvýšení počtu otoků a strií.

Těhotenství a dexamethason: globální experiment?

Za posledních 20 let nashromáždil svět dostatečné zkušenosti s používáním glukokortikosteroidů během těhotenství. Možné komplikace ze strany matky jsou známé a dobře popsané: Cushingův přechodný syndrom, nadměrný přírůstek na váze, otoky, dysfunkce gastrointestinálního traktu, dysfunkce metabolismu uhlohydrátů, hypertenze, zvýšená podrážděnost nebo podrážděnost, výskyt ošklivých strií.

Co se však stane s dětmi, jejichž matky dostaly během těhotenství glukokortikoidovou terapii?

Při pokusech na zvířatech pamatujte na intrauterinní smrt s resorpcí plodu, potrat, výrazné snížení velikosti přežívajícího plodu, životaschopnost novorozenců, deformitu a nedostatek růstu. Je zřejmé, že situace s lidskými embryi je nějak jiná..

Všichni vědci připustili, že intrauterinní zpomalení růstu a nízká porodní hmotnost jsou jasným důsledkem léčby kortikosteroidy. Ale je to problém? Narodilo se tak milované a dlouho očekávané dítě. S úchyty, nohama. No, zatím malé, vyrůstající! Samozřejmě vyroste!

Nyní se podívejme na výsledky studie H. Littel z takového evropského a prosperujícího Švýcarska.

Život lidí narozených s retardací růstu plodu, bez ohledu na gestační věk, je podstatně kratší než život normálně vážených. Ve skupině lidí narozených s nízkou tělesnou hmotností jsou nemoci mnohem častěji zaznamenávány po celý život..

Upozorňujeme, že nejde o děti narozené s extrémně nízkou tělesnou hmotností - je tu úplně jiný příběh. Jedná se o děti, jejichž porodní hmotnost byla menší než 2,5 kg.

Pro formulaci tohoto nejdůležitějšího socio-biologického závěru zkoumali švýcarští vědci život a zdraví všech lidí narozených v letech 1917-1918 až do roku 1998 (po dobu 80 let). Ukázalo se, že retardace intrauterinního růstu je významnějším rizikovým faktorem než známá hypertenze, diabetes mellitus, kouření, chudoba a další nepříznivé faktory v pozdějším životě.

Po mnoho let byl vliv nepříznivých životních podmínek a přítomnost genetické predispozice považován za určující faktor ve vývoji nekomunikovatelných nemocí v dospělosti. Později bylo navrženo, že úplně první prostředí, děloha, může během období nitroděložního vývoje člověka hrát ještě významnější roli než každý z výše uvedených faktorů..

To vedlo k vytvoření konceptu „embryonálního programování“, který spočívá ve skutečnosti, že změny v nitroděložním prostředí, ke kterým dochází během určitých časově omezených období, mohou mít dlouhodobé dlouhodobé následky a mohou vyvolat řetěz událostí, které vedou k rozvoji funkčních poruch v dospělosti.

V roce 1996 byl ve 34 studiích týkajících se více než 60 000 případů zjištěn vztah mezi kardiovaskulární patologií v dospělosti a nízkou porodní hmotností. Studie provedené Barkerem a jeho kolegy svědčí o tom, že lidé narození s tělesnou hmotností nižší než 2,5 kg, ve věku 50 let a starší, mají vyšší klidovou srdeční frekvenci než lidé, kteří při narození váží 3,3 kg. a více. Podobný vztah byl zjištěn ve vztahu ke zvýšenému krevnímu tlaku, plazmatickým triglyceridům a stupni inzulínové rezistence.

Během posledních 10 let byly získány přesvědčivé údaje, že i krátkodobé podávání glukokortikoidů během těhotenství může „přeprogramovat“ fungování funkčních systémů plodu několik desetiletí předem. Syntetický hormon „klamá“ plod, napodobuje stresový signál z těla matky a nutí dopředu, aby vynutil mobilizaci rezerv. Tento účinek je dále posílen skutečností, že moderní dlouhodobě působící glukokortikoidy (dexamethason) nereagují na inaktivační účinek placentárních enzymových systémů a mají trvalý účinek na cílové orgány a tkáně.

Co povede k dospělosti, je předmětem podrobného studia:

 • Hypertonické onemocnění?
 • Cukrovka?
 • Obezita?
 • Problémy s chováním?
 • IQ redukce?
 • ....

V roce 1999 byla zahájena prospektivní multicentrická studie, ve které se plánuje sledovat tyto děti po dobu 18 let. Počkej a uvidíš. Nic není a v naší zemi není dostatek materiálu: stovky tisíc těhotenství na dexamethasonu. Prozkoumejte - nechci.

Tento cyklus v žádném případě nevyžaduje diskusi s lékaři, kteří z jakéhokoli důvodu používají k potratu glukokortikoidy. Poté, co byl nepříznivý účinek těchto hormonů na plod jasně prokázán, nebylo co dohadovat.

Je to jen pokus vysvětlit, proč jsme se opět ocitli před ostatními, když jsme prováděli rozsáhlý experiment na budoucích generacích, jehož výsledky budou trvat déle než deset let, než se rozdělí..

Jde jen o melancholii o skutečnosti, že v novém návrhu nařízení upravujícího správu těhotenství zůstalo na jejich místě všechno - a hyperandrogenismus a 17-KS a glukokortikoidy..

Ačkoli, jaký hřích skrýt. Paranoidní myšlenka se přesto vplížila: „Co když to je opravdu experiment? Ne hloupost, negramotnost, ne setrvačnost, ale něco mnohem hroznějšího? “

Dexamethason během těhotenství: na co jsou injekce předepsány, jaké jsou důsledky pro dítě?

Dexamethason na to, co je předepsáno během těhotenství

Ahoj znovu, vážení čtenáři blogů!

Jsem si jistý, že někteří z vás slyšeli o dexamethasonu jako léku, který šetří těhotenství, zatímco jiní slyšeli o stejném nástroji jako lék, který nelze nikdy použít v „zajímavé pozici“.

Představte si, že oba mají pravdu. Jak je to možné? Co je dexamethason předepsán pro těhotenství a je nebezpečný pro dítě a matku - to je téma naší konverzace.

Jaký druh drogy

Pokud začnete studovat pokyny pro tento lék, uvidíte, že těhotenství patří mezi kontraindikace. Lékaři však předepisují tyto injekce v období porodu dítěte. Vše záleží na vašem stavu a kvalifikaci lékaře. Je to on, kdo musí posoudit, jak moc bude terapeutický účinek užívání drog vyšší než potenciální nebezpečí z něj.

Aniž bych se zabýval lékařským pojmem, řeknu, že Dexamethason odkazuje na hormonální drogy. Nebo spíše náhrada za hormon kůry nadledvin. jeho úkolem je udržovat funkčnost celého organismu. A když dojde k problémům, může lékař předepsat lék.

Obvykle v tomto případě mluvíme o následujících potížích:

 • akutní a chronický zánět;
 • autoimunitní patologie;
 • alergie.

Samozřejmě to není celý seznam porušení, která odůvodňují užívání drogy. Vyznačuje se antishockovými, glukokortikoidními a imunosupresivními účinky. Je prokázán účinek na téměř všechny metabolické procesy, které se v těle vyskytují.

Mimochodem, droga byla vytvořena asi před sto lety a po všechna ta léta došlo k nesmiřitelnému boji mezi jejími oponenty a šampióny. Negativní účinek jeho složení na plod byl prokázán a důsledky užívání Dexamethasonu jsou závažné patologie a zhoršený vývoj dítěte..

Pokud je to relevantní

Když lékař předepíše kontroverzní medicínu, řídí se zdravím své matky. Patologie často vedou k potratu, u žen dochází k chronickému potratu dítěte. Myslíte si, že žena v tomto stavu bude myslet na nebezpečí nápravy nebo se riskovat a pokusit se porodit dítě? Proč je to předepsáno?

Odborníci nejčastěji předepisují dexamethason za následujících okolností:

 • pokud má maminka hyperandrogenismus, což znamená vysoké množství mužských hormonů, to znamená, že místo progesteronu produkují nadledvinky testosteron, který ženě nedovolí vydržet dítě;
 • přítomnost chronických patologií u mámy, může to být dysfunkce ledvin, artritida, lupus, hepatitida, lék blokuje protilátky, což šetří těhotenství.

Droga je často předepisována ve fázi plánování plánování. Je známo, že přispívá k odhalení plic dítěte, a proto je během předčasného porodu na matku umístěn kapátko dexamethasonu..

Pokud mluvíme o nedostatcích, pak jednou z nejvýznamnějších je schopnost léku projít placentou, která způsobuje poškození plodu i mateřského mléka. Obecně by se měla velká pozornost věnovat vašemu zdraví ve fázi plánování těhotenství.

A pomůže vám to Irina Zhgareva, která ve své knize „Jak udržovat zdraví žen“ uvedla vynikající doporučení 10 praktických tipů. Publikace vám řekne, jaké faktory ovlivňují zdraví žen, jaké hormony, na kterých závisí, jak rozpoznat ženské choroby podle příznaků a co je nejdůležitější, jak zabránit jejich výskytu..

Jak používat?

V lékárně vám bude nabídnuta možnost nakoupit lék v různých formách - tablety nebo ampulky. Ale jsou tam kapky. Řeknu o nich trochu později. Injekce mohou být předepsány nejen intramuskulárně nebo intravenózně, ale také přímou injekcí do kloubu, pokud to indikuje patologie, například zánět.

Upřímně řečeno, lékař by měl předepsat dexamethason pouze v případě, že jiné léčebné metody selhaly. Ve skutečnosti je to extrémní míra. A téměř vždy začíná léčba prášky. Pokud je však stav pacienta závažný a dokonce kritický, pak se předepisují injekce - intravenózně nebo intramuskulárně.

Při akutní revmatické bolesti se však injekce podávají do kloubu, takže se uvolňuje bolestivý šok. Dávky a čas průběhu užívání léku pro dospělého předepisuje lékař. Tento problém je vyřešen individuálně. Denní dávka v tabletách se pohybuje od 0,5 do 0,9 mg. První injekce se provádí při maximální dávce, poté se postupně snižuje.

Pro léčebnou terapii stačí 3–4 dny. Může se opakovat, ale ne dříve než po 3 měsících. Cena léku je rozpočtová, takže s jejím nákupem nejsou žádné problémy. Pokud jde o kapky, používají se v nose a očích. To je obvykle spojeno s akutními zánětlivými onemocněními..

Používají také lék pro děti, s kterým Dr. Komarovsky zcela nesouhlasí. Říká, že po použití Dexamethasonu jako očních kapek proti rýmě nic nepomůže v budoucnu dítěti. A vzhledem k hormonální složce léku není třeba mluvit o užitečnosti léku.

Kontraindikace

Ti, kteří pilně pil během těhotenství a dělali to přísně pod dohledem lékaře, říkají o vysoké účinnosti léku. Opakuji však, že pokud existuje alespoň nějaký způsob, jak se tomuto nástroji vyhnout, musíme jej použít. Jeho dávka by měla být přísná.

Existují určité kontraindikace:

 • patologie trávicího systému;
 • diabetes;
 • přítomnost infekcí - bakteriální, virová, fungální;
 • dysfunkce jater a ledvin.

Obecně je tento seznam dostatečně velký a lékař musí před předepsáním léčby pečlivě zkontrolovat vaši kartu, aby vyloučil ty patologie, u kterých nelze lék použít. Ti, kterým byl podán dexamethason, hlásí vedlejší účinky..

 • poruchy metabolických procesů;
 • v zažívacím a endokrinním systému;
 • problémy se zrakem a srdcem.

Pokud jde o dítě, může mít také patologie. Takže jsou zaznamenány problémy s nadledvinami a dalšími. Nejnebezpečnější je však adrenalinová krize, která může vést k úmrtí dítěte. Matky po narození proto musí dítě pravidelně vyšetřovat.

Mezitím se vaše těhotenství daří dobře, můžete se věnovat příjemným prenatálním starostem. A bezplatný webinář „Vaše ideální těhotenství a porod v každém věku“ vám s tím pomůže. Bude užitečné pro ty, kteří plánují pouze otěhotnět, a také pro ty, kteří jsou blízko nich ve „zajímavé pozici“..

Webinář vám řekne spoustu zajímavých věcí, například, co musíte udělat, abyste se cítili dobře, jak správně jíst, jak přežít toto období, pokud již máte více než 40 let..

Organizátoři a moderátoři webináře porodní asistentky s velkými zkušenostmi jsou Irina Zhgareva a Maria Mayorskaya. Zpětná vazba těch, kteří využili této nabídky, hovoří o vysoce kvalifikovaných odbornících, kteří doslova odpověděli na všechny otázky.

Když lékař předepíše lék, který je na pochybách, měli byste se pokusit získat více informací o tomto léku. Někdy je to užitečné, například dexamethason..

Pokud mají vaši přátelé takové pochybnosti, řekněte jim o článku. Po přihlášení k odběru blogu budete jako první dostávat oznámení o nových tématech k diskusi. sbohem!

S pozdravem Tatyana Chudutová, matka tří úžasných dětí!

Injekce dexamethasonu během těhotenství: co je předepsáno, návod, cena, recenze

Těhotenství není vždy hladké. V pozdějších stádiích často hrozí předčasný porod nebo potrat.

Lékař poté, co porovnal všechna fakta, zvážil všechny klady a zápory, může předepsat docela silné léky zaměřené na přípravu plodu k předčasnému porodu a zvýšení jeho šance na přežití.

Jedním takovým lékem je dexamethason. Proč je předepsán takový silný hormonální lék a jaké důsledky z něj lze očekávat?

Jak již bylo uvedeno výše, hlavní indikací pro použití injekcí Dexamethasonu je hrozba předčasného porodu. Pokud je takový problém detekován, pomůže tento lék urychlit otevření plic dítěte..

Poté, co se dítě narodí, má každou šanci dýchat sám, protože dýchací systém bude vyvinut a připraven. Jinak existuje riziko, že dítě nebude schopno dýchat samo o sobě, může mít zástavu dýchání a smrt. Injekce dexamethasonu způsobují v matčině těle celkový stres.

Dítě to cítí a již v lůně se připravuje na to, že se možná bude muset narodit brzy.

Lék je také předepsán pro zvýšenou produkci testosteronu. Mimochodem, pokud je známo, že žena čeká na chlapce, může být lék předepsán až do konce těhotenství, aby byl zachován: při přenášení chlapce může být testosteron navíc produkován.

Někdy existují situace, kdy se tělo matky snaží plod odmítnout. Dexamethason mírně potlačuje imunitní systém matky, takže se přestává snažit plod odtrhnout. Je tedy také možné v mnoha případech zabránit potratu, informovat a porodit dítě.

Droga je velmi silná a podle pokynů je možné ji během těhotenství použít. Často se však předepisuje v případě vážné hrozby..

Za prvé, lék je obtížné tolerovat samotnou ženou, protože má mnoho vedlejších účinků. Ovlivňuje to však i dítě, protože ho placenta neblokuje.

Proto žádný lékař „stejně jako“ nebude takový lék předepisovat. Potřebují vážné důvody.

Návod k použití injekčních lahviček intramuskulárně

Průměrná denní dávka se pohybuje od 0,5 do 0,9 mg. První den se podává maximální dávka (4–20 mg) a následující den postupně klesá. Přesné dávkování předepisuje lékař.

Injekce se podávají intramuskulárně jak ve zdravotnickém zařízení, tak i doma, pokud to žena dokáže určitě.

Podrobné pokyny pro použití injekcí Dexamethasonu intramuskulárně neznamenají samopodání léku bez konzultace s lékařem a z dobrého důvodu.

Vedlejší účinky a kontraindikace

Droga má mnoho kontraindikací:

 • obezita;
 • ulcerativní kolitida;
 • psychóza;
 • AIDS;
 • gastritida;
 • infekční choroby;
 • parazitární choroby;
 • onemocnění srdce a cév;
 • diabetes;
 • chronické formy selhání ledvin a jater;
 • tyreotoxikóza;
 • nefrourolitiáza.

Úplný seznam kontraindikací naleznete v pokynech. Při předepisování těchto injekcí je musí lékař vzít v úvahu. Dexamethason má také mnoho vedlejších účinků. Proto se považuje za velmi obtížné:

 • narušení endokrinního systému;
 • metabolické poruchy;
 • problémy s kardiovaskulárním systémem;
 • problémy se zažívacím traktem;
 • poruchy centrálního nervového systému.

Vedlejší účinky je třeba nahlásit lékaři, zejména pokud jsou závažné.

Proč předepisovat injekce progesteronu během těhotenství v raných stádiích a jak je správně dělat?

V jakých případech se používá při plánování Cyclos Proginov, více v dalším článku.

O tabletách Tranexamu během těhotenství: https://mamafarma.wpengine.com/ginecology/traneksam-vo-vremya-beremennosti.html.

Lék je relativně levný. Cena balíčku Dexamethasonu s 25 ampulkami 4 mg v průměru 130-200 rublů, v závislosti na městě a řetězci lékáren, kde je zakoupena.

Těhotné recenze

Co říká hodnocení injekcí Dexamethasonu:

Natalya, 25 let

Tyto injekce mi byly předepsány během 28 týdnů těhotenství kvůli ICI, abych urychlil zrání dětských plic a trochu potlačil imunitu. Ten nerozuměl úplně, ale lékař řekl, že je to nutné. Měl jsem strach, protože jsem byl v době jmenování v perinatálním centru.

A ženy, které byly v mém pokoji a v sousedních místnostech, mi vyprávěly tolik hrůz ohledně této drogy. Dlouho jsem pochyboval, protože jsem se jejich příběhů opravdu bál. Konzultoval jsem s jedním z mých dobrých přátel, který byl také gynekolog, a byl si vědom mého těhotenství.

Řekl také, že je nutné injikovat, protože to není fakt, že to bude mít vedlejší účinky, ale pokud se dítě narodí předčasně a má nedostatečně rozvinutý dýchací systém, bude to mnohem více problémů. První injekce byla podána v nemocnici, zbytek si řekla udělat sama doma.

Ale bála jsem se, tak jsem najala sestru, která přišla a dala mi tyto injekce. Obecně jsem neměl žádné vedlejší účinky ze seznamu v pokynech. Všechno jsem vydržel dobře.

2 týdny poté, co začali injikovat dexamethason, jsem šel na rutinní ultrazvuk a lékař řekl, že pokrok ve vývoji fetálních plic byl velmi patrný. Dcera se narodila ve 37 týdnech s malou hmotností, ale rychle jsme ji dostali a všechno je nyní v pořádku s námi.

Renata, 33 let

Vyskytla se preeklampsie a preeklampsie. Léčili ho 3 týdny a teprve na konci začali aplikovat tyto injekce, aby otevřeli plíce dítěte. Bohužel po porodu žila moje dcera pouze 4 hodiny.

Přestože mnozí v nemocnici uvedli, že jim byla injikována Dexamethason několik dní ve stejné situaci, úspěšně porodili děti, které přežily.

Kdo ví, že kdybych ho taky začal bodat dříve, možná bych teď byl dvakrát maminka...

Lena, 39 let

V 27. týdnu bylo riziko potratu a předčasného porodu. Dali to na konzervaci, předepsanou léčbu, včetně 4 injekcí Dexamethasonu. Samozřejmě jsem se připojil k internetu a zeptal se na všechny léky, které mi byly předepsány.

A většina otázek se týkala Dexamethasonu, protože v recenzích bylo popsáno tolik vedlejších účinků a hrozných důsledků. Zeptal jsem se doktora a řekl, proč musím udělat takové nebezpečné injekce.

Řekla, že mám vysoké riziko, a proto, abych zvýšila šance na přežití dítěte, musím mi injekčně podat tento lék, abych rychle otevřel plíce. Musel jsem souhlasit. Dítě se narodilo předčasně. Téměř měsíc jsme leželi v perinatálním centru.

Nyní je jeho syn 8 měsíců starý, naprosto zdravý, získal potřebnou váhu a dokonce ji trochu předčil. Ale to je na vině, chuť k jídlu je dobrá))

Jak určit počátek předčasného porodu s cílem včas vyhledat pomoc:

Pokud je dexamethason předepsán během těhotenství?

Během čekání na narození dítěte musí být nastávající matka obzvláště opatrná ohledně svého zdraví. Tělo je pod obrovským tlakem, takže často vznikají problémy.

Situace je komplikována skutečností, že v tuto chvíli nemůžete brát většinu drog. Je nutné jednat s lékařem i při užívání vitamínů, nemluvě o závažnějších lécích.

Zjistíme, v jakých případech lze dexamethason předepsat během těhotenství.

Samozřejmě by bylo hezké, kdyby se čas nošení dítěte dokázal bez užívání léků. To však není vždy pravda. Poruchy těla a používání některých léků jsou často jediným způsobem, jak udržet těhotenství a někdy zachránit ženský život. Zjistíme, v jakých případech je nutné používat dexamethason během těhotenství.

Co to je?

Dexamezon je syntetické hormonální léčivo ze skupiny glukokortikosteroidů. Tento lék se v medicíně široce používá k léčbě různých nemocí, ale je přísně zakázáno používat jej pro samoléčení, zejména při plánování a těhotenství. Droga se používá výhradně pro zamýšlený účel a pod dohledem lékaře..

Jak to funguje?

Hlavní aktivní složkou léčiva je syntetický analog hormonu, který se v lidském těle vytváří v nadledvinách. Tento hormon plní řadu důležitých funkcí, jmenovitě:

 • reguluje metabolismus jednotlivých minerálů;
 • udržuje normální vodní rovnováhu;
 • ovlivňuje syntézu některých enzymů v játrech;
 • ovlivňuje produkci látek, které vyvolávají zánětlivé a alergické reakce.

Nástroj má tedy následující účinek:

 • antialergický;
 • anti-shock;
 • imunosupresivní.

Rada! Lék se vyrábí ve formě roztoku nebo tablet, podávaných intramuskulárně. Pokud je vyžadován rychlý terapeutický účinek, je předepsána intravenózní injekce.

Při jmenování?

Nástroj lze použít samostatně nebo v kombinaci s ostatními. Seznam indikací pro jeho použití je poměrně široký, toto:

 • onemocnění kloubů a páteře, včetně osteochondrózy, artritidy atd.;
 • šok způsobený traumatem nebo alergickou reakcí, jakož i během chirurgických zákroků.

Kdy nepoužívat?

Je zakázáno používat lék v přítomnosti podmínek, jako jsou:

 • tuberkulóza (aktivní forma);
 • akutní infekční choroby;
 • nemoc jater
 • stav akutní psychózy.

Rada! Těhotenství není zahrnuto do seznamu přísných kontraindikací k užívání drogy, tento lék však můžete používat při přenášení dítěte pouze v naléhavých případech..

Plánovací období

Mnoho žen, které se marně snaží otěhotnět, předepisuje dexamethason při plánování těhotenství. Některé ženy, které se seznámily se seznamem možných nežádoucích účinků těla, které instrukce uvádí, jsou vyděšené a odmítají podávat injekce..

Při plánování těhotenství však může být velmi užitečný dexamethason. Faktem je, že je předepsáno, pokud je neschopnost otěhotnět v důsledku hormonální nerovnováhy.

Pokud je v ženském těle syntetizováno nadměrné množství mužských pohlavních hormonů, pak tento stav často vede k neplodnosti nebo k předčasnému potratu..

Dexamethason je předepisován při plánování těhotenství, aby se obnovila normální hormonální rovnováha. Injekce dexamethasonu vám umožňují upravit produkci hormonů, v důsledku toho je možné početí.

Rada! Pokud byla léčba dexamethasonem prováděna během plánování, pak po těhotenství není léčivo zrušeno, jeho dávka se jednoduše upraví. V některých případech je droga injikována až do narození.

Období těhotenství

Během těhotenství může léčba lékem pokračovat. Ale i když nebyly problémy s početím, nemůžeme vyloučit možnost, že bude vyžadována léčba tímto činidlem. Pokud je lék předepsán k potlačení aktivity mužských hormonů, pak v těhotenství pokračuje léčba:

 • až 18 týdnů v případě, že se ve vaječnících vytvoří nadbytek hormonů;
 • před porodem, je-li nadbytek mužských hormonů způsoben poruchou nadledvin;
 • až 36 týdnů, pokud jsou androgeny syntetizovány v několika zdrojích.

Pokud je po početí zjištěna hormonální nerovnováha, může být také doporučeno použití léku. Navíc, čím dříve začali injekce, tím vyšší šance na zdravé dítě.

Při nedostatečné terapii hrozí nadbytek aerogenních hormonů:

 • rozvoj potratu;
 • vývojové zpoždění plodu, placentární nedostatečnost.

Kromě toho lze dexamethason předepsat nastávající matce v jiných případech, konkrétně:

 • snížit aktivitu imunitních reakcí, pokud ohrožují vývoj těhotenství;
 • k léčbě nadledvinové nedostatečnosti u žen;
 • existuje-li hrozba předčasného porodu, je užívání léku způsobeno rychlejším vývojem plic plodu.

Pokud předčasně hrozí porod

V některých případech není lék předepsán k léčbě nastávající matky, ale k ovlivnění plodu. Tento nástroj je předepsán zejména pro odhalení plic u předčasně narozených dětí.

Jsou chvíle, kdy nelze předčasnému doručení zabránit. Jedním z nejzávažnějších důsledků předčasného narození je nedostatečný vývoj plic dítěte, a proto není možné dosáhnout jejich odhalení po narození. A neschopnost otevřít plíce po narození dítěte vážně zhoršuje předpovědi pro bezpečný vývoj dítěte.

Pokud nastávající matka dostane injekci (méně často předepsané tablety) Dexamethasonu, začne v těle dítěte zrání dýchacích orgánů intenzivněji procházet. Proto i při předčasném narození bude proces otevírání plic probíhat stejným způsobem jako u novorozenců narozených včas.

Nutnost předepisování léku ke stimulaci zrání plic plodu a včasné odhalení při narození určuje lékař, protože úspěšná léčba je možná pouze s individuálním přístupem ke každému pacientovi. Při včasném ošetření začne předčasně narozené dítě okamžitě dýchat, protože proces otevírání plic probíhá normálně.

Snížit intenzitu imunitních odpovědí

Dexamethason se doporučuje pro použití při léčbě nastávajících matek některých autoimunitních chorob, včetně:

 • systémový lupus erythematodes;
 • revmatoidní artritida;
 • žloutenka typu A.

Tato onemocnění jsou způsobena skutečností, že imunitní systém funguje s nadměrnou aktivitou. Proto ženské tělo bude vnímat plod jako hrozbu pro tělo, které musí být zlikvidováno. Injekce drogy vám umožní normalizovat reakce těla a normálně zprostředkovat těhotenství.

Vrozené vady

Pokud má žena vrozenou nedostatečnost kůry nadledvin, pak injekce Dexamethasonu normalizuje rovnováhu hormonů. Tento lék je životně důležitý pro ženu, protože v jejím těle jsou glukokortikoidy produkovány v nedostatečném množství.

Terapeutické režimy

Režim léčby je vždy přiřazen individuálně, v závislosti na indikacích. Nejčastěji je injekce předepisována (intramuskulární nebo intravenózní), ale v některých případech je vhodnější použít lék ve formě tablet.

Možné nežádoucí účinky

Jmenování hormonálních léků se provádí pouze na základě přísných indikací k použití. Samoléčení je kategoricky vyloučeno, protože i jedna injekce může vyvolat vážné vedlejší účinky. Návod k použití varuje, že injekce nebo tablety Descamethasone mohou způsobit následující nežádoucí účinky:

 • přibývání na váze beze změny stravy;
 • selhání trávicího traktu;
 • nespavost;
 • slabost;
 • Nadměrné pocení;
 • alergická vyrážka.

Rada! Všechny uvedené nežádoucí účinky nevyžadují zvláštní ošetření, po ukončení léčby vše zmizí.

Nesmíme zapomenout na to, že lék má imunosupresivní účinek, proto se v průběhu léčby stává těhotná žena ještě zranitelnější vůči virovým a bakteriálním infekcím.

Takže dexamethason během těhotenství může být předepsán jak pro léčbu matky, tak pro stimulaci rychlejšího zrání fetálních plic..

Nejčastěji je předepsán průběh intramuskulárních injekcí nebo tablet. Je-li to nutné, poskytněte pomoc v nouzi, můžete provést intravenózní injekci.

Samoléčení, jakož i neoprávněné zvýšení dávek nebo trvání kurzu je přísně zakázáno.

Jak se dexamethason používá během těhotenství?

Těhotenství je zvláštní období v životě ženy, když se chrání před užíváním léků důkladněji než obvykle. Některé léky jsou přísně zakázány. Ostatní jsou předepisováni ve výjimečných případech - pokud je minimalizováno riziko negativního dopadu na dítě a matka je životně důležitá.

Dexamethason během těhotenství se předepisuje individuálně, v případě hormonální nerovnováhy v těle ženy. Tento lék působí podobně jako hormony, které se přirozeně vytvářejí v nadledvinách..

Návod k použití popisuje mnoho, někdy děsivé, vedlejší účinky.

Je odůvodněné předepsat tento lék během těhotenství? Jak to funguje, jak je správně používat, je povoleno kombinovat s jinými léky? Odpovědi na tyto otázky jsou v navrhovaném materiálu..

Dexamethason - proč jsou injekce předepisovány těhotným ženám

Lék v injekcích je předepsán v kritických případech, kdy je úkolem udržovat těhotenství. Indikace k použití jsou hormonální porucha, autoimunitní patologie, zánětlivé procesy. Injekce dexamethasonu pro těhotné ženy jsou předepisovány pouze v nemocničním zařízení. Nejlepšího výsledku pro zachování plodu je dosaženo při užívání vitamínu E..

Lék je indikován pro těhotné ženy v následujících případech:

 • zánětlivá onemocnění;
 • onkopatologie;
 • diagnostikovaný hyperandrogenismus;
 • Ohrožených potratů;
 • autoimunitní patologie u žen;
 • nutnost připravit plíce dítěte ke zveřejnění.

Jednou z definitivních indikací pro použití dexamethosonu je přítomnost v historii blízkých příbuzných vzácného vrozeného onemocnění endokrinního systému - nedostatek hormonů v kůře nadledvin.

Hormonální lék je předepisován pro život ohrožující stavy pacienta, například těžké formy alergií, exacerbace revmatických a autoimunních chronických patologií. V tomto případě je účinná látka léčiva určena k potlačení imunitní odpovědi těla.

Ve všech případech hormonální terapie během těhotenství je cílem zachovat plod.

Autoimunitní onemocnění

Autoimunitní onemocnění zahrnují systémové patologie, když tělo začne „bojovat proti sobě“. Hyperaktivita imunitního systému vede k patologickým procesům v játrech, ledvinách, svalech, kloubech ženy.

Plodové vajíčko je vnímáno jako něco mimozemského, které by mělo být zlikvidováno. Jmenování Dexamethasonu v prvním trimestru těhotenství vám umožní omezit útok imunitního systému na plodové vajíčko a plodovou vodu, zachránit dítě.

Antifosfolipidový syndrom

Antifosfolipidový syndrom (APS) je autoimunitní onemocnění charakterizované zvýšeným srážením krve a krevními sraženinami. Pro těhotnou ženu znamená antifosfolipidový syndrom:

 • chronický potrat;
 • Slábnutí nebo nedostatečný vývoj plodu;
 • předčasný porod.

Klasická antitrombotická terapie (aspirin, warfarin) pro těhotnou ženu je nedostatečná nebo nebezpečná. Zde jsou zobrazeny glukokortikoidy s pečlivým výběrem dávky..

Riziko potratu

Hrozba potratu spojená s narušeným fungováním jednotlivých orgánů nebo systémů vyžaduje hormonální terapii.

Dexamethason se podává jako naléhavá situace nebo se předepisuje do tablet pro dlouhodobou terapii.

Použití účinných léků je odůvodněno v případě diagnózy autoimunitních chorob, hormonální nerovnováhy, s chronickým potratem, kdy etiologie zůstává nejasná.

Mechanismus účinku léku s hrozbou předčasného porodu je nouzová stimulace plic plodu, aby dozrávaly. Tělo nenarozeného dítěte vnímá Dexamethason jako signál stresu, který zažívá jeho matka, a začíná se připravovat na „cestu ven“..

Časté nemoci

Tablety Dexamethasonu se předepisují těhotným ženám s běžnými onemocněními, pokud hodnocení rizika pro plod není před přínosem léčby pro matku významné. Dexamethason je indikován pro následující onemocnění:

 • onkopatologie krve, lymfomu;
 • zánětlivá onemocnění oka;
 • vředy trávicího systému;
 • endokrinní patologie;
 • onemocnění vedoucí k respiračnímu selhání (těžká chronická bronchitida, astma, alergické reakce);
 • neurologická patologie.

Hormonální terapie je indikována ve fázi plánování těhotenství, pokud zdraví ženy nedovolí otěhotnět dítě bez lékařského zásahu..

Jaké jsou kontraindikace?

Nejcitlivější na dexamethason je těhotné tělo v prvním a třetím trimestru těhotenství. To je, když jeho použití může být životně důležité pro dítě a matku. Kontraindikace pro jmenování drogy jsou následující nemoci a stavy:

 • akutní stavy charakterizované těžkým průběhem;
 • infekce houbami, viry, parazity;
 • těžká tuberkulóza;
 • diagnostikováno s HIV nebo AIDS;
 • poruchy práce srdce, cévní nedostatečnost, srdeční infarkt, mozková mrtvice v nedávné historii;
 • individuální nesnášenlivost.

Vedlejší účinky a účinky dexamethasonu během těhotenství závisí na schématu jeho použití a individuální reakci pacienta. Bezpečné ošetření je určeno pečlivým výběrem dávky léčiva a sledováním stavu dynamiky. Analýzy se provádějí s frekvencí 2 až 4 týdny. Časté vedlejší účinky glukokortikosteroidů se projevují:

 • přibývání na váze;
 • otok;
 • narušení trávicí soustavy (projevující se nevolností, méně často - zvracení);
 • neurologické reakce;
 • poruchy činnosti srdce (tachykardie);
 • alergické kožní reakce.

Někdy je vedlejší účinek Dexamethasonu mírný. Žena cítí únavu, sníženou náladu, pocení, poruchy spánku a připisuje ji těhotenství. Všechny nepříjemné příznaky je třeba nahlásit svému lékaři. Interpretace stavu je jeho funkce a odpovědnost.

Dexamethason - návod k použití, intramuskulárně injekce

Spoléhání se na pokyny k užívání léku během těhotenství nebude fungovat, protože postup pro lékovou terapii pro nastávající matky není v něm popsán. Pokud se chcete uchýlit k užívání Dexamethasonu, musíte důvěřovat ošetřujícímu lékaři, který na základě svých vlastních zkušeností, anamnézy a výsledků testů pacienta sestaví správný léčebný režim.

Intramuskulární injekce mohou být nahrazeny intravenózním podáním léčiva v naléhavých případech nebo intraartikulárními injekcemi, pokud je vyžadována lokální terapie. Injekce jsou předepsány v krátkých kurzech za 3-4 dny.

Dávkování během těhotenství

Klasický léčebný režim zahrnuje použití dexamethasonu v ampulích v počátečním stádiu terapie, následuje přechod na perorální podání a snížení dávky. Individuální jmenování provádí ošetřující lékař.

Pokud žena již před početí užila hormonální lék, dávka zůstává nezměněna.

Kolik týdnů trvat a jak zrušit lék

Délka léčby nemá žádné jasné hranice. Dexamethason může být předepsán před těhotenstvím a může být indikován po celou dobu jeho trvání. Dávka léku je upravena. Minimální dávka může být ¼ tablety nebo 0,125 mg.

Lék by měl být vysazen s hladkým snížením dávky, protože dochází k tomu, že si tělo zvykne na zavádění hormonů. Při ostrém přerušení léčby, pokud byl lék užíván po dlouhou dobu, je možné vaginální krvácení.

Jaký je účinek léku

Dexamethason reguluje hormonální rovnováhu a pomáhá udržovat těhotenství. V některých případech droga snižuje negativní dopad chronických chorob matek na vývoj plodu.

Dexamethason je syntetický lék, který působí podobně jako kortison. Kortizon je glukokortikoidní hormon kůry nadledvin..

Normálně se vylučuje nadledvinami v době stresu a plní řadu důležitých funkcí: potlačuje imunitní odpověď, zvyšuje koncentraci cukru v krvi a stimuluje zrání plodu.

Účinek umělého hormonu je asi 35krát silnější než přirozený, proto dosažení cíle vyžaduje výrazně nižší dávku.

Výhody a poškození této drogy pro nastávající matku

Poškození dexamethasonu je určeno individuální tolerancí léčiva. Nežádoucí účinky jsou vyrovnány se zastavením léčby. Pacientovi je předepsána strava s vysokým obsahem draslíku.

Vliv dexamethasonu na plod

Účinná látka léčiva není placentou blokována, proto volně ovlivňuje rostoucí plod. Při předepisování Dexamethasonu by měl lékař vždy porovnat přínos z něj s rizikem následků pro dítě, včetně dlouhodobých.

Jmenování Dexamethasonu může vést ke zpomalení růstu plodu na začátku jeho vývoje (1. trimestr). S hrozbou potratu v pozdějších fázích, kdy je žena připravena na předčasný porod, přispívá lék k urychlené přípravě plic dítěte pro nezávislé fungování.

Interakce s jinými drogami

Dexamethason oslabuje účinek některých léků, které jsou indikovány pro kardiovaskulární patologie. Zpomaluje vstřebávání draslíku v těle, což vede k oslabení svalového systému obecně a zejména srdečního svalu. V tomto případě žena pociťuje slabost, pocení, bušení srdce. Vyžaduje úpravu hlavní terapie a stravy.

Srovnáváme rizika a přínosy

Dexamethason se předepisuje, pokud u lehčích drog nelze snížit riziko předčasného porodu. Jedná se o silné hormonální léčivo, jehož účinek závisí na jeho dávkování..

Zvýšená pozornost a lékařské ošetření u těchto žen vyžaduje nošení chlapce.

Hormonální pozadí plodu je zde položeno na patologickou práci těla matky, což zhoršuje negativní účinek mužských hormonů.

Je možné lék nahradit něčím

Existuje mnoho podobných léků, které jsou předepisovány pro těžkou individuální nesnášenlivost s Dexamethasonem. Můžete jej nahradit následujícími léky:

 • Dexazon;
 • Lékařský zástupce;
 • Vero-dexamethason;
 • Fortecortin a fortecortin Mono;
 • Prednizolon;
 • Solu-Decortin;
 • Dexamethason-Lahvička;
 • Dexamethason-ferein;
 • Dexaven
 • Decadron.

Použití hormonální terapie v gynekologické praxi bylo dobře prozkoumáno a pomáhá mnoha ženám stát se matkami. Je však třeba mít na paměti, že samoléčení silnými drogami způsobuje nenapravitelné poškození zdraví žen.

Indikace pro použití dexamethasonu a co je předepsáno těhotným ženám - O tabletách

Někdy nastává těhotenství s komplikacemi, které nutí lékaře uchýlit se k silným lékům, které mohou zachránit život budoucí matky nebo dítěte v jejím lůně.

Jeden z těchto léků lze nazvat „Dexamethason“.

Jeho použití je žádoucí v život ohrožujících situacích, jakož i při hormonálních poruchách v těle těhotné ženy a při riziku předčasného porodu dítěte..

Každý případ léčby dexamethasonem během těhotenství je individuální a vyžaduje sledování zdravotnickými pracovníky. Je třeba podrobněji prozkoumat složitost užívání dexamethasonu během těhotenství..

V lékárnách je prezentováno několik forem „dexamethasonu“, mezi nimiž jsou tablety, injekční roztoky a oční kapky. Takový lék vyrábí mnoho farmaceutických společností, prodává se na lékařský předpis ve všech lékárnách, má dostupnou cenu..

Jeho hlavní složka se také nazývá dexamethason a je přítomna v přípravku ve formě fosforečnanu sodného. Každý mililitr injekčního roztoku obsahuje v dávce 4 mg, jednu tabletu v dávce 0,5 mg, jeden mililitr kapek pro ošetření očí v množství 1 mg. Neaktivní látky se liší v různých formách a u různých výrobců.

"Dexamethason" označuje syntetické glukokortikoidní hormony, takže tento lék má silný protizánětlivý účinek.

Je schopen blokovat uvolňování a aktivitu látek, které podporují zánětlivý proces..

Kromě toho inhibuje imunitní buňky, snižuje propustnost kapilár a buněčných membrán, podílí se na metabolických reakcích a je důležitý pro práci endokrinních orgánů.

Lékaři předepisují ženám „dexamethason“ v situacích, kdy je použití takového léku nezbytné. Tento nástroj se v praxi gynekologů používá již dlouhou dobu, ale pouze podle přísných indikací.

Hormon je schopen proniknout placentou, takže „jen v případě“ není tento lék předepsán. Je také žádoucí ošetření žen, kterým nepomohly léky považované za bezpečnější během těhotenství..

Před použitím Dexamethasonu u konkrétního pacienta musí odborník posoudit všechna rizika a očekávané přínosy.

Pokud je důvod významný, lékař bude přesvědčen o nepřítomnosti kontraindikací a předepíše lék pro nastávající matku, ale zároveň bude pečlivě sledovat její stav během terapie.

Proto by se nemělo bát, pokud je Dexamethason předepsán ženě, která čeká dítě. Takový lék umožní úspěšně zprostředkovat dítě a zachránit život dítěte i jeho matky.

Použití "dexamethasonu" při přepravě dítěte je možné v různých situacích.

 • Tento lék se používá v případech, kdy potřebujete potlačit imunitní systém budoucí matky. Je předepsáno, pokud se ženské tělo snaží embryo odmítnout a vnímat ho jako cizí tělo. Kromě toho je hormon předepisován nastávajícím matkám, které odhalily autoimunitní patologii, například antifosfolipidový syndrom. V takových situacích léčba dexamethasonem zastaví imunitní odpověď a zabrání nepříznivým vlivům protilátek na plod a také zabrání preeklampsii, potratům a fetoplacentální nedostatečnosti..
 • Lék se předepisuje, pokud je hladina testosteronu nebo jiných mužských hormonů v těle nastávající matky zvýšena. Tento problém, nazývaný hyperandrogenismus, je spojen s narušenou hypofýzou, polycystickým vaječníkem, nesoucím mužské dítě, nadledvinovými nádory a některými dalšími stavy. Jeho důsledky mohou zahrnovat potraty, placentární nedostatečnost, retardaci růstu plodu, chronickou hypoxii plodu a další problémy. Kurzy Dexamethasonu pomáhají snižovat hladinu testosteronu a snižují pravděpodobnost potratu. Za tímto účelem se předepisují také při plánování těhotenství, pokud hyperandrogenismus narušuje normální početí dítěte.
 • Ve třetím trimestru je droga požadována, když se riziko porodu v předstihu zvyšuje, například pokud hrozba vznikla po 28 nebo 33 týdnech. Jeho působení v tomto případě nebude směřováno do ženského těla, ale na plod. Pod vlivem hormonální látky se budou dětská plíce vyvíjet aktivněji, takže bezprostředně po narození bude pravděpodobně předčasně narozené dítě schopno dýchat.
 • Dexamethason nelze upustit, pokud nastávající matka vyvinula vážné stavy, jako je anafylaktický šok, mozkový edém, astmatický stav, toxický šok, jaterní kóma atd. Všechny tyto patologie jsou důvodem pro okamžité jmenování hormonu, protože pomáhá rychle stabilizovat stav pacienta a zachránit jí život..

Pro jmenování „Dexamethasonu“ existuje několik omezujících faktorů, které způsobují obavy mnoha nastávajících matek. Takový lék se nepoužívá u pacientů s následujícími znaky:

 • přecitlivělost na složky léčiva;
 • virové, parazitární nebo bakteriální infekce;
 • systémové mykózy;
 • závažné onemocnění jater;
 • aktivní tuberkulóza;
 • imunodeficience;
 • gastrointestinální vřed;
 • srdeční selhání;
 • diabetes;
 • nemoc ledvin.

To není zdaleka možné kontraindikace pro hormonální terapii. Celý seznam podmínek, kdy může Dexamethason poškodit těhotnou ženu, je uveden v poznámce k vybrané formě léku..

Před předepsáním kortikosteroidu ženě se musí lékař ujistit, že v tomto seznamu nejsou žádné nemoci, které by budoucí matka měla..

Během léčby dexamethasonem může mít žena různé negativní příznaky. Vedlejší účinek léku se projevuje v následujícím:

 • přibývání na váze;
 • Silná bolest hlavy;
 • změny v chuti k jídlu;
 • dezorientace;
 • svalová slabost;
 • poruchy spánku;
 • periferní edém;
 • nevolnost;
 • kopřivka;
 • černé tečky;
 • depresivní stav;
 • zrakové postižení;
 • spláchnutí obličeje;
 • strie;
 • sekundární infekce virového nebo plísňového původu;
 • vývoj glaukomu;
 • zvýšení krevního tlaku;
 • zvýšené pocení;
 • namáhavé dýchání;
 • vyrážka;
 • zarudnutí, zánět a další lokální reakce v místě vpichu.

Jakékoli takové změny by měly být neprodleně nahlášeny ošetřujícímu lékaři, aby bylo možné léčivo včas zrušit nebo zvolit náhradu za něj. U některých žen tento lék vede k docela závažným vedlejším účinkům, jako jsou zvýšené infekce, diabetes, pankreatitida nebo trombóza. V takových situacích pacient vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc..

Protože účinná látka léčiva vstupuje do plodu, může léčba dexamethasonem ovlivnit stav dítěte. Jedním z nebezpečných vedlejších účinků léku je inhibice nadledvinek dítěte. U novorozence a dítěte se může objevit, pokud matka během posledních týdnů dostávala hormon během těhotenství, zejména pokud byla léčba dlouhá.

V takových případech by měl pediatr dítě pravidelně vyšetřovat, aby ho v případě potřeby jmenoval náhradní léčbu.

Jak již bylo uvedeno, denní dávka, způsob použití a četnost použití "dexamethasonu" pro každou nastávající matku se volí individuálně. V návodu k použití léčiva nejsou žádné jasné pokyny ohledně schématu použití. Vše bude záležet na lékaři, který vezme v úvahu celkový stav pacienta a výsledky jejích vyšetření..

Nejčastěji jsou těhotným ženám předávány léky v injekcích, protože působí co nejrychleji. Schémata se často používají, když je dávka hormonu v prvních dnech vysoká, a poté je postupně snižována, jakmile je dosaženo požadovaného terapeutického účinku..

Důležité! "Dexamethason" se doporučuje postupně zrušit, zejména při použití vysokých dávek nebo v případech, kdy byl lék předepisován na dlouhou dobu. Při náhlém zrušení je možná negativní reakce ze nadledvin.

Injekční léky se obvykle předepisují ve zdravotnických zařízeních, ale v některých případech mohou sestry podávat injekce doma..

Lék může být injikován do žíly a intramuskulárně a při některých onemocněních muskuloskeletálního systému - uvnitř kloubů.

Intravenózní podání se provádí tryskáním (injekce je pomalá) nebo kapáním, smícháním roztoku hormonu s 5% dextrózou nebo isotonickým roztokem.

Některé léčebné režimy zahrnují zahájení léčby kapátkem a po několika dnech přešel na tablety. Protože dexamethason může ovlivnit příjem mnoha dalších léků, neměl by být užíván s antacidy, estrogeny, diuretiky, paracetamolovými léky, inzulínem, srdečními glykosidy, sodnými přípravky atd..

Kompatibilita hormonu s léky, které žena již užívá, hodnotí lékař, který pozoruje těhotenství..

Ženy, které během čekání na dítě použily „Dexamethason“, hovořily o něm jako o účinném a rychle působícím léku.

Berou na vědomí výhody takového léku, když byl tento lék předepsán k otevření fetálních plic, pokud se riziko předčasného porodu zvýšilo, například po 24 nebo 26 týdnech.

Kromě toho existuje mnoho pozitivních recenzí o použití léku při identifikaci budoucí matky s vysokými hladinami mužských hormonů.

Nevýhody tohoto léku zahrnují poměrně velký seznam kontraindikací, injekce, účinek léku na plod. Mnoho žen zaznamenalo různé vedlejší účinky po použití dexamethasonu, například mělo problémy s gastrointestinálním traktem, metabolické problémy, problémy se zrakem a další negativní reakce.

Ve většině případů však byly negativní příznaky nevyjádřeny, takže výhoda užívání léku byla vyšší než jeho vedlejší účinky.

Pokud z nějakého důvodu není použití dexamethasonu možné, lékař předepíše ženě analog, který také obsahuje glukokortikoidní hormon. Takové léky zahrnují Dexon, Prednisolon, Megadexan, Dexazon, Metipred, Ivepred..

Jsou k dispozici ve formě roztoku, tablet, lokálních forem pro oči, takže je snadné najít tu správnou náhradu.

Všechny tyto léky však mají silný účinek a jsou schopny proniknout placentou, takže jejich použití během těhotenství je přípustné pouze v souladu s lékařem.

Přínos nebo poškození: Proč je dexamethason předepisován během těhotenství?

Období těhotenství je doba, během níž je lepší zdržet se jakýchkoli léků a léků, protože tělo těhotné ženy může zcela nepředvídatelně reagovat. Co však dělat, když se užívání léku stane jen nezbytným opatřením?

Popis a hlavní rysy dexamethasonu

Jednou z nejkontroverznějších drog, o výhodách a škodách, o nichž gynekologové a porodníci neustále tvrdí, je Dexamethason. Pokud se podíváte na pokyny k tomuto přípravku, zjistíte, že je během těhotenství kontraindikován.

Paradox však spočívá v tom, že někdy je to jeho přijetí, které pomáhá zabránit hrozbě potratu a zachránit život dítěte. Jak to dopadá?

V popisech léčiv se velmi často uvádí, že v některých případech je možné užívat, ale pouze pokud je jejich terapeutický účinek, který lékař předpovídá, mnohokrát vyšší než potenciální riziko pro ženu nebo dítě, které se může během léčby objevit..

Při předepisování Dexamethasonu se lékaři snaží tyto kategorie vyhodnotit a porovnat, aby se mohli správně rozhodnout..

Trochu o drogě

Jako syntetický analog hormonů kůry nadledvin (tato látka by normálně měla podporovat normální fungování lidského těla), je lék schopen účinně řešit řadu akutních a chronických zánětlivých procesů, autoimunitních chorob a dokonce alergických projevů.

Kromě toho má Dexamethason protizánětlivý, glukokortikoidní a imunosupresivní účinek, který ovlivňuje metabolismus uhlohydrátů, bílkovin, vody, elektrolytů a lipidů..

Rozsah jeho použití je velmi široký. Když před téměř 100 lety američtí vědci objevili tyto hormony, netušili, jak moc se rozšíří oblast jejich efektů..

Studie trvající asi půl století se však neobešly bez nepříjemných případů a skandálů: byl prokázán extrémně negativní účinek steroidních hormonů na těhotenství (děti se narodily se závažnými patologiemi a vývojovými poruchami).

Články O Neplodnosti